TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ja çfarë thonë qytetarët në Maqedoni për marrëveshjen për emrin

Ina - 17.06.2018

Në një anketë të realizuar nga Alsat M në Shkup e Tetovë qytetarët mirëpritën marrëveshjen dhe besojnë se kjo i hap rrugën euroatlantike vendit. Me qirinj në duar, rreth 20 protestues para Kuvendit ...

Presidenti i Kosovës, Thaçi përshëndet marrëveshjen e emrit

Alsat - 17.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Thaçi përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se integrimi ...

Partia e Gruevskit ka disa fjalë për Zaevin pasi nënshkroi marrëveshjen

Lajm - 17.06.2018

Pas nënshkrimit të marrëveshjes historike mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit, i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi nga partia opozitare VMRO-DPMNE.

Presidenti Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë

Portalb - 17.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Thaçi përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se integrimi ...

VMRO: Zaev është politikani i vetëm në Botë që e ka ndryshuar emrin e shtetit të vet

Portalb - 17.06.2018

Pas nënshkrimit të marrëveshjes historike mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit, i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi nga partia opozitare VMRO-DPMNE.

Presidenti Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë

Lajmi.net - 17.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Thaçi përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se integrimi ...

Nënshkrimi i marrëveshjes, Lëvizja BESA: te ne nuk ishte premtim bosh, por diçka që u bë realitet

Portalb - 17.06.2018

“Ne mund të mburremi se sot e realizuam një pjesë të detyrimit tonë ndaj votuesve shqiptarë dhe qytetarëve të vendit. Hisja më e madhe tashmë është marrë – Maqedonia shkon sigurisht drejt NATO-s.

Porosia e Zaevit nga Psarades: Zgjodhëm marrëveshjen që bashkon

Ina - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij para firmosjes së marrëveshjes theksoi se kjo marrëveshje hap një faqe të re për dy vendet dhe të ardhmen e tyre në Evropën e bashkuar.

Ditë historike, Maqedonia nënshkroi marrëveshjen për emrin me Greqinë (VIDEO)

Portalb - 17.06.2018

10.35- Sapo u nënshkrua marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë. Me të, Maqedonia merr emrin “Maqedonia e Veriut”. 10.30- Fjalim mban kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev.

Maqedonia dhe Greqia nënshkruajnë marrëveshjen për emrin

Evropaelire - 17.06.2018

Maqedonia dhe Greqia të dielën nënshkruan marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit. Dokumenti që parasheh emrin, "Maqedonia e Veriut", u nënshkrua në Prespë, në pjesën e Greqisë ...

Ditë historike nënshkrimi i marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë

Portalb - 17.06.2018

Prof. Dr. Nehat Ramadani Marrëveshja që ka bekimin e SHBA-ve, dhe shteteve të civilizuara, nuk ka dyshim për sukses. Marrëveshja mbi emrin, dëshmoi lidership, politikanë vizionarë dhe të guximshëm në ...

Marrëveshja Maqedoni-Greqi, një faqe e re bashkëpunimi në Ballkan

Evropaelire - 17.06.2018

Marrëveshja e arritur mes Maqedonisë dhe Greqinë, për ndryshimin e emrit në “Republika e Maqedonisë së Veriut”, paraqet një bazament shumë të shëndoshë për t'i dhënë fund kontestit dy dekadësh, mes ...

Fillon protesta e opozitës në Manastir

Zhurnal - 17.06.2018

Me qindra protestues janë duke protestuar me këngë popullore, flamuj maqedonas e pankarta ku cilësojnë si tradhtarë Zaevin dhe Dimitrovin, madje në disa të tilla u vërejtën e dhe thirrje për vdekjen ...

Partitë shqiptare përshëndesin marrëveshjen

Zhurnal - 17.06.2018

Kemi merituar tërësisht datën për fillimin e negociatave në Samitin e këshillit të Bashkimit Evropian në fund të këtij muaji si dhe ftesën për anëtarësim në NATO në Samitin e korrikut që do të mbahet ...

Lëvizja BESA: E përshëndesim marrëveshjen Maqedoni-Greqi

Lajm - 17.06.2018

Sot, kur u nënshkrua marrëveshja ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë, Lëvizja BESA gjen rastin t’i përgëzojë kryeministrat Zaev dhe Cipras, si dhe ministrat e Jashtëm, ...

Lëvizja Besa: E përshëndesim marrëveshjen Maqedoni-Greqi

Zhurnal - 17.06.2018

Momenti i dytë i rëndësishëm për ne është fakti që Lëvizja BESA u bë pjesë e shumicës parlamentare dhe e qeverisë pikërisht për këto arsye dhe kjo sot u valorizua.

Anketë, qytetarët të ndarë për emrin

Alsat - 17.06.2018

Qytetarët të ndarë në mendime për marrëveshjen për emrin. Në një anketë të realizuar nga Alsat M në Shkup e Tetovës qytetarët mirëpritën marrëveshjen dhe besojnë se kjo i hap rrugën euroatlantike ...

Hoti uron Maqedoninë për marrëveshjen me Greqinë

Lajmi.net - 17.06.2018

Sot është nënshkruar marrëveshja në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për ndryshimin e emrit, ku prej tash ajo thirret Maqedonia Veriore. Shefi i Grupit Parlamentarë të LDK-së, Avdullah Hoti, ka uruar ...

Çështja e emrit, bisedimet që zgjaten 27 vite

Alsat - 17.06.2018

Pas një pauze prej tre vjetësh, në dhjetor të vitit të kaluar në Bruksel përfaqësuesi i Kombeve të Bashkuara, Metju Nimic rinisi bisedimet me përfaqësuesit nga Shkupi dhe Athina në përpjekje për të ...

Krejt çka ndodhi rreth marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

Koha.net - 17.06.2018

Republika e Maqedonisë Veriore është emri i ri për shtetin e deritanishëm të Maqedonisë. Greqia dhe Maqedonia e kanë arritur këtë marrëveshje pas kontestit 25 –vjeçar, raporton KTV.

Qytetarët në Maqedoni të ndarë për emrin

Koha.net - 17.06.2018

Në një anketë të realizuar nga Alsat M në Shkup e Tetovë qytetarët mirëpritën marrëveshjen dhe besojnë se kjo i hap rrugën euroatlantike vendit. Me qirinj në duar, rreth 20 protestues para Kuvendit ...

Nënshkruhet marrëveshja mes Greqisë dhe Maqedonisë

RTSH - 17.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe ai i Greqisë, Aleksis Tsipras e kanë vulosur me nënshkrimin e marrëveshjes zgjidhjen e çështjes së emrit. Marrëveshja u nënshkrua në zonën greke të Prespës.

Marrëveshja Maqedoni-Greqi, një faqe e re bashkëpunimi në Ballkan

Koha.net - 17.06.2018

Marrëveshja e arritur mes Maqedonisë dhe Greqinë, për ndryshimin e emrit në “Republika e Maqedonisë së Veriut”, paraqet një bazament shumë të shëndoshë për t'i dhënë fund kontestit dy dekadësh, mes ...

OBRM-PDUKM: Zaev është arma më e madhe çka pala greke e ka pasur gjatë bisedimeve

Telegrafi - 17.06.2018

Zoran Zaev është arma më e madhe çka deri më tani e ka pasur pala greke në bisedimet për emrin, përcjell Telegrafi Maqedoni. Zoran Zaev me këtë marrëveshje kryen tri punë të cilët sjellin dëme të ...

Zgjidhet kontesti i emrit në mes Maqedonisë dhe Greqisë, deklarohen kryeministrat për Marrëveshjen(Foto)

Gazeta Express - 17.06.2018

Ka përfunduar me buzë në gaz dhe përqafime konflikti i ngrirë disa-vjeçar për çështjen e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe ...

Nënshkruhet marrëveshja mes Greqisë e Maqedonisë për emrin e ri

Koha.net - 17.06.2018

Kryeministri i Greqisë dhe ai i Maqedonisë kanë arritur në rajonin kufitar të Prespës të dielën për ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes për t’i dhënë fund mosmarrëveshjes të vjetër mes dy ...

Presidenti Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë

Telegrafi - 17.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Thaçi përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se integrimi ...

Greqia dhe Maqedonia vulosin marrëveshjen për emrin: Bashkë drejt Europës

Mapo - 17.06.2018

Aleksis Tsipras udhëtonte i qetë mëngjesin e së dielës drejt zonës greke të Prespës, ku do të takohej me homologun maqedonas, Zoran Zaev. Kryeministri grek kishte marrë në xhep votëbesimin dhe ...

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, përpjekjet e Athinës dhe Shkupit

ABC News - 17.06.2018

Tashmë është zjgidhur përfundimisht kontesti i emrit mes Athinës dhe Shkupit. Por si kanë arritur dy vendet fqinje deri këtu? “Republika Socialiste e Maqedonisë” mbajti zgjedhjet e para ...

Mediat botërore shkruajnë për marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë

Telegrafi - 17.06.2018

“Greqia dhe Maqedonia kanë shkruar marrëveshje historike për t’i dhënë fund kontestit për emrin, shkruan Agjencia “France-Presse”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

LSDM: Maqedonia është rritur mbi politikat e izolimit dhe ndarjeve

Telegrafi - 17.06.2018

Maqedonia është rritur mbi politikat e izolimit dhe ndarjeve, identiteti është i garantuar, e ardhmja maqedonase është e siguruar, LSDM përgëzon me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes për emrin, ...

Ja çfarë thotë Hashim Thaçi për marrëveshjen mes Greqisë dhe Maqedonisë

Tetova Sot - 17.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përshëndetur nënshkrimin e marrëveshjes së emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Thaçi përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka thënë se integrimi ...

VMRO: Zaev është politikani i vetëm në Botë që e ka ndryshuar emrin e shtetit të vet

Tetova Sot - 17.06.2018

Pas nënshkrimit të marrëveshjes historike mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit, i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi nga partia opozitare VMRO-DPMNE.

​Qytetarët në Maqedoni të ndarë për emrin

Tetova Sot - 17.06.2018

Anketa u realizuar nga Alsat M. Në një anketë të realizuar nga Alsat M në Shkup e Tetovës qytetarët mirëpritën marrëveshjen dhe besojnë se kjo i hap rrugën euroatlantike vendit.

Zaev: Zgjodhëm marrëveshjen që bashkon

Tetova Sot - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij para firmosjes së marrëveshjes theksoi se kjo marrëveshje hap një faqe të re për dy vendet dhe të ardhmen e tyre në Evropën e bashkuar.

ANALIZA: Marrëveshja Maqedoni-Greqi, një faqe e re bashkëpunimi në Ballkan

Gazeta Tema - 17.06.2018

Marrëveshja e arritur mes Maqedonisë dhe Greqinë, për ndryshimin e emrit në “Republika e Maqedonisë së Veriut”, paraqet një bazament shumë të shëndoshë për t’i dhënë fund kontestit dy dekadësh, mes ...

Lëvizja BESA: E përshëndesim marrëveshjen Maqedoni-Greqi

Tetova Sot - 17.06.2018

Sot, kur u nënshkrua marrëveshja ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë, Lëvizja BESA gjen rastin t’i përgëzojë kryeministrat Zaev dhe Cipras, si dhe ministrat e Jashtëm, ...

Me përqafime dhe buzë në gaz përfundon me paqe konflikti ballkanik (FOTO)

Tetova Sot - 17.06.2018

Ka përfunduar me buzë në gaz dhe përqafime konflikti i ngrirë disa-vjeçar për çështjen e emrit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë. Sot, në një ceremoni të mbajtur në Prespë, Ministri i Jashtëm i ...

BBC shkruan për marrëveshjen historike mes Maqedonisë e Greqisë

Tetova Sot - 17.06.2018

Marrëveshja historike me Greqisë e Maqedonisë për çështjen e emrit është bërë lajm edhe i mediave të huaja. Së fundi është BBC ajo e cila ka ndarë një artikull për të informuar botën rreth kësaj ...

Bejta: Marrëveshja zhbllokon procesin e integrimit të Maqedonisë në NATO dhe BE

Flaka - 17.06.2018

U nënshkrua në Psaridis marrëveshja historike e emrit. Marrëveshja është vendimtare mes dy popujve duke bërë të mundur zgjidhjen e një kontest shumëvjeçar.

Muhamed Hoxha: Qeveria nesër ratifikon marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit

Tetova Sot - 17.06.2018

Qeveria e Republikës së Maqedonisë pritet që nesër ta ratifikoj marrëveshjen e nënshkruar sot me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit. Zëdhënësi i qeverisë maqedonase Muhamet Hoxha për mediat ...

Marrëveshja rregullon gjuhën dhe identitetin, përmendoret do të kenë historik të ri (Video)

Tetova Sot - 17.06.2018

Marrëveshja për mbylljen e kontestit shumëvjeçar për emrin, përmban propozimin e ndërmjetësuesit të OKB-së, Republika e Maqedonisë së Veriut, ndryshimin e Kushtetutës dhe implementimin gradual të ...

Guximi i Zaevit për të bërë shqiptarët garantë të Maqedonisë Veriore!

Gazeta Tema - 17.06.2018

Nga Mero Baze Në vitin 2010 kam pas të ftuar në studjo ne Shkup, Presidentin Ivanov, si kandidat per President, gjatë fushatës së tij të parë elektorale dhe duke e pyetur për cështjen e emrit të ...

Ja çfarë thonë qytetarët në Maqedoni për marrëveshjen për emrin

Antpress - 17.06.2018

Në një anketë të realizuar nga Alsat M në Shkup e Tetovë qytetarët mirëpritën marrëveshjen dhe besojnë se kjo i hap rrugën euroatlantike vendit. Me qirinj në duar, rreth 20 protestues para Kuvendit ...

Hashim Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin (FOTO)

Antpress - 17.06.2018

“Në emër të Kosovës, unë ngrohtësisht e përshëndes nënshkrimin e marrëveshjes së emrit. Kontribut i madh i paqes në rajonin tonë nga Tsipras e Zaev dhe ministrat e Jashtëm Kotzias e Dimitrov dhe i ...

Porosia e Zaevit nga Psarades: Zgjodhëm marrëveshjen që bashkon

Antpress - 17.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e tij para firmosjes së marrëveshjes theksoi se kjo marrëveshje hap një faqe të re për dy vendet dhe të ardhmen e tyre në Evropën e bashkuar.

(VIDEO) LAJM I FUNDIT: Nënshkruhet marrëveshja historike për emrin

Antpress - 17.06.2018

Ndërsa kryeministri grek marrëveshjen e ka vlerësuar si shumë të rëndësishme për të ardhmen e dyja vendeve. “Kjo është një marrëveshje patriotike mes dy popujve.

Anketë, qytetarët të ndarë për emrin

Antpress - 17.06.2018

17 June 2018 / 16:08 Qytetarët të ndarë në mendime për marrëveshjen për emrin. Në një anketë të realizuar nga Alsat M në Shkup e Tetovës qytetarët mirëpritën marrëveshjen dhe besojnë se kjo i hap ...

Çështja e emrit, bisedimet që zgjaten 27 vite

Antpress - 17.06.2018

17 June 2018 / 20:17 Pas një pauze prej tre vjetësh, në dhjetor të vitit të kaluar në Bruksel përfaqësuesi i Kombeve të Bashkuara, Metju Nimic rinisi bisedimet me përfaqësuesit nga Shkupi dhe Athina ...

Zaev: Marrëveshja me Greqinë jep sinjale për sjellje evropiane

SOT - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë në Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet ditën e diell me çka do të jepet sinjal për sjellje dhe mënyra evropiane në kohën kur “rajoni i ...

Emri i Maqedonisë shoqërohet me kundërshtime të ashpra/ Qeveria greke në krizë, kërkohet votëbesim

SOT - 16.06.2018

Kryeministri grek Alexis Tsipras është në pritje të votimit, që zë vend një ditë para takimit të dy ministrave të jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë, për nënshkrimin e marrëveshjes së emrit.

The Economist: “Njihuni me një shtet të ri: Maqedonia Veriore”

Ina - 16.06.2018

Njëra nga mediat më prestigjioze britanike ‘The Economist’ në botimin e saj të fundit publikon analizë për marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë me titull ...

Ministrja greke: Nuk e përkrahim marrëveshjen, Maqedonia është Greqi

Lajmi.net - 16.06.2018

Për ne, Maqedonia është Greqi dhe Greqia është Maqedoni, tha ministrja për Maqedoninë dhe Trakinë, Maria Kolia Caruha nga radhët e grekëve të pavarur, duke folur në debatin në parlament dhe e ...

Votë mosbesimi ndaj qeverisë greke pas vendimit për emrin e Maqedonisë

Portalb - 16.06.2018

Qeveria greke e krahut të majtë është përballur me votë mosbesimi dhe protesta më 16 qershor, për shkak të marrëveshjes me Maqedoninë, që zgjidhë çështjen e emrit.

Zaev: Marrëveshja me Greqinë jep sinjale për sjellje evropiane

Lajm - 16.06.2018

ryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë në Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet ditën e diell me çka do të jepet sinjal për sjellje dhe mënyra evropiane në kohën kur “rajoni i ...

Mocion mosbesimi ndaj Tsipras, pas marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

Lajmi.net - 16.06.2018

Qeveria greke e krahut të majtë është përballur me votë mosbesimi dhe protesta më 16 qershor, për shkak të marrëveshjes me Maqedoninë, që zgjidhë çështjen e emrit Kryeministri grek Alexis Tsipras ...

« The Economist » “Njihuni me një shtet të ri: Maqedonia Veriore”

Lajm - 16.06.2018

Njëra nga mediat më prestigjioze britanike ‘The Economist’ në botimin e saj të fundit publikon analizë për marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë me titull ...

Qeveria e Ciprasit në sprovë, sot votohet mocioni i mosbesimit

Ina - 16.06.2018

Qeveria greke e krahut të majtë është përballur me votë mosbesimi dhe protesta më 16 qershor, për shkak të marrëveshjes me Maqedoninë, që zgjidhë çështjen e emrit.

Ministrja greke: Nuk e përkrahim marrëveshjen, Maqedonia është Greqi

Ina - 16.06.2018

Për ne, Maqedonia është Greqi dhe Greqia është Maqedoni, tha ministrja për Maqedoninë dhe Trakinë, Maria Kolia Caruha nga radhët e Grekëve të pavarur, duke folur në debatin në parlament dhe e ...

Marrëveshja e emrit firmoset nesër në mëngjes

Alsat - 16.06.2018

Të dielën në ora 10 e 30 sipas orës lokale, në Prespën e anës Greke, nën mbikëqyrjen e diplomat ëve të rëndësishëm ndërkombëtar, do të nënshkruhet marrëveshja që i jep fund kontestit 25 vjeçar të ...

Votë mosbesimi ndaj qeverisë greke pas vendimit për emrin e Maqedonisë

Evropaelire - 16.06.2018

Qeveria greke e krahut të majtë është përballur me votë mosbesimi dhe protesta më 16 qershor, për shkak të marrëveshjes me Maqedoninë, që zgjidhë çështjen e emrit.

Ministrja greke: Nuk e përkrahim marrëveshjen, Maqedonia është Greqi

Alsat - 16.06.2018

Për ne, Maqedonia është Greqi dhe Greqia është Maqedoni, tha ministrja për Maqedoninë dhe Trakinë, Maria Kolia Caruha nga radhët e Grekëve të pavarur, duke folur në debatin në parlament dhe e ...

Zaev nga Strumica: Marrëveshja me Greqinë hap drejt Evropës

Alsat - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë nga Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet nesër dhe do të japë sinjal për qasje të Maqedonisë drejt Evropës”.

Greqi, vazhdon debati për marrëveshjen e emrit

Alsat - 16.06.2018

Një ditë para firmosjes së marrëveshjes së emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë, deputetët e Parlamentit Grek vazhdojnë me debat të ashpër në seancën ku do të votohet mosbesimi i Qeverisë së udhëhequr ...

Edhe sonte është mbajtur protestë para Kuvendit të Maqedonisë kundër marrëveshjes së emrit

Portalb - 16.06.2018

Edhe sonte para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë disa qytetarë kanë dalur në protestë për të shprehur revoltën e tyre në lidhje me ndryshimin e emrit të shtetit.

Zaev: Asgjë nuk do të ndodhë pas firmosjes së marrëveshjes

ABC News - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë nga Strumica deklaroi se marrëveshja që do të nënshkruhet të dielën me homologun grek për çështjen e emrit dhe do të japë sinjal për qasje të Maqedonisë ...

Votë mosbesimi ndaj qeverisë greke pas vendimit për emrin e Maqedonisë

Koha.net - 16.06.2018

Qeveria greke e krahut të majtë është përballur me votë mosbesimi dhe protesta më 16 qershor, për shkak të marrëveshjes me Maqedoninë, që zgjidhë çështjen e emrit.

Marrëveshjen për emrin Zaev e quan një hap të rëndësishëm drejt BE-së

Koha.net - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë nga Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet nesër dhe do të japë sinjal për qasje të Maqedonisë drejt Evropës Zaev tha se edhe para ...

Greqi, protesta kundër marrëveshjes së re mes Shkupit dhe Athinës

ABC News - 16.06.2018

Në Greqi, ndërsa në parlament debatohet lidhur me kërkesën e opozitës që ka paraqitur një mocion mosbesimi ndaj qeverisë për shkak të çështjes së emrit të Maqedonisë, në rrugët e Athinës kanë filluar ...

Ministrja greke për Maqedoninë: Nuk e pranojmë marrëveshjen për emrin

Koha.net - 16.06.2018

Për ne, Maqedonia është Greqi dhe Greqia është Maqedoni, tha ministrja për Maqedoninë dhe Trakinë, Maria Kolia Caruha. Duke folur në debatin në parlament dhe e përsëriti qëndrimin e partisë së saj se ...

Çështja e emrit të Maqedonisë, në Greqi protesta kundër marrëveshjes së re mes Shkupit dhe Athinës

BalkanWeb - 16.06.2018

Në Greqi, ndërsa në parlament debatohet lidhur me kërkesën e opozitës që ka paraqitur një mocion mosbesimi ndaj qeverisë për shkak të çështjes së emrit të Maqedonisë, në rrugët e Athinës kanë filluar ...

Zaev: Marrëveshja me Greqinë jep sinjale për sjellje evropiane

Telegrafi - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë në Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet ditën e diell me çka do të jepet sinjal për sjellje dhe mënyra evropiane në kohën kur “rajoni i ...

OBRM-PDUKM: Zaev e ka fshirë të kaluarën maqedonase

Telegrafi - 16.06.2018

Zoran Zaev vepron me turp me emrin Republika e Maqedonisë dhe pajtohet të ndryshojë identitetin maqedonas, vlerësojnë nga OBRM-PDUKM, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Marrëveshja Maqedoni-Greqi për emrin, ish-ambasadori Çejku: Si e priti faktori shqiptar

BalkanWeb - 16.06.2018

TIRANE- Ish-ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku, thotë se marrëveshja me Greqinë për çështjen e emrit, është një hap i madh përpara. Në emisionin “Kjo javë” me Nisida Tufën në “News24”, ...

Zaev nga Strumica: Marrëveshja me Greqinë hap drejt Evropës

Tetova Sot - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë nga Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet nesër dhe do të japë sinjal për qasje të Maqedonisë drejt Evropës”.

Votë mosbesimi dhe protesta ndaj qeverisë greke pas vendimit për emrin e Maqedonisë

Gazeta Tema - 16.06.2018

Qeveria greke e krahut të majtë është përballur me votë mosbesimi dhe protesta më 16 qershor, për shkak të marrëveshjes me Maqedoninë, që zgjidhë çështjen e emrit.

The Economist: “Njihuni me një shtet të ri: Maqedonia Veriore”

Tetova Sot - 16.06.2018

Njëra nga mediat më prestigjioze britanike ‘The Economist’ në botimin e saj të fundit publikon analizë për marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë me titull ...

Marrëveshja e emrit firmoset nesër në mëngjes (VIDEO)

Tetova Sot - 16.06.2018

Të dielën në ora 10 e 30 sipas orës lokale, në Prespën e anës Greke, nën mbikëqyrjen e diplomat ëve të rëndësishëm ndërkombëtar, do të nënshkruhet marrëveshja që i jep fund kontestit 25 vjeçar të ...

Ministrja greke: Nuk e përkrahim marrëveshjen, Maqedonia është Greqi

Tetova Sot - 16.06.2018

Për ne, Maqedonia është Greqi dhe Greqia është Maqedoni, tha ministrja për Maqedoninë dhe Trakinë, Maria Kolia Caruha nga radhët e Grekëve të pavarur, duke folur në debatin në parlament dhe e ...

Zaev: Edhe para marrëveshjes me Bullgarinë kishte protesta, por asgjë nuk humbën Maqedonia dhe Bullgaria

Tetova Sot - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka deklaruar dje nga Strumica se marrëveshja me Greqinë do të nënshkruhet të diellën ku do të dërgohet sinjal për sjellje europiane në kohën kur me “BE-në ...

Zaev: Marrëveshja me Greqinë jep sinjale për sjellje evropiane

Tetova Sot - 16.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë në Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet ditën e diell me çka do të jepet sinjal për sjellje dhe mënyra evropiane në kohën kur “rajoni i ...

Marrëveshja Maqedoni-Greqi për emrin, ish-ambasadori Çejku: Si e priti faktori shqiptar

Tetova Sot - 16.06.2018

TIRANE- Ish-ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku, thotë se marrëveshja me Greqinë për çështjen e emrit, është një hap i madh përpara. Në emisionin “Kjo javë” me Nisida Tufën në “News24”, ...

Edhe sonte është mbajtur protestë para Kuvendit të Maqedonisë kundër marrëveshjes së emrit

Flaka - 16.06.2018

Edhe sonte para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë disa qytetarë kanë dalur në protestë për të shprehur revoltën e tyre në lidhje me ndryshimin e emrit të shtetit.

Marrëveshja e emrit firmoset nesër në mëngjes

Flaka - 16.06.2018

Të dielën në ora 10 e 30 sipas orës lokale, në Prespën e anës Greke, nën mbikëqyrjen e diplomat ëve të rëndësishëm ndërkombëtar, do të nënshkruhet marrëveshja që i jep fund kontestit 25 vjeçar të ...

Angellov: Maqedonia mori atë që është më e mirë për çështjen e emrit

Flaka - 16.06.2018

Marrëveshja nuk është e përsosur, por Maqedonia mori atë që është më e mirë me marrëveshjen e emrit, tha udhëheqësi i Partisë Dinjiteti, Stojançe Angellov, përcjell FLAKA.

A kishte Maqedonia zgjedhje tjetër përpos erga omnes?

Flaka - 16.06.2018

Emri për përdorim të përgjithshëm akoma nxit qytetarët maqedonas. Sipas njohësve të problematikës së emrit, të cilët me vite merren me këtë çështje, Maqedonia në këtë fazë edhe nuk ka pasur shumë ...

Nesër nënshkrimi i marrëveshjes për emrin

Antpress - 16.06.2018

Gjatë nënshkrimit të marrëveshjes do të marrin pjesë edhe kryeministrat e të dy vendeve, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras. Në ceremoninë është paraparë edhe pjesëmarrja e përfaqësuesve të lartë të ...

Zaev nga Strumica: Marrëveshja me Greqinë hap drejt Evropës

Antpress - 16.06.2018

16 June 2018 / 12:25 Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev mbrëmë nga Strumicë deklaroi se marrëveshja do të nënshkruhet nesër dhe do të japë sinjal për qasje të Maqedonisë drejt Evropës”.

Ministrja greke: Nuk e përkrahim marrëveshjen, Maqedonia është Greqi

Antpress - 16.06.2018

Për ne, Maqedonia është Greqi dhe Greqia është Maqedoni, tha ministrja për Maqedoninë dhe Trakinë, Maria Kolia Caruha nga radhët e Grekëve të pavarur, duke folur në debatin në parlament dhe e ...

The Economist: “Njihuni me një shtet të ri: Maqedonia Veriore”

Antpress - 16.06.2018

Njëra nga mediat më prestigjioze britanike ‘The Economist’ në botimin e saj të fundit publikon analizë për marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë me titull ...

Marrëveshja e emrit firmoset nesër në mëngjes

Antpress - 16.06.2018

16 June 2018 / 15:30 Të dielën në ora 10 e 30 sipas orës lokale, në Prespën e anës Greke, nën mbikëqyrjen e diplomat ëve të rëndësishëm ndërkombëtar, do të nënshkruhet marrëveshja që i jep fund ...

Greqi, vazhdon debati për marrëveshjen e emrit

Antpress - 16.06.2018

16 June 2018 / 15:58 Një ditë para firmosjes së marrëveshjes së emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë, deputetët e Parlamentit Grek vazhdojnë me debat të ashpër në seancën ku do të votohet mosbesimi i ...

Zaev: Edhe para marrëveshjes me Bullgarinë kishte protesta, por asgjë nuk humbën Maqedonia dhe Bullgaria

Antpress - 16.06.2018

“Është e rëndësishme që e gjithë kjo po ndodhë në kohën kur Ballkani po udhëheqë me BE-në, gjegjësisht Bullgaria po udhëheqë BE-në. Veçmas jam i gëzuar që Europës i dërguam sinjal për sjellje ...

Ekspertët amerikanë: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, një hap i madh përpara

Ina - 15.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, u shprehën pjesëmarrësit në një diskutim për Ballkanin në ...

Qeveria miraton marrëveshjen me Greqinë

Ina - 15.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar në ueb faqen zyrtare të qeverisë.

Hapet drita jeshile për emrin e ri, qeveria maqedonase miraton marrëveshjen me Greqinë

SOT - 15.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar. Marrëveshja përfundimtare për tejkalimin e dallimeve rreth ...

Protesta në Greqi kundër marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

Lajmi.net - 15.06.2018

Në Greqi, protestues të shumtë kanë dalë sot (e premte) në rrugët e Athinës, duke kënduar himnin kombëtar dhe duke valëvitur flamuj grekë, për të protestuar kundër marrëveshjes së arritur mes ...

Zaevi e Ahmeti të djersitur. Ja pesë pikat që duhet të përmbushen

Ina - 15.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, por ky është vetëm fillimi i fundit.

Xhozef: vetëm Rusia nuk i gëzohet marrëveshjes Maqedoni – Greqi

Portalb - 15.06.2018

Përparimi i Ballkanit në rrugën drejt Bashkimit Evropian dhe NATO përballet me ndikimin rus, dobësimit të demokracisë së Ballkanit Perëndimor dhe politikës aktuale të SHBA-ve.

Marrëveshja do të nënshkruhet në territorin grek, ndërsa dreka në territorin e Maqedonisë

Portalb - 15.06.2018

Marrëveshja midis Maqedonisë dhe Greqisë do të nënshkruhet në Prespë në territorin grek, ndërsa më pas do të pasojë një drekë në territorin e Maqedonisë, mëson korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Marrëveshja Maqedoni-Greqi, publike për qytetarët

Alsat - 15.06.2018

Për Qeverinë e Maqedonisë, gjëja më e rëndësishme është që me Marrëveshjen me Greqinë janë mbrojtur dinjiteti, identiteti kombëtar, kulturor dhe i përgjithshëm i popullit maqedonas.

Të dielën nënshkruhet marrëveshja Maqedoni – Greqi

Portalb - 15.06.2018

Ministrat e punëve të jashtme të Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Koxias të dielën në rajonin e Prespës do ta nënshkruajnë marrëveshjen përfundimtare për ...

Eksperti britanik: Marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës është korrekte dhe e balancuar

Portalb - 15.06.2018

Marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri të Maqedonisë është korrekt dhe i balancuar, dhe paraqet hap shumë të rëndësishëm, deklaroi eksperti për Evropën Juglindore nga Shkolla londineze ...

Ekspertët amerikanë: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, një hap i madh përpara

BalkanWeb - 15.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, u shprehën pjesëmarrësit në një diskutim për Ballkanin në ...

Zaev: Besoj fuqimisht te marrëveshja për emrin

Koha.net - 15.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se beson shumë në suksesin e marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë, sepse me identitet të qartë dhe të njohur për veçantinë e kombit maqedonas ...

Qeveria Zaev-Ahmeti pas marrëveshjes së emrit, ja pesë pikat që duhet të përmbushen

BalkanWeb - 15.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, por ky është vetëm fillimi.

Emri i ri, qeveria maqedonase miraton marrëveshjen me Greqinë

BalkanWeb - 15.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar . Marrëveshja përfundimtare për tejkalimin e dallimeve rreth ...

Zaev: Besoj fuqimisht te marrëveshja për emrin, hapet e ardhmja për vendin

BalkanWeb - 15.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se beson shumë në suksesin e marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë, sepse me identitet të qartë dhe të njohur për veçantinë e kombit maqedonas ...

Zaev: Fuqishëm besoj në marrëveshjen, më në fund mbyllet çështja me identitetin

Telegrafi - 15.06.2018

Kryeministri Zorna Zaev nëpërmjet rrjetit “Facebook” vlerëson se beson shumë në suksesin e marrëveshjes në mes Maqedonisë dhe Greqisë, sepse me pranimin e identitetit maqedonas më në fund mbyllet kjo ...

Zaev: Vendimin përfundimtar për emrin do ta sjellin qytetarët në referendum

Telegrafi - 15.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në intervistë për Prizma.mk, i dha fund dilemave se ku do të nënshkruhet marrëveshja historike mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin e ri ‘Maqedonia Veriore’, ...

Ker-Lindsay: Marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës është e drejtë dhe e balancuar

Telegrafi - 15.06.2018

Eskperti për Evropën Juglindore nga Universiteti i Londrës për ekonomi dhe shkenca politike, James Ker-Lindsay thotë se marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri të Maqedonisë është e drejtë ...

Zakharieva: Bëjmë gjithçka që Maqedonia të fillojë negociatat për anëtarësim në BE

Telegrafi - 15.06.2018

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Bullgarisë për fqinjësi të mirë dhe marrëveshja me Greqinë për kontestin e emrit janë shumë të rëndësishme dhe vlerësoj se marrëveshja e re me Greqinë nuk do të ketë ...

Shoqata maqedonase “Ilinden”, me seli në Tiranë, është kundër ndryshimit të emrit

Telegrafi - 15.06.2018

Shoqata Maqedonase “Ilinden” me seli në Tiranë dhe degë për Gollo Bërdo, përmes një deklarate, ashpër kundërshton marrëveshjen me Greqinë për ndryshimin e emrit të Republikës së Maqedonisë dhe ...

“Njihuni me një shtet të ri: Maqedonia Veriore”

Telegrafi - 15.06.2018

Njëra nga mediat më prestigjioze britanike ‘The Economist’ në botimin e saj të fundit publikon analizë për marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë me titull ...

Greqi: protesta kundër marrëveshjes së re mes Shkupit dhe Athinës

VOA - 15.06.2018

Në Greqi, ndërsa në parlament debatohet lidhur me kërkesën e opozitës që ka paraqitur një mocion mosbesimi ndaj qeverisë për shkak të çështjes së emrit të Maqedonisë, në rrugët e Athinës kanë filluar ...

Zaev: Besoj fuqimisht te marrëveshja për emrin, shkruhet një faqe e re në histori

Gazeta Tema - 15.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev deklaroi se beson shumë në suksesin e marrëveshjes midis Maqedonisë dhe Greqisë, sepse me identitet të qartë dhe të njohur për veçantinë e kombit maqedonas ...

Greqi: Protesta kundër marrëveshjes së re mes Shkupit dhe Athinës

Gazeta Tema - 15.06.2018

Në Greqi, ndërsa në parlament debatohet lidhur me kërkesën e opozitës që ka paraqitur një mocion mosbesimi ndaj qeverisë për shkak të çështjes së emrit të Maqedonisë, në rrugët e Athinës kanë filluar ...

Marrëveshja Maqedoni-Greqi, publike për qytetarët

Tetova Sot - 15.06.2018

Për Qeverinë e Maqedonisë, gjëja më e rëndësishme është që me Marrëveshjen me Greqinë janë mbrojtur dinjiteti, identiteti kombëtar, kulturor dhe i përgjithshëm i popullit maqedonas.

Emri i ri i Maqedonisë, letra Greke për Brukselin, para 26 qershorit

Tetova Sot - 15.06.2018

Letra greke në Bruksel për zhbllokimin e integrimit euroatlantik të Maqedonisë duhet të arrijë në BE dhe NATO përpara 26 qershorit, në ditën kur në Bruksel mbahet takimi I Këshillit të Ministrave të ...

Greqi: Protesta kundër marrëveshjes së re mes Shkupit dhe Athinës

Antpress - 15.06.2018

Në Greqi, protestues të shumtë kishin dalë sot (të premten) në rrugët e Athinës, duke kënduar himnin kombëtar dhe duke valëvitur flamuj, për të protestuar kundër marrëveshjes së arritur mes ...

Zaevi e Ahmeti të djersitur. Ja pesë pikat që duhet të përmbushen

Antpress - 15.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, por ky është vetëm fillimi i fundit.

Zaev: Fuqimisht besoj në këtë marrëveshje, përfundimisht mbyllet çështja për identitetin (FOTO)

Antpress - 15.06.2018

“Në seancën e 73-të e shqyrtuam dhe e miratuam raportin për marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit maqedonas-grek për emrin dhe për partneritetin strategjik.

Haradinaj përshëndet marrëveshjen e arritur midis Maqedonisë dhe Greqisë për emrin

Idividi - 14.06.2018

Prishtinë, 12 qershor 2018 (MIA) - Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas arritjes së marrëveshjes për emrin e Maqedonisë, ka thënë se "çdo lajm i mirë nga rajoni na përafron të gjithëve me ...

Kosovs e përshëndet marrëveshjen për emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë

Idividi - 14.06.2018

Prishtinë, 12 qershor 2018 (MIA) - Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Greqisë, për emrin e Republikës së Maqedonisë.

Dyshimet e ish- ministrit, Milo: Pse pala shqiptare nuk flet për detin me Greqinë?!

Portalb - 14.06.2018

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, shprehet optimist se marrëveshja e Shqipërisë me Greqinë për delimitimin e kufirit detar do të arrihet së shpejti.

Marrëveshjen Maqedoni-Greqi, Veseli: Model për fqinjët

Idividi - 14.06.2018

Prishtinë, 13 qershor 2018 (MIA) - Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit.

Non-pejper: Baza thelbësore e marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

Idividi - 14.06.2018

Shkup, 14 qershor 2018 (MIA) - Dinjiteti, identiteti kombëtar, kulturor dhe i përgjithshëm i popullit maqedonas mbrohen me marrëveshjen e arritur mes Republikës së Maqedonisë dhe Greqisë, duke iu ...

Sot në Qeveri miratohet marrëveshja për emrin

Alsat - 14.06.2018

Marrëveshja për zgjidhjen e emrit e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras sot pritet të miratohet në Qeveri. Qeveria pritet të diskutojë paraprakisht dhe më pas ta votojë ...

Qeveria e Maqedonisë e bëri publike marrëveshjen për emrin (VIDEO)

Ina - 14.06.2018

Qeveria e Maqedonisë, pas seancës së sotme e deklasifikoi marrëveshjen me Greqinë për emrin e shtetit, që ende nuk dihet kur edhe ku do të nënshkruhet edhe pse u tha të shtunën, njofton Portalb.mk .

Qeveria do ta shqyrtojë dhe deklasifikojë marrëveshjen me Greqinë

Idividi - 14.06.2018

Shkup, 14 qershor 2018 (MIA) - Marrëveshja për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar për emrin që e arritën kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras sot duhet të gjendet në seancën e Qeverisë së ...

Marrëveshja për qeveritë pozitive, për opozitat e dëmshme

Idividi - 14.06.2018

Shkup, 14 qershor 2018 (MIA) - Prejse kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras konfirmuan se kanë arritur marrëveshje për zgjidhjen e kontestit të emrit dhe i informuan ...

Qeveria e Maqedonisë sot pasdite zbulon Marrëveshjen Zaev-Cipras për emrin

Lajm - 14.06.2018

Qeveria e Maqedonisë, gjatë pasdites së sotme do të mbajë seancë, ku do të deklasifikohet edhe Marrëveshja e emrit, që do të nënshkruhet të shtunën nga kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe ai i ...

Shqiptarët në Maqedoni përkrahin marrëveshjen me Greqinë

Lajmi.net - 14.06.2018

Faktori politik shqiptar në Maqedoni thekson se marrëveshja, Maqedoni-Greqi për zgjidhjen e kontestit të emrit i hap rrugë integrimit të Maqedonisë në NATO dhe Bashkimin Evropian, megjithëse asnjëra ...

Arritja e Marrëveshjes, me lëndë piroteknike u protestua në Shkup (VIDEO)

Portalb - 14.06.2018

Sot, para Kuvendit të Maqedonisë janë mbajtur protesta, si shenjë revolte e Marrëveshjes së emrit Maqedoni – Greqi, njofton Portalb.mk . Gjatë protestës është përdorur mjet piroteknik, ku njëri nga ...

Ali Ahmeti: të shtunën do të nënshkruhet Marrëveshja Maqedoni – Greqi

Portalb - 14.06.2018

Kryetari Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti në intervistë për telvizionin e Kosovës “T7” ka njoftuar se Marrëveshja Maqedoni – Greqi do të nënshkruhet këtë të shtunë, njofton ...

‘Republika e Maqedonisë së Veriut’, e pranueshme për shqiptarët

Lajmi.net - 14.06.2018

Përfaqësuesit politikë dhe analistët shqiptarë në Maqedoni e kanë mirëpritur marrëveshjen e arritur me Greqinë për emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”, e cila, siç thonë ata, ia hap rrugën ...

Zgjidhja e emrit/ Miratohet marrëveshja e Maqedonisë me Greqinë

SOT - 14.06.2018

Ditën e sotme do të merret vendimi për të zgjidhur emrin e ri të Maqedonisë, mes kryeministrave të dy vendeve, Maqedoni-Greqi. Qeveria e Maqedonisë fillimisht do diskutojë dhe më pas do votojë ...

Qeveria sot i jep vizë emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut”, ja detajet

Ina - 14.06.2018

Marrëveshja për zgjidhjen e emrit e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras sot pritet të miratohet në Qeveri dhe të bëhet publike, informon INA.

Qeveria e Maqedonisë e bëri publike marrëveshjen me Greqinë për emrin e shtetit (VIDEO)

Portalb - 14.06.2018

Qeveria e Maqedonisë, pas seancës së sotme e deklasifikoi marrëveshjen me Greqinë për emrin e shtetit, që ende nuk dihet kur edhe ku do të nënshkruhet edhe pse u tha të shtunën, njofton Portalb.mk .

VMRO-DPMNE: Zaev i ka shitur interesat më të larta kombëtare

Idividi - 14.06.2018

Shkup, 14 qershor 2018 (MIA) - Në reagimin e VMRO-DPMNE-së thuhet se opinioni grek dje e ka parë marrëveshjen që e pranoi Zaev. E pritur, sepse autoritetet e Republikës së Greqisë fqinje duan të ...

Presidenti i Maqedonisë refuzon të nënshkruajë marrëveshjen me Greqinë

SOT - 14.06.2018

Pas entuziazmit për arritjen e marrëveshjes së emrit të ri të Maqedonisë mes Shkupit dhe Athinës, ka ardhur dje pengesa e parë serioze teksa presidenti maqedon Gjeorge Ivanov bëri të qartë se nuk do ...

Athina publikoi Marrëveshjen për emrin: 19 faqe në gjuhën angleze (FOTO)

Portalb - 14.06.2018

Media greke “Katimerini” ka publikuar Marrëveshjen e arrirë ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë në lidhje me çështjen e emrit. Marrëveshja përmban 19 faqe dhe është në gjuhën angleze, njofton Portalb.mk.

Shkup, edhe sonte protestë për marrëveshjen për emrin

Portalb - 14.06.2018

Përpara Kuvendit të Maqedonisë, sot për të dytën ditë është protestuar për marrëveshjen mes Greqisë dhe Maqedonisë për ndryshimin e emrit, njofton Portalb.mk .

Emri, Qeveria miratoi marrëveshjen me Greqinë

Alsat - 14.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar . Marrëveshja përfundimtare për tejkalimin e dallimeve rreth ...

Marrëveshja e brendshme kosovare

Lajmi.net - 14.06.2018

Është momenti i fundit për ta bërë këtë Marrëveshjen tonë të brendshme për kapitullin konkludues të bisedimeve me Serbinë. Një çerek shekulli kohë, një mori problemesh politike dhe ekonomike, tension ...

Shqiptarët në Maqedoni përkrahin marrëveshjen me Greqinë

Evropaelire - 14.06.2018

Faktori politik shqiptar në Maqedoni thekson se marrëveshja, Maqedoni-Greqi për zgjidhjen e kontestit të emrit i hap rrugë integrimit të Maqedonisë në NATO dhe Bashkimin Evropian, megjithëse asnjëra ...

Analizë: Partitë greke për marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë

Idividi - 14.06.2018

Athinë, 14 qershor 2018 (MIA) - Ekzistimi i gjuhës maqedonase dhe kombit maqedonas në marrëveshjen ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë janë vërejtjet kryesore nga partitë opozitare greke, pasi ishte ...

Qeveria e Maqedonisë miraton sot marrëveshjen me Greqinë për zgjidhjen e emrit

BalkanWeb - 14.06.2018

SHKUP – Marrëveshja për zgjidhjen e emrit e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras sot pritet të miratohet në Qeveri dhe të bëhet publike.

Flakë e shpërthime mbrëmë në Shkup kundër emrit të ri të Maqedonisë

Koha.net - 14.06.2018

Me këndimin e këngëve patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë po zhvillohet protesta para kuvendit të Maqedonisë kundër ndryshimit të emrit.

Qeveria miratoi marrëveshjen me Greqinë për emrin e ri

Mapo - 14.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar . Marrëveshja përfundimtare për tejkalimin e dallimeve rreth ...

Zaev më herët ishte betuar se nuk ndryshohet emri i Maqedonisë (Video)

Telegrafi - 14.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev të martën publikoi vendimin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, të dakorduar me palën greke dhe homologun e tij Alexis Tsipras.

Qeveria e Shkupit miraton sot marrëveshjen për emrin

ABC News - 14.06.2018

Qeveria e Shkupit pritet të miratojë sot marrëveshjen historike për emrin të arritur me Greqinë. Mediat e dy vendeve raportojnë se akordi do të firmoset mes dy kryeministrave të shtunën në Prespë.

Shkup, vazhdojnë protestat kundër marrëveshjes me Greqinë

Telegrafi - 14.06.2018

Dita e dytë e protestave para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për shkak të marrëveshjes së arritur me Greqinë për zgjidhjen e kontestit të emrit.

Qeveria e Maqedonisë e deklasifikoi marrëveshjen me Greqinë, publikohet teksti (Video)

Telegrafi - 14.06.2018

Qeveria e Maqedonisë në seancën e sotme bëri deklasifikimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontetsit të emrit dhe lejoi publikim të saj, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Ekspertët amerikanë: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, një hap i madh përpara

VOA - 14.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, u shprehën pjesëmarrësit në një diskutim për Ballkanin në ...

Opozitat e dy vendeve kundër: Akuzojnë marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

Java News - 14.06.2018

Autoritetet maqedonase presin që brenda pak ditësh ta nënshkruajnë me palën greke marrëveshjen e arritur për emrin e ri të Maqedonisë. Por, pakënaqësitë janë të dukshme sidomos tek partitë opozitare ...

Sot në Qeveri miratohet marrëveshja për emrin

Tetova Sot - 14.06.2018

Marrëveshja për zgjidhjen e emrit e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras sot pritet të miratohet në Qeveri. Qeveria pritet të diskutojë paraprakisht dhe më pas ta votojë ...

Ekspertët amerikanë: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, një hap i madh përpara

Tetova Sot - 14.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, u shprehën pjesëmarrësit në një diskutim për Ballkanin në ...

Qeveria miratoi marrëveshjen me Greqinë

Tetova Sot - 14.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar në ëeb faqen zyrtare të qeverisë.

Ekspertët amerikanë: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, një hap i madh përpara

Flaka - 14.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, u shprehën pjesëmarrësit në një diskutim për Ballkanin në ...

Maqedonia/Zëvendëskryeministri Osmani: Marrëveshja, kapitull i ri për rajonin

Java News - 14.06.2018

Bujar Osmani, zëvendëskryeministër i Maqedonisë për Integrime Evropiane, ka thënë se marrëveshja me Greqinë për emrin e shtetit maqedonas shënon hapjen e një kapitulli të ri për rajonin.Dy shtetet u ...

VIDEO/ Shkup, protesta kundër marrëveshjes me Greqinë për emrin

Java News - 14.06.2018

Në Shkup janë zhvilluar mbrëmjen e kësaj të mërkure protesta për të kundërshtuar marrëveshjen me Greqinë për çështjen e emrit. Me këngë patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë ...

Qeveria miratoi marrëveshjen me Greqinë

Flaka - 14.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar në ëeb faqen zyrtare të qeverisë.

Non-pejper: Baza thelbësore e marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

Tetova Sot - 14.06.2018

Dinjiteti, identiteti kombëtar, kulturor dhe i përgjithshëm i popullit maqedonas mbrohen me marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë, duke iu referuar non-pejperit qeveritar.

Qeveria miraton marrëveshjen me Greqinë

Antpress - 14.06.2018

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar në ueb faqen zyrtare të qeverisë.

Non-pejper: Baza thelbësore e marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

Antpress - 14.06.2018

Me marrëveshjen, gjuha maqedonase është konfirmuar, identiteti është ruajtur. Kemi të drejtë të përcaktohemi si maqedonas pa asnjë kufizim, theksohet në dokument.

Qeveria sot i jep vizë emrit “Republika e Maqedonisë së Veriut”, ja detajet

Antpress - 14.06.2018

Marrëveshja për zgjidhjen e emrit e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras sot pritet të miratohet në Qeveri dhe të bëhet publike, informon INA.

Ekspertët amerikanë: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, një hap i madh përpara

Antpress - 14.06.2018

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, u shprehën pjesëmarrësit në një diskutim për Ballkanin në ...

Qeveria e Maqedonisë e bëri publike marrëveshjen për emrin (VIDEO)

Antpress - 14.06.2018

Qeveria e Maqedonisë, pas seancës së sotme e deklasifikoi marrëveshjen me Greqinë për emrin e shtetit, që ende nuk dihet kur edhe ku do të nënshkruhet edhe pse u tha të shtunën, njofton Portalb.mk .

(FOTO) Qeveria sot publikon marrëveshjen me Greqinë

Antpress - 14.06.2018

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska mbrëmë në TV intervistë deklaroi se plani i Qeverisë sot duhet ta diskutojë dhe miratojë marrëveshjen dhe menjëherë pastaj me palën ...

(FOTO) Marrëveshja për qeverinë pozitive, për opozitën e dëmshme

Antpress - 14.06.2018

Në deklaratën e Ivanovit ka reaguar Qeveria e Republikës së Maqedonisë me qëndrim se për të ardhmen e Maqedonisë nuk vendos Ivanov, por qytetarët. Ndërkohë sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens ...

ASH: “Republika e Maqedonisë së Veriut”, moment i ri pozitiv që hap rrugë drejt integrimeve!

Lajm - 13.06.2018

Propozimi i ri për emrin e shtetit, “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat I bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së ...

ASH: “Republika e Maqedonisë së Veriut”, moment i ri pozitiv që hap rrugë drejt integrimeve

Portalb - 13.06.2018

Propozimi i ri për emrin e shtetit “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat i bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së ...

Autoritetet në Kosovë përshëndesin arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

Lajm - 13.06.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nëpërmjet faqes së tij në “Facebook” tha se në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës mirëpret marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe ...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

Ina - 13.06.2018

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati.

ASh deklarohet për emrin e ri të Maqedonisë

Ina - 13.06.2018

Propozimi i ri për emrin e shtetit “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat I bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së ...

Veseli: Marrëveshja për emrin, inkurajues për zgjidhjen e problemeve në Ballkan

Lajmi.net - 13.06.2018

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetu marrëveshjen për emrin mes Maqedonisë (Republika e Maqedonisë Veriore, emri i ri) dhe Greqisë.

Zaev e Dimitrov në raport tek Ivanovi

Ina - 13.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur ...

MPJ e Kosovës: Maqedonia dhe Greqia arritën marrëveshje historike

Portalb - 13.06.2018

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit do t’i kontribuojë forcimit të paqes në rajon, thuhet në urimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës drejtuar dy kryeministrave ...

Flakë dhe eksplodime para Kuvendit në Shkup, protestohet kundër emrit (VIDEO)

Ina - 13.06.2018

Me kendimin e këngëve patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë po zhvillohet protesta para kuvendit të Maqedonisë kundër ndryshimit të emrit.

Ivanov: Nuk do ta legalizoj marrëveshjen për emrin

Lajmi.net - 13.06.2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka bërë të ditur se nuk do ta dekretojë marrëveshjen për çështjen e emrit të dakorduar mes qeverive të Maqedonisë dhe Greqisë.

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

Lajmi.net - 13.06.2018

“Nuk ka rrënim të Aleksandrit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe ...

Bullgaria do të kërkojë garanci që marrëveshja për emrin nuk përmban pretendime ndaj fqinjëve

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Basha përshëndet zgjidhjen e kontestit: Tashmë Maqedonia Veriore meriton pranimin në NATO

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Fraksioni i VMRO-DPMNE-së: Maqedonia është gjunjëzuar me këtë zgjidhje për emrin

Zhurnal - 13.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Çekia, Sllovakia dhe Polonia: Të kënaqur nga zgjidhja mes Greqisë dhe Maqedonisë

Portalb - 13.06.2018

Gazeta ditore e Pragës “Lidove novini” në numrin e sotëm ka publikuar lajmin me titullin “Zgjidhet çështja? Maqedonia e Veriut”. Në lajm thuhet se “Greqia dhe Maqedonia kanë rënë dakord që të ...

Slovenia: Marrveshja e emrit Greqi-Maqedoni e mirë për Ballkanin

SOT - 13.06.2018

Presidenti i Slovenisë tha sot se marrëveshja për çështjen e emrit e arritur dje ems kryemisnitrave të Greqisë e Maqedonisë nxit vende të tjera të rajonit për të zgjidhur problemet e tyre.

Ekspert: Marrëveshja të jetë transparente

Alsat - 13.06.2018

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë duhet zbardhur plotësisht që të dihet fundi saj. Analistët vlerësojnë se mënyra se si Qeveria Zaev ka vepruar deri më tani, vështirë mund të garantojë zbatimin ...

MPJ: Maqedonia dhe Greqia arritën marrëveshje historike

Evropaelire - 13.06.2018

Marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për zgjidhjen e çështjes së emrit do t’i kontribuojë forcimit të paqes në rajon, thuhet në urimin e Ministrisë së Jashtme të Kosovës drejtuar dy kryeministrave ...

Garet: Marrëveshja i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së

Alsat - 13.06.2018

Ambasadori britanik në Republikën e Maqedonisë, Çarlls Garet përshëndeti marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin duke thënë se kjo do t’ia hapë ...

Rama përmes AA i çon “selam” Zaevit për çështjen e emrit: Pa shqiptarët…?!

Ina - 13.06.2018

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka komentuar zhvillimet e fundit në Maqedoni si dhe zgjidhjen e çështjes së emrit që tashmë është shpallur marrëveshja e re midis kryeministrave të Athinës dhe Shkupit.

Rama: Zgjidhja e emrit nuk mund të përjashtojë dakordsinë e faktorit shqiptar

Portalb - 13.06.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për Anadolu Agency thotë se ai dhe Qeveria e tij kanë qenë të akuzuar për përfshirje në punët e Brendshme të Maqedonisë, por tha se e vërteta ...

Qytetarët me qëndrime të ndara për ndryshimin e emrit

Alsat - 13.06.2018

Qytetarët shprehen të ndarë lidhur me paralajmërimet për ndryshimin e emrit të shtetit. Në një anketë të realizuar nga Alsat, disa prej tyre thonë se ishte koha e fundit për të arritur një ...

Emri i ri i Maqedonisë, Berisha: Duhet përshendetur

Portalb - 13.06.2018

Ish kryeminsitri Sali Berisha ka përshendetur nëpërmjet një shënimi në rrjetin social Facebook marrveshjen e arritur në mes të Skkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë.

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e BE-së, Mogherini përshëndet marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë

Portalb - 13.06.2018

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e Bashkimit Evropian (BE), Federica Mogherini ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras .

Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

DW - 13.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë "Republika e Maqedonisë së Veriut" do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të ...

Opinioni prej nesër mund ta shohë marrëveshjen për emrin, Qeveria do ta deklasifikojë

Portalb - 13.06.2018

Qeveria e Maqedonisë nesër në seancë do ta deklasifikojë marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit me Greqinë për ndryshimin e emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut.

Pesë minuta zgjati takimi Zaev – Mickoski

Portalb - 13.06.2018

Takimi mes kryeministrit Zoran Zav dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në Qeveri ka mbaruar për 5 minuta, njofton Portalb.mk . Tema e bisedës ka qenë marrëveshja për zgjidhjen e çështje ...

“Emri”, Rusia deklarohet për marrëveshjen e Maqedonisë me Greqinë

Portalb - 13.06.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Llavrov, ka shprehur shpresë që marrëveshja për emrin e Maqedonisë do të jetë në interes të Athinës dhe të Shkupit dhe se do ta përkrahin qytetarët e të ...

Shqiptarët më të zëshmit sa i përket emrit të Maqedonisë

Lajm - 13.06.2018

Emri i ri i Maqedonisë, sipas analistëve shqiptarë në Maqedoni është i mirëseardhur dhe kjo për shkak se ky kompromis e çon vendin drejt BE-së dhe NATO-së.

Ivanov: Nuk do ta legalizoj marrëveshjen për emrin

Evropaelire - 13.06.2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka bërë të ditur se nuk do ta dekretojë marrëveshjen për çështjen e emrit të dakorduar mes qeverive të Maqedonisë dhe Greqisë.

Nuk rrënohet Aleksandri i Madh, detaje nga marrëveshja e emrit Maqedoni – Greqi

Portalb - 13.06.2018

“Nuk ka rrënim të Aleksandërit të Madh, por ai mbetet si simbol i miqësisë ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. E njëjta do të ndodh edhe me përmendoren e Filipit të II-të dhe ...

Non Pejper: Thelbi i Marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit Maqedoni – Greqi

Portalb - 13.06.2018

Dinjiteti, kombësia, kultura dhe identiteti i përgjithshëm i popullit maqedonas janë mbrojtur me Marrëveshjen e arrirë ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë.

Autoritetet në Kosovë përshëndesin arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

BalkanWeb - 13.06.2018

PRISHTINE – Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nëpërmjet faqes së tij në “Facebook” tha se në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës mirëpret marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, reagime në Shkup

Koha.net - 13.06.2018

Autoritetet maqedonase presin që brenda pak ditësh ta nënshkruajnë me palën greke marrëveshjen e arritur për emrin e ri të Maqedonisë. Por, pakënaqësitë janë të dukshme sidomos tek partitë opozitare ...

Krerët e shtetit urojnë për marrëveshjen Shkup-Athinë për emrin, e quajnë inkurajues për rajonin

Telegrafi - 13.06.2018

Krerët e shtetit të Kosovës kanë uruar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për zgjidhjen e kontestit rreth emrit shtetëror të Maqedonisë, duke e quajtur këtë si model inkurajues për të gjithë ...

Gareth: Marrëveshja me Greqinë i hap Maqedonisë rrugën për NATO e BE

Koha.net - 13.06.2018

Ambasadori britanik në Shkup, Charles Gareth përshëndeti marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin duke thënë se kjo do t’ia hapë rrugën ...

Marrëveshja me Greqinë për emrin e ri të Maqedonisë, reagime në Shkup

BalkanWeb - 13.06.2018

Autoritetet maqedonase presin që brenda pak ditësh ta nënshkruajnë me palën greke marrëveshjen e arritur për emrin e ri të Maqedonisë. Por, pakënaqësitë janë të dukshme sidomos tek partitë opozitare ...

Marrëveshja për detin, Milo: Greqia optimiste. Pse pala shqiptare është e kursyer

Mapo - 13.06.2018

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, shprehet optimist se marrëveshja e Shqipërisë me Greqinë për delimitimin e kufirit detar do të arrihet së shpejti.

Zaev jep detaje: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

BalkanWeb - 13.06.2018

SHKUP – Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të ...

Emri i ri i Maqedonisë, Tirana përshëndet marrëveshjen

VOA - 13.06.2018

Autoritetet më të larta shtetërore dhe politike të Shqipërisë përshëndetën të martën në mbrëmje arritjen e marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri të Maqedonisë, duke zgjidhur në këtë ...

Me grafite e parulla kundër marrëveshjes së emrit për Maqedoninë (Foto)

Telegrafi - 13.06.2018

Një grup qytetarësh mbrëmë kanë shprehur revoltën e tyre kundër marrëveshjes për çështjen e emrit të Maqedonisë. Përmes grafiteve dhe parullave para Kuvendit të Maqedonisë, ata shkruan “Maqedonia е ...

Republika e Maqedonisë Veriore, zgjidhet mosmarrëveshja 27 vjeçare për emrin

VOA - 13.06.2018

Mosmarrëveshja 27 vjeçare midis Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit duket se është zgjidhur. Të dyja palët ranë dakort të martën që emri zyrtar i Maqedonisë të jetë Republika e Maqedonisë ...

Marrëveshjen Maqedoni-Greqi, Veseli e sheh model për fqinjët

Koha.net - 13.06.2018

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mbrëmë në mes të Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Veseli ka vlerësuar se kjo marrëveshje shërben si model ...

Autoritetet në Kosovë përshëndesin arritjen e marrëveshjes për Maqedoninë

VOA - 13.06.2018

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi nëpërmjet faqes së tij në Facebook tha se në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës mirëpret marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të Maqedonisë dhe ...

Krerët politik të Shqipërisë përshëndesin marrëveshjen Zaev dhe Tsipras, për emrin

Telegrafi - 13.06.2018

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta e ka përshëndetur marrëveshjen e arritur për kontestin me emrin në mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zaev dhe Tsipras, duke vlerësuar si historike, ...

Përshëndetet marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës për emrin e ri “Republika e Maqedonisë Veriore”

RTSH - 13.06.2018

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Antonio Guteres përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë, duke e cilësuar si “dukuri e lidershipit në rajon dhe më gjerë”.

‘Kathimerini’ publikon tekstin e “Marrëveshjes për Maqedoninë Veriore” (Dokument)

Telegrafi - 13.06.2018

Gazeta greke ‘Kathimerini’ publikoi dokumentin, për të cilin thotë se është verzioni zyrtar i marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit.

Shkup, Ivanov kundër marrëveshjes Zaev-Tsipras, nisin protesta

RTSH - 13.06.2018

Buzëqeshja pas arritjes së marrëveshje mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Tsipras për emrin e ri të Maqedonisë, duket se tashmë ka ngrirë.

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, reagime në Shkup

VOA - 13.06.2018

Autoritetet maqedonase presin që brenda pak ditësh ta nënshkruajnë me palën greke marrëveshjen e arritur për emrin e ri të Maqedonisë. Por, pakënaqësitë janë të dukshme sidomos tek partitë opozitare ...

Marrëveshja për detin, Milo: Greqia optimiste. Pse pala shqiptare është e kursyer në deklarata

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE- Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, shprehet optimist se marrëveshja e Shqipërisë me Greqinë për delimitimin e kufirit detar do të arrihet së shpejti.

Osmani: Marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë, kapitull i ri për rajonin

Koha.net - 13.06.2018

Bujar Osmani, zëvendëskryeministër i Maqedonisë për Integrime Evropiane, ka thënë se marrëveshja me Greqinë për emrin e shtetit maqedonas shënon hapjen e një kapitulli të ri për rajonin.

Marrëveshja e detit, Milo: Grekët optimistë, pse hesht qeveria shqiptare…?

Gazeta Tema - 13.06.2018

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, shprehet optimist se marrëveshja e Shqipërisë me Greqinë për delimitimin e kufirit detar do të arrihet së shpejti.

Gareth: Marrëveshja me Greqinë i hap Maqedonisë rrugën për NATO e BE

Flaka - 13.06.2018

Ambasadori britanik në Shkup, Charles Gareth përshëndeti marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin për emrin duke thënë se kjo do t’ia hapë rrugën ...

Marrëveshja e detit/ Milo: Grekët optimist, pse hesht qeveria shqiptare?

Java News - 13.06.2018

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, shprehet optimist se marrëveshja e Shqipërisë me Greqinë për delimitimin e kufirit detar do të arrihet së shpejti.

GARET: Marrëveshja i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së

Tetova Sot - 13.06.2018

Ambasadori britanik Çarls Garet sot ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin e emrit, transmeton Medial.mk.

Me grafite e parulla kundër marrëveshjes së emrit për Maqedoninë (FOTO)

Tetova Sot - 13.06.2018

Një grup qytetarësh mbrëmë kanë shprehur revoltën e tyre kundër marrëveshjes për çështjen e emrit të Maqedonisë. Përmes grafiteve dhe parullave para Kuvendit të Maqedonisë, ata shkruan “Maqedonia е ...

‘Kathimerini’ publikon tekstin e “Marrëveshjes për Maqedoninë Veriore”

Flaka - 13.06.2018

Gazeta greke ‘Kathimerini’ publikoi dokumentin, për të cilin thotë se është verzioni zyrtar i marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit.

“Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë”

Gazeta Tema - 13.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të ...

Opinioni prej nesër mund ta shohë marrëveshjen për emrin, Qeveria do ta deklasifikojë

Flaka - 13.06.2018

Qeveria e Maqedonisë nesër në seancë do ta deklasifikojë marrëveshjen e arritur për çështjen e emrit me Greqinë për ndryshimin e emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut.

ASH: “Republika e Maqedonisë së Veriut”, moment i ri pozitiv që hap rrugë drejt integrimeve!

Tetova Sot - 13.06.2018

Propozimi i ri për emrin e shtetit “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat I bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së ...

Non-pejper: Baza esenciale e marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

Flaka - 13.06.2018

Dinjiteti, identiteti kombëtar, kulturor dhe i përgjithshëm i popullit maqedonas mbrohen nga Marrëveshja e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë, përcjell FLAKA.

Zaev dhe Dimitrov do ta informojnë presidentin Ivanov për marrëveshjen

Tetova Sot - 13.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur ...

Maqedonia me erga omnes gati për të hapur derën për në BE dhe NATO

Flaka - 13.06.2018

Në pritje të marrëveshjes së plotë të emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë, analistët besojnë se humbja më e madhe është pranimi i erga omnes dhe ana më të mirë, shpërthimi i integrimeve ...

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

Antpress - 13.06.2018

Bashkë me emrin, besonte Athina, Maqedonia mund të ngrejë edhe pretendime rajonale ndaj veriut të Greqisë, rajon që po ashtu quhej Maqedoni. Megjithëse me këmbënguljen e Greqisë, Maqedonia e gdhëndi ...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

Antpress - 13.06.2018

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati.

ASh deklarohet për emrin e ri të Maqedonisë

Antpress - 13.06.2018

Propozimi i ri për emrin e shtetit “Republika e Maqedonisë së veriut”, që erdhi si rezultat I bisedimeve mes Greqisë dhe Maqedonisë, paraqet një moment të ri pozitiv në gjetjen e zgjidhjes së ...

Zaev e Dimitrov në raport tek Ivanovi

Antpress - 13.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov sot në orën 10 në takim të përbashkët në vilën “Vodno” do ta informojnë presidentin Gjorge Ivanov për marrëveshjen e arritur ...

Flakë dhe eksplodime para Kuvendit në Shkup, protestohet kundër emrit (VIDEO)

Antpress - 13.06.2018

Me kendimin e këngëve patriotike maqedonse dhe thirrje ofenduese kundër qeverisë po zhvillohet protesta para kuvendit të Maqedonisë kundër ndryshimit të emrit.

Rama përmes AA i çon “selam” Zaevit për çështjen e emrit: Pa shqiptarët…?!

Antpress - 13.06.2018

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka komentuar zhvillimet e fundit në Maqedoni si dhe zgjidhjen e çështjes së emrit që tashmë është shpallur marrëveshja e re midis kryeministrave të Athinës dhe Shkupit.

Arrihet marrëveshja me Greqinë, Maqedonia nga sot me emër të ri

Antpress - 13.06.2018

Dy kryeministrat Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev i janë drejtuar kombit me nga një mesazh. “Arritëm një marrëveshje historike me Greqinë. Kjo është një ditë e mirë për Maqedoninë.

GARET: Marrëveshja i hap rrugën Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së

Antpress - 13.06.2018

“Ajo nuk është mirë vetëm për Maqedoninë, por edhe për rajonin”, ka thënë Garet pas nënshkrimit të memorandumit për bashkëpunim me Qeverinë e Maqedonisë.

Haradinaj uron për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi

Lajmi.net - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i është gëzuar lajmit për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë. për arritjen e marrëveshjes për emrin e Maqedonisë me Greqinë.

Thaçi: Emri i ri i Maqedonisë, shpresë e re për paqen në rajon

Ina - 12.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të ...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

Lajm - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah ...

Zaev: Emri do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut

LajmiFundit - 12.06.2018

Është arritur marrëveshja mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka njoftuar se nga sot, emri i ri do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Marrëveshjen për emrin e Maqedonisë, Meta: Vjen në momentin e shumëpritur

SOT - 12.06.2018

Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Meta shprehet i gëzuar për arritjen e kësaj marrëveshje ...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

Ina - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah ...

Zaev: Nga sot, Republika e Maqedonisë së Veriut

Lajmi.net - 12.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka njoftuar për emrin e ri të Maqedonisë. “Sot është një ditë me e mirë për Maqedoninë, më shumë perspektivë dhe ditë më të mira për Maqedoninë po vijnë.

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

SOT - 12.06.2018

Historia e emrit filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet ...

Haradinaj ka dy fjalë lidhur me marrëveshjen për emrin

Ina - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e kësaj të fundit. Me këtë rast, Haradinaj ka uruar dy palët, duke ...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

Ina - 12.06.2018

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin.

Tetova shqiptare me krejt shefa maqedonas, ASH alarmon për diskriminim në polici

Ina - 12.06.2018

Aleanca për Shqiptarët ka denoncuar për diskriminim etnik në përfaqësimin në Sekretariatin e Punëve të Brendshme në Tetovë. Dega e kësaj partie përmes një konference me gazetarët theksoi se në një ...

Zaev e vendosë: Ky do jetë emri i Maqedonisë

Ina - 12.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për media në selinë e Qeverisë së Maqedonisë, së bashku me anëtarët e tjerë të qeverisë ka folur në lidhje me marrëveshjen eventuale për emrin e ri të ...

Tsipras: Kemi marrëveshje për emrin

Lajmi.net - 12.06.2018

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras tha se shteti i tij dhe Maqedonia kanë arritur marrëveshje për emrin. “Kemi marrëveshje. Jam i lumtur sepse është marrëveshje e mirë, që mbulon të gjitha ...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri /VIDEO

Ina - 12.06.2018

Arrihet marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit, kontest ky i cili për më shumë se dy dekada e mban të bllokuar procesin integrues të vendit.

Zaev reagon pas deklaratës së Ivanovit: duhet të ndihmosh, e jo të pengosh

Portalb - 12.06.2018

“Qytetarët janë ata që do të vendosin në referendum, dhe sigurisht, unë si kryeministër dhe Gjorge Ivanov si kryetar, duhet t’ju ndihmojmë qytetarëve, e jo t’i pengojmë”, kështu është shprehur ...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

Alsat - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah ...

Zaev: Republika Severna Makedonija, është emri i ri i shtetit (VIDEO)

Portalb - 12.06.2018

18:40 -Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev në konferencën e sotme për media njoftoi se emri i ri i shtetitdo të jetë Republika Severna Makedonija (Republika e Maqedonisë Veriore), raporton ...

Mediat greke për emrin, shpalosin detaje nga marrëveshja Zaev – Cipras

Portalb - 12.06.2018

Shumë media greke kanë publikuar thuajse në tërësi marrëveshjen, e cila u arrit ndërmjet kryeministrit të Greqisë, Aleksis Cipras dhe atij të Maqedonisë, Zoran Zaev.

Edhe Haradinaj e mirëpret marrëveshjen për emrin e Maqedonië

Lajmi.net - 12.06.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me ...

Marrëveshja për emrin nuk rrezikon identitetin maqedonas, por vetëm identitetin shqiptar?!

Lajm - 12.06.2018

Marrëveshja për emrin nuk rrezikon identitetin maqedonas. Mediumet greke kanë publikuar një pjesë të marrëveshjes, që sipas tyre është arritur mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë.

Opozita: Maqedonia mori Raport pozitiv, që të nxitet për të ndryshuar emrin

Portalb - 12.06.2018

Opozita maqedonase, VMRO-DPMNE-ja thotë se Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është pozitiv, vetëm që të nxitet Qeveria që të ndryshojë emrin, njofton Portalb.mk.

Aleanca denoncon Agim Nuhiun dhe BDI-në për diskriminim etnik në policinë e Tetovës (Video)

Lajm - 12.06.2018

Aleanca denoncon Agim Nuhiun dhe BDI-në për diskriminim etnik në policinë e Tetovës (VIdeo) Të njoftojmë opinionin për mënyrën e diskriminimit që bëhet në kuadër të Ministrisë së punëve të brendshme ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Historike

SOT - 12.06.2018

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas marrëveshjes së arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në rrjetin social Twitter Rama ka uruar vendet dhe liderët duke e ...

Zaev: Nga sot, Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 12.06.2018

Sot është një ditë me e mirë për Maqedoninë, më shumë perspektivë dhe ditë më të mira për Maqedoninë po vijnë. Kemi një marrëveshje historike mes Greqisë dhe vendit tonë.

ASH-ja për punësimet në sektorët e MPB-së: ka trefish më shumë maqedonas, se sa shqiptarë (VIDEO)

Portalb - 12.06.2018

Partia opozitare shqiptare, Aleanca për Shqiptarët (ASH), nëpërmjet një konference që u mbajt sot në Tetovë ka reaguar ndaj Ministrisë për Punë të Brendshme, duke shprehur pakënaqësi, për siç thonë ...

Zaev konfirmon: Maqedonia e Veriut, emri i ri

Evropaelire - 12.06.2018

"Republika e Maqedonisë së Veriut", është propozimi i ri për emrin e Maqedonisë, ka bërë të ditur kryeministri Zoran Zaev në një paraqitje para mediave pak çaste pas bisedës telefonike me ...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri i shtetit

Alsat - 12.06.2018

Arrihet marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit, kontest ky i cili për më shumë se dy dekada e mban të bllokuar procesin integrues të vendit.

Përfundon telefonata e dytë Zaev – Cipras, më në fund arrihet marrëveshja

Ina - 12.06.2018

Biseda e dytë telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipas është realizuar pak minuta më parë, me të cilën është arritur marrëveshja për emrin, in.

Osmani: BDI-ja mbështet qeverinë për çështjen e emrit

Zhurnal - 12.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Meta përshëndet marrëveshjen rreth emrit të Maqedonisë

Lajmi.net - 12.06.2018

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Ditmir Bushati, kanë reaguar për arritjen e marrëveshjes Maqedoni-Greqi për çështjen e emrit të ...

Maqedonia dhe Greqia, 27 vjet përplasje për një emër

Lajmi.net - 12.06.2018

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene.

Mediat në Maqedoni zbulojnë marrëveshjen që pritet të nënshkruhet mes Zaev dhe Cipras

BalkanWeb - 12.06.2018

MAQEDONI – Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë ...

Haradinaj i gëzohet marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë, për emrin

Telegrafi - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas arritjes së marrëveshjes për emrin e Maqedonisë, ka thënë se “çdo lajm i mirë nga rajoni na përafron të gjithëve me strukturat dhe vlerat euro-atlantike ...

Mediat publikojnë marrëveshjen e arritur mes Zaev dhe Tsipras

ABC News - 12.06.2018

Mediat greke dhe ato maqedonase kanë konfirmuar se kryeministrat Zaev dhe Tsipras kanë arritur marrëveshjen e shumëpritur për cështjene emrit me anë të një bisede telefonike.

Çfarë përmban marrëveshja Zaev-Tzipras?

Koha.net - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri nga ...

Zaev: Nga sot, Republika e Maqedonisë së Veriut

Koha.net - 12.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka thënë se është arritur marrëveshja për emrin, sipas të cilës nga sot ky vend do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut.

Haradinaj i gëzohet lajmit për marrëveshjen Maqedoni – Greqi

Koha.net - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas arritjes së marrëveshjes për emrin e Maqedonisë, ka thënë se çdo lajm i mirë nga rajoni “na përafron të gjithëve me strukturat dhe vlerat euro-atlantike ...

Arrihet marrëveshja për çështjen emrit të Maqedonisë

ABC News - 12.06.2018

Biseda e dytë telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipas është realizuar pak minuta më parë, me të cilën është arritur marrëveshja për emrin.

Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

Koha.net - 12.06.2018

Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për ...

Arrihet marrëveshja me Greqinë, zbulohet emri i ri i Maqedonisë

BalkanWeb - 12.06.2018

SHKUP-Është arritur marrëveshja mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Gjatë një deklarate për mediat, kryeministrit i Maqedonisë, Zoran Zaev tha se duke nisur nga sot Maqedoni do quhet ...

Mediat greke: Zaev-Tsipras bien dakord për emrin “Maqedonia e Veriut”

Koha.net - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek Aleksis Tsipras, ndërkohë që marrëveshja midis dy vendeve do të nënshkruhet ...

Këto janë të rejat e fundit në lidhje me kontestin e emrit të Maqedonisë

Telegrafi - 12.06.2018

Maqedonia dhe Greqia janë duke e përfunduar kontestin 27 vjeçar dhe si duket kjo do të rezultojë me një marrëveshje mes kryeministrave të të dy vendeve.

Zaev: Emri do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut

Gazeta Express - 12.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e sotme për media në selinë e Qeverisë së Maqedonisë, së bashku me anëtarët e tjerë të qeverisë ka folur në lidhje me marrëveshjen eventuale për emrin e ri të ...

Përfundon biseda e dytë telefonike mes Zaev dhe Tsipras, kryeministri i Maqedonisë cakton konferencë për shtyp

Telegrafi - 12.06.2018

Sot në ora 18 sipas kohës lokale në Greqi, kryeministri grek Alexis Tsipras do të takohet me presidentin Prokopis Pavlopoulos. Tsipras në pallatin presidencial do ta informojë presidentin grek për ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Dy liderë të vendeve fqinje bënë historinë

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE- Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Përmes një postimi në Twitter, Rama përgëzon fqinjët për emrin e ri Republika e ...

Sipas mediave greke, Marrëveshja për emrin do të nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

Telegrafi - 12.06.2018

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke.

Meta përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë: Vjen në momentin e shumëpritur

BalkanWeb - 12.06.2018

TIRANE – Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë.

Thaçi përshëndet marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

Telegrafi - 12.06.2018

Presidenti Hashim Thaçi e ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së sotme mes Maqedonisë dhe Greqisë për emrin e Republikës së Maqedonisë. Thaçi, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se, Ky ...

Zyrtarizon Zaev, Republika e Maqedonisë Veriore (Video)

Telegrafi - 12.06.2018

Në konferencën për shtyp të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në të cilën kryeministri Zoran Zaev tregoi detajet nga bisedat telefonike të realizuara me kryeministrin grek, Alexis Tsipras për ...

Meta e Rama përshëndesin marrëveshjen për emrin e Maqedonisë

ABC News - 12.06.2018

Pas njoftimit të arritjes së marrëveshjes për çështjen e emrit mes Greqisë dhe asaj që tashmë do të quhet Republika e Maqedonisë së Veriut, ka reaguar edhe Tirana zyrtare.

Tsipras dhe Zaev arrinë marrëveshjen, lind Republika e Maqedonisë Veriore

RTSH - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi ju kanë dhënë fund mosmarrëveshjeve për më shumë se dy dekada e gjysëm dhe kanë vendosur që ish Republika Jugosllave e Maqedonisë të ketë ketej e tutje emrin Republika e Maqedonisë ...

Zaev-Tsipras bien dakord për emrin, mediat: Do quhet “Republika e Maqedonisë Veriore”

Gazeta Tema - 12.06.2018

Athina dhe Shkupi duket se kanë rënë dakord për të zgjidhur çështjen e emrit të Maqedonisë. Mediat greke dhe ato maqedonase kanë shkruar se dy kryeministrat, Tzipras e Zaev, janë dakordësuar që emri ...

Haradinaj mirëpret marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Tetova Sot - 12.06.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. Nëpërmjet llogarisë së tij në Facebook, Haradinaj thotë se ngjarjet e tilla përafrojnë gjithë rajonin me ...

Tetova shqiptare me krejt shefa maqedonas, ASH alarmon për diskriminim në polici

Tetova Sot - 12.06.2018

Aleanca për Shqiptarët ka denoncuar për diskriminim etnik në përfaqësimin në Sekretariatin e Punëve të Brendshme në Tetovë. Dega e kësaj partie përmes një konference me gazetarët theksoi se në një ...

Haradinaj i gëzohet marrëveshjes Maqedoni- Greqi

Flaka - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e kësaj të fundit. Me këtë rast, Haradinaj ka uruar dy palët, duke ...

Thaçi: Emri i ri i Maqedonisë, shpresë e re për paqen në rajon

Tetova Sot - 12.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të ...

Opozita: Maqedonia mori Raport pozitiv, që të nxitet për të ndryshuar emrin

Flaka - 12.06.2018

Opozita maqedonase, VMRO-DPMNE-ja thotë se Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është pozitiv, vetëm që të nxitet Qeveria që të ndryshojë emrin.

Vajgl: Hapet rruga për anëtarësim në BE dhe në NATO

Tetova Sot - 12.06.2018

Raportuesi i Maqedonisë në Parlamentin Evropian Ivo Vajgëll duke e përshëndetur marrëveshjen e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras thekson se hapet rruga për anëtarësimin e ...

Sipas mediave greke, Marrëveshja për emrin do të nënshkruhet këtë fundjavë në Prespë

Tetova Sot - 12.06.2018

Republika Maqedonia Veriore është emri i ri i IRJM-së, emër që është dakorduar mes kryeministrave Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev, shkruajnë mediat greke.

Meta: Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, historike dhe në momentin e duhur!

Java News - 12.06.2018

Përmes një postimi në Twitter, presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Meta shprehet i gëzuar për arritjen e kësaj marrëveshje ...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

Tetova Sot - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah ...

Opozita: Maqedonia mori Raport pozitiv, që të nxitet për të ndryshuar emrin

Tetova Sot - 12.06.2018

Opozita maqedonase, VMRO-DPMNE-ja thotë se Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është pozitiv, vetëm që të nxitet Qeveria që të ndryshojë emrin, njofton Portalb.mk.

Gjatë vikendit nënshkruhet marrëveshja me Greqinë

Flaka - 12.06.2018

Gjatë vikendit do të nënshkruhet marrëveshja me Greqinë, por ende nuk ka informacione se ku do të takohen dy kryeministrat. Kryeministri Zoran Zaev tha se nga sot emri i ri i do të jetë Republika e ...

Maqedoni- Greqi, odiseja 27 vjeçare e përplasjeve për një emër

Java News - 12.06.2018

Gjithçka filloi në vitin 1991, me shpalljen e pavarësisë së Maqedonisë. Ish-Republika Jugosllave e quajti veten Republika e Maqedonisë dhe zgjodhi një flamur, që Greqisë i kujtonte simbolet helene.

Zyrtare/ Marrëveshje historike, nga sot quhet Republika e Maqedonisë së Veriut

Java News - 12.06.2018

Është arritur marrëveshja historike mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka njoftuar pas telefonatës së dytë me Cipras brenda ditës, se nga sot, emri i ...

Ja si do të jetë emri i ri i Maqedonisë

Gazeta Tema - 12.06.2018

Maqedonia dhe Greqia janë pajtuar t’i japin fund çështjes së emrit të Maqedonisë, të kontestuar për më shumë se dy dekada. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, tha se është arritur marrëveshje ...

Marrëveshja për emrin e Maqedonisë, Rama: Dy liderë progresistë bënë historinë

Java News - 12.06.2018

Greqia dhe Maqedonia arritën sot një marrëveshje historike. Pas negociatave të shumta mes palëve, dy kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras zyrtarizuan akordin për emrin e ri të vendit fqinj.

Haradinaj i gëzohet marrëveshjes Maqedoni- Greqi

Tetova Sot - 12.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas lajmit për arritjen e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin e kësaj të fundit. Me këtë rast, Haradinaj ka uruar dy palët, duke ...

BBC: Maqedonia dhe Greqia i japin fund problemit 27 vjeçar

Tetova Sot - 12.06.2018

Arritja e zgjidhje për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë u përhap në gjithë botën. Përveç prej disa lider të partive të caktuara, marrëveshja u përshëndet edhe nga përfaqësuesja e lartë për ...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

Tetova Sot - 12.06.2018

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin.

Vajgëll: Hapet rruga për anëtarësim në BE dhe në NATO

Flaka - 12.06.2018

Raportuesi i Maqedonisë në Parlamentin Evropian Ivo Vajgëll duke e përshëndetur marrëveshjen e arritur midis kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras thekson se hapet rruga për anëtarësimin e ...

Emri i ri i Maqedonisë, Rama-Bushati përshëndesin arritjen e marrëveshjes

Tetova Sot - 12.06.2018

Entuziazmin për arritjen e një marrëveshjes mes Tsipras dhe Zaev për emrin e ri të Maqedonisë nuk e ka fshehur as ministri jonë i Jashtëm, Ditmirt Bushati.

(VIDEO) LAJM I FUNDIT: Arrihet marrëveshja Maqedoni- Greqi për emrin

Antpress - 12.06.2018

Me këtë marrëveshje do të kemi identitetin, gjuhën dhe kulturën tonë. Nga sot e tutje nuk do të quhemi më FYROM-as, por maqedonas. Nga sot emri i ri i do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, ...

Thaçi: Emri i ri i Maqedonisë, shpresë e re për paqen në rajon

Antpress - 12.06.2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë. “Në emër të institucioneve dhe popullit të Kosovës, e mirëpres marrëveshjen për çështjen e emrit në mes të ...

Hashim Thaçi ka mirëpritur marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Antpress - 12.06.2018

“Ky është një lajm i mirë për të dy vendet dhe për rrugën e Maqedonisë drejt NATO-s dhe BE-së. Është një mundësi e re për të forcuar edhe më shumë paqen dhe stabilitetin në tërë rajonin tone”, ka ...

Ekskluzive: Kjo është marrëveshja që pritet ta nënshkruajnë Zaev dhe Cipras?!

Antpress - 12.06.2018

Republika e Maqedonisë së Veriut për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm (erga omnes) e verifikuar me ndryshime kushtetuese, është baza e marrëveshjes që pritet të nënshkruhet në Prespë deri kah ...

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

Antpress - 12.06.2018

Pasi Maqedonia dhe Greqia arritën një marrëveshje për emrin, reagon edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta. Sipas Metës ky lajm i mirë vjen si një perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin.

Meta: Marrëveshja Maqedoni – Greqi, perspektivë e qartë euroatlantike për rajonin

Antpress - 12.06.2018

“Shumë i gëzuar për marrëveshjen historike mbi emrin e Maqedonisë! Vjen në momentin e shumëpritur si një perspektivë më e qartë euroatlantike për rajonin tonë.

Tetova shqiptare me krejt shefa maqedonas, ASH alarmon për diskriminim në polici

Antpress - 12.06.2018

Aleanca për Shqiptarët ka denoncuar për diskriminim etnik në përfaqësimin në Sekretariatin e Punëve të Brendshme në Tetovë. Dega e kësaj partie përmes një konference me gazetarët theksoi se në një ...

LAJM I FUNDIT: Gjatë vikendit nënshkruhet marrëveshja me Greqinë

Antpress - 12.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev tha se nga sot emri i ri i do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, nacionaliteti maqedonas të veriut, gjuha maqedonase dhe po ashtu do të përkthehet në të gjitha gjuhët e ...

Republika e Maqedonisë së Veriut, emri i ri /VIDEO

Antpress - 12.06.2018

Arrihet marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit, kontest ky i cili për më shumë se dy dekada e mban të bllokuar procesin integrues të vendit.

Përfundon telefonata e dytë Zaev – Cipras, më në fund arrihet marrëveshja

Antpress - 12.06.2018

Biseda e dytë telefonike mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipas është realizuar pak minuta më parë, me të cilën është arritur marrëveshja për emrin, in.

Insistimi amerikan për çështjen e emrit me Greqinë pritet të jep rezultat pozitiv

Portalb - 11.06.2018

Spekulime të shumta sillen rreth zgjidhjes së çështjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë, por megjithatë ende nuk ka asgjë konkrete lidhur me finalizimin e bisedimeve rreth këtij problem.

Emri i Maqedonisë, kryeministri jep njoftimin: Jemi në fund të negociatave

LajmiFundit - 11.06.2018

Duket se çështjes së emrit të ri të Maqedonisë po i vjen fundit dhe këtë gjë e ka deklaruar vetë Kryeministria greke. Bisedimet mes kryeministrit maqedonas Zoran Zaev dhe atij grek Aleksis Tsipras ...

Qeveria greke konfirmon se nesër përsëri do të ketë bisedë telefonike në mes Zaev dhe Tsipras

Lajm - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev sot pati një bisedë telefonike 60 minutëshe me kryeministrin grek Alexis Tsipras. Zaev dhe Tsipras diskutuan çështjet e mbetura dhe morën në konsideratë disa ide për zgjidhje.

Të martën dita vendimtare për emrin, Zaev optimist

Evropaelire - 11.06.2018

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras kanë zhvilluar bisedën e shumëpritur telefonike lidhur me marrëveshjen e mundshme mes dy shteteve për zgjidhjen e kontestit të ...

Sipas “Kathimerinit”, marrëveshja për emrin e Maqedonisë është gati

Koha.net - 11.06.2018

Greqia dhe IRJM janë në garë me kohën për përfundimin e negociatave për zgjidhjen e kontestit për emrin, me qëllim që të mbërrihet Samiti i BE-së në fund të këtij muaji shkruan gazeta greke ...

“Zaev dhe Tsipras zhvilluan bisedë telefonike”

Telegrafi - 11.06.2018

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras biseduan për orë të tëra në telefon, njoftojnë mediat greke, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Qeveria greke konfirmon se nesër përsëri do të ketë bisedë telefonike në mes Zaev dhe Tsipras

Telegrafi - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev sot pati një bisedë telefonike 60 minutëshe me kryeministrin grek Alexis Tsipras. Zaev dhe Tsipras diskutuan çështjet e mbetura dhe morën në konsideratë disa ide për zgjidhje.

Zaev bisedoi në telefon me Tsiprasin për çështjen e emrit, optimist se zgjidhja është afër

Koha.net - 11.06.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ai i Greqisë Aleksis Tsipras sot kanë komunikuar përmes telefonit. Nga Qeveria maqedonase informojnë se biseda ka filluar në orën 14, ndërsa ka zgjatur një ...

Sipas “Kathimerinit”, marrëveshja për emrin e Maqedonisë është gati

Tetova Sot - 11.06.2018

Greqia dhe IRJM janë në garë me kohën për përfundimin e negociatave për zgjidhjen e kontestit për emrin, me qëllim që të mbërrihet Samiti i BE-së në fund të këtij muaji shkruan gazeta greke ...

Pala greke konfirmon, edhe nesër do të ketë bisedë telefonike në mes Zaev dhe Tsipras

Flaka - 11.06.2018

Kryeministri Zoran Zaev sot pati një bisedë telefonike 60 minutëshe me kryeministrin grek Alexis Tsipras. Zaev dhe Tsipras diskutuan çështjet e mbetura dhe morën në konsideratë disa ide për zgjidhje.

Deri në samitin e BE-së edhe 17 ditë, a do të arrihet zgjidhje?

Flaka - 11.06.2018

Sot, kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras diskutuan një orë për mosmarrëveshjen për emrin. Disa ide janë konsideruar, dhe kryeministrat do të bisedojnë përsëri nesër.