TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Franca nuk pranon më shumë se 30 mijë refugjatë

Lajmi.net - 14.02.2016

Kryeministri francez, Manuel Valls i ka kthyer përgjigje kërkesës së kancelares gjermane se nuk do të pranojnë më shumë se 30 kijë refugjatë. Franca po e kundërshton fuqishëm kërkesën e shtetit ...

Daçiç: Kosova, vend i mundshëm tranzit për refugjatët

Albeu.com - 14.02.2016

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç në intervistë me Deutsche Welle-n thekson rëndësinë e veprimit të unifikuar të Bashkimit Europian për përballimin e krizës së refugjatëve.

Daçiq: Kosova vend i mundshëm tranzit për refugjatët

Lajmi.net - 14.02.2016

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq në intervistë me Deutsche Welle-n thekson rëndësinë e veprimit të unifikuar të Bashkimit Europian për përballimin e krizës së refugjatëve.

Daçiq thotë se Kosova mund të jetë vend tranzit për refugjatët

Lajm - 14.02.2016

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç thekson rëndësinë e veprimit të unifikuar të Bashkimit Europian për përballimin e krizës së ...

Franca: Nuk pranojmë më shumë se 30.000 refugjatë

Zhurnal - 14.02.2016

Franca: Nuk pranojmë më shumë se 30.000 refugjatë Publikuar 14.02.2016 në 23:49 nga B.R. | 27 i lexuar Franca kundërshton vendosmërisht kërkesën gjermane për pranimin e më tepër refugjatëve se sa ...

Daçiq thotë se Kosova mund të jetë vend tranzit për refugjatët

Telegrafi - 14.02.2016

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç thekson rëndësinë e veprimit të unifikuar të Bashkimit Europian për përballimin e krizës së refugjatëve. Në rast se Austria mbyll kufijtë për refugjatët edhe ...

Daçiq thotë se Kosova mund të jetë vend tranzit për refugjatët

Botasot - 14.02.2016

BE duhet të jetë e bashkuar në krizën e refugjatëve kërkon ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç në intervistë me DW. 600.000 emigrantë kaluan përmes Serbisë në vitin 2015, thekson ai në Konferencën e ...

Mal i Zi përgatitet për pritjen e refugjatëve nga Siria

VOA - 14.02.2016

Qeveria e Malit të Zi, këto ditë, vendosi që të bëjë përgatitjet operative për pritjen e mundshme të refugjatëve nga Siria në rast të mbylljes së kufijve nga ana e shteteve të BE-së.

Mal i Zi përgatitet për pritjen e refugjatëve nga Siria (Video)

Botasot - 14.02.2016

Qeveria e Malit të Zi, këto ditë, vendosi që të bëjë përgatitjet operative për pritjen e mundshme të refugjatëve nga Siria në rast të mbylljes së kufijve nga ana e shteteve të BE-së.

Mal i Zi përgatitet për pritjen e refugjatëve nga Siria

Tetova Sot - 14.02.2016

Qeveria e Malit të Zi, këto ditë, vendosi që të bëjë përgatitjet operative për pritjen e mundshme të refugjatëve nga Siria në rast të mbylljes së kufijve nga ana e shteteve të BE-së.

Franca: Nuk pranojmë më shumë se 30.000 refugjatë

Ilirida - 14.02.2016

Franca kundërshton vendosmërisht kërkesën gjermane për pranimin e më tepër refugjatëve se sa ishin marrë vesh me parë. Ajo do të mbetet në shifrën prej 30 mijë sish, numër për të cilin Franca është ...

Nxënësi shembullor, Serbia, gati për mbylljen e kufirit

DW - 13.02.2016

Kancelarja Merkel e ka të vështirë t'i bindë vendet evropiane për një zgjidhje të përbashkët për krizën e refugjatëve. Kurse Serbia kandidat i BE-së po tregohet pragmatike.

RDM: Për çfarë zgjidhje të krizës së refugjatëve ka negociuar MPJ?

Portalb - 13.02.2016

Lajme lidhur me temën Kriza e refugjatëve, SHBA do t’i dhurojë pajisje me vlerë prej 300 mijë dollarëve Kryqit të Kuq Kriza e refugjatëve, KE raporton mbi implementimin e planit BE-Turqi Aleppo, ...

Kosova vend i mundshëm tranzit për refugjatët? Daçiç mbi krizën e refugjatëve

DW - 13.02.2016

BE duhet të jetë e bashkuar në krizën e refugjatëve kërkon ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç në intervistë me DW. 600.000 emigrantë kaluan përmes Serbisë në vitin 2015, thekson ai në Konferencën e ...

Kosova vend i mundshëm tranzit për refugjatët? Daçiç mbi krizën e refugjatëve

Lajm - 13.02.2016

BE duhet të jetë e bashkuar në krizën e refugjatëve kërkon ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç në intervistë me DW. 600.000 emigrantë kaluan përmes Serbisë në vitin 2015, thekson ai në Konferencën e ...

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë: Jemi rreth 30 mijë

Top Channel - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe ...

Shqiptarët e Sirisë, refugjatë në Preshevë: Jemi rreth 30 mijë, shumica në Damask (Video)

Portalb - 13.02.2016

Lajme lidhur me temën Sytë nga Rusia për një “paqe të drejtë” në Siri Evropa dhe NATO dënojnë ashpër sulmet ajrore të Rusisë në Siri Bashar al Assad: Unë krime lufte?! Mungojnë provat! Arrihet ujdi ...

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë: Jemi rreth 30 mijë (Video)

Lajmi.net - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falënderime. Një prej tyre, për të arritur këtu kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë

Albeu.com - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falënderime. Një prej tyre, për të arritur këtu kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Serbia, nxënës shembullor? Për Gjermaninë po!

Panorama - 13.02.2016

Kancelarja Merkel e ka të vështirë t’i bindë vendet evropiane për një zgjidhje të përbashkët për krizën e refugjatëve. Kurse Serbia kandidat i BE-së po tregohet pragmatike.

Nxënësi shembullor, Serbia, gati për mbylljen e kufirit

Botasot - 13.02.2016

Kancelarja Merkel e ka të vështirë t'i bindë vendet evropiane për një zgjidhje të përbashkët për krizën e refugjatëve. Kurse Serbia kandidat i BE-së po tregohet pragmatike.

RDM: Për çfarë zgjidhje të krizës së refugjatëve ka negociuar MPJ?

Botasot - 13.02.2016

Ripërtrirja Demokratike e Maqedonisë ka kërkuar përgjegjësi për atë se për çfarë zgjidhje ka negociuar Ministria e Punëve të Jashtme për krizën e refugjatëve.

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë: Jemi rreth 30 mijë

Botasot - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falenderime. Një prej tyre, për të arritur këtu kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë

Koha.net - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falënderime. Një prej tyre, për të arritur këtu kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Shqiptarët e Sirisë, refugjatë në Preshevë: Jemi rreth 30 mijë, shumica në Damask (Video)

Telegrafi - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falënderime. Një prej tyre, për të arritur këtu, kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Nxënësi shembullor, Serbia, gati për mbylljen e kufirit

Gazeta Tema - 13.02.2016

Kancelarja Merkel e ka të vështirë t’i bindë vendet evropiane për një zgjidhje të përbashkët për krizën e refugjatëve. Kurse Serbia kandidat i BE-së po tregohet pragmatike.

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë: Jemi rreth 30 mijë

Gazeta Tema - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falenderime. Një prej tyre, për të arritur këtu kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë (VIDEO)

Tetova Sot - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falënderime. Një prej tyre, për të arritur këtu kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Shqiptarët e Sirisë, sot refugjatë në Preshevë (VIDEO)

Republika - 13.02.2016

Shpesh refugjatët nga Siria thonë ndonjë fjalë shqip kur arrijnë në Preshevë, zakonisht për urata dhe falënderime. Një prej tyre, për të arritur këtu, kishte kërkuar ndihmë në selitë diplomatike të ...

Shtajnmaer: Vala e refugjatëve e papërballueshme

Idividi - 12.02.2016

Berlin, 11 shkurt 2016 (MIA) - Është e qartë se duhet të gjejmë mënyra ta zvogëlojmë numrin e refugjatëve të cilët vijnë në Gjermani dhe Evropë, vlerëson ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Frank ...

Vetëm fëmijët-refugjatë më të rrezikuar në Gjermani do të mund t'i sjellin edhe prindërit

Idividi - 12.02.2016

Berlin, 11 shkurt 2016 (MIA) - Qeveria gjermane solli vendim sipas të cilit vetëm në disa raste prindërit e fëmijëve refugjatë pa shoqërim do të mund të hyjnë në Gjermani që të jenë me pasardhësit e ...

Bozkir: Rreth 50.000 refugjatë sirianë po lëvizin drejt kufirit turk

Idividi - 12.02.2016

Ankara, 11 shkurt 2016 (MIA) - Për momentin 50.000 refugjatë sirianë po lëvizin drejt kufirit turk dhe ky numër mund të arrijë deri në 1,5 milionë njerëz nëse qyteti Alepo tërësisht bombardohet, ...

Kryetari i LD-së për vizitë në kampin e refugjatëve në Gjevgjeli

Idividi - 12.02.2016

Shkup, 11 shkurt 2016 (MIA) - Kryetari i Lidhjes Demokratike Pavle Trajanov sot e vizitoi policinë kufitare në Vendkalimin kufitar 59 dhe kampin për refugjatë me ç'rast bisedoi me pjesëtarët e ...

Themelohet një "Aleancë për Hapje ndaj Botës"

DW - 12.02.2016

Kultura e mikpritjes në Gjermani është mbuluar nga një debat i polarizuar për refugjatët. Por këtë nuk duan ta pranojnë përfaqësues të njohur të jetës civile dhe ndaj kanë nisur një thirrje.

Carnegie Europe: Putini po e përdorë krizën e refugjatëve për ta dobësuar Merkelin

Lajm - 12.02.2016

Kur në dhjetor të vitit 2015 u bë e qartë se refugjatët nga Lindja e Mesme do t’ia mësyjnë Gjermanisë, kancelarja Angela Merkel kishte siguruar partinë CDU se gjithçka ishte nën kontroll.

Kritikohet vendimi për angazhimin e NATO-s në Egje

DW - 12.02.2016

Anijet e NATO-s duhet të ndihmojnë në parandalimin e ardhjes së refugjatëve në Evropë. Ato duhet të veprojnë në mënyrë indirekte, por kjo ka shkaktuar kritika të mëdha.

Në Gjermani themelohet "Aleanca për hapje ndaj botës"

Koha.net - 12.02.2016

Kultura e mikpritjes në Gjermani është mbuluar nga një debat i polarizuar për refugjatët. Por këtë nuk duan ta pranojnë përfaqësues të njohur të jetës civile dhe ndaj kanë nisur një thirrje.

Carnegie Europe: Putini po e përdorë krizën e refugjatëve për ta dobësuar Merkelin

Telegrafi - 12.02.2016

Kur në dhjetor të vitit 2015 u bë e qartë se refugjatët nga Lindja e Mesme do t’ia mësyjnë Gjermanisë, kancelarja Angela Merkel kishte siguruar partinë CDU se gjithçka ishte nën kontroll.

Kritikohet vendimi për angazhimin e NATO-s në Egje

Botasot - 12.02.2016

Anijet e NATO-s duhet të ndihmojnë në parandalimin e ardhjes së refugjatëve në Evropë. Ato duhet të veprojnë në mënyrë indirekte, por kjo ka shkaktuar kritika të mëdha.

Merkel shpreson në avancimin e shpërndarjes së refugjatëve brenda BE-së

Botasot - 12.02.2016

​Angela Merkel njoftoi sot se një grup i vendeve të BE-së mund të bien dakort për shpërndarjen e një kontigjenti më të madh refugjatësh sesa ishte parashikuar në këmbim të intensifikimit të ...

Merkel shpreson në avancimin e shpërndarjes së refugjatëve brenda BE-së

Telegrafi - 12.02.2016

Angela Merkel njoftoi sot se një grup i vendeve të BE-së mund të bien dakort për shpërndarjen e një kontigjenti më të madh refugjatësh sesa ishte parashikuar në këmbim të intensifikimit të ...

Kritikohet vendimi për angazhimin e NATO-s në Egje

BalkanWeb - 12.02.2016

Anijet e NATO-s duhet të ndihmojnë në parandalimin e ardhjes së refugjatëve në Evropë. Ato duhet të veprojnë në mënyrë indirekte, por kjo ka shkaktuar kritika të mëdha.

“Putin po e përdorë krizën e refugjatëve për ta dobësuar Merkelin”

Gazeta Tema - 12.02.2016

Kur në dhjetor të vitit 2015 u bë e qartë se refugjatët nga Lindja e Mesme do t’ia mësyjnë Gjermanisë, kancelarja Angela Merkel kishte siguruar partinë CDU se gjithçka ishte nën kontroll.

Autoritetet gjermane arrestuan të dyshuar për hedhje të bombës mbi një shtëpi për refugjatë

Idividi - 11.02.2016

Berlin, 10 shkurt 2016 (MIA) - Katër persona janë arrestuar në Gjermaninë Jugore për shkak të incidentit në të cilin granatë dorë u hodh mbi një shtëpi në të cilën qëndronin refugjatë, njoftoi ...

Erdogani me kritika ndaj KB-së

Idividi - 11.02.2016

Ankara, 10 shkurt 2016 (MIA) - Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan bëri kritika ndaj Kombeve të Bashkuara për shkak të kërkesës së tyre që Turqia ta hapë kufirin për dhjetëra mijë refugjatë të ...

Turqia refuzon planin e BE-së për refugjatët

Lajm - 11.02.2016

Ambasadori i Ankarasë në BE i thotë se plani i tyre për të marrë refugjatë nga Turqia vetëm nëse Ankaraja mbyllë rrugët detare të Egjeut, është e papranueshme.

Thirrje: "Dinjiteti i njeriut është i pacënueshëm"

DW - 11.02.2016

Gjermani: Aleancë për Solidaritet, Tolerancë dhe Demokraci - Kundër Paragjykimeve, urrejtjes dhe dhunës Gjermania është një vend demokratik, komb kozmopolit.

Shqiptarët, azilkërkuesit më të mëdhenj në Gjermani, pas sirianëve

Lajm - 11.02.2016

Asnjë tanimë nuk hedhë nota dyshimi se vala e fundit e vitit 2015 e refugjatëve të cilët vërshuan ilegalisht kufijtë e Evropës për të kërkuar azil në Gjermani ishte kolosale, nga më të mëdhatë dhe më ...

Gjermani: Theret për vdekje një refugjat shqiptar

Zhurnal - 11.02.2016

Gjermani: Theret për vdekje një refugjat shqiptar Publikuar 11.02.2016 në 14:59 nga S.M | 177 i lexuar Lütjenburg/Gjermani, 11 shkurt - Mëngjesin e sotëm (e enjte), rreth orës 03.00, një grua ka ...

Në kërkesë të Turqisë, Greqisë dhe Gjermanisë, NATO-ja përfshihet në zgjidhjen e krizës së refugjatëve

Idividi - 11.02.2016

Berlin, 11 shkurt 2016 (MIA) - Aleanca Veriatlantike për herë të parë do të përfshihet drejtpërdrejtë në tejkalimin e krizës së refugjatëve në Evropë.

Erdogani kërcënohet me dërgim të refugjatëve nga Turqia në Evropë

Idividi - 11.02.2016

Ankara, 11 shkurt 2016 (MIA) - Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan deklaroi sot se Turqia mund t'i hap kufijtë për kalimin e refugjatëve sirianë në Evropë. "I ndaluam autobusët me migrantë.

U ther për vdekje sot një shqiptar

Lajm - 11.02.2016

Mëngjesin e sotëm (e enjte), rreth orës 03.00, një grua ka lajmëruar policinë gjermane në Lütjenburg, duke pohuar se në një banesë fqinje të banuar me refugjatë, një person i therur me thikë është ...

Erdogan kërcënon Bashkimin Europian !

Shqipmedia - 11.02.2016

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sot verbalisht sulmoi Bashkimin Evropian dhe Kombet e Bashkuara për shkak ndaj presionit që është kryer Turqisë për të hapë kufijtë për refugjatët, duke kërcënuar ...

Pas SHBA, Erdogan kërcënon BE: Do iu lëshojmë refugjatët, s'po menaxhoni krizën

SOT - 11.02.2016

Postuar: 11/02/2016 - 19:39 Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka kërcënuar Evropën për ccështjen e refugjatëve. Erdogan ka paralajmëruar se do të vijë një ditë kur Turqia do detyrohet të ...

Shqiptarët, azilkërkuesit më të mëdhenj në Gjermani, pas sirianëve

Telegrafi - 11.02.2016

Asnjë tanimë nuk hedhë nota dyshimi se vala e fundit e vitit 2015 e refugjatëve të cilët vërshuan ilegalisht kufijtë e Evropës për të kërkuar azil në Gjermani ishte kolosale, nga më të mëdhatë dhe më ...

Erdogan denoncon thirrjet e ndërkombëtarëve për hapjen e kufirit me Sirinë

BalkanWeb - 11.02.2016

ANKARA- Presidenti islamiko-konservator, Recep Tayyip Erdogan denoncoi në mënyrë të ashpër thirrjet e ndërkombëtarëve për hapjen e kufirit turk ndaj dhjetëra mijëra refugjatëve sirianë që po ...

Erdogan kërcënon: Do t’i nisim refugjatët në BE

Koha.net - 11.02.2016

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar Bashkimin Evropian dhe Kombet e Bashkuara, për shkak të presionit që po i bëjnë Turqisë që të hapë kufijtë e saj për refugjatët.

Thirrje: "Dinjiteti i njeriut është i pacënueshëm"

Botasot - 11.02.2016

Gjermani: Aleancë për Solidaritet, Tolerancë dhe Demokraci - Kundër Paragjykimeve, urrejtjes dhe dhunës Gjermania është një vend demokratik, komb kozmopolit.

Video: Ky refugjat po bën Gjermaninë të qeshë

Mapo - 11.02.2016

Video: Ky refugjat po bën Gjermaninë të qeshë Postuar më: 11 Shkurt 2016 17:17 Firas Al Shater, refugjat sirian është duke i treguar gjermanëve dhe të ardhurve se mënyra më e mirë për të kuptuar ...

Erdogani kërcënon BE-në: Do t’ua lëmë në qafë miliona refugjatë

Telegrafi - 11.02.2016

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, ka sulmuar sot verbalist Bashkimin Evropian dhe Kombet e Bashkuara, për shkak të presionit që është duke u bërë mbi Turqinë që të hap kufijtë e saj për ...

Ky refugjat po bën Gjermaninë të qeshë (Video)

Telegrafi - 11.02.2016

Firas Al Shater, refugjat sirian është duke i treguar gjermanëve dhe të ardhurve se mënyra më e mirë për të kuptuar njëri-tjetrin është nëpërmjet humorit.

Shqiptarët, azilkërkuesit më të mëdhenj në Gjermani, pas sirianëve

Tetova Sot - 11.02.2016

Asnjë tanimë nuk hedhë nota dyshimi se vala e fundit e vitit 2015 e refugjatëve të cilët vërshuan ilegalisht kufijtë e Evropës për të kërkuar azil në Gjermani ishte kolosale, nga më të mëdhatë dhe më ...

Erdogani kërcënohet me dërgim të refugjatëve nga Turqia në Evropë

Ilirida - 11.02.2016

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan deklaroi sot se Turqia mund t’i hap kufijtë për kalimin e refugjatëve sirianë në Evropë. I ndaluam autobusët me migrantë. E bëjmë këtë njëherë, dy herë.

Erdogani kërcënon Evropën!

Tetova Sot - 11.02.2016

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sot tha se Turqia mund të hapë kalimin e kufirit për refugjatët sirianë për në Evropë. “I kemi ndal autobusët me emigrantë. Ne e kemi bërë atë një herë, dy herë.

“Lemerisja” e Merkel, Erdogan dhe urgjenca e “çuditshme” humanitare

Gazeta Tema - 11.02.2016

Në vizitën e saj në Ankara kancelarja Angela Merkel u shpreh e “lemerisur” për arratisjen e refugjatëve sirianë që i largohen bombardimeve ruse. “Për të mbajtur larg refugjatët sirianë që deri pak ...

Gjermani: Theret për vdekje një refugjat shqiptar

Ilirida - 11.02.2016

Mëngjesin e sotëm (e enjte), rreth orës 03.00, një grua ka lajmëruar policinë gjermane në Lütjenburg, duke pohuar se në një banesë fqinje të banuar me refugjatë, një person i therur me thikë është ...

Erdogani kërcënon BE-në: Do t’ua lëmë në qafë miliona refugjatë

Ilirida - 11.02.2016

“Neve nuk na shkruan në ballë që jemi idiotë. Mos mendoni që aeroplanët dhe autobusët janë atje pa arsye. Ne do të bëjmë atë që është e nevojshme”, ka deklaruar Erdogan i zemëruar, transmeton ...

Erdogan kërcënon BE-në: Do lëshojmë refugjatët drejt Europës

Gazeta Tema - 11.02.2016

Erdogan ka paralajmëruar Europën se “do të vijë një pikë ku do jemi të detyruar të lëshojmë refugjatët drejt vendeve të Bashkimit Europian”. Ai tha se Turqia është në një situatë kritike dhe mund të ...

Erdogani kërcënohet me dërgim të refugjatëve nga Turqia në Evropë

Republika - 11.02.2016

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan deklaroi sot se Turqia mund t’i hap kufijtë për kalimin e refugjatëve sirianë në Evropë. “I ndaluam autobusët me migrantë. E bëjmë këtë njëherë, dy herë.

Fëmijët refugjatë po trafikohen!

Almakos - 10.02.2016

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. EUROPOL-i njofton se rreth 10.000 të mitur të pashoqëruar që kanë ardhur në Evropë ...

A trafikohen fëmijët refugjat në Maqedoni?!

Lajm - 10.02.2016

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. EUROPOL-i njofton se rreth 10.000 të mitur të pashoqëruar që kanë ardhur në Evropë ...

Maqedonia midis “dy Evropëve” në krizën e refugjatëve

Zhurnal - 10.02.2016

Maqedonia midis “dy Evropëve” në krizën e refugjatëve Publikuar 10.02.2016 në 10:33 nga H.N. | 1 i lexuar Shkup, 10 shkurt- Mos suksesi i Greqisë për t`i penguar refugjatët i detyroi disa vende ...

​Gjilani krijon plan për fluks të refugjatëve

Almakos - 10.02.2016

Komuna e Gjilanit ka mbledhur dje grupin punës i cili është themeluar kohë më parë dhe i cili, formalisht ka zyrtarizuar planin kontingjent për menaxhimin e situatës në rast të ndonjë fluksi të ...

Edhe Kosova e gatshme të presë refugjatë nga Lindja

SOT - 10.02.2016

Postuar: 10/02/2016 - 11:28 Kosova deklarohet e gatshme të presë flukse të mundshme refugjatësh nga lindja. Komuna e Gjilanit ka mbledhur grupin punës i cili formalisht ka zyrtarizuar planin ...

Maqedoni, fëmijët refugjatë po trafikohen!

Portalb - 10.02.2016

Lajme lidhur me temën Refugjatët sirianë do të mund të marrin pjesë në garat turke 8 të vdekur nga autobomba në Damask, Turqia: presim 700 mijë refugjatë sirianë Krijohet muzeu nënujor për nder të ...

Muzalas: Greqia përgatitet për mundësinë për kufij të mbyllur, por ajo do të jetë problem i madh

Idividi - 10.02.2016

Athinë, 10 shkurt 2016 (MIA) - Duhet të jemi të gatshëm për mundësinë për kufij të mbyllur, deklaroi sot ministri grek i Politikës Migruese Janis Muzalas për televizionin Mega.

Kriza e refugjatëve, KE raporton mbi implementimin e planit BE-Turqi

Top Channel - 10.02.2016

Në raportin e fundit të progresit të hartuar nga Komisioni Europian rezulton se, Greqia dhe Italia duhet të bëjnë më shumë për të ndalur fluksin e refugjatëve që mbërrijnë në kontinent, ndërkohë që ...

Kriza e refugjatëve, KE raporton mbi implementimin e planit BE-Turqi

Portalb - 10.02.2016

Lajme lidhur me temën Aleppo, qyteti buzë greminës duke u përpjekur për të mbijetuar “Vlerësojmë lart punën që Turqia është duke bërë për refugjatët” Poposki: Maqedonia nuk do të lejojë të ...

Gjilani i gatshëm të menaxhojë fluks të mundshëm të refugjatëve nga Lindja e Afërt

Koha.net - 10.02.2016

Grupi punues, i cili është themeluar kohë më parë me vendim të kryetarit të komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, është mbledhur dje dhe formalisht ka zyrtarizuar planin kontingjent për menaxhimin e ...

Gjilani me plan, në rast të fluksit të refugjatëve nga Lindja e afërt

Botasot - 10.02.2016

Gjatë mbledhjes së grupit punues ka zyrtarizuar të martës planin kontingjent për menaxhimin e situatës në rast të ndonjë fluksi të refugjatëve nga Lindja e afërt.

Në Greqi mund të mbeten të bllokuar 50 mijë refugjatë

Koha.net - 10.02.2016

Ministri i Politikave të Emigracionit të Greqisë, Jannis Muzalas në lidhje me mundësinë e mbylljes së kufijve nga BE-ja për refugjatët është shprehur se duhet të jemi të gatshëm për një gjë të tillë.

Fëmijët refugjatë po trafikohen!

Tetova Sot - 10.02.2016

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. EUROPOL-i njofton se rreth 10.000 të mitur të pashoqëruar që kanë ardhur në Evropë ...

Fëmijët refugjatë po trafikohen

Ilirida - 10.02.2016

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. EUROPOL-i njofton se rreth 10.000 të mitur të pashoqëruar që kanë ardhur në Evropë ...

Erdogani kritikon ashpër Kombet e Bashkuara

Tetova Sot - 10.02.2016

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka dërguar kritika ndaj Kombeve të Bashkuara për shkak të kërkesës së tyre që Turqia të hapë kufirin për dhjetëra mijëra refugjatë sirianë dhe ka akuzuar OKB-në ...

“50 mijë refugjatë mund të mbeten të bllokuar në Greqi”

Ilirida - 10.02.2016

Ministri i Politikave të Emigracionit të Greqisë, Jannis Muzalas në lidhje me mundësinë e mbylljes së kufijve nga BE-ja për refugjatët është shprehur se: ”Duhet të jemi të gatshëm për një gjë të ...

Koment: Zgjidhja turke e Merkelit

DW - 09.02.2016

Kancelarja nderon një vend me deficite serioze demokratike. Sjellja e saj ndaj Turqisë është me të vërtetë pragmatike, por për fat të keq edhe e pandershme mendon Marcel Fürstenau.

Zgjidhja turke e Merkelit

ikub - 09.02.2016

Tani, kriza e refugjatëve është madje një rast për NATO-n. Aleanca e Atlantikut të Veriut duhet t'u presë rrugën bandave të trafikantëve në hapësirën detare mes Greqisë dhe Turqisë.

Suedi, parandalohet sulmi terrorist në kampin e refugjatëve, arrestohen 14 persona

SOT - 09.02.2016

Postuar: 09/02/2016 - 17:56 Policia suedeze ka arrestuar sot 14 persona, të cilët dyshohet se po planifikonin të kryenin sulme terroriste. Sipas të dhënave që transmetojnë mediat ndërkombëtare, bëhet ...

Suedi, 14 të arrestuar; do kryenin sulm terrorist në një kamp refugjatësh

Almakos - 09.02.2016

Policia suedeze ka arrestuar në Nynashamn, në jug të Stokholmit, 14 persona të dyshuar për planifikimin e një sulmi në një kamp refugjatësh. Në automjetin e të ndaluarve u gjetën shumë armë.

Arrestohen 14 persona në Suedi, dyshohet se do kryenin sulme terroriste

ikub - 09.02.2016

Policia suedeze ka arrestuar 14 persona që dyshohet se po planifikonin sulme terroriste në Suedi. Referuar të dhënave të mediave ndërkombëtare, dyshohet se sulmet do kryheshin në një kamp refugjatësh.

Suedi, arrestohen 14 persona që po planifikonin sulm ndaj kampit të refugjatëve

Top Channel - 09.02.2016

Policia suedeze ka arrestuar 14 persona pas dyshimeve se po planifikonin një sulm ndaj një kampi refugjatësh në ...

OKB: Turqia duhet të pranojë më shumë emigrantë

Lajmi.net - 09.02.2016

​Agjensia e Refugjatëve e OKB-së i ka bërë thirrje qeverisë së Turqisë që të hapë kufijtë për mijëra emigrantë të cilët ndodhen të bllokuar në kufirin me Sirinë.

Kriza e refugjatëve, Daçiç: Do mbyllim kufijtë, nëse i mbyllin vendet e tjera

ikub - 09.02.2016

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi ditën e sotme se nëse disa vende të të ashtuquajturës ”Rruga ballkanike” do u mbyllnin kufijtë emigrantëve, atëherë edhe Serbia do të detyrohej të ...

Analiza/ Zgjidhja turke e Merkelit pragmatike dhe e pandershme

Panorama - 09.02.2016

Kancelarja nderon një vend me deficite serioze demokratike. Sjellja e saj ndaj Turqisë është me të vërtetë pragmatike, por për fat të keq edhe e pandershme mendon Marcel Fürstenau.

E shokuar nga sulmet ajrore ruse

ABC News - 09.02.2016

Kancelarja gjermane Merkel është prekur nga situata aktuale e sirianëve që jetojnë ende nën bombardimet ajrore ruse dhe ata që kanë braktisur shtëpitë e tyre.

Arrestohen në Suedi 14 persona, planifikonin sulm ndaj refugjatëve

Koha.net - 09.02.2016

Stokholm, 9 shkurt - Policia suedeze ka arrestuar 14 persona për të cilët pretendohet se kanë qenë në përgatitje për të kryer sulm ndaj kampit të refugjatëve në qytetin Nyneshamn të Suedisë.

Apeli i OKB: Turqia duhet të pranojë më shumë emigrantë

Ora news - 09.02.2016

Agjensia e Refugjatëve e OKB-së i ka bërë thirrje qeverisë së Turqisë që të hapë kufijtë për mijëra emigrantë të cilët ndodhen të bllokuar në kufirin me Sirinë.

Suedi, 14 të arrestuar për terrorizëm, dyshohet se do kryenin sulme në një kamp refugjatësh

BalkanWeb - 09.02.2016

SUEDI- Policia suedeze ka arrestuar sot 14 persona, të cilët dyshohet se po planifikonin të kryenin sulme terroriste. Ngjarja është regjistruar në qytetin Nynashamn, në jug të Stokholmit.

Suedia arreston 14 persona, planifikuan sulm nda emigrantëve

Panorama - 09.02.2016

Policia në Suedi ka arrestuar 14 persona të dyshuar për planifikimin e një sulmi ndaj refugjatëve. Të dyshuarit janë ndaluar në Nynashamn, qytet rreth 50 km në jug të Stokholmit.

OKB: Turqia duhet të pranojë më shumë emigrantë

Botasot - 09.02.2016

Agjensia e Refugjatëve e OKB-së i ka bërë thirrje qeverisë së Turqisë që të hapë kufijtë për mijëra emigrantë të cilët ndodhen të bllokuar në kufirin me Sirinë.

OKB: Turqia duhet të pranojë më shumë emigrantë

Telegrafi - 09.02.2016

Agjencia e Refugjatëve e OKB-së i ka bërë thirrje qeverisë së Turqisë që të hapë kufijtë për mijëra emigrantë të cilët ndodhen të bllokuar në kufirin me Sirinë.

Suedi, arrestohen 14 persona që po planifikonin sulm ndaj kampit të refugjatëve

Telegrafi - 09.02.2016

Policia suedeze ka arrestuar 14 persona pas dyshimeve se po planifikonin një sulm ndaj një kampi refugjatësh në Stokholm. Në makinat e tyre u gjetën thika dhe shufra hekuri.

Daçiç: Serbia do mbyllë kufijtë për migrantët nëse e bëjnë edhe vendet e tjera

BalkanWeb - 09.02.2016

BEOGRAD- Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç deklaroi sot se, nëse disa vende të të ashtuquajturës ”Rruga ballkanike” do t’u mbyllnin kufijtë migrantëve, atëherë edhe vendi i tij do të detyrohej të ...

Nëse të tjerët i mbyllin, edhe Serbia do të mbyllë kufijtë për migrantët

Koha.net - 09.02.2016

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç deklaroi sot se, nëse disa vende të të ashtuquajturës ”Rruga ballkanike” do t’u mbyllnin kufijtë migrantëve, atëhere edhe vendi i tij do të detyrohej të bënte të ...

OKB: Turqia duhet të pranojë më shumë emigrantë

Yll Press - 09.02.2016

Megjithatë, ata druhen se brenda një kohe shumë të shkurtër, numri i tyre mund të arrijë deri në një shifër alarmante prej 600.000 refugjatësh. Agjensia e Refugjatëve e OKB-së i ka bërë thirrje ...

Përse Merkel hesht përballë shantazheve të Erdogan?

Gazeta Tema - 09.02.2016

Kancelarja Merkel u shfaq në krah të presidentit turk Rexhep Taip Erdogan duke folur për çështjen e refugjatëve dhe krizës në Siri. Merkel në fjalën e saj mbështeti Turqinë dhe lëshoi akuza kundër ...

OKB apel Turqisë për refugjatët sirianë

Vision Plus - 09.02.2016

Agjencia e OKB-se për Refugjatet i ka kërkuar Turqisë te hape kufijtë me Sirinë, per te lejuar kalimin e mijëra refugjateve te dëshpëruar, qe i largohen luftës.

14 të arrestuar në Suedi

Vision Plus - 09.02.2016

Policia suedeze ka arrestuar 14 persona qe kishin planifikuar te sulmonin nje qendër te strehimit te refugjateve. Pas informacioneve se ne shënjestër te sulmeve ishte vene nje qendër ne jug te ...

OKB: Turqia duhet të pranojë më shumë emigrantë

Tetova Sot - 09.02.2016

Agjensia e Refugjatëve e OKB-së i ka bërë thirrje qeverisë së Turqisë që të hapë kufijtë për mijëra emigrantë të cilët ndodhen të bllokuar në kufirin me Sirinë.

Suedi, arrestohen 14 persona që po planifikonin sulm ndaj kampit të refugjatëve

Ilirida - 09.02.2016

Policia suedeze ka arrestuar 14 persona pas dyshimeve se po planifikonin një sulm ndaj një kampi refugjatësh në Stokholm. Në makinat e tyre u gjetën thika dhe shufra hekuri.

Refugjatët e mitur vijnë me ose pa prindër

DW - 08.02.2016

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. Europoli njofton se rreth 10.000 të mitur të pashoqëruar që kanë ardhur në Evropë ...

“Der Spiegel”: Shqiptarët po ikin me dëshirë nga Gjermania

ikub - 08.02.2016

Gjatë muajve të fundit Gjermania nuk është treguar aq shumë mikpritëse me refugjatët, duke riatdhesuar mijëra prej tyre. Ka dhe nga ata refugjatë të cilët janë rikthyer me dëshirë nëpër vendet e tyre.

Turqia mbyll kufijtë për refugjatët, Merkel vizitë në Ankara

ikub - 08.02.2016

Turqia vijon të mbajë të mbyllur kufijtë e saj me Sirinë duke lënë të bllokuar rreth 35 mijë refugjatë, të cilët janë larguar nga Aleppo ku po zhvillohen luftime.

Der Spiegel: Shqiptarët po ikin me dëshirë nga Gjermania

Albeu.com - 08.02.2016

Gjatë muajve të fundit Gjermania duket se nuk është treguar shumë mikpritëse me refugjatët, duke riatdhesuar mijëra prej tyre, por ka dhe nga ato që kohët e fundit janë kthyer me dëshirën e tyre.

Merkel sot viziton Ankaranë

Lajm - 08.02.2016

Dhjetëra mijëra sirianë të zhvendosur edhe sot vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuar në kufij me Turqinë, ndonëse sulmet e qeverisë ruse në mbështetje të qeverisë siriane në Alepo, thuhet se janë ...

Gazeta gjermane me qëndrim si “Lajm”-i për orientimin strategjik të qeverisë VMRO-BDI

Lajm - 09.02.2016

Gazeta prestigjioze gjermane Die Welt ka qëndrim të njëjtë me gazetën “Lajm” lidhur me orientimin strategjik të qeverisë VMRO-BDI. “Në Maqedoni rreth 80 për qind e banorëve janë pro euro-integrimeve, ...

Die Welt: Shkupi si Disneylandi

Zhurnal - 08.02.2016

Die Welt: Shkupi si Disneylandi Publikuar 08.02.2016 në 09:39 nga D.R. | 56 i lexuar Shkup, 8 shkurt - Thuajse të gjitha mediat ndërkombëtare kanë dërguar korrespondentët e saj në Maqedoni, pasi tema ...

Mijëra refugjatë të ri nga Siria, Merkel viziton Ankaranë

LajmiFundit - 08.02.2016

Dhjetëra mijëra sirianë të zhvendosur edhe sot vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuar në kufij me Turqinë, ndonëse sulmet e qeverisë ruse në mbështetje të qeverisë siriane në Alepo, thuhet se janë ...

Misioni i vështirë i Merkelit në Ankara

DW - 08.02.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel për herë të dytë bisedon të hënën (08.02) në Ankara për zgjidhjen e krizës së refugjatëve. Turqia shihet si një vend kyç në zbutjen e valës së refugjatëve drejt ...

Mbi 40% e refugjatëve që kalojnë nga Ballkani për në vendet e BE-së nuk kanë shanse për azil

Almakos - 08.02.2016

Mbi 40 për qind e emigrantëve që ndjekin rrugën nga Ballkani për të shkuar në vendet e BE-së nuk kanë shanse për të fituar azil në shtetet e Bashkimit Europian.

Shqipëria mbështet refugjatët

Zhurnal - 08.02.2016

Shqipria mbshtet refugjatt Publikuar 08.02.2016 në 12:30 nga E.E. | 14 i lexuar Tiran, 08 shkurt - Shqipëria ofron të gjithë mbështetjen e saj për zgjidhjen e krizës së refugjatëve.

Merkel në Turqi, bisedime për refugjatët; turqit, pa viza në Schengen

Top Channel - 08.02.2016

Pas një takimi kokë më kokë me presidentin francez Francois Hollande, Angela Merkel u nis drejt Turqisë, si pjesë e një axhende të ngjeshur pikërisht përpara samitit të Bashkimit Europian që do të ...

Merkeli të hënën për vizitë në Ankara

Idividi - 08.02.2016

Berlin, 5 shkurt 2016 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel javën e ardhshme në Ankara do të bisedojë me kryeministrin turk Ahmet Davutoglu për ballafaqimin me krizën e refugjatëve, deklaroi ...

Merkel për vizitë në Turqi

Idividi - 08.02.2016

Berlin/Ankara, 8 shkurt 2016 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel sot do të qëndrojë për vizitë në Ankara, ku me përfaqësuesit e autoriteteve turke do të bisedojë për problemin me refugjatët.

Erdogan: Do ta hapim kufirin me Sirinë nëse kjo është e domosdoshme

Idividi - 08.02.2016

Ankara, 7 shkurt 2016 (MIA) - Turqia është e gatshme, nëse kjo është e domosdoshme, ta hapë kufirin dhe në vend t'i lëshojë dhjetëra mijë refugjatët sirianë, të cilët kanë mbetur të bllokuar në ...

DW: Shkupi si Disneylandi, vendi i zhvatur nga korrupsioni dhe shpërngulja masive

Albeu.com - 08.02.2016

Thuajse të gjitha mediat ndërkombëtare kanë dërguar korrespondentët e saj në Maqedoni , pasi tema e refugjatëve është aktualizuar ndjeshëm dhe Maqedonia pritet të marrë rolin e saj mbrojtës ndaj ...

Merkel: Jam e tmerruar nga vuajtjet e njerëzve në Siri

Idividi - 08.02.2016

Ankara, 8 shkurt 2016 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se është e tmerruar edhe e shokuar nga vuajtja e popullatës në Siri, e cila largohet nga qyteti Alepo për shkak të sulmeve të ...

Merkel: Jemi të tmerruar me vuajtjet e shkaktuara nga bombardimet ruse

Lajm - 08.02.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha në Ankara se është tmerruar nga vuajtjet që kanë ardhur si pasojë e operacioneve ajrore ruse në Siri “Ne tani nuk jemi vetëm të habitur, por edhe të tronditur ...

Merkel në Turqi, bisedime për refugjatët; turqit, pa viza në Schengen

Portalb - 08.02.2016

Lajme lidhur me temën Merkel viziton sërish Turqinë Davutoglu: Turqia dhe Kazakistani kanë perspektivë të përbashkët Kancelarja gjermane do të vizitojë Turqinë Shtohet presioni ndaj Angela Merkel! ...

Thellohet konflikti Gjermani-Rusi, Merkel: Të tmerruar nga vuajtjet e shkaktuara nga bombardimet ruse, s'mund të ...

SOT - 08.02.2016

Postuar: 08/02/2016 - 18:50 Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha në Ankara se është tmerruar nga vuajtjet që kanë ardhur si pasojë e operacioneve ajrore ruse në Siri.

Mbyten 27 refugjatë, teksa Merkel viziton Ankaranë për frenimin e tyre

Top Channel - 08.02.2016

Në vizitën e saj zyrtare në Ankara, Kancelarja gjermane Angela Merkel u gjet përballë një tjetër sfide me refugjatët: 27 persona gjetën vdekjen në detin Egje, mes të cilëve 11 fëmijë, pas fundosjes ...

Angela Merkel e ‘tmerruar’ nga sulmet ruse në Siri

Portalb - 08.02.2016

Lajme lidhur me temën Merkel në Turqi, bisedime për refugjatët; turqit, pa viza në Schengen Merkel viziton sërish Turqinë Kancelarja gjermane do të vizitojë Turqinë Shtohet presioni ndaj Angela ...

Merkel viziton Turqinë: Jam e tronditur nga veprimet e Rusisë

LajmiFundit - 08.02.2016

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se është “e tronditur” nga vuajtjet që shkaktojnë sulmet ajrore të Rusisë dhe Sirisë. Merkel, e cila të hënën ka qëndruar në Ankara për bisedime me ...

Mbyten 27 refugjatë, teksa Merkel viziton Ankaranë për frenimin e tyre

Zhurnal - 08.02.2016

Mbyten 27 refugjatë, teksa Merkel viziton Ankaranë për frenimin e tyre Publikuar 08.02.2016 në 22:08 nga D.R. | 54 i lexuar Në vizitën e saj zyrtare në Ankara, Kancelarja gjermane Angela Merkel u ...

Mijëra refugjatë të ri nga Siria, Merkel sot viziton Ankaranë

Botasot - 08.02.2016

Dhjetëra mijëra sirianë të zhvendosur edhe sot vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuar në kufij me Turqinë, ndonëse sulmet e qeverisë ruse në mbështetje të qeverisë siriane në Alepo, thuhet se janë ...

“Der Spiegel”: Shqiptarët po ikin me dëshirë nga Gjermania

BalkanWeb - 08.02.2016

Ndryshe nga ç’pritej, gjatë muajve të fundit Gjermania nuk është treguar aq shumë mikpritëse me refugjatët, duke riatdhesuar mijëra prej tyre. Por, pas kthimit të bashkëkombësve në vendlindje, ...

Mijëra refugjatë të ri nga Siria, Merkel viziton Ankaranë

Koha.net - 08.02.2016

Dhjetëra mijëra sirianë të zhvendosur edhe sot vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuar në kufij me Turqinë, ndonëse sulmet e qeverisë ruse në mbështetje të qeverisë siriane në Alep, thuhet se janë ndaluar.

Turqi, ngrihen tenda për refugjatët e ri nga Siria, Merkel sot në Ankara

Ora news - 08.02.2016

Turqia po ngre tenda dhe jep ndihma për mijëra refugjatë sirianë të cilët vazhdojnë të qëndrojnë të bllokuar në kufi. Më shumë se 35 mijë sirianë janë larguar nga zona e Aleppos javën e kaluar dhe ...

Alarmi i trafikimit, Europoli: 10 mijë të mitur të pashoqëruar janë zhdukur në Evropë

Panorama - 08.02.2016

Në Maqedoni po shtohet numri i grave dhe fëmijëve që vijnë si refugjatë e bashkë me ta edhe frika prej trafikimeve. Europoli njofton se rreth 10.000 të mitur të pashoqëruar që kanë ardhur në Evropë ...

Die Welt: Shkupi si Disneylandi, vendi i zhvatur nga korrupsioni dhe shpërngulja masive (Foto)

Botasot - 08.02.2016

huajse të gjitha mediat ndërkombëtare kanë dërguar korrespondentët e saj në Maqedoni, pasi tema e refugjatëve është aktualizuar ndjeshëm dhe Maqedonia pritet të marrë rolin e saj mbrojtës ndaj zonës ...

Angela Merkel në vizitë në Turqi

Koha.net - 08.02.2016

Ankara, 8 shkurt - Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti mbrëmë vonë në një vizitë zyrtare në Turqi, raporton Anadolu Agency. Merkel sot do të qëndrojë në Ankara për vizitë pune me ftesë të ...

Bie numri i azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani, 1308 kërkesa në janar

ABC News - 08.02.2016

Muaji i parë i 2016-ës konfirmoi atë tendencën në rënie të kërkesave për azil nga shqiptarët në Gjermani. Në Janar, autoriteteve gjermane iu parashtruan 1308 kërkesa nga shtetasit shqiptarë 493 më ...

Misioni i vështirë i Merkelit në Ankara

Ora news - 08.02.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel për herë të dytë bisedon të hënën (08.02) në Ankara për zgjidhjen e krizës së refugjatëve. Turqia shihet si një vend kyç në zbutjen e valës së refugjatëve drejt ...

Kancelarja gjermane “rikthehet” në Ankara

ABC News - 08.02.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti pa zbardhur dita në Ankara. Në kryeqytetin turk, ajo të bëjë një tjetër tentativë për të nxitur udhëheqësit turq të zbatojnë marrëveshjen mes Turqisë dhe ...

Grekët protestojnë kundër refugjatëve

VOA - 08.02.2016

Në Greqi, mbështetës të partisë së ekstremit të djathtë Agimi i Artë, mbajtën një protestë pranë Pireut lidhur me politikën e vendit për emigrantët dhe refugjatët.

Angela Merkel e ‘tmerruar’ nga sulmet ruse në Siri

Botasot - 08.02.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka thënë se është e tmerruar nga vuajtjet e shkaktuara si pasojë e bombardimeve ruse në Siri. Aktivistët opozitarë dhe mediat shtetërore të hënën raportuan se ...

Merkel “e tronditur” me fushatën e Rusisë në Siri

Botasot - 08.02.2016

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se është “e tronditur” nga vuajtjet që shkaktojnë sulmet ajrore të Rusisë dhe Sirisë. Merkel, e cila të hënën ka qëndruar në Ankara për bisedime me ...

Mbyten 27 refugjatë teksa Merkel viziton Ankaranë

Koha.net - 08.02.2016

Në vizitën e saj zyrtare në Ankara, Kancelarja gjermane Angela Merkel u gjet përballë një tjetër sfide me refugjatët: 27 persona gjetën vdekjen në detin Egje, mes të cilëve 11 fëmijë, pas fundosjes ...

“Agimi i Artë” s’i do refugjatët në Greqi

Koha.net - 08.02.2016

Në Greqi, mbështetës të partisë së ekstremit të djathtë “Agimi i Artë”, mbajtën një protestë pranë Pireut lidhur me politikën e vendit për emigrantët dhe refugjatët.

“Agimi i Artë” s’i do refugjatët në Greqi

Telegrafi - 08.02.2016

Në Greqi, mbështetës të partisë së ekstremit të djathtë “Agimi i Artë”, mbajtën një protestë pranë Pireut lidhur me politikën e vendit për emigrantët dhe refugjatët.

Die Welt: Shkupi si Disneylandi

Ilirida - 08.02.2016

Thuajse të gjitha mediat ndërkombëtare kanë dërguar korrespondentët e saj në Maqedoni, pasi tema e refugjatëve është aktualizuar ndjeshëm dhe Maqedonia pritet të marrë rolin e saj mbrojtës ndaj zonës ...

Die Welt: Shkupi si Disneylandi, vendi i zhvatur nga korrupsioni dhe shpërngulja masive

Tetova Sot - 08.02.2016

Thuajse të gjitha mediat ndërkombëtare kanë dërguar korrespondentët e saj në Maqedoni, pasi tema e refugjatëve është aktualizuar ndjeshëm dhe Maqedonia pritet të marrë rolin e saj mbrojtës ndaj zonës ...

Angela Merkel për vizitë në Turqi

Ilirida - 08.02.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti mbrëmë vonë në një vizitë zyrtare në Turqi. Merkel sot do të qëndroj në Ankara për vizitë pune me ftesë të kryeministrit turk Ahmet Davutoglu, ku do të ...

Mijëra sirianë bllokohen në kufi

Vision Plus - 08.02.2016

Rreth 40 mijë refugjatë sirian gjenden prej tre ditësh në kufirin turk, pasi arritën t’i shpëtonin luftimeve që po zhvillohen në Alepo. Ata nuk janë lejuar të hyjnë në territorin turk, ndërsa ...

Misioni i vështirë i Merkelit në Ankara

Gazeta Tema - 08.02.2016

Vetëm para tre javësh Merkel bisedoi në Berlin me kryeministrin turk, Davutoglu për krizën e refugjatëve në kuadër të konsultimeve qeveritare gjermano-turke, të zhvilluara për herë të parë në ...

Merkel takohet me Erdoganin në Turqi, “Mision i vështirë”

Ilirida - 08.02.2016

Angela Merkel për herë të dytë bisedon sot në Ankara për zgjidhjen e krizës së refugjatëve. Turqia shihet si një vend kyç në zbutjen e valës drejt Europës.

Merkel arrin në Ankara, takim me Ahmet Davutoglun dhe Erdoganin (VIDEO)

Tetova Sot - 08.02.2016

Qëllimi është i qartë: Bashkimi Evropian dëshiron të marrë më pak refugjatë në të ardhmen. Për këtë ata paguajnë miliarda në Turqi. Por situata nuk është e deri më tani ka ndodhur pak, vështirë se ...

Refugjatët nga Ballkani në BE, mbi 40% nuk kanë shanse për azil

Ilirida - 08.02.2016

Mbi 40 për qind e emigrantëve që ndjekin rrugën nga Ballkani për të shkuar në vendet e BE-së nuk kanë shanse për të fituar azil në shtetet e Bashkimit Europian.

Merkel reshtohet me Turqinë: Putin po pengon paqen në Siri!

Gazeta Tema - 08.02.2016

Angela Merkel i është kundërvënë për herë të parë presidentit rus Vladimir Putin. Nga Turqia ajo ka lëshuar një deklaratë që nuk ka për t’i pëlqyer Putinit.

Merkel pritet me nderimet më të larta shtetërore në Turqi

Ilirida - 08.02.2016

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu me nderime shtetërore priti sot kancelaren gjermane Angela Merkel në selinë e qeverisë në Ankara, e cila po qëndron në vizitë zyrtare në këtë vend, raporton ...

Merkel në Turqi: Putin po pengon paqen në Siri!

Tetova Sot - 08.02.2016

Angela Merkel i është kundërvënë për herë të parë presidentit rus Vladimir Putin. Nga Turqia ajo ka lëshuar një deklaratë që nuk ka për t’i pëlqyer Putinit.

Merkel: Jam e tmerruar nga vuajtjet e njerëzve në Siri

Republika - 08.02.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se është e tmerruar edhe e shokuar nga vuajtja e popullatës në Siri, e cila largohet nga qyteti Alepo për shkak të sulmeve të mbështetura nga forcat ...