TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përmbytjet, vazhdon gjendja problematike në disa qytete të vendit

Shekulli - 05.12.2010

Vazhdon të mbetet problematike gjendja në Fushë-Krujë dhe në fshatin Nikël pranë tij. Uji i cili ka dalë nga lumi Zezë përmbyti dy lagje të qytetit: "Adem Gjeli" e "Bakushe Visha", rreth 70 % të qytetit.

Myftiu i Shkodrës Topallit: Nuk është faji i Zotit, por i njerëzve

Shekulli - 05.12.2010

Gjatë së shtunës nuk pati asnjë përmirësim të situatës. Por tashmë ka ndryshuar mënyra e jetesës së banorëve të cilët udhëtojnë me varka, e blejnë bukën shumë më shtrenjtë, kanë vështirësi në ushqime, përdorin ujë të klorifikuar në ...

Meta: Ujësjellësi i Shkodrës është i sigurt

Gazeta Start - 05.12.2010

Shkodër – Numri dy i qeverisë, Ilir Meta, ka inspektuar këtë të diel pompat e Ujësjellësit të Shkodrës, duke theksuar se ujësjellësi do të jetë në gjendje funksionale dhe në siguri të lartë.

Situata në rajonet e përmbytura në Shkodër

BBC - 05.12.2010

Edhe sot situata në rajonet e përmbytura në Shkodër konsiderohet e rëndë, ndonëse përmirësimi i motit ka ndikuar sadopak në dhënien e ndihmës për banoret e rrezikuar.

Na mori lumi !

24 orë - 05.12.2010

Shkoder 4 dhjetor 2010, Foto Armando Babani Përmbytjet tashmë kanë filluar të zëvendësohen nga një tjetër shqetësim në Shkodër, e pikërisht nga problemet e higjienës.

Vlorë, situatë e rëndë nga përmbytjet

Top Channel - 05.12.2010

Situatë e rëndë në Vlorë si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Vjosë. Niveli i ujit në lumin Vjosë ka kaluar urën e vjetër të Mifolit. Si pasojë, janë dëmtuar dhjetra shtëpi si dhe janë përmbytur dhjetra hektarë tokë.

Evakuohen dy të sëmurë nga Dajçi, ndotet ujësjellësi i Shkodrës

LajmiFundit - 05.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Reshjet e shiut kanë pushuar sot në të gjithë qarkun e Shkodrës ku gjatë natës së kaluar dhe sot në mëngjes, nuk është konstatuar rritje e nivelit të pranisë së ujit.

Vlorë, situatë e rëndë nga përmbytjet

Lajm - 05.12.2010

Situatë e rëndë në Vlorë si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Vjosë. Niveli i ujit në lumin Vjosë ka kaluar urën e vjetër të Mifolit. Si pasojë, janë dëmtuar dhjetra shtëpi si dhe janë përmbytur dhjetra hektarë tokë.

Shqipëri: Edhe më tej situatë e rëndë nga përmbytjet

Evropaelire - 05.12.2010

Në Shqipëri vazhdon situta e rëndë më përmbytjet. Ndërsa Shkodra ka disa ditë që është nën ujë, situata është përkeqësuar edhe në Vlorë për shkak të daljes nga shtrati të lumit Vjosë.

Edhe më tej situatë e rëndë nga përmbytjet në Shqipëri

Shqipmedia - 05.12.2010

Njoftohet se janë dëmtuar dhjetëra shtëpi si dhe janë përmbytur dhjetëra hektarë tokë. Ndërkohë, ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto ka takuar ambasadorët e BE dhe NATO të akredituar në Shqipëri, të cilët i ka informuar rreth situatës në ...

Shqipëri: Edhe më tej situatë e rëndë nga përmbytjet

Alsat - 05.12.2010

Në Shqipëri vazhdon situata e rëndë më përmbytjet. Ndërsa Shkodra ka disa ditë që është nën ujë, situata është përkeqësuar edhe në Vlorë për shkak të daljes nga shtrati të lumit Vjosë.

Meta : Siguri maksimale për ujësjellësin e Shkodrës

LajmiFundit - 05.12.2010

SHKODËR—Lajmifundit-- Zv.Kryeministri dhe Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Z. Ilir Meta, së bashku me Ministrin e Punëve Publike dhe Transporteve, Z.

Del nga shtrati lumi Vjosë

Top Channel - 05.12.2010

Harta e përmbytjeve po zgjerohet edhe në jug te vendit. Lumi Vjosa doli nga shtrati duke sjellë një situatë jonormale në fshatin Ferras. Për shkak të prurjeve të shumta të ujit dhe çarjes së argjinaturës së ndërtuar dy ditët e fundit, janë ...

Vjosa del nga shtrati, përmbyten 500 ha tokë e 20 banesa në Fier

LajmiFundit - 05.12.2010

FIER – Lajmifundit – Rreth 500 hektarë tokë janë përmbytur në qarkun e Fierit si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Vjosa. Rreth 15 banesa mësohet se janë përmbytur në fshatin Ferras.

Shkodër, 14 mijë ha tokë nën ujë, 12 mijë të evakuuar, 2600 banesa të përmbytura

LajmiFundit - 05.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Bilanci i përmbytjeve në Shkodër është i rënduar. Ditën e sotme, siç raportohet nga Shtabi i Emergjencës numërohen 14 mijë hektarë tokë e mbuluar nga uji.

Vjosa del nga shtrati, përmbyten disa banesa

Ina - 05.12.2010

Lumi Vjosa ka dalë nga shtrati duke shkaktuar probleme në disa zona në rrethin e Vlorës. Niveli i ujit ka qenë i lartë, ndërkohë që siuata e lehtësuar e rreshjeve ka bërë që të ngadalësohet ngritja e nivelit të lumit dhe të përmbyten vetëm ...

Rama: Duhet një operacion radikal anti-përmbytje

Top Channel - 05.12.2010

Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, është shprehur se nëse nuk ndërhyhet, “Shkodra dhe Shqipëria do të përmbyten rregullisht”. Gjatë vizitës së tij në Torovicë, Rama u shpreh se duhet një operacon radikal anti-përmbytje dhe se “duhet ...

Mbi 14 mijë hektarë nën ujë

Evropaelire - 05.12.2010

Zona veriperëndimore e Shqipërisë vazhdon të përballet me përmbytje. Aktualisht gjenden nën ujë 14,130 hektarë tokë dhe janë përmbytur 2580 shtëpi.

Përmbytjet, disa persona sheshin bukë me trefishin e çmimit në Shkodër

LajmiFundit - 05.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Disa individë raportohet se kanë filluar të abuzojnë me situatën e krijuar nga përmbytjet në Shkodër. Ndërkohë që Bashkia e qytetit ka marrë përsipër furnizimin e banorëve me ushqime, raportohet se individë të ...

Përmbytjet, Olldashi kundër Ramës

Top Channel - 05.12.2010

Ministri i Transporteve Sokol Olldashi ka kritikuar kreun socialist se po keqpërdor përmbytjet në Shkodër. Për Olldashin, zoti Rama duhet të kishte ardhur më parë në Shkodër, kur qyteti ishte goditur nga reshjet e shiut.

Vjosa përmbyt Vlorën e Fierin

Top Channel - 05.12.2010

Harta e përmbytjeve po zgjerohet edhe në jug të vendit. Lumi Vjosa doli nga shtrati duke shkaktuar përmbytje në Fier dhe më vonë edhe në Vlorë. (UPDATE) Në fshatin Ferras për shkak të prurjeve të shumta të ujit dhe çarjes së argjinaturës ...

Përmbytje historike detyrojnë vendet e Ballkanit të kërkojnë ndihmë

SETimes - 05.12.2010

05/12/2010 PODGORICË, Mali i Zi -- Shirat e rrëmbyer kanë çuar lumin Drina në nivelin më të lartë në 100 vjet, duke bërë që zyrtarët në Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi dhe Mali i Zi të shpallin gjendjen e emergjencës nga përmbytjet në zonat ...

Përmbytjet, Rama: Të rishikohet buxheti

Top Channel - 05.12.2010

Në një lidhje të drejpërdrejtë nga Shkodra me edicionin informativ të orës 15:00 në Top Channel, kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama bëri thirrje për një operacion radikal për të rindërtuar sistemet mbrojtëse në Shkodër e në të gjithë ...

Shkodër, rritet sipërfaqja e përmbytur

Top Channel - 05.12.2010

Edhe pse gjatë ditës së sotme nuk pati reshje shiu, situata mbrëmjen e sotme në Shkodër paraqitej disi më e rënduar. Sipas të dhënave të publikuara nga Komiteti Ndërministror i Emergjencave Civile, sipërfaqja e tokës që ndodhet nën ...

Përmbytjet, Duka: Investime elektorale

Top Channel - 05.12.2010

Njolla e zonave të përmbytura, në gjithë vendin po zgjerohet çdo ditë e më shumë, duke rrezikuar shumë shtëpi e ...

Përmbytje edhe në Kosovë

Top Channel - 05.12.2010

Moti i keq dhe përmbytjet kanë përfshirë edhe Kosovën ashtu si pjesë të tjera të ...

Emergjencë në Shkodër, 13950 ha nën ujë, 11500 të evakuuar Topi: Permbytjet kritike

BalkanWeb - 05.12.2010

Qarku i Shkodrës prej ditësh përjeton momente të vështira mes përmbytjeve të shkaktuara nga fryrja e liqenit te Shkodrës, lumit Buna, e Drin. Niveli i ujit në hyrje të qytetit rreth 80 cm.

Shkodra nën ujë, shpresë te ndërprerja e reshjeve

Koha.net - 05.12.2010

Shkodër, 5 dhjetor - Qarku i Shkodrës edhe sot vazhdon të përjetojë momente të vështira nga përmbytjet e shkaktuara nga fryrja e liqenit te Shkodrës, lumit Buna, e Drin.

Vlorë, situatë e rëndë nga përmbytjet

Yll Press - 05.12.2010

Niveli i ujit në lumin Vjosë ka kaluar urën e vjetër të Mifolit. Si pasojë, janë dëmtuar dhjetra shtëpi si dhe janë përmbytur dhjetra hektarë tokë. Situatë e rëndë në Vlorë si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Vjosë.

Dhjetëra shtëpi të përmbytura në Vlorë

Botasot - 05.12.2010

Situatë e rëndë në Vlorë si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Vjosë. Niveli i ujit në lumin Vjosë ka kaluar urën e vjetër të Mifolit. Si pasojë, janë dëmtuar dhjetëra shtëpi si dhe janë përmbytur dhjetëra hektarë tokë.

Në Shqipëri po vazhdon situata e rëndë nga përmbytjet

Botasot - 05.12.2010

Në Shqipëri vazhdon situta e rëndë më përmbytjet. Ndërsa Shkodra ka disa ditë që është nën ujë, situata është përkeqësuar edhe në Vlorë për shkak të daljes nga shtrati të lumit Vjosë.

Shqipëri, vazhdon situata e rëndë nga përmbytjet

Yll Press - 05.12.2010

“Falenderoj Italinë për paketën e ndihmës, Austrinë për menaxhimin e mirë të situatës. I informova ambasadorët përsa i takon zonave të përmbytura, banorëve të evakuuar, shtëpive të përmbytura dhe u paraqita nevojat më emergjente për ...

Lumi Vjosa doli nga shtrati, përkeqësohet situata në disa zona

Botasot - 05.12.2010

Harta e përmbytjeve po zgjerohet edhe në jug të Shqipërisë. Lumi Vjosa doli nga shtrati duke sjellë një situatë jonormale në fshatin Ferras. Për shkak të prurjeve të shumta të ujit dhe çarjes së argjinaturës së ndërtuar dy ditët e fundit, ...

Policia dhe ushtria në zonat e përmbytura në qarkun e Shkodrës

Botasot - 05.12.2010

Rreth 1 mijë efektiva të policisë së shtetit dhe rreth 500 efektivë të forcave të armatosura janë duke kryer veprimet operacionale në terren në zonat e përmbytura në qarkun e Shkodrës me rreth 80 mjete të Ministrisë së Brendshme dhe 120 ...

Përmbytjet, ja rrethet me probleme

BalkanWeb - 05.12.2010

TIRANE -Shqipëria noton në ujë. Deri pak ditë më parë flitej vetëm për zonën e Shkodrës. Por vetëm një ditë më vonë, për shkak të reshjeve të shiut që nuk po mbarojnë, shumë zona të disa rretheve në vend janë nën ujë.

Vlorë, del Vjosa nga shtrati, nën ujë 10 banesa

BalkanWeb - 05.12.2010

VLORE -Një situtatë përmbytjesh goditi dhe disa familje që banonin përgjatë lumit Vjosë. Korrespondenti për News24, Enrik Mehmeti njoftoi sot se niveli i Vjosës u rrit gjatë natës duke shkaktuar përmbytjen e 10 banesave që gjenden në ...

Shkodra ende mbetet nën ujë

Botasot - 05.12.2010

Në Shqipëri vazhdon situata e rëndë me përmbytjet. Ndërsa Shkodra ka disa ditë që është nën ujë, situata është përkeqësuar edhe në Vlorë, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Vjosë.

Shkodër,14130 hektarë nën ujë Basha: Situata mbetet e rëndë apel për evakuim

Botasot - 05.12.2010

SHKODER- Qarku i Shkodrës prej ditësh përjeton momente të vështira mes përmbytjeve të shkaktuara nga fryrja e liqenit te Shkodrës, lumit Buna, e Drin si dhe shkarkimet nga 3 HEC-et me liqenet e tyre te tejmbushur.

Shkodra ende mbetet nën ujë

Lajmetsot - 05.12.2010

Postuar me: 05 December, 2010 04:07:00 Shkodra ende mbetet nën ujë Në Shqipëri vazhdon situata e rëndë me përmbytjet. Ndërsa Shkodra ka disa ditë që është nën ujë, situata është përkeqësuar edhe në Vlorë, për shkak të daljes nga shtrati të ...

Mediat e huaja për përmbytjet në Shqipëri

BalkanWeb - 05.12.2010

TIRANE- Mediat botërore kanë pasqyruar gjerësisht përmbytjet më të fundit në Shqipëri. Në një prej lajmeve kryesore të publikuara sot në CNN shkruhej se pothuajse i gjithë veriu i Shqipërisë ndodhet nën ujë, dhe sipas një qytetari i cili ...

Shkodër: Evakuimi i personave në rrezik, përparësi për autoritetet

VOA - 05.12.2010

Megjithë përmirësimin e përkohshëm të motit, situata në zonat e përmbytura të Shkodrës ka vazhduar të jetë tepër e rënduar. Autoritetet janë përqendruar në operacionin për evakuimin e banorëve të mbetur në zonat më të rrezikuara të ...

Përmbytje në zonat përgjatë luginës së Lumit Vjosë

VOA - 05.12.2010

Zonat e përmbytjeve u zgjeruan të dielën edhe në Jug të Shqipërisë. Gjatë natës dhe paradites si pasojë e daljes së Lumit Vjosa nga shtrati rreth 15 shtëpi u përmbytën në zonë midis Fierit dhe Vlorës.

Rama ofron mbështetje për rishikim të buxhetit

Koha.net - 05.12.2010

Tiranë, 5 dhjetor - Në një lidhje të drejtpërdrejtë nga Shkodra me edicionin informativ të Top Channelit, kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama bëri thirrje për një operacion radikal për të rindërtuar sistemet mbrojtëse në Shkodër e në të ...

"Pra, diçka 'njerëzore' bënte asokohe regjimi"

Shekulli - 04.12.2010

Përshëndetje! Të shkruash për këtë që po ndodh, mund të mbushësh faqe të tëra. Unë do të zgjidhja për përmbytjen një pjesë nga F. Lubonja që e lexova në internet dhe që është një përmbledhje elokuente për përmbytjen dhe jo vetëm.

Situatë e rënduar, jeta e përditshme në Shkodër, rritet çmimi i bukës

Shekulli - 05.12.2010

Gjatë së shtunës janë shfaqur dhe disa emergjenca shëndetësore në zonat e përmbytura dhe është ndërhyrë nga ajri për t'I ardhur në ndihmë. Emergjenca të tilla ka pasur në Bushat, Velipojë e Berdicë.

Shkodër, banorët e izoluar

Top Channel - 04.12.2010

Izolimi nga uji, problemet me furnizimin me ushqime dhe me energji elektrike po e rrisin tensionin dhe ankesat e banorëve në Shkodër. Gjendja e krijuar është shumë herë më e rëndë se ajo e fillimvitit dhe përmbytjet këtë radhë nuk prekin ...

Shkodër, ujërat përparojnë drejt qendrës

Top Channel - 04.12.2010

Në qytetin e Shkodrës ujërat po përparojnë me dhjetra metra drejt qendrës së qytetit. Sipas informacioneve të fundit të bëra publike nga autoritetet lokale, niveli i ujit është rritur me 20 centimetra.

Durrës, zgjerohet harta e përmbytjeve

Top Channel - 04.12.2010

Harta e zonave të përmbytura në qarkun e Durrësit është zgjeruar ndjeshëm gjatë orëve të natës. Sipas informacioneve të fundit, përmbytjet kanë përfshirë disa fshatra të tjerë në komunën e Manzës dhe atë të Sukthit.

Përmbytjet; Shqipëria kërkon ndihmën e NATO-s

Shqipmedia - 04.12.2010

13 mijë ha tokë e përmbytur, 3940 familje të evokuara në qarkun e Shkodrës, përmbytje edhe në Durrës Katastrofa natyrore që ka përfshire thuajse gjithë vendin, veçanërisht rrethin e Shkodrës, ka detyruar qeverinë të kërkojë ndihmë nga NATO.

Shkodër: Berisha urdhëron evakuim

Evropaelire - 04.12.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka urdhëruar evakuimin e banorëve të Torovicës, e cila ndan Shkodrën me qytetin e Lezhës. Shefi i ekzekutivit, që vizitoi Shkodrën, ka urdhëruar evakuimin e banorëve të zonës pasi rrezikohet çarja e ...

Shkodër: Berisha urdhëron evakuim

Alsat - 04.12.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka urdhëruar evakuimin e banorëve të Torovicës, e cila ndan Shkodrën me qytetin e Lezhës. Shefi i ekzekutivit, që vizitoi Shkodrën, urdhëroi evakuimin e banorëve të zonës pasi rrezikohet çarja e ...

Shkodër, rritet niveli i ujit

Top Channel - 04.12.2010

Reshjet e shiut të natës së kaluar kanë bërë që niveli i ujërave të Liqenit të Shkodrës të vijë në rritje, duke bërë që sasi të mëdha të vërshojnë jo vetëm në rrugën hyrëse të qytetit, por edhe në disa lagje të tjera.

Rama në Fushë Krujë, fajëson Berishën për përmbytjet. PS: Duhet solidaritet

LajmiFundit - 04.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka vizituar zonat e përmbytura në Fushë-Krujë duke ndjekur nga afër situatën dhe duke u takuar me disa prej banorëve të zonës.

Përmbytjet, 10 mijë persona të evakuuar

Top Channel - 04.12.2010

Kur numri i personave të evakuuar nga zonat e përmbytura në Shkodër, i ka kaluar mbi 10 mijë, problemi emergjent eshte strehimi i njerëzve në nevojë, të mbetur pa shtëpi.

Nis furnizimi me ushqime, rrezikohet ndotja e ujësjellsave në Shkodër

LajmiFundit - 04.12.2010

TIRANE – Lajmifundit - Bilanci i përmbytjeve në Shqipëri sa vjen e rëndohet. Rreth 50 banesa janë përmbytur sot në Fier, ndërkohë që në zonën e Shkodrës ka arritur në mbi 10 mijë numri i personave të evakuuar nga vendbanimet e tyre.

PS: Solidaritet me të prekurit nga përmbytjet

Top Channel - 04.12.2010

Partia Socialiste i bën apel qytetarëve shqiptarë që të ndihmojnë të prekurit nga përmbytjet në vend dhe të solidarizohen me ta në këto ditë të vështira.

Përmbytjet, Rama: Dështim i qeverisë

Top Channel - 04.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama flet nga qyteti i Pogradecit për përmbytjet e ditëve të fundit. "Vështirësitë e veriut janë një ferr i krijuar nga dështimi i qeverisë", tha Rama.

Shkodër, Shtabi: 12 mijë banorë të evakuuar, izolohen tërësisht 4 komuna

LajmiFundit - 04.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Kryeministri Sali Berisha drejtoi sot mbledhjen e radhës së Shtabit të Emergjencës në Shkodër ku është marrë në analizë gjendja e krijuar nga përmbytjet.

Përmbytjet, Ajtyresa: Deputetët e PS janë shpërndarë në gjithë vendin

LajmiFundit - 04.12.2010

TIRANE—Lajmifundit-- Anëtarja e Asamblesë Kombëtare të PS-së Megi Ajtyresa deklaroi sot se mijëra qytetarë shqiptarë, që nga Shkodra, Lezha, Fushë Kruja, Korça e më tej po përjetojnë një nga situatat më të vështira e tragjikë të ...

Ndihmat për zonat e përmbytura, Ministria e Financave hap numra llogarie

LajmiFundit - 04.12.2010

TIRANE—Lajmifundit-- Nisur nga situata e krijuar për shkak të përmbytjeve nga reshjet në Shkodër dhe zona të tjera në vend, Ministria e Financave njofton se ka hapur numra llogarie në të gjitha bankat e nivelit të dytë në vend, për të ...

Helikopterët 11 fluturime në Dajç, 14 mijë Ha tokë nën ujë në Shkodër

LajmiFundit - 04.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Helikopterët e ushtrisë shqiptare kanë kryer sot 11 fluturime në zonën e Dajçit e cila për shkak të përmbytjeve është izoluar në rrugë tokësore nga pjesa tjetër e Shkodrës.

Bosnje: Evakuohen 2 mijë persona pas përmbytjeve

Evropaelire - 04.12.2010

Autoritetet në Bosnje thanë se i kanë kërkuar armatës, policisë, zhytësve dhe vullnetarëve që të ndihmojnë evakuimin e njerëzve nga zonat e përmbytura gjatë natës në veri-perëndim të vendit.

Bosnje, 2 mijë persona të evakuuar pas përmbytjeve

LajmiFundit - 04.12.2010

Autoritetet në Bosnje thanë se i kanë kërkuar armatës, policisë, zhytësve dhe vullnetarëve që të ndihmojnë evakuimin e njerëzve nga zonat e përmbytura gjatë natës në veri-perëndim të vendit.

Përmbytje në disa rajone të Kosovës

Evropaelire - 04.12.2010

Në disa rajone të Kosovës vazhdon gjendja e rëndë nga përmbytjet, për shkak të reshjeve të vazhdueshme. Njoftohet se situata më e rëndë është në rajonin e Gjakovës, Klinës, Dragashit dhe Vitisë.

Berisha mbledh Shtabin: Asnjë jetë e humbur, numra telefoni për njerëzit në rrezik

LajmiFundit - 04.12.2010

SHKODER – Lajmifundit - Pas inspektimit të argjinaturës së Torovicës dhe ndalesës në Drejtorinë e Përgjithshme të Rezervave të Shtetit në Gjadër, Kryeministri Sali Berisha ka thirrur në një takim shtabin qendror të emergjencës civile, i ...

Përmbytja e pestë në Shkodër

Top Channel - 04.12.2010

Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi në një lidhje të drejtpërdrejtë për Top Channel ka deklaruar se “rruga nacionale Tiranë-Shkodër është e bllokuar tek Harku i Bërdicës transporti bëhet nga rrugë alternative nga Bushati”.

Llogari bankare për përmbytjet

Top Channel - 04.12.2010

Ministria e Financave njoftoi se ka hapur një llogari bankare pranë të gjitha bankave private, për të mbledhur ndihma monetare për banorët e prekur nga përmytjet, harta e te cilave po zgjerohet çdo ditë.

Të përmbyturit kërkojnë ndihmë

Top Channel - 04.12.2010

Në një nga lagjet e qytetit të Shkodrës, në hyrje të qytetit jetesa është vështirësuar në maksimum. Banorët e zonës mundohen të përballojnë vështirësitë e mëdha të krijuara nga mungesa e mjeteve elementare të jetesës.

Përmbytje edhe në Durrës

Botasot - 04.12.2010

Harta e zonave të përmbytura në qarkun e Durrësit është zgjeruar ndjeshëm gjatë orëve të natës. Sipas informacioneve të fundit, përmbytjet kanë përfshirë disa fshatra të tjerë në komunën e Manzës dhe atë të Sukthit.

Përmbytje edhe në Durrës

Lajmetsot - 04.12.2010

Postuar me: 04 December, 2010 10:28:00 Përmbytje edhe në Durrës Harta e zonave të përmbytura në qarkun e Durrësit është zgjeruar ndjeshëm gjatë orëve të natës.

Berisha urdhëron evakuimin e banorëve

Botasot - 04.12.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka urdhëruar evakuimin e banorëve të Torovicës, e cila ndan Shkodrën me qytetin e Lezhës. Shefi i ekzekutivit, që vizitoi Shkodrën, urdhëroi evakuimin e banorëve të zonës pasi rrezikohet çarja e ...

Përmbytjet, krerët e shtetit drejt Shkodrës

Botasot - 04.12.2010

Liqeni i Shkodrës dhe Lumi Buna vazhdojnë të fryhen më tej, duke rritur sasinë e ujit në qytetin e Shkodrës dhe zonat rreth saj. Për të parë nga afër situatën është nisur drejt Shkodrës kryeministri Sali Berisha.

Përmbytjet, Rama: Dështim i qeverisë

Botasot - 04.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama flet nga qyteti i Pogradecit për përmbytjet e ditëve të fundit. "Vështirësitë e veriut janë një ferr i krijuar nga dështimi i qeverisë", tha Rama.

Përmbytjet PS apel qytetarëve për solidaritet me banorët

BalkanWeb - 04.12.2010

TIRANE- Partia Socialiste i bëri sot thirrje qytetarëve shqiptarë që të solidarizohen dhe të ndihmojnë me sa të munden personat në zonat e përmbytura Përmes një deklarate për shtyp, anëtarja e Asamblesë Kombëtare të PS-së, Megi Ajtyresa, ...

Shkodër, rritet niveli i ujit

Yll Press - 04.12.2010

Krahas banorëve që ndjejnë shqetësimin e furnizimit me ushqime për pjesëtarët e familjeve të tyre, mjaft problematike shfaqet situata edhe për bizneset që gjenden në të dy anët e rrugës, një pjesë e mirë e të cilave ka pësuar dëme serioze, ...

Vetëvendosje thërret për solidarizim me të përmbyturit në Shqipëri

Koha.net - 04.12.2010

Prishtinë, 4 dhjetor - Lëvizja Vetëvendosje me shqetësim të madh është duke përcjellë gjendjen e rëndë të përmbytjeve në Shqipëri, me ç’rast bashkëndien dhimbjen me qytetarët e Shqipërisë dhe në të njëjtën kohë shpreh solidaritetin e saj ...

Ndihmat për zonat e përmbytura, Ministria e Financave hap numra llogarie

Botasot - 04.12.2010

TIRANË — Nisur nga situata e krijuar për shkak të përmbytjeve nga reshjet në Shkodër dhe zona të tjera në vend, Ministria e Financave njofton se ka hapur numra llogarie në të gjitha bankat e nivelit të dytë në vend, për të mbledhur ndihma ...

MB: Ja rrugët më problematike në vend

BalkanWeb - 04.12.2010

TIRANE- Ministria e Brendshme njofton edhe për situatën e krijuar në akset rrugore në vend. Sipas njoftimit të saj është i bllokuar aksi i rrugës nacionale Shkodër-Tiranë , tek Harku i Bërdicës .

Përmbytje në disa rajone të Kosovës

Telegrafi - 04.12.2010

Në disa rajone të Kosovës po vazhdon gjendja e rëndë nga përmbytjet, pasi që të reshurat nuk kanë të ndalur. Raportohet për situatë të rëndë në rajonin e Gjakovës, Klinës, Dragashit dhe Vitisë.

Përmbytje në disa rajone të Kosovës

BalkanWeb - 04.12.2010

PRISHTINE- Në disa rajone të Kosovës po vazhdon gjendja e rëndë nga përmbytjet, pasi reshjet nuk kanë të ndalur. Raportohet për situatë të rëndë në rajonin e Gjakovës, Klinës, Dragashit dhe Vitisë.

Bosnje: Evakuohen 2 mijë persona pas përmbytjeve

Botasot - 04.12.2010

Autoritetet në Bosnje thanë se i kanë kërkuar armatës, policisë, zhytësve dhe vullnetarëve që të ndihmojnë evakuimin e njerëzve nga zonat e përmbytura gjatë natës në veri-perëndim të vendit.

Bosnje, evakuohen 2 mijë persona nga përmbytjet

BalkanWeb - 04.12.2010

SARAJEVE- Autoritetet në Bosnje thanë se i kanë kërkuar armatës, policisë, zhytësve dhe vullnetarëve që të ndihmojnë evakuimin e njerëzve nga zonat e përmbytura gjatë natës në veri-perëndim të vendit.

Përmbytje në shumë komuna të Kosovës

Koha.net - 04.12.2010

Prishtinë, 4 dhjetor (E plotësuar) – Shirat e djeshme dhe gjatë natës kanë përkeqësuar gjendjen e përmbytjeve edhe në Kosovë. Lumenjtë Klina, Drini i Bardhë, Lumëbardhi dhe Mirusha kanë dalë nga shtrati, duke përmbytur edhe shumë hektarë ...

Përmbytje edhe në Kosovë

Botasot - 04.12.2010

Në disa rajone të Kosovës vazhdon gjendja e rëndë nga përmbytjet, për shkak të reshjeve të vazhdueshme. Njoftohet se situata më e rëndë është në rajonin e Gjakovës, Klinës, Dragashit dhe Vitisë.

Përmbytje në shumë komuna të Kosovës

Lajmetsot - 04.12.2010

Postuar me: 04 December, 2010 06:31:00 Përmbytje në shumë komuna të Kosovës Shirat e djeshme dhe gjatë natës kanë përkeqësuar gjendjen e përmbytjeve edhe në Kosovë.

Berisha: Asnjë jetë e humbur, qëllimi ynë kryesor

Botasot - 04.12.2010

Pas inspektimit të argjinaturës së Torovicës dhe ndalesës në Drejtorinë e Përgjithshme të Rezervave të Shtetit në Gjadër, Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha zhvilloi një takim me shtabin qendror të emergjencës civile, i vendosur në ...

Shqipëri: Përkeqësohet situata e përmbytjes në Shkodër

VOA - 04.12.2010

Gjatë ditës së sotme është përkeqësuar situata në zonat e permbytura të Shkodrës. Tashme nën ujë gjenden më shumë se 14 mijë hektarë tokë bujqësore, disa mijëra banesa dhe biznese private, ndërkohë që numri i të evakuuarve ka arritur në më ...

Përmbytje në Durrës, Fier Korcë, Fushë Krujë, Berisha: Mbrojmë jetët njerëzore

BalkanWeb - 04.12.2010

TIRANE- Raportohen permbytje ne Durres, Fushe Kruje dhe Korce. KËSHILLI BASHKIAK I DURRËSIT 100 MLN LEKË PËR NDËRHYRJE EMERGJENTE Këshilli Bashkiak i Durrësit, pas situatës së krijuar nga përmbytjet ka akorduar një fond prej 100 milion ...

Tiranë: Llogari bankare për përmbytjet

Koha.net - 04.12.2010

Tiranë, 4 dhjetor - Ministria e Financave e Shqipërisë njoftoi se ka hapur një llogari bankare pranë të gjitha bankave private, për të mbledhur ndihma monetare për banorët e prekur nga përmbytjet, harta e te cilave po zgjerohet çdo ditë.

Sa kushton mosparashikimi?!

Shekulli - 03.12.2010

Kushton një pjesë të madhe të përmbytjeve që po përjeton Shkodra dhe fshatrat e Nënshkodrës. Kushton një pjesë të madhe të dëmeve materiale që kanë pësuar familjet e përmbytura.

Buxheti e përmbytjet, fyerje e grushta në Kuvend

Shekulli - 03.12.2010

Çfarë ndodhi natën e djeshme në Kuvend, replikat e plota mes deputetëve nga ngjarja e "2 Prillit 1991" në Shkodër e deri tek arkivoli i Azem Hajdarit në derën e kryeministrisë.

Vazhdon situatë e rënduar në Shkodër

BBC - 03.12.2010

Njoftimet nga Shkodra bëjnë të ditur se nata duke gdhirë e premte ka qënë problematike. Në katër komununa dhe në qytet ka patur rritje të nivelit të ujit.

Vijon situata e rëndë në Shkodër

BBC - 03.12.2010

Nata e të enjtes ka sjellë dhe më shumë vështirësi për zonat e përmbytuara në Shkodër. Niveli i ujërave në lagjet periferike të qytetit, por dhe në komunat Ana e Malit, Dajç, Bushat dhe Velipojë, ka shënuar rritje.

Shkodër tani lëvizet vetëm me varka

Shekulli - 03.12.2010

Ministrat, sërish në krye të shtabeve të komunave Kryeministri Berisha njoftoi edhe caktimin e ministrave në krye të shtabeve të emergjencës të komunave.

PD: Rama sulmon institucionet e shtetit

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Partia Demokratike shprehu sot shqetësimin për qëndrimin e mbajtur nga kreu i opozitës, duke e akuzuar atë se nuk solidarizohet me banorët e zonave të përmbytura.

Na mori lumi

Shekulli - 03.12.2010

SHKODËR - Përmbytjet tashmë kanë filluar të zëvendësohen nga një tjetër shqetësim në Shkodër, e pikërisht nga problemet e higjienës. Në sipërfaqet me ujë, në lagjet e qytetit, madje dhe në ato afër qendrës, si në "Xhabije", vërehen brejtës ...

Ne Shkoder tashme vetem lundrohet

24 orë - 03.12.2010

Shkodra po zgjohet më e përmbytur se dje. Rreshjet e shiut kanë nxjerrë nga shtrati ujrat e lumenjve Buna dhe Drin që rrethojnë kryeqendren veriore. Në lagjen Xhabije, hyrja e qytetit, uji ka vërshuar rreth 500 metra brenda qytetit.

Përmbytja bllokon qytetin e Shkodrës – FOTO

Shqipmedia - 03.12.2010

Qeveria zhvendoset në kryeqendrën e Veriut të Shqipërisë. Qyteti ngjan me Venecian, rruga e vetme e shpëtimit janë varkat Situata në Shkodër është përkeqësuar. Për të shpëtuar banorët nga rreziku kanë nisur edhe evakuimet nga ajri.

Armata u kyç në luftën me përmbytjet në Bosnjë

Idividi - 03.12.2010

Sarajevë, 3 dhjetor 2010 (MIA) - Presidenca kolektive e Bosnjës solli vendim që të angazhojë ushtarë dhe pajisje ushtarake për ndihmë të popullatës civile në komunat Novo Gorazhde, Bjelinë dhe Çaplin, të cilat ishin të goditura nga ...

Vazhdon situata e rënduar në Shkodër

Lajm - 03.12.2010

Shkollat dhe konviktet në Shkodër, si dhe shumica e hoteleve nuk do të jenë këto ditë për nxënësit dhe studentët, apo për vizitorët , por në funksion të strehimit të banorëve të rrezikuar nga përmbytjet që kanë përfshirë qytetin dhe ...

Përmbytjet, Thaci i shpreh solidaritetin kryeministrit Berisha

LajmiFundit - 03.12.2010

Kryeministri i Kosovës z. Hashim Thaçi i ka telefonuar mbrëmë Kryeministrit Berisha për ti shprehur solidaritetin dhe mbështetjen për situatën e krijuar në zonat e përmbytura në rrethin e Shkodrës.

Berisha: Situata në Shkodër është nën kontroll

LajmiFundit - 03.12.2010

TIRANE-- Lajmifundit--Pas pjesëmarrjes në konferencën për fëmijët autik, Kryeministri Berisha foli për mediat lidhur me situatën më të fundit të krijuar nga përmbytjet në Shkodër, ku u shpreh se “situata është nën kontroll.

Berisha në Shkodër: Rritet niveli i ujit

Top Channel - 03.12.2010

Kryeministri Sali Berisha ndodhet në zonën e përmbytur të Shkodrës prej nga ku deklaron se niveli i ujit është rritur. Shefi i qeverisë siguroi se situata është nën kontroll dhe janë shpërndarë ushqime dhe medikamente për banorët.

Sa kushton mosparashikimi?

24 orë - 03.12.2010

Kushton një pjesë të madhe të përmbytjeve që po përjeton Shkodra dhe fshatrat e Nënshkodrës. Kushton një pjesë të madhe të dëmeve materiale që kanë pësuar familjet e përmbytura.

Buxheti e përmbytjet, fyerje e grushta në Kuvend

24 orë - 03.12.2010

Çfarë ndodhi natën e djeshme në Kuvend, replikat e plota mes deputetëve nga ngjarja e "2 Prillit 1991" në Shkodër e deri tek arkivoli i Azem Hajdarit në derën e kryeministrisë.

Rama: Përmbytjet nga keqmenaxhimi i qeverisë, parlamenti, turp i shqiptarëve

LajmiFundit - 03.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama, në bashkëbisedim me gazetarët, deklaroi se situata e rëndë e përmbytjeve në Shkodër, por ndodh si pasojë e keqqeverisjes.

Lezha rrezikohet nga përmbytjet

Evropaelire - 03.12.2010

Pas përmbytjeve në zonën e Shkodrës, ujarat kanë vërshuar sot dhe fushat e Torovicës, që ndan zonat e Shkodrës dhe Lezhës. Përmbytjet janë shkaktuar nga rreshjet e shumta të shiut, të cilat kanë nxjerrë nga shtarti lumenjtë e Drinit dhe të ...

Shkodra përjeton aktualisht një nga situatat më problematike të përmbytjeve

DW - 03.12.2010

Harta e përmbytjes është shtrirë në të gjithë zonën e Nënshkodrës, duke përfshirë tetë komuna fushore dhe lagjet periferike të qytetit. Mbi tetë mijë hektarë tokë janë nën ujë, dhjetëra banesa të përmbytura Vërshimi i lumenjve Drin dhe ...

Shkodër, uji drejt qendrës

Top Channel - 03.12.2010

Uji i liqenit të Shkodrës vazhdon të përparojë drejt qendrës së qytetit. Brenda 24 oreve bregu i liqenit ka avancuar me rreth 300 metra duke e bërë situatën edhe më ...

Mbledhja e Këshillit te Sigurisë Kombëtare, për situatën në veri

Ina - 03.12.2010

Presidenti Bamir Topi pritet të mbledhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Këshilli i Sigurisë do të mblidhet për situatën e përmbytjeve në veri të vendit. Kjo mbledhje do të organizohet në godinën e Presidencës, transmeton ora-news.

PD: Rama fërkon duart me përmbytjet, fyen ata që po shpëtojnë jetë njerëzish

LajmiFundit - 03.12.2010

TIRANE – Lajmifundit - Partia Demokratike me një deklaratë për median, shpreh shqetësimin e saj pasi kryetari i PS-së, Z. Edvin Rama, ka dy ditë rresht që fërkon duart nga gëzimi për përmbytjen që po ndodh në veri të vendit dhe nuk gjen ...

Përmbytjet, 13 mijë hektarë nën ujë

Top Channel - 03.12.2010

Emergjencat Civile në një njoftim të fundit kanë publikuar bilancin e përmbytjeve që kanë përfshirë Shkodrën dhe zonat ...

Jeta e vështirë nën ujë

Top Channel - 03.12.2010

Prej katër ditësh shtëpitë në lagjen “Salo Halili” dhe Livadhe në Shkodër janë përmbytur. Lëvizja nëpër rrugicat e përmbytura bëhet vetëm me varka ose e mjete të tonazhit të lartë.

Përmbytjet në Shkodër, Kosova ofron ndihmë

Alsat - 03.12.2010

Qeveria e Kosovës do të ndihmojë me të gjitha mjetet autoritetet e Shqipërisë për kapërcimin e krizës nga përmbytjet në Shkodër. Premtimi u bë nga kryeministri në dorëheqje, Hashim Thaçi i cili tha se po përcjell nga afër situatën.

Kërkohet ndihmë nga NATO, 7944 të evakuar

24 orë - 03.12.2010

Pamje nga Shkodra sot Situata ne perkeqesim e siper nga permbytjete ka bere qe qeveria shqiptare te kerkoje ndihme nga NATO. Kerkesa i eshte bere aleances nga Ministria e Brendshme. Mesohet se jane kerkuar helikoptere dhe mjete te renda.

Përmbytjet, Prifti: Ndryshe nga të janarit

Top Channel - 03.12.2010

Ish-ministri i Energjitikës, Dritan Prifti ka deklaruar në një lidhje të drejtpërdrejtë në Top Channel se situata e krijuar me përmbytjet në Shkodër është e ndryshme nga ajo e muajit janar.

Rikompensim të gjitha dëmeve nga përmbytjet

Botasot - 03.12.2010

KKryeministri Berisha garantoi dje nga Shkodra, se qeveria do të rikompensojë të gjitha dëmet e shkaktuara nga vërshimi i ujit në banesat e të gjithë banorëve të zonave të këtij qarku, që janë prekur nga përmbytjet.

Thaçi i shpreh Berishës solidaritetin për fatkeqësinë natyrore në Shkodër

Botasot - 03.12.2010

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i telefonoi dje Kryeministrit Berisha, ku i shprehu atij të gjithë mbështetjen dhe solidaritetin e Kosovës për qytetarët e zonave të përmbytura, për qeverinë dhe përpjekjet e saj për përballimin e ...

Shkodra, jo më e harruar

Botasot - 03.12.2010

Historia e Shkodrës është një histori e njohur mirë nga të gjithë ata që kanë jetuar në Shkodër, që dinë për Shkodrën dhe që kanë lexuar për Shkodrën.

Situatë emergjente në Shkodër Uji izolon qytetin, 10500 ha tokë e 750 shtëpi të përmbytura

BalkanWeb - 03.12.2010

SHKODER- Shkodra zgjohet më e përmbytur se dje. Rreshjet e shiut kanë nxjerrë nga shtrati ujrat e lumenjve Buna dhe Drin që rrethojnë kryeqendren veriore. Në lagjen Xhabije, hyrja e qytetit, uji ka vërshuar rreth 500 metra brenda qytetit.

Zgjerohet harta e përmbytjeve në Shkodër

Botasot - 03.12.2010

Pas rritjes së ndjeshme të nivelit të ujit, banorët e zonës së NënShkodrës kanë lënë shtëpitë e tyre për t'u strehuar në vende më të sigurta. Që prej mbrëmjes së djeshme sipërfaqja e zonës së përmbytur është rritur në mbi 10 mijë hektarë.

Thirrje në Kosovë për solidaritet me të vërshuarit në Shqipëri

Koha.net - 03.12.2010

Prishtinë, 3 dhjetor - Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar dje një bisedë telefonike me kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha, lidhur me vërshimet e mëdha që kanë përfshirëveriun e ...

Përmbytjet shtrihen brenda Shkodrës

Koha.net - 03.12.2010

Shkodër, 3 dhjetor - Qarku i Shkodrës vazhdon të përjetojë një situatë të rënduar. Vetëm gjatë natës është zgjeruar me 500 ha sipërfaqja e përmbytur. Në lagjen Xhabije, në hyrje të Shkodrës është rritur niveli i ujit.

Kosova solidarizohet me Shqipërinë

Botasot - 03.12.2010

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi i ka telefonuar mbrëmë Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha për t'i shprehur solidaritetin dhe mbështetjen për situatën e krijuar në zonat e përmbytura në rrethin e Shkodrës.

Në ndihmë Shqipërisë me të gjitha mjetet

Telegrafi - 03.12.2010

Qeveria e Republikës së Kosovës do të ndihmojë me të gjitha mjetet autoritetet e Shqipërisë për kapërcimin e krizës nga përmbytjet në Shkodër. Premtimi u bë nga kryeministri në dorëheqje, Hashim Thaçi, i cili tha se po e përcjell nga afër ...

Berisha: Përmbytjet, situata nën kontroll

Botasot - 03.12.2010

Tiranë - Pas pjesëmarrjes në konferencën për fëmijët autikë, kryeministri Berisha foli për mediat lidhur me situatën më të fundit të krijuar nga përmbytjet në Shkodër, ku u shpreh se “ajo është nën kontroll”.

Durrës, përmbytje në periferi dhe Shkallnuer

BalkanWeb - 03.12.2010

DURRËS - Reshjet e rrëmbyera të ditës së somtme kanë shkaktuar përmbytjen e dhjetëra banesave, në lagjet periferike të qytetit të Durrësit dhe në komunën e Shkallnuerit.

Rama: Në qeverisjen e PS nuk do të ketë përmbytje

Botasot - 03.12.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste ka deklaruar sot se me ardhjen e të majtës në pushtet nuk do të këtë përmbytje si ajo e Shkodrës. Ai u shpreh se do të ketë masa efikase dhe përkushtim më të madh.

Rama: Berisha fajtor nese PS do qeveriste s'do përmbytej

BalkanWeb - 03.12.2010

TIRANE- Kryetari i Partisë Sociasilte bën me faj keqqeverisjen e kryeministrit Berisha për situatën e përmbytjeve që po përjeton këto ditë qarku i Shkodrës.

Lezha rrezikohet nga përmbytjet

Botasot - 03.12.2010

Pas përmbytjeve në zonën e Shkodrës, ujarat kanë vërshuar sot dhe fushat e Torovicës, që ndan zonat e Shkodrës dhe Lezhës. Përmbytjet janë shkaktuar nga rreshjet e shumta të shiut, të cilat kanë nxjerrë nga shtarti lumenjtë e Drinit dhe të ...

PD: Rama po tallet me fatkeqësinë e banorëve të zonave të përmbytura

Botasot - 03.12.2010

Tiranë – Partia Demokratike ka reaguar sot për konferencën e dhënë nga kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama. Në deklaratë për mediat zëdhënësja e PD-së, Albana Mustafaraj deklaroi se kreu i PS-së është i vetmi politikan që po qesh me ...

Mijëra persona të evakuuar për shkak të përmbytjeve në Shqipëri, Serbi, BeH, Mal të Zi dhe në Kroaci

Yll Press - 03.12.2010

Gjatë një prononcimi për mediat, kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha përsëriti se situata e permbytjeve është shumë problematike. Ai theksoi se liqeni i Shkodrës po kërcënon vazhdimisht situatën në qytet, pasi është rritur me 11 ...

Rëndohet situata e përmbytjeve në Shkodër

VOA - 03.12.2010

Pas përmbytjes masive të gjithë zonës fushore teë Nënshkodrës, tashmë edhe vetë qyteti po përjeton një situatë të paparë përmbytje, për shkak të daljes nga shtrati të Lumit Buna dhe Liqenit të Shkodrës.

Thaçi: Do të jemi krah Qeverisë së Shqipërisë

Botasot - 03.12.2010

Deklaratë e kryeministrit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi lidhur me vërshimet e mëdha që po u shkaktojnë dëme qytetarëve të veriut të Shqipërisë. "Dje kam biseduar me kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha.

Përmbytjet, Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s

BalkanWeb - 03.12.2010

PODGORICË- Reshjet e dendura të shirave që po regjistrohen prej disa ditësh në rajonin e Ballkanit kanë shkaktuar përmbytje në shumë rajone të Malit të Zi, që sot kërkoi ndihmë nga NATO.

Humor i zi me Shkodrën

Shekulli - 02.12.2010

Kur Shkodra pushoi së prodhuari barsoleta për regjimin, ndodhi që regjimi po prodhon barsoleta për Shkodrën. Nëse i hedh një sy arkivës elektronike të qeverisë shqiptare, nga përmbytjet e këtij fillimviti deri në përmbytjet e këtij ...

Myftiu i Shkodrës: S'ka faj Zoti

Shekulli - 05.12.2010

"Nuk çmenden lumenjtë, por janë njerëzit që janë çmendur, ashtu siç ndodhi më 1967-n". Ky ka qenë reagimi i myftiut të Shkodrës ditën e premte gjatë ritualit të faljes së xhumasë në Xhaminë e Parrucës.

Banorët: Shteti s'po na përgjigjet

Shekulli - 02.12.2010

SHKODËR/ Janë mbi 400 njerëz, rreth 200 të moshuar që kanë nevojë për ilaçe. Ka mungesë uji dhe ushqimesh Në Darragjat është thyer argjinatura e cila kishte nisur të riparohej në fillim të muajit të shkuar SHKODËR - Banorë të zonave të ...

Rëndohet situata nga përmbytjet

BBC - 02.12.2010

Situata e emergjencës në zonat e fatkeqësisë natyrore të përmbytjes në Shkodër paraqitej edhe më shumë e rënduar mëngjesin e së enjtes. Ushtria dhe policia është përfshirë në operacionin e shpëtimit dhe evakuimit të banorëve edhe nga ajri.

Liqeni zgjeron shtratin mbi Shkodër

Gazeta Start - 02.12.2010

Shkodër – Qyteti i Shkodrës mbase kurrë nuk ka qenë kaq i përmbytur, ndërsa njerëzit nëpër shumë lagje udhëtojnë me varka. Ky qytet duket tashmë si Venecia, por ndryshimi është që Shkodra po përmbytet dhunshëm nga lumenj të rrëmbyeshëm.

Shkodër, rrezik për zgjerimin e hartës së përmbytjeve

Ina - 02.12.2010

Dëmtimi i argjinaturës së çasit mbrëmjen e djeshme ka rritur ndjeshëm rrezikun për zgjerimin e hartës së përmbytjeve në Shkodër. Duke u bazuar në përmbytjet e fillimin vitit, specialistët thonë se dëmtimi i argjinaturës rrezikon disa ...

Reshjet e mëdha shkaktuan përmbytje në Shkodër

Idividi - 02.12.2010

Shkodër, 1 dhjetor 2010 (MIA) - Pjesa më e madhe e qytetit të Shkodrës është nën ujë për shkak të reshjeve të mëdha të shiut që ditët e fundit e goditën Shqipërinë Veriore.

Reth 300 persona janë evakuuar në pjesën veriore të Malit të Zi për shkak të përmbytjeve

Idividi - 02.12.2010

Podgoricë, 1 dhjetor 2010 (MIA) - Autoritetet e Malit të Zi kumtuan se reth 300 persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre në pjesën veriore të shtetit për shkak të përmbytjeve, të shkaktuara nga reshjet e rrëmbyeshme të shiut.

Shkodër, përmbytjet bllokojnë qytetin

Top Channel - 02.12.2010

Situata në qytetin e Shkodrës mëngjesin e sotëm është shumë e rënduar. Sipas gazetarëve të TCH në terren, është e pamundur që të kalohet në hyrje të lagjes Xhabije dhe në rrugën nacionale për shkak se niveli ujrave të liqenit ka shkuar në ...

Shkodër, përmbytjet bllokojnë qytetin

Lajm - 02.12.2010

Situata në qytetin e Shkodrës mëngjesin e sotëm është shumë e rënduar. Sipas gazetarëve të TCH në terren, është e pamundur që të kalohet në hyrje të lagjes Xhabije dhe në rrugën nacionale për shkak se niveli ujrave të liqenit ka shkuar në ...

Përmbytjet, Berisha: Situata është emergjente

Ina - 02.12.2010

Kryeministri Berisha ka mbledhur shtabin e emergjencave civile në prefekturën e Shkodrës. Në fjalën e tij kryeministri Berisha është shprehur se situata në qarkun e Shkodrës është emergjente.

Berisha: Situata në Shkodër e rëndë, gjysma e qeverisë në Shtabin e Emergjencës

LajmiFundit - 02.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar emergjentë situatën në qarkun e Shkodrës. Shefi i qeverisë i cili ndodhet në Shkodër për të ndjekur situatën e krijuar nga përmbytjet, ka mbledhur Shtabin e Emergjencave ku ...

Përmbytjet, Berisha: Gjendja e pazakontë

Top Channel - 02.12.2010

Kryeministri Sali Berisha takon shtabin e Emergjencës në Shkodër të ngritur pas situatës së rëndë të përmbytjeve të krijuar në zonë ditët e fundit.

Përmbytjet, Berisha: Gjendja e pazakontë

24 orë - 02.12.2010

Kryeministri Sali Berisha takon shtabin e Emergjencës në Shkodër të ngritur pas situatës së rëndë të përmbytjeve të krijuar në zonë ditët e fundit.

Permbytjet ose shkodranet ne 500 vjet vetmi

24 orë - 02.12.2010

Shkodra u përmbyt përsëri. Për të pestën herë për një periudhë jo më të gjatë se ajo e një viti. Kur kataklizmoja ndodhi për të parën herë, Kryeministri i vendit u përpoq të justifikojë papërgjegjshmërinë e qeverisë me reshjet e ...

Përmbytjet, Rama: Berisha përgjegjës

Top Channel - 02.12.2010

Situata e fundit e krijuar në Shkodër dhe akuza për përgjegjësi të qeverisë për dëmet e krijuara ka qenë kryefjalë e deklaratës së sotme të kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama.

Situata e përmbytjeve, Kuvendi shtyn seancën parlamentare

LajmiFundit - 02.12.2010

TIRANE—Lajmifundit—Administrata e Kuvendit të Shqipërisë njoftoi se ka marrë vendimin për të spostuar seancën e parashikuar për paraditën e sotme. Sipas njoftimit thuhet se kjo seancë do të mbahet pasdite në orën 19:00 të ditës së sotme.

Përmbytjet, Rama: Berisha përgjegjës

24 orë - 02.12.2010

Situata e fundit e krijuar në Shkodër dhe akuzat për përgjegjësi të qeverisë për dëmet e krijuara kanë qenë thelb i deklaratës së sotme të kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama.

Situata nga përmbyjtjet në Shkodër tepër e rënduar

Idividi - 02.12.2010

Shkodër, 2 dhjetor 2010 (MIA) - Situata nga përmbytjet në qytetin e Shkodrës mëngjesin e sotëm është shumë e rënduar, bëjnë të ditur mediat shqiptare.

Përmbytjet, Rama kërkon dorëheqjen e Sali Berishës

Ina - 02.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama duke fajësuar kryeministrin Berisha për situatën e krijuar nga përmbytjet në qarkun e Shkodrës theksoi se ai duhet të largohet.

Përmbytja bllokon Shkodrën

Top Channel - 02.12.2010

Qyteti Shkodrës është në diten më të keqe për shkak të përmbytjes që po avancon në brendësi të lagjeve. Aktualisht në lagjen hyrese të qytetit e quajtur Xhabije, lëvizja pothuajse është paralizuar.

Përmbytja bllokon Shkodrën

24 orë - 02.12.2010

Qyteti Shkodrës është në diten më të keqe për shkak të përmbytjes që po avancon në brendësi të lagjeve. Aktualisht në lagjen hyrese të qytetit e quajtur Xhabije, lëvizja pothuajse është paralizuar.

Berisha në Shkodër, akuzon Ramën për zbukurimin e Tiranës

24 orë - 02.12.2010

Kryeministri Berisha i cili ndodhet në Shkodër ku po inspekton edhe zonat e përmbytura i është rikthyer sërish çëshjtes së zbukurimit të Tiranës për 28 nëntorin.

Berisha, opozitës: Ju gëzoni për fatkeqësitë dhe derdhni lot krokodili

LajmiFundit - 02.12.2010

TIRANE—Lajmifundit—Kryeministri Sali Berisha replikoi ashpër me opozitën në seancën parlamentare duke ju referuar situatës në Shkodër. “Të zhdukur jeni ju dhe të paqenë jeni ju sepse gëzoheni mbi përmbytjet dhe fatkeqësitë natyrore.

Përmbytjet, Ruçi, Berishës: Premtove ti shmangie, ndodhën 5 herë

LajmiFundit - 02.12.2010

TIRANE – Kreu i grupit parlamentar socialist Gramoz Ruçi akuzoi kryeministrin Berisha se nuk ka marrë masat e nevojshme për shmangien e përmbytjeve në Shkodër.

Rrezikon të përmbytet edhe qendra e Shkodrës

Botasot - 02.12.2010

Niveli i ujit ka pësuar një rritje të frikshme duke u afruar dhe në brendësi të qytetit mbrëmjen e së mërkurës në qytetin e Shkodrës. Krahasuar me orët e paradites, niveli i ujit është rritur në mënyrë të frikshme në lagjen “Xhabije” dhe ...

Gruaja shtatzënë, e ftohur 4 ditë mes ujit të përmbytjes i vdes fëmija në spital

BalkanWeb - 02.12.2010

SHKODER- Kryeqendra e veriut është zgjuar sot në mëngjes në një situatë më të përkeqësuar në krahasim me ditët e mëparshme. Reshjet e shiut të cilat kanë vazhduar pa pushim gjithë natën, dalja nga shtrati e lumit Buna dhe fryrja tej mase e ...

Situatë dramatike në Shkodër, shtohen vendet e përmbytura

Koha.net - 02.12.2010

Shkodër, 2 dhjetor - Shkodra zgjohet më e përmbytur se dje nga rreshjet e shirave, dalja nga shtrati e lumit Buna dhe e lumejve të tjerë që rrethojnë kryeqendren veriore.

Basha: Qeveria, në gjendje të evakuojë dhe stabilizojë mbi 10 mijë persona

Botasot - 02.12.2010

Shkodër - Në cilësinë e Kryetarit Ndërministror për situatën e Emergjencave Civile në Shkodër, ministri i Brendshëm Basha, ka bërë kërkesë për bashkëpunimin dhe mirëkuptimin nga ana e banorëve të zonave të përmbytura, që të ndihmojnë ...

Imami: Banorët të bashkëpunojnë për një evakuim të shpejtë dhe pa rrezik

Botasot - 02.12.2010

Shkodër- Situata në qytetin e Shkodrës dhe rrethinat e tij ka vijuar të rëndohet gjatë orëve të natës së sotme, ku uji i lumit Drin ka rritur prurjet duke krijuar vështirësi dhe rrezik për banorët.

Rritet niveli i përmbytjeve në Shkodër

Botasot - 02.12.2010

Pjesa verilindore e Shqipërisë vazhdon të përballet me përmbytje. Niveli i ujit në Shkodër mëngjesin e sotëm ishte më i lartë se dje. Raportohet se gjatë orëve të fundit është përmbytur dhe lagjja Xhabije.

Kuvendi shtyn punimet, kryeministri drejt Shkodrës

Botasot - 02.12.2010

Tiranë - Situata e rënduar në qarkun e Shkodrës si pasojë e përmbytjeve të ditëve të fundit, ka bërë që parlamenti të shtyjë punimet që kishte parashikuar në axhendë, si për çdo javë, paraditen e sotme.

Rëndohet edhe më tej situata në Shkodër

Botasot - 02.12.2010

Situata në qytetin e Shkodrës mëngjesin e sotëm është shumë e rënduar. Sipas informacioneve nga terreni, është e pamundur që të kalohet në hyrje të lagjes “Xhabije” dhe në rrugën nacionale për shkak se niveli ujërave të liqenit ka shkuar ...

Berisha mbledh shtabin e Emergjencave në Shkodër

Koha.net - 02.12.2010

Shkodër, 2 dhjetor – Për shkak të gjendjes dramatike në Qarkun e Shkodrës, s’pasojë e rritjës së përmbytjeve në përmasa të mëdha, kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha, ministri i Brendshëm, Lulzim Basha dhe zv ministri i brendshëm, ...

Përmbytjet përfshijnë Bosnje-Hercegovinën

BalkanWeb - 02.12.2010

SARAJEVË - Shirat e rrëmbyer në Bosnje-Hercegovinë kanë shkaktuar rritjen e nivelit të ujërave të lumenjve duke provokuar përmbytje. Autoritetet boshnjake kanë deklaruar gjendjen e emergjencës në zonën e Gorazdes për shkak të rritjes së ...

Rama: Përmbytjet përgjegjës Berisha jo Natyra

BalkanWeb - 02.12.2010

TIRANE- Kryetari i Partisë Socialiste akuzoi sot kryeministrin Sali Berisha si përgjegjësin kryesor për përmbytjet në Shkodër, duke përjashtuar shkaqet natyrore që qeveria theksoi se janë shkaktare për situatën në veri të vendit.

Berisha: Situatë emergjence jo afatshkurtër, të nisin evakuimet

Botasot - 02.12.2010

Shkodër– Në mbledhjen me Shtabin e Emergjencës në Shkodër për situatën e krijuar nga përmbytjet, kryeministri Sali Berisha deklaroi se situata është e pazakontë në këtë rreth.

Shtabi i emergjencës: Janë 10 mijë ha tokë e përmbytur, u evakuuan 317 familje

Botasot - 02.12.2010

Shkodër – Pasi situata e përmbytjeve ndryshon drejt rritjes nga ora në orë, Shtabi i Emergjencës i mbledhur në Shkodër, ka informuar sot pas mbledhjes ku mori pjesë edhe kryeministri Sali Berisha se harta e tokave të përmbytura është ...

Berisha inspekton situatën në disa nga zonat e përmbytura në rrethin e Shkodrës

Botasot - 02.12.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, i ndodhur që prej orëve të para të mëngjesit në Shkodër, ku drejtoi mbledhjen e Shtabit të Emergjencës Civile, inspektoi situatën në disa nga zonat e përmbytura më problematike, si pasojë e ...

Të paktën 744 shtëpi në rrethin e Shkodrës rezultojnë të përmbytura

Botasot - 02.12.2010

Të paktën 744 shtëpi në rrethin e Shkodrës rezultojnë të përmbytura, ndërsa 1544 të tjera të rrethuara nga uji; sipas informacioneve publikuara të enjten në mesditë nga shtabi i emergjencës në qarkun në verilindje të vendit, i prekur prej ...

Kuvendi miraton buxhetin 2011, Ruci-Berisha debate për përmbytjet

BalkanWeb - 02.12.2010

TIRANË - Kuvendi miratoi nen për nen buxhetin e vitit 2011 me 73 vota pro dhe dy kundër, një orë pas mesnatës së të enjtes. Në seancën e nisur rreth orës 19:00, të së enjtes, padi debate mes Berishës dhe Ruçit për situatën në Shkodër, për ...

Shkodra në emergjencë, opozita akuzon Berishën

Koha.net - 02.12.2010

Shkodër, 2 dhjetor - Në Shkodër, ku tashmë numërohen mbi 10 500 ha tokë bujqësore tërësisht nën ujë, mbi 750 shtëpi të përmbytura dhe mbi 1 500 të tjera të izoluara nga prania e ujit, është shpallur gjendje emergjente.

Lul-i, njeriu më popullor dje në Shkodër

Shekulli - 01.12.2010

Lul-i, i Ministrisë së Brendshme ishte dje personazhi më i njohur në Shkodër. Pas zbulimit të bërë nga WikiLeaks, popullariteti i tij është rritur ndjeshëm.

Rëndohet situata në Shkodër

Shekulli - 01.12.2010

RESHJET/ Lagjja e romëve në hyrje të qytetit të Shkodrës është e përmbytur nga uji që ka arritur në rreth 70 centimetra Banorë të Dajçit shprehen se deri mesditën e djeshme, askush nuk ishte pranë tyre për t'i ndihmuar SHKODËR - Është ...

Uji vërshon mbi fshatrat e Shkodrës

Gazeta Start - 01.12.2010

Shkodër – Ashtu sikurse edhe një vit më parë, përmbytjet në Shkodër po përsëriten, mbase për të mos qenë hera e fundit. Qindra banesa tashmë janë nën ujë, dhe fshatrat Obot, Muriqan, komuna Ana e Malit, prej ditësh shkohet vetëm me varka ...

Situata në Shkodër, Berisha: Evakuim masiv

Top Channel - 01.12.2010

Kryeministri Berisha paralajmëron evakuimin e banorëve të zonave të përmbytura në Shkodër dhe të atyre që janë në prag pëmbytjeje. Nisur nga situata e rënduar, Berisha mblodhi sërish qeverinë në Shkodër, duke urdhëruar instalimin e skemës ...

Përmbytjet në Shkodër, banorët evakuohen

Ina - 01.12.2010

Kryeminsitri i Shqipërisë, Sali Berisha ka theksuar se në Shkodër do të nisë zbatimi i skemës së evakuimit të banorëve në zonat e përmbytura. Në mbledhjen e qeverisë e cila u zhvillua në Shkodër, për shkak të gjendjes emergjente të krijuar ...

Përmbytjet, evakuohen 1 mijë banorë, mijëra hektarë ndodhen në ujë

24 orë - 01.12.2010

Situata në Shkodër po shkon drejt përkeqësimit, ndërsa është shtuar sipërfaqja e përmbytur. Shtabi i emergjencave ka publikuar të dhënat e fundit mbi situatën.

Fillon evakuimi i populates në Shkodër

Paragrafi - 01.12.2010

Në mbledhjen e qeverisë të Sqipëris e cila u zhvillua në Shkodër, për shkak të gjendjes emergjente të krijuar gjatë 24 orëve të fundit, Berisha tha se situata në kaskadë është e përgatitur për vërshime dhe për kët qëllim do të nisë zbatimi ...

Shkodër, përmbytje e bllokime nga moti i keq

Top Channel - 01.12.2010

Gjendja në Shkodër vijon të jetë e rëndë për shkak të motit të keq që ka sjellë përmbytje në disa zona. Kështu në lagjen "Xhabije" niveli i ujit ka arritur në 25 centimetra.

Shkodër, Berisha: Gjendje e fatkeqësisë natyrore

Top Channel - 01.12.2010

Qeveria shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore në zonën e Shkodrës, e cila prej ditësh është goditur nga moti i keq, nga shkarkimi i hidrocentraleve që kanë sjellë përmbytje e bllokime në shumë fshatra.

Shkodër, niveli i ujit arrin 1 metër, fillon aksioni i evakuimit të banorëve

LajmiFundit - 01.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Fillon operacioni i evakuimit të banorëve të zonave të përmbytura në qarkun e Shkodrës. Ditën e sotme pas konstatimit të situatës së rënduar, ushtria dhe policia kanë nisur evakuimin e banorëve të zonës.

Shkodër, shpallet gjendje e fatkeqesisë natyrore

Ina - 01.12.2010

Qeveria shqiptare shpall gjendjen e fatkeqësisë natyrore në Shkodër pas situatës të krijuar në këtë zonë nga përmbytjet. Duke folur në mbledhjen e qeverisë Kryeministri Berisha duke iu referuar situatës shqetësuese të krijuar në Shkodër ...

Shpallet gjendje e fatkeqësisë natyrore në Shkodër

Evropaelire - 01.12.2010

Qeveria e Shqipërisë ka shpallë gjendjen e fatkeqësisë natyrore në zonën e Shkodrës, e cila prej ditësh është goditur nga moti i keq, nga shkarkimi i hidrocentraleve që kanë sjellë përmbytje e bllokime në shumë fshatra.

Rama: Berisha të merret me përmbytjet, jo me Bashkinë e Tiranës

LajmiFundit - 01.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kryebashkiaku i Tiranës reagoi sot pas akuzave të kryeministri Berisha në lidhje me festat e nëntorit. Duke iu përgjigjur akuzave se nuk ka vendosur zbukurime në Tiranë për festat e nëntorit, Rama tha se Berisha ...

Përmbytjet izolojnë 3 komuna në Shkodër, Topalli: Banorët të evakuohen

LajmiFundit - 01.12.2010

SHKODER – Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, njëherësh deputete e zonës, zhvilloi sot një vizitë në zonat e përmbytura në Shkodër si pasojë e reshjeve të dendura të shiut.

Shkodër, përkeqësohet situata nga përmbytjet

Alsat - 01.12.2010

Në zonën e Shkodrës përkeqësohet situata e përmbytjeve. Në një mbledhje të posaçme këtë paradite Qeveria shpalli gjendjen e fatkeqësisë natyrore.

Rëndohet situata në Shkodër

Top Channel - 01.12.2010

Situata e përmbytjeve në qytetin verior të Shkodrës është përkeqësuar gjatë orëve të pasdites. Sipas informacioneve të fundit që vijnë nga autoritetet lokale, ka shkuar në 1 mijë numri i banorëve që janë evakuar nga shtëpitë e tyre.

Shkodër, pasojat e përmbytjes

Top Channel - 01.12.2010

Një banor rom në Shkodër pretendon se ka humbur fëmijën e tij të parë për shkak të kushteve të shkaktuara nga përmbytjet. Cerciz Sinani dhe bashkëshortja e tij prisnin t’u vinte në jetë fëmija e tyre, por kjo nuk ka ndodhur.

Përkeqësohet situata në Shkodër

Evropaelire - 01.12.2010

Mediat shqiptare raportojnë se përmbytjet në Shkodër po marrin përmasa alarmante. Raportohet se prurjet e Drinit kanë penguar Bunën dhe për pasojë uji ka nisur të mbulojë edhe rrugët e qytetit, ndërsa harta e përmbytjeve në zonen e ...

Përkeqësohet situata në Shkodër

Ina - 01.12.2010

Mediat në Shqipëri raportojnë se përmbytjet në Shkodër po marrin përmasa alarmante. Raportohet se prurjet e Drinit kanë penguar Bunën dhe për pasojë uji ka nisur të mbulojë edhe rrugët e qytetit, ndërsa harta e përmbytjeve në zonen e ...

Situate dramatike ne Shkoder

24 orë - 01.12.2010

Niveli i ujit ka pësuar një rritje të frikshme duke u afruar dhe në brendësi të qyetit mbrëmjen e së mërkurës në qytetin e Shkodrës. (UPDATE) Krahasuar me orët e paradites, niveli i ujit është rritur në mënyrë të frikshme në lagjen Xhabije ...

Shkodër, niveli i ujit arrin 1 metër, fillon aksioni i evakuimit të banorëve

Botasot - 01.12.2010

(E Plotësuar) Ditën e sotme pas konstatimit të situatës së rënduar, ushtria dhe policia kanë nisur evakuimin e banorëve të zonës. Sipas informacioneve të fundit mësohet se në zonën e Harkut të Bërdicës niveli i ujit ka arritur deri në një ...

Shpallet gjendje e fatkeqësisë natyrore në Shkodër

Botasot - 01.12.2010

Qeveria e Shqipërisë ka shpallë gjendjen e fatkeqësisë natyrore në zonën e Shkodrës, e cila prej ditësh është goditur nga moti i keq, nga shkarkimi i hidrocentraleve që kanë sjellë përmbytje e bllokime në shumë fshatra.

Shkodra po përjeton sërish orë ankthi nga përmbytjet

Koha.net - 01.12.2010

Shkodër, 1 dhjetor - Kryeqendra e veriut është zgjuar sot në mëngjes në një situatë më të përkeqësuar në krahasim me ditët e mëparshme. Reshjet e shiut të cilat kanë vazhduar pa pushim gjithë natën, dalja nga shtrati e lumit Buna dhe ...

Topalli: U bëj apel banorëve për evakuim sa më të shpejtë

Botasot - 01.12.2010

“Unë, njerëzisht, i kërkoj çdo banori të zonës së NënShkodrës të largohen nga zonat e përmbytura. Ata kanë mbështetjen e ushtrisë; të shfrytëzojnë këtë mbështetje për të larguar fëmijët dhe veten.

Shkodër, situata përkeqësohet me shpejtësi

VOA - 01.12.2010

Gjatë orëve të fundit, në Shkodër, situata është përkeqësuar me shumë shpejtësi, duke rikthyer pamjet e përmbytjeve masive të fillimvitit. Përmbytjet kanë përfshirë tashmë të gjithë komunat fushore të Nënshkodrës, ku rrezikohet jeta e disa ...

Përmbytje në Malin e Zi, 300 të evakuar në veri të vendit

BalkanWeb - 01.12.2010

PODGORICË- Autoritetet e Malit të Zi njoftuan se rreth 300 persona janë evakuar nga shtëpitë e tyre në pjesën veriore të vendit për shkak të përmbytjeve, të shkaktuara nga reshjet e rrëmbyeshme të shiut.

Përkeqësohet situata në Shkodër

Botasot - 01.12.2010

Mediat shqiptare raportojnë se përmbytjet në Shkodër po marrin përmasa alarmante. Raportohet se prurjet e Drinit kanë penguar Bunën dhe për pasojë uji ka nisur të mbulojë edhe rrugët e qytetit, ndërsa harta e përmbytjeve në zonen e ...

Shkodër, 13 mijë hektarë nën ujë Gjendje emergjence edhe në Durrës e Lezhë

BalkanWeb - 04.12.2010

SHKODER - Qarku i Shkodrës, vazhdon të përjetojë një situatë të rënduar. Ujrat e liqenit të Shkodrës tashmë kanë përpirë dhe fushat e Torovicës, ku ndahet Shkodra me Lezhën.

'Fatkeqësi natyrore' në zonat e përmbytura

BBC - 30.11.2010

Qeveria shqiptare shpalli sot situatën e fatkeqësisë natyrore në zonat e përmbytura në Shkodër nga reshjet e shumta që ende vazhdojnë. Autoritetet parashikojnë një përshkallëzim të situatës dhe u bëjnë thirrje banorëve të largohen nga ...

Oboti e Ana e Malit nën ujë, Muriqani po përmbytet

Gazeta Start - 30.11.2010

Shkodër – Sërish përmbytje në rrethinat e Shkodrës, ku përfshihen edhe disa fshatra. Uji tashmë ka zënë vend në fshatin Obot, i cili prej ditësh vazhdon të jetë i përmbytur, ndërsa njerëzit lëvizin me barka për të komunikuar dhe për të ...

Kuvend, Ruçi-Berishës: Kërkoni falje Shkodrës, jepni dorëheqjen

Shekulli - 02.12.2010

UTPADE- Ju keni dështuar, duhet t'i kërkoni faljë Parlamentit, popullit të Shkodrës, dhe nësë e keni seriozisht, të jepni dorëheqjen. Kjo ishte thirrja që kreu I grupit parlamentar të PS-së Gramoz Ruci i bëri kryeministrit Sali Berisha nga ...

Moti i keq, Buna del nga shtrati

Top Channel - 30.11.2010

Reshjet e 24 orëve të fundit në Shkodër kanë bërë që lumi Buna të dalë nga shtrati duke përmbytur rrugën kryesore. Sipas informacioneve të fundit uji i lumit ka mbuluar rrugën nacionale Lezhë-Shkodër.

Shkodër, rikthehen përmbytjet, izolohet Oboti, HEC-et nisin shkarkimet

LajmiFundit - 30.11.2010

TIRANE – Lajmifundit – Reshjet e 24 orëve të fun dit kanë përkeqësuar situatën e përmbytjeve në qarkun e Shkodrës. Sipas njoftimeve të fundit nga organet e pushtetit local dhe emergjencat civile, lumi i Bunës ka dalë sërish nga shtrati sot ...

Shkodër, fryhet Buna, përmbyten 109 banesa në qytet dhe komuna

LajmiFundit - 30.11.2010

SHKODER – Lajmifundit – Lumi i Bunës ka dalë nga shtrati duke shkaktuar përmbytje dhe përkeqësim të situatës në qarkun e Shkodrës. Pas rëndimit të gjendjes natën e kaluar si pasoj e intensitetit të reshjeve, Buna ka dalë nga shtrati ...

Përmbytet Shkodra, mijëra hektare nën ujë

Ina - 30.11.2010

Situatë e rëndë paraqitet në Shkodër ku si pasojë e reshjeve të dendura të shiut ka bërë që lumi Bunë të dalë nga shtrati, duke mbuluar rrugën kombëtare, Lezhë-Shkodër. Shumë banesa në komunën Ana e Malit, janë rrethuar nga ujërat.

Përmbytjet në Shkodër, Basha: Banorët të pranojnë evakuimin

LajmiFundit - 30.11.2010

SHKODER – Lajmifundit – Ministri i Brendshëm Lulzim Basha i cili ndodhet në Shkodër pas përkeqësimit të situatës së përmbytjeve, u ka bërë thirrje banorëve të pranojnë evakuimin.

Përmbytjet, qeveria mblidhet në Shkodër

Top Channel - 30.11.2010

Përmbytjet që kanë ndodhur ditët e fundit nga reshjet që kanë përfshirë vendin, kanë detyruar qeverinë të mblidhet në Shkodër. Krerët e ekzekutivit do të diskutojnë për masat që do të merren në lidhje me situatën e emergjencës.

Basha: Gati evakuimet

Top Channel - 30.11.2010

Banorët e zonave të përmbytura dhe ku niveli i ujit pritet të shtohet më tej për shkak të reshjeve të shumta, pritet të evakuohen. Kjo është ndër pikat që kryeson paketën e masave të vendosura në mbledhjen e shtabit të emergjencave në ...

PS: Qeveria, asnjë masë në Shkodër

Top Channel - 30.11.2010

Shkodra po i afrohet me shpejtësi situatës katastrofike të 9 muajve më parë. Rritja e nivelit të lumit Buna ka përmbytur hyrjen e qytetit të Shkodrës.

Del Buna nga shtrati, përmbytje të reja në Shkodër

Koha.net - 30.11.2010

Shkodër, 30 nëntor - Ndërsa uji i reshjeve të një jave me parë nuk është tërhequr mirë nga fushat e Shkodrës, përmbytje të reja trokasin sërish në zonat e qytetit.

Shkodër, fryhet Buna, përmbyten 109 banesa në qytet dhe komuna

Botasot - 30.11.2010

Lumi i Bunës ka dalë nga shtrati duke shkaktuar përmbytje dhe përkeqësim të situatës në qarkun e Shkodrës. Pas rëndimit të gjendjes natën e kaluar si pasoj e intensitetit të reshjeve, Buna ka dalë nga shtrati përgjatë zonës Lezhë-Shkodër ...

Shkodër, përkeqësohet situata, Berisha: Të nisin evakuimet

BalkanWeb - 30.11.2010

SHKODER -Shirat dhe stuhia, shoqëruar me shkarkime atmosferike, janë rikthyer sërish në gjithë vendin, por më të shumta ato janë të pranishme në zonën veriore të vendit, konkretisht ne Shkoder.

Shkodër-zgjerohet zona e përmbytjeve

VOA - 30.11.2010

Gjatë paradites së sotme është zgjeruar siperfaqja e përmbytjes në rrethin e Shkodres, duke shkuar në më shumë se 5 mijë hektarë. Një pjesë e banorëve të zonave të përmbytura në periferi të qytetit dhe në Komunën e Dajçit po kërkojnë të ...

Basha: Gati evakuimet nga zonat e përmbytura në Shkodër

Koha.net - 30.11.2010

Shkodër, 30 nëntor - Banorët e zonave të përmbytura dhe ku niveli i ujit pritet të shtohet më tej për shkak të reshjeve të shumta, pritet të evakuohen.

Qeveria e Shqipërisë në Shkodër: Të evakuohen banorët

Koha.net - 30.11.2010

Shkodër, 30 nëntor - Kryeminsitri i Shqipërisë, Sali Berisha tha sot se në Shkodër do të nisë zbatimi i skemës së evakuimit të banorëve në zonat e përmbytura.