TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Një vit i trazuar për Greqinë

Top Channel - 12.07.2015

Pavarësisht rezultatit të bisedimeve të emergjencës në Bruksel, Greqisë për çdo rast do t’i duhet të përballet me një tjetër vit të trazuar politikisht.

A do arrihet marrëveshja me Greqinë sot? Tsipras: Nëse do BE, Po. Ja çfarë thonë krerët evropianë, Merkel shenja ...

SOT - 12.07.2015

Greqia vazhdon të përjetojë momentet e vështira të krizës, teksa krerët e Bashkimit Evropian po përpiqen t'i japin drejtim çështjes. Menjëherë pas takimit të Eurozonës, disa prej krerëve kanë ...

Tsipras: Kërkohet angazhimi i të gjithëve, Merkel: Bisedimet, të vështira

Albeu.com - 12.07.2015

Kryeministri grek, Alexis Tsipras i ka thënë Sekretarit amerikan të Thesarit, Jack Lew, se duhet një angazhim nga të gjitha shtetet për të arritur një marrëveshje për reformat dhe ndihmat për Greqinë.

Schulz thirrje liderëve të Eurozonës: Të arrihet patjetër marrëveshja sot, do ecim së bashku apo do copëtohemi?

SOT - 12.07.2015

Kreu i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, u ka bërë thirrje krerëve të Eurozonës të arrijnë sot marrëveshjen me Greqinë. Duke e quajtur krizën greke mjaft të vështirë, Schulz është shprehur se nuk ...

Arrihet marrëveshja për Greqinë, Merkel skeptike se Greqia do të zbatoj marrëveshjen

Lajm - 12.07.2015

Merkel: Do shihet nëse Greqia do t’i zbatojë pikat e marrëveshjes (E plotësuar) - Liderët e eurozonës ranë dakord unanimisht për një plan të ri ndihme për Greqinë.

AFP: Paketa e shpëtimit për Greqinë nga 82 deri në 86 miliardë euro

Top Channel - 12.07.2015

AFP ka zbuluar detaje nga draft-marrëveshja, e cila i është propozuar 19 udhëheqësve të Eurozonës që u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm të dielën pasdite, ku flitet për një paketë shpëtimi ...

Ndërpritet samiti i eurozonës për Greqinë, Merkel: Bisedime të vështira

LajmiFundit - 12.07.2015

Mbërritja e liderëve të Eurozonës ka vërtetuar edhe njëherë se një marrëveshje për Greqinë në samitin e lartë, do të jetë po aq e vështirë sa edhe për ministrat e Financave të zonës së euros që nuk ...

AFP: Eurozona, paketë shpëtimi për Greqinë me 82-86 miliardë euro

LajmiFundit - 12.07.2015

Agjencia franceze e lajmeve AFP ka zbuluar detaje nga draft-marrëveshja per Greqine, e cila i është propozuar 19 udhëheqësve të Eurozonës që u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm të dielën ...

Plani i masave për Greqinë/ Varianti i parë, 12 reforma të thella nga qeveria, varianti i dyte, ‘Grexit’ i përkohshëm

BalkanWeb - 12.07.2015

Zbulohet plani i masave të ministrave të Financave të 19 vendeve të Eurozonës për Greqinë. Në një dokument prej katër faqesh kryefinancierët e monedhës euro kanë përcaktuar në këtë draft marrëveshje ...

Merkel: Bisedimet me Greqinë shumë të vështira

Telegrafi - 12.07.2015

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel, bisedimet për nxjerrjen e Greqisë nga kriza i ka cilësuar tejet të vështira. Rreth kësaj çështjeje ajo ka folur në Bruksel gjatë mbledhjes së 18 liderëve të ...

Liderët e BE kokë me kokë me Tsipras dhe ministrin e Financave

Ora news - 12.07.2015

Liderët e shteteve të eurozonës kanë marrë një pushim të shkurtër, ndërsa kryeministri grek, Aleksis Tsipras, bashkë me ministrin e financave, Euklid Tsakalotos, është duke u takuar veçmas me ...

Udhëheqësit evropianë, skeptikë për Greqinë

VOA - 12.07.2015

Udhëheqësit skeptikë evropianë u përpoqën të dielën të arrijnë një marrëveshje me Greqinë e shkatërruar nga borxhet mbi planin më të fundit të saj shtrëngues, duke shprehur dyshime nëse Athina do të ...

AFP: Paketa e shpëtimit për Greqinë nga 82 deri në 86 miliardë euro

Botasot - 12.07.2015

AFP ka zbuluar detaje nga draft-marrëveshja, e cila i është propozuar 19 udhëheqësve të Eurozonës që u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm të dielën pasdite, ku flitet për një paketë shpëtimi ...

Pavarësisht asaj që do të ndodhë, Greqia do të përballet me një vit të vështirë

Gazeta Tema - 12.07.2015

Pavarësisht rezultatit të bisedimeve të emergjencës në Bruksel, Greqisë për çdo rast do t’i duhet të përballet me një tjetër vit të trazuar politikisht.

Tsipras: Duhet angazhimi i të gjithëve, të respektohet populli grek

Gazeta Dita - 12.07.2015

Kryeministri grek, Alexis Tsipras i ka thënë Sekretarit amerikan të Thesarit, Jack Lew, se duhet një angazhim nga të gjitha shtetet për të arritur një marrëveshje për reformat dhe ndihmat për Greqinë.

Greqia dhe Eurozona në udhëkryq. Gjermania skeptike, Franca mbështet planin e Athinës

Tetova Sot - 12.07.2015

Mbërritja e liderëve të Eurozonës ka vërtetuar edhe njëherë se një marrëveshje për Greqinë në samitin e lartë, do të jetë po aq e vështirë sa edhe për ministrat e Financave të zonës së euros që nuk ...

AFP: Paketa e shpëtimit për Greqinë nga 82 deri në 86 miliardë euro

Gazeta Dita - 12.07.2015

AFP ka zbuluar detaje nga draft-marrëveshja, e cila i është propozuar 19 udhëheqësve të Eurozonës që u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm të dielën pasdite, ku flitet për një paketë shpëtimi ...

BE në dilemë për Greqinë: Borxh sërish apo ta nxjerrë nga Eurozona?

Durres Lajm - 12.07.2015

– Mbledhjet e gjata të ministrave të Financave në Bruksel nuk kanë dhënë ende asnjë zgjidhje për Greqinë. Mediat e huaja zbulojnë se janë përgatitur dy drafte për rastin grek: i pari që ka të bëjë me ...

Për Greqinë, nga 82 deri në 86 miliardë euro

Tetova Sot - 12.07.2015

AFP ka zbuluar detaje nga draft-marrëveshja, e cila i është propozuar 19 udhëheqësve të Eurozonës që u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm të dielën pasdite, ku flitet për një paketë shpëtimi ...

Ministri grek i Mbrojtjes: “Partnerët duan shkatërrimin e Greqisë”

Respublica - 12.07.2015

Në kulmin e tensionit politik dhe negociatave në Bruksel për arritjen e një marrëveshje, ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos ka reaguar me një deklaratë duke akuzuar partnerët europianë se ...

Greqia në udhëkryq, ende s’ka vendim për të

Kosova Live - 12.07.2015

Mbërritja e liderëve të Eurozonës ka vërtetuar se një marrëveshje për Greqinë në samitin e lartë, do të jetë po aq e vështirë sa edhe për ministrat e Financave të zonës së euros që nuk munden të ...

Parlamenti grek miraton paketën e shpëtimit

Top Channel - 11.07.2015

Në orët e para të së shtunës, kryeministri grek Alexis Tsipras mori mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të drejtën ligjore që të negociojë për të arritur një ...

Parlamenti grek miraton paketën e shpëtimit

ikub - 11.07.2015

Kryeministri grek, Aleksi Tsipras ka marrë mbështetetjen e deputetëve për paketën e reformave, duke i dhënë atij të drejtën të negociojë për arritjen e një marrëveshjeje që synon të nxjerrë vendin ...

Parlamenti i Greqisë miraton paketën e shpëtimit financiar

LajmiFundit - 11.07.2015

Në orët e para të së shtunës, kryeministri grek Alexis Tsipras mori mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të drejtën ligjore që të negocioje për të arritur një ...

Parlamenti grek miraton paketën e shpëtimit

Albeu.com - 11.07.2015

Mëngjesin e sotëm, në Greqi Parlamenti ka miratuar paketën e shpëtimit. Kryeministri grek Alexis Tsipras, ka marrë mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të ...

Kriza në Greqi, parlamenti miraton planin e masave, Tsipras: Ne do të kemi sukses

SOT - 11.07.2015

Mëngjesin e sotëm është miratuar nga parlamenti plani i masave të parashtruara nga kryeministri Alexis Tsipras. Tsipras mori mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë ...

Protestë, grekët kundër planit të Tsipras: Masat e reja më të ashpra se të vjetrat

Portalb - 11.07.2015

Lajme lidhur me temën Greqia, tërheqje nga marrëveshja detare? Maqedonia në iniciativën rajonale për lidhje të gazit Greqia optimiste, pret marrëveshje me Eurogrupin Fjalimi i Cipras që shkaktoi ...

Parlamenti grek miraton paketën e shpëtimit

Lajm - 11.07.2015

Mëngjesin e sotëm, në Greqi Parlamenti ka miratuar paketën e shpëtimit. Kryeministri grek Alexis Tsipras, ka marrë mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të ...

Parlamenti grek mbështet paketën e shpëtimit të Tsipras

BalkanWeb - 11.07.2015

Athinë -Deputetët grekë pas orësh të gjata diskutimesh në parlament kanë vendosur të mbështesin planin e reformës së shpëtimit. Parlamenti i Greqisë ra dakord për një paketë të reformave ekonomike të ...

Parlamenti grek miraton paketën e shpëtimit

Botasot - 11.07.2015

Në orët e para të së shtunës, kryeministri grek Alexis Tsipras mori mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të drejtën ligjore që të negocioje për të arritur një ...

Parlamenti grek miraton paketën e reformave për negociatat me kreditorët

Ora news - 11.07.2015

Parlamenti grek miratoi të premten paketën e reformave të ashpra propozuar nga qeveria Tsipras në minutat e fundit, që do të përdoret si bazë për negociatat me kreditorët mbi një program të ri ndihme.

Parlamenti grek aprovon planin e kryeministrit Tsipras

ABC News - 11.07.2015

Parlamenti grek i tha po paketës së re të reformave të prezantuara nga Tsipras për të kërkuar një plan të tretë shpëtimi prej 74 miliard eurosh. Ndërkohë që nga Brukseli vjen një gjykim pozitiv për ...

Ai qesh, ne paguajmë, çfarë tallje b…

Mapo - 11.07.2015

Ai qesh, ne paguajmë, çfarë tallje b… Postuar më: 11 Korrik 2015 11:28 Nga Dirk Hoeren, Bild Ai rrezaton dhe gëzohet nga brohoritjet e deputetëve të tij: kryeministri grek, Alexis Tsipras, 40 vjeç, ...

Mblidhen Ministrat, Greqia përballet me ditën e vendimit të Eurozonës

Ora news - 11.07.2015

Shefat e financave të Eurozonës janë bashkuar në Brkusel për një takim që do të vendosë nëse propozimet e reja greke janë të mjaftueshme për të siguruar një shpëtim të tretë dhe të parandalojnë një ...

Grekët kundër planit të Tsipras: Masat e reja më të ashpra se të vjetrat

Ora news - 11.07.2015

Paketa e re e reformave ka rritur pakënaqësinë e popullit grek ndaj kryeministrit Aleksis Tsipras, të cilin e votuan masivisht në referendumin e 5 korrikut.

Takimi i Eurozonës për Greqinë

VOA - 11.07.2015

Ministrat e financave takohen sot për të shqyrtuar propozimin më të fundit të Greqisë për reforma ekonomike që synon përfitimin e fondeve të shpëtimit nga Bashkimi Evropian.

Protestë, Grekët kundër planit të Tsipras: Masat e reja më të ashpra se të vjetrat

Yll Press - 11.07.2015

Qindra qytetarë grekë protestuan jashtë parlamentit të Greqisë kundër planit të ri të reformave të propozuar nga kryeministri i vendit, Aleksis Tsipras, i cili përfshin shkurtim të pensioneve dhe ...

Kriza, Parlamenti grek mbështet   planin e reformave ekonomike

Shqiptarja - 11.07.2015

ATHINE- Parlamenti i Greqisë ka mbështetur paketën e qeverisë për reformat ekonomike që synojnë fundin e krizës së borxhit. Vendimi është marrë pas mbledhjes së Parlamentit grek gjatë orëve të para ...

Greqi, Parlamenti miraton paketën e shpëtimit

Gazeta Dita - 11.07.2015

Në orët e para të së shtunës, kryeministri grek Alexis Tsipras mori mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të drejtën ligjore që të negocioje për të arritur një ...

Greqia bën lëshime të papritura

Java News - 11.07.2015

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras i bëri thirrje sot ligjvënësve të mbështesin një paketë reformash të ashpra, pak, pasi bëri lëshime të papritura të minutës së fundit, në përpjekje për të ...

Tsipras merr mbështetjen e parlamentit grek

Gazeta Tema - 11.07.2015

Në orët e para të së shtunës, kryeministri grek Alexis Tsipras mori mbështetjen e ligjvënësve për planin e reformave ekonomike, duke i dhënë atij të drejtën ligjore që të negocioje për të arritur një ...

Ditë deçizive për Greqinë,Eurozona  vendos për propozimin e Tsipras

Shqiptarja - 11.07.2015

Ditë deçizive sot për Greqinë, pasi eurozona pritet të vendosë mbi planin e ri shpëtimit ndaj Athinës. Shefat e financës së vendeve anëtare të eurozonës mblidhen në Bruksel për një takim ku do të ...

Diskutohet sot në Parlament propozimi për paketën e ndihmës, Tsipras: Nuk kemi mandat për të nxjerrë Greqinë nga Euro

SOT - 10.07.2015

Në Parlamentin e Greqisë do të diskutohet sot propozimi grek për paketën e shpëtimit. Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ka mbledhur deputetët e SYRIZA, teksa ka theksuar se nuk ka mandat për ...

Propozimi grek për ndihmën, Tsipras: Nuk kemi mandat për të dalë nga Euro

ikub - 10.07.2015

Sot do të diskutohet propozimi grek për paketën e ndihmës në Parlament. Para seancës kryeminsitri Tsipras ka mbledhur deputetët e Syriza. “Jemi përballë vendimeve të rëndësishme.

Greqi, gati për votim paketa e shpëtimit. Ja pengesat dhe surprizat

Top Channel - 10.07.2015

Në një fjalim emocional para grupit parlamentar të partisë së tij, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka deklaruar se nëse nuk e mbështesin të gjithë qeverinë, atëherë as ai nuk do të vazhdojë ...

Greqi, gati për votim paketa e shpëtimit

ikub - 10.07.2015

Kreu i Qeverisë greke në fjalën e tij para grupit parlamentar të partisë së tij është shprehur se nëse nuk e mbështesin të gjithë qeverinë, atëherë ai nuk do vazhdojë më përpjekjet për nënshkrimin e ...

Kriza greke në fazë kritike

Botasot - 10.07.2015

Bankat greke qëndruan edhe sot të mbyllura, ndërkohë që kriza financiare e qeverisë përkeqësohet. Greqia përballet tani me një afat fare të ngushtë kohor për të zgjidhur problemet e saj me kreditorët.

Qeveria Tsipras u paraqet kreditorëve paketën e propozimeve

ABC News - 10.07.2015

Qeveria greke ka miratuar nje paketë reformash dhe kursimesh me vlerë 13 miliardë euro, në këmbim të një kredie trevjeçare, me vlerë 55,5 miliardë euro.

Greqi, deputetët do të votojnë për një plan të ri shpëtimi

Ora news - 10.07.2015

Deputetët grekë po përgatiten të votojmë nëse do të mbështesin apo jo propozimet e reja të kryeministrit grek, Aleksis Tsipras, për të siguruar një shpëtim të tretë Propozimet kanë si qëllim zhdukjen ...

Plani i SYRIZA pritet të miratohet në Parlament, Tsipras: S’kemi mandat për të dalë nga Euro

BalkanWeb - 10.07.2015

GREQI- Plani i ri i propozuar nga qeveria greke për një paketë të re ndihme prej rreth 50 mld euro, pritet tw kalojw në parlamentin grek për miratim. Por përpara kësaj, plani u diskutua në mbledhjen ...

Tsipras i kërkon deputetëve grekë të mbështesin marrëveshjen me kreditorët

BalkanWeb - 10.07.2015

GREQI- Kryeministri grek, Alexis Tsipras u ka bërë apel deputetëve të partisë së tij, SYRIZA që të mbështesin marrëveshjen e ashtuquajtur “kredi për reforma” duke thënë se partia në pushtet nuk ka ...

Greqi, gati për votim paketa e shpëtimit. Ja pengesat dhe surprizat

Botasot - 10.07.2015

Në një fjalim emocional para grupit parlamentar të partisë së tij, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka deklaruar se nëse nuk e mbështesin të gjithë qeverinë, atëherë as ai nuk do të vazhdojë ...

Athina dhe Eurogrupi në pritje të votimit të propozimeve të qeverisë Tsipras

ABC News - 10.07.2015

Parlamenti grek pritet që te votoje te premten ne mbremje masat qe Athina i ka propozuar kreditoreve. Nga votimi do te mungoje ish ministri i financave Janis Varufakis, i cili bëri të ditur se vota e ...

Greqia bën lëshime të papritura

VOA - 10.07.2015

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras i bëri thirrje sot ligjvënësve të mbështesin një paketë reformash të ashpra, pak, pasi bëri lëshime të papritura të minutës së fundit, në përpjekje për të ...

Athina tërhiqet, i propozon BE-së masa të njëjta me të kreditorëve

Java News - 10.07.2015

eqia i paraqiti dje në mbrëmje vonë Bashkimit Evropian propozimet për reforma duke iu afruar rifillimit potencial të bisedimeve me kreditorët për shpëtimin e vendit, vetëm disa ditë përpara se vendi ...

Tsipras, mes demagogjisë dhe surrealizmit

Gazeta Dita - 10.07.2015

E pabesueshme! Tsipras ka propozuar një plan më të ashpër masash ekonomike, nga ai, që populli votoi “JO” në referendum. Ky plan pritet të çojë në një nivel kursimi prej 13 miliardë euro, në ndryshim ...

Greqi, gati për votim paketa e shpëtimit. Ja pengesat dhe surprizat

Java News - 10.07.2015

Në një fjalim emocional para grupit parlamentar të partisë së tij, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka deklaruar se nëse nuk e mbështesin të gjithë qeverinë, atëherë as ai nuk do të vazhdojë ...

Tsipras fjalim emocionues në Kuvend: Ose vazhdojmë të gjithë bashkë, ose ikim të gjithë bashkë

Gazeta Tema - 10.07.2015

Në një fjalim emocional para grupit parlamentar të partisë së tij, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka deklaruar se nëse nuk e mbështesin të gjithë qeverinë, atëherë as ai nuk do të vazhdojë ...

Tsipras emocionon grekët: Ose vazhdojmë të gjithë bashkë, ose ikim të gjithë bashkë

Gazeta Dita - 10.07.2015

Në një fjalim emocional para grupit parlamentar të partisë së tij, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka deklaruar se nëse nuk e mbështesin të gjithë qeverinë, atëherë as ai nuk do të vazhdojë ...

Fjalim bombë: Eurodeputeti i tregon vendin Tsiprasit, kryeministrit grek i ndërrojnë ngjyrat e fytyrës (Video)

Lajmi.net - 09.07.2015

Guy Verhofstadt, ish kryeministër i Belgjikës, Lideri i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve të Evropës në Parlamentin Evropian, dje në fjalimin e tij i ka dhënë një leksion të fuqishëm ...

Fjalim bombë: Eurodeputeti i tregon vendin Tsiprasit, kryeministrit grek i ndërrojnë ngjyrat e fytyrës (Video)

Lajm - 09.07.2015

Guy Verhofstadt, ish kryeministër i Belgjikës, Lideri i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve të Evropës në Parlamentin Evropian, dje në fjalimin e tij i ka dhënë një leksion të fuqishëm ...

Tsipras: Orët e ardhshme do të jenë vendimtare

Lajm - 09.07.2015

Greqia ka afat deri të enjten për të paraqitur propozimet e reja të cilat i sigurojnë marrëveshje me kreditorët dhe parandalon daljen nga eurozona. Kryeministri Aleksis Tsipras tha se : “Orët e ...

Tsipras gjen zgjidhjen për krizën greke? Kathimerini: Paketë të re reformash me vlerë 12 miliardë euro, do zbatohet ...

SOT - 09.07.2015

Mediat greke kanë zbuluar paketën e re të kryeministrit Alexis Tsipras, e cila do të ndihmojë Greqinë të dalë nga kriza. E përditshmja Kathimerini shkruan se kjo është një paketë me vlerë më të lartë ...

Greqia ndryshon limitin 60 Euro në ditë për tërheqje nga bankomatët

LajmiFundit - 09.07.2015

Qeveria greke ka vendosur një limit prej 60 eurosh për të gjithë qytetarët që duan të tërheqim para prej bankave, deri të hënën. Kurba ka ardhur duke u ulur që pas 28 qershorit, ku pati bllokim të ...

Fjalim bombë: eurodeputeti i tregon vendin tsiprasit, kryeministrit grek i ndërrojnë ngjyrat e fytyrës (video)

Zhurnal - 09.07.2015

Guy Verhofstadt, ish kryeministër i Belgjikës, Lideri i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve të Evropës në Parlamentin Evropian, dje në fjalimin e tij i ka dhënë një leksion të fuqishëm ...

Greqia, kërkesë për kredi të re. Zbulohet paketa e re e Tsiprasit

Top Channel - 09.07.2015

Shtypi grek shkruan sot se Aleksis Tsipras po përgatit paketën e masave prej 12 miliardë eurosh për kreditorët dhe zbulon edhe ndonjë detaj të vogël nga propozimet e reja që do të hedhë në tryezën e ...

Situatë e tensionuar në Greqi, Tsipras takime me partitë opozitare

Lajm - 09.07.2015

​Kryeministri grek është duke u konsultuar me partitë opozitare nëse vendi do të qëndrojë në eurozonë, përderisa bota po pret për reforma konkrete nga ai Athina ka afat deri në fund të ditës së diel ...

Orët vendimtare për Greqinë

Albeu.com - 09.07.2015

Orët e ardhshme janë vendimtare për Greqinë, ndërsa duket se afati kohor për të sjellë propozime të reja po skadon. Tashmë Greqia ka kohë deri në fund të ditës së sotme për të paraqitur propozime të ...

Greqia kalon orët vendimtare për të ardhmen në BE

LajmiFundit - 09.07.2015

Greqia ka kohë deri në fund të ditës së sotme për të paraqitur propozime të reja, për të siguruar paketën e tretë të ndihmës financiare nga kreditorët ndërkombëtarë.

Kriza në Greqi, Tsipras “kryqëzohet” në PE, cilësohet lider kartoni

Yll Press - 09.07.2015

Por Tsipras ka përdorur kartën e tij mbrojtëse, referendumin, duke u thënë deputetëve të Parlamentit Europian se vota jo e qytetarëve të tij, nuk ishte një votë kundër Europës.

Greqi, Bankat qëndrojnë të mbyllura deri të hënën

Ora news - 09.07.2015

Qeveria greke ka zgjatur mbylljen e bankave deri ditën e hënë më 13 korrik. Po deri në këtë datë do të jetë dhe limiti ditor i tërheqjes së parave në bankomat, 60 euro.

Fjalim bombë: Eurodeputeti i tregon vendin Tsiprasit, kryeministrit grek i ndërrojnë ngjyrat e fytyrës (Video)

Botasot - 09.07.2015

Guy Verhofstadt, ish kryeministër i Belgjikës, Lideri i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve të Evropës në Parlamentin Evropian, dje në fjalimin e tij i ka dhënë një leksion të fuqishëm ...

Guy Verhofstadt, fjalim thumbues për Tsipras

Yll Press - 09.07.2015

Fjalimi i tij emocional dhe i drejpërdrejtë është konsideruar si një prej të vërtetave të mëdha që i duhen thënë kreut të qeverisë së Athinës, që e ka futur vendin në një spirale të re krize.

Kriza greke në fazë kritike

VOA - 09.07.2015

Bankat greke qëndruan edhe sot të mbyllura, ndërkohë që kriza financiare e qeverisë përkeqësohet. Greqia përballet tani me një afat fare të ngushtë kohor për të zgjidhur problemet e saj me kreditorët.

Greqia para vendimeve të mëdha

Botasot - 09.07.2015

Greqia ka kohë deri në fund të ditës së sotme për të paraqitur propozime të reja, për të siguruar paketën e tretë të ndihmës financiare nga kreditorët ndërkombëtarë.

Greqia dorëzon planin e masave për daljen nga kriza, rritje taksash dhe ndryshime në pensione

Panorama - 09.07.2015

Qeveria greke ka paraqitur propozimet për reformat ekonomike në një përpjekje për të siguruar likuiditet mëtejshëm nga kreditorët e huaj. Sipas mediave ndërkombëtare, lajmi konfirmohet nga zëdhënësi ...

E enjtja, afati i fundit i Greqisë

Java News - 09.07.2015

Greqia ka kohë deri në fund të ditës së enjte për të paraqitur propozime të reja për të siguruar këstin e tretë të ndihmave nga kreditorët dhe të parandalojë një dalje të mundshme nga Eurozona.

Fjalimi që kryqëzoi Aleksis Tsipras në Parlamentin Europian

Gazeta Tema - 09.07.2015

Nga Guy Verhofstadt* Jam i nervozuar zotëri Tsipras, sepse, le të përballemi me këtë gjë – ne kemi qenë të përgjumur ndaj Grexit (daljen e Greqisë nga Eurozona). Për 5 vite.

Greqia ndryshon limitin 60 Euro në ditë për tërheqje nga bankomatët

Shqiptarja - 09.07.2015

Qeveria greke ka vendosur një limit prej 60 eurosh për të gjithë qytetarët që duan të tërheqim para prej bankave, deri të hënën. Kurba ka ardhur duke u ulur që pas 28 qershorit, ku pati bllokim të ...

Fjalimi që kryeqëzoi Tsiprasin në PE

Shqiptarja - 09.07.2015

Jam i nervozuar zotëri Tsipras, sepse, le të përballemi me këtë gjë – ne kemi qenë të përgjumur ndaj Grexit (daljen e Greqisë nga Eurozona). Për 5 vite.

Kriza greke, Tsipras gati paketën  e masave 12 mld € ndaj kreditorëve

Shqiptarja - 09.07.2015

ATHINË - Sipas mediave greke në planin e masave të përgatitura nga qeveria greke që do të prezantohet brenda së premtes në Bruksel përfshihet rritja e taksave.

Fjalim bombë: Eurodeputeti i tregon vendin Tsiprasit, kryeministrit grek i ndërrojnë ngjyrat e fytyrës (Video)

Tetova Sot - 09.07.2015

Guy Verhofstadt, ish kryeministër i Belgjikës, Lideri i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve të Evropës në Parlamentin Evropian, dje në fjalimin e tij i ka dhënë një leksion të fuqishëm ...

Fjalim bombë: Eurodeputeti i tregon vendin Tsiprasit (Video)

Republika - 09.07.2015

Guy Verhofstadt, ish kryeministër i Belgjikës, Lideri i Aleancës së Liberalëve dhe Demokratëve të Evropës në Parlamentin Evropian, dje në fjalimin e tij i ka dhënë një leksion të fuqishëm ...

Udhëheqësit evropianë mund të takohen përsëri të dielën për Greqinë

Lajm - 08.07.2015

Greqia pritet të dorëzojë një kërkesë formale për një program afatmesëm ndihmash nga Fondi i Shpëtimit i Mekanizmit të Stabilitetit Evropian. Ministrat e financave të Eurozonës thanë se do të mbajnë ...

Greferendumi, a ka pasoja edhe në Shqipëri?

SOT - 08.07.2015

Nga Pirro PRIFTI Referendumi grek ose e thënë me një bashkim fjalësh: Greferen dumi i ditës së diel më 5 korrik, mbetet një shprehje e demokra cisë së përkryer në të cilën mund të thuhet me plot ...

Shtetet kreditore i japin shansin e fundit Greqisë

LajmiFundit - 08.07.2015

Udhëheqësit evropianë i kanë dhënë kryeministrit grek, Alexis Tsipras, shansin e minutës së fundit, për të dalë me reforma të gjithanshme që do ta shpëtonin vendin e tij nga kolapsi financiar.

Tsipras: BE të respektojë zgjedhjen e popullit grek

Top Channel - 08.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras këmbënguli para eurodeputetëve se vota “Jo” në referendumin e së dielës, nuk ishte vota kundër Europës, por një mesazh për ngritjen e një respekti të plotë mes ...

Tsipras flet në Parlamentin Evropian: Populli grek e dha verdiktin e vet, ne duam t’i rikthehemi negociatave, zgjidhje ...

SOT - 08.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, ka folur sot në Parlamentin Evropian, në të cilin ka kërkuar një zgjidhje për krizën Greke. Ai ka thënë se Greqia do që t’i rikthehet negociatave, por zgjidhja që ...

Tsipras: BE të respektojë zgjedhjen demokratike të popullit grek

Albeu.com - 08.07.2015

Kryeministri grek ka kërkuar sot që BE të respektojë zgjedhjen e popullit grek gjatë së dielës. Aleksis Tsipras nënvizoi para eurodeputetëve se vota “Jo” në referendumin e së dielës, nuk ishte vota ...

Përfundon Samiti i liderëve të Eurozonës, të dielën vendimi final për Greqinë. Tsipras: BE të respektojë zgjedhjen e ...

Shqipmedia - 08.07.2015

Në Bruksel përfundoi Samiti i jashtëzakonshëm me dyer të mbyllura i liderëve të Eurozonës, i cili do të pasohet më një tjetër të dielën, kur do të jetë edhe dita finale për Greqinë.

Kriza, Tsipras “kryqëzohet” nga eurodeputetët

ikub - 08.07.2015

Kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras foli në Parlamentin Europian për krizën financiare në vendin helen. Kreu i qeverisë greke shpjegoi me detaje problematikën që po has vendi dhe mbi të gjitha ...

Fjalimi i Tsipras duartrokitet nga eurodeputetë, Schulz: Edhe Fidel Kastro u duartrokit

Lajmi.net - 08.07.2015

Eurogrupi është mbledhur sot në takimin e radhës në Bruksel për të nxjerrë të gjitha konkluzionet e mbledhjes së djeshme, ku në thelb ka qenë situata në Greqi dhe gjetja e një zgjidhje për daljen nga ...

Kreditorët i japin ultimatum Greqisë

Almakos - 08.07.2015

Udhëheqësit evropianë i kanë dhënë kryeministrit grek, Alexis Tsipras, shansin e minutës së fundit, për të dalë me reforma të gjithanshme që do ta shpëtonin vendin e tij nga kolapsi financiar.

Të dielën do të ketë marrëveshje? Tsipras: Do t’i japim fund njëherë e mirë çështjes sonë

Top Channel - 08.07.2015

Pas zhvillimeve të orëve të fundit, kur partnerët i kanë dhënë Greqisë një ultimatum, që brenda dy ditësh të sjellë propozimet konkrete të një plani reformash në këmbim të ndihmës financiare, Athina ...

Brukseli pret deri në 12 korrik reformat greke

Albeu.com - 08.07.2015

Brukseli mbetet ende në pritje për reformat greke, duke i dhënë një afat kohor deri në 12 korrik . Komisioneri evropian për ekonomi, Pierre Moscovici , ka deklaruar se Brukseli është duke pritur që ...

Tsipras: Të mos ndahet Europa

Lajm - 08.07.2015

Kryeministri grek Aleksis Tsipras i ka bërë thirrje Bashkimit Europian që t’i shmanget ndarjes, përderisa Greqia po lufton që të qëndrojë në eurozonë.

Brukseli akoma pret reformat greke

Almakos - 08.07.2015

Komisionari evropian për ekonomi Pierre Moscovici thotë se Brukseli akoma është duke pritur që të arrijë një marrëveshje “gjithëpërfshirëse të reformave” me Athinën, e cila do të mundësonte që Greqia ...

Greqia drejt falimentimit? Tsipras me reforma konkrete

Albeu.com - 08.07.2015

Kryeministri grek është zotuar sot se në datën 9 korrik , do të parashtrojë një sërë reformash konkrete për daljen nga kriza. Ajo çfarë është kërkuar gjatë këtyre ditëve për një marrëveshje ...

Tsipras: Problemet e Greqisë janë edhe të Europës

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Australiani zotohet të ndihmojë pensionistin grek, fotot e të cilit bënë xhiron e botës Eurozona i jep afat Greqisë deri të dielën Bankat në Greqi pa para, shansi i fundit për ...

Tsipras pritet në PE si aktor hollivudi, puthje, përqafime e duartrokitje nga gratë e parlamentit, ...

SOT - 08.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, është pritur sot në Parlamentin Evropian me dashuri, duartrokitje e puthje, sikur të ishte një aktor hollivudi dhe jo kryeministër i një shteti të falimentuar.

Tsipras premton reforma kredibile

Lajm - 08.07.2015

Kryeministri grek Alexis Tsipras, ka premtuar se qeveria e tij do tu propozojë reforma kredibile kreditorëve, raporton BBC, transmeton Klan Kosova. Tspipras këtë deklaratë e ka bërë në një debat në ...

Kreditorët i japin ultimatum Greqisë

Koha.net - 08.07.2015

Udhëheqësit evropianë i kanë dhënë kryeministrit grek, Alexis Tsipras, shansin e minutës së fundit, për të dalë me reforma të gjithanshme që do ta shpëtonin vendin e tij nga kolapsi financiar.

Kreditorët i japin ultimatum Greqisë

Botasot - 08.07.2015

Udhëheqësit evropianë i kanë dhënë kryeministrit grek, Alexis Tsipras, shansin e minutës së fundit, për të dalë me reforma të gjithanshme që do ta shpëtonin vendin e tij nga kolapsi financiar.

Kriza në Greqi, Tusk: Jemi fajtorë të gjithë, duhet konsensus, Tsipras: Të hapur për negociata me BE-në

BalkanWeb - 08.07.2015

STRASBURG- “Të gjithë jemi përgjegjës për krizën. Të gjesh gabime është e lehtë, por për ti zgjidhur është edhe më e vështirë”. Kështu deklaroi kreu i Komisionit Europian, Donald Tusk gjatë takimit ...

Fjalimi ‘shpërthyes’ i anëtarit të PE-së nervozon Tsipras

BalkanWeb - 08.07.2015

STRASBURG- I ashpër ka qenë fjalimi i Guy Verhofstadt, anëtarit i Europgrupit në Parlamentin evropian, drejtuar kryeministrit Aleksis Tsipras, i cili ka arritur të ‘nervozojë’ dhe kryeministrin grek ...

Brukseli akoma pret reformat greke

Botasot - 08.07.2015

Komisionari evropian për ekonomi Pierre Moscovici thotë se Brukseli akoma është duke pritur që të arrijë një marrëveshje “gjithpërfshirëse të reformave” me Athinën, e cila do të mundësonte që Greqia ...

Tsipras – Parlamentit Europian: Greqia ime, kavje eksperimentale e BE-së

Ora news - 08.07.2015

Kryeministri grek bëri thirrje për një marrëveshje me partnerët e Eurozonës dhe sulmoi planet e kursimit që Athina ka pësuar vitet e fundit. “Ishte një zgjedhje e guximshme.

Tsipras në PE, shpreh besim për arritjen e marrëveshjes mes Athinës dhe kreditorëve

Yll Press - 08.07.2015

Pasi prezantoi tablonë e situatës ekonomike dhe sociale në Greqinë e sotme, Tsipras iu referua sipas tij, ineficencës së programeve të shpëtimit që u zbatuan në Greqi dhe që “nuk e çuan Greqinë drejt ...

Grupimet politike në PE kritika dhe akuza ndaj Cipras

ABC News - 08.07.2015

Mjaft luajte profetin e rremë. Tregohu politikan përgjegjës dhe zbato reforma. Zgjidhja e Greqisë nuk gjendet te Rusia! Kështu mund të përmblidhen mesazhet e grupimeve kryesore politike në Parlamenti ...

Tsipras zotohet se nesër do të paraqes reforma konkrete

Botasot - 08.07.2015

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras është zotuar se do të prezantojë më 9 korrik, para liderëve të eurozonës, propozime specifike për reformat ekonomike.

Tsipras: Problemet e Greqisë janë edhe të Europës

Koha.net - 08.07.2015

Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka deklaruar se problemet e Greqisë janë probleme të Europës dhe Europa duhet ti gjejë një zgjidhje kësaj situate. Tsipras në lidhje me debatin për Greqinë në ...

BE i jep afatin e fundit Greqisë

VOA - 08.07.2015

Kryeministri grek Aleksis Tsipras e siguroi sot Parlamentin Evropian se ai do të paraqesë propozime për reforma të thella këtë javë për të siguruar një marrëveshje ndihmash financimi që do të mund ta ...

Tsipras pritet si hero: Të mos e lëmë Europën të ndahet

Ora news - 08.07.2015

I kritikuar ashpër për qëndrimin e tij në raport me Bashkimin Europian, Aleksis Tsipras ishte për herë të parë ballë për ballë me të gjithë ata që deri pak ditë më parë i quajti terroristë.

Tsipras “kryqëzohet” në PE, cilësohet lider kartoni

Ora news - 08.07.2015

Përballje e vështirë e kryeminsitrit të Greqisë Aleksis Tsipras me europarlamentarët. Të ndarë në dy grupe, me tone tejet të ashpra, këta të fundit kanë shprehur pikëpamjet e tyre pro dhe kundër ...

Tsipras “kryqëzohet” në PE, cilësohet lider kartoni

Botasot - 08.07.2015

Përballje e vështirë e kryeminsitrit të Greqisë Aleksis Tsipras me europarlamentarët. Të ndarë në dy grupe, me tone tejet të ashpra, këta të fundit kanë shprehur pikëpamjet e tyre pro dhe kundër ...

Tsipras “kryqëzohet” në PE, cilësohet lider kartoni

Mapo - 08.07.2015

Tsipras “kryqëzohet” në PE, cilësohet lider kartoni Postuar më: 08 Korrik 2015 22:44 Përballje e vështirë e kryeminsitrit të Greqisë Aleksis Tsipras me europarlamentarët.

Tsipras: Populli grek vendosi, BE t’a respektojë!

Java News - 08.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras këmbënguli para eurodeputetëve se vota “Jo” në referendumin e së dielës, nuk ishte vota kundër Europës, por një mesazh për ngritjen e një respekti të plotë mes ...

Tsipras: BE të respektojë zgjedhjen e popullit grek

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras këmbënguli para eurodeputetëve se vota “Jo” në referendumin e së dielës, nuk ishte vota kundër Europës, por një mesazh për ngritjen e një respekti të plotë mes ...

Tsipras: Na shndërruat në eksperiment! PE: Shkatërrove besimin në BE!

Java News - 08.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras edhe n ë sall ën e Parlamentit Evropian, p ërs ëriti thirrjen e tij që të gjendet nj ë zgjdhje për krizën dhe borxhin grek, por duke respektuar votën dhe zërin e ...

Eurodeputeti e kritikon ashpër, nervozohet Tsipras

Java News - 08.07.2015

Kritika të ashpra kanë shoqëruar sot Parlamentin Evropian dhe kryeministrin grek Aleksis Tsipras, lidhur me referendumin e mbajtur n ë Greqi ku qytetar ët helen ë zgjodh ën t ë mos pranojn ë kushtet ...

Foto & Video/ Tsiprasin në PE e presin me duartrokitje, përqafime e selfie

Java News - 08.07.2015

Kryeministri grek Aleksis Tsipras është pritur me duartrokitje, përqafime dhe madje edhe me “selfie” gjatë mbërritjes së tij n ë Parlamentin Evropian.

PE, "gjyq publik" Tsipras-it: E quajnë profet fallco, Fidel Kastro

Shqiptarja - 08.07.2015

Deputetët e Eurogrupit janë mbledhur sot, për të diskutuar “fatin” e Greqisë, mbledhje e cila duket paraqiti një sërë bisedash, jo pak të ‘dhimbshme” për Greqinë.

Fiksimi gjerman i Syrizës?

Gazeta Tema - 08.07.2015

Nga Nikolaos Papadogiannis Që prej ardhjes në pushtet në janar, Syriza ka luftuar për të ruajtur balancën e nevojshme për të arritur një marrëveshje për borxhin grek me premtimin e fushatës për të ...

Akti final në skenën e Europës. Tetë burra dhe dy gra vendosin fatet e Greqisë

Bota.al - 08.07.2015

François Hollande Në çështjen greke, presidenti socialist francez, ka qenë kreu më koherent dhe i palëkundur i pëllumbave. I vetmi që në gjithë këta muaj ia ka dalë të mos shfaqë asnjëherë, as edhe ...

Në Strasburg, Tsiprasi sulmon BE-në: “Fondet nuk i erdhën kurrë popullit grek”

Bota.al - 08.07.2015

Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka folur para Ansamblesë plenare të Parlamentit Europian në Strasburg. Kreu i qeverisë greke është rikthyer nga samiti i mbrëmshëm, që përfundoi sërish pa asnjë ...

Një “Jo”pro Tsiprasit mes debatit tonë provincial

ikub - 07.07.2015

Ajo po ndiqet me vëmendje jo vetëm për ndikimin që ky precedent i Europës moderne ka mbi ekonominë tonë, mbi bankat greke që ende ruajnë rreth 16% të aseteve shqiptare, mbi remitancat që sjellin ...

Jo-ja nuk është fjala e fundit

DW - 07.07.2015

Pas dorëheqjes së Ministrit të Financave Varoufakis Greqia kërkon një fillim të ri në negociatat me kredidhënësit. Por pozicionet janë ngurtësuar. Që dy orë pas mbylljes së lokaleve të zgjedhjeve ...

Liderët evropianë: Greqia e ka ende derën e hapur për negociata

LajmiFundit - 07.07.2015

Liderët e eurozonës do të mbajnë një samit urgjent në Bruksel sot, për të diskutuar pasojat e votës “Jo” të grekëve, të cilët kundërshtuan masat shtrënguese të kursimit dhe për vendimin e ...

Kryeministri grek me propozime të reja

Albeu.com - 07.07.2015

Në samitin urgjent të eurozonës që do të mbahet sot në Bruksel, kryeministri i Greqisë pritet të prezantojë propozime të reja për krizën e borxheve të vendit të tij.

Tsipras në Bruksel, paraqet sot propozimet e reja

ikub - 07.07.2015

Pritet që Kryeministri i Greqisë të prezantojë propozimet e reja në samitin emergjent të eurozonës lidhur me thellimin e krizës financiare të Greqisë.

Sot dita vendimtare për Greqinë, Eurozona takim urgjent në Bruksel, do të njihet me propozimet e reja të Tsipras

SOT - 07.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, pritet të prezantojë ditën e sotme propozime të reja për krizën e borxheve të vendit të tij, në samitin urgjent që do mbahet në Bruksel.

Tsipras pritet që sot të paraqesë propozime të reja

LajmiFundit - 07.07.2015

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras pritet të prezantojë propozime të reja për krizën e borxheve të vendit të tij, në samitin urgjent të eurozonës që do të mbahet sot në Bruksel.

Kriza greke: Tsipras prezenton propozime të reja

Lajm - 07.07.2015

​Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras, pritet që të bëj propozimet e reja në një samit emergjent të vendeve të Eurozonës, pas referendumit të së dielës.

Mblidhet Eurogrupi, Tsipras kërkon 7 mld euro ndihmë për të shpëtuar vendin nga falimentimi

SOT - 07.07.2015

Eurogrupi është mbledhur këtë mesditë në Bruksel, ku pritet të nisë mbledhja për situatën në Greqi pas referendumit. Mësohet se kryeministri grek, Aleksis Tsipras, do të kërkojë ndihmë 7 miliardë ...

Tsipras pritet që sot të paraqesë propozime të reja

Zhurnal - 07.07.2015

Bruksel, 7 korrik -Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras pritet të prezantojë propozime të reja për krizën e borxheve të vendit të tij, në samitin urgjent të eurozonës që do të mbahet sot në Bruksel.

Kriza greke: Vazhdojnë bisedimet, Tsipras prezenton propozime të reja

Portalb - 07.07.2015

Lajme lidhur me temën Çfarë ndodh me Greqinë pas “Jo – së” Portret: Gjeniu që po e tmerron Evropën “Më mirë Cipras se sa Samaras” “Vota ‘jo’ ka një kuptim fatkeqësie për Greqinë” Kryeministri i ...

Franca: Greqia duhet të mbetet në Eurozonë

LajmiFundit - 07.07.2015

Franca do të bëjë gjithçka të mundur për të mbajtur Greqinë në Eurozonë, sepse largimi do të jetë shumë i rrezikshëm, ka thënë kryeministri francez, Manuel Valls.

Franca: greqia duhet të mbetet në Eurozonë

Zhurnal - 07.07.2015

Paris, 7 korrik -Franca do të bëjë gjithçka të mundur për të mbajtur Greqinë në Eurozonë, sepse largimi do të jetë shumë i rrezikshëm, ka thënë kryeministri francez, Manuel Valls.

Kriza, Tsipras flet nesër në Parlamentin Europian

ikub - 07.07.2015

Prej orës 13.00 Eurogrupi është mbledhur në Bruksel për të diskutuar për krizën greke pas referendumit dhe propozimet e reja të qeverisë. Kryeministri Aleksis Tsipras prezanton në këtë takim shumë ...

Franca do bëjë gjithçka për ta mbajtur Greqinë në eurozonë

Portalb - 07.07.2015

Lajme lidhur me temën Kriza në Greqi, pasoja politike dhe ekonomike ndaj Maqedonisë Kriza greke: Vazhdojnë bisedimet, Tsipras prezenton propozime të reja Çfarë ndodh me Greqinë pas “Jo – së” Portret: ...

Paradoksi i referendumit grek, anarkistët votuan “Po”

Top Channel - 07.07.2015

Athina konsiderohet si kryeqyteti i kundërshtarëve të sistemit, ose siç njihen rëndom; anarkistë. Para se të vinte në pushtet, Syriza e Aleksis Tsipras gëzonte një mbështetje të gjerë mes tyre, por ...

Obama telefonon Tsipras, kryeministri grek e njofton për planin financiar që do paraqesë në samitin e BE

SOT - 07.07.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, ka zhvilluar këtë pasdite një bisedë telefonike me kryeministrin grek, Aleksis Tsipras. Telefonata ka ardhur menjëherë pas takimit urgjent ...

Strategjia e Tsiprasit, ja pse nuk iu paraqit asnjë plan Eurogrupit

Top Channel - 07.07.2015

Si një lëvizje diplomatike e studiuar mirë nga qeveria greke konsiderohet fakti që ministri i ri i Financave, Euclid Tsakalotos nuk u ka paraqitur asnjë propozim konkret homologëve të tij të ...

Greqia pa para? Tsipras përpara sfidës, duhet të bind 18 vendet e eurozonës

SOT - 07.07.2015

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras duhet që të bindë 18 vendet e eurozonës për një ndihmë financiare të shpejtë për shpëtimin e vendit të tij nga falimenti.

Kafeja e kanzelares Merkel, ngushëllim apo rekalsim, për Tsipras?

Lajm - 07.07.2015

Gazetari shqiptar Robert Goro, ka postuar nje status ne profilin e tij te facebook, lidhur me takimin e fundit mes bundeskanzelares Merkel dhe kryeministrit grek Tsipras .

Obama ndërhyn në krizën financiare greke

LajmiFundit - 07.07.2015

Presidenti amerikan, Barack Obama ka folur me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe me kryeministrin grek, Alexis Tsipras rreth krizës financiare të Greqisë, ka bërë me dije Shtëpia e Bardhë të ...

Obama ndërhyn në krizën financiare greke

Lajm - 07.07.2015

Presidenti amerikan, Barack Obama ka folur me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe me kryeministrin grek, Alexis Tsipras rreth krizës financiare të Greqisë, ka bërë me dije Shtëpia e Bardhë të ...

Obama telefonon Merkelin dhe Tsiprasin lidhur me krizën greke

Lajmi.net - 07.07.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Qëllimi i kësaj bisede telefonike ishte diskutimi mbi krizën ...

Obama bisedoi me Merkelin e Tsiprasin për krizën greke

Lajm - 07.07.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka biseduar në telefon me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministrin grek, Alexis Tsipras, për krizën financiare greke, ka bërë të ditur ...

Beqaj: Kriza greke nuk e dëmton shtetin e Kosovës

Botasot - 07.07.2015

Situata e fundit në Greqi ka qenë temë diskutimi në emisionin Zona B, në Klan Kosova. Në një referendum të konsideruar si historik për vendin helen, populli kishte dy zgjedhje përpara vetes: t’u ...

Merkel-Hollande: Dera mbetet e hapur për negociata me Greqinë

Botasot - 07.07.2015

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës thanë se e respektojnë votën e Greqisë kundër kushteve të një plani ndërkombëtar dhe shtuan se dera mbetet e hapur për negociata me qeverinë greke për të gjetur ...

Liderët evropianë: Greqia ka akoma derën e hapur për negociata

Botasot - 07.07.2015

Liderët e eurozonës do të mbajnë një samit urgjent në Bruksel sot, për të diskutuar pasojat e votës “Jo” të grekëve, të cilët kundërshtuan masat shtrënguese të kursimit dhe për vendimin e ...

Jo-ja nuk është fjala e fundit

Botasot - 07.07.2015

Pas dorëheqjes së Ministrit të Financave Varoufakis Greqia kërkon një fillim të ri në negociatat me kredidhënësit. Por pozicionet janë ngurtësuar. Pamje simbolike -Greqia para referendumit Që dy orë ...

Tsipras paraqet sot në orën 13:00 propozimet në samitin e Brukselit

Ora news - 07.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras pritet të prezantojë propozimet e reja në samitin emergjent të eurozonës në lidhje me krizën në rritje të borxhit të vendit të tij.

Kriza greke, Tsipras paraqet sot në orën 13:00 propozimet në samitin e Brukselit

Botasot - 07.07.2015

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras pritet të prezantojë propozimet e reja në samitin emergjent të eurozonës në lidhje me krizën në rritje të borxhit të vendit të tij.

Liderët evropianë: Greqia e ka ende derën e hapur për negociata

Koha.net - 07.07.2015

Liderët e eurozonës do të mbajnë një samit urgjent në Bruksel sot, për të diskutuar pasojat e votës “Jo” të grekëve, të cilët kundërshtuan masat shtrënguese të kursimit dhe për vendimin e ...

Tsipras pritet që sot të paraqesë propozime të reja

Botasot - 07.07.2015

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras pritet të prezantojë propozime të reja për krizën e borxheve të vendit të tij, në samitin urgjent të eurozonës që do të mbahet sot në Bruksel.

Cipras pritet që sot të paraqesë propozime të reja

BalkanWeb - 07.07.2015

ATHINE- Kryeministri i Greqisë, Alexis Cipras pritet të prezantojë propozime të reja për krizën e borxheve të vendit të tij, në samitin urgjent të eurozonës që do të mbahet sot në Bruksel.

Dita më kritike për Greqinë. Donatorët dhe BE-ja në pritje të propozimeve të qeverisë

Yll Press - 07.07.2015

Merkel dhe Hollande, pas takimit të tyre të hënën në mbrëmje në Paris, i kanë çuar ultimatum kryeministrit Tsipras duke i kërkuar të sjellë reforma të qarta, serioze dhe të besueshme.

Dita më kritike për Greqinë. Donatorët dhe BE-ja në pritje të propozimeve të qeverisë

Botasot - 07.07.2015

Në ditën më të rëndësishme dhe më kritike në vitet e fundit, kur ndoshta do të vendoset nëse Greqia do të mbetet pjesë e Eurozonës, grekët kanë gjetur përsëri bankat e mbyllura, ndërsa vendimi i ...

Franca: Greqia duhet të mbetet në Eurozonë

Koha.net - 07.07.2015

Franca do të bëjë gjithçka të mundur për të mbajtur Greqinë në Eurozonë, sepse largimi do të jetë shumë i rrezikshëm, ka thënë kryeministri francez, Manuel Valls.

Franca: Greqia duhet të mbetet në Eurozonë

Botasot - 07.07.2015

Franca do të bëjë gjithçka të mundur për të mbajtur Greqinë në Eurozonë, sepse largimi do të jetë shumë i rrezikshëm, ka thënë kryeministri francez, Manuel Valls.

Nis takimi në Bruksel, Tsipras kërkon 7 miliard euro nga kreditorët

Ora news - 07.07.2015

7 mld euro është kërkesa e re e kryeministrit grek, Aleksis Tsipras, dhe që i duhet të akordohet qeverisë brenda 48 orëve. Kërkesa e Tsipras është kërkuar për t’i bërë ballë situatës emergjente për ...

Kriza greke, Nis takimi në Bruksel, Tsipras kërkon 7 miliard euro nga kreditorët

Botasot - 07.07.2015

7 mld euro është kërkesa e re e kryeministrit grek, Aleksis Tsipras, dhe që i duhet të akordohet qeverisë brenda 48 orëve. Kërkesa e Tsipras është kërkuar për t’i bërë ballë situatës emergjente për ...

E diela, afati i fundit për Greqinë

VOA - 07.07.2015

Nesër Athina duhet të paraqesë propozimet e saj të cilat do të diskutohen në një takim të 28 vendeve anëtare të BE-së, jo vetëm të atyre të Eurozonës Udhëheqësit europianë, mbyllën takimin e ...

Kriza greke, Nis takimi në Bruksel, Tsipras kërkon 7 miliard euro nga kreditorët

Yll Press - 07.07.2015

Pak orë para Samitit shefja e FMN-së, Christine Legarde ka paralajmëruar se pa paguar borxhin prej 1.6 miliard dollarësh për Greqinë, nuk do të ketë fonde të reja.

Greqia nuk del me “propozime konkrete”

Botasot - 07.07.2015

Kryeministri i Maltës, Joseph Muscat, ka thënë se Athina nuk ka dorëzuar “propozime konkrete” në takimin e ministrave të financave të Eurozonës, me gjithë presionin e Bashkimit Evropian që shteti ...

Strategjia e Tsiprasit, ja pse nuk iu paraqit asnjë plan Eurogrupit

Botasot - 07.07.2015

Si një lëvizje diplomatike e studiuar mirë nga qeveria greke konsiderohet fakti që ministri i ri i Financave, Euclid Tsakalotos nuk u ka paraqitur asnjë propozim konkret homologëve të tij të ...

Obama ndërhyn në krizën financiare greke

Koha.net - 07.07.2015

Presidenti amerikan, Barack Obama ka folur me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe me kryeministrin grek, Alexis Tsipras rreth krizës financiare të Greqisë, ka bërë me dije Shtëpia e Bardhë të ...

Obama bisedoi me Merkelin e Tsiprasin për krizën greke

Botasot - 07.07.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka biseduar në telefon me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministrin grek, Alexis Tsipras, për krizën financiare greke, ka bërë të ditur ...

Udhëheqësit evropianë mund të takohen përsëri të dielën për Greqinë

Botasot - 07.07.2015

Burime të Bashkimit Evropian thanë se udhëheqësit e Eurozonës mund të mbajnë një takim tjetër të nivelit të lartë të dielën për të miratuar një plan ndihme për Greqinë, nëse institucionet kreditore ...

Mbyllet takimi i dytë i Eurogrupit, Greqia ka afat deri të dielën

Ora news - 07.07.2015

Pa asnjë marrëveshja u mbyllën dy takimet e ministrave të Financave të eurozonës në Bruksel. Takimi i parë përfundoi pa rezultate sepse kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ishte paraqitur pa ...

Merkel-Hollande: Dera mbetet e hapur për negociata me Greqinë

Tetova Sot - 07.07.2015

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës thanë se e respektojnë votën e Greqisë kundër kushteve të një plani ndërkombëtar dhe shtuan se dera mbetet e hapur për negociata me qeverinë greke për të gjetur ...

Franca del në krah të Greqisë, Gjermania kundër

Gazeta Dita - 07.07.2015

Franca do të bëjë çdo që për të mbajtur Greqinë në zonën euro, pasi nëse lejohet të largohet do të jetë shumë e rrezikshme, thotë kryeministri francez, Manuel Valls.

Bruksel: Tsipras kërkon 7 miliard euro brenda 48 orësh

Tetova Sot - 07.07.2015

Shtatë miliard euro është kërkesa e re e kryeministrit grek, Aleksis Tsipras, dhe që i duhet të akordohet qeverisë brenda 48 orëve. Kërkesa e Tsipras është kërkuar për t’i bërë ballë situatës ...

Obama bisedoi me Merkelin e Tsiprasin për krizën greke

InfoGlobi - 07.07.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka biseduar në telefon me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministrin grek, Alexis Tsipras, për krizën financiare greke, ka bërë të ditur ...

Është koha që Europës t’i dalin për zot shtetarët dhe jo politikanët apo bankierët cinikë

Gazeta Tema - 07.07.2015

Është koha që Europës t’i dalin për zot shtetarët dhe jo politikanët apo bankierët cinikë që e kanë sjellë në buzë të greminës, argumenton Jeffrey D. Sachs, këshilltar i Posaçëm i Sekretarit të ...

Jo-ja nuk është fjala e fundit

Bota.al - 07.07.2015

Që dy orë pas mbylljes së lokaleve të zgjedhjeve ishte e qartë: në bazë të rezultateve paraprake të Ministrisë së Brendshme të Athinës, në këtë kohë kampi-Jo ndodhej me 61 përqind të votave shumë ...

Obama bisedoi me Merkelin e Tsiprasin për krizën greke

Shprehja - 07.07.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka biseduar në telefon me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministrin grek, Alexis Tsipras, për krizën financiare greke, ka bërë të ditur ...

Pas referendumit, Tsipras takim me liderët politikë

ikub - 06.07.2015

Zhvillohet sot takimi i liderëve me presidentin, pas referendumit që refuzoi planin e kreditorëve. Kryeministri i Greqisë mësohet se ka mbërritur në selinë e tij ku do të takojë liderët politikë.

Pas referendumit, Tsipras: Europa funksionon përmes kompromiseve

ikub - 06.07.2015

Zhvillohet sot takimi i liderëve me presidentin, pas referendumit që refuzoi planin e kreditorëve. Kryeministri i Greqisë mësohet se ka mbërritur në selinë e tij ku do të takojë liderët politikë.

“Vota ‘jo’ ka një kuptim fatkeqësie për Greqinë”

Portalb - 06.07.2015

Lajme lidhur me temën Nga njerëzit, për njerëzit: Një person ka mbledhur 1.8 milionë euro në 8 ditë për t’i ndihmuar Greqisë Bursat ndëkombëtare shënojnë rënie pas referendumit në Greqi Greqi, ...

Merkel dhe Tsipras bisedë telefonike, ranë dakord për propozimet që do dorëzojë të martën pala greke

SOT - 06.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe kryeministri grek, Aleksis Tsipras kanë zhvilluar një bisedë telefonike në lidhje me situatën e ekonomise greke pas referendumit të së martës.

Tsipras-Merkel bisedë telefonike

ikub - 06.07.2015

Kryeministri grek Aleksis Tsipras do të propozojnë ditën e nesërme në Bruksel propozimet konkrete të Greqisë për daljen nga kriza. Kjo çështje u diskutua dhe u dakortësua edhe në një bisedë ...

Përfundon takimi i Presidentit me krerët politikë, Kamenos: Greqia në dorë të Evropës, autorizojmë Tsipras të negociojë ...

SOT - 06.07.2015

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos, njëkohësisht dhe kreu i "Grekëve të Pavarur" ka folur pas takimit që Presidenti i Greqisë ka bërë me krerët politikë, ditën e sotme.

Tsipras do të rinegociojë me BE-në, në tryezë me propozimin që refuzoi para referendumit

Top Channel - 06.07.2015

Disa orë pasi më shumë se 60% e grekëve i kanë thënë “Jo” propozimeve të huadhënësve në referendumin e së dielës, Presdienti grek Pavlopoulos, me kërkesë të kryeminstrit ka mbledhur 6 udhëheqës të ...

Gjermania e Franca: Dera mbetet e hapur për negociata me Greqinë

LajmiFundit - 06.07.2015

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës thanë se e respektojnë votën e Greqisë kundër kushteve të një plani ndërkombëtar dhe shtuan se dera mbetet e hapur për negociata me qeverinë greke për të gjetur ...

Tsipras: Vota “JO”, një fitore e madhe në vetvete

Yll Press - 06.07.2015

Kryeministri i vendit, Alexis Tsipras që vazhdimisht ka kërkuar nga grekët t’i thonë “OXI” (JO) referendumit, menjëherë pas rezultateve të para, i është drejtuar popullit të tij me një deklaratë.

Greqia i tha JO Europës, Tsipras: Bëtë një zgjedhje të guximshme

Ora news - 06.07.2015

“Grekët bënë një zgjedhje të guximshme”. Me këto fjalë iu drejtua kryeministri grek Aleksis Tsipras mijëra mbështetësve të tij që i thanë Jo reformave të propozuara nga ndërkombëtarët.

Kryeministri Tsipras deklaratë pas referendumit

ABC News - 06.07.2015

Në Greqi ka fituar JO-ja. Ky vendim erdhi pikerisht pasi ne oret e para te mengjesit te sotem perfundoi numërimi i votave të referendumit që u zhvillua të dielën ne Greqi për pranimin ose jo të ...

Greqia pas referendumit

ABC News - 06.07.2015

Festimet kanë vazhduar gjatë në sheshin “Syntagma” në Athinë, ku edhe shatrivani u ngjyros me të kuqe, ngjyrën e radikalëve të majtë të kryeministrit Tsipras.

Referendumi, grekët i thonë “JO”, ja festa nëpër sheshe!

BalkanWeb - 06.07.2015

ATHINE – Grekët kanë mbyllur referendumin duke u thënë JO masave shtrënguese të ndërkombëtarëve. Të paktën nga 38% e votave të numëruara më shumë se 61% e votuesve i janë përgjigjur thirrjes së ...

Të martën mblidhet në Bruksel samiti i BE për Greqinë, Tsipras telefonon Merkel dhe Putin pas referendumit

BalkanWeb - 06.07.2015

Të martën do të mblidhet në Bruksel samiti i Bashkimit Europian për Greqinë, ku kryeministri Aleksis Tsipras do të prezantojë propozimet e tij. Propozimi grek bazohet në ofertën e fundit të Juncker, ...

Tsipras: Demokracia nuk mund të shantazhohet

Yll Press - 06.07.2015

“Sot Greqia ka treguar se demokracia nuk mund të shantazhohet. Grekët bënë zgjedhjen e duhur që do të ndryshojë debatin në Evropë”, ka thënë ai. Greqia ka treguar se demokracia nuk mund të ...

Referendumi grek, reagojnë partnerët

VOA - 06.07.2015

Kryeministri grek Aleksis Tsipras thotë se është gati të kthehet në tryezën e bisedimeve, pasi 61 për qind e votuesve në referendumin e së dielës votuan kundër pranimit nga Greqia të masave të ...

Përfundon takimi i Presidentit me krerët politikë, Kamenos: Autorizojmë Tsipras të negociojë në Bruksel

BalkanWeb - 06.07.2015

GREQI- Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos, njëkohësisht kreu i ‘Grekëve të Pavarur’ ka folur sot pas takimit që Presidenti i Greqisë ka bërë me krerët politikë.

Tsipras bisedon me Merkel për propozimet, merr mbeshtetjen edhe të Putinit

Ora news - 06.07.2015

Greqia dhe Eurozona janë sërish përballë, ku duket se referendumi dhe dominimi i votës kundër reformave të kreditorëve nuk ka ndyshuar asgjë në marrëdhënien mes palëve.

Merkel-Hollande: Dera mbetet e hapur për negociata me Greqinë

VOA - 06.07.2015

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës thanë se e respektojnë votën e Greqisë kundër kushteve të një plani ndërkombëtar dhe shtuan se dera mbetet e hapur për negociata me qeverinë greke për të gjetur ...

Tsipras bisedon me Putinin për situatën e fundit në Greqi!

Tetova Sot - 06.07.2015

Në një deklaratë të lëshuar nga Kremlini, thuhet se z.Putin, ka shprehur mbështjetjen e tij karshi popullit grek, në raport me vështirësitë që po kalon populli grek.

Odisea e grekëve: Nga bilancet e falsifikuar, deri tek referendumi

Java News - 06.07.2015

Pesë vite krizë që e kanë çuar disa herë Greqinë në buzë të humnerës Pesë vite krizë, që e kanë çuar disa herë Athinën në buzë të greminës. Janë vitet që ka jetuar nga 2009 deri sot Greqia, në ...