TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Japoni, centrali i Fukushimas nuk do të përdoret më

Gazeta Start - 20.03.2011

Japoni - Centrali bërthamor Fukushima 1 në Japoni nuk do të përdoret më, pas aksidenteve të ndodhura në reaktorë si pasojë e tërmetit dhe cunamit të 11 marsit. Lajmin e bëri të ditur sot zëdhënësi i qeverisë japoneze, Yukio Edano.

Mbi 8,000 të vdekur në Japoni

Evropaelire - 20.03.2011

Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për 8,133 të vdekur dhe mbi 12 mijë të plagosur nga tërmeti dhe cunami shkatërrues. Në anën tjetër, inxhinerët vazhdojnë të luftojnë për stabilizimin e centralit bërthamor Fukushima, të ...

Mbi 8,000 të vdekur në Japoni

Ina - 20.03.2011

Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për 8,133 të vdekur dhe mbi 12 mijë të plagosur nga tërmeti dhe cunami shkatërrues. Në anën tjetër, inxhinerët vazhdojnë të luftojnë për stabilizimin e centralit bërthamor Fukushima, të ...

Rikthehet energjia në reaktorin Numër 2

Evropaelire - 20.03.2011

Punëtorët në centralin e dëmtuar të Fukushimës kanë arritur të rikthejnë energjinë në reaktorin Numër 2. Ky hap besohet se do të mundësojë funksionimin e sistemeve ftohëse, duke shmangur një katastrofë të gjerë bërthamore.

Mbi 8.000 të vdekur në Japoni

Koha e Re - 20.03.2011

Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për 8.133 të vdekur dhe mbi 12 mijë të plagosur nga tërmeti dhe cunami shkatërrues. Në anën tjetër, inxhinierët vazhdojnë të luftojnë për stabilizimin e centralit bërthamor Fukushima, të ...

Fukushima, rrezik në centralin atomik

Alsat - 20.03.2011

Rëndohet bilanci i tërmetit dhe cunamit të 11 marsit që shkatërroi Japoninë. Në bazë të të dhënave zyrtare nga policia kombëtare numri i viktimave është rritur në 8 133 ndërsa ai i të zhdukurve në 12.272.

“Kamikazët” që flijojnë vetveten për të jetuar të tjerët

Shqipmedia - 20.03.2011

Nga Emin AZEMI Pas cunamit shkatërrues që goditi pjesën verilindore të Japonisë, bota është në ankth dhe panikë tek po ndjek dramën e llahtarshme, që po zhvillohet në kompleksin bërthamor Daiichi në Fukushima.

Mbi 8,000 të vdekur në Japoni

Botasot - 20.03.2011

Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për 8,133 të vdekur dhe mbi 12 mijë të plagosur nga tërmeti dhe cunami shkatërrues. Në anën tjetër, inxhinerët vazhdojnë të luftojnë për stabilizimin e centralit bërthamor Fukushima, të ...

Mbi tetë mijë të vdekur në Japoni

Telegrafi - 20.03.2011

Shifrat e reja të autoriteteve japoneze flasin për 8,133 të vdekur dhe mbi 12 mijë të plagosur nga tërmeti dhe cunami shkatërrues. Në anën tjetër, inxhinierët vazhdojnë të luftojnë për stabilizimin e centralit bërthamor Fukushima, të ...

Rikthehet energjia në reaktorin numër 2 në Fukushima

Koha.net - 20.03.2011

Tokio, 20 mars - Punëtorët në centralin e dëmtuar të Fukushimës kanë arritur të rikthejnë energjinë në reaktorin numër 2. Ky hap besohet se do të mundësojë funksionimin e sistemeve ftohëse, duke shmangur një katastrofë të gjerë bërthamore, ...

Rikthehet energjia në reaktorin Numër 2

Botasot - 20.03.2011

Punëtorët në centralin e dëmtuar të Fukushimës kanë arritur të rikthejnë energjinë në reaktorin Numër 2. Ky hap besohet se do të mundësojë funksionimin e sistemeve ftohëse, duke shmangur një katastrofë të gjerë bërthamore.

Japoni, pritet vendosja e energjisë në impiantin bërthamor

Gazeta Start - 19.03.2011

Punonjësit janë afër vendosjes së energjisë në sistemin e ftohjes së impiantit bërthamor të Fukushimas, të goditur nga tërmeti i 11 marsit. Inxhinierët pritet të lidhin një linjë të re energjie elektrike në katër nga gjashtë reaktorët e ...

Fukushima, vazhdojnë përpjekjet për ftohjen e reaktorëve të dëmtuar

Shekulli - 19.03.2011

Punëtorët janë afër rivendosjes në punë të sistemit të ftohjes në reaktorët bërhamor në Fukushima. Inxhinierët pritet të lidhin një linjë të re energjie për katër nga gjashtë reaktorët në Fukushima, në veri të Tokios.

Japonia ndalon ushqimet nga Fukushima

Gazeta Start - 19.03.2011

Fukushima - Japonia ka urdhëruar ndalimin e shitjes së produkteve ushqimore nga zona e centralit të dëmtuar bërthamor të Fukushimas. Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore tha se vendimi është marrë për shkak të pranisë së ndotjes ...

Japoni, sinjale qetësuese nga Fukushima

ikub - 19.03.2011

Qeveria rriti nivelin e rrezikut nga 4 në 5 pikë, kur niveli ndërkombëtar është i një shkalle prej 7 pikësh. Niveli 5 sinjalizon një aksident me pasojë të mëdha, përfshirë këtu edhe clirimin e materilave radioaktive.

Japoni, sinjale qetësuese nga Fukushima

Top Channel - 19.03.2011

Situata në Japoninë e goditur rëndë nga kriza bërthamore vazhdon të jetë kritike, ndërsa skuadrat e emergjencës vazhdojnë të përpiqen të mbajnë nën kontrroll situatën në centralin Fukushima.

Japoni, energjia në central pranë rikthimit

Top Channel - 19.03.2011

Punëtorët janë pranë rikthimit të energjisë elektrike në centralin e dëmtuar bërthamor të Fukushimës, çka mund të mundësojë ftohjen e reaktorëve dhe stabilizimin përfundimtar të situatës.

Fukushima, rikthehet energjia elektrike

ikub - 19.03.2011

Kompania qe merret me manaxhimin e reaktorit berthamor te Fukushimes ka mundur te rivendose energjine elektrike ne impiant, cka perben nje hap te rendesishem per te rivene ne pune pompat qe mundesojne ftohjen e reaktorit.

Japonia ndalon ushqimet nga Fukushima

Evropaelire - 19.03.2011

Japonia ka urdhëruar ndalimin e shitjes së produkteve ushqimore nga zona e centralit të dëmtuar atomik. Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore tha se vendimi është marrë për shkak të pranisë së ndotjes radioaktive në ushqime, të ...

Japoni, qumështi dhe spinaqi me radioaktivitet

Top Channel - 19.03.2011

Nivele të radioaktivitetit që janë më të mëdha se limitet e lejuara janë gjetur në qumështin e prodhuar në afrësi të centralit bërthamor të Fukushimës dhe në spinaqet e mbledhura në afërsi të prefekturës së ...

Japoni, riaktivizohen sistemet e ftohjes

Top Channel - 19.03.2011

Sistemet e ftohjes të vaskave që përmbajnë materialin e djegshëm janë vënë sërish në funksion në reaktorët numër 5 dhe 6 të centralit të Fukushimës, në Japoni.

Japoni, vazhdojn përpiekjet për ftphjen e reaktorëve

Paragrafi - 19.03.2011

Japoni, vazhdojn përpiekjet për ftphjen e reaktorëve Postuar më : 19 March, 2011 09:28:00 Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore thotë se gjendja mbetet serioze, por se nuk është përkeqësuar në mënyrë të konsiderueshme.

Japonia ndalon ushqimet nga Fukushima

Botasot - 19.03.2011

Japonia ka urdhëruar ndalimin e shitjes së produkteve ushqimore nga zona e centralit të dëmtuar atomik. Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore tha se vendimi është marrë për shkak të pranisë së ndotjes radioaktive në ushqime, të ...

Shpresa për shmangie të kataklizmës, numri i viktimave mbi 18 mijë

Koha.net - 19.03.2011

Tokio, 19 mars – Agjencia ndërkombëtare për energji bërthamore IAEA në Vjenë njoftoi sot se rrezatimi radioaktiv në centralin Fukushima është stabilizuar në “një nivel duksëhm më të lartë se sa ai normal”, por se edhe më tutje është I ...

Radioaktivitet në ujin e pijshëm në Tokio

Telegrafi - 19.03.2011

Tetë ditë pas tërmetit, cunamit dhe katastrofës atomike, në Japoni është zbuluar radioaktivitet tek uji i pijshëm i kryeqytetit Tokio dhe në pesë rajonet e tjera- raporton Deutsche Welle.

Radioaktivitet në ujin e pijshëm në Tokio

Botasot - 19.03.2011

Tetë ditë pas tërmetit, cunamit dhe katastrofës atomike, në Japoni është zbuluar radioaktivitet tek uji i pijshëm i kryeqytetit Tokio dhe në pesë rajonet e tjera. Sipas qeverisë u matën masa shumë të vogla të jodit me rrezatim.

Nivelet e rrezatimit në Japoni shkaktojnë shqetësime në vende tjera

Botasot - 19.03.2011

Ndërkohë që vazhdon kriza bërthamore në pjesën verilindore të Japonisë, qeveria po u kërkon banorëve në afërsi të reaktorëve të dëmtuar në centralin Daiichi të Fukushimës që të rrinë brenda shtëpive të tyre.

Cilët janë rreziqet e rrezatimit bërthamor?

Shekulli - 18.03.2011

Ndërsa kriza në kompleksin bërthamor Daiichi në Fukushima të Japonisë thellohet, shtohet edhe frika për përhapjen e rrezatimit dhe për përmasat e keqësimit të gjendjes.

Japonia punon për ftohjen e reaktorëve

BBC - 18.03.2011

Japonia thotë se po intensifikon përpjekjet për të ftohur karburantin e tejnxehur në uzinën bërthamore Fukushima Daiichi. Helikopterët dhe pompat kanë hedhur ujë deti mbi reaktorët për të penguar shkrirjen e shufrave të karburantit ...

Pentagoni dërgon ekspertë në Japoni

Top Channel - 18.03.2011

Pentagoni do të dërgojë në Fukushima ekspertë ushtarakë të lëndëve bërthamore, për të ndihmuar kolegët japonezë në ndërhyrjen tek reaktorët e dëmtuar.

Centrali, riaktivizohet sistemi i ftohjes

Top Channel - 18.03.2011

Inxhinjerët në centralin bërthamor të dëmtuar të Fukushimës duket se kanë rikthyer energjinë elektrike në reaktorin e dytë, duke e bërë të mundur edhe riaktivizimin e sistemit të tij të ftohjes.

Japonia vazhdon përpjekjet të ftohë reaktorët e dëmtuar

Evropaelire - 18.03.2011

Ekipet japoneze vazhdojnë me operacionet për rivendosjen e lidhjeve elektrike në sistemin e ftohjes të reaktorit bërthamor që u dëmtua nga tërmeti dhe cunami.

Luftë me kohën: Përpjekjet për ftohjen e reaktorëve në Fukushima vazhdojnë

DW - 18.03.2011

Lufta kundër rrezatimit bërthamor në Fukushima vazhdon. Suksesi i pasigurtë. Për ftohjen e qëndrueshme të shufrave katodike në reaktorët e Fukushimës duhen sasi gjigante uji në reaktor.

Deri më tani janë përdorur 70 ton ujë për ftohje të reaktorit të tretë të "Fukushima 1"

Idividi - 18.03.2011

Tokio, 17 mars 2011 (MIA) - Për ftohjen e reaktorit të tretë të centralit bërthamor japonez "Fukushima 1" deri më tani janë përdorur 70 ton ujë.

Sipas ANEB-it nuk ka përkeqësime serioze të situatës në bërthamoren "Fukushima 1"

Idividi - 18.03.2011

Vjenë, 17 mars 2011 (MIA) - Situata në centralin bërthamor në Japoni "Fukushima 1" bëhet shumë serioze, kumtoi sot Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB).

Japonia vazhdon përpjekjet të ftohë reaktorët e dëmtuar

Ina - 18.03.2011

Ekipet japoneze vazhdojnë me operacionet për rivendosjen e lidhjeve elektrike në sistemin e ftohjes të reaktorit bërthamor që u dëmtua nga tërmeti dhe cunami.

Japoni, progres i ngadaltë me reaktorët

Top Channel - 18.03.2011

Punëtorët e skuadrave të shpëtimit po luftojnë për të ftohur dhe restauruar energjinë në reaktorët e Fukushimës, të dëmtuar nga tërmeti, por progresi është i ngadaltë.

Përpjekje për ftohjen e reaktorit japonez

Lajm - 18.03.2011

Japonia thotë se po shton përpjekjet për të ftohur karburantin e tejnxehur bërthamor në uzinën bërthamore Fukushima Daiichi që u godit nga cunami javën e shkuar.

Normalizohet gjendja në Japoni- 16.500 të vdekur dhe të zhdukur

Albnow - 18.03.2011

Normalizim i gjendjes mund të quhet tashmë moskeqësimi i saj në Japoni,pasi dy ditë më parë u vu dhe vazhdon të jetë në lëvizje e gjithë bota për retë e radioaktivitetit,të cilat për fat të mirë fillimish u ndanë mbi Oqeanin Paqësor.

Japonia filloi me operacionin për ftohjen e reaktorit të tretë në "Fukushima 1"

Idividi - 18.03.2011

Tokio, 18 mars 2011 (MIA) - Automjetet e zjarrfikësve të armatës japoneze filluan operacion për ftohje të reaktorit të tretë të centralit bërthamor "Fukushima 1".

Kryeministri japonez i drejtohet popullit

Top Channel - 18.03.2011

Kryeministri japonez Naoto Kan ka mbajtur një fjalim para popullit në televizionin kombëtar të vendit aziatik. “Ne do ta rindërtojmë Japoninë nga gërmadhat. Ne duhet të marrim pjesë të gjithë tek zgjidhja e situatës”, ka deklaruar Kan.

Naoto Kan premtoi se në hollësish do ta informojë bashkësinë ndërkombëtare për zhvillimin e situatës në "Fukushima1"

Idividi - 18.03.2011

Tokio, 18 mars 2011 (MIA) - Autoritet japoneze në lidhje me situatën e krizës në centralin bërthamor japonez "Fukushima 1" duhet të mbajnë kontakte më të ngushta me Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB), deklaroi sot ...

Armata japoneze i ripërtëriu operacionet për ftofje të reaktorit të tretë në "Fukushima-1"

Idividi - 18.03.2011

Tokio, 18 mars 2011 (MIA) - Kamioniët zjarrfikës të armatës japoneze po përpiqen që me currile uji ta ftofin reaktorin bërthamor në Japoninë verilindore, në mënyrë që të parandalohet katastrofa potenciale.

Japonia punon për ftohjen e reaktorëve

Koha e Re - 18.03.2011

Japonia thotë se po intensifikon përpjekjet për të ftohur karburantin e tejnxehur në uzinën bërthamore Fukushima Daiichi. Helikopterët dhe pompat kanë hedhur ujë deti mbi reaktorët për të penguar shkrirjen e shufrave të karburantit ...

Japonia vazhdon përpjekjet të ftohë reaktorët e dëmtuar

Botasot - 18.03.2011

Ekipet japoneze vazhdojnë me operacionet për rivendosjen e lidhjeve elektrike në sistemin e ftohjes të reaktorit bërthamor që u dëmtua nga tërmeti dhe cunami.

Japonia vazhdon përpjekjet të ftohë reaktorët e dëmtuar

Telegrafi - 18.03.2011

Ekipet japoneze vazhdojnë me operacionet për rivendosjen e lidhjeve elektrike në sistemin e ftohjes të reaktorit bërthamor që u dëmtua nga tërmeti dhe cunami.

Kryeministri Kan, do ta rindërtojmë Japoninë nga gërmadhat

Yll Press - 18.03.2011

“Kjo nuk është një cështje me të cilën duhet të merret vetëm Japonia, edhe popujt e tjerë të botës duhet të bashkëpunojnë me Japoninë dhe banorët në zonat e katastrofës”, ka deklaruar Amano.

(Ndiqeni LIVE) Rritet në 5 niveli i alarmit në Fukushima

Yll Press - 18.03.2011

Gjatë orëve të fundit, është vënë re një tym i bardhë, që sipas Agjencisë për Sigurinë Bërthamore, mund të vijë nga ndonjë shpërthim i mundshëm në reaktorin 2.

Mbeturina të energjisë bërthamore

Koha.net - 18.03.2011

Benjamin J. Sovacool Të paktën 99 aksidente bërthamore që i takojnë këtij definicioni, duke shkaktuar në total 20.5 bilionë dollarë dëme, kanë ndodhur në mbarë botën që nga viti 1952 deri më 2009 – apo më shumë se një incident dhe 330 ...

Një hap larg Çernobilit!

Gazeta Start - 17.03.2011

Në Japoninë e goditur nga tërmeti dhe cunami, tani por përjetohet dhe paniku i rrjedhjeve radioaktive. Pas shpërthimit të tretë të ndodhur dy ditë më parë në centralin bërthamor të Fukushimas, niveli i radiacionit ka arritur në 6.

E vërteta e fshehtë, Fukushima duhej të mbyllej në Janar 2011

Gazeta Start - 17.03.2011

Tokio - Po flasim për një aksident në një reaktor të projektuar në fillim të viteve 60-të. Sigurisht që gjatë 50-vjetëve ka ndryshuar dhe është zhvilluar edhe teknologjia e reaktorit dhe mënyra e projektimit.

Japonia rrit përpjekjet për ftohjen e reaktorëve

Gazeta Start - 17.03.2011

Tokio - Japonia thekson se po rrit përpjekjet për të ftohur reaktorët në impiantin bërthamor Fukushima Daichi, të goditur nga cunami dhe tërmeti i së premtës së kaluar.

Përpjekje për ftohjen e reaktorit japonez

BBC - 17.03.2011

Japonia thotë se po shton përpjekjet për të ftohur karburantin e tejnxehur bërthamor në uzinën bërthamore Fukushima Daiichi që u godit nga cunami javën e shkuar.

Japoni, shfaqen efektet e para nga rrezatimi radioaktiv në Fukushima

Shekulli - 17.03.2011

Tokio- Helikopterët ushtarak CH-47 Chinook kanë hedhur tonelata me ujë mbi reaktorët 3 dhe 4 në Fukushima, që ndodhet 220 km nga Tokio. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka njoftuar se 20 persona kanë shfaqur shqetësime ...

Japoni, viktimat e para të radiacionit

Gazeta Start - 17.03.2011

Në zonën afër centralit bërthamor të Fukushimas në Japoni kanë humbur jetën 14 të moshuar të sëmurë, të cilët u transportuan jashtë spitalit për shkak të rrezikut të radiacionit.

SHBA: Japonia nuk tregon të vërtetën

Top Channel - 17.03.2011

Shtetet e Bashkuara janë vënë në alarm pas informacioneve se reaktori numër 4 në kompleksin 1 të Fukushimës, ka mbetur pa ujë, duke lënë kështu të ekspozuara shufrat bërthamore.

Japoni: Përpjekje të sërishme për ftohjen e reaktorëve

Evropaelire - 17.03.2011

Në Japoni po vazhdojnë përpjekjet për shmangien e shhkatërrimit më të gjërë në stacionin atomik të energjisë, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami i së premtes.

Japoni, kritike gjendja në Fukushima 1

Top Channel - 17.03.2011

Rriten nivelet e radioaktivitetit në centralin bërthamor të Fukushima 1 në Japoni. Autoritetet japoneze po përpiqen me të gjitha mënyrat për të ftohur shufrat bërthamore.

Japoni, përpjekje të sërishme për ftohjen e reaktorëve

Alsat - 17.03.2011

Në Japoni po vazhdojnë përpjekjet për shmangien e shhkatërrimit më të gjërë në stacionin atomik të energjisë, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami i së premtes.

Japoni: Përpjekje të sërishme për ftohjen e reaktorëve

Ina - 17.03.2011

Në Japoni po vazhdojnë përpjekjet për shmangien e shhkatërrimit më të gjërë në stacionin atomik të energjisë, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami i së premtes.

Forcat e shpëtimit mund të marrin dëmtime vdekjeprurëse në Fukushima

DW - 17.03.2011

Situata në centralin atomik japonez Fukushima ka dalë jashtë kontrollit, të gjitha masat për pengimin e një katastrofe bërthamore u desh që pas pak kohe të ndërpriten.

Japoni, sërish përpjekje për ftohjen e reaktorëve

ikub - 17.03.2011

Kështu ka deklaruar Gregory Jaczko, shefi i komisionit rregullator nuklear, ose entit amerikan nuklear. Helikopterët vijojnë të hedhin ujë mbi dhe në afërsi të reaktorëve 3 dhe 4 në Fukushima.

Në bllokun e parë dhe të tretë të "Fukushima-1" filloi shkrirja e pjesërrishme e bërthamës të reaktorëve për shkak të ...

Idividi - 17.03.2011

Bruksel, 16 mars 2011 (MIA) - Në bllokun e parë dhe të tretë të AEC "Fukushima-1" filloi shkrirja e pjesërrishme e bërthamës të rektorëve për shkak të prishjes të sistemit për ftohje, kumtuan ekspertët e Komisionit Evropian në analizën e ...

Topat policore me ujë e ftohin reaktorin e tretë të "Fokushima-1"

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Policia japoneze tentoi që me topa uji ta ftohë derivatin bërthamor të përdorur në reaktorin e tretë të centralit bërthamor "Fukushima-1".

Kryeministri i Japonisë urdhëroi që të matet niveli i radiacionit në gjithë vendin

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Në lidhje me avarinë në centralin bërthamore "Fukushima 1" kryeministri japonez Naoto Kan urdhëroi që të matet niveli i radiacionit në gjithë vendin, ndërsa popullatës t'i jepet informat e saktë për situatën.

Radioaktiviteti ne Tokio, gjashte here me i vogel se ne Rome

ikub - 17.03.2011

Roma eshte gjashte here me shume radioaktive se sa Tokio. Ne kete perfundim surprize kane arritur kerkues te njesise se specializuar te Mbrojtjes Civile italiane, pas kerkimeve per percaktimin e mases se radioaktivitetit ne Tokio dhe Rome.

Heronjtë e Fukushimës

Top Channel - 17.03.2011

Niveli i lartë i radioaktivitetit detyroi evakuimin e punonjësve të mbetur në uzinën Fukushima Daiichi. Por nuk kaloi gjatë përpara se ata të riktheheshin.

Një helikopter ushtarak derdhi ujë nga ajri mbi reaktorin e elektrocentralit bërthamor Fukushima-1

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 17 mars 2011 (MIA) - Në Japoni po vazhdojnë përpjekjet për shmangien e shhkatërrimit më të gjërë në stacionin atomik të energjisë, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami i së premtes.

Japoni: Helikopterët hedhin ujë mbi centralin e dëmtuar

Shqipmedia - 17.03.2011

Zyrtarët japonezë kanë dislokuar helikopterë ushtarakë në Fukushima për të hedhur ujë mbi uzinën bërthamore Daiichi të dëmtuar nga tërmeti, në përpjekje për të ftohur reaktorët.

SHBA: Rrezatime të forta nga Fukushima

Top Channel - 17.03.2011

Kreu i entit amerikan NRC, Gregory Jaczko ka deklaruar se centrali bërthamor i Fukushimës po shpërndan rrezatime shumë të forta dhe vdekjeprurëse.

Kina i bëri thirrje Japonisë të japë informatë të saktë dhe të shpejtë për reaktorët e saj bërthamor

Idividi - 17.03.2011

Pekin, 17 mars 2011 (MIA) - Qeveria kineze i bëri thirrje Japonisë të japë informatë të saktë dhe të shpejtë për gjendjen e reaktorëve të saj të dëmtuar bërthamor, deklaroi zëdhënësja e Ministrisë kineze të Punëve të Jashtme.

ANEB: Numri i viktimave nga shpërthimet në centralin bërthamor "Fukushima" është 25 persona

Idividi - 17.03.2011

Vjenë, 17 mars 2011 (MIA) - Numri i viktimave nga shpërthimet e reaktorit të parë dhe të tretë të centralit bërthamor japonez "Fukushima 1" është gjithsej 25 persona, duke përfshirë edhe dy të zhdukur, ndërsa të lënduarit me plagë serioze ...

Grimca me radioaktivitet të ulët orientohen nga Libia ndaj Amerikës Veriore

Idividi - 17.03.2011

Vjenë, 17 mars 2011 (MIA) - Grimcat radioaktive me koncentrim të ulët drejtohen nga shkatërrimi i tërmetit të centralit bërthamor "Fukushima" në Japoni ndaj Amerikës Veriore.

Ditë vendimtare për Japoninë - Helikopterë me ujë mbi Fukushimën

DW - 17.03.2011

Në Japoni kanë filluar përpjekje të reja për ftohjen e reaktorëve në centralin bërthamor Fukushima. Të enjten (17.03.) helikopterë ushtarakë kanë hedhur ujë nga ajri. Në veprim do të vihen edhe makinat ujëhedhëse.

Dokuvany

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1985; 4 Reaktorë; 1792 MW Në funksionim që nga viti 1985. Centrali bërthamor në Dukovany në Çekinë jugore përbëhet nga katër blloqe reaktorësh, me një kapacitet të përgjithshëm prej 1792 MW.

Temelín

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 2002; 2 Reaktorë; 2026 MW Që nga viti 2002 për shfrytëzim komercial. Me dy reaktorë dhe me kapacitet prej 2026 MW Temelíni është centrali më i madh atomik në Republikën Çeke.

Bohunice

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1972; 4 Reaktorë; 2027 MW Që nga viti 1972 në shfrytëzim komercial. Centrali atomik është ndarë në dy komplekse, secili me dy reaktorë. Të dy uzinat kanë një kapacitet të përgjithshëm prej 2027 MW.

Cernavodă

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1996; 2 Reaktorë; 705,6 MW Centrali i projektuar në vitet 80-të ka dy reaktorë. Ai është funksionim që prej vitit 1996. Të dy blloqet e reaktorëve sigurojnë në total 705,6 MW dhe mbulojnë një të pestën e nevojave të ...

Ignalina

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1985; 2 Reaktorë; 2710 MW Ndërtuar në vitin 1985 nën qeverinë sovjetike. Centrali bërthamor i hequr nga funksionimi përbëhej nga dy reaktorë me një kapacitet të përgjithshëm prej 2710 MW.

Paks

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1983; 4 Reaktorë; 1940 MW Centrali i vetëm bërthamor i Hungarisë përbëhet nga katër reaktorë, të cilët prodhojnë 1940 MW. I vënë në veprim që prej vitit 1983, Paks mbulon rreth 40 përqind të furnizimit me energji ...

Saporishshja

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1984; 6 Reaktorë; 6000 MW Centrali bërthamor i ndërtuar në vitin 1984 në Dnjepr ka gjashtë blloqe reaktorësh. Kapaciteti total është 6000 MW. Kështu që Saporishshja është centrali i tretë në botë për nga fuqia.

Mochovce

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1998; 2 Reaktorë; 940 MW Që nga viti 1998 në funksionim. Mochovce përbëhet nga dy reaktorë me një kapacitet të përgjithshëm prej 940 MW. Dy reaktorët e tjerë janë zyrtarisht në ndërtim që nga viti 2009.

Centrali Ukraina e Jugut

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1983; 3 Reaktorë; 3000 MW Që nga viti 1983 në shfrytëzim komercial. Centrali bërthamor Ukraina e Jugut ka tre reaktorë dhe një kapacitet total prej 3000 MW.

Për shkak të radiacionit të lartë përkohësisht u ndalua ftohja e reaktorit të Fukushima 1

Idividi - 17.03.2011

Tokio, 17 mars 2011 (MIA) - Topat e lagur, të cilët u shfrytëzuan për ftohjen e reaktorëve të centralit bërthamor "Fukushima 1" përkohësisht u larguan për shkak të nivelit të lartë të radiacionit.

E gjithë bota në panik nga radioaktiviteti- Video e re e cunamit katastrofik

Albnow - 17.03.2011

-Nga toka dhe ajri vazhdojnë përpjekjet për ftohjen e reaktorëve –Pamje të reja nga cunami katastrofik -Shikoni se si uji mori portin në Miyake-Uji merr përpara banesa dhe makina,ndërsa arrin deri në katin e dytë -Çuan energji elektrike në ...

Aksidenti bërthamor, helikopterë me ujë mbi reaktorët në Fukushima

LajmiFundit - 17.03.2011

Për shmangien e megaaksidentit në Japoni kanë nisur përpjekjet për t'i ftohur reaktorët e centralit bërthamor Fukushima I, të dalë jashtë kontrolli. Në garë me kohën helikopterë ushtarakë hodhën ngarkesa uji të rënda disa tonë mbi impiant.

Rivne

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1981; 4 reaktorë; 2835 MW Centrali u vu në punë në vitin 1981. Ai ka katër reaktorë dhe një kapacitet të përgjithshëm prej 2835 MW.

Çernobili

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1978; 4 reaktorë; 3800 MW Filloi nga puna në vitin 1978. Centrali kishte katër reaktorë dhe prodhonte 3800 MW. Në vitin 1986 shpërtheu reaktori i bllokut 4.

Krško

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1983; 1 reaktor; 730 MW Centrali atomik është vënë në veprim në vitin 1983. Ai ka një reaktor dhe prodhon 730 MW. Krško është i diskutueshëm, sepse ndodhet në një zonë sizmike.

Chmelnyzkyj

DW - 17.03.2011

Fillimi nga puna: 1988; 2 reaktorë; 2000 MW Që prej vitit 1988 në shfrytëzim komercial. Centrali bërthamor në Ukrainën Perëndimore ka dy reaktorë dhe prodhon 2000 MW.

Tërmet i ri, Japonia në terr

Koha e Re - 17.03.2011

Numri zyrtar i personave që kanë humbur jetën dhe janë zhdukur pas tërmetit me intensitet prej nëntë ballë sipas shkallës së Rihterit, që në 11 mars e goditi pjesën verilindore dhe pjesën lindore të Japonisë u rrit në 14.650 Tensionet në ...

Japonia, ekspertët: Mbase po ndodh më e keqja

Top Channel - 17.03.2011

Autoritetet japoneze janë përfshirë në një luftë të dëshpëruar kundër reaktorit bërthamor, ndërsa ekspertët duket se konfirmojnë se më e keqja është duke ndodhur.

Efektet e rrezatimeve mbi trupin e njeriut

Top Channel - 17.03.2011

Ndërsa gjendja në centralin atomik të Japonisë po bëhet gjithmonë e më kritike, i gjithë globi është në ankth nga mundësia e lëvizjes së resë radioaktive.

Merkel: Epoka e energjisë atomike drejt fundit

Top Channel - 17.03.2011

Kancelarja Gjermane, Angela Merkel, deklaroi se “koha e energjisë bërthamore po përfundon”, pas krizës që ka përfshirë centralin e Fukushimës në Japoni.

Bilanci i viktimave arrin në 14.500

Evropaelire - 17.03.2011

Policia e Japonisë tha se numri zyrtar i të vdekurve apo të zhdukurve nga tërmeti dhe cunami ka shkuar në 14.500. Rreth një javë pas katastrofës së të premtes, më shumë se 450 mijë njerëz ndodhen në strehime të përkohshme.

Rreziku i radioaktivitetit për japonezët dhe më tej

ikub - 17.03.2011

Sa të rrezikuar janë japonezët tani që tërmetit dhe cunamit të së premtes u janë shtuar edhe problemet me uzinat bërthamore të paralizuara? Një eksperte britanike që është marrë me çështjen e Çernobilit thotë se dëmet mund të jenë minimale ...

Reja radioaktive po përhapet

Top Channel - 17.03.2011

Koncentrate të ulëta radioaktiviteti të cliruara nga katastrofa bërthamore në Japoni janë drejtuar jashtë vendit aziatik dhe pritet të arrijnë Amerikën e Veriut brenda pak ditëve.

SHBA, frikë nga reja radioaktive

Top Channel - 17.03.2011

Megjithë komentet joalarmante të ekspertëve amerikanë, banorët e Kalifornisë janë frikësuar për mbërritjen e resë radioaktive. Ata po vrapojnë të blejnë masivisht tableta jodi, si një mënyrë mbrojtjeje e përkohshme ndaj jodit radioaktiv.

Ekspertët: Rreziku bërthamor nga Japonia, për momentin i vogël

LajmiFundit - 17.03.2011

Sa të rrezikuar janë japonezët tani që tërmetit dhe cunamit të së premtes u janë shtuar edhe problemet me uzinat bërthamore të paralizuara? Një eksperte britanike që është marrë me çështjen e Çernobilit thotë se dëmet mund të jenë minimale ...

(Ndiqeni LIVE) BE & SHBA: Reaktori bërthamor në Japoni ka dalë jashtë kontrollit

Yll Press - 17.03.2011

”Reaktori bërthamor është efektivisht jashtë kontrollit, me sistemet e ftohjes që nuk punojnë. Si rrjedhojë, jemi midis një gjendje që është midis një situate tepër serioze dhe një katastrofe”, deklaroi Oettinger.

Një Çernobil i ri, apo rreziku tashmë është kapërcyer?

Botasot - 17.03.2011

Situata Reaktorët e Fukushimës janë shuar, por mungesa e një mekanizmi për ftohjen e tyre, një mekanizmi që në fakt ka dalë jashtë përdorimit për shkak të tronditjes së pësuar nga tërmeti dhe cunami, bëjnë që rreziku i një katastrofe ...

Japoni: Helikopterët hedhin ujë mbi centralin e dëmtuar

VOA - 17.03.2011

Zyrtarët japonezë kanë dislokuar helikopterë ushtarakë në Fukushima për të hedhur ujë mbi uzinën bërthamore Daiichi të dëmtuar nga tërmeti, në përpjekje për të ftohur reaktorët.

Japoni: Përpjekje të sërishme për ftohjen e reaktorëve

Botasot - 17.03.2011

Në Japoni po vazhdojnë përpjekjet për shmangien e shhkatërrimit më të gjërë në stacionin atomik të energjisë, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami i së premtes.

Japoni: Helikopterët hedhin ujë mbi centralin e dëmtuar

Botasot - 17.03.2011

Zyrtarët japonezë kanë dislokuar helikopterë ushtarakë në Fukushima për të hedhur ujë mbi uzinën bërthamore Daiichi të dëmtuar nga tërmeti, në përpjekje për të ftohur reaktorët.

Japoni, sërish përpjekje për ftohjen e reaktorëve

Botasot - 17.03.2011

Në centralin nuklear të Fukushima 1 po përhapen rrezatime radioaktive ektremisht të forta, potencialisht fatale, për personat që po përpiqen të litmitojnë rrjedhjen e substancës radioaktive.

Japonia vazhdon me përpjekjet për ftohjen e reaktorëve

Koha.net - 17.03.2011

Tokio, 17 mars - Në Japoni po vazhdojnë përpjekjet për shmangien e shkatërrimit më të gjerë në centralin bërthamor të energjisë, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami i së premtes.

Përpjekje për ftohjen e reaktorëve në Fukushima

Telegrafi - 17.03.2011

Në centralin nuklear të Fukushima 1 po përhapen rrezatime radioaktive ekstremisht të forta, potencialisht fatale, për personat që po përpiqen të litmitojnë rrjedhjen e substancës radioaktive.

Japoni, sërish përpjekje për ftohjen e reaktorëve

Lajmetsot - 17.03.2011

Postuar me: 17 March, 2011 10:27:00 Japoni, sërish përpjekje për ftohjen e reaktorëve Në centralin nuklear të Fukushima 1 po përhapen rrezatime radioaktive ektremisht të forta, potencialisht fatale, për personat që po përpiqen të ...

Rusët të frikësuar nga radioaktiviteti blejnë vodkë

Koha.net - 17.03.2011

Tokio, 17 mars - Për shkak të katastrofës në Japoni, reagimet janë drastike. Kina ka pezulluar lejet për ndërtimin e centraleve të reja bërthamor pas shpërthimit të krizës bërthamore japoneze.

Ende jashtë kontrollit gjendja në centralin bërthamor të Fukushimës

VOA - 17.03.2011

Zyrtarët thanë sot se shpresojnë të kthejnë elektricitetin në central, gjë që zgjuar shpresat se mund të vihen në përdorim pompa uji më efikase për ftohjen e reaktorëve bërthamorë.

Efektet e para nga rrezatimi radioaktiv në Fukushima

Telegrafi - 17.03.2011

Helikopterët ushtarak CH-47 Chinook kanë hedhur tonelata me ujë mbi reaktorët 3 dhe 4 në Fukushima, që ndodhet 220 kilometra nga Tokio. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka njoftuar se 20 persona kanë shfaqur shqetësime ...

Sa e rëndë është kriza bërthamore japoneze?

VOA - 17.03.2011

Ndërsa kriza në kompleksin bërthamor Daiichi në Fukushima të Japonisë thellohet, shtohet edhe frika për përhapjen e rrezatimit dhe për përmasat e keqësimit të gjendjes.

Më e keqja është duke ndodhur (Ndiqeni LIVE)

Yll Press - 17.03.2011

Sipas specialistëve, të cituar nga BBC, fakti që Japonia është duke përdorur helikopterë tregon se izolimi është dëmtuar dhe kjo u konfirmua edhe më parë gjatë ditës nga drejtori i Agjensisë Bërthamore Amerikane, i cili bëri të ditur se ...

Bilanci i viktimave arrin në 14.500

Botasot - 17.03.2011

Policia e Japonisë tha se numri zyrtar i të vdekurve apo të zhdukurve nga tërmeti dhe cunami ka shkuar në 14.500. Rreth një javë pas katastrofës së të premtes, më shumë se 450 mijë njerëz ndodhen në strehime të përkohshme.

Sa e rëndë është kriza bërthamore në Japoni?

Botasot - 17.03.2011

Ndërsa kriza në kompleksin bërthamor Daiichi në Fukushima të Japonisë thellohet, shtohet edhe frika për përhapjen e rrezatimit dhe për përmasat e keqësimit të gjendjes.

Ende jashtë kontrollit gjendja në centralin bërthamor të Fukushimës

Botasot - 17.03.2011

Zyrtarët thanë sot se shpresojnë të kthejnë elektricitetin në central, gjë që zgjuar shpresat se mund të vihen në përdorim pompa uji më efikase për ftohjen e reaktorëve bërthamorë.

Situata në Fukushima “serioze”, shtohen shpresa për zgjidhje

Koha.net - 17.03.2011

Tokio, 17 mars – Punëtorët në centralin bërthamor Fukushima, sipas raporteve të agjencisë ndërkombëtare për energji bërthamore (IAEA) me sukses kanë shtrirë kabllon elektrike deri te reaktori numër 2.

Japoni, radioaktiviteti pengon derdhjen e ujit me helikopter

Gazeta Start - 16.03.2011

Tokio - Një helikopter i ushtrisë japoneze u dërgua sot për të derdhur ujë mbi një reaktor të centralit bërthamor të Fukushimës, në përpjekje për ta ftohur atë.

Ndërpritet hedhja e ujit me helikopter mbi reaktor

BBC - 16.03.2011

Autoritetet japoneze thonë se u detyruan të braktisnin përpjekjet për hedhjen e ujit nga helikopterët për të ftohur reaktorin e tejnxehur në uzinën bërthmore të dëmtuar nga tërmeti dhe cunami i së premtes.

Speciale/ Ja shtetet që kanë centrale bërthamore

Gazeta Start - 16.03.2011

Ndërkohë që 30 shtete të botës përdorin 438 reaktorë të centraleve bërthamorë për të prodhuar energji, 42 centrale tjera bërthamore janë duke u ndërtuar.

Japoni, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike: Gjendje serioze

Shekulli - 16.03.2011

UPDATE- Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka bërë të ditur se situata në centralin e Fukushimas është shumë serioze, megjithëse kreu i saj,Yukiya Amano në një konferencë për shtyp është shprehur se gjendja "nuk është jashtë ...

Japoni, vatër e re zjarri në Fukushima

Top Channel - 16.03.2011

Shtohet rreziku në centralet bërthamore të Japonisë. Njoftohet se flakët kanë përfshirë edhe reaktorin numër 4 në centralin e Fukushimas. Ende nuk dihet nëse flakët kanë ardhur si pasojë e një shpërthimi dhe nëse ka rrjedhje të tjera ...

Japoni: Nga SHBA-të kërkohet ndihmë ushtarake për krizën

Evropaelire - 16.03.2011

Punëtorët janë kthyer në centralin atomik në Japoni, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami, pasi ishiun evakuuar përkohsisht për shkak të nivelit të lartë të rrezatimit.

TEPKO do ta ftohë Reaktorin e katërt të bërthamores "Fukushima 1"

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Kompania operatore e centralit bërthamor japonez "Fukushima 1" planifikon dy deri tre ditë ta ftohë me ujë Reaktorin e katërt të dëmtuar.

ANEB: Situatë shqetësuese në Japoni

Idividi - 16.03.2011

Vjenë/Bruksel, 16 mars 2011 (MIA) - Drejtori i përgjithshëm i Agjencisë ndërkombëtare për energji bërthamore (ANEB), Jukija Amano sot në Vjenë deklaroi se Japonisë i kanë ndodhur ngjarje shqetësuese dhe se ka ardhur deri në dëmtime shtesë ...

Ushtria amerikane në Japoni paralajmëron për rrezik nga radiacioni

Idividi - 16.03.2011

Uashington, 15 mars 2011 (MIA) - Forcat ushtarako detare të SHBA-së e paralajmëruan sot personelin dhe familjet e ushtarëve të dy bazave amerikane në Japoni të marrin masa për kujdes, pasi që ishte e regjistruar rritje e përkohshme e ...

ANEB: Dëmtime në reaktorin bërthamor të Fukushimës

Top Channel - 16.03.2011

Agjencia ndërkombëtare e Energjisë Atomike thotë se në reaktorin 2 të kompleksit bërthamor Daichi të Fukushimës, mund të ketë dëmtime të bërthamës, çka konsiderohet shqetësuese.

Situatë kritike në Japoni, kërkohet ndihmë nga SHBA-ja

ikub - 16.03.2011

Një lëvizje sizmike e mëparshme, po me magnitudë të njëjtë, kishte tronditur disa orë me parë Japoninë juglindore me epiqendër në prefekturën e Shizuokas. Që pas tërmetit 9 ballë të së premtes, janë regjistruar qindra lëvizje sizmike.

Te evakuuarit nga Fukushima bejne thirrje per ndihme

ikub - 16.03.2011

Kryetari i bashkisë së një qyteti të vogël që pret mijëra persona të evakuuar nga rrethinat e centralit të Fukushimës i bëri thirrje sot komunitetit ndërkombëtar për ndihmë."Do të doja t'i bëja thirrje botës: kemi nevojë për ndihmë.

Japoni, të tjera zjarre në Fukushima

Top Channel - 16.03.2011

Në çentralin bërthamor të Fukushimës, në Japoni, nga dje në sot, janë verifikuar tre shpërthime dhe dy zjarre në reaktorët bërthamorë 2 dhe 4. Zjarri në reaktorin 4 është nën kontroll, ndërkohë që është parë një re tymi që ngrihej nga ...

Kërcënohet planeti nga rrezatimi radioaktiv-Braktisën centralin punonjësit e fundit

Albnow - 16.03.2011

-As helikopterët nuk hedhin dot ujë deti mbi reaktorët -kalim rrufe i helikopterëve që të mos përfshihen nga rreatimi -Vazhdon të dali tym nga reaktorët 3 dhe 4 -Paralajmërohen kompanitë ajrore për radioaktivin në zonë -U larguan nga ...

Rreziku nuklear, Japonia kërkon ndihmë ushtarake nga SHBA

LajmiFundit - 16.03.2011

Punëtorët janë kthyer në centralin atomik në Japoni, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami, pasi ishiun evakuuar përkohsisht për shkak të nivelit të lartë të rrezatimit.

Situata në kompleksin bërthamor Fukushima jashtë kontrollit

Ina - 16.03.2011

Gjendja në kompleksin bërthamor japonez Fukushima 1, po bëhet gjithnjë e më e paqartë. Punëtorët e mbetur u larguan përkohësisht nga centrali, pasi rrezatimi arriti nivele ekstreme.

Japoni, ujë nëpërmjet helikopterit në reaktorin 3

Top Channel - 16.03.2011

Televizioni publik japonez “Nhk” ka tranmetuar pamje ku dukej një helickpter ushtarak që ishte duke flutuar drejt çentralit atomik Fukushima 1, rreth 250 kilometra në verilindje të Tokios.

Japoni, të tjera zjarre në Fukushima

Shqipmedia - 16.03.2011

Në çentralin bërthamor të Fukushimës, në Japoni, nga dje në sot, janë verifikuar tre shpërthime dhe dy zjarre në reaktorët bërthamorë 2 dhe 4. Zjarri në reaktorin 4 është nën kontroll, ndërkohë që është parë një re tymi që ngrihej nga ...

Centrali bërthamor në Fukushima jashtë kontrollit, rrezatimi 1000 millizivert/orë

LajmiFundit - 16.03.2011

Gjendja në kompleksin bërthamor japonez Fukushima 1, po bëhet gjithnjë e më e paqartë. Punëtorët e mbetur u larguan përkohësisht nga centrali, pasi rrezatimi arriti nivele ekstreme.

Të mos udhëtohet në Japoni

Koha e Re - 16.03.2011

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës të Maqedonisë ka rekomanduar që të mos udhëtohet në Japoni në ditët në vijim nëse nuk është e domosdoshme, ndërsa qytetarët e Maqedonisë të cilët gjenden në atë vend me kohë të përgatiten për ...

Radiacioni i lartë në Fukushima, helikopteri në tokë (Video)

ikub - 16.03.2011

Janë pezulluar për shkak të radiacionit shumë të lartë operacionet e helikopterëve të ushtrisë japoneze, që ishin ngritur në fluturim për të hedhur nga lart ujë mbi reaktorët e centralit nuklear të Fukushimas.

Situata në kompleksin bërthamor Fukushima jashtë kontrollit

DW - 16.03.2011

Gjendja në kompleksin bërthamor japonez Fukushima 1 bëhet gjithnjë e më e paqartë. Kompleksi s'kontrollohet dot më, sepse edhe punëtorët e mbetur u larguan përkohësisht nga centrali, pasi rrezatimi arriti nivel ekstrem.

Japoni, rrezatime të larta në central

Top Channel - 16.03.2011

Helikopterët e ushtrisë japoneze janë ngritur sot për të hedhur ujë nga lartë në reaktorët e centralit bërthamor të Fukushimës, që rrezikojnë shkrirjen e bërthamës.

Niveli i radiacionit në rajonin e qytetit japonez Kitaibaraki 300 herë mbi normën

Idividi - 16.03.2011

Tokio, 16 mars 2011 (MIA) - Niveli i radiacionit në rajonin e qytetit japonez Kitaibaraki është 300 herë mbi normën, kumtojnë autoritet rajonale në prefekturën Ibaraki.

OBSH: Nuk ka dëshmi për përhapje të konsiderueshme të radiacionit

Idividi - 16.03.2011

Pekin, 16 mars 2011 (MIA) - Nuk ka dëshmi për përhapje të konsiderueshme të rrezatimit radioaktiv nga centrali i dëmtuar bërthamor "Fukushima", kumtoi sot Organizata botërore e shëndetësisë (OBSH) dhe u bëri thirrje njerëzve të mbeten të ...

Japonia në ankth bërthamor

Koha e Re - 16.03.2011

Rrezatimi radioaktiv përreth Fukushimës 1 ka kaluar vlerat normale, duke arritur vlerat me të cilat rrezikohet jeta e qytetarëve. Zona e sigurisë është zgjeruar në një perimetër prej 30 kilometrash përreth Fukushimës Gjendja në centralin ...

Japoni, punonjësit e reaktorëve heronj, s`braktisin detyrën, e dinë që do të vdesin!

LajmiFundit - 16.03.2011

Si pasojë e rritjes së radioaktivitetit 50 punëtorë kanë mbetur në centralin bërthamor të Fukushimas. Dy ditë më parë reaktorët menaxhoheshin nga 750 punonjës, por ata janë larguar.

Japoni, përhapen valët radioaktive

Alsat - 16.03.2011

Mbreti i Japonisë, Akihito në fjalimin e pazakontë drejtuar kombit shprehu brengosjen e thellë për pasojat e tërmetit të fuqishëm, cunamit si dhe për krizën bërthamore me të cilët po përballet vendi.

Me të meta reaktorët në Japoni, shkencëtari ishte dorëhequr

ikub - 16.03.2011

Tridhjetë e pesë vjet më parë, Dale G. Bridenbaugh dhe dy prej kolegëve të tij në “General Electric” dhanë dorëheqje nga postet e tyre, pasi ishin gjithnjë e më të bindur se hartimi i reaktorit bërthamor Mark1, që ata kishin shqyrtuar, ...

Japoni, autoritetet lokale sulmojnë qeverinë

Top Channel - 16.03.2011

Guvernatori i krahinës së Fukushimës u shfaq gjatë pasdites në televizionin japonez, duke kritikuar qeverinë për mënyrën se si ka përballuar situatën, pas emergjencës bërthamore të krijuar në centralin bëthamor.

Britania qytetarëve: Largohuni nga Tokio

Top Channel - 16.03.2011

Ministria e Jashtme Britanike “këshillon” shtetasit e saj të largohen nga Tokio dhe Japonia veri-lindore, pas rrezatimeve bërthamore që po përhapen nga centrali i Fukushimës.

SHBA di vërtet çpo ndodh në Japoni: Amerikanë, ikni 80 km nga Fukushima

LajmiFundit - 16.03.2011

Administrata amerikane duket se është në dijeni të saktë të gjendjes së reaktorët bërthamore japonezë në të cilët pati shpërthime ditët e fundit.

BE: Reaktori bërthamor jashtë kontrollit

Top Channel - 16.03.2011

Shefi i energjisë bërthamore në Europë paralajmëroi gjatë pasdites se gjendja në reaktorin bërthamor në Japoni ka dalë jashtë kontrollit. Megjithatë, komisioneri i energjisë së BE-së, Guenther Oettinger, theksoi se nuk ka arritur në këtë ...

Japoni: Nga SHBA-të kërkohet ndihmë ushtarake për krizën

Botasot - 16.03.2011

Punëtorët janë kthyer në centralin atomik në Japoni, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami, pasi ishiun evakuuar përkohsisht për shkak të nivelit të lartë të rrezatimit.

Japonia kërkon ndihmë ushtarake nga SHBA-të

Telegrafi - 16.03.2011

Punëtorët janë kthyer në centralin atomik në Japoni, që është dëmtuar nga tërmeti dhe cunami, pasi ishin evakuuar përkohësisht për shkak të nivelit të lartë të rrezatimit.

Japoni: Nga SHBA-të kërkohet ndihmë ushtarake për krizën

Yll Press - 16.03.2011

Autoritetet i kanë shpallur planet për ta pastruar një kalim emergjent për në reaktorin numër 4 në centralin atomik në Fukushima, për ta mundësuar arritjen e makinave zjarrfikëse.

SHBA dërgon specialistë të tjerë në Japoni

Botasot - 16.03.2011

Në Japoni këtë të mërkurë priten specialistë të tjerë për energjinë bërthamore nga SHBA. Gjithsej 34 specialistët ofrojnë ndihmë teknike. Pjesë e detyrës së tyre është edhe analiza e pasojave të mundshme për popullsinë të radioaktivitetit ...

Situata në kompleksin bërthamor Fukushima jashtë kontrollit

Botasot - 16.03.2011

Gjendja në kompleksin bërthamor japonez Fukushima 1, po bëhet gjithnjë e më e paqartë. Punëtorët e mbetur u larguan përkohësisht nga centrali, pasi niveli i rrezatimit arriti nivele ekstreme.

Japoni, të evakuuarit nga Fukushima thirrje për ndihmë

BalkanWeb - 16.03.2011

TOKIO - Kryetari i bashkisë së një qyteti të vogël që pret mijëra persona të evakuuar nga rrethinat e centralit të Fukushimës i bëri thirrje sot komunitetit ndërkombëtar për ndihmë.

Rrezatimi pengon hedhjen e ujit nga helikopteri

Koha.net - 16.03.2011

Rrezatimi pengon hedhjen e ujit nga helikopteri Tokio, 16 mars – Përpjekeje për të hedhur ujë nga helikopteri në reaktorin 4 të centralit Fukushima kanë dështuar.

Kompleksi bërthamor Fukushima jashtë kontrollit

Yll Press - 16.03.2011

Në Japoni këtë të mërkurë priten specialistë të tjerë për energjinë bërthamore nga SHBA. Gjithsej 34 specialistët ofrojnë ndihmë teknike. Gjendja në kompleksin bërthamor japonez Fukushima 1 bëhet gjithnjë e më e paqartë.

Japonezët të frikësuar, kërkojnë të vërtetën

Koha.net - 16.03.2011

Tokio, 16 mars - Qindra vetura po largohen çdo ditë sa më larg nga zona e Fukushimës, ku gjendet centrali bërthamor Fukushima Daiichi. Njerëzit po ikin në panik dhe po lënë çdo gjë pas vetes. Janë të frikësuar.

50 heronj shpëtojnë Japoninë (Mund ta ndiqni LIVE)

Yll Press - 16.03.2011

Rrezatimi ka mbërritur dhe aty. Por shumë prej qytetarëve janë të revoltuar me qeverinë. Ata thonë se nuk po i mban të informuar në lidhje me atë që po ndodh realisht.

Lufta e 50 inxhinierëve për shpëtimin e Japonisë

Koha.net - 16.03.2011

Tokio, 16 mars – Japonia ishte dje në prag të katastrofës nukleare pasi rrezatimi radioaktiv nga reaktori 2 i centralit bërthamor në Fukushima pati arritur nivelin e rrezikshëm për shëndetin e njerëzve dhe kishte arritur madje deri te ...

Thellohet kriza bërthamore në centralin e Fukushimës

Botasot - 16.03.2011

Kriza në centralin bërthamor të Fukushimës në Japoni po thellohet. Sot u regjistruan nivele më të larta rrezatimi, gjë që ka detyruar autoritetet të evakuonin përkohësisht të gjithë teknikët nga objekti.

Nis eksodi nga kryeqyteti japonez

Koha.net - 16.03.2011

Shizouka, Japoni, 16 mars – Një eksod i heshtur nga Tokioja ka filluar të mërkurën, pasi që kriza bërthamore japoneze dukej se po dilte jashtë kontrollit, për shkak të ngritjes së nivelit të radioaktivitetit, derisa një helikopter nuk ...

Tjetër shpërthim në Fukushima, frikë nga rrjedhjet radioaktive

Gazeta Start - 15.03.2011

Tokio – Rrjedhjet radioaktive nga impianti bërthamor i Fukushima Daichit të goditur nga shpërthimi i tretë mëngjesin e sotëm kanë arritur nivele të dëmshme, thekson qeveria.

Frikë nga radiacioni pas shpërthimit në Japoni

BBC - 15.03.2011

Qeveria japoneze thotë se radiacioni nga uzina bërthamore Fukushima Daiichi ka arritur nivele që të dëmtojnë. Ky paralajmërim vjen pasi uzina u godit nga një shpërthim i tretë që duket se ka dëmtuar për herë të parë një nga sistemet ...

Japoni, tjetër shpërthim në Fukushima 1

Top Channel - 15.03.2011

Një tjetër shpërthim është regjistruar në centralin bërthamor Fukushima 1. Lajmi njoftohet nga autoritetet japoneze të cilat saktësojnë se shpërthimi ka ndodhur në reaktorin dy të centralit.

Rritet radioaktiviteti në Fukushima

Evropaelire - 15.03.2011

Zyrtarët japonezë thanë se nivelet e radioaktivitetit rreth centralit bërthamor janë më të larta pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Shperthim tjeter ne Fukushima, rritet radioaktiviteti (foto)

ikub - 15.03.2011

Zyrtarët japonezë thanë se nivelet e radioaktivitetit rreth centralit bërthamor janë më të larta pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Japoni, rrezik nga rrjedhjet radioaktive

Top Channel - 15.03.2011

Rrjedhjet radioaktive nga impianti bërthamor i Fukushimës në Japoni kanë arritur nivele të dëmshme, ka bërë të ditur qeveria lokale. Paralajmërimi vjen pasi impianti u trondit nga një shpërthim i tretë, që duket se ka dëmtuar një nga enët ...

Në mënyrë të konsiderueshme zvogëlohet niveli i ujit në reaktorin e dytë të "Fukushima 1"

Idividi - 15.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Niveli i ujit në sistemin për ftohje të reaktorit të dytë të centralit bërthamor në qytetin japonez verilindor Fukushima sërish në mënyrë të konsiderueshme u zvogëlua, njoftoi kompania operator "Tokio elektrik ...

Zjarr edhe në reaktorin e katërt të "Fukushima 1"

Idividi - 15.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Zjarri shpërtheu edhe në reaktorin e katërt të centralit bërthamor "Fukushima 1" i cili shpejtë është shuar, por akoma ekziston rreziku nga rrjedhja e materies radioaktive.

Zyrtarët japonezë: Radioaktiviteti në Fakushima është rritur

LajmiFundit - 15.03.2011

Zyrtarët japonezë thanë se nivelet e radioaktivitetit rreth centralit bërthamor janë më të larta pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Japoni, rrezik nga rrjedhjet radioaktive

Lajm - 15.03.2011

Rrjedhjet radioaktive nga impianti bërthamor i Fukushimës në Japoni kanë arritur nivele të dëmshme, ka bërë të ditur qeveria lokale. Paralajmërimi vjen pasi impianti u trondit nga një shpërthim i tretë, që duket se ka dëmtuar një nga enët ...

Rrezik nga era radioaktive mbi Tokion

Alsat - 15.03.2011

Era mbi Japoninë mund të sjellë mbi Tokion ajër me koncentrim të dobët të materieve radioaktive të centraleve të dëmtuara bërthamore "Fukushima 1" dhe "Fukushima 2", publikoi Ambasada franceze në Tokio.

Shpërthim i ri dhe zjarr në Fukushima 1

Ina - 15.03.2011

Gjendja në centralin bërthamor japonez Fukushima 1 po del gjithnjë e më shumë jashtë kontrollit. Të martën në mëngjes ka ndodhur edhe një shpërthim tjetër. Kësaj radhe shpërthimi ka ndodhur në bllokun 2.

Rrezik nga era radioaktive mbi Tokion

Idividi - 15.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Era mbi Japoninë mund të sjellë mbiTokion ajër me koncentrim të dobët të materieve radioaktive të centraleve të dëmtuara bërthamore "Fukushima 1" dhe "Fukushima 2", publikoi Ambasada franceze në Tokio.

Në disa prefektura në Japoni është matir nivel i rritur i radiacionit

Idividi - 15.03.2011

Tokio, 15 mars 2011 (MIA) - Në disa prefektura në Japoni është matur nivel i shtuar i radiacionit pas lëshimit në atmosferë të materieve radioaktive nga elektrocentrali bërthamor "Fukushima-1", kumtuan agjencitë ruse.

Izolohen në shtëpitë e tyre japonezët-Tokio ngjan me shkretëtirë

Albnow - 15.03.2011

-Rritet temperatura e reaktorëve 5 dhe 6 në Fukushima 1 -U mbyllën krejt shkollat në perimetrin 120 km nga centrali bërthamor -40 herë më shumë nga normali është rritur niveli i radioaktivit -“Ruani qetësinë” thotë kryeministri i ...

Japoni, shpëtojnë dy vetë nën gërmadha

Top Channel - 15.03.2011

Një grua 70-vjecare dhe një burrë janë gjetur të gjallë nën rrënojat e një ndërtese në prefekturën e Mijagit, 4 ditë pas tërmetit shkatërrues që goditi Japoninë.

Japoni, shperthim nga hidrogjeni ne Fukushima 1

ikub - 15.03.2011

Shpërthimi i ndodhur në reaktorin numër 4 të centralit Fukushima 1 u shkaktua nga një sasi e konsiderueshme hidrogjeni, siç ndodhi në ditët e kaluara në reaktorët 1 dhe 3, ndërkohë që gjatë natës, po e njëjta gjë ka ndodhur edhe në ...

Gjermania mbyll shtatë reaktorë bërthamorë

Evropaelire - 15.03.2011

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania do të mbyllë përkohësisht reaktorët më të vjetër bërthamorë, pas incidenteve që ka shkaktuar tërmeti në Japoni.

Tokio në panik: Të gjithë ikin, rrezatimi rritet rreth Fukushime

Paragrafi - 15.03.2011

Tokio në panik: Të gjithë ikin, rrezatimi rritet rreth Fukushime Pas tre shpërthime në Fukushima , rrezatim është në rritje , 100 kilometra nga Tokio është regjistruar rrezatimi 10 herë më i lartë se sa që lejohet … Kryeministri Japonez ...

Frika nga termetet, Gjermania mbyll reaktorët bërthamorë

LajmiFundit - 15.03.2011

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania do të mbyllë përkohësisht reaktorët më të vjetër bërthamorë, pas incidenteve që ka shkaktuar tërmeti në Japoni.

Frikë nga radiacioni pas shpërthimit në Japoni

ikub - 15.03.2011

Qeveria japoneze thotë se radiacioni nga uzina bërthamore Fukushima Daiichi ka arritur nivele që të dëmtojnë. Ky paralajmërim vjen pasi uzina u godit nga një shpërthim i tretë që duket se ka dëmtuar për herë të parë një nga sistemet ...

Japoni, frika e radiacionit prek edhe Kinen

ikub - 15.03.2011

Paniku per rrezikun e radiacinit ka perfshire edhe Kinen, vecanersisht ne zonat qe ndodhen me prane ishullit japonez. Me te gjitha menyrat bashkekohore te informacionit, sms,inernet, rrjete sociale, eshte perhapur deri edhe ne Kine dhe ...

Mallkimi i Çernobilit- Çfarë shkakton radioaktivi –Video tronditëse

Albnow - 15.03.2011

Më datën 26 prill , ora 01.23.40 ,zemra e Europës ndaloi së rrahuri.Në qytetin Ukranez Çernobil,një reaktor bërthamor shpërtheu.Një sasi e madhe radioaktive përfshiu vendin nga veriu në jug dhe nga lindja në perëndim.

MPJ rekomandon të mos udhëtohet në Japoni, ndërsa ato të cilët gjenden atje ta lëshojnë vendin

Idividi - 15.03.2011

Shkup, 15 mars 2011 (MIA) - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës të Maqedonisë rekomandon të mos udhëtohet në Japoni në ditët në vijim nëse nuk është e domosdoshme, ndërsa qytetarët e Maqedonisë të cilët gjenden në atë vend me kohë ...

Shpërthimi dhe zjarri përkeqësojnë krizën bërthamore

Evropaelire - 15.03.2011

Qeveria e Japonisë tha se radioaktiviteti në centralin bërthamor Fukushima ka arritur nivele të rrezikshme për shëndetin e njeriut, pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

ANEB: Gjatë zjarrit në reaktorin e katërt të CB Fukushima 1në atmosferë janë hedhur grimca radioaktive

Idividi - 15.03.2011

Vjenë, 15 mars 2011 (MIA) - Në zjarrin e reaktorit të katërt të centralit bërthamor Fukushima-1 në Japoni drejtpërsëdrejti në atmosferë janë hedhur grimca radioaktive, kumtoi Agjencia ndërkombëtare për energji bërthamore (ANEB), e cituar ...

Në Lindjen e Largët ruse është regjistruar rritje e vogël e radiacionit

Idividi - 15.03.2011

Vladivostok, 15 mars 2011 (MIA) - Niveli i radiacionit në Lindjen e Largët ruse shënon rritje të vogël, por megjithatë mbetet në kufinjtë e lejuar, kumtuan sot autoritetet lokale të Vladivostokut.

Japoni, era po shpërndan grimcat radioaktive mbi Oqeanin Paqësor

LajmiFundit - 15.03.2011

Qeveria e Japonisë tha se radioaktiviteti në centralin bërthamor Fukushima ka arritur nivele të rrezikshme për shëndetin e njeriut, pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Lajme kontradiktore - Politika japoneze e informimit vihet në provë

DW - 15.03.2011

Gjendja lidhur me reaktorin japonez me avari Fukushima po tensionohet. Çfarë po ndodh atje në të vërtetë, mund të mësohet vetëm prej spekulimeve të ekspertëve në mbarë botën.

Rritet radioaktiviteti në Fukushima

Koha e Re - 15.03.2011

Kryeministri Naoto Kan tha se radioaktiviteti rreth centralit në Fukushima është rritur dukshëm, ndërsa sekretari i kabinetit Jukio Edano tha se niveli është mjaft i lartë sa të rrezikojë jetët e njerëzve Zyrtarët në Japoni thanë se ...

Japoni, centrali Fukushima 1 pranë daljes nga kontrolli

LajmiFundit - 15.03.2011

Përsëri lajme shqetësuese nga Japonia. Këtë të martë në mëngjes ka ndodhur një shpërthim tjetër në centralin bërthamor Fukushima 1. Rrezatimi ka arritur vlera të rrezikshme, që rrezikojnë jetën e qytetarëve.

MPJ rekomandon qytetarët ta largohen nga Japonia

Ina - 15.03.2011

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisë rekomandon qytetarët e saj të cilët gjenden në Japoni që me kohë të përgatiten për lëshimin e saj.

Japoni, nivele radiacioni edhe në Tokio

Top Channel - 15.03.2011

Nivele të ulta radiacioni janë regjistruar në kryeqytetin japonez të Tokios, bënë të ditur autoritetet amerikane të një baze të ndodhur në jugun e kryeqytetit japonez.

Radioaktiviteti në Fukushima shqetëson opinionin e gjerë

Alsat - 15.03.2011

Radioaktiviteti në centralin bërthamor Fukushima është 400 herë më i lartë mbi normalen. Të dhënat e këtilla të publikuara nga qeveria japoneze kanë shqetësuar opinionin e gjerë për shkak të rrezikut në rritje për shëndetin e njeriut.

Japoni, rrezatimet po reduktohen

Top Channel - 15.03.2011

Niveli i rrezatimeve në centralin atomik të Fukushimës duket se ka filluar të ulet, bënë të ditur burime zyrtare. Lajmi vjen pasi një zjarr u mund të shuhej në reaktor.

MPJ, rekomandon qytetarët të mos udhëtojnë në Japoni

Alsat - 15.03.2011

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë, rekomandon që ditëve të ardhshme të mos udhëtohet në Japoni, nëse nuk është e nevojshme, dhe qytetarët e Maqedonisë që gjenden atje të përgatiten për braktisjen e saj.

Tragjedia e “Fukushimës” i jep fund epokës bërthamore?

Shqipmedia - 15.03.2011

Japonia ende nuk e ka marrë veten nga goditjet e forta të tërmetit dhe të cunamit që ka pësuar, ndërkohë që i duhet të përballet edhe me uzinën bërthamore të “Fukushimës”, e cila ka shpërthyer një herë të shtunën dhe një herë të dytë ditën ...

Japoni, shpërthim i katërt në centralin atomik

Top Channel - 15.03.2011

Një shpërthim i katërt duket se ka ndodhur në centralin bërthamor të Fukushimës, raportoi pak më parë korrespondenti i BBC-së, Chris Hogg. Megjithatë, shpërthimi nuk ka qenë i ngjashëm me të tjerët, të cilët janë dukur nga kamerat e ...

Rritet radioaktiviteti në Fukushima

Telegrafi - 15.03.2011

Zyrtarët japonezë thanë se nivelet e radioaktivitetit rreth centralit bërthamor janë m ë të larta pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Rritet radioaktiviteti në Fukushima

Koha.net - 15.03.2011

Tokio, 15 mars - Zyrtarët japonezë thanë se nivelet e radioaktivitetit rreth centralit bërthamor janë më të larta pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Japoni, drejt renies radioaktiviteti, zbulohen 1 300 te vdekur ne Oshima

BalkanWeb - 15.03.2011

TOKIO -Vazhon prej te premtes situata kritike ne Japoni. Ndersa ore per ore gjenden trupa te pajete si dhe te mbijetuar, frika me e madhe tashme eshte radiaktiviteti nga shperthimi i reaktoreve berthamore ne Fukishima.

Është rritur niveli i rrezatimit në ajër afër Fukushimës

Botasot - 15.03.2011

(I plotësuar)-Niveli i rrezatimit në ajër është 4-fishuar në afërsi të centralit japonez të Fukushimës, ku u verifikua sot një tjetër shpërthim, njoftoi "Tepco", që drejton impiantin.

Gjermania mbyll shtatë reaktorë bërthamorë

Botasot - 15.03.2011

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania do të mbyllë përkohësisht reaktorët më të vjetër bërthamorë, pas incidenteve që ka shkaktuar tërmeti në Japoni.

(Video - Foto) Frikë nga radiacioni pas shpërthimit në Japoni

Yll Press - 15.03.2011

Zyrtarët e kanë zgjeruar zonën e rrezikut duke paralajmëruar banorët në një rreze prej 30 km që të largohen ose të qëndrojnë brenda ndërtesave. Qeveria japoneze thotë se radiacioni nga uzina bërthamore Fukushima Daiichi ka arritur nivele ...

Maqedonia rekomandon qytetarët të mos udhëtojnë në Japoni

Yll Press - 15.03.2011

Sugjerojmë qytetarët e bllokuar atje, me kujdes t'i ndjekin informacionet në lidhje me gjendjen dhe t'u bashkëngjiten instruksioneve të cilat i japin autoritet japoneze.

Gjermania mbyll shtatë reaktorë bërthamorë

Lajmetsot - 15.03.2011

Postuar me: 15 March, 2011 01:31:00 Gjermania mbyll shtatë reaktorë bërthamorë Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se Gjermania do të mbyllë përkohësisht reaktorët më të vjetër bërthamorë, pas incidenteve që ka shkaktuar tërmeti në ...

Japoni: Shpërthimi dhe zjarri përkeqësojnë krizën bërthamore

Botasot - 15.03.2011

Qeveria e Japonisë tha se radioaktiviteti në centralin bërthamor Fukushima ka arritur nivele të rrezikshme për shëndetin e njeriut, pas shpërthimit të tretë në njërin reaktor dhe zjarrit në tjetrin.

Japoni, qeveria shtyn zgjedhjet vendore

Botasot - 15.03.2011

Është bërë edhe me emergjente situata në Japoni si pasojë e shpërthimeve të ndodhura në reaktorët e centraleve bërthamorë në Fukushima. Sipas medias ndërkombëtare niveli i radioaktivitetit në vend ka kaluar normat.

Zyrtarët japonezë paralajmërojnë për nivele të rrezikshme radioaktiviteti

VOA - 15.03.2011

Zyrtarët japonezë kanë paralajmëruar për nivele të rrezikshme të radioaktivitetit përreth një centrali bërthamor të dëmtuar nga tërmeti, dhe u kanë bërë thirrje njerëzve që jetojnë në një distancë prej 30 km nga centrali, që të rrinë nëpër ...

Shpërthimi i katërt në centralin atomik në Fukushima

Koha.net - 15.03.2011

Tokio, 15 mars - Një shpërthim i katërt duket se ka ndodhur në centralin bërthamor të Fukushimës, raportoi TCH, të martën në mbrëmje, duke u mbështetur në një informacion të korrespondentit të BBC-së, Chris Hogg.

Zyrtarët japonezë paralajmërojnë për nivele të rrezikshme radioaktiviteti

Botasot - 15.03.2011

Zyrtarët japonezë kanë paralajmëruar për nivele të rrezikshme të radioaktivitetit përreth një centrali bërthamor të dëmtuar nga tërmeti, dhe u kanë bërë thirrje njerëzve që jetojnë në një distancë prej 30 km nga centrali, që të rrinë nëpër ...

Tjetër shpërthim bërthamor në Japoni

Gazeta Start - 14.03.2011

Tokio - Nj shprthim i dyt ndodhi n impiantin brthamor t Fukushims n Japoni, pas trmetit 8.9 ballsh q tronditi vendin t premten. Pamjet televizive shfaqin shtllunga tymi q dalin nga reaktori 3 I impiantit brthamor t Fukushimas, dy dit pasi ...

Shpërthim tjetër në uzinën bërthamore

BBC - 14.03.2011

Një shpërthim i dytë ka goditur uzinën bërthamore japoneze që u dëmtua gjatë tërmetit të ditës së premte, por zyrtarët thonë se qendra e reaktorit ishte ende e paprekur.

Japoni, alarm në reaktorin tjetër të impiantit bërthamor

Gazeta Start - 14.03.2011

Tokio - Teknikët po luftojnë për stabilizimin e reaktorit të dytë në impiantin bërthamor të Fukushimas, të goditur rëndë nga tërmeti dhe cunami i së premtes. Reaktorët 1 dhe 3 të këtij impianti shpërthyen të shtunën dhe të hënën.

Pikëpyetjet mbi rrezikun nuklear

Shekulli - 14.03.2011

Pas dy shpërthimeve dhe rrezikimit për një të tjerë në centralin bërthamorë në Fukushima të Japonisë, lindin disa pyetje se cili është rreziku nuklear për njerëzit në Japoni dhe më gjerë.

Alarm radioaktiv në Japoni, rikthehen imazhet e 'Hiroshimës'

Shekulli - 15.03.2011

TOKIO - Japonisë po i rikthehen imazhet e Hiroshimës, bombës atomike që shkaktojë pasoja të rënda. Duket si një sulm I tretë me bombë atomike", thotë Keijiro Matsushima, 82-vjeçari i mbijetuar nga bomba atomike e vitit 1945.

Horror ne Japoni, shperthim tjeter ne Fukushima

ikub - 14.03.2011

Dy shperthime te tjera te fuqishme jane degjuar dhe pare ne centralin berthamor te Fukushimes ne Japoni. Shperthimi ndodhi rreth ores tre te nates me oren tone.

Japoni, ANEB: Nuk është dëmtuar vaska e reaktorit

Top Channel - 14.03.2011

Agjencia Ndërkombëtare për Energjinë Atomike ka deklaruar se ka marrë një komunikatë nga Japonia ku thuhet se shpërthimi në centralin bërthamor të Fukushimës nuk ka dëmtuar vaskën ku mbahet reaktori. Lajmin e ka bërë të ditur CNN.

Japoni, tjetër shpërthim në centralin bërthamor

Ina - 14.03.2011

Një shpërthim i dytë ka goditur impiantin nuklear në Tokio të Japonisë, vend i cili u lëkund nga tërmeti i fuqishëm dhe cunami i së premtes. Por sipas ekspertëve, impianti duket se i ka rezistuar shpërthimit.

Gjendje e jashtëzakonshme në Fukushima

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 12 mars 2011 (MIA) - Centrali bërthamor i Fukishimës është tronditur nga shpërthimi. Disa njerëz janë plagosur, ndërsa ka njoftime se radioaktiviteti është rritur për 20 fish jashtë centralit.

Frikë nga shpërthimi i dytë në Fukushimë

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 13 mars 2011 (MIA) - Ekspertët e energjisë bërthamore në Japoni kanë shfaqur drojën nga një krizë e mundshme atomike, pas dëmtimeve që ka shkaktuar tërmeti në centralet bërthamore.

Shpërthim i dytë në Fukushima

Top Channel - 14.03.2011

Asaj që i druheshin të gjithë në Japoni ndodhi. Një shpërthim i dytë u regjistrua në reaktorin 3 të Fukushimas, dy ditë pasi flakët përfshinë reaktorin 1, fill pas tërmetit prej 9 ballësh që goditi brigjet veri-lindore të Japonisë.

Japoni: Reaktori i tretë – pa ftohje

Evropaelire - 14.03.2011

Udhëheqësit e centralit atomik për prodhimin e rrymës elektrike, që ishte dëmtuar nga tërmeti masiv i së premtes dhe cunami në Japoni, thonë se sistemi i ftohjes i reaktorit të tretë ka dështuar.

Japoni, reaktori i tretë bërthamor mbetet pa sistem ftohës

LajmiFundit - 14.03.2011

Udhëheqësit e centralit atomik për prodhimin e rrymës elektrike, që ishte dëmtuar nga tërmeti masiv i së premtes dhe cunami në Japoni, thonë se sistemi i ftohjes i reaktorit të tretë ka dështuar.

Japonia para katastrofës nukleare ?

Shqipmedia - 14.03.2011

Udhëheqësit e centralit atomik për prodhimin e rrymës elektrike, që ishte dëmtuar nga tërmeti masiv i së premtes dhe cunami në Japoni, thonë se sistemi i ftohjes i reaktorit të tretë ka dështuar, transmeton Rel.

Ekspertët: Japonia nuk rrezikon përsëritjen e “Çernobilit”

LajmiFundit - 14.03.2011

Agjencia japoneze për sigurinë nukleare deklaron se nuk ka absolutisht asnjë mundësi për një incident si ai i Çernobilit nga problemet e ndeshura me Fukushima 1.

Shpërthimet në Fukushima, pasojat dhe rreziqet

ikub - 14.03.2011

Shpërthimi më i fundit që thuhet u shkaktua nga grumbullimi i hidrogjenit në reaktorin 3 të uzinës Fukushima Daiich, lëndoi 11 njerëz, një prej tyre mjaft rëndë.

Nëntë persona janë lënduar në reaktorin e tretë të centralit bërthamor japonez "Fukushima 1"

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Në një central bërthamor të energjisë në Japoni, që është dëmtuar nga tërmeti masiv dhe cunami, ka ndodhur edhe një eksplodim tjetër.

Japoni: Reaktori i tretë i centralit bërthamor – pa ftohje

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Udhëheqësit e centralit atomik për prodhimin e rrymës elektrike, që ishte dëmtuar nga tërmeti masiv i së premtes dhe cunami në Japoni, thonë se sistemi i ftohjes i reaktorit të tretë ka dështuar.

Agjencia japoneze për siguri bërthamore e përjashton mundësinë për havari si në Çernobil

Idividi - 14.03.2011

Tokio, 14 mars 2011 (MIA) - Agjencia japoneze për siguri bërthamore e përjashton mundësinë që në AEC Fukushima të vijë deri te havaria si në Çernobil, deklaroi ministri për politikë nacionale, Koiçiro Gemba, cituar nga agjencitë japoneze.

Japoni, ekzpozohet kafazi i Fukushimës

Top Channel - 14.03.2011

Kafazi i lëndës së djeshme bërthamore në reaktorin 2 të çentralit të Fukushimës është totalisht i ekspozuar. Lajmin e ka bërë të ditur shoqëria që menaxhon impiantin, Tepco, sipas raportimeve të agjencisë Kyodo news.

Japoni, ekzpozohet kafazi i Fukushimës

ikub - 14.03.2011

Lajmin e ka bërë të ditur shoqëria që menaxhon impiantin, Tepco, sipas raportimeve të agjencisë Kyodo news. Teknikët e centralit të Fukushimës kanë filluar të hedhin ujë në pjesët e ekspozuara në përpjekje për t’i ftohur.

Alarmohet bota,shpërthejnë reaktorët në centralet bërthamore të Japonisë

Albnow - 14.03.2011

 -Tronditet sërish Japonia me tërmet 6.2 ballë -U gjetën të vdekur 2.000 vetë sot në mëngjes -Shpërthime të reja në centralet bërthamore -Pritet të arrijë në 10.000 numri i viktimave -Nga 0,0001 milisivert në orë,arrin në 1 Betejë me ...

Reaktori i tretë, pa ftohje

Koha e Re - 14.03.2011

Udhëheqësit e centralit atomik për prodhimin e rrymës elektrike, që ishte dëmtuar nga tërmeti masiv i së premtes dhe cunami në Japoni, thonë se sistemi i ftohjes i reaktorit të tretë ka dështuar.

Japoni, rrezikohet një shpërthim i tretë

Top Channel - 14.03.2011

Teknikët janë duke u përpjekur të stabilizojnë një reaktor të tretë, disa orë pasi një shpërthim i dytë tronditi centralin atomik të Fukushimës.

Mijëra të vdekur - Numri i viktimave në Japoni në rritje

DW - 14.03.2011

Në Japoni fillimisht tërmeti, më pas cunami dhe në fund shpërthimet në centralin bërthamor Fukushima, kanë shkaktuar mijëra të vdekur. Autoritet njoftojnë për rrezikun e shkrirjes bërthamore në tre reaktorë.

Japoni, situata kritike, nis rrjedha e impianteve

Alsat - 14.03.2011

Mbetet kritike situata në Fukushima, ku tre ditë nga tërmeti që tronditi gjithë Japoninë, luftohet për të parandaluar një Çernobil të dytë. Dy shpërthime të reja në këtë central shkaktuan plagosjen e 11 punonjësve.

Japoni, një tjetër reaktor në Fukushima me probleme(VIDEO)

Koha e Re - 14.03.2011

- Një tjetër reaktor në centralin bërthamor në Fukushima ka problem në kapacitetin e sistemit të ftohjes, kanë bërë me dije zyrtarë të qeverisë japoneze.

Japoni, vazhdon të rritet numri i viktimave nga tërmeti

LajmiFundit - 14.03.2011

Në Japoni fillimisht tërmeti, më pas cunami dhe në fund shpërthimet në centralin bërthamor Fukushima, kanë shkaktuar mijëra të vdekur. Autoritet njoftojnë për rrezikun e shkrirjes bërthamore në tre reaktorë.

Japoni, ndotje e kufizuar radioaktive

Top Channel - 14.03.2011

Ndotja përreth reaktorit bërthamor të Fukushimës është e kufizuar dhe ende në nivele të tolerueshme, por autoritetet pranuan për herë të parë se kriza mund të përshkallëzohet.

Japoni: Evakuohen të mbijetuarit e tërmetit nga frika e ndotjes radioaktive

VOA - 14.03.2011

Të paktën 170 mijë japonezë që i mbijetuan tërmetit dhe cunamit kanë braktisur shtëpitë nga frika e përhapjes së ndotjes radioaktive nga centralet e dëmtuara bërthamore.

Japoni: Evakuohen të mbijetuarit e tërmetit nga frika e ndotjes radioaktive

Botasot - 14.03.2011

Të paktën 170 mijë japonezë që i mbijetuan tërmetit dhe cunamit kanë braktisur shtëpitë nga frika e përhapjes së ndotjes radioaktive nga centralet e dëmtuara bërthamore.

Shpërthimi i dytë në centralin bërthamor Fukushima

Telegrafi - 14.03.2011

Në centralin bërthamor japonez Fukushima, të dëmtuar rëndë prej tërmetit, të hënën ka ndodhur edhe një shpërthim tjetër. Sipas të dhënave të qeverisë japoneze, pas daljes nga përdorimi të sistemit të ftohjes në bllokun 3, është mbledhur ...

Japoni: Reaktori i tretë – pa ftohje

Botasot - 14.03.2011

(I plotësuar) - Udhëheqësit e centralit atomik për prodhimin e rrymës elektrike, që ishte dëmtuar nga tërmeti masiv i së premtes dhe cunami në Japoni, thonë se sistemi i ftohjes i reaktorit të tretë ka dështuar.

Japoni: Tjetër shpërthim në uzinën bërthamore

VOA - 14.03.2011

Zyrtarët në Japoni po përpiqen të ftohin 3 reaktorë bërthamorë në Japoninë verilindore të goditur rëndë nga tërmeti për të parandaluar shkrirjen e mundshme të centralit bërthamor në Fukushima.