TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vizat për Kosovën, jo as këtë vit!

Gazeta Start - 18.03.2012

Prishtinë – Qytetarët e Kosovës, të paktën gjatë këtij viti, nuk do të mund të lëvizin pa viza, ashtu sikurse ishte premtuar nga qeveritarët e vendit.

Bankat dhe noterët akset në Regjistrin e Gjendjes Civile

Gazeta Start - 18.03.2012

Tiranë – Noterët, bankat, agjencitë e sigurimeve dhe të gjithë institucionet e tjera që kryejnë shërbime për qytetarët mund të kenë akses në regjistrin elektronik të gjendjes civile.

Vlorë, kapet rreth 200 kg drogë, dy në pranga

Gazeta Start - 18.03.2012

Vlorë – Nga shërbimet e Policisë Vlorë gjatë ditës së djeshme u finalizua me sukses një operacion, i cili përfundoi me arrestimin e dy persona. Rreth orës 20:00 nga Strukturat e Luftës Kundër Narkotikëve është finalizuar operacioni ...

Pula apo veza? Shkencëtarët britanikë e kanë një përgjigje

Gazeta Start - 18.03.2012

Kush ka ardhur e para, pula apo veza? Kjo është enigma që prej shekujsh ka munduar njerëzit për të dhënë një përgjigje të saktë e përfundimtare. Kësaj pyetjeje një grup shkencëtarësh anglezë duket se i kanë dhënë zgjidhje.

Formula 1, Baton e fiton të parën

Gazeta Start - 18.03.2012

Xhenson Baton është fitues i garës për Çmimin e Madh të Australisë, zhvilluar sot në pistën “Albert Park” në Melburn. Piloti britanik i Meklarenit ishte i papërmbajtshëm në garën që çeli sezonin 2012 në F1, duke regjistruar fitoren e tretë ...

Superliga, fitojnë Tirana e Skënderbeu, ndalet Teuta

Gazeta Start - 18.03.2012

Tirana ka mbajtur kryesimin e Superligës edhe pas javës së 17-të, falë fitores 1-0 në transfertën me Flamurtarin. E ndjek Skënderbeu, ndërsa Teuta ndalet sërish.

Përleshje mes kurdëve dhe policisë

Gazeta Start - 18.03.2012

Një polic dhe një civil janë plagosur në përleshjet ndërmjet qindra kurdëve dhe policisë në juglindje të Turqisë. AFP thotë se policia ka përdorur gazin lotsjellës për të parandaluar tubimin e mijëra kurdëve në qytetin Diarbakir, për të ...

Dinamo është gjallë

Gazeta Start - 18.03.2012

Dinamo vazhdon përpjekjet për mbijetesë. Blutë e kryeqytetit duket se po fillojnë të shohin dritë në fund të tunelit, pas ecurisë negative që nga fillimi i kampionatit.

Përplas për vdekje policin, arrestohet drejtuesi i mjetit

Gazeta Start - 18.03.2012

Një efektiv policie ka humbur jetën pasi është përplasur nga një automjet, teksa ishte duke lëvizur me biçikletë. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së dielës në fshatin Hajdarëm të rrethit të Elbasanit, kur polici i burgut të Peqinit, Besim Baha, ...

Bie nga kati i pestë, rëndë në spital

Gazeta Start - 17.03.2012

Fier Nj 56-vjeare nga qyteti i Fierit ndodhet n gjendje t rnd pasi ka rn nga kati i pest i pallatit ku banonte. Lajmi bhet i ditur nga burime policore t cilt sqarojn se ngjarja ka ndodhur n lagjen 8 shkurti n qytetin e Fierit.

Sulmohet me molotv Ambasada e Maqedonisë në Prishtinë

Gazeta Start - 17.03.2012

Prishtinë – Mesnatën e së premtes është sulmuar me Molotov Ambasada e Maqedonisë në kryeqytetin e Prishtinës, Kosovë. Nuk ka të lënduar dhe dëmet materiale janë minimale.

Shqipëria miqësore me Moldavinë. Po me Spanjën?

Gazeta Start - 17.03.2012

Federata Shqiptare e Futbollit ka publikuar lajmin se Kombëtarja shqiptare do të zhvillojë një ndeshje miqësore me Moldavinë në datën 15 gusht 2012-të në stadiumin “Qemal Stafa”.

Siri, Shpërthime vdekjeprurëse në Damask

Gazeta Start - 17.03.2012

Shum polic dhe civil jan vrar n dy shprthime t ndodhura sot n kryeqytetin e Siris, Damask, njofton media shtetrore. Televizioni i prshkroi shprthimet si sulm terrorist teksa raportimet paraprake bjn me dije se lndt shprthyese ishin ...

Benitez mohon, skam marrë ofertë nga Çelsi

Gazeta Start - 17.03.2012

Rafael Benitez ka mohuar zërat se atij i është ofruar mundësia për të marrë përsipër drejtimin e Çelsit dhe këmbënguli se nuk ka marrë asnjë ofertë zyrtare nga klubi.

Kukës, gjenden paratë, 40-vjeçarja mund të jetë fshehur nga frika

Gazeta Start - 17.03.2012

Hetimet për zhdukjen e 40-vjecares Thëllëza Rexhmati nga banesa e saj në qytetin e Kukës merr një drejtim tjetër. Nëndrejtori i drejtorisë së policisë së qarkut të Kukësit, Xhefer Elezi, saktësoi se, “janë gjetur në mjediset e shtëpisë 3 ...

Hugo Çavez rikthehet në Venezuelë

Gazeta Start - 17.03.2012

Presidenti i Venezuelës, Hugo Çavez, është rikthyer në atdheun e tij pasi i është nënshtruar një operacioni kundër kancerit në Kubë. 57-vjeçari ka qenë në Kubë tri javë për një ndërhyrje të dytë kirurgjikale, pasi edhe vitin e kaluar i ...

27 të vdekur dhe 97 të plagosur nga shpërthimi në Siri

Gazeta Start - 17.03.2012

Të paktën 27 persona kanë humbur jetën dhe 97 të tjerë janë plagosur në dy shpërthime të ndodhura sot në kryeqytetin e Sirisë, Damask. Televizioni shtetëror i Sirisë i përshkroi shpërthimet si sulme terroriste teksa raportimet paraprake ...

Dënohet sulmi në ambasadën maqedonase në Prishtinë

Gazeta Start - 17.03.2012

Prishtinë - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, dënoi përmes një deklarate sulmin ndaj ambasadës së Republikës së Maqedonisë në Prishtinë.

Raporti i BB, Bode: Shqipëria i bëri ballë krizës botërore

Gazeta Start - 17.03.2012

Ministri i Financave, Ridvan Bode, në fjalën e mbajtur sot në takimin me Bankën Botërore për raportin për ecurinë ekonomike, theksoi se vendi ynë i ka rezistuar krizës financiare botërore.

Frika nga avioni, një nga fobitë më të përhapura

Gazeta Start - 17.03.2012

Pothuajse gjysma e udhëtarëve të avionit nuk ndihen mirë apo janë të shqetësuar në avion sepse kanë frikë të fluturojnë. Por tashmë është i mundur edhe shpëtimi nga kjo frikë. Frika nga avioni është një nga fobitë më të përhapura sot.

“Euro Club Index”, Skënderbeu ekipi më i mirë shqiptar

Gazeta Start - 17.03.2012

“Euro Club Index” në renditjen e përvitshme të ekipeve të futbollit evropian ka përfshirë edhe skuadrat shqiptare, ndër të cilat Skënderbeu renditet i pari.

Rrëzohet helikopteri i NATO-s në Afganistan, 12 të vdekur

Gazeta Start - 16.03.2012

Nj helikopter turk i NATO-s u rrzua sot n mngjes n periferi t Kabulit duke shkaktuar vdekjen e 12 ushtarve, njoftoi nj zdhns i forcs s NATO-s n Afganistan, ISAF. BBC njofton se 12 ushtart q humbn jetn n aksident jan t kombsis turke.

Korçë, vetëvritet me armë një 30-vjeçar

Gazeta Start - 16.03.2012

Korçë – Një 30-vjeçar u gjet i vrarë në banesën e tij në fshatin Gjinikat të Korçës. Policia u njoftua nga familjarët se shtetasi me iniciale K.K, 30-vjeç, ka qëlluar veten me një armë zjarri tip pushkë mod-56, kalibri 7.62 mm.

Elbasan, pranga shpërndarësve të drogës

Gazeta Start - 16.03.2012

Elbasan – Një person u arrestua nga policia dhe një tjetër po ndiqet penalisht në gjendje të lirë, pasi u kapën me lëndë narkotike në qytetin e Elbasanit.

Gjirokastër, pranga 2 studentëve, dhunuan dhe vodhën një grua

Gazeta Start - 16.03.2012

Gjirokastër – Dy studentë të Universitetit “Eqerem Çabej” në Gjirokastër u arrestuan mbrëmë nga policia pasi akuzohen për vjedhje me dhunë. Në pranga ranë Bekim Lekaj dhe Eduart Ndoca, 20 dhe 22-vjeç.

Berisha: 22 Marsi, dita e pranverës së demokracisë

Gazeta Start - 16.03.2012

Tiranë – Partia Demokratike përkujtoi sot 20 vjetorin e fitores së saj në zgjedhjet paskomuniste të vitit 1992. Në një takim në selinë blu ku u mblodhën kryetarët e degëve në rrethe dhe deputetët e kësaj partie.

OKB-ja pritet të dërgojë mision humanitar në Siri

Gazeta Start - 16.03.2012

Organizata e Kombeve të Bashkuara tha se do të dërgojë një mision humanitar në Siri këtë fundjave. Qëllimi është vlerësimi i situatës në vendin e shkatërruar nga trazirat.

Milan - Barça, për të 14-ën herë përballë

Gazeta Start - 16.03.2012

Barecelona dhe Milani do të përballen mes tyre për të 14-ën herë në historinë e Ligës së Kampionëve dhe në të gjitha sfidat shifrat flasin për barazi absolute në rezultate.

PDIU: Të ndalen zgjedhjet serbe në Kosovë

Gazeta Start - 16.03.2012

Tiranë – Partia e çamëve shprehu sot indinjatën e thellë për vendimin e qeverisë serbe për mbajtjen e zgjedhjeve lokale edhe në Kosovë. Ky vendim, sipas PDIU-së, cenon rëndë sovranitetin e Republikës së Kosovës duke ushqyer më tej ...

Av. i Popullit i akordon "Kupën e AP" piloteve të Farkës

Gazeta Start - 16.03.2012

Tiranë – Avokati i Popullit, Igli Totozani zhvilloi sot ceremoninë e dhënies së Kupës simbol të Institucionit të Avokatit të Popullit tek pilotët e komandës së Helikopterëve të Farkës të angazhuar në operacionet e shpërndarjes së ndihmave ...

Këto pije rrisin me 20 % rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Gazeta Start - 16.03.2012

Një studim i realizuar në SHBA tregoi se konsumimi i një kanoçeje në ditë me pije që përmban sheqer, rrit me 20 % rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut.

Tahiri: Nuk i tërheq akuzat për fëmijët e kryeministrit

Gazeta Start - 16.03.2012

Tiranë – Teksa në Gjykatën e Tiranës u zhvillua sot seanca e radhës në ngarkim të deputetit socialist, Sajmir Tahiri, ky u fundit dhe se i qëndronte ende deklaratave për djalin dhe vajzën e kryeministrit Berisha.

UT: Ulje kuotash për degën e mësuesisë

Gazeta Start - 16.03.2012

Tiranë – Dega e mësuesisë do të pranojë këtë vit më pak studentë se vitet e kaluara, ndërsa në disa degë të tjera do të ketë rritje të pranimeve në Universitetin e Tiranës.

Disa të shoqëruar për plagosjen me armë të gardianit

Gazeta Start - 16.03.2012

Tiranë – Policia e Tiranës ka shoqëruar disa persona, në lidhje me ngjarjen e pasdites së shkuar, ku u qëllua me armë gardiani i burgut të Fushë Krujës.

Ankaraja iu kërkon turqve të largohen nga Siria

Gazeta Start - 16.03.2012

Turqia u ka kërkuar sot qytetarëve të saj që ndodhen në Siri të largohen menjëherë nga ai shtet, pasi zhvillimet e fundit “nuk të japin siguri për jetën”.

Daçiç kundër “Shqipërisë së madhe” të Thaçit

Gazeta Start - 16.03.2012

Shkup - Zëvendëskryeministri dhe ministri serb i Policisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar sot në Shkup se Prishtina po përfaqëson idenë Shqipërisë së Madhe.

Trupa kosovare sjell “Dosjen H” në Teatrin Kombëtar

Gazeta Start - 16.03.2012

Shfaqja “Dosja H” nga Teatri Kombëtar i Kosovës do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar në Tiranë mbrëmjen e së dielës, me regji të Agim Sopit.

Guardiola: E dua pagën një euro më shumë se Mourinjo

Gazeta Start - 16.03.2012

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, për të rinovuar kontratën ekzistuese i ka vendosur klubit si kusht që ta paguajnë atë 1 euro më shumë se paga që merr Hoze Mourinjo te Reali.

Irani: Izraeli nuk i bën ballë as një jave luftë

Gazeta Start - 16.03.2012

Ministri Iranian i Punëve të Jashtme, Ali Ekber Salihi, tha se Izraeli është aq i vogël sa nuk i bën dot ballë as një javë lufte të vërtetë. Sipas njoftimit të agjencisë së lajmeve “Fars”, Salihi vlerësoi kërcënimet ushtarake izraelite ...

Sërish racizëm në Permier Ligë

Gazeta Start - 16.03.2012

Futbolli anglez vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes për fyerjet raciste ndaj futbollistëve me ngjyrë. Këtë herë ishin tifozët e Arsenalit të cilët fyen lojtarin e Njukasëllit, Çeik Tiote.

Katër vite nga tragjedia e Gërdecit, asnjë i dënuar për vrasje

Gazeta Start - 15.03.2012

Tiranë – Sot mbushen 4 vite nga shpërthim tragjik në fshatin Gërdec, rreth 15 km larg Tiranës, shpërthim i cili la pas 26 të vdekur dhe qindra të plagosur. Nga shpërthimi u shkatërruan edhe qindra shtëpi.

Të verbrit në protestë, policia i ndalon

Gazeta Start - 15.03.2012

Tiranë – Paraplegjikët dhe të verbrit, kanë nisur sërish sot protestën për statusin e tyre, teksa janë ndalur nga policia në hyrje të Parlamentit, ku edhe do të zhvillonin tubimin e tyre.

Lezhë, zbardhen dy plagoset, dy në pranga

Gazeta Start - 15.03.2012

Lezhë – Forcat e policisë së Lezhës, kanë arrestuar autorët e një plagosjeve me armë gjatë ditës së djeshme në këtë Qark, ndërsa për plagosjen e dytë është identifikuar dhe po punohet për kapjen e tij.

Debate në Kuvend për të verbrit

Gazeta Start - 15.03.2012

Tiranë – Ka nisur me debate për të verbrit seanca e sotme parlamentare, teksa kjo kategori proteston për ndryshimin e ligjit për ta, ku disa vendime do të ndërmerren me VKM dhe jo me ligj.

Greqi, dy ish-ministrat krijojnë parti në re

Gazeta Start - 15.03.2012

Dy ish-ministra, Louka Katseli dhe Haris Kastanidis, shpallën krijimin e një partie të re në greqi, të quajtur “Pakti Social”. Ata zotohen se do të sigurojnë “politika realiste dhe themelore” për t’u përballur me krizën ekonomike.

Cana rikuperohet, së shpejti në fushë

Gazeta Start - 15.03.2012

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare është rikuperuar nga dëmtimi i pësuar tri muaj më parë dhe i është bashkuar Lacios në seancën stërvitore të ditës së mërkurë.

Vritet 23-vjeçari në Korçë, 5 në pranga

Gazeta Start - 15.03.2012

Korçë – Një i ri mbeti i vdekur natën e shkuar në fshati Barç të Korçës, pas një konflikti midis një grupi të rinjsh. Viktima është Oligert Krekeni, 23-vjeç, i cili humbi jetën pas një konflikti mesnatën e shkuar teksa po festonin ardhjen ...

Bashkëpunim më të fuqishëm me ushtrinë turke

Gazeta Start - 15.03.2012

Tiranë – Në Tiranë ndodhet sot një delegacion i lartë drejtuesish të Forca të Armatosura të Republikës së Turqisë, kryesuar nga gjeneralmajor Fahri Kir.

10 programet më të preferuara të të gjitha kohërave

Gazeta Start - 15.03.2012

Secili nga këto 10 programe zë një vend të veçantë. Ja dhjetë programet më të pëlqyer të kohërave! Më parë, kemi ndarë me ju programet më të papëlqyer të të gjithë kohërave. Ndërsa tani ju sjellim 10 programet më të preferuar.

“Gërdeci”, Rama: Gjyqi një farsë, nuk mund të mbyllet

Gazeta Start - 15.03.2012

Tiranë – Në katër vjetorin e tragjedisë së Gërdecit, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ishte në këtë fshat, nga ku theksoi se ngjarja tragjike nuk mund të mbyllet me një farsë gjyqësore, siç e cilësoi ai vendimin e gjyqit tre ditë ...

Gjykata e Lartë cakton trupën gjyqësore për Priftin

Gazeta Start - 15.03.2012

Tiranë – Gjykata e Lartë hodhi sot shortin për përzgjedhjen e trupës gjyqësore që do të gjykojë çështjen e regjistruar në këtë gjykatë në ngarkim të ish-ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti si dhe ish-zëvendësit të tij, Leonard Beqiri, ...

Rezolutë kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Gazeta Start - 15.03.2012

Prishtinë - Deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan në favor të miratimit të një rezolute me të cilën kundërshtohet mbajtja e zgjedhjeve të paralajmëruara serbe të 6 majit edhe në territorin e Kosovës.

Kukës, zhduket 35-vjeçarja, gjurmë gjaku në banesë

Gazeta Start - 15.03.2012

Kukës – Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Kukës, ku një grua rezulton e zhdukur, teksa në banesën e saj janë gjetur gjurmë gjaku. Ngjarja u regjistrua sot dhe sipas policisë lokale, bëhet fjalë për shtetasi Fllanxa Rexhmata, ...

Tiranë, plumba shefit të Sigurisë së Burgut të F. Krujës

Gazeta Start - 15.03.2012

Tiran Nj punonjs policia mbeti i plagosur me arm zjarri ort e pasdites s sotme. Albert Kryemadhi, shef i siguris n Burgun e Fush Krujs, u qllua me arm n afrsi t zons s Vasil Shantos.

Franca kundër armatimit të opozitës siriane, rrezikon luftë civile

Gazeta Start - 15.03.2012

Megjithë masakrat e paprecedenta që po kryen regjimi i Presidentit Bashar Al Asad në Siri, Franca vijon të jetë e mendimit se t'i dorëzosh armë opozitës do të thoshte rrezikim për fillimin e mundshëm të një luftë civile.

Francë, qëllohen për vdekje dy ushtarë

Gazeta Start - 15.03.2012

Dy ushtarë u qëlluan për vdekje dhe një i tretë u plagos pranë një baze ushtarake në jug-perëndim të Francës. Ushtarët, të veshur me uniforma, po përpiqeshin të tërhiqnin para nga një makinë në qendër të qytetit të Montaubanit, ku edhe ...

Tentojnë të vjedhin kabllon, 2 të rinj vdesin nga korrenti

Gazeta Start - 15.03.2012

Dy t rinj kan mbetur t vdekur pas kontaktit me rrymn elektrike, teksa po tentonin t vidhnin nj kabllo n nj kabin. Ngjarja e rnd ndodhi sot rreth ors 18:00 n Qaf Krrab, ndrkoh q identitetet e t rinjve jan Valter Hasmua, 21 vje, dhe Aleks ...

Topi: Berisha le të vijë t’i tregojë Tiranën

Gazeta Start - 14.03.2012

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka folur gjatë rreth mos pjesëmarrjes së tij në përkujtim të Besëlidhjes së Lezhës, duke theksuar se organizimi i ceremonisë atje bëhej nga Protokolli i Shtetit, ose me pjesëmarrjen e tij dhe ...

Durrës, shkrumbohet një banesë nga zjarri

Gazeta Start - 14.03.2012

Durrës – Një banesë në lagjen Nr 8 të qytetit të Durrësit u përfshi nga flakët e zjarrit orët e para të mëngjesit të sotëm. Flakët shpërthyen në katin e katërt të pallatit, duke shkaktuar panik tek banorët.

Ngërçi në KLD, ngec procesi për Bandën e Durrësit

Gazeta Start - 14.03.2012

Tiranë – Ngërçi në sistemin e drejtësisë vazhdon ende, kësaj here pas dorëheqjes së nënkryetarit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Kreshnik Spahiu.

Aksident tragjik në Zvicër, vdesin 22 fëmijë belgë

Gazeta Start - 14.03.2012

Valais – Një tragjedi e vërtetë u regjistrua në Zvicër nga një aksident rrugor. Të paktën 28 persona, mes të cilëve 22 fëmijë gjetën vdekjen, teksa autobusi me të cilin udhëtonin është përplasur fort në një tunel.

Greqi, plagoset rëndë me armë një shqiptar

Gazeta Start - 14.03.2012

Athinë – Një shqiptar mbeti i plagosur sot në mëngjes në Athinë, kur një person ka qëlluar me armë në drejtim të tij. Policia greke bëri të ditur se shqiptari është qëlluar teksa ishte në makinën e tij.

5 veprimet që nuk duhet t’i bëni gjatë një interviste pune

Gazeta Start - 14.03.2012

Përveç fjalëve, ne komunikojmë mjaft me anë të qëndrimit, veprimeve dhe sjelljes sonë. Nuk është surprizë, pra, që suksesi juaj në një intervistë pune varet në një masë të konsiderueshme pikërisht nga gjuha e trupit.

Aksident në Kukës, 1 i vdekur dhe 3 të plagosur

Gazeta Start - 14.03.2012

Kuks Nj person gjeti vdekjen dhe tre t tjer mbetn t plagosur n nj aksident automobilistik n Kuks. Ngjarja ndodhi pran aeroportit t qytetit, kur nj automjet tip fuoristrad doli nga rrug, duke shkaktuar edhe ngjarjen e rnd.

Tifozët madrilenë zgjedhin formacionin e Realit

Gazeta Start - 14.03.2012

E përditshmja sportive spanjolle “Marca” ka realizuar një votim për përzgjedhjen e formacionit të Realit të Madridit për ndeshjen e sotme që ka kundër CSKA-së në Ligën e Kampionëve.

“Rusia nuk mbron Sirinë, por drejtësinë”

Gazeta Start - 14.03.2012

Ministri rus i Punve t Jashtme, Serguei Lavrov, theksoi sot se Moska zyrtare nuk mbron regjimin sirian Presidentit Bashar Al-Asad, por drejtsin.

Kupa, përfundojnë ndeshjet e radhës

Gazeta Start - 14.03.2012

Flamurtari ka thyer bindshëm Skënderbeun me rezultat 3-0, ndërsa Tirana është mjaftuar me barazim 1-1 me Bylisin. Po ashtu edhe Laçi me Kastriotin kanë fituar kundër Vllaznisë dhe Kamzës.

KLSH raport në Kuvend, 7 miliardë lek dëm

Gazeta Start - 14.03.2012

Tiranë – Dëmi shkaktuar buxhetit të shtetit nga administrata është rreth 7 miliardë lekë. Në tre vitet e fundit, dhënia me qira e pasurive shtetërore, është fusha ku është abuzuar më së shumti nga administrata, duke i shkaktuar shtetit ...

Lezhë, dy të plagosur me armë zjarri

Gazeta Start - 14.03.2012

Lezhë – Dy shtetas mbetën të plagosur me armë zjarri në Lezhë, në dy ngjarje të ndryshme. Policia bëri me dije se ka mbetur i plagosur shtetasi Ardian Frroku, 40-vjeç, i cili është qëlluar nga dy persona ende të paidentifikuar.

Thaçi “ngre zërin”: Serbia po provokon konflikt të ri

Gazeta Start - 14.03.2012

Prishtinë - Qeveria e Kosovës ka kundërshtuar ashpër pretendimet e Serbisë për organizimin e zgjedhjeve serbe në Kosovë në muajin maj. Në mbledhjen e sotshme të Qeverisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi ka folur me një gjuhë të ashpër ...

Vdekja e 22 fëmijëve, Belgjika hyn në zi kombëtare

Gazeta Start - 14.03.2012

Vdekja e 28 belgëve sot pas një aksidenti në Zvicër, ka bërë që kryeministri belg, Elio Di Rupo të deklaronte një ditë zie kombëtare. "Duke parë përmasat e katastrofës dhe emocionin që të ngjall, qeveria ka vendosur një ditë zie ...

UEFA, kontroll surprizë Barcelonës për doping

Gazeta Start - 14.03.2012

Gjatë seancës stërvitore të ditës së mërkurë,10 lojtarë të Barcelonës i janë nënshtruar një kontrolli të papritur antidoping nga UEFA. Gazeta online “Sport.es” ka raportuar se Lionel Mesi, Ibrahim Afelai, Ksavi, David Vija, Xhefrin, ...

OKB: Më shumë se 8000 të vrarë në Siri

Gazeta Start - 13.03.2012

Më shumë se 8000 persona kanë humbur jetën që prej fillimit të trazirave antiqeveritare në Siri, një vit më parë. Presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Nassir Abdulaziz al-Nasser, tha se në mesin e viktimave ka edhe shumë gra e ...

Mallakastër, vetëvaret 13-vjeçari

Gazeta Start - 13.03.2012

Mallakastër – Një ngjarje e rëndë u regjistrua në fshatin Çorush të Mallakastrës, ku një fëmijë vetëm 13-vjeç, i ka dhënë fund jetës duke u varur në litar.

Vjedhësit thyejnë supermarketin, grabisin edhe makinën

Gazeta Start - 13.03.2012

Elbasan – Nuk u mjaftuan me vjedhjen e supermarketit, por i morën edhe makinën për të transportuar mallin. Ngjarja u regjistrua në lagjen “5 Maji” të qytetit të Elbasanit, ku vjedhësit kanë thyer derën e dyqanit pa bërë zhurmë dhe më pas ...

Kavajë, aksidentohet për vdekje një shtetas

Gazeta Start - 13.03.2012

Kavaj Nj shtetas humbi jetn n nj aksident automobilistik n rrugn rurale Synej-Bago n Kavaj. Nga ngjarja e ndodhur mbrmjen e shkuar, ka mbetur i vdekur shtetasi Dshir Vogli, banues n fshatin Bago.

“Gërdeci”, Rama: Goditje e fortë për drejtësinë

Gazeta Start - 13.03.2012

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, shprehu zhgënjimin për procesin gjyqësor për tragjedinë e Gërdecit, duke theksuar se asnjë prej të pandehurve nuk u dënua për vrasje, ndërkohë që atje vdiqën 26 persona.

Durrës, tetë në pranga për vjedhje

Gazeta Start - 13.03.2012

Durrës – Të paktën 8 persona u arrestuan nga policia e Durrësit gjatë 24 orëve të fundit, të akuzuar kryesisht për vjedhje të banesave në periferi të qytetit dhe në fshatrat përreth.

“Gërdeci”, çështja do të shkojë në Apel

Gazeta Start - 13.03.2012

Tiranë – Vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë për 28 të pandehurit e tragjedisë së Gërdecit do të shkojë në Gjykatën e Apelit. Apelimi i vendimit të trupit gjykues do të bëhet nga Prokuroria, e cila kërkoi tre burgime të ...

Hejnkes: Bajerni kalon në fazën tjetër

Gazeta Start - 13.03.2012

Trajneri i Bajernit të Mynihut, Jup Hejnkes, është i bindur se ekipi i tij do ta thyej Bazelin në ndeshjen e dytë të fazës 1/8-ve të Ligës së Kampionëve.

Gërdeci do të pastrohet plotësisht nga mbetjet e armëve

Gazeta Start - 13.03.2012

Tiranë – Zv/ministri i Mbrojtjes, Ekrem Spahiu dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, inspektuan zbatimin e detyrave të lëna nga Bordi i Demontimit të Municioneve në Ministrinë e Mbrojtjes, që në fillim të ...

BE-ja pezullon ndihmat për Hungarinë

Gazeta Start - 13.03.2012

Bashkimi Evropian ka vendosur të pezullojë ndihmën prej 495 milionë eurosh për Hungarinë, për shkak të deficitit të lartë buxhetor që ka vendi. Kjo është hera e parë që BE-ja ndërmerr një veprim për shkak të deficitit buxhetor të një prej ...

Miqësorja me Spanjën vihet në dyshim

Gazeta Start - 13.03.2012

Deri tani ishte e sigurt se Kombëtarja shqiptare do të zhvillonte një miqësore me Spanjën, por në kalendarin e kampionëve të botës emri i Shqipërisë nuk figuron fare.

Tiranë, vritet me armë zjarri roja i një karburanti

Gazeta Start - 12.03.2012

Tiran Roja i nj karburanti n Tiran mbeti i vrar me arm zjarri ort e hershme t mngjesit t sotm. Ngjarja u regjistrua n zonn e njohur si Kthesa e Kamzs, ku shtetasi Amarildo Vrapi, 30-vje, banues n Paskuqan, mbeti i vdekur.

Sot pritet vendimi për të pandehurit e “Gërdecit”

Gazeta Start - 12.03.2012

Tiranë – Gjatë ditës së sotme pritet të jepet vendimi për të akuzuarit për tragjedinë e Gërdecit, gati katër vjet që kurse ndodhi ngjarja. Një javë më parë, Gjykata e Tiranës shtyu vendimin për ditën e sotme për shkak të kompleksistetit të ...

Kakavijë, kapet rreth 15 kg drogë, në pranga taksisti

Gazeta Start - 12.03.2012

Gjirokastër – Një sasi prej 15.4 kilogramësh drogë e llojit mariuanë u sekuestrua nga policia kufitare në pikën e kalimit të Kakakvijës në jug të vendit.

Reshje dëbore në Kukës

Gazeta Start - 12.03.2012

Kukës – Qyteti i Kukësit dhe rrethinat e tij u përfshinë mëngjesin e sotëm nga reshje dëbore, e cila shoqërohet me erë të fortë. Temperaturat janë rreth 4 gradë nën zero, ndërsa pritet të ketë sërish ulje të tyre.

“Greqia drejt përmirësimit, të ardhmes nuk in dihet”

Gazeta Start - 12.03.2012

Ministri gjerman i Financave, Wolfgang Schäuble, shprehu bindjen se masat e vështira të kursimit të ndërmarra nga qeveria greke do ta çojnë ekonominë e vendit drejt përmirësimit.

Karzai dënon ashpër vrasjen e civilëve afganë

Gazeta Start - 12.03.2012

Kabul - Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, dënoi ashpër masakrën e pafalshme kundër 16 civilëve afganë nga një ushtar amerikan. "Qeveria dënoi në mënyrë të përsëritur operacionet e drejtuara nën emrin e luftës kundër terrorizmit, që ...

Juventusi shmang mediat në shenjë proteste

Gazeta Start - 12.03.2012

Juventusi nuk i lejoi mediat italiane t’u afroheshin lojtarëve dhe stafit të klubit në shenjë proteste ndaj vendimeve të arbitrit për ndeshjen e së dielës kundër Xhenovës (0-0).

Vrasja e rojës së karburantit, hetime intensive

Gazeta Start - 12.03.2012

Tiranë – Policia e Tiranës dha shpjegime rreth vrasjes së ndodhur orët e hershme të mëngjesit në kthesën e Kamzës në kryeqytet. Sipas policisë, ngjarja është regjistruar tek karburant “Uran”, rreth orës 03:30 minuta, ku persona të ...

Sulme të reja në Homs, dhjetëra të vrarë

Gazeta Start - 12.03.2012

Aktivistët raportojnëse të paktën 47 persona janë vrarë në sulmet e fundit të forcave të qeverisë së Bashar Al-Asadit mbi qytetin e Homsit. Në mesin e personave që u torturuan dhe u vranë mbrëmjen e djeshme raportohet të jenë edhe shumë ...

Karlos përgënjeshtron, do të vazhdoj të luaj

Gazeta Start - 12.03.2012

Roberto Karlos ka përgënjeshtruar lajmin e bërë publik disa më parë gjoja sikur ai kishte hequr dorë nga futbolli i luajtur. 38-vjeçari publikoi një komunikatë për shtyp ku përgënjeshtronte lajmin që bëri xhiron e mediave.

Miratohet ligji për dëmshpërblimin e të ish-të përndjekurve

Gazeta Start - 12.03.2012

Tiranë – Ligji për dëmshpërblimin e të ish-të përndjekurve politikë i miratua të hënën vetëm me votat e mazhorancës në komisionin parlamentar të Ekonomisë dhe Financiare.

PBB do të rritet me 26 lekë për banor

Gazeta Start - 12.03.2012

Tiranë – Deri në fund të këtij viti pritet që norma e inflacionit të ulet me 0.5%, teksa Prodhimi Brendshëm Bruto për banor parashikohet të rritet me rreth 26 lekë, duke shkuar në 489,1 lekë nga 464.3 lekë që ishte në fund të vitit 2011.

Fier, ndërtohet një urë e re me 3 mln $

Gazeta Start - 12.03.2012

Fier – Një urë e re mbi lumi Seman në Fier, u inaugurua sot, e cila lidh zonën naftëmbajtëse, komunat Zharrez, Mbrostar, Kallem, Bubullime me rrugën nacionale Fier-Lushnjë dhe Fier-Berat.