TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Klosi, grevisti i 44 në spital. Brokaj: Gjendja brenda çadrave, kritike

Shekulli - 16.05.2010

UPDATE- Mjeku Sabit Brokaj, që kujdeset për shëndetin e grevistëve brenda çadrave ka deklaruar se situata po bëhet shumë serioze. Sipas tij, shëndeti i grevistët është në rrezik, ndërkohë që shumë të tjerë brenda grevës pritet të dalin.

PD, Gumi: Deputetët e PS po largohen nga kampingu

Gazeta Start - 16.05.2010

Tiranë - Deputeti i Partisë Demokratike, Viktor Gumi, duke reaguar për grevën e opozitës në bulevard, u shpreh se deputetët e çadrave po largohen nga kampingu. Pushimit në çadra i mungon transparenca , tha Guni.

Rama: Berisha po pengon transparencën

Top Channel - 16.05.2010

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama i ka dhënë një tjetër mesazh kundështarit të tij politik, Sali Berisha, duke kërkuar transparencën e zgjedhjeve të 28 qershorit nëpërmjet kompromisit të ofruar dje për hapjen e materialeve të votimit.

Rama: Komuniteti ndërkombëtar po luan rolin e tij, ne po luajmë tonin dhe qeveria duhet të luajë të vetin

DW - 16.05.2010

Në ditën e 16-të të grevës së urisë së rreth 200 mbështetësve dhe deputetëve të opozitës nkanë hyrë Shqipëri, rreth ¼ e tyre është dërguar në spital në gjendjë kritike. Për DW-në flet kryetari i PS-së Edi Rama .

Gumi: Grevistët po largohen nga kampingu

Top Channel - 16.05.2010

Deputeti demokrat Viktor Gumi ka reaguar për grevën e kolegëve socialistë dhe qytetarëve në cadrat para kryeministrisë, duke sulmuar kryesocialistin Edi Rama.

Rama: Berisha po mban peng zgjidhjen

Albeu.com - 16.05.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama e ka bërë fajtor kryeministrin Berisha për gjendjen e rënduar të grevistëve. Në një prononcim për mediat nga spitali infektiv në Tiranë kreu i selisë rozë theksoi se gjendja e rënduar e ... ...

Rama: Të hapen materialet zgjedhore

Alsat - 16.05.2010

Në ditën e 16-të të grevës së urisë që po zhvillohet para kryeministrisë, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka ritheksuar se zgjidhja e krizës është transparenca, e cila sipas tij mbahet peng nga qeveria.

Gumi: Grevistët po largohen nga kampingu

Botasot - 16.05.2010

Deputeti demokrat Viktor Gumi ka reaguar për grevën e kolegëve socialistë dhe qytetarëve në çadrat para kryeministrisë, duke sulmuar kryesocialistin Edi Rama.

Deputetët grevistë - Berishës: Hap kutitë ose zgjedhje të parakohshme

Shekulli - 15.05.2010

TIRANË-Grevistët e ngujuar prej 14 ditësh në grevën e urisë, gjatës protestës së djeshme të opozitës i kanë kërkuar Kryeministrit Sali Berisha që të pranojë kërkesën për hapjen e kutive të votimit, si rugë për zgjidhjen e krizës politike, ...

Rama: Të tjerë, gati për të hyrë në grevë

Shekulli - 15.05.2010

UPDATE- Kreu i PS-së, Edi Rama, duke përsëritur apelin për transparencë, si e vetmja rrugë që i jep fund krizës ka deklaruar se greva nuk ndalet me shterimin e fuqisë fizike.

Opozita vazhdon greven

Albeu.com - 15.05.2010

Në ditën e 15-të, vazhdon greva e urisë e deputetëve të Partisë Socialiste dhe mbështetësve të tyre për transparencën e zgjedhjeve në çadrat e vendosura para ndërtesës së kryeministrisë në Tiranë.

Rama: Zgjidhja, transparence permes hetimit

Albeu.com - 15.05.2010

Zgjidhja për krizën politike është transparenca përmes hetimit duke hapur kutitë. Kjo ka qenë deklarata e kreut të PS-së, Edi Rama në lidhje me mundësinë e një zgjidhje të situatës politike.

Berisha: Opozita ka të drejtë të protestojë, por ekipet shëndetësore duhet të kontrollojnë grevistët

Botasot - 15.05.2010

(E plotësuar) - Kryeministri Sali Berisha u shpreh sot gjatë një konference për shtyp se mazhoranca do të respektojë cdo metodë proteste të opozitës, brenda normave ligjore, të cilat ia artibuon kushtetuta dhe ligjet në fuqi.

PS: 'Protestat vazhdojnë. 2 mijë qytetarë të tjerë gati për grevë urie'

Shekulli - 14.05.2010

UPDATE- Opozita është shprehur e vendosur të vazhdojë betejën për transparencën e zgjedhjeve dhe i ka bërë apel Berishës të mos largohet nga rruga e zgjidhjes.

Protesta e PS, sot bllokohen kryqëzimet e rrugëve në Tiranë

Shekulli - 14.05.2010

Sot paradite deputetët socialistë do të mblidhen për të diskutuar mbi detajet dhe vullnetin që do të shprehin në protestë, si dhe për hapat që do të ndjekin më pas TIRANË - Opozita do të zbresë sërish në shesh sot për të kërkuar ...

Mjekja Spahiu: 10 prej grevistëve në gjendje të rënduar

Shekulli - 14.05.2010

Vetëm dje janë dërguar për në spital 5 grevistë. Ndër ta, edhe deputetja Ledi Shamku TIRANË - Në ditën e 13-të grevës së urisë, gjendja shëndetësore e mbi 200 grevistëve, ka qenë tepër e rënduar.

Dy grevistë të opozitës dërgohen në spital

Gazeta Start - 14.05.2010

Tiranë Dy grevistë kanë përfunduar sot në spital në ditëm e 14-të të grevës së urisë Grevistët janë nga radhës e mbështetësve të Partisë Socialiste.

Rama: Do fitojmë pa këputur asnjë lule. Zgjidhja është e afërt

Shekulli - 14.05.2010

UPDATE- Lideri i PS-së, Edi Rama duke deklaruar se zgjidhja sot është më afër se kurrë, i ka kërkuar protestuesve të jenë të duruar, pasi kjo betejë do të fitohet me rezistencë dhe kurajë pa këputur asnjë lule.

Rama, në spital: Apel qytetarisë, kjo çështje s'është e një pale

Shekulli - 14.05.2010

Prononcimi i Kryetarit të PS, Edi Rama pas vizitës së grevistëve në spital: '...Kam një apel për qytetarët e qytetaret e Tiranës, që sot të solidarizohen me grevistët e me të plagosurit tanë në këtë rezistencë paqësore për të çuar përpara ...

Sot protesta e madhe e PS-se, pritet te rritet numri i grevisteve

Albeu.com - 14.05.2010

Partia Socialiste dhe mbështetësit e saj në opozitë pritet të radikalizojë protestën e saj gjatë mbasdites së sotme, 2 javë pasi rreth 20 deputete e 200 mbështetës të saj, vendosën të hynin në një grevë urie.

Rama: Pranojmë cdo zgjidhje që i hap rrugë transparencës

Top Channel - 14.05.2010

Kryesocialisti Edi Rama deklaroi se opozita është e vendosur për cdo zgjidhje që i hap rrugë transparencës së zgjedhjeve. Duke folur për mediat, pas vizitës që i bëri grevistëve të cilët janë rehabilituar në pavionin e infektivit në ...

Rama: Gati per zgjidhjen qe sjell transparence

Albeu.com - 14.05.2010

Kreu i PS-së, Edi Rama ka vizituar në spitalin infektiv grevistët e PS-së të cilët kanë lënë grevën për të marrë mjekim për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore.

Del grevisti i tretë për sot

Top Channel - 14.05.2010

Një 39 vjeçar nga Elbasani është grevisti i tretë që detyrohet të lërë grevën e urisë për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore. Bëhet fjalë për shtetasin Përparim Meta, i cili është dërguar menjëherë për në spital për të marrë mjekimin ...

Rama: Do fitojmë me rezistencë e durim. Zgjidhja është afër

24 orë - 14.05.2010

Protestes ulur ne bulevard Lideri i PS-së, Edi Rama duke deklaruar se zgjidhja sot është më afër se kurrë, i ka kërkuar protestuesve të jenë të duruar, pasi kjo betejë do të fitohet me rezistencë dhe kurajë pa këputur asnjë lule.

Rama ne proteste: Fitorja e kauzes sone, shume e afert

Albeu.com - 14.05.2010

Në ditën e 14-të të aksionit politik opozitar, përmes protestash të vazhdueshme në të gjithë Shqipërinë dhe grevës së urisë në sheshin përpara kryeministrisë, kryesocialisti Edi Rama shpreh vendosmërinë e opozitës për të mos u ...

Greva në ditën e 13-të Rama: Nuk dorëzohemi PD: Kërkoni pushtet me dhunë

BalkanWeb - 14.05.2010

TIRANE- Greva e urisë e opoztës për transparencën e zgjedhjeve e nisur që në mbrëmjen e 30 prillit, ka hyrë sot në ditën e 13-të të saj. Gjëndja shëndetësore e grevistëve sa vjen e rëndohet ndërsa thonë se janë të vendosur ti shkojnë në ...

Në Tiranë sot opozita bllokon kryqëzimet e rrugëve

Botasot - 14.05.2010

Në Tiranë sot opozita do të zbresë sërish në shesh duke paralajmëruar një proetstë të madhe për të kërkuar transparencën e zgjedhjeve të shkuara.

Protestuesit socialist sot bllokojnë Tiranën

Koha.net - 14.05.2010

Tiranë, 14 maj – Mediat e Shqipërisë njoftojnë se sot opozita do të zbresë sërish në shesh të Tiranës, duke paralajmëruar kështu një protestë të madhe për të kërkuar transparencën e zgjedhjeve të shkuara.

Situata brenda çadrave, kritike.Dërgohet urgjent në spital grevisti i 32-të

Shekulli - 13.05.2010

UPDATE - Ne diten e 13-te te greves se urise, gjendja shendetesore e grevisteve ne cadra paraqitet edhe me e renduar. Brenda pak minutash ne mbremjen e sotme dy greviste jane detyruar te lene greven per tu nisur ne spital.

Grevisti i radhës përfundon në spital

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Grevisti i radhës i opozitës ka përfunduar në spital sot, pasi gjendja e tij shëndetësore thuhet se është rënduar. Grevisti është 27-vjeçari, Martin Hasa, një nga dhjetëra mbështetës të futur në grevën për kauzën e transparencës së ...

Shpërfillja e dramës, gabim i rëndë

Shekulli - 13.05.2010

Po bëhen ditë që duket sikur shteti nuk ekziston më. Shëtitorja "Dëshmorët e Kombit" prej dy javësh është kthyer në një skenë ku, nën dritaret e zyrës së kryeministrit dhe të kryetares së Kuvendit Popullor, po luhet një dramë e dhimbshme e ...

Shqipëri, nata e 13-të e grevës së opozitës, një tjetër në spital

Alsat - 13.05.2010

Deputetët grevistë të Partisë Socialiste dhe mbështetësit e tyre kanë kaluar edhe natën e 13-të në çadrat e ngritura në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë. Gjendja e tyre shendetesore rendohet gjithnje e me teper.

Spahiu: Gjendja e grevistëve, e rënduar

Top Channel - 13.05.2010

Deputetja Klodiana Spahiu, e cila shërben në cadrën e grevistëve të urisë në ekipin mjekësor deklaroi pak minuta më parë, se gjendja e protestuesve është rënduar mjaft.

Rama: Të vendosur të shkojmë deri në fund

Ina - 13.05.2010

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka theksuar dhe një herë qëndrimin e opozitës për t’i shkuar deri në fund transparencës së zgjedhjeve dhe hapjes së kutive të votimit.

Një tjetër grevist braktis grevën

Top Channel - 13.05.2010

Një tjetër grevist ka lënë grevën e urisë mbrëmjen e sotme si pasojë e rëndimit të gjëndjes shëndetësore. Sipas informacioneve të fundit, Ymer Murati, 43 vjec, është dërguar me urgjencë në repartin infektiv të QSUT-së.

Tiranë, i përndjekuri lë grevën e urisë

Top Channel - 13.05.2010

Një tjetër grevist ka lënë para pak castesh grevën e urisë, për shkak të rëndimit të gjëndjes shëndetësore. Sipas informacioneve të fundit, bëhet fjalë për shtetasin Ibrahim Ceka, nga Postriba, pjesë e kategorisë së të përndjekurve ...

Partia Socialiste e Kosovës shprehet e brengosur për gjendjen e grevistëve të PS-së

Koha.net - 13.05.2010

Prishtinë, 13 maj - Partia Socialiste e Kosovës shpreh brengosjen e saj për situatën aktuale në Shqipëri pas futjes në grevë urie të një numri të konsiderueshëm deputetësh socialistë, thuhet në një komunikatë për media, të kësaj partie.

Rama: Të vendosur të shkojmë deri në fund

Telegrafi - 13.05.2010

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka theksuar dhe një herë qëndrimin e opozitës për t’i shkuar deri në fund transparencës së zgjedhjeve dhe hapjes së kutive të votimit.

Ligji duhet të godasë

Botasot - 13.05.2010

Si njëri prej bashkëpunëtorëve më të afërt të Kurt Kolës gjatë viteve ’93-’94, si njëri prej ithtarëve të tij të atëhershëm, do të ma donte zemra ta shihja Kurtin sërish në krahun që i takon, t’ia shtrëngoja dorën ashtu si dikur, pasi të ...

Kryeministria është e atyre që duan të jenë brenda mureve, jo e grevistëve

Botasot - 13.05.2010

E kujt është policia shqiptare?! Tmerrimin urrejtës gjeografike të shprehur direkt e gjej tek përgjigja e kësaj pyetje retorike që doli pas denoncimit të deputetit nga rrethi i Korçës.

Dita e 13 e grevës, 2 grevistë dërgohen në spital

Botasot - 13.05.2010

Hasan Sula, 30 vjeç nga Tirana ka lënë kampin e grevistëve të vendosur para godinës së kryeministrisë, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” pas mesnatës së të mërkurës dhe është shoqëruar me ambulancë drejt spitalit.

Grevistët e urisë, përballë Ramës, Berishës, Ndërkombëtarëve dhe Medias

Shekulli - 12.05.2010

GREVISTËT DHE RAMA "Instancë më vete" e quante pardje në artikullin e tij, Preç Zogaj, çadrën e grevistëve të urisë. Preçi është si gjithmonë i qartë dhe inteligjent, por ka diçka që ai nuk e thotë akoma.

Rama: Nuk tërhiqemi nga kërkesa për transparencë

Shekulli - 12.05.2010

Rama - policisë: "Bëj apel që të gjithë ata qytetarë që kanë manifestuar të mos ngacmohet asnjë fije e flokut të tyre nga policia. Kjo nuk është një protestë kundër policisë, kundër shtetit" TIRANË - Opozita është e gatshme të ulet në ...

Grup intelektualesh vizitojne grevistet

Shekulli - 12.05.2010

Një grup prej rreth 50 intelektualësh vizituan sot paradite deputetët dhe qytetarët grevistë, duke i mbështetur në kauzën e tyre për transparencën e zgjedhjeve të 28 Qershorit.

Protesta, Rama: Hapja e kutive, i hap vendit rrugën drejt Europës

Shekulli - 12.05.2010

UPDATE- Lideri i PS-së, Edi Rama duke theksuar vullnetin e palëkundur për transparencën e votës dhe rezistencën e pandalshme kundër politikës që mban peng vendin ka ftuar gjithë qytetarët të bëhen bashkë më 14 maj, në sheshin para ...

Socialistët e Shkodrës marshojnë në Tiranë

Top Channel - 12.05.2010

Simpatizantë dhe anëtarë të Partisë Socialiste nga Shkodra kanë nisur rreth orës 17.00 protestën e radhës së Partisë Socialiste. Ata janë nisur nga stacioni i trenit dhe kanë marshuar drejt bulevardit “Zogu i Parë” dhe më pas në atë ...

Rama: Berisha mban peng kutinë e zhvillimit

Top Channel - 12.05.2010

Kryetari i PS, Edi Rama, në fjalimin e tij në protestën e sotme të opozitës, ka deklaruar se kryeministri Berisha nuk mban peng vetëm votën e lirë, por edhe zhvillimin ekonomik dhe procesin integrues të vendit.

Dita e 12-të e protestës, Rama Zgjidhje përmes transparencës Berisha: Jeni gabim

24 orë - 12.05.2010

Në ditën e 12 të grevës së urisë së opozitës për transparencën e zgjedhjeve, 26 grevistë kanë ndërprerë grevën për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore dhe janë shtruar në spital për të marr mjekimin e duhur.

Rama: Jemi gati per transparence permes dialogut

Albeu.com - 12.05.2010

Kryetari i PS-së Edi Rama ka deklaruar edhe njëherë se opozita është e gatshme për transparencë përmes dialogut. "Ne jemi këtu me vullnetin tonë të palëkundur dhe me kurajon dhe rezistencën në kërkim të transparencës theksoi Rama duke ... .

Protesta, Berisha: PS në betejë si Don Kishoti. Rama: Jemi të palëkundur. BE: Zgjidhni krizën

BalkanWeb - 12.05.2010

TIRANE - Greva e urisë e 21 deputetëve të Partië Socialiste dhe 180 mbështetësve të tyre në betejën për transparencën e zgjedhjeve të 28 qershorit, vazhdon që prej mbrëmjes së 30 prillit në cadrat e ngritura në bulevardin “Dëshmorët e ...

Mos ma merr atë që nuk ma jep dot

Botasot - 12.05.2010

Kjo është një letër, për të cilën jam e bindur se kur botohet në gazetën Rilindja Demokratike, do ta përjashtojnë nga çdo lloj pikëvështrimi jashtëpartiak, megjithatë, jemi të gjithë qytetarë të një vendi demokratik dhe të gjithë kemi të ...

Dita e 12 e grevës, tjetër grevist në spital

Botasot - 12.05.2010

Në ditën e 12 të grevës, dërgohet në spital një tjetër grevist. Grevist i 27 që lë grevën e urisë, është Astrit Sefekolli, 50 vjeç nga Korça. Sefekolli pati probleme me tensionin dhe komplikacione në stomak.

Lila: Jam në grevë si qytetare dhe jo për politikë

Shekulli - 11.05.2010

Këngëtarja Elsa Lila shpjegon arsyet se pse iu bashkua grevës së urisë, si dhe raportin e saj me politikën "Të dielën, shumë pas mesnate, gati në të gdhirë, ndodhesha tek ura në bulevardin "Dëshmorët e Kombit".

Rama: Më 14 maj, protesta do të përshkallëzohet

Shekulli - 11.05.2010

Ora 11:10 Presidenti Bamir Topi nga Muzeu Historik Kombëtar deklaron se nuk ka ende një dialog institucional për zgjidhjen e krizës. Ai shprehu gatishmërinë për të realizuar një tryezë tjetër dialogu, por duke bërë të ditur se ligjërisht ...

Grevistët, 6 kushtet e opozitës për të lënë grevën

Shekulli - 11.05.2010

Deputeti grevist, Fatmir Xhafaj, deklaroi dje se greva e urisë do të përfundojë vetëm kur të plotësohen kushtet që ai bëri publike TIRANË - Dokumenti që përmban kërkesën për plotësimin e 6 kushteve të hartuara nga 22 deputetët dhe 180 ...

Urdhri i Vasilit: Grevistët në spital të mos flasin me gazetarët

Shekulli - 11.05.2010

Urdhri i Vasilit është që asnjë gazetar të mos futet në ambientet e spitalit. Bare: Kjo nuk është e drejtë. Në spital vetëm dje edhe katër grevistë të tjerë.

"Ne dimë ta zgjidhim ndryshe..."

Shekulli - 11.05.2010

REPORTAZH BRENDA ÇADRAVE: Me grevistët e urisë. Distanca mes "linjës së butë" të PS dhe zemërimit që vlon në çadra "Çdo marrëveshje tjetër veç hapjes së kutive, do të thotë që sakrifica jonë shkoi kot" Për të hyrë brenda çadrave të grevës ...

E rënduar gjendja në çadra, niset urgjent në spital grevisti i 27-të

Shekulli - 12.05.2010

UPDATE - Gjatë mesnatës është rënduar shëndeti i grevistit Afrim Syla, 38 vjeç nga Kukësi, i cili u transportua drejt spitalit Infektiv në QSUT. Ai është grevisti i 26 që lë çadrat e greves për shkak të probleme shendetesore.

Intelektualët vizitojnë grevistët e urisë

Shekulli - 11.05.2010

TIRANE- Një grup prej rreth 50 intelektualësh vizituan sot deputetët dhe qytetarët grevistë, duke i mbështetur në kauzën e tyre për transparencën e zgjedhjeve të 28 Qershorit.

Lë grevën një tjetër grevist

Top Channel - 11.05.2010

Një tjetër grevist ka lënë grevën e urisë së opozitës në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në ditën e 11-të të saj. Bëhet fjalë për Indrit Gjikondin, 23 vjeç, nga qarku i Fierit.

Shqipëri, nata e 11-të e grevës, një tjetër grevist lë çadrat

Alsat - 11.05.2010

Deputetët grevistë të Partisë Socialiste të Shqipërisë dhe mbështetësit e tyre kanë kaluar edhe natën e 11-të në çadrat e ngritura para kryeministrisë. Gjendja shëndetësore e tyre sa vjen e përkeqësohet.

Protesta PS, 22 grevistë në spital, sot Brukseli apel: Të nisë dialogu, rrezikoni statusin

24 orë - 11.05.2010

Në takimin e Këshillit të 2-të të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri, 27 vendet anëtare të BE-së do t'i bëjnë thirrje liderëve shqiptarë të ndajnë përgjegjësitë pasi situata aktuale po ndikon në integrimin e vendit.

Deputeti Dogjani dërgohet në spital

Top Channel - 11.05.2010

Deputeti socialist Asllan Dogjani është dërguar me urgjencë në spital në ditën e 11-të të grevës së urisë për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore të tij.

Protesta të opozitës në disa qytetete

Top Channel - 11.05.2010

Partia Socialiste dhe mbështetësit e saj nëpër rrethe protestuan në të njëjtën kohë duke bllokuar akset kryesore rrugore, në mbështetje të grevistëve të urisë në Tiranë, të cilët prej 11 ditësh ndodhen para selisë së kryeministrisë duke ...

Greva, deputeti Dogjani dergohet ne spital

Albeu.com - 11.05.2010

Në ditën e 11-të të grevës së urisë që po zhvillohet në çadrat e ngritura para kryeministrisë në bulevardin "Dëshmorët e Kombit', gjendja protestuesve është rënduar mjaft.

Një natë në çadrën e grevës

Top Channel - 11.05.2010

Gjatë ditës, grevistet e urise i nënshtrohen syrit të shumë gazetarëve dhe kamerave që pasqyrojne protestën ekstreme të deputetëve dhe mbështetësve të opozitës.

PD: Rama po luan me jetën e grevistëve

24 orë - 11.05.2010

Deputetja e PD-së Lajla Përnaska ka reaguar përsëri sot, në lidhje me grevën e PS, duke deklaruar se Edi Rama kërkon të marrë pushtetin me cdo mjet.

Një natë në çadrën e grevës

24 orë - 11.05.2010

Gjatë ditës, grevistet e urise i nënshtrohen syrit të shumë gazetarëve dhe kamerave që pasqyrojne protestën ekstreme të deputetëve dhe mbështetësve të opozitës.

Elsa Lila: Në grevë si qytetare, jo për politikë

24 orë - 11.05.2010

"Të dielën, shumë pas mesnate, gati në të gdhirë, ndodhesha tek ura në bulevardin "Dëshmorët e Kombit". Më bëri përshtypje semafori i kryqëzimit.

Brokaj: Ekipi mjekësor punon me vetëmohim

24 orë - 11.05.2010

Prononcimi i mjekut Sabit Brokaj mbi gjendjen e grevistëve: Gjendja e grevistëve është rënduar më shumë, të gjithë kanë shqetësime. Ne tani natyrisht trajtojmë shqetësimet, por më shumë i ruhemi rrezikut, pasi prej këtyre momenteve rreziku ...

Lila: Në grevë si qytetare, jo për politikë

Botasot - 11.05.2010

"Të dielën, shumë pas mesnate, gati në të gdhirë, ndodhesha tek ura në bulevardin "Dëshmorët e Kombit". Më bëri përshtypje semafori i kryqëzimit.

Rama: Ja kushtet për zgjidhjen e krizës

Botasot - 11.05.2010

Kryetari i PS, Edi Rama ka deklaruar se protesta e opozitës që ka arritur kulmin me grevën e urisë mund të ndalet vetëm nëse mazhoranca plotëson kërkesat e opozitës, që kanë të bëjnë me transparencën.

20 grevistë në spital, Rama: 14 Maji, dita e përshkallëzimit të protestës

BalkanWeb - 11.05.2010

TIRANE- Greva e urisë e 21 deputetëve të Partië Socialiste dhe 180 mbështetësve të tyre në betejën për transparencën e zgjedhjeve të 28 qershorit, vazhdon që prej mbrëmjes së 30 prillit në cadrat e ngritura në bulevardin “Dëshmorët e ...

Elsa Lila: Ramës i kërkova vetë të futem në grevë urie

BalkanWeb - 11.05.2010

Të dielën, shumë mbas mesnate, gati në të gdhirë, ndodhesha tek ura në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Më bëri përshtypje semafori i kryqëzimit.

Lila: Në grevë si qytetare, jo për politikë

Yll Press - 11.05.2010

Elsa Lila, këngëtarja e njohur shqiptare, banuese në Romë prej shumë vitesh, të dielën në mëngjes, foli përpara një mase të madhe protestuesish të opozitës dhe një çast më pas, hyri në çadrat e grevistëve të urisë.

PD: Rama po luan me jetën e grevistëve

BalkanWeb - 11.05.2010

TIRANE- Deputetja e Partisë Demokratike, Lajla Përnaska tha sot se "kauza" e Edi Ramës për marrjen e pushtetit me çdo mjet, nuk është kauza e integrimit dhe lëvizjes së lirë së qytetarëve shqiptarë.

PD: Rama po luan me jetën e grevistëve

Telegrafi - 11.05.2010

Deputetja e Partisë Demokratike, Lajla Përnaska tha të martën se "kauza" e Edi Ramës për marrjen e pushtetit me çdo mjet, nuk është kauza e integrimit dhe lëvizjes së lirë së qytetarëve shqiptarë.

Socialistët shtrijnë protestën në rrethe

Koha.net - 11.05.2010

Tiranë, 11 maj - Kërkesa për transparencë të procesit zgjedhor të 28 qershorit nuk duket se ka shenja zgjedhje në ditën e 12-të të grevës së urisë.

Vjetërimi i zgjidhjeve të vonuara

Shekulli - 10.05.2010

Në shkurt të vitit 1991, ndërsa studentët ishin ngujuar në të parën grevë urije me kerkesën për t'i hequr Universitetit emrin e Enver Hoxhës, katër drejtues të lartë të Partisë Demokratike zhvilluan një takim me Presidentin e atëhershëm, ...

"Një nga grevistët, më shumë dije, se gjysma e parlamentit së bashku"

Shekulli - 10.05.2010

Tendat e instaluara në mes të sheshit qëndror, përballë Kryeministrisë, e kanë renduar gjendjen. Nuk mund të kalosh atypari dhe të qëndrosh indiferent ndaj sakrificës së atyre njerëzve, pavarësisht kauzës që ata besojnë se mbrojnë, e me të ...

Protesta, Rama: Nuk tërhiqemi pa transparencë

Shekulli - 10.05.2010

Kauzës dhe protestës së opozitës iu bashkëngjit dje edhe këngëtarja e njohur Elsa Lila. Ndërsa kryetari i PDS-së, Paskal Milo, i ka deklaruar Berishës së ka dy ditë kohë për të zgjidhur krizën "Sot në 9 maj të vitit 2010, ne ndiejmë, ne ...

Elisa Spiropali: Është koha që Berisha të largohet me dinjitet e jo me turp

Shekulli - 10.05.2010

Gjendja shëndetësore e Elisa Spiropalit është renduar dje teksa opozita po zhvillonte protestën në bulevardin "Dëshmorët e Kombit". Një tjetër grevist, Kujdesim Basha, u transportua dje për në spital.

Grupi i PS-së: Më 14 maj, protestë më e madhe se ajo e 30 prillit

Shekulli - 10.05.2010

Ora 10:45 Nis protesta e opozitës në bulevardin "Dëshmoret e Kombit". Deputetja socialiste Vasilika Hysi hap mitingun duke deklaruar vendosmërinë për të vazhduar betejën për votën e lirë.

Dy grevistë dërgohen me urgjencë në spital

Gazeta Start - 10.05.2010

Tiranë Dy grevistë të opozitës kanë përfunduar sot në spital, pasi gjendja e tyre shëndetësore është përkeqësuar ndjeshëm. Kjo e çon në 18 numrin e grevistëve që lënë grevën e urisë për shkak të gjendjes së tyre shëndetësore.

Berisha: Nuk na pengon asgjë drejt BE. Betejat me mullinjtë e erës, në libra

Shekulli - 11.05.2010

TIRANË- Betejë me mullinjtë e erës e ka quajtur kryeministri Sali Berisha protestën dhe grevën e PS-së për transparencën e votës. Gjatë përurimit të një qendre për azilkërkuesit, Berisha ka ironizuar me grevistët dhe protestuesit, ndërkohë ...

Opozita përgatit shtrirjen e protestës

BBC - 10.05.2010

Opozita ka vendosur ta shtrijë në rrethe protestën e saj dhe ta kombinojë atë me elemente të mosbindjes qytetare. Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka deklaruar se grevës së urisë do t'i shkohet deri në fund.

PD, sërish ironi për grevën: Shfaqje teatrale

Shekulli - 15.05.2010

UPDATE - Deputeti i PD-së, Edi Paloka ka ironizuar protesën e djeshme të PS-së, duke quajtur atë shfaqje teatrale ambulante. Ndërkohë I ka bërë thirrje PS-së t'I zhvendosë çadrat në trotuarë në mënyrë që të zhbllokohet trafiku.

Në spital, grevisti 20-të. Xhafaj: Na ndal vetëm transparenca e plotë

Shekulli - 10.05.2010

UPDATE- "Ndalemi vetëm kur të garantohet transparenca e pakushtëzuar e zgjedhjeve". Kështu ka deklaruar këtë pasdite deputeti i PS-së, Fatmir Xhafaj nga cadra e grevës së urisë, që vazhdon prej dhjetë ditësh para kryeministrisë.

Pannella viziton grevistët e urisë: Edhe në Itali veprohet njësoj për votën

Shekulli - 10.05.2010

TIRANË- Politikani italian Marco Pannella, kryetari i Partisë Radikale në Itali dhe anëtar i Parlamentit Europian vizitoi sot kampin e grevistëve të vendosur në bulevardin "Dëshmorët e Kombit".

Rama: As nuk lodhemi, as tërhiqemi. Deri në fund për transparencë

Shekulli - 11.05.2010

UPDATE- Lideri i PS-së, Edi Rama ka shprehur serish sot vendosmerine per te cuar deri ne fund kauzen per transparence, e cila do te garantoje nje Shqiperi me te mire per te gjithe.

Arrin në 16 numri i grevistët që lënë mjediset e grevës

Shqipmedia - 10.05.2010

Arrin në 16 numri i grevistët që lënë mjediset e grevës. Në orën 00.10 një protestues me emrin Saimir, nga Shkodra është nisur me urgjencë drejt Spitalit Nënë Tereza në Tiranë.

Nata e dhjetë e grevës, një tjetër në spital

Alsat - 10.05.2010

Deputetët e Partisë Socialiste dhe përkrahësit e opozitës , kaluan nën çadrat e ngritura para kryeministrisë, natën e dhjetë të grevës së urisë. Gjendja shëndetësore e tyre sa vjen e përkeqësohet.

Protesta, 18 grevistë në spital Rama: Do rezistojmë për një Shqipëri të lirë

24 orë - 10.05.2010

Në ditën e 10 të grevës së urisë së 21 deputetëve dhe gati 180 mbështetësve të tyre sa vjen e rëndohet, ndërsa shprehen të vendosur të cojnë deri në fund kauzën për transparencën e zgjedhjeve. Berisha: Vetëm kallogjerët flasin për krizë.

Berisha: Rama t'i japë fund grevës

Ina - 10.05.2010

Kryeministri Sali Berisha duke folur në mbledhjen e grupit parlamentar të PD-së u shpreh se "Edi Rama duhet t'i japë fund grevës dhe t'i kthehet kauzës së tij në Kuvend ku është ngritur një komision hetimor për zgjedhjet.

Vjetërimi i zgjidhjeve të vonuara

24 orë - 10.05.2010

Në shkurt të vitit 1991, ndërsa studentët ishin ngujuar në të parën grevë urije me kerkesën për t'i hequr Universitetit emrin e Enver Hoxhës, katër drejtues të lartë të Partisë Demokratike zhvilluan një takim me Presidentin e atëhershëm, ...

Berisha: Rama të pranojë “Venecian” ose “komisionin”

Top Channel - 10.05.2010

Në ditën e 10-të të grevës së urisë, kryeministri Sali Berisha i ka bërë thirrje kreut të opozitës Edi Rama të gjykoje me gjakftohtësi dhe të pranojë si zgjidhje të situatës njërin prej dy propozimeve.

Rama: Grevistët ushqehen me aspirata

Top Channel - 10.05.2010

Kryetari i PS, Edi Rama, në fjalën e tij në protestën e sotme të opozitës, ka deklaruar se e vetmja gjë që mban gjallë grevistët është uria për liritë dhe të drejtat e njeriut, të cilat sipas tij dhunohen sistematikisht nga qeveria.

Rama: Ja kushtet për zgjidhjen e krizës

Top Channel - 10.05.2010

Kryetari i PS, Edi Rama ka deklaruar se protesta e opozitës që ka arritur kulmin me grevën e urisë mund të ndalet vetëm nëse mazhoranca plotëson kërkesat e opozitës, që kanë të bëjnë me transparencën.

Greva e opozitës, Rama: Nuk do të dorëzohemi

Telegrafi - 10.05.2010

Kreu socialist, Edi Rama ka vizituar mesditën e të hënës grevistët që janë transportuar për qendrën spitalore “Nënë Tereza”. Pasi është interesuar për shëndetin e tyre, ai tha për mediat se opozita do të vazhdojë grevën pavarësisht ...

Berisha: Rama të pranojë “Venecian” ose “komisionin”

Koha.net - 10.05.2010

Në ditën e 10-të të grevës së urisë, kryeministri Sali Berisha i ka bërë thirrje kreut të opozitës Edi Rama të gjykoje me gjakftohtësi dhe të pranojë si zgjidhje të situatës njërin prej dy propozimeve.

Vazhdon të rëndohet gjendja e grevistëve

Koha.net - 10.05.2010

Tiranë, 10 maj - Në ditën e dhjetë të grevës së urisë së 22 deputëtëve socialistë dhe gati 200 mbështetësve të tyre nga të gjitha rrethet e Shqipërisë situata dukej më e rënduar.

Rama, kushtet për zgjidhjen e krizës

Telegrafi - 10.05.2010

Kryetari i PS, Edi Rama ka deklaruar se protesta e opozitës që ka arritur kulmin me grevën e urisë mund të ndalet vetëm nëse mazhoranca plotëson kërkesat e opozitës, që kanë të bëjnë me transparencën.