TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sot përplasja e titanëve, Gjermani-Argjentinë

Shekulli - 13.07.2014

Gjermania dhe Argjentina do të përballen sot në finalen e Kupës së Botës 2014, përpara një audience televizive që pritet të jetë më shumë se një miliardë.

DW: Gjermania, gati për finalen e madhe

Shekulli - 13.07.2014

Analizë nga Deutsche Welle Duhet të ishe lexues buzësh sepse nuk mund të dëgjoje asgjë. Në fund të stërvitjes trajneri i Gjermanisë Joachim Löw thirri lojtarët në një nga sallat e vendit të ...

Formacionet zyrtare Gjermani-Argjentinë

Shekulli - 13.07.2014

Janë publikuar formacionet zyrtare para fillimit të finales së madhe të Botërorit. Gjermania do të luajë me formacionin e njëjtë si në takimin e fundit, duke caktuar në sulm Miroslav Klosen dhe ...

Nesta: Gjermania është favorite absolute

Ina - 13.07.2014

Ish-mbrojtësi italian dhe fituesi i Kupës së Botës në vitin 2006, Alessandro Nesta, ka parashikuar një fitore të Gjermanisë në finale ndaj Argjentinës.

Gjermania, favorite absolute kundër Argjentinës nga bastoret

Ina - 13.07.2014

Përfaqësuesja e Gjermanisë futet për ta luajtur finalen e Botërorit të Brazilit në mënyrën më të mirë të mundshme. Janë në top-formë, së fundmi mposhtën 7:1 Brazilin, teksa që nga viti 2006 nuk kanë ...

Finale Gjermani-Argjentinë, formacionet e mundshme (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.07.2014

Një finale që nis pikërisht me kujtimet e së kaluarës. Nga Beckenbauer, te Maradona, duke kaluar përmes duarve të Lothar Matheus. Historia rikthehet sërish për të dyja këto kombëtare, pikërisht aty ...

Formacionet e mundshme: Gjermania–Argjentina

Lajmi.net - 13.07.2014

Gjermania dhe Argjentina do ta kërkojnë sonte trofeun më të rëndësishëm në botë të futbollit, pasi të përballen në mes vete në finale të Kampionatit Botëror. 13 korriku erdhi.

Sonte finalja Gjermania – Argjentina

Alsat - 13.07.2014

Në stadiumin legjendar Marakana, sonte do të luhet finalja e madhe e botërorit të futbollit “Brazil 2014”. Gjermania në këtë ndeshje do të luaj për të fituar titullin e katërt, ndërsa Argjentina ...

Gjermania mund ti bashkohet Brazilit dhe Italisë

Alsat - 13.07.2014

Gjermania tre herë ka fituar titullin e kampioni dhe me një fitore eventuale sonte do ti bashkangjitej Brazilit dhe Italisë, kombëtare këto që kanë fituar katër herë e më shum titullin e kampionit.

Rio de Janeiro shndërrohet në kryeqytet i Argjentinës (video)

Lajm - 13.07.2014

Sot prej orës 21:00 luhet ndeshja e fundit në botërorin e 20-të, finalja mes Argjentinës dhe Gjermanisë. Në Rio De Janeiro gjenden rreth 100 mijë argjentinas, kurse sot priten të arrijnë mijëra ...

Gjermani-Argjentinë, finalja përmes parametrave teknike

Shqipmedia - 13.07.2014

Gjermania dhe Argjentina janë ndeshur për titullin kampion në Meksikë 86 dhe Itali 90, dy precedentë tërësisht të ndryshëm mes tyre. Finalja e Rios është më e bukura dhe sigurisht më e drejta sepse ...

Argjentinë-Gjermani, finalja që vlen 1 miliard euro

Shqipmedia - 13.07.2014

Sot do të zbresin në fushë dy finalistet e Botërorit 2014, mbase dy skuadrat që më shumë se cilido tjetër e meritonin të vinin deri këtu. Natyrisht që Gjermania është favoritja kryesore, sepse mbi të ...

Putin nënshkruan marrëveshje bërthamore me Argjentinën

SOT - 13.07.2014

Presidenti rus, Vladimir Putini e ka nënshkruar një marrëveshje të energjisë bërthamore me Argjentinën gjatë vizitës në Buenos Aires, më 12 korrik. Putini dhe presidentja argjentinase, Cristina ...

Argjentinë-Gjermani, sot shpallet kampionia

SOT - 13.07.2014

Një finale që nis pikërisht me kujtimet e së kaluarës. Nga Beckenbauer, te Maradona, duke kaluar përmes duarve të Lothar Matheus. Historia rikthehet sërish për të dyja këto kombëtare, pikërisht aty ...

Tifozët argjentinas e ‘kallin' Brazilin

Lajmi.net - 13.07.2014

Tifozët argjentinas e kanë marrë në dorë Brazilin. Rreth 100 mijë tifozë kanë përfunduar në vendin jug-amerikan, për ta përkrahur ekipin e tyre të zemrës. Ata janë duke e kallë Brazilin.

Pak bileta për argjentinasit dhe gjermanët

Lajmi.net - 13.07.2014

FIFA ia ka ndarë argjentinasve 8,7% të biletave, kurse gjermanëve 8,1%, për ndeshjen finale të Botërorit, e cila do të zhvillohet sonte. Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka bërë të ditur se ...

Gjermania gati për finalen e madhe

Zhurnal - 13.07.2014

Duhet të ishe lexues buzësh sepse nuk mund të dëgjoje asgjë. Në fund të stërvitjes trajneri i Gjermanisë Joachim Löw thirri lojtarët në një nga sallat e vendit të stërvitjes.

"3-1 për Gjermaninë. Jo, për Argjentinë" (VIDEO)

Albeu.com - 13.07.2014

Finalja e Kupës së Botës "Brazil 2014" Gjermani-Argjentinë nuk le pasiv as ish yllin dhe kapitenin e Kombëtares angleze David Beckham. Gjatë një emisioni televiziv " Spice Boy" bëri shaka teksa tha: ...

Ja si motivohen argjentinasit për finale (Video)

Portalb - 13.07.2014

Lajme lidhur me temën Maradona: Tepih të kuq për Messin, nëse fiton Argjentina Lista e kandidatëve për lojtarin më të mirë në Botërorin e Brazilit Di Maria mundë të luajë në finale Brazili mbushet ...

E gjithë Bota me sy nga Maracana

Portalb - 13.07.2014

Lajme lidhur me temën Ja si motivohen argjentinasit për finale (Video) Maradona: Tepih të kuq për Messin, nëse fiton Argjentina Di Maria mundë të luajë në finale Mustafi në Top 10 më të shpejtit në ...

Finalja e finaleve, shifrat dhe krahasimet

Almakos - 13.07.2014

Finalja e Rios është më e bukura dhe sigurisht më e drejta sepse mbi të gjitha është ajo me më shumë histori. Gjermania dhe Argjentina janë ndeshur për titullin kampion në Meksikë 86 dhe Itali 90, dy ...

Gjermanët besojnë në fitore, gati fanella me katër yje

Lajmi.net - 13.07.2014

Gjermania nuk e ka fituar ende Botërorin, por ky vend po bëhet gati për festë. Madje, në Gjermani e kanë vendosur në fanellë edhe yllin e katërt, të bindur se ekipi i tyre do ta mposht Argjentinën.

Redaktori sportiv i “Lajm”-it, Reshat Ibrahimi: Gjermania favorite, por favoritët s’fitojnë gjithmonë

Almakos - 13.07.2014

Gjermania dhe Argjentina do të përballen në finalen e 20-të të kampionatit botëror në futboll Brazil 2014, e cila do të luhet në Marakanën legjendare me fillim prej orës 21:00.

Ceremonia e mbylljes së Botërorit Brazil 2014 (FOTO LAJM)

Albeu.com - 13.07.2014

Ceremoni madhështore para fillimit të finales së Kampionatit Botëror Brazil 2014 mes Gjermanisë dhe Argjentinës. Më sipër ju ftojmë të shihni fotografitë nga kjo ceremoni .

S’ka gola, Argjentina më e rrezikshme

Lajmi.net - 13.07.2014

Pjesa e parë e ndeshjes finale ndërmjet Gjermanisë dhe Argjentinës nuk ka sjell gola. Rezultati aktual është 0:0, edhe pse argjentinasit u treguan më të rrezikshëm. Gjermanët e qëlluan shtyllën.

Gjermania kampione e botës

Ina - 13.07.2014

Gjermania është fituese e kampionatit botëror në futboll "Brazil 2014" me fitoren në superfinalen me Argjentinën. Kjo fitore u shënua falë golit spektakolar të sulmuesit gjerman Mario Gotze në ...

90 minuta pa gola, finalja me vazhdime

Lajmi.net - 13.07.2014

As në pjesën e dytë, Gjermania e Argjentina nuk arritën të shënojnë gol, përkundër faktit se patën raste. Gjermanët ishin më të mirë në 45 minutat e dytë. Shkojmë me vazhdime.

Gjermania kampion bote!

Portalb - 13.07.2014

Lajme lidhur me temën Maradona: Argjentina më e uritur për titullin E gjithë Bota me sy nga Maracana 10 fakte për finalet e Kupës së Botës Ja si motivohen argjentinasit për finale (Video) GJERMANIA ...

Gjermania kampione për të katërtën herë (VIDEO - FOTO)

Albeu.com - 13.07.2014

Gjermania është kampionia më e re e botës në futboll, pasi ka mposhtur Argjentinën me rezultatin 1-0 në stadiumin Maracana të Rios. Goli i vetëm i takimit u shënua nga Gotze në minutën e 113.

Vlerësimi i lojtarëve: Gjermani 1-0 Argjentinë

Portalb - 13.07.2014

Lajme lidhur me temën Gjermania kampion bote! Maradona: Argjentina më e uritur për titullin E gjithë Bota me sy nga Maracana 10 fakte për finalet e Kupës së Botës Gjermania është kampioni i ri i ...

Vlerësimet e lojtarëve: Gjermania–Argjentina

Lajmi.net - 13.07.2014

Gjermani e mposhti Argjentinën 1:0 dhe u shpall kampione e botës, për të katërtën herë në histori. Njihuni me vlerësimet e lojtarëve të të dyja ekipeve.

Gjermania për herë të katërt kampione

DW - 13.07.2014

Gjermania feston fitoren e Kampionatit Botëror të Futbollit. Gjermania fiton për herë të katërt Kampionatin Botëror të Futbollit. Ekipi gjerman u ndesh në finalen që u zhvillua në Rio de Zhaneiro me ...

Beckham tifoz i Argjentinës

Zeri - 13.07.2014

Ish futbollisi i njohur i Manchester United dhe i përfaqësueses së Anglisë, David Beckham ëshët tifoz i Argjentinës në ndeshjen e sotme finale kundër Gjermanisë.

Sabeja: Gati për “betejën”, do t’ia dalim

Panorama - 13.07.2014

Alehadro Sabeja Trajneri i Argjentinës, Alehadro Sabeja, e ka krahasuar me një betejë gladiatorësh finalen e sotme, të cilën ai assesi nuk dëshiron ta humbasë.

Lëv: Kampionë, për 90 minuta s’ka penallti

Panorama - 13.07.2014

Joachim Löw Para finales së madhe, trajneri i Gjermanisë flet si kampion bote duke treguar edhe një herë qetësinë dhe karakterin fitues të një gjermani.

Putini, marrëveshje bërthamore me Argjentinën

Telegrafi - 13.07.2014

Presidenti rus, Vladimir Putini e ka nënshkruar një marrëveshje të energjisë bërthamore me Argjentinën gjatë vizitës në Buenos Aires. Putini dhe presidentja argjentinase, Cristina Kirchner, ka thënë ...

Biletat, Argjentinës 8,7 %, Gjermanisë 8,1%

Zeri - 13.07.2014

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka bërë të ditur se nga 75.000 bileta sa janë shitur për ndeshjen finale të botërorit ndërmjet Gjermanisë dhe Argjentinës, argjentinasve u janë ndarë 8,7% ...

Gati për finalen e madhe

Yll Press - 13.07.2014

Ai u flet atyre për minuta të tëra dhe ndonjëherë ngre edhe grushtin. Duhet të ishe lexues buzësh sepse nuk mund të dëgjoje asgjë. Në fund të stërvitjes trajneri i Gjermanisë Joachim Löw thirri ...

Putini, marrëveshje bërthamore me Argjentinën

Yll Press - 13.07.2014

Presidenti rus, Vladimir Putini e ka nënshkruar një marrëveshje të energjisë bërthamore me Argjentinën gjatë vizitës në Buenos Aires, më 12 korrik. Putini dhe presidentja argjentinase, Cristina ...

Përballjet në Kupën e Botës

ABC News - 13.07.2014

Këta dy rivalë kanë luajtur së bashku më shumë finale botërorësh se kushdo tjetër. Gjermania dhe Argjentina janë sot për herë të tretë përballë. Përballja e parë është nga më të mëdhatë e historisë.

Gjermania e bën gati fanellën me katër yje

Zeri - 13.07.2014

Gjermania do të luajë me Argjentinën pas disa orësh në finale të Botërorit të Brazilit. por, gjermanët janë të bindur se ekipi i tyre do të shënojë fitore ndaj Lionel Messit me shokë.

Gjermania gati për finalen e madhe

Ora news - 13.07.2014

Ashtu si në vitin 1986 dhe 1990 Gjermania përballet me Argjentinën në finalen e një botërori. Gjermania shihet si favorite, por nuk do të jetë e lehtë përballja me mbrojtjen kompakte argjentinase.

Tifozët gjermanë e pushtojnë Brazilin

Zeri - 13.07.2014

Tifozët gjermanë janë në numër mjaft të madh, për ta përcjell ekipin e tyre të zemrës sonte, në finalen e Botërorit ndaj Argjentinës. Gazetarët e CNN-it nga ballkoni i kanë fotografuar tifozët ...

Gazetarja me shoqe zhvishen tërësisht për Messin dhe Argjentinën (Foto+18)

Zeri - 13.07.2014

Një gazetare nga Venezuela ka dashur që ta përjetoj në një mënyrë më ndryshe finalen e kampionatit botëror në mes të Argjentinës dhe Gjermanisë. Ajo ka ftuar disa shoqe në shtëpinë e saj për ta ...

Gjermania–Argjentina, formacionet zyrtare

Zeri - 13.07.2014

Gjermania dhe Argjentina i kanë publikuar formacionet zyrtare me të cilat do ta nisin ndeshjen e sontme finale të Botërorit. Angel Di Maria dhe Sergio Aguero kanë përfunduar në bankinë, edhe pse ...

Botërori 2014/ Gati për të startuar finalja, Gjermani – Argjentinë, ja të veçantat e sfidës

Ora news - 13.07.2014

Stadiumi mitik në Brazil ”Maracana” është gati për një natë të zjarrtë sonte në Brazil, ku përballë njëra-tjetres takohen dy ekipe gjigande, Gjermani – Argjentinë.

Pjesa e parë pa gola, me plot raste

Zeri - 13.07.2014

Pjesa e parë e finales ndërmjet Gjermanisë dhe Argjentinës nuk ka sjell ndonjë gol. Të dyja skuadrat janë treguar të rrezikshëm, sidomos argjentinasit, që lëshuan mundësi të mira përmes Gonzalo ...

Brazil 2014, Gjermania është kampion i botës

Yll Press - 13.07.2014

Argjentinasit e filluan më mirë gjysmën e dytë me një rast shumë të mirë të Leo Messit, por goditja e tij nuk ishte në kornizën e portës. Gjermania është kampioni i ri i botës, pas triumfit prej 1-0 ...

Gëce shënon në shtesë, Gjermania Kampione Bote

BalkanWeb - 13.07.2014

Gjermania është kampionia e re e botës. “Pancerat” mundin 1-0 Argjentinën në kohën shtesë të finales së Botërorit të Brazilit, duke triumfuar kështu për herë të katërt.

Botërori 2014/ Gjermania shpallet Kampione e Botës, mposht Argjentinën në shtesë

Ora news - 13.07.2014

Tashmë Bota ka një Kampion të ri në futboll. Gjermania e udhëhequr nga Joakim Lëv është shpallur fituesja e trofeut në Kampionatin Botëror, “Brazil 2014″.

Brazil 2014, Gjermania ngre Kupën e Botës

ABC News - 13.07.2014

Gjermania është fituesë e Kupës së Botës, duke fituar 1-0 në përballjen me Argjentinë. Një ndeshje që po mbajti për 120 minuta lojë pezull frymën e miliona tifozëve në mbarë botën.

Shvajshtager: Argjentinën e mundim kollaj

AMA-News - 13.07.2014

Gjermania është e përgatitur psikologjikisht për të shmangur presionin në finalen e Kupës së Botës ndaj Argjentinës. Sipas mesfushorit Bastian Schweinsteiger, “Panzerat” e kanë eksperiencën e duhur ...

Gjermani-Argjentinë, e treta e vërteta sonte në Maracana

Shqiptarja - 13.07.2014

Sonte në orën 21:00 në stadiumin legjendar ‘Maracana’ zhvillohet ndeshja finale e Kupës së Botës, Gjermani-Argjentinë. Rrugëtimit të Botërorit i ka ardhur fundi pas 63 ndeshjeve spektakolare që kanë ...

E gjithë bota sytë ka Brazili

Fish Media - 13.07.2014

Një finale që nis pikërisht me kujtimet e së kaluarës. Nga Beckenbauer, te Maradona, duke kaluar përmes duarve të Lothar Matheus. Historia rikthehet sërish për të dyja këto kombëtare, pikërisht aty ...

Finalja Gjermani-Argjentinë, Messi: Dua të fitoj sfidën e jetës (FOTO/VIDEO)

Gazeta Idea - 13.07.2014

Mbrëmja e sotme i jep fund Botërorit Brazil 2014 dhe na jep një emër se cili do të mbajë për katët vitet e ardhshme titullin kampion bote. Në orën 21:00 në stadiumin legjendar ‘Maracana’ zhvillohet ...

Argjentinë-Gjermani, luhet finalja që vlen 1 miliard euro…

Panorama Sport - 13.07.2014

Sot do të zbresin në fushë dy finalistet e Botërorit 2014, mbase dy skuadrat që më shumë se cilido tjetër e meritonin të vinin deri këtu. Natyrisht që Gjermania është favoritja kryesore, sepse mbi të ...

Tek “albiçelestet” vetëm Di Maria mbetet mister

Panorama Sport - 13.07.2014

Trajneri Ajehandro Sabeja nuk kërkon që të rrezikojë në një përballje kaq të rëndësishme sot në stadiumin “Marakana”. Ai do t’i besojë formacionit dhe rreshtimit të zakonshëm, 4-4-2.

Finalja e finaleve, shifrat dhe krahasimet

AMA-News - 13.07.2014

Finalja e Rios është më e bukura dhe sigurisht më e drejta sepse mbi të gjitha është ajo me më shumë histori. Gjermania dhe Argjentina janë ndeshur për titullin kampion në Meksikë 86 dhe Itali 90, dy ...

Finalja e Botërorit Brazil 2014

InfoGlobi - 13.07.2014

Sonte,në stadiumin e famshëm “Marakana” duke filluar nga ora 21:00,do të luhet finalja e madhe për Kupën e Botës. Dy finalistët,Gjermania dhe Argjentina,luajnë në garë për titull për të tretën herë ...

Gjermani-Argjentinë, fakte interesante për finalen e madhe

Durres Lajm - 13.07.2014

- Gjermani-Argjentinë, akti i tretë. “Albiceleste” dhe “Nationalmannschaft”, njëra kundër tjetrës për një finale Botërori. Një nga Botërorët më të pabesueshëm të historisë parashikon si akt ...

11 arsye pse Gjermania fiton kupën në “Marakana”

Shkupi24 - 13.07.2014

Mendimit të kajzerit i janë bashkuar gjithë ikonat e futbollit, madje edhe çdo futbollist, veç argjentinasve që nuk duan ta pranojnë. Gjermani-Argjentinë është finalja e 20-të në historinë e ...

Sabeja, finoku që diktohet nga Mesi, por po i merr më të mirën

Panorama Sport - 13.07.2014

Alehandro Sabeja mund të duket njeriu i qetë në pankinën e Argjentinës, por nëse kjo skuadër sot do luajë finalen në shtëpinë e armiqve të saj, Brazilit, kjo është edhe merita e takticienit 59-vjeçar ...

Tifozët gjermanë e pushtojnë Brazilin

Tetova Sot - 13.07.2014

Tifozët gjermanë janë në numër mjaft të madh, për ta përcjell ekipin e tyre të zemrës sonte, në finalen e Botërorit ndaj Argjentinës. Gazetarët e CNN-it nga ballkoni i kanë fotografuar tifozët ...

Në 21:00 finalja e Kupës së Botës Gjermani-Argjentinë në 'Maracana"

Shqiptarja - 13.07.2014

Tifozët e Gjermanisë dhe Argjentinës kanë mbushur rrugët e Brazilit për të përkrahur ekipit e tyre të zemrës në një ditë të paharrueshme. Nga Argjentina raportohet se kanë udhëtuar në drejtim të ...

Gjermania "pushton" botën fiton për herë të katërt Kupën

Shqiptarja - 13.07.2014

Gjermania shpallet kampione e botës në edicionin e 20, pasi mundi Argjentinën e Lionel Mesit me rezultatin minimal 1-0 në kohën shtesë. Koha e rregullt dhe shtesa e parë përfunduan me rrjeta të ...

Botërori 2014 – finalja në shifra

InfoGlobi - 13.07.2014

Është kjo hera e tetë që Gjermania të luaj në finalen e kupës botërore. Deri te kjo kupë Gjermania ka fituar trenherë në finale dhe ka humbur katër ndeshje tjera.

Gjermania, kampione botërore (FOTOVIDEO)

Tetova Sot - 13.07.2014

Gjermania është shpallur kampione botërore pas fitores 1:0 ndaj Argjentinës në finale. Ky është titulli i katërt botëror për gjermanët, të cilët barazojnë italianët.

Triumfon Gjermania, është kampione Bote

Panorama Sport - 13.07.2014

Mario Gëce vjen nga stoli dhe shënon gol, duke thyer murin e pakalueshëm argjentinas për 112 minuta lojë. Gjermania fiton Botërorin e katërt në historinë e vet, ndërkohë që milionat e tifozëve e saj ...

GJERMANIA e madhe, KAMPIONE e botës (VIDEO)

Fish Media - 13.07.2014

Është Gjermania kampione e botës, e cila në finale pas vazhdimeve mposhti Argjentinën me rezultat. Golin e vetëm për ‘pancerët’ e shënoi Mario Goetze në minutën e 113 pas një harkimi fenomenal nga ...

Argjentinë-Gjermani, Botërori kërkon kampionen

Republika - 13.07.2014

Nga Beckenbauer, te Maradona, duke kaluar përmes duarve të Lothar Matheus. Historia rikthehet sërish për të dyja këto kombëtare. Një finale që nis pikërisht me kujtimet e së kaluarës.

Nesta: Gjermania është favorite absolute

Republika - 13.07.2014

Alessandro Nesta ka thënë se Gjermania është favorite absolute për ta fituar Botërorin. Ish-mbrojtësi italian dhe fituesi i Kupës së Botës në vitin 2006, Alessandro Nesta, ka parashikuar një fitore ...

Finalja Gjermani-Argjentinë, formacionet e mundshme

Kosova Live - 13.07.2014

Gjermania dhe Argjentina do ta kërkojnë sonte trofeun më të rëndësishëm të futbollit në botë, ku do të përballen në finalen e Kampionatit Botëror. Kjo finale e madhe ndërmjet dy gjigantëve të ...

Putini, marrëveshje bërthamore me Argjentinën

Republika - 13.07.2014

Presidenti rus, Vladimir Putini e ka nënshkruar një marrëveshje të energjisë bërthamore me Argjentinën gjatë vizitës në Buenos Aires. Putini dhe presidentja argjentinase, Cristina Kirchner, ka thënë ...

Tifozët argjentinas pushtojnë Brazilin (VIDEO)

Republika - 13.07.2014

Tifozët argjentinas e kanë nisur festën në Brazil. Rreth 100 mijë argjentinas kanë zbarkuar Rio de Janeiro, për ta përkrahur ekipin e tyre të zemrës në finale e Kampionatit botëror ndaj Gjermanisë.

Finalja Gjermani-Argjentinë, formacionet zyrtare

Kosova Live - 13.07.2014

Më në fund erdhi finalja e shumë pritur e Kampionatit Botëror “Brazil 2014”, ku Gjermania dhe Argjentina do të luftojnë për trofeun më të madh të futbollit në botë.

90 minuta pa gola, finalja me vazhdime

Republika - 13.07.2014

As në pjesën e dytë, Gjermania e Argjentina nuk arritën të shënojnë gol, përkundër faktit se patën raste. Gjermanët ishin më të mirë në 45 minutat e dytë.

Gjermania prek titullin, shënon Gotze!

Republika - 13.07.2014

Pas 113 mintuash lojë, Mario Gotze shënon një supergol për Gjermaninë duke e vënë në rrugë të duhur për medaljen e artë të ...

Gjermania kampione e botës

Kosova Live - 13.07.2014

Gjermania shënoi fitore minimale 1:0 ndaj Argjentinës, duke e ngritur trofeun e kampionit të botës, por kjo fitore e tyre erdhi vetëm në pjesën e dytë të kohës shtesë, ku Gotze ishte ai që i dha ...

Gjermania zyrtarish kampione botërore

Republika - 13.07.2014

Dhe më në fund Gjermania shpallet kampione botërore pas fitores 1:0 ndaj Argjentinës në finale. Ky është titulli i katërt botëror për gjermanët, të cilët barazojnë ...

Mou: Mesi nuk është më i miri i të gjitha kohëve

Gazeta Start - 12.07.2014

Për Hoze Mourinjon, Leo Mesi nuk është më i miri në historinë e futbollit. Sipas trajnerit të Çelsit, sulmuesi argjentinas ka dëshmuar se është një sulmues i jashtëzakonshëm, por ende jo numri një i ...

Kandidatët për lojtarin më të mirë të “Brazil 2014”

Shekulli - 12.07.2014

IFA ka bërë të ditur listën e 10 lojtarëve kandidatë për të fituar Topin e Artë të Botërorit “Brazil 2014”. Dhjetëshja dominohet nga dy kombëtaret që do të luajnë finalen e madhe: Argjentina dhe ...

Gjermania gati për finalen e madhe

DW - 12.07.2014

Ashtu si në vitin 1986 dhe 1990 Gjermania përballet me Argjentinën në finalen e një botërori. Gjermania shihet si favorite, por nuk do të jetë e lehtë përballja me mbrojtjen kompakte argjentinase.

100,000 tifozë argjentinas në Rio

Albeu.com - 12.07.2014

Finalja e madhe e Botërorit "Brazil 2014" mes Argjentinës dhe Gjermanisë, e cila do të luhet ditën e nesërme në orën 21:00, pritet të ketë një interes të jashtëzakonshëm në të gjithë rruzullin.

Messi vs Muller, kush do të triumfojë? (VIDEO)

Albeu.com - 12.07.2014

Për të tretën herë Gjermania dhe Argjentina do të luajnë finalen e një botërori, duke u bërë dhe sfida më e luajtur deri tani në këtë fazë. Për herë të parë këto dy kombëtare u ndeshen në 1986 në ...

7 arsye pse Gjermania do fitojë Kupën e Botës

Portalb - 12.07.2014

Lajme lidhur me temën Maradona: Tepih të kuq për Messin, nëse fiton Argjentina Zbulohen 3 kandidatët për Dorzën e Artë ‘Lojtarët e Realit në rrezik, Suarez kafshon!’ Van Gaal: Më mirë 7:1 se një ...

7 arsye pse Gjermania do fitojë Kupën e Botës

Albtime - 12.07.2014

Nëse jeni tifoz i Gjermanisë keni 7 arsye të ndjeheni gati për festën e madhe. Redaksia e Portalb.mk, ua sjell 7 arsyet se pse Gjermania do bëhet fituesja e Kupës së Botës.

Kancelarja Merkel: Gjermania e fiton botërorin!

Lajm - 12.07.2014

E pyetur gjatë një konference për shtyp për finalen e së dielës midis Gjermanisë dhe Argjentinës, Merkel ka shprehur besimin për fitoren e gjermanëve.

25 mijë policë dhe ushtarë do ta sigurojnë finalen në Brazil, mes mysafirëve Merkel dhe Putin

Lajm - 12.07.2014

Më shumë se 25 mijë policë, ushtarë dhe zjarrëfikës do të jenë të angazhuar për sigurimin finalen në Rio De Janeiro të dielën para dhe pas ndeshjes finale ndërmjet Gjermanisë dhe Argjentinës, kanë ...

Messi, i dobët në Botëror

Lajmi.net - 12.07.2014

Ish sulmuesi i Anglisë, Gary Lineker thotë se ka mbetur i dëshpëruar nga paraqitjet e deritashme të kapitenit të Argjentinës, Lionel Messi, në Kampionatin botëror.

Analiza, ja 11 arsye pse Gjermania fiton kupën në "Marakana"

BalkanWeb - 12.07.2014

BRAZIL- Gjermani-Argjentinë është finalja e 20-të në historinë e Botëroreve. Për skuadrën e Lëvit është finalja e tetë (1954, 1966, 1974, 1982, 1986, 1990, 2002, 2014) dhe ka shumë arsye për ta ...

11 arsye pse Gjermania fiton kupën në “Marakana”

Yll Press - 12.07.2014

Mendimit të kajzerit i janë bashkuar gjithë ikonat e futbollit, madje edhe çdo futbollist, veç argjentinasve që nuk duan ta pranojnë. Gjermani-Argjentinë është finalja e 20-të në historinë e ...

Gjermani-Argjentinë, historia e finales së madhe…

Mapo - 12.07.2014

Gjermani-Argjentinë, finalja e shumëpritur e “Brazili 2014” është një sfidë që ka nisur dekada më parë dhe që të dielën luan episodin e saj të tretë. Në “Maracana”, Lionel Messi dhe Thomas Muller ...

Maradona: “Mesi të zgjohet, ja si mundet Gjermania”

Panorama - 12.07.2014

Diego Armando Maradona ka komentuar përballjen kundër Gjermanisë në finalen e Kupës së Botës dhe i ka dhënë këshilla Argjentinës së tij. Legjenda mendon se duhet t’u marrin mesfushën dhe t’i vënë në ...

Finalja e Botërorit nuk i mjafton Alehandro Sabejas

ABC News - 12.07.2014

Fitimi i Kupës së Botës nuk do t’i mjaftojë Alehandro Sabejas për të blinduar pozicionin e tij në pankinën e Argjentinës. Trajneri i cili ka drejtuar me sukses skuadrën në Botërorin 2014 do të ...

Tifozët argjentinas pushtojnë Rio De Janiero

AMA-News - 12.07.2014

Finalja e madhe e Botërorit “Brazil 2014” mes Argjentinës dhe Gjermanisë, e cila do të luhet ditën e diel në orën 21:00, pritet të ketë një interes të jashtëzakonshëm në të gjithë rruzullin.

“Dhe në fund fitojnë gjermanët…”/ Lineker vazhdon të jetë i mrekulluar

Gazeta Tema - 12.07.2014

“Futbolli është një lojë e thjeshtë: 22 burra ndjekin nga pas një top për 90 minuta dhe në fund fitojnë gjithmonë gjermanët”. Kjo është shprehja e famshme e legjendës së sulmit anglez, Gary Lineker, ...

FOTO LAJM/ … Dhe Messi duket më në formë se kurrë

Gazeta Tema - 12.07.2014

E gjithë bota do i ketë sytë nga Brazili të dielën në mbrëmje, kur të luhet finalja e Botërorit mes Gjermanisë dhe Argjentinës, e treta përballje mes tyre për trofeun e shumëdëshiruar.

Gjermania gati për finalen e madhe

InfoGlobi - 12.07.2014

Ashtu si në vitin 1986 dhe 1990 Gjermania përballet me Argjentinën në finalen e një botërori. Gjermania shihet si favorite, por nuk do të jetë e lehtë përballja me mbrojtjen kompakte argjentinase.

‘Topi i Artë i Botërorit’, ja kush janë 10 kandaidatët

Gazeta Idea - 12.07.2014

FIFA ka publikuar listën e të nominuarëve për ‘Topin e Artë’ të Kupës së Botës në Brazil. Në rënditje janë dhjetë lojtarë që konkurrojnë njëri më tjetrin për këtë çmim.

Gjermani-Argjentinë, finalja e gjigandëve

Durres Lajm - 12.07.2014

- Botërori 2014 do të mbyllet me një prej ndeshjeve më klasike të këtij aktiviteti, Gjermani-Argjentinë, për herë të tretë përballë në një finale, për herë të shtatë në historinë e turneut.

Sabeja largohet nga Argjentina pas Botërorit”

Panorama Sport - 12.07.2014

Finalja e Botërorit “Brazil 2014″ do të jetë ndeshja e fundit e Ajehandro Sabejës në krye të pankinës së Argjentinës. Një lajm të tillë e bëri me dije menaxheri i teknikut, Euhenio Lopez, që saktësoi ...

Aguero: Jemi në lartësinë e Gjermanisë

Panorama Sport - 12.07.2014

Serxhio Aguero është gati të japë gjithçka në fushë në finalen ndaj Gjermanisë. “Nëse do të luaj, do të jap 100% nga vetja ime. Gjermania është një ekip i madh dhe ajo që ndodhi me Brazilin mund të ...

Gjermani-Argjentine historia e finales se madhe...

Shqiperia - 12.07.2014

Gjermani-Argjentinë, finalja e shumëpritur e “Brazili 2014” është një sfidë që ka nisur dekada më parë dhe që të dielën luan episodin e saj të tretë. Në “Maracana”, Lionel Messi dhe Thomas Muller ...

Maradona: Mesi të zgjohet, ja si mundet Gjermania

Panorama Sport - 12.07.2014

Diego Armando Maradona ka komentuar përballjen kundër Gjermanisë në finalen e Kupës së Botës dhe i ka dhënë këshilla Argjentinës së tij. Legjenda mendon se duhet t’u marrin mesfushën dhe t’i vënë në ...

Kajzaeri: Leo Mesin e peshkojmë me rrjetë

Panorama Sport - 12.07.2014

Kush mund ta dijë më mirë se Franc Bekenbauer se si mundet Argjentina në një finale Botërori? Asnjë. Për legjendën e futbollit gjerman nuk ka finale më të bukur në “Marakana” se Gjermani-Argjentinë.

Bekenbauer: Messin e ndalim dhe Gjermania është kampione bote

Durres Lajm - 12.07.2014

- Kush mund ta dijë më mirë se Franc Bekenbauer se si mundet Argjentina në një finale Botërori? Asnjë. Për legjendën e futbollit gjerman nuk ka finale më të bukur në “Marakana” se Gjermani-Argjentinë.

10 kandidatët për lojtarin më të mirë në Kupën e Botës

Kosova Live - 12.07.2014

FIFA ka publikuar listën e 10 futbollistëve, të cilët do të jenë kandidat për të fituar Topin e Artë të Adidasit, çmim ky që i ndahet lojtarit më të mirë në Kupën e Botës.

100,000 tifozë argjentinas në Rio

AlbanianScreen - 12.07.2014

Brazil - Finalja e madhe e Botërorit "Brazil 2014" mes Argjentinës dhe Gjermanisë, e cila do të luhet ditën e nesërme në orën 21:00, pritet të ketë një interes të jashtëzakonshëm në të gjithë ...

"Brazil 2014", formacioni më i mirë i gjysmëfinaleve (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.07.2014

Për shumë media europiane, formacioni më i mirë i gjysmëfinaleve do të ishte ai i Gjermanisë, por minuta e 89 në ndeshjen Holandë–Argjentinë dhe fundi i kësaj sfide ndryshoi disa gjëra në 11-shen më ...

Aguero: Vendosni baste për Argjentinën

Albeu.com - 11.07.2014

Sergio Aguero e shikon pozitivisht statusin e favoritit që i jepet Gjermanisë, por ftoi të gjithë tifozët që të gjejnë guximin dhe me portofolin në dorë të shkojnë e të vendosin bast për Argjentinën.

Gjermani-Argjentinë, histori emocionesh

Lajm - 11.07.2014

Botërori 2014 do të mbyllet me një prej ndeshjeve më klasike të këtij aktiviteti, Gjermani-Argjentinë, për herë të tretë përballë në një finale, për herë të shtatë në historinë e turneut.

Aguero: Pa asnjë dyshim të vendosni bast për Argjentinën

Shqipmedia - 11.07.2014

Kun Aguero e shikon pozitivisht statusin e favoritit që i jepet Gjermanisë, por ftoi të gjithë tifozët që të gjejnë guximin dhe me portofolin në dorë të shkojnë e të vendosin bast për Argjentinën.

Aguero: Vendosni baste për Argjentinën!

Albtime - 11.07.2014

Kun Aguero e shikon pozitivisht statusin e favoritit që i jepet Gjermanisë, por ftoi të gjithë tifozët që të gjejnë guximin dhe me portofolin në dorë të shkojnë e të vendosin bast për Argjentinën.

Gjermanë, kujdes nga “mallkimi”!

Lajm - 11.07.2014

Pas fitores së pabesueshme të Gjermanisë ndaj Brazilit me rezultat 7:1 në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror, gjermanët mbërritën në finalen e madhe, ku përveç rivalit, Argjentinës, duhet t’i ...

Kupa e Botës: 16 vjeçari argjentinas vdes nga infarkti

Portalb - 11.07.2014

Lajme lidhur me temën Di Maria mundë të luajë në finale Brazili mbushet përplot me argjentinas Biletat e Botërorit, zyrtari i shmanget arrestimit Giggs: Van Gaal do të jetë i lumtur në Manchester ...

Mourinho: Messi më i miri? Absolutisht JO

Lajmi.net - 11.07.2014

Jose Mourinho e ka përshkruar Lionel Messin si lojtar fantastik, por nuk mendon se ylli argjentinas është futbollisti më i mirë në histori të futbollit.

Aguero: Kush ka para të vendosë bast për Argjentinën

Lajm - 11.07.2014

Kun Aguero e shikon pozitivisht statusin e favoritit që i jepet Gjermanisë, por ftoi të gjithë tifozët që të gjejnë guximin dhe me portofolin në dorë të shkojnë e të vendosin bast për Argjentinën.

Nuk jemi të sigurt se me çfarë rezultati do ta mundim Argjentinën

Ina - 11.07.2014

Kapiteni i Gjermanisë, Philipp Lahm dhe sulmuesi Thomas Mueller u shfaqën të bindur të premten se skuadra e tyre do ta neutralizojë Lionel Messin e Argjentinës në finalen e madhe të Botërorit që ...

Gjermani-Argjentinë, histori emocionesh

Yll Press - 11.07.2014

Të dielën, stadiumi “Marakana” do të jetë arena e radhës së përballjes mes gjigantëve, ku bilanci historik sheh Gjermaninë triumfuese. Lev dhe Klose të kujdesshëm: Finalja do të jetë e vështirë.

100 mijë argjentinas në Rio De Janeiro

Mapo - 11.07.2014

Mbërritja në finale e ushtrisë së drejtuar nga Lionel Messi, ka bërë që një lumë argjentinasish të derdhet në rrugët e Rio De Janieros për të qenë pranë bardhë e kaltërve në finalen e madhe të 13 ...

Argjentina është gjobitur me gati 250 mijë euro

ABC News - 11.07.2014

I ka kushtuar shtrenjtë Argjentinës sjellja ndaj mediave. FIFA e ka gjobitur Federatën e saj me gati çerek milionë euro për shkak se ka shkelur rregullat në konferencat e shtypit.

Presioni te Gjermania

Zeri - 11.07.2014

Sulmuesi i Argjentinës, Sergio Aguero mendon se presioni është tek Gjermania, para finales së Botërorit, që do të zhvillohet të dielën. Sulmuesi i Manchester Cityt ndien se ekipi i Joachim Low ishte ...

Dhjetë kandidatët për Topin e Artë të Botërorit

Zeri - 11.07.2014

FIFA ka bërë të ditur emrat e dhjetë kandidatëve që janë në garë për çmimin Topi i Artë i Adidasit, që i ndahet futbollistit më të mirë të Kampionatit botëror në Brazil.

Brazilianët e çojnë biletën 14 mijë dollarë për argjentinasit

BalkanWeb - 11.07.2014

BRAZIL - Rivalët historikë në futboll, Brazili dhe Argjentina, do e vazhdojnë “duelin” e tyre edhe jashtë fushës. Në fakt, “seleçao” pësoi një eliminim shokues në gjysmëfinale, duke u mundur me ...

Kupa e Botës, 10 kandidatët për “Topin e Artë”

Panorama - 11.07.2014

Ndërsa Kupa e Botës Brazil 2014 po i afrohet fundit, Fifa ka njoftuar zyrtarisht emrat e dhjetë lojtarëve që kandidojnë për “Topin e Artë”, i cili jepet për lojtarin më të mirë të këtij kompeticioni.

Gjeografia e Botërorit brazilian

Gazeta Dita - 11.07.2014

Gjysma e botës është europiane, gjysma tjetër amerikano-jugore tani askush nuk ka pse të ankohet. Do të jetë Lionel Messi me Argjentinën ai që do të sfidojë gjermanët në gjysmëfinale, por për të ...

Aguero: Argjentina do fitojë Botërorin

AMA-News - 11.07.2014

Kun Aguero e shikon pozitivisht statusin e favoritit që i jepet Gjermanisë, por ftoi të gjithë tifozët që të gjejnë guximin dhe me portofolin në dorë të shkojnë e të vendosin bast për Argjentinën.

Gjermani-Argjentine histori emocionesh

Shqiperia - 11.07.2014

Botërori 2014 do të mbyllet me një prej ndeshjeve më klasike të këtij aktiviteti, Gjermani-Argjentinë, për herë të tretë përballë në një finale, për herë të shtatë në historinë e turneut.

Maradona: Nuk është e pamundur të thyesh Gjermaninë

Panorama Sport - 11.07.2014

Diego Armando Maradona vlerëson forcën e kundërshtarit të Argjentinës në finalen e Kupës së Botës, por ai s’e cilëson aspak si të pamundur mundësinë që të fitojnë.

Kartonë të kuq, sherre, penallti, ja ç’pritet në “Marakana”

Panorama Sport - 11.07.2014

Për herë të 3-të në histori do shohim Gjermani-Argjentinë në finalen e një Botërori. Ky duel do të bëhet këtë të diel ndeshja më e shpeshtë në një finale të Kupës së Botës, duke lënë pas dy dy ...

Argjentinasit, “kamping” nëpër rrugë

Panorama Sport - 11.07.2014

Policia braziliane ka shprehur shqetësimin për organizimin e tifozëve argjentinas, në vigjilje të finales së Kupës së Botës. Me mijëra tifozë kanë udhëtuar drejt qytetit të finales dhe kanë krijuar ...

Sabeja, njeriu i heshtur që ka vetëm 5 vite eksperiencë

Panorama Sport - 11.07.2014

Njeriu gjysmë qeros dhe gjysmë me flokë të gjata ka futur në mendime platonike shumë njerëz, nga ata që marrin vesh nga futbolli… Flokët (aty ku ende nuk i kanë rënë) i ka më të gjata se Edoardo ...

Brazilianët e çojnë biletën 14 mijë dollarë për argjentinasit

Panorama Sport - 11.07.2014

Rivalët historikë në futboll, Brazili dhe Argjentina, do e vazhdojnë “duelin” e tyre edhe jashtë fushës. Në fakt, “seleçao” pësoi një eliminim shokues në gjysmëfinale, duke u mundur me rezultatin e ...

Analiza, ja 11 arsye pse Gjermania fiton kupën në “Marakana”

Panorama Sport - 11.07.2014

Gjermani-Argjentinë është finalja e 20-të në historinë e Botëroreve. Për skuadrën e Lëvit është finalja e tetë (1954, 1966, 1974, 1982, 1986, 1990, 2002, 2014) dhe ka shumë arsye për ta sjellë kupën ...

FIFA publikon 10 kandidatët për lojtarin e Botërorit

AMA-News - 11.07.2014

FIFA ka bërë të ditur listën e 10 lojtarëve kandidatë për të fituar Topin e Artë të Botërorit “Brazil 2014”. Këtë dhjetëshe e dominojnë dy kombëtaret që do të luajnë finalen e madhe: Argjentina dhe ...

FIFA shpall listën me kandidatët për "Topin e Artë" të Botërorit të Brazilit

Shqiptarja - 11.07.2014

FIFA ka shpallur listën me 10 kandidatët që janë në garë për të fituar Topin e Artë të kampionatit Botëror që po zhvillohet në Brazil. Në listë dominojnë futbollistët e dy ekipeve finaliste, ...

10 kandidatët për “Topin e Artë” të Botërorit

Durres Lajm - 11.07.2014

- FIFA ka shpallur listën me 10 kandidatët që janë në garë për të fituar Topin e Artë të kampionatit Botëror që po zhvillohet në Brazil. Në listë dominojnë futbollistët e dy ekipeve finaliste, ...

Gjermania, favoriti i politikanëve kosovar

Kosova Live - 11.07.2014

Gjermania dhe Argjentina do të takohen në finale të Kupës së Botës, ngjarjes më të madhe në botën e futbollit. Skuadra e Joachim Low favorizohet nga bastoret për të triumfuar në këtë garë, mirëpo të ...

Maradona: Gjermania thyhet, kini besim te Argjentina

AlbanianScreen - 11.07.2014

Argjentinë - Kupa e Botës po shkon drejt fundit për këtë edicion. Mbetet të luhen dhe dy takime, një për vend të tretë e të katërt e një për vend të parë e të dytë, quajtur edhe si finalja e madhe e ...

Gjermania në gjysmëfinale fitoi pa kundërshtar (video)

Kosova Live - 11.07.2014

Gjermania do të luaj në finale të Kupës së Botës përballë Argjentinës , pasi në finale deklasoi Brazilin me rezultat të thellë 7:1. Megjithatë një video e postuar në Youtube tregon se gjermanët kanë ...

Në finale Argjentina sfidon Gjermaninë

Almakos - 10.07.2014

Përfaqësuesja e Argjentinës është kualifikuar në finale të Kampionatit Botëror, pasi në gjysmëfinale eliminoi Holandën pas ekzekutimit të penaltive. Ishte një gjysmë e parë e qetë me shumë pak raste, ...

Argjentina: Festë e çmendur në Buenos Aires (VIDEO)

Albeu.com - 10.07.2014

Qëndra e kryeqytetit të Argjentinës Buenos Aires u paralizuar përgjatë gjithë natës nga festa e mijëra tifozëve që kishin dalë në rrugë dhe sheshe për të ndjekur gjysmëfinalen kundër Holandës dhe në ...

Argjentinë-Gjermani, derbi i Papa-ve

Albeu.com - 10.07.2014

Argjentinë-Gjermani, finalja e Kupës së Botës në futboll, është një derbi në Vatikan: mes Papa Francesco, i lindur në Buenos Aires dhe tifoz i çmendur i San Lorenzos, dhe paraardhësit të tij Papa ...

Brazilianët bëhen tifozë të Gjermanisë

Lajmi.net - 10.07.2014

Edhe pse Gjermania i turpëroi në gjysmëfinale, në Brazil ka filluar një fushatë e përkrahjes ndaj tyre, për ndeshjen finale të Kampionatit botëror kundër Argjentinës.

Sabella: Do të japim 100% tonë përballë Gjermanisë

Shqipmedia - 10.07.2014

Tashmë që ndeshja me tulipanët është lënë pas, e gjithë vëmendja e argjentinasve shkon te sfida e Rio De Janeiros me Gjermaninë. Për të tretën herë në histori finalja e Kupës së Botës do të ...

Maradona: Fati i Argjentinës varet nga Messi

Shqipmedia - 10.07.2014

Legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona, beson se fati i Kupës së Botës për vendin e tij qëndron tërësisht mbi supet e Lionel Mesit. Maradona mendon se albiceleste duhet të falënderojnë ...

Në botëror ska finale evropiane

Alsat - 10.07.2014

Argjentina është plasuar në finale të Kampionatit Botëror të Futbollit, pasi mbrëmë vonë, në ndeshjen gjysmëfinale, e mundi Holandën me rezultat 4:2, pas ekzekutimit të penaltive, meqë ndeshja në ...

Ekipi ideal i gjysmëfinales së Botërorit

Lajmi.net - 10.07.2014

Gjysmëfinalja e Botërorit na solli dy ndeshje mjaft interesante. Në të parën, Gjermania dhuroi spektakël ndaj Brazilit, e në të dytën Argjentina e mposhti Holandën me penallti.

'Brazil 2014', finalja e madhe Gjermani-Argjentinë

BalkanWeb - 10.07.2014

Përfaqësuesja e Argjentinës është kualifikuar në finale të Kampionatit Botëror, pasi në gjysmëfinale eliminoi Holandën pas gjuajtjes së penalltive. Pjesa e parë ishte e qetë me shumë pak raste, një ...

Botërori: Argjentinë-Gjermani në finale

VOA - 10.07.2014

Kur kampionatit ndërkombëtar të futbollit po i vjen fundi, Argjentina është pozicionuar për ndeshjen e finales, pasi mundi me penallti Holandën me rezultatin 4 me 2.

Argjentina i bashkohet Gjermanisë në finale

Yll Press - 10.07.2014

Përfaqësuesja e Argjentinës është kualifikuar në finale të Kampionatit Botëror, pasi në gjysmëfinale eliminoi Holandën pas ekzekutimit të penaltive. Ishte një gjysmë e parë e qetë me shumë pak raste, ...

Argjentina mund me 11-metërsha Hollandën

ABC News - 10.07.2014

Argjentina është skuadra tjetër finaliste e Botërorit 2014. Skuadra e drejtuar nga Alehandro Sabeja mundi Hollandën vetëm pas goditjeve të 11-metërshave.

Elefanti parashikon fitoren e Argjentinës

VOA - 10.07.2014

Dhe ndërsa tifozët presin me ankth finalen e botërorit, ku tashmë dihet se do të përballet Gjermania me Argjentinën një orakull i pazakontë, e ka bërë parashikimin e vet.

Gjermani-Argjentinë, finalja e botërorit

Vision Plus - 10.07.2014

Gjermani-Argjentinë do të jetë finalja e botërorit të sivjetëm të futbollit, “Brazil 2014”. Amerikano-latinët kaluan në sfidën përmbyllëse të aktivitetit më të rëndësishëm futbollistik në botë, pasi ...

Finalja: Argjentina – Gjermani

InfoGlobi - 10.07.2014

Argjentina mbrëmë ka arritur që ta mund Holanden me rezultat 4:2 pas ekzekutimit të penaltive. Ndërsë, në finalen e Kampionatit Botëror do të takohet me Gjermaninë, më 13 korrik.

Aguero: E respektojmë Gjermaninë, por jemi Argjentina

Panorama Sport - 10.07.2014

Serxho Aguero mendon vetëm për finalen. Ylli argjentinas, i cili me ndihmën e Zotit u rikuperua ashtu si Di Maria për dy ndeshjet e fundit të latinëve, tha se Argjentina do ta respektojë Gjermaninë ...

Sabeja: Kemi 24 orë e 30 minuta disavantazh kundrejt Gjermanisë

Panorama Sport - 10.07.2014

Alehandro Sabeja mund të rrahë gjoksin, tashmë që finalja i përket atij dhe futbollistëve që drejton, duke i dhënë kështu një shuplakë të rëndë kritikëve të shumtë, mes të cilëve edhe ikonës Diego ...

Sabella pragmatist: Do japim maksimumin me Gjermaninë

AMA-News - 10.07.2014

Tashmë që ndeshja me tulipanët është lënë pas, e gjithë vëmendja e argjentinasve shkon te sfida e Rio De Janeiros me Gjermaninë. Për të tretën herë në histori finalja e Kupës së Botës do të ...

Ja ku festuan Argjentinasit (Video)

Fish Media - 10.07.2014

Edhe pse ishin në aeroplan, disa tifozë të Argjentinës e kanë festuar kualifikimin e vendit të tyre në finale të Kampionatit botëror. Disa tifozë të Argjentinës, të cilët po udhëtonin drejtë Buenos ...

Futboll: Finalja Argjentina - Gjermania

AlbanianScreen - 10.07.2014

Brazil - Argjentina është plasuar në finale të Kampionatit Botëror të Futbollit, pasi mbrëmë vonë, në ndeshjen gjysmëfinale, e mundi Holandën me rezultat 4:2, pas ekzekutimit të penaltive, meqë ...

Argjentinasit festuan fitoren në aeroplan (Video)

Republika - 10.07.2014

Disa tifozë të Argjentinës, të cilët po udhëtonin drejtë Buenos Airesit me aeroplan, kanë shpërthyer në festë me të marrë lajmin se vendi i tyre është kualifikuar në finale të Kampionatit botëror.

Shtypi botëror i thur lavde Gjermanisë, poshtëron Brazilin

BalkanWeb - 09.07.2014

Një fitore historike ajo e Gjermanisë ndaj Brazilit dhe këtë herë nuk po abuzojmë me termin. Rezultati 7-1 me të cilin pancerat siguruan finalen e Botërorit 2014 do të ketë një vend në historinë e ...

Karlos Bilardo: Prej Mesit të gjithë presin shumë

Panorama Sport - 09.07.2014

Ka qenë trajneri i fundit që udhëhoqi Argjentinën drejt trofeut më të lakmuar. Karlos Salvador Bilardo ishte trajneri që mësoi se si të udhëhiqte një ekip ku brenda luanin kampionë të kalibrit të ...

Krespo: Argjentina është Mesi, Higuaini arma plus

Panorama Sport - 09.07.2014

“Tani ka ardhur koha që të shfrytëzoj notat e mira që kam marrë në ‘Coverciano’. Tani më pëlqen të bëj punën e komentatorit, ndërsa më vonë dua që të stërvis një ekip”.

Van Gal: Kam një plan për ta mundur Argjentinën

Panorama Sport - 09.07.2014

Refuzon të flasë shumë për Mesin, por pranon se ka një plan për t’i ndalur argjentinasit, edhe pse shanset i shikon të barabarta 50 me 50. Luis van Gal është i qetë dhe pret që “tulipanët” e tij t’i ...

Higuain: Dy hapa larg bërjes të lumtur 40 milionë njerëz

Panorama Sport - 09.07.2014

Ai gol vendimtar ndaj Belgjikës i ka dhënë krahë Gonzalo Higuainit. Në një intervistë për “Ole”, sulmuesi argjentinas ka karikuar shokët për të bërë historinë.

Laveci përkëdhel ‘Pleshtin’: I jemi borxhlinj Mesit

Panorama Sport - 09.07.2014

E nisi Botërorin në linjën e dytë, por me kalimin e ndeshjeve dhe pas ndryshimeve që bëri Sabeja në skema, është kthyer tashmë në një nga lojtarët më kryesorë të Argjentinës.

Maradona: Fati i Botërorit varet nga Mesi

Panorama Sport - 09.07.2014

Legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona, beson se fati i Kupës së Botës për vendin e tij qëndron tërësisht mbi supet e Lionel Mesit. “Dora e Zotit” e ka thënë këtë përpara gjysmëfinales së ...

Brazil-Gjermani, dueli gjysmëfinal pa favorit

BalkanWeb - 08.07.2014

BRAZIL- Asnjë gjysmëfinale që mund të prodhojë një surprizë. Katër emra të mëdhenj, katër përfaqësuese me peshë e traditë botërore, të përbëra nga kampionë të vërtetë.

Simeone: Argjentina është makthi i Brazilit

Gazeta Tema - 08.07.2014

Trajneri i Atletiko Madridit, Diego Simeone, mendon se gjëja më e keqe që mund t’i ndodhë Brazilit në këtë Botëror, është që të luajë kundër Argjentinës në finale.

Mesi nuk i tremb holandezët

Gazeta Tema - 08.07.2014

Dëshira e madhe e Leo Mesit është një përballje klasike me Brazilin në finalen e “Marakanas”, por argjentinasi duhet të ketë parasysh se për të mbërritur deri aty është një mur i madh portokalli që ...

Raul: Dëmtimi i Di Marias rrit presion te Mesi

Panorama Sport - 08.07.2014

Legjenda e Spanjës, Raul Gonzales, mendon se dëmtimi i Angel di Marias do të rrisë presionin te kapiteni Lionel Mesi në prag të përballjes gjysmëfinale ndaj Holandës.

Formacioni, trajneri Sabeja fiton duelin ndaj “Pleshtit”

Panorama Sport - 08.07.2014

Trajneri Ajehandro Sabeja është në përgatitjet e fundit të skuadrës “albiçeleste”, për takimin ndaj Holandës nesër. Një element me shumë rëndësi në kombëtare është moduli i lojës që tekniku do të ...

Mesi: Dua Botërorin, jo “Këpucën e Artë”

Panorama Sport - 08.07.2014

Kapiteni i Argjentinës ka vetëm një dëshirë në këtë Botëror: të ngrejë më 13 korrik Kupën e Botës. Lavdia personale e “Pleshtit” nuk i intereson dhe ai është gati të sakrifikojë çmimin e ...

Mjeku shpreson te kthimi i Di Marias në fushë pas gjysmëfinales

Panorama Sport - 08.07.2014

Mjeku i Kombëtares së Argjentinës, Daniel Martinez, konfirmoi se mesfushori me tipare sulmuese Angel Di Maria i ka shanset për të qenë në fushë, pas gjysmëfinales ndaj Holandës.

Rrugëtimi i argjentinasve deri në gjysmëfinale

Panorama Sport - 08.07.2014

Lojtari i turneut: Lionel Mesi 5 ndeshje; 4 gola Me përjashtim të Brazilit dhe Nejmarit, asnjë ekip nuk ka qenë kaq shumë i varur te një lojtar. Në katër takime, është dashur magjia e “Pleshtit” që ...

Aguero kalon dëmtimin, gati të luajë ndaj “tulipanëve”

Panorama Sport - 08.07.2014

Serxhio Aguero është në një gjendje të mirë fizike dhe gati për të luajtur në gjysmëfinalen e nesërme ndaj Holandës. Stafi mjekësor, pasi ka ndjekur me vëmendje sulmuesin e Mançester Sitit, ka dhënë ...

Finalja e dëshiruar në Brazilin 2014

Evropaelire - 07.07.2014

Kampionati botëror i futbollit i cili aktualisht po zhvillohet në Brazil, tashmë po shkon drejt përfundimit të tij. Ky kampionat tashmë gjendet në gjysmën e finales, ku katër përfaqësuese do të ...

Lineker: S’kam dyshim, ‘pancerat’ fitojnë kupën

Panorama Sport - 07.07.2014

Ish-sulmuesi i Anglisë, Geri Lineker, nuk parashikon vetëm kualifikimin në finale duke mundur Brazilin, por është i bindur se Gjermania fiton kupën. “Kjo Gjermani është në gjendje të mposhtë jo vetëm ...

Statistikat, Gjermania s’ka fituar kurrë në Brazil

Panorama Sport - 07.07.2014

Brazili dhe Gjermania do përballen për herë të 22-të në historinë e futbollit botëror. Dy kombëtaret pjesëmarrëse në gjysmëfinale janë përballur vetëm një herë në një Botëror, në finalen e 2002-shit, ...

Historia, dy gjysmëfinale plot me hakmarrje në Botëror

Panorama Sport - 07.07.2014

Asnjë gjysmëfinale që mund të prodhojë një surprizë. Katër emra të mëdhenj, katër përfaqësuese me peshë e traditë botërore, të përbëra nga kampionë të vërtetë.

Maradona: Holandën s’e llogarisim, Gjermani-Brazil s’ka favoritë

Panorama Sport - 07.07.2014

Gjermani-Brazili nuk ka favorite, por Argjentina e tij është superiore ndaj Holandës dhe e ka të garantuar vendin në “Marakana” më 13 korrik. E thotë Diego Armando Maradona, i cili nuk u jep asnjë ...

Messi: Një finale Argjentinë – Brazil, ëndërr për të gjithë

Fish Media - 07.07.2014

Ylli argjentinas, Lionel Messi, preferon një finale latine. Ai në një deklaratë të dhënë për Adidas ka deklaruar se do t’i pëlqente të shihte në finale kombëtaren e Brazilit dhe Argjentinës, por se ...