TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kurti: E nisim javën me demonstratë

Ina - 13.09.2009

Në konferencën e djeshme për shtyp, Albin Kurti dhe Avni Zogiani, në emër të 23 organizatave që u bënë bashkë për demonstratën kundër protokolleve EULEX-Serbi, ...

Prishtinë, java nis me demonstratë kundër protokollit

Lajm - 13.09.2009

Krerët institucionalë thanë se ata janë jashtë nënshkrimit të Protokollit EULEX – Serbi, mirëpo tashmë dihet se Kosova është përbrenda këtij protokolli, u tha ...

Kryeministri Thaçi nuk dorëhiqet për shkak të protokollit

Alsat - 13.09.2009

Hashim Thaçi nuk do të japë dorëheqje si kryeministër i Kosovës. Këtë e ka bërë të qartë i pyetur nga gazetarët se a ka menduar që të largohet pas nënshkrimit ...

EULEX dhe Serbia firmosin protokollin e bashkëpunimit policor

SETimes - 13.09.2009

13/09/2009 BEOGRAD, Serbi -- EULEX firmosi një protokoll bashkëpunimi me ministrin e brendshëm serb të premten (11 shtator), lajmëroi zëdhënësi i EULEX ...

Zbatimi i protokollit do të diskutohet në të ardhmen

Telegrafi - 13.09.2009

Hollësitë për zbatimin e protokollit të nënshkruar në mes të EULEX-it dhe Serbisë, duhet të precizohen në të ardhmen, kanë thënë zyrtarë të misionit evropian ...

Në radhë protokolli për doganat

Telegrafi - 13.09.2009

Pas përfundimit të protokollit për bashkëpunim ndërpolicor, zyrtarët e EULEX-it dhe Beogradit do të intensifikojnë përpjekjet për përgatitjen edhe të dy ...

PD: Protokolli, shkelje e sovranitetit të shtetit të Kosovës

Telegrafi - 13.09.2009

Partia e Drejtësisë konsideron se nënshkrimi i protokollit të Misionit EULEX pa nënshkrimin e njëkohshëm të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës ...

PSD: Protokolli EULEX Serbi i dëmshëm

Botasot - 13.09.2009

Protokolli EULEX – Serbi është i dëmshëm më shumë për mënyrën se si është menaxhuar nga institucionet vendore se sa nga vetë përmbajtja, ka deklaruar zyrtari ...

PD: Protokolli shkelje e sovranitetit të shtetit të Kosovës

Botasot - 13.09.2009

PD konsideron se nënshkrimi i protokollit të Misionit EULEX pa nënshkrimin e njëkohshëm të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës paraqet shkelje të ...

Nuk ndjehen bashkëfajtorë, edhe pse nuk kundërshtojnë

Botasot - 13.09.2009

Partitë politike opozitare nuk duan të ndjejnë kurrfarë bashkëpërgjegjësie për nënshkrimin e protokollit EULEX- Serbi....

Nënshkruhet protokolli EULEX-Serbi

BBC - 12.09.2009

EULEX-i ka nënshkruar të premtën në mbrëmje protokollin e debatueshëm për bashkëpunim policor me Serbinë, kan bërë të ditur zyrtar të misionit evropian në ...

Prishtina s’është palë në marrëveshje

Lajm - 12.09.2009

Pas njoftimit se është nënshkruar Protokolli EULEX – Ministri e Brendshme e Republikës së Serbisë për bashkëpunim në fushën e policisë, Presidenti Fatmir ...

EULEX: Nuk ndërmarrim hap që dëmton Kosovën

Evropaelire - 12.09.2009

EULEX ka thënë se ky mision nuk do të ndërmerrte kurrë asnjë hap që do ta dëmtonte Kosovën. Kjo deklaratë vjen, pas reagimit të presidentit Fatmir Sejdiu dhe ...

DASH mirëpret protokollin EULEX-Serbi

Evropaelire - 12.09.2009

Departamenti amerikan i Shtetit përmes zëdhënësit Ian Kelly ka mbështetur nënshkrimin e protokolit për bashkëpunim policor ndërmjet EULEX-it dhe Ministrisë së ...

SHBA mirëpret protokollin EULEX-Serbi

Alsat - 12.09.2009

Departamenti amerikan i Shtetit përmes zëdhënësit Ian Kelly ka mbështetur nënshkrimin e protokolit për bashkëpunim policor ndërmjet EULEX-it dhe Ministrisë së ...

Protokolli (s’)e cenon sovranitetin

Ina - 12.09.2009

Pas debateve dhe polemikave të shumta rreth ndikimit që mund të ketë protokolli për policinë, i nënshkruar në mes EULEX-it dhe Serbisë, përfaqësuesit ...

Reagime negative për protokollin

Evropaelire - 12.09.2009

Opozita në Kosovë ka reaguar pas nënshkrimit të protokollit për bashkëpunim policor mes EULEX-it dhe Serbisë, duke i kritikuar institucionet e Kosovës se nuk ...

Ekspertët për protokollin, Beogradi me favore

Alsat - 12.09.2009

EULEX do ta ketë të vështirë ta kryejë punën në implementimin e këtij protokolli, vlerësojnë ekspertët Një ditë pas nënshkrimit të protokollit për bashkëpunim ...

Koshtunica: Protokolli-poshtërim për Serbinë

Evropaelire - 12.09.2009

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë Vojisllav Koshtunica ka deklaruar se me nënshkrimin e marrëveshjes me EULEX-in, përfaqësuesit e qeverisë e kanë ...

Reagime negative për protokollin

Ina - 12.09.2009

Opozita në Kosovë ka reaguar pas nënshkrimit të protokollit për bashkëpunim policor mes EULEX-it dhe Serbisë, duke i kritikuar institucionet e Kosovës se nuk ...

Kosovë: Të hënën protestohet kundër protokolit të EULEX-it

Alsat - 12.09.2009

Lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të marrin pjesë masivisht në protestën që do të mbahet të hënën ...

Si do të zbatohet protokolli në terren?

Evropaelire - 12.09.2009

Mënyrat e zbatimit të protokollit për policinë ndërmjet misionit të BE-së për forcimin e sundimit të ligjit dhe Serbisë, do të përcaktohen në ditët e ardhshme, ...

Koshtunica kundërshton nënëshkrimin e protokolit me EULEX-in

Alsat - 12.09.2009

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë Vojisllav Koshtunica ka deklaruar se me nënshkrimin e marrëveshjes me EULEX-in, përfaqësuesit e qeverisë e kanë ...

Protesta kundër protokollit mbahet të hënën

Lajm - 12.09.2009

Protesta kundër protokollit për bashkëpunim policor EULEX- Serbi do të mbahet këtë të hënë, dhe jo të mërkurën sikur ishte paralajmëruar dje, kanë vendosur ...

Ivanoviq: Protokolli nuk ka të bëjë me doganat

Evropaelire - 12.09.2009

Sekretari shtetëror në ministrinë serbe për Kosovën, Oliver Ivanoviq ka deklaruar se çështja e vendosjes së kontrollit doganor nuk është temë e bisedimeve ...

Koshtunica: Protokolli, poshtërim për Serbinë

Lajm - 12.09.2009

Ish-kryeministri serb, Vojisllav Koshtunica e ka cilesuar si “nje poshterim” nenshkrimin e protokollit policor mes Beogradit dhe misionit EULEX.

Të hënën protesta për protokollin

Ina - 12.09.2009

Protesta kundër protokollit për bashkëpunim policor EULEX- Serbi do të mbahet këtë të hënë, dhe jo të mërkurën sikur ishte paralajmëruar dje, kanë vendosur ...

Manipulimi i rrezikshëm i lidershipit politikë në Kosovë

Lajm - 12.09.2009

Ardian Zejnaj “Ai që i sundon të tjerët, është i fortë. Ndërsa ai që sundon veten, është i aftë”.

Kosova nuk është pjesë e nënshkrimit

Telegrafi - 12.09.2009

Pas njoftimit për nënshkrimin e Protokolli ndërmjet EULEX-it dhe – Ministrisë së brendshme të Serbisë për bashkëpunim në fushën e policisë, presidenti i ...

SHBA mirëpret protokollin EULEX-Serbi

Botasot - 12.09.2009

Departamenti amerikan i Shtetit përmes zëdhënësit Ian Kelly ka mbështetur nënshkrimin e protokolit për bashkëpunim policor ndërmjet EULEX-it dhe Ministrisë së ...

EULEX: Nuk ndërmarrim hap që dëmton Kosovën

Botasot - 12.09.2009

EULEX ka thënë se ky mision nuk do të ndërmerrte kurrë asnjë hap që do ta dëmtonte Kosovën. Kjo deklaratë vjen, pas reagimit të presidentit Fatmir Sejdiu dhe ...

SHBA-të përshëndesin marrëveshjen EULEX-Beograd

Telegrafi - 12.09.2009

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndetën marrëveshjen teknike të nënshkruar për bashkëpunimin policor mes Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e ...

EULEX: Nuk ndërmarrim hap që dëmton Kosovën

Telegrafi - 12.09.2009

EULEX ka thënë se ky mision nuk do të ndërmerrte kurrë asnjë hap që do ta dëmtonte Kosovën. Kjo deklaratë vjen, pas reagimit të presidentit Fatmir Sejdiu dhe ...

ORA: Protokolli, Kosova pa ndikim dhe pa përfitim

Telegrafi - 12.09.2009

Partia Reformiste ORA ka vlerësuar se nënshkrimi i protokollit në mes të EULEX-it dhe Beogradit zyrtar, ofron Serbinë me BE-në ndërsa e largon Kosovën nga ky ...

SHBA përshëndet marrëveshjen mes EULEX-it dhe Beogradit

VOA - 12.09.2009

Në një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, Ian Kelli thuhet se Kosova është një vend sovran dhe ky protokoll teknik nuk do të ishte i mundur ...

Reagime negative për protokollin

Botasot - 12.09.2009

Pas nënshkrimit të marrëveshjes EULEX-Serbi, përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës kanë reaguar, duke ritheksuar pozicionin e Prishtinës zyrtare se ...

Sahatqija: Protokolli dëmton Kosovën, ndihmon Serbinë

Botasot - 12.09.2009

Institucionet e Kosovës kanë marrë kritika përsëri nga Partia Reformiste ORA për situatën aktuale në vend.

Daçiq: Protokolli bazohet te 1244-shi. Koshtunica: Poshtërim për Serbinë

Telegrafi - 12.09.2009

Ministri serb i Punëve të Brendshme, Ivica Daçiq ka deklaruar se protokolli të cilin e ka nënshkruar Serbia me EULEX-in, është i natyrës teknike, dhe prek ...

Si reagojnë partitë politike për Protokollin

Botasot - 12.09.2009

Partitë politike në vend kanë reaguar ndaj nënshkrimit të protokollit ndërmjet EULEX-it dhe Serbisë, për bashkëpunim në fushën policore, marrëveshje kjo që u ...

EULEX-i përshëndet deklaratën e Sejdiut dhe të Thaçit

Botasot - 12.09.2009

EULEX-i ka përshëndetur deklaratën e përbashkët të Presidentit të Kosovës, Fatmir Sejdiu dhe Kryeministrit Hashim Thaçi.

Protestohet të hënën, jo të mërkurën

Telegrafi - 12.09.2009

Nënshkrimi “i shpejtë” i protokollit mes EULEX-it dhe Serbisë, ka ndryshuar edhe kohën e mbajtjes së protestës kundër kësaj marrëveshjeje, e cila organizohet ...

Koshtunica: Protokolli-poshtërim për Serbinë

Botasot - 12.09.2009

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë Vojisllav Koshtunica ka deklaruar se me nënshkrimin e marrëveshjes me EULEX-in, përfaqësuesit e qeverisë e kanë ...

Të hënën, të gjithë kundër protokollit!

Botasot - 12.09.2009

Prishtinë,12 shtator Të 22 OJQ-të e Kosovës, të revoltuar me rastin e nënshkrimit të protokollit EULEX- Serbi kanë ndryshuar datën protestës nga e mërkura në ...

Pacolli për protokollin

Botasot - 12.09.2009

Para 10 dite këtu kemi pas një konferencë për shtyp, ku kam thënë se protokolli është kryer, protokolli është nënshkruar, prandaj komenti ynë është të mos ta ...

Thaçi përsërit qëndrimin se Prishtina nuk është palë e protokollit

Botasot - 12.09.2009

Një ditë pas nënshkrimit të protokollit ndërmjet EULEKS-it dhe Ministrisë së Brendshme të Serbisë, kryeministri Hashim Thaçi përsëriti se Kosova nuk është ...

Thaçi: Nuk jemi palë e protokollit

Telegrafi - 12.09.2009

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ripërsëritur qëndrimin e institucioneve të vendit karshi protokollit tanimë të nënshkruar në mes të EULEX-it dhe ...

Kosovë: Vazhdojnë reagimet për protokollin EULEX - Beograd

VOA - 12.09.2009

Në Kosovë, kanë vazhduar reagimet rreth protokollit për bashkëpunim policor ndërmjet EULEX-it dhe Ministrisë së Punëve të brendshme të Serbisë, i cili u ...

Vetëvendosja thërret për protesta

Botasot - 12.09.2009

Në konferencën e sotme për shtyp, Albin Kurti dhe Avni Zogiani, në emër të 23 organizatave që u bënë bashkë për demonstratën kundër protokolleve EULEX-Serbi, ...

Protokolli nuk cënon pavarësinë

BBC - 11.09.2009

Ambasadorët e Quint-it dhe Zyra Civile Ndërkombëtare thonë se nënshkrimi i protokollit policor EULEX- Serbi nuk ka asnjë ndikim në çështjen e pavarësisë, ...

Nënshkrimi i protokollit, çështje orësh

Ina - 11.09.2009

Marrëveshja me Prishtinën për t’i dhënë dritën e gjelbër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi është çështje orësh dhe jo ditësh, bën të ditur e përditshmja ...

Nënshkrimi i protokollit, çështje orësh

Lajm - 11.09.2009

Marrëveshja me Prishtinën për t’i dhënë dritën e gjelbër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi është çështje orësh dhe jo ditësh, bën të ditur e përditshmja ...

Protokolli nuk cënon pavarësinë

Ina - 11.09.2009

Ambasadorët e Quint-it dhe Zyra Civile Ndërkombëtare thonë se nënshkrimi i protokollit policor EULEX- Serbi nuk ka asnjë ndikim në çështjen e pavarësisë, ...

"U kry protokolli"

Evropaelire - 11.09.2009

EPOKA E RE Po shihet qartë që EULEX-i po e mbështet nënshkrimin e këtij protokolli, dhe sipas të gjitha gjasave, kjo do të ndodhë pavarësisht reagimit të ...

EULEX: Marrëveshja në fazën finale

Evropaelire - 11.09.2009

Misioni i EULEX-it thotë se çështja e marrëveshjes për bashkëpunim policor ndërmjet misionit të BE-së në Kosovë dhe Serbisë është në fazën finale.

Në pritje të marrëveshjes EULEX-Serbi

Evropaelire - 11.09.2009

Misioni i EULEX-it është në pritje të finalizimit të marrëveshjes teknike të bashkëpunimit policor ndërmjet misionit të BE-së dhe Serbisë.

Feith mbështet punën e EULEX-it në dogana

Evropaelire - 11.09.2009

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për Kosovën, Pieter Feith, në një komunikate për opinion ka “përkrahur plotësisht punën e misionit të BE-së për ...

Koha Ditore: Nënshkrimi i protokollit EULEX-Serbi çështje orësh

Idividi - 11.09.2009

Prishtinë, 11 shtator (MIA) -Marrëveshja me Prishtinën për t’i dhënë dritën e gjelbër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi është çështje orësh dhe jo ditësh, ...

Protokolli EULEX - Serbi mbështetet nga vendet e kuintit

DW - 11.09.2009

Ambasadorët e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë dhe Italisë, mbështesin nënshkrimin e protokollit ndërmjet misionit EULEX dhe Serbisë.

Në pritje të finalizimit të marrëveshjes

Evropaelire - 11.09.2009

Misioni EULEX është në pritje të finalizimit të marrëveshjes teknike të bashkëpunimit policor me Serbinë.

Feit: Protokolli midis EULEX-it dhe Serbisë nuk dëmton Kosovën

Alsat - 11.09.2009

Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar, Pieter Feit u shpreh të premten se protokolli për bashkëpunim policor ndërmjet EULEX-it dhe Serbisë nuk dëmton pavarësinë dhe ...

Nënshkruhet protokolli EULEX-Serbi

Evropaelire - 11.09.2009

Protokolli për bashkëpunim policor midis EULEX-it dhe Serbisë është nënshkruar, kanë konfirmuar zyrtarë të misionit evropian për sundimin e ligjit.

Nënshkruhet protokolli

Ina - 12.09.2009

Megjithë kundërshtimin e fortë të institucioneve të Kosovës, EULEX-i ka nënshkruar sot protokollin për bashkëpunim policor me Ministrinë e Jashtme të Serbisë.

Protokolli (s’)e cenon sovranitetin

Evropaelire - 11.09.2009

Pas debateve dhe polemikave të shumta rreth ndikimit që mund të ketë protokolli për policinë, i nënshkruar në mes EULEX-it dhe Serbisë, përfaqësuesit ...

Kosova nuk e njeh protokollin EULEX – Serbi

Alsat - 12.09.2009

Me një deklaratë të përbashkët reaguan presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministrit Hashim Thaçi Republika e Kosovës nuk është palë në aranzhmanet teknike midis ...

Përfaqësuesit perëndimorë në Kosovë mbështesin protokollin e policisë

SETimes - 11.09.2009

11/09/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Përfaqësuesit e Francës, SHBA, Gjermanisë dhe Italisë në Kosovë thonë se mbështesin qëllimin e EULEX për të nënshkruar një ...

EULEX-i nënshkruan protokollin me Serbinë

Lajm - 11.09.2009

Me gjithe kundershtimin e pales kosovare, nenshkruhet protokolli per bashkepunim policor ndermjet EULEX-it dhe Ministrise se Puneve te Brendshme te Serbise.

Nënshkrimi i protokollit, çështje orësh

Telegrafi - 11.09.2009

Marrëveshja me Prishtinën për t’i dhënë dritën e gjelbër nënshkrimit të protokollit EULEX-Serbi është çështje orësh dhe jo ditësh, bën të ditur e përditshmja ...

EULEX: Marrëveshja në fazën finale

Botasot - 11.09.2009

Misioni i EULEX-it thotë se çështja e marrëveshjes për bashkëpunim policor ndërmjet misionit të BE-së në Kosovë dhe Serbisë është në fazën finale.

Në pritje të marrëveshjes EULEX-Serbi

Telegrafi - 11.09.2009

Misioni i EULEX-it është në pritje të finalizimit të marrëveshjes teknike të bashkëpunimit policor ndërmjet misionit të BE-së dhe Serbisë.

EULEX angazhohet për një zonë të vetme doganore

Telegrafi - 11.09.2009

Përfaqësuesi special i BE-së në Kosovë, Pieter Feith përkrah plotësisht punën e ndërmarrë nga Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, EULEX, për ...

BE, mbështet kontrollin doganor të Kosovës

Botasot - 11.09.2009

Prishtinë - Përfaqëseusi i Posaçëm i BE-së (EUSR) Peiter Feith, mbështet plotësisht punën e ndërmarrë nga Misioni i BE së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, ...

Thaçi: Nuk pajtohemi rreth protokollit, EULEX-Serbi

Botasot - 11.09.2009

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka përsëritur qëndrimin kundërshtues të Kosovës për protokollin ndërmjet EULEX-it dhe Beogradit, edhe pas dhënies së ...

I nënshtrohen presionit, kalon protokolli!

Botasot - 11.09.2009

Çështja e protokollit ende nuk ka marrë një zgjidhje, edhe pse drejtues të institucioneve vazhdojnë ta kundërshtojnë nënshkrimin e tij ndërmjet EULEX-it dhe ...

Feit: EULEX-i e nënshkruan Protokollin në emër të vet

Botasot - 11.09.2009

Çështja e protokollit, sikur është bërë një temë e pashtershme kohëve të fundit, mirëpo për këtë çështje shefi i zyrës civile ndërkombëtare Piter Feit,...

Protokolli në ‘luftë’ ‘kundër’ krimit!

Botasot - 11.09.2009

Po thonë se në Veri dhuna 10-vjeçare e paramilitarëve serbë nuk është as politike, as etnike. ...

Të mërkurën demonstrohet kundër protokollit

Telegrafi - 11.09.2009

Grupi prej 22 organizatave jo qeveritare të Kosovës ka vendosur që përmes një demonstrate, e cila është paralajmëruar të mbahet të mërkurën në ora 12.00 para ...

Nënshkruhet protokolli

Telegrafi - 11.09.2009

Me gjithë kundërshtimin e fortë të institucioneve të Kosovës, EULEX-i ka nënshkruar të premten protokollin për bashkëpunim policor me Ministrinë e Jashtme të ...

Mendime të ndryshme për protokollin

Telegrafi - 11.09.2009

Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Prishtinë, Pieter Feith, ka thënë se protokolli nuk do të nënshkruhet në emër të Kosovës, por në emër të EULEX-it, për ...

Reagim i presidentit Sejdiu e kryeministrit Thaçi pas nënshkrimit të protokollit EULEX –Serbi

Botasot - 11.09.2009

Pas njoftimit se para disa çastesh është nënshkruar Protokolli EULEX – Ministri e Brendshme e Republikës së Serbisë për bashkëpunim në fushën e policisë, ...

Nënshkruhet protokolli Beograd-EULEX

VOA - 11.09.2009

Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit në Kosovë dhe Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë nënshkruan protokollin e diskutueshëm të ...

Ivanoviq komenton protokollet me EULEX-in

BBC - 10.09.2009

Sekretari i shtetit në Ministrinë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviq, i tha BBC-së se Prishtina zyrtare nuk mund të ndalojë nënshkrimin e ...

Prishtina përpëlitet për protokollin e EULEX-it

BBC - 10.09.2009

Prishtina zyrtare ende heziton të marrë një vendim për të zgjidhur nyjen diplomatike lidhur me miratimin e protokollit të bashkëpunimit midis EULEX-it dhe ...

“UNMIK-u, EULEX-i dhe Qeveria-të gjithë thonë se kanë kompetenca”

Evropaelire - 10.09.2009

BOTA SOT Ishin serbët që shtëpitë shqiptarëve ua kishin kthyer në gërmadha, dhe janë po ata që sot, me çdo kusht përpiqen ta ndalojnë kthimin.

Kosova refuzon pjesëmarrjen në nënshkrimin e protokollit

Alsat - 10.09.2009

Kosova nuk do të jetë pjesë e nënshkrimit të paralajmëruar të protokollit në mes EULEX-it dhe Serbisë, në fushën e bashkëpunimin policor.

Thirrjet në favor të protokollit

Evropaelire - 10.09.2009

Pas Britanisë së Madhe edhe Gjermania i sugjeron Prishtinës zyrtare që të mos e kundërshtojë protokollin ndërmjet EULEX-it dhe Serbisë për bashkëpunim policor, ...

Thirrjet në favor të protokollit

Ina - 10.09.2009

Pas Britanisë së Madhe edhe Gjermania i sugjeron Prishtinës zyrtare që të mos e kundërshtojë protokollin ndërmjet EULEX-it dhe Serbisë për bashkëpunim policor, ...

Marrëveshja EULEX-Serbi mund të nënshkruhet këtë muaj

SETimes - 10.09.2009

10/09/2009 BEOGRAD, Serbi -- Një marrëveshje mbi bashkëpunimin policor midis EULEX dhe Serbisë duhet të nënshkruhet deri në fund të shtatorit, i tha së ...

Po bashkëpunimit, jo protokollit

Lajm - 10.09.2009

Autoritetet e Kosovës vazhdojnë të mbajnë një qëndrim pandryshuar në lidhje me protokollin e shumëpërfolur EULEX-Serbi, por theksojnë përkushtimin për ...

Prishtina vetëm mund ta shtyjë nënshkrimin e protokollit

Telegrafi - 10.09.2009

Sekretari i shtetit në Ministrinë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviq, i tha BBC-së se Prishtina zyrtare nuk mund të ndalojë nënshkrimin e ...

Reagime për protokollin

Botasot - 10.09.2009

Pas Britanisë së Madhe edhe Gjermania i sugjeron Prishtinës zyrtare që të mos e kundërshtojë protokollin ndërmjet EULEX-it dhe Serbisë për bashkëpunim policor, ...

Po bashkëpunimit, jo protokollit

Telegrafi - 10.09.2009

Autoritetet e Kosovës vazhdojnë të mbajnë një qëndrim pandryshuar në lidhje me protokollin e shumëpërfolur EULEX-Serbi, por theksojnë përkushtimin për ...

Thaçi mohon se ka presion nga BE-ja për protokollin

Botasot - 10.09.2009

Kryeministri Thaçi nuk ka dashur të jap përgjigje të prerë nëse konsultimet me shefin e ICO-së dhe EULEX-it po zhvillohen me qëllimin që këta të fundit t’i ...

Prishtina mohon të jetë pjesë e protokollit EULEX-Beograd

Botasot - 10.09.2009

Udhëheqësit e Kosovë thanë sot se nuk janë pjesë e diskutimeve për protokollin e bashkëpunimit policor ndërmjet EULEX-it dhe Beogradit duke ngulur këmbë në ...

"Mandati i EULEX-it për marrëveshje shtetërore, i paqartë"

Evropaelire - 09.09.2009

ZËRI Derisa zyrtarë nga Presidenca dhe nga Kryeministria vazhdojnë të thonë se shumë shpejt do të dihen emrat e zëvendësdrejtorit dhe kryeinspektorit të ...

Marrëveshja mes EULEX-it dhe Beogradit nga fundi i shtatorit

Ina - 09.09.2009

Beogradi paralajmëron se marrëveshja mes EULEX-it dhe Serbisë do të nënshkruhet nga fundi i shtatorit dhe se me këtë dokument duhet të përkufizohet lufta ...

Problemet mes serbëve të Kosovës dhe Beogradit!

Evropaelire - 09.09.2009

Qeveria e Serbisë ka negociuar me EULEX-in në lidhje me protokollin e bashkëpunimit policor, duke i anashkaluar serbët e Kosovës, thonë përfaqësuesit serbë nga ...

Në shtatorë, marrëveshja mes EULEX-it dhe Beogradit

Lajm - 09.09.2009

Beogradi paralajmëron se marrëveshja mes EULEX-it dhe Serbisë do të nënshkruhet nga fundi i shtatorit dhe se me këtë dokument duhet të përkufizohet lufta ...

Problemet mes serbëve të Kosovës dhe Beogradit!

Ina - 09.09.2009

Qeveria e Serbisë ka negociuar me EULEX-in në lidhje me protokollin e bashkëpunimit policor, duke i anashkaluar serbët e Kosovës, thonë përfaqësuesit serbë nga ...

Lufta kundër kontrabandës sfida e doganave në Kosovë

DW - 09.09.2009

Doganat e Kosovës janë mekanizmi i parë që ballafaqohet me kontrabandën, e cila vazhdon sidomos në veri.

Parlamenti i Kosovës nuk do të diskutojë marrëveshjen EULEX-Serbi

SETimes - 09.09.2009

09/09/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Ligjvënësit nuk do të diskutojnë protokollin mbi bashkëpunimin policor EULEX-Beograd, tha Kryetari i Parlamentit Jakup Krasniqi ...

Kuçi kërkon përmbajtje nëse nënshkruhet protokolli

Telegrafi - 09.09.2009

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi ka ftuar të gjithë qytetarët, e po ashtu dhe lëvizjen “Vetëvendosje”, të mos bëjnë veprime që dëmtojnë imazhin e Kosovës, ...

Sparks: Protokolli nuk paraqet diçka të keqe për Kosovën

Botasot - 09.09.2009

Prishtinë - Ambasadori britanik në Prishtinë, Endi Sparks, thotë se protokolli për bashkëpunimin mes EULEX-it dhe Serbisë nuk është në dëm të Kosovës.

Sparks: Protokolli nuk paraqet diçka të keqe për Kosovën

Telegrafi - 09.09.2009

Ambasadori britanik në Prishtinë, Andy Sparkes, ka vlerësuar se protokolli për bashkëpunimin mes EULEX-it dhe Serbisë nuk është në dëm të Kosovës.

Marrëveshja mes EULEX-it dhe Beogradit nga fundi i shtatorit

Telegrafi - 09.09.2009

Beogradi paralajmëron se marrëveshja mes EULEX-it dhe Serbisë do të nënshkruhet nga fundi i shtatorit dhe se me këtë dokument duhet të përkufizohet lufta ...

Protokolli EULEX-Serbi, apo legalizim i strukturave kriminale serbe?

Botasot - 09.09.2009

Përpjekjet e Misionit Evropian EULEX, për nënshkrimin e marrëveshjeve protokollare me Serbinë cenon në mënyrë të drejtpërdrejtë integritetin dhe sovranitetin e ...

Serbia, nënshkrimi i marrëveshje me EULEX-in në fund të muajit

VOA - 09.09.2009

Autoritetet serbe thanë sot se deri në fund të këtij muaji presin nënshkrimin e marrëveshjes për bashkëpunim policor me Misionin e Bashkimit Evropian për ...

ZCN thotë nuk ka mosmarrëveshje me qeverinë

BBC - 08.09.2009

Zyrtarët ndërkombëtarë në Prishtinë nuk e përjashtojnë mundësinë e arritjes së ndonjë marrëveshje me autoritetet kosovare lidhur me protokollin për ...

EULEX "Nuk ka mosmarrëveshje me qeverinë"

Lajm - 08.09.2009

Zyrtarët ndërkombëtarë në Prishtinë nuk e përjashtojnë mundësinë e arritjes së ndonjë marrëveshje me autoritetet kosovare lidhur me protokollin për ...

"Detajet e protokollit EULEX-Serbi"

Evropaelire - 08.09.2009

EXPRESS Shtyhet për kohë më të përshtatshme një vizitë e kryeministrit Hashim Thaçi në Bruksel dhe takimi i tij me Javier Solanën.

Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen

Ina - 08.09.2009

Analisti britanik, Tim Judah është i mendimit se Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen ndërmjet EULEX-it e Serbisë, meqë atë e ka mbështetur edhe presidenca ...

Xhuda: Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen

Evropaelire - 08.09.2009

Analisti britanik, Tim Xhuda, thotë se Kosova s'mund ta pengojë marrëveshjen EULEX-Serbi, meqë atë e ka mbështetur edhe presidenca suedeze e BE-së.

Paqartësitë rreth protokollit

Evropaelire - 08.09.2009

Paqartësitë rreth nënshkrimit të protokollit për bashkëpunim policor ndërmjet misionit të Bashkimit Evropian për forcimin e sundimit të ligjit, EULEX, dhe ...

Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen

Lajm - 08.09.2009

Analisti britanik, Tim Judah është i mendimit se Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen ndërmjet EULEX-it e Serbisë, meqë atë e ka mbështetur edhe presidenca ...

Krasniqi: Thaçi dhe Sejdiu nuk dijnë të menaxhojnë

Alsat - 08.09.2009

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se vendorët dhe ndërkombëtaret nuk po dinë ta menaxhojnë situatën e krijuar rreth nënshkrimit të ...

Manipulimi i rrezikshëm i lidershipit politikë në Kosovë- Nga Ardian Zejnaj

Ina - 08.09.2009

“Ai që i sundon të tjerët, është i fortë. Ndërsa ai që sundon veten, është i aftë”. Duket se ky është thelbi i “konfrontimit” të ditëve të fundit mes Misionit ...

Kosovë: BE, bisedime me vendasit për çështjen EULEX

VOA - 08.09.2009

Përfaqësuesit e Bashkimit Evropian në Kosovë po vazhdojne bisedimet me dyer të mbyllura me udhëheqësit e Kosovës në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për ...

EULEX: Nuk ka mosmarrëveshje me qeverinë e Kosovës

Botasot - 08.09.2009

Zyrtarët ndërkombëtarë në Prishtinë nuk e përjashtojnë mundësinë e arritjes së ndonjë marrëveshje me autoritetet vendase lidhur me protokollin për ...

Nuk ka mosmarrëveshje me qeverinë

Telegrafi - 08.09.2009

Zyrtarët ndërkombëtarë në Prishtinë nuk e përjashtojnë mundësinë e arritjes së ndonjë marrëveshje me autoritetet kosovare lidhur me protokollin për ...

Knaus: Në ‘këmbim’ të protokolleve, Kosova përfiton për liberalizim vizash

Botasot - 08.09.2009

Problemi i nënshkrimit të protokollit Kosovë-Serbi, ka hyrë në agjendën më të lartë të diplomacisë evropiane.

Ekskluzive: Ja çfarë përmban protokoli për bashkëpunim policor EULEX-Serbi

Botasot - 08.09.2009

Mes Ministrisë së Punëve të Brendshme të Republikës së Serbisë dhe EULEX-it (pjesëmarrësit) mbi bashkëpunimin policor dhe çështjet e ndërlidhura mbi hetimet e ...

Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen

Telegrafi - 08.09.2009

Analisti britanik, Tim Judah është i mendimit se Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen ndërmjet EULEX-it e Serbisë, meqë atë e ka mbështetur edhe presidenca ...

Kuçi: kërkon përmbajtje nëse nënshkruhet protokolli

Botasot - 08.09.2009

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuqi ka ftuar të gjithë qytetarët dhe lëvizjen “Vetëvendosje” të mos bëjnë veprime që dëmtojnë imazhin e Kosovës, edhe nëse ...

Xhuda: Rreth protokollit bëhet zhurmë për asgjë

Botasot - 08.09.2009

Pragë - Analisti britanik, Tim Xhuda, thotë se Kosova nuk mund ta pengojë marrëveshjen ndërmjet EULEX it e Serbisë, meqë atë e ka mbështetur edhe presidenca ...

Kuvendi nuk debaton për protokollin, shmang përgjegjësinë

Botasot - 08.09.2009

Pavarësisht deklarimeve të udhëheqësve institucional të vendit se çështja e protokollit është kapitull i mbyllur, bisedimet rreth kësaj çështje po vazhdojnë ...

Krasniqi fajëson edhe institucionet për protokollin

Telegrafi - 08.09.2009

Duke folur për çështjen e protokollit, kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, përsëriti edhe një here se fajtor për krijimin e kësaj gjendjeje janë vetë ...

Kurti: Protokolli EULEKS- Beograd pa dijeninë e Kosovës

Alsat - 07.09.2009

EULEKS-i ka përgatitur protokollin e bashkëpunimit me ministrine e Brendshme te Serbise pa dijenine e institucioneve te Kosoves qe prej 3 muajsh dhe per ...

Protokolli do të nënshkruhet

Lajm - 07.09.2009

Zëvendësshefi i Departamentit suedez për Bashkimin Evropian, Lars Wahlund, i tha BBC-së se protokolli i bashkëpunimit ndërpolicor ndërmjet EULEX-it dhe ...

“Liberalizimi i vizave, Kosova shpreson në vjeshtë”

Evropaelire - 07.09.2009

KOSOVA SOT Ndonëse politika zyrtare e Kosovës nuk ka hequr dorë nga pozicioni i palëkundur, duke e quajtur të papranueshme marrëveshjen e paralajmëruar, ...

Protokolli mbetet çështje e hapur në Prishtinë

Evropaelire - 07.09.2009

Kundërshtimi i protokollit të EULEX-it dhe Serbisë për Kosovën ka të bëjë me mbrojtjen e interesit nacional, thonë autoritetet në Prishtinë.

Protokolli mbetet çështje e hapur në Prishtinë

Ina - 07.09.2009

Kundërshtimi i protokollit të EULEX-it dhe Serbisë për Kosovën ka të bëjë me mbrojtjen e interesit nacional, thonë autoritetet në Prishtinë.

Prishtina zyrtare kundër protokollit mes EULEX-it dhe Serbisë

DW - 07.09.2009

Zv.-kryeministri i Kosovës raporton para komisionit parlamentar të punëve të jashtme rreth një protokolli për bashkëpunim policor që misioni EULEX synon ta ...

A mund të nënshkruaj EULEX-i marrëveshje ndërkombëtare për Kosovën - Nga Hamdi Reçica

Ina - 07.09.2009

EULEX-i është njëri ndër misionet më komplekse të BE-së, kjo jo për arsye se është tejet i madh (2569 persona), jo se mbulon tri fusha (doganat, sundimin e ...

Dë Kermabon vlerëson përpjekjet gjyqësore të EULEX

SETimes - 07.09.2009

07/09/2009 PRISHTINE, Kosovë -- Shefi i EULEX Iv dë Kermabon thotë se përpjekjet e misionit po japin frute, nëntë muaj pas nisjes së operacioneve në Kosovë.

Kurti: Protokolli EULEKS- Beograd pa dijeninë e Kosovës

Botasot - 07.09.2009

EULEKS-i ka përgatitur protokollin e bashkëpunimit me ministrine e Brendshme te Serbise pa dijenine e institucioneve te Kosoves qe prej 3 muajsh dhe per ...

Feith vazhdon bisedimet me liderë kosovarë për protokollin

Telegrafi - 07.09.2009

Përfaqësuesi civil ndërkombëtar në Kosovë, Pieter Fajth vazhdon edhe sot bisedimet me presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaçi, në përpjekje ...

Feith vazhdon bisedimet me liderët e vendit për protokollin

Botasot - 07.09.2009

Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar në Kosovë Piter Fajth vazhdon edhe sot bisedimet me presidentin Fatmir Sejdiu dhe kryeministrin Hashim Thaçi, në përpjekje për ...

Kuçi:Protokolli lojë dhe presion

Botasot - 07.09.2009

Raportet ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe EULEX-it përkitazi me marrëveshjen ndërmjet EULEX-it dhe Beogradit, ka qenë temë diskutimi në mbledhjen e Komisionit ...

Kuvendi mbështet institucionet në kundërshtim të protokollit

Telegrafi - 07.09.2009

Komisioni për Politikë të Jashtme i Kuvendit i ka dhënë mbështetje institucioneve të Kosovës në kundërshtimin e tyre për protokollin mes EULEX-it dhe Beogradit.