TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Analistët: Para bisedimeve të arrihet konsensusi

Gazeta Start - 19.08.2012

Prishtinë - Në Kosovë, aktualisht, po zhvillohet një debat në lidhje me mundësinë e nisjes së një dialogu politik me Serbinë. Derisa Qeveria e Kosovës po kërkon një konsensus ndërpartiak për këto bisedime, disa nga partitë politike ...

Analistët: Para bisedimeve të arrihet konsensusi

Yll Press - 19.08.2012

Mirëpo, analistët politikë në vend konsiderojnë se spektri politik, duhet që sa më parë të arrijë një marrëveshje dhe të ulet e të bisedojë për platformën e bisedimeve politike me Serbinë.

“Unitet i gjerë për bisedime me Serbinë”

Gazeta Start - 18.08.2012

Prishtinë - Në raport me Serbinë gjithmonë ka dallime mes deklaratave dhe veprimeve konkrete. Kështu ka theksuar zëvendëskryeministrja Edita Tahiri e cila është edhe udhëheqëse e delegacionit kosovar në bisedime me Serbinë.

Tahiri: Serbia të lërë deklaratat por të veprojë

Albeu.com - 18.08.2012

Tahiri: Serbia të lërë deklaratat por të veprojë Në raport me Serbinë gjithmonë ka dallime mes deklaratave dhe veprimeve konkrete. Kështu ka theksuar zëvendëskryeministrja Edita Tahiri e cila është edhe udhëheqëse e delegacionit kosovar në ...

Analistët: Para bisedimeve të arrihet konsensusi

Evropaelire - 18.08.2012

Në Kosovë, aktualisht, po zhvillohet një debat në lidhje me mundësinë e nisjes së një dialogu politik me Serbinë. Derisa Qeveria e Kosovës po kërkon një konsensus ndërpartiak për këto bisedime, disa nga partitë politike opozitare ...

“Unitet i gjerë për bisedime me Serbinë”

Telegrafi - 18.08.2012

Në raport me Serbinë gjithmonë ka dallime mes deklaratave dhe veprimeve konkrete. Kështu ka theksuar zëvendëskryeministrja Edita Tahiri e cila është edhe udhëheqëse e delegacionit kosovar në bisedime me Serbinë.

Tahiri: Unitet i gjerë për bisedime me Serbinë

Ora news - 18.08.2012

Në raport me Serbinë gjithmonë ka dallime mes deklaratave dhe veprimeve konkrete. Kështu ka theksuar në një intervistë për “Tribuna Shqiptare”, zv/kryeministrja Edita Tahiri e cila është edhe udhëheqëse e delegacionit kosovar në bisedime ...

Analistët: Para bisedimeve të arrihet konsensusi

Botasot - 18.08.2012

Në Kosovë, aktualisht, po zhvillohet një debat në lidhje me mundësinë e nisjes së një dialogu politik me Serbinë. Derisa Qeveria e Kosovës po kërkon një konsensus ndërpartiak për këto bisedime, disa nga partitë politike opozitare ...

Analistët: Para bisedimeve të arrihet konsensusi

Koha.net - 18.08.2012

Prishtinë, 18 gusht - Në Kosovë, aktualisht, po zhvillohet një debat në lidhje me mundësinë e nisjes së një dialogu politik me Serbinë. Derisa Qeveria e Kosovës po kërkon një konsensus ndërpartiak për këto bisedime, disa nga partitë ...

Analistët kërkojnë konsensus para dialogut

Telegrafi - 18.08.2012

Në Kosovë, aktualisht, po zhvillohet një debat në lidhje me mundësinë e nisjes së një dialogu politik me Serbinë. Derisa Qeveria e Kosovës po kërkon një konsensus ndërpartiak për këto bisedime, disa nga partitë politike opozitare ...

Dialogu me Serbinë, analistët: Më parë, konsensusi ndërpartiak

Ora news - 18.08.2012

Në Kosovë, aktualisht, po zhvillohet një debat në lidhje me mundësinë e nisjes së një dialogu politik me Serbinë. Ndërsa Qeveria e Kosovës po kërkon një konsensus ndërpartiak për këto bisedime, disa nga partitë politike opozitare ...

Kërkojnë të jenë pjesë e dialogut politik

Telegrafi - 18.08.2012

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës kërkojnë të marrin pjesë në dialogun e paralajmëruar politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ata vlerësojnë se në këtë mënyrë nuk do të lejojnë të merren vendime të cilat atyre do t’iu shkaktonin probleme ...

“Jo” e madhe koalicionit të gjerë

Shqiptar - 18.08.2012

Faktori politik në Kosovë është në favor të krijimit të një uniteti ndërmjet pozitës dhe opozitës para se Prishtina zyrtare t’i nisë bisedimet e reja me Beogradin, por përjashton mundësinë e krijimit të një koalicioni të gjerë.

Koncesione Serbisë, në këmbim të dosjeve - Albin Kurti

Ina - 17.08.2012

Edhe më herët kanë thënë se nuk hyjmë, nuk e bëjmë dhe nuk e pranojnë, por kanë hyrë, kanë bërë dhe kanë pranuar. Para ‘këmbënguljeve’ të reja qeveritare ndodhet përvoja e vjetër qytetare me ta.

AAK pro dialogut dhe koalicionit me PDK

Ina - 17.08.2012

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka ndarë rrugët me dy partitë e tjera opozitare LDK dhe “Vetëvendosje”. Partia e Ramush Haradinajt, do të jetë pjesë e pajtueshmërisë për dialogun me Serbinë, dhe pret që kur pas disa javësh Tribunali i ...

AAK pro dialogut me PDK

Albeu.com - 17.08.2012

AAK pro dialogut me PDK Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka ndarë tashmë rrugët me dy partitë e tjera opozitare LDK dhe Vetëvendosje. Partia e Ramush Haradinajt, do të jetë pjesë e pajtueshmërisë për dialogun me Serbinë, ndërkohë që pret ...

AAK-ja: Pro dialogut me Serbinë dhe koalicionit me PDK-në

Lajmeshqip - 17.08.2012

Prishtinë – Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, sipas nënkryetarit të AAK-së, Blerim Shalës do të jetë pjesë grupit për dialogun me Serbinë, dhe pret që kur pas disa javësh Tribunali i Hagës ta shpallë të pafajshëm kryetarin Ramush ...

Shala: AAK-ja pro dialogut me Serbinë dhe koalicionit me PDK-në

Shqipmedia - 17.08.2012

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka ndarë rrugët me dy partitë e tjera opozitare LDK dhe “Vetëvendosje”. Partia e Ramush Haradinajt, do të jetë pjesë e pajtueshmërisë për dialogun me Serbinë dhe pret që kur pas disa javësh Tribunali i ...

AAK-ja pro dialogut dhe koalicionit me PDK-në

Koha.net - 17.08.2012

Prishtinë, 17 gusht – Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka ndarë rrugët me dy partitë e tjera opozitare LDK dhe “Vetëvendosje”. Partia e Ramush Haradinajt, do të jetë pjesë e pajtueshmërisë për dialogun me Serbinë, dhe pret që kur pas ...

AAK-ja pro dialogut dhe koalicionit me PDK-në

Botasot - 17.08.2012

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka ndarë rrugët me dy partitë e tjera opozitare LDK dhe “Vetëvendosje”. Partia e Ramush Haradinajt, do të jetë pjesë e pajtueshmërisë për dialogun me Serbinë, dhe pret që kur pas disa javësh Tribunali i ...

AAK-ja pro dialogut dhe koalicionit me PDK-në

Yll Press - 17.08.2012

Njeriu që ka koordinuar ekipin e mëhershëm të Unitetit në dialogun me Serbinë, dhe ka qenë një nga pjesëmarrësit kyç në çdo reprezentacion të dialogëve mes Prishtinës e Beogradit, nuk heziton që as tash të marrë përgjegjësinë e koordinimit ...

Shala e Isufi me qëndrime të kundërta sa i përket dialogut

Botasot - 17.08.2012

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk ka ende një qëndrim të plotë për dialogun e mundshëm mes Kosovës dhe Serbisë, pjesë e të cilit pritet të jetë edhe çështja e veriut.

Shala e Isufi të AAK-së me qëndrime të kundërta për dialogun

Koha.net - 17.08.2012

Prishtinë, 17 gusht - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk ka ende një qëndrim të plotë për dialogun e mundshëm mes Kosovës dhe Serbisë, pjesë e të cilit pritet të jetë edhe çështja e veriut.

Marrëveshjet, para takimeve

Gazeta Start - 16.08.2012

Prishtinë - Gjëja më e rëndësishme që duhet për dialogun Prishtinë-Beograd nuk është cilët liderë do ta udhëheqin atë, por përkrahja e gjerë në vendet për të cilat mbahet dialogu, Kosovë dhe Serbi.

Koncesione Serbisë, në këmbim të dosjeve

Shekulli - 16.08.2012

Albin Kurti Edhe më herët kanë thënë se nuk hyjmë, nuk e bëjmë dhe nuk e pranojnë, por kanë hyrë, kanë bërë dhe kanë pranuar. Para ‘këmbënguljeve’ të reja qeveritare ndodhet përvoja e vjetër qytetare me ta.

Bisedimet, Serbia vijon dilemën

Top Channel - 16.08.2012

Beogradi zyrtar duket se është ende në dilemë përsa i përket dialogut me Kosovën, pavarësisht se më herët ka shprehur disa herë gatishmërinë e tij për bisedime.

Marrëveshjet, para takimeve

Telegrafi - 16.08.2012

Gjëja më e rëndësishme që duhet për dialogun Prishtinë-Beograd nuk është cilët liderë do ta udhëheqin atë, por përkrahja e gjerë në vendet për të cilat mbahet dialogu, Kosovë dhe Serbi.

AAK e gatshme për biseda politike

Telegrafi - 16.08.2012

Kur bëhet fjalë për çështjet e mëdha të Kosovës, në këtë rast për “veriun”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) nuk do të rrijë si spektatore, por do të bëhet pjesë e zgjidhjes së problemit, edhe nëse do t’i duhet që të marrë pjesë në ...

AAK s'do të jetë spektatore në dialogun me Beogradin

Koha.net - 16.08.2012

Prishtinë, 16 gusht - Kur bëhet fjalë për çështjet e mëdha të Kosovës, në këtë rast për “veriun”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) nuk do të rrijë si spektatore, por do të bëhet pjesë e zgjidhjes së problemit, edhe nëse do t’i duhet ...

Serbët e Kosovës duan përfaqësim në dialog

VOA - 16.08.2012

Përfaqësuesit e komunitetit serb që vijnë nga subjektet politike, që kryesisht i njohin apo marrin pjesë në institucionet e Republikës së Kosovës, konsiderojnë se edhe ata do të duhej të jenë pjesë e bisedimeve të ardhshme politike ...

Shala dhe Isufi, kundërshtarë për veriun

Botasot - 16.08.2012

Nënkryetari i parë i AAK-së Blerim Shala dhe nënkryetari tjetër i kësaj partie, Ahmet Isufi, kanë shfaqur qëndrime të kundërta sa i përket pjesëmarrjes në dialogun politik në mes Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë.

"Koha Ditore" Kosova kërkon anëtarësimin në OKB përmes dialogut

Idividi - 15.08.2012

Prishtinë, 14 gusht 2012 (MIA) – Republika e Kosovës do të kërkojë që të arrijë anëtarësimin e plotë në OKB nëpërmjet procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, pohon një zyrtar i lartë qeveritar në kushte anonimiteti për ...

Serbët duan përfaqësim në dialogun Prishtinë-Beograd

Evropaelire - 15.08.2012

Përfaqësuesit e komunitetit serb që vijnë nga subjektet politike, që kryesisht i njohin apo marrin pjesë në institucionet e Republikës së Kosovës, konsiderojnë se edhe ata do të duhej të jenë pjesë e bisedimeve të ardhshme politike ...

LDK ripërsërit qëndrimin kundër ngritjes së grupit të unitetit

Albeu.com - 15.08.2012

LDK ripërsërit qëndrimin kundër ngritjes së grupit të unitetit Lidhja Demokratike e Kosovës përsëriti qëndrimin se është kundër bisedimeve politike dhe krijimit të mekanizmave që do të zëvendësonin institucionet e Kosovës në këtë proces.

Serbët: Përfaqësi në dialogun Prishtinë-Beograd

Lajmeshqip - 15.08.2012

Prishtinë – Përfaqësuesit e komunitetit serb që vijnë nga subjektet politike, që kryesisht i njohin apo marrin pjesë në institucionet e Republikës së Kosovës, konsiderojnë se edhe ata do të duhej të jenë pjesë e bisedimeve të ardhshme ...

Dialogu politik, i pashmangshëm, sfidues

Panorama - 15.08.2012

XHAVIT HALITI* Para gati një viti u vura në fokus të kritikave mediatike, kur citova një burim informues, në të cilin thuhej se “qendrat e vendosjes në botë janë duke dërguar sinjale se dhënia e një statusi special, të administruar nga ...

LDK kundër bisedimeve politike dhe Grupit të Unitetit

Botasot - 15.08.2012

Lidhja Demokratike e Kosovës përsëriti qëndrimin se është kundër bisedimeve politike dhe krijimit të mekanizmave që do të zëvendësonin institucionet e Kosovës në këtë proces.Sekretari i LDK-së Ismet Beqiri, tha se nëse marrëveshja për ...

Serbët duan përfaqësim në dialogun Prishtinë-Beograd

Koha.net - 15.08.2012

Prishtinë, 15 gusht - Përfaqësuesit e komunitetit serb që vijnë nga subjektet politike, që kryesisht i njohin apo marrin pjesë në institucionet e Republikës së Kosovës, konsiderojnë se edhe ata do të duhej të jenë pjesë e bisedimeve të ...

Mustafa: Do ta ‘luftojmë’ krijimin e Grupit të unitetit

Gazeta Start - 14.08.2012

Prishtinë - Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa i ka thënë Radio Dukagjinit se pranimi i bisedimeve politike me Serbinë është fatal, sepse ky dialog, sipas tij, shkel pavarësinë e Kosovës dhe të gjitha njohjet që janë marr deri më tash.

Kosova kërkon anëtarësimin në OKB përmes dialogut

Albeu.com - 14.08.2012

Kosova kërkon anëtarësimin në OKB përmes dialogut Republika e Kosovës do të kërkojë që të arrijë anëtarësimin e plotë në OKB nëpërmjet procesit të normalizimi t të marrëdhënieve me Serbinë.

Thaçi: Të gjithë në bisedime

Top Channel - 14.08.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radiotelevizionin e Kosovës, ka kërkuar një gjithëpërfshirje politike në bisedimet me Serbinë.

LDK kundër ngritjes së grupit të unitetit

Albeu.com - 14.08.2012

LDK kundër ngritjes së grupit të unitetit Isa Mustafa Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa i ka thënë Radio Dukagjinit se pranimi i bisedimeve politike me Serbinë është fatal, sepse ky dialog , sipas tij, shkel pavarësinë e Kosovës dhe të gjitha ...

Opozita e lë Thaçin vetëm

Evropaelire - 14.08.2012

Opozita në Prishtinë u përgjigjet negativisht thirrjeve që vijnë nga Qeveria dhe partia më e madhe në pushtet, për formimin e një ekipi të unitetit para nisjes eventuale të bisedimeve dhe takimeve në nivele të larta politike me Serbinë.

Bashkim opozitar kundër dialogut me Serbinë

Lajmeshqip - 14.08.2012

Prishtinë – Kryeministri Hashim Thaçi ka deklaruar se çështjet madhore nuk janë vetëm punë e Qeverisë apo e një partie politike, por e gjithë spektrit politik. Opozita i quan këto synime për shpërdarjen e fajësisë.

Kosova kërkon anëtarësimin në OKB përmes dialogut

Lajmeshqip - 14.08.2012

Prishtinë – Republika e Kosovës do të kërkojë që të arrijë anëtarësimin e plotë në OKB nëpërmjet procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë.

Kosova kërkon anëtarësimin në OKB përmes dialogut

Koha.net - 14.08.2012

Prishtinë, 14 gusht – Republika e Kosovës do të kërkojë që të arrijë anëtarësimin e plotë në OKB nëpërmjet procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë.

Kosova nëpërmjet dialogut kërkon sovranitet dhe anëtarësim në OKB

Ora news - 14.08.2012

Republika e Kosovës do të kërkojë që të arrijë anëtarësimin e plotë në OKB nëpërmjet procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë. Zyrtarë të lartë qeveritarë i kanë thënë gazetës në kushte anonimiteti se krahas integrimit të ...

Përfitimet nga dialogu me Serbinë

Gazeta Republika - 14.08.2012

Zijadin Gashi Kosova nuk ka përfituar asgjë nga procesi i bisedimeve me Serbinë, vlerësojnë përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë. Deklaratat e tyre i pasojnë vlerësimet e zëvendëskryeministres dhe kryenegociatores së Kosovës në ...

Kosova kërkon anëtarësimin në OKB përmes dialogut

Telegrafi - 14.08.2012

Republika e Kosovës do të kërkojë që të arrijë anëtarësimin e plotë në OKB nëpërmjet procesit të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë. Zyrtarë të lartë qeveritarë i kanë thënë gazetës “Koha Ditore”, në kushte anonimiteti se krahas ...

Kosova kërkon anëtarësimin në OKB përmes dialogut

Yll Press - 14.08.2012

“Çështja e njohjes nga Serbia është relevante. Serbia mund edhe të mos e njohë Kosovën formalisht, ndonëse për të mirën e tyre do të ishte sikur ta bënin këtë.

Mustafa: Do ta ‘luftojmë’ krijimin e Grupit të unitetit

Telegrafi - 14.08.2012

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa i ka thënë Radio Dukagjinit se pranimi i bisedimeve politike me Serbinë është fatal, sepse ky dialog, sipas tij, shkel pavarësinë e Kosovës dhe të gjitha njohjet e deritanishme.

Opozita kundër dialogut

Botasot - 14.08.2012

Në takime të mundshme të nivelit të lartë me udhëheqësit e Serbisë, udhëheqja aktuale e Kosovës do të shkojë e përgjysmuar. Kjo për faktin se tri partitë opozitare nuk janë të interesuara që të jenë pjesë e çfarëdo ekipi të unitetit për ...

Opozita e lë Thaçin vetëm

Telegrafi - 14.08.2012

Opozita në Prishtinë u përgjigjet negativisht thirrjeve që vijnë nga Qeveria dhe partia më e madhe në pushtet, për formimin e një ekipi të unitetit para nisjes eventuale të bisedimeve dhe takimeve në nivele të larta politike me Serbinë.

Opozita e lë Thaçin vetëm

Koha.net - 14.08.2012

Prishtinë, 14 gusht - Opozita në Prishtinë u përgjigjet negativisht thirrjeve që vijnë nga Qeveria dhe partia më e madhe në pushtet, për formimin e një ekipi të unitetit para nisjes eventuale të bisedimeve dhe takimeve në nivele të larta ...

Dialogu, Kosova e ndarë për bisedimet me Serbinë

Panorama - 14.08.2012

Kosova nuk ka përfituar asgjë nga procesi i bisedimeve me Serbinë, vlerësojnë përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë. Deklaratat e tyre i pasojnë vlerësimet e zëvendëskryeministres dhe kryenegociatores së Kosovës në bisedimet me ...

Ekipi i unitetit, opozita braktis Thaçin

Ora news - 14.08.2012

Opozita në Prishtinë u përgjigjet negativisht thirrjeve që vijnë nga Qeveria dhe partia më e madhe në pushtet, për formimin e një ekipi të unitetit para nisjes eventuale të bisedimeve dhe takimeve në nivele të larta politike me Serbinë.

Sa rehat ishim pa dialogun

Koha.net - 14.08.2012

Në Kosovë ka një opsesion aq të madh rreth dialogut, saqë fitohet përshtypja se Kosova është ajo që ka interesin më të madh nga dialogu dhe se ai do të zgjidhë vërtet ndonjë nga problemet e mëdha të këtij shteti.

Unitet për dialogun, por “JO” koalicionit të gjerë

Gazeta Start - 13.08.2012

Prishtinë - Faktori politik në Kosovë është në favor të krijimit të një uniteti ndërmjet pozitës dhe opozitës para se Prishtina zyrtare t’i nisë bisedimet e reja me Beogradin, porse përjashton mundësinë e krijimit të një koalicioni të ...

Tahiri: Dështimet në dialog për faj të Serbisë dhe BE-së

Shekulli - 13.08.2012

PRISHTINË - Edita Tahiri për moszbatimin e marrëveshjeve të dialogut teknik midis Kosovës dhe Serbisë ka bërë me gisht nga Brukseli dhe Beogradi.

Kosova nuk ka përfituar asgjë nga dialogu me Serbinë

Gazeta Start - 13.08.2012

Prishtinë - Kosova nuk ka përfituar asgjë nga procesi i bisedimeve me Serbinë, vlerësojnë përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë. Deklaratat e tyre i pasojnë vlerësimet e zëvendëskryeministres dhe kryenegociatores së Kosovës në ...

Dështimet në dialog për faj të Serbisë e të BE-së

Albeu.com - 13.08.2012

Dështimet në dialog për faj të Serbisë e të BE-së Edita Tahiri Zëvendëskryeministrja e Kosovës Edita Tahiri për moszbatimin e marrëveshjeve të dialogut teknik midis Kosovës dhe Serbisë ka bërë me faj Brukselin dhe Beogradin.

Opozita jo koalicionit të gjerë

Albeu.com - 13.08.2012

Opozita jo koalicionit të gjerë Faktori politik në Kosovë është në favor të krijimit të një uniteti ndërmjet pozitës dhe opozitës para se Prishtina zyrtare t’i nisë bisedimet e reja me Beogradin, por përjashton mundësinë e krijimit të një ...

Përfitimet nga dialogu me Serbinë

Evropaelire - 13.08.2012

Kosova nuk ka përfituar asgjë nga procesi i bisedimeve me Serbinë, vlerësojnë përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë. Deklaratat e tyre i pasojnë vlerësimet e zëvendëskryeministres dhe kryenegociatores së Kosovës në bisedimet me ...

PDK: E nevojshme që opozita të bëhet pjesë e dialogut me Serbinë

Lajmeshqip - 13.08.2012

Prishtinë – Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk do të hyje i vetëm ne bisedimet me Serbinë. Udhëheqës të kësaj partie kanë thënë për KTV-në se kryministri do t’i bëjë ftesë opozitës për të qenë pjesë e bisedimeve politike me Serbinë.

Tahiri: Dështimet në dialog për faj të Serbisë e të BE-së

Koha.net - 13.08.2012

Prishtinë, 13 gusht – Edita Tahiri për moszbatimin e marrëveshjeve të dialogut teknik midis Kosovës dhe Serbisë ka bërë me gisht nga Brukseli dhe Beogradi.

“Jo” e madhe koalicionit të gjerë

Telegrafi - 13.08.2012

Faktori politik në Kosovë është në favor të krijimit të një uniteti ndërmjet pozitës dhe opozitës para se Prishtina zyrtare t’i nisë bisedimet e reja me Beogradin, por përjashton mundësinë e krijimit të një koalicioni të gjerë.

Thaçi në favor të bisedimeve politike

Koha.net - 13.08.2012

Prishtinë, 13 gusht – Kryeministri Hashim Thaçi përsëriti të dielën se është në interes të dyanshëm, por edhe rajonal, takimi i nivelit të lartë politik mes Kosovës e Serbisë, si dy shtete.

Miletiq: Veriu i Kosovës, tema kryesore politike

Koha.net - 13.08.2012

Prishtinë, 13 gusht - Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe zyrtari i partisë serbe në koalicionin qeverisës në Kosovë, Petar Miletiq, ka thënë për gazetën “Danas” se nuk duhet marrë shumë parasysh kërkesat e opozitës kosovare, sepse ajo ...

Miletic: Veriu tema kryesore politike

Telegrafi - 13.08.2012

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe zyrtari i partisë serbe në koalicionin qeverisës në Kosovë, Petar Miletic, ka thënë për gazetën “Danas” se nuk duhet marrë shumë parasysh kërkesat e opozitës kosovare, sepse ajo ka qenë edhe kundër ...

Unitet për dialogun, por “JO” koalicionit të gjerë

Panorama - 13.08.2012

E përditshmja kosovare Zëri, shkruan sot se, faktori politik në Kosovë është në favor të krijimit të një uniteti ndërmjet pozitës dhe opozitës para se Prishtina zyrtare t’i nisë bisedimet e reja me Beogradin, por përjashton mundësinë e ...

Zhvillimet në Kosovë, në fokus dialogu dhe veriu

Ora news - 13.08.2012

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe zyrtari i partisë serbe në koalicionin qeverisës në Kosovës, Petar Miletiç, ka thënë për gazetën “Danas” se nuk duhet marrë shumë parasysh kërkesat e opozitës kosovare, sepse ajo ka qenë edhe kundër ...

Tahiri: Dështimet në dialog për faj të Serbisë e të BE-së

Yll Press - 13.08.2012

Emisarja e kryeministrit Hashim Thaçi në dialog me Beogradin ka theksuar se pa zbatimin e marrëveshjeve që paraprakisht janë arritur me Serbinë në Bruksel nuk mund të ketë bisedime të tjera me këtë shtet.

Kosova nuk përfitoi nga dialogu me Serbinë

Telegrafi - 13.08.2012

Kosova nuk ka përfituar asgjë nga procesi i bisedimeve me Serbinë, vlerësojnë përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë. Deklaratat e tyre i pasojnë vlerësimet e zëvendëskryeministres dhe kryenegociatores së Kosovës në bisedimet me ...

Përfitimet nga dialogu me Serbinë

Botasot - 13.08.2012

Kosova nuk ka përfituar asgjë nga procesi i bisedimeve me Serbinë, vlerësojnë përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë. Deklaratat e tyre i pasojnë vlerësimet e zëvendëskryeministres dhe kryenegociatores së Kosovës në bisedimet me ...

Presioni me dosje lëkund mbrojtjen e interesave shqiptare

Botasot - 13.08.2012

Edhe pse rezultatet e bisedimeve apo dialogut teknik ndërkombëtarë, i dalë nga rezoluta e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së më 2010 ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk janë pozitive, tashmë ndërkombëtarët kërkojnë që dialogu teknik të kaloi ...

Thaçi do t’iu bëjë ftesë opozitës për të qenë pjesë e bisedimeve

Botasot - 13.08.2012

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaqi nuk do te hyje i vetëm ne bisedimet me Serbinë. Udhëheqës të kësaj partie kanë thënë se Kryministri Hashim Thaçi, do t’iu bëjë ftesë opozitës për të qenë pjesë e bisedimeve politike.

Ftesë opozitës të bëhet pjesë e dialogut me Serbinë

Telegrafi - 13.08.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk do të hyje i vetëm ne bisedimet me Serbinë. Udhëheqës të kësaj partie kanë thënë për KTV-në se kryministri do t’i bëjë ftesë opozitës për të qenë pjesë e bisedimeve politike me Serbinë.

Kosova nuk ka përfituar asgjë nga bisedimet me Serbinë

Koha.net - 13.08.2012

Prishtinë, 13 gusht - Kosova nuk ka përfituar asgjë nga procesi i bisedimeve me Serbinë, vlerësojnë përfaqësues të opozitës dhe analistë politikë.