TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Trepça, fara e konfliktit apo e pajtimit

Lajm - 09.10.2016

Mentor Nazarko Tash Trepça është pronë e qytetarëve të Kosovës. Me këto fjalë iu drejtuan opinionit publik zyrtarët më të lartë të Kosovës, duke iu referuar një ligji që brenda një dite kapërceu ...

Çaushi: Trepça mori rrugën e privatizimit

Almakos - 09.10.2016

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, thotë se deputetët e subjekteve të tjera politike kanë votuar kundër që Trepça të jetë në pronësi të Kosovës.

Lista Serbe: Ngrirje e pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës

Evropaelire - 09.10.2016

Deputetët e Listës Serbe sot kanë vendosur për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës dhe kanë deklaruar se në emër të interesave të popullit serb dhe demokracisë “me neveri e hedhin ...

Lista Serbe vendos të bojkotoj Kuvendin, nuk e njeh Ligjin për Trepçën

Lajmi.net - 09.10.2016

Deputetët e Listës Serbe sot kanë vendosur për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës dhe kanë deklaruar se në emër të interesave të popullit serb dhe demokracisë “me neveri e hedhin ...

Abdullahu: Ligji për Trepçën më i miri i mundshëm

Lajmi.net - 09.10.2016

Ekspertët e Qeverisë së Kosovës të fushave të ndryshme kanë punuar dhe kanë sjellë ligjin më të mirë të mundshëm për Trepçën, shkruan këshilltari i kryeministrit dhe zëdhënësi i Qeverisë, Faton ...

Lista Serbe vendos të bojkotoj Kuvendin, nuk e njeh Ligjin për Trepçën

Lajm - 09.10.2016

Deputetët e Listës Serbe sot kanë vendosur për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës dhe kanë deklaruar se në emër të interesave të popullit serb dhe demokracisë “me neveri e hedhin ...

Lista Serbe ngrin aktivitetin në Kuvendin e Kosovës

Albeu.com - 09.10.2016

Deputetët e Listës Serbe sot kanë vendosur për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës . Ata kanë deklaruar se “në emër të interesave të popullit serb dhe demokracisë, me neveri e ...

Trepça, një këshill nga Shqipëria për Qeverinë

Lajm - 09.10.2016

Konfederata e industrive të Shqipërisë ka vlerësuar miratimin e ligjit për Trepcën, megjithatë ka këshilluar vendimmarrjen politike të Kosovës të shqyrtojë me kujdes dhe të kryejë përmirësimet e ...

Simiq kërkon nga ministrat serbë që ta braktisin Qeverinë

Lajmi.net - 09.10.2016

Kreu i Listës Serbe, Slavko Simiq, ka thënë pas takimit urgjent të mbajtur në Mitrovicën e Veriut se vendimi për të ngrirë punën e deputetëve serbë në Kuvendin e Kosovës është vetëm hapi i parë drejt ...

Ekspertët nga Shqipëria këshillojnë Kosovën të përmirësojë Ligjin për “Trepçën”

Lajmi.net - 09.10.2016

Konfederata e industrive të Shqipërisë e ka sugjeruar Qeverinë e Kosovës që ta shqyrtoj me kujdes edhe një herë ligjin për Trepçën, për të shmangur të gjitha problematikat e mundshme, dhe për të qenë ...

Vuçiq nis konsultimet para vendimit për Trepçën, bisedon me ministrin e Mbrojtjes dhe Policisë

Lajmi.net - 09.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se do të nis një varg konsultimesh në prag të vendimet përfundimtar lidhur me veprimin e Serbisë në rastin e Trepçës dhe Marrëveshjes për ...

Analistët: Beogradi ka ndikuar në vendimet e Listës Serbe

Evropaelire - 09.10.2016

Analistët e çështjeve politike në Prishtinë, thonë se vendimi i koalicionit qeverisës, Lista Serbe për, siç thuhet, “ngrirje të pjesëmarrjes në institucionet e vendit”, nuk është veprim autonom i ...

Vuçiq nis konsultimet para vendimit për Trepçën, bisedon me ministrin e Mbrojtjes dhe Policisë

Lajm - 09.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se do të nis një varg konsultimesh në prag të vendimet përfundimtar lidhur me veprimin e Serbisë në rastin e Trepçës dhe Marrëveshjes për ...

Vuçiç shtyn për të martën mbledhjen e Qeverisë për ?Trepçën?

Albeu.com - 09.10.2016

Mbledhja e qeverisë Serbe e parashikuar për nesër është shtyrë për të martën nga Vuçiç. Me arsyetimin se duhet konsultuar me liderët serb përsa i përket Ligjit për Trepçën si dhe Marrëveshjes për ...

Trepça, një këshill nga Shqipëria për Qeverinë

LajmiFundit - 09.10.2016

Konfederata e industrive të Shqipërisë ka vlerësuar miratimin e ligjit për Trepcën, megjithatë ka këshilluar vendimmarrjen politike të Kosovës të shqyrtojë me kujdes dhe të kryejë përmirësimet e ...

Çaushi: Trepça mori rrugën e privatizimit

Telegrafi - 09.10.2016

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, thotë se deputetët e subjekteve të tjera politike kanë votuar kundër që Trepça të jetë në pronësi të Kosovës.

Ligji për 'Trepçën' është ligj për kontrabandim

Zeri - 09.10.2016

Lëvizja “Vetëvendosje” po e kundërshton mënyrën sesi e ka hartuar koalicioni qeverisës Ligjin për “Trepçën”, duke e konsideruar si ligj që kontrabandon pasurinë e vendit.

Lista Serbe ngrin pjesëmarrjen në Kuvend, nuk njeh Ligjin për Trepçën

Telegrafi - 09.10.2016

Deputetët e Listës Serbe sot kanë vendosur për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës dhe kanë deklaruar se “në emër të interesave të popullit serb dhe demokracisë, me neveri e hedhin ...

Lista Serbe ngrin pjesëmarrjen në Kuvend

Ora news - 09.10.2016

Deputetët e Listës Serbe sot kanë vendosur për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës dhe kanë deklaruar se “në emër të interesave të popullit serb dhe demokracisë, me neveri e hedhin ...

Trepça, një këshill nga Shqipëria për Qeverinë

Botasot - 09.10.2016

Konfederata e industrive të Shqipërisë ka vlerësuar miratimin e ligjit për Trepcën, megjithatë ka këshilluar vendimmarrjen politike të Kosovës të shqyrtojë me kujdes dhe të kryejë përmirësimet e ...

Abdullahu: Ligji për Trepçën më i miri i mundshëm

Telegrafi - 09.10.2016

Këshilltari i kryeministrit dhe zëdhënësi i Qeverisë, Faton Abdullahu, thotë se ekspertët e Qeverisë së Kosovës të fushave të ndryshme kanë punuar dhe kanë sjellë ligjin më të mirë të mundshëm për ...

Ekspertët nga Shqipëria këshillojnë Kosovën të përmirësojë Ligjin për “Trepçën”

Gazeta Express - 09.10.2016

Konfederata e industrive të Shqipërisë e ka sugjeruar Qeverinë e Kosovës që ta shqyrtoj me kujdes edhe një herë ligjin për Trepçën, për të shmangur të gjitha problematikat e mundshme, dhe për të qenë ...

Abdullahu: Ligji për Trepçën më i miri i mundshëm

Zeri - 09.10.2016

Ekspertët e Qeverisë së Kosovës të fushave të ndryshme kanë punuar dhe kanë sjellë ligjin më të mirë të mundshëm për Trepçën, shkruan këshilltari i kryeministrit dhe zëdhënësi i Qeverisë, Faton ...

Ekspertët nga Shqipëria këshillojnë Kosovën të përmirësojë Ligjin për “Trepçën”

Zeri - 09.10.2016

Konfederata e industrive të Shqipërisë e ka sugjeruar Qeverinë e Kosovës që ta shqyrtoj me kujdes edhe një herë ligjin për Trepçën, për të shmangur të gjitha problematikat e mundshme, dhe për të qenë ...

Simiq: Braktisja e Kuvendit është vetëm hapi i parë

Telegrafi - 09.10.2016

Kreu i Listës Serbe, Slavko Shimiq, ka thënë pas takimit urgjentë të mbajtur në Mitrovicën e Veriut se vendimi për të ngrirë punën e deputetëve serbë në Kuvendin e Kosovës është vetëm hapi i parë ...

Vuçiç thërret për të martën mbledhjen e Qeverisë për “Trepçën”

Gazeta Express - 09.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka shtyrë për të martën mbledhjen e Qeverisë së ...

Vucic thërret për të martën mbledhjen e Qeverisë për “Trepçën”

Gazeta Express - 09.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka shtyrë për të martën mbledhjen e Qeverisë së ...

Vuçiq nis konsultimet para vendimit për Trepçën, bisedon me ministrin e Mbrojtjes dhe Policisë

Zeri - 09.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se do të nis një varg konsultimesh në prag të vendimet përfundimtar lidhur me veprimin e Serbisë në rastin e Trepçës dhe Marrëveshjes për ...

Shtetëzimi i kombinatit të Trepçes

ABC News - 09.10.2016

PDK e LDK nuk mund të llogarisin më votat e pakicës serbe për të kaluar ligjet e rëndësishme në Kuvendin e Kosovës. Kjo për shkak se “Lista Serbe” ka vendosur të bojkotojë pjesëmarrjen në parlament.

Beogradi ka ndikuar në vendimet e Listës Serbe

Ora news - 09.10.2016

Analistët e çështjeve politike në Prishtinë, thonë se vendimi i koalicionit qeverisës, Lista Serbe për, siç thuhet, “ngrirje të pjesëmarrjes në institucionet e vendit”, nuk është veprim autonom i ...

Lista Serbe ngrin funksionet e saj në institucionet e Kosovës

VOA - 09.10.2016

Përfaqësuesit e Listës Serbe që janë pjesë e koalicionit qeverisës në Kosovë, kanë bërë të ditur se kanë ngrirë pozitat e tyre në qeveri dhe parlament për shkak të miratimit të ligjit për kombinatin ...

A është edhe Trepça një flamur patriotizmi?!

Telegrafi - 09.10.2016

Kur është fjala për Trepçën, nuk duhet barazuar kritikat e kundërshtarëve politikë me kritikat dhe sulmet që vijnë nga Beogradi. Secili politikan kosovar, pushtetar a opozitar, madje edhe secili ...

Trepça, fara e konfliktit apo e pajtimit

Tetova Sot - 09.10.2016

Mentor Nazarko Tash Trepça është pronë e qytetarëve të Kosovës. Me këto fjalë iu drejtuan opinionit publik zyrtarët më të lartë të Kosovës, duke iu referuar një ligji që brenda një dite kapërceu ...

Serbet reagojnë për Trepçën

Vision Plus - 09.10.2016

Lista Serbe pezullon pjesëmarrjen në qeveri dhe në Kuvendin e Kosovës. Vendimi është marre gjatë një takimi të anëtarëve të këtij subjekti politik ne Mitrovice, pasi Kuvendi miratoi me 79 vota pro ...

Lista Serbe ngrin pjesëmarrjen në Kuvend

Tetova Sot - 09.10.2016

Deputetët e Listës Serbe sot kanë vendosur për ngrirje të pjesëmarrjes në punën e Kuvendit të Kosovës dhe kanë deklaruar se “në emër të interesave të popullit serb dhe demokracisë, me neveri e hedhin ...

Vucic thërret për të martën mbledhjen e Qeverisë për “Trepçën”

Tetova Sot - 09.10.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic ka shtyrë për të martën mbledhjen e Qeverisë së Serbisë. Mbledhja e paraparë për nesër është shtyrë nga Vucic me arsyetimin se duhet konsultuar me liderët ...

LIVE: Nis seanca e Kuvendit, pritet miratimi i Ligjit për Trepçën (Video)

Lajmi.net - 08.10.2016

Ligji në leximin e parë kaloj me 82 vota pra, dhe 12 abstenime. Deputetët e Kuvendit të Kosovës pas disa orëve vonesë janë kthyer në Kuvend për lexim të dytë të Projektligjit për Trepçën që pritet të ...

Sejdiu tregon arsyet pse ky Ligj për Trepçën nuk duhet të kalojë

Lajmi.net - 08.10.2016

Dardan Sejdiu, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se Trepça do të përfundojë duke u privatizuar nëse ky Ligji votohet sonte nga deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Mustafa tregon ndryshimet e amandamenteve për Ligjin e Trepçës

Lajmi.net - 08.10.2016

Deputeti nga radhët LDK-së, Muhamet Mustafa, ka përmendur disa nga ndryshimet që kanë pësuar disa nga amandamenteve e Ligjit për Trepçën. Mustafa ka thënë, se aksionarët nuk mund ta aprovojnë ...

​Konjufca insiston që Trepça të karakterizohet ndërmarrje publike

Lajmi.net - 08.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca, ka insistuar se Trepça nuk mund të mbrohet nëse nuk karakterizohet si ndërmarrje publike. Ai u është drejtuar deputetëve të koalicionit që ...

Ymeri: Deputetët votuan kundër që Trepça të jetë në pronësi të Kosovës

Lajmi.net - 08.10.2016

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymrti u është drejtuar deputetet, se kanë votuar kundër që Trepça të jetë në pronësinë e Kosovës. “Të gjithë deputetët e Kuvendit të Kosovës e kanë ngritë dorën ...

Pas leximit të dytë, Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për Trepçën

Lajmi.net - 08.10.2016

Gjatë ditës së sotme, në Kuvendin e Kosovës, është votuar për Ligjin e Trepçës, ndërsa tashmë edhe pse me vonesë është miratuar ligji në fjalë. Ligji për Trepçën pas leximit të dytë është miratuar ...

Veseli uron minatorët pas miratimit të ligjit

Lajmi.net - 08.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës ka përgëzuar minatorët e Trepçës dhe qytetarët pas miratimit të ligjit për Trepçën. Menjëherë pas miratimit të ligjit, Veseli ka qenë lideri i parë institucional që ka ...

Miratohet ligji për “Trepçën” – Trepça kthehet në pronësi të Qeverisë dhe të punëtorëve

Lajm - 08.10.2016

Si rrallë herë në Kuvendin e Kosovës, Ligji për Trepçën ka bërë bashkë pozitë e ...

Mustafa: Ligji për Trepçën i hap rrugë zhvillimit

Lajmi.net - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në mes natë ka shkruar për miratimin e Ligjit për Trepçën nga Kuvendi i Kosovës. Ai me anë të një statusi në facebook, ka kujtuar premtimin që u kishte bërë ...

Mustafa: Ligji për Trepçën i hap rrugë zhvillimit të vendit

Albeu.com - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas miratimit të Ligjit për Trepçën , theksuar se ky ligj i hap rrugë zhvillimit të vendit. Në një status në “Facebook” ai thotë se u kishte premtuar ...

Kosovë, Kuvendi miraton në parim projektligjin për “Trepçën”

Almakos - 08.10.2016

Kuvendi i Kosovës miratoi në parim projektligjin për “Trepçën” me 82 vota pro, 12 abstenime dhe asnjë kundër, pas një seance të gjatë shqyrtimi të ditës së premte, e cila do të pasohet nga një seancë ...

Sejdiu: Mbrëmë u votua për privatizimin e Trepçës

Lajmi.net - 08.10.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes dhe komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu ka thënë se mbrëmë me miratimin ligjit për Trepçën o votua për privatizimin e saj.

Vulin: Vendimi për Trepçën mund të destabilizojë Kosovën

Lajmi.net - 08.10.2016

Ministri serb i Punës dhe Politikës Sociale Alexander Vulin ka thënë për RTS se përpjekja e Prishtinës për miratimin e ligjit për Trepçën tregon se Prishtina kërkon të vendos rregullin se çdo gjë që ...

Vetëvendosja/ Mbrëmë u votua për privatizimin e Trepçës

Albeu.com - 08.10.2016

Dardan Sejdiu, nënkryetari i lëvizjes Vetëvendosja , ndërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ka komentuar votimin e mbrëmshëm të ligjit për Trepçën.

Miratohet ligji për Trepçën-revoltohet Beogradi

Ina - 08.10.2016

Pas një seance të gjatë, në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, Kuvendi i Kosovës ka miratuar ligjin për Trepçën. Me 79 vota pro, 14 abstenime dhe asnjë kundër, ndërmarrja Trepça është kthyer ...

Mustafa: Ligji për Trepçën i hapë rrugë zhvillimit

Evropaelire - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, thotë se në fillim të këtij viti “u kishte premtuar minatorëve se zgjidhjen e Trepçës, do e bëjmë në të mirë të të gjithëve”.

Kuvendi i Kosovës e miratoi Ligjin për Trepçën në lexim të dytë

Portalb - 08.10.2016

Kuvendi i Kosovës miratoi, pas mesnatës së të premtes, Ligjin për Trepçën me të cilin, siç thanë deputetët, gjigandi ekonomik do të rimëkëmbet dhe do të rikthehet në treg.

Drecun: Ligji i ri për Trepçën, spastrim etnik i serbëve në Kosovë

Lajmi.net - 08.10.2016

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, vlerëson se Trepça është një simbol i luftës për mbijetesën e 2.500 serbëve që punojnë në pjesën veriore të Trepçës, ndërsa ...

Miratohet Ligji për Trepçën, kundërshton Lista Serbe

SOT - 08.10.2016

Kuvendi i Kosovës miratoi, pas mesnatës së të premtes, Ligjin për Trepçën me të cilin, siç thanë deputetët, gjigandi ekonomik do të rimëkëmbet dhe do të rikthehet në treg.

Mustafa: Dje ishte një ditë e rëndësishme, ‘Trepça’ na bashkoi të gjithëve

Lajmi.net - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke e komentuar votimin e ligjit për Trepçën, thotë se ky kombinat i ka bashkuar të gjithë, ata që e përkrahën, por edhe ata që nuk e përkrahën ligjin.

Stavileci vlerëson se është bërë zgjidhja më e mirë për Trepçën

Lajmi.net - 08.10.2016

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka thënë se është bërë zgjidhja më e mirë për Trepçën, ku u miratua mbrëmë Ligji për këtë ndërmarrje nga Kuvendi i Kosovës.

Gjigantit Trepça i duhet kohë të rimëkëmbet

Evropaelire - 08.10.2016

Ligji për Trepçën, i miratuar nga Kuvendi i Kosovës , nga ekspertët po vlerësohet si një nga hapat më të rëndësishëm të bërë në fushën e zhvillimit ekonomik të vendit.

Drecun: Duhet ta marrim Trepçën, ajo është simbol i serbëve

Zhurnal - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun reagon për miratimin e Ligjit për “Trepçën” nga Kuvendi i Kosovës. Ai thotë se Trepça është simbol i luftës për mbijetesë për 2 mijë e ...

Trepçës i duhet kohë të rimëkëmbet

Lajmi.net - 08.10.2016

Ligji për Trepçën, i miratuar nga Kuvendi i Kosovës, nga ekspertët po vlerësohet si një nga hapat më të rëndësishëm të bërë në fushën e zhvillimit ekonomik të vendit.

Sejdiu: Lista Serbe dëshiron privatizimin e Trepçës, ne jemi kundër

Lajmi.net - 08.10.2016

Lista Serbe është pjesë e Qeverisë dhe ka ndihmuar kryeministrin Isa Mustafa dhe kryetarin e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa që të privatizojnë Trepçën.

Mustafa ?Trepça na bashkoi të gjithëve?

Albeu.com - 08.10.2016

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa , pas miratimit të ligjit të Trepçës ka reaguar ndërmjet një postimi në rrjetin social Facebook. Mustafa ka falënderuar një pjesë të opozitës (AAK-në dhe Nismën) ...

Nitaj: Edhe demarkacionin mund ta zgjidhim lehtë si Trepçën

Lajmi.net - 08.10.2016

Zëdhënësi i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, ka thënë se edhe puna e marrëveshjes për demarkacionin kufitar me Malin e Zi është kaq e thjesht sa ajo me Trepçën, për çka u miratua ...

Mustafa: Trepça na bashkoi të gjithëve

Portalb - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, është shprehur i lumtur me faktin që një çështje si ndërmarrja e Trepçës dhe e ardhmja e saj ka bashkuar të gjithë spektrin politik – përjashto Lëvizjen ...

Vetëvendosje: Qeveria po privatizon Trepçën

Evropaelire - 08.10.2016

Përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje thonë se Ligji për Trepçën, i miratuar në Kuvendin e Kosovës, nuk trajton Trepçën si aset nacional për zhvillim, por siç e quajnë atë “ plaçkën e radhës së ...

​Kozarev: Ligji për Trepçën, sulm ndaj pasurisë së Serbisë dhe ndryshim i strukturës etnike

Lajmi.net - 08.10.2016

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje edhe me serbët e konsiderojmë si të pavlerë dhe të parealizueshme. Me këtë vendim është dërguar porosia më e keqe e mundshme për palën ...

Menaxhmenti serb në veri: Nuk e pranojmë Ligjin për Trepçën

Evropaelire - 08.10.2016

Strukturat udhëheqëse të Trepçës në pjesën veriore të Mitrovicës thonë se miratimi i Ligjit për Trepçën në Kuvendin e Kosovës, është i pavlefshëm dhe se nuk do ta zbatojnë.

Selimi: LDK, PDK, AAK dhe NISMA votuan KUNDËR që Trepça të mos jetë në pronësi të Kosovës (Foto)

Lajmi.net - 08.10.2016

Deputeti i Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka treguar dy amendamentet e Grupit Parlamentar të VV-së, të cilat dje u kundërshtuan nga LD, PDK, AAK dhe Nisma.

LDK përgëzon qytetarët për Ligjin e Trepçës

Lajmi.net - 08.10.2016

Lidhja Demokratike e Kosovës ka përgëzuar qytetarët për miratimin e Ligjit për Trepçën. Sipas tyre ky Ligj do të mundësojë zhvillimin e qëndrueshëm të gjigantit ekonomik Trepça.

Sa kohë i duhet Trepçës për t’u rimëkëmbur?

Lajm - 08.10.2016

Ligji për Trepçën, i miratuar nga Kuvendi i Kosovës, nga ekspertët po vlerësohet si një nga hapat më të rëndësishëm të bërë në fushën e zhvillimit ekonomik të vendit.

Qeveria e Kosovës merr kontrollin e Trepçës, serbët protestojnë

SOT - 08.10.2016

Parlamenti i Kosovës votoi të premten vonë për vënien në kontroll të qeverisë së kompleksit gjigant të minierave në Trepçe duke e shpëtuar nga falimentimi, megjithë kundërshtimet e Beodradit dhe ...

Çaushi: Deputetët votuan që Trepça të mos jetë në pronësi të Kosovës

Lajmi.net - 08.10.2016

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi, vlerëson se me Ligjin i ri të Trepçës ky gjigant metalurgjik do të vazhdoj rrugën e të gjitha ndërmarrjeve qe pas luftës siç shprehet ai iu nënshtruan ...

LIVE: Nis seanca e Kuvendit, pritet miratimi i Ligjit për Trepçën (Video)

Telegrafi - 08.10.2016

Kuvendi i Kosovës është mbledhur sonte në një seancë të re, ku do të nxjerr në lexim të dytë Projektligjin për Trepçën, i cili ka kaluar sot në leximin e parë.

Sindikata: Minatorët të gëzuar, presin përmirësimin e mirëqenies sociale

Zeri - 08.10.2016

Kryesindikalisti i minatorëve, Shyqyri Krasniqi, ka thënë se është i lumtur që kërkesa e tyre për ligjin mbi Trepçën më në fund po realizohet. Krasniqi në një intervistë në Orën e Fundit, ka thënë se ...

Mustafa tregon ndryshimet në Projektligjin për Trepçën

Gazeta Express - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa ka paraqitur ndryshimet që janë bërë në Projektligjin për Trepçën. Ka thënë se nuk është ndryshuar thelbi i ...

Deputetët kthehen në Kuvend, pritet miratimi i Ligjit për Trepçën

Zeri - 08.10.2016

Ligji në leximin e parë kaloj me 82 vota pra, dhe 12 abstenime. Deputetët e Kuvendit të Kosovës pas disa orëve vonesë janë kthyer në Kuvend për lexim të dytë të Projektligjit për Trepçën që pritet të ...

Mustafa tregon ndryshimet në Projektligjin për Trepçën

Zeri - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa ka paraqitur ndryshimet që janë bërë në Projektligjin për Trepçën. Ka thënë se nuk është ndryshuar thelbi i Ligjit.

Konjufca insiston që Trepça të karakterizohet ndërmarrje publike

Gazeta Express - 08.10.2016

Glauk Konjufca ka thënë se Trepça duhet të karakterizohet si ndërmarrje ...

Konjufca insiston që Trepça të karakterizohet ndërmarrje publike

Telegrafi - 08.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Galauk Konjufca, ka insistuar se Trepça nuk mund të mbrohet nëse nuk karakterizohet si ndërmarrje publike.

Deputetët e VAKAT i “bashkohen” Listës Serbe, kundër Trepçës?!

Telegrafi - 08.10.2016

Deputetët e koalicionit VAKAT, Duda Balje dhe Qerim Bajrami si dhe ministri nga ky koalicion, Rasim Demiri, nuk po marrin pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës, ku po diskutohet projektligji për ...

Konjufca insiston që Trepça të karakterizohet ndërmarrje publike

Zeri - 08.10.2016

Glauk Konjufca ka thënë se Trepça duhet të karakterizohet si ndërmarrje publike Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca, ka insistuar se Trepça nuk mund të mbrohet nëse nuk ...

Miratohet ligji për “Trepçën” – Trepça kthehet në pronësi të Qeverisë dhe të punëtorëve

Gazeta Express - 08.10.2016

Si rrallë herë në Kuvendin e Kosovës, Ligji për Trepçën ka bërë bashkë pozitë e ...

Kuvendi miratoi Ligjin për Trepçën

Telegrafi - 08.10.2016

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, me shumicë votash, kanë miratuar Ligjin për Trepçën. Projektligji për Trepçën, në leximin e dytë, është miratuar me 79 vota për, nga 93 deputetë sa ishin në sallë.

Parlamenti i Kosovës miraton ligjin për Trepçën

VOA - 08.10.2016

Parlamenti i Kosovës, me 79 vota për dhe 14 vota të paanshme miratoi ligjin për kombinatin metalurgjik Trepça, me të cilin synohet që qeveria të vërë nën kontroll këtë kompleks me gjithë ...

Kuvendi i Kosovës miraton ligjin për Trepçën

BalkanWeb - 08.10.2016

KOSOVË -Deputetët e Kuvendit të Kosovës me shumicë votash, kanë miratuar rreth orës 01:30 pas mesnate ligjin për Trepçën. Projektligji për Trepçën, në leximin e dytë, është miratuar me 79 vota për, ...

Kryeministri Mustafa: Ligji për Trepçën i hapë rrugë zhvillimit

Gazeta Express - 08.10.2016

Në sekondat që ka përfunduar miratimi i Ligjit për Trepçën, që e kthen gjigantin ekomomik të Kosovës në pronësi të Qeverisë dhe punëtorëve, ka reaguar kryeministri Isa ...

Kështu votuan deputetët për Ligjin për Trepçën

Gazeta Express - 08.10.2016

Pas ndërprerjes për më shumë pesë orë, seanca për miratimin e Ligjit të Trepçës rifilloi pas ...

Veseli uron minatorët pas miratimit të ligjit

Gazeta Express - 08.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës ka përgëzuar minatorët e Trepçës dhe qytetarët pas miratimit të ligjit për ...

Miratohet Ligji për Trepçën, kundërshton Lista Serbe

Ora news - 08.10.2016

Kuvendi i Kosovës miratoi, pas mesnatës së të premtes, Ligjin për Trepçën me të cilin, siç thanë deputetët, gjigandi ekonomik do të rimëkëmbet dhe do të rikthehet në treg. Me 79 vota për.

Mustafa: Ligji për Trepçën i hap rrugë zhvillimit të vendit

Telegrafi - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar në Facebook pas miratimit të Ligjit për Trepçën, duke thënë se ky ligj i hap rrugë zhvillimit të vendit.

Pas miratimit të ligjit, çfarë do të ndodhë me "Trepçën"?

Gazeta Express - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, dje gjatë seancës për Projektligjin e "Trepçës" në Kuvend i përmendi disa nga të mirat që do të ndodhin pas miratimit të këtij Projektligji, shkruan ...

Veseli uron minatorët, pas miratimit të Ligjit për Trepçën

Telegrafi - 08.10.2016

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka uruar të gjithë për miratimin e Ligjit të Trepçës. Ai në rrjetin e tij social në Facebook ka bashkangjitur edhe një foto gjatë një vizite të tij me ...

Ymeri: Deputetët votuan kundër që Trepça të jetë në pronësi të Kosovës

Zeri - 08.10.2016

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymerti u është drejtuar deputetet, se kanë votuar kundër që Trepça të jetë në pronësinë e Kosovës, duke e quajtur këtë skandaloze.

“Trepça” veç e Kosovës

Telegrafi - 08.10.2016

Lëvizja “Vetëvendosje” është e bindur se tash pas miratimit të Ligjit për “Trepçën” i mundësohet Qeverisë që ta shesë atë pjesë-pjesë. “Trepça” tash e tutje do të jetë Shoqëri Aksionare me ...

Kuvendi miratoi Ligjin për Trepçën

Zeri - 08.10.2016

Projektligji për Trepçën, në leximin e dytë, është miratuar me 79 vota për, nga 93 deputetë sa ishin në sallë. Kanë abstenuar 14 deputetë, kurse asnjë votë nuk ka qenë kundër.

'Trepça' made in Kosova

Zeri - 08.10.2016

Lëvizja “Vetëvendosje” është e bindur se tash pas miratimit të Ligjit për “Trepçën” i mundësohet Qeverisë që ta shesë atë pjesë-pjesë. “Trepça” tash e tutje do të jetë Shoqëri Aksionare me ...

Ja çfarë thonë minatorët për "Trepçën"

Gazeta Express - 08.10.2016

​Minatorët e “Trepçës” i janë gëzuar ligjit me anë të të cilit gjigantin ekonomik ia kthen Kosovës dhe besojnë se ai do të kalojë në Kuvendin e Kosovës ndonëse druajnë se protestat e punëtorëve të ...

Minatorët: Është koha e fundit për 'Trepçën'

Zeri - 08.10.2016

Minatorët e “Trepçës” i janë gëzuar ligjit me anë të të cilit gjigantin ekonomik ia kthen Kosovës dhe besojnë se ai do të kalojë në Kuvendin e Kosovës ndonëse druajnë se protestat e punëtorëve të ...

Mustafa: Ligj për Trepçën, i hap rrugë zhvillimit

Ora news - 08.10.2016

Kryeministri Isa Mustafa thotë se mbajti premtimin e dhënë duke miratuar në Kuvend ligjin për Trepçën. “Ne Javën e Minatorit, në fillim të këtij viti, u pata premtuar Minatorëve se zgjidhjen e ...

Sejdiu: Mbrëmë u votua për privatizim të Trepçës

Telegrafi - 08.10.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu ka komentuar votimin e mbrëmshëm të ligjit për Trepçën, duke thënë se ajo që u votua në Kuvendin e Kosovës lidhje me sovranizimin dhe zhvillimin e ...

Projektligji për Trepcën, serbët e veriut të Kosovës në takim urgjent

ABC News - 08.10.2016

Përfaqësuesit e katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës zhvilluan një takim të përbashkët për të kundërshtuar projektligjin për Minierën e Trepçës.

Murati: "Trepça" u shpëtua, radha është te zhvillimi ekonomik

Gazeta Express - 08.10.2016

Ministri i Diasporës, Valon Murati ka shprehur se ishte e domosdoshme të miratohej ligji për ta shpëtuar Trepçën nga falemindetimi. Sipas tij pas miratimit të ligjit është radha e përdorimit të këtij ...

Sejdiu: Ajo që u votua mbrëmë s’ka lidhje me zhvillimin e Trepçës

Zeri - 08.10.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu ka komentuar votimin e mbrëmshëm të ligjit për Trepçën. Ai ka thënë se “ajo që u votua mbrëmë në Kuvendin e Kosovës lidhje me sovranizimin dhe ...

Deputeti i LDK-së: Tash zhvillimi i "Trepçës" varet nga ne dhe nga udhëheqja e kompanisë

Gazeta Express - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa, pas miratimit të Ligjit për "Trepçën" ka thënë se zhvillimi i mëtejshëm i minierës do të varet nga Qeveria dhe nga udhëheqja e kompanisë.

Aleksandar Vulin: Ligji për "Trepçën" do të sjell destabilizim në Kosovë

Gazeta Express - 08.10.2016

Ministri serb për Kosovën, Aleksandar Vulin thotë se miratimi i Trepçës është përpjekje për të krijuar një precedent në drejtim të pasurive në krahinë, por edhe është përpjekje për ta destabilizuar ...

Çmenden mediat serbe: Ligji për Trepçën u kontrabandua natën dhe pa Listën Serbe!

Zeri - 08.10.2016

Të ashpra janë reagimet e mediave serbe pas Aprovimit të Ligjit për Trepçën nga Kuvendi i Republikës së Kosovës. Kështu, që nga orët e para të mëngjesit të së shtunës mediat serbe kanë raportuar ...

ODK: Institucionet e Kosovës i pret një sfidë e madhe për "Trepçën"

Gazeta Express - 08.10.2016

Pas aprovimit së Ligjit të "Trepçës" nga Kuvendi, Oda Ekonomike e Kosovës (ODK) ka shprehur se do ta përkrahë dhe do të angazhohet që Trepça të kthejë namin e dikurshëm të zhvillimit ekonomik.

Drecun: Duhet ta marrim "Trepçën"

Gazeta Express - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun reagon për miratimin e Ligjit për “Trepçën” nga Kuvendi i Kosovës. Ai thotë se Trepça është simbol i luftës për mbijetesë për 2 mijë e ...

Drecun: Duhet ta marrim Trepçën, ajo është simbol i serbëve

Telegrafi - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun reagon për miratimin e Ligjit për “Trepçën” nga Kuvendi i Kosovës. Ai thotë se Trepça është simbol i luftës për mbijetesë për 2 mijë e ...

Mustafa: Trepça na bashkoi të gjithëve

Telegrafi - 08.10.2016

Pas miratimit të Ligjit për Trepçën, kryeministri i vendit, Isa Mustafa, përmes një postimi në Facebook, ka falënderuar një pjesë të opozitës (AAK-në dhe Nismën) për kontributin e dhënë në miratimin ...

A u shpëtua Trepça?

Ora news - 08.10.2016

Qeveria e Kosovës bëhet zyrtarisht aksionari kryesor i gjigantit metalurgjik “Trepça” me 80 për qind pjesëmarrjeje, derisa punëtorët bëhen pronarë me 20 për qind të aksioneve.

Deputeti i LDK-së: Tash zhvillimi i "Trepçës" varet nga ne dhe nga udhëheqja e kompanisë

Zeri - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa, pas miratimit të Ligjit për "Trepçën" ka thënë se zhvillimi i mëtejshëm i minierës do të varet nga Qeveria dhe nga udhëheqja e kompanisë.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik: U bë zgjidhja më e mirë për "Trepçën"

Gazeta Express - 08.10.2016

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka thënë se është bërë zgjidhja më e mirë për Trepçën, ku u miratua mbrëmë Ligjit për këtë ndërmarrje nga Kuvendi i ...

Drecun: Duhet ta marrim Trepçën

Zeri - 08.10.2016

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun reagon për miratimin e Ligjit për “Trepçën” nga Kuvendi i Kosovës. Ai thotë se Trepça është simbol i luftës për mbijetesë për 2 mijë e ...

Trepçës i duhet kohë të rimëkëmbet

Telegrafi - 08.10.2016

Ligji për Trepçën, i miratuar nga Kuvendi i Kosovës, nga ekspertët po vlerësohet si një nga hapat më të rëndësishëm të bërë në fushën e zhvillimit ekonomik të vendit.

Gjigantit "Trepça" i duhet kohë të rimëkëmbet

Gazeta Express - 08.10.2016

Ligji për Trepçën, i miratuar nga Kuvendi i Kosovës, nga ekspertët po vlerësohet si një nga hapat më të rëndësishëm të bërë në fushën e zhvillimit ekonomik të ...

Stavileci vlerëson se është bërë zgjidhja më e mirë për Trepçën

Zeri - 08.10.2016

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka thënë se është bërë zgjidhja më e mirë për Trepçën, ku u miratua mbrëmë Ligji për këtë ndërmarrje nga Kuvendi i Kosovës.

Gjigantit 'Trepça' i duhet kohë të rimëkëmbet

Zeri - 08.10.2016

Ligji për Trepçën, i miratuar nga Kuvendi i Kosovës, nga ekspertët po vlerësohet si një nga hapat më të rëndësishëm të bërë në fushën e zhvillimit ekonomik të vendit.

Lekaj: E ndihmuan Kosovën dhe “Trepçën”, jo Qeverinë

Gazeta Express - 08.10.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka nisur të mbështesë Qeverinë në projektligjet që po i propozon. Së fundmi, AAK ka votuar edhe Ligjin për Trepçën. Pal Lekaj thotë se krejt këtë e kanë bërë për t’i ...

Lekaj:Trepça shpëtoi nga falimentimi

Telegrafi - 08.10.2016

Kryetari i Grupit Parlamentar dhe nënkryetari i AAK-së, Pal Lekaj ka deklaruar se deputetët i dhanë një zgjidhje juridike e ligjore Trepçës, duke e shpëtuar nga likuidimi e falimentimi.

Sejdiu: Lista Serbe dëshiron privatizimin e Trepçës, ne jemi kundër

Zeri - 08.10.2016

Lista Serbe është pjesë e Qeverisë dhe ka ndihmuar kryeministrin Isa Mustafa dhe kryetarin e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa që të privatizojnë Trepçën.

Menaxhmenti serb i Shkritores në Zveçan: Ligji për Trepçën, në veri i parealizueshëm

Telegrafi - 08.10.2016

Qëndrimet e njëanshme që ka ndërmarrë Prishtina nuk çojnë kah zgjidhja, por vetëm nga komplikimi i situatës dhe krijimi i problemeve të reja. Kështu u tha në një konferencë për media, e cila u mbajt ...

Sejdiu: Qeveria ka kontrabanduar Ligjin për "Trepçën"

Gazeta Express - 08.10.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu ka shprehur edhe njëhere kundërshtimin e Vetëvendosjes për ligjin e Trepçës. Ai ka thënë se Qeveria me këtë votim e ka kontrabanduar ligjin për ...

Udhëheqësit serbë të “Trepçës”: Duam dialog, me Ligjin e ri shkatërrohet modeli i vjetër i menaxhimit

Gazeta Express - 08.10.2016

Zyrtarët serbë që menahxojnë me shkritoren e “Trepçës” në Zveçan kanë thënë se Ligji i ri për Trepçën shkatërron komplet strukturën e vjetëe te kësaj ndërmarrje.

Sejdiu: Ligji për Trepçën u bë për privatizim e dialog

Telegrafi - 08.10.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu, në një konferencë për media u shpreh se ligji për Trepçën nuk është ligj për sovranizim dhe zhvillim.

Lekaj: Jemi kujdesur që Qeveria të mos kontrabandojë nene të dyshimta në ligjin për Trepçën

Zeri - 08.10.2016

Shefi i deputetëve të AAK-së, Pal Lekaj, ka shprehur bindjen se pas shumë vitesh, Trepça do të mund të rifillojë të mbajë barrën kryesore të zhvillimit ekonomik për Kosovën.

“Trepça na bashkoi të gjithëve”

Ora news - 08.10.2016

Kryeministri Isa Mustafa e quan të rëndësishme ditën e djeshme kur Kuvendi miratoi ligjin për Trepçen. “Aprovuam një ndër ligjet më të mira në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Ligjin e Trepçës.

Reagon Vetëvendosje: Qeveria po privatizon Trepçën

Ora news - 08.10.2016

Përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje thonë se Ligji për Trepçën, i miratuar në Kuvendin e Kosovës, nuk trajton Trepçën si aset nacional për zhvillim, por siç e quajnë atë “ plaçkën e radhës së ...

LDK: Ligji për "Trepçën", arritje e Qeverisë dhe e Isa Mustafës

Gazeta Express - 08.10.2016

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), miratimin e ligjit për Trepçën e ka vlerësuar si një sukses i kryetarit të këtij subjekti Isa Mustafa. Sipas saj ligji për Trepçën, është merita e radhës në listën ...

Dardan Sejdiu kritikon Muhamet Mustafën

Zeri - 08.10.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu ka reaguar ndaj deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Muhamet Mustafa. Mustafa ka thënë se në bisedime e Brukselit do të duhej që pala ...

Abstenimi i LVV-së në Ligjin për "Trepçën" acaron punëtorin e kombinatit

Gazeta Express - 08.10.2016

Pas më shumë se 10 orësh, deputetët e Kuvendit të Kosovës, kanë miratuar Ligjin për "Trepçën". 79 deputetë votuan për, asnjë nuk ishte kundër dhe 14 deputetët e Lëvizjes "Vetëvendosje" ...

Mustafa: Dardan Sejdiu po e shpreh euforinë e tij propagandistike

Gazeta Express - 08.10.2016

Deputeti i Lidhjes Demokratike, Muhamet Mustafa i është kundërpërgjigjur nënkryetarit të Vetëvendosje, Dardan Sejdiu. Mustafa përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka shkruar se në katër ...

Kosovë, miratohet në parim pr/ligji për Trepçën

Shqiperia Ime - 08.10.2016

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, me 82 vota për dhe 12 abstenime, kanë miratuar në parim Ligjin për Trepçën. 94 deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë marrë pjesë në votim.

Kosovë, Kuvendi miraton në parim projektligjin për “Trepçën”

Flaka - 08.10.2016

Kuvendi i Kosovës miratoi në parim projektligjin për “Trepçën” me 82 vota pro, 12 abstenime dhe asnjë kundër, pas një seance të gjatë shqyrtimi të ditës së premte, e cila do të pasohet nga një seancë ...

Kuvendi e kthen “Trepçën” në pronësi të kosovarëve

Java News - 08.10.2016

Si rrallë herë në Kuvendin e Kosovës, Ligji për Trepçën ka bërë bashkë pozitë e opozitë, raporton Koha.net. Brenda një seance maratonike që ka zgjatur më shumë se 10 orë është miratuar në lexim të ...

“Trepça” veç e Kosovës

Shqiperia Ime - 08.10.2016

Lëvizja “Vetëvendosje” është e bindur se tash pas miratimit të Ligjit për “Trepçën” i mundësohet Qeverisë që ta shesë atë pjesë-pjesë. “Trepça” tash e tutje do të jetë Shoqëri Aksionare me ...

“Trepça” veç e Kosovës

Tetova Sot - 08.10.2016

Lëvizja “Vetëvendosje” është e bindur se tash pas miratimit të Ligjit për “Trepçën” i mundësohet Qeverisë që ta shesë atë pjesë-pjesë. “Trepça” tash e tutje do të jetë Shoqëri Aksionare me ...

Miratohet ligji për Trepçën, revoltohet Beogradi

Gazeta Tema - 08.10.2016

Pavarësisht protestave dhe kundërshtimit të serbëve të Kosovës dhe qeverisë në Beograd, parlamenti i Kosovës miratoi ligjin për Trepçën, duke e bërë pronare qeverinë e Kosovës me 80 përqind të ...

Kalon në pralament ligji i shumëdebatuar për minierën e Trepçës, qeveria e Kosovës bëhet aksionere me 80%

Respublica - 08.10.2016

Parlamenti i Kosvës miratoi mbrëmë ligjin për kalimin e minierës së Trepçës në shoqëri aksionere. Ligji përcakton qartë se resurset minerare janë pronë e Republikës së Kosovës.

“Trepça” shkon në OKB

Vision Plus - 08.10.2016

Pak ore pasi parlamenti i Kosovës miratoi ligjin per kompleksin e minierave te Trepçës, Serbia e cilësoi te pavlefshëm ligjin dhe kërcënoi ta çoje këtë çështje ne OKB.

Mustafa: Trepça na bashkoi

Shqiperia Ime - 08.10.2016

Pas miratimit të Ligjit për Trepçën, kryeministri i vendit, Isa Mustafa, përmes një postimi në Facebook, ka falënderuar një pjesë të opozitës (AAK-në dhe Nismën) për kontributin e dhënë në miratimin ...

Sejdiu: Lista Serbe po ndihmon Mustafën për ta privatizuar Trepçën

Tetova Sot - 08.10.2016

Lista Serbe është pjesë e Qeverisë dhe ka ndihmuar kryeministrin Isa Mustafa dhe kryetarin e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa që të privatizojnë Trepçën.

Lekaj: E ndihmuan Kosovën dhe “Trepçën”, jo Qeverinë

Tetova Sot - 08.10.2016

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka nisur të mbështesë Qeverinë në projektligjet që po i propozon. Së fundmi, AAK ka votuar edhe Ligjin për Trepçën. Pal Lekaj thotë se krejt këtë e kanë bërë për t’i ...

Sejdiu: Qeveria ka kontrabanduar ‘Trepçën’

Shqiperia Ime - 08.10.2016

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu ka shprehur edhe njëhere kundërshtimin e Vetëvendosjes për ligjin e Trepçës. Ai ka thënë se Qeveria me këtë votim e ka kontrabanduar ‘Trepçën’, ...

Isa Mustafa: Ligji për Trepçën, ndër më të mirët që kemi votuar

Tetova Sot - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës Isa MUstafa ka përgëzuar parlamentin për votimin e njerit prej ligjeve më të mira që ka miratuar ndonjëherë. Ai shkruan sot: “Dje kaluam një ditë të rëndësishme destinuar ...

Mustafa: Trepça na bashkoi të gjithëve

Flaka - 08.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka deklaruar se 17 vjet pas çlirimit kanë arritur t’ia japin drejtimin e duhur zhvillimit të Trepçës. Ai ka arsyetuar edhe kundërshtimin e deputetëve serbë me të ...

OEK përshëndet aprovimin e Ligjit mbi Trepçën

Kosova Live - 08.10.2016

Oda Ekonomike e Kosovës përshëndet aprovimin e Ligjit mbi Trepçën nga Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe thekson se ky është në hap i rëndësishëm në krijimin e kushteve për zhvillimin e mëtejmë të ...

Vetëvendosje!: Ligji për Trepçën u bë për privatizim e dialog

Kosova Live - 08.10.2016

Mbrëmë, pas mesnate është votuar ligji për privatizim dhe dialog. Nënkryetari i Vetëvendosje!-s, Dardan Sejdiu në konferencë për media u shpreh se ligji për Trepçën nuk është ligj për sovranizim dhe ...

Trepça është dhe mbetet pronë e Kosovës, thotë LKD pas miratimit të ligjit

Kosova Live - 08.10.2016

Lidhja Demokratike e Kosovës ka përgëzuar qytetarët për miratimin e Ligjit për Trepçën, i përgatitur nga Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me Komisionin për Zhvillim Ekonomik të Kuvendit, pas ...

‘Beteja’ për Trepçën

Evropaelire - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Seanca e Kuvendit sot, në rend dite Ligji për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Seanca e Kuvendit të Kosovës do të mbahet sot në orën 15:00. Ndërkohë, si pikë e veçantë e rendit të ditës në këtë seancë do të jetë Projektligji për Trepçën.

Opozita "kundërshton" Projektligjin për Trepçën

Albeu.com - 07.10.2016

Partitë opozitare, përveçse kanë kundërshtuar marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi, tashmë duket se kanë pakënaqësi edhe me Projektligjin për " Trepçën ", të cilin Qeveria e ka proceduar për në ...

“Trepça” mbledh në takim urgjent serbët e veriut

Lajmi.net - 07.10.2016

Për shkak se Projektligji për Trepçën do të hidhet sot në votim në Kuvend është paralajmëruar mbajtja e një takimi urgjent të përbashkët të përfaqësueve të katër komunave me shumicë serbe në veri të ...

Serbët e veriut në mbledhje urgjente për "Trepçën"

Albeu.com - 07.10.2016

Projektligji për " Trepçën ", i cili do të hidhet sot për votim në Kuvend, ka detyruar palën serbe të zhvillojë një takim urgjent të përbashkët mes përfaqësuesve të katër komunave me shumicë serbe në ...

Trepça sot para Deputetëve

Zhurnal - 07.10.2016

Prishtinë, 7 tetor - Sot në orën 15:00 është caktuar të mbahet seanca e Kuvendit të Kosovës. Pikë e veçantë e rendit të ditës në këtë seancë do të jetë Projektligji për Trepçën.

‘Beteja’ për Trepçën – VIDEO

Shqipmedia - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Kosovë, qeveria s’do ketë aksione në më shumë se 20 njësi të ‘Trepçës’

Ina - 07.10.2016

Qeveria e Kosovës ka rënë dakord që procesit të privatizimit a likuidimit t’i nënshtrohet numri më i madh i njësive të “Trepçës”. Dhe, të tilla njësi janë më shumë se 20.

Rakiq: Ligji për Trepçën nuk do të jetë i zbatueshëm në veri!

Lajmi.net - 07.10.2016

Kryetari i Mitrovisë Veriore, Goran Rakiq, ka paralajmëruar Qeverinë e Kosovën se Ligji për Trepçën nuk do të jetë i zbatueshëm në veriun e Kosovës. Në mbledhjen mes të zgjedhurve serb të Kosovës që ...

Katër komunat në veri të Kosovës kërkojnë tërheqjen e ligjit për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Asamblistët komunalë të katër komunave në veri të Kosovës, Zveçan, Zubin Potok, Leposaviq dhe Mitrovicë e Veriut, kanë marrë vendimin që “të mos i pranojnë vendimet për statusin e Trepçës dhe t’i ...

Serbët e Veriut sërish bllokojnë rrugët me protesta kundër ligjit për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Serbët e Veriut të Kosovës, e kanë bllokuar rrugën kryesore Prishtinë – Rashkë. Ata sërish kanë protestuar në Rudare afër Zveçanit, kundër ligjit për Trepçën që do të procedohet të premten në ...

Beteja për Trepçën

Almakos - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Kosovë, “beteja” për Trepçën

Lajm - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Qindra protestues serbë bllokojnë rrugën Zveçan-Leposaviq, kundër Projektligjit për Trepçën

Zhurnal - 07.10.2016

Qindra protestues serbë kanë bllokuar rrugën Zveçan- Leposaviq, në fshatin Rudar. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Besim Hoti, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se ...

Vucic: Nëse votohet Ligji për “Trepçën”, nuk kemi si të bashkëpunojmë me Prishtinën

Lajm - 07.10.2016

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic, ka deklaruar se në rast se Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për “Trepçën” nuk e di se si Prishtina zyrtare do të bashkëpunojë me serbët e Kosovës dhe me ...

Insistojnë serbët e veriut, bllokojnë rrugët me protesta kundër Ligjit për “Trepçën”

Lajm - 07.10.2016

Për të kundërshtuar miratimin e Projektligjit për “Trepçën”, serbët e veriut të Kosovës e kanë bllokuar rrugën kryesore Prishtinë – ...

Aleksandar Vuçiq: Mirupafshim Trepçë, Gazivodë dhe Valaç!

Lajmi.net - 07.10.2016

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic, ka deklaruar se në rast se Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për "Trepçën" nuk e di se si Prishtina zyrtare do të bashkëpunojë me serbët e Kosovës dhe me ...

“Projektligji për Trepçën ka një mori problemesh”

Portalb - 07.10.2016

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë se projektligji për Trepçën që do të hidhet sot në votim në Kuvendin e Kosovës ka një mori problemesh, “si i tillë duhet ndryshuar se përndryshe nuk ...

Protestë e serbëve në veri për Trepçën

Evropaelire - 07.10.2016

Mijëra qytetarë serb të komunave të veriut të Kosovës kanë protestuar sot kundër projektligjit për Trepçën, leximi i parë i të cilit do të bëhet sot në Kuvendin e Kosovës.

​​Seanca e Kuvendit të Kosovës (Drejtpërdrejt) f0480519-9136

Lajm - 07.10.2016

Pas pak pritet të fillojë seanca e Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë, si pikë e veçantë e rendit të ditës në këtë seancë do të jetë Projektligji për ...

LDK kërkon që në seancën e sotme, pikë e rendit të ditës të jetë vetëm projektligji për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri ka kërkuar që në seancën e sotme të hiqen të gjitha pikat tjera të rendit të ditës dhe të mbetet vetëm shqyrtimi i projektligjit për Trepçën.

Vetëvendosje e Lista Serbe kundërshtojnë që projektligji për Trepçën të miratohet sot

Lajmi.net - 07.10.2016

Lëvizja Vetëvendosjes dhe Lista Serbe kanë kundërshtuar propozimin e shefit të grupit parlamentar të LDK-së, që projektligji për Trepçën të jetë pikë e rendit e vetme e rendit të ditës dhe që ...

Votohet me 72 vota për propozimi i Ismet Beqirit, mbetet vetëm “Trepça” në rend dite

Lajm - 07.10.2016

Propozimi i shefit të Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri që në seancën e sotme të mbetet si pikë e vetme e rendit të ditës shqyrtimi i Projektligjit për Trepçën është kundërshtuar nga ...

Mustafa fton deputetët ta votojnë projektligjin për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa sot në seancën e Kuvendit për projektligjin e Trepçës ka dhënë argumente para deputetëve se cilat janë të mirat e këtij projektligji.

Kosovë, Kuvendi miraton në parim projektligjin për “Trepçën”

Top Channel - 07.10.2016

Kuvendi i Kosovës miratoi në parim projektligjin për “Trepçën” me 82 vota pro, 12 abstenime dhe asnjë kundër, pas një seance të gjatë shqyrtimi të ditës së premte, e cila do të pasohet nga një seancë ...

Beqiri: Ligji për “Trepçën” nuk është më i miri, por s’ka asgjë të përkyer

Lajmi.net - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri thotë se e mbështesin fuqishëm projektligjin për “Trepçën” dhe se për realizimin e tij, ai vlerëson se është bërë një punë ...

Mustafa kërkon votat e deputetëve: Me këtë ligj, Trepça është dhe mbetet pronë e Kosovës

Zhurnal - 07.10.2016

Prishtine, 7 teto r - Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke prezantuar projektligjin për Trepçën ka thënë se ky projektligj është i rëndësisë së veçantë për Kosovën.

Miratohet Ligji për Trepçën

Evropaelire - 07.10.2016

Kuvendi i Kosovës miratoi, pas mesnatës së të premtes, Ligjin për Trepçën me të cilin, siç thanë deputetët, gjigandi ekonomik do të rimëkëmbet dhe do të rikthehet në treg. Me 79 vota për.

Lekaj: AAK do ta mbështes projektligjin për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Pal Lekaj nga Grupi Parlamentar i AAK-së, ka thënë se projektligji për Trepçën është sinonim i shtetit dhe duhet të trajtohet si është më së miri, pasi mundëson zhvillim ekonomik.

Pse Vetëvendosje po përpiqet ta bllokojë Trepçën në Kuvend?

Lajmi.net - 07.10.2016

Në seancën parlamentare ku po shqyrtohet në lexim të parë projektligji për Trepçën, deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje po qëndrojnë në sallë por nuk po marrin pjesë formalisht në vendimmarrje.

Insistojnë Serbët e Veriut, bllokojnë rrugët me protesta kundër Ligjit për "Trepçën"

Zhurnal - 07.10.2016

Prishtine, 7 teto r - Për të kundërshtuar miratimin e Projektligjit për "Trepçën", serbët e veriut të Kosovës, e kanë bllokuar rrugën kryesore Prishtinë –Rashkë.

Limaj: Mbështesim projektligjin për Trepçën, por të shikohen vërejtjet e deputetëve

Lajmi.net - 07.10.2016

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj thotë se përkrah unanimisht projektligjin për kombinatin “Trepça. Ndërkohë ka ftuar që në leximin e dytë ky projektligj ta merr votën e të gjithë ...

Mustafa kërkon votat: Trepça është dhe mbetet pronë e Kosovës

Albeu.com - 07.10.2016

Kryeministri i Kosovës , Isa Mustafa , gjatë prezantimit të projektligjit për Trepçën, ka thënë se ky projektligj është i rëndësisë së veçantë për Kosovën.

Simiq: Projektligji për Trepçën i papranueshëm

Lajmi.net - 07.10.2016

Kryetari Listës Serbe, Slavko Simiq ka deklaruar se komuniteti serb që jeton në Kosovë dhe përfaqësuesit e tyre janë të bindur se kjo formë e Projektligjit për Trepçën rrezikon punëtorët dhe ...

Kosovë, Lista Serbe dhe VV nuk e duan miratimin e Projektligjit për Trepçën

SOT - 07.10.2016

Të gjitha partitë parlamentare e përkrahën propozimin e parashtruar nga Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, i cili kërkoi që sot në rend dite të jetë vetëm Projektligji për Trepçën Në ...

“Trepça”, Mustafa: Qeveria do ketë 80% të aksioneve, punonjësit 20%

SOT - 07.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se Projektligji për Trepçën, është i një rëndësie të veçantë për Kosovën. Ai ka thënë se ky projektligj synon të ardhmen për Trepçën, e jo kthimin e saj ...

Konjufca thotë se Qeveria s’ka plan konkret për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca ka thënë se Qeveria e Kosovës për të dytën herë me radhë, është duke ndërmarrë veprime nën trysninë e kohës, vetëm pak ditë para afatit për ...

Kosove, protestë e serbëve në veri për Trepçën

SOT - 07.10.2016

Mijëra qytetarë serbë të komunave të veriut të Kosovës kanë protestuar dje kundër projektligjit për Trepçën. Në protestën e rrugës Mitrovicë – Leposaviq kanë marrë pjesë kryetarët e katër komunave ...

Kurti: Në Trepçë janë pranuar punëtorë pa i plotësuar kriteret

Lajmi.net - 07.10.2016

Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti duke folur rreth Projektligjit të Trepçës ka thënë se një i tillë nuk do ta shpëtojë Trepçën. Ai ka thënë se ky ligj është mashtrim për minatorët.

Kuvendi i Kosovës me 82 vota miraton projektligjin për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

82 deputetë votuan “për”, 0 kundër dhe 12 abstenime. Kuvendi i Kosovës me shumicë votash ka votuar projektligjin për Trepçën, ku ishte votimi rekord prej 90 deputetë të pranishëm.

Kuvendi i Kosovës me 82 vota pro, miraton projektligjin për Trepçën

Albeu.com - 07.10.2016

Deputetë t e Kuvendit të Kosovës kanë votuar parimisht pro Projektligjit të Trepçës. Projektligji për Trepçën ka kaluar në leximin e parë, me 82 vota për, nga 94 deputetë sa ishin në sallë.

PD mbështet Ligjin për Trepçën, kërkon seriozitet nga qeveria

Lajmi.net - 07.10.2016

Kryesia e e zgjedhur e Partisë së Drejtësisë përshëndetë miratimin e Ligjit për Trepçen nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, duke e cilësuar si hap të rëndësishëm dhe të guximshëm të Qeverisë së ...

Mediat serbe: Lista Serbe dhe Vetëvendosje ishin kundër ligjit për Trepçën

Lajmi.net - 07.10.2016

Mediat serbe i kanë dhënë hapësirë të madhe dhe të veçantë votimin në parim të projektligjit për riorganizimin e Kombinatit “Trepça” dhe votimit kundër të Listës Serbe, si dhe abstenimit të Lëvizjes ...

Vetëvendosje publikon propozim amandamentet për Trepçën (Dokument)

Lajmi.net - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca i ka bërë publike propozim amendamentet për projektligjin për Trepçën, drejtuar Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukture, Tregti e ...

Mediat serbe: Lista Serbe dhe VV ishin kundër ligjit për Trepçën

Albeu.com - 07.10.2016

Mediat serbe i kanë kushtuar vëmendje të veçantë votimit në parim të projektligjit për riorganizimin e Kombinatit “Trepça” dhe votimit kundër të Listës Serbe, si dhe abstenimit të Lëvizjes ...

Projektligji për Trepçën kalon në lexim të parë

Portalb - 07.10.2016

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar parimisht pro Ligjit për Trepçën, njofton Klan Kosova. Për Projektligjin kanë votuar 94 deputetë, 82 për, asnjë kundër dhe 12 abstenime.

Abrashi: Kosova po bëhet, hap pas hapi

Lajmi.net - 07.10.2016

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka postur një fotografi të Kuvendit të Kosovës në Facebook dhe i ka uruar qytetarët për kalimin në lexim të parë të projektligjit për Trepçën.

Trepça, Vetëvendosje publikon propozim amendamentet

SOT - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca i ka bërë publike propozim amendamentet për projektligjin për Trepçën, drejtuar Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukture, Tregti e ...

Haxhiu: Komisioni shpërfilli propozim-amandamentet e Vetëvendosjes

Lajmi.net - 07.10.2016

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka treguar se Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri deri më tani nuk ka përkrahë asnjë amendament të paraqitur nga Grupi ...

Kosovë, serbët e veriut kërkojnë tërheqjen e Projektligjit për Trepçën

Portalb - 07.10.2016

Më shumë se një mijë qytetarë në veri të Kosovës, përkatësisht në fshatin Rudarë, afër Zveçanit, sot u mblodhën për të protestuar për miratimin e Projektligjit për Trepçën, raporton Anadolu Agency ...

Seanca për Trepçën vonohet për më shumë se 1 orë e gjysmë

Lajmi.net - 07.10.2016

Pas kalimit të projektligjit për Trepçën në lexim të parë, kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka paralajmëruar vazhdimin e seancës për votimin në lexim të dytë të këtij projektligji.

Kryeministri Mustafa: Trepça do të jetë një korporatë unike

Portalb - 07.10.2016

Kuvendi i Republikës së Kosovës, sot mbajti seancën plenare, ku u bë shqyrtimi i parë i Projektligjit për Trepçën. Ky projektligj kaloi në leximin e parë me 82 vota pro, dhe 12 abstenime.

Kosovë: Miratohet ligji për Trepҁën-revoltohet Beogradi

DW - 07.10.2016

Pavarësisht protestave dhe kundërshtimit të serbëve të Kosovës dhe qeverisë në Beograd, parlamenti i Kosovës miratoi ligjin për Trepçën, duke e bërë pronare qeverinë e Kosovës me 80 përqind të ...

AAK pret që Ligji për Trepçën të aprovohet

Lajmi.net - 07.10.2016

Deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës janë duke pritur që Ligji për Trepçën do të aprovohet në leximin e dytë. Deputeti Bali Muharremaj ka publikuar një fotografi nga zyrat brenda Kuvendit të ...

Ligji për Trepçën pritet të miratohet sonte

Lajmi.net - 07.10.2016

Gjate ditës së sotme, në Kuvendin e Kosovës, është votuar për Ligjin e Trepçës, ndërsa aktualisht seanca pritet të vazhdojë. Deputetet janë në pritje të përfundimit të leximit të projektligjit, i ...

Qeveria s’do të ketë aksione në më shumë se 20 njësi të “Trepçës”

Gazeta Express - 07.10.2016

Qeveria e Kosovës është pajtuar që procesit të privatizimit a likuidimit t’i nënshtrohet numri më i madh i njësive të “Trepçës”. Dhe, të tilla sish janë më shumë se ...

Seanca sot, në rend dite Ligji për Trepçën

Telegrafi - 07.10.2016

Seanca e Kuvendit të Kosovës do të mbahet sot në orën 15:00. Ndërkohë, si pikë e veçantë e rendit të ditës në këtë seancë do të jetë Projektligji për Trepçën.

“Beogradi s’ka pjesë në asnjë pronë të Kosovës, përfshirë Trepçën”

Ora news - 07.10.2016

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi , i tha Radios Evropa e Lirë se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça ...

Opozita ka vërejtje në Projektligjin për “Trepçën”

Zeri - 07.10.2016

Partitë opozitare kanë vërejtje në Projektligjin për “Trepçën”, të cilin Qeveria e ka proceduar për në Kuvend të mërkurën. Megjithatë, pavarësisht këtyre vërejtjeve e quajnë të domosdoshëm për ta ...

Opozita ka vërejtje edhe në Projektligjin për “Trepçën”

Gazeta Express - 07.10.2016

Partitë opozitare kanë vërejtje në Projektligjin për “Trepçën”, të cilin Qeveria e ka proceduar për në Kuvend të mërkurën. Megjithatë, pavarësisht këtyre vërejtjeve e quajnë të domosdoshëm për ta ...

Vazhdon protesta e serbëve kundër Ligjit për Trepçën

Telegrafi - 07.10.2016

Punëtorët serbë të shkritores “Trepça” në Zveçan do të vazhdojnë edhe sot, për të tretë ditë radhazi protestat për kundërshtimin e procedimit të projektligjit të Trepçës, për të cilin do të votohet ...

Mbledhje urgjente e serbëve të veriut për "Trepçën"

Gazeta Express - 07.10.2016

Për shkak se Projektligji për Trepçën do të hidhet sot në votim në Kuvend është paralajmëruar mbajtja e një takimi urgjent të përbashkët të përfaqësuesve të katër komunave me shumicë serbe në veri të ...

“Trepça” mbledh në takim urgjent serbët e veriut

Zeri - 07.10.2016

Për shkak se Projektligji për Trepçën do të hidhet sot në votim në Kuvend është paralajmëruar mbajtja e një takimi urgjent të përbashkët të përfaqësueve të katër komunave me shumicë serbe në veri të ...

“Trepça” mbledhë në takim urgjent serbët e veriut

Telegrafi - 07.10.2016

Për shkak se Projektligji për Trepçën do të hidhet sot në votim në Kuvend është paralajmëruar mbajtja e një takimi urgjent të përbashkët të përfaqësuesve të katër komunave me shumicë serbe në veri të ...

Dimkiq: Ligji për “Trepçën”, dokument politik

Zeri - 07.10.2016

Drejtori i “Trepçës” në veri, Jovan Dimkiq, duke folur në protestën e punëtorëve të enjten, ka kërkuar ndihmën e shtetit të Serbisë për ta luftuar ligjin, ndërsa Lista “Srpska” ka paralajmëruar një ...

Opozita sot në Kuvend, pavarësisht vërejtjeve në Projektligjin për “Trepçën”

Telegrafi - 07.10.2016

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot seancën plenare ku pikë e rendit të ditës do të jetë edhe shqyrtimi i parë i Projektligjit për Trepçën. Ky Projektligj ditë më parë u procedua nga qeveria ...

‘Beteja’ për Trepçën

Ora news - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Takim urgjent dhe i mbyllur në Zveçan, shqiptarët bojkotojnë takimin

Telegrafi - 07.10.2016

Ka filluar sot në Zveçan një takim urgjent i përfaqësuesve të katër komunave veriore, me të vetmen pikë të rendit të ditës “situata e përgjithshme politike dhe e sigurisë në veri”, ndërsa, shkas i ...

Paralajmërohet protestë masive në veri të Kosovës

Telegrafi - 07.10.2016

Kryetarët e katër komunave të pjesës veriore të Kosovës kanë mbështetur thirrjen për protestë masive të serbëve për të kundërshtuar procedimin e Projektligjit për Trepçën.

‘Beteja’ për Trepçën

Telegrafi - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Paralajmërohet protestë masive në veri të Kosovës

Zeri - 07.10.2016

Kryetarët e katër komunave të pjesës veriore të Kosovës kanë mbështetur thirrjen për protestë masive të serbëve për të kundërshtuar procedimin e Projektligjit për Trepçën.

Opozita sot në Kuvend, pavarësisht vërejtjeve në Projektligjin për “Trepçën”

Zeri - 07.10.2016

Kuvendi i Kosovës do të mbajë sot seancën plenare ku pikë e rendit të ditës do të jetë edhe shqyrtimi i parë i Projektligjit për Trepçën. Ky Projektligj ditë më parë u procedua nga qeveria ...

Në "Betejë" për Trepçën

Gazeta Express - 07.10.2016

​Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Në "Betejë" për Trepçën

Zeri - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Protesta kundër projektligjit për Trepçën në Zveçan përfundon e qetë

Telegrafi - 07.10.2016

Protesta e thirrur nga punëtorët e shkritores së “Trepçës” në Zvecan ka përfunduar e qetë. Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Besim ...

Rakiq: Ligji për “Trepçën” kërcënon ekonomikisht veriun e Kosovës

Zeri - 07.10.2016

Kryetari i Mitrovicës Verirore, Goran Rakiq ka thënë se miratimi i projektligjit për Trepçën kërcënon ekonomikisht veriun e Kosovës dhe njëherit i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për ta ...

Raif Qela: Do të votohet Projektligji për Trepçën

Telegrafi - 07.10.2016

Përderisa serbët e veriut të Republikës së Kosovës janë duke protestuar kundër procedimit të Projektligjit të Trepçës, deputetët e Kuvendit janë duke pritur seancën e radhës e cila do të mbahet sot ...

Serbët protestë në Zveçan kundër ligjit për Trepçën

Ora news - 07.10.2016

Qindra protestues serbë kanë bllokuar rrugën Zveçan- Leposaviq, në fshatin Rudar. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Besim Hoti, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se ...

Protestojnë serbët e veriut të Kosovës

Zeri - 07.10.2016

Serbët e Veriut të Kosovës, e kanë bllokuar rrugën kryesore Prishtinë –Rashkë. Ata sërish kanë protestuar në Rudare afër Zveçanit, kundër ligjit për Trepçën që do të procedohet të premten në Kuvendin ...

Insistojnë Serbët e Veriut, bllokojnë rrugët me protesta kundër Ligjit për "Trepçën"

Gazeta Express - 07.10.2016

Për të kundërshtuar miratimin e Projektligjit për "Trepçën", serbët e veriut të Kosovës, e kanë bllokuar rrugën kryesore Prishtinë ...

Insistojnë Serbët e Veriut, bllokojnë rrugët me protesta kundër Ligjit për "Trepçën"

Zeri - 07.10.2016

Për të kundërshtuar miratimin e Projektligjit për "Trepçën", serbët e veriut të Kosovës, e kanë bllokuar rrugën kryesore Prishtinë –Rashkë. Një numër i madh i serbëve nga të gjitha katër komunat ...

Vuçiq: Nëse votohet Ligji për "Trepçën", nuk kemi si të bashkëpunojmë me Prishtinën

Gazeta Express - 07.10.2016

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se në rast se Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për "Trepçën" nuk e di se si Prishtina zyrtare do të bashkëpunojë me serbët e Kosovës dhe me ...

Protesta kundër projektligjit për Trepçën, pjesëmarrës edhe ministra të Qeverisë së Kosovës (Foto)

Telegrafi - 07.10.2016

Në mesin e qindra protestuesve e cila është mbajtur sot rreth mesditës nga një numër i qytetarëve serbë në rrugën Zveçan – Leposaviq, në fshatin Rudar, janë parë edhe ministri i Administrimit dhe ...

Pas pak fillon seanca e Kuvendit, Mustafa mbërrin në sallë

Gazeta Express - 07.10.2016

Pas pak pritet të fillojë seanca plenare e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite në pikën e katërt pritet të shqyrtohet projektligji i ...

“Projektligji për Trepçën ka një mori problemesh”

Telegrafi - 07.10.2016

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka thënë se projektligji për Trepçën që do të hidhet sot në votim në Kuvendin e Kosovës ka një mori problemesh, “si i tillë duhet ndryshuar se përndryshe nuk ...

Pas pak pritet të fillojë seanca e Kuvendit të Kosovës

Zeri - 07.10.2016

Pas pak pritet të fillojë seanca e Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë, si pikë e veçantë e rendit të ditës në këtë seancë do të jetë Projektligji për Trepçën.

Protestë e serbëve në veri për Trepçën

Ora news - 07.10.2016

Mijëra qytetarë serb të komunave të veriut të Kosovës kanë protestuar sot kundër projektligjit për Trepçën, leximi i parë i të cilit do të bëhet sot në Kuvendin e Kosovës.

Aleksandar Vuçiq: Mirupafshim Trepçë, Gazivodë dhe Valaç!

Zeri - 07.10.2016

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic, ka deklaruar se në rast se Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për "Trepçën" nuk e di se si Prishtina zyrtare do të bashkëpunojë me serbët e Kosovës dhe me ...

Beqiri: Sot kërkojë të jetë pikë ditë vetëm Projektligji për Trepçën

Zeri - 07.10.2016

Ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri ka kërkuar që të hiqen që të gjitha pikat që janë në rend të ditës e të diskutohet vetëm për Projektligjin ...

Beqiri kërkon që pikë e vetme e rendit të ditës të mbetet Projektligji për Trepçën

Telegrafi - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar i LDK-së, Ismet Beqiri ka kërkuar që të largohen të gjitha pikat e rendit të ditës për seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës.

Lista "Srpska" nuk e përkrah Projektligjin për "Trepçën"

Gazeta Express - 07.10.2016

Propozimi i shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, ka kërkuar që në seancën e sotme të flitet për Projektligjin e "Trepçës", për të cilën Lista Serbe nuk ...

Konjufca: Projektligji për Trepçën po procedohet me nguti

Telegrafi - 07.10.2016

Glauk Konjuvca shef i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje thënë se projektligji për Trepçën po procedohet me nguti. “Nuk u dha arsyetimi se ku konsiston ngutia për projektligjin.

Aleksandar Vuзiq: Mirupafshim Trepзл, Gazivodл dhe Valaз!

Botasot - 07.10.2016

Kryeministri serb, Aleksandar Vucic, ka deklaruar se në rast se Kuvendi i Kosovës miraton Ligjin për "Trepçën" nuk e di se si Prishtina zyrtare do të bashkëpunojë me serbët e Kosovës dhe me ...

Votohet me 72 vota për propozimi i Ismet Beqirit, mbetet vetëm “Trepça” në rend dite

Telegrafi - 07.10.2016

Propozimi i shefit të Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri që në seancën e sotme të mbetet si pikë e vetme e rendit të ditës shqyrtimi i Projektligjit për Trepçën është kundërshtuar nga ...

Mustafa mbërrin në Kuvend

Zeri - 07.10.2016

Pas pak pritet të fillojë seanca plenare e Kuvendit të Kosovës, ku në rend dite në pikën e katërt pritet të shqyrtohet projektligji i Trepçës. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, nënkryetari i ...

Konjufca: Projektligji për Trepçën po procedohet me nguti

Zeri - 07.10.2016

Glauk Konjuvca shef i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje thënë se projektligji për Trepçën po procedohet me nguti. “Nuk u dha arsyetimi se ku konsiston ngutia për projektligjin.

Srpska Lista nuk e përkrah projekt-ligjin e Trepçës

Zeri - 07.10.2016

Slavko Simiç në seancë ka treguar qëndrimet e e Listës Serbe duke thënë se nuk e përkrahin këtë propozim të parashtruar nga Ismet ...

Rrëzohet kërkesa e Listës Serbe për tërheqjen e Ligjit të "Trepçës"

Gazeta Express - 07.10.2016

Me kërkesën të Shefit të Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, Kuvendi ka vendosur që në këtë seancë të jetë në rend dite vetëm shqyrtimi i Projektligjit të Trepçës.

Kuvendi i thotë “Jo” propozimit të Listës Serbe për largimin e projektligjit për Trepçën nga rendi i ditës

Telegrafi - 07.10.2016

Lista Serbe ka kërkuar që projektligji për Trepçën të largohet tërësisht nga rendi i ditës së seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës. Megjithatë, përkundër kësaj, deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk ...

Deputetët vendosin që shqyrtimi i Projektligjit për Trepçën të bëhet në procedurë të përshpejtuar

Telegrafi - 07.10.2016

Kuvendi i Kosovës ka vendosur sot që shqyrtimi i parë i Projektligjit për Trepçën të bëhet në procedurë të përshpejtuar, pra që kjo të përfundojë në seancën e sotme plenare.

Mustafa: Trepça është e Kosovës dhe mbetet e saj

Ora news - 07.10.2016

Kryeministri Isa Mustafa para deputetëve të kuvendit të Kosovës ka paraqitur ligjin mbi Trepçën. Ai ka thënë se projektligji për Trepçën është i rëndësishëm për vendin kështu duke rritur zhvillimin e ...

Mustafa: Pasuria e "Trepçës" është dhe do të mbetet pronë e Kosovës

Gazeta Express - 07.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në seancën e sotme tha se Projektligji për “Trepçën” është një ligj i rëndësisë së veçantë për ...

Sot do të mbahen dy seanca

Zeri - 07.10.2016

Me shumicë votash është vendosur që në seancën e sotme të mbetet vetëm një pik në rend dite e që është shqyrtimi i projektligjit për Trepçën dhe se pas miratimit në lexim të parë të këtij ...

Mustafa kërkon votat e deputetëve: Me këtë ligj, Trepça është dhe mbetet pronë e Kosovës

Telegrafi - 07.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke prezantuar projektligjin për Trepçën ka thënë se ky projektligj është i rëndësisë së veçantë për Kosovën. “Me këtë duhet ta hapim të ardhmen e Trepcës”, ka ...

Muhamet Mustafa: Komisioni për Zhvillim Ekonomik mbështet Projektligjin për Trepçën

Telegrafi - 07.10.2016

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik,Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, Muhamet Mustafa ka thënë se komisioni të cilin ai e udhëheq mbështet Projektligjin për Trepçën.

GP i PDK-së bën thirrje të votohet ligji për Trepçën

Gazeta Express - 07.10.2016

Deputetja e PDK-së, Sala Berisha Shala në fjalën e saj gjatë seancës ku po shqyrtohet projektligji i Trepçës i ka bërë thirrje të gjithë deputetëve që të votojnë pro,shkruan Gazeta ...

Mustafa: Prona e Trepçës është pronë e Kosovës dhe mbetet e saj

Zeri - 07.10.2016

Kryeministri Isa Mustafa para deputetëve të kuvendit të Kosovës ka paraqitur ligjin mbi Trepçën. Ai ka thënë se projektligji për Trepçën është i rëndësishëm për vendin kështu duke rritur zhvillimin e ...

Ymeri: Qeveria miraton ligjin për Trepçën sot për ta shitur në mot

Gazeta Express - 07.10.2016

Në seancën plenare ku po diskutohen projektligji për Trepçën, Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka shprehur se Qeveria po miraton Trepçën sot për ta shitur më pas.

Ymeri: Ligji kushtëzon privatizimin e Trepçës

Telegrafi - 07.10.2016

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri duke folur rreth projektligjit për Trepçën fillimisht ka folur për rëndësinë e saj në ekonominë e Kosovës, në të kaluarën.

Visar Ymeri: Trepçën nuk po e merr Kosova

Zeri - 07.10.2016

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Visar Ymeri nuk është pajtuar me projektligjin mbi Trepçën. Ai thotë se Qeveria e Kosovës po tenton ta shes Trepçën në pjesë.

Beqiri: Projektligji për Trepçën të mos na ndajë në etni dhe parti

Telegrafi - 07.10.2016

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri ka thënë se projektligji për Trepçën simbolizon shumë çka për qytetarët dhe shtetin e Kosovës. Sipas tij, ky projektligj është ngjarje e veçantë për ...

Limaj: Ta miratojmë ligjin për Trepçën por kujdes!

Gazeta Express - 07.10.2016

Në seancën plenare ku po diskutohen projektligji për Trepçën, Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj ka kërkuar që të votohet projektligji i Trepçës në lexim të parë por me kushtin që të mirren ...

Limaj: Projektligji për Trepçën duhet miratuar, por me kujdes

Telegrafi - 07.10.2016

Lideri i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se Projektligji për Trepçën meriton mbështetjen e deputetëve të Kuvendit të Kosovës në lexim të parë.

Muhamet Mustafa- Ymerit: Trepça nuk shitet, s'ka nevojë për konspiracion

Gazeta Express - 07.10.2016

Në seancën plenare ku po diskutohen projektligji për Trepçën, Kryesuesi i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Muhamet Mustafa ka shprehur se Trepça nuk do të shitet dhe nuk ka nevojë për konspiracione, ...

Simiq: Projektligji për Trepçën i papranueshëm

Telegrafi - 07.10.2016

Kryetari Listës Serbe, Slavko Simiq ka deklaruar se komuniteti serb që jeton në Kosovë dhe përfaqësuesit e tyre janë të bindur se kjo formë e Projektligjit për Trepçën rrezikon punëtorët dhe ...

Vetëm Lista Serbe dhe VV nuk e duan miratimin e Projektligjit për Trepçën

Gazeta Express - 07.10.2016

Të gjitha partitë parlamentare e përkrahën propozimin e parashtruar nga Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së, Ismet Beqiri, i cili kërkoi që sot në rend dite të jetë vetëm Projektligji për ...

Lekaj: Projektligji për Trepçën e ka mbështetjen e AAK-së

Telegrafi - 07.10.2016

Pal Lekaj nga Grupi Parlamentar i AAK-së, ka thënë se projektligji për Trepçën është sinonim i shtetit dhe duhet të trajtohet si është më së miri, pasi mundëson zhvillim ekonomik.

Çfarë bisedoi Simiq me Kadri Veselin (FOTO)?

Zeri - 07.10.2016

Kryetari i Listës Serbe Slavko Simiq sot në Kuvendit e Kosovës është parë duke biseduar me Kryetarin e Kuvendit Kadri Veselin. Biseda e tyre ka ardh para se projektligji për Trepçën të futej si rend ...

Mustafa për Trepçën: Qeveria do t’i ketë 80% të aksioneve, punonjësit 20%

Gazeta Express - 07.10.2016

Kryemininistri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se Projektligji për Trepçën, është i një rëndësie të veçantë për Kosovën. Ai ka thënë se ky projektligj synon të ardhmen për Trepçën, e jo kthimin e saj ...

Simiq: Projektligji për Trepçën i papranueshëm

Zeri - 07.10.2016

Kryetari Listës Serbe, Slavko Simiq ka deklaruar se komuniteti serb që jeton në Kosovë dhe përfaqësuesit e tyre janë të bindur se kjo formë e Projektligjit për Trepçën rrezikon punëtorët dhe ...

Nisma përkrah projektligjin e Trepçës

Zeri - 07.10.2016

Lideri i Nisma për Kosovën Fatmir Limaj ka përkrahur projektligjin për Trepçën e propozuar nga Qeveria e Kosovës . Ai ka kërkuar që ky projektligj të merr mbështetjen e deputetëve.

Konjufca: Po të ishte Trepça asfalt, qeveria do të investonte miliona

Telegrafi - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca ka thënë se Qeveria e Kosovës për të dytën herë me radhë, është duke ndërmarrë veprime nën trysninë e kohës, vetëm pak ditë para afatit për ...

Maxherra: Ligji për Trepçën nuk siguron zhvillim ekonomik dhe teknik të saj

Telegrafi - 07.10.2016

Ish drejtori i Trepçës, Nysret Maxherra, ka adresuar kritika në lidhje me ligjin për Trepçën, duke thënë se ligji nuk është siq përcaktohet me Ligjiin për shoqëritë aksionare.

Projektligji për Trepçën kalon në lexim të parë

Gazeta Express - 07.10.2016

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar parimisht pro Ligjit të ...

Ligji për Trepçën kalon në leximin e parë

Telegrafi - 07.10.2016

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar parimisht pro Ligjit të Trepçës. Projektligji për Trepçën ka kaluar në leximin e parë, me 82 vota për, nga 94 deputetë sa ishin në ...

Projektligji për Trepçën kalon në leximin e parë

Telegrafi - 07.10.2016

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar parimisht pro Projektligjit të Trepçës. Projektligji për Trepçën ka kaluar në leximin e parë, me 82 vota për, nga 94 deputetë sa ishin në sallë.

Konjufca thotë se Qeveria s’ka plan konkret për Trepçën

Zeri - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca ka thënë se Qeveria e Kosovës për të dytën herë me radhë, është duke ndërmarrë veprime nën trysninë e kohës, vetëm pak ditë para afatit për ...

Miratohet projektligji për Trepçën

Zeri - 07.10.2016

Me 80 vota pro është miratuar në lexim të parë projektligji për Trepçën. 12 deputetë të VV-së kanë abstenuar. Ndërsa seanca e re do të filloj sonte në orën 20:30 ku do të miratohet në lexim të dytë ...

PD mbështet Ligjin për Trepçën, kërkon seriozitet prej Qeverisë

Gazeta Express - 07.10.2016

Kryesia e e zgjedhur e Partisë së Drejtësisë përshëndetë miratimin e Ligjit për Trepçen nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, duke e cilësuar si hap të rëndësishëm dhe të guximshëm të Qeverisë së ...

Vetëvendosje publikon propozim amendamentet për Trepçën (Dokument)

Gazeta Express - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca i ka bërë publike propozim amendamentet për projektligjin për Trepçën, drejtuar Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukture, Tregti e ...

Vetëvendosje publikon propozim amandamentet për Trepçën (Dokument)

Zeri - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca i ka bërë publike propozim amendamentet për projektligjin për Trepçën, drejtuar Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukture, Tregti e ...

Abrashi: Kosova po bëhet, hap pas hapi

Gazeta Express - 07.10.2016

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka postur një fotografi të Kuvendit të Kosovës në Facebook dhe i ka uruar qytetarët për kalimin në lexim të parë të projektligjit për ...

Vetëvendosje publikon propozim amendamentet për Trepçën

Telegrafi - 07.10.2016

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes Glauk Konjufca i ka bërë publike propozim amendamentet për projektligjin për Trepçën, drejtuar Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukture, Tregti e ...

Ende s’ka filluar seanca e paralajmëruar, mungojnë deputetët

Gazeta Express - 07.10.2016

​ Ndonëse kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, kishte thirrur për në orën 20:30 që të rinisë Seanca në të cilën do të votohej në lexim të dytë Projektligji për ...

Haxhiu: Komisioni shpërfilli propozim-amendamentet e Vetëvendosjes

Gazeta Express - 07.10.2016

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka treguar se Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri deri më tani nuk ka përkrahur asnjë amendament të paraqitur nga Grupi ...

Ende s’ka filluar seanca e paralajmëruar, mungojnë deputetët

Zeri - 07.10.2016

Ndonëse kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, kishte thirrur për në orën 20:30 që të rinisë Seanca në të cilën do të votohej në lexim të dytë Projektligji për Trepçën.

Haxhiu: Komisioni shpërfilli propozim amandamentet e Vetëvendosjes

Telegrafi - 07.10.2016

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka treguar se Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri deri më tani nuk ka përkrahë asnjë amendament të paraqitur nga Grupi ...

Abrashi: Tash Trepça është pronë e qytetarëve të Kosovës

Gazeta Express - 07.10.2016

Pas kalimit të Projektligjit për Trepçën në lexim të parë, ka reaguar ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban ...

Nuk ka nisur seanca e re për Trepçën, mungojnë deputetët

Telegrafi - 07.10.2016

Pas kalimit të projektligjit për Trepçën në lexim të parë, kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka paralajmëruar vazhdimin e seancës për votimin në lexim të dytë të këtij projektligji.

AAK pret që Ligji për Trepçën të aprovohet

Gazeta Express - 07.10.2016

Deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës janë duke pritur që Ligji për Trepçën do të aprovohet në leximin e ...

AAK pret që Ligji për Trepçën të aprovohet (Foto)

Telegrafi - 07.10.2016

Deputetët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës janë duke pritur që Ligji për Trepçën do të aprovohet në leximin e dytë. Deputeti Bali Muharremaj ka publikuar një fotografi nga zyrat brenda Kuvendit të ...

Ligji për Trepçën pritet të miratohet sonte

Gazeta Express - 07.10.2016

Gjate ditës së sotme, në Kuvendin e Kosovës, është votuar për Ligjin e Trepçës, ndërsa aktualisht seanca pritet të ...

AAK në pritje të seancës për Trepçën

Zeri - 07.10.2016

Grupi parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në këto momente po qëndron ende në Kuvendin e Kosovës. Krejt kjo pasi që Kuvendi ka paralajmëruar seancë tjetër për ligjin mbi Trepçën.

20 amandamentet në Projektligjin për Trepçën po shqyrtohen në Komisione

Gazeta Express - 07.10.2016

Kanë kaluar më shumë se 4 orë që është miratuar në lexim të parë, dhe gati tri orë që kur do të duhej të riniste seanca për miratim në lexim të dytë të Projektligjit për Trepçën, por ajo ende nuk ka ...

20 amandamentet në Projektligjin për Trepçën po shqyrtohen në Komisione

Zeri - 07.10.2016

Kanë kaluar më shumë se 4 orë që është miratuar në lexim të parë, dhe gati tri orë që kur do të duhej të riniste seanca për miratim në lexim të dytë të Projektligjit për Trepçën, por ajo ende nuk ka ...

Sindikata: Minatorët të gëzuar, presin përmirësimin e mirëqenies sociale

Gazeta Express - 07.10.2016

Kryesindikalisti i minatorëve, Shyqyri Krasniqi, ka thënë se është i lumtur që kërkesa e tyre për ligjin mbi Trepçën më në fund po ...

Aksionet e Qeverisë kosovare në vetëm 20 njësi të “Trepçës”

Java News - 07.10.2016

Qeveria e Kosovës është pajtuar që procesit të privatizimit a likuidimit t’i nënshtrohet numri më i madh i njësive të “Trepçës”. Dhe, të tilla syresh janë më shumë se 20, shkruan Koha Ditore.

“Beogradi s’ka pjesë në asnjë pronë të Kosovës, përfshirë Trepçën”

Durres Lajm - 07.10.2016

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, , i tha Radios Evropa e Lirë se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça është pronë e ...

“Beteja” për Trepçën

Flaka - 07.10.2016

Projektligji i Qeverisë, i proceduar përmes reagimeve të ministrave serbë, është paraparë të kalojë dy leximet në Kuvendin e Kosovës, me një procedurë të përshpejtuar, brenda pak ditësh, pavarësisht ...

Serbia nis kërcënimet ndaj Kosovës për ‘Trepçën’

Java News - 07.10.2016

Në veri u zhvillua një takim i ministrave serbë të Qeverisë së Kosovës dhe zyrtarëve nga Beogradi.Aty u kundërshtuan Ligji i ri për Trepçën, të cilën e konsideruan pronë të Serbisë.

Simiç: Votë kundër për Trepçën

Vision Plus - 07.10.2016

Ndërsa parlamenti i Kosovës ka përfshirë ne rend te ditës se seancës se sotme Projektligjin per kompleksin e Trepçës, Lista Serbe dhe komuniteti i serbeve qe jetojnë ne veri te Kosovës e kane ...

Ymeri: Ndryshoni ligjin për Trepçën, mos e privatizoni

Tetova Sot - 07.10.2016

Visar Ymeri, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosja u shpreh se projektligji për Trepçën i propozuar nga Qeveria e Republikës së Kosovës ka një mori problemesh. Si i tillë ai duhet ndryshuar.

Debate për Trepçën në Kuvendin e Kosovës

Vision Plus - 07.10.2016

Projektligji i prezantuar nga qeveria e Kosovës për ndërmarrjen e Trepçës ka përplasur sërish kryeministrin Mustafa me kreun e partisë më të madhe opozitare, Visar Ymeri.

Ligji për Trepçën kalon në lexim të parë

Tetova Sot - 07.10.2016

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar parimisht pro Ligjit të Trepçës. ...

Ligji për Trepçën pritet të miratohet sonte

Tetova Sot - 07.10.2016

Gjate ditës së sotme, në Kuvendin e Kosovës, është votuar për Ligjin e Trepçës, ndërsa aktualisht seanca pritet të vazhdoj. Deputetet janë në pritje të përfundimit të leximit e projektligjit, i cili ...

Mustafa përkrah ligjin për Trepçën dhe rekomandon miratimin e tij

Kosova Live - 07.10.2016

Kryeministri, Isa Mustafa para deputetëve të Kuvendit të Kosovës ka paraqitur projektligjin për Trepçën, duke thënë se me këtë projektligj synojnë të hapin të ardhmen për Trepçën e jo ta kthejnë të ...

Qeveria Serbe duhet t’i paguaj dëmet dhe abuzimet ndaj Trepçës

Lajm - 06.10.2016

Muhamet Mustafa deputet nga LDK njëherësh dhe ekspert në fushën e ekonomisë në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se Trepça është e bame Zot dhe se Qeveria serbe duhet të paguajë për ...

Deputetë serbë nuk do ta votojnë Ligjin për Trepçën

Lajm - 06.10.2016

Shefi i Grupit parlamentar i Listës Srpska, Slavko Simiq ka thënë se deputetë serbë në Parlamentin e Kosovës do të votojnë kundër projektligjit të propozuar për Trepçën, transmeton Koha.net.

Deputetë serbë kundër Ligjit për Trepçën

Albeu.com - 06.10.2016

Shefi i Grupit parlamentar të Listës Srpska, Slavko Simiç, ka bërë me dije se deputetët serbë në Parlamentin e Kosovës do votojnë kundër projektligjit të propozuar për Trepçën .

Deputetët serbë: Nuk do ta votojmë Ligjin për "Trepçën"

Zhurnal - 06.10.2016

Prishtine, 6 tetor - Shefi i Grupit parlamentar i Listës Srpska, Slavko Simiq, ka thënë se deputetët serbë në Parlamentin e Kosovës do të votojnë kundër Projektligjit të propozuar për "Trepçën", ...

Simiq: Ligji për Trepçën, pabesi politike

Lajmi.net - 06.10.2016

Shefi i grupit parlamentar të Listës Serbe, Slavko Simiq tha se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës do të votojnë kundër Projektligjit për Trepçën. Ai tha për agjencinë serbe të lajmeve “Beta” se ...

Me këngë patriotike, punëtorët serbë të Trepçës protestojnë kundër Ligjit

Lajmi.net - 06.10.2016

Punëtorët serbë të Kombinatit “Trepça”, kanë nisur edhe sot një protestë në Rudare në veri të Mitrovicës, duke bllokuar trafikun në magjistralen Mitrovicë-Leposaviq.

Punëtorët serbë të Trepçës në protestë

Portalb - 06.10.2016

Punëtorët serbë të Kombinatit „Trepça“, kanë nisur të enjten një protestë në Rudare në veri të Mitrovicës, duke bllokuar trafikun në magjistralen Mitrovicë-Leposaviq, njofton REL.

Gashi: Beogradi nuk ka hise në Trepçë

Evropaelire - 06.10.2016

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi , i tha Radios Evropa e Lirë se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça ...

Gashi: Beogradi nuk ka hise në Trepçë

Lajmi.net - 06.10.2016

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi, i tha Radios Evropa e Lirë se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça është ...

Punëtorët serbë të Trepçës në protesta – Qeveria e Kosovës: ‘protestat të panevojshme’

Evropaelire - 06.10.2016

Punëtorët e Trepçës, në pjesën veriore të Mitrovicës, kanë bllokuar për një orë rrugën magjistrale Prishtinë-Rashkë dhe përreth hapësirës së flotacionit të Trepçës në Leposaviq, duke shprehur ...

Serbët: Ligji për Trepçën i papranueshëm

Lajmi.net - 06.10.2016

Përfaqësuesit e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë dhe ata të serbëve nga Kosova, kanë zhvilluar një takim në Zveçan, nga ku është thënë se procedimi i projektligjit për Trepçën në Kuvend të ...

Oda Ekonomike Amerikane: Për keqardhje mënyra si u bë Ligji për Trepçën

Lajmi.net - 06.10.2016

Qeveria e Kosovës gjatë javës së kaluar me procedurë të përshpejtuar e ka dërguar në Kuvend Ligjin për Trepçën. Ky ligj pritet të miratohet gjatë ditës së nesërme nga ana e të zgjedhurve të popullit.

Kosovë, nesër në kuvend projektligji për Trepçën

Portalb - 06.10.2016

Të premten në Kuvendin e Kosovës, deputetët do të bëjnë shqyrtimin e projektligjit të parë për Trepçën. Ky projektligj është kundërshtuar shumë nga liderët e serbëve në Kosovë e po ashtu edhe nga ...

Serbia nis kërcënimet ndaj Kosovës për “Trepçën”

Lajmi.net - 06.10.2016

Në veri sot u zhvillua një takim i ministrave serbë të Qeverisë së Kosovës dhe zyrtarëve nga Beogradi. Aty u kundërshtuan Ligji i ri për Trepçën, të cilën e konsideruan pronë të Serbisë.

Abrashi: Përfaqësimi i punëtorëve të Trepçës prej 20 %, nënçmues

Telegrafi - 06.10.2016

Nënkryetari i AAK-së dhe njohësi i fushës së ekonomisë, Gazmend Abrashi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë një krahasim të punës së gjigantit ekonomik metalurgjik Trepça sot dhe në vitet e ...

Veseli e nënshkruan dhe procedon projektligjin për Trepçën (Dokument)

Zeri - 06.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka nënshkruar sot gjatë ditës shkresën për projektligjin për Trepçën dhe ia ka shpërndarë atë menjëherë deputetëve për ta lexuar materialin për seancën e ...

Projektligji që synon ta ringjallë “Trepçën”

Zeri - 06.10.2016

Qeveria e Kosovës e ka proceduar të mërkurën për në Kuvend Projektligjin për “Trepçën”. Ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës kanë kundërshtuar këtë projektligj, duke e quajtur me shumë politik sesa ...

Deputetët serbë: Nuk do ta votojmë Ligjin për "Trepçën"

Gazeta Express - 06.10.2016

Shefi i Grupit parlamentar i Listës Srpska, Slavko Simiq ka thënë se deputetë serbë në Parlamentin e Kosovës do të votojnë kundër projektligjit të propozuar për Trepçën, transmeton ...

Deputetët serbë do të votojnë kundër Ligjit të Trepçës

Telegrafi - 06.10.2016

Shefi i grupit parlamentar të Listës Serbe, Slavko Simiq tha se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës do të votojnë kundër Projektligjit për Trepçën. Ai tha për agjencinë serbe të lajmeve “Beta” se ...

Minatorët serbë nuk pajtohen me Ligjin e "Trepçës", protestojnë edhe sot

Gazeta Express - 06.10.2016

Edhe gjatë ditës së sotme një grup i punëtorëve serbë të kombinatit ”Trepça” do të protestojnë kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës që Projektligjin për “Trepçën” ta fus në procedurë urgjente në ...

Stavileci prezanton projektligjin për Trepçën në Komisionin për Zhvillim Ekonomik

Telegrafi - 06.10.2016

Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri sot ka mbledhur anëtarët e saj për të përcjellur si pikë më të rëndësishme të ditës shqyrtimin në parim të Projektligjit Nr.

Lista Serbe s`do ta votojë Ligjin për Trepçën

Zeri - 06.10.2016

Komisioni për Zhvillim Ekonomik po e shqyrton Porjektligjin për Trepçën, njofton Klan Kosova. Me këtë rast rast deputeti nga Lista Serbe Sasha Mirosavleviq për ta ky projektligj është shumë i keq ...

Projektligji për "Trepçën" merr vizën e Komisionit për Zhvillim Ekonomik

Gazeta Express - 06.10.2016

Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri gjatë takimit të sotëm ka votuar Projektligjin për Trepçën. Ky projektligj që shkon nesër në Kuvend, kaloi në komisionin në fjalë ...

Për të kundërshtuar projektligjin për Trepçën, serbët bllokojnë rrugën në Rudar

Telegrafi - 06.10.2016

Punëtorët serbë të shkritores ‘Trepça’ në Zveçan, rreth orës 10:00 sërish kanë bllokuar rrugën Zveçan-Leposaviq, në fshatin Rudar, për të kundërshtuar procedimin e projektligjit për Trepçën nga ana e ...

Shefi i AKP-së: "Trepça" është vetëm e Kosovës, Beogradi s'ka prona këtu

Gazeta Express - 06.10.2016

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi, i tha Radios "Evropa e Lirë" se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça ...

Gashi: Beogradi nuk ka hise në Trepçë

Zeri - 06.10.2016

Kryetari i Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit, Petrit Gashi, i tha Radios Evropa e Lirë se “Serbia nuk ka hise në asnjë pronë në Kosovë” dhe se “Beogradi është i vetëdijshëm se Trepça është ...

“Serbët u ftuan në të gjitha takimet për Trepçën, por nuk u përgjigjen”

Telegrafi - 06.10.2016

Komisioni parlamentar për Zhvillim Ekonomik e ka miratuar sot në lexim të parë Projektligjin për Trepçën, i cili të premten do të procedohet në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës.

Xharra: Kush ka të drejtë të ketë aksione në Trepçë?

Zeri - 06.10.2016

Kryeredaktorja e gazetës “Zëri”, Arbana Xharra, ka thënë se me vet faktin që Lista Serbe po e kundërshton projektligjin për “Trepçën”, dmth Beogradit nuk po i konvenon kjo forme e definimit te ...

Ministri Stavileci: Qeveria do t'i ketë në pronësi 80 % të aksioneve së "Trepçës"

Gazeta Express - 06.10.2016

Ministri i Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, Blerand Stavileci gjatë raportimit të projektligjit për Trepçën shprehu se Trepça do të shëndrohet në shoqëri aksionare.

Deputetët serbë do të votojnë kundër Ligjit të Trepçës

Zeri - 06.10.2016

Shefi i grupit parlamentar të Listës Serbe, Slavko Simiq tha se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës do të votojnë kundër Projektligjit për Trepçën. Ai tha për agjencinë serbe të lajmeve “Beta” se ...

Oda Ekonomike Amerikane: Për keqardhje mënyra si u bë Ligji për Trepçën

Gazeta Express - 06.10.2016

Qeveria e Kosovës gjatë javës së kaluar me procedurë të përshpejtuar e ka dërguar në Kuvend Ligjin për Trepçën. Ky ligj pritet të miratohet gjatë ditës së nesërme nga ana e të zgjedhurve të popullit.

Nesër shqyrtohet Trepça në Kuvend, ja rendi i ditës

Gazeta Express - 06.10.2016

Zyra për media dhe marrëdhënie me publikun bën të ditur se nesër në orën 15:00 do të mbahet Seanca plenaree Kuvendit të Republikës së Kosovës. Ligji i shumë debatuar i Projektligjit për Trepçën do të ...

Nesër shqyrtohet Trepça në Kuvend, ja rendi i ditës

Zeri - 06.10.2016

Zyra për media dhe marrëdhënie me publikun bën të ditur se nesër në orën 15:00 do të mbahet Seanca plenaree Kuvendit të Republikës së Kosovës. Ligji i shumë debatuar i Projektligjit për Trepçën do të ...

Nesлr shqyrtohet Trepзa nл Kuvend, ja rendi i ditлs

Botasot - 06.10.2016

Zyra për media dhe marrëdhënie me publikun bën të ditur se nesër në orën 15:00 do të mbahet Seanca plenaree Kuvendit të Republikës së Kosovës. Ligji i shumë debatuar i Projektligjit për Trepçën do të ...

Oda Ekonomike Amerikane: Për keqardhje mënyra si u bë Ligji për Trepçën

Zeri - 06.10.2016

Qeveria e Kosovës gjatë javës së kaluar me procedurë të përshpejtuar e ka dërguar në Kuvend Ligjin për Trepçën. Ky ligj pritet të miratohet gjatë ditës së nesërme nga ana e të zgjedhurve të popullit.

Kosovë: Vazhdojnë debatet për kombinatin Trepça

VOA - 06.10.2016

Në Kosovë, parlamenti pritet që të premten të hedhë në debat projektligjin për kombinatin Trepça, me të cilin qeveria e Kosovës bëhet pronare e 80 për qind të aksioneve të këtij ...

Serbia nis kërcënimet ndaj Kosovës për 'Trepçën'

Zeri - 06.10.2016

Në veri sot u zhvillua një takim i ministrave serbë të Qeverisë së Kosovës dhe zyrtarëve nga Beogradi. Aty u kundërshtuan Ligji i ri për Trepçën, të cilën e konsideruan pronë të Serbisë.

“Trepça”, Veseli nënshkruan pr.ligjin e proceduar nga qeveria. Të premten në Kuvend

Flaka - 06.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas procedimit nga ana e qeverisë të projektligjit për “Trepçën”, ka nënshkruar këtë të mërkurë shkresën, duke ua shpërndarë më pas deputetëve të ...

Deputetë serbë nuk do ta votojnë Ligjin për Trepçën

Tetova Sot - 06.10.2016

Shefi i Grupit parlamentar i Listës Srpska, Slavko Simiq ka thënë se deputetë serbë në Parlamentin e Kosovës do të votojnë kundër projektligjit të propozuar për Trepçën, transmeton Koha.net.

Minatorët serbë nuk pajtohen me ligjin e Trepçës, protestojnë edhe sot

Java News - 06.10.2016

Edhe gjatë ditës së sotme një grup i punëtorëve serbë të kombinatit ”Trepça” do të protestojnë kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës që Projektligjin për “Trepçën” ta fus në procedurë urgjente në ...

Serbia thotë se ‘Trepça’ është e saj, akuzon Kosovën për plaçkitje të pasurisë

Lajm - 05.10.2016

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Millovan Drecun, ka thënë se Beogradi do t’i përgjigjet në mënyrë adekuate vendimit të Prishtinës që në Kuvendin e Kosovës të debatohet për ...

Ahmet Tmava: Trepça fuqi reale në Ballkan

Ina - 05.10.2016

Drejtori i Trepçës, Ahmet Tmava vlerëson se një nga problemet kryesore sa i përket Trepçës cilëson mos definimin e statusit të saj, megjithatë është shprehur optimist për hyrjen në fuqi të ligjit për ...

Miratohet projektligji për Trepçën: Qeveria dhe punëtorët aksionarë, kundërshtojnë ministrat serb

Lajmi.net - 05.10.2016

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar Ligjin për Trepçën, ku parashihet që 80 për qind e aksioneve t’i takojnë Ekzekutivit, ndërkaq 20 për qind punëtorëve.

Mustafa: Trepça është pronë e Kosovës – ministrat serbë lëshojnë mbledhjen

Lajmi.net - 05.10.2016

Shefi i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se “Trepça” paraqet sinonim për Kosovën. Këtë deklaratë ai e bëri në mbledhjen e sotme të Qeverisë në rendin e ditës së të cilës ishte Projektligji i ...

Kombinati "Trepça" ndërmjet rimëkëmbjes dhe falimentimit

Evropaelire - 05.10.2016

Një projektligj, me të cilin parashihet që të riorganizohet e gjithë ndërmarrja Trepça, që aktualisht administrohet nga Agjencia Kosovare e Privatizimit, është dërguar në Kuvendin e Kosovës , përmes ...

Ky është Projektligji i ri për Trepçën (DOKUMENT)

Lajm - 05.10.2016

Qeveria e Republikës së Kosovës është pronare e 80% të aksioneve të Trepça Sh.A. Kosova Sot ka siguruar Projektligjin e ri për “Trepçën” i cili u procedua sot nga Qeveria për në Kuvendin e Kosovës.

Punëtorët serbë të Trepçës bllokojnë rrugën magjistrale

Evropaelire - 05.10.2016

Rreth 100 punëtorë të Kombinatit Trepça, në veri të Kosovës, kanë bllokuar të mërkurën, për më shumë se 30 minuta, rrugën magjistrale Prishtinë-Leposaviq, të pakënaqur me vendimin që “ligji për ...

Ky është Projektligji i ri për Trepçën (Dokument)

Lajmi.net - 05.10.2016

Klan Kosova ka siguruar Projektligjin e ri për “Trepçën” i cili u procedua sot nga Qeveria për në Kuvendin e Kosovës. Kundër këtij projektligji në mbledhjen e sotme të ekzkeutivit kanë votuar ...

Kadri Veseli e nënshkruan dhe procedon projektligjin për Trepçën (Dokument)

Lajmi.net - 05.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka nënshkruar sot gjatë ditës shkresën për projektligjin për Trepçën dhe ia ka shpërndarë atë menjëherë deputetëve për ta lexuar materialin për seancën e ...

Kadri Veseli e nënshkruan dhe procedon projektligjin për Trepçën (Dokument)

Lajm - 05.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka nënshkruar sot gjatë ditës shkresën për projektligjin për Trepçën dhe ia ka shpërndarë atë menjëherë deputetëve për ta lexuar materialin për seancën e ...

Serbët protestojnë, kundërshtojnë projektligjin për “Trepça”-n

Lajm - 05.10.2016

Rreth 80-të serbë, punëtorë të shkritores ‘Trepça’ në Zveçan, sot rreth orës 14:00 kanë protestuar kundër procedimit të projektligjit për Trepçën nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Punëtorët serbë të Trepçës bllokojnë rrugën magjistrale

Lajmi.net - 05.10.2016

Rreth 100 punëtorë të Kombinatit Trepça, në veri të Kosovës, kanë bllokuar të mërkurën, për më shumë se 30 minuta, rrugën magjistrale Prishtinë-Leposaviq, të pakënaqur me vendimin që “ligji për ...

“Trepça”, Veseli nënshkruan pr.ligjin e proceduar nga qeveria. Të premten në Kuvend

Top Channel - 05.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas procedimit nga ana e qeverisë të projektligjit për “Trepçën”, ka nënshkruar këtë të mërkurë shkresën, duke ua shpërndarë më pas deputetëve të ...

​Serbët protestojnë për Trepçën, bllokojnë magjistralen Mitrovicë-Leposaviq

Lajmi.net - 05.10.2016

Rreth 100 punëtorë serbë të shkritores së Trepçës në Zveçan, por edhe të tjerë, kanë protestuar sot rreth orës 14:00 në fshatin Rudare, duke bllokuar magjistralen Mitrovicë-Leposaviq.

Mustafa thotë se me Ligjin e ri hapet e ardhmja për Trepçën

Lajmi.net - 05.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është shprehur se ligji për Trepçën është i një rëndësie të veçantë për Kosovën. Sipas tij Trepça paraqet një sinonim të zhvillimit por edhe të sakrificës dhe ...

Ligji për Trepçën rebelon punëtorët serbë

Albeu.com - 05.10.2016

Vendimi i Qeverisë për dërgimin në Kuvend të projektligjit për Trepçën , ka detyruar që më shumë se 100 punëtorë të Trepçës të dalin në rrugë. Kjo ka bërë që punëtorë t të bllokojnë rrugën ...

Trepça, sinonim i zhvillimit dhe flijimit për Kosovën

Albeu.com - 05.10.2016

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, në një status në llogarinë e tij në "Facebook", ka shkruar se ligji për Trepçën është i një rëndësie të veçantë për Kosovën .

Arben Gashi: Resurset natyrore të mbesin kompetencë e Qeverisë, sikur edhe Trepça

Lajmi.net - 05.10.2016

Arben Gashi, deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës ka thënë se gjiganti ekonomik Trepça duhet të trajtohet me ligj të veçantë. “Me sa e kam kuptuar unë, Qeveria e ka dërguar sot në Kuvend dhe ...

Mustafa: Deklaratat nga Serbia për Trepçën pa asnjë bazë, propagandë politike dhe blof

Lajmi.net - 05.10.2016

Deputeti i LDK-së, Muhamet Mustafa thotë se ligji për Trepcën do ta bëjën atë një kompani moderne të qeverisë dhe punëtorëve të saj. Sipas Mustafës, ligji nuk ka pikur prej qiellit siç po tentojnë ta ...

Qeveria e Republikës së Kosovës miratoi Projekt-ligjin për Trepçën

Portalb - 05.10.2016

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës u bë votimi për “Projektligjin për Trepçën”, e cila u aprovua dhe u procedua për në Kuvend. Ndërkaq ministrat e Listës serbe nuk e votuan atë, duke ...

Abrashi: Nënçmues përfaqësimi i punëtorëve të Trepçës prej 20 %

Lajmi.net - 05.10.2016

Nënkryetari i AAK-së dhe njohësi i fushës së ekonomisë, Gazmend Abrashi nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka bërë një krahasim të punës së gjigantit ekonomik metalurgjik Trepça sot dhe në vitet e ...

Ahmet Tmava: Trepça fuqi reale në Ballkan

Telegrafi - 05.10.2016

Në emisionin Ballë Për Ballë të Klan Kosova, për të diskutuar rreth projektligjit për Trepçën, i ftuar ishte drejtori i Trepçës, Ahmet Tmava. Ai vlerësoi që ky projektligj ka ardhur me vonesë dhe si ...

Qeveria sot procedon Projektligjin për Trepçën

Telegrafi - 05.10.2016

Qeveria e Kosovës do të mblidhet sot në orën 11:00 në një mbledhje urgjente. Klan Kosova merr vesh se pikë e vetme e rendit të ditës së takimit të ekzekutivit është procedimi për në Kuvend i ...

Qeveria sot procedon Projektligjin për Trepçën

Zeri - 05.10.2016

Qeveria e Kosovës do të mblidhet sot në orën 11:00 në një mbledhje urgjente. Klan Kosova merr vesh se pikë e vetme e rendit të ditës së takimit të ekzekutivit është procedimi për në Kuvend i ...

Stavileci: Qeveria do të jetë aksionare e 80 për qind e aksioneve të Trepçës

Zeri - 05.10.2016

Qeveria e Kosovës do ta dërgoj për në Kuvend projektligjin për Trepçën. E lidhje më këtë, ministri Blerand Stavileci, tha se ky projektligj ka për qëllim krijimin e infrastrukturës për revitalizimin ...

Tahiri: Trepça ka nevojë të ketë bazë ligjore

Zeri - 05.10.2016

Ministrja për Dialog e Kosovës, në mbledhjen e Qeverisë ka thënë se Trepça ka nevojë të ketë bazë ligjore, raporton “Zeri.info”. Tahiri në këtë mbledhje theksoi se diskutimet që i japin ngjyrime ...

Qeveria miraton projektligjin për ‘Trepçën’, ministrat serbë e kundërshtojnë

Zeri - 05.10.2016

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj sapo ka miratuar projektligjin për “Trepçën”. Pas miratimit të këtij projektligji, Qeveria e ka proceduar atë për në Kuvendin e Kosovës, raporton “Zeri.info”.

Qeveria procedon projektligjin për Trepçën, ministrat serbë kundër

Telegrafi - 05.10.2016

Qeveria ka proceduar në Kuvend projektligjin për Trepçën. Kjo u bë sot në mbledhjen e Qeverisë. Ministri i Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci tha se ky projektligj ka për qëllim zhvillimin e ...

Isa Mustafa: "Trepça" është pronë e Kosovës

Gazeta Express - 05.10.2016

Shefi i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se “Trepça” paraqet sinonim për ...

Mustafa: Trepça është pronë e Kosovës

Telegrafi - 05.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka theksuar sot se ‘Trepça’ paraqet sinonim për Kosovën. Këtë deklaratë ai e bëri në mbledhjen e sotme të Qeverisë në rendin e ditës së të cilës ishte Projektligji ...

Ky është Projektligji i ri për Trepçën (Dokument)

Telegrafi - 05.10.2016

Klan Kosova ka siguruar Projektligjin e ri për “Trepçën” i cili u procedua sot nga Qeveria për në Kuvendin e Kosovës. Kundër këtij projektligji në mbledhjen e sotme të ekzkeutivit kanë votuar ...

Serbët protestojnë, kundërshtojnë projektligjin për “Trepça”-n

Telegrafi - 05.10.2016

Rreth 80-të serbë, punëtorë të shkritores ‘Trepça’ në Zveçan, sot rreth orës 14:00 kanë protestuar kundër procedimit të projektligjit për Trepçën nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës.

Mustafa: Trepça është pronë e Kosovës dhe kjo nuk mund të negociohet

Zeri - 05.10.2016

Kreu i ekzekutivit, Isa Mustafa, në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës ka thënë se Trepça është pronë e Kosovës dhe se sipas tij, një gjë e tillë nuk mund të negociohet, raporton “Zeri.info”.

Veseli e nënshkruan dhe procedon projektligjin për Trepçën

Telegrafi - 05.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka nënshkruar sot gjatë ditës shkresën për projektligjin për Trepçën dhe ia ka shpërndarë atë menjëherë deputetëve për ta lexuar materialin për seancën e ...

Ky është Projektligji i ri për Trepçën (Dokument)

Zeri - 05.10.2016

Ky është Projektligji i ri për “Trepçën” i cili u procedua sot nga Qeveria për në Kuvendin e Kosovës. Kundër këtij projektligji në mbledhjen e sotme të ekzkeutivit kanë votuar ministrat serbë.

Qeveria dërgon në komision Projektligjin për Trepçën, Veseli ua shpërndan deputetëve (Dokument)

Gazeta Express - 05.10.2016

Qeveria e Kosovës gjatë ditës së sotme, ka proceduar në Komisionin për Zhvillim Ekonomik, Projektligjin për "Trepçën". Të njëjtin projektligj kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ua ka shpërndarë ...

Punëtorët e ‘Trepçës’ në veri bllokojnë rrugën në Rudare (Foto)

Zeri - 05.10.2016

Rreth 300 punëtorë të “Trepçës” në veri kanë bllokuar rrugën rajonale Mitrovicë – Rashkë, në Rudare të Zveçanit. Ata janë shprehur të pakënaqur me paralajmërimin për miratimin e projektligjit për ...

Ligji për Trepçën rebeloi punëtorët serbë - protesta në magjistrale kalon pa incidente

Gazeta Express - 05.10.2016

Vendimi i Qeverisë për dërgimin në Kuvend të projektligjit për Trepçën, i ka nxjerr në rrugë më shumë se 100 punëtorë të shkritores së Trepçës në ...

Mustafa: Trepça paraqet një sinonim të zhvillimit dhe sakrificës për Kosovën

Gazeta Express - 05.10.2016

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka shprehur se ligji për Trepçën është i një rëndësie të veçantë për Kosovën. Sipas tij Trepça paraqet një sinonim të zhvillimit por edhe të sakrificës dhe ...

Mustafa: Me Ligjin për Trepçën hapet e ardhmja e saj

Zeri - 05.10.2016

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në rrjetin social "Facebook", ka thënë se, ligji për Trepçën është i një rëndësie të veçantë për Kosovën, përcjell ...

Qeveria miraton projektligjin për kombinatin industrial Trepça

VOA - 05.10.2016

Qeveria e Kosovës miratoi të mërkurën projektligjin për kompleksin e minierave Trepça me të cilin do të përcaktohet pronësia mbi këtë kompleks dhe funksionimi i tij në pikëpamje ekonomike.

Menaxhmenti i Trepзлs: Zotohemi pлr marrjen e obligimeve

Botasot - 05.10.2016

Menaxhmenti dhe Sindikata e Ndërmarrjes Trepça ka falënderuar qeverinë e Kosovës në lidhje me procedimin e Ligjit për Trepçën. Në një komunikatë për media të kësaj ndërmarrje, thuhet se ky hap me ...

Mustafa: Serbia ka obligime e borxhe për 'Trepçën' dhe zero pronësi

Gazeta Express - 05.10.2016

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Muhamet Mustafa, ka thënë se Serbia duhet të paguajë për dëmet dhe abuzimet me ndërmarrjen ...

Serbia: ‘Trepça’ është e jona, Kosova po na plaçkit pasurinë

Java News - 05.10.2016

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Millovan Drecun, ka thënë se Beogradi do t’i përgjigjet në mënyrë adekuate vendimit të Prishtinës që në Kuvendin e Kosovës të debatohet për ...

Projektligji për Trepçën, Veseli ua shpërndanë deputetëve (Dokument)

Tetova Sot - 05.10.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ka nënshkruar sot gjatë ditës shkresën për projektligjin për Trepçën dhe ia ka shpërndarë atë menjëherë deputetëve për ta lexuar materialin për seancën e ...

Serbët kundërshtojnë ligjin për Trepçën, bllokojnë magjistralen Mitrovicë-Leposaviq (FOTO)

Tetova Sot - 05.10.2016

Rreth 100 punëtorë serbë të shkritores së Trepçës në Zveçan, por edhe të tjerë, kanë protestuar sot rreth orës 14:00 në fshatin Rudare, duke bllokuar magjistralen Mitrovicë-Leposaviq.

Qeveria e Kosovës aprovoi Projektligjin për Trepçën

Kosova Live - 05.10.2016

Qeveria e Republikës së Kosovës mbajti mbledhjen e 111, të drejtuar nga kryeministri Isa Mustafa, ku ndër të tjera miratoi Projektligjin për Trepçën. Ministri i Zhvillimit Ekonomik ka prezantuar këtë ...

Selimi: Nëse ligji ia kthen ‘Trepçën’ Kosovës, s’kemi pse kundërshtojmë

Lajmi.net - 04.10.2016

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje, Rexhep Selimi, foli sot për projektligjin për Trepçën i cili do të shqyrtohet këtë të premte në Kuvend.

Trepça si barrë apo si pasuri

Lajmi.net - 04.10.2016

Nuk do të habitem, nëse qeveria sërish do të dështojë t’i vendos bazën e një të ardhme më të mirë për Trepçën, duke e shpëtuar nga likuidimi dhe duke ia caktuar pronësinë.

Ligji askund, “Trepça” shqyrtohet në Kuvend të premten

Gazeta Express - 04.10.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës e ka futur në rend dite shqyrtimin e Projektligjit për “Trepçën”, edhe pse kabineti qeveritar nuk e ka miratuar ende ...

Trepça si barrë apo si pasuri

Telegrafi - 04.10.2016

Trepça dikur ka bartur barrën kryesore të ekonomisë së Kosovës, ndërsa sot ajo është bërë një barrë për Qeverinë e Kosovës. Për më shumë se 17 vjet, institucionet që kanë qeverisur me Kosovën nuk ...

Pas miratimit në Qeveri Ligji për Trepçën në Kuvend

Telegrafi - 04.10.2016

Projektligji për Trepçën pritet të miratohet sot ose nesër paradite në Qeveri, kurse të premten e kësaj jave pritet të shkojë në Kuvend, ku do të bëhet leximi i parë i projektligjit.

Serbia thotë se 'Trepça' është e saj, akuzon Kosovën për plaçkitje të pasurisë

Gazeta Express - 04.10.2016

​Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Millovan Drecun, ka thënë se Beogradi do t’i përgjigjet në mënyrë adekuate vendimit të Prishtinës që në Kuvendin e Kosovës të debatohet për ...

Seanca të premten, pikë e veçantë, Ligji për Trepçën

Lajmi.net - 03.10.2016

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli tha se seanca e ardhshme do të mbahet të premten ku do të jetë pikë e veçantë projektligji për Trepçën. Ai u shpreh i sigurt se ky projektligj do të kalojë.

Ymeri: Çka po fshehin për Trepçën?

Portalb - 03.10.2016

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka reaguar pasi Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur të shqyrtojë projektligjin për Trepçën, duke thënë se kjo nguti e trajtimit të shpejtë të ...

Projektligji për Trepçën të premten në Kuvend

Gazeta Express - 03.10.2016

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, ka bërë me dije se seanca e Kuvendit të Kosovës do të mbahet të premten, ku në rend dite do të jetë Projektligji për ...

Seanca të premten, diskutohet për Trepçën

Telegrafi - 03.10.2016

Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur të premten të mbahet seanca e rregullt, ndërkaq pritet të diskutohet për Trepçën. Shefi i Grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri ...

Beqi: Nuk kemi heq dorë nga Demarkacioni

Zeri - 03.10.2016

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së Ismet Beqiri tha të premten do të ketë seancë. Sa i përket demarkacionit Beqiri tha se nuk është hequr dorë por do të ketë bisedime mes pozitës dhe opozitës në ...

Projektligji për Trepçën të premten në Kuvend

Zeri - 03.10.2016

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, ka bërë me dije se seanca e Kuvendit të Kosovës do të mbahet të premten, ku në rend dite do të jetë Projektligji për “Trepçë”-n.

Veseli: Ligji për Trepçën kalon të premten, Demarkacioni së shpejti

Telegrafi - 03.10.2016

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli tha se seanca e ardhshme do të mbahet të premten ku do të jetë pikë e veçantë projektligji për Trepçën. Ai u shpreh i sigurt se ky projektligj do të kalojë.

Ymeri: Çka po fshehin për Trepçën?

Telegrafi - 03.10.2016

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka reaguar pasi Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka vendosur të shqyrtojë projektligjin për Trepçën, duke thënë se kjo nguti e trajtimit të shpejtë të ...

Kuvendi mban seancë të premten, shqyrtohen disa projektligje

Kosova Live - 03.10.2016

Kuvendi i Republikës së Kosovës do të mblidhet në seancë plenare këtë të premte, më 7 tetor, në orën 15:00, në të cilën pritet të shqyrtojë disa projektligje dhe raporte.