TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vlorë, një 65-vjecar humb jetën në një aksident

Gazeta Start - 11.07.2010

Vlorë - Një 65 vjeçar nga Fieri humbi jetën pasditen e djeshme pas përplasjes nga një automjet, në njërën nga rrugët e qytetit të Vlorës. Lajmi konfirmohet nga policia e cila ka shoqëruar drejtuesin e automjetit.

Nxehet atmosfera, 1 mijë grekë për Besa-Olimpiakos

Gazeta Start - 11.07.2010

Do të jenë plot 1 mijë tifozë ultras të Olimpiakosit në stadiumin kombëtar Qemal Stafa për të ndjekur ndeshjen për Ligën Europiane që skuadra e tyre do te luajë kundër Besës.

Tadiç kërkon pajtim në 15-vjetorin e Srebrenicës

Gazeta Start - 11.07.2010

Beograd - Presidenti Serb, Boris Tadiç, në prag të 15-vjetorit të masakrës së Srebrenicës, kërkoi pajtimin e kombeve të ish-Jugosllavisë. Boris Tadiç, i cili pritet të marrë pjesë në ceremonitë përkujtimore në Bosnje, theksoi se prania e ...

Lëvizja për Bashkim: Një komb Një kombëtare!

Gazeta Start - 11.07.2010

Prishtinë Teksa në Afrikën e Jugut pritet të fillojë finalja e madhe mes Holandës dhe Spanjës, Lëvizja Rinore për Bashkim Kombëtar zhvilloi një aksion me moton NJË KOMB NJË KOMBËTARE!.

LSI, program për zhvillimin e shtresave në nevojë

Gazeta Start - 11.07.2010

Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Filloreta Kodra, deklaroi sot se LSI ka patur një program social me objektiva të përcaktuara qartë sidomos në mbrojtjen dhe zhvillimin e shtresave në nevojë, duke filluar nga fëmijët deri ...

Botërori ul siparin: ceremonia e mbylljes, më pas finalja

Gazeta Start - 11.07.2010

Në pritje të përballjes së fundit, një ceremoni madhështore u organizua për të festuar organizimin e suksesshëm të botërorit në tokën afrikane. Dekor shumëngjyrësh, tinguj të hareshëm nga këngëtarë të njohur, kërcime tradicionale dhe ...

Spanja, “mbretëresha” e botës  

Gazeta Start - 11.07.2010

Goli i Andres Iniestës katër minuta para fundit të shtesës së dytë i dha të parin sukses Spanjës në finalen kundër Holandës. Andres Iniesta shkruan me gërma të arta historinë e kombëtares spanjolle.

Një tërmet 4.9 ballësh lëkund fuqishëm Shqipërinë e Mesme

Gazeta Start - 10.07.2010

Tiranë Një tërmet i fuqishëm 4.9 ballë sipas shkallës Rihter lëkundi Shqipërinë e Mesme, vetëm pak minuta pas mesnate. Epiqendra e tërmetit ishte në fshatin Shëngjin të Elbasanit, rreth 15 në jug-lindje të Tiranës.

Dita nis me një tjetër aksident, një i vdekur në Korçë

Gazeta Start - 10.07.2010

Korçë Mëngjesi i sotëm nis me një tjetër aksident në rrugët e Shqipërisë. Pas aksidenteve të djeshme, sot në mëngjes ka ndërruar jetë një 42-vjeçar në qarkun e Korçës.

Athinë, gjendet i vrarë emigranti shqiptar

Gazeta Start - 10.07.2010

Athinë Një emigrant shqiptar është gjetur i vrarë sot në mëngjes në lagjen Aharnon të Athinës. Policia greke njofton se shtetasi shqiptar është goditur me armë zjarri nga persona ende të panjohur.

Prishtina kundër ndërmjetësimit të OKB-së

Gazeta Start - 10.07.2010

Prishtinë - Përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës nuk dëshirojnë që bisedimet eventuale teknike me Serbinë ti zhvillojnë me ndërmjetësimin e zyrtarëve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Tadiç: Rexhepi po kërcënon me luftë

Gazeta Start - 10.07.2010

Beograd Presidenti serb Boris Tadiç i cilëson kërcënime të hapura për luftë deklaratat e ministrit të Brendshëm kosovar Bajram Rexhepi, kur deklaron se do të dërgojë Njësitë Speciale të policisë në Mitrovicë.

Një gjumë i mirë për një kujtesë të fortë

Gazeta Start - 10.07.2010

Studiuesit bëjnë të ditur, se nëse bëni një gjumë të rregullt, kujtesa juaj zhvillohet dhe më shumë. Studiuesit e Universitetit Washington në St. Louis (WUSTL) treguan se gjumi ndikon në zhvillimin pozitiv të kujtesës.

LSI: Rezoluta e PE, udhërrëfyesi për Shqipërinë në BE

Gazeta Start - 10.07.2010

Tiranë - Lëvizja Socialiste për Integrim thekson se rezoluta e Parlamentit Evropian është udhërrëfyesi më i mirë që duhet të ndjekë politika shqiptare për të marrë statusin e vendit kandidat për në BE.

Balla: Hetimi i zgjedhjeve nëpërmjet një komisioni të ri

Gazeta Start - 10.07.2010

Tiranë - Deputeti socialist Taulant Balla deklaron se rezoluta e PS-së e nxjerr jashtë loje komisionin e ngritur me votat e maxhorancës për hetimin e zgjedhjeve të 28 qershorit 2009.

Thaçi: Shkëmbimin e territoreve, as e çojmë ndërmend!

Gazeta Start - 10.07.2010

Prishtinë Kryeministri kosovar Hashim Thaçi bën edhe një herë të qartë se vendi i tij nuk do të marrë në konsideratë asnjë lloj ideje për shkëmbim territoresh me Serbinë.

Elbasan, operacioni “Argjendari” çon në pranga 2 grabitës

Gazeta Start - 10.07.2010

Elbasan Policia e Elbasanit bëri të mundur sot arrestimin e dy shtetasve, të akuzuar për veprën penale të vjedhjes në bashkëpunim. Operacioni i koduar Argjendari çoi në pranga shtetasit Klajdi Meto, 26 vjeç, dhe Gentian Panxhi, 26 vjeç, të ...

Gjiri i Meksikës, “BP” do të vendosë një “tapë” të re

Gazeta Start - 10.07.2010

Londër Kompania britanike e naftës BP do të provojë edhe jë herë këtë fundjavë për të ndaluar naftën që rrjedh nga nga fundi i detit në Gjirin e Meksikës.

Koplik, burri ekzekuton gruan në sy të fëmijëve

Gazeta Start - 09.07.2010

Koplik - Një ngjarje e rëndë ka tronditur mbrëmë fshatin Bajzë në Malësinë e Madhe, ku një burrë ekzekutoi me breshëri automatiku gruan e tij në sy të fëmijëve.

Baza e PS-së pro vendimeve për kandidatët e degëve

Gazeta Start - 09.07.2010

Tiranë Baza e Partisë Socialiste i ka pritur në mënyra të ndryshme emrat e kandidatëve që do të garojnë të dielën për degët e partisë nëpër rrethe.

Pakistan, të paktën 47 të vdekur nga një atentat kamikaz

Gazeta Start - 09.07.2010

Peshauar - Të paktën 47 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë u plagosën pas shpërthimit të një bombe në një treg në veriperëndim të Pakistanit.

Eksportet në Portin e Durrësit rriten me 2.4 herë

Gazeta Start - 09.07.2010

Durrës Eksportet e mallrave vendase nga porti i Durrësit për në drejtim të vendeve të tjera në 6-mujorin e parë të këtij viti kanë pësuar një rritje 2.4 herë më shumë, krahasuar me një vit më parë.

SHBA-të dëbojnë 10 spiunët rusë

Gazeta Start - 09.07.2010

Nju Jork Marrëveshja për shkëmbimin e 10 spiunëve që punonin për Shërbimin Sekret Rus, me katër persona të dënuar në Rusi për dhënie informacioni në favor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka filluar të vihet në jetë.

Medvedev fal 4 rusë në këmbim të Spiunëve më SHBA-në

Gazeta Start - 09.07.2010

Moskë - Presidenti rus, Dmitri Medvedev fali katër rusë te arrestuar për dhënie informacione SHBA-ve, mes të cilëve specialistin e armatimeve, Igor Sutiagin në kuadër të marrëveshjes për shkëmbim spiunësh me Uashingtonin.

Rama: Tjetër valë protestash, nëse s’ka transparencë

Gazeta Start - 09.07.2010

Tiranë Kryetari i opozitës shqiptare Edi Rama paralajmëron një valë të re protestash, nëse nuk do të ketë një hetim të plotë të zgjedhjeve të 28 qershorit, edhe pas rezolutës së Parlamentit Evropian. Z.

Tadiç: Nuk e kuptoj pse Mali i Zi e njohu Kosovën

Gazeta Start - 09.07.2010

Podgoricë Presidenti serb, Boris Tadiç, gjatë vizitës së tij zyrtare në Podgoricë, tha se nuk i kupton arsyet pse Mali i Zi e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Tirana dhe Laçi, fate të ndryshme në Europë

Gazeta Start - 09.07.2010

Ndërkohë që bardheblutë treguan një formë të mirë përballë hungarezëve të ZTE, kurbinasit shënuan një nga rezultatet më negative: 7-1 kundër Dnjepr Mogilevit.

Botërorin e fiton Spanja. E thotë oktapodi Pol  

Gazeta Start - 09.07.2010

Oktapodi orakull ka parashikuar Spanjën si fituese të Kupës së Botës, ndërsa Gjermania do të mundë Uruguajin në sfidën për vendet 3 dhe 4. Tetëkëmbëshi e dha verdiktin e tij.

Shkodër, goditet aktiviteti i paligjshëm i lotarive

Gazeta Start - 09.07.2010

Shkodër Policia e Shkodrës finalizoi me sukses operacionin e koduar Lotaria e Fundit, duke bllokuar e aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit, në kuadër të operacione të vazhdueshme në qytet kundër këtij aktiviteti.

Vjenë, Moska dhe Uashingtoni shkëmbejnë spiunët

Gazeta Start - 09.07.2010

Vjenë Në aeroportin e kryeqytetit austriak sot u shkëmbyen spiunët mes Rusisë dhë SHBA-së. Shkëmbimi u krye menjëherë pas mbërritjes së avionit amerikan me 10 agjentët që spiunonin tek Rusia si dhe avionit rus me katër të dënuar për ...

Obama i tërheq vëmendjen BE-së për Turqinë

Gazeta Start - 09.07.2010

Në deklaratën e tij për gazetën "Corriere della Sera", Presidenti Obama, Turqinë e cilësoi si "një vend ku prehen Lindja dhe Perëndimi dhe si një vend shumë të rëndësishëm nga pikëpamja strategjike".

Mbi 5 bilion telefona celularë në mbarë botën

Gazeta Start - 09.07.2010

Anë e kënd botës ekzistojnë më shumë se 5 bilion aparate celularë, teksa më shumë se një bilion të tillë i janë bashkuar rrjetit global vetëm në 18 muajt e fundit.

Stiv Brus: Do të na mungojë Loriku

Gazeta Start - 09.07.2010

Trajneri i Sandërlendit u shpreh i mërzitur nga largimi i befasishëm i mesfushorit Lorik Cana te turqit e Gallatasarajit, duke vënë theksin te qëndrimi i lojtarit si një kapiten i vërtetë.

Maskerano-Inter, mund të bëhet për 36 milionë euro

Gazeta Start - 09.07.2010

Mesfushori argjentinas ka marrëdhënie të mira me Rafa Benitezin, por problemi i vetëm mund të jetë shuma e madhe që kërkon Liverpuli. Sipas agjentit të lojtarit, Marko Picioli, marrëdhënia e mirë e Maskeranos me ish-teknikun e Liverpulit, ...

Ronaldinjo: Dua të qëndroj te Milani

Gazeta Start - 09.07.2010

Megjithëse së fundi janë përmendur disa destinacione të mundshme, sulmuesi brazilian ka bërë të ditur se nuk ka ndërmend të lëvizë nga Milani, të paktën deri në fund të sezonit tjetër.

Operacioni “Arsenali”, një shtetas përfundon në pranga

Gazeta Start - 08.07.2010

Lezhë Policia e Qarkut Lezhë ka finalizuar me sukses operacionin koduar Arsenali, me anë të të cilit u arrit të kapej në flagrancë dhe të arrestohej shtetasi Arben Simoni, me precedentë penalë të mëparshëm.

Greqia paralizohet serish nga një grevë e përgjithshme

Gazeta Start - 08.07.2010

Athinë Greqia do të paralizohet përsëri sot nga një grevë e përgjithshme 24-orëshe. Greva vjen si kundërpërgjigje ndaj projektligjit për reformën në pensione, që dje në mbrëmje u lexua në parlament.

Irak, mbi 30 të vdekur nga sulmi vetëvrasës

Gazeta Start - 08.07.2010

Bagdad Të paktën 30 piligrinë shiitë kanë humbur jetën dhe më shumë se 100 të tjerë janë plagosur pas një sulmi vetëvrasës në kryeqytetin irakian.

Strasburg, votohet sot projektrezoluta për Shqipërinë

Gazeta Start - 08.07.2010

Strasburg Parlamenti Evropian voton sot projektrezolutën për Shqipërinë, e përbërë nga 26 pika. Në projektrezolutën e hartuar nga eurodeputeti Nikolas Kountis theksohet se është i nevojshëm dialogu parlamentar për funksionimin demokratik ...

Rusia dhe SHBA-ja parashikojnë të shkëmbejnë spiunët

Gazeta Start - 08.07.2010

Rusia dhe SHBA-ja mund të shkëmbejnë spiunët e dyshuar rusë të arrestuar para pak ditësh në Amerikë me një shkencëtar rus të akuzuar për spiunazh në përfitim të amerikanëve.

Kuvend, deputetët diskutojnë në seancën e lirë

Gazeta Start - 08.07.2010

Tiranë Kuvendi i Shqipërisë po zhvillon seancën e sotme plenare, ku po diskutohet rreth temave të ndryshme, si rritja e pensioneve, qëndrimi ndaj borxhit publik, prishja e ndërtimeve pa leje, etj.

Fule: Bashkimi Evropian mbështet Kosovën

Gazeta Start - 08.07.2010

Strasburg - Komisioneri evropian për Zgjerimin, Stefan Fule deklaroi dje në Parlamentin Evropian se të gjitha vendet e Unionit janë të bashkuara në përpjekjet për përmirësimin e situatës në Kosovë pavarësisht pikëpamjeve të tyre kundrejt ...

Një 40-vjeçar ekzekutohet në qendër të Tiranës

Gazeta Start - 08.07.2010

Tiranë Një 40 vjeçar është ekzekutuar mesditën e sotme në qendër të Tiranës në vendin e njohur si Ushtari i Panjohur. Rreth orës 12:00 dy persona hipur në një motoçikletë qëlluan shtetasin Franc Konomi, i cili po lëvizte me makinën e tij ...

Irani pranon: Sanksionet ndikojnë në programin bërthamor

Gazeta Start - 08.07.2010

Teheran - Irani pranon se sanksionet ndërkombëtare mund të pengojnë programin e tij bërthamor duke përfshirë dhe pasurimin e uraniumit, por ato nuk e ndalojnë atë.

Norvegji, pranga 3 të dyshuarve për lidhje me al-Kaedën

Gazeta Start - 08.07.2010

Oslo - Policia e norvegjeze njoftoi sot arrestimin e tre personave të dyshuar për lidhje me rrjetin terrorist Al-Kaeda. Të arrestuarit janë të dyshuar për planifikime sulmesh dhe për kontakte me njerëz, që gjenden nën hetime në Shtetet e ...

Parlamenti Evropian miraton rezolutën për Shqipërinë

Gazeta Start - 08.07.2010

Strasburg - Parlamenti Evropian miratoi rezolutën për Shqipërinë, me 359 vota pro, 258 kundër dhe 19 abstenim. Amendamentet kryesore të socialdemokratëve u miratuan edhe me konsensusin e të djathtëve, ndërsa ndryshimet e kërkuar nga ...

Ruçi: Rezoluta i tërheq vëmendjen qeverisë

Gazeta Start - 08.07.2010

Tiranë Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi deklaroi se rezoluta e Parlamentit Evropian kërkon që kriza politike në vendin tonë duhet të kalohet patjetër, si kusht për integrimin e vendit në Bashkimin Evropian.

Shkodër, ekzekutohet pranë banesës së tij një 62-vjeçar

Gazeta Start - 08.07.2010

Shkodër Një vrasje ka ndodhur sot në fshatin Kasnec të komunës së Pultit në Shkodër, ku i vdekur ka mbetur një 62-vjeçar pranë banesës së tij. Policia e Shkodrës bën të ditur se viktima është Ndoc Prroj (Vata), dhe nga hetimet e para ...

PE diskuton sot rezolutat për Shqipërinë dhe Kosovën

Gazeta Start - 07.07.2010

Parlamenti Evropian diskuton sot për Shqipërinë dhe Kosovën, ku e pranishme do të jetë edhe përfaqësuesja e lartë e BE-së, Katerine Ashton. PE do të votojë nesër (të enjten) nga një rezolutë për të dy vendet.

Obama: Do ta mbajmë nën presion Iranin

Gazeta Start - 07.07.2010

Uashington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, theksoi sot se SHBA-të do të vazhdojë të mbajnë nën presion Iranin. "Ne kemi qëllim të mbajmë nën presion Iranin që të respektojë angazhimet ndërkombëtare dhe të ...

Gjermani-Spanjë, botërori mëson finalistin e dytë

Gazeta Start - 07.07.2010

Holanda do të njohë sot kundërshtarin e finales së Kupës së Botës më 11 korrik, që do të dalë nga përballja mes Gjermanisë dhe Spanjës. Në orën 20:30 dy gjigandët e futbollit botëror do të përplasen në Durban dhe gjermanët kanë rastin më ...

Hyseni në KS: Hetimi për shpërthimin po përparon

Gazeta Start - 07.07.2010

Prishtinë - Ministri kosovar i Punëve të Jashtme, Skënder Hyseni, theksoi dje në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, se hetimi lidhur me shpërthimin e ditës së premte në Mitrovicë, gjatë të cilit humbi jetën një serb dhe u ...

Sejdiu:Kundërshtarët e pavarësisë do të dalin të humbur

Gazeta Start - 07.07.2010

Prishtinë - Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, theksoi se kundërshtarët e pavarësisë së Kosovës do të dalin të humbur. Sejdiu rikujtoi se pavarësia, që ka hyrë në vitin e tretë të saj, është njohur nga 69 shtete demokratike anekënd botës ...

Këtë vit do të pranohen 23 534 studentë të rinj

Gazeta Start - 07.07.2010

Tiranë Universitetet publike do të pranojnë këtë vit akademik 23 534 studentë të rinj, bëri të ditur në mbledhjen e Qeverisë, kryeministri Sali Berisha.

Cigarja e kthen makinën në një "dhomë gazi"

Gazeta Start - 07.07.2010

Studiuesit italianë kanë zbuluar se një cigare e ndezur brenda në makinë e kthen atë në një dhomë gazi, edhe nëse xhamat janë të hapur. Pas këtij konstatimi, studiuesit italianë iu përveshën punës për të zgjeruar edhe më shumë projektin e ...

Pelosi: Kina të angazhohet në dialog me Dalai Lamën

Gazeta Start - 07.07.2010

Uashington - Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në Senatin amerikan, Nancy Pelosi, i kërkoi Kinës, të angazhohet në bisedime serioze me liderin shpirtëror të Tibetit, Dalai Lamën, të cilin ajo e cilësoi si "njeri të paqes dhe maturisë".

Botërori, deri tani 3 milionë spektatorë

Gazeta Start - 07.07.2010

Deri tani tre milionë spektatorë e kanë ndjekur në stadium kampionatin botëror në Afrikën e Jugut, sipas të dhënave të FIFA-s. Sipas të dhënave të FIFA-s, deri tani 2997 milionë persona kanë ndjekur 61 ndeshje me një mesatare prej 49 134 ...

A mund të flasë Evropa me një zë në politikën e jashtme?

Gazeta Start - 07.07.2010

Marrëdhëniet evropiano- amerikane janë përmirësuar shumë që prej zgjedhjes së presidentit Obama. Por shpresat e Uashingtonit që Pakti i Lizbonës të çonte në politikë të jashtme unike në BE nuk janë realizuar.

Prioritet i Bashkisë ruajtja e hapësirave të gjelbra

Gazeta Start - 07.07.2010

Tiranë Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama vlerësoi sot punën e bërë nga Policia Bashkiake në gjashtëmujorin e parë të vitit. Gjatë fjalës së tij në analizën e gjashtëmujorit, z.

Juve, 30 milionë euro Volfsburgut për Dzekon

Gazeta Start - 07.07.2010

Klubi nga Torino i është rikthyer pistës Dzeko për sulmin dhe ka gati një ofertë prej 30 milionë eurosh për gjermanët e Volfsburgut. Sipas mediave italiane, drejtuesit bardhezi do të takohen javës tjetër me përfaqësuesit e klubit të ...

Baloteli, në lojë futet edhe Mançester Junajtid

Gazeta Start - 07.07.2010

Mes pretendentëve të shumtë për të siguruar shërbimet e sulmuesit zikaltër, së fundi është shtuar edhe emri i Mançester Junajtid. Menaxheri i lojtarit, Mino Raiola, konfirmoi në një emision televiziv italian se për Marion do të shohim të ...

Irani lëshon një satelit hapësinor në fund të gushtit

Gazeta Start - 07.07.2010

Teheran - Ministri iranian i Telekomunikacionit, Reza Taghipour, njoftoi sot se Irani do të lëshojë një satelit të ri, përgjatë javës së fundit të gushtit.

Çështje hetimore për financim të paligjshëm të Sarkozisë

Gazeta Start - 07.07.2010

Paris - Drejtësia franceze ka hapur sot një çështje hetimore lidhur me financimin e fushatës elektorale të Presidentit francez, Nikolas Sarkozi në vitin 2007.

Papandreu: Greqia në asnjë mënyrë nuk do ti shesë ishujt

Gazeta Start - 07.07.2010

Athinë - Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, deklaroi se Greqia nuk do ti shesë ishujt e saj në asnjë mënyrë, pasi ata janë burim i të ardhurave që shteti helen kërkon ti shfrytëzojë.

Historike, Spanja gjen finalen e parë në botëror  

Gazeta Start - 07.07.2010

Spanja do të jetë kundërshtari i Holandës në finalen e Kupës së Botës në Soccer City Stadium të Johanesburgut mbrëmjen e 11 korrikut, pasi mundi 1-0 Gjermaninë në gjysmëfinale.

A do të jetë Evropa ndonjëherë në gjendje të flasë me një zë në politikën e jashtme?

DW - 07.07.2010

Marrëdhëniet evropiano- amerikane janë përmirësuar shumë që prej zgjedhjes së presidentit Obama. Por shpresat e Uashingtonit që Pakti i Lizbonës të çonte në politikë të jashtme unike në BE nuk janë realizuar.

Tiranë, plagoset një 24 vjeçar

Gazeta Start - 06.07.2010

Tiranë - Një 24-vjeçar është plagosur pasditen e djeshme në një lokal pranë Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit në Tiranë. Persona të panjohur, hynë në lokal dhe pasi qëlluan të riun u larguan menjëherë pa u arritur arrestimi I tyre.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së sot diskuton për Kosovën

Gazeta Start - 06.07.2010

Nju Jork - Situata në Kosovë, e veçanërisht gjendja në pjesën veriore të Mitrovicëvs, do të jetë temë kryesore e diskutimit të sotëm në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Mblidhet Këshilli Kombëtar i Rregullimit të Territorit

Gazeta Start - 06.07.2010

Tiranë Këshilli Kombëtar i Rregullimit të Territorit të Republikës së Shqipërisë është mbledhur sot nën drejtimin e kryeministrit Sali Berisha. Në mbledhjen e sotme pritet të merren një sërë projektesh që lidhen me prodhimin e energjisë, ...

Meta vlerëson punën e Drejtorisë së Përgjithshme Rajonale

Gazeta Start - 06.07.2010

Tiranë - Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta zhvillon një takim me Drejtorinë e Përgjithshme Rajonale në MPJ. Gjatë këtij takimi, z.

Vlorë, aksioni kundër ndërtimeve pa leje has rezistencë

Gazeta Start - 06.07.2010

Vlorë Aksioni i Policisë së Bashkisë së Vlorës për prishjen e ndërtimeve pa leje ka hasur në kundërshtimin e disa pronarëve të objekteve. Ky aksion ka për qëllim shembjen e ndërtimeve që pengojnë projektet infrastrukturore në qytetin ...

Facebook-u “zbarkon” në futboll

Gazeta Start - 06.07.2010

Rrjeti social virtual më i njohur më botë, Facebook, mund të jetë sponsori i ri i kombëtares së Anglisë. Lajmin e bën të ditur tabloidi britanik Daily Mail, sipas të cilit federata angleze e futbollit do të përfitojë rreth 48 milionë euro, ...

Gjumashi Adriano humbet stërvitjen e parë me Romën

Gazeta Start - 06.07.2010

Nuk ka filluar në mënyrën më të mirë të mundshme aventura verdhekuqe për bomberin brazilian. Gjumashi Adriano ka rënë në gjumë duke ëndërruar tituj të fituar. Deri këtu nuk asgjë të keqe.

Pakistan, forcat e sigurisë vrasin të paktën 23 rebelë

Gazeta Start - 06.07.2010

Islamabad - Forcat pakistaneze të sigurisë kanë eliminuar të paktën 23 rebelë dhe plagosën shumë të tjerë në disa përleshje të ashpra me armë zjarri që ndodhën dje në provincën veriperëndimore Khybar Pukhtunkhëa.

Tadiç: Serbia përgjegjëse për kufirin Mal i Zi-Kosovë

Gazeta Start - 06.07.2010

Beograd - Presidenti serb, Boris Tadiç, deklaroi mbrëmë se gjatë vizitës së paralajmëruar në Podgoricë, ndër të tjera do të bisedojë edhe për zgjidhjen e çështjes së kufijve shtetëror, duke përfshirë edhe pjesën e kufirit ndërmjet Kosovës ...

PS kërkon transparencën e pasurisë së qeveritarëve

Gazeta Start - 06.07.2010

Tiranë Partia Socialiste reagoi sot ndaj publikimit të pasurisë së disa zyrtarëve të lartë, përfshirë ministra dhe deputetë, duke kërkuar burimet e tyre.

INUK: Ndërtimet pa leje përbëjnë vepër penale

Gazeta Start - 06.07.2010

Tiranë Inspektorati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar e vlerësoi të pakuptimtë kallëzimin penal të bërë nga banorët e fshatit Hamallaj kundër kryetarit Gjergj Bojaxhi.

Kundërpërgjigjet Izraeli: Nuk do kërkojmë falje kurrë

Gazeta Start - 05.07.2010

Jerusalem Pas ultimatumit turk për të kërkuar falje përgjigjet Izraeli. Nuk do të kërkojmë falje kurrë, deklaroi sot një zyrtar i lartë i zyrës së kryeministri izraelit, beniamin Netanjahu.

Kinë, 24 të vdekur nga zjarri në autobus

Gazeta Start - 05.07.2010

Pekin 24 persona humbën jetën dhe 19 të tjerë u plagosën pasi një autobus transporti i një kompanie metalurgjike mori flakë. ''Aksidenti, shkaku i të cilit ende nuk dihet, ndodhi në qytetin Wuxi, të provincës lindore Jiangsu'', deklaroi ...

Medvedev: Nga nesër edhe Bjellorusia në unionin doganor

Gazeta Start - 05.07.2010

Moskë Bjellorusia duke filluar nga nesër do të jetë pjesë e Unionit doganor me Rusinë dhe Kazakistanin. Lajmi bëhet i ditur nga Presidenti i Dmitri Medvedev, në Astana, në kuadër të një samiti të komunitetit ekonomik euroaziatik ...

Borchardt: Palët në tryezë për zgjidhjen e krizës

Gazeta Start - 05.07.2010

Ambasadori gjerman, Gerard Borchardt, vuri në dukje rëndësinë e dialogut mes palëve për të zgjidhur ngërçin që ka përfshirë politikën shqiptare prej mëse një viti.

Medvedev letër Obamës për festën kombëtare

Gazeta Start - 05.07.2010

Moskë - Presidenti i Rusisë, Dmitri Medvedev, në një letër dërguar homologut, Barack Obama theksoi se tentativat për prishjen e marrëdhënieve mes dy vendeve janë të dështuara.

Rumani, 10 të vdekur pas rrëzimit të një avioni stërvitor

Gazeta Start - 05.07.2010

Bukuresht - Të paktën 10 persona humbën jetën dhe tre të tjerë u plagosen pasi avioni me të cilin po udhëtonin u aksidentua në aerodromin e Tuzlas, në juglindje të kontesë së Konstancës në Rumani.

Rompuy i shqetësuar për dhunën në veri të Kosovës

Gazeta Start - 05.07.2010

Lubjanë - Presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, është shprehur i shqetësuar për shkallëzimin e dhunës në veri të Kosovës. Pas një takimi me kryeministrin slloven Borut Pahor në Brdo, në kuadër të turneut ballkanik, të dy ...