TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Merkel e sheh me optimizëm të ardhmen e eurozonës

Gazeta Start - 19.06.2011

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e sheh me optimizëm zhvillimin e mëtejshëm në eurozonë megjithë krizën e Greqisë së zhytur thellë në borxhe. Për momentin shtetet e euros janë shumë më mirë të përgatitura, tha Merkel për revistën ...

Prishtina nuk pranon dokumentet që Serbia lëshon në Kosovë

Gazeta Start - 19.06.2011

Prishtinë – Autoritetet kosovare kanë mohuar mundësinë që të pranojnë ndonjë marrëveshje në dialogun me Serbinë, me të cilën do të legalizoheshin dokumentet e udhëtimit që Beogradi lëshon për serbët e Kosovës.

iPhone 4 tani në hapësirë

Gazeta Start - 19.06.2011

Apple po bëhet gati të dërgojë në hapësirë dy iPhone 4 me anë të anijes kozmike amerikane “Atlantis”. iPhone 4-at që do të kontrollohen para fluturimit, do të pajisen me praktikën e njohur si SpaceLab për iOS.

Përfundon numërimi i Njësisë nr. 2, Basha 92 vota para

Gazeta Start - 19.06.2011

Tiranë - Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve sapo ka përfunduar numërimi i votave të kontestuara të Njësisë bashkiake nr. 2. Nga 64 qendrat e votimit të KZAZ-së nr.

Kosovë, sekuestrohen 5.5 kg heroinë në kufi me Shqipërinë

Gazeta Start - 19.06.2011

Prishtinë - Policia e Kosovës sekuestroi të shtunën në mbrëmje 5.5 kg drogë të llojit heroinë në pikën kufitare të kalimit me Shqipërinë në Merdare dhe arrestoi dy persona.

82% e japonezëve kundër energjisë bërthamore

Gazeta Start - 19.06.2011

Tokio – 82% e japonezëve kërkojnë që vendi i tyre të braktisë energjinë bërthamore, sipas një sondazhi të publikuar sot nga e përditshmja ''Shimbun Tokio”.

Shqipëri-Kosovë, së shpejti Abetare e përbashkët

Gazeta Start - 19.06.2011

Nisma për një Abetare të përbashkët për Kosovën dhe Shqipërinë, por edhe për shqiptarët e Maqedonisë, duket se do të jetë shumë shpejt një realitet.

“Euro 2012”, ja sa par do fitojnë kombëtaret

Gazeta Start - 19.06.2011

UEFA ka përcaktuar shumat e parave me të cilat do të shpërblejë përfaqësueset pjesëmarrëse në Kampionatin Evropian 2012, që do të zhvillohet në Poloni dhe Ukrainë.

120 miliardë dollarë të tjera ndihmë Greqisë?

Gazeta Start - 19.06.2011

Greqia ka nevojë për ndihmë urgjente për të mos falimentuar. Nuk kërkohen më fondet e premtuara, por një paketë e re ndihme deri në 120 miliardë dollarë. Ministrat e Financave takohen sot në mbrëmje (19.06) në Luksemburg.

Doris Pak: Politika po i dëmton imazhin Shqipërisë

Gazeta Start - 19.06.2011

Bruksel - Eurodeputetja Doris Pak ka fajësuar politikanët shqiptarë për dëmtim të imazhit të vendit. Në një analizë kritike për situatën aktuale politike në Tiranë, Pak tha se konfliktet ndërpartiake po vonojnë trenin integrues të vendit.

Numërohen votat e Njësisë 3, Basha 76 para

Gazeta Start - 19.06.2011

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përfundoi të dielën në mbrëmje hapjen e kutive të KZAZ-së numër 47, që i përkisnin qendrave të votimit në njësinë bashkiake numër 3.

Anton Cena, nënkampion i botës në xhudo

Gazeta Start - 19.06.2011

Anton Cena, shqiptari me banim në Prishtinë, është shpallur nënkampion i botës në sportin e Xhudos, në aktivitetin e zhvilluar në Frankfurt të Gjermanisë. Paraqitja e Cenës në këtë garë ka qenë e shkëlqyer.

Morati për trajnerin e ri: Është një favorit, por ka kohë

Gazeta Start - 19.06.2011

“Kemi kohë për të bërë një zgjedhje të rëndësishëm e njëkohësisht, të dobishme për Interin. Një favorit? Ka gjithmonë një, por derisa të rregullohen të gjitha, favoriti mund të ndryshojë. Ka plot elementë që mund të përcaktojnë një vendim”.

Shkodër, plagoset me armë zjarri një 35-vjeçar

Gazeta Start - 19.06.2011

Një 35-vjeçar nga Shkodra është plagosur sot me armë zjarri në një lokal në lagjen “Ndoc Mazi” të qytetit juglindor. Policia e Shkodrës bëri të ditur se Helidon Marku (Sokoli) është qëlluar dy herë me armë zjarri tip pistoletë teksa po ...

Durrës, mbytet në det 11-vjeçarja

Gazeta Start - 19.06.2011

Një vajzë 11-vjeçare është mbytur në ujërat e detit Adriatik pasditen e sotme. Sipas policisë, shtetasja Françeska Keta humbi jetën rreth orës 19:00 të së dielës.

Vrasje në Shkodër, RENEA arreston autorin

Gazeta Start - 18.06.2011

Shkodër – Një krim i rëndë tronditi orët e para të mëngjesit të sotëm fshatin Barbullush të rrethit të Shkodrës. Një shtetas ka vrarë me armë zjarri 60-vjeçarin Ndoc Çeliku, për motive të dobëta.

PS mbledh sot Asamblenë Kombëtare

Gazeta Start - 18.06.2011

Tiranë – Partia Socialiste mbledh sot Asamblenë Kombëtare të saj, ku pritet të diskutojë për situatën zgjedhore, por edhe për ndryshime në postet kryesore të partisë përveç atij të kryetarit.

Stefanoviç: BE nuk na ka vënë kusht Kosovën

Gazeta Start - 18.06.2011

Beograd – Bashkimi Evropian nuk kërkon nga Serbia që të njohë Kosovën, me kusht të integrimit të saj në këtë union, theksoi shefi i delegacionit serb në bisedimet Prishtinë-Beograd, Borko Stefanoviç.

Bizneset në bregdet nën “lupën” e tatimorëve

Gazeta Start - 18.06.2011

Tiranë – Bizneset që zhvillojnë aktivitet turistik, sidomos në brezin bregdetar nga Shkodra në Sarandë, do të jenë nën monitorimin e vazhdueshëm të administratës tatimore.

Mirditë, dy në pranga për vepra të ndryshme

Gazeta Start - 18.06.2011

Mirditë – Dy persona janë arrestuar nga policia e Mirditës për vepra të ndryshme penale. Fillimisht u arrestuar shtetasi Fatmir Gjoka, 25 vjeç, me banim ne Klos të Komunes Fane të rrethit Mirditë.

Rama në Asamble: Nuk heqim dorë nga demonstratat

Gazeta Start - 18.06.2011

Tiranë – Partia Socialiste ka mbledhur Asamblenë Kombëtare paraditen e së shtunës. Kreu i kësaj partie, Edi Rama, ka mbajtur një fjalim para anëtarëve, ku ka shprehur zhgënjimin për veprimet e qeverisë dhe shprehu suksesin për fitoren e ...

Durrës, gruaja e gjetur në kanal është vrarë, pranga autorit

Gazeta Start - 18.06.2011

Durrës – Një grua e gjetur e pa jetë në një kanal në Durrës mbrëmjen e 10 qershorit, pas hetimeve të policisë, rezulton të jetë e vrarë. Bëhet fjalë për Rolanda Kajën, 29-vjeç, e cila ishte zhdukur më 5 qershor të këtij vitit.

Siri, NATO përjashton mundësinë e veprimeve luftarake

Gazeta Start - 18.06.2011

Madrid - Sekretari i prgjithshm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen, tha se Aleanca nuk do t ndrmerrte veprime ushtarake kundr regjimit t presidentit Bashar al Asad n Siri.

Berisha inaugurime në Fier, nuk flet për politikë!

Gazeta Start - 18.06.2011

Fier - Kryeministri Sali Berisha inauguroi sot përfundimin e punimeve për ndërtimin e rrugës Qafë e Koshovicës–Cakran në rrethin e Fierit, duke shmangur plotësisht deklaratat politike.

Më shumë të varfër këtë vit!

Gazeta Start - 18.06.2011

Tiranë – Rritja galopante e çmimeve, duke se ka shtuar numrin e familjeve në skemën e ndihmës ekonomike. Sipas të dhënave nga Shërbimit Social Shtetëror, gjatë katër mujorit të parë të vitit 2011, skema e ndihmës ekonomike është rritur me ...

Gjermani, Merkel u kërkon ndihmë kreditorëve për Greqinë

Gazeta Start - 18.06.2011

Berlin - Kancelarja gjermane, Angela Merkel, kërkoi një pjesëmarrje të konsiderueshme të kreditorëve privatë në kuadër të ndihmës për Greqinë. Këtë deklaratë shefja e qeverisë gjermane e bëri gjatë një kongresi të partisë së saj CDU.

Mesi fiton më shumë par nga të gjithë

Gazeta Start - 18.06.2011

Lionel Mesi konfirmohet si futbollisti më i paguar në botë, sipas revistës së mirënjohur sportive amerikane, “Sports Illustrated”. Klasifikimi merr parasysh përfitimet nga kontratat dhe shpërblimet shtesë të sportistëve.

PS mbledh të shtunën Asamblenë Kombëtare

Gazeta Start - 17.06.2011

Tiranë – Partia Socialiste mbledh të shtunën Asamblenë Kombëtare të partisë, e cila pritet të bëjë analizën e zgjedhjeve dhe vendimet që duhet të merren në vijim.

Lezhë, tentoi të vriste një shtetas, arrestohet i riu

Gazeta Start - 17.06.2011

Lezhë – Policia e Lezhës ka arrestuar mbrëmjen e shkuar në flagrancë një 23-vjeçar. Në pranga ra shtetasi Gjergj Vata, me banim në Shënkollë të rrethit të Lezhës, ndërkohë që bashkëpunëtori i tij po kërkohet nga policia.

Topalli: PD parti e vizionit të të rinjve

Gazeta Start - 17.06.2011

Shkodër - Nënkryetarja e Partisë Demokratike, njëherësh edhe Kryetare e Kuvendit, Jozefina Topalli, theksoi mbrëmë nga Shkodra se Partia Demokratike mbetet parti e vizionit të gjerë që mbështetet tek rinia.

Korçë, procedim ndaj 4 shtetasve për ndryshim kombësie

Gazeta Start - 17.06.2011

Korçë – Policia e Korçës ka nisur procedimin penal ndaj katër shtetasve për ndryshimin e kombësisë. Zëdhënësja e policisë së Qarkut, Eftiola Kaçori, bëri të ditur mëngjesin e së premtes verifikimet për ndryshim të kombësisë janë bërë në ...

Lushnjë, vdes nëna, i biri në gjendje kome nga korrenti

Gazeta Start - 17.06.2011

Lushnjë – Një grua humbi jetën dhe fëmija i saj ndodhet në gjendje kome. Ngjarja ndodhi në fshatin Grabian të Lushnjës, ku ka humbur jetën shtetasja Asime Dervishi 38-vjeç, ndërsa në gjendje kome ndodhet i biri 15-vjeç, Oltion Dervishi.

Dobitë e gjumit të mesditës

Gazeta Start - 17.06.2011

Megjithëse në punë shumë njerëz preferojnë të flenë pak në mesditë. Shkencëtarët pohojnë se gjumi i mesditës i bërë çdo ditë në orare të caktuara është i dobishëm për trupin dhe trurin tuaj.

Sërish diskutime në BE për Shqipërinë, prapa në integrim

Gazeta Start - 17.06.2011

Strasburg – Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian pritet të diskutojë të hënën për Shqipërinë, ndërsa në Parlamentin Evropian u mbyllën dy ditë më parë.

Fushë Krujë, sekuestrohen armë dhe municione

Gazeta Start - 17.06.2011

Fushë Krujë – Një 34-vjeçar u arrestua nga policia në banesën e tij në Fushë Krujë, pasi i janë gjetur armë dhe municione. Policia e Durrësit bëri të ditur se gjatë kontrollit në banesën e 34-vjeçarit, Ylli Zalla, në fshatin Zallë (Fushë ...

Tiranë, trafik i rënduar nga “mbylla” e qendrës

Gazeta Start - 17.06.2011

Tiranë – Trafiku në Tiranë është rënduar së tepërmi pas bllokimit të rrugës në qendër pranë xhamisë Ethem Beu. Rinisja e punimeve për rehabilitimin e sheshit “Shkënderbej”, ka bërë që të bllokohet aksin nga Ministria e Brendshme deri tek ...

Përmbytje të jashtëzakonshme në Kinë, 555 000 të evakuuar

Gazeta Start - 17.06.2011

Përmbytjet e shkaktuara pas ditë të tëra rrebeshesh në Kinë kanë detyruar qindra mijëra persona të evakuohen në Kinën Qendrore dhe Jugore. Qeveria kineze bën me dije se përmbytjet në disa zona janë më të rëndat që prej vitit 1955 dhe kanë ...

Itali, superaksion antidrogë, pranga 14 shqiptarëve

Gazeta Start - 17.06.2011

Torino – Policia italiane ka çuar në pranga 23 persona, midis tyre 14 shqiptarë. Operacioni antidrogë i ndërmarrë nga forcat e Guarda di Finanzia u përmbyll me sukses në Torino, duke shkatërruar bandën që merrej me trafikun ndërkombëtar të ...

Siri, qeveria zhvendos ushtrinë në qytetet veriore

Gazeta Start - 17.06.2011

Ushtria siriane e vendosur n tanke, autoblinda dhe autobuze ka udhtuar drejt dy qyteteve veriore t vendit. Ata jan bashkuar n qytetet Maarat al-Numan dhe Khan Sheikhoun, t cilt shtrihen n rrugn q lidh Damaskun me Alepo-n.

Parlamenti i Maqedonisë konstituohet javën e ardhshme

Gazeta Start - 17.06.2011

Shkup Parlamenti i Maqedonis pritet t konstituohet javn e ardhshme, ku edhe do t zhvillohet edhe seanca e par parlamentare. Shteti fqinj zhvilloi zgjedhjet e parakohshme t prgjithshme m 5 qershor.

Kosova shënon Javën Globale Kundër Dhunës me Armë

Gazeta Start - 17.06.2011

Prishtinë – Kosova shënoi Javën Globale Kundër Dhunës me Armë, me qëllim vetëdijesimin e opinionit publik për parandalimin e përdorimit të pakontrolluar të armëve të zjarrit, sidomos në rastet festive.

Hyri me makinë në kryeministri më 21 janar, 1 vit burg

Gazeta Start - 17.06.2011

Tiranë – Hyri me makinë brenda territorit të kryeministrisë më 21 janar të këtij viti dhe tashmë do të duhet të qëndrojë një vit brenda qelive të burgut.

Merkel-Sarkozi kërkojnë ndihma të reja për Greqinë

Gazeta Start - 17.06.2011

Liderët e Gjermanisë dhe Francës kërkojnë rënien dakord sa më shpejt të jetë e mundur për një paketë të re ndihme për të shpëtuar Greqinë e mbytur në borxhe.

Borxhi publik i Spanjës arrin në 63,6 % të PPB-së

Gazeta Start - 17.06.2011

Borxhi publik i Spanjës ka regjistruar një rritje të ndjeshme gjatë tremujorit të parë duke arritur në 63,6 për qind të PBB-së, tetë pikë më shumë në krahasim me një vit më parë (55 për qind).

Shpërthejnë demonstrata të reja anekënd Sirisë

Gazeta Start - 17.06.2011

Demonstruesit kan dal n rrugt e qyteteve kryesore aneknd Siris n nj raund t ri demonstratash kundr regjimit t Presidentit Bashar Al-Asad. BBC jep raporte t pakonfirmuara sipas t cilave forcat e siguris kan hapur zjarr e pr pasoj disa ...

Shqipëria B përballë Argjentinës së frikshme

Gazeta Start - 17.06.2011

Kombëtarja shqiptare udhëtoi drejt Argjentinës me plot futbollistë të rinj në përbërje për miqësoren e 20 qershorit, ndërkohë që përballë kuqezinjve do të jetë një skuadër e mbushur me yje.

Batista: Shqipëria, test serioz para Kupës së Amerikës

Gazeta Start - 17.06.2011

“Ndeshja ndaj Shqipërisë është prova e fundit për ne para fillimit të Kupës së Amerikës”. Kështu e ka cilësuar Serxho Batista, trajneri i Argjentinës, miqësoren ndaj kuqezinjve.

Anxhelina Zholi viziton refugjatët sirianë në Turqi

Gazeta Start - 17.06.2011

Aktorja e famshme, Anxhelina Zholi, ambasadore vullnetare e Agjencisë së Refugjatëve të OKB-së, mbërriti sot në jug të Turqisë për të vizituar refugjatët sirianë.

FMN paralajmëron liderët botërorë: Po luani me zjarr!

Gazeta Start - 17.06.2011

Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëroi se rreziqet që i kanosen ekonomisë botërore janë rritur ndjeshëm. Fondi shprehu shqetësimin për vazhdimin e krizës greke të borxheve, argumentet mbi deficitin në SHBA dhe nevojës për të ulur rritjen ...

KQZ, nesër miratohet akti për kutitë

Gazeta Start - 17.06.2011

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shtyu për të shtunën miratimin e aktit që do t’i hapë rrugë rinumërimit dhe rivlerësimit të votave të kontestuara në kutitë e pahapura në 368 Qendrat e Votimit.

Trukimet, UEFA paralajmëron ndëshkime të rënda

Gazeta Start - 17.06.2011

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, i mbledhur të premten në Nion të Zvicrës, ka ndryshuar rregullat për të intensifikuar luftën kundër ndeshjeve të trukuara.

Korçë, pranga të rinjve për posedim droge

Gazeta Start - 16.06.2011

Korçë – Tre persona u arrestuan nga policia e Korçës, pasi u kapën në flagrancë me lëndë narkotike. Fillimisht u arrestuan dy shtetas pasi kishin mbërritur informacione për shpërndarje të lëndëve narkotike.

Elbasan, dy të vetëvarur në litar

Gazeta Start - 16.06.2011

Elbasan – Dy shtetas, një e moshuar dhe një djalë i ri janë gjetur të vetëvarur në Qarkun e Elbasanit. Burime zyrtare të policisë bënë me dije se është gjetur i vetëvarur në një kasolle pranë banesës së tij, 20-vjeçari, Klodian Bardhoshi.

Sekuestrohet mbi 1 kg drogë, dy në pranga

Gazeta Start - 16.06.2011

Tiranë – Policia e kryeqytetit ka sekuestruar një sasi prej 1.5 kilogramë lëndë narkotike e llojit kanabis sativa. Në pranga ranë dy shtetas, përkatësisht Marsel Varka, 21-vjeç, banues Tiranë, si dhe shtetasit Kreshnik Meta, 28-vjeç, ...

Banka e Detit të Zi strategji për Shqipërinë

Gazeta Start - 16.06.2011

Tiranë – Guvernatorët e Bankës së Detit të Zi për Zhvillim dhe Tregti mblidhen të premten në Tiranë, ku do të zhvillojnë mbledhjen vjetore të Bordit të Guvernatorëve të saj, si dhe mbledhjen e radhës së Bordit të Drejtorëve.

Cameron me gojë hapur; rregulli është rregull   

Gazeta Start - 16.06.2011

Londër – Kryeministri britanik David Cameron dhe zëvendësi i tij Nick Clegg, janë përballur me një situatë të pakëndshme gjatë vizitës së tyre në një spital, pasi u kapën mat duke shkelur rregullat e higjienës.

"Gërdeci", Wollfarth deklaratë të “fortë” ndaj drejtësisë

Gazeta Start - 16.06.2011

Tiranë – Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Ambasadori Eugen Wollfarth, ka theksuar sot se procesi gjyqësor për çështjen “Gërdeci”, nuk po zhvillohet sipas ligjit. Gjatë ditës së djeshme përfundoi me dështim seanca e 152-të.

Durrës, rrëshqitje dherash dhe mbeturina në bregdet

Gazeta Start - 16.06.2011

Durrës – Fenomeni i rrëshqitjes së dherave në Zonën e Vilës në Durrës tashmë është bërë i zakonshëm, ndërsa ndërhyrjet e bashkisë së qytetit pothuajse mungojnë.

Ohër, grabiten motoçikletat e turistëve sllovenë

Gazeta Start - 16.06.2011

Ohër – Persona të paidentifikuar kanë grabitur mbrëmë në qytetin e Ohrit motoçikletat e tre turistëve sllovenë. Mediat lokale njoftojnë se pushuesit sllovenë kishin ushtuar nga Lubjana dhe kishin marrë me qira një shtëpi private në afërsi ...

“Eklipsi”, sekuestrohet 150 kg drogë, pranga trafikantëve

Gazeta Start - 16.06.2011

Gjirokastër – Nga një operacion policor i koduar “Eklipsi” të një nate më parë, kohë kur po ndodhte edhe ky fenomen natyror, policia e Gjirokastrës ka sekuestruar 150 kilogramë drogë të llojit marijuanë.

Tadiç: Shqipëria e Madhe është një realitet politik

Gazeta Start - 16.06.2011

Beograd - Presidenti serb Boris Tadiç deklaroi sërish mbrëmë se plani i krijimit të Shqipërisë së Madhe tashmë është një realitet politik. Tadiç deklaroi për televizionin publik, se Serbia duhet të jetë e gatshme për çdo modalitet kur ...

Rrëzimi i “Air France” në 2009, mbërrijnë trupat e viktimave

Gazeta Start - 16.06.2011

Trupat e 104 nga 228 personave të mbytur pas rrëzimit të avionit të “Air France” në vitin 2009 në Atlantik, kanë mbërritur në Francë. Një anije, e cila transportonte tre kontenierë me mbetjet e avionit dhe një me trupat e viktimave, ka ...

Cana del hapur: Jam mirë në Turqi, por Italia më tërheq

Gazeta Start - 16.06.2011

Në Stamboll apo në Romë? Ku do ta shohim Lorik Canën të luajë sezonin tjetër? Ja përgjigjja e futbollistit: “Në Turqi ndihem mrekullisht, por në Itali tërheqja është më e madhe”.

Italia do të rrisë moshën e daljes në pension për gratë

Gazeta Start - 16.06.2011

Qeveria italiane parashikon rritjen e moshës së daljes në pension për gratë në sektorin privat duke e çuar në 65 vjeç nga 60 që është aktualisht.

Hamiti: Dialogu me Serbinë të bëhet transparent

Gazeta Start - 16.06.2011

Prishtinë – Opozita kosovare kërkon nga Qeveria më tëpër transparencë lidhur me bisedimet që po zhvillohen me Serbinë. Deputeti i LDK-së, Sabri Hamiti, gjatë seancës së sotme plenare në Kuvend kërkoi nga Kryenegociatorja Edita Tahiri që të ...

Matura shtetërore - alarm për nivelin e arsimit në Kosovë

Gazeta Start - 16.06.2011

Prishtinë - Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka ndjekur me shqetësim procesin e testit të maturës për nxënësit e shkollave të mesme në Kosovë.

Teatrin Kombëtar, 15 kandidatë për projektin e të rinjve

Gazeta Start - 16.06.2011

15 të rinj të sapodiplomuar kanë dorëzuar në Teatrin Kombëtar projektet e tyre për të konkurruar në Fondin Publik për Teatrin e të Rinjve. Afati i fundit zyrtar i dorëzimit ka qenë ditën e mërkurëe, ndërsa 4 fituesit duhet të zgjidhen ...

Flamurtari bëhet Shoqëri Aksionere

Gazeta Start - 16.06.2011

Duke filluar nga sot, klubi i Flamurtarit do të jetë Shoqëri Aksionere, pas votimit unanim nga Këshilli Bashkiak i qytetit të Vlorës. Kjo ishte pengesa e vetme për pjesëmarrjen e vlonjatëve në Kupat e Evropës dhe në kampionatin shqiptar.

Higuain “frikëson” kuqezinjtë: Të luajmë në 100%

Gazeta Start - 16.06.2011

Sulmuesi i kombëtares argjentinase, Gonzalo Higuain, ka deklaruar se përfaqësuesja bardhekaltër duhet të japë maksimumin në miqësoren e 20 qershorit ndaj Shqipërisë.

Armenia, gati për rivendosjen e marrëdhënieve me Turqinë

Gazeta Start - 16.06.2011

Kryeministri armen, Tigran Sarkisian, theksoi se Armenia është e gatshme të rivendosë marrëdhëniet diplomatike me Turqinë pa parakushte. “Kufijtë e mbyllur në shekullin e 21 janë diçka e pakuptimtë”, theksoi Tigran Sarkisian për shërbimin ...

Cilat janë “dënimet penale” për të indinjuarit spanjollë?

Gazeta Start - 15.06.2011

Barcelonë- Neni 494 i Kodit Penal parasheh dënime nga gjashtë muaj deri në një vit për të gjithë ata që krijojnë shqetësime gjatë mbledhjes së Kongresit, të Parlamentit dhe Asamblesë Legjislative të Komuniteteve Autonome.

Kuçovë, hidhet nga ndërtesa, vdes një grua

Gazeta Start - 15.06.2011

Kuov Nj grua u hodh nga pallati duke i dhn fund jets. Ngjarja ndodhi n fshatin Kozar t Kuovs, ku ka humbur jetn shtetasi N.A., 58-vje. Policia lokale sqaroi se gruaja sht hedhur nga kati i dyt i ndrtess ku jetonte.

Vritet në pritë për hakmarrje

Gazeta Start - 15.06.2011

Vlorë – Një burrë humbi jetën dhe një tjetër mbeti i plagosur në një atentat të mbrëmjes së shkuar në Selenicë të Vlorë. Policia bëri të ditur se viktima është shtetasi Baftjar Llanaj, 60-vjeç, i cili është qëlluar me armë automatike duke ...

Greqi, vriten dy shqiptarë me armë zjarri

Gazeta Start - 15.06.2011

Athinë – Dy shqiptarë u vranë pasditen e shkuar me armë zjarri në Athinë, teksa po drekonin. Ngjarja ndodhi në rrugës “Sofokleus”, ku dy shqiptarët po ushqeheshin me dy të tjerë po me origjinë nga Shqipëria.

Facebook po ecën me hapa të ngadaltë

Gazeta Start - 15.06.2011

I rritur me një shpejtësi të paparë që nga data e krijimit dhe i kthyer në faqen sociale më të madhe në botë, Facebook tashmë ka humbur shpejtësinë e parë.

Siria 8 mijë refugjatëve në Turqi: Kthehuni!

Gazeta Start - 15.06.2011

Siria i ka bërë thirrje popullit të Jisr al-Shughourit që të kthehet në qytetin e tij, tre ditë pasi një sulm i ushtrisë rivendosi kontrollin e qeverisë në rajon.

Ujkani, portieri i dytë më i mirë në Serinë B

Gazeta Start - 15.06.2011

“Gardiani” i Novarës, Samir Ujkani, është shpallur portieri i dytë më i mirë në Serinë B italiane për sezonin që shkoi. 23-vjeçari i kombëtares shqiptare ishte një nga protagonistët kryesorë të suksesit të skuadrës piemonteze, e cila do të ...

Spanjë, deputetë shkojnë në Parlament me helikopterë

Gazeta Start - 15.06.2011

Barcelonë- Presidenti katalanas Arturo Mas, kryetarja e parlamentit, Nuria de Gispert dhe deputetë të tjerë të Katalonjës, mbërrijnë në Parlament me helikopter për të shmangur përplasjet me “të indinjuarit.

Gjyqi për Gërdecin, “shaka” avokatësh!

Gazeta Start - 15.06.2011

Tiranë – Seanca për Gërdecin mblidhet si gjithmonë në orën 10:00 të së hënës, për t’u shpërndarë vetëm pak minuta më pas. S’ka se si të ndodhë ndryshe, pasi historia e avokatëve vazhdon ende, duke e tejzgjatur procesin.

Ndryshime në zërat kryesorë të buxhetit të shtetit

Gazeta Start - 15.06.2011

Tiranë - Ministri i Financave, Ridvan Bode, bëri të ditur sot buxheti i shtetit për pjesën e dytë të vitit do të ketë një sërë ndryshimesh, ndërsa do të paraqitet brenda muajit korrik në Parlament.

Çrregullimet e stomakut mund të shkaktojnë skuqje të fytyrës

Gazeta Start - 15.06.2011

Skuqja e fytyrës e lidhur me stresin, menopauzën ose diellin është një sëmundje lëkure e cila mund të shfaqet paralelisht me çrregullimet e stomakut. Skuqja (rozasea), shfaqet më shumë tek femrat dhe meshkujt mbi moshën 40 vjeç.

Kosovë, vetëm 42 % e maturantëve kalojnë testin

Gazeta Start - 15.06.2011

Prishtinë – Vetëm 42 për qind e maturantëve të Kosovës kanë arritur të kalojnë në provimin e maturës, bën të ditur Komisioni Qendror Shtetëror. Në testim morën pjesë rreth 25 mijë maturantë, shumica e të cilëve nuk arritën ta kalonin atë.

OKB dënon dhunën e ushtruar ndaj protestuesve në Siri

Gazeta Start - 15.06.2011

“Trupat siriane kanë shkelur të drejtat themelore të njeriut gjatë shtypjes tre mujore të demonstrative anti-qeveritare”, thekson një raport i Organizatës së Kombeve të Bashkuara të Amerikës.

Vlorë, nis hetimi i thelluar për rritjen e çmimit të bukës

Gazeta Start - 15.06.2011

Vlorë – Autoriteti i Konkurrencës ka nisur hetim të thellë për rritjen artificiale të çmimit të bukës në Vlorë, ku furrtarët kishte vendosur bashkërisht rritjen e çmimit.

FSHF në hall, s’i bën dot 18 futbollistë për Argjentinën

Gazeta Start - 15.06.2011

Federata Shqiptare e Futbollit nuk ka mundur dje ta bëjë publike listën e futbollistëve që do të grumbullohen për ndeshjen miqësore me Argjentinën, e cila do të luhet më 20 qershor në stadiumin “Monumental” të River Plejtit.

Shqipëria zhgënjen sërish në Strasburg

Gazeta Start - 15.06.2011

Strasburg – Mbledhja e dy ditëve të komitetit të Stabilizim Asocimit Shqipëri-Bashkimi Evropian, nuk ka sjellë asgjë të re dhe rezolutat që zakonisht miratohet pas këtyre takimeve ka dështuar.

Së shpejti lista e bizneseve që përfitojnë nga amnistia fiskale

Gazeta Start - 14.06.2011

Tiranë – Administrata e tatimeve po harton listën e subjekteve tregtare që do të përfitojnë nga amnistia fiskale. Burime nga Drejtoria e Doganave bënë të ditur se pas hyrjes në fuqi të ligjit për amnistinë fiskale, administrata tatimore ...

Dibër, arrestohet 23-vjeçari me drogë dhe armë

Gazeta Start - 14.06.2011

Dibër – Një 23-vjeçar përfundoi në prangat e policisë së Dibrës pasditen e shkuar, pasi u kap me lëndë narkotike. Në pranga ra Bekim Deshatit, banues në qytetin e Peshkopisë.

“Zënkat” politike transferohen në Strasburg

Gazeta Start - 14.06.2011

Strasburg – Kriza politike në Shqipëri dhe “zënkat” midis pozitës dhe opozitës pritet të transferohen sot në Parlamentin Evropian, ku do të diskutohet në Komitetin e Stabilizim-Asociimit mes Shqipërisë dhe PE-së.

Korçë, bien në pranga vjedhësit e lokaleve

Gazeta Start - 14.06.2011

Korçë – Dy persona të shpallur në kërkim nga policia e Korçës janë arrestuar dhe dy të tjerë janë ende në kërkim. Në pranga ra shtetasi Saimir Lloshi, 19-vjeç dhe Klaudjo.J 17 vjeç, pasi ishin shpallur në kërkim nga policia për “vjedhje në ...

Papunësia në Gaza ndër më të lartat në botë

Gazeta Start - 14.06.2011

Organizata e Kombeve të Bashkuara thekson se norma e papunësisë në Gaza është ndër më të lartat në botë, rreth 45.2 % të fund të vitit 2010, teksa bllokada izraelite mbi këtë territor futet në vitin e pestë.

Vlorë, shpëtohen nga mbytja dy turistë gjermanë

Gazeta Start - 14.06.2011

Vlorë – Dy turistë gjermanë u shpëtuan nga rojet bregdetare në Vlorë, pasi rrezikuan të mbyten me mjetin e tyre lundrues në bregdetit të Himarës, 70 km në jug të Vlorës.

Lorik Cana premton ndihmë për futbollin në Kosovë

Gazeta Start - 14.06.2011

Mesfushori i kombëtares shqiptare Lorik Cana ka premtuar se do të vazhdojë angazhimin e tij për të mbështetur zhvillimin e futbollit në Kosovë. Këtë premtim 27-vjeçari e bëri gjatë një takimi në Prishtinë me ministrin e Kulturës, Rinisë ...

Shkojnë për ta vjedhur, i plagos me armë zjarri

Gazeta Start - 14.06.2011

Tiran Dy persona kan mbetur t plagosur me arm zjarri n fshatin Domje, pak kilometra larg Tirans. T plagosur kan mbetur shtetasit Jetmir Avdia dhe Vladimir Qerimi.

Italianët i thonë jo energjisë bërthamore

Gazeta Start - 14.06.2011

Ministria italiane e Punëve të Brendshme bën me dije se italianët votuan masivisht kundër projektligjeve të propozuara nga Berluskoni, për të cilët u pyetën dje dhe pardje në referendumin popullor.

Ja dy kandidatët për kreun e FMN-së

Gazeta Start - 14.06.2011

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka përzgjedhur dy kandidatë për të marrë drejtimin e saj. Ministrja franceze e Financave, Kristinë Legrand dhe Guvernatori i Bankës së Meksikës, Agustin Karstens do të luftojnë për të marrë postin e lartë.

Dallgë në atmosferën e Diellit

Gazeta Start - 14.06.2011

Zyra Hapësinore amerikane NASA ka zbuluar në Korona, shtresën më të jashtme të atmosferës së Diellit të përbërë nga plazma, forma të ngjashme me dallgët e larta të brigjeve të oqeanit.

Bisedimet vazhdojnë në fund të qershorit

Gazeta Start - 14.06.2011

Bruksel – Zyrtarët e Bashkimit Evropian paralajmërojnë se raundi i pestë i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë në fund të qershorit, ndërkohë që ishte parashikuar të mbahej më 14 dhe 15 qershor.

Ligjet: Topi të rishqyrtojë kandidaturat për Gjykatat

Gazeta Start - 14.06.2011

Tiranë – Pas shpalljes së vendimit të Gjykatës Kushtetuese në lidhje me emërimet në këtë gjykatë dhe në Gjykatën e Lartë, është mbledhur sot Komisioni parlamentar i Ligjeve, ku ka diskutuar kandidaturat e propozuara nga presidenti i ...

Tre në pranga për 1.5 kg drogë

Gazeta Start - 14.06.2011

Tiranë – Tre shtetas u arrestuan nga policia e Tiranës mbrëmjen e shkuar pasi akuzohen për tregtim të lëndëve narkotike. Burime zyrtare thanë se janë arrestuar shtetasit Agron Shaba, 30-vjeç, Tarzan Tahiri, 26-vjeç, si dhe Gentian Shaqiri, ...

Pranga studentëve për trafikim lëndësh narkotike

Gazeta Start - 14.06.2011

Gjirokastër – Shtatë pako lëndë narkotike të peshave të ndryshme janë sekuestruar nga policia e Gjirokastrës, ndërsa në pranga ranë tre persona, midis tyre edhe dy studentë i Akademisë së Arteve.

Arrestohen adoleshentët për vjedhjen e një automjeti

Gazeta Start - 14.06.2011

Laç – Tre persona u arrestuan nga policia e Laçit, pasi akuzohen për vjedhjen e një automjeti. Në pranga ranë shtetasit Fatjon Korriku, 20-vjeç, P. T., 16-vjeç, si dhe E. N, 15-vjeç.

Bie në greminë me makinë, vdes emigranti

Gazeta Start - 14.06.2011

Delvinë – Si pasojë e një aksidenti automobilistik, një emigrantë humbi jetën pasditen e sotme në aksin rrugor Shënjan-Kardhiq. Viktima është shtetasi Xhafer Mejdani, 47-vjeç, i cili jetonte prej 15 vitesh në Greqi.

Limaj nuk do të paraqitet në gjykatë

Gazeta Start - 13.06.2011

Prishtinë – Ish-ministri Fatmir Limaj ka paralajmëruar se nuk do të marrë pjesë në seancën e sotme gjyqësore për rastin “Kleçka”, ku pra trupit gjykues të EULEX-it do të dalin nëntë ish-luftëtarë të UÇK-së. Avokati i z.

“Amerika për Kosovën”, Berisha: Roli i SHBA i paçmuar

Gazeta Start - 13.06.2011

Tiranë – Në Tiranë është çelur mbrëmë një ekspozitë e titulluar “Amerika për Kosovën”, në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar. Kjo ekspozitë, e organizuar nga autoritetet e Republikës së Kosovës dhe diasporës shqiptare në Shtetet e ...

Eksploziv ndaj fabrikës së çimentos në Fushë Krujë

Gazeta Start - 13.06.2011

Fushë Krujë – Sulmet me lëndë shpërthyese ndaj fabrikës së çimentos në Fushë Krujë, duket se nuk kanë të sosur, ndërsa brenda pak ditëve të patën janë shënuar tre shpërthime të fuqishme.

Berisha: Dija, pragu për një Shqipëri të zhvilluar

Gazeta Start - 13.06.2011

Tiranë – Janë inauguruar sot ambientet e reja të Fakultetit të Drejtësisë, kur mori pjesë edhe kryeministri Sali Berisha. Ndërtesa e re është hapur në Qytetin Studenti, atje ku 20 vite më parë studentët u ngritën në protestë kundër ...

Biblioteka me mini-libra më e madhe në botë

Gazeta Start - 13.06.2011

Jozef Tari ka në pronësi bibliotekën me mini-libra më të madhe në botë. Ai koleksionon mini -libra që prej vitit 1969. Që prej vitit 1969, Tari ka mbledhur 4500 mini-libra të ndryshëm rreth sportit, politikës, muzikës dhe fesë.

Laç, arrestohet 24-vjeçari me drogë dhe armë

Gazeta Start - 13.06.2011

Laç – Një 24-vjeçar përfundoi në prangat e policisë së Laçit pasditen e shkuar. Forcat e rendit arrestuan në flagrancë shtetasin. Armand Gjeçi, i datelindjes, me banim në qytetin e Laçit.

Shkup, Kushtetuesja mund të kontestojë votimin e diasporës

Gazeta Start - 13.06.2011

Shkup - Votimi në diasporë për zgjedhjet parlamentare të Maqedonisë mund të anulohet, nëse para Gjykatës Kushtetuese paraqitet ndonjë iniciativë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së këtij procesi.

Shpërthimi në Fushë Krujë, shoqërohen 20 persona

Gazeta Start - 13.06.2011

Fushë Krujë – Forcat e rendit kanë shoqëruar rreth 20 persona në lidhje me shpërthimin e ndodhur në shinat e trenit që lidhin fabrikën e çimentos në Fushë Krujë.

Reagimet e para evropiane për zgjedhjet në Turqi

Gazeta Start - 13.06.2011

Bruksel - “Partia turke në pushtet për Drejtësi dhe Zhvillim(AKP) arriti një fitore bindëse në zgjedhjet e përgjithshme të ditës së djeshme(12 qershor), por nuk ia doli mbanë të siguronte numrin e nevojshëm të deputetëve në “Asamblenë e ...

Studentët e Drejtësisë me fakultet të ri

Gazeta Start - 13.06.2011

Tiranë – Studentët e Fakultetit të Drejtësisë tashmë do të kenë një ndërtesë të re për zhvillimin e mësimit. Godina e ish-Kinoklubit në Qytetin Studenti është restauruar plotësisht duke u shndërruar në fakultet.

Fushë Krujë, tenton të vetëdigjet i burgosuri

Gazeta Start - 13.06.2011

Fush Kruj Nj i burgosur n burgun e Fush Krujs, ka tentuar t vetdigjet sot brenda qelive. Ilir Tafili nga Lai sht i dnuar me 25 vite burg, ndrsa deri m tani ka kryer 14 vite.

Shkup, më shumë klasa shqipe në mjekësi

Gazeta Start - 13.06.2011

Shkup – Numri i klasave shqipe në drejtimin e mjekësisë, sezonin e ardhshëm do të jetë më i madh në shkollat e mesme të Shkupit, sesa i atyre në gjuhën maqedonase.

14 deputetë të Shqipërisë nesër në PE

Gazeta Start - 13.06.2011

Tiranë – Nesër në Parlamentin Evropian do të jenë të pranishëm 14 deputetë nga Shqipëria ku pritet të diskutohet mbi integrimin e vendit tonë në Bashkimin Evropian.

Tiranë, arrestohen grabitësit e çantave

Gazeta Start - 13.06.2011

Tiranë – Tre të rinj u arrestuan nga policia, pasi akuzohen për një sërë vjedhjesh në Tiranë. Të rinjtë vidhin në rrugë çantat, portofolet si dhe banesat, kryesisht në zonat e rrugës së Elbasanit, Qytet Studenti, Ali Demi etj.

Rrëzohet pretendimi i Demokracisë së Re

Gazeta Start - 13.06.2011

Shkup - Gjykata Administrative në Shkup e ka vlerësuar si të pabazë ankesën e Demokracisë së Re për parregullsitë e evidentuara në vendvotimin 2.474, në Brezë të Shkupit.

Ekspozita ”Amerika për Kosovën” në Muzeun Kombëtar

Gazeta Start - 13.06.2011

Kontributi amerikan për Kosovën vjen i përvijuar në një ekspozitë të çelur ditën e diel në mjediset e Muzeut Kombëtar. “Amerika për Kosovën”, organizuar nga Ministria e Diasporës e Kosovës, Muzeu i Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe ...

Çamët: Greqia shkel të drejtat e njeriut, informuam Fylen

Gazeta Start - 13.06.2011

Tiranë – Çamët denoncuar sot pengimin e gjyqtarit për të kaluar në drejtim të Greqisë, duke e konsideruar këtë vendim si shkelje të të drejtave të njeriut.

“Një tren për Bllacë”, rrëfim për tmerret e luftës

Gazeta Start - 13.06.2011

Nga Guglielmo Minervini, kritik Se historia e rrëfyer nga masmediat është e pjesshme dhe e gjeneralizuar në të gjitha vendet, është një konstatim shumë i përhapur.

Kosovë, përurohet Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës

Gazeta Start - 13.06.2011

Prishtinë – Zv/kryeministri dhe ministri i Drejtësisë së Kosovës, Hajredin Kuçi, ishte i pranishëm sot në inaugurimin e Institutit për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, i cili do të merret me zbulimin dhe publikimin e krimeve të luftës.

Ferdinand: Hernandez mund të bëhet legjendë tek Junajtid

Gazeta Start - 13.06.2011

Mbrojtësi i Mançester Junajtid, Rio Ferdinand, beson se Havier Hernandez i ka të gjitha mundësitë për t’u bërë pjesë e librave të historisë në “Old Traford”.

Si të shpëtoni nga dëshira për ëmbëlsira

Gazeta Start - 13.06.2011

Shumë njerëz nuk e konsiderojnë varësinë ndaj ëmbëlsirave si diçka serioze dhe të rëndësishme. Por, mos harroni se dëshira për të konsumuar ëmbëlsira është po aq e rëndësishme sa dëshira për të pirë një cigare.