TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Francë, Holland qeveri me femra

LajmiFundit - 20.05.2012

Carla Bruni mund të ketë vetëm pak ditë që është larguar nga pallati presidencial Elysee por një numër i madh femrash pritet që ta zëvendësojnë menjëherë mungesën e saj.

Francë, 54 për qind besojnë tek Hollande

Top Channel - 19.05.2012

Rreth 54 për qind e francezëve deklarojnë se kanë besim tek presidenti i ri socialist Francois Hollande dhe 60 për qind tek kryeministri i ri Jean Marc Ayrault.

Cameron: Defiçiti, Merkel ka të drejtë

Top Channel - 19.05.2012

Kryeministri britanik, David Cameron i jep të drejtë kancelares gjermane, Angela Merkel kur ajo këmbëngul se cdo vend anëtar i Bashkimit Europian duhet të ketë një plan efikas për uljen e defiçitit publik.

Obama i “bërtet” presidentit francez (VIDEO)

Albeu.com - 19.05.2012

Obama i “bërtet” presidentit francez (VIDEO) Lideri i ri francez , Francois Holande duket se po shndërrohet në një tabelë qitje nga liderët botërorë.

Hollandeit i besojnë 54 për qind e francezëve

Koha.net - 19.05.2012

Paris, 19 maj- Rreth 54 për qind e francezëve deklarojnë se kanë besim tek presidenti i ri socialist Francois Hollande dhe 60 për qind tek kryeministri i ri Jean Marc Ayrault.

Hollande apo kryengritje?

Koha.net - 19.05.2012

Problemet e Evropës nuk mund të zgjidhen në të njëjtën kohë. E ajo që është fare e qartë është refuzimi i masave të kursimit nga qytetarët – apo, në atë aspekt, shqetësimi i shtuar i tregjeve financiare se rritja afatgjatë do të pësojë.

Frikë nga krisja Paris-Berlin

Top Channel - 18.05.2012

Përtej buzëqeshjes përpara kamerave dhe zotimeve të përbashkëta për mbajten e Greqisë në Eurozonë, takimi i përzemert Merkel-Hollande në Berlin nuk arriti ta fashisë mospërputhjen e thellë të qëndrimeve mbi paktin fiskal europian.

Francë, ulje pagash për presidentin e kabinetin

Top Channel - 18.05.2012

Kabineti i ri qeveritar në Francë nisi detyrën e tij me vendimin për të shkurtuar me 30% pagat për ministrat dhe presidentin Francois Hollande. Siç ishte premtuar gjatë fushatës, paga mujor e kreut të shtetit u reduktua nga 21 300 euro në ...

Takimi Hollande-Cameron për ekonominë

Top Channel - 18.05.2012

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron dhe Presidenti i Francës, Francois Hollande, do të takohen ditën e shtunë gjatë takimit të G8-s, që është duke u zhvilluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Francë, ulen pagat e presidentit dhe kabinetit qeveritar

Lajmeshqip - 18.05.2012

Kabineti i ri qeveritar në Francë nisi detyrën e tij me vendimin për të shkurtuar me 30% pagat për ministrat dhe presidentin Francois Hollande. Siç ishte premtuar gjatë fushatës, paga mujor e kreut të shtetit u reduktua nga 21 300 euro në ...

Presidenti i ri i Francës përballë provës së parë jashtë vendit

Ina - 18.05.2012

Presidenti i ri i Francës, Francois Hollande, vjen në Shtetet e Bashkuara sot, vetëm pak ditë pasi bëri betimin. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Liza Brajant na informon nga Parisi se takimi i novelit të lartë të G8-s dhe i NATOs do ...

“Ëngjëjt” e Francois Hollande

Top Channel - 18.05.2012

Shkëlqimi i Carla Bruni mund të mos jetë më pjesë e “Elysse”, por Parisi zyrtar është pushtuar nga një “tufë Carlash” të reja. Hollande mbajti premtimin e tij, për një kabinet të ndarë përgjysmë midis meshkujve dhe femrave e midis ...

Hollande në SHBA, pritet takim me Obamën

Top Channel - 18.05.2012

Presidenti i Francës,Francois Hollande mbërrin të premten ne Shtetet e Bashkuara, pak ditë pas betimit dhe takimit të parë jashtë kufijve të vendit, me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin.

Merkel irritohet me Hollande, e shtyn në tapet (VIDEO)

Albeu.com - 18.05.2012

Merkel irritohet me Hollande, e shtyn në tapet (VIDEO) Kancelarja gjermane Angela Merkel duket se është një “zyshe” e vërtetë për “nxënësin e ri” presidentin francez Francois Hollande .

Hollande: Afganistanin do ta lëmë brenda vitit

Top Channel - 18.05.2012

Presidenti i sapozgjedhur frrancez, Francois Hollande gjatë vizitës që po zhvillon në Shtetet e Bashkuara i ka konfirmuar homologut Barack Obama vullnetin për tërheqjen e trupave nga Afganistani brenda vitit 2012.

Presidenti i ri i Francës përballë provës së parë jashtë vendit

Ora news - 18.05.2012

Presidenti i ri i Francës, Francois Hollande, vjen në Shtetet e Bashkuara sot, vetëm pak ditë pasi bëri betimin. Francois Hollande erdhi në postin e presidentit këtë javë, me premtimin për të bashkuar Francën dhe për të zgjidhur problement ...

Presidenti i ri i Francës përballë provës së parë jashtë vendit

Yll Press - 18.05.2012

Disa orë pas ceremonisë së betimit, zoti Hollande shkoi në Berlin për të zhvilluar bisedimet e tij të para me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, partneri më i rëndësishëm evropian i Francës.

Takimi Hollande-Cameron për ekonominë

Ora news - 18.05.2012

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron dhe Presidenti i Francës, Francois Hollande, do të takohen ditën e shtunë gjatë takimit të G8-s, që është duke u zhvilluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Cameron-Hollande, do takohen nesër për të biseduar për ekonominë

Gazeta Republika - 18.05.2012

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron dhe Presidenti i Francës, Francois Hollande, do të takohen ditën e shtunë gjatë takimit të G8-s, që është duke u zhvilluar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Hollande konfirmon tërheqjen e trupave franceze nga Afganistani

Ora news - 18.05.2012

Të premten e18 Majit në Shtëpinë e Bardhë me homologun e tij amerikan, presidenti François Holland kujtoi premtimin e tij për të riatdhesuar kontigjentin francez në Afganistan deri në fund të vitit, por tha se Parisi do të mbështesë ...

Takim Obama-Holande në Shtëpinë e Bardhë

VOA - 18.05.2012

Presidenti i ri i Francës Francois Hollande u takua sot me Presidentin Barak Obama në Shtëpinë e Bardhë në takimin e parë të tyre që kur zoti Hollande filloi nga detyra këtë javë.

Franca vë në dyshim paktin fiskal

Top Channel - 17.05.2012

Ministri i ri i Financave në Francë ka përsëritur se qeveria e re socialiste e vendit nuk do ta ratifikojë paktin fiskal të Bashkimit Evropian. Pierre Moscovici deklaroi se pakti duhet të përfshijë rezerva financiare për rritjen ekonomike ...

Francë, presidenti Holland e Ministrat i ulin rrogën vetes me 30%

LajmiFundit - 17.05.2012

Preisdenti i ri francez, Fransua Holland, dhe ministrat e tij socialistë, e kanë miratuar vendimin për zvogëlimin e rrogave për 30%. Duke u larguar nga takimi i parë i qeverisë së re të Francës, ministrat kanë thënë se qeveria e filloi ...

“Hollande mbështet Tadic”

Top Channel - 17.05.2012

Presidenti i sapozgjedhur francez, Francois Hollande mbështet Boris Tadic në garën për president të Serbisë. Të paktën kjo është ajo që shkruajnë mediat franceze duke saktësuar se një i dërguar i posacëm i Holande ka udhëtuar drejt ...

BE: Rritje dhe disiplinë ekonomike

Top Channel - 17.05.2012

Zgjedhja e Francois Hollande në krye të Francës dhe programi i tij për daljen e Europës nga kriza financiare nëpërmjet rritjes ekonomike, sigurisht që nuk do të lërë pa prekur disa nga politikat e mëparëshme të ish-presidentit francez, ...

Zonja e Parë e Francës shumë seksi

Yll Press - 17.05.2012

“Zonja e Parë” e re nuk beson në institucionin e martesës dhe vlerëson më shumë pavarësinë personale. Pyetjes së gazetarëve francezë nëse për shkak të protokollit do të martohej me François Hollande, Valerie në shaka tha "ndoshta për shkak ...

Qeveria franceze diskuton shkurtimin e pagave të saj

Botasot - 17.05.2012

Kryeministri francez, Zhan Mark Ero, tha se qeveria e tij do të diskutojë shkurtimet në pagën e presidentit dhe të ministrave, gjatë takimit të sotëm.

Qeveria franceze diskuton shkurtimin e pagave të saj

Telegrafi - 17.05.2012

Kryeministri francez, Jean-Marc Ayrault ka bërë me dije se gjatë takimit të së enjtes qeveria e tij do të diskutojë lidhur me shkurtimet në pagën e presidentit dhe të ministrave.

Francë: Presidenti dhe ministrat i zvogëlojnë rrogat e veta

Botasot - 17.05.2012

Preisdenti i ri francez, Fransua Holland, dhe ministrat e tij socialistë, e kanë miratuar vendimin për zvogëlimin e rrogave për 30%. Duke u larguar nga takimi i parë i qeverisë së re të Francës, ministrat kanë thënë se qeveria e filloi ...

Holland mban premtimin, President e Qeveri në dietë

Ora news - 17.05.2012

Presidenti i ri francez, Fransua Holland, dhe ministrat e tij socialistë, e kanë miratuar vendimin për zvogëlimin e rrogave për 30%. Duke u larguar nga takimi i parë i qeverisë së re të Francës, ministrat kanë thënë se qeveria e filloi ...

Hollande ul rrogën e tij dhe të ministrave me 30%

Panorama - 17.05.2012

Presidenti i ri francez, Francois Hollande dhe ministrat e tij socialistë miratuan një vendim për zvogëlimin e rrogave të tyre me 30%. Duke u larguar nga takimi i parë i qeverisë së re të Francës, ministrat kanë thënë se qeveria e filloi ...

Hollande ul rrogat e qeveritarëve

Botasot - 17.05.2012

Presidenti i ri francez, Fransua Hollande, dhe ministrat e tij socialistë, kanë miratuar vendimin për zvogëlimin e rrogave deri ne 30%. Kështu ministrat franceze tani do të paguhen me 9.940 euro në muaj në vend të 14.200 euro që paguheshin ...

Presidenti dhe ministrat francezë zvogëlojnë rrogat e veta

Koha.net - 17.05.2012

Paris, 17 maj - Presidenti i ri francez, Françosi Hollande dhe ministrat e tij socialistë, e kanë miratuar vendimin për zvogëlimin e rrogave për 30%.

Hollande mbështet Tadiqin

Koha.net - 17.05.2012

Paris, 17 maj - Presidenti i sapozgjedhur francez, Francois Hollande mbështet Boris Tadiq në garën për president të Serbisë. Të paktën kjo është ajo që shkruajnë mediet franceze duke saktësuar se një i dërguar i posacëm i Hollande ka ...

Hollande dhe ministrat e tij zvogëlojnë rrogat për 30%

Telegrafi - 17.05.2012

Presidenti i ri francez, François Hollande, kryeministri Jean-Marc Ayrault dhe ministrat kabinetit të tij, të enjten pasdite kanë miratuar vendimin për zvogëlimin e rrogave për 30 për qind.

Hollande mbështet Tadiqin

Botasot - 17.05.2012

Presidenti i sapozgjedhur francez, Francois Hollande mbështet Boris Tadiq në garën për president të Serbisë. Të paktën kjo është ajo që shkruajnë mediet franceze duke saktësuar se një i dërguar i posacëm i Hollande ka udhëtuar drejt ...

Kthim në utopi?

Koha.net - 17.05.2012

Si Hollande ashtu edhe Sarkozy paraqesin shtresën e popullatës që ka adoptuar globalizimin, ndërsa i shohin të tjerët si votues rezervë që do të duhej joshur, e jo si një nënklasë e re.

Francë: Presidenti dhe ministrat i zvogëlojnë rrogat e veta

Yll Press - 17.05.2012

Ky veprim ndryshon rrënjësisht nga ai i ish presidentit Nikollas Sarkozi, i cili rrogën e tij mujore e kishte rritur për 170% dhe ajo kishte arritur shumën prej 19 mijë eurosh në muaj.

Hollande vonohet në takimin e parë si President

Gazeta Start - 16.05.2012

Presidednti i ri i Francës nuk e ka nisur me këmbë të mbarë detyrën e tij si Presidenti i ri i Francës, pasi në takimin e parë zyrtar, me kancelaren gjermane Angela Merkel, është vonuar me rreth 90 minuta.

Hollande-Merkel bisedojnë për krizën e Eurozonës

Gazeta Start - 16.05.2012

Presidenti i sapoinauguruar i Francës, François Hollande, gjatë takimit me kancelaren Angela Merkel, është zotuar se do të punojë me Gjermaninë për zgjidhjen e krizës ekonomike në Eurozonë.

Jean-Marc Ayrault merr postin e kryeministrit të Francës

Gazeta Start - 16.05.2012

Jean-Marc Ayrault, emërohet në postin e kryeministrit të qeverisë së re të Presidentit francez të inauguruar dje, François Hollande. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve “AFP” e cila sqaron se Ayrault mori detyrën pak minuta më parë ...

Olandë dhe Merkel do të bashkëpunojnë për një Evropë më të mirë

Albtime - 16.05.2012

Për pak ngjau si një mision i pamundur udhëtimi i Presidentit francez, Francois Hollande në Berlin. Kjo jo për faktin e dallimeve në qasjet ekonomike, se sa prej motit.Por jo, ngjarjet nuk rrodhën, sipas tyre.

Gjermania dhe Franca shfaqin unitet për kapërcimin e krizës në Europë

24 orë - 16.05.2012

Presidenti i sapoinauguruar francez Francois Hollande dhe kancelarja gjermane Angela Merkel thonë se ata do të punojnë së bashku mbi propozimet për rritjen ekonomike të Europës dhe për shmangien e krizës së monedhës Euro.

Francë-Gjermani: Greqia mbetet në eurozonë

LajmiFundit - 16.05.2012

Presidenti i ri i Francës, Fransua Holland, është takuar në Berlin me kacelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas bisedimeve, mbrëmë vonë, Angela Merkel tha se diskutimet ishin të dominuara nga situata ...

Hollande dhe Merkel: Greqia të mbetet në eurozonë

Alsat - 16.05.2012

Në takimin ndërmjet presidentit të ri të Francës, Francois Hollande dhe kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel diskutimet ishin të dominuara nga situata ekonomike në Evropë dhe kriza politike në Greqi.

Hollande-Merkel: Greqia, në Eurozonë

Top Channel - 16.05.2012

Presidenti i ri i Francës, Francois Hollande dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, u shprehen gjate konferencës së përbashkët në Berlin, se Greqia duhet të qendrojë në Eurozonë, megjithëse bisedimet për formimin e qeverisë dështuan dhe ...

Merkel, Holland: Greqia të mbetet në eurozonë

Evropaelire - 16.05.2012

Presidenti i ri i Francës, Fransua Holland, është takuar me kancelaren gjermane, Angela Merkel mbrëmë vonë në Berlin. Të dy liderët kanë shprehur dëshirën e tyre për ta parë Greqinë e trazuar me borxhe, që të mbetet në eurozonë, por ishte ...

Hollande-Trierweiler, çifti më i fuqishëm i Francës

Albeu.com - 16.05.2012

Hollande-Trierweiler, çifti më i fuqishëm i Francës Në pedanën e një takimi zgjedhor në sheshin e një qyteti dëgjohej melodia e famshme e Edith Piaf “La vie en Rose”.

Francë, emërohet kabineti i ri ministror

Top Channel - 16.05.2012

Jean-Marc Ayrault u betua ditën e mërkurë si kryeministri i ri i Francës, një ditë pasi Francois Hollande nisi zyrtarisht detyrën e tij si president. Disa orë më pas, ai shpalli kabinetin e tij qeverisës, ku spikasin dy emra në veçanti.

Eurozona, Cameron: Të zgjidhet kriza

Top Channel - 16.05.2012

Pas deklaratave të përbashkëta të Angela Merkel-it dhe presidentit të ri të Francës, Francois Hollande se Greqia nuk duhet të dalë nga unioni i monedhës së përbashkët, lideri i vendit që zgjodhi të mos e firmoste paktin fiskal duke ...

Gjermania dhe Franca shfaqin unitet për kapërcimin e krizës në Europë

VOA - 16.05.2012

Presidenti i ri i sapozgjedhur i Francës, Fransua Hollandë u takua dje me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin, pothuajse menjëherë pas inagurimit të tij si udhëheqësi i parë socialsit i Francës në 17 vjet .

Francë, Gjermani: Greqia të mbetet në eurozonë

Botasot - 16.05.2012

Presidenti i ri i Francës, Fransua Holland, është takuar në Berlin me kacelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas bisedimeve, mbrëmë vonë, Angela Merkel tha se diskutimet ishin të dominuara nga situata ...

Francë, Gjermani: Greqia të mbetet në eurozonë

Yll Press - 16.05.2012

Në konferencën e përbashkët për shtyp pas bisedimeve, mbrëmë vonë, Angela Merkel tha se diskutimet ishin të dominuara nga situata ekonomike në Evropë dhe kriza politike në Greqi.

Hollande dhe Merkel: Greqia të mbetet në eurozonë

Telegrafi - 16.05.2012

Në takimin ndërmjet presidentit të ri të Francës, Francois Hollande dhe kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel diskutimet ishin të dominuara nga situata ekonomike në Evropë dhe kriza politike në Greqi.

Merkel, ballë për ballë me Hollande: Greqia do të qëndrojë në Eurozonë

Gazeta Republika - 16.05.2012

Gjermania dhe Franca do të vazhdojnë bashkëpunimin e ngushtë për çështjet e politikës europiane. Këtë e theksuan si kancelarja gjermane Angela Merkel, ashtu edhe presidenti i ri francez, François Hollande, të martën në Berlin.

Merkel e Hollande: Greqia të mbetet në eurozonë

Koha.net - 16.05.2012

Berlin, 16 maj - Presidenti i ri i Francës, Fransua Holland, është takuar në Berlin me kacelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas bisedimeve, mbrëmë vonë, Angela Merkel tha se diskutimet ishin të ...

Jean-Marc Ayrault, kryeministri i ri francez

Koha.net - 16.05.2012

Paris, 16 maj - Vetëm pak orë pas ceremonisë së betimit të tij si president i Francës, Francois Hollande ka emëruar dje parlamentarin veteran socialist dhe njohësin e mirë të Gjermanisë, Jean-Marc Ayrault si kryeministrin e ri të vendit.

Hollande-Trierweiler, çifti më i fuqishëm i Francës

Botasot - 16.05.2012

Në pedanën e një takimi zgjedhor në sheshin e një qyteti dëgjohej melodia e famshme e Edith Piaf “La vie en Rose”. Fransua Hollande sapo ishte zgjedhur Presidenti i parë socialist për Francën, në këta 16 vjet.

Francë, emërohet kabineti i ri ministror

Telegrafi - 16.05.2012

Jean-Marc Ayrault u betua ditën e mërkurë si kryeministri i ri i Francës, një ditë pasi Francois Hollande nisi zyrtarisht detyrën e tij si president.

François Hollande betohet si President i Francës

Gazeta Start - 15.05.2012

(Rifreskim) François Hollande është betuar pak minuta më parë si Presidenti i ri i Francës, duke u bërë kështu presidenti i parë socialist i vendit në 17 vitet e fundit.

Hollande, pas betimit bisedime me Merkel

Top Channel - 15.05.2012

Francois Hollande do të betohet si presidenti më i ri francez dhe menjëherë më pas do të hidhet në bisdimet për krizën e borxhit në Europë. Hollande do të marrë pjesë në një ceremoni përurimi në Pallatin Elize, së bashku me Presidentin në ...

Holland betohet si president i Francës

Evropaelire - 15.05.2012

08:06 Holland betohet si president i Francës 07:59 Zarif kundër status quo-së në veri 07:24 Moody ul vlerësimet për bankat italiane 07:10 Eurogroup e do Greqinë brenda eurozonës 06:58 Rusia e shqetësuar për "trajnimin" e luftëtarëve ...

Fransua Holland betohet si president i Francës

LajmiFundit - 15.05.2012

Fransua Holland pritet të betohet sot si president i Francës. Ceremonia e inaugurimit fillon në orën 10 sipas kohës lokale Pallatin Elize. Holland pritet pastaj të emërojë një kryeministër, dhe menjëherë pas kësaj do të udhëtojë për në ...

Hollande, pas betimit bisedime me Merkel

Lajm - 15.05.2012

Francois Hollande do të betohet si presidenti më i ri francez dhe menjëherë më pas do të hidhet në bisdimet për krizën e borxhit në Europë. Hollande do të marrë pjesë në një ceremoni përurimi në Pallatin Elize, së bashku me Presidentin në ...

Francë, Hollande bën betimin si president

Albeu.com - 15.05.2012

Francë, Hollande bën betimin si president Ashtu sikurse ishte parashkuar, Fransua Holland është paraqitur në orën 10:00 në Pallatin Elize ku po zhvillohet ceremonia e emërimit të tij si President i Francës.

Hollande, zyrtarisht president i Francës

Top Channel - 15.05.2012

Presidenti i ri i Francës, Francois Hollande ka bërë betimin në pallatin Elize duke marrë zyrtarisht detyrën e kreut të shtetit. Në ceremoninë e betimit ishin të pranishëm politikanë të shumtë.

Francë: Holland inaugurohet në postin e presidentit

Evropaelire - 15.05.2012

Fransua Holland ka premtuar qasje të re në trajtimin e problemeve financiare që shqetësojnë Evropën, derisa ka bërë betimin presidencial. Ai tani mban epitetin e presidentit të parë socialist të Francës që nga viti 1995, kur Fransua ...

Hollande futet në "Elisee": Detyra ime, të rimëkëmb Francën

24 orë - 15.05.2012

François Hollande u betua sot si Presidenti i shtatë i Republikës së Francës. Pas takimit me ish-presidentin Nicolas Sarkozy, dhe ceremonisë së betimit në pallatin Elisee, presidenti i ri i Francës në fjalimin e tij të parë drejtuar ...

Hollande takon në mbrëmje Merkel, pritet t’i propozojë paktin e ri

Ina - 15.05.2012

Në ditën e parë të marrjes së detyrës si President i Francës, socialisti François Hollande do të pritet në mbrëmje në Berlin, nga kancelarja gjermane Angela Merkel, me të cilën do të diskutojë për krizën financiare në Europë.

Dita e parë si president, i lagur i bërë ujë

Albeu.com - 15.05.2012

Dita e parë si president, i lagur i bërë ujë Presidenti i ri i Frances, Francois Hollande u betua sot si presidenti i parë socialist në Francë pas 17 vitesh.

Goditet nga rrufeja, avioni i presidentit të Francës kthehet në Paris

LajmiFundit - 15.05.2012

Avioni i presidentit të sapobetuar të Francës Francois Holande, u godit nga rrufeja sot teksa fluturonte në drejtim të Gjermanisë. Ngjarja ka ndodhur pas mesditës në kohën kur kreu i shtetit francës, po udhëtonte për një takim me ...

Avioni i presidentit francez goditet nga rrufeja

24 orë - 15.05.2012

Avioni që transportonte presidentin e sapoemëruar francez, Francois Hollande, u godit nga një rrufe rrugës për në takimin e Berlinit me Kancelaren Angela Merkel, raportuan mediat franceze pasditen e së martës.

Goditja nga rrufeja, avioni i presidentit të Francës ulet pa probleme në Paris

LajmiFundit - 15.05.2012

Është ulur pa probleme avioni që transportonte presidentin e sapoemëruar francez, Francois Hollande, drejt Gjermanisë. Avioni u godit nga një rrufe rrugës për në takimin e Berlinit me Kancelaren Angela Merkel.

Ditë tersi për presidentin francez, avioni goditet nga rrufeja

Albeu.com - 15.05.2012

Ditë tersi për presidentin francez, avioni goditet nga rrufeja Presidenti i ri i Francës Francois Hollande duket se nuk e ka nisur me këmbë të mbarë punën.

As rrufeja s’e ndalë presidentin Ollandë për të realizuar vizitën në Gjermani

Albtime - 15.05.2012

Duket se takimi Hollandë-Merkel nuk do të jetë vetëm një sfidë mendimesh dhe idesh, por dhe sfidë moti. Vizita e parë e Hollandë, vetëm disa orë pas zyrtarizimit të tij si President i Francës nuk ka nisur mirë.

Video e ceremonisë – Sarkozi i dorëzon Hollande-së pallatin presidencial

LajmiFundit - 15.05.2012

Kjo në video, ka qenë e gjithë ceremonia e dorëzimit të presidencës franceze nga Nikolas Sarkozi tek Francios Hollande. Sarkozi i shoqëruar nga bashkëshortja prej presidentin e ri dhe pasi e shoqëron në katin e parë të pallatit Elizë, ...

“Rrufeja” Merkel godet Hollande

Top Channel - 15.05.2012

Për pak ngjau si një mision i pamundur udhëtimi i Presidentit francez, Francois Hollande në Berlin. Kjo jo për faktin e dallimeve në qasjet ekonomike, se sa prej motit.

Rrufeja në avion, Hollande një orë e gjysmë me vonesë tek Merkel

LajmiFundit - 15.05.2012

Rreth një orë e gjysme me vonesë, presidenti i Francës Hollande, mbërriti në Gjermani për takimin e paralajmëruar me kancelarin Angela Merkel. Vonesa i dedikohet incidentit që ndodhi me avionin e preidentit të Francës, i cili u godit nga ...

Hollande betohet si president i Francës

Ora news - 15.05.2012

Fransua Hollande pritet të betohet sot si president i Francës. Ceremonia e betimit fillon në orën 10:00 sipas kohës lokale në Pallatin Elize. Hollande pritet të emërojë edhe kryeministrin, dhe menjëherë pas kësaj do të udhëtojë për në ...

Holland betohet si president i Francës

Botasot - 15.05.2012

Fransua Holland pritet të betohet sot si president i Francës. Ceremonia e inaugurimit fillon në orën 10 sipas kohës lokale Pallatin Elize. Holland pritet pastaj të emërojë një kryeministër, dhe menjëherë pas kësaj do të udhëtojë për në ...

Holland inaugurohet si president

Botasot - 15.05.2012

Fransua Holland është betuar si president i ri i Francës, në një ceremoni që u zhvillua në Pallatin Elize në Paris. Zyrtarët thanë se presidenti Nikolas Sarkozi ia ka transefruar kodet bërthamore dhe dosjet sekrete Hollandit, para se të ...

Hollande betohet si president i Francës

Telegrafi - 15.05.2012

Francois Hollande, i cili fitoi zgjedhjet presidenciale në Francë, pritet të betohet të martën si president i Francës. Hollande pasi ta emërojë një kryeministër, menjëherë do të udhëtojë për në Gjermani për të biseduar mbi krizën e ...

Hollande betohet si president

Telegrafi - 15.05.2012

Francois Hollande është betuar të martën si president i Francës, në ceremoninë që është zhvilluar në Pallatin Elysee në Paris. Hollande pritet pastaj të emërojë një kryeministër, dhe menjëherë pas kësaj do të udhëtojë për në Gjermani për ...

Holland betohet si president i Francës

Yll Press - 15.05.2012

Holland ka zhvilluar një fushatë, e cila është fokusuar në rritjen ekonomike në krahasim me masat shtrënguese, një politikë që shumë e shohin se do ta vërë kreun e ri francez në konflikt me Gjermaninë.

Francois Hollande betohet si president i ri i Francës

Ora news - 15.05.2012

Francois Hollande është zyrtarisht presidenti i ri i Francës. Ceremonia e betimit është zhvilluar në Pallatin Elize, me pjesëmarrjen e personaliteteve të shquara franceze.

Francois Hollande betohet si presidenti i ri i Francës: Shteti do të jetë jopartiak

Gazeta Republika - 15.05.2012

Francois Hollande është betuar mesditën e sotme si presidenti i ri i Francës. Ish presidenti francez Nicolas Sarkozy i ka dorëzuar mandatin Hollande dhe më pas është larguar me bashkëshorten e tij.

Francë, Hollande zyrtarisht president, pas betimit nis bisedimet për krizën

BalkanWeb - 15.05.2012

PARIS - Francois Hollande u betua sot si presidenti i ri i Francës dhe menjëherë më pas do të nisë bisedimet me kancelaren gjermane Merkel për krizën e borxhit në Europë.

Francois Hollande dha betimin, zyrtarisht presidentë i ri i Francës

Yll Press - 15.05.2012

Hollande bëri betimin në një ceremoni të zhvilluar në Pallatin Elize, së bashku me paraardhësin e tij, Nicolas Sarkozy, i cili pasi dorëzoi mandatin u largua nga pallati mes duartrokitjeve.

Hollande bëri betimin, puna e parë takimi me Merkelin

Koha.net - 15.05.2012

Paris, 15 maj - François Hollande është betuar pak minuta më parë si presidenti i ri i Francës, duke u bërë kështu presidenti i parë socialist i vendit në 17 vitet e fundit.

Francë, Jean-Marc Ayrault emërohet kryeministër

Panorama - 15.05.2012

PARIS- Vetëm pak orë pas ceremonisë së betimit të tij si president i Francës, Francois Hollande ka emëruar parlamentarin veteran socialist dhe njohësin e mirë të Gjermanisë, Jean-Marc Ayrault si kryeministrin e ri të vendit.

Hollande zyrtarisht president i Francës

Botasot - 15.05.2012

Fransua Holland është betuar si president i ri i Francës, duke marrë zyrtarisht postin e presidentit të Francës në një ceremoni që u zhvillua në Pallatin Elize në Paris.

Franca emëron Kryeministrin,mandatohet Jean-Marc Ayrault

Ora news - 15.05.2012

Vetëm pak orë pas ceremonisë së betimit të tij si president i Francës, Francois Hollande ka emëruar si Kryeministrër të vendit parlamentarin veteran socialist dhe njohësin e mirë të Gjermanisë, Jean-Marc Ayrault.

Avioni i Hollande goditet nga rrufeja, kthehet në Paris

Panorama - 15.05.2012

PARIS- Vizita e tij e parë si President i Francës nuk ka shkuar dhe aq mirë. Avioni i Francois Hollande u godit nga rrufeja pak pasi u nis për në Gjermani, ku Presidenti do të takohej me kancelaren Angela Merkel.

Goditet nga rrufeja, Hollandë avion të dytë drejt Merkel

Ora news - 15.05.2012

Duket se takimi Hollandë-Merkel nuk do të jetë vetëm një sfidë mendimesh dhe idesh, por dhe sfidë moti. Vizita e parë e Hollandë, vetëm disa orë pas zyrtarizimit të tij si President i Francës nuk ka nisur mirë.

Jean-Marc Ayrault emërohet kryeministër i ri i Francës

Yll Press - 15.05.2012

Zhan-Mark Ero është prefekt i qytetit Nant dhe kryetar shumëvjeçar i grupit të socialistëve në Kuvendin kombëtar francez. Presidenti i Francës, Fransoa Olland sot e emëroi Jean-Marc Ayrault për kryeministër të ri francez dhe i besoi mandat ...

Francë, avioni i presidentit Francois Hollande goditet nga rrufeja

Gazeta Republika - 15.05.2012

Në udhëtimin e tij të parë si president i vendit, është bërë pjesë e një incidenti ajror. Një rrufe ka goditur avionin e presidentit të ri të Francës, Francois Hollande ndërsa ishte duke udhëtuar për në Berlin, ku do të takohej me ...

Goditet nga rrufeja, Hollandë avion të dytë drejt Merkel

Yll Press - 15.05.2012

Teksa udhëtonte drejt Berlinit, ku do të takohej me kancelaren Angela Merkel,avioni i Francois Hollande u godit nga rrufeja vetëm pak pas nisjes. Pas këtij incidenti, avioni është kthyer sërish në Paris.

Aeroplani i presidentit francez goditet nga rrufeja

Telegrafi - 15.05.2012

Aeroplani që transportonte presidentin e sapoemëruar francez, Francois Hollande, u godit të martën pasdite nga një rrufe gjatë fluturimit për në Berlin, ku pritej të takohej me kancelaren gjermane, Angela Merkel, raporton AP.

Avioni i Hollande goditet nga rrufeja

Botasot - 15.05.2012

Avioni i presidentit të ri të Francës, Fransua Hollande, është goditur nga rrufeja ndërsa ai po fluturonte për në Berlin, kështu që është detyruar të kthehet prapa.

Avioni me Presidentin e ri të Francës, François Hollande, goditet nga rrufeja

VOA - 15.05.2012

Francois Hollande bëri betimin si presidenti i ri i Francës. Zoti Hollande mori detyrën sot në mëngjes, gjatë një ceremonie modeste në Pallatin Elize në Paris.

Avioni i Hollande në fluturim për në Gjermani goditet nga rrufeja

Koha.net - 15.05.2012

Paris, 15 maj - Për pak ngjau si një mision i pamundur udhëtimi i Presidentit francez, Francois Hollande në Berlin. Kjo jo për faktin e dallimeve në qasjet ekonomike, se sa prej motit.

Merkel- Hollande: Greqia të mbetet në eurozonë

Panorama - 15.05.2012

BERLIN- Presidenti i ri i Francës, Fransua Holland, është takuar në Berlin me kacelaren e Gjermanisë, Angela Merkel. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas bisedimeve, mbrëmë vonë, Angela Merkel tha se diskutimet ishin të dominuara nga ...

“Bashkëpunim për një Europë më të mirë”

Botasot - 15.05.2012

Presidenti francez, Fransua Hollande dhe kancelarja gjermane pas takimit, kanë zhvilluar një konferencë për shtyp, që ka pasur interesim e gjerë të mediave. Kriza ekonomike në Europë, ka qenë në qendër të takimit dhe konferencës për shtyp.

Merkel-Hollandë: Bashkëpunim për një Europë më të mirë

Ora news - 15.05.2012

Për pak ngjau si një mision i pamundur udhëtimi i Presidentit francez, Francois Hollande në Berlin. Kjo jo për faktin e dallimeve në qasjet ekonomike, se sa prej motit.Por jo, ngjarjet nuk rrodhën, sipas tyre.

“Bashkëpunim për një Europë më të mirë”

Yll Press - 15.05.2012

Presidenti francez, Fransua Hollande dhe kancelarja gjermane pas takimit, kanë zhvilluar një konferencë për shtyp, që ka pasur interesim e gjerë të mediave.

Në krye të Kuvendit,ish-bashkëshortja e Hollande

Albtime - 14.05.2012

Vetëm pak ditë pas zgjedhjeve presidenciale në Francë, në të cilat François Hollande u zgjodh për të drejtuar Elizene në pesë vjetët e ardhshëm, duket se ish-bashkëshortja e tij, Segolene Royal do të jetë gruaja më e fuqishme e Francës, ...

BE-ja do të nxisë rritjen ekonomike (Bernd Riegert)

ikub - 14.05.2012

Hollande do ta ratifikojë Paktin Fiskal të BE-së, pasi ai të jetë plotësuar me një pakt të rritjes ekonomike. Por si mund të nxitet rritja e ekonomisë dhe të fitojë impulse koniunktura? Në shumë vende jugore anëtare të BE-së ekonomia po ...

Francë, tre në garë për kryeministër

Top Channel - 14.05.2012

Nga selia e përgjithshme e Francois Hollande nuk del asnjë informacion, por burime të mirëinformuara bëjnë të ditur se lista e ministrave të qeverisë së re është gati. Së shpejti do të vijë edhe njoftimi për kryeministrin.

The Boston Globe:: Efekti Holland

Koha.net - 14.05.2012

Çfarëdo që ndodh në Evropë – partnerin më të madh tregtar të SHBA-së dhe shtëpinë e aleancës më të rëndësishme të saj – ka vërtet rëndësi për Shtetet e Bashkuara.

"The Economist": Thembra e Akilit e Evropës

Koha.net - 14.05.2012

E zhytur në rrezikun në rritje të daljes së Greqisë, eurozona ende duhet të merret me detyrën e shpëtimit të monedhës së saj të vetme Shtyrja e afatit të krizës së euros ka zgjatur vetëm pak muaj.