TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Haxhinasto diskuton me studentët rreth vizave

Gazeta Start - 10.10.2010

Tiranë Ministri i jashtëm, Edmond Haxhinasto priti sot një grup studentësh, me të cilët bisedoi rreth procesit të liberalizimit të vizave. Kryediplomati shqiptar i informoi studentët se procesi i liberalizimit të vizave do të shoqërohet me ...

Haxhinasto: Pas liberalizimit të vizave, programe studimi për të rinjtë

LajmiFundit - 10.10.2010

TIRANE-- Lajmifundit-- Ministri i Punëve të Jashtme, z. Edmond Haxhinasto priti një grup studentësh, ndër të cilët edhe përfaqësues të komunitetit rom. Z.

Haxhinasto bisedon me studentët për vizat

Top Channel - 10.10.2010

Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto priti një grup studentësh, me te cilet ka biseduar rreth procesit te liberalizimit te vizave, qe pritet te hyje ne fuqi javet e ardhshme.

Së shpejti pa viza drejt hapësirës Shengen

Ina - 10.10.2010

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Edmond Haxhinasto priti një grup studentësh, ndër të cilët edhe përfaqësues të komunitetit rom. Z. Haxhinasto vuri në dukje miratimin e rezolutës për liberalizimin e vizave mes Shqipërisë dhe Bashkimit ...

Vizat, Fajon: Duhen kritere reale për Kosovën

Top Channel - 10.10.2010

Gjatë fjalë së saj në lidhjen e drejpërdrejtë me “E Diell” në Top Channel, raportuesja Fajon foli edhe për situatën në të cilën ndodhet Kosova pas liberalizmit të vizave me Shqipërinë dhe Bosnjen.

Fajon: Disa vende anulojnë liberalizimin nëse shkelen kushtet për vizat

LajmiFundit - 10.10.2010

TIRANE – Lajmifundit – Eurodeputetja Tanja Fajon kërkoi sot që qeveria e Shqipërisë të informojë qytetarët e saj për detyrimet që ata kanë në kuadër të liberalizimit të vizave.

Haxhinasto informon studentët mbi procesin e liberalizimit të vizave

24 orë - 10.10.2010

Duke e cilësuar vendimin e PE për vizat historik për vendin, Haxhinasto theksoi plotësimin e standarteve të përcaktuara nga BE. Ministri i Jashtëm informoi studentët se procesi i liberalizimit të vizave do të shoqërohet edhe me programe të ...

Haxhinasto: Të sillemi si evropianë

Telegrafi - 10.10.2010

Pas vendimit të Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave dhe afrimit të datës për heqjen e tyre, ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto, ka kërkuar nga qytetarët që të sillen si evropianë pas heqjes së vizave.

Vizat, Fajon: Informoni qytetarët

Botasot - 10.10.2010

“Duhet të informoni qytetarët se çdo të thotë liberalizim, kam frikë që qytetarët mund të përdorin këtë në mënyra të ndryshme dhe kjo do të jetë problem për qeverinë dhe politikën.

Haxhinasto informon studentët mbi procesin e liberalizimit të vizave

BalkanWeb - 10.10.2010

TIRANE- Ministri i Jashtëm Edmond Haxhinasto ka zhvilluar një takim me një grup studentësh për ti informaur mbi procesin e liberalizimit të vizave.

Haxhinasto priti një grup studentësh

Botasot - 10.10.2010

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto priti një grup studentësh, ndër të cilët edhe përfaqësues të komunitetit rom. Haxhinasto vuri në dukje miratimin e rezolutës për liberalizimin e vizave mes Shqipërisë dhe ...

Dita e ahengut apo e gazepit

Shekulli - 09.10.2010

Iku dita e gazepit dhe erdhi dita e ahengut! Më së fundi erdhi dita jonë për të lëvizur të lirë nëpër kasabanë Evropiane. Itinerari është Athinë-Romë-Vjenë-Munih-Strasburg-Paris-Madrid-Lisbonë.

Turdiu: Heqja e vizave do të sjellë zhvillim

Gazeta Start - 09.10.2010

Tiranë Liberalizimi i vizave do të sjellë më shumë zhvillim për biznesin shqiptar. Kështu sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme, Gazmend Turdiu, një nga njerëzit më të angazhuar për heqjen e vizave për Shqipërinë.

Shqipëria e meritoi liberalizimin

Lajm - 09.10.2010

Politikanët shqiptarë në Maqedoni kanë mirëpritur vendimin e Parlamenti Evropian për liberalizimin e vizave me Shqipërinë. Zv/kryeministri i Maqedonisë, Abdilhaqim Ademi, shprehu bindjen e thellë në suksesin e Shqipërisë drejt integrimit ...

Illyricum Libertas përshëndet heqjen e vizave

Ina - 09.10.2010

Organizata ILLYRICUM LIBERTAS në Maqedoni përshëndet vendimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për Republikën e Shqipërisë dhe për shtetin fqinj dhe mik të Bosnjë – Hercegovinës.

AKR-ja fajëson Qeverinë për zvarritjen e liberalizimit të vizave

Koha.net - 09.10.2010

Prishtinë, 9 tetor – Kosovarët janë të vetmit që nuk e gëzojnë të drejtën e lëvizjes së lirë në vendet e Evropës Perëndimore, për shkak të mosangazhimit të përfaqësuesve te institucioneve të vendit, ka deklaruar sekretari për marrëdhënie ...

Balli Kombëtar Demokrat: Vendimi i PE, vlerësim i qeverisë

Botasot - 09.10.2010

Tiranë- Partia e Ballit Kombëtar Demokrat, përmes një deklarate për shtyp, ka përshëndetur sot miratimin e liberalizmit të vizave për Shqipërinë nga ana Parlamentit Europian dy ditë më parë.

Kryeministri Berisha nis një dialog me qytetarët në prag të vendimit final të liberalizimit të vizave

VOA - 09.10.2010

Kryeministri shqiptar Sali Berisha nisi një dialog me qytetarët shqiptarë në prag të vendimit final për liberalizimin e vizave. Pas miratimit te raportit për heqjen e vizave me Shqipërinë nga Parlamenti Europian pritet së fundi edhe ...

Vizat t’i hiqen edhe Kosovës

Telegrafi - 09.10.2010

Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që pas heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, të përgatitet strategjia e shpejtuar e liberalizimit të vizave edhe për ...

Berisha e nis një dialog të ri me qytetarët

Telegrafi - 09.10.2010

Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, nisi sot një dialog me qytetarët, në prag të vendimit final për liberalizimin e vizave. Pas miratimit të raportit për heqjen e vizave me Shqipërinë nga Parlamenti Evropian, ai tha se pritet së fundi ...

Heqja e vizave do të sjellë zhvillim

Telegrafi - 09.10.2010

Heqja e vizave për qytetarët shqiptar nga shtetet e Bashkimit Evropian, të cilat janë anëtare të Zonës Schengen, do të sjellë më shumë zhvillim për Shqipërinë, dhe sidomos për biznesin shqiptar.

Rama: Vendimi i PE-së, ra muri i vizave

Shekulli - 08.10.2010

Kryetari i Partisë Socialiste përshëndeti dje miratimin e propozimit për liberalizimin e vizave nga Parlamenti Evropian "Shijojeni këtë ditë, sepse kjo është dita juaj, jo e politikës që e vonoi kaq shumë dhe kaq padrejtësisht" TIRANË- ...

Berisha: Votimi për vizat, PE shprehu miqësinë për shqiptarët

Shekulli - 08.10.2010

Kryeministri Berisha përshëndeti dje vendimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë Data 7 tetor e vitit 2010, dita, në të cilën Parlamenti Evropian votoi për heqjen e vizave për shqiptarët, do të shkruhet me ...

PE, Kukan kërkon heqjen e vizave edhe për Kosovën

Shekulli - 08.10.2010

Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që pas heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, të përgatitet strategjia e shpejtuar e liberalizimit të vizave edhe për ...

Vizat A do të mbetet Kosova e getoizuar?

Gazeta Start - 08.10.2010

Prishtinë - Përfshirja e Shqipërisë dhe Bosnjës në procesin e liberalizimit të vizave ka bërë që Kosova të mbetet vendi i vetëm i rajonit që ka mbetur jashtë këtij procesi.

Kukan: Regjimi i vizave të hiqet edhe për Kosovën

Gazeta Start - 08.10.2010

Bratislavë - Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin Perëndimor, Eduard Kukan, kërkon që të përgatitet me procedurë të përshpejtuar liberalizimi i vizave për Kosovën.

Ku mund të udhëtojmë pa viza?

Shekulli - 08.10.2010

Nëse vizat hiqen, ne shqiptarët mund të udhëtojmë pa to në hapësirën Schengen, e cila përfshin "shtetet anëtare" dhe "shtete të asociuar që zbatojnë plotësisht Acqui-në Schengen".

Autoritet shqiptare e përshëndetën vendimin e Parlamentit Eveopian për liberalizimin e vizave

Idividi - 08.10.2010

Tiranë, 7 tetor 2010 (MIA) - Një ditë krenarie dhe dinjiteti për shqiptarët. Kështu e përkufizoi kryeministri shqiptar Sali Berisha votën e Parlamentit Europian për heqjen e vizave me Shqipërinë.

Lunaçek: Të ketë lehtësim vizash edhe për Kosovën

Idividi - 08.10.2010

Prishtinë, 7 tetor 2010 (MIA) - Çështja e heqjes së vizave për Kosovën është çështja e radhës, me të cilën Parlamenti Evropian duhet të merret. Kështu, siç njoftojnë mediat kosovare, i ka thënë radios publike gjermane Deutschlandfunk ...

Kukan: Të përgatitet strategjia për heqjen e vizave edhe për Kosovën

LajmiFundit - 08.10.2010

Kryetari i Delegacionit të Parlamentit Europian për Ballkanin Perëndimor Eduart Kukan ka kërkuar që pas Shqipërisë dhe Bisnjës, BE të liberalizojë vizat edhe për Kosovën.

Kukan kërkon heqjen e vizave (edhe) për Kosovën

Evropaelire - 08.10.2010

Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që pas heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, të përgatitet strategjia e shpejtuar e liberalizimit të vizave edhe për ...

PSE: Vizat për qytetarët, jo për qeverinë, kontributi edhe i PS

LajmiFundit - 08.10.2010

Lajmifundit - Partia Socialiste Europiane përshëndeti sot vendimin e Parlamentit Europian për votimin e draftit propozues për liberalizimin e vizave me Shqipërinë.

Kukan: BE të heq vizat për Kosovën

Ina - 08.10.2010

Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin Perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që të përgatitet me procedurë të përshpejtuar liberalizimi i vizave për Kosovën.

PSE: Heqja e vizave sukses i shqiptarëve jo i qeverisë

24 orë - 08.10.2010

Partitë Socialiste Europiane përshëndesin miratimin e liberalizimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen nga Parlamenti Europian. Ata vleresojne rolin e PS ne kete ...

AKR: Kosovarët të izoluar në rajon

Ina - 08.10.2010

Aleanca Kosova e Re, përshëndet miratimin e raportit të Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe Bosnjës duke e vlerësuar vendimin nje hap madhor në rrugën drejt integrimit evropian.

Grupimi “Dhjetori 90” për heqjen e vizave

Ina - 08.10.2010

Grupimi “Dhjetori 90” ka përshëndetur vendimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për shqiptarët. Ne e vlerësojmë këtë eveniment si një nga arritjet më të mëdha të Shqipërisë në këto 20 vite tranzicion.

Kukan: Procesi i vizave edhe për Kosovën

Top Channel - 08.10.2010

Pas heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, duhet të përgatitet strategjia e shpejtuar e liberalizimit të vizave edhe për Kosovën. Kështu ka deklaruar Eduard Kukan, shef i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me ...

Kukan kërkon heqjen e vizave (edhe) për Kosovën

Shqipmedia - 08.10.2010

Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që pas heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, të përgatitet strategjia e shpejtuar e liberalizimit të vizave edhe për ...

AKR: Izolimi i Kosovës, nga keqqeverisja

Top Channel - 08.10.2010

Aleanca Kosova e Re ka kritikuar qeverinë e Kosovës për lënien jashtë të vendit nga procesi i liberalizimit të vizave. Anëtari i AKR-së, Gezim Mehmeti ka deklaruar se izolimi i Kosovës ka ardhur si pasojë e defekteve të politikës ...

Thaçi përgëzoi Shqipërinë për vizat

Ina - 08.10.2010

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi ka uruar shtetin shqiptar lidhur me vendimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për Shqipërinë. “Më lejoni që në emrin tim dhe në emër të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, të Ju përgëzojë ...

Thaci: Kosova, e gatshme për heqjen e vizave

Top Channel - 08.10.2010

Kryeministri kosovar, Hashim Thaci ka deklaruar se Kosova është e gatshme për liberalizimin e vizave dhe ka shprehur bindjen se brenda tetorit ajo do të marrë udhërrëfyesin.

Thaçi: Kosova është e gatshme për liberalizim të vizave

Evropaelire - 08.10.2010

Kryeministri Hashim Thaçi, deklaroi se Kosova është e gatshme për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian, dhe shtoi se pret që Kosova gjatë tetorit ta marrë strategjinë për liberalizimin e vizave.

Vizat, Shkupi përshëndet Tiranën

Top Channel - 08.10.2010

Partitë politike shqiptare në Maqedoni kanë përshëndetur vendimin e fundit të Parlamentit Europian për heqjen e vizave për Shqipërinë. Ata janë shprehur se ky vendim është në përfitim të të gjithë shqiptarëve.

Berisha i Shqipërisë thotë se votimi i PE mbi vizat erdhi nga reformat

SETimes - 08.10.2010

08/10/2010 TIRANË, Shqipëri -- Qeveria përshëndeti një votim nga Parlamenti Evropian (PE) të enjten (7 tetor) në favor të heqjes së regjimit të vizave të BE për Shqipërinë dhe Bosnje dhe Herzegovinën (BiH).

Thaçi: Kosova është e gatshme për liberalizim të vizave

LajmiFundit - 09.10.2010

Kryeministri Hashim Thaçi, deklaroi se Kosova është e gatshme për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian, dhe shtoi se pret që Kosova gjatë tetorit ta marrë strategjinë për liberalizimin e vizave.

Kosova, si të jetosh në ishull

Yll Press - 08.10.2010

Heqja e vizave për shqiptaret risjell diskutimin e liberalizimit të këtij regjimi edhe për Kosovën. Por për këtë, shumica e eurodeputetëve duken skeptikë dhe vlerësojnë se është ende herët.

Vizat, jo dhuratë

Telegrafi - 08.10.2010

Raportuesja për vizat në Parlamentin Evropian Tanja Fajon, pas votimit në seancë të propozimit të Komisionit për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën ka thënë se asnjë vend anëtar nuk ka baza të mjaftueshme për të mos miratuar ...

KE: Kosova nuk është e gatshme për dialogun e vizave

Koha.net - 08.10.2010

Bruksel, 8 tetor – Bashkimi Evropian ka bërë hapin e parafundit, jo të fundit, drejt heqjes së vizave për udhëtimin e qytetarëve të Shqipërisë dhe të Bosnjë-Hercegovinës në vendet e zonës së Shengenit.

Fajon: “Kosova rrezikon të mbetet shumë e izoluar”

Botasot - 08.10.2010

Raportuesja e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për Ballkanin Tanja Fajon vlerëson se mbetja e Kosovës jashtë liberalizimit të vizave "është shumë e rrezikshme".

PSE: Heqja e vizave sukses i shqiptarëve jo i qeverisë

BalkanWeb - 08.10.2010

TIRANE- Partitë Socialiste Europiane përshëndesin miratimin e liberalizimit të vizave nga Parlamenti Europian dhe besojnë se shqiptarët dhe boshnjakët do të jenë të lirë të udhëtojnë pa viza në fund të këtij viti.

Kukan kërkon heqjen e vizave (edhe) për Kosovën

Botasot - 08.10.2010

Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që pas heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, të përgatitet strategjia e shpejtuar e liberalizimit të vizave edhe për ...

Kukan: Të hiqen vizat edhe për Kosovën

Koha.net - 08.10.2010

Bratisllavë, 8 tetor - Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin Perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që të përgatitet me procedurë të përshpejtuar liberalizimi i vizave për Kosovën, njoftojnë sot mediat.

Kukan: Ti hiqen vizat edhe Kosovës

BalkanWeb - 08.10.2010

BRUKSEL -Shefi i delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me Ballkanin perëndimor, Eduard Kukan, ka kërkuar që pas heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, të përgatitet strategjia e shpejtuar e liberalizimit të vizave edhe ...

Izolimi i qytetarëve, pasojë politikës denigruese

Telegrafi - 08.10.2010

Zyrtarë të Aleancës Kosova e Re e vlerësuan tejet shqetësuese konstatimin e Komisionit Evropian se Qeveria Kosovës nuk është e gatshme të fillojë dialogun për liberalizimin e vizave për qytetarët e saj, ndërkaq u tha se falë kësaj politike ...

AKR: Qytetarët e Kosovës të vetmit pa lëvizje të lirë

Botasot - 08.10.2010

”Konstatitimi i Komisionit Evropian, se Qeveria Kosovës nuk është e gatshme të fillojë dialogun për liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës, AKR –ja e merr me shqetësim shumë të madh”, thuhet në njoftimin për media të ...

Thaçi: Kosova është e gatshme për liberalizim të vizave

Botasot - 08.10.2010

Kryeministri Hashim Thaçi, deklaroi se Kosova është e gatshme për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian, dhe shtoi se pret që Kosova gjatë tetorit ta marrë strategjinë për liberalizimin e vizave.

Thaçi: Kosova e gatshme për liberalizimin e vizave

BalkanWeb - 08.10.2010

PRISHTINE- Kryeministri i Kosovës Hashim Thaci, deklaroi se Kosova është e gatshme për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian, dhe shtoi se pret që Kosova gjatë tetorit ta marrë strategjinë për liberalizimin e vizave.

PE miraton sot vendimin për heqjen e vizave

Gazeta Start - 07.10.2010

Strasburg Parlamenti Evropian pritet të miratojë sot raportin e Tanja Fajon për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Raporti i diskutuar mbrëmjen e shkaur, thekson se dy vendet i kanë përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave, ...

Franca, pse tani?

Shekulli - 07.10.2010

Të mprehur dhe nevojtarë si asnjëherë tjetër për të lëvizur pa viza në Evropë, shqiptarët përcollën parmbrëmë me gjak të ngrirë disa pohime të sekretarit të shtetit për çështjet evropiane në qeverinë franceze, Pjer Lulush, i cili artikuloi ...

Debat në PE për heqjen e vizave, holandezët kundër

Gazeta Start - 07.10.2010

Strasburg Mbrëmjen e shkuar në Parlamentin Evropian është zhvilluar debati për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Shumica prej eurodeputetëve janë shprehur pro liberalizimit, por ndërkohë ka patur edhe eurodeputet që janë shprehur ...

PE, vendimi i parë: OK liberalizimit të vizave

Shekulli - 07.10.2010

Eurodeputetët shprehen optimistë për votimin e rezolutës së Fajon për heqjen e vizave. Berisha: Vota do të jetë përgjegjësi e madhe për ne, në mënyrë që kërkesat e udhërrëfyesit të jenë një program i vazhdueshëm për ne TIRANË- Parlamenti ...

PE po heqjes së vizave; Fajon: Askush s’mund t’i bllokojë

Gazeta Start - 07.10.2010

Strasburg Parlamenti Evropian ka hedhur sot në votim dokumentin e eurodeputetes Tanja Fajon, për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Rezoluta e Fajon është miratuar me shumicë votash nga eurodeputetët e PE-së.

Vizat, Berisha: Kjo ditë në memorien e kombit

Gazeta Start - 07.10.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha duke folur për vendimin e sotëm të PE-së për heqjen e vizave, theksoi se kjo datë do të shënohet me germa të arta në memorien e kombit shqiptar. Sot, është një ditë krenarie për mbarë qytetarët shqiptarë.

Vizat, Pittella: Suksesi edhe i Ramës

Gazeta Start - 07.10.2010

Tiranë Teksa sot, Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë, Partia Socialiste shpërndau një deklaratë ku bën me dije se disa deputetë të saj ishin në Strasburg ku kërkuan nga 189 eurodeputët ...

PE miraton heqjen e vizave për Shqipërinë

BBC - 07.10.2010

Shqiptarët janë një hap më pranë udhëtimit pa viza në vendet evropiane të zonës Shengen, ndërsa Parlamenti Evropian ka miratuar me shumicë votash liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën.

Shqipëria mirëpret liberalizimin e vizave

BBC - 07.10.2010

Në Shqipëri pritet me gëzim vendimi i PE për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë, ndërsa autoritetet shqiptare garantojnë se do të vazhdojnë të plotësojnë të gjitha kushtet e vendosura nga BE deri në dhënien e vendimit final.

Rama: Sot ra muri i madh i vizave për shqiptarët

Gazeta Start - 07.10.2010

Tiranë Kreu socialist, Edi Rama ka përshëndetur sot vendimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, duke theksuar se në këtë ditë kanë fituar qytetarët shqiptarë dhe vetë Evropa.

Baronesha Ludford: Vizat, çfarë pritet pas votimit në PE

Shekulli - 07.10.2010

INTERVISTE - 'Eurodeputetët kanë votuar me 538 vota pro dhe 47 kundër një raport të paraqitur nga raporterja e Parlamentit për çështjen e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjen, Tanja Fajon - shkruan sot BBC.

Parlamenti Europian voton sot për lëvizjen e lirë

Shqipmedia - 07.10.2010

Parlamenti Europian do të kalojë sot për votim propozimin për liberalizimin e vizave me Shqipërinë. Në mesditën e sotme, 736 deputetët europianë do të votojnë rezolutën, e cila përfshin Shqipërinë dhe Bosnje Hercegovinën në listën e ...

Parlamenti Europian sot voton për vizat

Ina - 07.10.2010

Parlamenti Evropian sot pritet të votojë me një shumicë të konsiderueshme në favor të propozimit të Komisionit Evropian për heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnje Hercegovinën.

Tanja Fajon: Të heqim vizat për qytetarët shqiptarë para Krishtlindjeve

LajmiFundit - 07.10.2010

Eurodeputetja Tanja Fajon ka bërë thirrje që Parlamenti Europian ta miratojë propozimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe Bosnjes, para festës së Krishtlindjeve.

Vizat, Parlamenti Europian voton sot raportin e Fajon

24 orë - 07.10.2010

Votimi pason debatin e zhvilluar mbrëmë në Strazburg për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen. Vizat, ja debati në ...

PE voton për heqjen e vizave Shqipërisë dhe Bosnjes

Evropaelire - 07.10.2010

Anëtarët e Parlamentit Evropian sot do të votojnë për heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe Bosnjë e Hercegovinës. Shumica e europarlamentarëve vlerësuan mbrëmë se Shqipëria dhe Bosnja i kanë plotësuar kushtet që ...

Vizat, pritet votimi në PE

Top Channel - 07.10.2010

Parlamenti Evropian pritet që të votojë pas pak minutash raportin për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Sipas gjasave pritet që propozimi të marrë shumicën e votave, por për procesin e heqjes së vizave, vendimtare është ...

PE-ja voton për pezullimin e vizave për B e H-në dhe Shqipërinë

Alsat - 07.10.2010

Parlamenti Evropian (PE) sot do të votojë për pezullimin e vizave për qytetarët e Bosnjë e Hercegovinës (BeH) dhe Shqipërisë. Shumica e deputetëve në PE mbrëmë vlerësuan se BeH-ja dhe Shqipëria kanë përmbushur kushtet për pezullimin e ...

PE-ja votoi për heqjen e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën

Alsat - 07.10.2010

Parlamenti Evropian (PE) votoi me shumicë dërrmuese për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën. Me 538 vota pro, 47 kundër dhe 41 abstenime nga 626 eurodeputetë të pranishëm, u mbyll kështu faza e parafundit me dy vendet e ...

PE miraton propozimin për liberalizimin e vizave për Shqipërinë

Ina - 07.10.2010

Parlamenti Evropian (PE) sot votoi me një shumicë të konsiderueshme në favor të propozimit të Komisionit Evropian për heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnje Hercegovinën.

PE miraton propozimin për liberalizimin e vizave me Shqipërinë

Lajm - 07.10.2010

Miratohet me shumicë votash në Parlamentin Evropian raporti i Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Raporti i Fajon që bazohej në rekomandimin e majit të Komisionit Evropian mori 538 vota të deputetëve në ...

PE voton pro: Të hiqen vizat për Shqipërinë e Bosnjen

24 orë - 07.10.2010

Me 538 vota pro dhe 47 kundër miratohet raporti për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen i eurodeputetes Tanja Fajon. Reagon ambasadorja shqiptare ne ...

Vendimi i PE-së ambasadorja Halimi: BE na mbështet

24 orë - 07.10.2010

Në një prononcim për NEWS24 ambasadorja shqiptare ne Bruksel tha se "vendet e Bashkimit Europian janë mbështetëse të fuqishme të liberalizimit të ...

PE miratoi liberalizimin e vizave me Shqipërinë

Shqipmedia - 07.10.2010

Eurodeputetët konfirmuan me vullnet të përbashkët se Shqipëria ka plotësuar kushtet e udhërrëfyesit si dhe tre kriteret shtesë të Komisionit Evropian.

PE miraton heqjen e vizave për Shqipërinë e Bosnjën

Evropaelire - 07.10.2010

Parlamenti Evropian ka miratuar me shumicë votash liberalizimin e vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe të Bosnjë-Hercegovinës. Me 538 vota për dhe 47 kundër, europarlamentarët kanë miratuar rezolutën e deputetes Tanja Fajon për heqjen e ...

Zv.presidenti i PE, Pittella: Vizat, kontribut i pozitës dhe opozitës në Shqipëri

LajmiFundit - 07.10.2010

BRUKSEL-- Lajmifundit--Një delegacion i grupit parlamentar të Partisë Socialiste i përbërë nga deputetët Meksi, Balla, Leskaj dhe Bushati morën pjesë në mbledhjen e grupit Social Demokratë në Parlamentin Europian ku kërkuan mbështetjen e ...

Vizat, Fajon: Vendet përmbushën kriteret s'ka kushte shtesë

24 orë - 07.10.2010

Në një konferencë për shtyp, 30 minuta pas votimit nga PE zonja Fajon u shpreh "e kënaqur" dhe pret se "liberalizimi i vizave të miratohet brenda këtij ...

Fajon: Shqiptarët e boshnjaket pa viza brenda këtij viti

24 orë - 07.10.2010

Në një konferencë për shtyp, 30 minuta pas votimit nga PE zonja Fajon u shpreh "e kënaqur". Vendet përmbushën kriteret s'ka kushte ...

PE voton pro, Fajon: Shqiptarët pa viza brenda vitit

24 orë - 07.10.2010

Me 538 vota pro dhe 47 kundër miratohet raporti për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen i eurodeputetes Tanja Fajon. Eurodeputetja ne konference: Franca e Danimarka ka rezerva por jo kushte shtesë.

Berisha: Votimi në PE, pas reformave tona

Top Channel - 07.10.2010

Kryeministri Sali Berisha përshëndeti Parlamentin Evropian për votimin e sotëm për vizat, të cilin shefi i qeverisë e konsideroi si historik. Duke ia atribuar këtë arritje reformave,luftës me tolerancë zero ndaj krimit të organizuar, ...

Lunacek: PE të merret me Kosovën

Top Channel - 07.10.2010

"Çështja e heqjes së vizave për Kosovën është çështja e radhës që Parlamenti Evropian duhet të merret dhe është shumë e dhimbshme që kosovarët tani mbesin të vetmit pa mundësi për të udhëtuar në Evropë".

PE: Të hiqen vizat për Shqipërinë dhe Bosnjën

Top Channel - 07.10.2010

Me 538 vota pro, 47 kundër dhe 41 abstenim, Parlamenti Europian miratoi rekomandimin e Komisionit për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën.

Fajon: Vizat, jo dhuratë

Top Channel - 07.10.2010

Raportuesja për Vizat në Parlamentin Europian Tanja Fajon, pas votimit në seancë të propozimit të Komisionit për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën, u shpreh se asnjë vend anëtar nuk ka baza të mjaftueshme për të mos miratuar ...

Franca dhe shtete të tjera kundër heqjes sl vizave për BeH-në, pohojnë diplomatët

Idividi - 07.10.2010

Bruksel, 7 tetor 2010 (MIA) - Përveç Francës, e sila sugjeron garanca plotësuese se kriteret për heqjen e vizave për BeH-në do të respektohen, në bruksel po flitet se edhe Holanda dhe Danimarka, e ndoshta edhe Finlanda është e mundur që të ...

PE miraton heqjen e vizave per Shqiperinë dhe Bosnjë e Hercegovinën

Idividi - 07.10.2010

Tiranë, 7 tetor 2010 (MIA) - Parlamenti Europian miratoi sot me shumicë votash rezolutën për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjë e Hercegovinën.

Vizat, Haxhinasto: Shqipëria e meritoi votën pro në PE

LajmiFundit - 07.10.2010

TIRANE – Lajmifundit – Ministri i Jashtëm Edmond Haxhinasto deklaroi sot se Shqipëria e ka merituar votën pro liberalizimit të vizave në Parlamentin Europian.

Shqipëria mirëpret liberalizimin e vizave

24 orë - 07.10.2010

Në Shqipëri pritet me gëzim vendimi i Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët ...

PE miraton heqjen e vizave për Shqipërinë

24 orë - 07.10.2010

Eurodeputetët kanë votuar me shumicë dërrmuese në favor të heqjes së regjimit të vizave për Shqipërinë e ...

Vizat, Berisha: Vota pro, shkak reformat. Garanci per BE

24 orë - 07.10.2010

Liberalizimi i vizave, Berisha: Krenar qe PE i votoi. Zhvillimi me i madh pas shembjes se diktatures. Shqiperia, nje vend i sigurt se luftuam korrupsionin e beme zgjedhje te ...

Momenti i fundit për dialog

Evropaelire - 07.10.2010

Njohësit e integrimeve evropiane në Kosovë thonë se ka ardhur momenti i fundit që Komisioni Evropian të nisë dialogun zyrtar me Kosovën për liberalizimin e vizave dhe t’ia dorëzojë vendit strategjinë zyrtare me kushtet që duhet përmbushur ...

Berisha: Liberalizimi i vizave - vendim historik

Evropaelire - 07.10.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, e ka vlerësuar si “ditë historike”, vendimin e sotëm të Parlamentit Evropian për heqjen e regjimit të vizave për shtetasit e Shqipërisë.

Berisha: Liberalizimi i vizave – vendim historik

Shqipmedia - 07.10.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, e ka vlerësuar si “ditë historike”, vendimin e sotëm të Parlamentit Evropian për heqjen e regjimit të vizave për shtetasit e Shqipërisë.

Fajon: Shqiptarët në Shengen pa viza para Krishtlindjeve

DW - 07.10.2010

Votimi pro liberalizimit të vizave për Shqipërinë nga PE u mbështet në progesin në plotësimin e standardeve të kërkuara nga KE. Eurodeputetja Tanja Fajon thotë se monitorimi megjithatë do të vazhdojë.

Rama falenderon PE-në për vizat: Ra pas 20 vjetësh muri i ambasadave

LajmiFundit - 07.10.2010

TIRANE – Lajmifundit - Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama doli sot në një konferencë shtyi ku përshëndeti votimin në Parlamentin Europian i cili aprovoi propozimin për liberalizimin e vizave për Shqipërinë.

Haxhinasto: Vendimi i PE-së ngjarje madhore

Ina - 07.10.2010

Ministri i Jashtëm Shqiptar, Edmond Haxhinasto deklaroi se vendimi i PE-së për liberalizimin e vizave është një ngjarje e shënuar për gjithë popullin shqiptar.

Franca, pse tani?

24 orë - 07.10.2010

Të mprehur dhe nevojtarë si asnjëherë tjetër për të lëvizur pa viza në Evropë, shqiptarët përcollën parmbrëmë me gjak të ngrirë disa pohime të sekretarit të shtetit për çështjet evropiane në qeverinë franceze, Pjer Lulush, i cili artikuloi ...

Liberalizimi i vizave Rama: Fundi i rropatjeve për shqiptarët

24 orë - 07.10.2010

Kreu i Partisë Socialiste Edi Rama përshëndeti sot vendimin e PE për të liberalizuar vizat për shqiptarët. Rrëzimi i murit të vizave, sic tha ai i jep fund rropatjeve të qytetarëve shqiptare.

"Vizat", Topalli: Vota në PE, ratifikimi i proceseve integruese

24 orë - 07.10.2010

Vota në PE, tha Topalli, është ratifikimi i të gjitha proceseve integruese që ka arritur Shqipëria në këto ...

Rama: Liberalizimi i vizave – kënaqësi e rrallë për shqiptarët

Evropaelire - 07.10.2010

Lideri opozitar në Shqipëri, Edi Rama, ditën e sotme e ka vlerësuar si një “ditë të rrallë për kënaqësinë që u sjell shqiptarëve”, vendimi i Parlamentit Evropian për ta mbështetur Shqipërinë në çështjen e liberalizimit të vizave.

Vizat, PS loboi te socialdemokratët në PE

Top Channel - 07.10.2010

Një ditë përpara marrjes së vendimit të Parlamentit Europian për liberalizimin e vizave, një grup deputetësh socialistë morën pjesë në mbledhjen e grupit socialdemokrat në PE.

Pittella: Heqja e vizave, kontribut i të gjithëve

24 orë - 07.10.2010

Votimi në Parlamentin Europian për liberalizimin me Shqipërinë e ka përshëndetur sot edhe zëvendëspresidenti i Parlamentit Europian Gianni Pittella.

Rama: U rrëzua muri i vizave për shqiptarët

Top Channel - 07.10.2010

Kryetari i PS, Edi Rama ka deklaruar se me votimin e Parlamentit Europian u rrëzua muri i vizave për shqiptarët, duke i hapur rrugë lëvizjes së lirë të tyre dhe duke i dhënë fund vuajtjes dhe peripecive 20 vjecare.

Kosova, si të jetosh në ishull

Top Channel - 07.10.2010

Heqja e vizave për shqiptaret risjell diskutimin e liberalizimit të këtij regjimi edhe për Kosovën. Por për këtë, shumica e eurodeputetëve duken skeptikë dhe vlerësojnë se është ende herët.

Italia përshëndet vendimin e PE për vizat

24 orë - 07.10.2010

Nëpërmjet një deklarate për shtyp, ministri i Jashtëm italian, Franco Frattini përshëndeti vendimin e PE për votimin pro, që shqiptarët dhe boshnjakët të përfitojnë liberalizimin e ...

Lunaçek thotë se liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të diskutohet së shpejti

SETimes - 07.10.2010

07/10/2010 PRISHTINE, Kosovë -- Raportuesja e Parlamentit Europian (PE) për Kosovën Ulrike Lunaçek tha të mërkurën (6 tetor) se liberalizimi i vizave të BE për Kosovën "duhet të diskutohet pa humbur kohë.

PE miraton heqjen e kërkesave për viza për BiH dhe Shqipërinë

SETimes - 07.10.2010

07/10/2010 BRUKSEL, Belgjikë -- Në seancën plenare të saj të enjten (7 tetor) Parlamenti Europian (PE) mbështeti një raport që rekomandon heqjen e kërkesave të vizave për Bosnjë dhe Herzegovinën (BiH) dhe Shqipërinë.

Fajon: Po mbajmë premtimin për vizat brenda vitit, Kosova mbetet problem

LajmiFundit - 07.10.2010

BRUKSEL-- Lajmifundit-- "Unë jam e kënaqur që Parlamenti Evropian me një shumicë dërrmuese (538 vota për, 47 kundër, abstenime 41) ka mbështetur heqjen e vizave për Bosnjë Hercegovinën dhe Shqipërinë.

Parlamenti Evropian debaton liberalizimin e vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe Bosnjës

VOA - 07.10.2010

Për afër një orë e gjysëm europarlamentarët diskutuan mbrëmë rreth liberalizimit të vizave për Shqipërinë e Bosnjën. Raportuesja e parlamentit për këtë çështje, Tanja Fajon, bëri thirrje që Parlamenti Evropian të votojë në favor të heqjes ...

Vizat, Parlamenti Evropian voton sot raportin e Fajon

Botasot - 07.10.2010

Parlamenti Evropian voton sot raportin e paraqitur nga europarlamemtarja Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Raporti thekson se Shqipëria dhe Bosnje-Hercegovina i kanë përmbushur tre kriteret kryesore për ...

Berisha: Garanci për respektimin e kushteve pas heqjes së vizave

Botasot - 07.10.2010

Vota pro lëvizjes së lirë të shqiptarëve në hapësirën Shengen, e cila pritet të jepet sot nga Parlamenti Europian, është një përgjegjësi e madhe për qeverinë shqiptare në përmbushje të vazhdueshme të kërkesave në këtë kuadër.

PE debatoi liberalizimin e vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe Bosnjës

Botasot - 07.10.2010

Për afër një orë e gjysmë europarlamentarët diskutuan mbrëmë rreth liberalizimit të vizave për Shqipërinë e Bosnjën. Raportuesja e parlamentit për këtë çështje, Tanja Fajon, bëri thirrje që Parlamenti Evropian të votojë në favor të heqjes ...

PE, debati për liberalizimin e vizave për Shqipërinë

Yll Press - 07.10.2010

Heqja e regjimit të vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën duhet të hyjë në fuqi përpara Krishtlindjeve. Me këtë mesazh nisi debatin në seancë plenare të PE-së raportuesja Tanja Fajon.

Fajon: Vizat, të gjendet një zgjidhje për qytetarët e Kosovës

Botasot - 07.10.2010

Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon nga Sllovenia, e cila ka përgatitur raportin për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën e Hercegovinën, ka theksuar të mërkurën në Bruksel se këto dy shtete janë të gatshme për këtë hap dhe ...

Malmstrom rekomandon heqjen e vizave për Shqipërinë

Koha.net - 07.10.2010

Bruksel, 7 tetor - Komisionerja për Cështjet e Brendshme e BE-së, Cecilia Malmstrom në seancën plenare të Parlamentit Evropian ka rekomanduar heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen.

Vendimi i PE-së ambasadorja Halimi: BE na mbështet

BalkanWeb - 07.10.2010

BRUKSEL- Ambasadorja shqiptare në Bashkimin Europian zonja Mimoza Halimi e quajti të rëndësishëm vendimin e marrë para pak minutash nga Parlamenti Europian.

Miratohet vendimi për liberalizimin e vizave

Telegrafi - 07.10.2010

Me shumicë votash u miratua në Parlamentin Evropian raporti i Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Rezoluta është miratuar me 538 vota pro, 47 kundër dhe 41 abstenim, çka përmbyll kështu edhe një votim tjetër ...

PE miraton liberalizimin e vizave me Shqipërinë

Botasot - 07.10.2010

Eurodeputetët konfirmuan me vullnet të përbashkët se Shqipëria ka plotësuar kushtet e udhërrëfyesit si dhe tre kriteret shtesë të Komisionit Evropian.

Shqipëria pa viza në Evropë

Yll Press - 07.10.2010

Raportuesja Tanja Fajon kërkoi në debatin e një dite më parë që vizat afatshkurtra të hiqen para krishtlindjeve, njësoj siç ndodhi me Maqedoninë dhe vendet e tjera një vit më parë.

PE-ja votoi për heqjen e vizave Shqipërisë

Botasot - 07.10.2010

Parlamenti Evropian (PE) votoi me shumicë dërrmuese për liberalizimin e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën. Me 538 vota pro, 47 kundër dhe 41 abstenime nga 626 eurodeputetë të pranishëm, u mbyll kështu faza e parafundit me dy vendet e ...

Lunacek: Të ketë lehtësim vizash edhe për Kosovën

Koha.net - 07.10.2010

Çështja e heqjes së vizave për Kosovën është çështja e radhës që Parlamenti Evropian duhet ta merret. Kështu, sipas RTK-së, i ka thënë radios publike gjermane Deutschlandfunk raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian Ulrike Lunacek.

Parlamenti Europian miratoi heqjen e vizave për Shqipërinë

Koha.net - 07.10.2010

Strasburg, 7 tetor - – Parlamenti Evropian ka hedhur sot në votim dokumentin e eurodeputetes Tanja Fajon, për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Rezoluta e Fajon është miratuar me shumicë votash nga eurodeputetët e PE-së.

PE voton pro, Fajon: Shqiptarët pa viza brenda vitit

BalkanWeb - 07.10.2010

BRUKSEL - Parlamenti Europian miratoi sot paradite me shumicë viotash liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen. Me 538 vota pro dhe 47 kundër eshte miratuar raporti i paraqitur nga europarlamemtarja Tanja Fajon për liberalizimin e ...

Vetëm Kosova pa liberalizim të vizave

Telegrafi - 07.10.2010

Çështja e heqjes së vizave për Kosovën është çështja e radhës që Parlamenti Evropian duhet të merret dhe është shumë e dhimbshme që kosovarët tani mbesin të vetmit pa mundësi për të udhëtuar në Evropë, ka deklaruar raportuesja për Kosovën ...

Berisha: Votimi në PE, pas reformave tona

Botasot - 07.10.2010

Kryeministri Sali Berisha përshëndeti Parlamentin Evropian për votimin e sotëm për vizat, të cilin shefi i qeverisë e konsideroi si historik. Duke ia atribuar këtë arritje reformave,luftës me tolerancë zero ndaj krimit të organizuar, ...

Gashi: Kosova së shpejti do ta marrë udhërrëfyesin për heqjen e vizave

Botasot - 07.10.2010

Zëvendësminsitri për integrime evropiane Dardan Gashi, shpreson se edhe Kosova ne javët që vjen do ta marrë së shpejti udhërrëfyesin për heqjen e vizave.

Vizat, Berisha: Vota pro, shkak reformat. Garanci per BE

BalkanWeb - 07.10.2010

TIRANE - Një orë pasi Parlamenti Europian dha votën pro liberalizimit të vizave për shqiptarët, Kryeministri Sali Berisha në një konferencë për shtyp vlerësoi maksimalisht duke e konsideruar si vendim historik që merret pas reformave të ...

Lunacek: Kosova pa viza, e dhimbshme!

BalkanWeb - 07.10.2010

PRISHTINE- Çështja e heqjes së vizave për Kosovën është çështja e radhës që Parlamenti Evropian duhet të merret dhe është shumë e dhimbshme që kosovarët tani mbesin të vetmit pa mundësi për të udhëtuar në Evropë, ka deklaruar raportuesja ...

Momenti i fundit për dialog

Botasot - 07.10.2010

Derisa Shqipëria dhe Bosnja janë në fazën e finalizimit të procesit për heqjen e regjimit të vizave me Bashkimin Evropian, Kosova ende nuk e ka nisur zyrtarisht këtë proces.

Topalli: Kjo është dita më e bukur e të gjithë shqiptarëve

Botasot - 07.10.2010

Parlamenti Evropian konfirmoi sot me një shumicë të cilësuar prej 538 votash heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë me vendet e Bashkimit Evropian.

Kuvendi i Shqipërisë mirëpriti vendimin e PE-së

Botasot - 07.10.2010

Kuvendi i Shqipërisë u mblodh të enjten në seancë plenare, nën drejtimin e Zëvendëskryetarit, Ardian Turku. Heqja e vizave për Shqipërinë, refuzimi i opozitës për të votuar projektligjin për Gjykatat Administrative, çështja e ngritjes së ...

Liberalizimi i vizave Rama: Fundi i rropatjeve për shqiptarët

BalkanWeb - 07.10.2010

TIRANË- Kryecocialisti Rama në një deklaratë për shtyp përshëndeti vendimin e Parlamentit Europian për të liberalizuar vizat për Shqipërinë dhe Bosnjen.

Lunacek: Kosova pa viza, e dhimbshme!

Botasot - 07.10.2010

Çështja e heqjes së vizave për Kosovën është çështja e radhës që Parlamenti Evropian duhet të merret dhe është shumë e dhimbshme që kosovarët tani mbesin të vetmit pa mundësi për të udhëtuar në Evropë, ka deklaruar raportuesja për Kosovën ...

"Vizat", Topalli: Vota në PE, ratifikimi i proceseve integruese

BalkanWeb - 07.10.2010

TIRANE- Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka përshëndetur votimin për liberalizimin e vizave nga Parlamenti Europian. Vota në PE, tha Topalli, është ratifikimi i të gjitha proceseve integruese që ka arritur Shqipëria në këto vite.

Shqipëria mirëpret vendimin e PE-së

Koha.net - 07.10.2010

Tiranë, 7 tetor - Kuvendi i Shqipërisë u mblodh të enjten në seancë plenare, nën drejtimin e zëvendëskryetarit Ardian Turku. Heqja e vizave për Shqipërinë, refuzimi i opozitës për të votuar projektligjin për Gjykatat Administrative, ...

Data e sotme do të shkruhet me germa të arta në memorien e kombit shqiptar

Telegrafi - 07.10.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka përshëndet vendimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për qytetarët shqiptarë, duke thënë se 7 shtatori do të shkruhet me germa të arta në memorien e kombit shqiptar.

Thaçi uron Berishën dhe gjithë qytetarët e Shqipërisë

Botasot - 07.10.2010

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka dërguar një telegram urimi homologut të tij, kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha dhe gjithë qytetarëve të Shqipërisë, me rastin e miratimit nga ana e Parlamentit ...

Sot ra muri i madh i vizave për shqiptarët

Telegrafi - 07.10.2010

Kreu socialist, Edi Rama ka përshëndetur sot vendimin e Parlamentit Evropian për heqjen e vizave për Shqipërinë, duke theksuar se në këtë ditë kanë fituar qytetarët shqiptarë dhe vetë Evropa.

Parlamenti evropian miraton heqjen e vizave për Shqipërinë

VOA - 07.10.2010

Parlamenti Europian votoi sot në shumicë dërrmuese në favor të heqjes së vizave për qytetarët shqiptarë dhe ata boshnjakë që duan të udhëtojnë në zonën Schengen.

Pittella: Heqja e vizave, kontribut i të gjithëve

BalkanWeb - 07.10.2010

TIRANE- Votimi në Parlamentin Europian për liberalizimin me Shqipërinë e ka përshëndetur sot edhe zëvendëspresidenti i Parlamentit Europian Gianni Pittella. Por ai u shpreh se ky rezultat nuk duhet të njihet vetëm si meritë e dikujt.

Vizat, Kosova të mos harrohet

Telegrafi - 07.10.2010

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Haxhinasto me rastin e votimit të rezolutës për liberalizimin tha se kjo është një ngjarje e shënuar për të gjithë popullin shqiptar, një ngjarje e shumëpritur, për të cilën është punuar ...

Italia përshëndet vendimin e PE për vizat

BalkanWeb - 07.10.2010

ROMA- Italia përshëndet votimin e Parlamentit Europian për ti dhënë mundësinë qytetarëve shqiptarë e boshnjakë të përfitojnë nga procesi i liberalizimit të vizave.

Franca: Vizat nuk janë dhuratë, duhet siguri

Gazeta Start - 06.10.2010

Paris Franca në një reagim zyrtar së fundi, është shprehur se nuk është kundër heqjes së vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën, por se duhet siguri nga këto dy vende për luftën ndaj krimit.

Berisha: Nesër PE voton për vizat, duhet garanci

Gazeta Start - 06.10.2010

Tiranë Gjatë mbledhjes së qeverisë, kryeministri Sali Berisha është ndalur tek masat që duhet të merren pas procesit për liberalizimin e vizave.

Eurodeputetja Ludford beson në heqjen e vizave

BBC - 06.10.2010

Parlamenti Evropian pritet të votojë të enjten me një shumicë të konsiderueshme në favor të propozimit të Komisionit Evropian për heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnje Hercegovinën.

"Vizat", Berisha: Presim votën historike në PE

Top Channel - 06.10.2010

Kryeministri Sali Berisha deklaroi në mbledhjen e sotme qeveritare se nesër në Parlamentin Evropian pritet një votë historike për Shqipërinë në kuadër të liberalizimit të vizave.

Vizat për shqiptarët duhet të hiqen - megjithë drojën për punësim në BE

DW - 06.10.2010

Parlamenti Evropian debaton sot në Bruksel për heqjen e vizave për shqiptarët dhe boshnjakët. Ulrike Lunacek, eurodeputete, thotë se këtyre vendeve, por dhe Kosovës u duhen hequr vizat, megjithë drojën e punësimit në BE.

Berisha: Nesër PE voton heqjen e vizave për shqiptarët

24 orë - 06.10.2010

Kryeministri Sali Berisha njoftoi sot në mbledhjen e qeverisë se nesër do të jetë një ditë e rëndësishme për gjithë shqiptarët pasi Parlamenti Europian pritet të votojë rezolutën për heqjen e vizave për ...

Vizat, Berisha: Do t’i përmbahemi udhërrëfyesit

Top Channel - 06.10.2010

Një ditë përpara se Parlamenti Europian të marrë vendimin për heqjen e vizave me Shqipërinë, Kryeministri Sali Berisha ka shpjeguar pozicionin e qeverisë franceze, e cila është shprehur se kërkon garanci për këtë proces.

Eurodeputetja Ludford beson në heqjen e vizave

24 orë - 06.10.2010

Eurodeputetja Sarah Ludford, thotë se kolegët e saj do të votojnë për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe ...

Vizat, Lunacek: KE të shqyrtojë Kosovën

Top Channel - 06.10.2010

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek ka deklaruar se Komisioni Evropian duhet të shqyrtojë opsionin e heqjes së vizave për qytetarët e Kosovës. “Kjo cështje duhet të diskutohet pa humbur kohë.

Bruksel, PE nis seancën plenare

Top Channel - 06.10.2010

Në Parlamentin Europian, në Bruksel, po mbahet seanca plenare gjatë të cilës do të debatohet edhe mbi heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen.

Berisha: Nesër PE voton heqjen e vizave për shqiptarët

Alsat - 06.10.2010

Kryeministri Sali Berisha njoftoi sot në mbledhjen e qeverisë se nesër do të jetë një ditë e rëndësishme për gjithë shqiptarët pasi Parlamenti Europian pritet të votojë rezolutën për liberalizimin e vizave për Shqipërinë.

Vizat, Berisha: Do t’i përmbahemi udhërrëfyesit

24 orë - 06.10.2010

Një ditë përpara se Parlamenti Europian të marrë vendimin për heqjen e vizave me Shqipërinë, Kryeministri Sali Berisha ka shpjeguar pozicionin e qeverisë franceze, e cila është shprehur se kërkon garanci për këtë proces.

Heqja e vizave, Shqipëria optimiste

Top Channel - 06.10.2010

Në Parlamentin Evropian, i cili ka nisur seancën plenare, nuk pritet ndonjë debat i ashpër për cështjen e vizave me Shqipërinë dhe Bosnjen, që do të nisë rreth orës 20:30.

Malmstrom: Të hiqen vizat për Shqipërinë

Top Channel - 06.10.2010

Komisionerja për Cështjet e Brendshme të BE, Cecilia Malmstrom ka rekomanduar para pak castesh në seancën plenare të Parlamentit Evropian heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen.

Fajon: Shqipëria ka plotësuar kushtet

Top Channel - 06.10.2010

Eurodeputetja Tanja Fajon, gjatë fjalës së saj në seancën plenare të Parlamentit Evropian, ka rekomanduar heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen.

PE do të diskutojë mbi liberalizimin e vizave për BiH dhe Shqipërinë

SETimes - 06.10.2010

06/10/2010 BRUKSEL, Belgjikë -- Parlamenti Europian (PE) ka në plan që të diskutojë mbi rregjimin e liberalizimit të vizave për Bosnjë dhe Herzegovinën (BiH) dhe Shqipërinë të mërkurën (6 tetor), me një votim që pritet të enjten.

Kacin e Lunacek: Të japim dritën jeshile

Top Channel - 06.10.2010

Eurodeputeti slloven Jelko Kacin është shprehur pro heqjes së regjimit të vizave me Shqipërinë dhe Bosnjen. “Dy vendet kanë bërë progres në shumë fusha, përfshirë këtu në plotësimin e tre parakushteve”, ka deklaruar Kacin.

Vizat, debat në PE Fajon: Shqipëria përmbushi kushtet

24 orë - 06.10.2010

Parlamenti Evropian nisi sot në mbrëmje, në Bruksel debatin për heqjen e vizave për shqiptarët dhe boshnjakët: Fajon e Malmstrom mbështetje për liberalizimin.

Të hiqen vizat për Shqipërinë dhe Bosnjën

Ina - 06.10.2010

Debati për liberalizimin e vizave ndaj Shqipërisë dhe Bosnjë Hercegovinës, nuk ka lidhje më me kriteret, ndaj duhet të marrë fund njëherë e mirë. Ballkani nuk mund të mbetet jashtë Evropës.

PE, debati për liberalizimin e vizave

Top Channel - 06.10.2010

Heqja e regjimit të vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën duhet të hyjë në fuqi përpara Krishtlindjeve. Me këtë mesazh nisi debatin në seancë plenare të PE-së raportuesja Tanja Fajon.

Franca kërkon siguri për vizat

Telegrafi - 06.10.2010

Franca kërkon garanci sigurie nga Shqipëria dhe Bosnja në mënyrë që të japë dritën e gjelbër për heqjen e vizave. Këtë ka deklaruar sekretari i shtetit Pierre Lellouche në Parlamentin francez, gjatë një seance debati në komisionin e ...

Berisha: Nesër PE voton heqjen e vizave për shqiptarët

BalkanWeb - 06.10.2010

TIRANE- Kryeministri Sali Berisha njoftoi sot në mbledhjen e qeverisë se nesër (7 Tetor) do të jetë një ditë e rëndësishme për gjithë shqiptarët pasi Parlamenti Europian pritet të votojë rezolutën për liberalizimin e vizave për Shqipërinë.

PE-ja voton të enjten liberalizimin e vizave për Shqipërinë

Telegrafi - 06.10.2010

Parlamenti Evropian pritet të miratojë të enjten raportin e Tanja Fajon për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Raporti i diskutuar mbrëmjen e shkuar, thekson se dy vendet i kanë përmbushur kriteret për liberalizimin e vizave, ...

Berisha: Nesër PE voton heqjen e vizave për shqiptarët

Koha.net - 06.10.2010

Tiranë, 6 tetor - Kryeministri Sali Berisha njoftoi sot në mbledhjen e qeverisë se nesër (7 tetor) do të jetë një ditë e rëndësishme për gjithë shqiptarët pasi Parlamenti Europian pritet të votojë rezolutën për liberalizimin e vizave për ...

Lunaçek: Vizat për Kosovën

Botasot - 06.10.2010

Eurodeputetja Ulrike Lunaçek tha se Shqipërisë dhe Bosnjës nesër duhet hequr vizat, megjithë drojën e punësimit në BE. Ndërsa sa i përket Kosovës, ajo tha se kjo çështje (vizat) "duhet të diskutohet pa humbur kohë".

Berisha: Nesër PE voton heqjen e vizave për shqiptarët

Botasot - 06.10.2010

TIRANE-Kryeministri Sali Berisha njoftoi sot në mbledhjen e qeverisë se nesër (7 Tetor) do të jetë një ditë e rëndësishme për gjithë shqiptarët pasi Parlamenti Europian pritet të votojë rezolutën për liberalizimin e vizave për Shqipërinë.

Vizat, Franca kërkon garanci sigurie nga Shqipëria e Bosnja

BalkanWeb - 06.10.2010

PARIS- Garanci sigurie nga ana e Shqipërisë dhe Bosnjës për heqjen e vizave. Kjo deklaratë vjen nga sekretari i shtetit Pierre Lellouche në Parlamentin Francez gjatë një seance debati në Komisionin e Jashtëm të Asamblesë Nacionale.

Berisha: Parlamenti Evropian merr nesër vendim historik për shqiptarët

Botasot - 06.10.2010

Në rrafshin njerëzor, kjo është arritja më e madhe për familjet shqiptare dhe për shqiptarët. Në rrafshin individual, kjo është ridimensionimi më i madh në histori, i lëvizjes së qytetarëve shqiptarë.

Eurodeputetja Ludford beson në heqjen e vizave për Shqipërinë

Koha.net - 06.10.2010

Bruksel, 6 tetor - Parlamenti Evropian pritet të votojë të enjten me një shumicë të konsiderueshme në favor të propozimit të Komisionit Evropian për heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnje Hercegovinën.

Lunacek: Vizat për shqiptarët duhet të hiqen

Botasot - 06.10.2010

Pyetje: Parlamenti Evropian do të debatojë sot (06.10.) për heqjen e detyrimit për vizë për shqiptarët dhe boshnjakët. Komisioni kompetent e ka dhënë miratimin e tij, pas votimit duhet të japë aprovimin e tij edhe Këshilli i Ministrave të ...

Vizat, debat në PE Fajon: Shqipëria përmbushi kushtet

BalkanWeb - 06.10.2010

BRUKSEL- Parlamenti Evropian nisi sot në mbrëmje, në Bruksel debatin për heqjen e vizave për shqiptarët dhe boshnjakët, ku nuk munguan mendimet pro dhe kundër të eurodeputetëve.

Malmstrom: Të hiqen vizat për Shqipërinë

Botasot - 06.10.2010

Komisionerja për çështjet e Brendshme të BE, Cecilia Malmstrom ka rekomanduar para pak çastesh në seancën plenare të Parlamentit Evropian heqjen e regjimit të vizave për Shqipërinë dhe Bosnjen.

Fajon: Kosova s’bën të mbetet ishull i vetmuar

Koha.net - 06.10.2010

Bruksel, 6 tetor- Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon nga Sllovenia, e cila ka përgatitur raportin për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën e Hercegovinën, ka theksuar sot në Bruksel se këto dy shtete janë të gatshme për ...

Shqiptarëve tu hiqen vizat

Telegrafi - 06.10.2010

Ulrike Lunacek, eurodeputete austriake në Parlamentin Evropian, ka thënë se Shqipërisë, por dhe Kosovës u duhen hequr vizat, me gjithë drojën e mbetjes për punësim në Bashkimin Evropian.

Fajon optimiste për liberalizimin e vizave me Shqipërinë

Botasot - 06.10.2010

Eurodeputetja sllovene, Tania Fajon është shprehur optimiste për liberalizimin e vizave me Shqipërinë, që do të votohet në 7 tetor nga Parlamenti Evropian.

'Vizat për Shqipërinë, disa s'janë dakord, por duhen hequr'

Shekulli - 06.10.2010

INTERVISTE Parlamenti Evropian debaton sot në Bruksel për heqjen e vizave për shqiptarët dhe boshnjakët. Ulrike Lunacek, eurodeputete, thotë se këtyre vendeve, por dhe Kosovës u duhen hequr vizat, megjithë drojën e punësimit në BE.

Shtiglmajer: Franca (nuk) bllokon liberalizimin e vizave

Gazeta Start - 05.10.2010

Paris - Franca ka kontestuar liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Në Organizatën Evropiane për Stabilitet ESI, që ndjek me kujdes procesin e liberalizimit të regjimit të vizave për Ballkanin Perëndimor, thonë se Franca po ...

Vizat, Franca kërkon garanci

Top Channel - 05.10.2010

Franca kërkon garanci sigurie nga Shqipëria dhe Bosnja në mënyrë që të japë dritën e gjelbër për heqjen e vizave. Këtë ka deklaruar sekretari i shtetit Pierre Lellouche në Parlamentin francez, gjatë një seance debati në komisionin e ...

Liberalizimi i vizave, Franca: Duam garanci nga Shqipëria e Bosnja

LajmiFundit - 05.10.2010

Franca kërkon garanci sigurie nga Shqipëria dhe Bosnja para se të japë miratimin për heqjen e vizave si vend anëtar i PE dhe BE. Sekretari i shtetit Pierre Lellouche në Parlamentin francez, gjatë një seance debati në komisionin e Jashtëm ...

OJQ-të apel mediave: Mbështeteni heqjen e vizave!

Botasot - 05.10.2010

Tiranë, 5 tetor – Në prag të seancave plenare të Parlamentit Europian, më 6-7 tetor, është shumë e rëndësishme që qëndrimi i përbashkët i shoqërisë civile shqiptare për liberalizimin e vizave, të mbështetet edhe nga aktorët mediatikë, duke ...

Nuk duhet të mbetet asnjë qytetar pa e pasur të qartë se çfarë do të thotë heqje e vizave

Yll Press - 05.10.2010

"Nuk duhet të mbetet asnjë qytetar pa e pasur të qartë se çfarë do të thotë heqje e vizave, që asnjë njeri të mos mund të bëjë të pa diturin", tha një ditë më parë Kreu i Ekzekutivit, i cili kërkoi që Ministria e Brendshme të ndërmarrë një ...

Vizat, Haxhinasto: Të respektohen rregullat dhe detyrimet e Shengenit

Shekulli - 10.10.2010

TIRANË- Ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto duke vlerësuar si shumë të rëndësishëm miratimin e rezolutës për liberalizimin e vizave, theksoi se kjo mbart me vete një sërë detyrimesh.

Berisha: Gjithçka për heqjen e shpejtë të vizave

Evropaelire - 04.10.2010

Franca nuk është kundër heqjes së vizave për Shqipërinë, përkundrazi "Franca është promotore e lëvizjes së lirë", deklaroi kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e grupit kuvendor të Partisë Demokratike.

Berisha: Gjithçka për heqjen e shpejtë të vizave

Alsat - 04.10.2010

Franca nuk është kundër heqjes së vizave për Shqipërinë, përkundrazi "Franca është promotor i lëvizjes së lirë", deklaroi kryeministri Sali Berisha, pas informacioneve se Franca kundërshton heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e ...

Berisha: Franca, promotore e lëvizjes së lirë për shqiptarët

24 orë - 04.10.2010

Në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Kryeministri Berisha komentoi lajmet e publikuara së fundi në disa media shqiptare për skepticizmin e Francës mbi procesin e liberalizimit të vizave për ...

Shtiglmajer: Franca (nuk) bllokon liberalizimin e vizave

Evropaelire - 04.10.2010

Franca ka kontestuar liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Në Organizatën Evropiane për Stabilitet – ESI, që ndjek me kujdes procesin e liberalizimit të regjimit të vizave për Ballkanin Perëndimor, thonë se Franca po shkel ...

Berisha: Gjithçka për heqjen e shpejtë të vizave

Botasot - 04.10.2010

Franca nuk është kundër heqjes së vizave për Shqipërinë, përkundrazi "Franca është promotore e lëvizjes së lirë", deklaroi kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e grupit kuvendor të Partisë Demokratike.

Berisha: Franca, promotore e lëvizjes së lirë për shqiptarët

BalkanWeb - 04.10.2010

TIRANË- Kryeministri Sali Berisha siguroi sot, se Franca është promotore e lëvizjes së lirë dhe proceseve integruese të Shqipërisë në Bashkimin Europian, ndërsa garantoi autoritetet franceze dhe partnerët europianë se "Qeveria shqiptare e ...

Shtiglmajer: Franca (nuk) bllokon liberalizimin e vizave

Botasot - 04.10.2010

RADIO EVROPA E LIRË Para 10 ditësh, Franca i është kundërvënë gatishmërisë së shprehur më herët të Komisionit Evropian për regjimin pa viza për Shqipërinë dhe Bosnjën.