TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Moska: 300 kamionë me mision humanitar, jo `Kalë Troje`

Gazeta Start - 17.08.2014

Një autokolonë e madhe ruse me ndihma humanitare, vazhdon të qëndrojë e bllokuar pranë kufirit me Ukrainën, në pritje të garancive për sigurinë, që të lejohet të hyjë në Ukrainë.

Ukrainë, rebelët e rrëzojnë një aeroplan luftarak

Alsat - 17.08.2014

Separatistët pro-rusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e ...

Pro-rusët rrëzuan një MiG 29 të ushtrisë ukrainase

Lajmi.net - 17.08.2014

Separatistët prorusë e kanë rrëzuar të dielën një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MiG-29 është rrëzuar të dielën në ...

Ukrainë, rebelët e rrëzojnë një aeroplan luftarak

Zhurnal - 17.08.2014

Kiev, 17 gusht- Separatistët pro-rusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në ...

Rebelët pro-rusë rrëzojnë një aeroplan në Ukrainë

Albeu.com - 17.08.2014

Separatistët pro-rusë kanë rrëzuar një aeroplan ushtarak ukrainas në lindje të vendit. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e Lluhanskut pasi ...

Ukrainë, rebelët e rrëzojnë një aeroplan luftarak

Almakos - 17.08.2014

Separatistët pro-rusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e ...

Përshkallëzohet gjendja në Ukrainën Lindore

DW - 17.08.2014

Përshkallëzim në Ukrainën Lindore: separatistët prorusë qëlluan një avion luftarak ukrainas në Luhansk. Ministri i Jashtëm i Ukrainës Pavel Klimkin kërkon nga BE-ja dhe NATO ndihmë ushtarake.

Ushtria e Ukrainës hyn në qytetin Lluhansk

Lajmi.net - 17.08.2014

Ushtria e Ukrainës ka rimarrë në duar të veta stacionin policor në qytetin Lluhask, npë lindje të Ukrainës dhe në objekt ka ngritur falurin ukrainas, njfoti para pak çastesh zëdhënësi i Këshillit të ...

Ukraina tërheq forcat e saj nga Kosova, i dërgon në Donjeck

Lajmi.net - 17.08.2014

Ukraina deri në fund të muajit gusht do të tërheqë shumicën e pjesëtarëve të saj që gjenden në misionin paqësor në Kosovë (KFOR). Ushtarët ukrainas do të tërhiqen dhe do të dërgohen në operacione ...

Ukraina tërheq trupat nga Kosova, i dërgon në luftë kundër separatistëve pro-rus

Lajmi.net - 17.08.2014

Rreth ushtarë ukrainas që po shërbejnë në Kosovë në kuadër të KFOR-it do të tërhiqen nga Kosova për t’u dërguar në Ukrainën lindore, për t’u përballur me rebelët separatist pro rus.

Ukraina tërheq trupat nga Kosova

Albeu.com - 17.08.2014

Më shumë se 100 paqeruajtës që po shërbjnë aktualisht në Kosovë do të kthehen në Ukrainë në fund të muajit . Lajmi është dhënë nga zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Moska: 300 kamionë me mision humanitar, jo “Kalë Troje”

Ora news - 17.08.2014

Ukrainë- Një autokolonë e madhe ruse me ndihma humanitare, vazhdon të qëndrojë e bllokuar pranë kufirit me Ukrainën, në pritje të garancive për sigurinë, që të lejohet të hyjë në Ukrainë.

Prorusët rrëzojnë një aeroplan ukrainas

Koha.net - 17.08.2014

Separatistët prorusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e ...

Rebelët e rrëzojnë një aeroplan luftarak ukrainas

Telegrafi - 17.08.2014

Separatistët pro-rusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e ...

Rebelët e rrëzojnë një aeroplan luftarak ukrainas

Yll Press - 17.08.2014

Separatistët prorusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e ...

Berlin: Takohen ministrat e jashtëm për Ukrainën

Yll Press - 17.08.2014

Ministrat e jashtëm të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës do të takohet sot në Berlin në përpjekje për të qetësuar situatën në Ukrainë. Ministrat e jashtëm të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe ...

Situata në Kiev,ofensiva qeveritare vazhdon

ABC News - 17.08.2014

Rebelet ukrainas nuk po dorezohen para offensives qeveritare ne zonat lindore te Ukraines.. Mesohet se ata po furnizohen ne arme,artileri te rende,automjete te blinduara per qarkullim dhe luftetare ...

Berlin, ministrat e jashtëm diskutojnë situatën në Ukrainë

ABC News - 17.08.2014

Ministrat e jashtëm të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës do të takohet sot në Berlin në përpjekje për të qetësuar situatën në Ukrainë. Kryediplomati gjerman, Frank Ëalter-Steinmeier ka thënë ...

Ukraina tërheq trupat nga Kosova, i dërgon në luftë kundër separatistëve pro-rusë

Koha.net - 17.08.2014

Më shumë se 100 paqeruajtës ukrainas të cilët aktualisht janë duke shërbyer në Kosovë, do të kthehen në Ukrainë deri në fund të këtij muaji, ka njoftuar një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së ...

Ukrainë, forcat qeveritare marrin një stacion policie në Luhansk

VOA - 17.08.2014

Qeveria e Ukrainës thotë se forcat e saj morën një stacion policie në Luhansk pas një beteje të ashpër me separatistët pro-rusë. Luhansku ka qenë skenë e disa prej luftimeve më të ashpra në javët e ...

Kiev, goditet një avion ukrainas nga separatistët pro-rusë

Shqiptarja - 17.08.2014

Një avion tip Mig-29 i ushtrisë Ukrainase është goditur nga separatistët pro-Rusë në rajonin e Luhansk-ut në Ukrainën Lindore. Lajmi është bërë zyrtar nga një efektiv ushtarak Ukrainas.

Rrëzohet avioni ukrainas

Vision Plus - 17.08.2014

Paralelisht me futjen e ndihmave humanitare ne Ukrainë, vijojnë dhe luftimet mes rebelëve dhe ushtrisë vendase. Gjatë orëve të fundit, separatistët pro-rusë kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ...

Ukrainë, separatistët qëllojnë avionin ushtarak qeveritar në Luhansk

Gazeta Idea - 17.08.2014

Ukrainë- Ushtaria në Ukrainë ka thënë se separatistët kanë qëlluar një avion luftarak të qeverisë pranë qytetit të Luhansk të mbajtur nga rebelët në lindje të vendit.

Rebelët e rrëzojnë një aeroplan luftarak ukrainas

Tetova Sot - 17.08.2014

Separatistët prorusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e ...

Ukraina tërheq trupat nga Kosova

Shkupi24 - 17.08.2014

Më shumë se 100 paqeruajtës që po shërbjnë aktualisht në Kosovë do të kthehen në Ukrainë në fund të muajit. Lajmi është dhënë nga zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Rebelët e rrëzojnë një aeroplan luftarak ukrainas

Republika - 17.08.2014

Separatistët prorusë e kanë rrëzuar një aeroplan luftarak ukrainas në zonën lindore të Ukrainës. Zyrtarë të ushtrisë së Ukrainës kanë thënë se aeroplani MIG-29 është rrëzuar sot në rajonin e ...

Rusia: Nuk ka ushtarë të përfshirë në ndihmat humanitare

Gazeta Start - 16.08.2014

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel ditën e premte ka telefonuar homologun e tij rus, ku iu premtua se nuk ka pasur trupa ruse në karvanin me ndihma humanitare.

Lideri rebel: Autokolona me ushtarë rusë drejt Donjetskut

Gazeta Start - 16.08.2014

Një lider rebel ka thënë se një autokolonë ushtarake është nisur nga Rusia po i drejtohet Ukrainës Lindore. Aleksandër Zakharçenko, kryeministër i vetëshpallur i zonës rebele të Donjetskut, tha se ...

SHBA:Rusia të ndalojë ‘aktivitetet e rrezikshme’ në Ukrainë

Lajm - 16.08.2014

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar nga Rusia që t’i ndalojë ato që i ka quajtur përpjekje “jashtëzakonisht të rrezikshme dhe provocative” për të destabilizuar Ukrainën.

Mbërrijnë në Lugansk ndihmat ukrainase

ikub - 16.08.2014

Sipas Euronews janë 800 ton elemente të nevojës së parë për mijëra persona që prej javësh jetojnë në kushte të vështira madje dhe pa energji elektrike.

SHBA, shqetësim për inkursionet ruse në Ukrainë

VOA - 16.08.2014

Shtëpia e Bardhë thotë se nuk mund t’i konfirmojë njoftimet se trupat ukrainase kanë shkatërruar një autokolonë ushtarake ruse, e cila thuhet se ka hyrë në Ukrainën lindore.

Rusia siguron SHBA-të në lidhje me ndihmat në Ukrainë

Zeri - 16.08.2014

Sekretari i Mbrojtjes në Rusi ka siguruar homologun e tij nga SHBA se nuk ka trupa ushtarake në karavanet humanitare që po dërgon në Ukrainë. Sergey Shoygu i ka thënë Chuck Hagel se ndihma në Ukrainë ...

SHBA kërkon nga Rusia të ndalojë ‘aktivitetet e rrezikshme’ në Ukrainë

Telegrafi - 16.08.2014

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar nga Rusia që t’i ndalojë ato që i ka quajtur përpjekje “jashtëzakonisht të rrezikshme dhe provokative” për të destabilizuar Ukrainën.

Ukraina njoftoi shkatërrimin e autokolonës ruse, që shkeli kufirin

Panorama - 16.08.2014

Ushtria ukrainase në kufirin lindor Trupat ukrainas, ndërkohë që vazhdojnë ofensivën në Donetsk kundër separatistëve të armatosur prorusë, njoftuan të premten se kanë shkatërruar një pjesë të “një ...

Mbërrijnë në Lugansk ndihmat humanitare të dërguara nga qeveria e Kievit

ABC News - 16.08.2014

Ndërsa vazhdon të rritet tensioni në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës, në Lugansk mbërrijnë ndihmat e para humanitare të dërguara nga Kiev. Sipas Euronjus janë 800 ton elemente të nevojës së parë për ...

Rusia siguron: S’ka ushtarë në konvojin me ndihmat humanitare

Telegrafi - 16.08.2014

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel telefonoi homologun e tij rus Sergei Shoigu të premten dhe iu premtua se nuk ka trupa ruse në karvanin me ndihma humanitar, të cilat janë drejtuar për në ...

SHBA:Rusia të ndalojë ‘aktivitetet e rrezikshme’ në Ukrainë

Yll Press - 16.08.2014

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar nga Rusia që t’i ndalojë ato që i ka quajtur përpjekje “jashtëzakonisht të rrezikshme dhe provocative” për të destabilizuar Ukrainën.

Perëndimi përballet me zgjedhje të vështira nëse Rusia hyn në luftë me Ukrainën

Zeri - 16.08.2014

Nëse Rusia dhe Ukraina hyjnë në luftë me njëra tjetrën, SHBA-të dhe NATO do të përballen me zgjedhje të vështira në lidhje me mbështetjen e një shteti aleat, për të cilin nuk ka qëllime për ta bërë ...

Moska: 300 kamionë me mision humanitar, jo "Kalë Troje"

VOA - 17.08.2014

Një autokolonë e madhe ruse vazhdon të qëndrojë e bllokuar pranë kufirit me Ukrainën, në pritje të garancive për sigurinë që të lejohet të hyjë në Ukrainë, me ndihma humaniatre.

SHBA: Rusia t’i japë fund provokimeve në Ukrainë

Tetova Sot - 16.08.2014

Uashingtoni i ka kërkuar Moskës të ndalë ato që ai i konsideron “provokime” në Ukrainë. SHBA-ja ka denoncuar rritjen e aktiviteteve ruse për të destabilizuar Ukrainën, aktivitete që sipas ...

Kamionët rusë pa rrezik Rusia siguron SHBA

Shqiptarja - 16.08.2014

RUSI- Sekretari rus i Mbrojtjes, Sergey Shoygu ka siguruar homologun e tij amerikan Chuck Hagel se nuk ka ushtarë apo armatime në 300 kamionët me ndihma humanitare për Ukrainën Lindore.

Ukrainë, tensionet Rusi-SHBA

Vision Plus - 16.08.2014

Tensionet mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara vijojnë, ndërsa Uashingtoni zyrtar akuzon Moskën se po përdor ndihmat humanitare për të futur ushtarë të armatosur në lindje të Ukrainës.

Ukraina shkatërron një pjesë të karvanit humanitar rus

Gazeta Start - 15.08.2014

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka njoftuar se forcat ukrainase kanë shkatërruar një pjesë të karvanit të blinduar rus që kishte kaluar kufirin.

Moska dhe Kievi duhet të dakorodhen ëpër karvanin humanitar rus

Idividi - 15.08.2014

Vjenë, 14 gusht 2014 (MIA) - Në kumtesën e përbashkët të Komitetit ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe Organizatës për siguri dhe bashkëpunim në Evropë thuhet se Moska dhe Kievi duhet të dakordohen për ...

"Dejli Telegraf": Konvoji rus ka hyrë në Ukrainë

Idividi - 15.08.2014

Londër, 15 gusht 2014 (MIA) - Një kolonë e automjeteve të blinduara dhe kamionëve rusë mbrëmë reth orës 22 sipas kohës lokale (21 sipas kohës së Evropës së Mesme) e kaluan kufirin mes Rusisë dhe ...

Të paktën 74 civilë e kanë humbur jetën gjatë tre ditëve të fundit në Donjeck

Idividi - 15.08.2014

Donjeck, 14 gusht 2014 (MIA) - Të paktën 74 civilë e kanë humbur jetën gjatë tre ditëve të fundit në përleshjet midis seperatistëve prorusë dhe armatës ukrainase në rajonin e Donjeckut.

Mbledhje e jashtëzakonshme ministrore e BE-së për Irakun dhe Ukrainën

Idividi - 15.08.2014

Bruksel, 15 gusht 2014 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të BE-së sot do të mbajnë takim të jashtëzakonshëm kushtuar përleshjeve në Irak dhe Ukrainl, kumtoi Kabineti i ...

Çetnikë serbë në Ukrainën lindore

DW - 15.08.2014

Shumë medie njoftojnë për çetnikë serbë që shërbejnë si mercenarë në Ukrainë dhe mbështesin luftëtarët prorusë. Mjekra e shpupurisur, veshja ushtarake lara-lara dhe arma automatike janë pjesë e ...

Autokolona ruse mbetet në kufi

Portalb - 15.08.2014

Lajme lidhur me temën Nokaut në Parlamentin e Ukrainës (Video) Më shumë se 2086 të vrarë, që nga nisja e konfliktit në Ukrainë Konvoji me ndihma ruse, 300 km larg kufirit ukrainas Ukrainë: Qindra ...

Autokolona ruse mbetet në kufi

Alsat - 15.08.2014

Vazhdon të qëndrojë pranë kufirit me Ukrainën një autokolonë me ndihma humanitare, në pritje të dhënies së lejes nga ana e autoriteteve ukrainase. Zyrtarët e Kryqit të Kuq ndodhen në Kiev dhe po ...

Çetnikët serbë luftojnë në Ukrainë "për popullin si vëlla rus" (FOTO LAJM)

Albeu.com - 15.08.2014

Me mjekra të gjata, me armë në dorë dhe me veshje ushtarake janë serbët që luftojnë në Ukrainën lindore. Kryetar i këtij grupi është Bratislav Živković.

Tanket ruse në kufi me Ukrainën

Lajmi.net - 15.08.2014

Një duzinë tankesh të lehta ruse janë parë të jenë nisur drejtë kufirit ukrainas, teksa aty afër tashmë janë parkuar, jo 100, por rreth 260 kamionët me "ndihma humanitare" të nisura nga Moska, e që ...

Çetnikë serbë në Ukrainën lindore

Albtime - 17.08.2014

Mjekra e shpupurisur, veshja ushtarake lara-lara dhe arma automatike janë pjesë e imazhit të tij: Bratislav Živković është drejtuesi i milicëve çetnikë serbë në Ukrainë lindore.

Çrregullimi i ri

DW - 15.08.2014

Ukraina, Siria, Gaza dhe Iraku janë vatrat e mëdha aktuale të krizave në botë. E përbashkëta e tyre është se hidhen pas krahëve disa vetëkuptueshmëri, që vlenin prej dekadash, mendon Alexander ...

"Terroristët" serbë në Ukrainë marrin nga 10 mijë euro në muaj

Albeu.com - 15.08.2014

Mediat vendore në Serbi , por edhe ata ndërkombëtare i kanë kushtuar artikuj, faktit që në Ukrainë po luftojnë në krah të separatistëve rusë edhe shumë serbë.

Ukrainë, Kievi konfirmon hyrjen e një autokolone ushtarake ruse

SOT - 15.08.2014

Sot është konfirmuar nga ana e Ukrainës hyrja e një autokolone ushtarake ruse në territorin e saj. Mësohet se autokolona është futur përmes pikës kufitare të kontrolluar nga separatistët prorusë në ...

Eskalon situata në Ukrainë: Sulmohet konvoj ushtarak rus

Portalb - 15.08.2014

Lajme lidhur me temën Situata emergjente në Ukrainë ka marrë dimensione të reja. Pas sulmeve të vazhdueshme mes ushtrisë ukrainase dhe militantëve rusë në Ukrainën Lindore, sot bëhet e ditur se ...

Konvoji, mision i paparashikueshëm (The Guardian)

ikub - 15.08.2014

Si rallë herë në histori ka ndodhur që finalja e një misioni humanitar të pritet me aq shqetësim, shkruan në fillim të editorialit, e përditshmja londineze, The Guardian, dhe vazhdon se kamionët ...

E panjohura kineze, mes Rusisë dhe Perëndimit - Ian Bremmer

Ina - 15.08.2014

SHBA nuk do të kenë asnjëherë në Ukrainë atë interes që e “ndez” Moskën. Edhe më i rëndësishëm është fakti që Rusia nuk është Bashkimi Sovjetik, duke qenë se i mungon fuqia e vjetër joshëse e ...

Ukrainë: Dy udhëheqës të lartë rebelë lënë betejën

VOA - 15.08.2014

Dy nga udhëheqësit më të lartë seperatistë pro-rusë që po përleshen me forcat ukrainase pranë kufirit rus kanë lënë armët të enjten, ndërsa trupat ukrainase godasin zonat pranë qyteteve Luhansk dhe ...

Automjetet e blinduara ruse në Ukrainë, konvoiji i ndihmave pret

Koha.net - 15.08.2014

Automjetet e blinduara ruse dhe kamionët ushtarakë kanë hyrë mbrëmë në Ukrainë, ndërsa konvoji humanitar po rri në kufi, pohon “The Telegraph” britanik.

Ukrainë, mbetet pa rrugëzgjidhje autokolona ruse

Ora news - 15.08.2014

Autokolona ruse ka mbetur e parkuar pranë kufirit me Ukrainën, ende në pritje të lejes, që do të merret nga rebelët që mbajnë qytetin me dhunë në lindje të Ukrainës.

Autokolona ruse mbetet në kufi

Ora news - 15.08.2014

Dhjetëra kamionë dhe tanke ruse janë pikasur teksa udhëtojnë drejt kufirit lindor me Ukrainën, teksa një konvojë me ndihma humanitare ka ndaluar prej orësh pranë këtij kufiri.

Mercenarët serbë në Ukrainë marrin nga 10 mijë dollarë në muaj

Telegrafi - 15.08.2014

Luftëtarët serbë që marrin pjesë në konfliktet ushtarake në Ukrainë janë mercenarë të cilët për vrasjen e njerëzve, marrin nga rreth 10 mijë dollarë në muaj.

Dhjetra autoblinda nga Rusia, afër kufirit me Ukrainën

Zeri - 15.08.2014

Raportohet se dhjetra autoblinda nga Rusia, janë vendosur në afërsi të kufirit me Ukrainën, ku ndodhën edhe kamionët me ndihma humanitare. Rusia thotë se konvoji me ndihma, rreth 250 kamionë po ...

Dhjetëra autoblinda nga Rusia, afër kufirit me Ukrainën

Yll Press - 15.08.2014

Raportohet se dhjetëra autoblinda nga Rusia, janë vendosur në afërsi të kufirit me Ukrainën, ku ndodhen edhe kamionët me ndihma humanitare. Raportohet se dhjetëra autoblinda nga Rusia, janë vendosur ...

Prag lufte? Dhjetëra autoblinda nga Rusia, afër kufirit me Ukrainën

Telegrafi - 15.08.2014

Raportohet se dhjetëra autoblinda nga Rusia, janë vendosur në afërsi të kufirit me Ukrainën, ku ndodhen edhe kamionët me ndihma humanitare. Rusia thotë se konvoji me ndihma, rreth 250 kamionë, po ...

Ukraina shkatërron autoblinda që hynë nga Rusia

Zeri - 15.08.2014

Artileria e ushtrisë ukrainase ka “shkatërruar” një pjesë të madhe të një kolone me automjete të blinduara (për transportin e trupave), e cila ka hyrë në lindje të Ukrainës nga Rusia të enjten në ...

Hyjnë në territorin ukrainas automjete të blinduara ruse

ABC News - 15.08.2014

Ukraina në prag të uftës. Me këtë titull mediat italaine raportojnë lajmin si dhe konfirmimin e hyrjes në territorin ukrainas të dhjetëra automjeteve të blinduara ruse.

Ukraina shkatërroi disa makina të blinduara ruse

Telegrafi - 15.08.2014

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, thotë se forcat ukrainase e kanë shkatërruar një pjesë të konvojit të blinduar rus, i cili e kishte kaluar kufirin.

Autoritetet e Ukrainës e inspektojnë konvojin rus

Yll Press - 15.08.2014

Autoritetet e Ukrainës kanë filluar ta inspektojnë kovojin rus, për të cilin Moska thotë se transporton ndihma humanitare. Zyrtarët thonë se dhjetëra kufitarë ukrinas dhe doganierë kanë kaluar në ...

Autokolona nuk shkeli në Ukrainën, thonë zyrtarët rusë

Koha.net - 15.08.2014

Shërbimi rus i sigurimit, FSB mohoi shkeljen e territorit ukrainas nga ana e autokolonave ushtarake ruse, por konfirmon se njësitë e lëvizshme ushtarake të Rojave Kufitare janë vendosur në afërsi të ...

Forcat ukrainase shkatërrojnë autokolonën ushtarake ruse

Gazeta Idea - 15.08.2014

Ukrainë- Autoritetet ukrainase kanë deklaruar se kanë shkatërruar pjesërisht një autokolonë mjetesh të blinduara të Rusisë, të cilat kishin hyrë përgjatë natës në territorin ukrainas.

Boks në parlamentin ukrainas, ja si grushtohen deputetët (VIDEO)

Gazeta Idea - 15.08.2014

Ukrainë- Oleh Lyashko, lider i Partisë Radikale në Ukrainë, u grushta në parlamentin në Kiev, pas debatit me një tjetër deputet, Oleksandr Shevchenko, mbi krizën me Rusinë.

Rusi-Ukrainë, rritet tensioni

Vision Plus - 15.08.2014

Dhjetra tankë të vegjël rusë, siç raporton BBC, janë parë të afrohen kufirit të këtij shteti me Ukrainën, duke rritur tensionet në këtë rajon. Në këtë zonë, gjithashtu, po qëndrojnë rreth 260 me ...

Autoblindet ruse i afrohen kufirit ukrainas

Tetova Sot - 15.08.2014

Autoblinda rusë lëvizën sot në mëgjes në jug të Rusisë pranë kufirit me Ukrainën, pranë vendit ku qëndrojnë kamionët rusë me ndihma humanitare për popullsinë viktimë e luftimeve në lindje të Ukrainës.

BE-ja e alarmuar nga hyrja e autoblindave ruse në Ukrainë

Tetova Sot - 15.08.2014

Shumë ministra evropianë të Punëve të Jashtme, të mbledhur sot në Bruksel, paralajmëruan Rusinë kundër çdolloj ndërhyrjeje ushtarake në Ukrainë, si reagim ndaj informacioneve që flasin për hyrjen e ...

Inkursion ushtarak rus/ Ukraina shkatërron një autokolonë të blinduar

Gazeta Tema - 15.08.2014

Ukraina thotë se ka shkatërruar pjesërisht një autokolonë të blinduar, që vinte nga Rusia. NATO tha se kolona ishte një inkursion ushtarak rus, duke nxitur Britaninë e Madhe që të thërrasë ...

Kievi shkatërron një autokolonë ushtarake ruse të blinduar

Shqiptarja - 15.08.2014

UKRAINE - Ukraina bëri të ditur gjatë së premtes se kishte sulmuar dhe shkatërruar pjesërisht një autokolonë mjetesh të blinduara të Rusisë, të cilat kishin hyrë përgjatë natës në territorin ...

Ndihmat e Rusisë në kufi, Ukraina nis kontrollin e imtësishëm

AlbanianScreen - 15.08.2014

Ukrainë - Ukraina ka deklaruar se rojet kufitare të vendit po inspektojnë një autokolonë ruse me ndihma që gjendet tashmë në kufirin mes dy vendeve pas dy ditëve udhëtim.

Poroshenko: Forcat ukrainase kanë shkatërruar disa makina të blinduara ruse

AlbanianScreen - 15.08.2014

Ukrainë - Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, thotë se forcat ukrainase e kanë shkatërruar një pjesë të blinduar të autokolonës ruse, e cila kishte kaluar kufirin.

Ukraina shkatërron një autokolonë të blinduar

Republika - 15.08.2014

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, thotë se forcat ukrainase e kanë shkatërruar një pjesë të blinduar të autokolonës ruse, e cila kishte kaluar ...

Ukrainë, dhjetëra civilë të vrarë nga luftimet

Gazeta Start - 14.08.2014

Në disa zona të Ukrainës Lindore të kontrolluara nga kryengritësit pro-rusë njoftohet për zjarr të dendur artilerie nga të dyja palët, ndërsa një autokolonë ruse po i afrohet kufirit me Ukrainën.

Habi për motivet e Putinit

DW - 14.08.2014

Prej ditësh po vazhdon konflikti për ndihmat ruse për Ukrainën Lindore. Propagandë, paralajmërues të një marshimi apo solidaritet i vërtetë- cilat janë shkaqet e vërteta që e shtyjnë Rusinë? Është ...

Rasmusen: Ambiciet ruse shkojnë më larg nga Ukraina

Alsat - 14.08.2014

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders fog Rasmusen shprehu shqetësimin se ambiciet e presidentit rus Vladimir Putin "mund të shkojnë më larg nga Ukraina".

Kamionët rusë i afrohen kufirit ukrainas

Lajmi.net - 14.08.2014

Më shumë se 100 kamionë me "ndihma humanitare" nga Rusia, i janë afruar kufirit me Ukrainën, por ende ka konfuzionin se cili do të jetë destinacioni i tyre përfundimtar.

Ky është plani rus për okupim të Ukrainës!?

Lajm - 14.08.2014

Ditëve të fundit po vijnë paralajmërime nga Ukraina dhe shtetet tjera perëndimore për intervenimin e mundshëm të Rusisë në Ukrainën lindore. Sipas raportimeve, përmenden 45 mijë ushtarë, 160 tanke, ...

Vriten 12 luftetarë ukrainas

Lajm - 14.08.2014

Një grup ultranacionalist ukrainas, ka thënë se 12 luftëtarë të tyre që po luftojnë kundër separatistëve prorusë në lindje të Ukrainës, janë vrarë mëngjesin e djeshëm gjatë një prite ndërsa disa ...

Guardian: Konvoji - mision i paparashikueshëm

Evropaelire - 14.08.2014

Rrallë herë në histori ka ndodhur që finalja e një misioni humanitar të pritet me aq shqetësim, shkruan në fillim të editorialit, e përditshmja londineze, The Guardian , dhe vazhdon se kamionët rusë, ...

Putin: Rusia angazhohet për ndaljen e gjakderdhjes në Ukrainë

Zhurnal - 14.08.2014

Presidenti Vladimir Putin, thotë se Rusia do të bëjë çdo gjë të mundur për ta ndalur gjakderdhjen në Ukrainë, ku forcat e qeverisë po luftojnë kundër separatistëve prorusë në pjesën lindore të këtij ...

Avakov: Ukraina nuk do të lejojë karvanin humanitar rus në territorin e saj

Idividi - 14.08.2014

Kiev, 13 gusht 2014 (MIA) - Ministri ukrainas i Punëve të Brendshme Arsen Avakov sot deklaroi se Kievi nuk do të lëshojë kurrfarë karvani rus në rajonin lindor nga vendi dhe shtoi se "provokimi i ...

Më shumë se 2.086 të vrarë që nga nisja e konfliktit në Ukrainë

Idividi - 14.08.2014

Gjenevë/Kiev, 13 gusht 2014 (MIA) - Zyra e të drejtave të njeriut në Kombet e Bashkuara ka bërë të ditur se numri i të vdekurve në konfliktin e Ukrainës është dyfishuar në dy javët e fundit.

Tre persona humbën jetën në granatimin në Donjeck

Idividi - 14.08.2014

Donjeck, 13 gusht 2014 (MIA) - Të paktën tre persona humbën jetën në Donjeck, ku forcat ukrainase gjatë natës e intensifikuan granatimin e qytetit. Sipas deklaratave të banorëve lokalë, granatimi ka ...

Karvani humanitar rus e vazhdoi rrugën drejt Ukrainës

Idividi - 14.08.2014

Voronjezh, 14 gusht 2014 (MIA) - Një karvan rus, me afro 300 kamionë, për të cilin thuhet se është i karakterit humanitar, e ka vazhduar udhëtimin e tij drejt Ukrainës.

Rasmusen: Ambiciet ruse shkojnë më larg nga Ukraina

Idividi - 14.08.2014

Bruksel, 14 gusht 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders fog Rasmusen shprehu shqetësimin se ambiciet e presidentit rus Vladimir Putin "mund të shkojnë më larg nga Ukraina".

Putin: Rusia do të bëjë çmos për ndërprerjen e konfliktit në Ukrainë

Idividi - 14.08.2014

Jalta, 14 gusht 2014 (MIA) - Presidenti rus Vladimir Putin, deklaroi se Rusia do të bëjë çdo gjë të mundur për ta ndalur gjakderdhjen në Ukrainë, ku forcat e qeverisë po luftojnë kundër separatistëve ...

Putin në Krime: Rusia të mos shkëputet nga pjesa tjetër e botës

SOT - 14.08.2014

Rusia nuk duhet të shkëputet nga pjesa tjetër e botës, ndërsa marrëdhëniet me Perëndimorët janë në nivelin më të ulët të mundshëm për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Ukraina sulmon qytetet Lluhansk e Donjeck, rritet numri i viktimave

Lajmi.net - 14.08.2014

Së paku 22 banorë të qytetit Lluhansk në lindje të Ukrainës janë vrarë gjatë 24 orëve të fundit, njofton agjencia franceze e lajmeve AFP, duke iu referuar një zyrtari të atjeshëm.

A është ky plani rus për invadim në Ukrainë!?

Albtime - 14.08.2014

Ditëve të fundit po vijnë paralajmërime nga Ukraina dhe shtetet tjera perëndimore për intervenimin e mundshëm të Rusisë në Ukrainën lindore. Sipas raportimeve, përmenden 45 mijë ushtarë, 160 tanke, ...

Ukraina bombardon Donjeckun e kontrolluar nga rebelët

SOT - 14.08.2014

Forcat ukrainase kanë goditur me bombardime të artilerisë së rëndë qytetin e Donjeckut të kontrolluar nga rebelët në lindje të Ukrainës, bëjnë të ditur mediat e huaja.

Autokolona ruse ndryshon drejtim, Ukraina kërkon inpsektimin e tyre

Ora news - 14.08.2014

Një autokolonë me 280 kamionë rusë drejtuar për në Ukrainë- të cilat Moska thotë se është duke transportuar mallra humanitare për civilët e lodhur të luftës – ka ndryshuar papritur drejtimin e saj, ...

Rusi: Konvoji e vazhdon udhëtimin kah Ukraina

Telegrafi - 14.08.2014

Një kovnoj rus, me afro 300 kamionë, për të cilin thuhet se është i karakterit humanitar, e ka vazhduar udhëtimin e tij drejt Ukrainës. Një pjesë e tij është drejtuar për në rajonin Luhansk, në ...

Konvoji e vazhdon udhëtimin kah Ukraina

Yll Press - 14.08.2014

Një kovnoj rus, me afro 300 kamionë, për të cilin thuhet se është i karakterit humanitar, e ka vazhduar udhëtimin e tij drejt Ukrainës. Një pjesë e tij është drejtuar për në rajonin Luhansk, në ...

“Rusia angazhohet për ndaljen e gjakderdhjes në Ukrainë”

Koha.net - 14.08.2014

Presidenti Vladimir Putin, thotë se Rusia do të bëjë çdo gjë të mundur për ta ndalur gjakderdhjen në Ukrainë, ku forcat e qeverisë po luftojnë kundër separatistëve prorusë në pjesën lindore të këtij ...

Ukrainë, nis bombardimi i Donjeckut

Telegrafi - 14.08.2014

Bombardime të artilerisë së rëndë kanë goditur qendrën e qytetit ukrainas të kontrolluar nga separatistët pro-rusë, Donjeck, për herë të parë që pas fillimit të krizës ruso-ukrainase.

Kryqi i Kuq vë kontaktin e parë me konvojin e dyshimtë humanitar

Koha.net - 14.08.2014

Kryqi i Kuq tha se ka pasur tash më kontaktin e parë me konvojin e ndihmës ruse të nisur drejt Ukrainës. Kryqi i Kuq në Twitter ka shkruar se kanë bërë "kontaktet fillestar" me konvojin i cili është ...

Kriza në Ukrainë, karvane me ndihma ruse (FOTO)

Gazeta Idea - 14.08.2014

Ukrainë- Më shumë se 100 kamionë që transportojnë ndihma ruse po kalojnë kufirin me Ukrainën, mes konfuzionit mbi destinacionin e tyre përfundimtar. BBC-ja raporton se kamionët po shkelin në një ...

Ukrainë, Kryqi i Kuq do shpërndajë ndihmat humanitare të Rusisë

Shqiptarja - 14.08.2014

UKRAINË - Një shpërthim i rëndë është dëgjuar në Donetsk, zonën e kontrolluar nga rebelët, teksa kamionët me ndihma ruse i afroheshin kufirit ukrainas.

Kriza në Ukrainë, nis bombardimi i Donetskut

Durres Lajm - 14.08.2014

- Shpërthime të mëdha kanë nisur sot në qytetin e kontrolluar nga rebelët pro-rusë në Donetsk, teksa një autokolonë ruse po i afrohet kufirit ukrainas.

Ukrainë, dorëhiqet drejtuesi i rebelëve pro rusë (FOTO)

Gazeta Idea - 14.08.2014

Ukrinë- Udhëheqësi i ushtarak i rebelëve pro rusë në Dontesk të Ukrainës, Igor Girkin, i njohur si Strelkov, ka dhënë dorëheqjen. Lajmi është konfirmuar për mediat vendase nga Alexander Borodai, ...

Jep dorëheqjen Strelkov, udhëheqësi ushtarak i rebelëve pro- rusë në Ukrainë

Gazeta Tema - 14.08.2014

Lideri ushtarak i rebelëve pro- rusë në lindje të Ukrainës, Igor Girkin, i njohur edhe si Strelkov, ka dhënë dorëheqjen. Alexander Borodai, ish- kryeministër i republikës së vetëshpallur në Donetsk, ...

Marcinarët serb luftojnë nga të dyja anët për 10.000 dollarë

Republika - 14.08.2014

Luftëtarët serbë që marrin pjesë në përleshjet në Ukrainë nuk janë patriotë të ndonjë nga të dyja palët, por mercenar të zakonshëm që për të vrarë në muaj marrin rreth $ 10,000, shkruan Blic serbë.

Putin: Rusia do të bëjë çmos për ndërprerjen e konfliktit në Ukrainë

Republika - 14.08.2014

Presidenti rus Vladimir Putin, deklaroi se Rusia do të bëjë çdo gjë të mundur për ta ndalur gjakderdhjen në Ukrainë, ku forcat e qeverisë po luftojnë kundër separatistëve prorusë në pjesën lindore të ...

Lavrov: Rusia u pajtua me të gjitha kërkesat e Kievit për karvanin e ndihmës humanitare

Idividi - 13.08.2014

Moskë, 12 gusht 2014 (MIA) - Qeveria ruse u pajtua me të gjitha kërkesat e Kievit që kanë të bëjnë për karvanin e ndihmës humanitare në lindje të Ukrainës dhe në pajtim me atë, e korigjuan itinerarin ...

Rusi: Karvani humanitar me ndihmë për Ukrainën Lindore do ta kalojë kufirin nën mbikëqyrje të Kryqit të Kuq

Idividi - 13.08.2014

Moskë, 12 gusht 2014 (MIA) - Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se karvani humanitar, i cili u nis për në Ukrainën Lindore, do ta kalojë kufirin vetëm nën mbikëqyrje të Kryqit të Kuq.

Ukraina përgatitet të vendos sanksione ndaj rusisë

Zhurnal - 13.08.2014

Parlamenti ukrainas e ka mbështetur në leximin e parë ligjin për vendosjen e sanksioneve ndaj kompanive dhe individëve rusë. Votimi i djeshëm, ka përfunduar me 243 vota pro, 65 abstenime dhe asnjë ...

Konvoji me ndihma ruse, 300 km larg kufirit ukrainas

Portalb - 13.08.2014

Lajme lidhur me temën Avioni i së ardhmes pa dritare, duket si transparent Dërgonin emigrantë në Angli, banda shqiptare shkatërrohet në Spanjë Ukrainë: Qindra ushtarë të vrarë gjatë luftimeve ...

Konvoji me ndihma ruse, 300 km larg kufirit ukrainas

Albtime - 13.08.2014

Konvoji rus me ndihma i përbërë prej rreth 300 kamionëve është duke u afruar kufirit të Ukrainës. Agjencitë e lajmeve të Rusisë thonë se konvoji ka arritur në qytetin rus të Voronezhit, rreth 300 km ...

Konvoi rus (nuk) mund të futet në Ukrainë

DW - 13.08.2014

Konvoi rus me ndihma do të mbërrijë sot (13.08.2014) në kufi me Ukrainën. Por autoritetet ukrainase kanë paralajmëruar se ndihmat ruse mund të hyjnë në territorin e saj vetëm nëse vijnë nën flamurin ...

Vriten 12 luftetarë ukrainas

Zhurnal - 13.08.2014

Një grup ultranacionalist ukrainas, ka thënë se 12 luftëtarë të tyre që po luftojnë kundër separatistëve prorusë në lindje të Ukrainës, janë vrarë mëngjesin e sotëm gjatë një prite ndërsa disa ...

Në pritë afër Donjeckut janë vrarë 12 pjesëtarë të "Sektorit të djathtë"

Idividi - 13.08.2014

Kiev, 13 gusht 2014 (MIA) - Dymbëdhjetë vullnetarë ukrainas të cilët kanë luftuar kundër separatistëve prorusë në Ukrainën lindore, janë vrarë sot në mëngjes, ndërsa tani për tani një numër i ...

Ukraina refuzon ndihmat nga agresori

Lajmi.net - 13.08.2014

Kamionët rusë me siç thuhet 'ndihma humanitare', kanë filluar ditën e dytë të udhëtimit të tyre, duke u drejtuar drejt jugut të Ukrainës, ndërkohë që autoritetet ukrainase kanë paralajmëruar se nuk ...

Në rrjetet sociale plas gallata me karvanin rus me ndihma (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 13.08.2014

Një karvan rus me ndihma , i destinuar për banorët e lindjes së Ukrainës ka nisur rrugëtimin ndërkohë që në rrjetet sociale ka shpërthyer humori. Moska insiston se në karvanin me 280 kamionë ka vetëm ...

Më shumë se 2086 të vrarë, që nga nisja e konfliktit në Ukrainë

Portalb - 13.08.2014

Lajme lidhur me temën Kriza politike në Kosovë (nuk) e ngadalëson rrugën e Serbisë Konvoji me ndihma ruse, 300 km larg kufirit ukrainas Avioni i së ardhmes pa dritare, duket si transparent Dërgonin ...

Ukraina do vendos sanksione ndaj Rusisë

Zeri - 13.08.2014

Parlamenti ukrainas e ka mbështetur në leximin e parë ligjin për vendosjen e sanksioneve ndaj kompanive dhe individëve rusë. Votimi i djeshëm, ka përfunduar me 243 vota pro, 65 abstenime dhe asnjë ...

Konvoji me ndihma ruse, 300 km larg kufirit ukrainas

Zeri - 13.08.2014

Konvoji rus me ndihma i përbërë prej rreth 300 kamionëve është duke u afruar kufirit të Ukrainës. Agjencitë e lajmeve të Rusisë thonë se konvoji ka arritur në qytetin rus të Voronezhit, rreth 300 km ...

Vriten 12 luftëtarë ukrainas

Koha.net - 13.08.2014

Një grup ultranacionalist ukrainas, ka thënë se 12 luftëtarë të tyre që po luftojnë kundër separatistëve prorusë në lindje të Ukrainës, janë vrarë mëngjesin e sotëm gjatë një prite ndërsa disa ...

Vriten 12 luftetarë ukrainas

Zeri - 13.08.2014

Një grup ultranacionalist ukrainas, ka thënë se 12 luftëtarë të tyre që po luftojnë kundër separatistëve prorusë në lindje të Ukrainës, janë vrarë mëngjesin e sotëm gjatë një prite ndërsa disa ...

Ukraina do vendos sanksione ndaj Rusisë

Yll Press - 13.08.2014

Parlamenti ukrainas e ka mbështetur në leximin e parë ligjin për vendosjen e sanksioneve ndaj kompanive dhe individëve rusë. Votimi i djeshëm, ka përfunduar me 243 vota pro, 65 abstenime dhe asnjë ...

Konvoji me ndihma ruse, 300 km larg kufirit ukrainas

Yll Press - 13.08.2014

Konvoji rus me ndihma i përbërë prej rreth 300 kamionëve është duke u afruar kufirit të Ukrainës. Agjencitë e lajmeve të Rusisë thonë se konvoji ka arritur në qytetin rus të Voronezhit, rreth 300 km ...

Vriten 12 luftetarë ukrainas

Yll Press - 13.08.2014

Një grup ultranacionalist ukrainas, ka thënë se 12 luftëtarë të tyre që po luftojnë kundër separatistëve prorusë në lindje të Ukrainës, janë vrarë mëngjesin e sotëm gjatë një prite ndërsa disa ...

Ukrainë: 2086 të vrarë, që nga nisja e konfliktit

Telegrafi - 13.08.2014

Zyra e të drejtave të njeriut në Kombet e Bashkuara thotë se numri i të vdekurve në konfliktin e Ukrainës është dyfishuar në dy javët e fundit. Cecile Pouilly, nga zyra e Shefes se Kombeve të ...

Mbi 2000 të vrarë në konfliktin e Ukrainës

Koha.net - 13.08.2014

Zyra e të drejtave të njeriut në Kombet e Bashkuara thotë se numri i të vdekurve në konfliktin e Ukrainës është dyfishuar në dy javët e fundit. Cecile Pouilly, nga zyra e Shefes se Kombeve të ...

Ukraina e vendosur të ndalë autokolonën ruse

VOA - 13.08.2014

Ministri i brendshëm i Ukrainës tha se autokolona ruse që po udhëton drejt pjesës së trazuar të Ukrainës në lindje të vendit, nuk do të lejohet të kapërcejë kufirin.

A është ky plani rus për invadim në Ukrainë!?

Telegrafi - 13.08.2014

Ditëve të fundit po vijnë paralajmërime nga Ukraina dhe shtetet tjera perëndimore për intervenimin e mundshëm të Rusisë në Ukrainën lindore. Sipas raportimeve, përmenden 45 mijë ushtarë, 160 tanke, ...

Vriten 12 luftetarë ukrainas

Tetova Sot - 13.08.2014

Një grup ultranacionalist ukrainas, ka thënë se 12 luftëtarë të tyre që po luftojnë kundër separatistëve prorusë në lindje të Ukrainës, janë vrarë mëngjesin e sotëm gjatë një prite ndërsa disa ...

Avakov: Kievi nuk do të lejojë asnjë karvan humanitar të Putinit

Tetova Sot - 13.08.2014

Ukraina nuk do të lejojë të hyjë në territorin e saj asnjë “karvan huminatar” të Vladimir Putin në destinacion të rajoneve të lindjes të shkatërruara nga konflikt, deklaroi sot ministri ukrainas i ...

Tensionet Rusi-Ukrainë

Vision Plus - 13.08.2014

Kamionët rusë vijojnë rrugëtimin drejt lindjes së Ukrainës, për të shpërndarë ndihma humanitare për banorët pro-rusë atje. Një autokolonë me 300 mjete të furnizuara me ushqime, uje dhe veshmbathje ...

FOTOT/ Në rrjet plas gallata me karvanin e ndihmave

Gazeta Tema - 13.08.2014

Ndërkohë që një karvan rus me ndihma, i destinuar për në lindje të Ukrainës, ka nisur rrugëtimin, në rrjetet sociale ka shpërthyer humori. Moska insiston se në karvanin me 280 kamionë ka vetëm ndihma ...

Ukraina do vendos sanksione ndaj Rusisë

Republika - 13.08.2014

Parlamenti ukrainas e ka mbështetur në leximin e parë ligjin për vendosjen e sanksioneve ndaj kompanive dhe individëve rusë. Votimi i djeshëm, ka përfunduar me 243 vota pro, 65 abstenime dhe asnjë ...

Konvoji me ndihma ruse, 300 km larg kufirit ukrainas

Republika - 13.08.2014

Konvoji rus me ndihma i përbërë prej rreth 300 kamionëve është duke u afruar kufirit të Ukrainës. Agjencitë e lajmeve të Rusisë thonë se konvoji ka arritur në qytetin rus të Voronezhit, rreth 300 km ...

Rusia ndihma Ukrainës, Kievi: Nuk lejojmë hyrjen e autokolonës

AlbanianScreen - 13.08.2014

Ukrainë - Një autokolonë kamionësh rusë, që mbanin tonelata të tëra ndihmash humanitare, u nisën gjatë së martës drejt Lindjes së Ukrainës, ku forcat qeveritare janë duke u afruar gjithnjë e më shumë ...

BE, takim të jashtëzakonshëm për Ukrainën, Irakun dhe Gazën

Gazeta Start - 12.08.2014

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Kethrin Eshton, ka thirrur për të martën në një takim të jashtëzakonshëm ambasadorët e Komitetit Politik dhe Sigurisë për situatat emergjente ...

Ukraina nuk lejon karvanin humanitar rus të kalojë kufirin

Gazeta Start - 12.08.2014

Ukraina nuk do të lejojë që të kalojë në territorin e saj karvani humanitar rus që është nisur drejt kufirit, deklaroi sot zyrtari i lartë i Presidencës ukrainase, Valeri Tçali.

SHBA-ja e shqetësuar për pretendimet humanitare të Rusisë në Ukrainë

Evropaelire - 12.08.2014

07:02 SHBA-ja e shqetësuar për pretendimet humanitare të Rusisë në ...

Irak: Rrëzohet një helikopter që shpërndante ndihma

Evropaelire - 12.08.2014

20:28 Përfundon seanca dëgjimore për 40 të arrestuarit, vendimi nesër apo pasnesër 19:55 Irak: Rrëzohet një helikopter që shpërndante ndihma 19:18 Biden kërkon që kurdët të bashkëpunojnë me Abadin ...

SHBA e shqetësuar për pretendimet humanitare të Rusisë në Ukrainë

SOT - 12.08.2014

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësimin se operacioni humanitar i planifikuar nga Rusia në Ukrainën lindore, mund të përdoret si "pretendim" për një ndërhyrje ushtarak.

SHBA-ja e shqetësuar për pretendimet humanitare të Rusisë në Ukrainë

Alsat - 12.08.2014

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësimin se operacioni humanitar i planifikuar nga Rusia në Ukrainën lindore, mund të përdoret si "pretendim" për një ndërhyrje ushtarak.

Rusia nis autokolonën me ndihma

Portalb - 12.08.2014

Lajme lidhur me temën Kryetari jahudi, në Ukrainë, do të rihap një xhami Shtohen shqetësimet se Rusia mund të pushtojë Ukrainën Rebelët rrëzojnë një aeroplan ushtarak ukrainas Rusia dislokon 20 000 ...

Rusia nis autokolonën me ndihma

Albtime - 12.08.2014

Rreth 300 kamionë me ndihma humanitare kanë lënë Moskën në orët e para të mëngjesit të së martës për të arritur në lindje të Ukrainës. Mediat ruse njoftuan se ngarkesat, mes të cilave qindra tonelata ...

Keri kërkon hetim të përbashkët për aeroplanin e rrëzuar malajzian

Idividi - 12.08.2014

Sidnej, 12 gusht 2014 (MIA) - Sekretari amerikan i shtetit Xhon Keri sot deklaroi se shpreson që bashkësia ndërkombëtare do të gjejë mënyrë t'ua lehtësojë Rusisë dhe Ukrainës që së bashku ta zbatojnë ...

Ukraina pohon se Rusia ka sistemuar në kufi 45.000 ushtarë

Idividi - 12.08.2014

Kiev, 11 gusht 2014 (MIA) - Rusia ka sistemuar nëpër kufirin me Ukrainën 45.000 ushtarë, të mbështetur me armatim të rëndë, duke përfshirë edhe tanke, sisteme raketore, gjuajtës dhe helikopterë ...

Rasmusen: Ekziston mundësi e madhe për sulme ruse në Ukrainë

Idividi - 12.08.2014

Bruksel, 11 gusht 2014 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen deklaroi sot se ekziston "mundësi e madhe" që Rusia të kryejë intervenim ushtarak në Ukrainën Lindore.

Rusia nis autokolonën me ndihma drejt Ukrainës

ikub - 12.08.2014

Gjatë ditës së hënë, presidenti rus Vladimir Putin bëri të ditur se do të ndërmerrte një mision humanitar në bashkëpunim me kryqin e Kuq, për t’i ardhur në ndihmë civilëve në lindje të Ukrainës.

Ukraina nuk do të lejojë qasje në ndihmat ruse

Albtime - 12.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë ukrainase ka thënë se konvoji rus me ndihma humanitare që është dërguar në lindje të Ukrainës nuk do të lejohet të hyjë në Ukrainë.

Rusia nis kamionë me ndihma për Ukrainën (VIDEO)

Albeu.com - 12.08.2014

Tonelata me ushqime dhe ilaçe po dërgohen nga Rusia në Ukrainën lindore për banorët e izoluar në zonat ku po luftohet nderkohe që për këtë operacion ka rënë dakord edhe Ukraina.

Kievi mund ta ndërpresë transitin e gazit rus përmes Ukrainës

Idividi - 12.08.2014

Kiev/Moskë, 12 gusht 2014 (MIA) - Parlamenti ukrainas sot duhet ta shqyrtoj propozim-ligjin me të cilin mund të kufizohet importi i gazit rus nëpërmjet territorit ukrainas.

Jo konvoit me ndihma humanitare nga Rusia

DW - 12.08.2014

Në mëngjes u nis nga Rusia në drejtim të Ukrainës një autokolonë me 280 kamionë me ushqime, ilaçe dhe ujë të pijshëm. Kryqi i Kuq i befasuar. Ukraina nuk dëshiron ta lejojë konvoin me ndihma ...

Rusia: Po dërgojmë një autokolonë me ndihma në Ukrainë

VOA - 12.08.2014

Rusia thotë se po dërgon një autokolonë civile me ndihma humanitare në zonat e shkatërruara të konfliktit në Ukrainën lindore në bashkëpunim me Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.

Rusia nis ndihmat humanitare drejt Ukrainës, SHBA e shqetësuar

Koha.net - 12.08.2014

Një konvoj me ndihma nga Rusia, rreth 280 kamionë që transportojnë ndihma humanitare raportohet se janë nis drejt Ukrainës. Agjencia e lajmeve ITAR-TASS, njofton se kamionët janë nis nga rajonet e ...

Rusia nis ndihmat humanitare drejt Ukrainës

Telegrafi - 12.08.2014

Një konvoj me ndihma nga Rusia, rreth 280, kamionë që transportojnë ndihma humanitare raportohet se janë nis drejt Ukrainës. Agjencia e lajmeve ITAR-TASS, njofton se kamionët janë nis nga rajonet e ...

Rusia: Po dërgojmë një autokolonë me ndihma në Ukrainë

Yll Press - 12.08.2014

Në faqen e internetit të Presidentit të Ukrainës më vonë thuhej se një projekt për misionin e dërgimit të ndihmave bën thirrje për pjesëmarrje nga Bashkimi Evropian, Rusia, Gjermania dhe "partnerët e ...

SHBA-ja e shqetësuar për pretendimet humanitare të Rusisë në Ukrainë

Yll Press - 12.08.2014

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësimin se operacioni humanitar i planifikuar nga Rusia në Ukrainën lindore, mund të përdoret si "pretendim" për një ndërhyrje ushtarak.

Rusia nis ndihmat humanitare drejt Ukrainës

Yll Press - 12.08.2014

Një konvoj me ndihma nga Rusia, rreth 280, kamionë që transportojnë ndihma humanitare raportohet se janë nis drejt Ukrainës. Një konvoj me ndihma nga Rusia, rreth 280, kamionë që transportojnë ndihma ...

Ndihma nga Moska për në lindje të Ukrainës

ABC News - 12.08.2014

Është ende e paqartë mundësia e një misioni humanitar në Ukrainën lindore në bashkëpunim me kryqin e kuq ndërkombëtar. Agjencia ruse e lajmeve Itar-Tass bëri të ditur se gjatë natës janë nisur nga ...

Ukraina nuk do të lejojë qasje në ndihmat ruse

Koha.net - 12.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë ukrainase ka thënë se konvoji rus me ndihma humanitare që është dërguar në lindje të Ukrainës nuk do të lejohet të hyjë në Ukrainë.

Kerry shpreson në bashkëpunimin ruso-ukrainas

Koha.net - 12.08.2014

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka thënë sot se ai shpreson që komuniteti ndërkombëtar mund të bëj bashkë Rusinë dhe Ukrainën që të pubojnë së bashku për hapjen e hetimeve formale rreth ...

Rusia nis ndihma humanitare në Ukrainë, SHBA e paralajmëron të mos e pushtojë

Ora news - 12.08.2014

Rusi – Rusia ka nisur një mision humanitar në Ukrainën lindore. Një autokolonë civile me ndihma është nisur drejt zonës së konfliktit në bashkëpunim me Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.

Ukraina nuk do të lejojë autokolonën me ndihma nga Rusia

VOA - 12.08.2014

Ukraina deklaroi se nuk do të lejojë autokolonën prej 280 kamionësh me ndihma humanitare nga Rusia të hyjë në vend. Zyrtarët ukrainas thanë sot se autokolona nuk do të lejohet për shkak se ajo nuk po ...

Konvoji rus do i dorëzohet Kryqit të Kuq në Ukrainë

Zeri - 12.08.2014

Ministria e jashtme e Rusisë ka njoftuar se konvoji humanitar që është nisur drejt Ukrainës lindore nga Rusia, do e kalojë kufirin “vetëm nën vëzhgimin e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq”.

Ukraina, “Jo” karvanit me ndihma humanitare nga Rusia

Ora news - 12.08.2014

Ukraina nuk dëshiron ta lejojë karvanin me ndihma humanitare nga Rusia që të hyjë në vend. Një zëdhënës i Këshillit të Sigurimit Kombëtar në Kiev tha se ky vendim është marrë për shkak se transporti ...

Rusia nis autokolonën me ndihma

Tetova Sot - 12.08.2014

Rreth 300 kamionë me ndihma humanitare kanë lënë Moskën në orët e para të mëngjesit të së martës për të arritur në lindje të Ukrainës. Mediat ruse njoftuan se ngarkesat, mes të cilave qindra tonelata ...

BE në takim të jashtëzakonshëm për Ukrainën, Irakun dhe Gazën

Tetova Sot - 12.08.2014

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thirrur për sot në një takim të jashtëzakonshëm ambasadorët e Komitetit Politik dhe Sigurisë për situatat emergjente ndërkombëtare, ...

Rusia dërgon misionin e ndihmës për Ukrainën. Perëndimi, i shqetësuar

Gazeta Idea - 12.08.2014

Ukrainë- Rreth 300 kamionë me ndihma humanitare kanë lënë Moskën në orët e para të mëngjesit të së martës për të arritur në lindje të Ukrainës, raporton BBC.

VIDEO/ Rusia nis 300 kamionë me ndihma drejt Ukrainës

Gazeta Tema - 12.08.2014

Rreth 300 kamionë me ndihma humanitare u nisën nga Moska drejt Ukrainës lindore, bëri të ditur Rusia. Mediat ruse transmetuan pamje të ngarkesave, ku përfshihen tonelata me grurë, ushqim për fëmijë ...

Rusia, ndihma në Ukrainë, qeveria e Kievit: "Ky është Kali i Trojës"

Shqiptarja - 12.08.2014

Një autokolonë ruse me rreth 300 kamionë është nisur mëngjesin e sotëm për në Luhansk me qëllim për të transportuar ushqim për popullsinë në lindje të Ukrainës.

Edhe serbët luftojnë jashtë vendit, përkrah militantëve pro rusë në Ukrainë

Gazeta Idea - 12.08.2014

Ukrainë- Ndryshe nga disa shqiptarë që janë bërë pjesë e grupeve xhihadiste në Siri apo në Irak, qytetarët Serbë luftojnë përkrah militantëve pro rusë në Ukrainë.

Rusia nis ndihmat humanitare drejt Ukrainës

Republika - 12.08.2014

Një konvoj me ndihma nga Rusia, rreth 280 kamionë që transportojnë ndihma humanitare raportohet se janë nis drejt Ukrainës. Agjencia e lajmeve ITAR-TASS, njofton se kamionët janë nis nga rajonet e ...

Rusia nis kamionët me ndihma drejt Ukrainës

AlbanianScreen - 12.08.2014

Moskë - Rreth 300 kamionë me ndihma humanitare janë larguar nga zona e Moskës në orët e para të mëngjesit të së martës dhe janë nisur për në lindje të Ukrainës.

Ukraina kundër armëpushimit

Gazeta Start - 11.08.2014

Ushtria ukrainase ka refuzuar thirrjen e separatistëve pro-rusë për armëpushim, ndërsa vazhdojnë luftimet në lindje të vendit. Dje, separatistët thane se ishin gati për një armëpushim për të ...

Identifikohen gjithsej 23 trupa të viktimave të fatkeqësisë së aeroplanit në Ukrainë

Idividi - 11.08.2014

Hagë, 8 gusht 2014 (MIA) - Mjekët e mjekësisë ligjore kanë identifikuar viktimën e 21-të të fatkeqësisë së aeroplanit malajzian, me çka numri i tyre i përgjithshëm është 23, kumtoi Qeveria holandeze.

Kiev: Pengohet tentim për hyrjen e ushtarëve rusë në Ukrainë

Idividi - 11.08.2014

Kiev, 9 gusht 2014 (MIA) - Autoritetet ukrainase kumtuan se kanë penguar tentim të Rusisë që të dërgojë ushtarë përtej kufirit në Ukrainë nën pretekst se dërgojnë ndihmë humanitare.

Forcat ukrainase afër të rimarrin Donjeckun

Ina - 11.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës, ka thënë se forcat qeveritare janë duke u përgatitur për fazën finale të rimarrjes së qytetit të Donjeckut nga rebelët prorusë.

Forcat ukrainase afër të rimarrin Donjeckun

Zhurnal - 11.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës, ka thënë se forcat qeveritare janë duke u përgatitur për fazën finale të rimarrjes së qytetit të Donjeckut nga rebelët prorusë.

Ukrainë: qindra ushtarë të vrarë gjatë luftimeve katërmujore

Zhurnal - 11.08.2014

Zëdhënësi ushtarak i Ukrainës, Andriy Lysenko, tha se gjithsej 568 ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë katër muajve të kaluar në luftimet me separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Forcat ukrainase afër të rimarrin Donjeckun

Idividi - 11.08.2014

Kiev, 11 gusht 2014 (MIA) - Zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës, ka thënë se forcat qeveritare janë duke u përgatitur për fazën finale të rimarrjes së qytetit të Donjeckut nga rebelët prorusë.

Mbi 100 të burgosur knë ikur nga granatimi i burgut në Donjeck

Idividi - 11.08.2014

Donjeck, 11 gusht 2014 (MIA) - Një i burgosur e ka humbur jetën dhe 15 janë lënduar derisa më shumë se 100 kanë ikur në granatimin e burgut në Donjeck, në lindje të Ukrainës, ku po zhvillohen luftime ...

Nga fillimi i operacionit ushtarak në Ukrainën Lindore janë vrarë 568 ushtarë

Idividi - 11.08.2014

Kiev, 11 gusht 2014 (MIA) - Gjithsej 568 ushtarë ukrainas janë vrarë, ndërsa 2.120 janë plagosur në operacionin e Forcave të armatosura të Ukrainës kundër separatistëve prorusë, që filloi në fillim ...

568 ushtarë ukrainas janë vrarë në luftën kundër separatistëve rusë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 11.08.2014

Zëdhënësi ushtarak i Ukrainës, Andriy Lysenko u shpreh se në katër muaj janë vrarë gjithsej 568 ushtarë ukrainas në luftimet kundër separatistëve rusë në lindje të Ukrainës.

Predha godet burgun, arratisen 106 të burgosur në Ukrainë

Albeu.com - 11.08.2014

Të paktën 106 të burgosur janë arratisur nga një burg sigurisë së lartë në qytetin Donetsk në lindje të Ukrainës pas goditjes nga një predhë. Sipas autoriteteve në Donetsk , një i burgosur ka humbur ...

NATO: Rusia mund të ndërhyjë në lindje të Ukrainës

Lajmi.net - 11.08.2014

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen thotë se ka “gjasë të mëdha” që Rusia të intervenojë ushtarakisht në pjesën lindore të Ukrainës, “nën maskën e operacionit humanitar”.

Rasmussen: Rusia mund të ndërhyjë në lindje të Ukrainës

Lajm - 11.08.2014

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, thotë se ka “gjasë të mëdha” që Rusia do të intervenoj ushtarakisht në pjesën lindore të Ukrainës, “nën maskën e operacionit humanitar”.

Rusia dërgon konvoj “humanitar” brenda Ukrainës

Lajmi.net - 11.08.2014

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin i ka thënë presidentit të Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso se Rusia po dërgon konvoj “humanitar” brenda në Ukrainë, me mbikëqyrjen e Kryqit të Kuq ...

Ukraina, me 568 ushtarë të vrarë, përgatitet të rikthejë Donjeckun

Lajmi.net - 11.08.2014

Ushtria e Ukrainës të hënën ka bërë me dije se po përgatitet për "fazën e fundit" të rikthimit të qytetit Donjeck nga pushtimi i separatistëve pro-rusë, pas arritjes së fitoreve të rëndësishme në ...

Ukrainë, predha godet burgun, largohen 106 të burgosur

SOT - 11.08.2014

Të paktën 106 të burgosur janëarratisur nga një burg sigurisë së lartë në qytetin Donetsk në lindje të Ukrainës pas goditjes nga një predhë. Sipas autoriteteve në Donetsk, një iburgosur ka humbur ...

Ukrainë: Qindra ushtarë të vrarë gjatë luftimeve katërmujore

Portalb - 11.08.2014

Lajme lidhur me temën Kardavi – turqve: Mbështeteni Erdoganin Obama: Terroristët nuk do të kenë strehim Rusi: Përfunduan ushtrimet ushtarake, që ishin kritikuar nga SHBA-të Izraeli e quan të ...

Takim i jashtëzakonshëm i BE-së për Ukrainën, Irakun dhe Gazën

Lajmi.net - 11.08.2014

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Catherine Ashton ka thirrur për të marten në një takim të jashtëzakonshëm ambasadorët e Komitetit Politik dhe Sigurisë për situatat emergjente ...

Forcat ukrainase afër të rimarrin Donjeckun

Zeri - 11.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës, ka thënë se forcat qeveritare janë duke u përgatitur për fazën finale të rimarrjes së qytetit të Donjeckut nga rebelët prorusë.

Ukraina afër rikthimit të Donjeckut

Koha.net - 11.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës, ka thënë se forcat qeveritare janë duke u përgatitur për fazën finale të rimarrjes së qytetit të Donjeckut nga rebelët prorusë.

Forcat ukrainase afër të rimarrin Donjeckun

Yll Press - 11.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës, ka thënë se forcat qeveritare janë duke u përgatitur për fazën finale të rimarrjes së qytetit të Donjeckut nga rebelët prorusë.

100 të burgosur ikin nga burgu në Donjeck

Koha.net - 11.08.2014

Në pjesën lindore të Ukrainës, më se 100 të burgosur kanë ikur nga një burg në qytetin Donjeck, pasi ai ishte goditur nga predha artilerike në luftimet ndërmjet forcave të qeverisë dhe separatistëve ...

568 ushtarë ukrainas të vrarë

Koha.net - 11.08.2014

Zëdhënësi ushtarak i Ukrainës, Andriy Lysenko (në foto), tha se gjithsej 568 ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë katër muajve të kaluar në luftimet me separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Gjatë luftimeve, qindra ushtarë të vrarë në Ukrainë

Telegrafi - 11.08.2014

Zëdhënësi ushtarak i Ukrainës, Andriy Lysenko, tha se gjithsej 568 ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë katër muajve të kaluar në luftimet me separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Ukrainë, predha godet burgun, arratisen 106 të burgosur, një i vdekur

Ora news - 11.08.2014

Një predhë ka goditur një burg të sigurisë së lartë në qytetin Donetsk në lindje të Ukrainës, duke shkaktuar një situate kaotike. Sipas zyrtarëve në Donjesk, 106 të burgosur janë arratisur, një ka ...

Rasmussen: Rusia mund të ndërhyjë në lindje të Ukrainës

Yll Press - 11.08.2014

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, thotë se ka “gjasë të mëdha” që Rusia do të intervenoj ushtarakisht në pjesën lindore të Ukrainës, “nën maskën e operacionit humanitar”.

Ukrainë, predha godet burgun, arratisen 106 të burgosur

Telegrafi - 11.08.2014

Një burg i sigurisë së lartë në qytetin Donetsk në lindje të Ukrainës, është goditur nga një predhë dhe duke përfituar nga kjo situatë, 106 të burgosur janë arratisur.

Rusia dërgon konvoj “humanitar" brenda Ukrainës

Zeri - 11.08.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka thënë presidentit të Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, se Rusia po dërgon konvoj “humanitar” brenda në Ukrainë, me mbikëqyrjen e Kryqit të Kuq ...

Putin: Rusia dërgon konvoj “humanitar” brenda Ukrainës

Yll Press - 11.08.2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka thënë presidentit të Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, se Rusia po dërgon konvoj “humanitar” brenda në Ukrainë, me mbikëqyrjen e Kryqit të Kuq ...

Nisma për mision humanitar në Luhansk

VOA - 11.08.2014

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko tha se Presidenti Barack Obama ka shprehur mbështetje ndaj një nisme të Ukrainës për të dërguar një mision humanitar ndërkombëtar në rajonin lindor të Luhanskut ...

Takim i jashtëzakonshëm i BE-së për Ukrainën, Irakun dhe Gazën

Zeri - 11.08.2014

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Catherine Ashton ka thirrur për të marten në një takim të jashtëzakonshëm ambasadorët e Komitetit Politik dhe Sigurisë për situatat emergjente ...

Forcat ukrainase afër të rimarrin Donjeckun

Tetova Sot - 11.08.2014

Zëdhënësi i ushtrisë së Ukrainës, ka thënë se forcat qeveritare janë duke u përgatitur për fazën finale të rimarrjes së qytetit të Donjeckut nga rebelët prorusë.

Ukrainë, separatistët rebelë në panik, nisin braktisjen e Donetskut

Shqiptarja - 11.08.2014

Banorët e qytetit lindor ukraians janë zgjuar sot nën zhurmat e granatave, ndërsa disa të tjerë janë strehuar në bodrumin e një ndërtese në afërsi të qendrës së qytetit.

BE paralajmëron Rusinë: Mos përdor asnjë pretekst për të ndërhyrë ushtarakisht në Ukrainë

Gazeta Tema - 11.08.2014

Shefi i Komisionit Europian, Jose Manuel, i bëri të ditur presidentit të Rusisë, Vladimir Putin se nuk duhet të ndërmarrë asnjë aksion ushtarak në Ukrainë, pavarësisht pretekstit.

Rasmussen kërcënon Rusinë: Mos e pushto Ukrainën

AMA-News - 11.08.2014

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, thotë se ka gjasa që Rusia të ndërhyjë ushtarakisht në pjesën lindore të Ukrainës, nën maskën e operacionit humanitar.

Ukrainë: Pas sulmeve artilerike – ikje masive nga burgu

Republika - 11.08.2014

Në pjesën lindore të Ukrainës, më se 100 të burgosur kanë ikur nga një burg në qytetin Donjeck, pasi ai ishte goditur nga predha artilerike në luftimet ndërmjet forcave të qeverisë dhe separatistëve ...

Ukrainë: Predha godet burgun, arratisen 106 të burgosur

Republika - 11.08.2014

Një predhë ka goditur një burg të sigurisë së lartë në qytetin Donetsk në lindje të Ukrainës, duke shkaktuar një situate kaotike. Sipas zyrtarëve në Donjesk, 106 të burgosur janë arratisur, një ka ...