TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kryeministri bullgar përshëndet marrëveshjen mes Greqisë dhe Maqedonisë

Lajmi.net - 17.06.2018

Kryeministri bullgar, Boyko Borisov përshëndeti kryeministrin Alexis Cipras dhe Zoran Zaev, si dhe ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, për marrëveshjen midis dy vendeve e cila u ...

Pas marrëveshjes, Zaev i dhuron kravatën e tij kryeministrit Tsipras (Foto)

SOT - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev i ka dhuruar kollaren që e mbante gjatë nënshkrimit të marrëveshjes kryeministrit grek Aleksis Tsipras. Pasi ministrat e jashtëm Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias firmosën ...

Borisov porosi për Ciprasin dhe Zaevin

Ina - 17.06.2018

Kryeministri bullgar Bojko Borisov i përshëndeti kryeministrin Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, si dhe ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, për marrëveshjen midis dy vendeve e cila ...

Pas marrëveshjes, Zoran Zaev i dhuron kravatën e tij kryeministrit Tsipras

LajmiFundit - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev i ka dhuruar kravatën që e mbante gjatë nënshkrimit të marrëveshjes kryeministrit grek Aleksis Tsipras. Pasi ministrat e jashtëm Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias firmosën ...

Gjest simbolik, Zaev ia dhuroi kravatën Ciprasit

Ina - 17.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, pas ceremonisë së nënshkrimit të Marrëveshjes për ndryshimin e emrit, bëri një gjest shumë simbolik duke i dhuruar kravatën e tij kryeministrit grek Cipsas, i ...

Zaev dhe Cipras po mbajnë fjalim para nënshkrimit të marrëveshjes (Video)

Lajm - 17.06.2018

Dy kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për momentin janë duke mbajtur fjalim para të pranishmëve ku të ftuar janë përfaqësuesja e lartë e BE Federika Mogherini, eurokomisioneri Johanes Hahn, ...

Cipras: Vendosëm të tejkalojmë vështirësitë

Ina - 17.06.2018

Kryeministri grek Aleksis Cipras ka theksuar nga Psarades se marrëveshja për emrin është historike dhe se tejkalon vështirësitë e mëdha midis dy vendeve.

Borisov e përshëndet marrëveshjen e shkruar në mes Maqedonisë dhe Greqisë

Lajm - 17.06.2018

Kryeministri bullgar Bojko Borisov përshëndeti kryeministrat Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev si dhe ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë për marrëveshjen e arritur në mes dy vendeve, e cila u ...

Gjest simbolik: Pas marrëveshjes, Zaev ia dhuroi kravatën kryeministrit grek

Lajmi.net - 17.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, pas ceremonisë së nënshkrimit të Marrëveshjes për ndryshimin e emrit, bëri një gjest shumë simbolik duke i dhuruar kravatën e tij kryeministrit grek Cipsas, i ...

Borisov përshëndet marrëveshjen, hap drejt NATO-s dhe BE-së

Portalb - 17.06.2018

Kryeministri bullgar Bojko Borisov përshëndeti kryeministrin Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, si dhe ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, për marrëveshjen midis dy vendeve e cila u ...

Borisov përshëndet marrëveshjen, hap drejt NATO-s dhe BE-së

Zhurnal - 17.06.2018

Kryeministri bullgar Bojko Borisov përshëndeti kryeministrin Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, si dhe ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, për marrëveshjen midis dy vendeve e cila u ...

Gjest simbolik, Zaev ia dhuroi kravatën Ciprasit

Portalb - 17.06.2018

Kryeministri Zaev, pas ceremonisë së nënshkrimit të Marrëveshjes për ndryshimin e emrit, bëri një gjest shumë simbolik duke i dhuruar kravatën e tij kryeministrit grek Cipsas, i cili është i njohur ...

Borisov përshëndet marrëveshjen, hap drejt NATO-s dhe BE-së

Alsat - 17.06.2018

Kryeministri bullgar Bojko Borisov përshëndeti kryeministrin Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, si dhe ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, për marrëveshjen midis dy vendeve e cila u ...

Liderët e rajonit mirëpresin marrëveshjen

Alsat - 17.06.2018

Marrëveshja e arritur për çështjen e emrit mes vendit tonë dhe Greqisë nxiti reagime të shumta në vend dhe jashtë vendit. Kjo marrëveshje u përshëndet nga zyrtarë të vendeve të tjera si marrëveshje ...

Cipras: Atmosfera ishte shumë e mirë, pothuajse si në pritje në dasmë

Portalb - 17.06.2018

Kryeministri grek Aleksis Cipras ka njoftuar se atmosfera gjatë drekës së punë në Oteshevo, në bregun e liqenit të Prespës ishte shumë e mirë, pothuajse se si në dasmë.

Pas marrëveshjes, Zoran Zaev i dhuron kravatën e tij kryeministrit Tsipras (Foto)

BalkanWeb - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev i ka dhuruar kollaren që e mbante gjatë nënshkrimit të marrëveshjes kryeministrit grek Aleksis Tsipras. Pasi ministrat e jashtëm Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias firmosën ...

Borisov e përshëndet marrëveshjen e shkruar në mes Maqedonisë dhe Greqisë

Telegrafi - 17.06.2018

Kryeministri bullgar Bojko Borisov përshëndeti kryeministrat Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev si dhe ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë për marrëveshjen e arritur në mes dy vendeve, e cila u ...

Fotolajm/ Zoran Zaev i dhuron kravatën e tij kryeministrit të Greqisë

Java News - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev i ka dhuruar kollaren që e mbante gjatë nënshkrimit të marrëveshjes kryeministrit grek Aleksis Tsipras. Pasi ministrat e jashtëm Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias firmosën ...

Borisov e përshëndet marrëveshjen e shkruar në mes Maqedonisë dhe Greqisë

Tetova Sot - 17.06.2018

Kryeministri bullgar Bojko Borisov përshëndeti kryeministrat Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev si dhe ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë për marrëveshjen e arritur në mes dy vendeve, e cila u ...

Zaev dhe Cipras po mbajnë fjalim para nënshkrimit të marrëveshjes (Video)

Tetova Sot - 17.06.2018

Dy kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për momentin janë duke mbajtur fjalim para të pranishmëve ku të ftuar janë përfaqësuesja e lartë e BE Federika Mogherini, eurokomisioneri Johanes Hahn, ...

HISTORIKE: Nënëshkruhet marrëveshja Zaev-Tsiptas, Maqedonia zyrtarisht me emër të ri

Gazeta Tema - 17.06.2018

Maqedonia dhe Greqia nënshkruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit. Dokumenti që parasheh emrin, Maqedonia e Veriut u nënshkrua në Prespë, në pjesën e Greqisë nga Ministrat e ...

Cipras: Kjo është marrëveshje historike për të dy palët (Video)

Tetova Sot - 17.06.2018

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras ka mbajtur fjalim në cereomininë e nënshkrimit të marrëveshjes për emrin, raporton SHENJA, Teuta Buçi, nga ana greke e Prespës.

Zaev ia dhuron kravatën e tij Ciprasit (Foto)

Tetova Sot - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev ia ka dhuruar kollaren që e mbante gjatë nënshkrimit të marrëveshjes kryeministrit grek Aleksis Cipras. Pasi ministrant e jashtëm Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kocias firmosën ...

ANALIZA/ Zgjidhja e nyjës maqedonase: Një shans historik (edhe për shqiptarët)

Gazeta Tema - 17.06.2018

Dy burrështetas që meritojnë duartrokitje: Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras me marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë tregojnë se Ballkani mund të prodhojë lajme pozitive – dhe t’i shmanget ndikimit ...

Pas marrëveshjes, zaev ia dhuroi kravatën kryeministrit grek

Antpress - 17.06.2018

Aleksis Cipras e pranoi kravatën si dhuratë dhe e futi në xhep, ndërsa euro-komisionari Han ia vendosi në xhepin e palltos si një shami zbukuruese. Kryeministri grek Cipras, asnjëherë nuk mban ...

Borisov përshëndet marrëveshjen, hap drejt NATO-s dhe BE-së

Antpress - 17.06.2018

17 June 2018 / 13:27 Kryeministri bullgar Bojko Borisov përshëndeti kryeministrin Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, si dhe ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, për marrëveshjen midis ...

FOTO LAJM: Zaev ia dhuron kravatën e tij Ciprasit

Antpress - 17.06.2018

Pasi ministrant e jashtëm Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kocias firmosën marrëveshjen, Zaev nxori kravatën e kuqe dhe ia dhuroi Ciprasit. Kryeministri grek asnjëherë nuk mban kravatë, ndërsa në Prspë ...

Liderët e rajonit mirëpresin marrëveshjen

Antpress - 17.06.2018

17 June 2018 / 15:59 Marrëveshja e arritur për çështjen e emrit mes vendit tonë dhe Greqisë nxiti reagime të shumta në vend dhe jashtë vendit. Kjo marrëveshje u përshëndet nga zyrtarë të vendeve të ...

Cipras mbijeton votimin e mosbesimit në parlamentin grek

Zhurnal - 16.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Parlamenti grek në qendër të betejës politike nga marrëveshja për emrin e Maqedonisë

BalkanWeb - 16.06.2018

ATHINE- Parlamenti grek ndodhet sot në qendër të betejës politike të shkaktuar nga marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për emrin e Maqedonisë, pasi kryeministri Aleksis Cipras do të përballet me një ...

ANALIZA/ Greqi-Maqedoni: Zgjidhja u gjet, por grindjet vazhdojnë

BalkanWeb - 15.06.2018

Nga: Spiros MOSKOVOU Sipas interpretimit të Greqisë, Republika e Maqedonisë, që është krijuar nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë, nuk duhet të mbajë këtë emër historik.

Ruçi: Cipras dhe Zaev, politikanë vizionarë e vullnetmirë

Idividi - 14.06.2018

Tiranë, 12 qershor 2018 (MIA) - Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi ka përshëndetur marrëveshjen Cipras-Zaev për zgjidhjen e emrit të Maqedonisë.

Cipras: termi maqedonas nuk i referohet Maqedonisë greke

Portalb - 14.06.2018

“Kjo Marrëveshje duhet të mos e nënvlerësojë të drejtën për përcaktim, atë nuk mund ta bëjmë. Nuk mund t’ua ndalojmë ta bëjnë atë, të vetëpërcaktohen si maqedonas”, kështu ka bërë ditur kryeministri ...

Emri i Maqedonisë, opozita greke kërkon votëbesim për qeverinë e Ciprasit

Lajm - 14.06.2018

Lideri i opozitës greke, Kirjakos Micotakis, propozoi inteperlancë në Parlamentin grek për qeverinë e Aleksis Ciprasit për shkak të marrëveshjes për emrin.

Marrëveshja, Demokracia e Re mocion mosbesimi për qeverinë Cipras

Alsat - 14.06.2018

Sot prej orës 18 do të fillojë seanca e parlamentit grek për votimin e mosbesimit për Qeverinë e Aleksis Cipras. Shkak për këtë është marrëveshja me Maqedoninë.

Cipras: Me marrëveshjen asgjë nuk do të japim, por do të marrim, do t’i quajmë sllavomaqedonas

Portalb - 14.06.2018

“Marrëveshja nuk pranon komb maqedonas, por vetëm të drejtë për vetëvendosje të fqinjëve tanë”, deklaroi kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras, në një intervistë për televizionin shtetëror grek ...

Greqi-Maqedoni: Zgjidhja u gjet, por grindjet vazhdojnë

DW - 14.06.2018

Prej më shumë se 25 vjetësh dy kombe të Ballkanit - Greqia dhe Maqedonia - u kanë ngritur nervat BE-së dhe bashkësisë ndërkombëtare me grindjen për emrin.

Emri i ri i Maqedonisë, kryeministri grek: Shoh një marrëveshje ku vetëm fitojmë

BalkanWeb - 14.06.2018

ATHINE- Shikoj një marrëveshje ku ne vetëm fitojmë, u shpreh sot kryeministri grek, Aleksis Cipras në një intervistë për televizionin publik ERT në lidhje me marrëveshjen e arritur me qeverinë e ...

Emri i Maqedonisë, opozita greke kërkon votëbesim për qeverinë e Ciprasit

Tetova Sot - 14.06.2018

Lideri i opozitës greke, Kirjakos Micotakis, propozoi inteperlancë në Parlamentin grek për qeverinë e Aleksis Ciprasit për shkak të marrëveshjes për emrin.

Parisi zyrtar e përshëndeti marrëveshjen për emrin

Flaka - 14.06.2018

Franca e përshëndet marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit, të publikuar nga ana e kryeministrave Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, theksohet në kumtesën e Ministrisë franceze të Punëve të Jashtme.

Refuzimi i Ivanovit, Hahn: Presidenti urgjentisht të marrë përgjegjësi

Flaka - 14.06.2018

Eurokomisari për zgjerim, Johanes Han, e ka quajtur të pahijshme refuzimin e kryeministri Zaev dhe ministrit Dimitrov nga ana e presidentit Ivanov. “Mendoj se kryeministri dhe ministri i punëve të ...

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

Ina - 13.06.2018

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin.

“Shans historik” për Athinën dhe Shkupin

Portalb - 13.06.2018

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së ...

Xhonson: Marrëveshja e emrit, lajm fantastik

Alsat - 13.06.2018

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për ...

DASH: SHBA-të përshëndesin marrëveshjen historike për emrin

Alsat - 13.06.2018

SHBA-të përgëzojnë kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras dhe e përgëzoi marrëveshjen historike për zgjidhjen e kontestit për emrin.

SHBA-të mbështesin marrëveshjen për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Ina - 13.06.2018

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë ...

SHBA uron zyrtarisht marrëveshjen për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

Portalb - 13.06.2018

SHBA ka përcjellë urimin zyrtar për arritjen e marrëveshjes së emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut” mes Shkupit dhe Athinës. “Shtetet e bashkuara urojnë kryeministrat Aleskis Cipras dhe Zoran ...

Svilanoviq: BE dhe NATO duhet të jenë të vendosur siç ishin Zaev dhe Cipras

Portalb - 13.06.2018

Sekretari i përgjithshëm i Këshillit rajonal për bashkëpunim, Goran Svilanoviq shpreson se BE dhe NATO në të ardhmen do të jenë të vendosur njëjtë siç ishin kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis ...

Xhonson: Marrëveshja për emrin lajm i shkëlqyer

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Emri i ri i Maqedonisë, Knajsell: Sukses i dialogut dhe diplomacisë

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Qeveria paraqet Strategjinë Nacionale për Sigurinë Kibernetike

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

"Shans historik" për Athinën dhe Shkupin

DW - 13.06.2018

Greqia dhe Maqedonia bien dakord për zgjidhjen e grindjes shumëvjeçare për emrin. tani duhet të vendosë parlamenti grek, por ai është i përçarë. Ekziston rreziku i një konflikti të politikës së ...

“Shans historik” për Athinën dhe Shkupin, por parlamenti grek është i përçarë

BalkanWeb - 13.06.2018

Kjo është “një fitore e madhe diplomatike, por edhe një shans i madh historik”, deklaron kryeministri grek Alexis Cipras në një fjalim të transmetuar në televizion të martën (12.06)në mbrëmje.

Svilanoviq: BE-ja dhe NATO-ja duhet të jenë vendimtare ashtu siç ishin Zaev dhe Tsipras

Telegrafi - 13.06.2018

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Rajonal për bashkëpunim Goran Svilaqonviq shpreson se BE-ja dhe NATO-ja do të jenë vendimtare ashtu siç ishin kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev ...

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

Tetova Sot - 13.06.2018

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin.

Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

Antpress - 13.06.2018

Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Boris Xhonson e përshëndeti marrëveshjen e arritur midis kryeministrave të Maqedonisë dhe të Greqisë Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin.

SHBA-të mbështesin marrëveshjen për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Antpress - 13.06.2018

SHBA-të kanë qenë ndër të parat që kanë uruar arritjen e marrëveshjes për emrin midis Shkupit dhe Athinës. Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heder Nuert theksoi se zgjidhja do të jetë ...

(FOTO) Xhonson: Marrëveshja për emrin është lajm fantastik

Antpress - 13.06.2018

“Lajm fantastik është se kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras arritën marrëveshje për çështjen e emrit. Për këtë nevojitet lidership dhe guxim politik.

Svilanoviq: BE dhe NATO duhet të jenë të vendosura siç ishin Zaev dhe Tsipras

Antpress - 13.06.2018

“Kjo marrëveshje historike jep një frymë të re vetëm për bashkëpunim të ndërsjellë por edhe për zhvillim të mëtejshëm ekonomik dhe procesin e integrimit evropian të rajonit.

Marrëveshja për emrin publikohet në gjuhën angleze (DOKUMENT)

Antpress - 13.06.2018

Kryeministri grek Aleksis Cipras, marrëveshjen e arritur me Maqedoninë i cili është i shkruar në 19 faqe, tani më e ka dërguar tek partitë politike greke.

Pritet telefonata e radhës në mes Zaevit dhe Ciprasit

Ina - 12.06.2018

Rreth një orë ka zgjatur biseda​ mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev​ dhe atij grek Aleksis ​Cipras​, dhe sipas asaj që tha Zaev​ në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje ...

Sot publikohet marrëveshja për “Maqedoninë Veriore”, nënshkruhet gjatë uikendit në Prespë

Lajm - 12.06.2018

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin kanë rënë dakord dy kryeministrat, kurse marrëveshja mes dy vendeve do të nënshkruhet nga Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras gjatë uikendit në ...

Mediat greke: Marrëveshja për Maqedoninë Veriore, nënshkrimi këtë fundjavë në Prespë

Idividi - 12.06.2018

Athinë, 12 qershor 2018 (MIA) - Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja midis të dy vendeve, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras do të ...

Sot marrëveshja e emrit? Zaev: Grekët luajnë me shumë emra, unë do pres

SOT - 12.06.2018

Pas një maratone disa mujore bisedimesh mediat greke raportonin sot se është arritur një marrëveshje ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Republika Veriore e Maqedonisë ose “Severna Makedponija” pa ...

Mediat greke: Zaev-Cipras bien dakord për emrin “Maqedonia Veriore”

Ina - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet ...

Kocias: Biseda telefonike Zaev-Cipras, hap vendimtar

Alsat - 12.06.2018

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kocia, tha se me bisedën telefonike mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë është marrë hap vendimtar. Këtë deklarim Kocias e bëri gjatë një interviste për mediat ...

Zaev dhe Cipras kanë biseduar një orë, nesër sërish do të dëgjohen

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri Zoran Zaev sot ka pasur bisedë telefonike njëorëshe me kryeministrin grek Aleksis Cipras. Biseda është realizuar midis orës 14 dhe 15 sipas kohës së ...

Zaev dhe Cipras kanë biseduar me telefon

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri i Greqisë dhe i Maqedonisë, Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev, pasdite kanë pasur bisedë telefonike. Siç lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina, pas ...

Demokracia e Re kërkon që Cipras menjëherë ta njoftojë parlamenti për çështjen e emrit

Idividi - 12.06.2018

Athinë, 11 qershor 2018 (MIA) - Për diplomaci sekrete dhe se i mban qytetarët në errësirë e akuzojnë qeverinë greke nga partia opozitare Demokracia e Re dhe kërkojnë që Cipras urgjentisht ta njoftojë ...

Mediat greke: Zaev-Cipras bien dakord për emrin “Maqedonia e Veriut”

Alsat - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet ...

Në një klimë të mirë biseda telefonike Zaev - Cipras

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri Zoran Zaev sot ka pasur bisedë telefonike njëorëshe me kryeministrin grek Aleksis Cipras. Biseda është realizuar midis orës 14 dhe 15 sipas kohës së ...

Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

Zhurnal - 12.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Sot do të realizohet biseda telefonike Zaev-Cipras, paralajmërojnë mediat greke

Idividi - 12.06.2018

Athinë, 11 qershor 2018 (MIA) - Në orët në vazhdim, sipas mediave greke do të realizohet biseda telefonike ndërmjet Zoran Zaevit dhe Aleksis Cipras. Pas takimit me Cipras, që zgjati rreth një orë e ...

Zaev dhe Cipras janë dakorduar për Maqedonia Veriore?

Lajm - 12.06.2018

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Cipras do ta nënshkruajnë gjatë kësaj fundjave, me shumë ...

Edhe liderët evropian përgatiten për marrëveshjen e emrit të Maqedonisë, Merkel është informuar për përparimin

Portalb - 12.06.2018

Në pritje të bisedës së sotme telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, ku do të mësohet definitivisht se a do të ketë marrëveshje, ambasadori grek në Bruksel, sipas burimeve të ...

Nga fillimi i vitit, 1.402 shtetas maqedonas kanë marrë shtetësi bullgare

Zhurnal - 12.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Zaev shpreson në zgjidhje të emrit para Samitit të BE-së

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 11 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri Zoran Zaev sot shfaqi shpresë se shumë shpejt do të arrihet zgjidhje për kontestin për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe se kjo mund të ndodh para ...

Zaev në ora 18 do të tregojë emrin e ri

Lajm - 12.06.2018

Në ora 18 e 30, kryeministri Zoran Zaev do ta shpalosë emrin e ri të Maqedonisë, respetkivisht marrëveshjen mes tij dhe kryeministrit grek, Aleksis Cipras, shkruan Gazeta Lajm.

Zaev dhe Cipras në telefon do t'i përfundojnë negociatat

Idividi - 12.06.2018

Shkup, 12 qershor 2018 (MIA) - Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras sot duhet të realizojnë edhe një bisedë telefonike në suaza të procesit të negociatave për ...

Cipras: Arritëm marrëveshje historike për emrin

Alsat - 12.06.2018

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, erga omnes dhe ...

Cipras: Është arritur marrëveshje e mirë, janë përmbushur kërkesat për ndryshim të kushtetutës dhe erga omnes

Portalb - 12.06.2018

Pas takimit me kryetarin e Greqisë Prokopis Pavllopulos, kryeministri grek, Aleksis Cipras deklaroi se është arritur marrëveshje e mirë me çka janë përmbushur kërkesat greke për ndryshime kushtetuese ...

« Lajmi i fundit » Kryeministri Zaev konferencë për shtyp në orën 18:30

Zhurnal - 12.06.2018

Sot, në orën 18 e 30 minuta kryeministri Zoran Zaev do të mbajë konferencë për media në selinë e Qeverisë së bashku me anëtarët e tjerë të qeverisë në lidhje me marrëveshjen eventuale për emrin e ri ...

Kompromisi Cipras - Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut

DW - 12.06.2018

Pas grindjes shumë vjeçare kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Cipras, ranë dakord për një kompromis për emrin e ish-republikës jugosllave.

Kryeministri grek: Marrëveshja me Maqedoninë përfshin ndryshimet kushtetuese

BalkanWeb - 12.06.2018

GREQI -Kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë për emrin është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, ‘erga omnes’ me ...

Sot marrëveshja e emrit? Zaev: Grekët luajnë me shumë emra, unë do pres

BalkanWeb - 12.06.2018

Pas një maratone disa mujore bisedimesh mediat greke raportojnë se është arritur një marrëveshje për emrin ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Ruçi: Cipras dhe Zaev, politikanë vizionarë e vullnetmirë

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE- Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, ka përshëndetur marrëveshjen Tsipras-Zaev për zgjidhjen e emrit të Maqedonisë. Në një njoftim për shtyp, Kryeparlamentari Ruçi citon se “emri ...

Rama: Cipras e Zaev bënë histori me zgjidhjen e çështjes së emrit

ABC News - 12.06.2018

Pas njoftimit të arritjes së marrëveshjes për çështjen e emrit mes Greqisë dhe asaj që tashmë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama.

Mediat greke: Maqedonia Veriore emri i dakorduar, zyrtarizimi gjatë fundjavës në Prespë

Tetova Sot - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet ...

Cipras: Kemi arritur marrëveshje historike

Tetova Sot - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi arritën marrëveshje historike për të zgjidhur kontestin shumëvjeçar për emrin, deklaroi kryeministri grek Alexis Cipras. Kam një lajm të mirë.

Marrëveshje historike, Zaev: Emri i ri do të jetë “Republika e Maqedonisë Veriore” (VIDEO)

Tetova Sot - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut me përkthim në të gjithë gjuhët për të gjitha përdorimet e vërtetuar me fusnote në kushtetutë. Gjuha dhe identiteti nuk ndryshon.

Cipras takon presidentin grek Pavlopulos: Marrëveshja për emrin i përmbushi kushtet e kërkuara

Tetova Sot - 12.06.2018

Pak më herët edhe kryeministri grek, Aleksis Cipras tha se marrëveshja e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë është marrëveshje e mirë dhe se e njëjta përfshin kushtet e palës greke, erga omnes dhe ...

Marrëveshja midis Athinës dhe Shkupit, kryesore në mediat botërore

Flaka - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi arritën marrëveshje për emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”, e transmetojnë mediat perëndimore si “breaking news” lajmin se kryeministrat e Maqedonisë dhe të Greqisë, Zoran ...

Pritet telefonata e radhës në mes Zaevit dhe Ciprasit

Antpress - 12.06.2018

Rreth një orë ka zgjatur biseda​ mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev​ dhe atij grek Aleksis ​Cipras​, dhe sipas asaj që tha Zaev​ në intervistën në televizionin Telma, është biseduar për detaje ...

Mediat greke: Zaev-Cipras bien dakord për emrin “Maqedonia Veriore”

Antpress - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet ...

(VIDEO) CIPRAS: Marrëveshja i përmbushi kushtet e kërkuara

Antpress - 12.06.2018

“Është arritur marrëveshje që ruan trashëgiminë kulturore të Maqedonisë së lashtë greke dhe parashikon ndryshime të gjera në kushtetutën e vendit fqinj, duke përfshirë ato që kanë të bëjnë me ...

Mediat greke: Marrëveshja është arritur për Maqedonia Veriore, nënshkrimi do bëhet në Prespë gjatë vikendit

Portalb - 11.06.2018

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin kanë rënë dakord dy kryeministrat, kurse marrëveshja mes dy vendeve do të nënshkruhet nga Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras gjatë vikendit në ...

“Emri”, Koxias në takim të jashtëzakonshëm me Ciprasin, mediat greke e lidhin me bisedën telefonike

Portalb - 11.06.2018

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Koxias, ndodhet në takim të jashtëzakonshëm dhe paraprakisht të planifikuar me kryeministrin Aleksis Cipras, informojnë mediat greke, njofton Portalb.mk .

“Emri”, në pritje të telefonatës Zaev-Cipras

Alsat - 11.06.2018

Sot pritet të ndodhë biseda telefonike mes kryeministrit, Zoran Zaev dhe homologut të tij grek, Aleksis Cipras për çështjen e emrit. Dëshmi për këtë sipas mediave greke është takimi jo i rregullt i ...

Telefonata mes Zaevit dhe Ciprasit pritet të ndodhë sot

Alsat - 11.06.2018

Sot pritet të ndodhë biseda telefonike mes kryeministrit, Zoran Zaev dhe homologut të tij grek, Aleksis Cipras për çështjen e emrit. Dëshmi për këtë sipas mediave greke është takimi jo i rregullte i ...

Zaev: Bashkë do ta kumtojnë lajmin e gëzueshëm

Portalb - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev, sot ka shprehur shpresë se shumë shpejtë do të arrihet zgjidhje për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe se ajo do të mundet të ndodhë përpara Samitit të BE-së të ...

Koxias: Sonte do të realizohet biseda telefonike mes Ciprasit dhe Zaevit

Portalb - 11.06.2018

Dita e sotme është kritike për bisedimet për [ështjen e emrit dhe biseda e shumëpritur telefonike mes kryeministrave Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev do të ndodh sonte, konfirmoi ministri i Punëve të ...

Telefonata mes Zaevit dhe Ciprasit pritet të ndodhë sot

Ina - 11.06.2018

Sot pritet të ndodhë biseda telefonike mes kryeministrit, Zoran Zaev dhe homologut të tij grek, Aleksis Cipras për çështjen e emrit. Dëshmi për këtë sipas mediave greke është takimi jo i rregullte i ...

Zgjidhja e emrit afër, sot realizohet telefonata Zaev – Cipras

Lajm - 11.06.2018

Lajmet e fundit nga Greqia flasin se sot më në fund do të realizohet telefonata e shumëpritur mes kryeministrit të Greqisë dhe Maqedonisë, Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev.

Kotsias konfirmon: Sot do të realizohet biseda telefonike Zaev-Cipras

Zhurnal - 11.06.2018

UPDATE: 11.06.2018 15:22:00 ### 11.06.2018 12:45:00 “Emri”, në pritje të telefonatës Zaev-Cipras Shkup, 11 qershor - Sot pritet të ndodhë biseda telefonike mes kryeministrit, Zoran Zaev dhe homologut ...

Pritet telefonata për emrin, Zaev: Shpresoj të kumtojmë lajmin e gëzuar

Alsat - 11.06.2018

Fati i çështjes së emrit pritet të vuloset sot me bisedën telefonike mes dy kryeministrave Zaev dhe Cipras. Kryediplomati grek, Nikos Kocias pas takimit me kryeministrin Cipras konfirmoi se sot do të ...

Mediat greke: Zaev dhe Cipras realizuan bisedën telefonike

Alsat - 11.06.2018

Mediat greke njoftuan se biseda telefonike mes dy kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, tanimë është realizuar. Tani për tani është bërë e ditur se biseda është ...

Zaev dhe Tsipras më në fund folën në telefon, ja detajet

Ina - 11.06.2018

Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras më në fund kanë realizuar telefonatën e shumëpritur lidhur me finalizimin e çështjes së emrit. Në komunikatën e Qeverisë theksohet se dy kryeministrat kanë ...

Zaev dhe Cipras biseduan një orë por nuk gjetën zgjidhje, nesër dëgjohen sërish

Lajm - 11.06.2018

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev dhe ai i Greqisë, Aleksis Cipras, kanë realizuar bisedën aq të përfolur telefonike. Sipas qeverisë, biseda është realizuar mes orës 14 dhe 15 dhe ka zgjatur një ...

Biseda telefonike e shumë pritur Zaev-Cipras, pa asnjë epilog

Alsat - 11.06.2018

Biseda e shumë-përfolur telefonike mes kryeministrave, Zaev e Cipras nuk solli epilogun që pritej, të paktën jo deri në bisedën e radhës telefonike të caktuar për të martën.

Koha: Është arritur marrëveshja për emrin Greqi – Maqedoni

Portalb - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev në ora 19 në TV Telma pritet ta publikojë pjesë të marrëveshjes për emrin me Athinën zyrtare, ndërsa të njëjtën në një televizion publik grek, në ora 18:30 do ta publikojë ...

Zaev shpreson në zgjidhjen e çështjes së emrit para Samitit të BE-së

Telegrafi - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev shpreson se shumë shpejtë do të arrihet marrëveshja për çështjen e emrit në mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe se kjo do të mund të ndodhë para Samitit të Bashkimit Evropian me 28 ...

Ministri i Jashtëm grek e konfirmon: Sot do realizohet biseda telefonike Zaev-Cipras për emrin

BalkanWeb - 11.06.2018

ATHINE – Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kocias, ka thënë se sot do të realizohet biseda telefonike mes kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev dhe të Greqisë, Aleksis Cipras.

Çështja e emrit të Maqedonisë, Cipras dhe Zaev zhvillojnë telefonatën e shumëpritur

BalkanWeb - 11.06.2018

SHKUP – Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras më në fund kanë realizuar telefonatën e shumëpritur lidhur me finalizimin e çështjes së emrit. Në komunikatën e Qeverisë theksohet se dy ...

“Emri”, në pritje të telefonatës Zaev-Cipras

Tetova Sot - 11.06.2018

Sot pritet të ndodhë biseda telefonike mes kryeministrit, Zoran Zaev dhe homologut të tij grek, Aleksis Cipras për çështjen e emrit. Dëshmi për këtë sipas mediave greke është takimi jo i rregullt i ...

Kocias konfirmon: Cipras dhe Zaev sot do të bisedojnë në telefon

Tetova Sot - 11.06.2018

Ministri i jashtëm grek Nikos Kocias pas daljes nga kabineti kryeministror, shkurt tha se kryeministrat Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev sot do të dëgjohen në telefon.

Zaev për emrin: Momentet e fundit për të përafruar qëndrime

Tetova Sot - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev sot ka deklaruar se shpreson që shumë shpejt do të arrihet zgjidhje për kontestin e emrit dhe se ajo mund të ndodh para mbledhjes së Këshillit të BE-së.

Zaev shpreson në zgjidhjen e çështjes së emrit para Samitit të BE-së

Tetova Sot - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev shpreson se shumë shpejtë do të arrihet marrëveshja për çështjen e emrit në mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe se kjo do të mund të ndodhë para Samitit të Bashkimit Evropian me 28 ...

Mediat greke: Zaev dhe Cipras realizuan bisedën telefonike

Tetova Sot - 11.06.2018

Mediat greke njoftuan se biseda telefonike mes dy kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, tanimë është realizuar. Tani për tani është bërë e ditur se biseda është ...

Zaev-Cipras bisedojnë për emrin e Maqedonisë, akordi pranë?

Java News - 11.06.2018

Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras më në fund kanë realizuar telefonatën e shumëpritur lidhur me finalizimin e çështjes së emrit. Në komunikatën e Qeverisë theksohet se dy kryeministrat kanë ...

Realizohet telefonata Zaev-Cipras rreth emrit, Zaev: Së bashku do ta kumtojmë lajmin e mirë

Flaka - 11.06.2018

Pas dy javë heshtje, bisedimet rreth emrit lëvizën një hap përpara. Kryeministri, Zoran Zaev, dhe homologu i tij grek, Aleksis Cipras, realizuan bisedën telefonike të paralajmëruar dy javë më parë, ...

Biseda telefonike e shumë pritur Zaev-Cipras, pa asnjë epilog

Tetova Sot - 11.06.2018

Biseda e shumë-përfolur telefonike mes kryeministrave, Zaev e Cipras nuk solli epilogun që pritej, të paktën jo deri në bisedën e radhës telefonike të caktuar për të martën.

Zaev tregon nëse do dëgjohet sot me Ciprasin, flet edhe për Dimitrovin

Antpress - 11.06.2018

“Çdoherë mbahen komunikime në nivel të Qeverisë për të gjetur zgjidhje. Pasi të kemi bisedë telefonike do ta informoj opinionin, besoj se bëhet fjalë për momentet e fundit që të afrojmë qëndrimet ku ...

KOCIAS KONFIRMON: Cipras dhe Zaev sot do të bisedojnë në telefon

Antpress - 11.06.2018

Kocias nuk ka dashur të deklarohet për mediat, por në pyetjen e gazetarëve nëse Cipras dhe Zaev do të bisedojnë sot, shkurt tha: “Do e realizojnë atë”, duke mos dhënë përgjigje se çka do të bisedojnë ...

Telefonata mes Zaevit dhe Ciprasit pritet të ndodhë sot

Antpress - 11.06.2018

Sot pritet të ndodhë biseda telefonike mes kryeministrit, Zoran Zaev dhe homologut të tij grek, Aleksis Cipras për çështjen e emrit. Dëshmi për këtë sipas mediave greke është takimi jo i rregullte i ...

LAJM I FUNDIT: Realizohet biseda Zaev- Cipras, vazhdon edhe nesër

Antpress - 11.06.2018

Detaje të komunikimit nuk janë të njohura tani për tani. Ajo që dihet është se biseda ka kaluar në atmosferë pozitive, transmeton Medial.mk. Bëhet e ditur se nesër në mëngjes dy kryeministrat do të ...

Zaev dhe Tsipras më në fund folën në telefon, ja detajet

Antpress - 11.06.2018

Kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras më në fund kanë realizuar telefonatën e shumëpritur lidhur me finalizimin e çështjes së emrit. Në komunikatën e Qeverisë theksohet se dy kryeministrat kanë ...