TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Vetëvendosja” e policia shpresojnë për protestë pa dhunë

Gazeta Start - 22.01.2012

Prishtinë - “Vetëvendosja” ka njoftuar që protesta e sotme e saj do ta ketë skenarin e njëjtë sikur më 14 janar, por thotë që shpreson se Policia e Kosovës do ta ndryshojë të vetin.

Vetëvendosje sot në protestë, 10 pyetje për Thaçin

Lajmeshqip - 22.01.2012

Prishtinë-Drejtuesit e Lëvizjes Vetëvendosje, kanë deklaruar të shtunën se sot do të protestojnë në dy pikat kufitare, në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë, meqenëse sipas tyre, mocioni i iniciuar nga PDK-ja nuk është i qëndrueshëm, dhe si ...

Kosovë, Vetëvendosja organizon protestën e dytë në kufi me Serbinë

LajmiFundit - 22.01.2012

“Vetëvendosja” organizon sot protestën e saj të dytë në dy pikat kufitare me Serbinë. Një ditë më parë kreu i saj, Albin Kurti tha se nuk do të tërhiqen nga protestat e lajmëruara, pavarësisht thirrjeve për moszhvillimin e saj.

Vetëvendosje sërish në protestë, me 10 pyetje për Thaçin

Alsat - 22.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje pritet të zhvillojë sot protestën e dytë në dy pikat kufitare me Serbinë, në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, edhe pse Kuvendi i Kosovës votoi të premten mocionin që rrëzon atë të 7 dhjetorit për reciprocitet me Serbinë ...

Vetëvendosje, sot “Serbia nuk kalon”

Top Channel - 22.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje organizon sot protestat e radhës me synim bllokimin e mallrave serbe. Sikurse javën e kaluar edhe sot protestuesit do të mblidhen nga ora 13.00 dhe do të tentojnë që bllokimin ta bëjnë afër pikës kufitare në Merdarë ...

Vetëvendosja nis protestën

Albeu.com - 22.01.2012

Lëvizja "Vetëvendosje" ka nisur protestën e saj një javë pas manifestimit të 14 janarit në pikëkalimet kufitare me Serbinë në Merdare dhe Dheu i Bardhë.

Albin Kurti: Përkundër pengesave, protesta e vendosi reciprocitetin

LajmiFundit - 22.01.2012

Përkunder akuzave, shpifjeve, sulmeve, frikësimeve edhe me anë të mediave, nga ana e qeverisë, qytetarët e Republikës së Kosovës erdhën edhe më masivisht në protestë- deklaroi sot Albin Kurti në protestën e mbajtur në Dheu i Bardhë e në ...

Reciprociteti nuk ka afat

Albeu.com - 22.01.2012

Në pyetjen e KTV-së se deri kur do të vazhdoni të qëndroni këtu, Albin Kurti tha se reciprociteti nuk ka afat. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë këtu, të bëjmë trysni për tu bllokuar mallrat serbe për të hyrë në Kosovë.Ai nuk ka saktësuar ...

Protesta në kufi me Serbinë, Vetëvendosja: U arrestuan 6 mbështetësit tanë

LajmiFundit - 22.01.2012

Pjesëmarrje masive vërehet në protestën e lëvizjes “Vetëvendosje” në pikat kufitare mes Kosovës dhe Serrbisë. Vetëvendosja konfirmon që rreth orës 13:30 janë mbajtur të arrestuar për gjysmë ore gjashtë mbështetës të cilë janë: Elvis Hoxha, ...

Policia arreston 6 përkrahës të VV-së nga Shqipëria

Albeu.com - 22.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje nëpërmjet një komunikate ka konfirmuar që rreth orës 13:30 janë mbajtur të arrestuar për gjysmë ore në Vërmicë 6 mbështetës të saj nga Shqipëria: Elvis Hoxha, Gentian Sala, Ermir Harulla, Marsela Hoxha, Taulant Capa ...

Intervista, Kurti: Shqiptarët, pro bashkimit Kosovës me Shqipërinë

Lajmeshqip - 22.01.2012

Gazeta Nacional Albania pasqyron për lexuesit e saj intervistën ekskluzive të z. Albin Kurti, lideri i lëvizjes Vetëvendosje të realizuar nga Redan Bushati. Në këtë intervistë të marrë nga z.

Vetëvendosje “bllokon Serbinë”

Top Channel - 22.01.2012

Ashtu sic kishte paralajmëruar, Lëvizja Vetëvendosje organizoi protestën me moton “Serbia nuk kalon” duke grumbulluar mbështetësit e saj në këtë kauzë, në dy pikat kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë, pikërisht në Merdare dhe në Dheun e ...

Kurti paralajmëron vazhdimin e protestave

Evropaelire - 22.01.2012

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka bërë të ditur se protestuesit do të qëndrojnë në rrugët magjistrale që çojnë kah pikat kufitare me Serbinë në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, derisa institucionet të zbatojnë në tërësi ...

Vizita nga AP, kalojnë kufirin mbështetësit e Vetëvendosjes nga Shqipëria

LajmiFundit - 22.01.2012

Mbështetësit e protestës së Lëvizjes Vetëvendosje, nga Republika e Shqipërisë në zonën neutrale të kufirit Morinë – Vermicë i vizitoi Avokati i Popullit.

Albin Kurti: 'Qeveria tradhtoi popullin'

Alsat - 22.01.2012

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë për Kosovapress se protestuesit do të qëndrojnë në rrugë derisa Qeveria e Kosovës të fillojë implementimin e reciprocitetit me Serbinë.Deri në orën 17.00 ashtu siç raporton gazetari i ...

Protestë e re e Lëvizjes Vetvendosje në kufirin Kosovë-Serbi

DW - 22.01.2012

Nën moton “Serbia nuk kalon” qindra qytetarë u bashkuan me protestën e dytë të Vetëvendosjes. Qëllimi i protetstës është ndalimi i futjes së mallrave të Serbisë në Kosovë dhe zabtimi i masave të reciprocitetit.

Qeveria: Protesta e VV, politike dhe e panevojshme

Evropaelire - 22.01.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës, përmes një deklarate për media ka theksuar se e drejta për të protestuar në mënyrë paqësore është e drejtë e garantuar me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës, por “një gjë e tillë nuk mund të ...

Qeveria e quan të panevojshme protestën e Vetëvendosjes

Alsat - 22.01.2012

Zyrtarët qeveritar nuk prononcohet për media lidhur me protestën e sotme të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje. Por Qeveria e Kosovës nëpërmjet një deklarate rithekson edhe një herë faktin se e drejta për të protestuar në mënyrë paqësore ...

Qeveria e quan protestën në kundërshtim me vendimet

Albeu.com - 22.01.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës rithekson edhe një herë faktin se e drejta për të protestuar në mënyrë paqësore është e drejtë e garantuar me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës.

Fotoreportazh, pjesëmarrje masive në aksionin e Vetëvendosjes për reciprocitet

LajmiFundit - 22.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje mbajti sot protestën e radhës në pikat kufitare Merdare dhe Dheu i Bardhë në përpjekje për bllokimin e mallrave serbe dhe vendosjen e reciprocitetit.

VV, policisë: Shpresojmë për protestë pa dhunë

Panorama - 22.01.2012

PRISHTINE- “Vetëvendosja” ka njoftuar që protesta e sotme e saj do ta ketë skenarin e njëjtë si më 14 janar, por shpreson se Policia e Kosovës do te ndryshojë skenarin e vet.

“Vetëvendosje” proteston sot në dy pika kufitare me Serbinë

Ora news - 22.01.2012

Lëvizja “Vetëvendosje” do të protestojë sërish sot në dy vendkalimet kufitare me Serbinë, pavarësisht faktit se Parlamenti i Kosovës votoi të premten mocionin që rrëzon atë të 7 dhjetorit për reciprocitet me Serbinë dhe mbështet ...

Vetëvendosje sërish sot proteston

Yll Press - 22.01.2012

Ky mocion i iniciuar nga grupi parlamentar i PDK-së, rrëzoi atë të Lëvizjes Vetëvendosje!, të 7 dhjetorit, i cili kërkonte respektimin e reciprocitetit ekonomik, politik e tregtar me Serbinë.

Proteston Vetëvendosje, Kurti: Reciprociteti nuk ka afat

Ora news - 22.01.2012

Protestuesit e Lëvizjes "Vetëvendosje!" do të qëndrojnë edhe natën pranë pikave kufitare dhe nuk do të tërhiqen. Kështu theksojnë mediat kosovare të cilat citojnë burime jo zyrtare të lëvizjes ndërsa shtojnë se aktivistët kanë ...

"Vetëvendosja", protestë në dy pikat kufitare me Serbinë

Yll Press - 22.01.2012

Albin Kurti nuk ka bërë me dije se deri kur do të vazhdojë protesta por vetëm ka thënë se reciprociteti nuk ka afat. "Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë këtu, të bëjmë trysni për tu bllokuar mallrat serbe për të hyrë në Kosovë" ka shtuar ai ...

Qeveria: Protesta e VV në kundërshtim me vendimet e Kuvendit

Telegrafi - 22.01.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës rithekson edhe një herë faktin se e drejta për të protestuar në mënyrë paqësore është e drejtë e garantuar me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës.

Qeveria: Protesta e VV, politike dhe e panevojshme

Botasot - 22.01.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës, përmes një deklarate për media ka theksuar se e drejta për të protestuar në mënyrë paqësore është e drejtë e garantuar me Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës, por “një gjë e tillë nuk mund të ...

Lëvizja Vetëvendosje vazhdon protestat

VOA - 22.01.2012

Në Kosovë lëvizja Vetëvendosje edhe sot u hodh në protesta duke synuar të bllokojë vendkalimet kufitare me Serbinë për të mos lejuar hyrjen e mallrave të saj në Kosovë.

Qeveria: Protesta e VV, politike dhe e panevojshme

Yll Press - 22.01.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës, thuhet në njoftim, “është duke ndjekur nga afër zhvillimet e sotme që ndërlidhen me protestën politike të Lëvizjës Vetëvendosje”.

VV: Qeveria të lexojë Kushtetutën

Telegrafi - 22.01.2012

Lëvizja “Vetëvendosje” është e brengosur për vonesën e Qeverisë së Kosovës që të lexojë Kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Kosovës e të kuptojë më në fund, ndonëse tanimë me vonesë se, siç shprehet në një deklaratë të sotme, “e drejta ...

Demaçi kritikon “Vetëvendosjen”

Gazeta Start - 21.01.2012

Prishtinë – Adem Demaçi ka kritikuar politikën që po ndjek Lëvizja “Vetëvendosje” pasi protestat e saj nuk janë paqësore. “Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet. Veprimet që po bën “Vetëvendosja” nuk përkojnë me demonstratat paqësore.

Adem Demaçi: Vetëvendosje po gabon, Thaçi nuk rrëzohet lehtë

Shekulli - 21.01.2012

Adem Demaçi e ka kundërshtuar politikën të cilën është duke e ndjekur Lëvizja “Vetëvendosje”. “Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet. Veprimet që po bën ‘Vetëvendosja’ nuk përkojnë me demonstratat paqësore.

Mocioni i PDK-së, Vetëvendosje: Protestat vazhdojnë

Lajmeshqip - 21.01.2012

Prishtinë -Lëvizja Vetëvendosje njoftoi mbrë më se të dielën do të orgnizojë ashtu siç ë shtë planifikuar protesta në dy pikat kufitare me Serbinë.

Vetvendosja shpërfill mocionin: Më 22 Janar do protestohet

Alsat - 21.01.2012

Miratimi i mocionit sot në Kuvendin e Kosovës të propozuar nga PDK ka nxitur dilema nëse Lëvizja Vetëvendosje do të jetë e detyruar që të anulojë protestën e paralajmeruar për të dielën.

“Vetëvendosje!” nesër në protesta

Ina - 21.01.2012

Lëvizja “Vetëvendosje!” nesër do të zhvillojë protestën me bllokimin e rrugëve pranë pikëkalimeve kufitare Merdare dhe Dheu i Bardhë me Serbinë.

Vetëvendosja nuk tërhiqet: Protesta më 22 janar

LajmiFundit - 21.01.2012

Miratimi i mocionit sot në Kuvendin e Kosovës të propozuar nga PDK ka nxitur dilema nëse Lëvizja Vetëvendosje do të jetë e detyruar që të anulojë protestën e paralajmeruar për të dielën.

Demaçi: Protestat e Vetëvendosjes nuk janë paqësore

Alsat - 21.01.2012

Adem Demaçi kundërshton polikën e ndjekur nga Lëvizja “Vetëvendosje” duke vlerësuar se protestat e saj nuk janë paqësore. “Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet. Veprimet që po bën ‘Vetëvendosja’ nuk përkojnë me demonstratat paqësore.

Demaçi: Vetëvendosje po gabon

Albeu.com - 21.01.2012

Adem Demaçi e ka kundërshtuar politikën të cilën është duke e ndjekur Lëvizja Vetëvendosje. Ai ka vlerësuar se protestat e kësaj lëvizjeje nuk përkojnë me ato paqësore! Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet.

VV: Mocioni i "turpshëm", protestat mbahen me skenar të njëjtë

Evropaelire - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se të dielën më 22 janar do të mbajë protestat me skenar të njëjtë sikurse ato më 14 janar. Protestat që synojnë bllokimin e mallrave serbe dhe që pritet të zhvillohen në Merdare dhe te Dheu i bardhë, dy ...

Albin Kurti: Nesër jemi në Merdarë dhe tek Dheu i Bardhë

LajmiFundit - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se të dielën më 22 janar do të mbajë protestat me skenar të njëjtë sikurse ato më 14 janar. Protestat që synojnë bllokimin e mallrave serbe dhe që pritet të zhvillohen në Merdare dhe te Dheu i bardhë, dy ...

Kurti konfirmon protestën e 22 janarit

Top Channel - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje njoftoi të shtunën se protesta e planifikuar për të dielën më 22 janar do të ketë skenar të njëjtë me atë të 14 janarit. Kryetari i lëvizjes, Albin Kurti deklaroi se protestat do të zhvillohen sërish në pikat kufitare ...

Protesta me skenar të njëjtë

Evropaelire - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje nuk heq dorë nga protestat e 22 janarit në dy pikat kufitare me Serbinë, në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, edhe pse Kuvendi i Kosovës votoi të premten mocionin që rrëzon atë të 7 dhjetorit për reciprocitet me Serbinë ...

Albin Kurti ka takuar presidenten

Albeu.com - 21.01.2012

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka konfirmuar takimin që ka pasur me Presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga. Në këtë takim, siç tha Kurti, është biseduar për rrethanat në Kosovë e posaçërisht për protestën e paralajmëruar të ...

Albin Kurti ishte në zyrat e qeverisë

Albeu.com - 21.01.2012

Albin Kurti ka hyrë së fundi në ndërtesën e qeverisë që e udhëheq Hashim Thaçi . Lideri i Vetëvendosjes e ka shpjeguar në konferencën e sotme informacionin se ka shkelur në zyret e qeverisë.

Protesta me skenar të njëjtë

Lajm - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje nuk heq dorë nga protestat e 22 janarit në dy pikat kufitare me Serbinë, në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, edhe pse Kuvendi i Kosovës votoi të premten mocionin që rrëzon atë të 7 dhjetorit për reciprocitet me Serbinë ...

Kosova: Lëvizja Vetëvendosje nuk heq dorë nga protestat, Presidentja Atifete Jahjaga takon udhëheqësit politikë

VOA - 21.01.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, pritet të takojë sot kryetarin e lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, për të diskutuar mundësinë e shmangies së protestave të kësaj lëvizjeje të paralajmëruara për të dielën.

“Vetëvendosje” nuk tërhiqet nga protesta

Telegrafi - 21.01.2012

Lëvizja “Vetëvendosje” ka vendosur që të mos e ndryshojë agjendën e saj për ditën e diel, pavarësisht se të premten Kuvendi i Kosovës ka miratuar mocionin e propozuar nga PDK e cila shfuqizon atë të 7 dhjetorit, ku kërkohej nga Qeveria të ...

Demaçi: VV gabon, Thaçi është elastik

Telegrafi - 21.01.2012

Veprimtari Adem Demaçi e ka kundërshtuar politikën të cilën është duke e ndjekur Lëvizja “Vetëvendosje”. Ai ka vlerësuar se protestat e kësaj lëvizjeje nuk përkojnë me ato paqësore! “Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet.

Kurti takohet me Jahjagen, por protesta mbahet neser

Botasot - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje nuk heq dorë nga protesta e 22 janarit. Albin Kurti ëshë ai që në një konferencë të shtunën e ka konfirmuar vendosmërinë e partisë së tij për ta mbajtur protestën në mbrojtje të Republikës sipas agjendës së paraparë, ...

Demaçi: VV gabon, Thaçi është elastik

Botasot - 21.01.2012

Adem Demaçi e ka kundërshtuar politikën të cilën është duke e ndjekur Lëvizja “Vetëvendosje”. Ai ka vlerësuar se protestat e kësaj lëvizjeje nuk përkojnë me ato paqësore! “Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet.

Nuk ndryshon asgjë mocioni, Vetëvendosje në protestë të dielën

Ora news - 21.01.2012

Ndonëse Kuvendi i Kosovës ka kaluar mocionin e Partisë Demokratike të Kosovës që e shfuqizon atë të 7 dhjetorit të inicuar nga Vetëvendosja për reciprocitet të plotë me Serbinë, nuk do të ndryshojë asgjë.

Demaçi: Protesta e Vetëvendosjes , rrugë pa krye

Ora news - 21.01.2012

Veprimtari Adem Demaçi ka kundërshtuar politikën, të cilën është duke e ndjekur Lëvizja “Vetëvendosje”. Ai ka vlerësuar se protestat e kësaj lëvizjeje nuk përkojnë me ato paqësore! “Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet.

Demaçi: Protesta e Vetëvendosjes , rrugë pa krye

Yll Press - 21.01.2012

“Kjo çfarë kemi parë na dëmton edhe si shtet. Veprimet që po bënë “Vetëvendosja” nuk përkojnë me demonstratat paqësore. Personalisht nuk pajtohem me kurrfarë dhune dhe jam kundër dhunës”, ka thënë Demaçi për RTV21.

Qeveria, si strukturë paralele

Panorama - 21.01.2012

VETON SURROI 1. Pengimi i dhunshëm i demonstratave të Vetëvendosjes më 14 janar të këtij viti tregon degradimin e mëtejmë të funksionimit të brishtë të demokracisë kosovare dhe është edhe një sinjal alarmi për shtetin e ri.

Kurti ka takuar Jahjagën

Telegrafi - 21.01.2012

Lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, ka konfirmuar takimin që ka pasur me Presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga. Në këtë takim, siç tha Kurti, është biseduar për rrethanat në Kosovë e posaçërisht për protestën e paralajmëruar të ...

VV: Mocioni i "turpshëm", protestat mbahen me skenar të njëjtë

Botasot - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se të dielën më 22 janar do të mbajë protestat me skenar të njëjtë sikurse ato më 14 janar. Protestat që synojnë bllokimin e mallrave serbe dhe që pritet të zhvillohen në Merdare dhe te Dheu i bardhë, dy ...

Kurti: Mocioni i "turpshëm", protestat me të njëjtin skenar të 14 janarit

Ora news - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar zyrtarisht se të dielën më 22 janar do të mbajë protestat me të njëjtin skenar sikurse ato më 14 janar. Protestat që synojnë bllokimin e mallrave serbe dhe që pritet të zhvillohen në Merdare dhe te Dheu i ...

Lëvizja Vetëvendosje nuk heq dorë nga protestat

VOA - 21.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje do të protestojë sërish nesër në dy vendkalimet kufitare me Serbinë, pavarësisht faktit se Parlamenti i Kosovës votoi të premten mocionin që rrëzon atë të 7 dhjetorit për reciprocitet me Serbinë dhe mbështet ...

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi fton lëvizjen "Vetëvendosje" për debat në Kuvend

Idividi - 20.01.2012

Prishtinë, 18 janar 2012 (MIA) - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ftuar Lëvizjen "Vetëvendosje" për një debat në Kuvendin e Kosovës. Ai ka përsëritur se rrugët nuk janë vendi i duhur për të zgjidhur problemet.

Kurti: Policia më tërhoqi zvarrë më 14 janar

Ina - 20.01.2012

Lideri i Lëvizjes "Vetëvendosje!", Albin Kurti ka theksuar se në ditën e protestës së 14 janarit në afërsi të Merdares ishte tërhequr zvarrë nga policia.

Kurti: Policia donte vetëm të provokonte

Top Channel - 20.01.2012

Lideri i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, rrëfeu dhunën policore që vuajti në kurriz të tij në protestën e mbajtur në 14 janar, në dy pikat doganore të Merdarës dhe Dheut të Bardhë.

“Vullneti i popullit, bashkimi i Kosovës me Shqipërinë”

ikub - 20.01.2012

Gazeta "Nacional Albania” ka pasqyruar për lexuesit e saj intervistën ekskluzive të z.Albin Kurti, lideri i lëvizjes "Vetëvendosje" Në këtë intervistë, lideri i "Vetëvendosjes" ka prekur një sër çështjesh kryesore dhe të debatueshme, ku më ...

Kryeministri VV-së: Turp duhet të ju vijë

Albeu.com - 20.01.2012

Pas akuzave të bëra nga lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ndaj kryeministrit Hashim Thaçi, ky i fundit ka replikuar me deputetët e Vetëvendosjes.

Megjithatë Vetëvendosja proteston

Albeu.com - 20.01.2012

Pas rrëzimit të mocionit të Vetëvendosjes, ky subjekt ka mbledhur kryesinë për të diskutuar se cilët janë hapat e mëtutjeshëm, që kjo lëvizje duhet ti merr.

VV: Protesta mbahet më 22 janar

Evropaelire - 20.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka vendosur që të mbajë protestën e paralajmëruar më 22 janar në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë. Vendimi u mor pas një mbledhje të jashtëzakonshme që Kryesia e Lëvizjes Vetëvendosje mbajti sot pas seancës së Kuvendit, ...

Kurti: Policët më tërhoqën zvarrë

Telegrafi - 20.01.2012

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka rrëfyer detaje të aksionit të lëvizjes së tij, që u mbajt më 14 janar. Ai ka treguar policët se së paku dy prej policëve e kanë kapur për gjymtyrë dhe kanë filluar ta tërheqin zvarrë prapa ...

Kurti: Policët më tërhoqën zvarrë

Botasot - 20.01.2012

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka rrëfyer detaje të aksionit të lëvizjes së tij, që u mbajt më 14 janar. Ai ka treguar policët se së paku dy prej policëve e kanë kapur për gjymtyrë dhe kanë filluar ta tërheqin zvarrë prapa ...

Thaçi - Vetëvendosjes: “Marre duhet me iu ardhë”

Telegrafi - 20.01.2012

Pas akuzave të bëra nga lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ndaj kryeministrit Hashim Thaçi, ky i fundit ka replikuar me deputetët e Vetëvendosjes.

Miratimi i mocionit,VV: Do lajmërojmë për anulimin apo jo të protestës

Ora news - 20.01.2012

Miratimi i mocionit gjatë ditës së sotme në Kuvendin e Kosovës, të propozuar nga PDK, ka nxitur dilema nëse tani Lëvizja Vetëvendosje do të anulojë protestën e paralajmëruar për të dielën.

Vetëvendosje: Protestojmë të dielën

Telegrafi - 20.01.2012

Pas ngjarjeve të fundit në Kuvendin e Republikës së Kosovës, Kryesia e Lëvizjes Vetëvendosje ka mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme, në të cilën është vendosur që protesta e 22 janarit do të mbahet tek Dheu i Bardhë dhe në Merdar.

Vetëvendosje : Protesta mbahet më 22 janar

Botasot - 20.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka vendosur që të mbajë protestën e paralajmëruar më 22 janar në Merdare dhe tek Dheu i Bardhë, e cila synon që në emër të reciprocitetit të bllokojë hyrjen e mallrave të Serbisë në Kosovë.

Qeveria, si strukturë paralele - Veton Surroi

Ina - 19.01.2012

Debati në shoqërinë demokratike nuk do të drejtohej kah pyetja se a kanë të drejtë aktivistët e “Vetëvendosjes” që të përcaktojnë se cila veturë e kalon kufirin, por përse Qeveria e vendit nuk e ka plotësuar obligimin ndaj të zgjedhurve të ...

Mocioni nuk zgjidhet as me protesta dhe as me dhunë policore

Albeu.com - 19.01.2012

Ecuria e protestës së 14 janarit e thirrur nga lëvizja Vetëvendosje është brengosëse për Kosovën, ka thënë kryetari i Bordit të Bordit të Klubit për Politikë të Jashtme , Veton Surroi.

Çfarë prodhon 14 janari

Panorama - 19.01.2012

ARMAND SHKULLAKU Thirrjes së Presidentes Jahjaga për t’u tërhequr nga protesta dhe për ta zhvendosur debatin politik në sallën e Kuvendit, Vetëvendosja ka pak gjasa t’i përgjigjet pozitivisht.

Vetëvendosja nuk frenon: Protestë ose reciprocitet

Panorama - 19.01.2012

Thaçi fton liderët e protestës në zyrë: Mos i bëni “gjyq” policisë Me gjithë thirrjet brenda dhe jashtë vendit për mosmbajtjen e një proteste të re në kufirin me Serbinë më 22 janar, Vetëvendosje ka vendosur të mos tërhiqet nga ky plan.

Thaçi kërkon dialog, Vetëvendosje nuk tërhiqet nga protestat

Shekulli - 18.01.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka ftuar Lëvizjen Vetëvendosje për një debat në Kuvendin e Kosovës por kjo e fundit është përgjigjur se nuk do të heqë dorë nga protestat.

Jahjaga i kerkon Vetevendosjes te heqe dore nga protestat

24 orë - 18.01.2012

Ka ardhur më në fund edhe deklarata e parë nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga lidhur me ngjarjet që ndodhën më 14 janar në protestat e organizuara nga Lëvizja Vetëvendosje.

Kacin: Vetëvendosja të protestojë në kufirin me Shqipërinë

Idividi - 18.01.2012

Pragë, 17 janar 2012 (MIA) - Përballë reagimeve në vend, tri ditë pas protestës së Lëvizjes Vetëvendosje me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, vazhduan reagimet edhe nga Bashkësia Ndërkombëtare.

Jahjaga: Vetëvendosje të heqë dorë nga protestat

Lajmeshqip - 18.01.2012

Abu Dabi- Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, i konsideroi ngjarjet e 14 janarit, gjatë protestave të Lëvizjes “Vetëvendosje” për bllokimin e vendkalimeve kufitare ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë ...

14 janari, fytyra e vërtetë e politikës kosovare - Blerim Shala

Ina - 18.01.2012

Politika e sotme kosovare është e zaptuar nga mungesa e vizionit politik, nga nervat e holla dhe duartrokitjet e zjarrta nga dalldia e rreme patriotike, nga rrëmbimi i emocioneve që nisen e sosen me fjalimet që s’janë gjë tjetër, pos ...

Thirrje për bisedime

Evropaelire - 18.01.2012

Kryeministri Hashim Thaçi ka ftuar krerët e Lëvizjes Vetëvendosje të bisedojnë për të shmangur protestat e reja të paralajmëruara nga ky subjekt politik për datën 22 janar.

Kryeministri fton Vetëvendosjen për dialog

Albeu.com - 18.01.2012

Kryeministri Hashim Thaçi i ka bërë edhe një herë thirrje Lëvizjes Vetëvendosje që të kthehet në Kuvend. Sipas kryeministrit, rruga nuk është zgjidhja e problemeve.

Thaçi fton Vetëvendosjen për debat në Kuvend

Lajmeshqip - 18.01.2012

Prishtinë-Kryeministri Hashim Thaçi ka ftuar krerët e Lëvizjes Vetëvendosje të bisedojnë për të shmangur protestat e reja të paralajmëruara nga ky subjekt politik për datën 22 janar.

Vendimet e Kuvendit nuk diskutohen, zbatohen

Albeu.com - 18.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje deri tani nuk ka treguar interesim që të angazhohet në bisedime, të cilat do të mund të çonin drejt anulimit të protestës së radhës të paralajmëruar prej saj më 22 janar.

Dhuna në 14 janar, Vetëvendosja: Padi për policët

Panorama - 18.01.2012

PRISHTINE- Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar se do të ngrejë padi penale ndaj të gjithë pjesëtarëve të forcave elite policore që ushtruan dhunë ndaj qytetarëve dhe deputetëve të kësaj partie në protestën e 14 janarit në pikat kufitare ...

Presidentja Jahjaga thërret Vetëvedosjen që të heqë dorë nga protestat

Yll Press - 18.01.2012

Ajo që ndodhi më 14 janar të vitit 2012 gjatë protestave së Lëvizjes “Vetëvendosje” për bllokimin e vendkalimeve kufitare ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë në Merdar dhe në Dheun e Bardhë nuk është një pamje e mirë ...

Protestat e 14 janarit nga Vetëvendosja, vetëdijesim kombëtar

Botasot - 18.01.2012

Protestat ,pakënaqësia , revolta lëvizjet dhe organizimi i popullatës u shfaq edhe një herë kur politika aktuale shqiptare e Tiranës, Prishtinës dhe Shkupit garon, ditë e natë, për t’ u futur në Evropë, (edhe pse shqiptarët janë evropianë ...

Kurti: Ne, me parimet e BE-së; Kacin: Protestoni afër Shqipërisë

Panorama - 18.01.2012

Avokati i Popullit: Dhuna e policisë, përzgjedhëse dhe joproporcionale Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i është kundërpërgjigjur deklaratës së BE-së, duke u shprehur se “ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e ...

Thaçi fton Vetëvendosjen për debat në Kuvend

Telegrafi - 18.01.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ftuar Lëvizjen Vetëvendosje për një debat në Kuvendin e Kosovës. Ai ka përsëritur se rrugët nuk janë vendi i duhur për të zgjidhur problemet. "Dallimet dhe dilemat nuk zgjidhen në rrugë.

Thirrje për bisedime

Botasot - 18.01.2012

Kryeministri Hashim Thaçi ka ftuar krerët e Lëvizjes Vetëvendosje të bisedojnë për të shmangur protestat e reja të paralajmëruara nga ky subjekt politik për datën 22 janar.

Kosovë, Thaçi fton Vetëvendosjen për dialog

Panorama - 18.01.2012

PRISHTINE- Kryeministri Hashim Thaçi i ka bërë edhe një herë thirrje Lëvizjes Vetëvendosje që të kthehet në Kuvend. Sipas kryeministrit, rruga nuk është zgjidhja e problemeve.

Thaçi: Zyra ime, e hapur për Vetëvendosjen

Ora news - 18.01.2012

Kryeminsitri Hashim Thaçi ka ftuar lëvizjen e Albin Kurtit për dialog. Numri një i ekzekutivit tha sot se zyra e tij është e hapur për të gjitha partitë opozitare, duke e përfshirë Vetëvendosjen. “Dallimet dhe dilemat nuk zgjidhen në rrugë.

VV: Vendimet e Kuvendit nuk diskutohen, zbatohen

Telegrafi - 18.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje deri tani nuk ka treguar ndonjë interesim që të angazhohet në bisedime që do të mund të anulonin protestën e radhës të saj të paralajmëruar më 22 janar.

Kryeministri Thaçi, thirrje Vetëvendosjes për debat brenda institucioneve

VOA - 18.01.2012

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi i bëri thirrje sot lëvizjes Vetëvendosje që të heq dorë nga protestat dhe të debatojë brenda institucioneve për të gjitha çështjet e diskutueshme.

“Vetëvendosje” paralajmëron padi policisë

Shekulli - 17.01.2012

“Vetëvendosje” paralajmëron një padi ndaj policisë, të cilët kanë përdorur dhunë të tepruar ndaj protestuesve. Ky qëndrim është konfirmuar dhe nga deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Rexhep Selimi, sa i takon protestës së mbajtur ditën e ...

Kurti: Jemi pro parimeve të BE-së

Shekulli - 17.01.2012

Drejtuesi i lëvizjes “Vetëvendosje”, në një intervistë dhënë për “Radion Evropa e Lirë”, deklaron fuqishëm se kjo lëvizje është në përputhje me parimet e BE-së.

Ku mbeti Albin Kurti?

Albeu.com - 17.01.2012

Albin Kurti u pa më 14 janar vetëm në fillim të protestës, dhe në pak minuta pas ndërhyrjes ai u largua nga udhëheqja e turmës. Lëvizja Vetëvendosje më vonë përmes një komunikate bëri të ditur se lideri i saj është arrestuar, duke mos ...

Kurti: S'lejojmë degradimin në republikë qeveritare

Evropaelire - 17.01.2012

Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje.

Albin Kurti: Nuk do lejojmë degradimin në republikë qeveritare

LajmiFundit - 17.01.2012

Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje.

Kurti : Nuk lejojme degradimin ne Republike Qeveritare

24 orë - 17.01.2012

Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje.

Vetevendosje padit policine e Kosoves

24 orë - 17.01.2012

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi ka paralajmëruar se kjo lëvizje do t’i padisë pjesëtarët e Policisë së Kosovës të cilët në protestën e së shtunës përdorën dhunë të tepruar.

Kacin: VV të protestojë në kufirin me Shqipërinë

Evropaelire - 17.01.2012

Karshi reagimeve në vend, tri ditë pas protestës së Lëvizjes Vetëvendosje me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, vazhduan reagimet edhe nga Bashkësia Ndërkombëtare.

Vetëvendosje paralajmëron padi për policinë

Albeu.com - 17.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar padi ndaj oficerëve dhe policëve të cilët më 14 janar ushtruan dhunë ndaj protestuesve. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka paralajmëruar se kjo lëvizje do ti padisë pjesëtarët e ...

Vetvendosja: Nuk heqim dorë nga protestat tona

Lajmeshqip - 17.01.2012

Prishtinë- Lëvizja Vetëvendosje edhe njëherë akuzoi Policinë e Kosovës për përdorim të dhunës gjatë protestës së 14 janarit në pikën kufitare Merdare dhe atë të Dheut i Bardhë.

Jelko Kacin akuzon Albin Kurtin për “provokim publik”

LajmiFundit - 17.01.2012

Krahas reagimeve në vend, tri ditë pas protestës së Lëvizjes Vetëvendosje me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, vazhduan reagimet edhe nga Bashkësia Ndërkombëtare.

‘Vetëvendosje’, dënon dhunën e përdorur nga Policia e Kosovës

Alsat - 17.01.2012

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi në një konferencë për media denoncoi dhunën brutale, të siç tha ai të shtetit policorë të Qeverisë Thaçi, mbi qytetarët e Kosovës në protestën e Vetëvendosjes, duke e konsideruar si të panevojshme ...

Vetëvendosje: Padi policisë së Kosovës

Top Channel - 17.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje do të padisë pjesëtarët e Policisë së Kosovës, të cilët në protestën e së shtunës përdorën dhunë të tepruar. “Në bazë të fjalimit të kryeministrit Hashim Thaci, Ministrit të Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi dhe ...

Kurti: Qeveria përdori strategji policore për dhunë

Lajmeshqip - 17.01.2012

Prishtinë-Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian, thotë Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

Vetëvendosje të protestojë në kufirin me Shqipërinë

Albeu.com - 17.01.2012

Karshi reagimeve në vend, tri ditë pas protestës së Lëvizjes Vetëvendosje, me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë, vazhduan reagimet edhe nga bashkësia ndërkombëtare.

Vetëvendosje në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian

Albeu.com - 17.01.2012

Në një intervistë në Radion Evropa e Lirë lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti ka thënës se ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian.

Braçe fajëson Thaçin për dhunë ndaj Vetëvendosjes

Albeu.com - 17.01.2012

Deputeti i Partisë Socialiste të Shqipërisë, Erion Braçe, ka dënuar dhunën e përdorur nga policia e Kosovës në dëm të anëtarëve të Lëvizjes Vetëvendosja.

Jahjaga: 14 janari rrezikon ta kthejë Kosovën prapa

Evropaelire - 17.01.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, i ka cilësuar ngjarjet që pasuan protestën e Lëvizjes Vetëvendosje më 14 janar 2012, si pamje jo të mirë dhe jo reale për Kosovën.

Jahjaga: Bllokimi i rrugëve, jo pamje e mirë për Kosovën

LajmiFundit - 17.01.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka konsideruar pamje jo të mirë protestën e Vetëvendosjes më 14 janar. “Ajo që ndodhi më 14 janar të vitit 2012 gjatë protestave së Lëvizjes ‘Vetëvendosje’ për bllokimin e vendkalimeve kufitare ...

Jahjaga: Vetëvendosje largohu nga rruga

Albeu.com - 17.01.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka konsideruar pamje jo të mirë protestën e Vetëvendosjes më 14 janar. Ajo ka përkrahur policinë se e ka për obligim ta ruaj rendi dhe qetësinë publike ndërsa fare nuk është marrë me kërkesën e ...

Vetëvendosje ka të drejtë te Dheu i Bardhë!

Botasot - 17.01.2012

Arroganca djaloshare dhe kokënaqësia e Vetëvendosjes është bërë aq e tejdukshme, sidomos në spektrin e aktivitetit politik si parti në pushtet/kuvend, sa që i bën të tepërta analizat serioze të kësaj dukurie.

Kurti: Kuvendi i rrezikuar nga Qeveria

Botasot - 17.01.2012

“Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje.

VV paralajmëron padi për policinë, nuk negocion

Telegrafi - 17.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar padi ndaj oficerëve dhe policëve të cilët më 14 janar ushtruan dhunë ndaj protestuesve. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka paralajmëruar se kjo lëvizje do t’i padisë pjesëtarët e ...

Kosovë, “Vetëvendosje” paralajmëron padi për policinë

Ora news - 17.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar padi ndaj oficerëve dhe policëve të cilët më 14 janar ushtruan dhunë ndaj protestuesve. “Vetëvendosje do të padisë të gjithë policët dhe oficerët që kanë ushtruar dhunë të tepruar ndaj protestuesve.

Kurti: Jo degradimit në republikë qeveritare

Panorama - 17.01.2012

“Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje, ne te parin reagim pas 14 janarit.

Kacin: VV të protestojë në kufirin me Shqipërinë

Botasot - 17.01.2012

Karshi reagimeve në vend, tri ditë pas protestës së Lëvizjes Vetëvendosje me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, vazhduan reagimet edhe nga Bashkësia Ndërkombëtare.

Selimi: Vetëvendosje nuk heq dorë nga protestat

Botasot - 17.01.2012

Lëvizja Vetëvendosje edhe njëherë akuzoi Policinë e Kosovës për përdorim të dhunës gjatë protestës së 14 janarit në pikën kufitare Merdare dhe ate te Dheu i Bardhë.

Kaçin: Vetëvendosja tjetër thotë, tjetër bën

Ora news - 17.01.2012

Vazhdojnë kritikat e ndërkombëtarëve ndaj protestave dhe qëndrimeve të Albin Kurtit. Kritikat e radhës vinë nga Jelko Kacin, zv/presidenti i delegacionti evropian për marrëdhëniet ndërmjet pesë shteteve të rajonit në BE.

Kurti: Kuvendi i rrezikuar nga Qeveria

Telegrafi - 17.01.2012

“Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian”, ka thënë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje.

Vetëvendosje të protestojë në kufirin me Shqipërinë!

Telegrafi - 17.01.2012

Karshi reagimeve në vend, tri ditë pas protestës së Lëvizjes Vetëvendosje, me qëllim bllokimin e pikave kufitare në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë, vazhduan reagimet edhe nga bashkësia ndërkombëtare.

Kurti: Kuvendi i rrezikuar nga Qeveria

Lajmetsot - 17.01.2012

Postuar me: 17 January, 2012 04:55:00 Kurti: Kuvendi i rrezikuar nga Qeveria “Ne nuk jemi kundër, por plotësisht në përputhje me parimet e Bashkimit Evropian”, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes ...

Kacin: VV të protestojë në kufirin me Shqipërinë

Yll Press - 17.01.2012

Diplomatët evropianë thanë se aksioni i së shtunës ishte “një provokim i organizuar nga Albin Kurti, gjatë të cilit janë manipuluar vet demonstruesit”.

Braçe fajëson Thaçin për ‘dhunë’ ndaj Vetëvendosjes

Telegrafi - 17.01.2012

Deputeti i Partisë Socialiste të Shqipërisë, Erion Braçe, ka dënuar dhunën e përdorur nga policia e Kosovës në dëm të anëtarëve të Lëvizjes Vetëvendosja.

Thërret Presidentja: Vetëvendosje largohu nga rruga

Lajmetsot - 17.01.2012

Postuar me: 17 January, 2012 08:27:00 Thërret Presidentja: Vetëvendosje largohu nga rruga Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga e ka konsideruar pamje jo të mirë protestën e Vetëvendosjes më 14 janar.

Presidentja Jahjaga thërret Vetëvedosjen që të heqë dorë nga protestat

Botasot - 17.01.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, nëpërmjet një deklarata me shkrim, është prononcuar sot për zhvillimet e 14 janarit. Në deklaratë thuhet: Ajo që ndodhi më 14 janar të vitit 2012 gjatë protestave së Lëvizjes ...

Presidentja e Kosovës i bën thirrje Vetëvendosjes të heq dorë nga protestat

VOA - 17.01.2012

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga i ka bërë thirrje lëvizjes Vetëvendosje që të heq dorë nga protestat dhe të angazhohet brenda institucioneve për zgjidhjen e të gjitha çështjeve.

Jahjaga fton Vetëvendosjen të heqë dorë nga protestat

Telegrafi - 17.01.2012

Ajo që ndodhi më 14 janar të vitit 2012 gjatë protestave së Lëvizjes “Vetëvendosje” për bllokimin e vendkalimeve kufitare ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë në Merdarë dhe në Dheun e Bardhë nuk është një pamje e mirë ...

Rexhepi: Policia nën masa të plota

Shekulli - 16.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Bajram Rexhepi, edhe njëherë paralajmëron lëvizjen “Vetëvendosje” sa i takon protestave “ të tilla”, se reagimi i policisë do të jetë si ai i datës 14 janar.

Pesëmbëdhjetë aktivistë të Vetëvendosjes në burg

Idividi - 16.01.2012

Prishtinë, 16 janar 2012 (MIA) - Shumica e protestuesve të arrestuar dje në protestën në Kosovë për bllokimin e mallrave serbe, tashmë janë liruar. "Totali i të arrestuarve ka qenë 146 persona.

Policë të lënduar në protestën e Vetëvendosjes

Idividi - 16.01.2012

Prishtinë, 14 janar 2012 (MIA) - Policia e Kosovës konfirmon incidentin e parë në qytetin e Podujevës, në ballafaqim me protestuesit e Vetëvendosjes.

Vetëvendosje: Arrestohet Albin Kurti

Idividi - 16.01.2012

Prishtinë, 14 janar 2012 (MIA) - Policia e Kosovës ka arrestuar liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, ka bërë të ditur kjo Lëvizje në rrjetin social, Facebook.

Edhe nga Maqedonia në mesin e të arrestuarve në protestat e VETËVENDOSJES

Lajm - 16.01.2012

Bleron Azizi nga Kërçova ka qenë në mesin e personave të arrestuar nga policia kosovare gjatë protestës së ditës së shtunë të lëvizjes Vetëvendosja, njoftoi kryetari i shoqatës Ilyricum Libertas, Valon Kurtishi, shoqatë e cila ka përkrahur ...

Rexhpi paraljmëron Vv. Reagim i njëjtë si në 14 janar

Lajmeshqip - 16.01.2012

Prishtinë-Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka paralajmëruar se nëse Vetëvendosje i vazhdon siç tha ai “protestat e tilla”, përgjigjja e policisë do të jetë e njëjtë sikurse më 14 janar.

Oliver Ivanoviq frikësohet nga Vetëvendosje

Albeu.com - 16.01.2012

I ashtuquajtur sekretar për Kosovën, Oliver Ivanovic, ka thënë se Lëvizja "Vetëvendosje" do të përpiqet përsëri të organizojë protestë, sepse në këtë mënyrë fitojnë famë duke treguar se janë konsekuent, se i zgjidhin shpejtë punët dhe se e ...

Zëvendëndihmës ssekretari amerikan Filip Riker viziton sot Kosovën

Idividi - 17.01.2012

Prishtinë, 16 janar 2012 (MIA0 - Zëvendësndihmës sekretari amerikan, Filip Riker pritet të arrijë sot për vizitë në Kosovë, me ç’rast do të diskutojë me krerët shtetëror për situatën e fundit politike dhe të sigurisë si dhe procesin e ...

Halil Matoshi: Vetëvendosja po përfiton nga qeveria e korruptuar

DW - 16.01.2012

Intervistë me analistin kosovar Halil Matoshi lidhur me sfondin e protestave të lëvizjes Vetëvendosje dhe mundësinë e reflektimit të tyre në pjesë të tjera të Kosovës.

Ivanoviç: Vetëvendosja e mirëorganizuar! Financohet nga manjatët vendas!

LajmiFundit - 16.01.2012

Oliver Ivanoviç ka shprehur në median e Beogradit shqetësim për protestën e fundit të Vetëvendosjes. Sipas tij situata e tensionuar do të zgjasë edhe për disa kohë pasi Vetëvendosja nuk planifikon të ndalojë tentativat për bllokimin pikave ...

“Shqip”: Protesta e 14 janarit në Kosovë

Top Channel - 16.01.2012

Përplasja e aktivistëve të “Vetëvendosjes” me policinë e Kosovës, në protestën e 14 janarit, mbushi me pamje mediat për ditë me rradhë. Në emër të reciprocitetit të pazbatuar në praktikë, pjestarët e kësaj lëvizje politike vendosën të ...

Policia, të jetë në shërbim të popullit, jo të politikës së forcës!

Botasot - 16.01.2012

*** Pas keqtrajtimit të tij brutal nga Policia e Kosovës në protestën paqësore të Lëvizjes Vetëvendosje në pikën kufitare Dheu i Bardhë, bërë më 14 janar 2012, Glauk Konjufca (nënkryetar i Kuvendit të Kosovës dhe njëri nga liderët e ...

Në institucione, jo në rrugë

Yll Press - 16.01.2012

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është shprehur edhe një herë kundër nismës së Vetëvendosjes, e cila të shtunën tentoi t’i bllokojë dy pikat kufitare me Serbinë, me ç’rast u lënduan qytetarë e policë si dhe u arrestuan ...

Policia do të veprojë njësoj edhe më 22 janar !

Telegrafi - 16.01.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka paralajmëruar se nëse Vetëvendosje i vazhdon siç tha ai “protestat e tilla”, përgjigjja e policisë do të jetë e njëjtë sikurse më 14 janar.

Ivanovic i druhet forcimit të Vetëvendosjes

Telegrafi - 16.01.2012

I ashtuquajtur sekretar për Kosovën, Oliver Ivanovic, ka thënë se Lëvizja "Vetëvendosje" do të përpiqet përsëri të organizojë protestë, sepse në këtë mënyrë fitojnë famë duke treguar se janë konsekuent, se i zgjidhin shpejtë punët dhe se e ...

Protesta e VV-së me të arrestuar edhe nga Maqedonia

Telegrafi - 16.01.2012

Edhe nga Maqedonia në mesin e të arrestuarve në protestat e VETËVENDOSJES Bleron Azizi nga Kërçova ka qenë në mesin e personave të arrestuar nga policia kosovare gjatë protestës së ditës së shtunë të lëvizjes Vetëvendosja, njofton kryetari ...