TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Obama: Amerikanët votuan për vepra

Telegrafi - 11.11.2012

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, tha në fjalimin e tij të parë të përjavshëm pas rizgjedhjes së tij se populli amerikan dha një porosi të qartë në zgjedhjet presidenciale të 6 nëntorit.

Zgjedhjet e Amerikës - me të meta

Koha.net - 11.11.2012

U deshën shkatërrimet e uraganit “Sandy” për ta shtyrë presidentin që të përmendë ndryshimet klimatike. Pas kësaj, prefekti i New York City, Michael Bloomberg, shpalli se e mbështeste Obaman për shkak se politikat e tij ishin më të mira ...

Obama: Amerikanët votuan për vepra, jo politikë

VOA - 10.11.2012

Presidenti Obama tha në fjalimin e tij të parë të përjavshëm pas rizgjedhjes së tij, se populli amerikan dha një mesazh të qartë në zgjedhjet presidenciale të 6 nëntorit.

Obama, këto ditë 13 telefonata me liderë botërorë

Shekulli - 09.11.2012

SHBA - Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka folur me telefon me 13 liderë botërorë, që nga rizgjedhja e tij më 6 nëntor. Shtëpia e Bardhë ka thënë se, Obama ka shfaqur shpresën për bashkëpunim më të ngushtë me ta gjatë ...

Vendet ish komuniste kërkojnë vëmendjen amerikane

VOA - 09.11.2012

Vendet ish komuniste të Evropës Qendrore dhe Lindore po ndjekin nga afër se si do të ndikojë rizgjedhja e presidentit amerikan Barack Obama tek pasiguria e tyre ekonomike në të ardhmen.

Obama diskuton bashkëpunimin me 13 liderë botërorë

Koha.net - 09.11.2012

Washington, 9 nëntor - Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ka folur me telefon me 13 liderë botërorë, që nga rizgjedhja e tij më 6 nëntor.

Duhet t’u drejtojmë shqiptarëve mesazhe shprese

Shekulli - 08.11.2012

Ilir Gjoni -Rizgjedhja e presidentit Obama u konsiderua historike pasi katër vjet të shkuara ai u bë Presidenti i parë afroamerikan i zgjedhur duke sjellë një valë shprese e optimizmi për ndryshim.

Jahjaga dhe Thaçi urojnë presidentin e rizgjedhur të SHBA-së, Obama

Idividi - 08.11.2012

Prishtinë, 7 nëntor 2012 (MIA) - Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri, Hashim Thaçi kanë uruar rizgjedhjen presidentit amerikan Barak Obama në krye të Shtëpisë së Bardhë edhe për një mandat të dytë katërvjeçar.

Shqiptarët i gëzohen fitores së Obamës

Lajm - 08.11.2012

Ambasadori i SHBA-ve në Shkup, Poll Uollers tha se lidhjet e fuqishme me Maqedoninë dhe me Ballkanin do të vazhdojnë. I pari nga Maqedoni që uroi Obamën, ishte lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti Rizgjedhja e Barak ...

Obama u kthye në Shtëpinë e Bardhë pas rizgjedhjes për president të SHBA-së

Idividi - 08.11.2012

Uashington, 8 nëntor 2012 (MIA) - Presidenti i SHBA-së Barak Obama u kthye në Shtëpinë e Bardhë, në Uashington, pasi të martën u rizgjodh në funksionin për edhe një mandat, transmetuan mediat franceze.

Putin i bëri thirrje Obamës që ta vizitojë Rusinë në vitin e ardhshëm

Idividi - 08.11.2012

Moskë, 8 nëntor 2012 (MIA) - Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i uroi sot fitoren presidentit amerikan Barak Obama dhe e konfirmoi ftesën që ta vizitojë Rusinë në vitin e ardhshëm, kumtoi pres-shërbimi i Kremlinit.

Do të vazhdojmë të udhëtojmë përpara dhe t’i kujtojmë botës se ç’do të thotë të jetosh në vendin më të mrekullueshëm ...

Gazeta Republika - 08.11.2012

Nga Barak Obama Faleminderit! Faleminderit! Faleminderit shumë! Sonte, më shumë se 200 vite pasi një ish-koloni fitoi të drejtën të përcaktonte fatin e vet për të përsosur bashkimin tonë, ajo po ecën përpara. Po ecën përpara prej jush.

Lutem që nesër të ngrihemi me Obaman fitues!

Koha.net - 08.11.2012

Kandidati demokrat, Barack Obama, gjatë mandatit të parë në Shtëpinë e Bardhë arriti t’i nxisë amerikanët që ta rimendojnë lirinë nga frika. Ai edhe pse gjatë mandatit të parë nuk ia doli t’ua hiqte frikën amerikanëve, së paku ua riktheu ...

Bota uron Obamën për fitoren

Shekulli - 07.11.2012

Liderët nga tërë bota urojnë presidentin amerikan Barack Obama për rizgjedhjen e tij në krye të Shtëpisë së Bardhë. Në një letër dërguar liderit amerikan, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka përshëndetur voitimin duke thënë se “e ...

Zgjedhjet amerikane në Twitter

Shekulli - 07.11.2012

Tashmë Barack Obama është rizgjedhur president nga qytetarët e SHBA-ve. Por zgjedhjet në SHBA kanë qenë një çështje globale këto ditë. Rrjeti social Twitter konfirmon se vetëm gjatë ditës së martë janë bërë 31.7 milionë postime që kanë ...

Liderët botërorë urojnë Obamën

Alsat - 07.11.2012

Presidenti amerikan Barack Obama Kryeministri britanik David Cameron ka qenë ndër udhëheqësit e parë ndërkombëtarë që ka mirëpritur rizgjedhjen e presidentit amerikan Barack Obama për një mandat të dytë katërvjeçar.

Ahmeti uron Barack Obamën

Alsat - 07.11.2012

Kam nderin e veçantë që në emër të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe në emrin tim personal, t’Ju uroj rizgjedhjen tuaj për Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në zgjedhjet shembullore që u zhvilluan në vendin tuaj.

Liderët botërorë urojnë Obamën

LajmiFundit - 07.11.2012

Kryeministri britanik David Cameron ka qenë ndër udhëheqësit e parë ndërkombëtarë që ka mirëpritur rizgjedhjen e presidentit amerikan Barack Obama për një mandat të dytë katërvjeçar.

Ahmeti uron Obamën: Zoti e bekoftë Amerikën

Albeu.com - 07.11.2012

Ahmeti uron Obamën: Zoti e bekoftë Amerikën Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Ali Ahmeti është politikani i parë nga Maqedonia i cili uroi rizgjedhjen e Barack Obamës.

Urimet e para nga Shkupi për fitoren e Obamës

Ina - 07.11.2012

Nga Shkupi kanë pasuar përgëzimet e para në adresë të presidentit amerikan Barak Obama lidhur me fitoren e mandatit të dytë në zgjedhjet e djeshme presidenciale.

Ahmeti: Zgjedhjet në SHBA me rëndësi të posaçme për shqiptarët

Portalb - 07.11.2012

Zgjedhjet presidenciale në SHBA i ndoqa me vëmendje të madhe sepse këto zgjedhje janë me rëndësi të madhe për tërë botën, e posaçërisht për ne shqiptarët, për Maqedoninë, por edhe për tërë Ballkanin Perëndimor.

Zgjedhjet në SHBA, Berisha: Amerikanët zgjodhën vizionin e Obamës

Albeu.com - 07.11.2012

Zgjedhjet në SHBA, Berisha: Amerikanët zgjodhën vizionin e Obamës Kryeministri Sali Berisha ka uruar presidentin amerikan Barack Obama për rizgjedhjen e tij në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ivanov uron Obamën: Faleminderit për përkrahjen

Albeu.com - 07.11.2012

Ivanov uron Obamën: Faleminderit për përkrahjen Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov , ka uruar presidentin Barak Obama, për rizgjedhjen e tij në krye të SHBA-së.

Presidenti i SHBA, Jahjaga uron Obamën

Albeu.com - 07.11.2012

Presidenti i SHBA, Jahjaga uron Obamën Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga uroi Barack Obaman me rastin e rizgjedhjes së tij si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Putin, Medvedev urojnë Obamën

Alsat - 07.11.2012

Vladimir Putin dhe Dimitri Medvedev Presidenti rus Vladimir Putin ka mirëpritur rizgjedhjen e Barack Obamës si president i SHBA-së duke e cilësuar si një “hap shumë pozitiv”.

Liderët botërorë urojnë Obamën

Albeu.com - 07.11.2012

Liderët botërorë urojnë Obamën Liderët europianë kanë uruar presidenbtin Obama për rizgjedhjen e tij në krye të Shtëpisë së Bardhë. Kryeministri britanik David Cameron e përshkroi Obamën si një "mik" dhe tha se ai mezi pret që të vazhdojnë ...

Bota vazhdon ta urojë Obamën

Shqipmedia - 07.11.2012

Liderët nga tërë bota vazhdojnë të urojnë presidentin amerikan Barack Obama për rizgjedhjen e tij në krye të Shtëpisë së Bardhë. Në një letër dërguar liderit amerikan, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka përshëndetur voitimin duke thënë ...

Rizgjedhja e Obamës, Thaçi: Fryma e demokracisë frymëzim për kombet anembanë botës

Albeu.com - 07.11.2012

Rizgjedhja e Obamës, Thaçi: Fryma e demokracisë frymëzim për kombet anembanë botës Hashim Thaci Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi uroi rizgjedhjen e Barack Obama, si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Liderët botërorë urojnë Obamën

Idividi - 07.11.2012

Bruksel, 7 nëntor 2012 (MIA) - Kryeministri britanik David Kameron ka qenë ndër udhëheqësit e parë ndërkombëtarë që ka mirëpritur rizgjedhjen e presidentit amerikan Barack Obama për një mandat të dytë katërvjeçar.

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti uron presidentin amerikan Barak Obama për mandatin e dytë presidencial

Idividi - 07.11.2012

Shkup, 7 nëntor 2012 (MIA) - Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti përmes një komunikate për media, uron presidentin amerikan Barak Obama për rizgjedhjen në postin presidencial.

Presidenti i duhur! Reagimet gjermane për zgjedhjen e Obamës

DW - 07.11.2012

Politikanët gjermanë përshëndetën rizgjedhjen e Barak Obamës si president të SHBA. Ata shpresojnë për forcimin e marrëdhënieve transatlantike. Para se Mitt Romney të pranonte humbjen e tij elektorale, ministri i Jashtëm Guido Westerwelle u ...

Jahjaga uron Obamën

Lajmeshqip - 07.11.2012

Prishtinë – Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga i ka dërguar një telegram urimit presidenti amerikan Barak Obama me rastin e rizgjedhjes së tij president i SHBA-së edhe për katër vjetët e ardhshme.

Komuniteti ndërkombëtar mirëpret rizgjedhjen e Obamës

Evropaelire - 07.11.2012

Udhëheqësit politikë në shumë pjesë të botës kanë mirëpritur rizgjedhjen e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama , për një mandat të dytë.

Komuniteti ndërkombëtar mirëpret fitoren e Obamës

LajmiFundit - 07.11.2012

RFE – Udhëheqësit politikë në shumë pjesë të botës kanë mirëpritur rizgjedhjen e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, për një mandat të dytë.

Tirana dhe Prishtina urojnë Obamën

Top Channel - 07.11.2012

Kreu i shtetit Bujar Nishani ka uruar Barak Obamën për rizgjedhjen e tij si president i Shteteve të Bashkuara. Rizgjedhja juaj në këtë post, shkruhet në telegram, më jep nderin dhe kënaqësinë e veçantë që në emër të popullit shqiptar dhe ...

Europa mirëpret Obamën

Top Channel - 07.11.2012

Rizgjedhja e Barack Obama për një mandat të ri katërvjeçar në krye të Shteteve të Bashkuara është mirëpritur nga të gjithë krerët e institucioneve evropiane me seli në Bruksel e Strasburg, e sigurisht dhe nga NATO.

Kosova uron presidentin Barack Obama

Evropaelire - 07.11.2012

Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës kanë uruar presidentin Barack Obama për fitoren dhe rizgjedhjen e tij në postin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës edhe për mandatin e dytë katër vjeçar.

Rizgjedhja e Obamës, mirëpritet nga kosovarët

Evropaelire - 07.11.2012

Rizgjedhja e presidentit Barack Obama në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës është një lajm i mirë jo vetëm për Kosovën, por edhe në përmasa globale, konsiderojnë analistët politikë në Prishtinë.

Liderët e botës urojnë Obamën: Bashkëpunim

Panorama - 07.11.2012

Pak pas fitores se Obames per nje tjeter mandat ne krye te Amerikes, lideret boterore kane nisur urimet e para. Kryeministri britanik David Cameron ka qenë ndër udhëheqësit e parë ndërkombëtarë që ka mirëpritur rizgjedhjen e presidentit ...

Liderët botërorë urojnë Obamën

Koha.net - 07.11.2012

Londër, 7 nëntor - Kryeministri britanik David Cameron ka qenë ndër udhëheqësit e parë ndërkombëtarë që ka mirëpritur rizgjedhjen e Presidentit amerikan Barack Obama për një mandat të dytë katërvjeçar.

Ali Ahmeti uron Barack Obamën

Yll Press - 07.11.2012

Zgjedhet Presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i ndoqa me shumë vëmendje sepse këto zgjedhje janë të një rëndësie shumë të madhe për gjithë botën, por në veçanti për ne si shqiptar, për Maqedoninë, por edhe për Ballkanin ...

Berisha: Amerikanët zgjodhën vizionin e Obamës për të vijuar ndryshimin

BalkanWeb - 07.11.2012

TIRANE - Në mbledhjen e përjavshme të Këshillit të Ministrave, Kryeministri Berisha përshëndeti rizgjedhjen e Presidentit Obama në krye të Shtëpisë së Bardhë, për një tjetër mandat 4-vjeçar.

Presidentja Jahjaga uroi presidentin Obama

Koha.net - 07.11.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga uroi sot z.Barack Obama, me rastin e rizgjedhjes së tij si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Kryeministri Thaçi uron Obamën

Koha.net - 07.11.2012

Prishtinë, 7 nëntor - Përmes një telegrami, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi e ka uruar rizgjedhjen e Barack Obamës edhe për katër vjet të tjera si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Bota vazhdon ta urojë Obamën

Koha.net - 07.11.2012

Berlin, 7 nëntor - Liderët nga tërë bota vazhdojnë të urojnë presidentin amerikan Barack Obama për rizgjedhjen e tij në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Bota vazhdon ta urojë Obamën

Yll Press - 07.11.2012

Presidenti francez Francois Hollande tha se fitorja e Obamës ndaj sfiduesit të tij republikan Mitt Romney ishte një sinjal se SHBA do të mbetet thellë e angazhuar në cështjet ndërkombëtare.

Kryeministri Thaçi uron Obamën

Yll Press - 07.11.2012

Përmes një telegrami, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi e ka uruar rizgjedhjen e Barack Obamës edhe për katër vjet të tjera si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Jahjaga e Thaçi urojnë Obaman

Telegrafi - 07.11.2012

Liderët e Kosovës kanë uruar Barack Obaman me rastin e rizgjedhjes së tij për President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në telegramin e urimit të Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, thuhet se zgjedhjet presidenciale në SHBA janë ...

Kosova përgëzon presidentin Obama

VOA - 07.11.2012

Udhëheqësit e Kosovës krahas urimeve për rizgjedhjen e presidentit amerikan, shprehin edhe mirënjohjen për mbështetjen amerikane ndaj Kosovës. Udhëheqësit e Kosovës përgëzuan sot presidentin amerikan Barack Obama me rastin e rizgjedhjes së ...

Nishani, uron Obamën: Përparim marrëdhënieve tona

Panorama - 07.11.2012

TIRANE- Presidenti i vendit, Bujar Nishani permes nje mesazhi derguar sot ka uruar presidentin amerikan Barack Obama për fitoren dhe rizgjedhjen ne krye te SHBA-ve.

Nishani uron Obamën: Përparim midis dy vendeve

Gazeta Republika - 07.11.2012

Presidenti Bujar Nishani ka uruar presidentin amerikan Barack Obama për rizgjedhjen e tij në postin më të lartë të presidentit të SHBA. “Rizgjedhja Juaj në postin e lartë të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës më jep nderin ...

Yjet shqiptare ia urojnë fitoren Obamës

Telegrafi - 07.11.2012

Edhe pse u rizgjodh president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, yjet e estradës shqiptare nuk kanë ngurruar për të përshëndetur riemërimin e Barack Obamës në krye të shtetit më të fuqishëm në botët.

Reagime të përzjera për zgjedhjen e Obamës

VOA - 07.11.2012

Qëndrimet kanë qenë të ndryshme në vende të ndryshme Rizgjedhja e Presidentit Barak Obama u mirëprit në mbarë botën, ku popullariteti i tij ka qenë më i madh se sa në Shtetet e Bashkuara.

Urimet e para nga Shkupi për fitoren e Obamës

Shqiptar - 07.11.2012

Nga Shkupi kanë pasuar përgëzimet e para në adresë të presidentit amerikan Barak Obama lidhur me fitoren e mandatit të dytë në zgjedhjet e djeshme presidenciale.

Ahmeti uron Obamën: Zoti e bekoftë Amerikën

Shqiptar - 07.11.2012

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Ali Ahmeti është politikani i parë nga Maqedonia i cili uroi rizgjedhjen e Barack Obamës. “Zgjedhjet presidenciale në SHBA i ndoqa me vëmendje të madhe sepse këto zgjedhje janë me rëndësi të ...

Bota vazhdon ta urojë Obamën

StrugaSot - 07.11.2012

Liderët nga tërë bota vazhdojnë të urojnë presidentin amerikan Barack Obama për rizgjedhjen e tij në krye të Shtëpisë së Bardhë. Në një letër dërguar liderit amerikan, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka përshëndetur voitimin duke thënë ...

Miqësi normale ndërmjet Obamës dhe Merkelit

DW - 06.11.2012

Që kur Barak Obama është president i SHBA-ve në Gjermani debatohet për një marrëdhënie të trazuar me kancelaren gjermane. Në fakt marrëdhënia e tyre është miqësore, por jo shumë e thellë.