TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Fukushima, 3 muaj për të ndalur rrjedhjen

Shekulli - 17.04.2011

TOKYO - Reaktorët e centralit nuclear të Fukushimës do të stabilizohen për rreth 6-9 muaj. Ky është plani i veprimit të Tepco-s, kompania që drejton impiantin.

Fukushima, 3 muaj deri në stabilizim

Top Channel - 17.04.2011

Reaktorët e centralit bërthamor të Fukushimës do të stabilizohen brenda 6-9 ...

Japoni, duhen të paktën 9 muaj për pastrimin e Fukushimas

LajmiFundit - 17.04.2011

Koncerni bërthamor japonez Tepco do t'i vërë në kontroll reaktorët me avari në Fukushima brenda nëntë muajsh. Në lidhje me daljen e radioaktivitetit kryetari i bordit drejtues Cunehisa Kacumata tha para shtypit në Tokio, se koncerni ...

Nëntë muaj për të vënë nën kontroll Fukushimën

Shqipmedia - 17.04.2011

Kriza bërthamore e Japonisë do të përfundojë brenda 9 muajve. Kompania që menaxhon kompleksin e dëmtuar atomik Daichi të Fukushimës thotë se mund ta vërë situatën nën kontroll deri në fund të vitit.

Nëntë muaj për të vënë nën kontroll Fukushimën

Koha.net - 17.04.2011

Tokio, 17 prill – Operatori i centralit të dëmtuar bërthamor, Fukushima Daiichi, ka thënë se pret që krizën ta vë nën kontroll deri në fund të vitit.

Japoni, 9 muaj për rehabilitimin e Fukushimës

Telegrafi - 17.04.2011

Japonia do të marrë kontrollin e plotë të situatës së krijuar në Fukushima, pas tsunamit shkatrrimtar, brenda nëntë muajve. Lajmin e kanë njoftuar ekspertët e “Tepcos”, sipas të cilëve, rrjedhja e lëndës radioactive do të reduktohet ...

Kriza në Fukushima ringjall kujtimet e bombës bërthamore mbi Hiroshima, Nagasaki

VOA - 17.04.2011

Shqetësimet për ndikimin e ardhshëm të krizës bërthamore në Fukushima të Japonisë kanë zgjuar kujtime të dhimbshme nga bombardimet mbi Hiroshima dhe Nagasaki në përfundim të Luftës së Dytë Botërore.

Fukushima ringjall kujtimet e bombës bërthamore mbi Hiroshima dhe Nagasaki

Botasot - 17.04.2011

Shqetësimet për ndikimin e ardhshëm të krizës bërthamore në Fukushima të Japonisë kanë zgjuar kujtime të dhimbshme nga bombardimet mbi Hiroshima dhe Nagasaki në përfundim të Luftës së Dytë Botërore.

Shkencëtarët japonezë gati për transplantin e qelizave

Ina - 16.04.2011

Mjekët do të mbledhin kampione gjaku nga punonjësit e centralit bërthamor të Fukushimës në Japoni, për t'i përdorur në rast se ata i ekspozohen aksidentalisht rrezatimit radioaktiv.

Shkencëtarët japonezë gati për transplantin e qelizave

Koha.net - 16.04.2011

Tokio, 16 prill - Mjekët do të mbledhin kampione gjaku nga punonjësit e centralit bërthamor të Fukushimës në Japoni, për t'i përdorur në rast se ata i ekspozohen aksidentalisht rrezatimit radioaktiv.

Gjermania do të ndalë reaktorët bërthamorë brenda 10 vjetëve

Koha.net - 16.04.2011

Berlin, 16 prill – Kryeministrja gjermane, Angela Merkel, pas negociatave me kryeministrat e 16 qeverive të landeve të premten, ka paralajmëruar se Gjermania do të ngutet me planin për mbylljen e centraleve bërthamore.

Uzina bërthamore Busher do të hapet nën vëzhgimin ndërkombëtar

VOA - 16.04.2011

Uzina bërthamore në Busher të Iranit ka përfunduar së ndërtuari. Rusia, e cila i dha Iranit reaktorin bërthamor, po trainon tani personelin e uzinës.

Uzina bërthamore Busher do të hapet nën vëzhgimin ndërkombëtar

Botasot - 16.04.2011

Uzina bërthamore në Busher të Iranit ka përfunduar së ndërtuari. Rusia, e cila i dha Iranit reaktorin bërthamor, po trajnon tani personelin e uzinës.

Japoni, kompensim familjeve të dëmtuara

Top Channel - 15.04.2011

Qeveria japoneze ka urdhëruar operatorin e centralit bërthamor të dëmtuar nga tërmeti i muajit të kaluar që t’u paguajë dëmshpërblim familjeve të prekura nga radioaktiviteti.

Shkencëtarët japonezë gati për transplantin e qelizave

Evropaelire - 15.04.2011

Mjekët do të mbledhin kampione gjaku nga punonjësit e centralit bërthamor të Fukushimës në Japoni, për t'i përdorur në rast se ata i ekspozohen aksidentalisht rrezatimit radioaktiv.

Rrezatimi, Japonia nis transplantin masiv të qelizave

LajmiFundit - 15.04.2011

Mjekët do të mbledhin kampione gjaku nga punonjësit e centralit bërthamor të Fukushimës në Japoni, për t'i përdorur në rast se ata i ekspozohen aksidentalisht rrezatimit radioaktiv.

Transplant i qelizav për puntorët e Fukushimas në rast rreziku

Paragrafi - 15.04.2011

Transplant i qelizav për puntorët e Fukushimas në rast rreziku Postuar më : 15 April, 2011 21:50:00 Shkencëtarët japonezë thanë se në rast të problemeve shëndetësore për shkak të rrezatimit personat e prekur mund t'i nënshtrohen ...

Japonia kompenson familjet e dëmtuara

Koha.net - 15.04.2011

Tokio, 15 prill - Qeveria japoneze ka urdhëruar operatorin e centralit bërthamor të dëmtuar nga tërmeti i muajit të kaluar që t’u paguajë dëmshpërblim familjeve të prekura nga radioaktiviteti.

Tërmeti i katërt brenda 48 orëve godet Japoninë

LajmiFundit - 14.04.2011

Një tjetër lëvizje sizmike me magnitudë 6,1 gradë e shkallës rihter goditi mëngjesin e së enjtes, sipas kohës lokale, Japoninë verio- lindore. Lajmi u bë i ditur nga instituti amerikan i gjeofizikës, që saktësoi se epiqendra është ...

Japoni, vret veten në moshën 102-vjeçare

Top Channel - 14.04.2011

Një japonez 102-vjeçar është vetëvrarë sepse ishte i tmerruar nga ideja e evakuimit nga fshati i tij që ndodhej 40 km larg centralit të Fukushimës.

Japoni, zgjerohet rrezja e evakuimit të banorëve

Alsat - 14.04.2011

Një japonez 102-vjeçar i cili jetonte në afërsi të centralit bërthamor ‘Fukushima’ bëri vetëvrasje vetëm se nuk dëshironte të evakuohej. Ai ishte banori më i moshuar i fshatit Itate, rreth 40 kilometra larg centralit bërthamor.

Një japonez vetëvritet për shkak të evakuimit

Koha.net - 14.04.2011

Tokio, 14 prill – Banori më i moshuar i një fshati në afërsi të centralit të dëmtuar bërthamor Fukushima Daichi ka bërë vetëvrasje, ndërsa familja e tij pohon se arsyeja më e besueshme për këtë është evakuimi i paralajmëruar nga zonat e ...

Kriza në Japoni ngre shqetësime për sigurinë bërthamore në botë

VOA - 14.04.2011

Shumë vende shfrytëzojnë energjinë bërthamore si burim të energjisë elektrike. Por muajin e kaluar, një tërmet masiv që goditi Japoninë shkaktoi dëme të mëdha në një nga uzinat bërthamore të vendit.

Japoni, vret veten në moshën 102-vjeçare

Yll Press - 14.04.2011

Sipas mediave japoneze, i moshuari ka vrarë veten të martën pasi qeveria njoftoi zgjerimin e zonës së evakuimit, zonë e cila përfshiu edhe fshatin Itate ku jetonte 102-vjeçari.

Kriza në Japoni ngre shqetësime për sigurinë bërthamore në botë

Botasot - 14.04.2011

Shumë vende shfrytëzojnë energjinë bërthamore si burim të energjisë elektrike. Por muajin e kaluar, një tërmet masiv që goditi Japoninë shkaktoi dëme të mëdha në një nga uzinat bërthamore të vendit.

Sasi të vogla të stronciumit të zbuluara në rajonin e "Fukushima 1"

Idividi - 13.04.2011

Tokio, 12 prill 2011 (MIA) - Sasi të vogla të stronciumit - metal i rëndë radioaktiv, i cili mund të shkaktojë leukemi, janë regjistruar në sipërfaqen e tokës dhe bimët në rajonin e ECB "Fukushima 1", kumtoi Ministria japoneze e Shkencës ...

Kriza bërthamore arrin kulmin

Paragrafi - 13.04.2011

Kriza bërthamore arrin kulmin Postuar më : 13 April, 2011 09:42:00 Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiçi në Fukushima.

“Mohikani i fundit” në Fukushima

Top Channel - 13.04.2011

Që prej 11 marsit, kur një tërmet shkatërrimtar goditi Japoninë dhe dëmtoi rëndë një central bërthamor, të gjithë janë evakuar në një rreze deri 40 kilometra nga reaktorët e Fukushimës.

Japoni, kriza bërthamore ende larg zgjidhjes

Top Channel - 13.04.2011

Kompania që operon reaktorët bërthamorë të dëmtuar në Fukushima, TEPCO, lajmëroi sot se është duke përpunuar një plan të detajuar për zgjidhjen përfundimtare të krizës bërthamore.

Në zonën e Fukushimës do të mund të jetohet pas 20 vjetësh

Evropaelire - 13.04.2011

Rajoni rreth centralit të dëmtuar bërthamor të Fukushimës në verilindje të Japonisë do të jetë i përshtatshëm për jetë pas 10 apo 20 vjetësh, tha sot këshilltari në qeverinë e kryeministrit japonez, Naoto Kan.

Fukushima, minimumi 20 vite jo i përshtatshëm për jetë

Paragrafi - 13.04.2011

Fukushima, minimumi 20 vite jo i përshtatshëm për jetë Postuar më : 13 April, 2011 17:44:00 Rajoni rreth centralit të dëmtuar bërthamor të Fukushimës në verilindje të Japonisë do të jetë i përshtatshëm për jetë pas 10 apo 20 vjetësh, tha ...

Në zonën e Fukushimës do të mund të jetohet pas 20 vjetësh

ikub - 13.04.2011

Rajoni rreth centralit të dëmtuar bërthamor të Fukushimës në verilindje të Japonisë do të jetë i përshtatshëm për jetë pas 10 apo 20 vjetësh, tha sot këshilltari në qeverinë e kryeministrit japonez, Naoto Kan.

Rusia thotë se Japonia e zmadhon rrezikun në Fukushima

Evropaelire - 13.04.2011

Drejtori i agjencisë bërthamore në Rusi, Sergei Kirjenko, tha se Japonia e zmadhon rëndësinë e dëmit në cnetranin bërthamor Daiçi në Fukushima, dhe këtë me siguri e bën për arsye financiare.

Vazhdojnë rrjedhjet radioaktive në Japoni

Koha.net - 13.04.2011

Tokio, 13 prill- Zyrtarë japonezë kanë pranuar se nuk mund të ndalojnë rrjedhjen e jodit radioaktiv -131 dhe të të ceziumit -137 nga centrali bërthamor Fukushima i dëmtuar rëndë pas tërmetit shkatërrimtar dhe cunamit që e godit këtë rajon ...

Një UFO gjigante xhirohet mbi centralin atomik në Fukushima

Telegrafi - 13.04.2011

Shtëpia televizive gjermane NDR publikoi një xhirim të një objekti të panjohur mbi centralin atomik Fukushima që mjaftoi për adhuruesit e fanta-shkencës për të nisur rrëfimin për UFO-n gjigante.

Pjata fluturuese mbi Fukushima (video)

Koha.net - 13.04.2011

Berlin, 13 prill - Shtëpia mediatike gjermane NDR ka publikuar një video të një objekti të panjohur mbi centralin bërthamor Fukushima, që mjaftoi që shumë dashamirës të fantazisë shkencore të nisin historinë për një pjatë fluturuese ...

Në zonën e Fukushimës do të mund të jetohet pas 20 vjetësh

Botasot - 13.04.2011

Rajoni rreth centralit të dëmtuar bërthamor të Fukushimës në verilindje të Japonisë do të jetë i përshtatshëm për jetë pas 10 apo 20 vjetësh, tha sot këshilltari në qeverinë e kryeministrit japonez, Naoto Kan.

Në Fukushima do të mund të jetohet pas 20 vjetësh

Telegrafi - 13.04.2011

Rajoni rreth centralit të dëmtuar bërthamor të Fukushimës në verilindje të Japonisë do të jetë i përshtatshëm për jetë pas 10 apo 20 vjetësh, tha të mërkurën Kenichi Macumoto, këshilltar në qeverinë e kryeministrit japonez, Naoto Kan.

A po e zmadhon Japonia rrezikun në Fukushima?

Koha.net - 13.04.2011

Moskë, 13 prill - Drejtori i agjencisë bërthamore në Rusi, Sergej Kirjenko tha se Japonia po e zmadhon rëndësinë e dëmit në centralin bërthamor në Fukushima. Sipas tij, Japonia po e bën këtë për arsye financiare.

Rusia thotë se Japonia e zmadhon rrezikun në Fukushima

Botasot - 13.04.2011

Drejtori i agjencisë bërthamore në Rusi, Sergei Kirjenko, tha se Japonia e zmadhon rëndësinë e dëmit në cnetranin bërthamor Daiçi në Fukushima, dhe këtë me siguri e bën për arsye financiare.

Japoni, niveli i krizës nukleare arrin në 7, barazohet me Çernobilin

Shekulli - 12.04.2011

Autoritet Japoneze kanë rritur në shtatë nivelin e sigurisë në centralin bërthamorë në Fukushima, duke e çuar në të njëjtin nivel me ngjarjen e ndodhur në Çernobili, Ukrainë në vitin 1986.

Kriza bërthamore në Japoni arrin kulmin

Evropaelire - 12.04.2011

Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiçi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

Ne maksimum niveli i alarmit ne Fukushima

ikub - 12.04.2011

Agjencia japoneze e sigurisë bërthamore e rriti sot në maksimum alarmin me shtatë nivele në centralin e Fukushimës për ngjarje bërthamore dhe radiologjike, duke e vendosur në të njëjtin nivel si në kohën e katastrofës së Çernobilit.

Kriza bërthamore në Japoni arrin kulmin

Idividi - 12.04.2011

Tokio, 12 prill 2011 (MIA) - Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiçi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

Kriza bërthamore në Japoni arrin kulmin

Ina - 12.04.2011

Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiçi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

Tronditet Japonia, Fukushima në nivel të Çernobilit (foto)

Paragrafi - 12.04.2011

Tronditet Japonia, Fukushima në nivel të Çernobilit (foto) Postuar më : 12 April, 2011 09:24:00 Autoritetet japoneze kanë ngritur nivelin e rrezikut nga rrjedhjet bërthamore.

Kriza bërthamore në Japoni arrin kulmin

Alsat - 12.04.2011

Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiçi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

Japoni: Niveli më i lartë i katastrofës

Shqipmedia - 12.04.2011

Niveli i radioaktivitetit ka arritur në shkallën 7, i cili është edhe niveli më i lartë nga njësitë matëse Japonia ndodhet në një situatë të ngjashme me aksidentin e Çernobilit.

Japoni, niveli nuklear i Fukshimas barazohet me Çernobilin

LajmiFundit - 12.04.2011

Autoritet Japoneze kanë rritur në shtatë nivelin e sigurisë në centralin bërthamorë në Fukushima, duke e çuar në të njëjtin nivel me ngjarjen e ndodhur në Çernobili, Ukrainë në vitin 1986.

Fukushima, Kan: Situata po normalizohet

Top Channel - 12.04.2011

Situata në centralin bërthamor të Fukushimës po normalizohet hap pas hapi. Kështu ka deklaruar kryeministri japonez Naoto Kan, i cili është përpjekur të qetësojë popullin pas rritjes së nivelit të sigurisë në nivelin 7.

Japonia i “dhuron”planetit katastrofën e dytë bërthamore

Albnow - 12.04.2011

Në të njëjtin nivel me atë të Çernobilit është vlerësuar radioaktiviteti në Fukushima dhe kjo vjen për shkak të papërgjegjshmërisë së autoriteteve japoneze.

Japoni, OBSH: Rreziku për shëndetin nuk ndryshon

Top Channel - 12.04.2011

Vendimi i qeverisë japoneze për të klasifikuar incidentin bërthamor të Fukushimës në nivelin Ines 7, nuk ndryshon rrezikun për shëndetin publik.

Kriza bërthamore në Japoni arrin kulmin

Botasot - 12.04.2011

Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiçi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

Radioaktiviteti në Fukushima arrin radioaktivitetin e Çernobilit

Koha.net - 12.04.2011

Tokio, 12 prill - Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daichi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

"Fulushima 1" mund ta tejkalojë avarinë bërthamore të Çernobilit

Yll Press - 12.04.2011

"Rrjedhja e radioaktivitetit nuk është ndërprerë tërësisht. Brengosja jonë është se ajo mund ta tejkalojë radioaktivitetin nga Çernobili", deklaroi përfaqësuesi i TEPKO-s.

Kriza bërthamore në Japoni arrin kulmin

Telegrafi - 12.04.2011

Agjencia japoneze për siguri formalisht e ka rritur në shkallën maksimale, 7, nivelin e krizës bërthamore në centralin Daiichi në Fukushima. Niveli është i barabartë me atë në Çernobil në vitin 1986.

Kriza bërthamore në Japoni e ngjashme me atë të Çernobit

Botasot - 12.04.2011

Kryeministri japonez, Naoto Kan, tha sot se situata po stabilizohet në uzinën e dëmtuar bërthamore të Fukushimës. Komentet e tij pasuan njoftimin e qeverisë për rritjen e nivelit të krizës sipas standardit ndërkombëtar, duke e kategorizuar ...

Kriza bërthamore në Japoni e ngjashme me atë të Çernobit

VOA - 12.04.2011

Kryeministri japonez, Naoto Kan, tha sot se situata po stabilizohet në uzinën e dëmtuar bërthamore të Fukushimës. Komentet e tij pasuan njoftimin e qeverisë për rritjen e nivelit të krizës sipas standardit ndërkombëtar, duke e kategorizuar ...

Zgjerohet zona e evakuimit përreth Fukushimës

Top Channel - 11.04.2011

Në ditën kur është përjashtur rreziku për një rrjedhje të mundshme rrezatimi nga Fukushima, qeveria e Tokios ka vendosur të zgjerojë zonën e evakuimit përreth impiantit.

Autoritetet japoneze bën thirrje në evakuim të njerëzve në radius më të gjerë rreth Fukushimës

Idividi - 11.04.2011

Tokio, 11 prill 2011 (MIA) - Qeveria japoneze bëri thirrje që të evakuohen njerëzit nga një rreze më e gjerë nga unaza e shpallur rreth elektrocentralit të dëmtuar bërthamor "Fukushima 1", para së gjithash, për shkak të kalimit të ...

E ardhmja e energjisë bërthamore në botë

VOA - 11.04.2011

Vetëm para pak muajsh, ekspertë flisnin për ringjalljen e industrisë së energjisë bërthamore. Pas më shumë se dy dekadave të funksionimit relativisht të sigurt, dhe me rritjen e kërkesës së publikut për centrale të pastra pa karbon, shumë ...