TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Qeveria nuk komunikon në gjuhën shqipe

Ina - 16.01.2011

Qeveria e Maqedonisë vazhdon të mos respektojë komunikimin në gjuhën shqipe me qytetarët shqiptarë që janë komuniteti i dytë etnik në Maqedoni. Qytetarët shqiptarë ankohen se komunikimi nuk zhvillohet në gjuhën e tyre amtare, edhe pse kjo ...

Arka fiskale pra, e jo kaca t’rasojit! - Nga Isa MULAJ

Ina - 16.01.2011

Nga Isa MULAJ Instituti për Hulumtime dhe Analiza të Politikave Ekonomike (INEPRA) Analizë Nr. ESP029/10, Prishtinë, mes janari 2011. I nderuar z. I. Mulaj, ju uroj edhe unë një vit me mbarësi në të gjitha drejtimet.

Qeveria nuk komunikon në gjuhën shqipe

Botasot - 16.01.2011

Qeveria e Maqedonisë vazhdon të mos respektojë komunikimin në gjuhën shqipe me qytetarët shqiptarë që janë komuniteti i dytë etnik në Maqedoni. Qytetarët shqiptarë ankohen se komunikimi nuk zhvillohet në gjuhën e tyre amtare, edhe pse kjo ...

Qeveria e Maqedonisë nuk komunikon në gjuhën shqipe

Koha.net - 16.01.2011

Shkup, 16 janar - Qeveria e Maqedonisë vazhdon të mos respektojë komunikimin në gjuhën shqipe me qytetarët shqiptarë që janë komuniteti i dytë etnik në Maqedoni.

PDSH: Ndalimi i shqipes në Manastir, skandal

Top Channel - 12.01.2011

Partia Demokratike e Shqiptarëve të Maqedonisë, e cilësoi një tjetër skandal, vendimin e autoriteteve të Shkupit për të mos lejuar përdorimin e gjuhës shqipe në muzeun e alfabetit në qytetin e Manastirit.

Mospërdorimi i shqipes tek Shtëpia e Alfabetit ofendon gjithë shqiptarët

Lajm - 12.01.2011

Për Partinë e Menduh Thaçit mos lejimi i përdorimit të shqipes në Shtëpinë e Alfabetit është një ofendim për mbarë shqiptarët. "Ali Ahmetit dhe grupit të tij të BDI-së nuk i lenë fare përshtypje se me ndalesë administrative ndalohet ...

Ademi u kundërpërgjigjet akuzave të PDSH-së për gjuhen shqipe

Zhurnal - 12.01.2011

Shkup, 12 janar – Ndaj akuzave të djeshme të Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) se Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) dhe Qeveria ku bën pjesë, po degradojnë gjuhën shqipe, ka reaguar sot zv/kryeministri për implementimin e ...

Adem: Kur PDSH-ja ishte në pushtet, merrte titujt e ‘Vojvodës’

Alsat - 12.01.2011

BDI reagoi sot ndaj akuzave të një dite më parë të PDSH-së lidhur me përdorimin e gjuhës shqipe. Kundërpërgjigjja erdhi nga sekretari i përgjithshëm Abdilaqim Ademi. “Jemi mësuar t’i dëgjojmë deklaratat e tilla nga personat e njëjtë.

‘PDSH-së vetëm në opozitë i bie mend për gjuhën shqipe’

Ina - 12.01.2011

Bashkimi Demokratik për Integrim, i është përgjigjur akuzave të PDSH lidhur me përdorimin e gjuhës shqipe në Republikën e Maqedonisë. Sekretari i përgjithshëm i BDI-së, Abdilaqim Ademi porositi PDSH-në të mos harroj bëmat e saj kur ishte ...

Mos përdorimin e gjuhës shqipe në muzeun e alfabetit në qytetin e Manastirit.

Lajmetsot - 12.01.2011

Postuar me: 12 January, 2011 05:07:00 Mos përdorimin e gjuhës shqipe në muzeun e alfabetit në qytetin e Manastirit. Zyrtarë të PDSH akuzuan si bashkëfajtorë në këtë vendim Bashkimin Demokratik për Integrim të Ali Ahmetit që është anëtare e ...

Adem: Kur PDSH-ja ishte në pushtet, merrte titujt e ‘Vojvodës’

Yll Press - 12.01.2011

“Jemi mësuar t’i dëgjojmë deklaratat e tilla nga personat e njëjtë. Unë dëshiroj që vetëm t’ju përkujtoj se ata kur janë në opozitë gjithmonë ulërijnë që, shqip-shqip, kurse kur kthehen në pushtet jo vetëm që e harrojnë të njëjtën, jo ...

PDSH kërkon llogari nga Ahmeti për degradimin e gjuhës shqipe

Zhurnal - 11.01.2011

Tetovë, 11 janar - Jo vetëm se gjuha shqipe po degradohet, por përdorimi i saj institucional po ngushtohet nga dita më ditë. Për këtë, duhet të japin përgjigje BDI dhe kreu i saj, Ali Ahmeti.

PDSH nuk pajtohet me statusin e gjuhës shqipe

Ina - 11.01.2011

Partia Demokratike Shqiptare thotë se do ti rikthehet edhe njëherë çështjes së përdorimit të gjuhës shqipe gjatë qeverisjes VMRO-BDI, e cila jo vetëm që është degraduar po nga dita më ditë përdorimi i saj institucional ngushtohet.

PDSH: Gjuha shqipe anashkalohet në institucionet shtetërore

Shqipmedia - 11.01.2011

Përdorimi i gjuhës shqipe gjatë qeverisjes VMRO-BDI, jo vetëm që është degraduar por nga dita në ditë përdorimi i saj institucional ngushtohet. Kështu vlerëson partia opozitare shqiptare PDSH.

PDSH nuk pajtohet me statusin e gjuhës shqipe

Botasot - 11.01.2011

Partia Demokratike Shqiptare thotë se do ti rikthehet edhe njëherë çështjes së përdorimit të gjuhës shqipe gjatë qeverisjes VMRO-BDI, e cila jo vetëm që është degraduar po nga dita më ditë përdorimi i saj institucional ngushtohet.