TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Nju-Jork tajms": SHBA-ja në kërkim të një shteti i cili do t'i japë azil Gadafit

Alsat - 17.04.2011

Administrata amerikane filloi të kërkojë shtet, me siguri në Afrikë, i cili do të jetë në dispozicion liderit libian Moamer Gadafi t'i ofrojë strehim pas rrëzimit nga pushteti, edhe pse asnjë lider opozitar nuk u paraqit si trashëgimtar i ...

NYT: SHBA po kerkon vend per strehimin e Gadafit

ikub - 17.04.2011

Qeveria amerikane nisi një kërkim intensiv për gjetjen e një vendi që mund të presë drejtuesin libian, Muamar Gadafi, theksoi dje ''New York ...

Libi: Vazhdojnë luftimet në lindje të vendit

VOA - 17.04.2011

Forcat besnike të udhëheqësit Moamar Gadafi kanë goditur me raketa pozicionet pranë qytetit lindor të Axhdabisë ditën e sotme. Nuk është bërë e qartë menjëherë nëse ka patur të vrarë nga bombardimet e artilerisë, të cilat vijnë një ditë ...

Rusia kritikon apelin për zëvendësimin e Gadafit

Ina - 16.04.2011

Rusia ka kritikuar apelin e përbashkët të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe për një zëvendësim të diktatorit libian Muammar al-Gaddafi. Një pretendim i tillë nuk mbulohet nga rezoluta e OKB-së për Libinë, deklaroi ministri i Jashtëm ...

Shtëpia e djalit të Gadafit

Mnogoo - 16.04.2011

Shumë njerëz të pasur kënaqen në luksin e shumë gjërave. Një prej atyre gjërave është shtëpia e cila duhet t'i ketë të gjithë elementët e një shtëpie të ngrohtë dhe shumë teknologji.

Forcat e Gadafit po përdorin bomba thërrmuese, thonë kryengritësit libianë

VOA - 16.04.2011

Në Libi, vazhduan edhe sot luftimet mes forcave besnike të udhëheqësit Moamar Gadafi dhe kryengritësve që kanë marrë ndihmë nga aleanca e NATO-s.

Obama-Kameron-Sarkozi: Gadafi duhet të largohet

Gazeta Start - 15.04.2011

Liderët amerikanë, britanikë dhe francezë kanë theksuar në një letër të përbashkët se nuk mund të ketë paqe në Libi ndërkohë që Muamar Gadafi qëndron në pushtet.

Aisha Gadafi: Fyerje per libianet largimi i babait tim

ikub - 15.04.2011

Aisha, vajza e drejtuesit libian, Muamar Gadafi theksoi dje në mbrëmje se të kërkosh largimin e babait të saj nga pushteti ashtu siç kërkon komuniteti ndërkombëtar , ishte një fyerje për të gjithë libianët.

E ardhmja e Libisë me Gadafin është "e paimagjinueshme"

Idividi - 15.04.2011

Paris, 15 prill 2011 (MIA) - E ardhmja e Libisë është "e paimagjinueshme" në krye me Moamer Gadafin dhe mund të paraqesë "tradhti të paparë" për pjesën tjetër të botës, porositën sot kryeministri britanik Dejvid Kameron, presidenti francez ...

Njeriu i dytë i Al Kaedës Ajman al - Zavahiri bëri thirrje për intervenim arab për rrëzimin e Gadafit

Idividi - 15.04.2011

Kajro, 15 prill 2011 (MIA) - Në Internet sot është publikuar incizimi i njeriut të dytë të Al Kaedës, Ajman al-Zavahiri, i bërë para fillimit të bombardimit në Libi, në të cilin ju bënë thirrje të gjitha vendeve myslimane të luftojnë ...

Al Kaeda kërkon rrëzimin e Gadafit

Alsat - 15.04.2011

Në Internet sot është publikuar incizimi i njeriut të dytë të Al Kaedës, Ajman al-Zavahiri, i bërë para fillimit të bombardimit në Libi, në të cilin ju bënë thirrje të gjitha vendeve myslimane të luftojnë kundër SHBA-së dhe NATO-s, nëse ...

E ardhmja e Libisë me Gadafin është "e paimagjinueshme", vlerësuan Kameron, Sarkozi dhe Obama

Yll Press - 15.04.2011

Në deklaratën e përbashkët, të kumtuar në disa agjenci botërore, tre burrështetasit premtojnë se nuk do të qetësohen derisa nuk zbatohen plotësisht rezolutat e KB-së, transmetojnë agjencitë.

Sarkozi-Kameron kërkojnë rritjen e presionit mbi Gadafin

Gazeta Start - 14.04.2011

Franca dhe Britania kanë rënë dakord të rrisin presionin ushtarak mbi regjimin e Muamar Gadafit. Kjo vjen pas takimit të fuqive botërore në Doha, dhe pas premtimeve për ndihmë ndaj kryengritësve libianë.

Grupi i Kontaktit fillon takimin mbi Libinë

Idividi - 14.04.2011

Doha, 13 prill 2011 (MIA) - Grupi i Kontaktit për Libinë e hapi takimin e parë në Doha, i cili organizohet nga nikoqiri Katari dhe Britania e Madhe në prani të sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-mun.

Kryengritësit libian presin njohje nga bashkësia ndërkombëtare

Koha e Re - 14.04.2011

Kryengritësit libian do të marrin pjesë në takimin e sotëm të grupit të kontaktit për Libinë në kryeqytetin e Katarit, Doha dhe presin që plotësisht të njihen nga bashkësia ndërkombëtare, deklaroi zëdhënësi i kryengritësve Mahmud Shamam.

Kryengritësit libianë kërkojnë nga NATO-ja t'i përforcojnë sulmet

Idividi - 14.04.2011

Doha, 13 prill 2011 (MIA) - Përfaqësuesi i kryengritësve libianë, i angazhuar për punë të jashtme, Ali el Esavi i bëri thirrje dje NATO-s, në margjinat e takimit të grupit ndërkombëtar të kontaktit për Libinë në Doha, që t'i përforcojë ...

Gadafi duhet të tërhiqet, kurse kryengritësit të marrin ndihmë, bëri thirrje kontakt grupi për Libinë

Idividi - 14.04.2011

Doha, 13 prill 2011 (MIA) - Lideri libian Moamer Gadafi duhet të tërhiqet së shpejti, ndërsa kryengritësit të marrin ndihmë materiale, bëri thirrje sot kontakt grupi ndërkombëtar për Libinë.

Katari i armatosi kryengritësit libianë me raketa franceze kundër tankeve

Idividi - 14.04.2011

Tripoli, 14 prill 2011 (MIA) - Katari u dërgoi armë kryengritësve libianë, deklaroi Haled Kaim, zëvendësministër i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Moamer Gadafit.

Ish shefi libian i diplomacisë Musa Kusa vendosi të qëndrojë në Katar

Idividi - 14.04.2011

Dubai, 14 prill 2011 (MIA) - Ish ministri i Punëve të Jashtme i Libisë, Musa Kusa vendosi të qëndrojë në Katar për shkak të frikës se familjarët e të vdekurve në atentatin mbi Lokerbi duan ta nxjerrin para gjykatës, transmetuan agjencitë, ...

Hiqen sanksionet ndaj Musa Kusës

Evropaelire - 14.04.2011

Ish ministri i jashtëm i Libisë, Musa Kusa nuk është më subjekt i sanksioneve financiare të vendosura nga Bashkimi Evropian kundër njerëzve kyç të regjimit të Gadafit. Lajmi u bë i ditur nga qeveria britanike.

Hiqen sanksionet ndaj Musa Kusës

Botasot - 14.04.2011

Ish ministri i jashtëm i Libisë, Musa Kusa nuk është më subjekt i sanksioneve financiare të vendosura nga Bashkimi Evropian kundër njerëzve kyç të regjimit të Gadafit. Lajmi u bë i ditur nga qeveria britanike.

Këshilli kombëtar kalimtar pohon se forcat e Gadafit deri më tani kanë vrarë 10.000 njerëz

Idividi - 13.04.2011

Luksemburg, 13 prill 2011 (MIA) - Këshilli kombëtar kalimtar, i formuar nga kryengritësit libianë, dje i akuzoi forcat lojale të liderit Moamer Gadafi se nga fillimi i konfliktit kanë vrarë më shumë se 10.000 njerëz.

Këshilli kombëtar kalimtar pohon se forcat e Gadafit deri më tani kanë vrarë 10.000 njerëz

Alsat - 13.04.2011

Këshilli kombëtar kalimtar, i formuar nga kryengritësit libianë, dje i akuzoi forcat lojale të liderit Moamer Gadafi se nga fillimi i konfliktit kanë vrarë më shumë se 10.000 njerëz.

Grupi i Kontaktit fillon takimin për Libinë

Evropaelire - 13.04.2011

Grupi i Kontaktit për Libinë e hapi takimin e parë në Doha, i cili organizohet nga mikpritësi Katari dhe Britania me prani të sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-mun.

Kryengritësit libian presin njohje të tërësishme nga bashkësia ndërkombëtare

Idividi - 13.04.2011

Doha, 13 prill 2011 (MIA) - Kryengritësit libian do të marrin pjesë në takimin e sotëm të grupit të kontaktit për Libinë në kryeqytetin e Katarit, Doha dhe presin që plotësisht të njihen nga bashkësia ndërkombëtare, deklaroi zëdhënësi i ...

Kryengritësit libian prodhojnë 100.000 barel naftë në ditë

Idividi - 13.04.2011

Tripoli, 13 prill 2011 (MIA) - Në burimet e naftës libiane nën kontroll të kryengritësve, të cilët tentojnë që ta mposhtin nga pushteti liderin Moamer Gadafin, në ditë prodhojnë nga 100.000 barel naftë, por vetëm pjesa minimale e kësaj ...

Grupi i Kontaktit kërkon largimin e Gadafit dhe financa për rebelët

Evropaelire - 13.04.2011

Grupi i Kontaktit për Libinë tha se Moamer Gadafi duhet të largohet së shpejti, dhe se rebelët që luftojnë kundër tij duhet të pranojnë mbështetje materiale.

Grupi i kontaktit: Gadafi të largohet, financim “rebelëve”

LajmiFundit - 13.04.2011

Grupi i Kontaktit për Libinë tha se Moamer Gadafi duhet të largohet së shpejti, dhe se rebelët që luftojnë kundër tij duhet të pranojnë mbështetje materiale.

Rrjeti i celularit të Gadafit hakohet nga Rebelët

Paragrafi - 13.04.2011

Rrjeti i celularit të Gadafit hakohet nga Rebelët Postuar më : 13 April, 2011 20:02:00 Kur Kolonel Gadafi mori kontrollin e internetit dhe bllokoi rrjetet e telefonisë celulare, la 2 milionë libianë pa komunikim të sigurtë me botën e ...

Balinskaja, infermierja e Gadafit: “Papa është njeri shumë i mirë”

Botasot - 13.04.2011

Mohamar Gadafi mund të konsiderohet nga shumëkush si një despot, por infermieret e tij ukrainase e quajnë “Papa”. Tani njëra prej tyre e ka bërë publike historinë e saj dhe ka deklaruar se diktatori libian nuk është aspak një shef i keq, ...

Grupi i Kontaktit fillon takimin mbi Libinë

Botasot - 13.04.2011

Grupi i Kontaktit për Libinë e hapi takimin e parë në Doha, i cili organizohet nga mikpritësi Katari dhe Britania me prani të sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki-mun.

Grupi i Kontaktit fillon takimin mbi Libinë

Yll Press - 13.04.2011

Sekretari i Jashtëm britanik, Uiliam Hejg, tha se takimi do ta rritë trysninë ndaj Gadafit, dhe bëri thirrje që disa mekanizma rajonal financiarë t'i përkrahin rebelët.

Grupi i Kontaktit kërkon largimin e Gadafit dhe financa për rebelët

Botasot - 13.04.2011

Grupi i Kontaktit për Libinë tha se Moamer Gadafi duhet të largohet së shpejti, dhe se rebelët që luftojnë kundër tij duhet të pranojnë mbështetje materiale.

Kërkohen largimi i Gadafit dhe financa për rebelët

Koha.net - 13.04.2011

Doha, 13 prill - Grupi i Kontaktit për Libinë tha se Muamar Gadafi duhet të largohet së shpejti dhe se rebelëve që luftojnë kundër tij duhet dhënë mbështetje materiale.

Kusa: Libia në prag të luftës civile

Evropaelire - 12.04.2011

Dezertori më i njohur që braktisi liderin libian Moamer Gadafi paralajmëroi se Libia mund të bëhet si Somalia nëse të gjitha palët në konflikt nuk përmbahen nga futja në luftë civile.

Kusa: Libia në prag të luftës civile

Ina - 12.04.2011

Dezertori më i njohur që braktisi liderin libian Moamer Gadafi paralajmëroi se Libia mund të bëhet si Somalia nëse të gjitha palët në konflikt nuk përmbahen nga futja në luftë civile.

Dezertori i Gadafit: Libia në prag të luftës civile

LajmiFundit - 12.04.2011

Dezertori më i njohur që braktisi liderin libian Moamer Gadafi paralajmëroi se Libia mund të bëhet si Somalia nëse të gjitha palët në konflikt nuk përmbahen nga futja në luftë civile.

Kusa: Libia në prag të luftës civile

Alsat - 12.04.2011

Dezertori më i njohur që braktisi liderin libian Moamer Gadafi paralajmëroi se Libia mund të bëhet si Somalia nëse të gjitha palët në konflikt nuk përmbahen nga futja në luftë civile.

Kusa: Libia në prag të luftës civile

Botasot - 12.04.2011

Dezertori më i njohur që braktisi liderin libian Moamer Gadafi paralajmëroi se Libia mund të bëhet si Somalia nëse të gjitha palët në konflikt nuk përmbahen nga futja në luftë civile.

Gadafi pranon planin për paqe

Gazeta Start - 11.04.2011

Lideri i sulmuar Libian, Muamar Gadafi ka pranuar në princip për të ndaluar të gjitha armiqësitë në shtetin e tij afrikano-verior dhe pranoi ndërhyrjen e forcave të jashtme për të ruajtur paqen.

Libi, kryengritësit refuzojnë planin për paqe

Gazeta Start - 11.04.2011

Kryengritësit libianë kanë refuzuar planin për paqe të Unionit Afrikan ngase nuk sanksionohet largimi i Gadafit dhe se kërkohet të reformohet një sistem që ata kërkojnë të hiqet.

Zuma: Gadafi e ka pranuar planin për mbylljen e konfliktit

Evropaelire - 11.04.2011

Presidenti i Afrikës Jugore, Jakob Zuma, thotë se Muamer Gadafi e ka pranuar propozimin për planin e arritjes së përfundimit të konfliktit tetëjavor në Libi.

Zuma: Gadafi e ka pranuar planin për mbylljen e konfliktit

ikub - 11.04.2011

Presidenti i Afrikës Jugore, Jakob Zuma, thotë se Muamer Gadafi e ka pranuar propozimin për planin e arritjes së përfundimit të konfliktit tetëjavor në Libi.

Zuma: Gadafi e ka pranuar planin për mbylljen e konfliktit

Ina - 11.04.2011

Presidenti i Afrikës Jugore, Jakob Zuma, thotë se Muamer Gadafi e ka pranuar propozimin për planin e arritjes së përfundimit të konfliktit tetëjavor në Libi.

Presidenti i Afrikës: Gadafi ka pranuar mbylljen e konfliktit

LajmiFundit - 11.04.2011

Presidenti i Afrikës Jugore, Jakob Zuma, thotë se Muamer Gadafi e ka pranuar propozimin për planin e arritjes së përfundimit të konfliktit tetëjavor në Libi.

Rebelët i thonë jo armëpushimit pa ikjen e Gadafit

Evropaelire - 11.04.2011

Rebelët libianë thanë se po shohin planin për armëpushim të ofruar nga Unioni Afrikan, por këmbëngulën që Muamer Gadafi duhet të heqë dorë nga pushteti.

Rrebelët, së pari të ikën Gadafi, pastaj armëpushimi

Paragrafi - 11.04.2011

Rrebelët, së pari të ikën Gadafi, pastaj armëpushimi Postuar më : 11 April, 2011 12:23:00 Një delegacion i Unionit Afrikan po përpiqet të arrijë armëpushimin mes rebelëve dhe regjimit të Gadafit pas tetë javë luftimesh në vend.

Çështja për tërheqjen e Gadafit është shqyrtuar nga delegacioni i Unionit Afrikan në Tripoli

Idividi - 11.04.2011

Tripoli, 11 prill 2011 (MIA) - Çështja për tërheqjen eventuale të liderit libian Moamer Gadafi është shqyrtuar në takimin në Tripoli në mes të delegacionit të Unionit Afrikan (UA) dhe përfaqësuesve të regjimit, transmetuan agjencitë ...

Zuma: Gadafi e ka pranuar planin për mbylljen e konfliktit

Idividi - 11.04.2011

Tripoli, 11 prill 2011 (MIA) - Presidenti i Afrikës Jugore, Xhejkob Zuma, thotë se Muamer Gadafi e ka pranuar propozimin për planin e arritjes së përfundimit të konfliktit tetëjavor në Libi.

Kryengritësit libianë do ta shqyrtojnë propozimin e Unionit Afrikan, por insistojnë që Gadafi të largohet

Idividi - 11.04.2011

Bengazi, 11 prill 2011 (MIA) - Kryengritësit libianë deklaruan se do ta shqyrtojnë propozimin e Unionit Afrikan me qëllim që të përfundohet konflikti në vend, por do të insistojnë që Moamer Gadafi të tërhiqet nga pushteti.

Ndërmjetësuesit afrikan arritën në Bengazi

Idividi - 11.04.2011

Bengazi, 11 prill 2011 (MIA) - Delegacioni i ndërmjetësimit afrikan arriti sot në Bengazi, në vendstrehimin e kryengritësve libian. Ndërmjetësuesit dje në Tripoli biseduan me liderin libian Moamer Gadafin në tentim që të arrijnë ...

Liderët afrikanë dhe rebelët libianë diskutojnë planin e armëpushimit

Evropaelire - 11.04.2011

Një delegacion i liderëve shtetërorë afrikanë u takua me udhëheqësit e rebelëve në Bangazi për të diskutuar planin për dhënien fund të konfliktit në Libi.

Rebelët i thonë jo armëpushimit pa ikjen e Gadafit

Koha e Re - 11.04.2011

Rebelët libianë thanë se po shohin planin për armëpushim të ofruar nga Unioni Afrikan, por këmbëngulën që Muamer Gadafi duhet të heqë dorë nga pushteti.

Rebelët libianë e refuzojnë planin e Unionit Afrikan

Evropaelire - 11.04.2011

Opozita e Libisë e ka hedhur poshtë iniciativën e Unionit Afrikan për armëpushim me forcat besnike të Moamer Gadafit. Duke folur në një konferencë për shtyp në qytetin perëndimor të Bengazit, udhëheqësi i kryengritësve Abdul Xhalil tha se ...

Zuma: Gadafi e ka pranuar planin për mbylljen e konfliktit

Botasot - 11.04.2011

Presidenti i Afrikës Jugore, Jakob Zuma, thotë se Muamer Gadafi e ka pranuar propozimin për planin e arritjes së përfundimit të konfliktit tetëjavor në Libi.

Zuma: Gadafi e ka pranuar planin për mbylljen e konfliktit

Telegrafi - 11.04.2011

Presidenti i Afrikës Jugore, Jacob Zuma, thotë se Muamer Gaddafi e ka pranuar propozimin për planin e arritjes së përfundimit të konfliktit tetëjavor në Libi.

Gadafi pranon planin për fundin e konfliktit

Koha.net - 11.04.2011

Tripoli, 11 prill - Lideri libian, Moamar Gadafi, pranoi në rezidencën e tij në Tripoli delegacionin e Unionit Afrikan, i cili po tenton të gjejë zgjidhje për përfundimin e konfliktit në vend.

Rebelët i thonë jo armëpushimit pa ikjen e Gadafit

Botasot - 11.04.2011

Rebelët libianë thanë se po shohin planin për armëpushim të ofruar nga Unioni Afrikan, por këmbëngulën që Muamer Gadafi duhet të heqë dorë nga pushteti.

Rebelët i thonë jo armëpushimit pa ikjen e Gadafit

Lajmetsot - 11.04.2011

Postuar me: 11 April, 2011 11:33:00 Rebelët i thonë jo armëpushimit pa ikjen e Gadafit Rebelët libianë thanë se po shohin planin për armëpushim të ofruar nga Unioni Afrikan, por këmbëngulën që Muamer Gadafi duhet të heqë dorë nga pushteti.

Liderët afrikanë dhe rebelët libianë diskutojnë planin e armëpushimit

Botasot - 11.04.2011

Një delegacion i liderëve shtetërorë afrikanë u takua me udhëheqësit e rebelëve në Bangazi për të diskutuar planin për dhënien fund të konfliktit në Libi.

Rebelët në Libi hedhin poshtë planin e armëpushimit

VOA - 11.04.2011

Kreu i qeverisë së përkohshme të kryengritësve në Libi hodhi poshtë një plan armëpushimi, i propozuar nga Bashkimi Afrikan, duke e cilësuar atë si "të vjetëruar".

Rebelët libianë e refuzojnë planin e Unionit Afrikan

Botasot - 11.04.2011

Opozita e Libisë e ka hedhur poshtë iniciativën e Unionit Afrikan për armëpushim me forcat besnike të Moamer Gadafit. Duke folur në një konferencë për shtyp në qytetin perëndimor të Bengazit, udhëheqësi i kryengritësve Abdul Xhalil tha se ...