TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kush do mbrojë Bllacën?

Evropaelire - 06.12.2009

Përfaqësues të EULEX-it dhe ata të strukturave të avokatëve të vendit nuk deshën të komentojnë se kush do të jetë përgjegjës për caktimin e avokatit mbrojtës të Nazim Bllacës.

Kosovë, rrezikohet procesi ndaj Bllaces

Alsat - 06.12.2009

Procesi hetimor ndaj Nazim Bllaces i dyshuar per vrasjet e pas luftes ne Kosove, rrezikon te shpallet i paligjshem sipas Kodit te Procedures Penale.

Kush do ta mbrojë Nazim Bllacën?

Lajm - 06.12.2009

Përfaqësues të EULEX-it dhe ata të strukturave të avokatëve të vendit nuk kanë dashur të komentojnë se kush do të jetë përgjegjës për caktimin e avokatit mbrojtës të Nazim Bllacës.

Rrezikohet procesi ndaj Bllaces

Ina - 06.12.2009

Procesi hetimor ndaj Nazim Bllaces i dyshuar për vrasjet e pas luftës në Kosovë, rrezikon të shpallet i paligjshëm sipas Kodit të Procedurës Penale.

Avokatët kosovarë nuk duan ta mbrojnë Bllacën

Koha.net - 06.12.2009

Prishtinë. 6 dhjetor - Problematizohet mbrojtja e Nazim Bllacës nga avokatët kosovarë. Kryetari i Odës së Avokatëve, Musa Dragusha ka thënë se ligji aktual nuk e detyron askënd të përfaqësojë ndonjë të akuzuar, duke iu referuar në këtë ...

Rrëfyesi Bllaca do avokat të huaj, EULEX-i nuk ka mandat

Botasot - 06.12.2009

Misioni Ndërkombëtar në Kosovë për gjyqësi dhe polici, EULEX nuk ka kompetencë që ... (Tekstin e plotë mund ta lexoni në numrin e ditës së hënë të gazetës "Bota sot").

Kush do ta mbrojë Nazim Bllacën?

Telegrafi - 06.12.2009

Përfaqësues të EULEX-it dhe ata të strukturave të avokatëve të vendit nuk kanë dashur të komentojnë se kush do të jetë përgjegjës për caktimin e avokatit mbrojtës të Nazim Bllacës.

Kush do ta mbrojë Nazim Bllacën?

Botasot - 06.12.2009

Përfaqësues të EULEX-it dhe ata të strukturave të avokatëve të vendit nuk kanë dashur të komentojnë se kush do të jetë përgjegjës për caktimin e avokatit mbrojtës të Nazim Bllacës.

RASTI BLLACA DHE PDK - Ilir Sefaj

Ina - 05.12.2009

Ditë më parë, para publikut lexues u shfaqa me një opinion timin në të cilin në njërën ose mënyrën tjetër, shfaqja mospajtimin tim në lidhje me potezin që bëri Qeveria e Kosovës, ku u krijua një opinion i përgjithshëm se do të kishim një ...

Siguri e lartë për agjentin e SHIK-ut

Botasot - 05.12.2009

Prishtinë, 5 dhjetor � Policia e Kosovës nuk është e përfshirë më, në sigurimin e Nazim Bllacës dhe të familjes së tij në Ribar të Madhë të Lipjanit, kjo është vendosur në bazë të fletë arrestit shtëpiak prej 30 ditësh, që i është caktuar ...

Ngjarjet e javës

Evropaelire - 04.12.2009

Procesi i interpretimit juridik të shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga ana e GJND-së në Hagë ishte temë qendrore e javës që lëmë pas. Interesim ka zgjuar edhe rasti i Nazim Bllacës, i arrestuar nga EULEX-i për vrasje dhe krim të ...

Haradinaj: Të hetohen të bërat e SHIK-ut

Ina - 04.12.2009

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj kërkoi të premten që drejtësia të hetojë aktivitetet e dyshimta të Shërbimit Informativ të Kosovës, përderisa siç tha ai, kjo organizatë kishte vepruar në mënyrë ilegale.

Dështim apo ndjekje procedurash

Evropaelire - 04.12.2009

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, si dhe ata nga radhët e partive opozitare thonë se institucionet e rendit kanë reaguar me vonesë në rastin "Bllaca”. Por, autoritetet policore thonë se kanë ndjekur procedurat përkatëse.

Haradinaj: Te hetohen te berat e SHIK-ut

Albeu.com - 04.12.2009

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj kërkoi të premten që drejtësia të hetojë aktivitetet e dyshimta të Shërbimit Informativ të Kosovës, përderisa siç tha ai, kjo organizatë kishte vepruar në mënyrë ilegale.

Qeveria e Kosovës reagon për rastin ‘Bllaca’

Alsat - 04.12.2009

Dyshohet se Bllaca më herët ishte strehuar në Serbi Prokuroria e Serbisë ka sfiduar hetuesinë ndërkombëtare dhe vendore në Kosovë duke i ofruar mbështetje në hetimin e “rastit Bllaca”.

Opozita, policia dështoi në rastin Bllaca

Ina - 04.12.2009

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, si dhe ata nga radhët e partive opozitare thonë se institucionet e rendit kanë reaguar me vonesë në rastin "Bllaca”. Por, autoritetet policore thonë se kanë ndjekur procedurat përkatëse.

EULEX-i ia ndalon Bllacës komunikimin me media

Telegrafi - 04.12.2009

Misioni evropian për sundimin e ligjit, EULEX është duke i shqyrtuar seriozisht akuzat që Nazim Bllaca i bën në rrëfimin e tij të regjistruar në një CD.

EULEX i mbron konfidencialitetin e hetimeve në rastin Bllaca

Koha.net - 04.12.2009

Prishtinë, 4 dhjetor - Lidhur me rastin të cilin e ka hapur Prokuroria Speciale (PSRK) mbi pohimet e bëra nga Nazim Bllaca, EULEX i do ta mbrojë konfidencialitetin e hetimeve që janë duke u zhvilluar, për t'u mundësuar prokurorëve të PSRK ...

Haradinaj: Të hetohen të bërat e SHIK-ut

Telegrafi - 04.12.2009

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj kërkoi të premten që drejtësia të hetojë aktivitetet e dyshimta të Shërbimit Informativ të Kosovës, përderisa siç tha ai, kjo organizatë kishte vepruar në mënyrë ilegale.

Haradinaj: Mos të harrojmë se çka po ndodh në veri

Botasot - 04.12.2009

Në kohën kur ne po merremi me temën tonë të caktuar tash një javë, në veri blihen pronat e shqiptarëve edhe po mbushen me paramilitarë, kurse faturat e rrymës ju vijnë prej Korporatës Energjetike të Serbisë, e shumë shërbime tjera, ka ...

Qeveria: Rasti Bllaca të hetohet deri në fund

Botasot - 04.12.2009

Prishtinë, 4 dhjetor - Qeveria e Kosovë kërkoi nga organet e drejtësisë që të kryejnë detyrat e veta karshi përgjegjësive ligjore dhe institucional që i kanë, në mënyrë që rasti i shumëpërfolur i Nazim Bllacës të zbardhet deri në fund.

Bllaca sërish në intervistë nga EULEX-i

Botasot - 04.12.2009

Prokuroria speciale e EULEX-it ka vazhduar hetimet për rastin e Nazim Bllacën, ndërsa prej dje atij i është ndaluar komunikimi me media. Lidhur me këtë rast kanë vazhduar reagimet e zyrtarëve institucionalë dhe politikë.

Akuza të shumta kundër Nazim Bllacës

Koha.net - 04.12.2009

Prishtinë, 4 dhjetor - Kohavisioni ka siguruar vendimin për paraburgim të ngritur nga prokurori ndërkombëtar Francesco Flori, në gjykimin e parë më 1 dhjetor të Nazim Bllacës në Gjykatën e Qarkut.

Haradinaj: Të hetohet SHIK-u

Koha.net - 04.12.2009

Prishtinë, 4 dhjetor - Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar që drejtësia të hetojë aktivitetet e dyshimta të Shërbimit Informativ të Kosovës.

Qeveria: Rasti Bllaca dëmton vendin

Koha.net - 04.12.2009

Prishtinë, 4 dhjetor - Qeveria e Kosovës vazhdon të ketë paqartësi në rastin Bllaca, ka thënë zëdhënësi i qeverisë Memli Krasniqi. Ai ka bërë të ditur se i kanë kërkuar EULEX-it që të vlerësojë të gjithë situatën e deritashme dhe të punojë ...

Thaçi dramatizoi situatën më keq se kur u dogjën kufijtë

Ina - 03.12.2009

Ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje, lidhur me zhvillimet e fundit politike të shkaktuara nga Nazim Bllaca. Kjo lëvizje konsideron se kryeministri i vendit, Hashim Thaçi, ka dhënë deklarata shumë dramatike pas duke thënë se Bllaca e ka ...

Vetevendosje: Thaci dramatizoi situaten me keq se kur u dogjen kufijte

Albeu.com - 03.12.2009

Ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje, lidhur me zhvillimet e fundit politike të shkaktuara nga Nazim Bllaca. Kjo Lëvizje konsideron se kryeministri i vendit, Hashim Thaçi, ka dhënë deklarata shumë dramatike pas duke thënë se Bllaca e ka ...

Nazim Bllaca ka të drejtë - Skender Limani

Ina - 03.12.2009

Në të vërtetë, se a e ka Nazim Bllaca të drejtë ose jo, këtë do të dëshmojë koha. Dhe EULEX-i. Kryesorja është që “dosja SHIK” tashmë është e hapur. S’ka më “X File”.

EULEX: Rasti Bllaca, prokuroria po punon

Evropaelire - 03.12.2009

EULEX-i do të mbrojë konfidencialitetin e hetimeve lidhur me pohimet e bëra nga Nazim Bllaca. Aktualisht hetimet po i zhvillon Prokuroria Speciale në bashkëpunim me policinë, njofton EULEX-i.

Vetëvendosje: Thaçi dramatizoi situatën më keq se kur u dogjën kufijtë

Koha.net - 03.12.2009

Prishtinë, 3 dhjetor - Ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje, lidhur me zhvillimet e fundit politike të shkaktuara nga Nazim Bllaca. Kjo Lëvizje konsideron se kryeministri i vendit, Hashim Thaçi, ka dhënë deklarata shumë dramatike pas duke ...

Vetëvendosje: Thaçi dramatizoi situatën më keq se kur u dogjën kufijtë

Telegrafi - 03.12.2009

Ka reaguar edhe Lëvizja Vetëvendosje, lidhur me zhvillimet e fundit politike të shkaktuara nga Nazim Bllaca. Kjo lëvizje konsideron se kryeministri i vendit, Hashim Thaçi, ka dhënë deklarata shumë dramatike pas duke thënë se Bllaca e ka ...

Zbardhja e vrasjeve përmirëson imazhin e Kosovës

Telegrafi - 03.12.2009

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut ka përshëndetur arrestimin e të dyshuarit Nazim Bllaca, i cili dyshohet për pjesëmarrje në veprime inkriminuese, mirëpo ka shprehur habinë për masën e caktuar të arrestit ...

Ekspertët: Dëshmia e Bllacës hapi rrugën e zbulimit të vrasjeve

Botasot - 03.12.2009

Dëshmive të Nazim Bllacës për numrin e vrasjeve të pas luftës në Kosovë, si duket po iu shtohen edhe shumë raste të tjera, kështu Bllaca tani mbeti vetëm pikënisja e këtij akti, apo vegëza për të cilën tani po lidhen shumë e shumë dëshmi ...

Salihaj ka dhënë dëshmi para autoriteteve të EULEX-it

Telegrafi - 03.12.2009

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, Adem Salihaj, të enjten në mëngjes ka dhënë dëshmi para autoriteteve të EULEX-it në lidhje me deklaratat e ditëve të fundit të Nazim Bllacës, se ai kishte qenë në listën e njerëzve që duhet ...

Askush mbi ligjin, retorikë apo mundësi të bëhet realitet!

Botasot - 03.12.2009

Më në fund, gjykatësi i EULEX-it, Françesko Florin ka caktuar masën e arrestit kundër Nazim Bllacës, i dyshuar për vrasje dhe përfshirje në krim të organizuar.

A do t’ia hapë dyert e perspektivës Kosovës EULEX-i?!

Botasot - 03.12.2009

Bllaca, pavarësisht motivit, për të folur, ka pasur jetën në rrezik dhe çfarë i intereson atij për procesin në GJND. Fundja, pyetja e madhe është: Nëse Thaçi dhe ish SHIK-istët që ulen në institucione, paskan pasur dijeni për lidhjet e ...

Salihaj ka paraqitur dëshmi para autoriteteve të EULEX-it

Koha.net - 03.12.2009

Prishtinë, 3 dhjetor - Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, Adem Salihaj, të enjten në mëngjes ka dhënë dëshmi para autoriteteve të EULEX-it në lidhje me deklaratat e ditëve të fundit të Nazim Bllacës, se ai kishte qenë në ...

Si dështoi tentimatentati i SHIK-ut ndaj meje më 12 qershor të vitit 2000?

Botasot - 03.12.2009

“Bota sot”: Z. Salihaj ju sot keni qenë në prokurori të EULEX-it. A mund të na thoni se çka keni dëshmuar sot te prokurorët e EULEX-it për tentimvrasjen ndaj jush nga sektori i vrasjeve të SHIK-ut? A.

“Bllaca”, EULEX: Konfidencialiteti mundëson hetimet

Telegrafi - 03.12.2009

Lidhur me rastin të cilin e ka hapur Prokuroria Speciale (PSRK) mbi pohimet e bëra nga Nazim Bllaca, EULEX-i, nëpërmjet një komunikate për media, ka bërë të ditur se do ta mbrojë konfidencialitetin e hetimeve që janë duke u zhvilluar, për ...

Hetimet për rastin e Nazim Bllacës

Botasot - 03.12.2009

Nazim Bllaca është intervistuar sot sërish nga prokurorët e prokurorisë speciale në lidhje me deklarimin e tij se ka kryer vrasje dhe vepra të tjera kriminale sipas tij, të gjitha me urdhër të SHIK-ut.

EULEX deklarohet për mbrojtje të konfidencialitetit të hetimeve

Botasot - 03.12.2009

Prishtinë, 3 nëntor - Lidhur me rastin të cilin e ka hapur Prokuroria Speciale (PSRK) mbi pohimet e bëra nga z. Nazim Bllaca, EULEX-i do ta mbrojë konfidencialitetin e hetimeve që janë duke u zhvilluar, për t’ju mundësuar prokurorëve të ...

Syla paraqet padi, Rama mohon akuzat

Fakti - 02.12.2009

Azem Syla, anëtar i Kryesisë së PDK-së dhe ish-komandant i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, ka ngritur kallëzim penal ndaj Nazim Bllacës nga Ribari i Madh i Lipjanit, i arrestuar nga Policia e Kosovës.

Nazim Bllaca po intervistohet nga Policia e Kosovës

Idividi - 02.12.2009

Prishtinë, 1 dhjetor (MIA) - Policia e Kosovës mbrëmë konfirmoi se intervistimi i dëshmitarit të DVD-së, Nazim Bllaca, është duke vazhduar. Këtë e ka bërë të ditur zëdhënësi, Baki Kelani.

LDK: Vendimi për burg shtëpiak për Bllacën, i pakuptimtë

Alsat - 02.12.2009

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka quajtur të pakuptimtë vendimin e gjykatësve të EULEX-it për t’i dhënë masën e arrestit shtëpiak për 30 ditë për Nazim Bllacën, person që deklaroi publikisht se ka marrë pjesë në vrasje dhe vepra tjera ...

Konferencë e PD-së

Botasot - 02.12.2009

Drejtues të Partisë së Drejtësisë vlerësojnë se procesi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë paraqet fillimin e zyrtarizimit të plotë ndërkombëtar të pavarësisë së Kosovës, ndërkaq ngjarjen e fundit lidhur me dëshmitarin Nazim Bllaca e ...

Po Bekimin e Bardhylin kush i vrau?

Botasot - 02.12.2009

Më shumë se dhjetëra herë, në gazetën kombëtare “Bota sot” është shtruar kjo pyetje. Kjo pyetje është shtruar edhe për të gjitha vrasjet e tjera të pasluftës në Kosovë, për Komandant Drinin, për Xhemajl Mustafën, për Enver Malokun, për ...

EULEX-i arrestoi Nazmi Bllacen

Albeu.com - 01.12.2009

Nën akuzat për një vrasje dhe përfshirje në krim të organizuar, policia e EULEX-i, sonte (e hënë) në mbrëmje, arrestoi Nazim Bllacën, i cili, një ditë më parë, pohoi se “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë në 17 aksione të vrasjes, ...

EULEX-i arrestoi Bllacën

Ina - 01.12.2009

Nën akuzat për një vrasje dhe përfshirje në krim të organizuar, EULEX-i të hënën në mbrëmje arrestoi Nazim Bllacën, i cili një ditë më parë, deklaroi se “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë në vrasje dhe krime të tjera”.

Shtohen misteret, SHIK-u i LPK-së edhe në Maqedoni

Ina - 01.12.2009

Pas daljes publike të ish-agjentit të Shërbimit Informativ Kombëtar (SHIK), Nazim Bllaca, për vrasje dhe dhunime të kundërshtarëve politik në Kosovë, janë shtuar dyshime se ky rrjet i organizuar ka vepruar edhe në Maqedoni.

Rasti “Bllaca”, KMDLNJ: Të shkarkohet kryeprokurori Zhitia

Ina - 01.12.2009

Bërja publike e një CD-je nga një person që e pranon një vrasje si dhe pjesëmarrje në planifikimin e 17 rasteve të rënda kriminale (vrasjeve të tjera, plagosjeve, rrahjeve brutale dhe shantazheve), pra dëshmia e Nazim Bllacës nga fshati ...

Bllaca sillet ne Gjykaten e Qarkut ne Prishtine

Albeu.com - 01.12.2009

Nazmi Bllaca, njeriu që me një deklaratë të tij publike pranoi se është autor i një vrasjeje dhe i implikuar në disa të tjera përgatitje ose atentate, para pak çastesh është sjellë në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë.

SHIK-u i LPK-se edhe ne Maqedoni

Albeu.com - 01.12.2009

Pas daljes publike të ish-agjentit të Shërbimit Informativ Kombëtar (SHIK), Nazim Bllaca, për vrasje dhe dhunime të kundërshtarëve politik në Kosovë, janë shtuar dyshime se ky rrjet i organizuar ka vepruar edhe në Maqedoni.

EULEX-i dhe kryeministri i Kosovës premtojnë transparencë për akuzat e vrasjeve politike

DW - 01.12.2009

Misioni EULEX dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaci garantojnë transparencë për zbardhjen e akuzave të publikuara nga një dëshmitar, ku flitet për vrasje me motive politike në Kosovë.

Arrest shtëpiak për Nazim Bllacën

Evropaelire - 01.12.2009

Gjykatësi i EULEX-it, Françesko Flori, i ka shqiptuar masën e arrestit shtëpiak prej 30 ditësh Nazim Bllacës, i cili nga një prokuror ndërkombëtar i Prokurorisë Speciale akuzohet për një vrasje dhe për përfshirje në krim të organizuar.

EULEX arreston Bllacën e Kosovës

SETimes - 01.12.2009

01/12/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Policia e EULEX arrestoi Nazim Bllacën të hënën vonë (30 nëntor) pasi ai pranoi se kishte kryer vrasje dhe kishte marrë pjesë në 17 raste tentativa vrasjesh.

Kosovë: Fillon marrja në pyetje e personit që akuzoi për vrasje politike

VOA - 01.12.2009

Dje Nazim Bllaca nga fshati Ribar i komunës së Lipjanit, rreth 20 kilometra në jug të Prishtinës, doli para gazetarëve në Prishtinë dhe tha se ishte përfshirë në një numër vrasjesh të periudhës së pasluftës, të cilat sipas tij, janë ...

EULEX-i arrestoi Bllacën

Telegrafi - 01.12.2009

Nën akuzat për një vrasje dhe përfshirje në krim të organizuar, EULEX-i të hënën në mbrëmje arrestoi Nazim Bllacën, i cili një ditë më parë, deklaroi se “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë në vrasje dhe krime të tjera”.

Rasti “Bllaca”, KMDLNJ: Të shkarkohet kryeprokurori Zhitia

Telegrafi - 01.12.2009

Bërja publike e një CD-je nga një person që e pranon një vrasje si dhe pjesëmarrje në planifikimin e 17 rasteve të rënda kriminale (vrasjeve të tjera, plagosjeve, rrahjeve brutale dhe shantazheve), pra dëshmia e Nazim Bllacës nga fshati ...

Rasti “Bllaca”, KMDLNJ: Të shkarkohet kryeprokurori Zhitia

Botasot - 01.12.2009

Personi në fjalë i deklaruar si ish pjesëtar i SHIK-ut edhe pas bërjes publike të krimeve ka vazhduar të shëtis lirshëm në Prishtinë dhe pastaj është kthyer në shtëpinë e tij në fshatin Ribar i Madh.

Hysni Rama mohon e akuzon

Koha.net - 01.12.2009

Prishtinë, 01 dhjetor – Hysni Rama, njëri nga të apostrofuarit dhe të akuzuarit nga Nazim Bllaca, ka mohuar të ketë qenë pjesë e strukturave të SHIK-ut ose i implikuar në çfarëdo krimi.

Nazim Bllaca aktualisht ndodhet në Gjykatën e Qarkut

Botasot - 01.12.2009

Prishtinë, 1 dhjetor – Nazmi Bllaca, njeriu që me një deklaratë të tij publike pranoi se është autor i një vrasjeje dhe i implikuar në disa të tjera – përgatitje ose atentate, para pak çastesh është sjellë në Gjykatën e Qarkut në Prishtinë.

Bllaca në arrest shtëpiak

Botasot - 01.12.2009

Nazim Bllacës i është caktuar masa e arrestit shtëpiak për 30 ditë. Prokurori i EULEX-it ka vendosur këtë vendim derisa të bëhen hetimet e mëtutjeshme për të verifikuar deklaratat e Nazim Bllacës, i cili thotë se ka kryer vrasje, tentim ...

Krasniqi: Me Bllacën të merren organet e drejtësisë

Telegrafi - 01.12.2009

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, tha të martën se që nga fillimi i fushatës zgjedhore, deputetët nuk i kanë kryer funksionet e tyre.

Krasniqi: Me Bllacën të merren organet e drejtësisë

Botasot - 01.12.2009

Për zhvillimet e fundit në lidhje me deklarimet publike, të Nazim Bllacës për implikimet në vrasjet politike të pasluftës, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi tha se ka pasur disa përpjekje që të përzihet politika në organet e drejtësisë.

Arrestimi i Bllacës lehtëson Kuvendin

Koha.net - 01.12.2009

Prishtinë, 1 dhjetor- Arrestimi i të vetëshpallurit vrasës i dirigjuar nga ish-Shërbimi Informativ i Kosovës (SHIK), Nazim Bllaca, i ka relaksuar strukturat udhëheqëse të Kuvendit të Kosovës.

Syla paraqet padi, Rama mohon akuzat

Telegrafi - 01.12.2009

Azem Syla, anëtar i Kryesisë së PDK-së dhe ish-komandant i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, ka ngritur kallëzim penal ndaj Nazim Bllacës nga Ribari i Madh i Lipjanit, i arrestuar nga Policia e Kosovës.

Syla kërkon të njoftohet mbi epilogun e hetimeve ndaj Bllacës

Botasot - 01.12.2009

Ish komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK së dhe anëtari i kryesisë së PDK së, Azem Syla, përmes avokatit të tij, Tomë Gashi, ka kërkuar nga Prokuroria Publike e Qarkut të Prishtinës dhe Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ...

Arrest shtëpiak për Nazim Bllacën

Telegrafi - 01.12.2009

Gjykatësi i EULEX-it, Francesko Flori i ka caktuar masën e arrestit shtëpiak prej 30 ditësh Nazim Bllacës, personit që deklaroi se “nën urdhrat e SHIK-ut kreu vrasje dhe aktivitete tjera kriminale”.

Prokuroria e Kosovës heton akuzat

BBC - 30.11.2009

Policia e Kosovës thotë se i ka ofruar siguri personit që të dielën ka publikuar një sërë të dhënash që përfshijnë një numër zyrtarësh politikë të Kosovës në disa veprime të jashtëligjshme, përfshirë vrasje, tentim-vrasje, keqtrajtime e ...

Kosovë, ish-punëtori i SHIK-ut zbulon vrasjet

Lajm - 30.11.2009

Vetëm pak metra larg stacionit të policisë dhe institucioneve më të larta në vend, Kuvendit dhe Qeverisë, në qendër të Prishtinës, Nazim Bllaca nga fshati Ribar i Madh i Lipjanit, deklaroi publikisht se është autor i një vrasjeje.

Syla: Ato që thotë Nazim Bllaca, janë të pavërteta

Ina - 30.11.2009

Ish Shef i Shtabit të UÇK’së, Azem Syla në një intervistë për të përditshmen kosovare “Express”, i ka mohuar akuzat e Nazim Bllacës ndaj tij, duke i cilësuar ato si të pavërteta. “Nuk kam qenë pjesëtar i SHIK’ut.

Haradinaj: Është i çuditshëm mosreagimi i policisë kosovare

Alsat - 30.11.2009

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj thotë se është i çuditshme mosreagimi i policisë së Kosovës ndaj deklaratave publike të Nazim Bllacës, i cili ka deklaruara para Kuvendit të Kosovës, një ditë më herët, se ka ...

EULEX heton vrasjet e pasluftës

Alsat - 30.11.2009

EULEX ka konfirmuar se ka marrë përsipër hetimin e deklaratave të bëra një ditë më parë nga Nazim Bllaca i cili ka rrëfyer publikisht se ka marrë pjesë në disa vrasje të pasluftës si pjesëtar i Shërbimit Informativ të Kosovës.

EULEX fillon hetimet rreth dëshmisë së Nazim Bllacës

Ina - 30.11.2009

EULEX-i ka filluar hetimet për vërtetësinë e deklaratës së Nazim Bllacës, personit që thotë se ka marrë pjesë në 17 sulme ndaj personaliteteve të ndryshme të politikës në Kosovë me urdhër të Shërbimit Informativ të Kosovës.

Haradinaj: Drejtësia nuk po vepron

Ina - 30.11.2009

Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, deklaratën e djeshme të dëshmitarit të CD-së, Nazim Bllaca në qendër të kryeqytetit, e ka vlerësuar si ngjarje të ndjeshme dhe e cila sipas tij është në dëm të shtetit të ...

Haradinaj: Drejtesia nuk po vepron sic duhet

Albeu.com - 30.11.2009

Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, deklaratën e djeshme të dëshmitarit të CD-së, Nazim Bllaca në qendër të kryeqytetit, e ka vlerësuar si ngjarje të ndjeshme dhe e cila sipas tij është në dëm të ... ...

EULEX-i po merr në pyetje Bllacën

Evropaelire - 30.11.2009

Misioni evropian për sundimin e ligjit, EULEX, është duke marrë në pyetje Nazim Bllacën, i cili dje deklaroi se “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë në 17 aksione, përfshi vrasje, plagosje, rrahje e shantazhe”.

Rrëfimi për krimet - reagimet e institucioneve

Ina - 30.11.2009

Institucionet kanë reaguar ndaj paraqitjes së personit që thotë se “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë në 17 aksione të vrasjeve, plagosjeve, rrahjeve e shantazheve”. Kjo çështje ka kaluar në Prokurorinë Speciale të EULEX-it.

Policia e EULEX-it arrestoi 'killerin' e dyshuar Nazim Bllaca

Alsat - 30.11.2009

Policia e EULEX-it ka arrestuar Nazim Bllacën dhe ka filluar intervistimin e tij, në lidhje me deklarimet e bëra një ditë më herët para mediave, ku ka deklaruar se është autor i një vrasje dhe pjesëmarrës në 17 raste të tjera së sulmeve ...

EULEX-i arrestoi Bllacën

Evropaelire - 30.11.2009

Nën akuzat për një vrasje dhe përfshirje në krim të organizuar, EULEX-i, të hënën në mbrëmje, arrestoi Nazim Bllacën, i cili, një ditë më parë, deklaroi së “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë në vrasje dhe krime të tjera”.

Shfaqet publikisht dëshmitari i supozuar ndaj disa vrasjeve në Kosovë

SETimes - 30.11.2009

30/11/2009 PRISHTINE, Kosovë -- EULEX dhe policia e Kosovës po hetojnë pretendimet e një personi që thotë se ka marrë pjesë në 17 raste vrasjesh, vrasjesh në tentativë dhe torturash që nga 1999.

PDK reagon ndaj akuzave të dëshmitarit Bllaca

Telegrafi - 30.11.2009

Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj akuzave të dëshmitari Nazim Bllaca, duke i cilësuar ato “tendenca për të inkriminuar përpjekjet për shtet ligjor dhe për t’i kthyer ato në anarki, urrejtje dhe vëllavrasje”.

Polica e Kosovës: Janë siguruar vendbanimet e Nazim Bllacës Gani Geci dhe Adem Salihaj.

Botasot - 30.11.2009

Nazim Bllaca nga fshati Ribar i Madh, është paraqitur dje para gazetarëve dhe ka rrëfyer se ka qenë pjesëtar i SHIK-ut dhe ka kryer një vrasje si dhe ka marr pjesë në përgatitjen e disa të tjerave.

EULEX fillon hetimet rreth dëshmisë së Nazim Bllacës

Telegrafi - 30.11.2009

EULEX-i ka filluar hetimet për vërtetësinë e deklaratës së Nazim Bllacës, personit që thotë se ka marrë pjesë në 17 sulme ndaj personaliteteve të ndryshme të politikës në Kosovë me urdhër të Shërbimit Informativ të Kosovës.

Haradinaj: Drejtësia nuk po vepron

Telegrafi - 30.11.2009

Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, deklaratën e djeshme të dëshmitarit të CD-së, Nazim Bllaca në qendër të kryeqytetit, e ka vlerësuar si ngjarje të ndjeshme dhe e cila sipas tij është në dëm të shtetit të ...

Haradinaj: Drejtësia nuk po vepron

Botasot - 30.11.2009

Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, deklaratën e djeshme të dëshmitarit të CD së, Nazim Bllaca në qendër të kryeqytetit, e ka vlerësuar si ngjarje të ndjeshme dhe e cila sipas tij është në dëm të shtetit të ...

EULEX fillon hetimet rreth dëshmisë së Nazim Bllacës

Botasot - 30.11.2009

EULEX-i ka filluar hetimet për vërtetësinë e deklaratës së Nazim Bllacës, personit që thotë se ka marrë pjesë në 17 sulme ndaj personaliteteve të ndryshme të politikës në Kosovë me urdhër të Shërbimit Informativ të Kosovës.

Salihaj: LDK ta rishikojë pozicionin e saj

Botasot - 30.11.2009

Pasi një ditë më parë ka dalë me CD në e Nazim Bllacës, i cili përmend listë të tërë të personave të cilët pretendon se janë të inkriminuar në vrasjet politike pas luftës në Kosovës, nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, Adem ...

Gashi demanton Bllacën

Botasot - 30.11.2009

Njëri nga të përfolurit në CD-në e Nazim Bllacës, Fahredin Gashi ka deklaruar për media se Bllaca i ka bërë vazhdimisht shantazhe, duke i kërkuar para në vlera të ndryshme, duke filluar nga 400 mijë euro deri në 3 milionë, duke e kërcuar ...

EULEX fillon hetimet për vërtetësinë e deklaratës së Nazim Bllacës

Koha.net - 30.11.2009

Prishtinë, 30 nëntor – EULEX-i ka filluar hetimet për vërtetësinë e deklaratës së Nazim Bllacës, personit që thotë se ka marrë pjesë në 17 sulme ndaj personaliteteve të ndryshme të politikës në Kosovë me urdhër të Shërbimit Informativ të ...

Rrëfimi për krimet - reagimet e institucioneve

Botasot - 30.11.2009

Misioni evropian për sundimin e ligjit, EULEX, ka bërë të ditur se çështja e Nazim Bllacës ka kaluar në duart e Zyrës së Prokurorisë Speciale, e cila po zhvillon hetimet.

Salihaj: LDK ta rishikojë pozicionin e saj

Telegrafi - 30.11.2009

Pasi një ditë më parë ka dalë me CD-në e Nazim Bllacës, i cili përmend listë të tërë të personave të cilët pretendon se janë të inkriminuar në vrasjet politike pas luftës në Kosovës, nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, Adem ...

Bllaca po intervistohet nga Policia e Kosovës

Botasot - 30.11.2009

Baki Kelani, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, ka njoftuar të hënën gjatë një konference me gazetarë se dëshmitari i DVD-së, Nazim Bllaca, është duke u marr në pyetje nga Policia e Kosovës në këto momente lidhur me deklaratat e tij.

Bllaca po merret në pyetje nga Prokuroria Speciale.- Edhe autoritetet e EULEX-it janë duke u marr me këtë çështje

Botasot - 30.11.2009

Nazim Bllaca nga Policia e Kosovës është përcjellë për në Prokurorinë Speciale, ku edhe pritet të merret ndonjë vendim rreth arrestimit të tij. Ndërkohë që Policia e Kosovës ka deklaruar se janë ndërmarrë të gjitha veprimet duke siguruar ...

Bllaca po merret në pyetje nga EULEX-i

Koha.net - 30.11.2009

EULEX-i dhe Policia e Kosovës kanë konfirmuar se është shoqëruar për në polici dhe po merret në pyetje Nazim Bllaca personi që është shfaqur një ditë më parë para mediumeve për t’u identifikuar si personi i DVD-së së prezantuar javën e ...

Thaçi dhe Kermabon premtojnë drejtësi

Koha.net - 30.11.2009

Prishtinë, 30 nëntor - Kryeministri Hashim Thaçi ka thënë sot se i akuzuari dhe të akuzuarit, në DVD-në e shumëpërfolur të Nazim Bllacës, do të dalin para drejtësisë dhe do të zbardhet e vërteta.

Thaçi dhe Kermabon premtojnë drejtësi

Botasot - 30.11.2009

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi, pas deklaratave të Nazim Bllacës dhe publikimi i CD-së së tij, ka thënë se organet e drejtësisë do të kryejnë detyrë e vet deri në fund, duke shtuar se edhe se as akuzuesit dhe as të akuzuarit nuk mund ...

Haradinaj: Mekanizmat e drejtësisë duhet të veprojnë me rastin Bllaca

Koha.net - 30.11.2009

Prishtinë, 30 nëntor - Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në lidhje me rastin e Nazim Bllacës dhe dhënies së deklaratës për krimet e pasluftës në Kosovë, ka thënë se në çdo demokraci normale forcat e rendit ...

Kryeministri Thaçi dhe Iv de Kermabo për “rastin Bllaca”

Botasot - 30.11.2009

Kryeministri Hashim Thaçi ka thënë sot se i akuzuari dhe të akuzuarit, në DVD-në e shumëpërfolur të Nazim Bllacës, do të dalin para drejtësisë dhe do të zbardhet e vërteta.

EULEX-i arrestoi Nazim Bllacën

Botasot - 30.11.2009

EULEX-i ka arrestuar Nazim Bllacën, i cili, një ditë më parë, deklaroi se “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë në 17 aksione të vrasjes, plagosjes, rrahjeve e shantazhit”.

E kishim detyrë t’i vrisnim kokat e LDK-së

Botasot - 30.11.2009

Këtë ma ka thënë edhe Banush Bërbatovci, sepse atë e kam edhe dajë të babës. Kjo ka qenë rreth Banush Bërbatovcit. Sa i përket vrasjes, tentimvrasjes së Agim Veliut e të Ejup Visokës, Shpresim Uka në mënyrë direkte më ka thënë mua: “Unë ...

EULEX-i arreston Bllacën

Koha.net - 30.11.2009

Prishtinë, 30 nëntor - Nën akuzat për një vrasje dhe përfshirje në krim të organizuar, policia e EULEX-i, sonte (e hënë) në mbrëmje, arrestoi Nazim Bllacën, i cili, një ditë më parë, pohoi se “nën urdhrat e SHIK-ut ka marrë pjesë ka marrë ...