TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gazetari kosovar Nebi Qena, protagonisti i konfliktit në Izrael

Almakos - 10.12.2017

Në një fotografi të 9 dhjetorit 2017, producenti i AP-së, kosovari Nebi Qena, shihet pranë forcave izraelite të sigurisë gjatë mbulimit të përleshjeve mes palestinezëve dhe forcave izraelite që kanë ...

Në Paris protestohet para vizitës së Netanyahu

Zhurnal - 10.12.2017

Në Paris protestohet para vizitës së Netanyahu Qindra aktivistë pro-palestinezë kanë protestuar sot në Paris, kundër vizitës së planifikuar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë ditës ...

Gazetari kosovar Nebi Qena, protagonisti i konfliktit në Izrael

Lajmi.net - 10.12.2017

Në një fotografi të 9 dhjetorit 2017, producenti i AP-së, kosovari Nebi Qena, shihet pranë forcave izraelite të sigurisë gjatë mbulimit të përleshjeve mes palestinezëve dhe forcave izraelite që kanë ...

Gazetari kosovar Nebi Qena, protagonisti i konfliktit në Izrael

Lajm - 10.12.2017

Në një fotografi të 9 dhjetorit 2017, producenti i AP-së, kosovari Nebi Qena, shihet pranë forcave izraelite të sigurisë gjatë mbulimit të përleshjeve mes palestinezëve dhe forcave izraelite që kanë ...

Ministrat arabë e cilësojnë "të paligjshëm" vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Evropaelire - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit.

Liga Arabe, thirrje të gjitha vendeve që ta njohin Palestinën si shtet

Ina - 10.12.2017

Një takim urgjent i ministrave të jashtëm të Ligës Arabe u mbajt në Kajro, në të cilin u hodh poshtë vendimi i Presidentit Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit.

Lidhja Arabe: Vendimi i Trumpit është i pavlefshëm

Lajmi.net - 10.12.2017

"Vendimi i njoftuar nga presidenti amerikan, Donald Trump, është i pavlefshëm, është një shkelje e rrezikshme e ligjeve ndërkombëtare dhe vendimeve të OKB-së si dhe ai nuk ka asnjë fuqi ligjore" Në ...

Rritet numri i të plagosurve në Kuds, Bregun Perëndimor dhe Gaza

Lajmi.net - 10.12.2017

Gjysmë Hëna e Kuqe Palestineze, ka njoftuar se janë plagorur 231 palestinezë në ngjarjet e ndodhura mes forcave izraelite dhe palestinezëve në Kudsin e okupuar Lindor, Bregun Perëndimor dhe Gazë ...

Ministrat arab e cilësojnë “të paligjshëm” vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Portalb - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit, ...

Ministrat arab e cilësojnë “të paligjshëm” vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Zhurnal - 10.12.2017

Ministrat arab e cilësojnë “të paligjshëm” vendimin e Trumpit për Jerusalemin Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të ...

Jeruzalemi kryeqytet, Netanyahu: Nuk i pranoj standardet dyfishe të Evropës

Alsat - 10.12.2017

Unë e respektoj Evropën, por nuk jam i gatshëm të pranoj standardet dyfishe të saj, deklaroi kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, përpara se të nisej sot për në Paris, ku do të takohet me ...

Dhjetëra mijëra izraelitë në protesta kundër Netanyahut

Zhurnal - 10.12.2017

Dhjetëra mijëra izraelitë në protesta kundër Netanyahut Dhjetëra mijëra izraelitë kanë dalë në rrugët e kryeqytetit Tel Aviv, për të shprehur revoltën e tyre kundër kryeministrit të Izraelit, ...

Tronditja që solli Trump, përse presidenti zgjodhi Jerusalemin

Albeu.com - 10.12.2017

Donald Trump bëri me Jerusalemin atë që ka treguar se di të bëjë më mirë: Të trondisë, të shokojë, të befasojë e në fund, të arrijë atë që do e të përmbushë ato që po dëshmon se i ka shumë për zemër: ...

« Efekti Trump » Delegacionet japoneze dhe kineze të teknologjisë së lartë anulojnë vizitat në Izrael

Zhurnal - 10.12.2017

« Efekti Trump » Delegacionet japoneze dhe kineze të teknologjisë së lartë anulojnë vizitat në Izrael Vendimi i presidentit amerikan Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit ka dhënë ...

Njohja e Jerusalemit, kaos në ambasadën e Amerikës në Bejrut (Video)

Lajmi.net - 10.12.2017

Para ambasadës së Amerikës në Bejrut, kryeqytetin e Libanit ka shpërthyer një protestë e ashpër në kundërshtim të vendimit të Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit.

Protestë e përleshje afër ambasadës amerikane në Bejrut

Evropaelire - 10.12.2017

Forcat e sigurisë libaneze janë përleshur me demonstruesit afër ambasadës amerikane në Bejrut, derisa janë mbajtur protesta kundër vendimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për ...

“Vendimi për Jerusalemin është i paligjshëm”

Lajm - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, mbi njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit.

Protestë e përleshje afër ambasadës amerikane në Bejrut

Ina - 10.12.2017

Forcat e sigurisë libaneze janë përleshur me demonstruesit afër ambasadës amerikane në Bejrut, derisa janë mbajtur protesta kundër vendimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për ...

Liban, përleshje mes policisë dhe protestuesve për shkak të vendimit të Trumpit

Lajmi.net - 10.12.2017

Në protestat para ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Bejrut kanë marrë pjesë libanezë dhe palestinezë Gjatë protestave në Liban, për shkak të vendimit të presidentit amerikan, ...

Liban, përleshje mes policisë dhe protestuesve për shkak të vendimit të Trumpit

Zhurnal - 10.12.2017

Liban, përleshje mes policisë dhe protestuesve për shkak të vendimit të Trumpit Gjatë protestave në Liban, për shkak të vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për të njohur Kudsin si ...

Mijëra indonezianë përsëri protestojnë kundër vendimit të Trampit për Jerusalemin

Portalb - 10.12.2017

Rreth 10.000 indonezianë u tubuan në mitingun protestues para ambasadës së SHBA-së në Xhakartë në mbështetje të palestinezëve dhe duke e dënuar vendimin e presidentit Donald Tramp për ta njohur ...

Njohja e Jerusalemit, Erdogan sfidon hapur vendimin e Doland Trump

LajmiFundit - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendimet që do të mirren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

Erdogan: Nuk do të zbatohet lehtë vendimi i SHBA-së për Jerusalemin

Evropaelire - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendimet që do të mirren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

Erdogan: Nuk do të zbatohet lehtë vendimi i SHBA-së për Jerusalemin

Lajmi.net - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendimet që do të mirren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

Vazhdojnë protestat kundër njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

Lajmi.net - 10.12.2017

Një valë e re protestash kundër vendimit të Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, shpërthyen të dielën në pjesë të botës myslimane dhe arabe.

Netanyahu takon Macronin, nuk pajtohen për Jerusalemin

Evropaelire - 10.12.2017

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka thënë kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se ai duhet të japë shenja tek palestinezët për ta thyer bllokadën në mes të dy palëve.

Lumë protestash kundër njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

Albeu.com - 10.12.2017

Një valë e re protestash kundër vendimit të Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit , shpërthyen të dielën në pjesë të botës myslimane dhe arabe.Forcat ...

Netanyahu takon Macronin, nuk pajtohen për Jerusalemin

Lajmi.net - 10.12.2017

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka thënë kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se ai duhet të japë shenja tek palestinezët për ta thyer bllokadën në mes të dy palëve.

Erdogan: Nuk do të zbatohet lehtë vendimi i SHBA-së për Jerusalemin

Portalb - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendimet që do të mirren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

Kalın: Dënojmë deklaratat e Netanyahut

Zhurnal - 10.12.2017

Kalın: Dënojmë deklaratat e Netanyahut Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, İbrahim Kalın, është shprehur se "Ata që mendojnë se do të bëjnë Kudsin, kibla jonë e parë, kryeqytet të një shteti pushtues ...

Erdogan flet për vendimin e Trump për Jerusalemin

Zhurnal - 10.12.2017

Erdogan flet për vendimin e Trump për Jerusalemin Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendimet që do të merren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë ...

Gazetari kosovar Nebi Qena, protagonisti i konfliktit në Izrael

Telegrafi - 10.12.2017

Në një fotografi të 9 dhjetorit 2017, producenti i AP-së, kosovari Nebi Qena, shihet pranë forcave izraelite të sigurisë gjatë mbulimit të përleshjeve mes palestinezëve dhe forcave izraelite që kanë ...

Gazetari kosovar Nebi Qena, protagonisti i konfliktit në Izrael

Gazeta Express - 10.12.2017

Në një fotografi të 9 dhjetorit 2017, producenti i AP-së, kosovari Nebi Qena, shihet pranë forcave izraelite të sigurisë gjatë mbulimit të përleshjeve mes palestinezëve dhe forcave izraelite që kanë ...

Ministrat arabë e cilësojnë “të paligjshëm” vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Koha.net - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit.

Ministrat arab e cilësojnë të paligjshëm vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Telegrafi - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit.

Protestë e përleshje afër Ambasadës Amerikane në Bejrut

Koha.net - 10.12.2017

Forcat e sigurisë libaneze janë përleshur me demonstruesit afër Ambasadës Amerikane në Bejrut, derisa janë mbajtur protesta kundër vendimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për ...

Erdogan: Nuk do të zbatohet lehtë vendimi i SHBA-së për Jerusalemin

Koha.net - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendimet që do të merren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

Erdogan: Nuk do të zbatohet lehtë vendimi amerikan për Jerusalemin

Telegrafi - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se vendimet që do të merren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

Vazhdojnë protestat kundër njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

Gazeta Express - 10.12.2017

Një valë e re protestash kundër vendimit të Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, shpërthyen të dielën në pjesë të botës myslimane dhe ...

Netanyahu: Palestinezët të përballen me realitetin

Koha.net - 10.12.2017

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu, ka thënë se palestinezët duhet të përballen me realitetin se Jerusalemi është kryeqytet i Izraelit në mënyrë që lëvizet në drejtim të gjetjes së një paqeje.

Haley: Vendimi i Trump për Jerusalemin, avancon procesin e paqes në Lindjen e Mesme!

Telegrafi - 10.12.2017

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, theksoi sot se vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për zhvendosjen e ...

Netanyahu dhe Macroni nuk pajtohen për Jerusalemin

Telegrafi - 10.12.2017

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka thënë kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se ai duhet të japë shenja tek palestinezët për ta thyer bllokadën në mes të dy palëve.

Netanyahu takon presidentin francez, nuk pajtohen për Jerusalemin

BalkanWeb - 10.12.2017

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka thënë kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, se ai duhet të japë shenja tek palestinezët për ta thyer bllokadën në mes të dy palëve.

Gazetari kosovar Nebi Qena – protagonist global i konfliktit në Izrael

Flaka - 10.12.2017

Në kete foto të 9 dhjetorit, 2017 producenti i AP-së ( Associated Press), Nebi Qena, shihet pranë forcave izraelite të sigurisë gjatë mbulimit të përleshjeve mes palestinezëve dhe forcave izraelite ...

Ministrat arabë kundër Trump: Vendimi për Jeruzalemin, i paligjshëm

Java News - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit.

Ministrat arabë: Vendimi i Trump për Jeruzalemin, i paligjshëm!

Durres Lajm - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit.

Ministrat arab e cilësojnë “të paligjshëm” vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Flaka - 10.12.2017

Ministrat e Jashtëm të Ligës Arabe gjatë një takimi në Egjipt, e kanë dënuar vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen e Izraelit si kryeqytet të Jerusalemit, ...

Dhjetëra mijëra izraelitë në protesta kundër Netanyahut

Alb Portali - 10.12.2017

Dhjetëra mijëra izraelitë kanë dalë në rrugët e kryeqytetit Tel Aviv, për të shprehur revoltën e tyre kundër kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, kundër të cilit është nisur një hetim për ...

Erdoğan: Nuk do ta braktisim Kudsin në mëshirën e një vendi vrasës të fëmijëve

Alb Portali - 10.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në një fjalim në kongresin e 6-të të zakonshëm të AK Partisë, në qytetin Sivas, është shprehur: “Kudsi është drita e syve tanë, ne nuk do ta braktisim ...

Efekti Trump: Delegacionet japoneze dhe kineze të teknologjisë së lartë anulojnë vizitat në Izrael

Alb Portali - 10.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit ka dhënë efektet e saj të menjëhershme në vend, shkruan portali izraelit Haaretz, transmeton tesheshi. Loading...

Letër e Dr. Mustafa Çeriç për Presidentin Tramp: Jerusalemi nuk është një cicërimë në Twitter, por ja çfarë…

Alb Portali - 10.12.2017

Loading... Dr. Mustafa Çeriç, një ndër perosnalitetet klerikale më të njohura në rajon e me gjerë, i ka përcjellë një letë Presidentit Trump, si një prej formave reaguese ndaj vendimit të këtij të ...

Letër e Dr. Mustafa Çeriç për Presidentin Tramp: Jerusalemi nuk është një cicërimë në Twitter, por ja çfarë…

Flaka - 10.12.2017

Dr. Mustafa Çeriç, një ndër perosnalitetet klerikale më të njohura në rajon e me gjerë, i ka përcjellë një letë Presidentit Trump, si një prej formave reaguese ndaj vendimit të këtij të fundit për të ...

Fevzo shpjegon çfarë i kanë sugjeruar shërbimet sekrete për veshjet e politikanëve

Gazeta Tema - 10.12.2017

Këtë javë Fevzo ka befasuar gjithë publikun. Ndërkohë që në takimin e tij javor me shërbimet sekrete priteshin lajme të rëndësishme për zhvillimet në botë, ata i paskan ofruar preferencat e tyre për ...

Erdogan “kërcënon” SHBA, për Jerusalemin

Gazeta Tema - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se vendimet që do të merren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

“Vendimi i Trumpit për Jerusalemin s’do të jetë i lehtë”

Java News - 10.12.2017

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se vendimet që do të mirren gjatë takimit në Organizatën për Bashkëpunim Islamik (OIC), do të tregojnë se njohja e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit ...

Sulmohet Izraeli me raketa, ushtria hakmerret duke bombarduar Gazën

Antpress - 10.12.2017

Izraeli ka njoftuar se ka sulmuar një sërë bazash që i përkasin grupit militant Hamas në hakmarrje për sulmet me raketa nga rebelët. Ushtria izraelite ka deklaruar se vendi është sulmuar me raketa, ...

Një ministër izraelit propozon ndërtim të 14.000 shtëpive hebraike në Jerusalem

Zhurnal - 09.12.2017

Një ministër izraelit propozon ndërtim të 14.000 shtëpive hebraike në Jerusalem Në lagjet hebraike në Jerusalemin Lindor planifikohet ndërtim i mijëra shtëpive të reja, publikoi gazeta izraelite ...

OKB-ja e shqetësuar nga rreziku i përshkallëzimit të dhunës në Jerusalem

Zhurnal - 09.12.2017

OKB-ja e shqetësuar nga rreziku i përshkallëzimit të dhunës në Jerusalem OKB-ja është e shqetësuar nga rreziku i një përshkallëzimi të dhunës, pas vendimit të njëanshëm të Donald Trumpit për të ...

Kryetarja e Këshillit Konsultativ të OBI-t thirrje komunitetit ndërkombëtar

Portalb - 09.12.2017

Kryetarja e Këshillit Konsultativ të Grave të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI), Esra Albayrak, paralajmëroi se gratë dhe fëmijët më së shumti do ta paguajnë çmimin e procesit të inicuar nga ...

Protestë në sheshin “Times Square” të Nju Jorkut kundër vendimit të Trump

Lajmi.net - 09.12.2017

Në protesta dolën një numër i madh i palestinezëve dhe muslimanëve të tjerë që jetojnë në SHBA. Ata brohorisnin "Palestina do të lirohet", "Izraeli terrorist, Palestina e lirë", "Rroftë Palestina" ...

Vendimi për Jerusalemin, protesta para Shtëpisë së Bardhë

Portalb - 09.12.2017

Disa qindra myslimanë mbrëmë mbajtën lutje para Shtëpisë së Bardhë, duke e shprehur në këtë mënyrë protestën e tyre për shkak të vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp për njohjen e ...

Sulmohet Izraeli me raketa, ushtria hakmerret duke bombarduar Gazën

Lajm - 09.12.2017

Izraeli ka njoftuar se ka sulmuar një sërë bazash që i përkasin grupit militant Hamas në hakmarrje për sulmet me raketa nga rebelët. Ushtria izraelite ka deklaruar se vendi është sulmuar me raketa, ...

Lideri i Autoritetit Palestinez nuk do të takohet me nënpresidentin amerikan Pence

Evropaelire - 09.12.2017

Lideri i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas nuk do të takohet me nënpresidentin e Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, gjatë një vizite që Pence do ta ketë në Izrael.

Lufte me raketa ne Gaza, Izraeli i kundërpërgjigjet Hamas-it

Ina - 09.12.2017

Përshkallëzohen më tej tensionet pas “të premtes së zemërimit” me protesta të dhunshme ku humben jetën 2 persona. Mbrëmjen e djeshme Hamasi ka sulmuar me raketa nga Rripi i Gazës në drejtim të ...

Dy të vdekur gjatë sulmeve ajrore izraelite në Rripin e Gazës

Portalb - 09.12.2017

Dy pjesëtarë të Lëvizjes islamike radikale të rezistencës palestineze (Hamas) e humbën jetën sot gjatë sulmeve izraelite ajrore në pjesën qendrore të Rripit të Gazës.

Jerusalemi kryeqytet, Palestina anulon takimin me zëvendëspresidentin amerikan

Lajmi.net - 09.12.2017

Presidenti palestinez, Mahmud Abbas nuk do ta presë zëvendëspresidentin amerikan, Mike Pence, njoftoi sot një këshilltar i presidentit palestinez, pas vendimit amerikan për të shpallur njëanshmërisht ...

Erdogan kërkon të udhëheqë reagimin mysliman ndaj çështjes së Jerusalemit

SOT - 09.12.2017

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan, po kërkon të vihet në krye të reagimit të vendeve islamike ndaj vendimit të SHBA për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit, duke koordinuar lëvizjet mes ...

Jerusalemi kryeqytet, Palestina anulon takimin me zv/presidentin amerikan

Albeu.com - 09.12.2017

Presidenti palestinez , Mahmud Abbas nuk do ta presë zv/presidentin amerikan , Mike Pence. Lajmin e ka bërë të ditur një këshilltar i presidentit palestinez , pas vendimit të presidentit amerikan për ...

Sulmet ajrore izraelite bombardojnë palestinezët në Gaza

SOT - 09.12.2017

Forcat izraelite bombarduan paraditen e së shtunës një sërë bazash në Gaza që janë nën kontrollin e grupit militant Hamas. Agjensia Reuters raporton se nga bombardimet kanë mbetur të vdekur dy ...

Malajzi, Indonezi, mijëra protestues kundër vendimit të Trump pro Izraelit

SOT - 09.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e izraelit, ka shkaktuar një valë protestash në vendet aziatike me shumicë myslimane, duke mbajtur slogante anti ...

Mijëra protestues në Azi kundër vendimit të Trump pro Izraelit

Albeu.com - 09.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e izraelit, ka shkaktuar një valë protestash në vendet aziatike me shumicë myslimane, duke mbajtur slogante anti ...

Paris: Protestohet para vizitës së kryeministrit izreaelit Netanyahu

Evropaelire - 09.12.2017

Qindra aktivistë pro-palestinezë kanë protestuar sot në Paris, kundër vizitës së planfikikuar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë ditës së diel në Francë.

Paris: Protestohet para vizitës së kryeministrit izreaelit Netanyahu

Lajmi.net - 09.12.2017

Qindra aktivistë pro-palestinezë kanë protestuar sot në Paris, kundër vizitës së planfikikuar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë ditës së diel në Francë.

Tronditja që solli Trump; Përse presidenti zgjodhi Jerusalemin

Lajmi.net - 09.12.2017

Donald Trump bëri me Jerusalemin atë që ka treguar se di të bëjë më mirë: Të trondisë, të shokojë, të befasojë e në fund, të arrijë atë që do e të përmbushë ato që po dëshmon se i ka shumë për zemër: ...

Konflikti për Jerusalemin, dy të vdekur e qindra të plagosur në Palestinë

Albeu.com - 09.12.2017

Goma makinash që digjen, gurë që hidhen anë e mbanë: Pas njohjes së Jerusalemit nga SHBA-të si kryeqytet i Izraelit vendi i shenjtë po tronditet nga trazirat.

Abbas anulon takimin me zëvendëspresidentin amerikan, Pence

Alsat - 09.12.2017

Presidenti palestinez, Mahmud Abbas nuk do ta presë zëvendëspresidentin amerikan, Mike Pence, njoftoi sot një këshilltar i presidentit palestinez, pas vendimit amerikan për të shpallur njëanshmërisht ...

Në Kuds, Bregun Perëndimor dhe Gaza, mbi 90 palestinezë të plagosur

Portalb - 09.12.2017

Gjatë protestave të sotme në Kudsin Lindor, Bregun Perëndimor dhe Gaza, për shkak të vendimit të Presidentit të SHBA-ve Donald Trump për të njohur Kudsin si kryeqytet të Izraelit, janë plagosur të ...

Putin viziton Turqinë për të biseduar për situatën në Lindjen e Mesme

Telegrafi - 09.12.2017

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili tashmë ka të caktuar një vizitë në Egjipt më 11 dhjetor, do të udhëtojë në të njëjtën ditë edhe në Turqi, për bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip ...

Izraeli sulmohet me raketa, ushtria hakmerret duke bombarduar Gazën

Koha.net - 09.12.2017

Izraeli ka njoftuar se ka sulmuar një sërë bazash që i përkasin grupit militant Hamas në hakmarrje për sulmet me raketa nga rebelët. Ushtria izraelite ka deklaruar se vendi është sulmuar me raketa, ...

Sulmohet Izraeli me raketa, ushtria hakmerret duke bombarduar Gazën

Telegrafi - 09.12.2017

Izraeli ka njoftuar se ka sulmuar një sërë bazash që i përkasin grupit militant Hamas në hakmarrje për sulmet me raketa nga rebelët. Ushtria izraelite ka deklaruar se vendi është sulmuar me raketa, ...

Lideri i Autoritetit Palestinez nuk do të takohet me nënpresidentin amerikan Pence

Koha.net - 09.12.2017

Lideri i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas nuk do të takohet me nënpresidentin e Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, gjatë një vizite që Pence do ta ketë në Izrael.

Grindja për Jerusalemin: Dy të vdekur qindra të plagosur

Koha.net - 09.12.2017

Goma makinash që digjen, gurë që hidhen anë e mbanë: Pas njohjes së Jerusalemit nga SHBA-ja si kryeqytet i Izraelit vendi i shenjtë po tronditet nga trazirat.

Grindja për Jerusalemin me dy të vdekur qindra të plagosur

Telegrafi - 09.12.2017

Goma makinash që digjen, gurë që hidhen anë e mbanë: Pas njohjes së Jerusalemit nga SHBA-ja si kryeqytet i Izraelit vendi i shenjtë po tronditet nga trazirat.

Mahmud Abbas nuk do të Takohet me Nënkryetarin Amerikan

Telegrafi - 09.12.2017

Lideri i Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas, nuk do të takohet me nënpresidentin e Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, gjatë një vizite që Pence do ta ketë në Izrael.

Netanyahu viziton Francën të dielën, aktivistët pro-palestinezë protestojnë në Paris

BalkanWeb - 09.12.2017

FRANCE- Qindra aktivistë pro-palestinezë kanë protestuar sot në Paris, kundër vizitës së planfikikuar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë ditës së diel në Francë.

Një fund i hipokrizisë

Telegrafi - 09.12.2017

Rainer Hermann Ka një sërë temash, për të cilat kërkohet hipokrizi. Ndër to bën pjesë edhe diskutimi, nëse Turqia duhet të bëhet anëtare e BE-së, por në to bën pjesë edhe i ashtuquajturi proces i ...

Përplasjet në Jerusalem për deklaratën e Trump, Putin vizitë urgjente në Turqi për të adresuar situatën

Gazeta Tema - 09.12.2017

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili tashmë ka të caktuar një vizitë në Egjipt më 11 dhjetor, do të udhëtojë në të njëjtën ditë edhe në Turqi, për bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip ...

Sulmohet Izraeli me raketa, ushtria hakmerret duke bombarduar Gazën

Flaka - 09.12.2017

Izraeli ka njoftuar se ka sulmuar një sërë bazash që i përkasin grupit militant Hamas në hakmarrje për sulmet me raketa nga rebelët. Ushtria izraelite ka deklaruar se vendi është sulmuar me raketa, ...

Pas sulmeve me raketë, Izraeli sulmon vendet e Hamasit në Gaza

Alb Portali - 09.12.2017

Loading... Izraeli ka thënë se ka shënjestruar vendet në Gaza që u përkasin grupit militant Hamas, si kundërpërgjigjie ushtarake ndaj sulmeve me raketa.

Kanada, muslimanët kundër vendimit të SHBA-ve për Jerusalemin

Alb Portali - 09.12.2017

Në qytetin Montreal të Kanadasë është protestuar kundër vendimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA). Loading...

Gazë, ushtria izraelite sulmon protestuesit palestinezë

Alb Portali - 09.12.2017

Loading... Ushtria izraelite ka ndërhyrë në protestat në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, të cilat po mbahen për të kundërshtuar vendimin e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit… ...

Protestë në sheshin “Times Square” të New Yorkut kundër vendimit të Trump

Alb Portali - 09.12.2017

Mijëra njerëz u mblodhën në sheshin “Times Square” të New York-ut në SHBA për të kundërshtuar vendimin e presidentit të SHBA-së Donald Trump, me të cilën e njohu Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Shpërthejnë protestat në Francë kundër vizitës së Netanyahut

Java News - 09.12.2017

Qindra aktivistë pro-palestinezë kanë protestuar sot në Paris, kundër vizitës së planfikikuar të kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu gjatë ditës së diel në Francë.

Tronditja që solli Trump; Përse presidenti zgjodhi Jerusalemin

Flaka - 09.12.2017

Donald Trump bëri me Jerusalemin atë që ka treguar se di të bëjë më mirë: Të trondisë, të shokojë, të befasojë e në fund, të arrijë atë që do e të përmbushë ato që po dëshmon se i ka shumë për zemër: ...

Në Kuds, Bregun Perëndimor dhe Gaza, mbi 90 palestinezë të plagosur

Flaka - 09.12.2017

Gjatë protestave të sotme në Kudsin Lindor, Bregun Perëndimor dhe Gaza, për shkak të vendimit të Presidentit të SHBA-ve Donald Trump për të njohur Kudsin si kryeqytet të Izraelit, janë plagosur të ...

Jerusalemi kryeqytet i Izraelit! A po rrezikohet paqja në botë nga vendimi i Trumpit?

Lajmi.net - 08.12.2017

Vendimi i Presidentit Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit ka njëfarë kuptimi interesant dhe po konsiderohet tejet i rrezikshëm. Si një çështje praktike, Jerusalemi Perëndimor ka ...

Me këtë vendim Çekia e bën edhe më lëmsh situatën për Jerusalemin

Almakos - 08.12.2017

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton AA.

Kur shqiptarët sundonin Jeruzalemin: Sollën paqe dhe barazi për të gjithë

Albeu.com - 08.12.2017

Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri në vitin 1840. Sulltani i perandorisë që shtrihej në tre kontinente, asaj Otomane, Mahmudi II, ndonëse me masakrën e 10 ...

Reagojnë terroristët: Të gjithë myslimanët të marrin armët dhe të mbrojnë Jeruzalemin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.12.2017

Njoftimi i Presidentit Trump se SHBA e njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe se do të dërgojë ambasadën amerikane atje mund të shënojë një fazë kritike në luftimin e terrorizmit në botë.

Izraeli rrit numrin e policëve në Jerusalemin Lindor

Zhurnal - 08.12.2017

Izraeli rrit numrin e policëve në Jerusalemin Lindor Drejtoria e Policisë së Izraelit ka njoftuar se ka përcaktuar policë shtesë në Jerusalemin Lindor i cili ndodhet nën pushtim dhe se policia është ...

Protesta masive kundër vendimit të Trampit për Jerusalemin

Portalb - 08.12.2017

Mijëra persona në Indonezi dhe Malajzi u bashkëngjitën në demonstratat kundër vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit, ndërsa autoritetet e ...

Izraeli planifikon ndërtimin e 7 mijë banesave të reja në Jerusalemin Lindor

Portalb - 08.12.2017

Autoritetet izraelite, pas vendimit të presidentit të SHBA-ve për Jerusalemin, planifikojnë ndërtimin e 7 mijë banesave të reja në vendbanimet hebreje në Jerusalemin Lindor, i cili ndodhet nën ...

Zv/ministri i Punëve të Jashtme: Palestinezët pro serbë, kundër Kosovës

Lajmi.net - 08.12.2017

Zv/ministri i Punëve të Jashtme në Republikën e Kosovës, Anton Berisha duke komentuar deklaratat e ambasadorit palestinez në Beograd, ka thënë se Palestina po vazhdon politikën e saj antishqiptare.

Zv/ministri i Punëve të Jashtme: Palestinezët pro serbë, kundër Kosovës

Zhurnal - 08.12.2017

Zv/ministri i Punëve të Jashtme: Palestinezët pro serbë, kundër Kosovës Zv/ministri i Punëve të Jashtme në Republikën e Kosovës, Anton Berisha duke komentuar deklaratat e ambasadorit palestinez në ...

Palestinezët ‘pushtojnë’ Jerusalemin, Izraeli mobilizon ushtrinë dhe policinë

Lajmi.net - 08.12.2017

Forcat izraelite janë në gatishmëri të lartë për protestat e dhunshme në Jerusalem dhe Bregun Perëndimor , kundër njohjes se qytetit historik si kryeqyteti i Izraelit.

Kështu e arrestojnë 20 ushtarë izraelitë një fëmijë të mitur

Lajmi.net - 08.12.2017

Një 14 vjecar nga Pakistani është arrestuar nga një grup ushtarësh izraelit në Jerusal Siç shihet në fotografi, 20 ushtarë izraelitë me armë në duar arrestuan 14 vjeçarin palestinezm Jacsi.

Veprimtari i LPK-së përkrahë shpalljen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit

Lajm - 08.12.2017

Ibrahim Kelmendi Ndoshta në vitin 621 Muhamedi duhet të ketë ëndërruar një ndodhi “pikante” – fluturimin e tij në Jerusalem, më një kafshë të ngjashme me mushkën, e quajtur burjak.

Përleshje në Jerusalem dhe në Bregun Perëndimor pas lutjes të së premtes

Portalb - 08.12.2017

Në qytetin e vjetër të Jerusalemit dhe rrethinë sot shpërthyen përleshje mes policëve izraelitë dhe disa grupeve palestinezë, të cilët protestojnë kundër vendimit të SHBA-së që ta njohin qytetin si ...

Pas faljes së xhumasë, në shumë vende myslimane janë organizuar protesta kundër vendimit të Trumpit për Jerusalemin ...

Ina - 08.12.2017

Pas faljes së xhumasë, myslimanët në mbarë botën janë duke shprehur pakënaqësinë e tyre pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump, për ta njohur qytetin e Jerusalemit si kryeqytet të ...

Shkup, tubim kundër vendimit të presidentit Trump për Jerusalemin

Lajmi.net - 08.12.2017

Në organizim të një grupi studentësh turq që studiojnë në Maqedoni, para xhamisë Murat Pasha në Çarshinë e Vjetër të Shkupit u mbajt tubim kundër vendimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump për ...

Përleshje në Bregun Perëndimor, protesta në vendet islamike

Zhurnal - 08.12.2017

Përleshje në Bregun Perëndimor, protesta në vendet islamike Forcat e sigurimit palestinez dhe izraelit janë përleshur sot në Bregun Perëndimor, ndërsa në vendet islamike u protestua ndaj vendimit të ...

Shënohet viktima e parë, ushtarët izraelitë qëllojnë për vdekje palestinezin (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.12.2017

Ushtarët izraelitë vranë një palestinez sot në afërsi të kufirit të Gazës në protestat të cilat u zhvilluan sot pas njohjes së presidentit amerikan Donald Trump të Jeruzalemit si kryeqyteti i ...

Mes SHBA-ve dhe BE-së, Shqipëria ende pa qëndrim zyrtar për Jerusalemin

Lajm - 08.12.2017

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin.

Protestë në Stamboll: Jerusalemi është krenaria e myslimanëve

Portalb - 08.12.2017

Protestë kundër vendimit të SHBA-së për njohjen e Jerusalemit kryeqytet të Izraelit u organizua sot para xhamisë së Stambollit, Fatih. Siç njoftoi televizioni turk NTV, në protesta marrin pjesë një ...

Shkup, tubim kundër vendimit të presidentit Trump për Jerusalemin

Almakos - 08.12.2017

Në organizim të një grupi studentësh turq që studiojnë në Maqedoni, para xhamisë Murat Pasha në Çarshinë e Vjetër të Shkupit u mbajt tubim kundër vendimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump për ...

Përleshjet e përgjakshme në Gaza, ushtarët izraelitë vrasin një palestinez

Albeu.com - 08.12.2017

Ushtarët izraelitë kanë vrarë një palestinez në afërsi të kufirit të Gazës, mes përleshjeve pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit.

(VIDEO) Shkup, protesta kundër njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

Lajm - 08.12.2017

Një grup studentësh në Shkup kanë reaguar ndaj vendimit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Nëpërmjet një proteste të qetë që u mbajt sot pasdite para xhamisë Murat Pasha, ata ...

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Lajm - 08.12.2017

Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri në vitin 1840. Sulltani i perandorisë që shtrihej në tre kontinente, asaj Otomane, Mahmudi II, ndonëse me masakrën e 10 ...

Jerusalem, vijojnë përleshjet në Bregun Perëndimor për vendimin e Trump

SOT - 08.12.2017

Forcat Izraelite u përleshën sërish me protestuesit sot në Bregun Perëndimor pas shpalljes së SHBA të Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit. Demonstruesit në Betlehem lëshuan gurë ndaj ushtarëve, të ...

Protestë në Stamboll: Jerusalemi është krenaria e myslimanëve

Zhurnal - 08.12.2017

Protestë në Stamboll: Jerusalemi është krenaria e myslimanëve Protestë kundër vendimit të SHBA-së për njohjen e Jerusalemit kryeqytet të Izraelit u organizua sot para xhamisë së Stambollit, Fatih.

Tilerson: Për statusin final të Jerusalemit do të vendosin Izraeli dhe palestinezët

Portalb - 08.12.2017

Vendimi përfundimtar për statusin e Jerusalemit do të varet nga negociatat midis izraelitëve dhe palestinezëve, deklaroi sot sekretari shtetëror amerikan, Reks Tilerson.

Një palestinez u qëllua për vdekje në Gaza nga ushtria izraelite

Lajmi.net - 08.12.2017

Ministria e shëndetësisë palestineze tregoi se një palestinez u qëllua për vdekje në Gaza nga ushtria izraelite të premten. Protestuesit palestinezë u përleshën me trupat izraelite anembanë Bregut ...

Turq dhe shqiptarë protestuan në Shkup kundër Amerikës – VIDEO

Shqipmedia - 08.12.2017

Një grup studentësh në Shkup kanë reaguar ndaj vendimit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Nëpërmjet një proteste të qetë që u mbajt sot pasdite para xhamisë Murat Pasha, ata ...

Egjipt, protestë pranë xhamisë Al Azhar kundër deklaratës së Trumpit për Jerusalemin

Lajmi.net - 08.12.2017

Në predikimin e tij të premten, zëdhënësi i Al-Azharit, Abbas Shuman, e përshkroi deklaratën e presidentit Trump si "ligjërisht të pavlefshme" Më shumë se dy mijë persona organizuan një demonstratë ...

Vazhdojnë protestat kundër vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Evropaelire - 08.12.2017

Mijëra palestinezë, për të dytën ditë me radhë, protestuan në Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës dhe Jerusalemin Lindor për shkak të shpalljes së Jeresualemit kryeqytet nga presidenti i Shteteve të ...

Kryeministri kanadez Trudeau: Ambasada jonë mbetet në Tel Aviv, jo në Jerusalim

Lajm - 08.12.2017

Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump i cili njoftoi një ditë më ...

Protestat në Gaza, të paktën një palestinez i vrarë nga ushtarët izraelitë

SOT - 08.12.2017

Një protestues palestinez është vrarë sot nga ushtarët izraelitë, gjatë protestave të ashpra kundër vendimit të SHBA për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të shtetit të hebrenjve.

Vendet e Amerikës Latine kundërshtojnë vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

Portalb - 08.12.2017

Vendet e Amerikës Latine dhe Karaibeve u shprehën fuqishëm kundër vendimit të SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe planet e saj për të zhvendosur ambasadën amerikane në këtë ...

Gazetarët që ndjekin situatën, objektiv i policisë izraelite

Zhurnal - 08.12.2017

Gazetarët që ndjekin situatën, objektiv i policisë izraelite Në ndërhyrjet e sotshme të policisë izraelite ndaj protestuesve palestinez 213 persona janë lënduar, 10 prej tyre gazetare dhe ...

Protestat në Jerusalem dhe Bregun Perëndimor, 67 të plagosur

Zhurnal - 08.12.2017

Protestat në Jerusalem dhe Bregun Perëndimor, 67 të plagosur Është rritur në 67 numri i palestinezëve të plagosur nga ndërhyrjet e ushtarëve izraelitë në protestat e organizuara në Jerusalem dhe ...

Vendet e Amerikës Latine kundërshtojnë vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

Zhurnal - 08.12.2017

Vendet e Amerikës Latine kundërshtojnë vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin Vendet e Amerikës Latine dhe Karaibeve u shprehën fuqishëm kundër vendimit të SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet ...

Vazhdojnë protestat kundër vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Lajmi.net - 08.12.2017

Mijëra palestinezë, për të dytën ditë me radhë, protestuan në Bregun Perëndimor, Rripin e Gazës dhe Jerusalemin Lindor për shkak të shpalljes së Jeresualemit kryeqytet nga presidenti i Shteteve të ...

Studentët turq në Shkup protestojnë kundër presidentit Tramp për Jeruzalemin (Foto+Video)

Almakos - 08.12.2017

Protestën e sotme në Çarshinë e vjetër të Shkupit pas lutjes së Xhumasë, kundër vendimit të presidentit Donalld Tramp për bartjen e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në qytetin e shenjtë të ...

Studentët turq në Shkup protestojnë kundër presidentit Tramp për Jeruzalemin (Foto/Video)

Lajm - 08.12.2017

Protestën e sotme në Çarshinë e vjetër të Shkupit pas lutjes së Xhumasë, kundër vendimit të presidentit Donalld Tramp për bartjen e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në qytetin e shenjtë të ...

Trudeau kundër Trump: Ambasada kanadeze nuk lëviz nga Tel Avivi

Lajmi.net - 08.12.2017

Kryeministri kanadez Justin Trudeau e bëri të qartë të enjtes se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke vendosur kështu kundër fqinjit dhe aleatit të vet, Shtetet e Bashkuara.

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Almakos - 08.12.2017

Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri në vitin 1840. Sulltani i perandorisë që shtrihej në tre kontinente, asaj Otomane, Mahmudi II, ndonëse me masakrën e 10 ...

Protestat në Jerusalem dhe Bregun Perëndimor, 67 të plagosur

Portalb - 08.12.2017

Është rritur në 67 numri i palestinezëve të plagosur nga ndërhyrjet e ushtarëve izraelitë në protestat e organizuara në Jerusalem dhe Bregun Perëndimor kundër vendimit të Shteteve të Bashkuara të ...

Trudeau kundër Trump: Ambasada kanadeze nuk lëviz nga Tel Avivi

Lajm - 08.12.2017

Kryeministri kanadez Justin Trudeau e bëri të qartë të enjtes se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke vendosur kështu kundër fqinjit dhe aleatit të vet, Shtetet e Bashkuara.

Putin viziton Turqinë "për të adresuar situatën në Lindjen e Mesme"

Evropaelire - 08.12.2017

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili tashmë ka të caktuar një vizitë në Egjipt më 11 dhjetor, do të udhëtojë në të njëjtën ditë edhe në Turqi, për bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip ...

OKB, e shqetësuar nga rreziku i përshkallëzimit të dhunës në Lindjen e Mesme

Albeu.com - 08.12.2017

OKB është e shqetësuar nga rreziku i një përshkallëzimi të dhunës, pas vendimit të njëanshëm të Donald Trumpit për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, theksoi në Këshillin e Sigurimit , ...

OKB, Këshilli i Sigurimit dënon lëvizjen e Trump për Jerusalemit

SOT - 08.12.2017

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara u mblodh sonte në një sesion emergjent për të diskutuar lëvizjen e presidentit amerikan për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, çka ka nxitur ...

Putin viziton Turqinë “për të adresuar situatën në Lindjen e Mesme”

Lajmi.net - 08.12.2017

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili tashmë ka të caktuar një vizitë në Egjipt më 11 dhjetor, do të udhëtojë në të njëjtën ditë edhe në Turqi, për bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip ...

Putin viziton Turqinë “për të adresuar situatën në Lindjen e Mesme”

Portalb - 08.12.2017

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili tashmë ka të caktuar një vizitë në Egjipt më 11 dhjetor, do të udhëtojë në të njëjtën ditë edhe në Turqi, për bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip ...

E premtoi Clinton, George W.Bush, Obama, por e bën realitet Trump (VIDEO)

Albeu.com - 08.12.2017

Në vitin 2016, Presidenti aktual i SHBA-ve, Donald Trump , njoftoi se është koha që të njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit . ai plotësoi një premtim tjetër të fushatës.

Një ministër izraelit propozon ndërtim të 14.000 shtëpive hebraike në Jerusalem

Portalb - 08.12.2017

Në lagjet hebraike në Jerusalemin Lindor planifikohet ndërtim i mijëra shtëpive të reja, publikoi gazeta izraelite “Maariv”. Gazeta i referohet programit, të propozuar nga ministri i Ndërtimtarisë ...

Zv/presidenti amerikan nuk është i mirëpritur në Palestinë

Albeu.com - 08.12.2017

Zëvendëspresidenti i SHBA-ve nuk është i mirëpritur në Palestinë, tha një zyrtar i lartë i Partisë Palestineze në pushtet, Fatah. Reagimi vjen si përgjigje ndaj vendimit të Uashingtonit për të njohur ...

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Telegrafi - 08.12.2017

Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri në vitin 1840. Sulltani i perandorisë që shtrihej në tre kontinente, asaj Otomane, Mahmudi II, ndonëse me masakrën e 10 ...

Me këtë vendim Çekia e bën edhe më lëmsh situatën për Jerusalemin

Gazeta Express - 08.12.2017

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton ...

Vendimi i Trump për Jerusalemin, Hamasi palestinez: Kryengritje të re kundër Izraelit

BalkanWeb - 08.12.2017

Hamasi ka bërë thirrje për një kryengritje të re kundër Izraelit pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin hebre.

Zëvendësministri Berisha: Palestinezët janë antishqiptarë

Gazeta Express - 08.12.2017

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Anton Berisha, në një postim në Facebook, ka komentuar qëndrimin e Ambasadorit palestinez në Beograd, i cili dje e siguroi Presidentin e Serbisë ...

“Jerusalemi”: SHBA paralajmëron Abbas, Hamas thirrje për intifadë të re

Telegrafi - 08.12.2017

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar palestinezët të mos anulojnë bisedimet me zv/presidentin Mike Pence, pasi Uashingtoni njohu Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Lavrov: Vendimi i SHBA-së për Jerusalemin kundër logjikës së shëndoshë

Koha.net - 08.12.2017

Shefi i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, deklaroi sot se vendimi i SHBA-së për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit “është kundër logjikës së shëndoshë”.

Pas faljes së xhumasë, në shumë vende myslimane janë organizuar protesta kundër vendimit të Trumpit për Jerusalemin ...

Telegrafi - 08.12.2017

Pas faljes së xhumasë, myslimanët në mbarë botën janë duke shprehur pakënaqësinë e tyre pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump, për ta njohur qytetin e Jerusalemit si kryeqytet të ...

Përleshje në Bregun Perëndimor, protesta në vendet islamike

Koha.net - 08.12.2017

Forcat e sigurimit palestinez dhe izraelit janë përleshur sot në Bregun Perëndimor, ndërsa në vendet islamike u protestua ndaj vendimit të presidentit të SHBA-së Donald Trump për të njohur ...

Bashkësia Islame e Kosovës s’ka koment për Jerusalemin

Gazeta Express - 08.12.2017

Njohja e Jerusalemit nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës si kryeqytet i Izraelit, ka bërë bujë të madhe në gjithë vendet e botës, duke nxitur reagime të shumta ndaj vendimit të Presidentit ...

VIDEO/ Vendimi i Trump për Jerusalemin, 2 palestinezë të vrarë në protestat e dhunshme

BalkanWeb - 08.12.2017

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në Rripin e Gazës mes palestinezëve dhe forcave të sigurisë në Izrael, pasi presidenti Donald Trump vendosi të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Në Shkup u protestua në mbështetje të Palestinës (Video)

Telegrafi - 08.12.2017

Tv Shenja njofton se një grup studentësh në Shkup kanë reaguar ndaj vendimit për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Nëpërmjet një proteste të qetë që u mbajt sot pasdite para xhamisë ...

Vendet e Amerikës Latine kundërshtojnë vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

Telegrafi - 08.12.2017

Vendet e Amerikës Latine dhe Karaibeve u shprehën fuqishëm kundër vendimit të SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe planet e saj për të zhvendosur ambasadën amerikane në këtë ...

Rusia: Vendimi i SHBA për Jerusalemin, në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet

BalkanWeb - 08.12.2017

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, sot në Vjenë deklaroi se vendimi i SHBA-ve i cili njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, është në kundërshtim me marrëveshjet, raporton Anadolu Agency (AA).

OKB-ja e shqetësuar nga rreziku i përshkallëzimit të dhunës në Lindjen e Mesme

Telegrafi - 08.12.2017

OKB-ja është e shqetësuar nga rreziku i një përshkallëzimi të dhunës, pas vendimit të njëanshëm të Donald Trumpit për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, theksoi në Këshillin e Sigurimit, ...

Lidhje e drejtpërdrejtë nga Jeruzalemi për ABC News

ABC News - 08.12.2017

Lidhje e drejtpërdrejtë me Jerusalemin. Gazetari Ibrahim Husseini rrëfen për ABC News situatën në Jerusalem dhe përshkallëzimin e ...

Palestinezët dhe Izraelitët lëshojnë raketa kundër njëri-tjetrit

ABC News - 08.12.2017

Palestinezët dhe Izraelitët kanë lëshuar raketa kundër njëri-tjetrit duke ndezur kështu konfliktin mes tyre. Ky përshkallëzim erdhi pas njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit nga SHBA.

Putin viziton Turqinë “për të adresuar situatën në Lindjen e Mesme”

BalkanWeb - 08.12.2017

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili tashmë ka të caktuar një vizitë në Egjipt më 11 dhjetor, do të udhëtojë në të njëjtën ditë edhe në Turqi, për bisedime me presidentin turk, Recep Tayyip ...

Chicago, protesta kundër vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Alb Portali - 08.12.2017

Disa mijëra protestues u mblodhën mbrëmë në rrugët e Chicagos në SHBA për të protestuar kundër vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, ...

Çekia habit me vendimin për Jerusalemin, e njeh kryeqytet të dyfishtë

Java News - 08.12.2017

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherësh kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton AA.

Izraeli planifikon ndërtimin e 7 mijë banesave të reja në Jerusalemin Lindor

Alb Portali - 08.12.2017

Autoritetet izraelite, pas vendimit të presidentit të SHBA-ve për Jerusalemin, planifikojnë ndërtimin e 7 mijë banesave të reja në vendbanimet hebreje në Jerusalemin Lindor, i cili ndodhet nën ...

Lavrov: Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin, në kundërshtim me të gjitha marrëveshjet

Alb Portali - 08.12.2017

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov, sot në Vjenë deklaroi se vendimi i SHBA-ve i cili njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, është në kundërshtim me marrëveshjet, raporton Anadolu Agency (AA).

Jerusalemi – kryeqytet i Izraelit, Mogherini: vendimi i Trumpit na sjellë në periudha të errëta

Alb Portali - 08.12.2017

Loading... Vendimi i presidentit, Donald Trump, për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraeli është shqetësues… Kështu u tha gazetarëve përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Politikë të ...

Kur shqiptarët sundonin Jeruzalemin: Sollën paqe dhe barazi për të gjithë

Alb Portali - 08.12.2017

Loading... Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri në vitin 1840. Sulltani i perandorisë që shtrihej në tre kontinente, asaj Otomane, Mahmudi II, ndonëse me ...

Kryeministri kanadez: Ambasada jonë nuk lëviz nga Tel Avivi

Java News - 08.12.2017

Kryeministri kanadez Justin Trudeau e bëri të qartë se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke vendosur kështu ndryshe nga Shtetet e Bashkuara.

Vazhdojnë protestat në Stamboll kundër vendimit të SHBA-ve për Jerusalemin

Alb Portali - 08.12.2017

Qytetarë dhe organizata të ndryshme civile sot po mblidhen në xhaminë Fatih në Stamboll të Turqisë, për të protestuar kundër vendimit të SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, ...

Si duhet kuptuar vendimi i Trump për Jerusalemin

Java News - 08.12.2017

Nga Edon Qesari Duke qenë se djalli qëndron pas detajeve, cilido që mendon se brirët e tij qëndrojnë pas një paruke verdhacuke që ka zënë karrigen e Shtëpisë së Bardhë, nevojitet që të dijë se njohja ...

Lavrov: Vendimi i SHBA-së për Jerusalemin kundër logjikës së shëndoshë

Flaka - 08.12.2017

Shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, deklaroi sot se vendimi i SHBA-së për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit “është kundër logjikës së shëndoshë”.

Qëndrimi i Maqedonisë për Jerusalemin, diplomatët me pikëpamje të njëjta si BE

Flaka - 08.12.2017

Kështu protestuan një grup të rinjsh në çarshinë e Shkupit pas vendimit të Presidentit Tramp për të pranuar Jerusalemin si kryeqytet të ri të Izraelit.

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Bota.al - 08.12.2017

Qyteti i Shenjtë i Jerusalemit ka qenë zotërim i shqiptarëve nga viti 1831 deri në vitin 1840. Sulltani i perandorisë që shtrihej në tre kontinente, asaj Otomane, Mahmudi II, ndonëse me masakrën e 10 ...

Shkup, tubim kundër vendimit të presidentit Trump për Jerusalemin

Antpress - 08.12.2017

Në organizim të një grupi studentësh turq që studiojnë në Maqedoni, para xhamisë Murat Pasha në Çarshinë e Vjetër të Shkupit u mbajt tubim kundër vendimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump për ...

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, por çfarë në fakt e bën Jerusalemin kaq të shenjtë?

Almakos - 07.12.2017

Presidenti amerikan Donald Trump ka njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe ka njoftuar se në këtë qytet do të vendoset selia e re diplomatike e SHBA-ve.

Yıldırım: Vendimi për Jerusalemin goditje e rëndë ndaj procesit të paqes

Almakos - 07.12.2017

“Ky vendim është një goditje e rëndë ndaj përpjekjeve për paqe mes Palestinës dhe Izraelit si dhe ndaj procesit të paqes në Lindjen e Mesme”, tha Yıldırım Kryeministri i Turqisë, Binali Yıldırım ...

Turqia dënon njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga SHBA

Almakos - 07.12.2017

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë e ka dënuar dhe pritur me shqetësim të madh deklaratën e papërgjegjshme të qeverisë amerikane që “njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe se ambasadën e ...

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Portalb - 07.12.2017

Tetë vende nga Këshilli 15-anëtarësh i sigurimit të KB-së mbrëmë kërkuan konvokimin e mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit, pas vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë ...

Departamenti Shtetëror kërkon anulimin e vizitave të diplomatëve të tyre në Izrael, Jerusalem dhe Bregun perëndimor ...

Idividi - 07.12.2017

Uashington, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Departamenti Shtetëror dërgoi telegram deri tek misionet e veta diplomatike në botë me të cilin urdhëroi që nëpunësit në to t'i anulojnë udhëtimet në Izrael, ...

Abas: SHBA-ja nuk mund të jetë ndërmjetësuese paqësore

Idividi - 07.12.2017

Ramallah, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Presidenti palestinez Mahmud Abas e dënoi vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit.

Reagime pas vendimit të Trampit për njohjen e Jerusalemit

Idividi - 07.12.2017

Tel Aviv, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Tramp për ta njohur Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit me reagime u lajmëruan presidenti izraelit, Reuven Revlin dhe ...

Netanjahu: Vendimi i Trampit për Jerusalemin është "historik"

Idividi - 07.12.2017

Tel Aviv, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu e kualifikon si "historik" vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të ...

Trampi e njohu Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit

Idividi - 07.12.2017

Uashington, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Është koha që Jerusalemi të njihet si kryeqytet i Izraelit, deklaroi sot presidenti amerikan Donald Tramp. "Publikimi im i sotëm e shënon fillimin e periudhës së re ...

Palestinezët bëjnë thirrje në grevë të përgjithshme dhe protesta për shkak të vendimit të Trampit për Jerusalem

Idividi - 07.12.2017

Gazë, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Organizata palestineze dhe islamike kanë bërë thirrje sot që të mbahen grevë e përgjithshme dhe mitingje protestuese, si përgjigje e vendimit të presidentit amerikan ...

Tilerson: Puna për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Aviv në Jerusalem fillon menjëherë

Idividi - 07.12.2017

Kaizerslautern, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson deklaroi se Departamenti i shtetit menjëherë do të fillojë me përgatitjet për ta realizuar vendimin e presidentit ...

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Idividi - 07.12.2017

Nju-Jork, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Tetë vende nga Këshilli 15-anëtarësh i sigurimit të KB-së mbrëmë kërkuan konvokimin e mbledhjes së jashtëzakonshme të Këshillit, pas vendimit të presidentit amerikan ...

Mej planifikon të bisedojë me Trampin për Jerusalemin

Idividi - 07.12.2017

Londër, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Kryeministrja britanike, Tereza Mej deklaroi sot se ka për qëllim të bisedojë me presidentin amerikan, Donald Tamp për statusin e Jerusalemit, i cili duhet të ...

Mogerini: Për statusin e Jerusalemit duhet të negociohet

Idividi - 07.12.2017

Bruksel, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Statusi i Jerusalemit si kryeqytet edhe i Izraelit edhe i shtetit të ardhshëm palestinez duhet të "zgjidhet përmes negociatave" mes dy palëve, e porositi sot ...

Palestinezët bëjnë thirrje në grevë të përgjithshme dhe protesta për shkak të vendimit të Trampit për Jerusalem

Portalb - 07.12.2017

Organizata palestineze dhe islamike kanë bërë thirrje sot që të mbahen grevë e përgjithshme dhe mitingje protestuese, si përgjigje e vendimit të presidentit amerikan Donald Tramp që ta njohë ...

Reagime pas vendimit të Trampit për njohjen e Jerusalemit

Alsat - 07.12.2017

Pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Tramp për ta njohur Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit me reagime u lajmëruan presidenti izraelit, Reuven Revlin dhe kryeministri izraelit, Benjamin ...

Abas: SHBA-ja nuk mund të jetë ndërmjetësuese paqësore

Alsat - 07.12.2017

Presidenti palestinez Mahmud Abas e dënoi vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp ta njohë Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit. Ai theksoi se kjo i shkel të gjitha të drejtat që SHBA-ja të ...

Erdogan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e gjithë njerëzimit

Lajmi.net - 07.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit.

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit

Zhurnal - 07.12.2017

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit Arabia Saudite ka dënuar vendimin e ShBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin

Zhurnal - 07.12.2017

Inicohet mbledhje e jashtëzakonshme e KS të KB-së pas vendimit të Trampit për Jerusalemin Tetë vende nga Këshilli 15-anëtarësh i sigurimit të KB-së mbrëmë kërkuan konvokimin e mbledhjes së ...

Tilerson: Zhvendosja e ambasadës në Jerusalem fillon menjëherë

Alsat - 07.12.2017

Sekretari amerikan i shtetit Reks Tilerson deklaroi se Departamenti i shtetit menjëherë do të fillojë me përgatitjet për ta realizuar vendimin e presidentit Donald Tramp për zhvendosjen e Ambasadës ...

KS-OKB të premten mbledhje për Jerusalemin

Lajmi.net - 07.12.2017

Këshilli i Sigurisë i Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) do të mblidhet nesër ku do të diskutojë për vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si “kryeqytet të Izraelit.

Trump e njohur si kryeqytet të Izraelit, por çfarë e bën Jeruzalemin kaq të shenjtë për tri fe?

Albeu.com - 07.12.2017

Presidenti amerikan Donald Trump ka njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe ka njoftuar se në këtë qytet do të vendoset selia e re diplomatike e SHBA-ve.

E gjithë bota kundër Trump!

Albeu.com - 07.12.2017

Njoftimi i Presidentit Trump se SHBA e njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe se do të dërgojë ambasadën amerikane atje mund të shënojë një fazë kritike në uljen e ndikimit të SHBA në botë.

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

Portalb - 07.12.2017

Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet ...

Përplasje në Bregun Perëndimor pas vendimit për Jerusalemin

Evropaelire - 07.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit , ka shkaktuar vërshim të kritikave në gjithë botën. Vetëm Izraeli e ka mirëpritur shpalljen e ...

Jerusalemi kryeqytet, Erdogan ‘kryqëzon’ Trump: I vuri flakën Lindjes së Mesme

Ina - 07.12.2017

Vendimi i Donald Trump për ta bërë Jerusalemin kryeqytetin e Izraelit duket se është pritur me kritika të ashpra nga mbarë bota. Pasojat diplomatike do të përfshijnë edhe një mbledhje të menjëhershme ...

Unioni i Dijetarëve të Palestinës thirrje për intifadë

Ina - 07.12.2017

Unioni i Dijetarëve të Palestinës i ka bërë thirrje umetit islam në intifadë në shenjë reagimi ndaj vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ...

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin

Zhurnal - 07.12.2017

Henije thirrje për intifadë të re për Jerusalemin Kryetari i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Henije, ka bërë thirrje që nga e premtja të fillohet intifadë e re palestineze kundër vendimit të ...

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

Zhurnal - 07.12.2017

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe ...

Izraeli do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor

Zhurnal - 07.12.2017

Izraeli do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor Ushtria e Izraelit njoftoi se do të rrisë praninë ushtarake në Bregun Perëndimor, i cili ndodhet nën pushtim, transmeton Anadolu Agency (AA).

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

Zhurnal - 07.12.2017

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të ...

Njohja e Jerusalemit ka shkaktuar kritika, por nuk ka pasur dhunë

Lajmi.net - 07.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka shkaktuar vërshim të kritikave në gjithë botën, por nuk ka shkaktuar dhunë të menjëhershme, ashtu ...

“Trump përdori Jerusalemin si vegël për politikën e brendshme”

Lajmi.net - 07.12.2017

"Trump po përpiqet të marrë mbështetjen e lobit izraelit për shkak të vështirësisë që ka në politikën e brendshme. Trump ideologjikisht ka një qëndrim islamofobik", tha Uysal Ekspertët pajtohen me ...

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së

Alsat - 07.12.2017

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi sot se pret shumë shtete ta përcjellin shembullin amerikan dhe t’i zhvendosin përfaqësitë e tyre diplomatike në “kryeqytetin izraelit Jerusalem”.

KS i OKB-së mbledhje urgjente për shkak të vendimit të Trump

Alsat - 07.12.2017

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë nesër seancë të jashtëzakonshme me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që të pranojë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

LIVE Tensionohet situata, protesta të dhunshme në Bregun Perëndimor /VIDEO

Lajmi.net - 07.12.2017

Një gazetë pro lëvizjes islamike Hezbollah në Liban i ka deklaruar “luftë deri në vdekje Amerikës” në faqen e parë të saj, ku shfaqet edhe një foto me flamurin amerikan duke u djegur, një ditë pasi ...

Rreziqet nga zhvendosja e Ambasadës të SHBA-së në Jerusalem

Portalb - 07.12.2017

Vendimi kontraverz i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosja e Ambasadës së SHBA-së nga Tel-Avivi shkaktoi shqetësim në botë.

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së

Portalb - 07.12.2017

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi sot se pret shumë shtete ta përcjellin shembullin amerikan dhe t’i zhvendosin përfaqësitë e tyre diplomatike në “kryeqytetin izraelit Jerusalem”.

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së

Zhurnal - 07.12.2017

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi sot se pret shumë shtete ta përcjellin shembullin amerikan dhe t’i zhvendosin ...

Izraeli arreston 25 palestinezë gjatë bastisjeve

Zhurnal - 07.12.2017

Izraeli arreston 25 palestinezë gjatë bastisjeve Shoqata e të Burgosurve Palestinezë ka bërë të ditur se ushtria izraelite në bastisjet gjatë natës ka arrestuar 35 palestinezë në Bregun Perëndimor ...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

Shqipmedia - 07.12.2017

Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet ...

Gabimi i Trumpit në Jerusalem është katastrofë për botën arabe… dhe SHBA-të

Shqipmedia - 07.12.2017

RASHID KHALIDI – THE GUARDIAN Sa herë që duket sikur Donald Trump nuk mund ta tejkalojë veten, ai në fakt e bën. Tash ai ka njoftuar se administrata e tij do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të ...

Arabët e zemëruar, Palestina “digjet”, këto janë pasojat e Trumpit (Video/Foto)

Lajmi.net - 07.12.2017

Palestinezet në rripin e Gazës kanë djegur flamujt e SHBA-ve dhe fotografitë e presidentit amerikan Donald Trump, në shenjë revolte ndaj vendimit të Shteteve të Bashkuara të njohë Jerusalemin si ...

Palestina do të votojë kundër pranimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare

Lajm - 07.12.2017

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot ambasadorin e Shtetit të Palestinës në Beograd, Muhamed Nabhanin, njoftojnë mediat serbe, transmeton koha.net.

Me këtë vendim Çekia e nxit edhe më shumë situatën për Jerusalemin

Lajmi.net - 07.12.2017

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton AA.

Kina hyn në lojë: Të njihet Jerusalemi Lindor si kryeqyteti i shtetit palestinez

Zhurnal - 07.12.2017

Kina hyn në lojë: Të njihet Jerusalemi Lindor si kryeqyteti i shtetit palestinez Presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje të enjten për krijimin e një shteti palestinez në kufijë e para luftës së ...

Gjysmë-shteti Palestina i premton Serbisë se do të votojë kundër Kosovës në organizata ndërkombëtare

Lajmi.net - 07.12.2017

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është takuar sot me ambasadorin e Palestinës, Mohammed Nabhan. Ky i fundit raportohet nga mediat serbe, se e ka informuar Vuçiqin në lidhje me vendimin e ...

Vendimi për Jeruzalemin, protesta në Lindjen e Mesme

Alsat - 07.12.2017

Situatë e tensionuar dhe protesta të dhunshme në Lindjen e Mesme… Në bregun perëndimor, mijëra palestinez përleshen me policinë izraelite, ndërsa frika sa vjen e rritet për gjakderdhje të reja në ...

Me këtë vendim Çekia e bën edhe më lëmsh situatën për Jerusalemin

Albeu.com - 07.12.2017

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit , por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA).

Reagime ndaj vendimit të Trampit për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit

Idividi - 07.12.2017

Shkup, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Vendimi i presidentit amerikan Donald Tramp për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit, shkaktoi reagime të ashpra të pothuaj të gjitha vendeve në botë.

Rreziqet nga zhvendosja e Ambasadës të SHBA-së në Jerusalem

Idividi - 07.12.2017

7 dhjetor 2017 Radio Evropa e Lirë -Pragë Vendimi kontraverz i presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosja e Ambasadës së SHBA-së nga ...

Netanjahu pret që shumë shtete të tjera ta ndjekin shembullin e SHBA-së

Idividi - 07.12.2017

Jerusalem, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi sot se pret shumë shtete ta përcjellin shembullin amerikan dhe t'i zhvendosin përfaqësitë e tyre diplomatike në ...

Hamas bëri thirrje në Intifadë të re kundër Izraelit

Idividi - 07.12.2017

Gazë, 7 dhjetor 2017 (MIA) - Grupi palestinez Hamas bëri thirrje për kryengritje të re - Intifadë kundër Izraelit, pasi presidenti amerikan Donald Tramp e njohu Jerusalemin për kryeqytet izraelit.

Përshkallëzohet situata në Bregun Perëndimor, 34 të lënduar – reagojnë liderët botërorë (Foto/Video)

Lajmi.net - 07.12.2017

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në Betlehem pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, veprim ky që ka nervozuar tej mase Lindjen e ...

Historia e përplasjes mes Palestinës dhe Izraelit për Jeruzalemin

Albeu.com - 07.12.2017

Jeruzalemi është një nga pikat më të mprehta të konfliktit izraelito-palestinez. Donald Trump kishte premtuar disa herë, gjatë fushatës së tij zgjedhore, se do të transferonte Ambasadën e Shteteve të ...

Statusi i Jerusalemit, palestinezët protestojnë ndaj lëvizjes së Trump

SOT - 07.12.2017

Palestinezët në tokat pushtuara të Bregut Perëndimor dhe Rripit të Gazës kanë dalë sot në protesta ndaj deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të ...

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

Portalb - 07.12.2017

Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së që ta zhvendosë selinë e Ambasadës nga Tel-Avivi në Jerusalem.

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

Zhurnal - 07.12.2017

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së ...

BE: Do ta bëjmë Jerusalemin dhe kryeqytet të palestinezëve

SOT - 07.12.2017

Kryediplomatja e Bashkimit Evropian u zotua sot se unioni do të nisë punën diplomatike me Rusinë, Shtetet e Bashkuara, Jordaninë e të tjerë për të siguruar që Jerusalemi të jetë edhe kryeqytet i ...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

Lajmi.net - 07.12.2017

“Njëzet e tetë vende – anëtare të BE-së pajtohen se zgjidhja e vetme reale është me dy shtete, dhe se Jerusalemi duhet të jetë kryeqytet i dy vendeve”, theksoi Mogherini Përfaqësuesja e Lartë e ...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

Zhurnal - 07.12.2017

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi ...

Protesta gjetkë pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Evropaelire - 07.12.2017

Palestinezët në Bregun e pushtuar Perëndimor dhe në Rripin e Gazës kanë hyrë në grevë dhe kanë dalë në rrugë, për të protestuar vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, për të njohur ...

Macron refuzon vendimin "unilateral" të Trump për Jerusalemin

SOT - 07.12.2017

Presidenti francez Emmanuel Macron i cili gjendet në një vizitë në Algjeri tha sot se i vjen keq për vendimin unilateral të presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i ...

Palestina nuk ndryshon qëndrim për Kosovën

Albeu.com - 07.12.2017

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot ambasadorin e Shtetit të Palestinës në Beograd, Muhamed Nabhan. Diplomati paleztinez i ka thënë nikoqirit serbe sy palestina nuk do ta njohë ...

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor plagosen dhjetëra palestinezë

Portalb - 07.12.2017

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si “kryeqytet të Izraelit”, janë plagosur 49 persona, raporton Anadolu ...

Merkel nuk mbështet vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Lajm - 07.12.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk ...

Moska seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së për Jerusalemin

Lajm - 07.12.2017

Ministria ruse e Punëve të Jashtme sot njoftoi se Moska është seriozisht e shqetësuar për shkak të vendimit të SHBA-së që ta zhvendosë selinë e Ambasadës nga Tel-Avivi në Jerusalem.

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

Portalb - 07.12.2017

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për ...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

Lajm - 07.12.2017

“Njëzet e tetë vende – anëtare të BE-së pajtohen se zgjidhja e vetme reale është me dy shtete, dhe se Jerusalemi duhet të jetë kryeqytet i dy vendeve”, theksoi Mogherini Përfaqësuesja e Lartë e ...

Palestinezët në protesta, deri tani dhjetra të plagosur

Ina - 07.12.2017

Gjatë demonstratave në Bregun Perëndimor për shkak të vendimit të presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, që të njeh Jerusalemin si “kryeqytet të Izraelit”, janë plagosur 49 persona, raporton Anadolu ...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

Ina - 07.12.2017

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për ...

Rexhepi: Çështja e Jerusalemit me karakter politik, por jo edhe fetar

Almakos - 07.12.2017

“Është shumë problem me dhënë qëndrim Bashkësia Fetare Islame për atë çështje, derisa kjo është çështje e politizuar dhe mendoj se nuk ka nevojë për mendim fetar në atë drejtim”, shprehet Rexhepi për ...

Protesta gjetkë pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Portalb - 07.12.2017

Palestinezët në Bregun e pushtuar Perëndimor dhe në Rripin e Gazës kanë hyrë në grevë dhe kanë dalë në rrugë, për të protestuar vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, për të njohur ...

Si rezultat i njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet nga Trump, Erdogan do të zhvillojë sonte bisedë telefonike me Putin

Zhurnal - 07.12.2017

Si rezultat i njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet nga Trump, Erdogan do të zhvillojë sonte bisedë telefonike me Putin Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, do të zhvillojë një bisedë telefonike ...

BE kundër Trump, Mogherini: Jeruzalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

Zhurnal - 07.12.2017

BE kundër Trump, Mogherini: Jeruzalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës Vendimi i Presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit nuk është pritur mirë nga Bashkimi Europian.

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën e saj në Tel Aviv

Alsat - 07.12.2017

Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump i cili njoftoi një ditë më ...

Trudo: Ambasada e Kanadasë mbetet në Tel Aviv

Portalb - 07.12.2017

Kryeministri kanadez, Xhastin Trudo deklaroi se Ambasada e Kanadasë në Izrael do të mbetet në Tel Aviv. Me këtë ai shprehi mospajtim me presidentin amerikan Donald Tramp i cili dje kumtoi se Ambasada ...

Çekia njeh Jerusalemin kryeqytet edhe të Izraelit dhe të shtetit të ardhshëm palestinez

SOT - 07.12.2017

Autoritetet e Republikës së Çekisë e kanë njohur sot Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, por njëherësh edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency .

Ambasadori i Palestinës në Beograd: Nuk e njohim Kosovën kurrë

SOT - 07.12.2017

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot ambasadorin e Shtetit të Palestinës në Beograd, Muhamed Nabhan. Diplomati palestinez i ka thënë pritesit serb se palestina nuk do ta njohë kurrë ...

Hoxhaj i reagon ambasadorit palestinez: Po rreshtoheni krah gjenocidit serb ndaj Kosovës

Lajmi.net - 07.12.2017

Deklaratave të ambasadorit palestinez në Beograd se Palestina kurrë nuk do ta njohë Kosovën, u është përgjigjur zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj.

Trudeau i del kundër Trump-it, Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

Albeu.com - 07.12.2017

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau ka theksuar sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv , duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili ...

Lajmërohet Gëzim Kelmendi: Jerusalemi i takon Palestinës

Lajmi.net - 07.12.2017

Ish- deputeti Gëzim Kelmendi është i prerë rreth çështjes së Jerusalemit. Ai thotë se ky qytet është i palestinezëve dhe i krejt myslimanëve të botës.

Kaos në Betlehem pas vendimit të presidentit Trump për njohjen e Jerusalemit

Albeu.com - 07.12.2017

Gjatë gjithë ditës së sotme janë zhvilluar trazira në Betlehem, të cilat shpërthyen pas deklaratës së presidentit amerikan se do të njihte Jerusalemin si kryeqytet të vendit.

Al Kaeda e dënoi vendimin e Trampit për Jerusalemin

Portalb - 07.12.2017

Grupi militant islamist Al Kaeda për Gadishullin Arab e dënoi vendimin amerikan për njohje të Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit dhe u bëri thirrje luftëtarëve të vet që t’i “plotësojnë radhët” në ...

Trudeau: Ambasada qëndron në Tel Aviv, nuk e njohim Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit

Zhurnal - 07.12.2017

Trudeau: Ambasada qëndron në Tel Aviv, nuk e njohim Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit Kryeministri Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke ...

Rexhepi: Çështja e Jerusalemit me karakter politik, por jo edhe fetar

Zhurnal - 07.12.2017

Rexhepi: Çështja e Jerusalemit me karakter politik, por jo edhe fetar Shkup, 7 dhjetor - Kreu i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) i Republikës së Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, shprehet se çështja e ...

Erdogan e Putin flasim për Jerusalemin, kundërshtojnë vendimin e Amerikës

Lajmi.net - 07.12.2017

jatë bisedës telefonike, presidenti Erdoğan ka theksuar se hapi i fundit i ndërmarrë nga qeveria amerikane për Jerusalemin do të ndikojë negativisht në paqen dhe stabilitetin e rajonit Presidenti i ...

Çekia komplikon akoma më shumë punën, njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Zhurnal - 07.12.2017

Çekia komplikon akoma më shumë punën, njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si ...

Erdogan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e gjithë njerëzimit

Telegrafi - 07.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit.

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

Koha.net - 07.12.2017

Londër, 7 dhjetor – Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, bën të ditur AA.

Jerusalemi kryeqyteti i Izraelit, të gjithë kundër Trump. Hamas: Vendimi hap dyert e ferrit

BalkanWeb - 07.12.2017

Grupi palestinez Hamar ka deklaruar se vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit hap portat e ferrit.

Përnjëherë me vendimin e Trumpit, u shuan dritat e Mesxhidi Aksa në Jerusalem

Koha.net - 07.12.2017

Njëkohësisht me shpalljen e vendimit të presidentit të Shteteve të Amerikës, Donald Trump, u shuan dritat e Mesxhidi Aksasë, që gjendet në Jerusalemin Lindor, të pushtuar nga Izraeli.

KS i OKB-së mblidhet nesër për shkak të vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Koha.net - 07.12.2017

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë nesër seancë të jashtëzakonshme me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që të pranojë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

KS i OKB-së mbledhje urgjente për shkak të vendimit të Trump

Telegrafi - 07.12.2017

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë nesër seancë të jashtëzakonshme me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që të pranojë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Tensionohet situata, protesta të dhunshme në Bregun Perëndimor (Live)

Telegrafi - 07.12.2017

Një gazetë pro lëvizjes islamike Hezbollah në Liban i ka deklaruar “luftë deri në vdekje Amerikës” në faqen e parë të saj, ku shfaqet edhe një foto me flamurin amerikan duke u djegur, një ditë pasi ...

Palestina do të votojë kundër pranimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare

Koha.net - 07.12.2017

Beograd, 7 dhjetor – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot ambasadorin e Shtetit të Palestinës në Beograd, Muhamed Nabhanin, njoftojnë mediat serbe.

Protesta të dhunshme në Bregun Perëndimor (Live)

Telegrafi - 07.12.2017

Pas thirrjes së Hamasit, mijëra palestinezë kanë dalur në rrugët kryesore të qytetit, dhe me dhunë i janë përgjigjur vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që njohu Jerusalemin si kryeqytetin ...

Grevë e përgjithshme në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor

Koha.net - 07.12.2017

Jerusalem, 7 dhjetor – Në Jerusalemin Lindor dhe Bregun Perëndimor në rrjedhë është grevë e përgjithshme në shenjë proteste me rastin e vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të njohur ...

Moska e shqetësuar me vendimin e SHBA

Telegrafi - 07.12.2017

Ministria e Jashtme ruse njoftoi sot, se Moska është shumë e shqetësuar për vendimin e SHBA-së për të zhvendosur selinë e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem.

Tensionohet situata, protesta të dhunshme në Bregun Perëndimor

Koha.net - 07.12.2017

Një gazetë pro lëvizjes islamike Hezbollah në Liban i ka deklaruar “luftë deri në vdekje Amerikës” në faqen e parë të saj, ku shfaqet edhe një foto me flamurin amerikan duke u djegur, një ditë pasi ...

Sipas Britanisë njohja e Jerusalemit nuk ndihmon dhe pret seriozitet

Koha.net - 07.12.2017

Ministri i Jashtëm britanik, Boris Johnson, deklaroi sot se vendimi amerikan për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit "nuk është ndihmë". Reuters raporton se Johnson tha se bota donte të ...

Historia e përplasjes mes Palestinës dhe Izraelit për Jeruzalemin

ABC News - 07.12.2017

Statusi i Jerusalemit, në të cilin presidenti amerikan mori të mërkurën një vendim me pasoja të rënda, është për gjysmë shekulli, një nga pikat më të mprehta të konfliktit izraelito-palestinez.

Përshkallëzohet situata në Bregun Perëndimor, 34 të lënduar – reagojnë liderët botërorë (Foto/Video)

Telegrafi - 07.12.2017

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në Betlehem pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, veprim ky që ka nervozuar tej mase Lindjen e ...

Historia e përplasjes mes Palestinës dhe Izraelit për Jerusalemin

Telegrafi - 07.12.2017

Jerusalemi është një nga pikat më të mprehta të konfliktit izraelito-palestinez. Donald Trump kishte premtuar disa herë, gjatë fushatës së tij zgjedhore, se do të transferonte Ambasadën e Shteteve të ...

Së paku 17 persona të plagosur në protestat anti njohjes së Jerusalemit kryeqytet i Izraelit

Koha.net - 07.12.2017

Ushtria e Izraelit plagosi 17 persona, njëri prej të cilëve është në gjendje kritike, kur shtien mbi demonstruesit që janë mbledhur në protesta në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, me rastin e ...

Mogherini: Zgjidhja e konfliktit Izrael – Palestinë, me dy shtetet kryeqytet Jerusalemin

Koha.net - 07.12.2017

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, deklaroi sot se BE-ja ka thënë se Jerusalemi duhet të jetë kryeqytet i të dyja shteteve Izraelit dhe Palestinës, dhe duhet të zgjidhet ndërmjet ...

Ambasadori i Palestinës në Beograd: Nuk e njohim Kosovën kurrë

Gazeta Express - 07.12.2017

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur sot ambasadorin e Shtetit të Palestinës në Beograd, Muhamed Nabhan. Diplomati paleztinez i ka thënë nikoqirit serbe sy palestina nuk do ta njohë ...

Vendimi i Trump, Hamasi palestinez: Kryengritje të re kundër Izraelit

Telegrafi - 07.12.2017

Grupi militant palestinez Hamas ka bërë thirrje për një kryengritje të re kundër Izraelit pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin hebre.

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

Telegrafi - 07.12.2017

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ...

Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

Koha.net - 07.12.2017

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ...

Hoxhaj i reagon ambasadorit palestinez: Po rreshtoheni krah gjenocidit serb ndaj Kosovës

Gazeta Express - 07.12.2017

Deklaratave të ambasadorit palestinez në Beograd se Palestina kurrë nuk do ta njohë Kosovën, u është përgjigjur zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver ...

“Palestina kurrë nuk do njohë Kosovën”, Hoxhaj reagon pas deklaratës së ambasadorit

BalkanWeb - 07.12.2017

KOSOVE – Deklaratave të ambasadorit palestinez në Beograd se Palestina kurrë nuk do ta njohë Kosovën, u është përgjigjur zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj.

Shkruan Berat Buzhala: Në Tokën e Premtuar

Gazeta Express - 07.12.2017

Ky është një shkrim në vazhdime, një përpjekje për një reportazh, pas një vizite pesëditore në Izrael dhe në disa pjesë të territoreve të kontrolluara nga autoritetet palestineze.

Përplasje mes palestinezëve dhe ushtrisë izraelite, rreth 80 të lënduar

Telegrafi - 07.12.2017

Të paktën 80 palestinezë u plagosën në përplasjet me ushtrinë izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje palestinezëve për kryengritje, ...

Mes SHBA-ve dhe BE-së, Shqipëria ende pa qëndrim zyrtar për Jerusalemin

Telegrafi - 07.12.2017

Edhe ambasadori i Palestinës në Shqipëri mendon se vendimi i presidentit Trump do të nxisë dhunën, duke i dhënë alibi krahut ekstremist dhe duke dëmtuar krahun reformator, që kërkon paqe me Izraelin.

Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

Alb Portali - 07.12.2017

Loading... Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin ...

Mogherini: Statusi i Jerusalemit të zgjidhet përmes negociatave

Alb Portali - 07.12.2017

Shefja e politikës së jashtme e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka shprehur shqetësimin e saj ndaj vendimit të fundit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

MPJ e Palestinës: SHBA-të zgjodhën të jenë vetëm, në anën e gabuar të historisë

Alb Portali - 07.12.2017

Ministria e Punëve të Jashtme të Palestinës ka reaguar ndaj marrjes së vendimit të presidentit të SHBA-ve Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency ...

Yıldırım: Vendimi për Jerusalemin goditje e rëndë ndaj procesit të paqes

Alb Portali - 07.12.2017

Kryeministri i Turqisë, Binali Yıldırım lidhur me vendimin e SHBA-ve për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit tha se “Ky vendim është një goditje e rëndë ndaj përpjekjeve për paqe mes ...

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

Alb Portali - 07.12.2017

Loading... Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

Erdoğan: Mbrojtja e Jerusalemit detyrë e të gjithë njerëzimit

Alb Portali - 07.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, deklaroi sot në Ankara se mbrojtja e statusit ligjor të Jerusalemit nuk është detyrë vetëm e muslimanëve, por e gjithë njerëzimit, raporton Anadolu Agency ...

“Vendimi hap portat e ferrit”, e gjithë bota kundër Trump dhe Izraelit

Java News - 07.12.2017

Grupi palestinez Hamar ka deklaruar se vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit hap portat e ferrit.

Unioni i Dijetarëve të Palestinës thirrje për intifadë

Alb Portali - 07.12.2017

Unioni i Dijetarëve të Palestinës i ka bërë thirrje umetit islam në intifadë në shenjë reagimi ndaj vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ...

Gjermania nuk mbështet vendimin e SHBA-ve për Jerusalemin

Alb Portali - 07.12.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se nuk e mbështesin vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Loading...

Izraeli arreston 35 palestinezë në bastisjet gjatë natës

Alb Portali - 07.12.2017

Shoqata e të Burgosurve Palestinezë ka bërë të ditur se ushtria izraelite në bastisjet gjatë natës ka arrestuar 35 palestinezë në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor, raporton Anadolu Agency ...

Protesta në Bregun Perëndimor pas vendimit të Trumpit (VIDEO)

Alb Portali - 07.12.2017

Pas thirrjes së Hamasit, mijëra palestinezë kanë dalur në rrugët kryesore të qytetit, dhe me dhunë i janë përgjigjur vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që njohu Jerusalemin si kryeqytetin ...

EBA: Vendimi i SHBA-ve, qëndrim i njëanshëm kundër të drejtave të popullit palestinez

Alb Portali - 07.12.2017

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë shprehur shqetësimet në lidhje me vendimin e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si “kryeqyteti i Izraelit”, duke e vlerësuar si një “Qëndrim të njëanshëm kundër ...

Palestina konfirmon se është kundër Kosovës në organizatat ndërkombëtare

Java News - 07.12.2017

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pritur ambasadorin e Shtetit të Palestinës në Beograd, Muhamed Nabhanin, njoftojnë mediat serbe. Ai, sipas raportimit të këtyre medieve, ia përcolli ...

Kaos në Bethlehem: policia izraelite sulmoi demonstruesit palestinezë, dëgjohen të shtëna

Alb Portali - 07.12.2017

Pas vendimit të Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, shpërthyen protestat e dhunshme në Betlehem, raportoi AFP. Loading... “Ne duhet të thërrasim në intifadë dhe të përgatitemi ...

BE: Jerusalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

Alb Portali - 07.12.2017

Loading... Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë, duke u ndërlidhur me vendimin e presidentit të Amerikës, Donald Trump që ta ...

BE: Jerusalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

Flaka - 07.12.2017

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë, duke u ndërlidhur me vendimin e presidentit të Amerikës, Donald Trump që ta njohë ...

Shpërthejnë protestat e dhunshme në Jeruzalem, 34 të plagosur

Java News - 07.12.2017

Protesta të dhunshme kanë shpërthyer në Betlehem pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump që ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, veprim ky që ka nervozuar tej mase Lindjen e ...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

Flaka - 07.12.2017

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për ...

BE kundër Trump, Mogherini: Jeruzalemi të jetë kryeqytet edhe i Palestinës

Java News - 07.12.2017

Vendimi i Presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit nuk është pritur mirë nga Bashkimi Europian. Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica ...

Kanadaja kundër SHBA, mban ambasadën në Tel Aviv

Java News - 07.12.2017

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ...

Dijaneti i Turqisë: Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin, qëndrim i pamatur

Alb Portali - 07.12.2017

Kryetari i Presidencës së Çështjeve Fetare të Turqisë (Dijanet), Ali Erbaş, e cilësoi si qëndrim të pamatur njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ...

Unioni Afrikan dënon vendimin e Trump-it për Jerusalemin

Alb Portali - 07.12.2017

Unioni Afrikan e ka dënuar vendimin e Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin zyrtar të Izraelit, duke thënë se kjo mund të prishë procesin e paqes në Lindjen e ...

​Trudeau: Kanadaja mban ambasadën në Tel Aviv

Flaka - 07.12.2017

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau theksoi sot se ambasada e Kanadasë në Izrael do të qëndrojë në Tel Aviv, duke treguar kështu mospajtimin me presidentin amerikan, Donald Trump, i cili njoftoi një ...

Putin-Erdogan: Shqetësim serioz mbi vendimin për Jerusalemin

Flaka - 07.12.2017

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan përmes një bisede telefonike sot shprehën shqetësim serioz rreth vendimit të SHBA-së për të njohur Jerusalemin si ...

Deklaratat e Trump nxisin dhunën në Gaza

Java News - 07.12.2017

ë paktën 80 palestinezë u plagosën në përplasjet me ushtrinë Izraelite sot në Bregun Perëndimor dhe në Gaza, ndërkohë që grupimi i armatosur Hamas i ka bërë thirrje Palestinezëve për kryengritje pas ...

Arabia Saudite dënon vendimin e Trump për statusin e Jerusalemit

Antpress - 07.12.2017

Arabia Saudite ka dënuar vendimin e ShBA-së për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.Një vendim i tillë i presidentit, Trump ka ngjallur kritika nga gjithandej botës.Në një qëndrim ...

Ambasada: Shqipëria dhe kombet e tjera të zhvendosin Ambasadat në Jeruzalem

Antpress - 07.12.2017

Ambasada ndërkombëtare e krishterë e Jeruzalemit në Shqipëri, ka përshëndetur vendimin e presidentit Trump, për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit.

Çekia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe shtetit të ardhshëm palestinez

Antpress - 07.12.2017

Autoritetet e Republikës së Çekisë kanë njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, por njëherit kanë njohur edhe si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez, raporton Anadolu Agency (AA).

Plasin protestat rreth Gaza pas vendimit të Trump për Jerusalemin

Antpress - 07.12.2017

Një vendim i djeshëm i presidentit të Amerikës, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagimin e palestinezëve.Rreth Gazas mijëra njerëz kanë dalë që të ...

Mogherini: Vendimi i Trumpit mund të na sjellë në periudha më të errëta

Antpress - 07.12.2017

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, theksoi se është shqetësues vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për ...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

Evropaelire - 06.12.2017

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës ...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

Lajmi.net - 06.12.2017

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës ...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

Portalb - 06.12.2017

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës ...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

Zhurnal - 06.12.2017

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë ...

Mbreti i Arabisë Saudite paralajmëron Trumpin për “Jerusalemin”

Portalb - 06.12.2017

Mbreti i Arabisë Saudite, Selman Bin Abdulaziz, në një bisedë telefonike me presidentin e SHBA-ve, Donald Trump, ka paralajmëruar se tentimi për njohjen e Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit do të ...

Cili do të jetë reagimi i Turqisë nëse SHBA-ja transferon ambasadën në Jerusalem

Lajm - 06.12.2017

Presidenti turk ka paralajmëruar se do t’i ngrijë raportet me Izraelin nëse SHBA-ja e njeh Jerusalemin si kryeqytet të tij. Sipas Recep Tayyip Erdogan, një hap i tillë do të kalonte vijën e kuqe për ...

Tramp e informoi Abazin për qëllimin e zhvendosjes së ambasadave në Jerusalem

Idividi - 06.12.2017

Uashington, 5 dhjetor 2017 (MIA) - Presidenti amerikan, Donald Tramp e ka informuar në bisedë telefonike presidentin palestinez, Mahmud Abaz për qëllimet që ta zhvendosë ambasadën amerikane nga Tel ...

Trampi sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Idividi - 06.12.2017

Uashington, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Presidenti amerikan Donald Tramp sot do të bëjë të ditur se e njeh Jerusalemin për kryeqytet të Izraelit, informojnë përfaqësues të lartë të Administratës ...

Bozdag: Njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të ishte katastrofal

Zhurnal - 06.12.2017

Bozdag: Njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të ishte katastrofal Zëvendës-kryeministri dhe zëdhënësi i Qeverisë së Turqisë, Bekir Bozdag deklaroi se njohja amerikane e Jerusalemit si ...

Turqia: Vendimi i SHBA-ve për Jerusalemin do të ndezë botën

Alsat - 06.12.2017

Zëvendëskryeministri i qeverisë turke tha sot se vendimi i paralajmëruar i SHBA-së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të shtyjë këtë rajon dhe botën në “një zjarr në të cilin nuk do ...

Çavushogllu: Zhvendosja e Ambasadës së SHBA-së në Jerusalem është “gabim i madh”

Portalb - 06.12.2017

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushogllu përmendi sot se do të ishte “gabim i madh” nëse SHBA-ja e zhvendos Ambasadën nga Tel-Avivi në Jerusalem.

Jerusalemi, çështje e pazgjidhur prej një shekulli

Portalb - 06.12.2017

Pas raportimeve për planin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në ...

Papa Françesku: Të respektohet staus quo-ja për Jerusalemin

Portalb - 06.12.2017

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do ta njohë Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, kanë bërë të ditur zyrtarë të administratës. Ai pritet që këtë vendim ta bëjë publik gjatë ditës së mërkurë.

Erdogan biseda intensive diplomatike lidhur me Jerusalemin

Lajmi.net - 06.12.2017

Erdoğan ka vazhduar bisedat telefonike për të diskutuar në lidhje me zhvillimet lidhur me Jerusalemin, ndërsa bisedat telefonike me liderët nga Malajzia, Tunizia dhe Irani janë zhvilluar mëngjesin e ...

Reagime të paralajmërimeve të SHBA-së për njohjen e Jerusalemit për kryeqytet izraelit

Idividi - 06.12.2017

Uashington, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Përveç vendeve myslimane, kritika për SHBA-në për shkak të njohjes së paralajmëruar të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit sot dërguan edhe Bashkimi Evropian, Kina ...

Çavushogllu: Zhvendosja e Ambasadës së SHBA-së në Jerusalem është "gabim i madh"

Idividi - 06.12.2017

Bruksel, 6 dhjetor 2017 (MIA) - Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushogllu përmendi sot se do të ishte "gabim i madh" nëse SHBA-ja e zhvendos Ambasadën nga Tel-Avivi në Jerusalem.

Lidhja Arabe takim të jashtëzakonshëm për Jerusalemin

Lajmi.net - 06.12.2017

Lidhja Arabe ka marrë një vendim për mbajtën e një takimi të jashtëzakonshëm ditën e shtunë në nivelin e ministrave të jashtëm, në lidhje me përpjekjen e SHBA-ve për të njohur Jerusalemin si ...

Papa: Donald Trump të mos e njohë Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

SOT - 06.12.2017

Papa Françesku tha sot se nuk e mirëpret planin e presidentit amerikan Trump pwr njohjen e Jerusalemitsi kryeqytet të Izraelit. Kleriku i lartë ka bërë thirrje që të ruhet statusi i tanishëm i ...

Lidhja Arabe takim të jashtëzakonshëm për Jerusalemin

Lajm - 06.12.2017

Lidhja Arabe ka marrë një vendim për mbajtën e një takimi të jashtëzakonshëm ditën e shtunë në nivelin e ministrave të jashtëm, në lidhje me përpjekjen e SHBA-ve për të njohur Jerusalemin si ...

Kina paralajmëron ShBA-të për Jerusalemin: Mos e tensiononi më shumë situatën

Ina - 06.12.2017

Zëdhënësi i ministrisë, Geng Shuang, gjatë një konference për shtyp deklaroi se “statusi i Jerusalemit është i ndërlikuar dhe sensitiv”, raporton AA. “Të gjitha palët e përfshira, duhet të heqin dorë ...

Lidhja Arabe takim të jashtëzakonshëm për Jerusalemin

Ina - 06.12.2017

Lidhja Arabe ka marrë një vendim për mbajtën e një takimi të jashtëzakonshëm ditën e shtunë në nivelin e ministrave të jashtëm, në lidhje me përpjekjen e SHBA-ve për të njohur Jerusalemin si ...

“Plani për Jerusalemin, sulm ndaj umetit musliman”

Portalb - 06.12.2017

Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail Henije, paralajmëroi se plani i SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit është i rrezikshëm, raporton Anadolu Agency (AA).

HISTORIA/ Jerusalemi, çështje e pazgjidhur prej një shekulli

Shqipmedia - 06.12.2017

Pas raportimeve për planin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në ...

Hapi i sotëm i Trumpit mund të ketë pasoja të papara globale dhe përleshje të përgjakshme

Lajmi.net - 06.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump që Jerusalemi të njihet si kryeqytet i Izraelit, është një lëvizje e cila jo vetëm që do shkaktojë valë në Lindjen e Mesme por do të shkelë rregullat ...

Irani: Plani i SHBA për zhvendosjen e ambasadës në Izrael, dështim e inkompetencë

SOT - 06.12.2017

Lideri suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei tha sot se plani i SHBA për zhvendosjen në Jerusalem të ambasadës amerikane është një shenjë inkompetence dhe dështimi.

LAJMI I FUNDIT/ Trump: Kryeqyteti i Izraelit është Jerusalemi, do ta zhvendosim ambasadën atje

Lajmi.net - 06.12.2017

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka njoftuar para pak minutash në një konferencë për media se SHBA-të e njohin zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izaelit.

Trump: Është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Portalb - 06.12.2017

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump: Është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Trump i ka dhënë instruksione Departamentit Amerikan të Shtetit “të fillojë përgatitjet” për ...

SHBA e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Evropaelire - 06.12.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donlad Trump, tha se “është koha që Jerusalemi të njihet zyrtarisht kryeqytet i Izraelit”. “Kam vendosur se është koha ta njohim zyrtarisht Jerusalemin si ...

Kryeministri i Izraelit fton vendet tjera t’i zhvendosin ambasadat në Jerusalem

Lajmi.net - 06.12.2017

Vendimin e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ta zhvendos ambasadën amerikane në këtë vend, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu e ka ...

Donald Trump konfirmon: SHBA do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

SOT - 06.12.2017

Ashtu siç pritej, presidenti amerikan sfidoi sonte opozicionin botëror duke deklaruar se do të njohë Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit, por çuditërisht shtoi se gjithsesi lëvizja nuk do të prishë ...

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Albeu.com - 06.12.2017

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump , gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit , kjo gjë edhe ...

Mogerini: Për statusin e Jerusalemit duhet të negociohet

Alsat - 06.12.2017

Statusi i Jerusalemit si kryeqytet edhe i Izraelit edhe i shtetit të ardhshëm palestinez duhet të “zgjidhet përmes negociatave” mes dy palëve, e porositi sot përfaqësuesja e lartë e BE-së për ...

Reagon Hamasi: Trump hapi dyert e ferrit duke e njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Albeu.com - 06.12.2017

Hamasi ka thënë se me njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe me vendimin për të transferuar ambasadën atje, Donald Trump ka hapur “dyert e ferrit”.

Trump e bëri atë që tre presidentë amerikanë nuk guxuan, kundërshtarët paralajmërojnë pasoja

Lajmi.net - 06.12.2017

Lideri i Hamasit, Ismail Haniyeh dhe presidenti palestinez, Mahmoud Abbas janë deklaruar kundër presidentit të SHBA-ve, Donald Trump i cili zyrtarisht ka njohur Jerusalemin kryeqytet të Izraelit.

Palestinezët kundër Trumpit, djegin flamurin amerikan dhe izraelit

Lajmi.net - 06.12.2017

Donald Trump sot ka marrë vendim për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Lajmi nuk është pritur mirë aspak nga palestinezët, të cilët gjatë një proteste kanë djegur flamurin amerikan dhe ...

Gjermania e Turqia e paralajmëruan Trumpin për Jerusalemin

Lajmi.net - 06.12.2017

​Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi se tashmë ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si Kryeqytet të Izraelit. Megjithatë, një vendim të tillë nuk e përshëndetën disa vende të tjera të fuqishme të ...

Protesta në Gaza, pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti Trump

Zhurnal - 06.12.2017

Protesta në Gaza, pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti Trump Presidenti amerikan, Donald Trump, siç edhe ishte paralajmëruar ka njohur Jerusalemin si kryeqytet të ...

Trump: Kryeqyteti i Izraelit është Jerusalemi, do ta zhvendosim ambasadën atje

Almakos - 06.12.2017

Sipas Trumpit, ky vendim nuk është kundër askujt, por thjesht është vendim që është marrë dekada më parë nga Kongresi, por që nuk është zbatuar deri me sot.

Kryeministri i Izraelit e quan historik vendimin e presidentit Trump

Albeu.com - 06.12.2017

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar sot se vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik.

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit (Video)

Lajmi.net - 06.12.2017

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump ...

Trump kundërshtohet nga shumë krerë botëror

Lajmi.net - 06.12.2017

Krerët e botës po shprehin shqetësim lidhur me vendimin e administratës Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem.

Donald Trump e njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, reagon Ambasada në Tiranë

SOT - 06.12.2017

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump.

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin

Zhurnal - 06.12.2017

Theresa May nuk përkrahë vendimin e Donald Trump për Jerusalemin Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka shtuar zërin e saj për mospajtimin lidhur me vendimin e fundit për Jerusalemin nga ...

Deklaratat nga mbarë bota pas vendimit të Trump-it për Jerusalemin

Albeu.com - 06.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit , ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit .

Irani thotë se vendimi i sotëm i Trump për Jerusalemin do ketë pasoja

Zhurnal - 06.12.2017

Irani thotë se vendimi i sotëm i Trump për Jerusalemin do ketë pasoja Irani ka dënuar sot vendimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp për njohjen e Jerusalemit si ...

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

Zhurnal - 06.12.2017

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të ...

Presidenti turk, Erdogan: Jerusalemi është vija e kuqe për myslimanët

BalkanWeb - 06.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan paralajmëroi mundësinë e ndërprerjes së marrëdhënieve diplomatike me Izraelin pas raportimeve se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) do ta njohin ...

Raportet: Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

Telegrafi - 06.12.2017

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës ...

“Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet”, kur do jepet vendimi

BalkanWeb - 06.12.2017

SHBA – Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, dhe do të fillojë zhvendosjen ...

Papa Françesku: Të respektohet staus quo-ja për Jerusalemin

Telegrafi - 06.12.2017

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do ta njohë Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, kanë bërë të ditur zyrtarë të administratës. Ai pritet që këtë vendim ta bëjë publik gjatë ditës së mërkurë.

Papa Françesku kërkon mosndryshimin e statusit të Jerusalemit

Koha.net - 06.12.2017

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do ta njohë Jerusalemin kryeqytet të Izraelit, kanë bërë të ditur zyrtarë të administratës. Ai pritet që këtë vendim ta bëjë publik gjatë ditës së mërkurë.

Analistët: Njohja e Jerusalemit do të ishte katastrofike

Telegrafi - 06.12.2017

Nga të gjitha çështjet që shoqërojnë konfliktin shumëvjeçar mes Izraelit dhe Palestinës, asnjë tjetër nuk është më e ndjeshme sesa statusi i Jerusalemit.

Trump: Jerusalemi është kryeqytet i Izraelit

Gazeta Express - 06.12.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, të mërkurën e ka njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, duke i dhënë fund një politike të jashtme gati 70-vjeçare ...

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Telegrafi - 06.12.2017

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kjo gjë edhe ...

May planifikon të flasë me Trump rreth Jerusalemit

Telegrafi - 06.12.2017

Kryeministrja britanike, Theresa May, deklaroi sot se ka ndërmend të bisedojë me presidentin e SHBA Donald Trump rreth statusit të Jerusalemit, i cili sipas saj duhet të përcaktohet pas marrëveshjes ...

Njohja nga Trump e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, vjen paralajmërimi i Departamentit amerikan të Shtetit

Telegrafi - 06.12.2017

Presidenti amerikan Donald Trump përmbysi një politikë disa dekadëshe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, pavarësisht paralajmërimeve ...

Hamas: Trump “hapi portën e ferrit”

Telegrafi - 06.12.2017

Hamas ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij ...

Protesta në Gaza, pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti Trump

Telegrafi - 06.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, siç edhe ishte paralajmëruar ka njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. “Kam vendosur që është koha që të njohim zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytetin e ...

Netanyahu e quan historik vendimin e presidentit Trump

Telegrafi - 06.12.2017

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar sot se vendimi i presidentit të SHBA-ve, Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik.

Në Gaza digjet flamuri amerikan pas vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Koha.net - 06.12.2017

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit amerikan Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit ...

Jerusalemi, kryeqytet i Izraelit: Derisa jep lajmin, presidentit Trump “i ngatërrohet gjuha” (Video)

Telegrafi - 06.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, filloi të fliste në mënyrë “të kujdesshme” derisa njoftoi planet për të lëvizur ambasadën amerikane nga Tel Avivi në Jerusalem, duke e bërë atë kryeqytetin e ri të ...

SHBA-ja njeh Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

Koha.net - 06.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump sapo ka njoftuar se ka marrë vendimin që ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe ka urdhëruar bartjen e ambasadës atje nga Tel Avivi.

Netanyahu e quan historik vendimin e Trumpit për Jerusalemin

Koha.net - 06.12.2017

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka deklaruar sot se vendimi i presidentit të SHBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik.

Hamas: Trumpi “hapi portën e ferrit”

Koha.net - 06.12.2017

Hamasi ka reaguar ndaj vendimit të shefit të shtetit amerikan për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit. Organizata ka deklaruar pak kohë pas këtij vendimi se Trump me ndërmarrjen e këtij ...

Guterres: Jerusalemi është çështje që duhet zgjidhur me bisedime direkte të dy palëve

Koha.net - 06.12.2017

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka theksuar se statusi i Jerusalemit është çështje që duhet zgjidhur përmes bisedimeve të drejtpërdrejta të Palestinës dhe ...

Franca reagon ndaj vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Gazeta Express - 06.12.2017

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka reaguar pas vendimit të homologut të tij amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të ...

Macron: Vendimi i Trump për Jerusalemin, i papërshtatshëm

Koha.net - 06.12.2017

Presidenti francez Emmanuel Macron e cilësoi të papërshtatshëm vendimin e presidentit amerikan, Donald Trump, rreth njohjes së Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit dhe bëri thirrje për të shmangur me ...

Protestë para konsullatës amerikane në Stamboll pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit (Video)

Telegrafi - 06.12.2017

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump ...

​Vendimi i Trumpit për Jerusalemin trazon liderët botërorë

Koha.net - 06.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit, transmeton ...

Mogherini: Statusi i Jerusalemit të zgjidhet përmes negociatave

Gazeta Express - 06.12.2017

Shefja e politikës së jashtme e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka shprehur shqetësimin e saj ndaj vendimit të fundit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald ...

Reagimet më të ashpra vijnë nga Hamasi, Irani dhe Turqia: Deklaratat nga mbarë bota, pas vendimit të Trumpit për ...

Telegrafi - 06.12.2017

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Trump për të njohur zyrtarisht Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, ka ngjallur reagime brenda komunitetit ndërkombëtar, me përjashtim të Izraelit.

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, reagon Ambasada e Jerusalemit në Tiranë

BalkanWeb - 06.12.2017

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump.

OKB qorton Trumpin për Jerusalemin

Gazeta Express - 06.12.2017

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka kundërshtuar ashpër veprimin e Presidentit amerikan, Donald Trump, për ta njohur Jerusalemin si kryeqytet të ...

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, reagon Ambasada e Jerusalemit në Tiranë

Mapo - 06.12.2017

Ambasada ndërkombëtare e Krishterë e Jerusalemit në Shqipëri ka përshëndetur njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, nga Presidentit amerikan Donald Trump.

Trump e njohu si kryeqytet të Izraelit, por çfarë në fakt e bën Jerusalemin kaq të shenjtë?

Telegrafi - 06.12.2017

Presidenti amerikan Donald Trump ka njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe ka njoftuar se në këtë qytet do të vendoset selia e re diplomatike e SHBA-ve.

Cili do të jetë reagimi i Turqisë nëse SHBA-ja transferon ambasadën në Jerusalem

Alb Portali - 06.12.2017

Loading... Presidenti turk ka paralajmëruar se do t’i ngrijë raportet me Izraelin nëse SHBA-ja e njeh Jerusalemin si kryeqytet të tij. Sipas Recep Tayyip Erdogan, një hap i tillë do të kalonte vijën ...

Trump i gatshëm për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet

Alb Portali - 06.12.2017

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do ta filloj lëvizjen e Ambasadës ...

Paqja në Lindjen e Mesme, në dorë të Trump! Sot shpallet vendimi për Jeruzalemin

Java News - 06.12.2017

Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit dhe do te filloje lëvizjen e ...

Trump sot do të njoftojë vendimin e rëndësishëm

Durres Lajm - 06.12.2017

Presidenti turk paralajmëron SHBA-të për Jerusalemin Zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara u kanë thënë mediave se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si ...

Bozdag: Njohja e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit do të ishte katastrofale

Alb Portali - 06.12.2017

Zëvendës-kryeministri dhe zëdhënësi i Qeverisë së Turqisë, Bekir Bozdag deklaroi se njohja amerikane e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit do të ishte një katastrofë e vërtetë, raporton Anadolu ...

Berlini i shqetësuar para vendimit të Trumpit për Jerusalemin

Alb Portali - 06.12.2017

Gjermania ka shprehur shqetësimin se në Lindjen e Mesme mund të ndodhë një shpërthim i konfliktit pas raportimeve se presidenti amerikan Donald Trump sot do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet i ...

Kalın: Jerusalemi është nderi ynë, vija e kuqe për muslimanët

Alb Portali - 06.12.2017

Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, Ibrahim Kalın sot në Ankara deklaroi se Jerusalemi është vija e kuqe për muslimanët, raporton Anadolu Agency (AA). Loading... “Jerusalemi është nderi ynë.

Paralajmëron Palestina: Nëse Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet, fillon lufta!

Alb Portali - 06.12.2017

Loading... “Donald Trump do të fillonte luftën në Lindjen e Mesme nëse njeh Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit”. Ky ishte reagimi i parë nga përfaqësuesi kryesor i palestinezëve në Britani, pas ...

Lidhja Arabe takim të jashtëzakonshëm për Jerusalemin

Alb Portali - 06.12.2017

Loading... Lidhja Arabe takim të jashtëzakonshëm për Jerusalemin Lidhja Arabe ka marrë një vendim për mbajtën e një takimi të jashtëzakonshëm ditën e shtunë në nivelin e ministrave të jashtëm, në ...

Trump njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Alb Portali - 06.12.2017

Ashtu edhe siç ishte paralajmëruar nga zyrtarë të lartë të Shteteve të Bashkuara se presidenti, Donald Trump, gjatë ditës së sotme do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, kjo gjë edhe ...

Çavuşoğlu dënon deklaratën e SHBA-ve për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

Alb Portali - 06.12.2017

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka dënuar deklaratën e qeverisë amerikane për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, transmeton Anadolu Agency (AA). Loading...

Netanyahu: Vendimi i Trumpit për Jerusalemin është ditë historike

Alb Portali - 06.12.2017

Kryeministri izraelit në ikje, Benjamin Netanyahu ka deklaruar se vendimi i presidentit të ShBA-së Donald Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit është historik. Loading...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

Alb Portali - 06.12.2017

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të ...

Mogherini reagon për deklaratën e Trumpit për Jerusalemin

Alb Portali - 06.12.2017

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Federica Mogherini, ka deklaruar: “BE është shumë e shqetësuar për deklaratën e bërë sot nga presidenti ...

Stamboll, protestë para konsullatës amerikane pas njohjes së Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

Alb Portali - 06.12.2017

Organizata të ndryshme të shoqërisë civile kanë protestuar para Kryekonsullatës së Shteteve të Bashkuara në Amerikës (SHBA) në Stamboll të Turqisë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump ...

Abbas: Vendimi i Trumpit minon rolin e SHBA-ve si ndërmjetës të paqes

Alb Portali - 06.12.2017

Presidenti i Palestinës Mahmoud Abbas deklaroi se vendimi i presidentit amerikan Donald Trump, me të cilin Jerusalemin zyrtarisht e njohu si kryeqytet të Izraelit, është inkurajim për pushtimin dhe ...

Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Antpress - 06.12.2017

Presidenti i SHBA, Donald Trump do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, thanë zyrtarët e lartë të administratës. Por zyrtarët thanë se Trump nuk do të zhvendosë menjëherë në ambasadën ...

Shpërthejnë protestat, digjen flamujt amerikanë dhe fotografitë e Trump

Antpress - 06.12.2017

Protestuesit kanë djegur fotografitë e presidentit Donald Trump në qytetin Gaza sot dhe zyrtarët palestinezë kanë paralajmëruar shkëputjen e lidhjeve me SHBA dhe përfundimin e bashkëpunimit të ...

Mogherini: Statusi i Jerusalemit të zgjidhet përmes negociatave

Antpress - 06.12.2017

Shefja e politikës së jashtme e Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka shprehur shqetësimin e saj ndaj vendimit të fundit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Çështja e Jerusalemit, paralajmërime të reja për Trumpin

Evropaelire - 05.12.2017

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u shpreh “i shqetësuar” nga mundësia që presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Çështja e Jerusalemit, paralajmërime të reja për Trumpin

Portalb - 05.12.2017

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u shpreh “i shqetësuar” nga mundësia që presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, përcjell REL.

Çështja e Jerusalemit, paralajmërime të reja për Trumpin

Lajmi.net - 05.12.2017

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u shpreh “i shqetësuar” nga mundësia që presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Çështja e Jerusalemit, paralajmërime të reja për Trumpin

Zhurnal - 05.12.2017

Çështja e Jerusalemit, paralajmërime të reja për Trumpin Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u shpreh “i shqetësuar” nga mundësia që presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të njohë ...

Çështja e Jerusalemit, paralajmërime të reja për Trumpin

Alsat - 05.12.2017

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u shpreh “i shqetësuar” nga mundësia që presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Tramp tash për tash e anulon zhvendosjen e Ambasadës së SHBA-së në Izrael

Idividi - 05.12.2017

Uashington, 5 dhjetor 2017 (MIA) - Presidenti amerikan Donald Tramp tash për tash e ka anuluar marrjen e vendimit për zhvendosjen eventuale të Ambasadës së SHBA-së në Izrael nga Tel-Avivi në ...

Turqia me paralajmërim para njohjes së paralajmëruar të Jerusalemit për kryeqendër të Izraelit

Idividi - 05.12.2017

Stamboll, 4 dhjetor 2017 (MIA) - Një përfaqësues i lartë i Qeverisë turke sot paralajmëroi "katastrofë të madhe" nëse SHBA-ja e njeh Jerusalemin si kryeqendër izraelite krahas paralajmërimeve nga ...

Erdogan: Turqia do t’i ndërpresë marrëdhëniet me Izraelin nëse Jerusalemi njihet si kryeqytet izraelit

Portalb - 05.12.2017

Njohja eventuale e Jerusalemit për kryeqytet izraelit nga ana e SHBA-së, mund të sjellë deri në ndërprerje të marrëdhënieve mes Turqisë dhe Izraelit, paralajmëroi sot presidenti turk, Rexhep Taip ...

Erdogan: Jerusalemi është vija e kuqe për myslimanët

Evropaelire - 05.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se mund t’i shkëpusë lidhjet me Izraelin nëse Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytet të tij.

Kërcënon Erdogan: Jerusalemi është vija e kuqe për myslimanët

Lajmi.net - 05.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se mund t’i shkëpusë lidhjet me Izraelin nëse Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytet të tij.

Erdoğan paralajmëroi mundësinë e ndërprerjes së marrëdhënieve me Izraelin

Shqipmedia - 05.12.2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se mund t’i shkëpusë lidhjet me Izraelin nëse Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytet të tij.Erdogan tha se një veprim i tillë do të ...

Erdogan: Turqia do t'i ndërpresë marrëdhëniet me Izraelin nëse Jerusalemi njihet si kryeqytet izraelit

Zhurnal - 05.12.2017

Erdogan: Turqia do t`i ndërpresë marrëdhëniet me Izraelin nëse Jerusalemi njihet si kryeqytet izraelit Njohja eventuale e Jerusalemit për kryeqytet izraelit nga ana e SHBA-së, mund të sjellë deri në ...

Erdogan: Turqia do t'i ndërpresë marrëdhëniet me Izraelin nëse Jerusalemi njihet si kryeqytet izraelit

Idividi - 05.12.2017

Ankara, 5 dhjetor 2017 (MIA) - Njohja eventuale e Jerusalemit për kryeqytet izraelit nga ana e SHBA-së, mund të sjellë deri në ndërprerje të marrëdhënieve mes Turqisë dhe Izraelit, paralajmëroi sot ...

Erdogan: Jerusalemi, vija e kuqe për myslimanët

SOT - 05.12.2017

Presidenti i Turqisë, Reçep Tajip Erdogan, tha se mund t’i shkëpusë lidhjet me Izraelin nëse Shtetet e Bashkuara e njohin Jerusalemin si kryeqytet të tij, duke argumentuar se një veprim i tillë do të ...

Zëdhënësi: Trump i tha Abbasit se synon lëvizjen e ambasadës në Jerusalem

Evropaelire - 05.12.2017

Zëdhënësi palesatinez, Nabil Abu Rdainah, ka njoftuar se presidenti amerikan, Donald Trump, i ka thënë presidentit të Autoritetit palestinez, Mahmud Abbas, se ai synon lëvizjen e Ambasadës së ...

Putin bisedë me Abbas për “Jerusalemin”

Portalb - 05.12.2017

Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti palestinez Mahmud Abbas kanë zhvilluar bisedë telefonike në lidhje me “pretendimin se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) do ta njohin Jerusalemin si ...

Trump njofton Jordaninë për transferimin e Ambasadës në Jerusalem

Zhurnal - 05.12.2017

Trump njofton Jordaninë për transferimin e Ambasadës në Jerusalem Presidenti amerikan, Donald Trump i bëri të ditur sot mbretit Abdallah II të Jordanisë, qëllimin e tij për të transferuar nga ...

Putin bisedë me Abbas për “Jerusalemin”

Zhurnal - 05.12.2017

Putin bisedë me Abbas për “Jerusalemin” Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti palestinez Mahmud Abbas kanë zhvilluar bisedë telefonike në lidhje me “pretendimin se Shtetet e Bashkuara të ...

Mogherini: Statusi i Jerusalemit duhet të rregullohet me negociata

Lajmi.net - 05.12.2017

Statusi i Jerusalemit duhet të rregullohet nëpërmjet negociatave, theksoi sot shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini ndërkohë që presidenti Donald Trump mund të njohë Qytetin e Shenjtë, ...

Çështja e Jerusalemit, paralajmërime të reja për Trumpin

Telegrafi - 05.12.2017

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u shpreh “i shqetësuar” nga mundësia që presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Jerusalemi kryeqytet i Izraelit? Erdogan thotë se kjo është “vija e kuqe” për myslimanët!

Telegrafi - 05.12.2017

Nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosin të njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, Turqia do të shkëpusë të gjitha marrëdhëniet me shtetin hebre dhe kërcënon se kjo lëvizje do të ishte ...

Cili do të jetë reagimi i Turqisë nëse SHBA-ja transferon ambasadën në Jerusalem

Koha.net - 05.12.2017

Presidenti turk ka paralajmëruar se do t’i ngrijë raportet me Izraelin nëse SHBA-ja e njeh Jerusalemin si kryeqytet të tij. Sipas Recep Tayyip Erdogan, një hap i tillë do të kalonte vijën e kuqe për ...

Trump ka vendosur: Amerika e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Gazeta Express - 05.12.2017

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, u ka thënë të martën udhëheqësve izraelitë dhe arabë se planifikon ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, duke ndërmarrë një ...

Zëdhënësi: Trump i tha Abbasit se synon lëvizjen e ambasadës në Jerusalem

Koha.net - 05.12.2017

Zëdhënësi palesatinez, Nabil Abu Rdainah, ka njoftuar se presidenti amerikan, Donald Trump, i ka thënë presidentit të Autoritetit palestinez, Mahmud Abbas, se ai synon lëvizjen e Ambasadës së ...

Trump planifikon transferimin e ambasadës së SHBA-së në Jerusalem

BalkanWeb - 05.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump i bëri të ditur sot mbretit Abdallah II të Jordanisë qëllimin e tij për të transferuar nga Tel-Avivi në Jeruzalem ambasadën e SHBA-së në Izrael, njoftoi pallati ...

Trump njofton Jordaninë për transferimin e Ambasadës në Jerusalem

Koha.net - 05.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump i bëri të ditur sot mbretit Abdallah II të Jordanisë, qëllimin e tij për të transferuar nga Tel-Avivi në Jerusalem ambasadën e SHBA-ve në Izrael, njoftoi pallati ...

Trump bën të qarta planet për të shpallur Jerusalemin, kryeqytet të Izraelit

Telegrafi - 05.12.2017

Presidenti Donald Trump po telefonon disa udhëheqës të Lindjes së Mesme përpara një njoftimi të pritshëm se Shtetet e Bashkuara do të njohin Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Kalın: Njohja e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit do të ishte gabim katastrofal i SHBA-së

Alb Portali - 05.12.2017

Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, Ibrahim Kalın deklaroi se janë tejet shqetësuese lajmet për paralajmërimet se SHBA do të njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA).

Macron i alarmuar për vendimin e Trump: Do shpallë Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

Java News - 05.12.2017

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka shprehur shqetësimin se Donald Trump mund të njohë në mënyrë të njëanshme Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Presidenti turk paralajmëron SHBA-të për Jerusalemin

Durres Lajm - 05.12.2017

Presidenti turk Rexhep Taip Erdoan lëshoi një paralajmërim të ashpër ndaj homologut të tij amerikan, i cili ka në plan të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Kushner: Trump ende nuk ka vendosur për njohjen e Jerusalemit

Evropaelire - 04.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, ende nuk ka vendosur nëse do ta pranojë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit apo nëse ai do të urdhërojë lëvizjen e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara nga Tel Avivi ...

Liderët myslimanë e paralajmërojnë Trampin për pasojat nëse e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izarelit

Portalb - 04.12.2017

Njohja e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit nga ana e Administratës së Donald Trampit do ta nxitë fanatizmin dhe dhunën dhe nuk do të jetë në dobi të procesit paqësor midis izraelitëve dhe ...

Kushner: Trump ende nuk ka vendosur për njohjen e Jerusalemit

Portalb - 04.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, ende nuk ka vendosur nëse do ta pranojë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit apo nëse ai do të urdhërojë lëvizjen e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara nga Tel Avivi ...

Liderët myslimanë e paralajmërojnë Trampin për pasojat nëse e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izarelit

Idividi - 04.12.2017

Kajro, 4 dhjetor 2017 (MIA) - Njohja e Jerusalemit për kryeqytet të Izraelit nga ana e Administratës së Donald Trampit do ta nxitë fanatizmin dhe dhunën dhe nuk do të jetë në dobi të procesit paqësor ...

Liga Arabe takim të jashtëzakonshëm për “zhvendosjen e ambasadës së SHBA-ve”

Shqipmedia - 04.12.2017

Liga Arabe nesër do të zhvillojë një takim të jashtëzakonshëm për të diskutuar për planet e SHBA-ve për “zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem”, raporton Anadolu Agency (AA).

Kushner: Trump ende nuk ka vendosur për njohjen e Jerusalemit

Koha.net - 04.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, ende nuk ka vendosur nëse do ta pranojë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit apo nëse ai do të urdhërojë lëvizjen e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara nga Tel Avivi ...

Jordania paralajmëron SHBA-të: Njohja e Jerusalemit kryeqytet i Izraelit me pasoja të rrezikshme

Telegrafi - 04.12.2017

Ministri i Jashtëm i Jordanisë ka paralajmëruar SHBA-të për pasoja të rënda në rast se kjo e fundit e njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Ayman Safadi, ka njoftuar t’i ketë thënë Sekretarit ...

Trump ende nuk ka vendosur për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit

Alb Portali - 04.12.2017

Presidenti amerikan, Donald Trump, ende nuk ka vendosur nëse do ta pranojë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit apo nëse ai do të urdhërojë lëvizjen e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara nga Tel Avivi ...

Liga Arabe do të mbajë takim të jashtëzakonshëm për “zhvendosjen e ambasadës së SHBA-ve” në Jerusalem

Alb Portali - 04.12.2017

Liga Arabe nesër do të zhvillojë një takim të jashtëzakonshëm për të diskutuar për planet e SHBA-ve për “zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem”, raporton Anadolu Agency (AA). Loading...