TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vlahutin: Presim nga Shqipëria një gjyqësor funksional, të pavarur ku të sundojë ligji dhe jo paraja

LajmiFundit - 11.02.2018

Hapja e negociatave e ankoron Shqipërinë në rrugën e pakthyeshme të reformave sistematike. Intervistë ekskluzive për DW e Kreut të Delegacionit të BE në Shqipëri, ambasadores Romana Vlahutin. Znj.

Këto janë arsyet pse BE nuk i caktoi Kosovës afat kohor për anëtarësim

Almakos - 11.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, e publikuar disa ditë më parë nga Komisioni Evropian, nuk ka dhënë ndonjë afat kohor për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian.

“Financial Times”: Integrimi Europian, Shqipëria mund të parakalojë Serbinë!

Lajmi.net - 11.02.2018

“Shqipëria mund të parakalojë Serbinë, duke u anëtarësuar më shpejt se të gjithë vendet e tjera ballkanike në Bashkimin Europian”. Ky është njëri prej përfundimeve në të cilën arrin gjigantja ...

Ballkani Perëndimor është pjesë e BE

Zhurnal - 11.02.2018

Ballkani Perëndimor është pjesë e BE Bruksel, 11 shkurt - Besimi në një Evropë të bashkuar ishte në fillim të shekullit të 21-të aq i madh saqë edhe katër vjet pas luftës së Kosovës, këtyre vendeve ...

Evropa ime: Ballkani Perëndimor është pjesë e BE

DW - 11.02.2018

BE bëri në qershor të 2003-it në Selanik premtimin që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen një ditë anëtare të BE-së. Tregon vazhdimësinë dhe është e drejtë të mbash këtë premtim, mendon ...

Strategjia e BE-së për Ballkanin nuk i trajton padrejtësitë e të kaluarës

Lajmi.net - 11.02.2018

Një vlerësim i ri nga Impunity Watch zbulon se shtetet e Ballkanit nuk po merren me të kaluarën e tyre të dhunshme, por strategjia e re e sapo lajmëruar e Komisionit Europian për rajonin nuk ofrojnë ...

Këto janë arsyet pse BE nuk i caktoi Kosovës afat kohor për anëtarësim

Telegrafi - 11.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, e publikuar disa ditë më parë nga Komisioni Evropian, nuk ka dhënë ndonjë afat kohor për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian.

Arsyet pse BE nuk i caktoi Kosovës afat kohor për anëtarësim

BalkanWeb - 11.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor e publikuar disa ditë më parë nga Komisioni Evropian nuk ka dhënë ndonjë afat kohor për anëtarësimin e Kosovës në BE.

Arsyet pse BE nuk i caktoi Kosovës afat kohor për anëtarësim

Gazeta Express - 11.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor e publikuar disa ditë më parë nga Komisioni Evropian nuk ka dhënë ndonjë afat kohor për anëtarësimin e Kosovës në ...

Kështu trajtohet Kosova në dokumentet e BE-së

Gazeta Express - 11.02.2018

Një strategji ka përdorur Bashkimi Evropian (BE) kur e ka përmendur Kosovën në Strategjinë e re të zgjerimit në Ballkanin Perëndimor, dokument ky i miratuar këtë javë nga Kolegji i Komisionerëve në ...

“Financial Times”: Integrimi Europian, Shqipëria mund të parakalojë Serbinë!

Gazeta Express - 11.02.2018

“Shqipëria mund të parakalojë Serbinë, duke u anëtarësuar më shpejt se të gjithë vendet e tjera ballkanike në Bashkimin ...

Lazareviq: Ballkani Perëndimor, “gropë” në një rrugë të asfaltuar

Koha.net - 11.02.2018

Në qershor të vitit 2003 në Selanik, Bashkimi Evropian bëri një premtim që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të bëhen një ditë anëtare të bllokut.

“Financial Times”: Integrimi Europian, Shqipëria mund të parakalojë Serbinë

Alb Portali - 11.02.2018

“Shqipëria mund të parakalojë Serbinë, duke u anëtarësuar më shpejt se të gjithë vendet e tjera ballkanike në Bashkimin Europian”. Ky është njëri prej përfundimeve në të cilën arrin gjigantja ...

ANALIZA: Ballkani Perëndimor është pjesë e BE-së

Gazeta Tema - 11.02.2018

BE bëri në qershor të 2003-it në Selanik premtimin që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen një ditë anëtare të BE-së. Tregon vazhdimësinë dhe është e drejtë të mbash këtë premtim, mendon ...

BE tregon arsyet se pse Kosovës nuk i caktuan afate kohore për anëtarësim

Alb Portali - 11.02.2018

Loading... Strategjia për Zgjerimin e Vendeve të Ballkanit Perëndimor e publikuar disa ditë më parë nga Komisioni Evropian nuk ka dhënë ndonjë afat kohor për anëtarësimin e Kosovës në BE.

E PLOTË/ “Financial Times”: Integrimi Europian, Shqipëria mund të parakalojë Serbinë!

Gazeta Tema - 11.02.2018

“Shqipëria mund të parakalojë Serbinë, duke u anëtarësuar më shpejt se të gjithë vendet e tjera ballkanike në Bashkimin Europian”. Ky është njëri prej përfundimeve në të cilën arrin gjigantja ...

Kosova larg BE-së, e konfirmon edhe Komisioni Evropian

Antpress - 11.02.2018

Rruga e Kosovës është rrugë e gjatë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian. Një gjë e tillë tanimë u konfirmua të martën më 6 shkurt kur Komisioni Evropian miratoi në Strasburg “Strategjinë për ...

E PLOTË/ “Financial Times”: Integrimi Europian, Shqipëria mund të parakalojë Serbinë!

Bota.al - 11.02.2018

“Shqipëria mund të parakalojë Serbinë, duke u anëtarësuar më shpejt se të gjithë vendet e tjera ballkanike në Bashkimin Europian”. Ky është njëri prej përfundimeve në të cilën arrin gjigantja ...

BE: Kosova, vend i barabartë me shtetet e rajonit

Zhurnal - 10.02.2018

BE: Kosova, vend i barabartë me shtetet e rajonit Prishtinë, 10 shkurt - Strategjia për Zgjerimin e Vendeve të Ballkanit Perëndimor, e publikuar para pak ditësh nga Komisioni Evropian, ka lënë pa një ...

BE-ja thotë se Strategjia për Zgjerim e trajton Kosovën baras me të tjerët

Lajmi.net - 10.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e Vendeve të Ballkanit Perëndimor, e publikuar para pak ditësh nga Komisioni Evropian, ka lënë pa një afat kohor Kosovën se kur do të mundë të anëtarësohej në BE.

Shqipëria mund ta parakalojë Serbinë në rrugën drejt anëtarësimit në BE

Alsat - 10.02.2018

Shqipëria mund ta parakalojë Serbinë në rrugën drejt anëtarësimit në BE, shkruan gazeta e njohur britanike ”Financial Times”. Në një editorial kushtuar zgjerimit të BE-së, kjo gazetë nënvizon faktin ...

Fotografia që ilustron rrugën e Kosovës dhe shteteve tjera drejt BE-së

Almakos - 10.02.2018

Strategjia e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor, e cila u publikua më 6 shkurt, vuri në pah, rrugëtimin e shteteve që duhet bërë, për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Fotografia që ilustron më së miri rrugën e Kosovës dhe vendeve tjera drejt BE-së

Lajmi.net - 10.02.2018

Komisioni Evropian më 6 shkurt prezantoi Stërgjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Në këtë Strategji Kosova u prezantua e barabartë me shtetet tjera të rajonit tonë, mirëpo jo edhe e ...

BE: Kosova, vend i barabartë me shtetet e rajonit

Almakos - 10.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e Vendeve të Ballkanit Perëndimor, e publikuar para pak ditësh nga Komisioni Evropian, ka lënë pa një afat kohor Kosovën se kur do të mundë të anëtarësohej në BE.

BE: Kosova, vend i barabartë me shtetet e rajonit. 2025-a nuk është datë fikse

BalkanWeb - 10.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e Vendeve të Ballkanit Perëndimor, e publikuar para pak ditësh nga Komisioni Evropian, ka lënë pa një afat kohor Kosovën se kur do të mundë të anëtarësohej në BE.

Fotografia që ilustron rrugën e Kosovës dhe shteteve tjera drejt BE-së

Telegrafi - 10.02.2018

Komisioni Evropian më 6 shkurt prezantoi Strategjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Në këtë Strategji Kosova u prezantua e barabartë me shtetet tjera të rajonit tonë, mirëpo jo edhe e ...

BE: Kosova, vend i barabartë me shtetet e rajonit

Telegrafi - 10.02.2018

Strategjia për Zgjerimin e Vendeve të Ballkanit Perëndimor, e publikuar para pak ditësh nga Komisioni Evropian, ka lënë pa një afat kohor Kosovën se kur do të mundë të anëtarësohej në BE.

Fotografia që ilustron rrugën e Kosovës dhe vendeve tjera drejt BE-së

Gazeta Express - 10.02.2018

Komisioni Evropian më 6 shkurt prezantoi Stërgjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Në këtë Strategji Kosova u prezantua e barabartë me shtetet tjera të rajonit tonë, mirëpo jo edhe e ...

Imazhi që ilustron rrugën e Ballkanit drejt BE-së

Java News - 10.02.2018

Komisioni Evropian më 6 shkurt prezantoi Strategjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Në këtë Strategji Kosova u prezantua e barabartë me shtetet tjera të rajonit tonë, mirëpo jo edhe e ...

Mustafa Nano: Arrestimet e fundit dhe ato që do vijnë, na hapin rrugën për në BE. Shkullaku: Nuk e meritojmë të na ...

Gazeta Tema - 10.02.2018

Mustafa Nano dhe Armand Shkullaku, kanë komentuar me dy intervista të shkurtra për Mapo, mundësinë e hapjes së negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

« Shtypi gjerman » Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

Zhurnal - 09.02.2018

« Shtypi gjerman » Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje Gazeta gjermane “ Frankfurter Allgemeine Zeitung “ nën titullin “Ballkani Perëndimor merr miliarda nga BE”, nënvizon se strategjia e re për ...

Reka komenton Strategjinë si tren ku Mali i Zi ka lokomotivën e Kosova vagonin e fundit

Almakos - 09.02.2018

Komisioni Evropian adaptoi strategjinë e re për ‘Një rritje perspektive kredibile, dhe bashkëpunim më i madh i BE-së me Ballkanin Perëndimor’. Kjo strategji thekson se të gjitha vendet duhet të ...

Han: Bashkimi i Evropës plotësisht sipas shembullit të Ballkanit Perëndimor

Idividi - 09.02.2018

Beograd, 8 shkurt 2018 (MIA) - Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han sot shfaqi bindje se bashkimi i Evropës që filloi në vitin 1989, mund të jetë i plotë vetëm pas ...

FT: Shqipëria mund ta arrijë Serbinë në rrugën e BE-së

Portalb - 09.02.2018

“Financial Times ” vlerëson se pas Strategjisë së paraqitur të BE-së për Ballkanin Perëndimor, gjasat që këto vende të hyjnë në Union, mbeten të largëta.

Financial Times: Shqipëria mund ta parakalojë Serbinë në rrugën drejt anëtarësimit në BE

SOT - 09.02.2018

Gazeta e njohur britanike ”Financial Times” shkruan se Shqipëria mund ta parakalojë Serbinë në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Në një editorial kushtuar zgjerimit të BE-së, kjo gazetë nënvizon ...

Reka komenton Strategjinë si tren ku Mali i Zi ka lokomotivën e Kosova vagonin e fundit

Lajmi.net - 09.02.2018

Komisioni Evropian adaptoi strategjinë e re për ‘Një rritje perspektive kredibile, dhe bashkëpunim më i madh i BE-së me Ballkanin Perëndimor’. Kjo strategji thekson se të gjitha vendet duhet të ...

Strategjia e BE për zgjerimin, reagon Basha: Duam që negociatat të hapen edhe pse vendi ka probleme

SOT - 09.02.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka komentuar raportin e KE për strategjinë për zgjerim të BE-së, e cila konfirmon vullnetin e unionit për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit.

MPJ ruse për Strategjinë e Ballkanit Perëndimor: Qëndrimi ynë nuk është “me ne ose kundër nesh”

Portalb - 09.02.2018

“Rusia nuk sheh kurrfarë pengese në zhvillimin e marrëdhënieve me vendet të cilat duan që të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian dhe ndaj tyre nuk aktivizohet parimi “me ne ose kundër nesh”, deklaroi ...

Basha: PD po lobon që Shqipërisë t’i hapen negociatat me BE

RTSH - 09.02.2018

Lulzim Basha kreu i PD dhe opozitës së djathtë në Shqipëri ka përshëndur raportin e BE për strategjinë e zgjerimit e cila sipas tij konfirmon vullnetin e organizatës për anëtarësimin e vendeve të ...

Reka komenton Strategjinë si tren ku Mali i Zi ka lokomotivën e Kosova vagonin e fundit

Telegrafi - 09.02.2018

Komisioni Evropian adaptoi strategjinë e re për ‘Një rritje perspektive kredibile, dhe bashkëpunim më i madh i BE-së me Ballkanin Perëndimor’. Kjo strategji thekson se të gjitha vendet duhet të ...

FT: Shqipëria mund ta arrijë Serbinë në rrugën e BE-së

Koha.net - 09.02.2018

"Financial Times " vlerëson se pas Strategjisë së paraqitur të BE-së për Ballkanin Perëndimor, gjasat që këto vende të hyjnë në Union, mbeten të largëta.

Financial Times: Shqipëria mund ta parakalojë Serbinë në rrugën drejt anëtarësimit në BE

BalkanWeb - 09.02.2018

Shqipëria mund ta parakalojë Serbinë në rrugën drejt anëtarësimit në BE, shkruan gazeta e njohur britanike ”Financial Times”. Në një editorial kushtuar zgjerimit të BE-së, kjo gazetë nënvizon faktin ...

Reka komenton Strategjinë si tren ku Mali i Zi ka lokomotivën e Kosova vagonin e fundit

Koha.net - 09.02.2018

Komisioni Evropian adaptoi strategjinë e re për ‘Një rritje perspektive kredibile, dhe bashkëpunim më i madh i BE-së me Ballkanin Perëndimor’. Kjo strategji thekson se të gjitha vendet duhet të ...

Strategjia e re e KE për zgjerimin, Basha: Radiografi e trishtuar e realitetit shqiptar

BalkanWeb - 09.02.2018

TIRANE- Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përshëndetur raportin e KE për strategjinë për zgjerim të BE-së, e cila konfirmon vullnetin e unionit për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit.

Basha: Kam lobuar për hapjen e negociatave, por BE pasqyroi realitetin e trishtë shqiptar

Flaka - 09.02.2018

Kryetari i PD, Lulzim Basha komentoi sot strategjine e BE per vendet e Ballkanit qe aspirojne ti bashkangjiten unionit. Basha tha se PD dhe ai vete e duan hapjen e negociatave por realiteti eshte i ...

Strategjia e re për zgjerimin e BE, Basha: Radiografi e trishtuar e realitetit shqiptar

Java News - 09.02.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përshëndetur raportin e KE për strategjinë për zgjerim të BE-së, e cila konfirmon vullnetin e unionit për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit.

Strategjia e KE për zgjerimin, Basha: Radiografi e trishtuar e realitetit shqiptar, vë gishtin mbi plagë, përshëndes ...

Gazeta Tema - 09.02.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se raporti i KE për strategjinë për zgjerim të BE-së vë gishtin mbi plagët kryesore që ka vendi ynë. Sipas Bashës raporti flet qartë dhe më forcë për ...

“Financial Times”: Pse Shqipëria mund të parakalojë Serbinë…

Java News - 09.02.2018

Bashkimi Evropian ka prezantuar strategjinë e zgjerimit të unionit me vendet e Ballkanit. Publikisht nga zyrtarët e lartë të BE është deklaruar se Serbia dhe Mali i Zi, mund të anëtarësohen të parat, ...

“Financial Times” befason: Shqipëria mund ta parakalojë Serbinë dhe të anëtarësohet para saj në BE, në 2025-n

Gazeta Tema - 09.02.2018

Brukseli ka bërë të ditur gjatë prezantimit të strategjisë së prezantimit, se dy vende të Ballkanit do të anëtarësohen në Bashkimin Europian. Deri më tani, është thënë se këto dy vende janë Serbia ...

Thaçi: Kosova të votojë urgjentisht Demarkacionin

Alsat - 08.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e vlerësoi strategjinë e re për perspektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian si një përpjekje të BE-së për të rritur përkushtimin dhe ...

Mediat gjermane: Në Ballkan po derdhen miliarda pa rezultat

SOT - 08.02.2018

Mediat gjermane kanë reaguar sot në lidhje me strategjinë e zgjerimit të Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor, duke thënë se plani do i kushtojë shumë shtrenjt unionit dhe rezultatet ende nuk ...

Shtypi gjerman: BE po derdh miliarda në Ballkan, rezultatet mungojnë

Zhurnal - 08.02.2018

Shtypi gjerman: BE po derdh miliarda në Ballkan, rezultatet mungojnë Shkup, 8 shkurt - Gazeta gjermane ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ nën titullin ‘Ballkani Perëndimor merr miliarda nga BE’, ...

Hashim Thaçi i pakënaqur nga raporti i KE-së

Idividi - 08.02.2018

Prishtinë, 7 shkurt 2018 (MIA) - Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Strategjia e zgjerimit e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor ka dështuar të ofrojë qartësi për ...

Shtypi gjerman: BE po derdh miliarda në Ballkan, rezultatet mungojnë

Lajmi.net - 08.02.2018

Gazeta gjermane ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ nën titullin ‘Ballkani Perëndimor merr miliarda nga BE’, nënvizon se strategjia e re për Ballkanin jep një plan të qartë kohor dhe do t’i kushtojë ...

Ballkani Perëndimor dhe BE-ja: Gëzim dhe skepticizëm

Portalb - 08.02.2018

Për një kohë të gjatë Bashkimi Europian ishte i rezervuar për përfshirjen e mundshme të Ballkanit Perëndimor – Serbisë, Malit të Zi, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Kosovës dhe Maqedonisë – në ...

Ballkani Perëndimor dhe BE-ja: Gëzim dhe skepticizëm

Zhurnal - 08.02.2018

Ballkani Perëndimor dhe BE-ja: Gëzim dhe skepticizëm Shkup, 8 shkurt - Për një kohë të gjatë Bashkimi Evropian ishte i rezervuar për përfshirjen e mundshme të Ballkanit Perëndimor – Serbia, Mali i ...

BE-ja do të ndaj një miliardë euro për Ballkanin Perëndimor për vitin 2018

Idividi - 08.02.2018

Bruksel, 7 shkurt 2018 (MIA) - Shtetet e Ballkanit Perëndimor në vitin 2018 do të marrin mbi një miliardë euro nga Bashkimi Evropian për përgatitje për anëtarësim, theksohet në Deklaratën e ...

Beqaj: Kosova në Strategjinë e BE-së varet nga veprimet e Serbisë

Lajmi.net - 08.02.2018

Strategjia e BE-së për Ballkanin, e cila u publikua ditë më parë, nxori në pah shumë çështje që ndërlidhen me integrimin e Kosovës në familjen evropiane.

Media gjermane kritikon BE-në: Pse Serbia është para Kosovës në anëtarësim

Albeu.com - 08.02.2018

Prezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit. Gazeta gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nën titullin ...

« Analistët » Strategjia për Ballkanin demantoi euroskeptikët

Zhurnal - 08.02.2018

« Analistët » Strategjia për Ballkanin demantoi euroskeptikët Shkup, 8 shkurt - Strategjia e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor mbyll të gjitha dilemat nëse BE është e interesuar që rajonin ...

Çdo vend i Ballkanit ndryshe distancohet nga BE-ja

Idividi - 08.02.2018

Bruksel, 7 shkurt 2018 (MIA) - Komisioni Evropian dje e publikoi një strategji të re lidhur me gatishmërinë e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Beqaj: Kosova në strategjinë e BE-së varet nga veprimet e Serbisë

Almakos - 08.02.2018

Strategjia e BE-së për Ballkanin, e cila u publikua ditë më parë, nxori në pah shumë çështje që ndërlidhen me integrimin e Kosovës në familjen evropiane.

Vetizolim apo lënie anash nga BE-ja?

Evropaelire - 08.02.2018

Opozita po i bën fajtorë Qeverinë dhe liderët e institucioneve të Kosovës, se me veprimet e tyre po e vënë në dyshim orientimin strategjik të vendit për të ardhmen euroatlantike.

Osmani prezanton strategjinë e Komisionit Evropian për zgjerimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor (VIDEO)

Portalb - 08.02.2018

Zëvendëskryetari i Qeverisë i angazhuar për çështje evropiane, Bujar Osmani është duke mbajtur konferencë për shtyp ku po e prezanton strategjinë e Komisionit Evropian për zgjerimin e vendeve të ...

Han: Bashkimi i Evropës plotësisht sipas shembullit të Ballkanit Perëndimor

Zhurnal - 08.02.2018

Han: Bashkimi i Evropës plotësisht sipas shembullit të Ballkanit Perëndimor Beograd, 8 shkurt - Komisari evropian për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han sot shfaqi bindje se bashkimi i ...

Reformat në Maqedoni, Zhbogar dhe Osmani me qëndrime të kundërta!

Portalb - 08.02.2018

Në lidhje me deklaratën e ambasadorit, Samuel Zhbogar “se Maqedonia nuk premton shumë” , zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani nuk deshi të paragjykojë duke e lënë sërish opsionin ...

Shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

DW - 08.02.2018

Prezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit. Gazeta gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nën titullin ...

Opozita: Strategjia e Zgjerimit të BE-së e padrejtë, faji te institucionet kosovare

Lajmi.net - 08.02.2018

Strategjia e Zgjerimit të Bashkimit Evropian e publikuar nga Komisioni Evropian të martën, po vlerësohet e padrejtë për Kosovën, por për këtë sipas përfaqësuesve të partive opozitare ka ndodh për ...

Ballkani Perëndimor dhe BE-ja: Gëzim dhe skepticizëm

DW - 08.02.2018

Reagimet ndaj perspektivës së BE për Ballkanin Perëndimor ndryshojnë shumë nga një vend te tjetri. Për një kohë të gjatë Bashkimi Europian ishte i rezervuar për përfshirjen e mundshme të Ballkanit ...

Kah BE-ja, kah tjetër

Lajmi.net - 08.02.2018

Me të gjitha të metat që i ka, BE është shtëpi e natyrshme për shtetin e Kosovës. Tjetër shtëpi të përbashkët evropiane, Kosova nuk ka dhe nuk mund të ketë.

Strategjia për Ballkanin, analistët: BE, shumë tone pesimiste

Zhurnal - 08.02.2018

Strategjia për Ballkanin, analistët: BE, shumë tone pesimiste Shkup, 8 shkurt - Strategjia europiane e Zgjerimit u pa me entuziazëm nga disa, por ka dhe nga ata që mendojnë se, ndërsa i jepte arsye ...

Osmani prezanton Strategjinë e Komisionit Evropian: Strategjia hap në mënyrë eksplicite mundësinë e hyrjes në BE (FOTO)

Ina - 08.02.2018

Zëvendëskryetari i Qeverisë përgjegjës për çështje Evropian, Bujar Osmani, në hapësirat e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, mbajti prezantim të Strategjisë së Komisionit Evropian për zgjerim me ...

NATO "vula" për stabilitet politik dhe ekonomik të Maqedonisë

Zhurnal - 08.02.2018

NATO "vula" për stabilitet politik dhe ekonomik të Maqedonisë Shkup, 8 shkurt - Komisioni Evropian shpalosi Strategjinë për Ballkanin Perëndimor, e cila përmban perspektivë të qartë për integrimin e ...

Meta: Rajoni qëndron ndër çështjet prioritare e strategjike për BE-në

Zhurnal - 08.02.2018

Meta: Rajoni qëndron ndër çështjet prioritare e strategjike për BE-në Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta në një intervistë për “Albanian Daily News”, ka folur për aktualitetin politik ...

Junker më 25 shkurt në Maqedoni- stacioni i parë nga vizita e tij në Ballkanin Perëndimo

Almakos - 08.02.2018

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod Junker, më 25 shkurt do ta vizitojë Rebublikën e Maqedonisë si vendi i parë i turneut të tij në vendet e Ballkanit Perëndimor në drejtim të prezantimit të ...

Strategjia e zgjerimit i KE-së: Ja cilat janë gjashtë “detyrat e shtëpisë” që duhet t’i kryejë Maqedonia

Portalb - 08.02.2018

Përforcimi i mbështetjes për sundim të ligjit, p ërforcimi i angazhimit për siguri dhe migracion, mbështetje e zhvillimit socio-ekonomik, rritja e lidhjes së Maqedonisë, përfshirja në agjendën ...

BE-ja tani vërtet do të bëhet ballkanike!

Koha.net - 08.02.2018

Premtimi është premtim. Prej 15 vjetësh vendeve të Ballkanit Perëndimor iu ofrua pranimi në familjen e BE-së. Por për momentin ky është guxim prej të marri, mendon Volker Wagener, transmeton DW.

Strategjia e KE për Ballkanin, shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

BalkanWeb - 08.02.2018

Prezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin ...

Shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE-së në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë

Telegrafi - 08.02.2018

Gazeta gjermane ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’ nën titullin ‘Ballkani Perëndimor merr miliarda nga BE’, nënvizon se strategjia e re për Ballkanin jep një plan të qartë kohor dhe do t’i kushtojë ...

Basha e quajti Shqipërinë ‘Diktaturë Europiane’, Vlahutin: S’duhet të biem në kurthin e retorikës së politikës

BalkanWeb - 08.02.2018

“BE pret nga Shqipëria ato që presin dhe qytetarët shqiptarë: të shikojmë një gjyqësor funksional, të pavarur dhe të përgjegjshëm, ku nuk ka sundim parash, por sundim të ligjit”.

Shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

Koha.net - 08.02.2018

Prezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit. Gazeta gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nën titullin ...

Ballkani Perëndimor dhe BE-ja: Gëzim dhe skepticizëm

Telegrafi - 08.02.2018

Për një kohë të gjatë Bashkimi Evropian ishte i rezervuar për përfshirjen e mundshme të Ballkanit Perëndimor – Serbia, Mali i Zi, Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova dhe Maqedonia – në BE.

Maqedonia ka ambicie për integrim të shpejtë në BE

Koha.net - 08.02.2018

Autoritetet qeveritare në Maqedoni shpresojnë që vendi i tyre të integrohet në Bashkimin Evropian në vitin 2025, një afat ky i paraparë në Strategjinë e BE-së për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit ...

OEK e shqetësuar me mosdefinimin e qartë të perspektivës evropiane për Kosovën

Telegrafi - 08.02.2018

Komuniteti i biznesit, përfaqësuar nga Oda Ekonomike e Kosovës (OEK), shpreh zhgënjimin e thellë me dokumentin e fundit të publikuar nga Komisioni Evropian, përmes të cilit definohet Strategjia e ...

Në BE, për 40 vjet në ëndërr!

Telegrafi - 08.02.2018

Ne jetojmë në një rajon, që prodhon histori më shumë se ç’është në gjendje të konsumojë,” por dita e sotme mund të quhet historike. Komisioni Evropian ka paraqitur në Parlamentin Evropian në ...

Beqaj: Kosova në strategjinë e BE-së varet nga veprimet e Serbisë

Telegrafi - 08.02.2018

Strategjia e BE-së për Ballkanin, e cila u publikua ditë më parë, nxori në pah shumë çështje që ndërlidhen me integrimin e Kosovës në familjen evropiane.

Vetizolim apo lënie anash nga BE-ja

Koha.net - 08.02.2018

Opozita po i bën fajtorë Qeverinë dhe liderët e institucioneve të Kosovës, se me veprimet e tyre po e vënë në dyshim orientimin strategjik të vendit për të ardhmen euroatlantike.

Shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

Gazeta Tema - 08.02.2018

Prezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin ...

Shtypi gjerman akuzon: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

Java News - 08.02.2018

Prezantimi i strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin ka ditë që ka drejtuar vëmendjen e shtypit gjerman drejt rajonit. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin ...

Shtypi gjerman: Dështim i paparë i BE në Kosovë e Bosnje

Durres Lajm - 08.02.2018

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” nën titullin “Ballkani Perëndimor merr miliarda nga BE”, nënvizon se strategjia e re për Ballkanin jep një plan të qartë kohor dhe do t’i kushtojë ...

Ballkani Perëndimor dhe BE-ja: Gëzim dhe skepticizëm

Gazeta Tema - 08.02.2018

Reagimet ndaj perspektivës së BE për Ballkanin Perëndimor ndryshojnë shumë nga një vend te tjetri. Për një kohë të gjatë Bashkimi Europian ishte i rezervuar për përfshirjen e mundshme të Ballkanit ...

BE, 40 vjet ëndërr…

Java News - 08.02.2018

Nga Lutfi Dervishi Ne jetojmë në një rajon që prodhon histori më shumë se ç’është në gjendje të konsumojë, por dita e sotme mund të quhet historike. Komisioni Europian ka paraqitur në Parlamentin ...

Diplomiacia evropiane intesifikon aktivitetet në Ballkan

Flaka - 08.02.2018

Zëvendëskryeministri për eurointegrime, Bujar Osmani, bëri të ditur se më 25 shkurt presidenti i BE-së, Zhan Klod Junker, do të vizitojë Shkupin, prej ku dhe do të fillojë vizitën e tij në vendet e ...

Arsyet pse BE hapi kanatet për 5 vendet e Ballkanin dhe ultimatumi për “liderët që nuk marrin përgjegjësitë”

Gazeta Tema - 08.02.2018

Nga Ylli Pata Miratimi i dokumentit të Bashkimit Europian që i hapi rrugën integrimit të të gjithë vendeve të Ballkanit Perëndimor është bërë lajm thuajse në të gjitha vendet për të cilat flitet.

Strategjia për Ballkanin Perëndimor parashikon fillim të negociatave të Maqedonisë me BE-në në vitin 2019

Idividi - 07.02.2018

Pragë, 5 shkurt 2018 (MIA) - Në versionin më të ri të Strategjisë për Ballkanin Perëndimor, citohet se vendet e rajonit do të bëhen anëtare të BE-së, "por jo në gjendjen në të cilën janë sot".

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të marrin pjesë në samitet e BE-së

Idividi - 07.02.2018

Prishtinë, 5 shkurt 2018 (MIA) - Një pjesë e mediave perëndimore sot publikuan se një grup prej 12 vendeve-anëtare të BE-së dëshiron që gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin pjesë në ...

Thaçi: Kosova të votojë urgjentisht Demarkacionin

Portalb - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e vlerësoi strategjinë e re për perspektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian si një përpjekje të BE-së për të rritur përkushtimin dhe ...

Pakënaqësi ndaj strategjisë së BE-së për Ballkanin/Kosovën

Lajmi.net - 07.02.2018

Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës, thonë se mosqëndrimi unik për Kosovën është paaftësi e BE-së. Ata thonë se BE-ja nuk po e trajton Kosovën njësoj si vendet e tjera të rajonit.

Prishtinë: Pakënaqësi ndaj strategjisë së BE-së për Ballkanin/Kosovën

DW - 07.02.2018

Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës, thonë se mosqëndrimi unik për Kosovën është paaftësi e BE-së. Ata thonë se BE-ja nuk po e trajton Kosovën njësoj si vendet e tjera të rajonit.

Thaçi: Strategjia e KE-së nuk ofron qartësi për anëtarësimin e Kosovës në BE

Zhurnal - 07.02.2018

Thaçi: Strategjia e KE-së nuk ofron qartësi për anëtarësimin e Kosovës në BE Prishtinë, 7 shkurt - Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, strategjinë e re të Komisionit Evropian për perspektivën e ...

Presidenti Thaçi kërkon votim urgjent për Demarkacionin

LajmiFundit - 07.02.2018

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, strategjinë e re të Komisionit Evropian për perspektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian e vlerëson si një përpjekje të BE-së për të ...

Hashim Thaçi i pakënaqur nga raporti i KE-së

Portalb - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Strategjia e zgjerimit e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor ka dështuar të ofrojë qartësi për anëtarësimin e Kosovës në BE.

BE-ja do të bëhet vërtet ballkanike tani

Shqipmedia - 07.02.2018

VOLKER WAGENER Ballkani Perëndimor është në pothuajse çdo aspekt një çmenduri – të paktën nga perspektiva e Brukselit. Marrëdhëniet e Serbisë me Kosovën i ngjajnë një lufte të ftohtë Kjo quhet një ...

Thaçi i inspiruar nga Washingtoni bën thirrje për ratifikimin e demarkacionit

Albeu.com - 07.02.2018

Presidenti i vendit Hashim Thaçi , i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka komentuar strategjinë e re të Bashkimit Evropian për integrimin e Ballkanit Perëndimor, ...

Hoxha: Kemi pritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të BE-së

Zhurnal - 07.02.2018

Hoxha: Kemi pritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të BE-së Prishtinë, 7 shkurt - Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha ka theksuar se ata kanë mirëpritur më shumë nga strategjia e ...

Reka: Anëtarësimi në BE, në pako për të gjitha vendet

Zhurnal - 07.02.2018

Reka: Anëtarësimi në BE, në pako për të gjitha vendet Shkup, 7 shkurt - Strategjia e Komisionit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor korrigjon qëndrimin status quo 15 vjeçar të unionit ndaj ...

BE-ja do të bëhet vërtet ballkanike tani!

Lajmi.net - 07.02.2018

Premtimi është premtim. Prej 15 vjetësh vendeve të Ballkanit Perëndimor iu ofrua pranimi në familjen e BE-së. Por për momentin ky është guxim prej të marri, mendon Volker Wagener.

Vetëvendosje: Strategjia e Zgjerimit po vendos shtetet e Ballkanit në konkurrencë të pabarabartë

Zhurnal - 07.02.2018

Vetëvendosje: Strategjia e Zgjerimit po vendos shtetet e Ballkanit në konkurrencë të pabarabartë Prishtinë, 7 shkurt - Lëvizja Vetëvendosje ka dalur me një reagim zyrtar, sa i përket dokumentit të ...

Profesori amerikan: Me ndihmën e Turqisë shqiptarët mund të marrin Kosovën dhe Maqedoninë

Ina - 07.02.2018

Profesori i lëndës për punë të jashtme në Universitetin e Bardit, Walter Russel Mead, në një koment për “Wall Street Journal” ka shkruar për gjendjen në Ballkan.

Thaçi: Urgjentisht të tejkalohet gjendja e izolimit, të ratifikohet demarkacioni

Ina - 07.02.2018

Thaçi ka thënë se kjo strategji ka dështuar të ofrojë qartësi për anëtarësimin e Kosovës në BE. Këtë qasje, presidenti e ka quajtur si jo të drejt ndaj Kosovës.

Hoxha: Kemi pritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të BE-së

Portalb - 07.02.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha ka theksuar se ata kanë mirëpritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) për vendet e Ballkanit, duke theksuar se integrimi i ...

Vetëvendosje: Strategjia e BE-së nuk tregon se çfarë përfiton Kosova nëse përmbyll dialogun me Serbinë

Lajmi.net - 07.02.2018

Lëvizja Vetëvendosje me anë të një komunikate për media ka vlerësuar se strategjia e Zgjerimit të BE-së nuk jep sinjale që Kosova mund më qen vend kandidatë për anëtarësim.

Strategjia e BE-së: Rezultate, pastaj anëtarësim

Almakos - 07.02.2018

Strategjia e KE-së për Ballkanin Perëndimor e prezantuar dje në Strasburg i konfirmoi euro-perspektivat e gjashtë vendeve të rajonit. Mundësi që në vitin 2025 disa nga ato të bëhen anëtare të BE-së, ...

Zaev: Strategjia e KE-së lajm i mirë për Maqedoninë

Idividi - 07.02.2018

Shkup, 6 shkurt 2018 (MIA) - Strategjia për zgjerim të BE-së drejt Ballkanit Perëndimor është një lajm i mirë për ne. Konstatuan se Republika e Maqedonisë ka bërë progres të dukshëm në rrugën ...

Thaçi: Urgjentisht të tejkalohet gjendja e izolimit, të ratifikohet Demarkacioni

Lajmi.net - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka adresuar kritika të ashpra ndaj BE-së për stretaegjinë e re që u publikua dje për integrimin e Ballkanit Perendimor.

Hoxha: Kosova po vazhdon plotësimin e kushteve, BE-ja po e favorizon Serbinë

Lajmi.net - 07.02.2018

Ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha ka thënë sot se integrimi i Kosovës në Bashkimin Evropian nuk ka alternativë. Në një konferencë për media një ditë pas lansimit të strategjisë për ...

Ish-ministrja e LSI: KE do të rekomandojë hapjen e negociatave...dhe një apel qeverisë

Zhurnal - 07.02.2018

Ish-ministrja e LSI: KE do të rekomandojë hapjen e negociatave...dhe një apel qeverisë Tiranë, 7 shkurt - Ish-ministrja e Integrimit dhe deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Klajda Gjosha ...

BE-ja, mbi 1 miliard euro për Ballkanin Perëndimor gjatë 2018-ës

Shqipmedia - 07.02.2018

Shtetet e Ballkanit Perëndimor në vitin 2018 do të marrin mbi një miliardë euro nga Bashkimi Evropian për përgatitjen për anëtarësim, theksohet në Deklaratën e Eurokomisionit me rastin e pranimit të ...

Dera BE-së, e hapur- ndryshimi duhet të vij nga Ballkani

Albeu.com - 07.02.2018

Strategjia e sapo publikuar e BE për Ballkanin Perëndimor vë theksin te bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë si çelës për përparimin e ekonomive të Ballkanit Perëndimor në ...

Reka: Anëtarësimi në BE, në pako për të gjitha vendet

Almakos - 07.02.2018

Strategjia e Komisionit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor korrigjon qëndrimin status quo 15 vjeçar të unionit ndaj këtyre vendeve që pas Agjendës së Selanikut të vitit 2003, vlerëson ish ...

Vetëvendosje: Strategjia e Zgjerimit po vendos shtetet e Ballkanit në konkurrencë të pabarabartë

Portalb - 07.02.2018

Lëvizja Vetëvendosje ka dalur me një reagim zyrtar, sa i përket dokumentit të lëshuar nga Komisioni Europian, Strategjinë e Zgjerimit për Ballkanin Perëndimor.

Strategjia e BE-së: Rezultate, pastaj anëtarësim

Idividi - 07.02.2018

Shkup, 7 shkurt 2018 (MIA) - Strategjia e KE-së për Ballkanin Perëndimor e prezantuar dje në Strasburg i konfirmoi euro-perspektivat e gjashtë vendeve të rajonit.

Thaçi: Strategjia e KE-së nuk ofron qartësi për anëtarësimin e Kosovës në BE

Alsat - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, strategjinë e re të Komisionit Evropian për perspektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian e vlerëson si një përpjekje të BE-së për të ...

BE-ja, mbi 1 miliard euro për Ballkanin Perëndimor gjatë 2018-ës

Alsat - 07.02.2018

Shtetet e Ballkanit Perëndimor në vitin 2018 do të marrin mbi një miliardë euro nga Bashkimi Evropian për përgatitjen për anëtarësim, theksohet në Deklaratën e Eurokomisionit me rastin e pranimit të ...

Hoxha: Bashkimi Evropian po favorizon Serbinë

Albeu.com - 07.02.2018

Ministrja e Integrime Evropiane, Dhurata Hoxha në një konferencë për media pas publikimit të strategjisë së BE-së për vitin 2025, tha se qasja e BE-së kundrejt Serbisë është më favorizuese “E kemi ...

Bruksel: Nuk ka hyrje në BE me automatizëm

Idividi - 07.02.2018

Berlin, 5 shkurt 2018 (MIA) - Nuk do të ketë hyrje automatike për vendet e Ballkanit Perëndimor në BE në datë paraprakisht të caktuar, deklaroi sot zëdhënësi i Qeverisë gjermane, Shtefan Zajbert.

Hoxha: Kemi pritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të BE-së

Almakos - 07.02.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha ka theksuar se ata kanë mirëpritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) për vendet e Ballkanit, duke theksuar se integrimi i ...

Reka: Anëtarësimi në BE, në pako për të gjitha vendet

Alsat - 07.02.2018

Strategjia e Komisionit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor korrigjon qëndrimin status quo 15 vjeçar të unionit ndaj këtyre vendeve që pas Agjendës së Selanikut të vitit 2003, vlerëson ish ...

Shqipëria më pranë BE, prezantohet strategjia për integrimin e Ballkanit, vlerësohet Mali i Zi, Serbisë i kërkohet ...

SOT - 07.02.2018

Bashkimi Europian ka prezantuar dje strategjinë për integrimin e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti i strategjisë u prezantua nga vetë Shefja e Diplomacisë europiane, Federica Mogherini dhe përmban ...

Hoxha: Kosova dhe Serbia me rrugë të ndara drejt BE-së

Evropaelire - 07.02.2018

Ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha ka theksuar se kanë pritur më shumë dhe hapa më konkret në Strategjinë e re të Bashkimit Evropian për Ballkanin, megjithatë siç thotë ajo, Kosovës i ...

BE-ja, mbi 1 miliard euro për Ballkanin Perëndimor gjatë 2018-ës

Zhurnal - 07.02.2018

BE-ja, mbi 1 miliard euro për Ballkanin Perëndimor gjatë 2018-ës Shkup, 7 shkurt - Shtetet e Ballkanit Perëndimor në vitin 2018 do të marrin mbi një miliardë euro nga Bashkimi Evropian për ...

Mogerini: Strategjia jep perspektiva konkrete për integrimin në BE të gjashtë partnerëve

Idividi - 07.02.2018

Bruksel/Strasburg, 6 shkurt 2018 (MIA) - Ballkani Perëndimor gjeografikisht është pjesë e Bashkimit Evropian dhe ndan histori të njëjtë dhe do të ndajmë ardhmëri të përbashkët në korniza të Bashkimi ...

Koment: BE-ja do të bëhet vërtet ballkanike tani!

DW - 07.02.2018

Premtimi është premtim. Prej 15 vjetësh vendeve të Ballkanit Perëndimor iu ofrua pranimi në familjen e BE-së. Por për momentin ky është guxim prej të marri, mendon Volker Wagener.

Shqipëria mirëpret strategjinë e BE-së për zgjerim

Evropaelire - 07.02.2018

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama tha se Qeveria e tij përshëndet Strategjinë e re të Komisionit Evropian për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, duke shprehur shpresën për një hapje të shpejtë ...

Strategjia e KE-së për Ballkanin Perëndimor: Së pari rezultate, pastaj anëtarësim në BE

Idividi - 07.02.2018

Bruksel/ Strasburg, 6 shkurt 2018 (MIA) - Komisioni Evropian sot e prezantoi Strategjinë e vet për "perspektivë kredibile të zgjerimit dhe për angazhim më të madh të BE-së në Ballkanin Perëndimor", ...

Strategjia e BE-së: Rezultate, pastaj anëtarësim

Zhurnal - 07.02.2018

Strategjia e BE-së: Rezultate, pastaj anëtarësim Shkup, 7 shkurt - Strategjia e KE-së për Ballkanin Perëndimor e prezantuar dje në Strasburg i konfirmoi euro-perspektivat e gjashtë vendeve të rajonit.

Integrimi i Ballkanit, rajoni meriton të afrohet me BE-në

Zhurnal - 07.02.2018

Integrimi i Ballkanit, rajoni meriton të afrohet me BE-në Shkup, 7 shkurt - Strategjia e BE-së për Ballkanin, e prezantuar një ditë më parë në Bruksel, shënoi zyrtarisht ndryshimin e paralajmëruar të ...

Çdo vend i Ballkanit ndryshe distancohet nga BE-ja

Zhurnal - 07.02.2018

Çdo vend i Ballkanit ndryshe distancohet nga BE-ja Bruksel, 7 shkurt - Komisioni Evropian dje e publikoi një strategji të re lidhur me gatishmërinë e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor për ...

Të përfundosh punën në Ballkanin Perëndimor

Lajm - 07.02.2018

Guy Verhofstadt Më 16 janar, përfaqësues të Serbisë dhe Kosovës u takuan në Bruksel për bisedime që synonin të ndërtonin besim mes palëve. Por, në të njëjtën ditë, udhëheqësi i minorancës serbe në ...

Vlahutin- Presim nga Shqipëria një gjyqësor funksional, të pavarur ku të sundojë ligji dhe jo paraja

DW - 07.02.2018

Hapja e negociatave e ankoron Shqipërinë në rrugën e pakthyeshme të reformave sistematike. Intervistë ekskluzive për DW e Kreut të Delegacionit të BE në Shqipëri, ambasadores Romana Vlahutin. DW: Znj.

Strategjia e BE për Ballkanin, Thaçi: Raporti i paqartë për anëtarësimin e Kosovës

BalkanWeb - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar një ditë pasi Komisioni Evropian publikoi strategjinë e re për perspektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

BE-ja do të bëhet vërtet ballkanike tani!

BalkanWeb - 07.02.2018

Nga Deutsche Welle Premtimi është premtim. Prej 15 vjetësh vendeve të Ballkanit Perëndimor iu ofrua pranimi në familjen e BE-së. Por për momentin ky është guxim prej të marri, mendon Volker Wagener.

Thaçi: Strategjia e zgjerimit e BE-së ka dështuar të ofrojë qartësi për Kosovën

Telegrafi - 07.02.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se Strategjia e zgjerimit e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor ka dështuar të ofrojë qartësi për anëtarësimin e Kosovës në BE.

Blerim Reka: Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE të bëhet në pako

Telegrafi - 07.02.2018

Strategjia e Komisionit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor korrigjon qëndrimin status quo 15 vjeçar të unionit ndaj këtyre vendeve që pas Agjendës së Selanikut të vitit 2003, vlerëson ish ...

Hoxha: Kemi pritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të BE-së

Telegrafi - 07.02.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha ka theksuar se ata kanë mirëpritur më shumë nga strategjia e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) për vendet e Ballkanit, duke theksuar se integrimi i ...

Një parti maqedonase dënon strategjinë e BE-së për Maqedoninë

Telegrafi - 07.02.2018

Partia “Maqedonia Unike” reagon ndaj Bashkimit Evropian (BE), duke dënuar, siç thonë, sjelljen e tyre dhe strategjinë për zgjerim për Maqedoninë dhe vendet tjera të Ballkanit Perëndimor.

Strategjia e re e KE për Ballkanin Perëndimor, tre detyra kryesore për vendet e rajonit

BalkanWeb - 07.02.2018

Strategjia e re e Komisionit Europian për Ballkanin Perëndimor, e prezantuar nga zv.presidentja Federica Mogherini dhe Komisionerit Johannes Hahn, ka përcaktuar tre detyra kryesore për vendet e ...

Thaçi “gjen fajtorët” përse BE-ja nuk e trajtoi Kosovën sikur shtetet tjera në Strategjinë për Zgjerim

Koha.net - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka “zbuluar” fajtorët për paaftësinë e Bashkimit Evropian që të ketë një qëndrim unik për Kosovën në Strategjinë për Zgjerim që u publikua të martën.

Hoxha e pranon, Kosova s’mund të krahasohet me fqinjët për reformat

Koha.net - 07.02.2018

Ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha ka thënë sot se integrimi i Kosovës në Bashkimin Evropian nuk ka alternativë. Në një konferencë për media një ditë pas lansimit të Strategjisë për ...

Ish-ministrja: Qeveria t’i harrojë negociatat nëse nuk merr seriozisht plotësimin e kushteve

BalkanWeb - 07.02.2018

TIRANE- E ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24, ish-ministrja e Integrimit dhe deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka folur për strategjinë e Zgjerimit të BE për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Integrimi në BE kundër interesave të klasave politike në Ballkan

Koha.net - 07.02.2018

Komisioni Evropian e sidomos shtetet serioze anëtare të BE-së mendojnë se në vendet e Ballkanit Perëndimor ka shenja të “kapjes së shtetit, përfshirë edhe lidhje me krimin e organizuar dhe ...

Dera BE-së, e hapur- Ndryshimi duhet të vijë nga Ballkani!

RTSH - 07.02.2018

Strategjia e sapo publikuar e BE për Ballkanin Perëndimor vë theksin te bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë si çelës për përparimin e ekonomive të Ballkanit Perëndimor në ...

VV gjen diçka pozitive për Kosovën në Strategjinë e re të Zgjerimit të BE-së

Koha.net - 07.02.2018

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një komunikate për media, ka komentuar strategjinë e Komisionit Evropian, e titulluar “Një perspektivë e besueshme zgjerimi për rritjen e angazhimit të BE-së me Ballkanin ...

Hashim Thaçi “shpërthen” ndaj BE-së: Të padrejtë me Kosovën

Gazeta Tema - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kritikuar Bashkimin Evropian. Pas publikimit të Strategjisë së re të zgjerimit, ai thotë se se ajo ka dështuar që ta adresojë qartë perspektivën integruese të ...

Thaçi kritikon strategjinë e BE: E dështuar! Prespektivë e paqartë për Kosovën

Java News - 07.02.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ndodhet për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara, ka kritikuar ashpër strategjinë e re të Bashkimit Evropian për integrimin e Ballkanit Perëndimor, që u ...

Reka: Anëtarësimi në BE, në pako për të gjitha vendet

Flaka - 07.02.2018

Strategjia e Komisionit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor korrigjon qëndrimin status quo 15 vjeçar të unionit ndaj këtyre vendeve që pas Agjendës së Selanikut të vitit 2003, vlerëson ish ...

BE-ja do të bëhet vërtet ballkanike tani! Ky është guxim prej të marri!

Java News - 07.02.2018

Nga Volker Wagener Kjo quhet një dilemë e vërtetë. Objektivisht, gjashtë kandidatët evropianë në dhomën e pritjes së BE-së janë aq larg nga standardet e Brukselit, sa edhe një motor gjerman me naftë ...

Profesori amerikan: Me ndihmën e Turqisë shqiptarët mund të marrin Kosovën dhe Maqedoninë

Alb Portali - 07.02.2018

Loading... Profesori i lëndës për punë të jashtme në Universitetin e Bardit, Walter Russel Mead, në një koment për “Wall Street Journal” ka shkruar për gjendjen në Ballkan.

Hoxha: Kosova dhe Serbia me rrugë të ndara drejt BE-së

Alb Portali - 07.02.2018

Ministrja kosovare e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha ka theksuar se kanë pritur më shumë dhe hapa më konkret në Strategjinë e re të Bashkimit Evropian për Ballkanin, megjithatë siç thotë ajo, ...

BE-ja do të bëhet vërtet ballkanike tani, ky është guxim prej të marri!

Gazeta Tema - 07.02.2018

Nga Volker Wagener Kjo quhet një dilemë e vërtetë. Objektivisht, gjashtë kandidatët evropianë në dhomën e pritjes së BE-së janë aq larg nga standardet e Brukselit, sa edhe një motor gjerman me naftë ...

Ambasadorja e BE: Brukseli nuk bie në kurthin e retorikës politike të ditës në Shqipëri!

Java News - 07.02.2018

Ambasadorja e BE ne Tirane, ne nje interviste per DW eshte shprehur qarte dhe prere se Brikseli pret nje gjyqesor funksional, te pavarur ku te sundoje ligji.

Mogerini dhe Han, prezantohet strategjia për Ballkanin perëndimor

Alb Portali - 07.02.2018

Loading... Ballkani Perëndimor ka perspektivë evropiane dhe jemi të përkushtuar që viti 2018… Ballkani Perëndimor ka perspektivë evropiane dhe jemi të përkushtuar që viti 2018 të jetë pikë ndryshimi ...

Ramadani: Strategjia për Ballkanin demantoi euroskeptikët, Arsovski: Strategji direkte për perspektivë të qartë

Flaka - 07.02.2018

Strategjia e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor mbyll të gjitha dilemat nëse BE është e interesuar që rajonin ta integrojë në familjen e saj apo jo, sqaron analisti politik, Ismet Ramadani.

Kushtet për në BE? Shteti ligjor, korrupsioni, fqinjët…

Flaka - 07.02.2018

Secili prej 6 vendeve të Ballkanit do ta ketë të pamundur integrimin në BE, nëse nuk ka forcuar shtetin ligjor dhe nuk ka zgjidhur njëherë e mirë problemet me fqinjët.

Maqedonia do ta përfundojë rrugëtimin evropian në vitin 2027-28?

Flaka - 07.02.2018

Pas publikimit të Strategjisë së Ballkanit Perëndimor të BE-së, qeveria pret që Maqedonia të marrë një rekomandim të pastër për një datë për fillimin e negociatave me Bashkimin.

“Der Spiegel”: KE do hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë

SOT - 06.02.2018

Komisioni Evropian bën të ditur sot në Strasburg, strategjinë e re të Ballkanit Perëndimor. KE bën fjalë për "shans historik për të lidhur të ardhmen fort e pakthyeshme me Bashkimi Europian".

Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

SOT - 06.02.2018

Qeveria gjermane ka reaguar me rezerva ndaj strategjisë së re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila synon t'i japë shtysë integrimit të këtyre vendeve në BE.

Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

Zhurnal - 06.02.2018

Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit Shkup, 6 shkurt – Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila ...

Qeveria gjermane “këputë” shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

Ina - 06.02.2018

Të hënën qeveria gjermane u tregua e rezervuar lidhur me përpjekjen e re të Komisionit Evropian që prezantohet të martën në Strasburg nga komisioneri për zgjerimin, Johannes Hahn për anëtarësimin e ...

Mogherini dhe Han: BE do të pranojë anëtare të reja, nëse e kryejnë detyrën e shtëpisë

Portalb - 06.02.2018

Shqipëria dhe Maqedoni po bëjnë zhvillim të rëndësishëm në rrugën evropiane dhe Komisioni Evropian është i gatshëm t’u japë rekomandime për hapjen e bisedimeve për anëtarësim, në bazë të kushteve të ...

Strategjia e BE-së për Ballkanin

Ina - 06.02.2018

Komisarja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim, Johanes Han sot do ta prezantojnë Strategjinë e Komisionit evropian për ...

Perspektivë e paqartë integruese e Kosovës në BE

Shqipmedia - 06.02.2018

Mosnjohja e Kosovës si shtet i pavarur nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian si: Spanja, Greqia, Rumania, Qipro dhe Sllovakia, po e pengojnë seriozisht Kosovën në proceset integruese, thonë ...

Gjermania heq shpresat e Shqipërisë dhe Ballkanit për anëtarësim të shpejtë

Albeu.com - 06.02.2018

Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet të martën (06.02) në Strasburg e që synon t'i japë shtysë integrimit të ...

KE-ja do ta prezantojë strategjinë për Ballkanin Perëndimor

Zhurnal - 06.02.2018

KE-ja do ta prezantojë strategjinë për Ballkanin Perëndimor Bruksel, 6 shkurt - Komisarja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini dhe eurokomisari për ...

Veseli: Strategjia e zgjerimit e BE-së tregon qartë perspektivën evropiane të Kosovës

Zhurnal - 06.02.2018

Veseli: Strategjia e zgjerimit e BE-së tregon qartë perspektivën evropiane të Kosovës Prishtinë, 6 shkurt - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se Strategjia e zgjerimit të ...

Veseli: Prisnim më shumë nga BE-ja

Albeu.com - 06.02.2018

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli , është shprehur se ka pritur më shumë nga Bashkimi Evropian në lidhje me trajtimin e Kosovës nga ana e tyre Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ...

Ministrja mirëpret strategjinë e zgjerimit, kërkon të bëhen detyrat e shtëpisë

Albeu.com - 06.02.2018

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha ka thënë Bashkimi Evropian i ka hapur rrugën Kosovës për në BE. Ajo duke komentuar publikimin e strategjisë së zgjerimit të BE-së, ka thënë BE na e ka ...

Strategjia e zgjerimit, Mogherini: Shqipëria ka zbatuar 100% politikat e jashtme

Lajmi.net - 06.02.2018

Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka prezantuar mesditën e sotme strategjinë e BE për zgjerimin drejt Ballkanit Perëndimor. “Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës.

Veseli: Strategjia e zgjerimit e BE-së tregon qartë perspektivën evropiane të Kosovës

Almakos - 06.02.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se Strategjia e zgjerimit të Bashkimit Evropian në parim tregon qartë perspektivën evropiane të Kosovës.

Mogherini: Shqipëria ka zbatuar 100% politikat e jashtme

Almakos - 06.02.2018

Komisioni Europian prezantoi sot strategjinë për zgjerimin e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor. Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në fjalën e saj tha se Shqipëria dhe ...

Perspektivë e paqartë integruese e Kosovës në BE

Lajmi.net - 06.02.2018

Mosnjohja e Kosovës si shtet i pavarur nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian si: Spanja, Greqia, Rumania, Qipro dhe Sllovakia, po e pengojnë seriozisht Kosovën në proceset integruese, thonë ...

BE-ja ta aplikojë strategjinë e zgjerimit në pako për Ballkanin

Zhurnal - 06.02.2018

BE-ja ta aplikojë strategjinë e zgjerimit në pako për Ballkanin Shkup, 6 shkurt - Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, profesori Blerim Reka, ka thënë se strategjia e zgjerimit të Bashkimit ...

Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

Lajmi.net - 06.02.2018

Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet të martën (06.02) në Strasburg e që synon t'i japë shtysë integrimit të ...

KE-ja do ta prezantojë Strategjinë për Ballkanin perëndimor, fillimi i negociatave me Maqedoninë është paraparë për në ...

Almakos - 06.02.2018

Komisarja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim, Johanes Han sot do ta prezantojnë Strategjinë e Komisionit evropian për ...

Hoxha: BE konfirmoi se Kosova e ka rrugën e ndarë nga Serbia, t’i bëjmë detyrat e shtëpisë

Lajmi.net - 06.02.2018

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha ka thënë Bashkimi Evropian i ka hapur rrugën Kosovës për në BE. Ajo duke komentuar publikimin e strategjisë së zgjerimit të BE-së, ka thënë BE na e ka ...

Bashkimi Evropian i ofron Kosovës pjesëmarrjen në takimet e larta të bllokut

Almakos - 06.02.2018

Më shumë se dhjetë shtete anëtare të BE-së kanë dalë me një propozim të ri për shtetet e Ballkanit Perëndimor të cilat synojnë anëtarësim në Bashkimit Evropian.

Perspektivë e paqartë integruese e Kosovës në BE

Almakos - 06.02.2018

Mosnjohja e Kosovës si shtet i pavarur nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian si: Spanja, Greqia, Rumania, Qipro dhe Sllovakia, po e pengojnë seriozisht Kosovën në proceset integruese, thonë ...

Dokumenti i plotë i KE mbi strategjinë e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

SOT - 06.02.2018

Komisioni Europian paraqiti sot strategjinë e re të zgjerimit të BE me vendet e Bashkimit Europian. Strategjia e publikuar në Strasburg është 19 faqe, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia përmenten vetëm ...

Sot prezantohet Strategjia e re e BE-së për zgjerimin

Almakos - 06.02.2018

Sot Komisioni Evropian pritet të prezantojë Strategjinë e tij të zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Me Strategjinë e zgjerimit, Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit ...

Strategjia e Zgjerimit të BE,Rama: Negociatat më afër se kurrë

SOT - 06.02.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me strategjinë e zgjerimit të BE-së të bërë publike sot, ndërsa shprehet optimist në lidhje me negociatat. “Mirëpresim çka thuhet për Shqipërinë në ...

BE-ja ta aplikojë strategjinë e zgjerimit në pako për Ballkanin

Almakos - 06.02.2018

Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, profesori Blerim Reka, ka thënë se strategjia e zgjerimit të Bashkimit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor që publikohet sot, nuk duhet të jetë ...

KE-ja do ta prezantojë strategjinë për Ballkanin Perëndimor

Alsat - 06.02.2018

Komisarja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim, Johanes Han sot do ta prezantojnë Strategjinë e Komisionit evropian për ...

Dokumenti i plotë i Strategjisë së BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor

Almakos - 06.02.2018

Bashkimi Evropian ka publikuar sot Strategjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Zyrtarët e Bashkimit Evropian e kanë shpalosur këtë strategji për Ballkanin, por asgjë e re nuk është për ...

Hoxha: Sa më shpejtë që t’i kryejmë detyrat tona, më shpejt arrijmë integrimin

Almakos - 06.02.2018

Sot është bërë e ditur Strategjia e Bashkimit Evropian për zgjerim në Ballkanin perëndimor, me këtë rast, Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, theksoi se “është tejet pozitive që Bashkimi ...

“E rëndësishme që në një dokument të BE-së Kosova trajtohet e barabartë me shtetet e Ballkanit”

Almakos - 06.02.2018

Demush Shasha, nga ministria e Integrimeve Evropiane, duke folur për Strategjinë e Bashkimit Evropian për zgjerimin e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor e prezantuar sot nga Komisioni Evropian, tha se ...

Lushaku: Të merret seriozisht procesi i evropianizimit të Kosovës

Almakos - 06.02.2018

Profesoresha universitare dhe njohësja e marrëdhënieve ndërkombëtare, Jehona Lushaku ka thënë se Traktati i Lisbonës thekson se shtetet duhet të njihen si të tilla, para anëtarësimit në Bashkimin ...

MSA-ja, Specialja dhe dialogu janë perspektiva evropiane e Kosovës

Albeu.com - 06.02.2018

Strategjia e zgjerimit të BE-së që u publikua më herët për vendet e Ballkanit Perëndimor ka përcaktuar disa kushte kryesore të cilat shtetet që synojnë anëtarësimin duhet t’i plotësojnë.

Pacolli: BE po tejkalon lodhjen e zgjerimit, i është rikthyer seriozisht rajonit tonë

Lajmi.net - 06.02.2018

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli e ka quajtur lajm të mirë përfshirjen e Kosovës në strategjinë e zgjerimit të BE-së. Ai ka thënë se më këtë strategji BE po tejkalon lodhjen e zgjerimit, ...

Zhbogar: Afati deri në vitin 2025 është tejet ambicioz për çdo vend kandidat të Ballkanit Perëndimor

Lajmi.net - 06.02.2018

Strategjia e BE-së për zgjerim me vendet e Ballkanit Perëndimor ofron perspektivë të qartë evropiane për të gjitha gjashtë vendet e rajonit, por Brukseli nuk do të lejojë pranim të vendeve me çështje ...

Strategjia e re e BE-së për zgjerim prezantohet sot

Lajmi.net - 06.02.2018

Sot Komisioni Evropian pritet të prezantojë strategjinë e tij të zgjerimit me vendet e Ballkanit perëndimor. Nëse Strategjia e Zgjerimit pritet të jetë shtrati në të cilin procesi i integrimit do të ...

Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

DW - 06.02.2018

Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet të martën (06.02) në Strasburg e që synon t'i japë shtysë integrimit të ...

KE-ja do ta prezantojë Strategjinë për Ballkanin Perëndimor, fillimi i negociatave me Maqedoninë në vitin 2019

Portalb - 06.02.2018

Komisarja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim, Johanes Han sot do ta prezantojnë Strategjinë e Komisionit evropian për ...

Veseli: Strategjia e zgjerimit konfirmon njohjen e Kosovës nga të gjitha vendet e BE-së

Lajmi.net - 06.02.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar sot shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalia Apostolova. Në një postim në Facebook, Veseli ka thënë se Strategjia e Zgjerimit e ...

Zhbogar: Gjashtë muajt e ardhshëm janë të rëndësishëm për vendin tuaj

Almakos - 06.02.2018

Ambasadori i BE-së në Shkup ku u prezantua strategjia e KE-së për Ballkanin Perëndimor tha se vendi ka bërë një progres të dukshëm në reformat muajt e kaluar dhe kjo është inkurajuese, raporton ...

Brukseli publikon strategjinë për Ballkanin Perëndimor

Alsat - 06.02.2018

Shefja e diplomacisë së BE-së Mogerini dhe komisionari për zgjerim Johanes Han publikuan strategjinë për vendet e Ballkanit Perëndimor. E njëjta përmban edhe porosi për zbatimin e reformave në ...

Strategjia e zgjerimit, Mogherini: Shqipëria ka zbatuar 100% politikat e jashtme

SOT - 06.02.2018

Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka prezantuar mesditën e sotme strategjinë e BE për zgjerimin drejt Ballkanit Perëndimor. “Ballkani Perëndimor është pjesë e Evropës.

Hyrja e Ballkanit në BE, prezantohet sot strategjia. Gjermania e pret me rezerva

Lajmi.net - 06.02.2018

Qeveria gjermane shprehu rezerva lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet sot në Strasburg me synimin t’i japë një shtysë integrimit të vendeve të rajonit ...

Strategjia e zgjerimit të BE-së, s’ka hapje të negociatave për Shqipërinë

Lajmi.net - 06.02.2018

Dha gjithçka që mundi që të merrte një lajm të mirë sot, por Bashkimi Europian në strategjinë e zgjerimit të zbardhur nga mediat ndërkombëtare ka rrëzuar qeverinë e Edi Ramës.

12 shtete të BE-së kërkojnë më shumë të drejta për Kosovën dhe Shqipërinë

Albeu.com - 06.02.2018

Më shumë se dhjetë shtete anëtare të BE-së kanë dalur me një propozim të ri për shtetet e Ballkanit Perëndimor të cilat synojnë anëtarësim në shtëpinë e Bashkimit Europian.

Strategjia e Zgjerimit të BE, ja reagimi i Edi Ramës

LajmiFundit - 06.02.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me strategjinë e zgjerimit të BE-së të bërë publike sot, ndërsa shprehet optimist në lidhje me negociatat. “Mirëpresim çka thuhet për Shqipërinë në ...

Miratohet Strategjia e BE-së për Ballkanin Perëndimor, Kosova e barabartë me shtetet tjera

Lajmi.net - 06.02.2018

Komisioni Evropian e ka miratuar në Strasburg “Strategjinë për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor dhe bashkëpunim më të madh të Bashkimit Evropian në atë rajon”.

Dështimi për negociatat me BE, Rama reagon publikisht

Albeu.com - 06.02.2018

Vendimi i BE-së në në lidhje me hapjen e negociatave të Shqipërisë, ka qenë një goditje e rëndë për Shqipërinë ditën e sotme. BE bëri të ditur hapur se vendet duan shumë punë për të arritur ...

Profesori amerikan: Me ndihmën e Turqisë shqiptarët mund të marrin Kosovën dhe Maqedoninë

Lajm - 06.02.2018

Profesori i lëndës për punë të jashtme në Universitetin e Bardit, Walter Russel Mead, në një koment për “Wall Street Journal” ka shkruar për gjendjen në Ballkan.

Perspektivë e paqartë integruese e Kosovës në BE

Evropaelire - 06.02.2018

Mosnjohja e Kosovës si shtet i pavarur nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian si: Spanja, Greqia, Rumania, Qipro dhe Sllovakia, po e pengojnë seriozisht Kosovën në proceset integruese, thonë ...

Ambasadori Zhbogar komentoi 35 mijë amendamentet: VMRO të mos shfrytëzojë mjetet demokratike

Portalb - 06.02.2018

Në lidhje me mbi 35 mijë amendamentet e propozuara nga VMRO-DPMNE-ja, të cilat mund të bllokojnë punën e Kuvendit dhe miratimin e ligjeve të rëndësishme për Maqedoninë , ka komentuar edhe ambasadori ...

Zyrtarët e BE shpalosin strategjinë për Ballkanin, asgjë e re për Kosovën

SOT - 06.02.2018

Komisioni Evropian e ka miratuar sot në Strasburg “Strategjinë për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor dhe bashkëpunim më të madh të Bashkimit Evropian në rajon”.

MSA-ja, Specialja dhe dialogu me Serbinë – Perspektiva evropiane e Kosovës sipas BE-së

Lajmi.net - 06.02.2018

Strategjia e zgjerimit të BE-së që u publikua më herët për vendet e Ballkanit Perëndimor ka përcaktuar disa kushte kryesore të cilat shtetet që synojnë anëtarësimin duhet t’i plotësojnë.

Çështja e emrit, Zhbogar: BE nuk pranon shtete që kanë problem me fqinjët

Portalb - 06.02.2018

Në lidhje me deklaratën e Dimitrovit, ku tha se kur bëhet fjalë për identitetin nuk ka kompromis mes Maqedonisë dhe Greqisë, ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedonisë, Samuel Zhbogar deklaroi se ...

Pacolli: Strategjia e BE-së, një dritare historike për të ardhmen e Kosovës

Almakos - 06.02.2018

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli e ka quajtur lajm të mirë Strategjinë për Zgjerim të BE-së. Pacolli përmes një kumtese për media ka thënë se kjo strategji i ...

Han: BE nuk do të pranojë anëtarë të rinj nëse nuk i zgjidhin kontestet

Zhurnal - 06.02.2018

Han: BE nuk do të pranojë anëtarë të rinj nëse nuk i zgjidhin kontestet Bruksel, 6 shkurt - Vendet anëtare nuk do të pranojnë anëtare të reja në Bashkimin Evropian të cilat nuk i kanë të zgjidhura ...

Strategjia e BE-së: ja çfarë ndryshime duhet të bëjë Maqedonia që të integrohet në BE

Portalb - 06.02.2018

Sundimi i ligjit, rritja e ekonomisë dhe konkurrencës, zhvillimi i arsimit dhe sigurisë si dhe komunikimi digjital do të jenë disa nga fushat kryesore në të cilat do të priten ndryshime në Maqedoni ...

Rruga e secilit vend të Ballkanit drejt anëtarësimit në BE – Kosova e fundit

Lajmi.net - 06.02.2018

Strategjia e Zgjerimit të BE-së që u bë publike nga Federica Mogherini dhe Johanes Hahn ka treguar se shteti i Kosovës, do të ketë shumë vështirësi deri në anëtarësimin e plotë në BE.

Për Ballkanin perspektivë integruese, por s’ka ikje nga kriteret e BE-së

Evropaelire - 06.02.2018

Bashkimi Evropian u ka ofruar perspektivë të qartë integruese vendeve të Ballkanit Perëndimor, por BE-ja nuk do të importojë mosmarrëveshje brenda saj, kështu që vendet që mëtojnë integrimin, duhet ...

Pajaziti: U konfirmua rruga drejt BE-së, duhet t’i kryejmë “detyrat e shtëpisë”

Lajmi.net - 06.02.2018

​Komisioni Europian sot në Strasbourg ka miratuar Strategjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Për deputetin e PDK-së, Zenun Pajaziti, rekomandimet e paraqitura në këtë dokument për ...

Zhbogar: Afati deri në vitin 2025 është tejet ambicioz për çdo vend kandidat të Ballkanit Perëndimor

Zhurnal - 06.02.2018

Zhbogar: Afati deri në vitin 2025 është tejet ambicioz për çdo vend kandidat të Ballkanit Perëndimor Shkup, 6 shkurt - Strategjia e BE-së për zgjerim me vendet e Ballkanit Perëndimor ofron ...

Zaev: Strategjia e KE-së lajm i mirë për Maqedoninë

Almakos - 06.02.2018

Strategjia për zgjerim të BE-së drejt Ballkanit Perëndimor është një lajm i mirë për ne. Konstatuan se Republika e Maqedonisë ka bërë progres të dukshëm në rrugën evropiane, ndërsa KE-ja shfaq ...

Vlahutin: Shqipëria mund  të bëhet një vend pararendës në rajon

DW - 06.02.2018

Strategjia e re e Komisionit të BE për zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor: Serbia e Mali i Zi mund të pranohen në 2025. Sipas ambasdoes së BE:Shqipëria mund të ecë shpejt dhe t’u bashkohet ...

Zyrtare/ BE-ja nuk i kërkon Serbisë njohjen e pavarësisë së Kosovës

BalkanWeb - 06.02.2018

Strategjia e Bashkimit Evropian, që pritet të publikohet sot i referohet në shumë raste Kosovës dhe Serbisë. Aty kërkohet normalizimi i raporteve ndërmjet dy vendeve në mënyrë që ato të ecin në ...

Komisioni Evropian paraqet sot Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor

BalkanWeb - 06.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë sot Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në dokumentin përkatës të Komisionit Evropian, ripërcaktohen nga njëra anë detyrimet kryesore që ...

Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

Telegrafi - 06.02.2018

Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Evropian për Ballkanin, e cila prezantohet sot në Strasburg e që synon t’i japë shtysë integrimit të këtyre vendeve në ...

Strategjia e re e BE-së për zgjerim, “refleksion i realitetit për Kosovën”

Koha.net - 06.02.2018

Mosnjohja e Kosovës si shtet i pavarur nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian si: Spanja, Greqia, Rumania, Qipro dhe Sllovakia, po e pengojnë seriozisht Kosovën në proceset integruese, thonë ...

Integrimi në BE, Gjermania shuan shpresat për anëtarësim të shpejtë të vendeve të Ballkanit

BalkanWeb - 06.02.2018

BERLIN – Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet sot më 6 shkurt në Strasburg dhe që synon t’i japë shtysë ...

Ministrja Hoxha: Rruga e Kosovës drejt BE-së e ndarë nga Serbia

Koha.net - 06.02.2018

Sot është bërë e ditur Strategjia e Bashkimit Evropian për zgjerim në Ballkanin Perëndimor. Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, me këtë rast tha se “është tejet pozitive që Bashkimi ...

Bashkimi Evropian i ofron Kosovës pjesëmarrjen në takimet e larta të bllokut

BalkanWeb - 06.02.2018

Më shumë se dhjetë shtete anëtare të BE-së kanë dalë me një propozim të ri për shtetet e Ballkanit Perëndimor të cilat synojnë anëtarësim në Bashkimit Evropian.

Ministri Pacolli: Strategjia, dritare historike për Kosovën me të ardhme në BE

Koha.net - 06.02.2018

Lajmi i mirë nga Brukseli është se BE-ja po tejkalon të ashtuquajturën “enlargement fatigue” - lodhjen nga zgjerimi dhe i është rikthyer seriozisht rajonit tonë, ka thënë ministri i Jashtëm i ...

Veseli: Strategjia e zgjerimit e BE-së tregon qartë perspektivën evropiane të Kosovës

Telegrafi - 06.02.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se Strategjia e zgjerimit të Bashkimit Evropian në parim tregon qartë perspektivën evropiane të Kosovës.

Mogherini: Shqipëria ka zbatuar 100% politikat e jashtme

Telegrafi - 06.02.2018

Komisioni Europian prezantoi sot strategjinë për zgjerimin e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor. Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në fjalën e saj tha se Shqipëria dhe ...

Pacolli: Strategjia e BE-së, një dritare historike për të ardhmen e Kosovës

Telegrafi - 06.02.2018

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli e ka quajtur lajm të mirë Strategjinë për Zgjerim të BE-së. Pacolli përmes një kumtese për media ka thënë se kjo strategji i ...

Veseli: Për herë të parë vendet e BE-së e trajtojnë Kosovën shtet të pavarur

Koha.net - 06.02.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se është lajm i mirë që për herë të parë vendet anëtare të BE-së e pranojnë dhe e trajtojnë Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran, përfshirë ...

Mogherini: Shqipëria ka zbatuar 100 për qind politikat e jashtme

Koha.net - 06.02.2018

Komisioni Evropian prezantoi sot strategjinë për zgjerimin e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor. Shefja e Diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në fjalën e saj tha se Shqipëria dhe ...

Bashkimi Evropian i ofron Kosovës pjesëmarrjen në takimet e larta të bllokut

Telegrafi - 06.02.2018

Më shumë se dhjetë shtete anëtare të BE-së kanë dalë me një propozim të ri për shtetet e Ballkanit Perëndimor të cilat synojnë anëtarësim në Bashkimit Evropian.

Perspektivë e paqartë integruese e Kosovës në BE

Telegrafi - 06.02.2018

Mosnjohja e Kosovës si shtet i pavarur nga pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian si: Spanja, Greqia, Rumania, Qipro dhe Sllovakia, po e pengojnë seriozisht Kosovën në proceset integruese, thonë ...

Shtetet e Ballkanit të marrin pjesë në takimet e BE-së edhe para anëtarësimit!

Gazeta Express - 06.02.2018

Një grup prej 12 shtetesh që janë anëtare të Bashkimit Evropian, po kërkojnë që vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin pjesë në takimet vjetore të këtij institucioni edhe para se të anëtarësohen në ...

Pa marrëveshje me Kosovën, s’ka BE për Serbinë: Cilat janë vijat e kuqe për të dy palët

Gazeta Express - 06.02.2018

Sot në Strasburg BE do të publikojë strategjinë e zgjerimit dhe Serbia pritet që në vitin 2025 të arrijë anëtarësimin, por vetëm nëse arrin të bëjë një marrëveshje e cila do t’i jepte fund kontestit ...

Sot prezantohet Strategjia e re e BE-së për zgjerimin

Telegrafi - 06.02.2018

Sot Komisioni Evropian pritet të prezantojë Strategjinë e tij të zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Me Strategjinë e zgjerimit, Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit ...

Veseli flet për strategjinë e BE-së për Ballkanin: Kosova ka pritur më shumë

Gazeta Express - 06.02.2018

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli është shprehur se ka pritur më shumë nga Bashkimi Evropian në lidhje me trajtimin e Kosovës nga ana e ...

Mogherini: Shqipëria ka zbatuar 100% politikat e jashtme

Gazeta Express - 06.02.2018

U prezantua sot strategjia e BE-së për zgjerimin me vendet e Ballkanit ...

BE-ja ta aplikojë strategjinë e zgjerimit në pako për Ballkanin

Telegrafi - 06.02.2018

Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel, profesori Blerim Reka, ka thënë se strategjia e zgjerimit të Bashkimit Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor që publikohet sot, nuk duhet të jetë ...

Hoxha: BE-ja konfirmoi se Kosova e ka rrugën të ndarë nga Serbia, t’i bëjmë detyrat e shtëpisë

Gazeta Express - 06.02.2018

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, ka thënë Bashkimi Evropian ia ka hapur rrugën Kosovës për në ...

Zyrtarët e BE-së shpalosin strategjinë për Ballkanin, asgjë e re për Kosovën

Gazeta Express - 06.02.2018

Komisioni Evropian e ka miratuar në Strasburg “Strategjinë për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor dhe bashkëpunim më të madh të Bashkimit Evropian në atë rajon”.

Strategjia e BE për Ballkanin, Rama: Negociatat me Shqipërinë më afër se kurrë

BalkanWeb - 06.02.2018

TIRANE- Kryeministri Edi Rama ka reaguar në Facebook pas mbledhjes së Komisionit Evropian, i cili paraqiti Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ankohet Qeveria: BE'ja s'na njohu të arriturat

Gazeta Express - 06.02.2018

Qeveria e Kosovës e ka lëshuar një deklaratë për media, nëpërmjet së cilës ka shprehur pakënaqësinë e saj me Bashkimin Evropian, përkatësisht me Strategjinë e Zgjerimit të BE'së me vendet e Ballkanit ...

BE propozon përfshirjen e Kosovës në takime të nivelit të lartë të bllokut

Koha.net - 06.02.2018

Më shumë se dhjetë shtete anëtare të BE-së u kanë ofruar gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, që aspirojnë anëtarësimin në BE, të jenë të pranueshme të marrin pjesë në takime të nivelit të lartë ...

Dokumenti i plotë i Strategjisë së BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor

Telegrafi - 06.02.2018

Bashkimi Evropian ka publikuar sot Strategjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Zyrtarët e Bashkimit Evropian e kanë shpalosur këtë strategji për Ballkanin, por asgjë e re nuk është për ...

Zhbogar: Strategjia e KE-së, perspektivë e qartë për gjashtë vendet e rajonit, bisedime me Maqedoninë

Telegrafi - 06.02.2018

Ambasadori i Bashkimit Evropian (BE) në Shkup, Samuel Zhbogar e ka komentuar strategjinë e Bashkimit Evropian për zgjerim me vendet e Ballkanit Perëndimor.

PPE: Pa zgjidhur mosmarrëveshjet dypalëshe, s'ka integrim në BE

Gazeta Express - 06.02.2018

Një tjetër reagim i fortë vjen menjëherë pas deklaratës së Bashkimit Europian nga Partitë Popullore Europiane që kanë edhe shumicën në PE dhe Komisionin ...

Strategjia për Ballkanin, Mogherini: 2025 perspektivë realiste!

BalkanWeb - 06.02.2018

Komisioni Evropian paraqiti sot Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti që u prezantua nga shefja e diplomacisë europiane Federica Mogherini, komisioneri për zgjerimin ...

Hoxha: Sa më shpejtë që t’i kryejmë detyrat tona, më shpejt arrijmë integrimin

Telegrafi - 06.02.2018

Sot është bërë e ditur Strategjia e Bashkimit Evropian për zgjerim në Ballkanin perëndimor, me këtë rast, Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, theksoi se “është tejet pozitive që Bashkimi ...

Hoxha: BE-ja të ketë gjuhë të qartë për Kosovën, jo të flitet me një fjali për të

Koha.net - 06.02.2018

Ministrja për Integrime Evropiane, Dhurata Hoxha, në “Express Intervistën” e KTV-së, ka folur për Strategjinë e Bashkimit Evropian për zgjerimin e Unionit në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Komisioni Europian miraton strategjinë për zgjerimin e BE-së me Ballkanin

RTSH - 06.02.2018

Komisioni Europian miratoi sot një strategji për perspektivën e zgjerimit të BE-së me vendet e ballkanit perëndimor, e cila i vë vendet e këtij rajoni më pranë pranë përmbushjes së ambicieve të tyre ...

“E rëndësishme që në një dokument të BE-së Kosova trajtohet e barabartë me shtetet e Ballkanit”

Telegrafi - 06.02.2018

Demush Shasha, nga ministria e Integrimeve Evropiane, duke folur për Strategjinë e Bashkimit Evropian për zgjerimin e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor e prezantuar sot nga Komisioni Evropian, tha se ...

Lushaku: Të merret seriozisht procesi i evropianizimit të Kosovës

Telegrafi - 06.02.2018

Profesoresha universitare dhe njohësja e marrëdhënieve ndërkombëtare, Jehona Lushaku ka thënë se Traktati i Lisbonës thekson se shtetet duhet të njihen si të tilla, para anëtarësimit në Bashkimin ...

Maqedonia mirëpret strategjinë e BE-së

VOA - 06.02.2018

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev nuk e ka fshehur kënaqësinë pas shpalosjes së Strategjisë sot në Bruksel nga drejtuesit e Bashkimit Evropian. Ai shpreson që vendi i tij ta arrijë grupin e parë të ...

PPE mirëpret Strategjinë për Ballkanin: Udhëheqësit në rajon kanë ndërmarrë një drejtim…

BalkanWeb - 06.02.2018

Partia Popullore Europiane mirëpret Strategjinë për Ballkanin Perëndimor të Komisionit Europian dhe mbështet plotësisht angazhimin e BE per një perspektivë të qartë europiane per te gjitha vendet e ...

Strategjia e Zgjerimit/ Çfarë ka rezervuar BE për Ballkanin (Dokumenti i plotë)

BalkanWeb - 06.02.2018

Publikohet dokumenti i plotë i Komisionit Europian mbi Strategjinë për Ballkanin Perëndimor për një ‘perspektivë të besueshme të zgjerimit dhe për angazhim të shtuar të BE-së me Ballkanin ...

Brukseli paraqet sot Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor

Java News - 06.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë sot Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në dokumentin përkatës të Komisionit Evropian, ripërcaktohen nga njëra anë detyrimet kryesore që ...

Berlini i mbyll derën Ballkanit: Nuk ka integrim të shpejtë!

Java News - 06.02.2018

Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet të martën (06.02) në Strasburg e që synon t’i japë shtysë integrimit të ...

KE me strategji për Ballkanin Perëndimor

Flaka - 06.02.2018

Komisarja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini dhe eurokomisari për zgjerim, Johanes Han sot do ta prezantojnë Strategjinë e Komisionit evropian për ...

Strategjia e BE, Rama: Negociatat më afër se kurrë, gjithçka do varet nga fuqia e vrapimit tonë

Java News - 06.02.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas prezantimit të strategjisë së zgjerimit të BE. Shefi i qeverisë deklaron se negociatat janë më afër se kurrë, por gjithçka varet nga fuqia e vrapimitt tonë.

Lajm i keq: Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

Gazeta Tema - 06.02.2018

Qeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet sot në Strasburg e që synon t’i japë shtysë integrimit të këtyre vendeve në ...

Mogherini: Vendet e Ballkanit Perëndimor janë pjesë e Europës gjeografikisht

Flaka - 06.02.2018

Sot ky është mesazhi jonë, që ne do të ndajmë një të ardhme të përbashkët brenda BE”. Ky është mesazhi që dha Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme Federica Mogherini në prezantimin e ...

Zhbogar: Komisioni është i gatshëm të përgatit një rekomandim për fillimin e negociatave

Flaka - 06.02.2018

Ambasadori i BE-së në Shkup ku u prezantua strategjia e KE-së për Ballkanin Perëndimor tha se vendi ka bërë një progres të dukshëm në reformat muajt e kaluar dhe kjo është inkurajuese.

Zgjerimi i BE, dokumenti i plotë i KE mbi strategjinë për Ballkanin Perëndimor

Java News - 06.02.2018

Publikohet dokumenti i plotë i Komisionit Europian mbi Strategjinë për Ballkanin Perëndimor për një ‘perspektivë të besueshme të zgjerimit dhe për angazhim të shtuar të BE-së me Ballkanin ...

Strategjia e BE-së: Ja çfarë ndryshime duhet të bëjë Maqedonia që të integrohet në BE

Flaka - 06.02.2018

Sundimi i ligjit, rritja e ekonomisë dhe konkurrencës, zhvillimi i arsimit dhe sigurisë si dhe komunikimi digjital do të jenë disa nga fushat kryesore në të cilat do të priten ndryshime në Maqedoni ...

Pajaziti: U konfirmua rruga drejt BE-së, t’i kryejmë detyrat tona

Flaka - 06.02.2018

Komisioni Europian sot në Strasbourg ka miratuar Strategjinë e Zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Për deputetin e PDK-së, Zenun Pajaziti, rekomandimet e paraqitura në këtë dokument për ...

Edi Rama: Hapja e negociatave, më afër se kurrë

Gazeta Tema - 06.02.2018

Kryeministri Edi Rama ka komentuar strategjinë e paraqitur këtë të martë nga BE. Ai thotë se hapja e negocitave për Shqipërinë, është më afër se kurrë.

Zgjerimi i BE, Rama: Negociatat më afër se kurrë

Durres Lajm - 06.02.2018

Strategjia për Ballkanin, Mogherini: 2025 perspektivë realiste! Kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetin social Facebook, pasi Komisioni Europian publikoi strategjinë e zgjerimit për vendet e ...

Ndikimi rus në Ballkan, Brukseli: Ekziston! Jo më i fuqishëm se i BE-së

Java News - 06.02.2018

Pyetur nga gazetarët për ndikimin rus në Ballkan përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të Jashtme Federica Mogherini pranoi se ka ndikime të tjera në rajon por jo aq të fuqishëm sa BE.

Lushaku: Kosova do të humb shumë nëse nuk njihet nga Serbia

Flaka - 06.02.2018

Njohësja e politikës ndërkombëtare dhe profesoresha universitare, Jehona Lushaku, ka thënë se Kosovës nuk i konvenon mosnjohja nga Serbia, njofton Klan Kosova.

Strategjia e Brukselit, Zaev: Motiv dhe shpresë për vendin

Flaka - 06.02.2018

Pas publikimit të Strategjisë së Brukselit për Ballkanin Perëndimor, euroambasadori i BE-së, Samuel Zhbogar, e ka prezantuar përmbajtjen e saj para Qeverisë në Shkup.

Deputetët e Parlamentit Evropian përshëndetën Strategjinë e BE

Flaka - 06.02.2018

Anëtarët e Parlamentit Evropian sot përshëndetën miratimin e Strategjisë së Zgjerimit të BE për Ballkanin Perëndimor, duke theksuar se përpjekjet e Bashkimit në këto vende kërkojnë përpjekje nga të ...

Kosova propozohet nga BE-ja për përfshirjen në takime të nivelit të lartë të bllokut

Antpress - 06.02.2018

Më shumë se dhjetë shtete anëtare të BE-së u kanë ofruar gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, që aspirojnë anëtarësimin në BE, të jenë të pranueshme të marrin pjesë në takime të nivelit të lartë ...

Kosova në pritje të publikimit të Strategjisë së Zgjerimit të BE’së

Zhurnal - 05.02.2018

Kosova në pritje të publikimit të Strategjisë së Zgjerimit të BE’së Prishtinë, 5 shkurt - Nesër pritet që Komisioni Evropian ta publikojë Strategjinë e Zgjerimit për Ballkanin Perëndimor dhe afatet e ...

Hani të mërkurën në Beograd, një ditë pas publikimit të Strategjisë për zgjerim të BE-së

Idividi - 05.02.2018

Beograd, 2 shkurt 2018 (MIA) - Komisari evropian për Negociata për Zgjerim dhe Fqinjësi, Johanes Han më 7 dhe 8 shkurt vjen për vizitë zyrtare në Serbi.

Osmani takon ambasadorët: Strategjia, BE-ja kthen fokusin në rajon (FOTO)

Almakos - 05.02.2018

Në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, Zëvendëskryetari i Qeverisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sot mbajti takimin e dytë koordinues mëngjes pune me ambasadorët dhe ...

Osmani: Serbia dhe Mali i Zi udhëheqin me procesin euro- integrues në rajon (Foto)

Lajm - 05.02.2018

Sot, në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, Zëvendëskryetari i Qeverisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti takimin e dytë koordinues mëngjes pune me ambasadorët dhe ...

Osmani: Strategjia do t’i mbyll çështjet e orientimit evropian të Ballkanit Perëndimor

Portalb - 05.02.2018

Sot, në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, Zëvendëskryetari i Qeverisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti takimin e dytë koordinues mëngjes pune me ambasadorët dhe ...

Osmani: Presim sinjal pozitiv për fillimin e negociatave

Alsat - 05.02.2018

Nesër Komisioni Evropian publikon Strategjinë për Ballkanin Perëndimor. Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani vlerëson pozitivisht faktin se BE-ja sërish ka interes për anëtarësimin e ...

McAllister: Kosova kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE

LajmiFundit - 05.02.2018

Europarlamentari dhe raportuesi për Serbinë në PE, David McAllister, deklaroi se pranimi i gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor varet nga plotësimi i kritereve “juridike, politike e ekonomike”.

BE: Elita politike në Ballkanin Perëndimor e lidhur me strukturat kriminale

Portalb - 05.02.2018

Në versionin më të Strategjisë për Ballkanin, në kapitullin për sundimin e ligjit, Bashkimi Europian e ka ashpërsuar gjuhën dhe ua ka tërhequr qartas vëmendjen vendeve të rajonit se mund të bëhen ...

Kosova pa “perspektivë evropiane” në strategjinë e BE-së

Lajmi.net - 05.02.2018

Në strategjinë që do ta publikojë nesër Komisioni Europian, e cila ka të bëjë me anëtarësimn e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, për Kosovën në fakt nuk ka ndonjë strategji.

BE: Elita politike në Ballkanin Perëndimor e lidhur me strukturat kriminale

Zhurnal - 05.02.2018

BE: Elita politike në Ballkanin Perëndimor e lidhur me strukturat kriminale Bruksel, 5 shkurt - Në versionin më të Strategjisë për Ballkanin, në kapitullin për sundimin e ligjit, Bashkimi Europian e ...

Strategjia e re e BE për Ballkanin: Dera e hapur por kur hyhet brenda?

DW - 05.02.2018

Komisioni Europian del me një strategji të re për Ballkanin që të nxisë procesin e reformave. Serbia e Mali i Zi për herë të parë dëgjojnë vitin 2025 si kohë të mundshme anëtarësimi.

Udhëkryqi strategjik: Kosova dhe BE deri në 2025

Zhurnal - 05.02.2018

Udhëkryqi strategjik: Kosova dhe BE deri në 2025 Donika Emini Lajm i lidhur Një marrëveshje e keqe me Greqinë Si e ndaluan amerikanët gjenocidin në Ballkan? Diplomacia e Atleteve në vitin e ...

Strategjia e re e BE-së: Vetëm Serbia dhe Mali i Zi marrin afate kohore

Evropaelire - 05.02.2018

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të qartë kalendarik për pranim të mundshëm në BE në vitin 2025 , ...

BE: Kosova e Serbia të gjejnë zgjidhje deri më 2019

Almakos - 05.02.2018

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të qartë kalendarik për pranim të mundshëm në BE në vitin 2025, ...

Strategjia e re e BE-së: Vetëm Serbia dhe Mali i Zi marrin afate kohore

Shqipmedia - 05.02.2018

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të qartë kalendarik për pranim të mundshëm në BE në vitin 2025, ...

Nesër kuptohet se a është Kosova pjesë e strategjisë së BE-së

Lajmi.net - 05.02.2018

Nesër do të publikohet strategjia e Bashkimit Evropian për zgjerimin potencial të saj. Nëse propozimet e tanishme miratohen dhe kushtet plotësohen atëherë Serbia mund të bëhet anëtare e plotë e BE-së ...

Del dokumenti i BE për vendet e Ballkanit Perëndimor: Nuk ka anëtarësim në këto kushte

SOT - 05.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë ...

Zbardhet dokumenti që do të paraqitet nga KE për Ballkanin Perëndimor: Nuk ka BE, në këto kushte që jeni

LajmiFundit - 05.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë ...

Komisioni Evropian rekomandon që Demarkacioni të dërgohet në Arbitrazh

Albeu.com - 05.02.2018

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor , të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të qartë kalendarik për pranim të mundshëm në BE në vitin 2025, ...

BE: Kosova e Serbia të gjejnë zgjidhje deri më 2019

Zhurnal - 05.02.2018

BE: Kosova e Serbia të gjejnë zgjidhje deri më 2019 Prishtinë, 5 shkurt - Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin ...

Strategjia e re e BE-së: Vetëm Serbia dhe Mali i Zi marrin afate kohore

Lajmi.net - 05.02.2018

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të qartë kalendarik për pranim të mundshëm në BE në vitin 2025, ...

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të marrin pjesë në samitet e BE-së

Portalb - 05.02.2018

Një pjesë e mediave perëndimore sot publikuan se një grup prej 12 vendeve-anëtare të BE-së dëshiron që gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin pjesë në samitet e sivjetme të BE-së para se të ...

Strategjia për Ballkanin Perëndimor parashikon fillim të negociatave të Maqedonisë me BE-në në vitin 2019

Zhurnal - 05.02.2018

Strategjia për Ballkanin Perëndimor parashikon fillim të negociatave të Maqedonisë me BE-në në vitin 2019 Bruksel, 5 shkurt - Në versionin më të ri të Strategjisë për Ballkanin Perëndimor, citohet se ...

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të marrin pjesë në samitet e BE-së

Zhurnal - 05.02.2018

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të marrin pjesë në samitet e BE-së Shkup, 5 shkurt - Një pjesë e mediave perëndimore sot publikuan se një grup prej 12 vendeve-anëtare të BE-së dëshiron që gjashtë ...

Bashkimi Evropian do të pranojë Serbinë pa e njohur Kosovën

Albeu.com - 05.02.2018

Strategjia e Bashkimit Europian që pritet të publikohet nesër i referohet në shumë raste Kosovës dhe Serbisë. Aty kërkohet normalizimi i raporteve ndërmjet dy vendeve në mënyrë që ato të ecin në ...

Zbardhet dokumenti që do të paraqitet nga KE për Ballkanin Perëndimor: Nuk ka BE, në këto kushte që jeni

Lajm - 05.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë ...

BE, raporti i zgjerimit: Serbia e Mali i Zi të parat, Kosova e Serbia të gjejnë zgjidhje deri më 2019

SOT - 05.02.2018

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të qartë kalendarik për pranim të mundshëm në BE në vitin 2025, ...

Më 23 shkurt BE-ja do të diskutojë për bllokadën e Spanjës ndaj Kosovës?

Lajmi.net - 05.02.2018

Reagimet e Spanjës për strategjinë e re të zgjerimit të BE-së nga vendet e Ballkanit, do të jenë së shpejti temë diskutimi mes liderëve evropianë. Sipas “Vecernje Novosti” Këshilli Evropian do të ...

Vendet e Ballkanit Perëndimor do të marrin pjesë në samitet e BE-së

Almakos - 05.02.2018

Një pjesë e mediave perëndimore sot publikuan se një grup prej 12 vendeve-anëtare të BE-së dëshiron që gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin pjesë në samitet e sivjetme të BE-së para se të ...

Zbardhet dokumenti që do të paraqitet nga Komisioni Evropian për Ballkanin, ja për çka bëhet fjalë

Lajmi.net - 05.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë ...

Nuk ka anëtarësim në BE me automatizëm

Zhurnal - 05.02.2018

Nuk ka anëtarësim në BE me automatizëm Shkup, 5 shkurt - Nuk do ketë hyrje me automatizëm për vendet e Ballkanit Perendimorë në BE me ndonjë datë të caktuar, kështu ka deklaruar zëdhënësi i qeverisë ...

EUobserver: Letra e Spanjës kundër Kosovës në BE, “me ndikim të vogël”

Portalb - 05.02.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, po planifikon një turne në Ballkanin Perëndimor me qëllim të luftimit të ndikimit rus e kinez. Udhëtimi i tij, nga 26 shkurti deri më 1 mars, do ...

Shtetet e Ballkanit të marrin pjesë në takimet e BE-së edhe para anëtarësimit!

Lajmi.net - 05.02.2018

Një grup prej 12 shtetesh që janë anëtare të Bashkimit Evropian, po kërkojnë që vendet e Ballkanit Perëndimor të marrin pjesë në takimet vjetore të këtij institucioni edhe para se të anëtarësohen në ...

Kosova, në pritje të publikimit të Strategjisë së Zgjerimit të BE-së

Gazeta Express - 05.02.2018

Nesër pritet që Komisioni Evropian ta publikojë Strategjinë e Zgjerimit për Ballkanin Perëndimor dhe afatet e mundshme të anëtarësimit të këtyre vendeve në Bashkimin ...

BE-ja nesër i tregon Serbisë ç’duhet të bëjë me Kosovën

Koha.net - 05.02.2018

Zyrtarë serbë, medie të pushtetit e të opozitës, po e presin me ankth publikimin e strategjisë së Bashkimit Europian për zgjerim në Ballkanin Perëndimor e cila pritet të bëhet nesër .

BE: Elita politike në Ballkanin Perëndimor e lidhur me strukturat kriminale

Koha.net - 05.02.2018

Në versionin më të Strategjisë për Ballkanin, në kapitullin për sundimin e ligjit, Bashkimi Europian e ka ashpërsuar gjuhën dhe ua ka tërhequr qartas vëmendjen vendeve të rajonit se mund të bëhen ...

Ekskluzive: Kosova pa “perspektivë evropiane” në strategjinë e BE-së

Gazeta Express - 05.02.2018

Në strategjinë që do ta publikojë nesër Komisioni Europian, e cila ka të bëjë me anëtarësimn e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE, për Kosovën në fakt nuk ka ndonjë strategji.

Përfundoi mëngjesi i punës i ambasadorëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Shkup

Telegrafi - 05.02.2018

Sot, në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, Zëvendëskryetari i Qeverisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti takimin e dytë koordinues mëngjes pune me ambasadorët dhe ...

BE-ja për Ballkanin Perëndimor - shteti ligjor në rend të parë

VOA - 05.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë ...

Strategjia e re e BE për vendet e Ballkanit: Dera e hapur, por kur hyhet brenda?

BalkanWeb - 05.02.2018

Rruga e vendeve të Ballkanit drejt integrimit në Bashkimin Europian është ndërkohë një rrugë dhjetëravjeçare. Në vitin 2003 BE i premtoi Ballkanit perspektivën e integrimit në BE, por deri më tani ...

BE-ja për Ballkanin Perëndimor – shteti ligjor në rend të parë

BalkanWeb - 05.02.2018

Nga: Armand MERO Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton ...

BE: Kosova e Serbia të gjejnë zgjidhje deri më 2019

Telegrafi - 05.02.2018

Vendet e Bashkimit Evropian theksojnë se marrëveshja mes Kosovës e Serbisë është çelës për përparimin e këtyre dy vendeve drejt BE-së. Ndër pikat më të ndjeshme që përmendet në tekstin e “Strategjisë ...

Zbardhet dokumenti i KE, BE detyrimet e veta, Ballkani Perëndimor të vetat

Koha.net - 05.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë ...

Thirrja e BE: Kosova e Serbia të gjejnë zgjidhje deri më 2019

BalkanWeb - 05.02.2018

Serbia dhe Mali i Zi janë të vetmet vende të Ballkanit Perëndimor, të cilat në Strategjinë e Komisionit Evropian do të marrin afat të qartë kalendarik për pranim të mundshëm në BE në vitin 2025, ...

Cilat porosi, sipas Surroit, po i jep BE-ja për Kosovën dhe udhëheqjen e saj

Koha.net - 05.02.2018

Publicisti e shkrimtari Veton Surroi, një ditë para bërjes publike të Strategjisë së BE-së për zgjerimin e Unionit te vendet e Ballkanit Perëndimor, në një postim të vetin në Facebook, ka theksuar ...

Zyrtare: BE-ja nuk ia kërkon Serbisë njohjen e Kosovës

Gazeta Express - 05.02.2018

Strategjia e Bashkimit Evropian, që pritet të publikohet nesër, i referohet në shumë raste Kosovës dhe Serbisë. Aty kërkohet normalizimi i raporteve ndërmjet dy vendeve në mënyrë që ato të ecin në ...

EUobserver: Letra e Spanjës kundër Kosovës në BE, “me ndikim të vogël”

Koha.net - 05.02.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, po planifikon një turne në Ballkanin Perëndimor me qëllim të luftimit të ndikimit rus e kinez. Udhëtimi i tij, nga 26 shkurti deri më 1 mars, do ...

Shuplakë për shqiptarët

Java News - 05.02.2018

Të martën Bashkimi Europian do të prezantojë strategjinë e re për anëtarësim të vendeve të Ballkanit. Serbia dhe Mali i Zi favorizohen, vendet e tjera ngushëllohen me disa fjalë të ngrohta pa ...

Osmani takon ambasadorët: Strategjia, BE-ja kthen fokusin në rajon (FOTO)

Alb Portali - 05.02.2018

Loading... Në hapësirat e Sekretariatit për Çështje Evropiane, Zëvendëskryetari i Qeverisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sot mbajti takimin e dytë koordinues mëngjes pune me ...

BE: Elitat politike në Ballkanin Perëndimor, të lidhura me strukturat kriminale

Gazeta Tema - 05.02.2018

Bashkimi Europian e ka ashpërsuar gjuhën vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në versionin më të ri të Strategjisë për Ballkanin Perëndimor, Bashkimi Europian thekson se elitat politike të vendeve të ...

Strategjia e re e BE për Ballkanin: Dera e hapur por kur hyhet brenda?

Gazeta Tema - 05.02.2018

Komisioni Europian del me një strategji të re për Ballkanin që të nxisë procesin e reformave. Serbia e Mali i Zi për herë të parë dëgjojnë vitin 2025 si kohë të mundshme anëtarësimi.

“Der Spiegel” citon të dhëna nga KE: Rekomandim për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Java News - 05.02.2018

Komisioni Evropian bën të ditur sot në Strasburg, strategjinë e re të Ballkanit Perëndimor. KE bën fjalë për “shans historik për të lidhur të ardhmen fort e pakthyeshme me Bashkimin Europian”.

Zbardhet dokumenti i BE për Ballkanin Perëndimor: Shteti ligjor në rend të parë

Gazeta Tema - 05.02.2018

Komisioni Evropian pritet të paraqesë nesër Strategjinë për Zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Dokumenti, një kopje të të cilit Zëri i Amerikës e ka siguruar, ripërcakton nga njëra anë ...