TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Policia: Pesë efekivë u plagosën të premten

Shekulli - 16.05.2010

Referohet në Prokurorinë e Tiranës materiali hetimor i incidentit, ndërsa pretendohet se ka pamje filmike për incidentin Në deklaratën e saj, policia përsërit se protesta ishte e paligjshme, pasi ajo nuk ishte njoftuar TIRANË- Protesta e ...

Biznesi minoritar grek në protestë:Qeveria po ndjek politikë abuzive me gjobat

Shekulli - 16.05.2010

GJIROKASTËR- Përfaqësuesit e minoritetit grek në Gjirokastër janë hedhur sot në një protestë paqësore kundër qeverisë dhe politikave tatimore. Një autokolonë makinash i janë drejtuar pikës doganore të Kakavijës, në shenjë proteste për ...

Minoritarët grekë protestë kundër qeverisë

24 orë - 16.05.2010

Në protestë merrnin pjesë shume përfaqësues të biznesit nga minoriteti grek në Shqipëri. Minoritaret shprehen se gjobat taksative po i cojne drejt rrenimit ekonomik.

Vazhdojnë protestat në Greqi

SETimes - 16.05.2010

16/05/2010 ATHINË, Greqi -- Më shumë se 10,000 vetë u mblodhën në qendër të Athinës të shtunën (15 maj) për të protestuar ndaj masave të kursimit të qeverisë.

Opozita shqiptare përsëri proteston kundër qeverisë

SETimes - 16.05.2010

16/05/2010 TIRANË, Shqipëri -- Mijëra anëtarë dhe simpatizantë të Partisë Socialiste (PS), u mblodhën në Tiranë të premten (14 maj) në emër të rreth 200 njerëzve të cilët kanë filluar grevë urie dy javë më parë, për të kërkuar ...

Rama: Protestat paqësore do të vazhdojnë

Top Channel - 16.05.2010

Në protestën e ditës së sotme para mbështetësve foli edhe kryesocialisti Rama. Rama pasi falenderoi deputetin Blendi Klosi i cili u largua paraditen e sotme si pasojë e përkeqësimit të gjendjes së tij shëndetësore tha se protestat e ...

Greqia nuk qetësohet

Yll Press - 16.05.2010

Protestuesit me pankarta në duar marshuan në sheshin Areos dhe përpara Parlamentit. Në vazhdim protestuesit iu drejtuan sheshit "Omonia". Sipas sindikatave janë afro 100 mijë vetë që i kërkojnë qeverisë Papandreu të ulë taksat dhe të rrisë ...

Minoritarët grekë protestë kundër qeverisë

BalkanWeb - 16.05.2010

GJIROKASTER -Disa dhjetëra banorë të minoritetit grek në Shqipëri kanë protestuar sot kundër gjobave të biznesit të vendosura nga ana e qeverisë.

Minoritarët grekë protestë kundër qeverisë

Botasot - 16.05.2010

Disa dhjetëra banorë të minoritetit grek në Shqipëri kanë protestuar sot kundër gjobave të biznesit të vendosura nga ana e qeverisë. Protesta ka nisur paradite në fshatin Derviçan të rrethit të Gjirokastrës, ku minoritaret me automjete ...

Policia: Mitingu i PS-së ishte i paligjshëm, 5 efektivë u lënduan

Shekulli - 15.05.2010

TIRANË - Policia e Tiranës bëri të ditur se 5 policisë janë lënduar mbrëmë gjatë protestës së PS-së. "Në përfundim të tubimit, një grup prej 40 - 50 protestuesish goditën me gurë e sende të tjera të forta, punonjës të policisë, të cilët ...

Protesta, gjykata liroi protestuesit e "Urës së Peshkatarit"

Shekulli - 15.05.2010

Shtetasi Bejdulla Ulliri akuzoi dje policinë se e kishte arrestuar gabimisht TIRANË - Plot 13 protestues të arrestuar tre ditë më parë në banesat e tyre, pasi kishin bllokuar për 20 minuta rrugën kombëtare Elbasan-Tiranë, konkretisht në ...

Mijra qytetar rrethojnë Tiranën, qëndrojnë 3 orë në shesh

Shekulli - 15.05.2010

Njerëz të zgjedhur të opozitës mënjanojnë përplajsjen e protestuesve më forcat e policisë të instaluar në kryeministri 14 maji do të mbahet mënd si dita e opozitës. Ishte paralajmëruar si protesta më e madhe e opozitës dhe kështu ndodhi.

Gjykata e Tepelenës liron 4 protestuesit e PS-së

Gazeta Start - 15.05.2010

Gjykata e Tepelenës vendosi për lirimin e katër protestuesve të opozitës, të cilët ishin ndaluar për bllokimin e rrugëve kryesore. Novruz Shehu, Përparim Hodon Luan Gerbi dhe Astrit Pasha, lihen të lirë, por në fuqi mbetet vendimi për ...

Athinë, protesta masive në rrugë

Shekulli - 15.05.2010

ATHINË - Mijëra protestues dolën sërish në rrugët e Athinës për të protestuar kundër politikave ekonomike të qeverisë Papandreu. Sot nuk ka patur incidente siç ka ndodhur në tubimet e mëparshme.

Tepelenë, gjykata liron protestuesit e PS-së

Top Channel - 15.05.2010

Gjykata e Tepelenës liroi katër protestues të Partisë Socialiste, të cilët u ndaluan për bllokim të rrugëve kryesore. Për Novruz Shehun, Përparim Hodon, Luan Gerbin dhe Astrit Pashën lihet në fuqi vendimi për detyrim paraqitjeje.

Protesta e PS-së, policia: U plagosën 5 punonjës

Top Channel - 15.05.2010

Policia e Tiranës njoftoi se 5 efektivë janë plagosur lehtë si pasojë e goditjes nga disa persona gjatë protestës së një dite më parë në bulevardin "Dëshmorët e Kombit".

Protesta e PS-se, policia: U plagosen 5 punonjes

Albeu.com - 15.05.2010

Policia e Tiranës njoftoi se 5 efektivë janë plagosur lehtë si pasojë e goditjes nga disa persona gjatë protestës së një dite më parë në bulevardin "Dëshmorët e Kombit".

Athinë, 100 mijë protestues zbresin në rrugë

Top Channel - 15.05.2010

Rreth 100.000 protestues dolën sërish në rrugët e Athinës për të protestuar kundër politikave ekonomike të qeverisë ...

Berisha dhe Rama akuza për krizën politike

Ina - 15.05.2010

Kryeministri Sali Berisha dhe lideri i PS-së, Edi Rama u deklaruan sot për krizën politike, lidhur me vijimin e grevës së urisë së opozitës. Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se në tryezën e tij nuk ka asnjë draft, pakt apo dokument ...

Protesta, Mediat e huaja: Situata serioze pas 2 javësh grevë

24 orë - 15.05.2010

Mediat e huaja kanë pasqyruar protestën e mbrëmshme të opozitës, ku mbi 200 mijë vetë pushtuan kryeqendrën e Tiranës. BBC, AFP dhe agjenci të tjera ndërkombëtare i kanë kushtuar vëmendje krizës politike në Shqipëri, që sipas tyre po pengon ...

Protesta, Mediat e huaja: Situata serioze pas 2 javësh grevë

BalkanWeb - 15.05.2010

TIRANË- Protesta e djeshme e opozitës është pasqyruar edhe nga mediat ndërkombëtare të cilat i kanë kushtuar një vëmendje të vecantë krizës politike në Shqipëri dhe grevës 2 javore të deputetëve socialistë, e mbështetësve të tyre.

Lirohen 7 protestues të PS në Durrës dhe Pogradec

Gazeta Start - 14.05.2010

Pogradec Gjykata e Pogradecit ka liruar sot katër protestues të opozitës, të arrestuar dy ditë më parë. Ata u liruan sot Seladin Mekollin Detar Lipp, Agim Turukun, K. Tanellarin.

Opozita nis protestën masive para Kryeministrisë

Gazeta Start - 14.05.2010

Tiranë - Mbështetësit e Partisë Socialiste kanë mbërritur në bulevardin Dëshmorët e Kombit nga hyrje të ndryshme të kryeqytetit. Protestuesit e ardhur nga thuajse të gjitha rrethet e vendit mbërritën para Kryeministrisë nga Rruga e ...

Opozita vazhdon protestën

BBC - 14.05.2010

PS e opozitës dhe aleatët e saj të qendrës dhe të spektrit të djathtë po protestojnë kundër qeverisë, për çështjen e zgjedhjeve të vitit të kaluar. Organizatorët thonë se protesta do të vazhdojë pa afat.

Protestë e re sot e opozitës për zgjedhjet

24 orë - 14.05.2010

Në Shqipëri ashpërsohet me tej klima politike në prag të një proteste të paralajmeruar sot nga ...

Protestë e re sot e opozitës për zgjedhjet

Ina - 14.05.2010

Në Shqipëri ashpërsohet me tej klima politike në prag të një proteste të paralajmeruar nga opozita për të kërkuar transparencën e zgjedhjeve. Temperatura e atmosferës politike në Shqipëri po rritet dita-ditës ndërsa greva e urisë e ...

Pogradec, lirohen 4 personat e protestave të Korcës

24 orë - 14.05.2010

Gjykata e qytetit të Pogradecit ka vendosur sot lirimin nga paraburgimi të katër personave të arrestuar nga policia dy ditë më parë pas protestave të Partisë Socialiste që tentuan bllokimin e rrugës ...

Protestuesit e ndaluar para gjykates

Top Channel - 14.05.2010

Kanë dalë para Gjykates së Tiranës për masën e sigurisë 13 persona të arrestuar pak dite më parë për protestën e kryer në Uren e Peshkatarit në periferi të Tiranës, mbi te cilet rëndon akuza për bllokim të mjeteve të transportit.

“Rrethimi opozitar” i Tiranës

Top Channel - 14.05.2010

Opozita do të zbresë sërish sot në kryeqytet , në një tjetër proteste të madhe të paralajmeruar ditët e fundit nga krerët më të lartë të saj. Ne fakt kjo proteste do të nise ndryshe nga të mëparshmet.Protestuesit do te grumbullohen ne zona ...

Protestë e re e opozitës për zgjedhjet

24 orë - 14.05.2010

Në Shqipëri ashpërsohet me tej klima politike në prag të një proteste të paralajmeruar nga ...

Pogradec, Tiranë gjykatat lirojnë protestuesit e ndaluar

24 orë - 14.05.2010

Gjykata e qytetit të Pogradecit ka vendosur sot lirimin nga paraburgimi të katër personave të arrestuar nga policia dy ditë më parë pas protestave të Partisë Socialiste që tentuan bllokimin e rrugës Korçë-Pogradec.

Protestat e opozitës po dëmtojnë kredibilitetin e Shqipërisë

Ina - 14.05.2010

Zv. Kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta deklaroi të premten se protestat dhe greva e urisë dëmtojnë rëndë kredibilitetin e Shqipërisë.

Protestues nga rrethet nisen drejt kryeqytetit

24 orë - 14.05.2010

Automjete, kryesisht autobuzë me protestues janë nisur sot nga rrethe të ndryshme të vendit në drejtim të Tiranës, për të marrë pjesë në protestën masive që pritet të zhvillohet sot në kryeqytet nga ...

Nis protesta masive e opozitës

Top Channel - 14.05.2010

Nis protesta e opozitës para kryeministrisë në mbështetje të grevës së urisë që ka hyrë në ditën e saj të 14-të dhe me kërkesën e hershme për transparencën e zgjedhjeve.

Protesta, manifestuesit mbërrijnë ne shesh nga drejtime të ndryshme

24 orë - 14.05.2010

Proetesta e opozites per transparencen e zgjedhjeve Protestuesit opozitarë po zbresin në bulevardin "Dëshmorët e Kombit" duke ardhur nga zona të ndryshme të kryeqytetit.

Protesta, Tirana "pushtohet"nga mbështetësit opozitarë

24 orë - 14.05.2010

Tirana ka pritur sot mijëra mbështetës socialistë të ardhur nga qytete te ndryshme te vendit me autobuse dhe mjete te ndryshme kane zbritur në periferi të kryeqytetit për tu bashkuar dhe për të marshuar drejt Bulevardit Dëshmorët e Kombit ...

Pogradec, Tiranë gjykatat lirojnë protestuesit e ndaluar

BalkanWeb - 14.05.2010

POGRADEC-TIRANE- Gjykata e Tiranës liroi sot 13 protestuesit e Partisë Socialiste të cilët u ndaluan nga policia dy ditë më parë kur protestuesit bllokuan disa akse kryesore.

Protestues nga rrethet nisen drejt kryeqytetit

BalkanWeb - 14.05.2010

BERAT- Automjete, kryesisht autobuzë me protestues janë nisur sot nga rrethe të ndryshme të vendit në drejtim të Tiranës, për të marrë pjesë në protestën masive që pritet të zhvillohet sot në kryeqytet nga PS.

Protesta, Tirana "pushtohet"nga mbështetësit opozitarë

BalkanWeb - 14.05.2010

TIRANE- Ashtu sikurse dhe ishte paralajmëruar protesta e sotme e opozitës ishte jo vetëm një mbështetje për grevistët e urisë por edhe një demonstrim force i përkrahësve që mbështesin kërkesën e opozitës për hapjen e kutive.

Rama: Do të rezistojmë në mënyrë paqësore dhe me durim

Telegrafi - 14.05.2010

Kryetari opozitës shqiptare, Edi Rama deklaroi sot se opozita do rezistojë në mënyrë paqësore me kuraje dhe durim, dhe do ta fitojë betejën me të vërtetën, pa thyer asnjë xham dhe pa këputur asnjë lule.

Policia: Bllokimi i rrugëve dënohet me tre vjet burg

Gazeta Start - 13.05.2010

Tiranë Policia e Shtetit ka sqaruar për publikun masat e marra ndaj bllokimit të rrugëve nga ana e protestuesve të Partisë Socialiste. Në një komunikim, Policia e Shtetit bën me dije se në asnjë rast nuk është përdorur gaz lotsjellës si ...

Humbja e kauzës së opozitës i jep kurajë pushtetit

Shekulli - 13.05.2010

Policia shqiptare po futet në spiralen e dhunës në përplasjet e saj me protestuesit paqësorë në disa qytete të Shqipërisë. Ish-kryeministri Pandeli Majko ka qenë sot viktimë e dhunës së policisë mbi protestuesit, ndërsa në Tepelenë dhe ...

Tepelenë, arrestohen nga policia 4 protestues

Gazeta Start - 13.05.2010

Tepelenë Policia e Tepelenës ka arrestuar katër persona, të cilët dyshohet si organizatorë të protestave të djeshme, duke bllokuar edhe akset rrugore.

Rama: Është koha për t'i dhënë zgjidhje krizës

Shekulli - 13.05.2010

Kryetari i opozitës, Edi Rama, i ka kërkuar policisë, që të mos ngatërrojë detyrat, që ajo ka, me tekat e pushtetit Spartak Ngjela tha se Berisha nuk hap kutitë, atëherë do të jenë protestuesit ata që do t'i marrin ato në bodrume TIRANË - ...

Policia dhunon deputetin Pandeli Majko

Shekulli - 13.05.2010

PËRPLASJA / FNSH-të e Shkodrës blindojnë Korçën, mbi protestuesit përdoren shkopinj gome, gaz lotsjellës dhe gaz djegës Përplasje mes polici-protestues në Korçë.

Përkrahësit e opozitës përplasen me policinë

BBC - 13.05.2010

Policia ka ndaluar katër përkrahës të opozitës në Tepelenë, ndërsa shtatë të tjerë u ndaluan të mërkurën në mbrëmje edhe në Pogradec. Selitë e PS-së së opozitës njoftojnë se përkrahës të opozitës u ndaluan edhe në Shkodër e Durrës, duke ...

Dhuna e policisë, Dule: Jo pre e tundimit të pushtetit

Shekulli - 13.05.2010

TIRANË- Kreu i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule ka dënuar sot dhunën e policisë ndaj protestuesve të opozitës. Gjatë një komunikimi me mediat ai i ka bërë apel policisë të qëndrojnë në nivelin e kërkesave të shtetit ...

Rama: Nesër, bashkë kundër pushtetit në kërkim nga drejtësia

Shekulli - 13.05.2010

UPDATE- Një ditë para protestës së madhe të 14 majit, lideri socialist Edi Rama i ka bërë apel gjithë shqiptarëve të bashkohen kundër pushtetit që është në kërkim nga drejtësia.

Tepelenë, arrestohen katër protestues të opozitës

Top Channel - 13.05.2010

Katër persona janë vënë në pranga pas protestës së djeshme në qytetin e Tepelenës. Në pranga janë vënë Luan Gerbi, Përparim Hodo, Astrit Pasha dhe Novruz Shehu.

Përleshje gjatë protestave të opozitës shqiptare

Idividi - 13.05.2010

Tiranë, 12 maj 2010 (MIA) - Partia Socialiste opozitare në Shqipëri kumtoi se kanë shpërthyer përleshje mes demonstruesve dhe policisë gjatë protestave me kërkesë për numërim të sërishëm të votave nga zgjedhjet në qershor të vitit të ...

Protestat PS në jug të vendit 8 të arrestuar

24 orë - 13.05.2010

Ata akuzohen për bllokim rruge e pengim të qarkullimit të automjeve në aksin Pogradec-Korcë njëkohësisht dhe mosbindje të urdhrit të forcave të policisë për tu larguar nga ...

Grevë në Athinë kundër programit të kursimeve

Alsat - 13.05.2010

Qendra e Athinës u përfshi sërish nga një valë e re protestash dhe manifestimesh. Rreth 2.000 manifestues të dy sindikatave kryesore, por edhe radikalëve të majtë protestuan të mërkurën në mbrëmje kundër ndryshimeve në siguracionin social ...

Tepelenë, 4 në pranga për protestën e djeshme

Shqipmedia - 13.05.2010

Katër persona janë vënë në pranga në qytetin e Tepelenës, lidhur me protestën e djeshme të opozitës, që tentoi të bllokonte sërish rrugën nacionale Gjirokastër-Tepelenë.

Përkrahësit e opozitës përplasen me policinë

24 orë - 13.05.2010

Opozita i përmbahet kërkesës për transparencë, ndërsa kryeministri apelon kundër bllokimit të rrugës ...

Përkrahësit e opozitës përplasen me policinë

Ina - 13.05.2010

Policia ka ndaluar katër përkrahës të opozitës në Tepelenë, ndërsa shtatë të tjerë u ndaluan të mërkurën në mbrëmje edhe në Pogradec. Selitë e PS-së së opozitës njoftojnë se përkrahës të opozitës u ndaluan edhe në Shkodër e Durrës, duke ...

Përmet, përplasje mes protestuesve dhe policisë

Top Channel - 13.05.2010

Regjistrohen konfrontime mes protestuesve, mbështetës të Partisë Socialiste dhe forcave të policisë në Përmet. Sipas informacioneve të fundit, protestuesit, protestuesit të drejtuar nga deputetët Arta Dade dhe Et'hem Ruka kanë tentuar të ...

PBDNJ: Dënojmë dhunën e policisë ndaj protestuesve

24 orë - 13.05.2010

Kreu i PBDNJ-së dënoi dhunën e ushtruar ndaj protestuesve dhe deputetëve të opozitës, duke i bërë apel organeve të rendit që të lirojnë të arrestuarit.

Rama: Të mos ngrihet dorë ndaj opozitës

Top Channel - 13.05.2010

Kryetari i PS, Edi Rama, në fjalimin e tij në protestën e sotme të opozitës, i ka bërë një apel policisë së shtetit që të mos ngrejë dorë ndaj deputetëve dhe mbështetësve të opozitës.

Përkrahësit e PS përleshen me policinë shqiptare

SETimes - 13.05.2010

13/05/2010 TIRANE, Shqipëri -- Përkrahësit e Partisë Socialiste (PS) të opozitës u përleshën të mërkurën (12 maj) me policinë në periferi të qytetit jugperëndimor të Korçës.

Ministria e Brendshme: PS të ndalë kërcënimet

24 orë - 13.05.2010

Pas akuzave të Kreut të PS, Edi Rama se janë dhunuar protestuesit PS në rrethe, vjen edhe reagimi i Ministrisë së Brendshme. Nëpërmjet një deklarate, i kërkohet PS të ndalë kërcënimet, pasi ka shkelur ligjin duke bllokuar ...

Protestat PS në jug të vendit 8 të arrestuar

BalkanWeb - 13.05.2010

TIRANE- Shkon ne 8 numri i të arrestuarve pas protestave të djeshme të PS në jug të vendit. Mëngjesin e sotëm policia e komisariatit të Tepelenës ka vendosur masen e arrestit për 4 prej 6 të shoqëruarve, dhe ka lënë hetim në gjëndje të ...

Dita e 12-të e protestës, Rama Zgjidhje përmes transparencës Berisha: Jeni gabim

BalkanWeb - 13.05.2010

TIRANE - Në ditën e 12 të grevës së urisë së opozitës për transparencën e zgjedhjeve, 26 grevistë kanë ndërprerë grevën për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore dhe janë shtruar në spital për të marr mjekimin e duhur.

Tepelenë, arrestohen katër protestues të opozitës

Telegrafi - 13.05.2010

Katër persona janë vënë në pranga pas protestës së djeshme në qytetin e Tepelenës. Në pranga janë vënë Luan Gerbi, Përparim Hodo, Astrit Pasha dhe Novruz Shehu.

PBDNJ: Dënojmë dhunën e policisë ndaj protestuesve

BalkanWeb - 13.05.2010

TIRANE- Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut ka shprehur sot qëndrimin e saj të qartë kundër dhunës së policisë ndaj protestuesve mbështetës të opozitës.

Përkrahësit e opozitës përplasen me policinë

Yll Press - 13.05.2010

Prej dy ditësh opozita po përshkallëzon protestën e saj në gjithë vendin me elementë të mosbindjes civile. Protesta bëhet në shenjë mbështetjeje të grevistëve të urisë së 22 deputetëve dhe 180 përkrahësve të saj që po mbahet prej 13 ditësh ...

Ministria e Brendshme: PS të ndalë kërcënimet

BalkanWeb - 13.05.2010

TIRANË- Pas deklaratave të kreut të PS, Edi Rama në protestën e sotme se policia ka ushtruar dhunë mbi protestuesit, vjen edhe reagimi i Ministrisë së Brendshme.

Provokimi i opozitës nuk e zgjidh krizën

Shekulli - 12.05.2010

Opozita shqiptare po përballet me mekanizmat e fundit të de-inkurajimit të saj në periudhën më kritike të zhvillimit të protestës. Policia ka nisur arrestimet në një sërë qytetesh, ku protestuesit kanë tentuar të bllokojnë rrugët.

Bllokohen akset rrugore

Shekulli - 12.05.2010

PROTESTA NË GJITHË VENDIN Shkodër, dy të shoqëruar pas protestave në rrugë SHKODËR - Përkrahës e anëtarë të PS-së në qarkun e Shkodrës kanë zhvilluar një protestë kundër qeverisë dhe në përkrahje të grevistëve të urisë, duke bllokuar për ...

Në Maqedoni protestohet ndaj diskriminimit etnik

BBC - 12.05.2010

Disa mijëra vetë protestuan këtë javë në rrugët e kryeqytetit maqedonas Shkup kundër atyre që i quajnë "politika diskriminuese në baza etnike në ekonomi, arsim e kulturë".

Policia: Organizatorët do ndalohen,protesta të paligjshme

Shekulli - 12.05.2010

TIRANË- Policia e Shtetit ka reaguar për situatën e krijuar gjatë protestave të PS-së dhe mbështetësve të tyre gjatë ditës së sotme në rrethe të ndryshme të vendit, të cilat u shoqëruan me incidente.

Protesta e PS-së në Korcë, ndërhyn policia

Top Channel - 12.05.2010

Përplasje të dhunshme mes policisë dhe protestuesve në aksin kombëtar Korcë-Pogradec, ku mbështetes të grevës së urisë në 200 personave në Tiranë, kanë bllokuar rrugën.

Korce: Policia perdor dhunen, perleshje midis saj dhe protestuesve te opozites

24 orë - 12.05.2010

Pamje nga grumbullimet e sotme Degjeneroi në dhunë mes militanteve të majtë dhe policisë, protesta e organizuar nga socialistet në qytetin e Korcës.

Greva e opozitës, incidente në protestat e Korcës, Majko: Policia ushtroi dhunë

24 orë - 12.05.2010

Në ditën e 12 të grevës së urisë së opozitës për transparencën e zgjedhjeve, 26 protestues kanë ndërprerë grevën për shkak të rëndimit të gjendjes shëndetësore dhe janë shtruar në spital.

Në Maqedoni protestohet ndaj diskriminimit etnik

24 orë - 12.05.2010

Opozita e vëzhguesit thonë se protesta e NGO-ve shpreh pakënaqësinë ndaj disa proceseve në ...

Policia e Korces: Jo dhune ndaj protestuesve te PS

Albeu.com - 12.05.2010

Policia e qarkut të Korçës ka reaguar pas deklaratave të disa deputetëve të PS-së të cilët kanë theksuar se janë dhunuar gjatë protestës të zhvilluar në aksin Pogradec-Korçë. Në një deklaratë për shtyp policia thekson se nuk ... ...

Protesta e PS-së, dhunë në Korçë

Telegrafi - 12.05.2010

Degjeneroi në dhunë mes militanteve të majtë dhe policisë, protesta e organizuar nga socialistet në qytetin e Korçës. Anëtarët e kësaj partie dhe mbështetësit e saj, të mërkurën në mesditë, kërkuan të organizojnë një protestë në Çërravë, ...

Reagime të ndryshme për protestat

BBC - 11.05.2010

Të hënën mijëra protestues ecnin nga një institucion në tjetrin, nga gjykata, para parlamentit, para godinës së qeverisë që pastaj të mbërrinin sërish para gjykatës, ku Fatlum Mehmenti në emër të organizatorëve shpalosi qëllimin e ...

Protestat, dhunë në Përmet, Rama: Shfaqje e shëmtuar e pushtetit

Shekulli - 13.05.2010

UPDATE - Lideri socialist Edi Rama reagoi sërish për ndërhyrjen e policisë në protestat nëpër rrethe, duke treguar shfaqjen e shëmtuar të një pushteti, që sipas tij, e ka humbur toruan dhe largpamësinë.

Organizatat shqiptare organizojnë protesta në Shkup

Idividi - 11.05.2010

Shkup, 10 maj 2010 (MIA) - Këshilli nga 40 organizata qytetare shqiptare, sot në Shkup do të mbajnë marsh protestues me slloganin "Për drejtësi", të pakënaqur nga, siç u shprehën, politikës diskriminuese në baza etnike dhe fetare.

Protestë e organizatave qytetare të shqiptarëve

Idividi - 11.05.2010

Shkup, 10 maj 2010 (MIA) - Në organizim të Këshillit të organizatave qytetare shqiptare, sot në Shkup u mbajt marsh protestues me moton "Për drejtësi", në të cilën morën pjesë anëtarë të shumë organizatave qytetare të shqiptarëve.

Duraku: Jehona e vogël në protestë dëshmi se shqiptarët e përkrahin zgjidhjen institucionale të problemeve

Idividi - 11.05.2010

Shkup, 10 maj 2010 (MIA) - Numri i vogël i pjesëmarrësve në protestën e sotme është porosi e fuqishme deri te të gjithë faktorët se shqiptarët në Republikën e Maqedonisë janë të gatshëm që kërkesat dhe problemet e tyre t'i zgjidhin përmes ...

Dioptria e shtrembëruar qeveritare për protestat

Lajm - 11.05.2010

Fejzi HAJDARI A po infektohet edhe skena e këtushme politike nga sindroma e politikës shqiptare të Tiranës?. Një dilemë e këtilla u shfaqë në syprinë, dhe, pak a shumë, kësisoj do të mund të komentohej protestat e organizuar nga shoqatat ...

Greva e PS-se, protestuesit bllokojne rruget kryesore

Albeu.com - 11.05.2010

Akset kryesore rrugore në vend janë bllokuar nga mbështetës së protestës së PS-së. Autostrada Tiranë-Durrës në hyrje të qytetit bregdetar është bllokuar nga simpatizantë të Partisë Socialiste në Durrës në mbështetje të protestave në Tiranë.

Reagime të ndryshme për protestat

24 orë - 11.05.2010

Opozita e vëzhguesit thonë se protesta e NGO-ve shpreh pakënaqësinë ndaj disa proceseve në ...

Bllokimi i akseve nga protestat, Policia: Vepruam sipas ligjit

24 orë - 11.05.2010

Policia e Shtetit ka reaguar sot ndaj protestave të mbështetësve të PS nëpër akset rrugore nacionale. Zëdhënesja e Policisë së Shtetit njoftoi sot se "policia veproi sot e detyruar ndaj bllokimit 7-10 minutësh që iu bënë disa akseve ...

Shqipëri: Policia zhbllokon rrugët nga protestuesit

Evropaelire - 11.05.2010

Policia e Shqipërisë ka reaguar sot ndaj protestave të mbështetësve të Partisë Socialiste nëpër akset rrugore nacionale. Zëdhënësja e policisë njoftoi sot se “policia veproi sot e detyruar ndaj bllokimit 7-10 minutësh që iu bënë disa ...

Protesta të socialistëve nëpër rrethe

Top Channel - 11.05.2010

Militantët socialistë bllokuan superstradën Tiranë-Durrës, në hyrje të qytetit bregdetar. (UPDATE) Protesta eshte shoqeruar me konfrontime mes forcave te policise dhe protestuesve qe kane kundershtuar lirimin e rruges.

Vlorë, ndalohen dy protestues të opozitës

Top Channel - 11.05.2010

Policia e Vlorës ka ndaluar dy prej protestuesve të opozitës që ditën e sotme bllokuan aksin nacional në hyrje të qytetit. Forcat blu kanë shoqëruar kryetarin e konfederatës së industrisë së Vlorës, Kujtim Myrto, si dhe sekretari i PSD-së ...

Dita e 11-të e grevës, Berisha: PS në betejë si Don Kishoti BE: Zgjidhni krizën me dialog NEWS24 - LIVE NGA PROTESTA

24 orë - 11.05.2010

Në ditën e 11 të grevës së urisë së opozitës për transparencën e zgjedhjeve, presidenti Bamir Topi rinis konsultimet me ndërkombetarët në përpjekjet për të rivendosjen e dialogut politik mes qeverisë dhe opozitës.

Vlorë, shoqërohen 2 persona, bllokuan rrugën gjatë protestës së PS

24 orë - 11.05.2010

Policia e Vlorës bën me dije se ka shoqëruar Kreun e Konfederatës së Industrisë dhe Sekretarin e PSD-së, pasi kanë kryer veprën penale të bllokimit të rrugës, gjatë protestës së PS, në qytetin e Vlorës.

Rama apel policisë: Mos prekni protestuesit

Top Channel - 11.05.2010

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama i ka bërë thirrje policisë së shtetit që të mos provokojë qytetarët që protestojnë paqësisht në përputhje me të drejtat e tyre kushtetuese.

Protesta, Berisha: PS në betejë si Don Kishoti. Rama: Jemi të palëkundur. BE: Zgjidhni krizën

24 orë - 11.05.2010

Në ditën e 11 të grevës së urisë së opozitës për transparencën e zgjedhjeve, presidenti Bamir Topi rinis konsultimet me ndërkombetarët në përpjekjet për të rivendosjen e dialogut politik mes qeverisë dhe opozitës.

Shqiptarët protestojnë ndaj "diskriminimit" në Shkup

SETimes - 11.05.2010

11/05/2010 SHKUP, Maqedoni -- Disa mijëra shqiptarë u mblodhën në qendër të Shkupit të hënën (10 maj) për të protestuar ndaj atyre që ata i përshkruajnë si politika diskriminuese ndaj tyre.

Rama-policise: Mos provokoni protestuesit

Albeu.com - 11.05.2010

Kryetari i PS-së Edi Rama duke e cilësuar bllokimin e rrugëve ditën e sotme si një manifestimim simbolik i dëshmisë së solidaritetit me grevistën i bëri apel policisë së shtetit të mos provokojë protestuesit.

Reporterët protestojnë ndaj PS-së për ndalimin e TVSH-së

Top Channel - 11.05.2010

“Reporterët pa Kufi” kanë protestuar përmes një deklarate në website-n e organizatës ndaj ndalimit që Partia Socialiste i bëri një ekipi të Radio Televizionit Shqiptar për të përcjellë grevën e urisë.

Bllokimi i akseve nga protestat, Policia: Vepruam sipas ligjit

BalkanWeb - 11.05.2010

TIRANE- Policia e Shtetit ka reaguar sot ndaj protestave të mbështetësve të PS nëpër akset rrugore nacionale. Zëdhënsja e Policisë së Shtetit njoftoi sot se “policia veproi sot e detyruar ndaj bllokimit 7-10 minutësh që iu bënë disa akseve ...

Shqipëri: Protesta, bllokohen akset kryesore

Telegrafi - 11.05.2010

Protestat e socialistëve janë shtrirë të martën në të gjithë Shqipërinë, shoqëruar me bllokimin e akseve kryesore ne shume qytete. Bllokimi i rrugëve ka ardhur në shenjë solidarizimi dhe mbështetje për grevën e urisë së deputeteve të PS ...

Shqipëri: Policia zhbllokon rrugët nga protestuesit

Botasot - 11.05.2010

Policia e Shqipërisë ka reaguar sot ndaj protestave të mbështetësve të Partisë Socialiste nëpër akset rrugore nacionale. Zëdhënësja e policisë njoftoi sot se “policia veproi sot e detyruar ndaj bllokimit 7-10 minutësh që iu bënë disa ...

Vlorë, shoqërohen 2 persona, bllokuan rrugën gjatë protestës së PS

BalkanWeb - 11.05.2010

VLORË- Kreu i Konfederatës së Industrisë së Vlorës, Kujtim Myrto, së bashku me Sekretarin e PSD-së së Vlorës, Festim Cobon janë shoqeruar sot, pasi kanë marrë pjesë në protestën e organizuar nga Partia Socialiste.

Rama apel policisë: Mos prekni protestuesit

Botasot - 11.05.2010

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama i ka bërë thirrje policisë së shtetit që të mos provokojë qytetarët që protestojnë paqësisht në përputhje me të drejtat e tyre kushtetuese.

Maqedoni, shqiptarët protestojnë kundër diskriminimit

Gazeta Start - 10.05.2010

Shkup Liri, barazi dhe drejtësi ishin sloganet në flamujt dhe pankartat e mbajtura në duar nga protestuesit shqiptarë në Maqedoni. Mijëra shqiptarë e nisën protestën e tyre rreth orës 13:00 nga pallatet e gjykatave, duke vazhduar në ...

Protesta në Shkup kërkon reformim të gjyqësorit

BBC - 10.05.2010

Në Maqedoni rreth 40 organizata joqeveritare kanë zhvilluar të hënën një protestë, kundër atij që ato e quajnë diskriminim politik dhe etnik. Organizatorët dhe vëzhguesit thonë se protesta është e drejtuar kundër krejt klasës politike.

Sot mbahet protesta “Për drejtësi”

Alsat - 10.05.2010

Protesta me moton “Për drejtësi” fillon në orën 13.00 para gjykatave, vazhdon para Kuvendit dhe përfundon para Qeverisë. Protesta ka gjetur mbështetjen e DR-së dhe partive më të vogla shqiptare BDK e BDSH, ndërsa është kundërshtuar vetëm ...

Protestë ndaj klasës politike në Maqedoni

24 orë - 10.05.2010

Rreth 40 organizata joqeveritare zhvillojnë një protestë, kundër siç thonë "diskriminimit politik dhe ...

Shkup, sot protesta e madhe "Per Drejtesi"

Albeu.com - 10.05.2010

Protesta me moton “Për drejtësi” fillon në orën 13.00 para gjykatave, vazhdon para Kuvendit dhe përfundon para Qeverisë. Protesta ka gjetur mbështetjen e DR-së dhe partive më të vogla shqiptare BDK e BDSH, ndërsa është kundërshtuar vetëm ...

Maqedoni, sot protesta shqiptare kundër diskriminimit etnik

24 orë - 10.05.2010

Mijëra protestues janë gati për të marrë pjesë në protestën me moton "Për Drejtësi" të organizuar sot në Shkup nga Këshilli i Organizatave Shqiptare në Maqedoni.

Opozita në Shqipëri përgatit shtrirjen e protestave

24 orë - 10.05.2010

Opozita ka vendosur ta shtrijë në rrethe protestën dhe ta kombinojë atë me elemente të mosbindjes ...

Osmani përkrah protestën nën moton “Për drejtësi”

Ina - 10.05.2010

Padrejtësitë permanente që u bëhen shqiptarëve, diskriminimi në punësim, proceset e montuara gjyqësore, mos implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, janë pjesë e mozaikut antishqiptar në Maqedoni Mu për këtë arsye, protestën e organizuar nën ...

Protesta: KOSH shpalosi kërkesat, stop politikave represive

Ina - 10.05.2010

Marshi i mijëra protestuesve pas defilimit para Parlamentit, më pas është ndaluar para Qeverisë, ku Këshilli i Organizatave Shqiptare (KOSH) ka lexuar edhe letrën publike me kërkesat e saja.

Mijëra qytetar protestuan sot ‘Për Drejtësi’ në Shkup – VIDEO

Shqipmedia - 10.05.2010

Me brohoritje të zëshme UÇK dhe Shqipëri etnike, Liri për të dënuarit të Sopotit dhe Brodecit, disa mijëra shqiptarë të cilët në dy grupe vinin prej Çairit dhe nga Panairi i Shkupit, me flamuj shqiptar dolën sot në protesta kundër çdo ...

Shkup: Mbahet protesta “Për drejtësi”

Alsat - 10.05.2010

Protesta me moton “Për drejtësi” filloi sot në orën 13.00 para gjykatave, vazhdoi para Kuvendit dhe para Qeverisë. Protesta ka gjetur mbështetjen e DR-së, PDSH-së, BDK-së e BDSH-së, ndërsa është kundërshtuar vetëm nga BDI.

Opozita përgatit shtrirjen e protestës

24 orë - 10.05.2010

Socialistët thonë se do të ketë protesta edhe në rrethe, ndërsa vazhdojnë përpjekjet për zgjidhjen e ...

10 mije protestues marshuan sot ne Shkup

Albeu.com - 10.05.2010

Rreth 10 mijë protestues kanë protestuar sot në Shkup me moton “Për drejtësi”. Protesta ka filluar në orën 13.00 para gjykatave, dhe vazhdoi më pas para Kuvendit dhe para Qeverisë.

Protesta në Shkup – “Për drejtësi”

Evropaelire - 10.05.2010

Me brohoritjet liri, barazi dhe drejtësi ka nisur protesta masive e disa mijëra qytetarëve para pallatit të gjykatave, duke vazhduar rrugën drejt Parlamentit, e më pas duke kaluar te godina e Qeverisë.

Duraku për protestën: Problemet zgjidhen në institucione

Alsat - 10.05.2010

Protesta e sotme e Këshillit të Organizatave Joqeveritare Shqiptare, u mbështet vetëm nga subjektet më të vogla politike. Ndërkohë që partia në pushtet, BDI-ja e cila prej ditësh u shpreh kundër, duke komentuar marshimin e sotëm theksoi se ...

Shkup, Mijëra shqiptarë protestuan kundër Qeverisë

Lajm - 10.05.2010

Mijëra shqiptarë të Maqedonisë nën organizimin e Këshillit të organizatave joqeveritare, kanë protestuar në Shkup kundër siç thanë diskriminimit etnik.

Protesta në Shkup kërkon reformim të gjyqësorit

24 orë - 10.05.2010

Rreth 40 organizata joqeveritare zhvilluan një protestë kundër 'diskriminimit politik dhe ...

Athinë: Sindikatat paralajmërojnë protesta

Evropaelire - 10.05.2010

Dy sindikata greke thanë se planifikojnë të mbajnë një protestë të përbashkët kundër qeverisë për ato që i quajnë "masa të padrejta dhe të ashpra" të kursimit. Raportohet se protesta do të mbahet në 12 maj në Athinë.

Maqedoni, shqiptarët në protestë, kundër diskriminimit

24 orë - 10.05.2010

Mijëra shqiptarë kanë protestuar sot në Shkup para institucioneve kryesore kundër politikave diskriminuese dhe antishqiptare. Lajmi konfirmohet nga agjencia e lajmeve INA, ndërkohë që në këtë manifestim merrnin pjesë më shumë se 40 ...

Shqiptarët etnikë do të protestojnë ndaj "diskriminimit" në Maqedoni

SETimes - 10.05.2010

10/05/2010 SHKUP, Maqedoni -- Disa mijëra shqiptarë pritet që të mblidhen në Shkup të hënën (10 maj) për të protestuar ndaj atyre që ata i përshkruajnë si politika disktiminuese mbi baza etnike dhe fetare.

Maqedoni, sot protesta shqiptare kundër diskriminimit etnik

BalkanWeb - 10.05.2010

SHKUP -Mijëra protestues janë gati për të marrë pjesë në protestën me moton “Për Drejtësi” të organizuar sot në Shkup nga Këshilli i Organizatave Shqiptare në Maqedoni.

Protestë ndaj klasës politike në Maqedoni

Telegrafi - 10.05.2010

Në Maqedoni rreth 40 organizata joqeveritare do të zhvillojnë një protestë, kundër siç thonë “diskriminimit politik dhe etnik”. Protesta bëhet edhe kundër atyre që cilësohen si “procese të montuara gjyqësore”.

Shqiptarët në Maqedoni sot protestojnë “Për drejtësi”

Koha.net - 10.05.2010

Shkup, 10 maj - Mijëra protestues janë gati për të marrë pjesë në protestën, me moton “Për Drejtësi” të organizuar sot në Shkup nga Këshilli i Organizatave Shqiptare në Maqedoni, njofton INA.

Sot mbahet protesta “Për drejtësi”

Yll Press - 10.05.2010

Organizatorët e kësaj proteste, u bënë thirrje pjesëmarrësve të mundshëm, që në protestë, të ruajnë gjakftohtësinë dhe mos të bien pre e provokimeve nga persona të papërgjegjshëm.

Kryetari i Gostivarit, Osmani mbështet fuqishëm protestën “Për drejtësi”

Botasot - 10.05.2010

Padrejtësitë permanente që u bëhen shqiptarëve, diskriminimi në punësim, proceset e montuara gjyqësore, mos implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, janë pjesë e mozaikut antishqiptar në Maqedoni Mu për këtë arsye, protestën e organizuar nën ...

Protesta në Shkup "Për drejtësi"

Yll Press - 10.05.2010

"Lirimi urgjent i të burgosurëve të rasteve të Sopotit, Brodecit. Ndërprerja e procesve të hapura të Hagës. Ndriçimi i fatit të personave të zhdukur nga uniformat zyrtare në vitin 2001 e më tej.

Shkup: Mbahet protesta 'Për drejtësi'

Botasot - 10.05.2010

Organizatorët dhe vëzhguesit thonë se protesta është e drejtuar kundër krejt klasës politike. Protesta është organizuar nga Këshilli i Organizatave Shqiptare, para Pallatit të Drejtësisë.

Shkup: Shqiptarët e Maqedonisë protestuan për drejtësi

Koha.net - 10.05.2010

Shkup, 10 maj- Mijëra shqiptarë të hënën protestuan para institucioneve shtetërore, gjykatave, Parlamentit dhe Qeverisë së Maqedonisë. Ky ishte trekëndëshi ku protestuesit e zhvilluan marshin e tyre.

Athinë: Sindikatat paralajmërojnë protesta

Botasot - 10.05.2010

Dy sindikata greke thanë se planifikojnë të mbajnë një protestë të përbashkët kundër qeverisë për ato që i quajnë "masa të padrejta dhe të ashpra" të kursimit. Raportohet se protesta do të mbahet në 12 maj në Athinë.

Protestë popullore para institucioneve kryesore shtetërore në Shkup

VOA - 10.05.2010

Disa shoqata civile dhe organizata joqeveritare shqiptare në Maqedoni, të cilat konsiderojnë se pushteti po bën diskriminim kundër shqiptarëve të këtij vendi organizuan një protestë popullore para institucioneve kryesore shtetërore në ...

Maqedoni, shqiptarët në protestë, kundër diskriminimit

BalkanWeb - 10.05.2010

SHKUP- Shqiptarët protestë në Shkup. Me brohoritje “Liri, barazi dhe drejtësi” ka nisur protesta e tyre masive, me sllogane, flamujt dhe pankarta kanë nisur një marshim në drejtim të Parlamentit, e më pas duke kanë vazhduar tek godina e ...

Të marrin fund politikat diskriminuese dhe antidemokratike ndaj shqiptarëve

Botasot - 10.05.2010

Me brohoritjet liri, barazi dhe drejtësi ka nisur protesta masive e disa mijëra qytetarëve para pallatit të gjykatave, duke vazhduar rrugën drejt Parlamentit, e më pas duke kaluar te godina e Qeverisë.