TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Merkel: Jo marrëveshje me çdo kusht

DW - 12.07.2015

Kancelarja Merkel: Ka humbur monedha më e rëndësishme, besimi dhe besueshmëria. Para fillimit të samitit të posaçëm të Eurogrupit për Greqinë kancelarja gjermane Angela Merkel (CDU) theksoi se nuk do ...

Angela Merkel priti në radhë për një foto me këtë personazh në Tiranë?!

LajmiFundit - 12.07.2015

Humoristi dhe këngëtari shumë i dashur për shqiptarët, Ermal Mamaqi ka postuar një foto të bërë me kancelaren gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së saj katër orëshe në Tiranë.

Merkel: Nuk do të ketë marrëveshje me çfarëdolloj çmimi për shpëtimin e Greqisë

Botasot - 12.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel theksoi se nuk do të ketë një marrëveshje me çfarëdolloj çmimi për të shpëtuar Greqinë, pasi mbërriti sot në mbledhjen e krerëve të shteteve dhe qeverive të ...

Merkel: S’do të ketë marrëveshje me çdo çmim për shpëtimin e Greqisë

Mapo - 12.07.2015

Merkel: S’do të ketë marrëveshje me çdo çmim për shpëtimin e Greqisë Postuar më: 12 Korrik 2015 17:06 Kancelarja gjermane Angela Merkel theksoi se nuk do të ketë një marrëveshje me çfarëdolloj çmimi ...

Merkel: Bisedimet me Ciprasin, shumë të vështira

Java News - 12.07.2015

Kancelarja Merkel i ka deklaruar BBC se bisedimet me Greqinë po rezultojnë shumë të vështira. Megjithëse kryeministri grek ka deklaruar se vendi i tij po kërkon një “kompromis të sinqertë”, Merkel u ...

Merkel: Jo marrëveshje me çdo çmim për Greqinë

Vision Plus - 12.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel beri te ditur se nuk do të ketë një marrëveshje me çfarëdolloj çmimi për të shpëtuar Greqinë. Pasi mbërriti në mbledhjen e drejtuesve të shteteve dhe qeverive të ...

Mbyllet takimi i Eurogrupit për Greqinë, vendos Samiti i Eurozonës, Merkel: Marrëveshje jo me çdo kosto

Gazeta Dita - 12.07.2015

Ka përfunduar takimi i ministrave të Financave të Eurogrupit. kancelarja Angela Merkel duke komentuar mbledhjen tha se nuk do te ketë një marrëveshje me çdo kosto.

Merkel dhe Holond përplasje për Greqinë

Vision Plus - 12.07.2015

Bisedimet për zgjatjen e borxhit grek janë ekstremisht të vështira dhe nuk do të ketë një marrëveshje me çdo kusht. Ky ka qenë qëndrimi i kancelares gjermane Angela Merkel, e cila nuk ka përjashtuar ...

Dilema e kancelares: Të prishet me partinë apo me Europën?!

Java News - 12.07.2015

Çfarëdo rruge që të marrë, Angela Merkel duket se do të gjejë përballë një mur të pakalueshëm. Nga njëra anë kërcënimet e Britanisë së Madhe për të dlë nga Unioni, nga ana tjetër situata brenda ...

Merkel: Jo marrëveshje me çdo kusht për shpëtimin e Greqisë

Tetova Sot - 12.07.2015

Ministrat e Financave të Eurozonës ua kalojnë marrjen e vendimit kryetarëve të shteteve dhe të qeverive. (E plotësuar) – Ministrat e Financave të Eurozonës do t’ua lënë kryetarëve të shteteve dhe të ...

Merkel: S’ka marrëveshje me çfarëdolloj çmimi, për shpëtimin e Greqisë

Gazeta Tema - 12.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel theksoi se nuk do të ketë një marrëveshje me çfarëdolloj çmimi për të shpëtuar Greqinë, pasi mbërriti sot në mbledhjen e krerëve të shteteve dhe qeverive të ...

Merkel iku, po tani?

Lajm - 11.07.2015

Andi BUSHATI Anxhela Merkel i zhgënjeu të gjitha palët. Nëse opozita kishte shpallur sot në gazetën e saj se gruaja më e fortë në Europë po shkel në këto anë për të vënë në pah problemet e mëdha që ...

Merkel iku, po tani?

Almakos - 11.07.2015

Shkruan:Andi Bushati Anxhela Merkel i zhgënjeu të gjitha palët. Nëse opozita kishte shpallur sot në gazetën e saj se gruaja më e fortë në Europë po shkel në këto anë për të vënë në pah problemet e ...

Destabiliteti juridik i Shqipërisë

Top Channel - 11.07.2015

Nga Aleksandër Çipa - Një konstatim tronditës i Kancelares Merkel këtë mesjavë në Tiranë, nuk ka shkaktuar aspak tronditje për mediat dhe opinionin publik.

Borxhi i Greqisë "ndan" koalicionin qeverisës në Gjermani

Lajm - 11.07.2015

Plani i propozimeve për çështjen e borxhit, i hartuar nga grekët ka krijuar ndasi në mesin e liderëve të eurozonës, por jo vetëm. Gjermania, vendi i cili është kreditori me i madh i qeverisë së ...

50 fakte nga jeta e Angela Merkel, kush është gruaja më e fuqishme në botë

Botasot - 11.07.2015

Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”. Nuk e ka krejtësisht gabim. Angela Dorothea Merkel drejton nga viti 2005 Gjermaninë dhe sidomos nëpërmjet asaj që vetë ajo ...

Kur Merkel ishte e re dhe i shërbente Kohlit (Foto)

Telegrafi - 11.07.2015

Vizita e Merkel në Shqipëri dhe Serbi u prit me shumë bujë pasi ishte vizita e parë e kancelares gjermane në Ballkan. Gruaja më e fuqishme në botë foli prerë dhe qartë për ato që duhet të bëjnë këto ...

“Gjermania është problemi”, mediat amerikane kritikojnë Merkelin

Ora news - 11.07.2015

Mediat amerikane raportojnë intensivisht mbi krizën greke dhe Gjermaninë. Në këtë raportim mbisundojnë zërat kritikë ndaj Gjermanisë. Por ka edhe opinione të tjera.

Pse Merkeli erdhi për Europën dhe jo “Ballkan Pazarin”

Mapo - 11.07.2015

Pse Merkeli erdhi për Europën dhe jo “Ballkan Pazarin” Postuar më: 11 Korrik 2015 09:13 Si lexohet vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, Serbi e Bosnje, dhe mesazhet e thjeshta që ...

Në Gjermani votojnë kundër Ramës për azilkërkuesit

Mapo - 11.07.2015

Në Gjermani votojnë kundër Ramës për azilkërkuesit Postuar më: 11 Korrik 2015 09:58 Ditën kur kancelarja gjermane, Angela Merkel, fliste në Tiranë për problemin e azilkërkuesve shqiptarë, policia në ...

Landi i Turingisë: Shqipëria nuk është vend i sigurt origjine

ABC News - 11.07.2015

Debati në Parlamentin e Landit të Turingisë në Gjermani shkoi gati në përplasje mes të majtëve dhe partisë së kancelares Merkel. Socialdemokratët dhe të gjelbrit nuk pranuan propozimin e CDU-së që ...

Sherr në politikën gjermane për Shqipërinë dhe Kosovën

Telegrafi - 11.07.2015

Mesa duket diskutimi mes Ramës dhe Merkel për shpalljen e Shqipërisë si vend i sigurt origjine, nuk ka dhënë shumë rezultat në politikën gjermane. Mësohet se Landi i Turingisë votoi kundër propozimit ...

Këshilltari i Nishanit thotë se Merkel është një yll në shuarje (!)

Gazeta Dita - 11.07.2015

Që Bujari Nishani ka mbledhur rreth vetes njerëz që herë pas here bëjnë gafa kjo tashmë është kuptuar prej kohësh. Këshilltarët e tij sa herë që ka ndonjë festë, bëhen qesharakë.

Kancelarja Merkel gjen artin në Shqipëri

Java News - 11.07.2015

Mediat gjermane vijojnë t’i bëjnë jehonë vizitës së kancelares Merkel në Tiranë. Këtë herë është gazeta prestigjoze gjermane DIE WELT e cila i ka kushtuar një analizë të gjatë vizitës së Merkel Në ...

Mesazhi i Ramës për Merkel, përmes Thomas Demand

Gazeta Tema - 11.07.2015

Në mes të krizës në Greqi, Kancelarja Merkel vizitoi Ballkanin. Në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, qeveria shqiptare kishte menduar një gjetje të veçantë, kjo edhe në funksion të anëtarësimit në BE.

Sherr në politikën gjermane për Shqipërinë dhe Kosovën

Java News - 11.07.2015

Mesa duket diskutimi mes Ramës dhe Merkel për shpalljen e Shqipërisë si vend i sigurt origjine, nuk ka dhënë shumë rezultat në politikën gjermane. Mësohet se Landi i Turingisë votoi kundër kundër ...

Nishani: Merkeli – një yll në shuarje e sipër, merr fund në vitin 2017

Durres Lajm - 11.07.2015

· · “Karriera e zonjës Merkel merr fund në 2017-n, jo vetëm si kancelare, por edhe si njeri me ndonjë farë ndikimi politik”, kështu deklaron, më 10 korrik 2013, zyra e Presidentit Bujar Nishani.

Athina alarmohet nga vizita e Merkelit në Tiranë, i trembet interesit gjerman për naftën në zonat e përbashkëta detare

SOT - 10.07.2015

Vizita e kancelares gjermane, Angela Merkel, në Tiranë dy ditë më parë nuk është pritur aspak mirë nga mediat dhe qarqet greke. Në kulmin e krizës ekonomike në Greqi, vizita e Merkel në Shqipëri ...

Fjalët bosh brenda dhe ato plot jashtë, për vizitën e Merkel

SOT - 10.07.2015

Nga Besi BEKTESHI Isha i bindur se zëri i opozitës shqiptare, akoma më e pandreqshme dhe akoma më refraktare, do të zhurmonte për vizitën e kancelares Merkel.

"Gjermania është problemi" - Mediat amerikane kritikojnë Merkelin

DW - 10.07.2015

Mediat amerikane aktualisht raportojnë intensivisht mbi krizën greke dhe Gjermaninë. Në këtë raportim mbisundojnë zërat kritikë ndaj Gjermanisë. Por ka edhe opinione të tjera.

Merkel: Zhvillimi i mirë i BeH mund të jetë prosperitet për mbarë rajonin

Idividi - 10.07.2015

Sarajevë, 9 korrik 2015 (MIA) - Në BeH ka probleme të cilat duhet të tejkalohen dhe vlerësojmë se ato janë shumë të komplikuara, por i mbarë rajoni mund të prosperojë vetëm me zhvillimin e mirë të ...

Merkel: Shkurtim klasik i huas greke nuk vjen parasysh

Idividi - 10.07.2015

Berlin, 9 korrik 2015 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës së sotme të saj në Sarajevë përsëriti se shkurtimi i borxhit të Athinës ndaj kreditorëve nuk është një opsion për daljen ...

Pse Merkel nuk erdhi në Shkup? Përgjigjet ambasadorja gjermane

Lajm - 10.07.2015

Në një intervistë për gazetën “Utrinski Vesnik”, ambasadorja gjermane në Shkup Kristine Althauser ka folur edhe për mospërfshirjen e Maqedonisë në turneun e fundit ballkanik të kancelares gjermane, ...

Mediat amerikane fajësojnë Merkel për dështimin e Greqisë

Top Channel - 10.07.2015

Dështimi i Greqisë është edhe dështim i Merkelit. Me votën "jo" në referendumin e së dielës, që për më tepër pati edhe diferencë të thellë me "po"-në, Greqia shkruan Clive Crook për Bloomberg, fitoi ...

Mediat amerikane fajësojnë Merkel për dështimin e Greqisë

Lajm - 10.07.2015

Mediat amerikane fajësojnë Merkel për dështimin e Greqisë Dështimi i Greqisë është edhe dështim i Merkelit. Me votën "jo" në referendumin e së dielës, që për më tepër pati edhe diferencë të thellë me ...

"Gjermania është problemi" - mediat amerikane kritikojnë Merkelin

Zhurnal - 10.07.2015

Uashington, 10 korrik- Mediat amerikane aktualisht raportojnë intensivisht mbi krizën greke dhe Gjermaninë. Në këtë raportim mbisundojnë zërat kritikë ndaj Gjermanisë. Por ka edhe opinione të tjera.

Vuçiç: Presim përgjigje nga Prishtina për AKS-në

Albeu.com - 10.07.2015

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka theksuar se gjatë takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel , ka folur dhe për dialogun me Prishtinën. Vuçiç ka deklaruar se Beogradi po pret përgjigjen ...

Çfarë tha Merkel kur hyri në zyrën e Ramës?

Lajm - 10.07.2015

Kur Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka hyrë në zyrën e kryeministrit shqiptar, i është drejtuar Ramës duke e pyetur për ngjyrat e shumta në të. Me shaka, Rama ia ka kthyer se ai ka ngjyrat, ndërsa ...

Ku u zhduk Ilir Meta gjatë vizitës së kancelares Merkel?

Lajm - 10.07.2015

Pas largimit të Angela Merkelit nga Tirana në korridoret e politikës ka lindur një pikëpyetje që më shumë lidhet me një shikim lokalist të gjërave sesa me të qëllimin e vërtetë të vizitës së ...

Merkel iku, po tani?

Zhurnal - 10.07.2015

Andi Bushati Anxhela Merkel i zhgënjeu të gjitha palët. Nëse opozita kishte shpallur sot në gazetën e saj se gruaja më e fortë në Europë po shkel në këto anë për të vënë në pah problemet e mëdha që ...

Analsitët: Ndërkombëtarët nuk i besojnë Gruevskit

Botasot - 10.07.2015

Anashkalimi i Maqedonisë në vizitën historike të kancelares Merkel në Ballkan dëshmon se vendi po shkon në drejtim të gabuar. Sipas njohësve të çështjeve ndërkombëtare, me këtë anashkalim u dëshmua ...

"Gjermania është problemi" - Mediat amerikane kritikojnë Merkelin

Botasot - 10.07.2015

Mediat amerikane aktualisht raportojnë intensivisht mbi krizën greke dhe Gjermaninë. Në këtë raportim mbisundojnë zërat kritikë ndaj Gjermanisë. Por ka edhe opinione të tjera.

Takimi i munguar Basha-Merkel

Mapo - 10.07.2015

Takimi i munguar Basha-Merkel Postuar më: 10 Korrik 2015 09:08 Nga Ndriçim Kulla Në axhendën e kancelares Merkel nuk kishte një takim me liderin e opozitës Lulzim Basha, gjatë vizitës së saj në ...

Mediat amerikane kritikojnë Merkelin: Gjermania është problemi

Panorama - 10.07.2015

Mediat amerikane aktualisht raportojnë intensivisht mbi krizën greke dhe Gjermaninë. Në këtë raportim mbisundojnë zërat kritikë ndaj Gjermanisë. Por ka edhe opinione të tjera.

Kulla: Ja pse Basha nuk loboi për një takim me Merkel

Mapo - 10.07.2015

Kulla: Ja pse Basha nuk loboi për një takim me Merkel Postuar më: 10 Korrik 2015 09:35 Takimi i munguar mes kancelares gjermane, Angela Merkel dhe kreut të opozitës shqiptare, Lulzim Basha, vazhdon ...

Ndriçim Kulla: Pse nuk kërkoi Basha një takim me Merkelin?

Botasot - 10.07.2015

Takimi i munguar mes kancelares gjermane, Angela Merkel dhe kreut të opozitës shqiptare, Lulzim Basha, vazhdon të debatohet në rrjetet sociale. Analisti Ndriçim Kulla, në një shkrim në gazetën Mapo, ...

Mediat gjermane jehonë vizites së kancelares Angela Merkel në Shqipëri

ABC News - 10.07.2015

Një ndër gazetat më të rëndësishme ekonomike gjermane “Handelsblat” i kushtoi një artikull vizitës së kancelares Merkel në Tiranë ku e vë theksin tek vëmendja gjermane për Shqipërinë.

Vuçiq: Presim përgjigje nga Prishtina për AKS-në

Koha.net - 10.07.2015

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka treguar se gjatë takimit të tij me kancelaren gjermane Angela Merkelin ka folur edhe për dialogun me Prishtinën.

Çfarë tha Merkel kur hyri në zyrën e Ramës?

Botasot - 10.07.2015

Kur Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka hyrë në zyrën e kryeministrit shqiptar, i është drejtuar Ramës duke e pyetur për ngjyrat e shumta në të. Me shaka, Rama ia ka kthyer se ai ka ngjyrat, ndërsa ...

Vuçiq e hedh topin në anën e Prishtinës gjatë takimit me Merkelin

Botasot - 10.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar se gjatë takimit me Kancelaren gjermane, Angela Merkel, temë bisede ka qenë edhe Kosova. Vuçiq ka thënë se në lidhje me bisedimet ...

Vuçiq: Presim përgjigje nga Prishtina për AKS-në

Telegrafi - 10.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka treguar se gjatë takimit të tij me kancelaren gjermane Angela Merkelin ka folur edhe për dialogun me Prishtinën.

Amerikanët të ashpër me Merkel për krizën greke

ABC News - 10.07.2015

Mediat amerikane tregohen kritike me qendrimet ekancelares gjermane Angela Merkel dhe Berlinit zyrtar ne raport me krizen greke. Me ze kritik e tone te ashpra e perditshmja amerikane Neësëeek,pyet ...

Merkel, e vendosur për Shqipërinë

Gazeta Tema - 10.07.2015

Një ndër gazetat më të rëndësishme ekonomike gjermane, Handelsblatt i ka kushtuar një artikull vizitës së Merkel në Tiranë, ku thekson vëmendjen gjermane drejt vendit që aspiron BE-në.

Baton Haxhiu tregon batutën e Ramës me Merkel për lekët

Gazeta Tema - 10.07.2015

Në vizitën e saj në Tiranë, kancelarja Merkel ka shkëmbyer edhe batuta me kryeministrin Rama, gjatë qëndrimit të saj të shkurtër në kryeministri. Batutën e radhës, veç atyre të publikuara në mediat ...

Rama: Ne kemi vetëm ngjyra ju keni paratë. Merkel: Keni detin në një anë e malin në tjetrën

Gazeta Dita - 10.07.2015

Mediat në Kosovë shkruajnë sot për momentin kur Merkel ka hyrë në zyrën e kryeministrit shqiptar. Ajo i është drejtuar duke e pyetur për ngjyrat e shumta.

“Problemi është Angela Merkel”

Gazeta Tema - 10.07.2015

Mediat amerikane aktualisht raportojnë intensivisht mbi krizën greke dhe Gjermaninë. Në këtë raportim mbisundojnë zërat kritikë ndaj Gjermanisë. Por ka edhe opinione të tjera.

Ftohja me SHBA? Bushati: Aventurë kush mendon se mund të bëjmë lojra

Java News - 10.07.2015

Kanë kaluar më shumë se 24 orë nga vizita e Angela Merkel në Tiranë, një vizitë e rëndësishme dhe pikënisje e turit të saj ballkanik, ku më pas udhëtoi drejt Serbisë dhe Bosnjes.

Gjermanët të pakënaqur: Të ikë Greqia

Vision Plus - 10.07.2015

Kriza e borxhit te Greqisë e ka vene ne presion kancelaren gjermane Angela Merkel. Nga te gjithë kreditoret, Greqia i detyrohet me shume Gjermanisë me 68 miliard dollarë borxh dhe opinioni qe kane ...

Pse e shmangu Merkel Ilir Metën?

Tetova Sot - 10.07.2015

Pas largimit të Angela Merkelit nga Tirana në koridoret e politikës ka lindur një pikpyetje që më shumë lidhet me një shikim lokalist të gjërave sesa me të qëllimin e vërtetë të vizitës së kancelares ...

INTERVISTA për TemA TV/ Andreas Lammel: Investitorët gjermanë operojnë vetëm në tregje të sigurta ligjore (VIDEO)

Gazeta Tema - 10.07.2015

Nga Besmira Pelushaj Kryetari i grupit parlamentar të CDU-së, Andreas Lammel, intervistë ekskluzive për TemA TV Kryetari i grupit parlamentar të CDU-së, njëhëresh deputet i Bundestagut, Andreas ...

Pse e shmangu Melkel Ilir Metën? Dy mundësitë që qarkullojnë në korridoret e politikës

Respublica - 10.07.2015

Pas largimit të Angela Merkelit nga Tirana në korridoret e politikës ka lindur një pikëpyetje. “Lapsi.al” shkruan se pyetja që po shtrohet prej dy ditësh është: pse nuk u pa Ilir Meta gjatë vizitës ...

"Lulzim Basha nuk loboi vetë të takohej me Merkel". Ndriçim Kulla e kërkon arsyen te një këshillë e Bismarkut

Respublica - 10.07.2015

Angela Merkel erdhi, iku por përrallat në Tiranë për pozën e munguar, apo takimin e parealizuar vazhdojnë. “Argumente” ka me bollëk, mjafton të rrëmosh mirë. Në ndihmë madje vjen edhe historia.

Vuçiç tregon detaje nga takimi me Merkel: Presim përgjigje nga Prishtina për Asocacionin e komunave serbe, kemi pranuar ...

Respublica - 10.07.2015

Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka treguar se gjatë takimit të tij me kancelaren gjermane Angela Merkelin ka folur edhe për dialogun me Prishtinën.

Çfarë tha Merkel kur hyri në zyrën e Ramës?

Tetova Sot - 10.07.2015

Kur Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka hyrë në zyrën e kryeministrit shqiptar, i është drejtuar Ramës duke e pyetur për ngjyrat e shumta në të. Me shaka, Rama ia ka kthyer se ai ka ngjyrat, ndërsa ...

Përse i zhgënjeu shqiptarët Merkel?

Gazeta Tema - 10.07.2015

Janë tri arsye përse kancelarja gjermane nuk tha diçka thelbësore gjatë vizitës në Tiranë. Së pari: nuk është në natyrën e saj të bëjë premtime të mëdha, së dyti: klasat politike shqiptare (në ...

Angela Merkel nën presion për të mos pranuar propozimet e Greqisë

Shqiptarja - 10.07.2015

Shumën më të madhe të borxhit, Greqia i detyrohet Gjermanisë (68 miliardë euro). Kjo do të thotë se qëndrimi i Gjermanisë është shumë i rëndësishëm. Kur propozimi i Greqisë do të vendoset në ...

Çka tha Merkel kur hyri në zyrën e Ramës?

InfoGlobi - 10.07.2015

Kur Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka hyrë në zyrën e kryeministrit shqiptar, i është drejtuar Ramës duke e pyetur për ngjyrat e shumta në të. Me shaka, Rama ia ka kthyer se ai ka ngjyrat, ndërsa ...

Pse Merkel nuk erdhi në Shkup? Përgjigjet ambasadorja gjermane

Shprehja - 10.07.2015

Në një intervistë për gazetën “Utrinski Vesnik”, ambasadorja gjermane në Shkup Kristine Althauser ka folur edhe për mospërfshirjen e Maqedonisë në turneun e fundit ballkanik të kancelares gjermane, ...

Merkeli takoi Vuçiqin, flasin për Kosovën

Lajm - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, pas mbylljes së vizitës zyrtare në Tiranë, ajo ka udhëtuar të mërkurën për në Beograd, ku është takuar edhe me kryeministrin serb, Alesandër Vuçiq.

Merkel vlerëson borxhet e vendeve të Ballkanit

Evropaelire - 09.07.2015

07:41 Merkel vlerëson borxhet e vendeve të Ballkanit 07:01 Obama: Mundësia për marrëveshje me Iranin është 50-50 06:34 Ministri rus: S’do ta humbim organizimin e Kupës së Botës 06:05 Clinton udhëheq ...

Merkel në Tiranë: Në interesin tonë që Ballkani Perëndimor të ketë perspektivë evropiane

Shqipmedia - 09.07.2015

Qindra qytetarë kishin dalë për të përshëndetur kancelaren Merkel rrugës nga aeroporti ”Nënë Tereza” drejt Kryeministrisë. Këtë ajo e konsideroi si tregues ” të një bashkëpunim, të gjerë mes dy ...

Prova e Merkel për të ruajtur lidershipin europian në Ballkan

Shqipmedia - 09.07.2015

Nga Agim Nesho Kancelarja Merkel po zhvillon këtë javë një tur në Ballkan. Kjo është një vizitë e paralajmëruar që në takimet e një viti më parë me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, në Samitin e ...

Rama: Do ndryshojmë qasjen ndaj investitorëve. Merkel: Investitorët gjermanë i pengon korrupsioni

SOT - 09.07.2015

Kancelarja Angela Merkel ka deklaruar dje se Gjermania është e gatshme të investojë në Shqipëri, por pengesa kryesore mbetet korrupsioni dhe krimi i organizuar.

Merkel i përgjigjet Ramës: Mos pretendo integrim në BE kur qytetarët e tu kërkojnë azil ekonomik dhe politik, lufto ...

SOT - 09.07.2015

Mesazhet e kancelares gjermane, Angela Merkel, artikuluar dje në Tiranë, kanë qenë të prera dhe të kthjellëta. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, kancelarja gjermane ...

Serbia sot nën ‘ankthin’ mesazheve të Merkel

Lajmi.net - 09.07.2015

Pas vizitës në Shqipëri, kancelaria gjermane Angela Merkel sot do të qëndrojë në një vizitë zyrtare në Serbi. Kjo vizitë e kancelares gjermane në Serbi është komentuar gjatë atje, duke vlerësuar se ...

50 fakte nga jeta e Angela Merkel, kush është gruaja më e fuqishme në botë

Shqipmedia - 09.07.2015

Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”. Nuk e ka krejtësisht gabim. Angela Dorothea Merkel drejton nga viti 2005 Gjermaninë dhe sidomos nëpërmjet asaj që vetë ajo ...

Merkel: Serbia s’po ndjek shembullin e Greqisë

Lajmi.net - 09.07.2015

Vendet e Ballkanit që synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian mund të arrijnë qëllimet e tyre pavarësisht krizës në Greqi, ka thënë kancelarja gjermane Angela Merkel më 8 korrik, në fillim të ...

50 fakte nga jeta e Angela Merkel, kush është gruaja më e fuqishme në botë (Foto)

Lajmi.net - 09.07.2015

Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”. Nuk e ka krejtësisht gabim. Angela Dorothea Merkel drejton nga viti 2005 Gjermaninë dhe sidomos nëpërmjet asaj që vetë ajo ...

Serbi, Merkel: Vendet e Ballkanit do integrohen në BE, kriza greke s`ndikon

LajmiFundit - 09.07.2015

Vendet e Ballkanit që synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian mund të arrijnë qëllimet e tyre pavarësisht krizës në Greqi, ka thënë kancelarja gjermane Angela Merkel më 8 korrik, në fillim të ...

Merkel sot në Beograd

Lajm - 09.07.2015

Pas vizitës në Shqipëri, kancelarja gjermane Angela Merkel sot do të qëndrojë në një vizitë zyrtare në Serbi. Merkel ka mbërritur në Beograd mbrëmë në orën 19:09, ku është pritur nga kryeministri ...

Një vizitë pak orëshe, por me dobi shumëvjeçare

SOT - 09.07.2015

Nga Xhevat MUSTAFA Vizita e Kancelares së Gjermanisë, Anglela Merkel, qe fare e shkurtër, zgjati vetëm rreth 4 orë, diktuar nga axhenda e saj tejet e ngjeshur në vend e në kuadër të BE-së, lidhur ...

Angela Merkel për vizitë në BeH

Idividi - 09.07.2015

Sarajevë, 9 korrik 2015 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel sot do të qëndrojë për vizitën e parë zyrtare në Bosnjë e Hercegovinë, ku e përfundon turneun treditor ballkanik.

Kancelarja gjermane Angela Merkel pritet nga presidenti shqiptar, Bujar Nishani

Idividi - 09.07.2015

Tiranë, 8 korrik 2015 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel, pas konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama, në Presidencë ka zhvilluar takim me presidentin, Bujar ...

Rama-Merkel: Gjermania mbështet Shqipërinë drejt anëtarësimit në BE

Idividi - 09.07.2015

Tiranë, 8 korrik 2015 (MIA) - Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, pas takimit të tyre kokë-më-kokë, zhvilluan një konferencë të përbashkët për shtyp, në ...

Merkel iku, po tani?

ikub - 09.07.2015

Në takimin e saj me kryeministrin Rama dhe presidentin Nishani, ajo nuk do të mbahet mend as për ndonjë mesazh të rëndësishëm, as për ndonjë qëndrim të veçantë.

Faleminderit Merkel që nuk erdhe në maqedoni!

Zhurnal - 09.07.2015

Shkup, 9 korrik - “Do të ishte skandal i madh nëse kancelarja gjermane Merkel dhe gruaja më e fuqishme në botë do të vinte në Maqedoninë tragjiko-komike të banditizmit dhe idiotizmit të Nikolla ...

Serbët në frikë – Merkel atje me xhaketë rozë: Çfarë mesazhi është ky (Foto)

Lajmi.net - 09.07.2015

Përveç temave të bisedës që do të kenë kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, serbët sipas medieve në Beograd, janë veçanërisht të interesuar për ngjyrën e ...

Merkel në beograd: dialogu me Kosovën do të ndikojë në procesin e integrimit

Zhurnal - 09.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, si rrallë herë ishte i buzëqeshur në pritjen e kancelares, Angela Merkel. Një nga figurat me të rëndësishme për të dhe për Serbinë, Merkel, lavdëroi ...

Merkel risjell vëmendjen gjermane

Lajm - 09.07.2015

Prezenca e Merkelit në Shqipëri, Serbi dhe Bosnjë, është një mesazh i qartë i kufirit gjerman në Ballkan. Kjo vëmendje gjermane, nuk duhet marrë vetëm si fat, por dhe si përgjgjësi për të mos e ...

Merkel në Beograd, ja çfarë kërkoi nga Vuçiç (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.07.2015

Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, Angela Merkel ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuciç.

Rama: Shqiptarët më shumë festojnë kur fiton Gjermania sesa kur fiton PS

Lajm - 09.07.2015

Gjatë konferencës së biznesit Shqipëri-Gjermani, kryeministri Edi Rama tha se investimet gjermane në Shqipëri si dhe numri i sipërmarrjeve me kapital gjerman nuk është në nivelin e dëshiruar ...

Pogradec, arrestohen dy shtetas për armëmbajtje pa leje

Portalb - 09.07.2015

Lajme lidhur me temën Merkel në Tiranë: Gjermania ka nevojë për punëtorë, Shqipëria mund të na ofrojë Ja si tenton Edi Rama ta impresionojë kancelaren Merkel Merkel fillon vizitën në Shqipëri, pritet ...

Merkel dhe Vuçiç konferencë për shtyp: Gjermania mbështet reformat në Serbi, rezultatet e para pozitive

SOT - 09.07.2015

Pas vizitës në Shqipëri, Kancelarja gjermane Angela Merkel , ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur nga homologun i saj serb Aleksandar Vuçiç. Të dy homologët kanë dalë më pas në një konferencë ...

Merkel me xhaketë rozë në Beograd, çfarë mesazhi është ky? (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.07.2015

Angela Merkel nisi dje në mbrëmje vizitën e saj dy-ditore në Beograd ku do të takohet me kryeministrin serb Aleksander Vuçiç dhe presidentin Tomislav Nikoliç, por ajo që ka tërhequr vëmëndjen e ...

Paranoja serbe-Merkel atje me xhaketë rozë: Çfarë mesazhi është ky? (Foto)

Lajm - 09.07.2015

(E plotesuar) Përveç temave të bisedës që do të kenë kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, serbët sipas medieve në Beograd, janë veçanërisht të interesuar për ...

50 fakte nga jeta e Angela Merkel, kush është gruaja më e fuqishme në botë (Foto)

Lajm - 09.07.2015

Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”. Nuk e ka krejtësisht gabim. Angela Dorothea Merkel drejton nga viti 2005 Gjermaninë dhe sidomos nëpërmjet asaj që vetë ajo ...

Pak humor me Angela Merkel (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.07.2015

Tashmë është bërë e udhës që në rrjetet sociale të krijohet humor me personazhe nga jeta politike dhe jo vetëm. Vizita e kancelares Merkel gjatë ditës së djeshme në Tiranë, nuk i ka shpëtuar ...

Një vizitë e rëndësishme….

Portalb - 09.07.2015

Dionis Xhafa Marrëdhëniet diplomatike, gjeopolitike dhe gjeoekonomike mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, në 25 vite demokraci, kanë gjithnjë të mira. Raportet diplomatike shqiptaro-gjermane, më saktë mes ...

Merkeli dhe Rama çka kanë të përbashkët? (Foto)

Lajm - 09.07.2015

Duket se ardhja e kancelares gjermane, Angela Merkel, ka zgjuar kërshërinë e reperit shqiptar, Arkimed Lushaj, rreth asaj se çfarë ka të përbashkët gruaja më e fuqishme në botë dhe kryeministri ...

Berisha poston në Facebook një foto me Merkel: Kancelarja hodhi poshtë pretendimet e Ramës se Shqipëria pengohet në ...

SOT - 09.07.2015

Ish-kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në rrjetin social facebook ka komentuar vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel. Sipas Berishës, Merkel ia bëri të qartë Ramës se lidhjet e tij me ...

Media gjermane mbi vizitën e Merkelit në Ballkan

DW - 09.07.2015

Shtypi gjerman vlerëson vizitën e kancelares Angela Merkel në Ballkan pikërisht në pikun e krizës greke. Merkel e presin në Ballkan ndjenja miqësore për Gjermaninë, theksojnë mediat.

Shqiptarja seksi ishte përkthysja e kancelarës Merkel (Foto)

Lajm - 09.07.2015

Një shqiptare nga Elbasani ka marrë besimin e kancelares Merkel për të përkthyer nga shqipja në gjermanisht dhe anasjelltas gjatë qëndrimit të kancelares gjermane në Shqipëri. Ajo quhet Doreida Gedaj.

Merkeli dhe Rama çka kanë të përbashkët? (foto)

Zhurnal - 09.07.2015

Duket se ardhja e kancelares gjermane, Angela Merkel, ka zgjuar kërshërinë e reperit shqiptar, Arkimed Lushaj, rreth asaj se çfarë ka të përbashkët gruaja më e fuqishme në botë dhe kryeministri ...

Vuçiq i jep Merkelit libër për Teslën, Nikoliq për Kosovën

Lajm - 09.07.2015

Liderët e Serbisë janë shastisur nga vizita e kancelares Angela Merkel në këtë shtet, mbrëmë e sot. Kjo pasi gjermanja foli mirë për shtetin e tyre, kur tha se çmon shumë gatishmërinë e Beogradit për ...

Berisha as dje nuk u takua me Angela Merkel, plas gallata në rrjetet sociale (FOTO-LAJM)

SOT - 09.07.2015

Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri dashur pa dashur është bërë tematika kryesore e rrjeteve të ndryshme sociale. Ato e kanë vënë kancelarin Merkel në situata ironie mes ...

Merkel: Dialogu me Kosovën do të ndikojë në integrimin e Serbisë

Albeu.com - 09.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, si rrallë herë ishte i buzëqeshur në pritjen e kancelares gjermane, Angela Merkel , një nga figurat me të rëndësishme për të dhe për Serbinë.

Fotoalbumi i Ramës për vizitën e Merkel në Tiranë (Foto)

Lajmi.net - 09.07.2015

Kancelaria gjermane, Angela Merkel, dje vizitoi Shqipërinë, në një turne ballkanik. Ajo pas qëndrimit disaorësh në Tiranë, vazhdoi për në Beograd, nga ku do të ndalojë në Sarajevë, transmeton ...

Vizita e Angela Merkel, ja si është komentuar në rrjetet sociale (FOTO-LAJM)

SOT - 09.07.2015

Rrjetet sociale tanimë e kanë bërë rrugë që të komentojnë përmes ironisë aktivitet të ndryshme dhe ngjarje të rëndësishme sa i takon historisë dhe një vendi të caktuar.

Merkel në Beograd, ja çfarë kërkoi nga Vuçiç

Lajm - 09.07.2015

Pas vizitës në Tiranë, kancelarja gjermane Angela Merkel ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuciç.

Ja çfarë ndodh në Tiranë sapo iku kancelarja Merkel (Foto)

Lajm - 09.07.2015

Një seri aksidentesh janë shënuar sot nëpër Shqipëri përapara, gjatë dhe pas ikjes së kancelares gjermane Angela Merkel. Fotoja e parë tregon një aksident në Tiranë dhe është e pabesueshme qe ka ...

Momentet më të mira të Merkelit në Tiranë

Lajm - 09.07.2015

Momentet më të mira të takimit me kancelaren Merkel në Tiranë, kryeministri Edi Rama ka vendosur t’i postojë në një album të posaçëm fotografik në faqen e tij në Facebook.

Shqiptarët nuk do ta harrojnë kurrë, dorën tuaj të shtrirë të miqësisë

Lajm - 09.07.2015

Nga Edi Rama* Mirëdita. I jam shumë mirënjohës Kancelares Merkel që është këtu, sot, me ne, në vizitën e parë dypalëshe të një kancelari gjerman në Shqipëri.

Fotolajm : Flamuri më i bukur në botë që respektohet nga femra më e fuqishme në botë

Lajm - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë vizitës katër orëshe dje në Tiranë ka nderuar flamurin shqiptar duke u përkulur para tij. Foto nga castet e para të vizitës së Merkelit nën shoqërinë e ...

Rreth 18 badigardë në Tiranë për sigurinë e Merkel

Albeu.com - 09.07.2015

Për ruajtjen dhe kujdesin ndaj kancelares gjermane Angela Merkel , ishin vënë në dispozicion rreth 18 badigardë. Ajo që u vu re qartë ishin rojet personale të "zonjës së hekurt ".

Pak humor me Angela Merkel (FOTO)

Lajm - 09.07.2015

Tashmë është bërë e udhës që në rrjetet sociale të krijohet humor me personazhe nga jeta politike dhe jo vetëm. Vizita e kancelares Merkel gjatë ditës së djeshme në Tiranë, nuk i ka shpëtuar ...

Merkel ua rikujton serbëve rëndësinë e dialogut me Kosovën

Lajm - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në mëngjes u takua me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq, në Pallatin Serbia në Beogradin e Ri. Merkel, duke vënë në dukje rëndësinë e dialogut mes ...

Shqiptarët nuk do ta harrojnë dorën tuaj të miqësisë

Shqipmedia - 09.07.2015

Edi Rama* Mirëdita. I jam shumë mirënjohës Kancelares Merkel që është këtu, sot, me ne, në vizitën e parë dypalëshe të një kancelari gjerman në Shqipëri.

Ja detajet pikante që Rama zbulon gjatë takimit me Merkel (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.07.2015

Kryeministri Edi Rama është kujdesur që të përcjellë përmes faqes së tij të Facebook-ut disa prej fotove gjatë vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë.

Pushim para stuhie: Media gjermane mbi vizitën e Merkelit në Ballkan

Lajm - 09.07.2015

Shtypi gjerman vlerëson vizitën e kancelares Angela Merkel në Ballkan pikërisht në pikun e krizës greke. Merkel e presin në Ballkan ndjenja miqësore për Gjermaninë, theksojnë mediat.

Detaje interesante nga vizita e Merkel në Tiranë (FOTO-LAJM)

SOT - 09.07.2015

Kreu i qeverisë Edi Rama ka përcjellë përmes faqes së tij të Facebook disa foto të bëra gjatë vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Albumi me fotografi përcjell detajet që jo të ...

Merkel ik nga Serbia

Lajm - 09.07.2015

Kryeministri serb, Aleksandar Vučiq e ka përcjellë kancelaren gjermane Angela Merkel në Aeroportin e Beogradit “Nikola Tesla”. Gjermanja me të arritur mbrëmë në Serbi zhvilloi një takim me shefin e ...

Merkel në Beograd flet për rëndësinë e dialogut me Kosovën

Lajm - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë mëngjesit të sotëm u takua me presidentin serb, Tomisllav Nikolliq në Beograd. Kancelarja Merkel ka theksuar rëndësinë e bisedimeve dhe dialgout mes Prishtinës ...

Vuçiq i jep merkelit libër për teslën, nikoliq për kosovën

Zhurnal - 09.07.2015

Prishtine, 9 korrik- Liderët e Serbisë janë shastisur nga vizita e kancelares Angela Merkel në këtë shtet, mbrëmë e sot. Kjo pasi gjermania foli mirë për shtetin e tyre, kur tha se çmon shumë ...

Merkel ua rikujton serbëve rëndësinë e dialogut me Kosovën

Lajmi.net - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në mëngjes u takua me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq, në Pallatin Serbia në Beogradin e Ri. Merkel, duke vënë në dukje rëndësinë e dialogut mes ...

Pushim para stuhie: media gjermane mbi vizitën e Merkelit në Ballkan

Zhurnal - 09.07.2015

Prishtine, 9 korrik- Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel ka gjetur jehonë edhe në shtypin gjerman e media të tjera të huaja. “Është e rëndësishme që Merkel së paku viziton Shqipërinë, Serbinë ...

Angela Merkel fillon vizitën zyrtare në Sarajevë

Portalb - 09.07.2015

Lajme lidhur me temën Merkel në Tiranë: Gjermania ka nevojë për punëtorë, Shqipëria mund të na ofrojë Merkel në Tiranë, Rama: Europa ka nevojë për Ballkanin Ja si tenton Edi Rama ta impresionojë ...

Topalli ironizon Ramën: I vuri Kryeministrisë strehë të kapur me tela, nxori kërpudhën, i tregoi Merkelit zyrën me ...

SOT - 09.07.2015

Ish-kryeparlamentares Jozefina Topallit, nuk i kanë pëlqyer ndryshimet e kryeministrit Rama në Kryeministri dhe as batutat që ai ka bërë me Kancelaren Merekel, duke i quajtur ato një sjellje ...

Ironia e Topallit ndaj Ramës: Shqiptarët e besojnë kur na thonë "fluturon gomari"

Albeu.com - 09.07.2015

Gjatë seancës së sotme në Kuvend, Jozefina Topalli nuk ka lënë ironitë pas vizitës së djeshme në kryeqytet të kancelares Angela Merkel . Deputetja e PD e ka cilësuar si servile sjelljen e ...

Cilat janë porositë e Merkel-it për Serbinë?

Lajm - 09.07.2015

Që nga momenti që Angela Merkel ka arritur në aeroportin e Beogradit, u vërejt se kjo ishte vetëm një vizitë miqësore, shkruan portali serb i lajmeve Mondo.rs.

Cilat ishin porositë e Merkel-it për Serbinë?

Portalb - 09.07.2015

Lajme lidhur me temën Angela Merkel fillon vizitën zyrtare në Sarajevë Merkel në Tiranë: Gjermania ka nevojë për punëtorë, Shqipëria mund të na ofrojë Merkel në Tiranë, Rama: Europa ka nevojë për ...

Komentet e mediave gjermane: Shqipëria gëzon mbështetjen e Gjermanisë për në BE

Top Channel - 09.07.2015

Vizita e një dite më parë e kancelares Angela Merkel në Shqipëri është pasqyruar në faqet medias ...

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë: Rama dështoi para Merkelit

Lajmi.net - 09.07.2015

Aldo Bumçi, ish-ministër i Jashtëm i Shqipërisë, deklaroi se Kryeministri Rama ka dështuar në kushtet kryesore për të hapur negociatat për anëtarësim.

Kush është bashkëshorti i Angela Merkelit (Foto)

Lajm - 09.07.2015

Të gjithë e njohin kancelaren gjermane Angela Merkel. Ajo nuk është vetëm e ashtuquajtura liderja e Bashkimit Evropian, por edhe gruaja më e fuqishme në botë.

Bumçi: Rama dështoi para Merkelit

Lajm - 09.07.2015

Ish-ministri i Jashtëm, Aldo Bumçi deklaroi se Kryeministri Rama ka dështuar në kushtet kryesore për të hapur negociatat për anëtarësim. Nga vizita e kancelares Angela Merkel, u pa se detyrat e ...

Mediat gjermane: Shqipëria mbështetet nga Gjermania për integrimin në BE

ikub - 09.07.2015

Një prej gazetave gjermane më të rëndësishme për ekonominë, “Handelsblatt”, shkruan se “Shqipëria mund të mbështetet tek Gjermania për anëtarësimin në BE”.

Angela Merkel në Sarajevë: BeH një hap drejt marrjes së statusit të kandidatit për BE

Lajmi.net - 09.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka shprehur gjatë vizitës së sotme në Bosnje dhe Hercegovinë në konferencën me kryesuesin dhe anëtarët e Presidencës trepalëshe të BeH kënaqësinë për hyrjen në fuqi ...

Foto sa një mijë fjalë! Gruaja më e fuqishme në botë respekton flamurin shqiptar (FOTO-LAJM)

SOT - 09.07.2015

Gjatë vizitës kater orëshe në Tiranë, Angela Merkle ka nderuar flamurin shqiptar duke u përkulur para tij. Foto nga castet e para të vizitës së Merkelit nën shoqërinë e kryeministrit shqiptar, Edi ...

Angela Merkel në Sarajevë: BeH një hap drejt marrjes së statusit të kandidatit për BE

Lajm - 09.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka shprehur gjatë vizitës së sotme në Bosnje dhe Hercegovinë në konferencën me kryesuesin dhe anëtarët e Presidencës trepalëshe të BeH kënaqësinë për hyrjen në fuqi ...

Angela Merkel në Sarajevë: BeH një hap drejt marrjes së statusit të kandidatit për BE

ikub - 09.07.2015

Kancelarja Angela Merkel ndodhet në Sarajevë në kuadër të vizitave zyrtare në Ballkan. Ajo ka shprehur kënaqësinë për hyrjen në fuqi të marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Bosnje-Hercegovinës ...

Merkel po i integron në BE Shqipërinë dhe Serbinë, për t’i larguar nga ndikimi rus

Lajm - 09.07.2015

Gazeta gjermane për biznes Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) në një artikull për vizitën e Kancelares Angela Merkel në Shqipëri dhe Serbi, ka shkruar se përkundër sfidave të mëdha me krizën në ...

Merkel: Bosnja duhet të thellojë reformat e integrimit

LajmiFundit - 09.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kërkuar nga Bosnje dhe Hercegovina që të ndërmarrë reforma sociale dhe ekonomike, të cilat do të krijonin vende pune dhe do të përshpejtonin procesin e ...

Merkel po i integron në BE Shqipërinë dhe Serbinë, për t’i larguar nga ndikimi rus

Lajmi.net - 09.07.2015

Gazeta gjermane për biznes Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) në një artikull për vizitën e Kancelares Angela Merkel në Shqipëri dhe Serbi, ka shkruar se përkundër sfidave të mëdha me krizën në ...

Merkel në ekspozitën kushtuar masakrës së Srebrenicës, ja si pritet (Foto)

Lajmi.net - 09.07.2015

Në kuadër të vizitës në Bosnjë dhe Hercegovinë, kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka vizituar edhe ekspozitën 11/07/1995 kushtuar masakrës së Srebrenicës.

Kur Merkel ishte e re dhe i shërbente Kohl-it (Foto)

Lajm - 09.07.2015

Vizita e Merkel në Shqipëri dhe Serbi u prit me shumë bujë pasi ishte vizita e parë e kancelares gjermane në Ballkan. Gruaja më e fuqishme në botë foli prerë dhe qartë për ato që duhet të bëjnë këto ...

Merkel viziton Srebrenicën (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shkelur në tokën boshnjake , ku u prit në Sarajevë nga zyrtarët vendas, por edhe nga shumë qytetarë. Merkel , përveç vizitës në Sarajevë ka marrë pjesë edhe në ...

Merkel nga Bosnja: Problemet e vendit tuaj shumë të komplikuara, ndikojnë në gjithë Ballkanin

SOT - 09.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka shprehur kënaqësinë për hyrjen në fuqi të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit sot gjatë vizitës në Bosnjë-Hercegovinë, në një takim me Kryetarin dhe anëtarët e ...

Rikthim në kohë/ Ja fillimet e Angela Merkel në jetën politike përkrahë Helmut Kohl, si arriti të bëhej gruaja më e ...

SOT - 09.07.2015

Këto dy foto janë sa 2 mijë fjalë. Në foton e parë në të djathtë ndodhet ish-kancelari legjendar i Gjermanisë, Helmut Kohl, dhe në të majtë kancelarja aktuale, Angela Merkel, një produkt politik ...

Top Story, Bushati: Nuk ka asnjë ftohje. SHBA dhe Gjermania, komplementarë për ne

Top Channel - 09.07.2015

Kanë kaluar më shumë se 24 orë nga vizita e Angela Merkel në Tiranë, një vizitë e rëndësishme dhe pikënisje e turit të saj ballkanik, ku më pas udhëtoi drejt Serbisë dhe Bosnjes.

Shqiptarët po rikthehen në lider të Ballkanit!

Lajm - 09.07.2015

Nehat SHAQIRI Po dalim nga inferioriteti Ky rikthim i interesimit tashmë të fuqishëm gjerman, dhe mbështetjes së vazhdueshme amerikane, po i rikthen shqiptarët në lider të Ballkanit.

Merkel takon Nishanin: Jam e impresionuar nga përparimi i Shqipërisë

Yll Press - 09.07.2015

Nga ana e saj, kancelarja gjermane u shpreh se: është “tejet e impresionuar nga përparim i i bërë nga Shqipëria pas viteve 1990-të, duke ditur dhe kuptuar vështirësitë historike nga jeni nisur dhe ...

Ja çfarë pritet të ndodhë me shqiptarët në Gjermani

Yll Press - 09.07.2015

Merkel dhe Edi Rama lanë të kuptohet të dy se janë dakord që Shqipëria të përfshihet në listën e vendeve të sigurta të origjinës. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, bëri të ditur në Tiranë se ...

Pas takimit me Ramën, Merkel me Vuçiç: Beogradi gatishmëri për kompromis me Prishtinën

Yll Press - 09.07.2015

“Unë dua të falënderoj Kryeministrin e Serbisë, i cila ka nisur një numër të madh të iniciativash dhe për të inkurajuar stabilitetin në rajon. Pas vizitës 4 orëshe në Shqipëri, kancelarja Angela ...

Prova e Merkel për të ruajtur lidershipin europian në Ballkan

Mapo - 09.07.2015

Prova e Merkel për të ruajtur lidershipin europian në Ballkan Postuar më: 09 Korrik 2015 07:25 Nga Agim Nesho Kancelarja Merkel po zhvillon këtë javë një tur në Ballkan.

Vizita e Merkelit ose Bienalja e Tiranës

Mapo - 09.07.2015

Vizita e Merkelit ose Bienalja e Tiranës Postuar më: 09 Korrik 2015 07:28 Nga Alfred Lela Vizita e kancelares gjermane Merkel i shtriu dje krahët mbi dy ekstreme të kavërdisura me kujdes në kuzhinat ...

Merkel vlerëson borxhet e vendeve të Ballkanit

Botasot - 09.07.2015

Vendet e Ballkanit që synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian mund të arrijnë qëllimet e tyre pavarësisht krizës në Greqi, ka thënë kancelarja gjermane Angela Merkel më 8 korrik, në fillim të ...

Merkel sot në Beograd

Botasot - 09.07.2015

Pas vizitës në Shqipëri, kancelarja gjermane Angela Merkel sot do të qëndrojë në një vizitë zyrtare në Serbi. Merkel ka mbërritur në Beograd mbrëmë në orën 19:09, ku është pritur nga kryeministri ...

Merkel sot në Beograd

Telegrafi - 09.07.2015

Pas vizitës në Shqipëri, kancelarja gjermane Angela Merkel sot do të qëndrojë në një vizitë zyrtare në Serbi. Merkel ka mbërritur në Beograd mbrëmë në orën 19:09, ku është pritur nga kryeministri ...

Merkel vlerëson borxhet e vendeve të Ballkanit

Koha.net - 09.07.2015

Vendet e Ballkanit që synojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian mund të arrijnë qëllimet e tyre pavarësisht krizës në Greqi, ka thënë kancelarja gjermane Angela Merkel më 8 korrik, në fillim të ...

Merkel në Beograd: Dialogu të vazhdojë

Koha.net - 09.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka deklaruar në Beograd se Serbia është treguar e gatshme për kompromis me Kosovën, ndërsa ka theksuar se Bashkimi Evropian në diskutimet e veta do të dijë ta ...

Një tjetër batutë e Ramës, sërish me futboll

Mapo - 09.07.2015

Një tjetër batutë e Ramës, sërish me futboll Postuar më: 09 Korrik 2015 09:23 Kancelarja gjermane Angela Merkel ishte thjesht gjermane. Kështu komentojnë në mediat sociale vizitën e saj në Tiranë.

Serbët në ankth, Merkel atje me xhaketë rozë. Mediat: Çfarë mesazhi është ky?

Panorama - 09.07.2015

Përveç temave të bisedës që do të kenë mes tyre kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, serbët sipas mediave në Beograd, janë veçanërisht të interesuar për ngjyrën ...

Serbët në frikë – Merkel atje me xhaketë rozë: Çfarë mesazhi është ky

Botasot - 09.07.2015

Përveç temave të bisedës që do të kenë kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, serbët sipas medieve në Beograd, janë veçanërisht të interesuar për ngjyrën e ...

Angela Merkel për vizitë në BeH

Yll Press - 09.07.2015

Merkel në Sarajevë do të pritet nga kryetari i Këshillit të ministrave të BeH-së Denis Zvizdiq, e pastaj kancelarja do të takohet edhe me anëtarët e Presidencë së BeH-së.

Shqiptarja seksi ishte përkthysja e kancelarës Merkel (Foto)

Botasot - 09.07.2015

Një shqiptare nga Elbasani ka marrë besimin e kancelares Merkel për të përkthyer nga shqipja në gjermanisht dhe anasjelltas gjatë qëndrimit të kancelares gjermane në Shqipëri. Ajo quhet Doreida Gedaj.

Beograd, Vuçiç dhe Merkel: Emigrantët një sfidë e përbashkët

BalkanWeb - 09.07.2015

BEOGRAD – Serbia përballet me një sfidë të madhe në lidhje me çështjen e emigrantëve, por vala e saj nuk duhet të bëjë që dikush të ngrejë mure, tha kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Një tjetër batutë e Ramës me Merkel, sërish me futboll

Botasot - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ishte thjesht gjermane. Kështu komentojnë në mediat sociale vizitën e saj në Tiranë. Ajo erdhi fiks në minutën e duhur, foli qartë për azilkërkuesit, deklaroi se ...

“Merkel u bë vepër arti në Shqipëri”

Mapo - 09.07.2015

“Merkel u bë vepër arti në Shqipëri” Postuar më: 09 Korrik 2015 10:02 Ka me qindra shkrime në mediat gjermane për vizitën e kancelares Angela Merkel në Shqipëri.

Serbët në frikë – Merkel atje me xhaketë rozë: Çfarë mesazhi është ky (Foto)

Telegrafi - 09.07.2015

Përveç temave të bisedës që do të kenë kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, serbët sipas medieve në Beograd, janë veçanërisht të interesuar për ngjyrën e ...

"Faleminderit Merkel që nuk erdhe në Maqedoni"

Botasot - 09.07.2015

“Do të ishte skandal i madh nëse kancelarja gjermane Merkel dhe gruaja më e fuqishme në botë do të vinte në Maqedoninë tragjiko-komike të banditizmit dhe idiotizmit të Nikolla Gruevskit”, ka ...

Vuçiq i jep Merkelit libër për Teslën, Nikoliq për Kosovën

Telegrafi - 09.07.2015

Liderët e Serbisë janë shastisur nga vizita e kancelares Angela Merkel në këtë shtet, mbrëmë e sot. Kjo pasi gjermania foli mirë për shtetin e tyre, kur tha se çmon shumë gatishmërinë e Beogradit për ...

Mediat ndërkombëtare

ABC News - 09.07.2015

Fillimisht në Tiranë për t’u drejtuar për në Beograd, në këtë mënyrë mediat ndërkombëtare nisin pasqyrimin e turit ballkanik të kancelares gjermane Merkel në Ballkanin Perëndimor, që do e cojë merkel ...

Rama publikon momentet që nuk u panë në TV, i tregon ‘sekretet’ e kryeministrisë Merkelit

Panorama - 09.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një album me fotografi gjatë vizitës historike të Angela Merkel dje në Tiranë. Momentet e fiksuara në aparat, që nuk u filmuan nga kamerat, tregojnë se kreu i ...

Fotolajm : Flamuri më i bukur në botë që respektohet nga femra më e fuqishme në botë

Botasot - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë vizitës katër orëshe dje në Tiranë ka nderuar flamurin shqiptar duke u përkulur para tij. Foto nga castet e para të vizitës së Merkelit nën shoqërinë e ...

Rama: Ja fotoalbumi nga vizita e Merkel

Mapo - 09.07.2015

Rama: Ja fotoalbumi nga vizita e Merkel Postuar më: 09 Korrik 2015 11:34 Kryeministri Edi Rama publikoi në rrjetet sociale një fotoalbum nga vizita e kancelares gjermane, Angela Merkel.

Pushim para stuhie: Media gjermane mbi vizitën e Merkelit në Ballkan

Botasot - 09.07.2015

Shtypi gjerman vlerëson vizitën e kancelares Angela Merkel në Ballkan pikërisht në pikun e krizës greke. Merkel e presin në Ballkan ndjenja miqësore për Gjermaninë, theksojnë mediat.

Kancelarja gjermane në Beograd vlerëson punën e qeverisë serbe

ABC News - 09.07.2015

Pas Shqiperise ndalesa e radhes e kancelares gjermane Angela Merkel gjate turit te saj Ballkanik, ishte Beogradi. Nen mikpritjen e ngrohte te Kryeministrit serb Aleksander Vuçiç, Merkel kishte fjale ...

Merkel ua rikujton serbëve rëndësinë e dialogut me Kosovën

Telegrafi - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në mëngjes u takua me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq, në Pallatin Serbia në Beogradin e Ri. Merkel, duke vënë në dukje rëndësinë e dialogut mes ...

Ja si e pa Edi Rama vizitën 4 orëshe të Merkelit në Tiranë

BalkanWeb - 09.07.2015

Faqja zyrtare e kryeministrit Edi Rama në rrjetin social, Facebook ka publikuar sot albumin me foto nga vizita 4 orëshe e kancelares Angela Merkel në Tiranë.

Ngritja meteorike në pushtet e Merkelit

Panorama - 09.07.2015

SYLË UKSHINI Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është një nga gratë më të fuqishme në botë. Kjo politikane e partisë më të madhe gjermane, Union Kristiandemokrat (CDU), tani ndodhet në kulmin e ...

Lideri i Ballkanit s’ka ardhur akoma

Panorama - 09.07.2015

PREÇ ZOGAJ Shtypi gjerman e kishte “kryqëzuar” dje Kancelaren Merkel. Për çështjen e Greqisë. Gazeta e madhe “Bild” e bënte përgjegjëse që Europës mund t’i bëhet presion për të mos paguar borxhe.

Mediat serbe “zbulojnë” çfarë i tha Merkel Ramës në Tiranë

Panorama - 09.07.2015

Mediave serbe u ka mbetur ende ora te Shqipëria e Madhe dhe shfrytëzojnë çdo rast për të vënë në dukje se Bashkimi Europian është kundër kësaj teze. Rasti më i fundit është ai i takimit të djeshëm ...

Pushim para stuhie: Media gjermane mbi vizitën e Merkelit në Ballkan

Telegrafi - 09.07.2015

Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel ka gjetur jehonë edhe në shtypin gjerman e media të tjera të huaja. “Është e rëndësishme që Merkel së paku viziton Shqipërinë, Serbinë dhe ...

Mediat serbe “zbulojnë” se çfarë i tha Merkel Ramës në Tiranë

BalkanWeb - 09.07.2015

SERBI- Mediave serbe u ka mbetur ende ora te Shqipëria e Madhe dhe shfrytëzojnë çdo rast për të vënë në dukje se Bashkimi Europian është kundër kësaj teze.

FOTOT/ Ato që s’u panë nga vizita e Merkel në Tiranë

Botasot - 09.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka postuar disa foto nga vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë. Rama e ka njohur Merkel edhe me “sekretet” e Kryeministrisë, pas ndryshimeve të fundit, për të cilat ai ...

Vizita e Merkel, Topalli: Rama na nderoi, i vuri Kryeministrisë nja strehë të kapur me tela, pa leje

BalkanWeb - 09.07.2015

TIRANË- Deputetja e PD-së, Jozefina Topalli duke folur nga foltorja e parlamentit për vizitën e kancelares Merkel në Tiranë, kritikoi kryeministrin Edi Rama për organizimin, duke përmendur fasadën në ...

Topalli: Rama si servil përpara Merkel, ne shqiptarët e besojmë kur na thonë ‘fluturon gomari’. Berisha sulmon ...

Panorama - 09.07.2015

Deputetja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli e quajti servile sjelljen e kryeministrit dje gjatë vizitës së Angela Merkel në Tiranë. Topalli sot ne Kuvend Në një fjalim të mbajtur në Kuvend ajo ...

Vizita e Merkel, Topalli: Rama na nderoi, i vuri Kryeministrisë nja strehë të kapur me tela, pa leje

Botasot - 09.07.2015

Deputetja e PD-së, Jozefina Topalli duke folur nga foltorja e parlamentit për vizitën e kancelares Merkel në Tiranë, kritikoi kryeministrin Edi Rama për organizimin, duke përmendur fasadën në hyrje ...

“Kurir” për vizitën e kancelares gjermane në Shqipëri

ABC News - 09.07.2015

Shqiptaret ta harrojne Shqiperine e Madhe. Sipas te perditshmes serbe “Kurir”, ky ishte mesazhi i kancelares gjermane Angela Merkel, per Kryeministrin Rama, gjate vizites se saj ne Tirane.

Vizita e Merkel, Topalli: Rama na nderoi, sjellje servile. I vuri Kryeministrisë një strehë të kapur me tela, pa leje

BalkanWeb - 09.07.2015

TIRANË- Deputetja e PD-së, Jozefina Topalli duke folur nga foltorja e parlamentit për vizitën e kancelares Merkel në Tiranë, kritikoi kryeministrin Edi Rama për organizimin, duke përmendur fasadën në ...

Bumçi: Rama i dështuar para Merkel, detyra themelore shtëpie

ABC News - 09.07.2015

Ish-ministri i Jashtëm, Aldo Bumçi deklaroi se Kryeministri Rama ka dështuar në kushtet kryesore për të hapur nëgociatat për anëtarësim. Nga vizita e kancelares Angela Merkel, u pa se detyrat e ...

Mediat gjermane për turin ballkanik të Merkel: Pushim para stuhie

Ora news - 09.07.2015

Shtypi gjerman vlerëson vizitën e kancelares Angela Merkel në Ballkan pikërisht në pikun e krizës greke. Merkel e presin në Ballkan ndjenja miqësore për Gjermaninë, theksojnë mediat.

Kush është bashkëshorti i Angela Merkelit (Foto)

Botasot - 09.07.2015

Të gjithë e njohin kancelaren gjermane Angela Merkel. Ajo nuk është vetëm e ashtuquajtura liderja e Bashkimit Evropian, por edhe gruaja më e fuqishme në botë.

"Shqipëria e fitoi mbështetjen e Gjermanisë për në BE"

Botasot - 09.07.2015

Shqipëria mund të llogarisë mbështetjen e Gjermanisë për t’u anëtarësuar në BE. Kancelarja Angela Merkel vërtetoi gjatë vizitës së saj në Tiranë se Shqiparia ka bërë një “përparim të madh”.

Kancelarja Angela Merkel: Nuk do të ketë shkurtim të borxhit grek

Ora news - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar Bosnjë Hercekovinën, vendi i fundit i turit të saj në Ballkanin Perëndimor pas vizitës në Tiranë dhe Beograd.

Mediat gjermane mbi vizitën e Merkelit në Ballkan: Pushim para stuhie

BalkanWeb - 09.07.2015

Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel ka gjetur jehonë edhe në shtypin gjerman e media të tjera të huaja. Mediat gjermane veçojnë disa aspekte të kësaj vizite, më shumë vëmendje veçse i ...

​Merkel në Sarajevë: BeH një hap nga statusi i kandidatit për BE

Botasot - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shprehur sot gjatë vizitës në Bosnje e Hercegovinë kënaqësi për hyrjen në fuqi të Marrëveshje së Stabilizim-Asociimit mes BeH-së dhe Bashkimit Evropian dhe ka ...

Kur Merkel ishte e re dhe i shërbente Kohl-it

Mapo - 09.07.2015

Kur Merkel ishte e re dhe i shërbente Kohl-it Postuar më: 09 Korrik 2015 17:27 Vizita e Merkel në Shqipëri dhe Serbi u prit me shumë bujë pasi ishte vizita e parë e kancelares gjermane në Ballkan ...

Mediat gjermane: Merkel synon integrimin e Shqipërisë dhe Serbisë për të zbehur influencën ruse, turke dhe arabe në ...

Panorama - 09.07.2015

Gazeta gjermane me profil ekonomik “Deutsche Wirtschafts Nachrichten”, në një artikull të saj për vizitën e Merkelit në Shqipëri, shkruan se kancelarja gjermane kërkon që të integrojë në BE Serbinë ...

Kur Merkel ishte e re dhe i shërbente Kohl-it (Foto)

Botasot - 09.07.2015

Vizita e Merkel në Shqipëri dhe Serbi u prit me shumë bujë pasi ishte vizita e parë e kancelares gjermane në Ballkan Gruaja më e fuqishme në botë foli prerë dhe qartë për ato që duhet të bëjnë këto ...

Shqiptarët po rikthehen në lider të Ballkanit!

Botasot - 09.07.2015

Kancelaria e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel ka zhvilluar ditën e mërkurë vizitën e parë zyrtare të sajë në Shqipëri, në kuadër të turit Ballkanik.

Vizita historike e kancelares Merkel në Shqipëri

ABC News - 09.07.2015

“Studio ABC News” ka komentuar vizitën e kancelares Angela Merkel një ditë më parë në vendin tonë. E ftuar në studion e ABC neës ka qenë ish-zv/ministrja e Jashtme në qeverinë "Berisha" dhe ...

Aldo Bumçi: CDU e Merkel motra e PD-së

Botasot - 09.07.2015

Demokratët nuk janë ndier të mënjanuar nga axhenda e kancelares, Angela Merkel në Tiranë, madje sipas ish-ministrit të Jashtëm marrëdhëniet mes PD dhe CDU gjermane janë të shkëlqyera si dy parti që ...

Merkel mbyll turin e saj në Ballkan me vizitën në Sarajevë

ABC News - 09.07.2015

Vizita e kancelares gjermane, Angela Merkel, në Bosnje Hercegovinë, ka përmbyllur dhe turin e saj dy-ditor në Ballkan. Gjatë qëndrimit në Sarajevë, Merkel zhvilloi takime me kryetarin e këshillit të ...

Merkel në ekspozitën kushtuar masakrës së Srebrenicës, ja si pritet (Foto)

Botasot - 09.07.2015

Në kuadër të vizitës në Bosnjë dhe Hercegovinë, kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka vizituar edhe ekspozitën 11/07/1995 kushtuar masakrës së Srebrenicës.

Enri Hide komenton vizitën e kancelares Merkel

ABC News - 09.07.2015

Njohësi i çështjeve ndërkombëtare dhe pedagog në UET, Endri Hide ka komentuar në studion e ABC News vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel. Sipas tij përveç korrektesës gjermanë që ajo tregoi , ...

Aldo Bumçi: Qeveria të lexojë mirë mesazhet e kancelares

Ora news - 09.07.2015

Ish-ministri i Jashtë, deputeti demokrat Aldo Bumçi e cilëson historike për shqiptarët vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, por nuk shmangu komentet mbi sjelljen e kryeministrit ...

“Turi ballkanik i Merkel, pushim para “stuhisë” greke të dielën”

Ora news - 09.07.2015

Turi ballkanik i kancelares Angela Merkel ka gjetur jehonë në mediat gjermane, të cilat theksojnë se po ndodh pikërisht në pikun e krizës greke, ndërsa vihet në dukje pritja e ngrohtë që i është ...

Berisha-Topalli pas vizitës së kancelares

ABC News - 09.07.2015

Ish-kryeministri Berisha dhe Ish-kryetarja e Parlamentit Jozefina Topalli folën në Parlament një ditë pas vizitës së kancelares Merkel. Ata thanë se me qeverisjen e kryeministrit Rama rrezikojmë të ...

Merkel në Shqipëri, flet Maksim Caslli, drejtor i Deloitte Shqipëri dhe Kosovë

BalkanWeb - 09.07.2015

Drejtori i Deloitte Shqipëri dhe Kosovë ka qenë I ftuar në rubrikën “Opinion” ne News24, ku ka folur për vizitën e kancelares Merkel në vendin ...

Ditmir Bushati ja çfarë u diskutua me Merkel

Botasot - 09.07.2015

Kanë kaluar më shumë se 24 orë nga vizita e Angela Merkel në Tiranë, një vizitë e rëndësishme dhe pikënisje e turit të saj ballkanik, ku më pas udhëtoi drejt Serbisë dhe Bosnjes.

Myslimanët, pengesë për integrimin e Shqipërisë në BE? Ja si përgjigjet Merkel!

Tetova Sot - 09.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka garantuar Shqipërinë dhe shtetet tjera të Ballkanit të mërkurën se nuk do të ketë vonesa artificiale në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian ...

Shqiptarët nuk do ta harrojnë kurrë, dorën tuaj të shtrirë të miqësisë

Tetova Sot - 09.07.2015

Nga Edi Rama* Mirëdita. I jam shumë mirënjohës Kancelares Merkel që është këtu, sot, me ne, në vizitën e parë dypalëshe të një kancelari gjerman në Shqipëri.

Ja çfarë ndodh në Tiranë sapo ikën Merkel! (Foto)

Tetova Sot - 09.07.2015

Një seri aksidentesh janë shënuar sot nëpër Shqipëri përapara, gjatë dhe pas ikjes së kancelares gjermane Angela Merkel. Fotoja e parë tregon një aksident në Tiranë dhe është e pabesueshme qe ka ...

FOTO LAJM/ Përpikëria gjermane

Tetova Sot - 09.07.2015

Në programin e vizitës së kancelares gjermane, Angela Merkel, në Tiranë ishte parashikuar që ceremonia zyrtare e mirëseardhjes në Kryeministri të mbahej në orën 14:15. Ky është çasti kur znj.

Merkel takon Vuçiç:E vlerësoj për nismat e marra për pajtim në rajon

Shqiptarja - 09.07.2015

Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, ajo ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar me homologun e saj serb Aleksandar Vuçiç.

Kriza greke, Angela Merkel me  Ramën për sigurinë në Rajon

Shqiptarja - 09.07.2015

TIRANE- Vetëm tre ditë nga referendumi në Greqi, ku shteti fqinj i tha jo planit të masave të BE-së, kancelarja Gjermane zhvilloi turin e takimeve me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe atë të ...

“JO” azilkërkuesve ekonomikë nga Shqipëria, “PO” punëtorëve të kualifikuar

Gazeta Tema - 09.07.2015

Bashkëpunimi dypalësh, çështja e azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani, mbështetja gjermane për perspektivën evropiane të Shqipërisë , domosdoshmëri a e reformave dhe bashkëpunimi rajonal ishin ...

Rama batuta me Merkel për futbollin dhe PS-në

Java News - 09.07.2015

Jo vetëm tema serioze siç është integrimi në BE apo azilkërkuesit, por edhe batuta e shaka janë shkëmbyer mes kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel në këtë vizitë të saj të parë në Shqipëri.

“JO” azilkërkuesve ekonomikë nga Shqipëria, “PO” punëtorëve të kualifikuar

Gazeta Dita - 09.07.2015

Bashkëpunimi dypalësh, çështja e azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani, mbështetja gjermane për perspektivën evropiane të Shqipërisë , domosdoshmëri a e reformave dhe bashkëpunimi rajonal ishin ...

“JO” azilkërkuesve ekonomikë nga Shqipëria, “PO” punëtorëve të kualifikuar

Java News - 09.07.2015

Bashkëpunimi dypalësh, çështja e azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani, mbështetja gjermane për perspektivën evropiane të Shqipërisë , domosdoshmëri a e reformave dhe bashkëpunimi rajonal ishin ...

Berisha poston një foto me Merkel dhe thotë se Rama po përdor besimimin mysliman, si pengesë në rrugën drejt BE-së

Gazeta Tema - 09.07.2015

Sali Berisha nuk mund të rrinte pa komentuar vizitën e kancelares Angela Merkel në Tiranë. Edhe pse nuk është takuar me të, gjë që e ka pritur për tetë vite me radhë si kryeministër, ai ka postuar ...

Angela Merkel për vizitë në BeH

Tetova Sot - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot do të qëndrojë për vizitën e parë zyrtare në Bosnjë e Hercegovinë, ku e përfundon turneun treditor ballkanik. Merkel në Sarajevë do të pritet nga kryetari i ...

Batutat e Ramës me Merkelin, ja çfarë i tha për shqiptarët

Durres Lajm - 09.07.2015

Jo vetëm tema serioze siç është integrimi në BE apo azilkërkuesit, por edhe batuta e shaka janë shkëmbyer mes kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel në këtë vizitë të saj të parë në Shqipëri.

Merkel vlerësoi Beogradin për gadishmërinë që bën të mundur kompromisin me Prishtinën

Respublica - 09.07.2015

Pas Tiranës, Beogradi ishte ndalesa e dyte e turneut te kancelares gjermane Merkel, ne Ballkanin Perëndimor. Ne aeroportin e kryeqytetit serb e priti kryeministri Aleksandër Vuçiç.

Fakte të çuditshme për ‘Gruan e hekurt’ Gjermane

Tetova Sot - 09.07.2015

Nuk ka fëmijë, mban mbiemrin nga martesa e saj e parë, urren qentë, flet rusisht, i pëlqen opera, ka studiuar për Kimi Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”.

Berisha nxjerr detyrat e shtëpisë që la Merkel: Luftë lidhjeve të qeveritarëve me krimin

Gazeta Dita - 09.07.2015

Ish-kryeminstri, Sali Berisha duke e cilësuar viztën e kancelares Angela Merkel në Tiranë si “ngjarje historike”, ka veçuar tri ‘detyrat’ që sipas tij ajo la për qeverinë shqiptare.

Vagina ballkanike e Zonjës Merkel

Tetova Sot - 09.07.2015

Kastriot Myftaraj Zonja Merkel është bërë e famshme për pozicionin në të cilin i mban duart, duke bashkuar dy skajet e gishtave tregues dhe gishtave të mëdhenj të duarve, në trajtë rombi.

FOTOGALERI/ Rama i tregon Merkelit ‘sekretet’ e Kryeministrisë

Java News - 09.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka publikuar albumin fotografik gjatë vizitës historike të kancelares Angela Merkel në Tiranë. Momentet e fiksuara nga syri i aparatit tregojnë se kreu i Qeverisë i ka treguar ...

Vizita e Angela Merkel, disa momente që i shpëtuan dje syrit të mediave

Gazeta Dita - 09.07.2015

Vizita e kancelares gjermane, Angela Merkel u ndoq hap pas hapi nga të gjitha mediat në vend, ato televizive dhe online. Por, pati disa moment që nuk u kapën dot nga syri i gazetarëve.

FOTOT/ Ato që s’u panë nga vizita e Merkel në Tiranë

Gazeta Tema - 09.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka postuar disa foto nga vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë. Rama e ka njohur Merkel edhe me “sekretet” e Kryeministrisë, pas ndryshimeve të fundit, për të cilat ai ...

Merkel i kthen dhimbjen e kokës presidentit serb

Java News - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në mëngjes u takua me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikoliç, në Pallatin Serbia në Beogradin e Ri. Merkel, duke vënë në dukje rëndësinë e dialogut mes ...

Vizita e Angela Merkel, disa momente që i shpëtuan dje syrit të mediave (FOTO)

Tetova Sot - 09.07.2015

Vizita e kancelares gjermane, Angela Merkel u ndoq hap pas hapi nga të gjitha mediat në vend, ato televizive dhe online. Por, pati disa moment që nuk u kapën dot nga syri i gazetarëve.

Merkel ua rikujton serbëve rëndësinë e dialogut me Kosovën

Tetova Sot - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në mëngjes u takua me presidentin e Serbisë, Tomisllav Nikolliq, në Pallatin Serbia në Beogradin e Ri. Merkel, duke vënë në dukje rëndësinë e dialogut mes ...

Pushim para stuhie: Media gjermane mbi vizitën e Merkelit në Ballkan

Tetova Sot - 09.07.2015

Shtypi gjerman vlerëson vizitën e kancelares Angela Merkel në Ballkan pikërisht në pikun e krizës greke. Merkel e presin në Ballkan ndjenja miqësore për Gjermaninë, theksojnë mediat.

Mediat serbe: Merkel i tha Ramës se nuk e do Shqipërinë e Madhe

Java News - 09.07.2015

Mediave serbe u ka mbetur ende ora te Shqipëria e Madhe dhe shfrytëzojnë çdo rast për të vënë në dukje se Bashkimi Europian është kundër kësaj teze. Rasti më i fundit është ai i takimit të djeshëm ...

Ju prezantojmë bashkëshortin e Angela Merkel

Java News - 09.07.2015

Të gjithë e njohin kancelaren gjermane Angela Merkel. Ajo nuk është vetëm e ashtuquajtura liderja e Bashkimit Evropian, por edhe gruaja më e fuqishme në botë.

Si e komentojnë mediat gjermane, vizitën e Merkel në Ballkan

Gazeta Tema - 09.07.2015

Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel ka gjetur jehonë edhe në shtypin gjerman e media të tjera të huaja. Mediat gjermane veçojnë disa aspekte të kësaj vizite, më shumë vëmendje veçse i ...

Foto/ Të qeshim pak me vizitën e Merkel

Java News - 09.07.2015

Vizita e kancelares Merkel gjatë ditës së djeshme në Tiranë, nuk i ka shpëtuar vëmëndjes së rrjeteve sociale. Një foto plot me humor qe po qarkullon në rrjetet sociale është kur Rama i tregon një ...

Analistët: Ndërkombëtarët nuk i besojnë Gruevskit

Tetova Sot - 09.07.2015

Anashkalimi i Maqedonisë në vizitën historike të kancelares Merkel në Ballkan dëshmon se vendi po shkon në drejtim të gabuar. Sipas njohësve të çështjeve ndërkombëtare, me këtë anashkalim u dëshmua ...

Ekonomistët për vizitën e Merkel

Vision Plus - 09.07.2015

Vizita e kancelares Angela Merkel ne Tirane vlerësohet nga ekonomistet si një mundësi per te rritur edhe me shume interesin gjerman për te investuara ne vendin tone.

Analistët për vizitën e Merkel

Vision Plus - 09.07.2015

Vizita 4 orëshe e kancelares Angela Merkel në Tiranë, në fokus kishte dhënien e mesazhit se Bashkimi Europian nuk e ka harruar Shqipërinë në një kënd të veçuar të Ballkanit.

Merkel mbërrin në Bosnjë

Vision Plus - 09.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhet ne Bosnje Hercegovine, ne etapën e fundit te turit te saj ne Ballkanin Perëndimor. Merkel mbërriti mesditën e kësaj te enjteje ne Sarajeve.

Kush është bashkëshorti i Angela Merkelit (Foto)

Tetova Sot - 09.07.2015

Të gjithë e njohin kancelaren gjermane Angela Merkel. Ajo nuk është vetëm e ashtuquajtura liderja e Bashkimit Evropian, por edhe gruaja më e fuqishme në botë.

SHËNIM: Merkel të bën esëll

Gazeta Dita - 09.07.2015

Ndërsa kryeministrit grek Aleksis Cipras po i bëhej njëfarë gjyqi publik në parlamentin evropian në Strasburg, homologu i tij shqiptar po priste në Tiranë vizitën e njeriut më të fuqishëm të Europës, ...

Bumçi thotë se Rama është i dështuar para Merkelit: Nuk janë përmbushur detyrat themelore të shtëpisë

Respublica - 09.07.2015

Nënkryetari i Komisioni për politikë të Jashtme, Aldo Bumçi ,deklaroi se Kryeministri Rama ka dështuar në kushtet kryesore për të hapur negociatat për anëtarësim.

FOTOT/ Kur Helmut Kohl afroi në politikë Angela Merkel

Gazeta Tema - 09.07.2015

Këto dy foto janë sa 2 mijë fjalë. Në foton e parë në të djathtë ndodhet ish-kancelari legjendar i Gjermanisë, Helmut Kohl dhe në të majtë kancelarja aktuale Angela Merkel, një produkt politik ...

Aldo Bumçi "qetëson" demokratët: CDU e Merkel motra e PD-së

Shqiptarja - 09.07.2015

Demokratët nuk janë ndier të mënjanuar nga axhenda e kancelares, Angela Merkel në Tiranë, madje sipas ish-ministrit të Jashtëm marrëdhëniet mes PD dhe CDU gjermane janë të shkëlqyera si dy parti që ...

Kur Helmut Kohl afroi në politikë ”vogëlushen” Angela Merkel

Tetova Sot - 09.07.2015

Këto dy foto janë sa 2 mijë fjalë. Në foton e parë në të djathtë ndodhet ish-kancelari legjendar i Gjermanisë, Helmut Kohl dhe në të majtë kancelarja aktuale Angela Merkel, një produkt politik ...

Fotografia që po bën xhiron në mediat gjermane- Vuçiqi si Merkeli! (Foto)

Tetova Sot - 09.07.2015

Është tashmë legjendare dhe janë shkruar edhe libra të tërë për arsyet pse gruaja më e pushtetshme në botë, Kancelarja gjermane Angela Merkel i mban duart të bashkuara në formën ovale, raporton ...

Kur Helmut Kohl afroi në politikë Angela Merkel (Fotot)

Java News - 09.07.2015

Nga Roland Qafoku Këto dy foto janë sa 2 mijë fjalë. Në foton e parë në të djathtë ndodhet ish-kancelari legjendar i Gjermanisë, Helmut Kohl dhe në të majtë kancelarja aktuale Angela Merkel, një ...

Përpjekje për t’i treguar Merkelit, çfarë ka humbur!

Gazeta Tema - 09.07.2015

Nga Mero Baze Çdo histori e përjetuar si e lavdishme, kur tenton të përsëritet bëhet qesharake. Kjo i ka ndodhur sot Sali Berishës. Vizita e kancelares Merkel dhe turi i saj politik në Ballkan, duke ...

Merkel vizitë në Bosnje në mbështetje të reformave ekonomike

Java News - 09.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel mbërriti sot në Bosnje Hercegovinë në kuadër të turit të saj në Ballkanin Perëndimor. Ajo deklaroi se Ballkani Perëndimor do të ketë prosperitet vetëm nëse Bosnja ...

Nuk është Europa që duam

Gazeta Tema - 09.07.2015

Nga Doriana Metollari Erdhi Merkel, iku Merkel dhe shqiptarët sot nga pak të gjithë ndjehen gjermanë. I doli nami dje Merkelit për thjeshtësinë e saj dhe simpatinë me të cilën e pritën njerëzit.

Merkel, e vendosur për Shqipërinë

Java News - 09.07.2015

Një ndër gazetat më prestigjoze ekonomike në Gjermani i ka kushtuar një hapsirë të gjerë vizitës së kancelares Merkel dje në Tiranë, duke bërë dhë një dëshifrim të mesazheve që ndau Merkel dhe Rama ...

Fakte të çuditshme për ‘Gruan e hekurt’ Gjermane

Republika - 09.07.2015

Nuk ka fëmijë, mban mbiemrin nga martesa e saj e parë, urren qentë, flet rusisht, i pëlqen opera, ka studiuar për Kimi Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”.

Merkeli dhe Rama çka kanë të përbashkët?

Republika - 09.07.2015

Duket se ardhja e kancelares gjermane, Angela Merkel, ka zgjuar kërshërinë e reperit shqiptar, Arkimed Lushaj, rreth asaj se çfarë ka të përbashkët gruaja më e fuqishme në botë dhe kryeministri ...

Kjo është përkthyesja e kancelarës Merkel (Foto)

Republika - 09.07.2015

Një shqiptare nga Elbasani ka marrë besimin e kancelares Merkel për të përkthyer nga shqipja në gjermanisht dhe anasjelltas gjatë qëndrimit të kancelares gjermane në Shqipëri. Ajo quhet Doreida Gedaj.

“Do të ishte skandal nëse Merkel vizitonte Maqedoninë”

Shprehja - 09.07.2015

“Do të ishte skandal i madh nëse kancelarja gjermane Merkel dhe gruaja më e fuqishme në botë do të vinte në Maqedoninë tragjiko-komike të banditizmit dhe idiotizmit të Nikolla Gruevskit”, ka ...

Merkel kërkon reforma ekonomike nga Bosnja

Kosova Live - 09.07.2015

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, e cila po qëndron për vizitë në Bosnje e Hercegovinë ka kërkuar nga institucionet që të ndërmarrin reforma sociale dhe ekonomike, të cilat do të krijonin vende ...

Artur Kuko: Vizita e kancelares Merkel në Tiranë, mesazh për Athinën

SOT - 08.07.2015

Ambasadori i Shqipërisë në Gjermani, Artur Kuko, ka deklaruar se vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë është një mesazh edhe për Greqinë. Diplomati shqiptar në Berlin, në një intervistë ...

Një kërpudhë belge pret Merkel në oborrin e Ramës

ikub - 08.07.2015

Sot, Merkel-in përpos Ramës, do ta mirëpresë edhe kërpudha art e artistit belg Höller. Hyrja qendrore e kryeministrisë është rimodeluar duke u bërë më dinjitoze për pritjet zyrtare dhe pritet që ...

Gjermanët trupa speciale për sigurinë e Angela Merkelit në Tiranë, Berlini mosbesues ndaj masave të qeverisë shqiptare

SOT - 08.07.2015

Gjermanët nuk do t’ua besojnë autoriteteve shqiptare sigurinë e kancelares, Angela Merkel. Strukturat e sigurisë dhe shërbimet inteligjente shqiptare do të kenë në rol periferik dhe dytësor në ...

Kancelarja Merkel sot në Tiranë, moment i veçantë në marrëdhëniet mes Gjermanisë e Shqipërisë

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, do të vizitojë të mërkurën, me 8 korrik, Tiranën, në kuadër të një turi Ballkanik. Kjo është vizita e parë zyrtare që një Kancelar i ...

Merkel në Tiranë, ja axhenda

Albeu.com - 08.07.2015

Kancelarja Gjermane Angela Merkel , viziton sot Tiranën, ajo pritet të mbërrijë në aeroportin Nënë Tereza të mërkurën rreth orës 13:50. Në sajë të vizitës së saj në shkallët e Kryeministrisë, pritja ...

Merkel sot në Tiranën e blinduar, kjo është agjenda e kancelares

Lajmi.net - 08.07.2015

Sot në mesditë mbërrin në Tiranë kancelaria gjermane Angela Merkel. Vizita e kancelares Merkel do të shoqërohet me masa të rrepta sigurie, por dhe bllokimin e akseve rrugore apo kufizim të ...

Vizita e kancelares Merkel, gjeopolitikë dhe gjeoekonomi

SOT - 08.07.2015

Nga Eraldo MEÇALLA* Marrëdhëniet ndërkombëtare të Shqipërisë për 25 vite kanë njohur arritje dhe zh villime tepër pozitive, por vizita e parë historike zyrtare e kancelares së Republikës Federale të ...

Merkel: Akoma besojmë në solidaritetin në nivel evropian dhe përgjegjësinë në nivel nacional

Idividi - 08.07.2015

Bruksel, 7 korrik 2015 (MIA) - Kancelarja gjermane, Angela Merkel theksoi se pas "Jo"-së të referendumit grek për ofertën e kreditorëve ndërkombëtarë për kushtet e vazhdimit të ndihmës financiare, ...

Politikanët gjermanë nën presion të opinionit dhe kohës

Idividi - 08.07.2015

Berlin, 7 korrik 2015 (MIA) - Gjendja në të cilën gjenden kancelarja gjermane Angela Merkel dhe partnerët e saj në Qeveri, e pasqyron faqen e parë të gazetës më me tirazh në Gjermani dhe në Evropë ...

Angela Merkel e fillon turneun nëpër Ballkanin Perëndimor

Idividi - 08.07.2015

Tiranë, 8 korrik 2015 (MIA) - Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, sot e fillon vizitën dyditore në Ballkanin Perëndimor. Merkeli pas vizitës së sotme në Tiranës, do të ...

Merkel nis sot turneun ballkanik

Zhurnal - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, viziton sot Tiranën, në kuadër të një turneu ballkanik, i cili do të vazhdojë me vizitën e saj në Serbi dhe Bosnjë e Hercegovinë.

Tirana gati të presë kancelaren Merkel

ikub - 08.07.2015

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, do të qëndrojë për katër orë në kryeqytetin shqiptar. Vizita e saj në vendin tonë do të shoqërohet me masa të rrepta sigurie, me bllokimin e akseve rrugore ose ...

Rama: Ditë e shënuar për vendin tonë ardhja e Merkel

Albeu.com - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka komentuar në orët e para të ditës në rrjetin social Facebook, vizitën e kancelares Merkel në Tiranë. Me anë të një mesazhi të shkurtër, Rama e ka cilësuar si një ditë të ...

Rama: Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel!

Top Channel - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama e vlerëson si ditë të shënuar për vendin tonë vizitën e kancelares gjermane, Angela Merkel në ...

Vizita e Merkel, Rama: Ditë e shënuar për Shqipërinë

ikub - 08.07.2015

Pas pak orësh, kancelaria gjermane Angela Merkel do të mbërrijë në Tiranë, në kuadër të turit që ajo do zhvillojë në Ballkan. Teksa kryeqyteti ndodhet nën masa të rrepta sigurie dhe Kryeministria ...

Rama: Willkommen Merkel

Lajmi.net - 08.07.2015

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e vlerëson si ditë të shënuar për Shqipërinë vizitën e kancelares gjermane, Angela Merkel në Tiranë. Rama i ka uruar në gjermanisht përmes rrjeteve sociale ...

Merkel viziton sot Tiranën, Rama në fb: Ditë e shënuar për vendin tonë

SOT - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama pëmes një postimi në rrjetin social facebook ka komentuar vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel. Rama deklaron se dita e sotme është një ditë e shënuar për vendin tonë.

Kancelarja Merkel fillon sot me Tiranën turin e saj ballkanik

DW - 08.07.2015

Vizitë historike – shtysë e re per perspektivën europiane të Ballkanit Një vizitë në kohën e duhur. Kështu perceptohet vizita sot ( 8 korrik 2015) në Tiranë e kancelares Merkel në fillim të turit të ...

Vizita e Merkel, mediat gjermane: Në Ballkan, korrupsioni në shkallë të gjerë dhe qeveri autoritare

Top Channel - 08.07.2015

Vizita e Kancelares Angela Merkel në Ballkan po ndiqet me vëmendje, si në vendet mikpritëse, ashtu dhe në Gjermani, ku analistë të ndryshëm përpiqen të nxjerrin në pah, sa qëllimet e kësaj lëvizjeje, ...

Remi uron Merkelin dhe bën "përkthyesin" për Ramën (FOTO)

Albeu.com - 08.07.2015

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Rrustem Mustafa, ka bërë përkthyesin në Facebook , duke thënë se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i ka uruar mirëseardhje në gjuhën gjermane kancerales ...

Rama: Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel

Lajm - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama e vlerëson si ditë të shënuar për vendin tonë vizitën e kancelares gjermane, Angela Merkel në Tiranë Rama i ka uruar në gjermanisht përmes rrjeteve sociale mirëseardhjen ...

Batutat me të cilat Rama fitoi zemrën e Merkelit

Lajmi.net - 08.07.2015

Shumëkush në kabinetin e kryeministrit shqiptar tregon se Edi Rama është një nga liderët ballkanikë që i ka hyrë në zemër kancelares Merkel, por pak kush tregon arsyet e vërteta të këtij “pasioni”.

Batutat me të cilat Rama fitoi zemrën e Merkelit

Almakos - 08.07.2015

Shumëkush në kabinetin e kryeministrit shqiptar tregon se Edi Rama është një nga liderët ballkanikë që i ka hyrë në zemër kancelares Merkel, por pak kush tregon arsyet e vërteta të këtij “pasioni”.

Merkel do të trondis serbët!

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel ka vendosur që vizitën në Ballkan ta fillojë në kryeqendrën e miqve të saj, në Tiranë. Shqiptarët gjithmonë kanë treguar afeksion për Gjermaninë, një besim të palëkundur ...

Rama: Ditë e shënuar për vendin tonë, vizita e parë e Kancelares Merkel

LajmiFundit - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama e vlerëson si ditë te shënuar për vendin tonë, vizitën e parë të Kancelares Angela Merkel sot në Tiranë. Shefi i qeverisë shqiptare, i ka uruar në gjermanisht përmes rrjeteve ...

Shakatë me të cilat Rama ia mori zemrën Merkelit

Lajm - 08.07.2015

Shumëkush në kabinetin e kryeministrit shqiptar tregon se Edi Rama është një nga liderët ballkanikë që i ka hyrë në zemër kancelares Merkel, por pak kush tregon arsyet e vërteta të këtij “pasioni”.

Turi ballkanik i kancelares gjermane, Rrustem Mustafa uron Merkelin dhe bën "përkthyesin" për Ramën ...

SOT - 08.07.2015

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Rrustem Mustafa, ka bërë përkthyesin në Facebook, duke thënë se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama i ka uruar mirëseardhje në gjuhën gjermane kancerales ...

Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel!

DW - 08.07.2015

Vizita e kancelares Merkel ne Tiranë vlerësohet si një inkurajim për intensifikim të mëtejshëm të marrëdhënieve ekonomike bilaterale dhe perspektivën europiane të Shqipërisë.

Si e fitoi Rama zemrën e Merkelit? Njihet si “shpëtimtari” i darkave të mërzitshme me humorin e tij

SOT - 08.07.2015

Kryeministri Rama pret sot në Tiranë kancelarin Gjermane, Angela Merkel, vizitën e të cilës, ai e ka quajtur historike. Në kabinetin qeveritar të kryeministrit Rama flitet se ai është një nga liderët ...

Rama: Vizita e Merkelit ditë e shënuar

Lajm - 08.07.2015

Rama: Vizita e Merkelit ditë e shënuar Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e ka vlerësuar lartë vizitën e kancelares Angela Merkel në Tiranë. Ai ka thënë s kjo ditë është e shënuar për Shqipërinë.

Merkel anashkalon Maqedoninë, shenjë e keqe për vendin

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Angela Merkel viziton nesër Shqipërinë, policia plan masash për sigurinë Gruevski kërkon një “zgjidhje të arsyeshme” të krizës politike Merkel: Integrimi i Serbisë në BE varet ...

Rrugët e Tiranës mbushen me flamujt e Gjermanisë

Lajm - 08.07.2015

Si në Botërorin e Brazilit, por tanimë për Angela Merkel. Flamujt e Gjermanisë kanë “pushtuar” Tiranën, në ditën kur tifozët e ekipit gjerman kujtojnë fitoren 7-1 me Brazilin.

Rrugët e Tiranës mbushen me flamujt e Gjermanisë (Foto)

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Mediet gjermane: Në Ballkan, korrupsioni në shkallë të gjerë dhe qeveri autoritare Merkel anashkalon Maqedoninë, shenjë e keqe për vendin Angela Merkel viziton nesër Shqipërinë, ...

Mbërrin në Shqipëri Angela Merkel

Albeu.com - 08.07.2015

Sapo ka mbërritur në aeroportin ndërkombëtar të Rinasit avioni i kancelares gjermane Angela Merkel . Ajo është pritur nga një delegacion qeveritar shqiptar , ndërsa pas disa minutash pritet të ...

Merkel tregon që është gjermane, mbërrin në Shqipëri në orarin e caktuar, pritet në Rinas nga delegacioni shqiptar

SOT - 08.07.2015

Kancelarja Merkel ka mbërritur në Aeroportin e Rinasit në orarin e caktuar, duke treguar që ajo është gjermane, pasi dihet që shtetasit gjermanë njihen për oraret fikse dhe zbatim rigoroz të orarit.

Merkel mbërrin në Tiranë

ikub - 08.07.2015

Ora 13.30 Kancelarja Angela Merkel mbërrin në tokën shqiptare. Ashtu siç ishte parashikuar edhe në protokoll, avioni që sjell delegacionin gjerman në Tiranë mbërriti në orën 13.30 në Aeroportin e ...

Merkel: Reformat, më pas BE. Rama: Në vjeshtë plotësojmë kushtet

ikub - 08.07.2015

Ora 15.50 Konferenca për shtyp Rama-Merkel Edi Rama: Ka një vlerë shumë të madhe për ne që mergel po tregon një rëndësi të veçantë për rajonin dhe vendin tonë.

Mekrel anashkalon Maqedoninë, Shkupi i shqetësuar

Lajmi.net - 08.07.2015

Fakti që Shkupi nuk është pjesë e vizitës ballkanike të kancelares gjermane Angela Merkel mund të shihet si një shuplakë diplomatike mbi pushtetin aktual, transmeton DW.

Merkel i jep “dysh” Maqedonisë

Lajm - 08.07.2015

Fakti që Shkupi nuk është pjesë e vizitës ballkanike të kancelares gjermane Angela Merkel mund të shihet si një shuplakë diplomatike mbi pushtetin aktual, transmeton DW.

Anashkalimi i Angela Merkel, shenjë e keqe për Maqedoninë

Albeu.com - 08.07.2015

Fakti që Maqedonia nuk është pjesë e turit ballkanit të kancelares gjermane Angela Merkel mund të shihet si një shuplakë diplomatike mbi pushtetin aktual në Shkup, shkruan Deutche Welle.

Merkel pritet në selinë e Kryeministrisë nga Edi Rama

Top Channel - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka treguar përpikmërinë gjermane dhe në orën 13:50 minuta autokolona që e shoqëronte u nis nga Aeroporti i Rinasit drejt selisë së Kryeministrisë, ku do të pritet ...

Merkel në Tiranë për herë të parë, pritet në aeroport nga një delegacion qeveritar

LajmiFundit - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti sot në Tiranë, e para vizitë e një zyrtari të lartë, e konsideruar me rëndësi historike në marrëdhëniet dypalëshe.

Merkel mbërrin në selinë e Kryeministrisë, pritet me ceremoni nga Rama dhe qindra qytetarë

SOT - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka mbërritur në Tiranë, konkretisht në selinë e Kryeministrisë, ku është pritur nga kryeministri Rama, zyrtarë dhe shumë qytetarë.

Pritje madhështore për Merkelin para Kryeministrisë

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur para Kryeministrisë së Shqipërisë ku po pritet me nderimet më të larta shtetërore. Merkel dhe Rama, pas ezkekutimit të Himnit të dy vendeve, bënë ...

Merkel pritet nga Rama, përshëndet shqiptarët në bulevard

Albeu.com - 08.07.2015

Mesditën e sotme, qindra qytetarë u mblodhën në bulevardin përballë Kryeministrisë, teksa pritën kancelaren gjermane Angela Merkel . Gjatë pritjes së saj u interpretuan himnet e dy vendeve.

Merkel jep mesazhin e parë, strikte në rregullat e qarkullimit, eskorta e saj s’ndalet direkt në Kryeministri

SOT - 08.07.2015

Kancelarja Merkel e ka dhënë mesazhi e parë ende pa mbërritur mirë në Kryeministri, pasi eskorta e saj ka qenë korrekte në qarkullimin rrugor, duke treguar zbatimin e ligjit nga të ...

Pritje madhështore për Merkelin para Kryeministrisë

Almakos - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur para Kryeministrisë së Shqipërisë ku po pritet me nderimet më të larta shtetërore. Merkel dhe Rama, pas ezkekutimit të Himnit të dy vendeve, bënë ...

Mesazhi i Bashës për Merkelin

Lajm - 08.07.2015

Kryetari i PD, Lulzim Basha, nuk e pati shansin të takohej në Tiranë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe pse ajo është shefja e Partive Popullore Europiane.

Merkel fillon vizitën në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Rrugët e Tiranës mbushen me flamujt e Gjermanisë (Foto) Mediet gjermane: Në Ballkan, korrupsioni në shkallë të gjerë dhe qeveri autoritare Merkel anashkalon Maqedoninë, shenjë e ...

Vizita e Merkel përmes fotove (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel , nuk u ndal tek zona e VIP-ave në Rinas, por u nis menjëherë drejt Tiranës, ku u prit nga kryeministri Rama në Kryeministri .

Mbërritje me saktësi gjermane e Merkel dhe pritje madhështore nga shqiptarët (Video)

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur përpara kryeministrisë shqiptare ashtu siç ishte parashikuar. Në orën 14:15 ajo ka zbritur nga vetura e saj dhe është takuar me kryeministrin Rama.

Merkel përshëndet me dorë qytetarët në shesh, vazhdon takimi me kryeministrin Rama

SOT - 08.07.2015

Angela Merkel pasi ka mbërritur para Kryeministrisë, ka përshëndetur me dorë qytëtarët që kishin dalë për ta pritur. Dhjetëra qytetarë, kuriozë dhe të emocionuar nga kjo vizitë kanë përshëndetur ...

Forumi Ekonomik shqiptaro-gjerman, një kapitull i ri bashkëpunimi

Top Channel - 08.07.2015

Sekretari i Shtetit në Ministrinë gjermane të Ekonomisë, Rainer Bake, deklaroi se vizita e Kancelares Merkel në Tiranë hap një kapitull të ri në marrëdhëniet ekonomike mes dy ...

Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo i veshë!

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot po realizon turneun e saj në dy shtetet e Ballkanit, Shqipëri e Serbi. Por, ende pa dal me ndonjë qëndrim lidhur me këto vizita, mediat serbe i kanë bërë një ...

Pamje nga vizita e Kancelares Merkel në Tiranë [VIDEO]

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Tiranë para pak minutash Ajo është pritur në mënyrë madhështore në qytetin e Tiranës nga Qeveria Shqiptare dhe qytetarët.

Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo i veshë!

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot po realizon turneun e saj në dy shtetet e Ballkanit, Shqipëri e Serbi. Por, ende pa dal me ndonjë qëndrim lidhur me këto vizita, mediat serbe i kanë bërë një ...

Vizita e Merkelit rrezikon jetën e të sëmurit, ndalohet ambulanca për të kaluar eskorta e kancelares gjermane

SOT - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ndodhet sot në Shqipëri, ku po zhvillon një takim me kryeministrin Rama, pas një sërë masash strikte të policisë në qarkullimin rrugor.

Merkel i jep “dysh” Maqedonisë

Almakos - 08.07.2015

Fakti që Shkupi nuk është pjesë e vizitës ballkanike të kancelares gjermane Angela Merkel mund të shihet si një shuplakë diplomatike mbi pushtetin aktual, transmeton DW.

Rama: Kancelarja Merkel i kupton përpjekjet tona në rrugën drejt një demokracie europiane

Lajm - 08.07.2015

Rama: Kancelarja Merkel i kupton përpjekjet tona në rrugën drejt një demokracie europiane Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës së përbashkët me kancelaren Angela Merkel, deklaroi se kryetarja e ...

Merkel në Tiranë : Gjermania do krahë pune, nuk pranojmë azilantë

LajmiFundit - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri shqiptar Edi Rama, mbajten nje deklarate te perbashket per median ne Tirane. Deklarata e Merkel: Për mua është kënaqesi që mbajta premtimin kur ...

Merkel-Ramës: Për në BE plotësoni reformën në drejtësi

Albeu.com - 08.07.2015

Në një konferencë të përbashkët për media, kryeministri Rama tha se Shqipëria nuk duhet të futet në BE vetëm sepse e kërkon Brukseli, por sepse e kërkon e ardhmja e fëmijëve tanë.

Shuplakë për Gruevskin, Merkel ka folur me Edi Ramën edhe për Maqedoninë?

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë në Gjermania e mbështetë Shqipërinë në rrugën e saj evropiane. Gjatë konferencës së përbashkët, Merkel ka thënë se me Kryeministrin e Shqipërisë ka folur ...

Rama: Evropa, çelësi i paqes në Ballkan, Merkel çeli një epokë të re bashkëpunimi, uli në tryezë të gjithë liderët

SOT - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët me kancelaren Angela Merkel, e cila ndodhet për vizitë në Tiranë. Në fjalën e tij, Rama ka përcjellë falënderime të përzemërta kancelares ...

Një vizitë e rëndësishme....

Albeu.com - 08.07.2015

Nga Dionis Xhafa Marrëdhëniet diplomatike, gjeopolitike dhe gjeoekonomike mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, në 25 vite demokraci, kanë gjithnjë të mira. Raportet diplomatike shqiptaro-gjermane, më saktë ...

Konferenca e përbashkët, Merkel: Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE, Gjermania ka nevojë për fuqi punëtore të ...

SOT - 08.07.2015

Në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama, Kancelarja Merkel theksoi se mes Shqipërisë dhe Gjermanisë ka marrëdhënie dhe bashkëpunim të mirë.

Rama: Kancelarja Merkel i kupton përpjekjet tona. Merkel: E mbështesim Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

Shqipmedia - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës së përbashkët me kancelaren Angela Merkel, deklaroi se kryetarja e qeverisë gjermane e kupton vështirësinë dhe përpjekjen e Shqipërisë “në rrugën drejt një ...

Merkel: biseduam edhe për Kosovën e Maqedoninë

Zhurnal - 08.07.2015

Prishtine, 8 korrik- Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë në Gjermania e mbështetë Shqipërinë në rrugën e saj evropiane. Gjatë konferencës së përbashkët, Merkel ka thënë se me Kryeministrin e ...

Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo i veshë!

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Merkel fillon vizitën në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore Australiani zotohet të ndihmojë pensionistin grek, fotot e të cilit bënë xhiron e botës Rrugët e Tiranës ...

Merkel në Tiranë: Gjermania ka nevojë për punëtorë, Shqipëria mund të na ofrojë

Zhurnal - 08.07.2015

Prishtine, 8 korrik -Merkel, në fjalën e saj në konferencën për media bashkë me kryeministrin Rama, tha “Është kënaqësi e madhe që mbajta premtimin për ardhjen time në Tiranë.

Merkel jep këshilla për sistemin e drejtësisë në Shqipëri

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se Shqipëria është në rrugë të mirë drejt Bashkimit Evropian por ka ende pritje dhe këshilla për këtë shtet. Kur flet për bashkëpunimin ekonomik mes këtyre dy ...

Rama: Europa ka nevojë për Ballkanin. Merkel: E mbështesim Shqipërinë në rrugën drejt BE-së

Lajm - 08.07.2015

Shqipëria dhe Gjermania kanë potenciale të mëdha për të zhvilluar bashkëpunimin ekonomik dhe për ta ngritur atë në një nivel tjetër. Ka qenë ky mesazhi i kancelares gjermane Angela Merkel dhe ...

Merkel: Ballkani nuk ka lider as Ramën e as Vuçiqin

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel ka thënë se shteti i saj dhe BE do ta mbështesin Shqipërinë dhe rajonin e Ballkanit në rrugën e integrimit në BE.

Gazetarja shqiptare: Ju jeni liderja e Evropës, po për Ballkanin kush është, Rama apo Vuçiç? Merkel buzëqesh, ja ...

SOT - 08.07.2015

Pas përfundimit të konferencës për shtyp të Kancelares Gjermane dhe kryeministrit Rama, janë bërë pyetje edhe nga gazetarët e pranishëm. Një pyetje interesante ka qenë nga një gazetare shqiptare, e ...

Merkel: Europa s’ka lider

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka thënë në Tiranë se Europa nuk ka lider. Ajo ka thënë se nuk ka një udhëheqës të vetëm, mirëpo shumë kryeministra të vendeve e njerëz që merren dhe janë ...

Info Magazine: Cila është rëndësia e vizitës së Merkel në Shqipëri?

Lajm - 08.07.2015

Info Magazine: Cila është rëndësia e vizitës së Merkel në Shqipëri?Sot duke filluar nga ora 17:30, në Info Magazine, për të komentuar vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, i ftuar ...

Merkel: Reforma në drejtësi dhe lufta ndaj korrupsionit - e rëndësishme

Evropaelire - 08.07.2015

Ekonomia mes dy vendeve dhe ngritja e këtyre marrëdhënieve në një nivel të ri, duket se ka qenë tema kryesore e vizitës së kancelares Angela Merkel në Tiranë.

Një vizitë e rëndësishme....

Zhurnal - 08.07.2015

Dionis Xhafa Nga Dionis Xhafa Marrëdhëniet diplomatike, gjeopolitike dhe gjeoekonomike mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, në 25 vite demokraci, kanë gjithnjë të mira.

Merkel në Presidencë, takim kokë më kokë me Nishanin

Top Channel - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës në Tiranë ka zhvilluar një takim të shkurtër kokë më kokë edhe me Presidentin Bujar ...

Tahiri: Merkel, një shembull ekzemplar për qarkullimin rrugor

Albeu.com - 08.07.2015

Me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ministri Tahiri ka shfrytëzuar shembullin e kancelares gjermane, duke u ndalur në semafor e respektuar rregullat e qarkullimit rrugor , ndonëse në ...

Ja fotoja e ditës nga takimi Merkel - Rama!

Lajm - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama nëpërmjet facebook ka publikuar një fotografi nga takimi i sotëm me kancelaren gjermane Angela Merkel, para portretit të kryeministrit të parë të shtetit shqiptar, Ismail ...

Rama i flet kancelares gjermane për Ismail Qemalin

Albeu.com - 08.07.2015

Pas përfundimit të konferencës për shtyp me kancelaren Merkel , kryeministri Rama ka publikuar foton e ditës së sotme në Facebook . Merkel dhe Rama shihen të drejtuar nga portreti i Ismail Qemalit.

Serbia në pritje të Merkel, mediat vlerësim supersticioz: Ngjyrat e xhaketës së saj jo të rastësishme, ja mesazhet që ...

SOT - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, sot po realizon turneun e saj në dy shtetet e Ballkanit, Shqipëri e Serbi. Por, ende pa dal me ndonjë qëndrim lidhur me këto vizita, mediat serbe i kanë bërë një ...

Pritja e Merkelit në Tiranë përmes fotografive

Lajmi.net - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka postuar një fotografi në Facebook me kancelaren Angela Merkel të cilën e ka quajtur foto të ditës. “Photo of the Day” e ka quajtur Rama këtë fotografi në të cilën shihet së ...

Rama merr vëmendjen e Merkel si artist

Albeu.com - 08.07.2015

Kryeministri Rama duket se i'a ka arritur qëllimit duke joshur kancelaren gjermane si një artist . Eshtë vënë re qartë se gjatë fjalës së tij në konferencën e shtypit, Edi Rama i ka kushtuar disa ...

Rama dhe Merkel folën edhe për Kosovën e Maqedoninë

Albeu.com - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel , gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama , u shpreh se u fol edhe për Kosovën dhe Maqedoninë.

Merkel bashkon Ramën dhe Bashën, të pranishëm në Forumin Ekonomik Shqipëri-Gjermani

SOT - 08.07.2015

Kancelarja Merkel, e cila ndodhet sot në Tiranë, do të jetë e pranishme edhe në Forumin Ekonomik Shqipëri-Gjermani, icili dot mbahet në Tirana Business Park.

Fotografia E dites

Lajm - 08.07.2015

“FOTO E DITËS” e ka cilësuar Edi Rama një fotograi ku shihet bashkë me kancelaren Merkel përpara fotografisë së shpallësit të pavarësisë së shtetit shqiptar, Ismail Qemali.

Rama: Shqiptarët gëzojnë më shumë kur fiton Gjermania sesa PS

LajmiFundit - 08.07.2015

Kryeministri shqiptar Edi Rama, gjatë fjalës së tij në konferencën ekonomike të mbajtur në “Tirana Business Park”, ku ishte e pranishme edhe kancelarja Angela Merkel, deklaroi se e sotmja është një ...

Ja si tenton Edi Rama ta impresionojë kancelaren Merkel

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo i veshë! Merkel fillon vizitën në Shqipëri, pritet me nderime të larta shtetërore Rrugët e Tiranës mbushen me flamujt e Gjermanisë ...

Vizita në Tiranë, Angela Merkel, takim kokë më kokë me Nishanin

LajmiFundit - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës në Tiranë ka zhvilluar një takim të shkurtër kokë më kokë edhe me Presidentin Bujar Nishani. Takimi ka zgjatur disa minuta dhe në qendër të tij ka ...

Rama publikon foton e ditës, i tregon Merkelit për Ismail Qemalin

SOT - 08.07.2015

Pas përfundimit të konferencës për shtyp me kancelaren Merkel, kryeministri Rama ka publikuar foton e ditës së sotme në Facebook. Merkel dhe Rama shihen të drejtuar nga portreti i Ismail Qemalit.

Merkel takon edhe Presidentin Nishani

Albeu.com - 08.07.2015

Për rreth 30 minuta, kancelarja Merkel ka zhvilluar një takim edhe me presidentin Nishani , pas asaj të mbajtur me Ramën. Pas përfundimit të konferencës së përbashkët me kryeministrin Rama, Merkel i ...

Rama para Merkelit në “Tirana Business Park” premton qasje të re ndaj investitorëve

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama kanë marrë pjesë pasditen e së mërkurës në forumin ekonomik të mbajtur në “Tiranë Business Park”, në Vorë.

Merkel – Rama: nuk duam azilantë, por punonjës të kualifikuar

Zhurnal - 08.07.2015

Tiranë, 8 korrik – Shqipërisë nuk i pranojmë azilkërkues, por punonjës të kualifikuar. Ky është mesazhi i dhënë nga kancelarja gjermane Merkel, në konferencën e përbashkët me kryeministrin Edi Rama.

EDI RAMA:Kjo është foto e ditës

Almakos - 08.07.2015

“FOTO E DITËS” e ka cilësuar Edi Rama një fotograi ku shihet bashkë me kancelaren Merkel përpara fotografisë së shpallësit të pavarësisë së shtetit shqiptar, Ismail Qemali.

Merkel: Kemi nevojë për fuqi punëtore, azili nuk funksionon

Albeu.com - 08.07.2015

Pasditen e sotme, kancelarja Merkel dhe kryeministri Rama kanë marrë pjesë në forumin ekonomik të mbajtur në “Tiranë Business Park”, në Vorë. Rama e ka vënë theksin tek rëndësia e investimeve ...

Kancelarja Merkel takon Nishanin, në fokus bashkëpunimi në fushën e ekonomisë

SOT - 08.07.2015

Kancelarja Gjermane, Angela Merkel, pasi konferencës për shtyp me kryeministrin Rama, ka zhvilluar një takim kokë më kokë me Presidentin, Bujar Nishanin.

Haxhiu: Merkel e pakënaqur me palën kosovare në Bruksel

Lajm - 08.07.2015

Publicisti Baton Haxhiu, i cili ka ndjekur nga afër vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, në një lidhje direkte në emisionin Info Magazine, ka thënë se ajo është shprehur e ...

Merkel takon edhe presidentin Nishani

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës në Tiranë ka zhvilluar një takim të shkurtër kokë më kokë edhe me Presidentin Bujar Nishani. Takimi ka zgjatur pak minuta dhe në qendër të tij ka qenë ...

Merkel: Bashkëpunimi ekonomik, baza e partneritetit Shqipëri – Gjermani

LajmiFundit - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vlerësuar sot ne Tirane se, marrëdhëniet ekonomike mes dy shteteve janë shumë të rëndësishme. “Gjermania ka interes në zhvillimin e këtyre marrëdhënieve.

Merkel dhe delegacioni i saj qeshin me batutat e Ramës: Kur Gjermania fiton kampionatin ka më shumë shqiptarë të ...

SOT - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministri Rama kanë qenë të pranishëm në konferencën Ekonomike, në të cilën kanë mbajtur dy lideret. As në këtë konferencë nuk kanë munguar batuat e kryeministrit ...

Merkel: Bashkëpunimi ekonomik, baza e partneritetit

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja Merkel ka vlerësuar se marrëdhëniet ekonomike mes dy shteteve janë shumë të rëndësishme. “Gjermania ka interes në zhvillimin e këtyre marrëdhënieve.

Kancelarja gjermane Angela Merkel pritet Nga presidenti shqiptar, Bujar Nishani

Zhurnal - 08.07.2015

Tiranë, 8 korrik - Kancelarja gjermane Angela Merkel, pas konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama, në Presidencë ka zhvilluar takim me presidentin, Bujar Nishani.

Merkel në Tiranë, Rama: Europa ka nevojë për Ballkanin

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Ja si tenton Edi Rama ta impresionojë kancelaren Merkel Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo i veshë! Merkel fillon vizitën në Shqipëri, pritet me nderime të larta ...

Forumi Ekonomik, Rama: Përmes investimit vjen në Shqipëri një copë Gjermanie. Merkel: Të interesuar për zhvillimin e ...

SOT - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama kanë marrë pjesë pasditen e së mërkurës në forumin ekonomik të mbajtur në “Tiranë Business Park”, në Vorë.

Rama dhe Merkel marrin pjesë në forumin ekonomik

ikub - 08.07.2015

Konferenca ekonomike në Tirana Bussines park ishte ndalesa e fundit e Kancelares Angela Merkel në Tiranë. Pjesë e kësaj konference ishte edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Merkel në Tiranë: Gjermania ka nevojë për punëtorë, Shqipëria mund të na ofrojë

Portalb - 08.07.2015

Lajme lidhur me temën Merkel në Tiranë, Rama: Europa ka nevojë për Ballkanin Ja si tenton Edi Rama ta impresionojë kancelaren Merkel Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo i veshë! Merkel fillon ...

Merkel në Tiranë: Gjermania ka nevojë për punëtorë, Shqipëria mund të na ofrojë

Lajm - 08.07.2015

Merkel, në fjalën e saj në konferencën për media bashkë me kryeministrin Rama, tha “Është kënaqësi e madhe që mbajta premtimin për ardhjen time në Tiranë.

Merkel mahnit me rregullat e qarkullimit rrugor, Tahiri: Dha shembull ekzemplar, mësim për të gjithë!

SOT - 08.07.2015

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka komentuar vizitën e kancelares Angela Merkel, të zhvilluar ditën e sotme në Tiranë. Ministri Tahiri është ndalur kryesisht tek përpikëria e kancelares Merkel ...

Rama “i prezanton” Kancelares, Ismail Qemalin

ikub - 08.07.2015

Pak pas përfundimit të takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Rama ka postuar një foto me të në faqen e tij në Facebook nën përshkrimin “Photo of the day”.

Zonja e hekurt gjermane mahnit shqiptarët, të gjithë me celularë në duar duke i bërë foto

SOT - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është një nga lideret më të suksesshme e të pushtetshme në botë. Ajo ka një ndikim të madh, jo vetëm brenda vendit, por edhe jashtë tij.

Nishani me Kancelaren Merkel: Shqiptarët shohin te Gjermania një vend simbol të punës

ikub - 08.07.2015

Kreu i Shtetit Bujar Nishani gjatë takimit me kancelaren Angela Merkel, e ka cilësuar vizitën e saj si historike për vendin tonë. “Kjo vizitë përbën një mesazh i rëndësishëm inkurajues për Shqipërinë ...

Zbardhet biseda Merkel-Nishani, Presidenti: Gjermania, vend simbol i punës e dinjitetit. Kancelarja: E impresionuar nga ...

SOT - 08.07.2015

Është zbardhur biseda e zhvilluar sot mes kancelares Angela merkel dhe Presidentit Bujar Nishani. Presidenti Nishani e ka konsideruar historike ditën e sotme, duke u shprehur se Gjermania është vend ...

Ja çfarë pritet të ndodhë me shqiptarët në Gjermani

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, bëri të ditur në Tiranë se emigrantët nga Shqipëria nuk kanë shans për të marrë azil në Gjermani. Ajo tha se kuotat e pranimit të kërkesave për azil janë ulur në ...

Presidenca zbardh takimin Nishani-Merkel

LajmiFundit - 08.07.2015

Zyra e kreut te shtetit zbardhi takimin mes Presidentit Bujar Nishani dhe kancelares gjermane Angela Merkel. Ne nje njoftim zyrtar per ngjarjen, thuhet se Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti ...

Merkel arrin në Beograd

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd sonte në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi. Angela Merkel është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” nga kryeministri ...

Mediat e huaja: Vizita e Merkel, e lidhur edhe me krizën greke

Top Channel - 08.07.2015

Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri është komentuar gjerësisht në mediat e huaja. Presitgjozja “Bild” e vë theksin tek fakti se Merkel është kancelarja e dytë gjermane që vjen në ...

Rama nuk heq dorë nga batutat: Merkel e di shumë mirë se shembja e botëkuptimit mes njerëzve nuk zgjat aq sa shembja ...

SOT - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama nuk ka hequr dorë nga batutat e tij edhe në takimin e rëndësishëm me kancelaren Angela Merkel në Forumin Ekonomik. Në fjalën e tij, kryeministri Rama ka bërë herë pas here ...

Merkel lë Shqipërinë, mbërrin në Beograd, pritet nga kryeministri Aleksandër Vuçiç

SOT - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka udhëtuar për në Serbi, menjëherë pas përfundimit të vizitës në Tiranë. Merkel ka mbërritur në Beograd, ku është pritur në një ceremoni zyrtare nga kryeministri ...

Thjesht gjermanët...

Albeu.com - 08.07.2015

Sa i takon vizitës së sotme të Merkel në Tiranë, në protokoll thuhej se kancelarja gjermane do të vizitonte kryeministrinë në orën 14.15 minuta. Dhe, ashtu siç parashihej në protokoll , Merkel ka ...

Merkel mbërrin në Beograd

Albeu.com - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel , menjëherë pasi vizitoi Tiranën, ka mbërritur në kryeqytetin e Serbisë, Beograd . Merkel u prit nga ana e Aleksandër Vuçiq në aeroportin kombëtar të Serbisë, ...

Kancelarja Angela Merkel arrin në Beograd

LajmiFundit - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd sonte në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi. Angela Merkel është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” nga kryeministri ...

Merkel në Tiranë: Europa, kusht reforma në drejtësi. Nuk ka azil për shqiptarët

Top Channel - 08.07.2015

Shqipërisë i është dashur të presë plot 28 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike me Republikën Federale Gjermane për të arritur deri tek vizita zyrtare e një kancelari ...

Vizita e Merkel, Alizoti: Shkëputje e Ballkanit nga influenca ruse

Top Channel - 08.07.2015

Për të diskutuar mbi vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, në studion e lajmeve të Top Channel ka qenë i ftuar zoti Tomorr Alizoti, ish-diplomat dhe njohës i mirë i marrëdhënieve ...

E Hekurta Merkel, brenda ditës pas Tiranës arrin edhe në Beograd

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd sonte në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi. Angela Merkel është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” nga kryeministri ...

Kancelarja Merkel mbërrin në Beograd, pritet nga Vuçiç

ikub - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas vizitës në Shqipëri, tashmë është ndalur në Serbi. Merkel ka mbërritur në Beograd në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi deri ditën e ...

Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel!

Albeu.com - 08.07.2015

Kancelarja gjermane , Angela Merkel arriti sot në Tiranë në kuadër të një turi ballkanik, që vijon nesër (09.07) me vizitat e saj në Serbi dhe Bosnjë–Hercegovinë.

“Angela Merkel nuk na respektoi ne në Tiranë, respektoi vetveten”

LajmiFundit - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka terhequr vemendje me sjelljen e saj gjate vizites disa oreshe ne Tirane. Pasi eshte percjelle nga media fakti qe eskorta e kancelares respektoi rregullat e ...

Bundeskancelarja e hekurt, ia tërheq veshin Vuçiqit, kërkon dialog me Kosovën

Lajm - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka deklaruar në Beograd, në konferencën e përbashkët me kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, se vendi i saj mbështetë reformat në Serbi, të cilat kanë treguar ...

“JO” azilkërkuesve ekonomikë nga Shqipëria, “PO” punëtorëve të kualifikuar

DW - 08.07.2015

Qindra qytetarë kishin dalë për të përshëndetur kancelaren Merkel rrugës nga aeroporti ”Nënë Tereza” drejt Kryeministrisë. Këtë ajo e konsideroi si tregues ” të një bashkëpunim, të gjerë mes dy ...

'Shuplakë' për Gruevskin, Merkel ka folur me Edi Ramën edhe për Maqedoninë?

Almakos - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë në Gjermania e mbështetë Shqipërinë në rrugën e saj evropiane. Gjatë konferencës së përbashkët, Merkel ka thënë se me Kryeministrin e Shqipërisë ka folur ...

Merkel: Serbia mund të llogarisë në mbështetjen e Berlinit, nëse është e gatshme për kompromis

Lajmi.net - 08.07.2015

Ajo ka thënë se po vërehet një gatishmëri e Beogradit për të arritur një kompromis dhe shpreson që kjo çështje do të pasqyrohet edhe në diskutimet e BE-së.

Ekonomisti francez letër Merkel: Po i kërkoni Greqisë të kryejë vetëvrasje, ndryshoni rrugë!

SOT - 08.07.2015

Ekonomisti francez, Thomas Piketty, i ka dërguar një letër kancelares Angela Merkel, ku i shkruan për masat shtrënguese ndaj Greqisë. Duke i quajtur këto masa të dështuara, ekonomisti shkruan se ...

Merkel: Ndërtimi i mureve s’ka kuptim

Lajmi.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë qëndrimit të saj në Beograd ka thënë se ndërtimi i mureve në kufij nuk ka kuptim, dhe se BE-ja do t’u ndihmojë shteteve të Ballkanit Perëndimor për zgjidhjen e ...

Shqiptarët nuk do ta harrojnë kurrë dorën tuaj të shtrirë të miqësisë

Albeu.com - 08.07.2015

Nga Edi Rama I jam shumë mirënjohës Kancelares Merkel që është këtu, sot, me ne, në vizitën e parë dypalëshe të një kancelari gjerman në Shqipëri. E dinë të gjithë se sa shumë çështje dhe se sa shumë ...

Ja çfarë ndodhi në Tiranë, para, gjatë dhe pas vizitës së Merkelit (Foto)

Lajmi.net - 08.07.2015

Një seri aksidentesh janë shënuar sot nëpër Shqipëri përpara, gjatë dhe pas ikjes së kancelares gjermane Angela Merkel. Fotoja e parë tregon një aksident në Tiranë dhe është e pabesueshme qe ka ...

Pritje interesante për Merkel në Beograd, spektakël me valle e muzikë serbe

SOT - 08.07.2015

Kancelaria Angela Merkel është pritur me një mënyrë të veçantë në Beograd. Në disa foto të postuara në rrjetet sociale nga kryeministri Vuçiç, duket se Merkel po shijon një spektakël me valle e ...

Berisha: Vizita e Merkel, ngjarje historike

Lajm - 08.07.2015

Ish Kryeministri shqiptar Sali Berisha, përmes një postimi në facebook e ka komentuar vizitën e kancëlares Angela Merkel në Shqipëri. Ai e ka cilësuar si historike ardhjen e kancelares gjermane, dhe ...

Merkel në Beograd: Integrimi i Ballkanit në BE, me rëndësi për paqen

ikub - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas vizitës në Shqipëri, tashmë është ndalur në Serbi. Merkel ka mbërritur në Beograd në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi deri ditën e ...

Pas Tiranës, Merkel në Beograd: Dialogu me Kosovën, me ndikim në procesin e integrimit

Top Channel - 08.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, si rrallë herë ishte i buzëqeshur në pritjen e kancelares, Angela Merkel. Një nga figurat me të rëndësishme për të dhe për Serbinë, Merkel, lavdëroi ...

Myslimanët, pengesë për integrimin e Shqipërisë në BE? Ja si përgjigjet Merkel!

Almakos - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka garantuar Shqipërinë dhe shtetet tjera të Ballkanit të mërkurën se nuk do të ketë vonesa artificiale në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian ...

Merkel në Tiranë ose e treta, e vërteta

BalkanWeb - 08.07.2015

Nga: DR. JORGJI KOTE* Vizita e Kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë është dëshmia më domethënëse e lartësisë në të cilat janë sot marrëdhëniet dhe miqësia shqiptaro-gjermane.

Për çfarë mund të na ndihmojë më shumë Gjermania…?

BalkanWeb - 08.07.2015

Nga : XHEVAT MUSTAFA* Merret me mend se qeveria jonë dhe personalisht kryeministri Edi Rama duhet të kenë përgatitur me kohë një listë të gjatë me kërkesa emergjente dhe afatgjata për ndihmë a ...

Merkel nis sot turneun ballkanik

Telegrafi - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, viziton sot Tiranën, në kuadër të një turneu ballkanik, i cili do të vazhdojë me vizitën e saj në Serbi dhe Bosnjë e Hercegovinë.

Merkel sot në Tiranën e blinduar

Koha.net - 08.07.2015

Sot në mesditë mbërrin në Tiranë kancelaria gjermane Angela Merkel. Vizita e kancelares Merkel do të shoqërohet me masa të rrepta sigurie, por dhe bllokimin e akseve rrugore apo kufizim të ...

Vizita e Merkelit, Tirana nën masa të forta sigurie, ja axhenda disaorëshe

Mapo - 08.07.2015

Vizita e Merkelit, Tirana nën masa të forta sigurie, ja axhenda disaorëshe Postuar më: 08 Korrik 2015 08:40 Sot Kancelarja gjermane, Angela Merkel do vizitojë për herë të parë vendin tonë, ndërsa ...

Vizita në Tiranë, Merkel: Integrimi pas reformave! Nga Shqipëria nuk duam azilantë, por fuqi punëtore të kualifikuar

BalkanWeb - 08.07.2015

* Merkel: Reforma në drejtësi, shihni përvojat e BE * Merkel: Nga Shqipëria nuk duam azilantë, por fuqi punëtore të kualifikuar * Rama: Integrimi i Ballkanit perëndimor jo thjesht nevojë e jona por ...

“Gruaja e hekurt” Angela Merkel

ABC News - 08.07.2015

Ajo është një gjermano-lindore. Ndoshta e vetmja udhëheqëse e Europës së sotme që e njeh mirë botën e ish vendeve komuniste. Ndoshta pikërisht për këtë, që prej dy vjetësh ajo po bëhet protektorja e ...

Rama uron në gjermanisht: Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANE- Kryeministri Edi Rama në një mesazh në rrjetin social “Facebook” e ka cilësuar një ditë të shënuar për vendin tonë vizitën e sotme në Tiranë të kancelares gjermane Angela Merkel.

Rama: Vizita e Merkel, ditë e shënuar për Shqipërinë

Botasot - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama e vlerëson si ditë te shënuar për vendin tonë, vizitën e parë të Kancelares Angela Merkel sot në Tiranë. Kryeministri i ka uruar në gjermanisht përmes rrjeteve sociale ...

Rrustem Mustafa “përkthyes” i Edi Ramës?!

Botasot - 08.07.2015

Deputeti i PDK-së, Rrustem Mustafa e ka luajtuar rolin e përkthyesit duke thënë se kryeministri shqiptar Edi Rama i ka uruar mirëseardhje në gjuhën gjermane kancerales Angela Merkel.

“Po vjen politikania, të cilës ia kanë frikën më shumë”

Mapo - 08.07.2015

“Po vjen politikania, të cilës ia kanë frikën më shumë” Postuar më: 08 Korrik 2015 10:20 “Dite e shenuar per vendin tone vizita e pare dypaleshe e nje kancelari te Gjermanise ne Shqiperi! Willkommen ...

“Po vjen politikania, të cilës ia kanë frikën më shumë”

Botasot - 08.07.2015

“Dite e shenuar per vendin tone vizita e pare dypaleshe e nje kancelari te Gjermanise ne Shqiperi! Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel”. Kështu shkruan në FB kryeministri Edi Rama.

Kancelarja Merkel fillon sot me Tiranën turin e saj ballkanik

Botasot - 08.07.2015

Një vizitë në kohën e duhur. Kështu perceptohet vizita sot ( 8 korrik 2015) në Tiranë e kancelares Merkel në fillim të turit të saj ballkanik, i cili vijon nesër në Beograd dhe mbaron po nesër (9 ...

Merkel do të trondis serbët!

Botasot - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel ka vendosur që vizitën në Ballkan ta fillojë në kryeqendrën e miqve të saj, në Tiranë. Shqiptarët gjithmonë kanë treguar afeksion për Gjermaninë, një besim të palëkundur ...

Shakatë me të cilat Rama ia mori zemrën Merkelit

Botasot - 08.07.2015

Shumëkush në kabinetin e kryeministrit shqiptar tregon se Edi Rama është një nga liderët ballkanikë që i ka hyrë në zemër kancelares Merkel, por pak kush tregon arsyet e vërteta të këtij “pasioni”.

Tiranë, nis vizita e kancelares Merkel

VOA - 08.07.2015

Kancelarja gjermane nis nga Shqipëria turin Ballkanik. Rama: Ditë e shënuar për vendin Në Shqipëri nisi sot vizita e kancelares së Gjermanisë Angela Merkel, e para zyrtare gjermane e këtij niveli të ...

Edi Rama takim historik me Angela Merkel, merr garanci për statusin dhe ekonominë, erë e re në marrëdhëniet mes dy ...

BalkanWeb - 08.07.2015

Një vit më parë, do të ishte një ftesë zyrtare nga ana e kancelares gjermane Angela Merkel për kryeministrin shqiptar Edi Rama, që do të shënonte një marrëdhënie të re mes Shqipërisë dhe Gjermanisë.

Kancelarja gjermane gruaja më e fuqishme në botë, konsiderohet si liderja e BE

Ora news - 08.07.2015

Angela Merkel është sot gruaja më e fuqishme në botë, dhe konsiderohet si liderja defakto e Bashkimit Europian. Karriera e saj politike nisi në moshën 36 vjeçare dhe gjatë këtyre viteve ajo ka thyer ...

Bulevardi vishet me flamuj gjermanë, ja pritshmëritë e qytetarëve për Merkel

Ora news - 08.07.2015

Gjithçka gati për vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Në bulevardin kryesor janë vendosur flamujt gjermanë dhe shihet pak qarkullim në rrugë.

Tirana vishet me flamujt e Gjermanisë

Mapo - 08.07.2015

Tirana vishet me flamujt e Gjermanisë Postuar më: 08 Korrik 2015 12:37 Si në Botërorin e Brazilit, por tanimë për Angela Merkel. Flamujt e Gjermanisë kanë “pushtuar” Tiranën, në ditën kur tifozët e ...

Rrugët e Tiranës mbushen me flamujt e Gjermanisë (Foto)

Botasot - 08.07.2015

Si në Botërorin e Brazilit, por tanimë për Angela Merkel. Flamujt e Gjermanisë kanë “pushtuar” Tiranën, në ditën kur tifozët e ekipit gjerman kujtojnë fitoren 7-1 me Brazilin.

FOTO LAJM/ Rama, një kafe në pritje të Angela Merkel

Botasot - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka konsumuar një kafe, para vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel. Ai është fotografuar në “Rogner”, ndërsa pret Merkelin.

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërrin në Tiranë

ABC News - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila zhvillon sot nje vizite 5 oreshe ne Tirane, sapo ka mberritur ne Rinas. Sipas axhendes, në oren 14:15 ajo do të jetë në Kryeministri, ku do të zhvillohet ...

Merkel mbyll vizitën në Tiranë, Rama batuta me Kancelaren: Kur fiton Gjermania, gëzohen më shumë shqiptarë se kur PS ...

Panorama - 08.07.2015

UPDATE/ Kancelarja gjermane Angela Merkel zhvilloi një vizitë zyrtare në Shqipëri. Avioni i Kancelares u ul mesditën e së mërkurës në aeroportin e Rinasit rreth orës 13.50.

Merkel në Tiranë

Koha.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, fillon vizitën e saj në Tiranën në kuadër të një turneu ballkanik. Kjo është vizita e parë zyrtare e një kancelari gjerman në Shqipëri.

50 fakte nga jeta e Angela Merkel

Yll Press - 08.07.2015

Bijë e një pastori luteran dhe e një mësueseje, Angela studion Fizikë në Lajpcig dhe Kimi në Berlin-Adlershof, për të vazhduar më pas rrugën e saj akademike në kërkimet lidhur me kiminë kuantike.

Mesazhi i Lulzim Bashës për kancelaren Merkel

Mapo - 08.07.2015

Mesazhi i Lulzim Bashës për kancelaren Merkel Postuar më: 08 Korrik 2015 13:45 Kryetari i PD, Lulzim Basha, nuk e pati shansin të takohej në Tiranë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe pse ajo ...

Mesazhi i Lulzim Bashës për kancelaren Merkel

Botasot - 08.07.2015

Kryetari i PD, Lulzim Basha, nuk e pati shansin të takohej në Tiranë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, edhe pse ajo është shefja e Partive Popullore Europiane.

Pritje madhështore për Merkelin para Kryeministrisë [foto/video]

Koha.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur para Kryeministrisë së Shqipërisë ku po pritet me nderimet më të larta shtetërore. Merkel dhe Rama, pas ezkekutimit të Himnit të dy vendeve, bënë ...

Çfarë veshën Rama dhe Merkel

Panorama - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel për vizitën në Tiranë ka zgjedhur pantallona dhe xhaketë. Ajo mbante veshur një xhaketë ngjyrë pink dhe pantallona të lehta të bardha.

VIDEO/ Super eskorta e Merkel, e shoqërojnë 20 makina, 5 motorrë dhe 1 helikopter

Panorama - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në kryeministri me një super eskortë. Eskorta qe shoqeroi Merkelin Makinën e blinduar e kanë shoqëruar nga Rinasi deri në Bulevardin “Dëshmorët e ...

Filluan bisedimet Shqipëri – Gjermani

Koha.net - 08.07.2015

Pas ceremonisë para Kryeministrisë, kryeministri shqiptar Edi Rama dhe kancelarja gjermane Angle Merkel, filluan bisedimet e veta kokë më kokë. Këto biseda zgjatën 15 minuta e më pas filluan bisedat ...

Dhjetëra shqiptarë presin Merkel në shesh, kancelarja i përshëndet me dorë

Botasot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në kryeministri, ku është pritur nga kryeministri i vendit Edi Rama. Kancelarja Merkel, pasi ka zbritur nga makina ka përshëndetur me dorë njerëzit e ...

Merkel në Tiranë, përshëndet dy herë qytetarët përpara kryeministrisë

Ora news - 08.07.2015

Qindra qytetarë ishin mbledhur në bulevardin përballë kryeministrisë për të pritur dhe parë nga afër kancelaren Angela Merkel. Pas takimit me kryeministrin Rama, kancelarja kthehet nga publiku që e ...

Rama: Me fqinjët tanë serbë do të ndjekim planin franko-gjerman

Koha.net - 08.07.2015

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, pas takimit të tyre kokë-më-kokë, zhvilluan një konferencë për media, në të cilën Rama tha se e falënderon ...

Super eskorta e Merkel! 20 makina dhe një helikopter

Mapo - 08.07.2015

Super eskorta e Merkel! 20 makina dhe një helikopter Postuar më: 08 Korrik 2015 15:44 Kancelarja Merkel është shoqëruar nga një super eskortë në vizitën e saj në Tiranë.

Merkel: Mbështesim fuqishëm rrugën evropiane të Shqipërisë

Koha.net - 08.07.2015

Merkel, në fjalën e saj në konferencën për media bashkë me kryeministrin Rama, tha: “Është kënaqësi e madhe që mbajta premtimin për ardhjen time në Tiranë.

Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo vesh

Panorama - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot po realizon turneun e saj në dy shtetet e Ballkanit, Shqipëri e Serbi. Por, ende pa dal me ndonjë qëndrim lidhur me këto vizita, mediat serbe i kanë bërë një ...

Mustafa u tregon ministrave të tij për takimin me Merkel

Botasot - 08.07.2015

(I plotësuar) Kryeministri Isa Mustafa në mbledhjen e Qeverisë ka folur edhe për vizitën e tij në Gjermani duke e cilësuar si vizitë shumë të suksesshme.

Merkel: Nuk ka negociata me azilkërkues, Rama: Në Nëntor gati për çeljen e negociatave

Ora news - 08.07.2015

Kancelarja Gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët për shtyp që pasoi takimin e tyre kokë më kokë ishin krejt të qartë në konkluzione dhe angazhime dhe premtimet ...

Merkel: Gjermania ka nevojë për fuqi punëtore të kualifikuar

ABC News - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Merkel dhe kryeministri Rama konferencë të përbashkët për shtyp po zhvillojnë konferencën e përbahskët për shtyp pas takimit kokë më kokë.

Merkel: Demokracia është lider i rajonit

Mapo - 08.07.2015

Merkel: Demokracia është lider i rajonit Postuar më: 08 Korrik 2015 16:10 Në konferencën e saj për shtyp kancelarja Angela Merkel ka folur edhe për bashkëpunimin në rajon duke vlerësuar marrëdhëniet ...

Merkel: Rama nuk është lider i rajonit

Botasot - 08.07.2015

Në konferencën e saj për shtyp kancelarja Angela Merkel ka folur edhe për bashkëpunimin në rajon duke vlerësuar marrëdhëniet midis Shqipërisë me vendet e rajonit, veçanërisht Serbisë.

Merkel: Shqipëria të krijojë kushtet ligjore që t’i krijojë besim investitorëve

Mapo - 08.07.2015

Merkel: Shqipëria të krijojë kushtet ligjore që t’i krijojë besim investitorëve Postuar më: 08 Korrik 2015 16:14 Gjatë konferencës së përbashkët të kryeministrit Rama, me kancelaren Merkel, Rama ...

Merkel: Rama nuk është lider i rajonit

Yll Press - 08.07.2015

Merkel tha se i vlerëson hapat pozitivë që Shqipëria ka bërë në rritjen e bashkëpunimit. Në konferencën e saj për shtyp kancelarja Angela Merkel ka folur edhe për bashkëpunimin në rajon duke ...

Mustafa u tregon ministrave për takimin me Merkel

Telegrafi - 08.07.2015

Kryeministri Isa Mustafa në mbledhjen e Qeverisë ka folur edhe për vizitën e tij në Gjermani duke e cilësuar si vizitë shumë të suksesshme. “Kemi pasur një orë e gjysmë bisedë të drejtpërdrejtë.

Merkel-Ramës: S’mund të shkosh në BE kur njerëzit kërkojnë azil

Mapo - 08.07.2015

Merkel-Ramës: S’mund të shkosh në BE kur njerëzit kërkojnë azil Postuar më: 08 Korrik 2015 16:14 PERDITESUAR: Një lajm të keq ka sjellë Angela Merkel për qytetarët shqiptarë.

Merkel: Gjermania ka nevoja për fuqi punëtore, jo për azilantë

Ora news - 08.07.2015

Një nga temat që u diskutua mes kryeministrit Rama dhe kancelares Angela Merkel ishte edhe çështja e azilkërkuesve. Kancelarja Merkel tha se azikërkuesit shqiptarë nuk do të njihen si azilantë.

Merkel në Tiranë: Europa s’ka lider, e njëjta gjë edhe për Ballkanin

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANË- Megjithëse të gjithë e shohin Kancelaren gjermane si lidere të Europës, madje simbol të Bashkimit Evropian, ajo vetë e mohon një gjë të tillë.

Çfarë veshën Rama dhe Merkel?

Botasot - 08.07.2015

Për vizitën e saj në Tiranë, Kancelarja gjermane ka zgjedhur të veshë xhaketë dhe pantallonta. Angela Merkel mbante veshur një palë pantallonta të bardha të lehta dhe një xhaketë ngjyrë rozë, me ...

Rama i prezanton Ismail Qemalin kancelares Merkel

Botasot - 08.07.2015

Menjëherë pas përfundimit të takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel kryeministri Rama ka publikuar edhe të famshmen “Photo of the day”. Në të shihet Rama dhe Merkel përballë portretit të Ismail ...

“Pa reformën në Drejtësi, rruga drejt BE e vështirë”

Mapo - 08.07.2015

“Pa reformën në Drejtësi, rruga drejt BE e vështirë” Postuar më: 08 Korrik 2015 16:41 Kancelarja Merkelj deklaroi në konferencën e sotme me kryeministrin Rama se Gjermania e do Shqipërinë në BE.

Rama i prezanton Ismail Qemalin kancelares Merkel

Mapo - 08.07.2015

Rama i prezanton Ismail Qemalin kancelares Merkel Postuar më: 08 Korrik 2015 16:44 Menjëherë pas përfundimit të takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel kryeministri Rama ka publikuar edhe të ...

Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo vesh!

BalkanWeb - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot po realizon turin e saj në dy shtetet e Ballkanit, Shqipëri e Serbi. Por, ende pa dalë me ndonjë qëndrim lidhur me këto vizita, mediat serbe i kanë bërë një ...

Përshëndetja e ngrohtë e Merkelit para Kryeministrisë (Foto)

Botasot - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel bëri një ardhje të përpiktë sipas axhendës së programuar dhe në 14:15 u gjend përpara Kryeministrisë. Pasi zbriti nga makina ajo dhe kryeministri Rama u kthyen nga qytetarët ...

Merkel, përshëndetje të ngrohtë publikut para Kryeministrisë

Mapo - 08.07.2015

Merkel, përshëndetje të ngrohtë publikut para Kryeministrisë Postuar më: 08 Korrik 2015 17:02 Kancelarja Angela Merkel bëri një ardhje të përpiktë sipas axhendës së programuar dhe në 14:15 u gjend ...

Mesazhet e kancelares Merkel për Ballkanin

ABC News - 08.07.2015

Tomor Alizoti, ish-diplomat i Shqipërisë në Gjermani dhe pedagog i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin Luarasi, për mesazhet e kancerales Merkel për Ballkanin (Shqipëri, Serbi, Greqi) dhe të ...

Angela Merkel takon presidentin Bujar Nishani

Botasot - 08.07.2015

Pas konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama, Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur në Presidencë ku ka zhvilluar një taim me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani.

FOTOLAJM/ Kancelarja Merkel “takon” edhe Ismail Qemalin

Panorama - 08.07.2015

Gjatë vizitës në Tiranë, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka takuar simbolikisht edhe babanë e shtetit shqiptar, Ismail Qemalin. Kancelarja Merkel dhe kryeministri Rama para portretit të Ismail ...

Rama i “prezanton” kancelares Merkel kryeministrin e parë shqiptar

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANË- Sigurisht nga gjithë takimi me kancelaren gjermane Angela Merkel, nuk mund të mungonte një foto që do shënjonte këtë ditë të veçantë në memorien e Kryeministrit Edi Rama.

Rama dhe Merkel në “Tirana Business Park”. Kryeministri: Qasje të re ndaj investitorëve

Botasot - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama kanë marrë pjesë pasditen e së mërkurës në forumin ekonomik të mbajtur në “Tiranë Business Park”, në Vorë.

Konferenca Ekonomike, Rama: Mirëpresim sipërmarrësit gjermanë. Merkel: Të gatshëm të investojmë, por terreni i ...

BalkanWeb - 08.07.2015

* Merkel: Ekonomia gjermane e gatshme të investojë nëse lëviz në një terren të sigurt nga pikëpamja ligjore * Merkel: Duam fuqi punëtore, por nëpërmjet azilit nuk funksionon TIRANË- Pas konferencës ...

Merkel respekton rregullat e qarkullimit, rrotullohet te sheshi “Nënë Tereza”. Tahiri: Mësim për të gjithë

Panorama - 08.07.2015

Eskorta e kancelares Angela Merkel në Tiranë ka respektuar edhe rregullat e qarkullimit rrugor, edhe pse në këto raste të veçanta, kur rrugët bllokohen për delegacionet zyrtare nuk është kusht i ...

Kancelarja gjermane takon Presidentin Nishani

ABC News - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur në Presidencë rreth orës 16:30, ku ka zhvilluar një takim me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani, pas konferencës së përbashkët për shtyp me ...

Përpikmëri gjermane! Merkel vonon avionin dhe respekton semaforët

Mapo - 08.07.2015

Përpikmëri gjermane! Merkel vonon avionin dhe respekton semaforët Postuar më: 08 Korrik 2015 18:26 U duk se delegacioni gjerman me në krye kancelaren Angela Merkel erdhi me një përpikmëri të madhe ...

Avioni i Merkel erdhi para kohe, xhiro në Rinas për të respektuar axhendën

Botasot - 08.07.2015

U duk se delegacioni gjerman me në krye kancelaren Angela Merkel erdhi me një përpikmëri të madhe por në fakt nuk ka qenë tërësisht e vërtetë. Avioni i Merkel i parashikuar të zbriste në Rinas në ...

Detajet e vizitës së Kancelares Merkel në Tiranë

BalkanWeb - 08.07.2015

Nga: MARIGLEN MËRTIRI*TIRANË- Korrektësia që karakterizon gjermanët nuk zhgënjeu edhe këtë radhë. Delegacioni i Kancelares gjermane Angela Merkel mbërriti në Shqipëri në kohën e parashikuar në ...

Rama tenton të “joshë” Merkel me pikturën e artistit gjerman

Mapo - 08.07.2015

Rama tenton të “joshë” Merkel me pikturën e artistit gjerman Postuar më: 08 Korrik 2015 18:04 Kryeministri Edi Rama ka eskpozuar për herë të parë në konferencën për shtyp me kancelaren Merkel një ...

Eskorta e Merkelit respekton rregullat e qarkullimit, Tahiri: Mësim për të gjithë

Botasot - 08.07.2015

Si një gjermane e përpiktë dhe e disiplinuar, eskorta e kancelares Angela Merkel respekton rregullat e qarkullimit rrugor edhe në Shqipëri. Gjatë vizitës së saj në Tiranë, ndryshe nga delegacionet e ...

Ironia: “Merkel kërkon punëtorë të kualifikuar, ne i çojmë bujq”

Mapo - 08.07.2015

Ironia: “Merkel kërkon punëtorë të kualifikuar, ne i çojmë bujq” Postuar më: 08 Korrik 2015 18:08 Gazetari Mentor Kikia është shprehur me ironi lidhur me deklaratat e sotme të kancelares gjermane ...

Ja çfarë pritet të ndodhë me shqiptarët në Gjermani

Mapo - 08.07.2015

Ja çfarë pritet të ndodhë me shqiptarët në Gjermani Postuar më: 08 Korrik 2015 18:10 Kancelarja gjermane, Angela Merkel, bëri të ditur në Tiranë se emigrantët nga Shqipëria nuk kanë shans për të ...

Merkel, mbështetje integrimit të Ballkanit në BE

VOA - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot nga Tirana se vendet e Ballkanit kanë nevojë për një perspektivë të qartë të anëtarësimit në Bashkimin europian.

Forumi i biznesit, Merkel ‘bashkon’ Ramën dhe Bashën

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANË- Pjesëmarrja në Forumin e Biznesit shqiptaro-gjerman ishte ndalesa e fundit e kancelares gjermane Angela Merkel. Përveç kryeministrit Edi Rama, disa prej ministrave e investitorëve të shumtë ...

Fotolajm/ Simbolika e pikturës në sallën e konferencës

Botasot - 08.07.2015

Organizatorët e vizitës së kancelares Merkel ishin përpjekur për ta bërë sa më simbolike këtë vizitë. Në sallën ku u mbajt konferenca e përbashkët mes kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel, u ...

Mustafa – ministrave: Folëm 1 orë e gjysmë me kancelaren Merkel

Koha.net - 08.07.2015

Kryeministri Isa Mustafa në mbledhjen e Qeverisë ka folur edhe për vizitën e tij në Gjermani duke e cilësuar si vizitë shumë të suksesshme. “Kemi pasur një orë e gjysmë bisedë të drejtpërdrejtë.

Ja çfarë pritet të ndodhë me shqiptarët në Gjermani

Botasot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, bëri të ditur në Tiranë se emigrantët nga Shqipëria nuk kanë shans për të marrë azil në Gjermani. Ajo tha se kuotat e pranimit të kërkesave për azil janë ulur në ...

Ja çfarë pritet të ndodhë me shqiptarët në Gjermani

Telegrafi - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, bëri të ditur në Tiranë se emigrantët nga Shqipëria nuk kanë shans për të marrë azil në Gjermani. Ajo tha se kuotat e pranimit të kërkesave për azil janë ulur në ...

Ceremonia zyrtare për Merkel, pak metra larg një rrënoje

Mapo - 08.07.2015

Ceremonia zyrtare për Merkel, pak metra larg një rrënoje Postuar më: 08 Korrik 2015 18:25 Ceremonia zyrtare e pritjes së kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, u zhvillua si rrallëherë në ...

Kancelarja Angela Merkel kërkon siguri ligjore për investitorët

Ora news - 08.07.2015

Kancelarja Merkel dhe kryeministri Rama kanë marrë pjesë në forumin ekonomik gjerman. Kryeministri Rama tha se Shqipëria është në luftë me imazhin dekurajues që sipas tij është krijaur tek ...

DPA: Merkel fillon turin në Ballkanin Perëndimor me vizitën në Shqipëri

Botasot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel mbërriti sot në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, në turin e saj dyditor në tre vende të Ballkanit Perëndimor që aspirojnë integrimin në Bashkimin Evropian, ...

Merkel takim me Ramën në Kryeministri, qëndron për 4 orë në Tiranë

Ora news - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti në Rinas në orë 13:33 minuta. Zonja Merkel u prit nga delegacioni qeveritar kryesuar nga zv/kryeministri Nikol Peleshi dhe zëvendësministrja e Jashtme Odeta ...

Tension mes Merkel dhe Ramës: Kush e ofron perspektivën?

Mapo - 08.07.2015

Tension mes Merkel dhe Ramës: Kush e ofron perspektivën? Postuar më: 08 Korrik 2015 18:38 Dihej që çështja e azilkërkuesve do të dominonte konferencën për shtyp mes kancelares gjermane Angela Merkel ...

Fotolajm/ Përpikëria gjermane

Botasot - 08.07.2015

Në programin e vizitës së kancelares gjermane, Angela Merkel, në Tiranë ishte parashikuar që ceremonia zyrtare e mirëseardhjes në Kryeministri të mbahej në orën 14:15. Ky është çasti kur znj.

Tension mes Merkel dhe Ramës: Kush e ofron perspektivën?

Botasot - 08.07.2015

Dihej që çështja e azilkërkuesve do të dominonte konferencën për shtyp mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit shqiptar, Edi Rama. Këto ditë në median ndërkombëtare po i bëhet jehonë ...

Një pyetje që e bëri jo vetëm të qeshë Merkelin

Mapo - 08.07.2015

Një pyetje që e bëri jo vetëm të qeshë Merkelin Postuar më: 08 Korrik 2015 18:49 Edhe me aq dhe Angela Merkel mezi priste të mbaronte konferenca për shtyp.

Përmbledhje e KTV-së për vizitën e kancelares Merkel në Tiranë [video]

Koha.net - 08.07.2015

Gruaja më e fuqishme e Evropës, Angela Merkel, e ka mbajtur premtimin. Ajo ka qëndruar në Tiranë, ku është takuar me krerët më të lartë të shtetit shqiptar, duke thënë se, bashkëpunimi dhe ...

Merkel takon presidentin: E impresionuar nga përparimi i Shqipërisë. Nishani: Të vendosur të vazhdojmë në rrugën e ...

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANE- Menjëherë pas konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Kancelarja Gjermane Angela Merkel, ndaloi në Presidencë ku zhvilloi takimin me Presidentin Bujar Nishani.

Merkel takohet me Nishanin: Jo lodhje nga zgjerimi, presim reforma të thella

Ora news - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel ka takuar edhe Presidentin Nishani. Takimi në Presidencë ka zgjatur për gati 30 minuta. Presidenti Nishani shprehu mirënjohjen dhe falënderimet në emër të qytetarëve ...

Tahiri: Merkel, shembull ekzemplar në respektim të rregullave të qarkullimit rrugor

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANË- Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka sjellë në vëmendje të opinionit publik si një shembull ekzemplar të Kancelares gjermane, Angela Merkel, respektimin e rregullave të qarkullimit rrugor ...

Nishani: Investitorët gjermanë të vijnë tek unë

Mapo - 08.07.2015

Nishani: Investitorët gjermanë të vijnë tek unë Postuar më: 08 Korrik 2015 19:01 Pak ditë përpara se kancelarja gjermane, Angela Merkel të vinte në Shqipëri, një gazetë e rëndësishme gjermane ...

Takimi Nishani-Merkel, Kancelarja: Kërkesat për azil janë shqetësuese. Presidenti: Mirënjohje për ndihmën ndaj ...

Panorama - 08.07.2015

Pas takimit që zhvilloi me kryeministrin Edi Rama, Kancelarja Angela Merkel u prit në një takim zyrtar edhe nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani.

Mediat ndërkombëtare për vizitën e kancelares gjermane

ABC News - 08.07.2015

Vizita e kancelares gjermane, Angela Merkel, në shqipëri, është pasqyruar gjerësisht nga mediat e ndërkombëtare si Fox neës, ABC neës, Deutche Welle, Uashington Post, Associated Press, Yahoo neës dhe ...

Merkel, Rama dhe…droni i Beogradit

Mapo - 08.07.2015

Merkel, Rama dhe…droni i Beogradit Postuar më: 08 Korrik 2015 19:05 Vizita e kancelares Merkel mori gjithë vëmendjen e mediave në Shqipëri për faktin se është një vizitë historike dhe vjen në një ...

Rama batuta me Merkelin: Kur fiton kupën Gjermania, gëzohen më shumë shqiptarë se kur fiton zgjedhjet PS

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANË- Gjatë vizitës së sotme të Kancelares Merkel nuk kanë munguar as batutat nga ana e kryeministrit Rama. Për të treguar mbështetjen që kanë shqiptarët për skuadrën Gjermane në futboll gjatë ...

Takimet e munguara të Angela Merkel

Mapo - 08.07.2015

Takimet e munguara të Angela Merkel Postuar më: 08 Korrik 2015 19:16 Tashmë spekulimet online janë për takimet e munguara të Angela Merkel. Koha ka qenë shumë e kufizuar për kancelaren gjermane.

FOTOT/ Orët e vizitës së Merkelit në Tiranë

Panorama - 08.07.2015

Ka një shprehje të vjetër gjermane që thotë se veprimet flasin më shumë se fjalët. Dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel e tregoi më së miri këtë në vizitën e sotme historike.

Konferenca ekonomike gjermano - shqiptare

VOA - 08.07.2015

Në fund të vizitës disa-orëshe në Tiranë, kancelarja Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama folën në konferencën ekonomike gjermano - shqiptare për të zgjeruar bashkëpunimin mes dy vendeve.

Siguria e kancelares gjermane

ABC News - 08.07.2015

Mbi 600 forca u angazhuan per te garantuar rendin dhe sigurine pergjate oreve qe Merkel do te qendroje ne Tirane. Ne disa segmente rrugore u ndalua qarkullimi i mjeteve, ku do te kalonte eskorta e ...

Merkel: Investitorët nuk vijnë pa siguri juridike

ABC News - 08.07.2015

Siguria juridike, besueshmëria e sistemit gjyqësor, administrata, korrupsioni dhe krimi i organizuar, ishin disa prej problemeve që Kancelarja Angela Merkel renditi si shkaqe që mbajnë larg ...

Shqiptarët nuk do ta harrojnë kurrë, dorën tuaj të shtrirë të miqësisë

Ora news - 08.07.2015

Fjala e kryeministrit Edi Rama në konferencën e përbashkët me kancelaren Angela Merkel në Tiranë më 8 korrik 2015. Mirëdita. I jam shumë mirënjohës Kancelares Merkel që është këtu, sot, me ne, në ...

Injorimi nga Merkeli, shuplakë për Maqedoninë

Botasot - 08.07.2015

Fakti që Shkupi nuk është pjesë e vizitës ballkanike të kancelares gjermane Angela Merkel mund të shihet si një shuplakë diplomatike mbi pushtetin aktual.

Merkel arrin në Beograd

Telegrafi - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd sonte në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi. Angela Merkel është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” nga kryeministri ...

Ja cila ishte simbolika e pikturës në sallën e konferencës së Ramës dhe Merkel

BalkanWeb - 08.07.2015

Vizita e Kancelares Angela Merkel në Tiranë, sigurisht ka marrë vëmendjen maksimale të Kryeministrisë. Organizatorët ishin përpjekur për ta bërë sa më simbolike këtë vizitë.

Takimet e munguara të Angela Merkel

Botasot - 08.07.2015

Tashmë spekulimet online janë për takimet e munguara të Angela Merkel. Koha ka qenë shumë e kufizuar për kancelaren gjermane. Online ka humor sidomos me faktin se dikur ish-kryeministri Sali Berisha ...

Merkel arrin në Beograd

Botasot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd sonte në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi. Angela Merkel është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” nga kryeministri ...

Berisha publikon foto me Merkelin, edhe pse nuk e takoi

Mapo - 08.07.2015

Berisha publikon foto me Merkelin, edhe pse nuk e takoi Postuar më: 08 Korrik 2015 20:07 Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ka mundur që gjatë 8 vjetëve të tij në krye të ekzekutivit të nderohej nga ...

Rama: Mosintegrimi i Ballkanit, tragjedi edhe e BE-së. Merkel: Integrimin nuk e vonojmë ne, por standardet

Panorama - 08.07.2015

UPDATE/ Në përfundim të takimit 80 minuta mes dy delegacioneve, Rama dhe Merkel iu drejtuan sallës së konferencave, e cila në sfond kishte një vepër të një artisti gjerman ku duken dy duar të ...

Merkel la Tiranën në orën 18:15

ABC News - 08.07.2015

Vizita e pare e kancelares Merkel ne Tirane, perfundoi pas 4 oresh qendrimi Nisja e saj nga aeroporti i Rinasit u be fiks ne orarin e percaktuar ne axhende.

Angela Merkel arrin në Serbi

ABC News - 08.07.2015

Pas largimit nga aeroporti shqiptar “Nënë Tereza”, avioni i kancelares Gjermane, Angela Merkel, është ulur në Beograd. Në kryeqytetin Serb, ajo është pritur në një ceremoni zyrtare nga kryeministri ...

Merkel në Serbi, ja çfarë kërkoi nga Vuciq

Botasot - 08.07.2015

(E plotësuar) Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, ajo ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuciq.

Merkel në Serbi: Beogradi i gatshëm për kompromise me Prishtinën

Telegrafi - 08.07.2015

Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, ajo ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuciq.

Tahiri: Merkel shembull ekzemplar, respektoi rregullat e qarkullimit rrugor

Ora news - 08.07.2015

Vizita e kancelares Angela Merkel është sjellë në vëmendjen e opinionit publik edhe nga ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, i cili e ka parë në një këndvështrim tjetër, atë të respektimit të ...

Pas Tiranës, Kancelarja Merkel zbret në Beograd

Panorama - 08.07.2015

Pas takimit zyrtar që zhvilloi në Tiranë ditën e mërkurës ku u takua me krerët më të lartë të shtetit, Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti në Beograd rreth orës 19:00, në kuadër të turit ...

Reuters: Merkel siguron Ballkanin se s’do ketë vonesa drejtë anëtarësimit në BE

Koha.net - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka garantuar Shqipërinë dhe shtetet tjera të Ballkanit të mërkurën se nuk do të ketë vonesa artificiale në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian ...

“JO” azilkërkuesve ekonomikë nga Shqipëria, “PO” punëtorëve të kualifikuar

Botasot - 08.07.2015

Bashkëpunimi dypalësh, çështja e azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani, mbështetja gjermane për perspektivën evropiane të Shqipërisë , domosdoshmëri a e reformave dhe bashkëpunimi rajonal ishin ...

Merkel i thotë Nishanit se është e impresionuar me përparimin e Shqipërisë

Koha.net - 08.07.2015

Gjatë vizitës së saj në Tiranë, krahas takimit me kryeministrin Edi Rama kancelarja Merkel është takuar sot pasdite edhe me presidentin e Shqipërisë, Bujar Nishani.

Merkel në Serbi, i kërkon Vuçiçit kompromis me Kosovën

Mapo - 08.07.2015

Merkel në Serbi, i kërkon Vuçiçit kompromis me Kosovën Postuar më: 08 Korrik 2015 20:52 ​ Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, ajo ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur ...

Ekonomisti francez letër Merkel: Masat shtrënguese kanë dështuar. Po i kërkoni qeverisë greke të kryejë vetëvrasje, ...

BalkanWeb - 08.07.2015

Masat shtrënguese kanë dështuar. Me këtë konstatim nis letra e hapur e ekonomistit francez Thomas Piketty për kancelaren gjermane Angela Merkel. Sipas tij historia do ta kujtojë Merkelin për veprimet ...

Ja çfarë ndodh në Tiranë sapo ikën Merkel…

Mapo - 08.07.2015

Ja çfarë ndodh në Tiranë sapo ikën Merkel… Postuar më: 08 Korrik 2015 21:38 Një seri aksidentesh janë shënuar sot nëpër Shqipëri përapara, gjatë dhe pas ikjes së kancelares gjermane Angela Merkel.

Merkel në Beograd

VOA - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se gatishmëria për kompromis në bisedimet me Prishtinën do të merret parasysh kur të vendoset për hapjen e kapitujve të negociatave për anëtarësim të Serbisë.

Merkel politikës shqiptare: Krijoni kushtet për investitorët, gjermanët interes për turizmin energjinë e ...

BalkanWeb - 08.07.2015

TIRANË- Megjithëse në një vizitë të shkurtër, kancelarja gjermane dha disa mesazhe të qarta për politikën në Tiranë. Merkel i kërkoi politikës shqiptare të krijojë kushte për investitorët gjermanë të ...

Fotot, ja si e priti kryeqyteti Merkelin

Mapo - 08.07.2015

Fotot, ja si e priti kryeqyteti Merkelin Postuar më: 08 Korrik 2015 21:47 Qytetarë nga Tirana, por edhe shtetas të ndryshëm gjermanë dhe të huaj kishin dalë sot në bulevardin Dëshmorët e Kombit në ...

Rama batuta me Merkel: Ja çfarë i tha për futbollin dhe PS-në

Botasot - 08.07.2015

Jo vetëm tema serioze siç është integrimi në BE apo azilkërkuesit, por edhe batuta e shaka janë shkëmbyer mes kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel në këtë vizitë të saj të parë në Shqipëri.

Kancelarja gjermane Angela Merkel në Beograd: Llogarisni mbështetjen e Berlinit për integrimin

BalkanWeb - 08.07.2015

SERBI- Pas vizitës në Shqipëri, kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vijuar turin e saj në rajon duke u ndalur në Serbi. Merkel ka mbërritur në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd në orën 19:09 ku ...

Berisha: Vizita e Merkel, ngjarje historike

Botasot - 08.07.2015

I​sh-Kryeministri shqiptar Sali Berisha, përmes një postimi në Facebook e ka komentuar vizitën e kancelares Angela Merkel në Shqipëri. Ai e ka cilësuar si historike ardhjen e kancelares gjermane, dhe ...

Merkel do terren të sigurt ligjor në Shqipëri për investimet gjermane

Koha.net - 08.07.2015

Investitorët gjermanë janë të gatshëm të investojnë në Shqipëri, por vetëm nëse terreni ligjor është i sigurt dhe mbron investimet e tyre. Kështu është shprehur pasditen e sotme kancelarja gjermane ...

"Shqiptarët gëzohen më shumë kur fiton Gjermania, sesa kur fitojnë socialistët"

Botasot - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama i shprehu sot kancelares gjermane mbështetjen e madhe dhe simpatinë që gëzon Gjermania dhe veçanërisht kombëtarja gjermane në mesin e shqiptarëve.

Merkel me Vuçiç: Beogradi gatishmëri për kompromis me Prishtinën

Ora news - 08.07.2015

Pas vizitës 4 orëshe në Shqipëri, kancelarja Angela Merkel në udhëtoi për në Beograd ku aty u prit nga kryeministri Aleksandër Vuçiç. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Merkel është shprehur se ...

Ja çfarë ndodh në Tiranë sapo ikën Merkel (Foto)

Botasot - 08.07.2015

Një seri aksidentesh janë shënuar sot nëpër Shqipëri përapara, gjatë dhe pas ikjes së kancelares gjermane Angela Merkel. Fotoja e parë tregon një aksident në Tiranë dhe është e pabesueshme qe ka ...

Merkel në Tiranë, pritet nga kryeministri Rama

Java News - 08.07.2015

(Update) Në orarin e paracaktuar, 14:15 të pritjes zyrtare, ka mbërritur në kryeministri kancelarja gjermane Angela Merkel ku është pritur nga kryeministri shqiptar Edi Rama.

Merkel viziton Tiranën

Vision Plus - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton sot Tiranen. Sipas axhendes se publikuar nga qeveria, ceremonia e mirëseardhjes do te nise ne orën 14:15. Merkel do te mbaje me pas nje takim dhe nje ...

“Mirësevjen në Shqipëri kancelarja gjermane”

Java News - 08.07.2015

Pak orë para mbëritjes në aeroportin Nënë Tereza, kryeministri Edi Rama i ka uruar mirëseardhjen kancelares gjermane Angela Merkel. Në një postim në rrjetin social Twitter, shefi i qeverisë thekson ...

“Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel”

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama e vlerëson si ditë te shënuar për vendin tonë, vizitën e parë të Kancelares Angela Merkel sot në Tiranë. Kryeministri i ka uruar në gjermanisht përmes rrjeteve sociale ...

Rama përshëndet kancelaren gjermane: Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel do të mbërrijë sot në Tiranë, që cilësohet si vizita e parë zyrtare e një kancelari gjerman në Shqipëri. Kryeministri, Edi Rama ka përshëndetur kancelaren në ...

Mesazhet e vizitës 4 orëshe të kancelares Merkel në Tiranë

Gazeta Tema - 08.07.2015

Tirana po bëhet gati të shtrojë tapetin e kuq për kancelaren gjermane Angela Merkel; e para vizitë e këtij niveli pas asaj të ish-kancelarit Gerhard Shroder në vitin 1999.

Merkel në Tiranën e blinduar, ja axhenda e takimeve

Durres Lajm - 08.07.2015

Kanë mbetur dhe pak orë në pritje të mbërritjes së kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Kjo vizitë e rëndësishme, ashtu si dhe e politikanëve të tjerë të rëndësishëm që kanë ardhur në ...

TemaTv/Merkel në Tiranë. Ambasadori Kuko: Vizita i shërben imazhit të Shqipërisë (VIDEO)

Gazeta Tema - 08.07.2015

Nga Besmira Pelushaj Vizita e kancelarës gjermanë Angela Merkel në Tiranë, është një vizitë që do të shihet me vëmendje të madhe nga të gjitha vendet anëtare të unionit dhe jo vetëm dhe mesazhi që ...

Merkeli dhe “shtetrrethimi”, vizita e kancelares “blindon” Tiranën me 700 policë në ruajtje të saj

Respublica - 08.07.2015

Merkel viziton sot për herë të parë vendin tonë. Ndërkohë Tirana është “blinduar” nga masat e forta të sigurusë. Në ruajtjen e “Zonjës së hekurt” të Europës janë angazhuar të paktën 700 forca ...

Batutat me të cilat Rama (shakatori i grupit) fitoi zemrën e Merkelit

Durres Lajm - 08.07.2015

Shumëkush në kabinetin e kryeministrit shqiptar tregon se Edi Rama është një nga liderët ballkanikë që i ka hyrë në zemër kancelares Merkel, por pak kush tregon arsyet e vërteta të këtij “pasioni”.

FOTOT/ Ndryshimet në Kryeministri bëhen objekt humori

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka vendosur që të ndryshojë pamjen e Kryeministrisë, me rastin e vizitës së kancelares gjermane, Angela Merkel. Por, kjo ka bërë që në rrjetet sociale të plasë humori.

SHËNIM: Merkel në Shqipëri

Gazeta Dita - 08.07.2015

Socalistët janë një strukturë politike me fat, në rastin më të zakonshëm, ose më të besueshëm, në rastin e tanishëm. Dy herë, gjatë qeverisjeve të tyre, megjithëse në kohë të vështira, ata kanë ...

Batutat me të cilat Rama fitoi zemrën e Merkelit

Gazeta Tema - 08.07.2015

Shumëkush në kabinetin e kryeministrit shqiptar tregon se Edi Rama është një nga liderët ballkanikë që i ka hyrë në zemër kancelares Merkel, por pak kush tregon arsyet e vërteta të këtij “pasioni”.

Mesazhet e vizitës 4 orëshe të kancelares Merkel në Tiranë

Java News - 08.07.2015

Tirana po bëhet gati të shtrojë tapetin e kuq për kancelaren gjermane Angela Merkel; e para vizitë e këtij niveli pas asaj të ish-kancelarit Gerhard Shroder në vitin 1999.

SHENIM/Merkel, mision në zonë krize

Java News - 08.07.2015

Nga Skënder Minxhozi/ Angela Merkel po përgatitet të fillojë një mision diplomatik delikat në Ballkan, i cili do të prekë kryeqytetet e Shqipërisë, Serbisë dhe Bosnjes.

Merkel fillon sot me Tiranën turin e saj ballkanik: Vizitë në kohën e duhur

Gazeta Dita - 08.07.2015

Një vizitë në kohën e duhur. Kështu perceptohet vizita sot ( 8 korrik 2015) në Tiranë e kancelares Merkel në fillim të turit të saj ballkanik, i cili vijon nesër në Beograd dhe mbaron po nesër (9 ...

FOTO LAJM/ Rama, një kafe në pritje të Angela Merkel

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka konsumuar një kafe, para vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel. Ai është fotografuar në “Rogner”, ndërsa pret Merkelin.

Fotolajm/ Në pritje të Merkel, kryeministri Rama pi një kafe

Java News - 08.07.2015

Në pritje të mbërritjes së kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, Kryeministri Edi Rama ka konsumuar një kafe. Ai është fotografuar në kafe nën shoqërinë e drejtorit të marrëdhënieve publike, ...

Rama, një kafe në pritje të Angela Merkel

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka konsumuar një kafe, para vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel. Ai është fotografuar në “Rogner”, ndërsa pret Merkelin.

Tirana vishet me flamujt e Gjermanisë

Tetova Sot - 08.07.2015

Si në Botërorin e Brazilit, por tanimë për Angela Merkel. Flamujt e Gjermanisë kanë “pushtuar” Tiranën, në ditën kur tifozët e ekipit gjerman kujtojnë fitoren 7-1 me Brazilin.

FOTO LAJM/ Rama, një kafe në pritje të Angela Merkel

Tetova Sot - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama ka konsumuar një kafe, para vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel. Ai është fotografuar në “Rogner”, ndërsa pret Merkelin.

Mbërrin në Shqipëri Angela Merkel

Tetova Sot - 08.07.2015

Sapo ka mbërritur në aeroportin ndërkombëtar të Rinasit avioni i kancelares gjermane AngelaMerkel. Ajo është pritur nga një delegacion qeveritar shqiptar, ndërsa pas disa minutash pritet të mbërrijë ...

Merkel i jep “2” Maqedonisë

Tetova Sot - 08.07.2015

Fakti që Shkupi nuk është pjesë e vizitës ballkanike të kancelares gjermane Angela Merkel mund të shihet si një shuplakë diplomatike mbi pushtetin aktual, transmeton DW .

Foto Galeri/ Tirana në pritje të Angela Merkel

Java News - 08.07.2015

Tirana mban frymën në pritje të kancelares gjermane Angela Merkel. E veshur me flamujt të Shqipërisë dhe Gjermanisë krah njëri-tjetrit, dhe me rrugët ku do të kalojë kancelarja të bllokuara, i gjithë ...

Merkel mbërrin për herë të parë në Shqipëri

Durres Lajm - 08.07.2015

Mbërrin në orarin e caktuar në Rinas kancelarja gjermane Angela Merkel. Avioni me të cilin udhëtonte Merkel, u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” rreth orës 13:36, ku u prit nga ...

Merkel në Tiranë, pritet në Rinas nga një delegacion qeveritar

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërriti në Tiranë, e para vizitë e një zyrtari të lartë, e konsideruar me rëndësi historike në marrëdhëniet dypalëshe.

Pritje madhështore për Merkelin para Kryeministrisë

Tetova Sot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur para Kryeministrisë së Shqipërisë ku po pritet me nderimet më të larta shtetërore. Merkel dhe Rama, pas ezkekutimit të Himnit të dy vendeve, bënë ...

Dhjetëra shqiptarë presin Merkel në shesh, kancelarja i përshëndet me dorë

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në kryeministri, ku është pritur nga kryeministri i vendit Edi Rama. Kancelarja Merkel, pasi ka zbritur nga makina ka përshëndetur me dorë njerëzit e ...

Mijëra shqiptarë presin Merkel në shesh, kancelarja i përshëndet me dorë (VIDEO)

Tetova Sot - 08.07.2015

Angela Merkel ka mbërritur në kryeministri, ku është pritur nga kryeministri i vendit Edi Rama. Kancelarja Merkel, pasi ka zbritur nga makina ka përshëndetur me dorë njerëzit e mbledhur rreth ...

Fotolajm/ Merkel një zonjë e vërtetë, përshëndet shqiptarët sapo prek Tiranën

Java News - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Tiranë, në vizitën historike të saj në Shqipëri, ku është pritur nga kryeministri Edi Rama. Merkel ka mbërritur në orën 14:15 përpara Kryeministrisë, ...

Merkel prek tokën shqiptare/ Peleshi: Moment historik i marrëdhënieve Shqipëri-Gjermani

Java News - 08.07.2015

Kancelajra gjermane Angela Merkel ndodhet tanimë në vizitën e saj zyrtare në Tiranë. Ajo është pritur në aeroportin e Rinasit nga Zëvendëskryeministri Niko Peleshi dhe më pas është shoqëruar nag ...

Videolajm/ Ardhja e Merkel dhe pritja e kryeministrit Rama

Java News - 08.07.2015

Angela Merkel, kancelarja gjermane ka mbërritur në Tiranë në vizitën historike dhe të shumëpritur. Ka qenë kryeministri Edi Rama që e ka pritur atë personalisht sapo ka zbritur nga makina.

E pabesueshme/ Avioni i Merkel xhiro në Rinas, erdhi më herët

Java News - 08.07.2015

EKSKLUZIVE/Ndërkohë autokolona nuk u kthye në kryeministri tek kthesa e Hotel Rogner, por vijoi tek Nënë Tereza, për të mos shkelur rregullat e qarkullimit Filtrojnë detaje të vizitës së kancelares ...

FOTOT/ Merkel pritet në mënyrë entuziaste në Tiranë

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në selinë e Kryeministrisë shqiptare orën 14:15. Ajo është pritur me një ceremoni zyrtare nga ana e kryeministrit Edi Rama.

VIDEO/ Eskorta e Merkelit, 20 makina dhe një helikopter

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel është pritur nën masa të rrepta sigurie në Tiranë. Eskorta e saj përbëhej nga 20 makina. Eskorta ndërkohë shoqërohej edhe nga një helikopter nga ...

Merkel në konferencë me Ramën: Lideri im i preferuar në Ballkan…

Java News - 08.07.2015

Fill pas takimit kokë më tokë, dy homologët kanë dalë në një konferencë të përbashkët për mediat ndërsa kanë theksuar respektin dhe besimin reciptok. Në fjalën e tij Rama u shpreh se zonja Merkel po ...

Konferenca Rama-Merkel. Kryeministri: Mirënjohje ndaj mbështetjes së kancelares. Nuk ka azil për shqiptarët në Gjermani

Gazeta Tema - 08.07.2015

Ka nisur në kryeministri konferenca për shtyp e kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel. Rama vlerësoi vizitën dhe tha se është fat kur në këto kohë, kur të gjithë kërkojnë vëmendjen e saj, ajo ...

Peleshi: Vizita e Merkel, konfirmim i progresit të marrëdhenieve shqiptaro-gjermane dhe sinjal i fortë për bashkëpunim ...

Gazeta Tema - 08.07.2015

Zëvendëskryeministri NIKO PELESHI është shprehur tejet entuziast pas pritjes që ai i rezervoi kancelares gjermane Angela Merkel. Në një postim në Facebook fill pas pritjes, ai shprehu emocionet që ...

Peleshi: Vizita e Merkel, konfirmim i progresit të marrëdhenieve shqiptaro-gjermane dhe sinjal i fortë për bashkëpunim ...

Gazeta Dita - 08.07.2015

Zëvendëskryeministri Niko Peleshi është shprehur tejet entuziast pas pritjes që ai i rezervoi kancelares gjermane Angela Merkel. Në një postim në Facebook fill pas pritjes, ai shprehu emocionet që ...

A e dinit se Merkel i jep mesazhet përmes rrobave që vesh?

Java News - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot po realizon turneun e saj në dy shtetet e Ballkanit, Shqipëri e Serbi. Por, ende pa dal me ndonjë qëndrim lidhur me këto vizita, mediat serbe i kanë bërë një ...

Rama dhe Merkel në një konferencë të përbashkët

Tetova Sot - 08.07.2015

Jam mirënjohës kancelares merkel që është këtu me ne në vizitën e parë të një kancelari Gjerman në shqipëri. E dinë të gjithë sa shumë cështje kërkojnë kohë nga e saja, kriza e thellë në greqi dhe ...

Mesazhi i Merkelit lidhet me ngjyrat që ajo i veshë!

Tetova Sot - 08.07.2015

ancelarja gjermane Angela Merkel sot po realizon turneun e saj në dy shtetet e Ballkanit, Shqipëri e Serbi. Por, ende pa dal me ndonjë qëndrim lidhur me këto vizita, mediat serbe i kanë bërë një ...

Merkel: E duam Shqipërinë në BE, nuk ka ngadalësim artificial

Shqiptarja - 08.07.2015

TIRANE - Kancerlarja gjermane Angela Merkel preku për herë të parë tokën shqiptare në vizitën e saj zyrtare në vendin tonë në kuadër të turit Ballkanik.

Eskorta e kancelares Merkel, nuk pranon të shkelë rregullat e qarkullimit në Tiranë

Tetova Sot - 08.07.2015

Jo vetëm fiks në orar por edhe në qarkullim. Kancelarja Angela Merkel është treguar “gjermane” teksa ka mbërritur në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” ku është pritur nga Edi Rama.

Merkel: Mund të marrim punonjës të kualifikuar nga Shqipëria, por jo azil

Tetova Sot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka dhënë një lajm pozitiv gjatë konferencës së shtypit në Kryeministrit. Zonja Merkel deklaroi se Gjermania ka nevojë për punonjës të kualifikuar dhe Shqipëria është ...

Rama: Në vjeshtë plotësojmë prioritetet për në BE, Merkel: S’ka ngadalësim artificial të procesit të integrimit

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës së përbashkët me kancelaren Angela Merkel, deklaroi se kryetarja e qeverisë gjermane e kupton vështirësinë dhe përpjekjen e Shqipërisë “në rrugën drejt një ...

Super eskorta që shoqëron Merkelin

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel është pritur nën masa të rrepta sigurie në Tiranë. Eskorta e saj përbëhej nga 20 makina. Eskorta ndërkohë shoqërohej edhe nga një helikopter nga ...

Kryeministri Rama: “Kancelarja Merkel kontribut thelbësor në rritjen e bashkëpunimit rajonal”

Tetova Sot - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama shprehu sot mirënjohjen e tij për mbështetjen e e Kancelares Merkel dhe të Gjermanisë ndaj vendit tonë gjate nje një konferencë për shtyp me Kancelaren e Gjermanisë,ne Këshillin ...

Merkel: Doni anëtarësim në BE? Bëni reformën në drejtësi. Rama: Do plotësojmë të gjitha kushtet

Gazeta Tema - 08.07.2015

Reforma në drejtësi mbetet kusht kryesor për çeljen e negociatave për antarësimin e Shqipërisë në BE. Tek kjo reformë e vendosi theksin kancelarja Merkel, e cila tha se procesi nuk po ngadalësohet ...

Merkel mbyll dyert e azilantëve: Duam të kualifikuar

Durres Lajm - 08.07.2015

– Mijëra azilkërkues në Gjermani nuk kanë të ardhme në këtë shtet. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e bëri të ditur këtë fakt në vizitën e sotme në Tiranë, duke thënë se Gjermania është e hapur ...

Rama-Merkel: Gjermania mbështet Shqipërinë drejt anëtarësimit në BE

Tetova Sot - 08.07.2015

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, pas takimit të tyre kokë-më-kokë, zhvilluan një konferencë të përbashkët për shtyp, në të cilën Rama tha se e ...

Kancelarja Merkel takon presidentin Bujar Nishani

Gazeta Dita - 08.07.2015

Vetëm 30 minuta ka zgjatur takimi midis presidentit Bujar Nishani dhe Kancelares Gjermane Angela Merkel. Menjëherë pas konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Kancelarja Gjermane Angela ...

Rama surprizon kancelaren Merkel me pikturat e Thomas Demand

Gazeta Tema - 08.07.2015

Në sallën ku u mbajt konferenca e përbashkët Rama-Merkel u ekpozua për herë të parë, vepra e një bashkëkohësi gjerman Thomas Demand. Kryeministri Rama zgjodhi një mënyrë origjinale për të falenderuar ...

Rama i prezanton Ismail Qemalin kancelares Merkel (FOTO)

Tetova Sot - 08.07.2015

Menjëherë pas përfundimit të takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel kryeministri Rama ka publikuar edhe të famshmen “Photo of the day”. Në të shihet Rama dhe Merkel përballë portretit të Ismail ...

Rama apo Vuçiç lider i Ballkanit? Ja si përgjigjet Merkel

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kancelarja Angela Merkel gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Edi Rama, është pyetur nga gazetarët edhe nëse e vlerëson Ramën si lider të rajonit.

Fotolajm/ Rama i tregon Merkelit themeluesin e shtetit shqiptar

Durres Lajm - 08.07.2015

– Kancelarja Angela Merkel u njoh me themeluesin e shtetit shqiptar, Ismail Qemali. Kryeministri i parë i Shqipërisë që shpalli pavarësinë e saj në 1912 ndodhet në sallën e pritjes në godinën e ...

Presidenti Nishani pret kancelaren gjermane

Java News - 08.07.2015

Presidenti i Republikes, Bujar Nishani, priti kancelaren gjermane Angela Merkele ne ambientet e Presidencës. Takimi që zgjati 25 minuta ishte i mbyllur për kamerat, ndërkohë që Merkel u prit nga ...

Fotolajm/ Rama “takon” Merkelin me Ismail Qemalin

Java News - 08.07.2015

Sot gjatë takimit midis kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, ëshët shkrepur edhe kjo foto ku kryeministri i tregon Merkelit foton e Ismail ...

Fotot pikante të takimit Merkel-Rama

Gazeta Dita - 08.07.2015

Për herë të parë në tokën shqiptare shkeli sot një kancelar i Gjermanisë. Angela Merkel, e cila lajmëroi një javë më parë për vizitën e saj në kryeqytetin shqiptar më 8 korrik, mbërriti në Aeroportin ...

Surpriza e Ramës për Merkel

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama kishte rezervuar dhe një surprizë për Kancelaren e Merkel. Në sallën e konferenca ai kishte ekspozuar një pikturë të një artisti gjerman, Thomas Demand.

FOTO LAJM/ Rama e prezanton Merkelin, edhe me Ismail Bej Vlorën

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama e ka prezantuar Angela Merkelin edhe me Idsmail Bej Vlorën. Ai e ka përzgjedhur këtë si foto dite. Rama dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ndodhen përballë portretit të ...

A u rikonfirmua Rama si lider i Ballkanit?! Ja çfarë tha Merkel

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk i shpëtoi interesit shqiptar për të mësuar se cili mund të cilësohet si lideri i rajonit të Ballkanit. Pyetjes së gazetares së televizionit “Klan”, se cilin ...

A ishte e porositur pyetja e Tv Klan se kush është lideri i ballkanit Rama apo Vuçiç? Gazetari i Top Channel lexon me ...

Respublica - 08.07.2015

Pyetja që tërhoqi më shumë vëmendjen në konferencën për shtyp të kancelares Merkel dhe kryeministrit Rama ishte e gazetares së Tv Klan Elja Zotka, që pyeti kancelaren se kë shihte si lider në ballkan ...

Konferenca e Merkel në Tiranë

Vision Plus - 08.07.2015

Për herë të parë viziton Shqipërinë një kancelar gjerman. Edhe pse bulevardi para selisë së kryeministrisë ishte tërësisht në dispozicion të Kancelares, nuk parapëlqeu në thyente rregullat.

Përpikmëria gjermane e Angela Merkel!

Gazeta Tema - 08.07.2015

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka sjellë në vëmendje të opinionit publik si një shembull ekzemplar të kancelares gjermane, Angela Merkel, respektimin e rregullave të qarkullimit rrugor dhe të ...

Merkel: Të gatshëm të investojmë në Shqipëri kur të kemi garanci ligjore

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në përmbyllje të vizitës së saj në Tiranë, ka marrë pjesë në forumin ekonomik Shqipëri- Gjermani, të organizuar në Vorë.

Rama: Investimet gjermane në Shqipëri, mjaft të rëndësishme. Merkel: Të gatshëm të investojmë në terren të sigurt

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama dhe Kancelarja Angela Merkel morën pjesë sot pasdite në forumin ekonomik të mbajtur në “Tirana Busines Park”, në Vorë. Në fjalën e tij, Rama vuri theksin tek rëndësia e ...

Basha dështon t’i japë dorën Merkelit, edhe pse i zuri vendin Haxhinastos

Gazeta Tema - 08.07.2015

Lulzim Basha dështoi sot në përpjekjet për ta kapur një foto me kancelaren Merkel. Ndërkohë që zhvillohej Forumi shqiptao- gjerman, Basha hyri, i hodhi një sy vendit ku e kishin caktuar dhe ju duk se ...

Forumi ekonomik: Merkel: Shqipëria, progres në përmirësimin e klimës për biznesin. Rama: Investoni në Shqipëri

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama dhe kancelarja gjermane Angela Merkel, pas konferencës në kryeministri, kanë marrë pjesë në forumin e përbashkët ekonomik Shqipëri-Gjermani, “Tirana Biznes Park”.

Avioni i Merkel erdhi para kohe, xhiro në Rinas për të respektuar axhendën

Gazeta Tema - 08.07.2015

U duk se delegacioni gjerman me në krye kancelaren Angela Merkel erdhi me një përpikmëri të madhe por në fakt nuk ka qenë tërësisht e vërtetë. Avioni i Merkel i parashikuar të zbriste në Rinas në ...

FOTO LAJM/ Berishën nuk e mban kolltuku për “tradhtinë” e Merkelit

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kjo foto flet vetë. Sali Berisha për tetë vite në pushtet e ftoi pesë herë kancelaren Merkel dhe ajo nuk erdhi. Më në fund erdhi me ftesë të kundërshtarit të tij, Edi Rama.

Merkel me Nishanin kanë diskutuar për bashkëpunimin mes dy vendeve

Tetova Sot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë vizitës në Tiranë ka zhvilluar një takim të shkurtër kokë më kokë edhe me Presidentin Bujar Nishani. Takimi ka zgjatur pak minuta dhe në qendër të tij ka qenë ...

FOTO LAJM/ Simbolika e pikturës në sallën e konferencës

Tetova Sot - 08.07.2015

Organizatorët e vizitës së kancelares Merkel ishin përpjekur për ta bërë sa më simbolike këtë vizitë. Në sallën ku u mbajt konferenca e përbashkët mes kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel, u ...

50 fakte nga jeta e Angela Merkel, kush është gruaja më e fuqishme në botë

Java News - 08.07.2015

Nuk ka fëmijë, mban mbiemrin nga martesa e saj e parë, urren qentë, flet rusisht, i pëlqen opera, ka studiuar për Kimi. Revista amerikane “Forbes” e ka paraqitur si “Gruaja më e fuqishme në botë”.

Basha dështon të bëjë një foto me Merkel

Gazeta Dita - 08.07.2015

Jo më kot i thonë dhe gruaja më e fuqishme e Europës. Kancelarja Merkel ka mundur të bëjë bashkë në një takim kreun e mazhorancës dhe atë të opozitës.

Batutat e Ramës për Merkelin: Kur fiton Gjermania kemi koalicion më të madh se në zgjedhje

Gazeta Dita - 08.07.2015

Në fjalimin e mbajtur në Forumin Ekonomik Gjermani-Shqipëri, kryeministri Edi Rama nuk i ka kursyer batutat ndaj kancelares Merkel, teksa foli për tifozët e shumtë të kombëtares gjermane në vendin ...

Batutat e Ramës me Merkelin

Gazeta Tema - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama nuk mund të rrinte pa bërë disa batuta, ndërsa fliste në Forumin Ekonomik Gjermani-Shqipëri. Fillimisht ai tha se, kur fiton Kombëtarja e Gjermania, në Shqipëria ka koalicion më ...

Kreu i Dhomës Britanike të Tregtisë: Vizita e Merkel, sinjal besueshmërie për investitorët e huaj

Gazeta Tema - 08.07.2015

Nga Irida Feshti Zenel Hoxha, Kryetar i Dhomës Britanike të Tregtisë, në një itnervistë për TemaTv është shprehur se vizita e Merkel në Tiranë, është një sinjal besueshmërie, jo vetëm për biznesin ...

Merkel takon Nishanin

Vision Plus - 08.07.2015

Pas përfundimit te konferencës se përbashkët per shtyp me kryeministrin Edi Rama, kancelarja gjermane Angela Merkel, ka mbërritur ne presidence. Ajo është pritur nga kreu i shtetit Bujar Nishani.

Merkel – Rama në forumin ekonomik

Vision Plus - 08.07.2015

Sipërmarrësit gjermane janë te gatshëm te investoje ne Shqipëri nëse ka një terren te sigurt për ta nga pikëpamja ligjore, duke shfrytëzuar epërsitë qe ofron Shqipëria.

Merkel iku, po tani?

Gazeta Tema - 08.07.2015

Nga Andi Bushati Anxhela Merkel i zhgënjeu të gjitha palët. Nëse opozita kishte shpallur sot në gazetën e saj se gruaja më e fortë në Europë po shkel në këto anë për të vënë në pah problemet e mëdha ...

Merkel arrin në Beograd

Tetova Sot - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbërritur në Beograd sonte në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi. Angela Merkel është pritur në aeroportin “Nikola Tesla” nga kryeministri ...

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbërrin në Beograd, pritet nga Vuçiç

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vijuar turin e saj në rajon duke u ndalur në Serbi. Merkel ka mbërritur në Beograd në orën 19:09. Ajo do të qëndrojë në vizitë zyrtare në Serbi deri ditën e ...

Merkel, mbështet integrimin e Ballkanit në BE

InfoGlobi - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot nga Tirana se vendet e Ballkanit kanë nevojë për një perspektivë të qartë të anëtarësimit në Bashkimin europian.

Shqiptarët nuk do ta harrojnë kurrë, dorën tuaj të shtrirë të miqësisë

Gazeta Tema - 08.07.2015

Nga Edi Rama* Mirëdita. I jam shumë mirënjohës Kancelares Merkel që është këtu, sot, me ne, në vizitën e parë dypalëshe të një kancelari gjerman në Shqipëri.

Rama: Shqiptarët nuk do ta harrojnë kurrë dorën tuaj të shtrirë të miqësisë

Gazeta Dita - 08.07.2015

I jam shumë mirënjohës Kancelares Merkel që është këtu, sot, me ne, në vizitën e parë dypalëshe të një kancelari gjerman në Shqipëri. E dinë të gjithë se sa shumë çështje dhe se sa shumë njerëz ...

FOTOT/ Ishte dita e saj!

Gazeta Tema - 08.07.2015

Vizita e Angela Merkel në Tiranë mund të konsiderohet si historike. Ajo sot konsiderohet si politikania kryesore e Europës. Për këtë arsye, ardhja e saj në Shqipëri merr një tjetër rëndësi.

Pika G E merkelit

Tetova Sot - 08.07.2015

( nga Rezart Cenaj ) Sado paradoksale që mund t’iu duket, Angela Merkel është femër, që do të thotë se ajo ka vulvë, klitoris dhe të gjitha pj esët e tjera të anatomisë femërore, që i bëjnë njerëzit ...

Merkel dhe reforma në drejtësi

Gazeta Tema - 08.07.2015

Nga Mero Baze Nëse ka një mesazh që mund të përdoret për politikë të brendshme nga vizita e kancelares Merkel është reforma në drejtësi. E nisur nga qeveria shqiptare disa muaj më parë, nën ...

Eskorta e Merkelit respekton rregullat e qarkullimit, Tahiri: Mësim për të gjithë

InfoGlobi - 08.07.2015

Si një gjermane e përpiktë dhe e disiplinuar, eskorta e kancelares Angela Merkel respekton rregullat e qarkullimit rrugor edhe në Shqipëri. Gjatë vizitës së saj në Tiranë, ndryshe nga delegacionet e ...

Merkel i kerkon Vuçiç gatishmëri për të arritur kompromisin me Prishtinën.

Gazeta Tema - 08.07.2015

Angela Merkel në Shqipëri, ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuçiç. Të dy homologët janë paraqitur në një konferencë për ...

Merkel: Ne mbështesim Shqipërinë për anëtarësimin në BE

Shkupi24 - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel është pritur me nderime të larta shtetërore e ushtarake në vizitën e parë zyrtare në Tiranë. Merkel fillimisht zhvilloi një takim kokë më kokë me kryeministrin ...

Merkel në Serbi: Beogradi kompromis me Prishtinën

Vision Plus - 08.07.2015

Pas Tiranës, Beogradi ishte ndalesa e dyte e turneut te kancelares gjermane Merkel, ne Ballkanin Perëndimor. Ne aeroportin e kryeqytetit serb e priti kryeministri Aleksandër Vuçiç.

Merkel në Serbi: Beogradi i gatshëm për kompromise me Prishtinën

Java News - 08.07.2015

Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, ajo ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuciq.

Merkel në Beograd: Dialogu me Kosovën do të ndikojë në procesin e integrimit

Gazeta Dita - 08.07.2015

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, si rrallë herë ishte i buzëqeshur në pritjen e kancelares, Angela Merkel. Një nga figurat me të rëndësishme për të dhe për Serbinë, Merkel, lavdëroi ...

Merkel në Serbi, ja çfarë kërkoi nga Vuçiq

Tetova Sot - 08.07.2015

(E plotësuar) Pas vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Shqipëri, ajo ka udhëtuar për në Beograd ku është pritur e më pas është takuar sy më sy me homologun e saj serb Aleksandar Vuciq.

Merkel sot në Tiranë

Kosova Live - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel pritet që të zhvillojë të mërkurën një vizitë zyrtare në Shqipëri. Vizita e kancelares Merkel do të shoqërohet me masa të rrepta sigurie, por dhe bllokimin e akseve ...

Rama: Vizita e Merkel, ditë e shënuar për Shqipërinë

Republika - 08.07.2015

Kryeministri Edi Rama e vlerëson si ditë te shënuar për vendin tonë, vizitën e parë të Kancelares Angela Merkel sot në Tiranë. Kryeministri i ka uruar në gjermanisht përmes rrjeteve sociale ...

Cila është mjeshtëria e Ramës për të rënë në sy?

Shprehja - 08.07.2015

Shumëkush në kabinetin e kryeministrit shqiptar tregon se Edi Rama është një nga liderët ballkanikë që i ka hyrë në zemër kancelares Merkel, por pak kush tregon arsyet e kësaj.

50 fakte që nuk i dini për Angela Merkelin

Bota.al - 08.07.2015

1. Angela Dorothea Kasner u lind në Hamburg më 1954, por familja e saj më vonë lëvizi në Gjermaninë Lindore, Angela u rrit atje. 2. Ajo është më e madhja e tre fëmijëve, e vëllait Marcus dhe motrës ...

Pritje madhështore për Merkelin para Kryeministrisë (Video)

Republika - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka arritur para Kryeministrisë së Shqipërisë ku është pritur me nderimet më të larta shtetërore. Rama e Merkel pas takimit në orën 15 e 30 pritet të mbajnë një ...

Mustafa flet për zotimet në Gjermani dhe dialogun me Serbinë

Kosova Live - 08.07.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka njoftuar të mërkurën kabinetin qeveritar për vizitën e tij në Gjermani dhe për dialogun me Serbinë, duke thënë atje është zotuar se do t’i përmbushin obligimet ...

Merkel në Tiranë: Plotësoni reformat për në BE

Kosova Live - 08.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila vizitoi sot Tiranën, përmes një konference për media la të kuptohet se Shqipëria është ende larg antarësimit në Bashkimin Europian.

Merkel: E mbështesim Shqipërinë në rrugën drejt BE-së (Foto)

Republika - 08.07.2015

Rama shprehu sot mirënjohjen e tij për mbështetjen e e Kancelares Merkel dhe të Gjermanisë ndaj vendit tonë gjate nje një konferencë për shtyp me Kancelaren e Gjermanisë,ne Këshillin e Ministrave ...

Rama i prezanton Ismail Qemalin kancelares Merkel

Republika - 08.07.2015

Menjëherë pas përfundimit të takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel kryeministri Rama ka publikuar edhe të famshmen “Photo of the day”. Në të shihet Rama dhe Merkel përballë portretit të Ismail ...

Merkel në Tiranë: Gjermania ka nevojë për punëtorë, Shqipëria mund të na ofrojë

Shprehja - 08.07.2015

Merkel, në fjalën e saj në konferencën për media bashkë me kryeministrin Rama, tha “Është kënaqësi e madhe që mbajta premtimin për ardhjen time në Tiranë.

Simbolika e pikturës në sallën e konferencës

Republika - 08.07.2015

Organizatorët e vizitës së kancelares Merkel ishin përpjekur për ta bërë sa më simbolike këtë vizitë. Në sallën ku u mbajt konferenca e përbashkët mes kryeministrit Rama dhe kancelares Merkel, u ...

Myslimanët, pengesë për integrimin e Shqipërisë në BE? Ja si përgjigjet Merkel!

Shprehja - 08.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka garantuar Shqipërinë dhe shtetet tjera të Ballkanit të mërkurën se nuk do të ketë vonesa artificiale në rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian ...

Shqipëria pret sot kancelaren Merkel

Vatra - 08.07.2015

Ja si duken rrugët e Tiranës duke filluar nga arroporti drejt ...

Vizita e Merkel. Pritet nga Kryeministri Rama

Vatra - 08.07.2015

Gjatë interpretimit të dy himneve Kancelarja gjermane Angela Merkel ka treguar përpikmërinë gjermane dhe në orën 13:50 minuta autokolona që e shoqëronte u nis nga Aeroporti i Rinasit drejt selisë së ...

A do të dijë ta shfrytëzojë politika vizitën e Merkel në Tiranë!?

SOT - 07.07.2015

Nga Dedë VLADI Vizita e kancelares gjermane në Shqipëri është një fitore e madhe për vendin tonë, në rast se do të shfrytëzohet nga qeveria dhe politikanët shqiptarë.

Merkel-Hollande: Dyert ende të hapura për negociata, por koha po kalon...

Lajm - 07.07.2015

Qeveria gjermane sinjalizoi se do të vazhdojë të mbajë një linjë të ashpër kundrejt Greqisë, teksa këtë të hënë, Kancelarja Angela Merkel ka bërë të ditur se nuk ka ende baza të qenësishme për t’u ...

Shërbimi inteligjent gjerman pushton Serbinë! Agjentë në rrugë, snajperistë mbi çatitë-Po vjen Merkel!

Lajmi.net - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në kulme do të vendosen policia speciale, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat.

Gjermanët pushtojnë Serbinë! Agjentë në rrugë, snajperistë mbi çatitë-Po vjen Merkel!

Lajm - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në kulme do të vendosen policia speciale, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat Për sigurinë e kancelares ...

Angela Merkel blindon Beogradin

Albeu.com - 07.07.2015

Rreth 2 000 policë serb ë do të lujdesen për sigurinë e kancelares gjermane Angela Merkel gjatë vizitës së saj në Beograd. Sipas medieve, në kryeqytetin serb kanë mbërrtitur edhe agjentë të shërbimit ...

Merkel nesër fillon vizitën në Tiranë

Lajmi.net - 07.07.2015

Kancelarja gjermane Ankela Merkel turin e saj Ballkanik e nis nesër me vizitën zyrtare në Tiranë. Kjo vizitë do të ketë në qendër të vëmendjes marrëdhëniet në palnin ekonomik mes Shqipërisë dhe ...

Merkel, nesër në Tiranë. Policia: Ja rrugët që bllokohen

Top Channel - 07.07.2015

Policia e Tiranës ka publikuar planin e masave për ditën e mërkurë, në kuadër të vizitës së Kancelares gjermane në Shqipëri, Angela ...

Nesër Merkel vjen në Tiranë, Kryeministria publikon axhendën e vizitës, ja detajet e plota

SOT - 07.07.2015

Kryeministria ka dhënë detaje për axhendën e vizitës së kancelares Merkel, e cila nesër më 8 korrik do të jetë në Tiranë, ku do të marrë pjesë në një Konferencë Ekonomike.

Merkel në Tiranë, qeveria bën publike axhendën

ikub - 07.07.2015

Kabineti i Kryeministrit jep detaje për vizitën e Kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Më poshtë janë oraret dhe takimet e Kancelares Merkel. 1- Vizita në selinë e Qeverisë Shqiptare e ...

Në pritje të Merkel, ja axhenda e vizitës së kancelares

Top Channel - 07.07.2015

Kryeministria ka bërë publike përmes një komunikate për shtyp axhendën e takimeve të kancelares Angela Merkel, që të mërkurën mbërrin në Tiranë për një vizitë ...

Angela Merkel viziton nesër Shqipërinë, policia plan masash për sigurinë

Portalb - 07.07.2015

Lajme lidhur me temën Gazetarja rumune shkruan për mbresat e mrekullueshme nga udhëtimi i saj në Shqipëri Flet e moshuara që “kapi” vrasësin e turistëve çekë (Video) Rama takon kryebashkiakët e rinj, ...

Dade: "Reforma në drejtësi do të krijojë garanci më të mëdha edhe për investimet e huaja."

DW - 07.07.2015

Intervistë me Kryetaren e Komisionit të Politikës së Jashtme të Parlamentit të Shqipërisë, Arta Dade, në lidhje me vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel.

Merkel në Beograd për Kosovën

Lajmi.net - 07.07.2015

Angela Merkel do të pritet me lule, kur të mërkurën pasdite mbërrin në Aeroportin e Beogradit. Më pas, pa humbur shumë kohë, ajo do të darkojë me kryeministrin Aleksandar Vuçiq.

Vjen Merkel, agjentët gjermanë vërshojnë Serbinë

Almakos - 07.07.2015

Për sigurinë e kancelares gjermane Angela Merkel, e cila nesër në mbrëmje, pas qëndrimit gjatë ditës në Tiranë, viziton Beogradin, në rrugë do të vendosen rreth 2 000 policë, dhe në Serbi, sipas ...

Kuko: Vizita e Merkel, vëmendje e Gjermanisë në Ballkan

Top Channel - 07.07.2015

Artur Kuko, ambasadori i Shqipërisë në Gjermani, në një intervistë telefonike për Top-Channel shprehet se vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë merr një rëndësi të posaçme pasi e risjell edhe ...

“Zonja E hekurt” do ti disiplinojë shqiptarët dhe serbët

Zhurnal - 07.07.2015

Shkup, 7 korrik – Ballkani nesër (e mërkurë) do të jetë nikoqir i kancelares gjermane Angela Merkel e cila pritet të vizitojë Tiranën dhe Beogradin. Merkel që ndryshe njihet si një nga tre liderët më ...

Gjermanët pushtojnë Serbinë! Agjentë në rrugë, snajperistë mbi çatitë-Po vjen Merkel!

Almakos - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në kulme do të vendosen policia speciale, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat Për sigurinë e kancelares ...

Merkel do të disiplinojë shqiptarët dhe serbët

Albeu.com - 07.07.2015

Ballkani nesër do të jetë mikpritës i kancelares gjermane Angela Merkel , e cila do të vizitojë Tiranën dhe Beogradin. Merkel , që ndryshe njihet si një nga tre liderët më të fuqishëm në botë, gjatë ...

" Greqia", Merkel: Shumë e vështirë që sot të ketë një zgjidhje për krizën, ende s'ka bazë për negociata ...

SOT - 07.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha para samitit të Eurozonës se ditën e sotme nuk ka asnjë mundësi për zgjidhje për sa i takon çështjes së Greqisë.

Angela Merkel - Portret i gruas së hekurt

Lajm - 07.07.2015

Ajo është një gjermano lindore. Mbase e vetmja udhëheqëse e Europës së sotme që e njeh mirë botën e ish vendeve komuniste. Ndoshta pikërisht për këtë, që prej dy vjetësh ajo po bëhet protektorja e ...

Oferta e fundit e Merkel për Greqinë, dhe një kusht

LajmiFundit - 07.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel do t’i propozojë që Greqisë t’i falet një pjesë e borxhit, por me kushtin që Athina të largohet nga Eurozona, shkruan e përditshmja më e madhe gjermane, “Bild”.

Merkel, sot në Tiranë. Ja përgatitjet, axhenda dhe rrugët që do të bllokohen

Top Channel - 07.07.2015

Hollit Kryeministror, tërësisht të transformuar pas një rikonstruksioni të plotë, po i jepet dora e fundit e përgatitjeve për të mirëpritur kancelaren Angela Merkel, dhe pas kësaj vizite do të jetë i ...

Merkel: Po përfundon koha për Greqinë

Lajmi.net - 07.07.2015

Kanë mbetur edhe pak ditë për gjetjen e një zgjidhjeje për krizën greke. Kështu ka paralajmëruar kancelaria gjermane, Angela Merkel gjatë bisedimeve para samitit me kryeministrin grek Alexis Tsipras, ...

Një kërpudhë belge për Merkelin nga oborri kryeministror (FOTO-LAJM)

SOT - 07.07.2015

Kërpurdha art e belgut Holler do të mirëpresë nesër kancelaren gjermane Angela Merkel. Kërpurdha gjigande, e cila ndodhet në anën e djathtë të hyrjes qendrorre të Kryeministrisë, është skulpturë e ...

Vizita e kancelares Merkel, gjeopolitikë dhe gjeoekonomi

Botasot - 07.07.2015

Marrëdhëniet ndërkombëtare të Shqipërisë për 25 vite kanë njohur arritje dhe zhvillime tepër pozitive, por vizita e parë historike zyrtare e kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë Angela ...

Merkel – Hollande: Presim propozimet e Tsipras

Yll Press - 07.07.2015

Ajo falenderoi presidentin francez për ftesën për tu takuar në Paris pas referendumit, në nje takim që zgjati më shumë se një orë. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti Francez Fransua ...

Shërbimi inteligjent gjerman pushton Serbinë - Agjentë në rrugë, snajperistë mbi çatitë - Po vjen Merkel!

Botasot - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në kulme do të vendosen policia speciale, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat.

Shërbimi inteligjent gjerman pushton Serbinë!

Telegrafi - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në kulme do të vendosen policia speciale, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat.

Dade: Shpresoj që së shpejti Shqipëria të hapë negociatat për anëtarësim të plotë në BE

Botasot - 07.07.2015

Intervistë me Kryetaren e Komisionit të Politikës së Jashtme të Parlamentit të Shqipërisë, Arta Dade, në lidhje me vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel.

MDR: Merkel po vjen në Tiranë për azilkërkuesit

Mapo - 07.07.2015

MDR: Merkel po vjen në Tiranë për azilkërkuesit Postuar më: 07 Korrik 2015 18:16 Çfarë pret Shqipëria nga Angela Merkel? Kështu pyet agjencia gjermane DPA.

Përse po vjen Angela Merkel në Shqipëri?

Botasot - 07.07.2015

Çfarë pret Shqipëria nga Angela Merkel? Kështu pyet agjencia gjermane DPA. Sipas saj, shqiptarët presin para për të ndërtuar infrastrukturën rrugore dhe atë energjetike.

Vizita e Angela Merkel në Tiranë

ABC News - 07.07.2015

Per te garantuar sigurine publike gjate vizites se kancelares gjermane Angela Merkel, policia e shtetit do te ndaloje qarkullimin dhe parkimin e mjeteve ne disa akse rrugore.

Merkel në Tiranë, mediat gjermane pasqyrojnë vizitën: Kancelarja do adresojë çështjet ku duhet të përqendrohet qeveria

BalkanWeb - 07.07.2015

Mediat gjermane i kanë bërë një pasqyrim të gjerë vizitës së Kancelares Angela Merkel nesër në vendin tonë por dhe në dy vende të tjera të rajonit, Serbi dhe Bosnje.

Një kërpudhë belge për Merkelin nga oborri kryeministror

BalkanWeb - 07.07.2015

TIRANE -Nesër kancelarja gjermane Angla Merkel do të vizitojë Shqipërinë. Hyrja qendrore e kryeministrisë është e rimodeluar duke u bërë dinjitoze për pritjet zyrtare.

Televizioni publik gjerman: Merkel në Tiranë për çështjen e azilkërkuesve

ABC News - 07.07.2015

Televizioni publik gjerman, MDR, bën të ditur se kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të vijë në Tiranë për të diskutuar rreth çështjes së azilkërkuesve.

MDR: Merkel në Tiranë për problemin e azilkërkuesve

Yll Press - 07.07.2015

Referuar të dhënave zyrtare, në muajin maj të këtij viti 40% e kërkesave për azil vijnë nga Ballkani. Sa i përket integrimit në BE, MDR shkruan: Transmetuesi publik gjerman, MDR, thotë se kancelarja ...

Vizita e Merkelit në Beograd, Vuciq pret fjalë të rënda

Botasot - 07.07.2015

Serbia do të jetë stacioni i dytë i kancelares Gjermane,gjatë vizitës në rajon. Beogradi pret që Kosova dhe normalizimi i marrëdhënieve të mbetet parakusht për integrimet e evropiane per Serbi.

Një kërpudhë belge pret Mergelin në oborrin e Ramës (Foto)

Botasot - 07.07.2015

Nesër Merkelin do e mirëpresë përpos Ramës, edhe kërpudha art e belgut Höller. Nisi me heqjen e gardhit përpara kryeministrisë, pasoi me kthimin në lulishte të sheshit prapa godinës dhe së fundmi, ...

Daçiç: Vizita e Merkelit, koha e duhur për reagime pozitive

BalkanWeb - 07.07.2015

BEOGRAD- Zëvendëskryeministri i parë, njëkohësisht ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha sot përpara vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel se kishte ardhur koha për reagime pozitive.

Shërbimi inteligjent gjerman pushton Serbinë – Po vjen Merkel!

Tetova Sot - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në kulme do të vendosen policia speciale, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat.

Portret i gruas së hekurt që mbrrin në Tiranë

Tetova Sot - 07.07.2015

Ajo është një gjermano lindore. Ndoshta e vetmja udhëheqëse e Europës së sotme që e njeh mirë botën e ish vendeve komuniste. Ndoshta pikërisht për këtë, që prej dy vjetësh ajo po bëhet protektorja e ...

BE, pro dhe kundër Greqisë

Vision Plus - 07.07.2015

Ndonëse Brukseli zyrtar i ka hapur rrugë athinës për të prezantuar një plan për bisedime të reja lidhur me borxhin, liderët e eurogrupit nuk ndajnë të njëjtin qëndrim, për një pakt të mundshëm me ...

Ekskluzive / Zeneli: Merkel vjen me mesazhe pajtimi, Shqipëria t’i hapë dyert biznesit gjerman

Java News - 07.07.2015

Diplomati i njohur shqiptar, z. Bashkim Zeneli, komenton për Java News vizitën e nesërme të kancelares gjermane. Në një intervistë të shkurtër, ish-ambasadori jonë në Greqi dhe Gjermani shprehet se ...

Takimi Rama-Merkel, ja axhenda e plotë e takimit të dy homologëve

Java News - 07.07.2015

Zyra e shtypit pranë Kryeministrisë ka bë rë të ditur axhendën e nesërme të kancelares gjermane, Angela Merkel, e cila do të vizitojë Tiranën për katër orë.

Shërbimi inteligjent gjerman pushton Serbinë!

Java News - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në kulme do të vendosen policia speciale, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat.

Orët e Merkel në Tiranë, zbardhet axhenda e kancelares gjermane

Gazeta Tema - 07.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të vizitojë Tiranën, nesër më 8 Korrik. Merkel do të qëndrojë në Tiranë rreth 4 orë ku janë parashikuar edhe takimet me krerët me te larte te shtetit.

Kuko: Vizita e Merkel, vëmendje e Gjermanisë në Ballkan

Gazeta Dita - 07.07.2015

Artur Kuko, ambasadori i Shqipërisë në Gjermani, në një intervistë telefonike për Top-Channel shprehet se vizita e kancelares Angela Merkel në Tiranë merr një rëndësi të posaçme pasi e risjell edhe ...

Vizita e Merkel/ Kuko: Historike, tregon vëmendjen e Gjermanisë ndaj Shqipërisë

Gazeta Tema - 07.07.2015

Ambasadori i Shqipërisë në Gjermani, Artur Kuko, e ka konsideruar si historike vizitën e Kancelares Merkel në 8 korrik në Tiranë. Në një intervistë telefonike për Top-Channel, Kuko u shpreh se vizita ...

OFERTA E FUNDIT: Merkel ju ofron grekëve faljen e një pjese të borxhit, por me një kusht

Tetova Sot - 07.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel do t’i propozojë që Greqisë t’i falet një pjesë e borxhit, por me kushtin që Athina të largohet nga Eurozona, shkruan e përditshmja më e madhe gjermane, “Bild”.

Siguria e kancelares gjermane, shërbimi inteligjent dhe snajperistë ‘pushtojnë’ Serbinë’

Gazeta Dita - 07.07.2015

Përgjatë rrugës, nga do të kalojë kancelaria gjermane në majat e larta do të vendosen snajperistë, ndërsa qytetarët nuk do të duhet të mbyllin perdet dhe të ulin roletat.

Dade: Shpresoj që së shpejti Shqipëria të hapë negociatat për anëtarësim të plotë në BE

Gazeta Dita - 07.07.2015

Intervistë me Kryetaren e Komisionit të Politikës së Jashtme të Parlamentit të Shqipërisë, Arta Dade, në lidhje me vizitën e kancelares gjermane Angela Merkel.

FOTOT/ Një kërpudhë belge pret Merkelin në oborrin e Ramës

Java News - 07.07.2015

Nesër Merkelin do e mirëpresë përpos Ramës, edhe kërpudha art e belgut Höller. Nisi me heqjen e gardhit përpara kryeministrisë, pasoi me kthimin në lulishte të sheshit prapa godinës dhe së fundmi, ...

Daçiç: Vizita e Merkelit, koha e duhur për reagime pozitive

Gazeta Dita - 07.07.2015

Zëvendëskryeministri i parë, njëkohësisht ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, tha sot përpara vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel se kishte ardhur koha për reagime pozitive.

Merkel risjell vëmendjen gjermane

Gazeta Tema - 07.07.2015

Nga Mero Baze Kancelarja gjermane Angela Merkel, nis të mëkurën vizitën zyrtare në Shqipëri, Serbi dhe më pas në Bosnjë Hercegovinë, në një udhëtim që është i pari i një kancelari gjerman, që tregon ...

Fotolajm/ Një kërpudhë belge pret  Merkelin në oborrin e Ramës

Shqiptarja - 07.07.2015

Nesër Merkelin do e mirëpresë përpos Ramës, edhe kërpudha art e belgut Höller. Nisi me heqjen e gardhit përpara kryeministrisë, pasoi me kthimin në lulishte të sheshit prapa godinës dhe së fundmi, ...

Vizitë historike, Merkel takim me Ramën në Kryeministri, do qëndrojë për 4 orë në Tiranë (VIDEO)

Tetova Sot - 07.07.2015

(I plotësuar) – Kancelarja gjermane Angela Merkel ka treguar përpikmërinë gjermane dhe në orën 13:50 minuta autokolona që e shoqëronte u nis nga Aeroporti i Rinasit drejt selisë së Kryeministrisë, ...

Merkel e Hollande në konferencë: Presim propozimin e Tsipras ne samitin e Eurogrupit

Bota.al - 07.07.2015

Ne nje konference te perbashket per mediat, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Fransua Hollande, shprehen bindjen se Greqia ka nevoje per reforma per te gjetur nje zgjidhje per ...

Merkel nesër në Tiranë

Kosova Live - 07.07.2015

Në kuadër të një turneu në rajonin e Ballkanit kancelarja gjermane, Angela Merkel nesër do të vizitojë Shqipërinë, për të vazhduar më pas me vizitat në vende të tjera të rajonit si në Bosnjë dhe ...

Merkel javën e ardhshme fillon turne në Ballkanin Perëndimor

Idividi - 06.07.2015

Berlin, 3 korrik 2015 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel javën e ardhshme do ta fillojë vizitën e saj dyditore në Ballkanin Perëndimor, transmetoi TASS.

Merkel: Hapja e kapitujve varet nga marrëdhëniet Beograd-Prishtinë

Idividi - 06.07.2015

Berlin, 4 korrik 2015 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel para vizitës së ardhshme në Beograd javën e ardhshme, deklaroi se hapja e kapitullit negociues të Serbisë me BE-në, lidhet me ...

Merkel: Fjalë inkurajuese në prag të vizitës në Ballkan

Shqipmedia - 06.07.2015

Një një mesazh në prag të vizitës së saj në Ballkan Merkel thotë fjalë inkurajuese, por vendos edhe kushte. Shqipëria ka ende shumë ...

Natë e vështirë për Merkel pas shuplakës greke (FOTO LAJM)

Albeu.com - 06.07.2015

Një natë e vështirë ka qënë për Angela Merkel dhe fotot në fjalë e pasqyrojnë këtë gjëndje. Pas "JO" që Greqia i dha paketës së masave shtrënguese, pas referendumit të djeshëm, kancelarja gjermane ka ...

Kriza greke "prek" edhe kancelaren gjermane, që pa gdhirë shkon në zyrë (FOTO-LAJM)

SOT - 06.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel duket se është e shqetësuar për krizën greke. Ajo është fotografuar shumë herët në mëngjes teksa shkonte në zyrën e punës.

Merkel të mërkurën në Beograd: Qëllim i vizitës pranimi i shtetit të Kosovës nga Serbia

Lajmi.net - 06.07.2015

Qëllimi kryesor i vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën në Serbi, është sigurimi i një bashkëpunimi për pavarësinë e Kosovës, shkruan agjencia ruse e lajmeve “Sputnjik”, transmeton ...

Merkel të mërkurën në Beograd: Qëllim i vizitës pranimi i shtetit të Kosovës nga Serbia

Lajm - 06.07.2015

Qëllimi kryesor i vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën në Serbi, është sigurimi i një bashkëpunimi për pavarësinë e Kosovës, shkruan agjencia ruse e lajmeve “Sputnjik”, transmeton ...

Grekët votojnë ‘Jo’, Merkel pa zbardhur mirë shkon në punë

Lajm - 06.07.2015

E ndërsa grekët me referendum i thanë “jo” projekt-marrëveshjes me kreditorët, kancelarja Angela Merkel e ka përjetuar jo mirë këtë rezultat. Pa zbardhur mirë, Mërkel i është drejtuar zyrës së saj në ...

Merkel të mërkurën në beograd: qëllim i vizitës pranimi i shtetit të Kosovës nga serbia

Zhurnal - 06.07.2015

Prishtine, 6 korrik- Qëllimi kryesor i vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën në Serbi, është sigurimi i një bashkëpunimi për pavarësinë e Kosovës, shkruan agjencia ruse e lajmeve ...

Merkel të mërkurën në Beograd: Qëllim i vizitës pranimi i shtetit të Kosovës nga Serbia

LajmiFundit - 06.07.2015

Qëllimi kryesor i vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën në Serbi, është sigurimi i një bashkëpunimi për pavarësinë e Kosovës, shkruan agjencia ruse e lajmeve “Sputnjik”.

Merkel, në “krizë” si Greqia (Foto)

Lajm - 06.07.2015

Duket se situata e vështirë mes Evropës dhe Greqisë e ka bërë të vuajë Angela Merkelin. Kancelarja gjermane është fotografuar teksa shkonte në zyrën e saj herët në mëngjes, ku duket qartë lodhja dhe ...

Konferenca Ekonomike Gjermano-Shqiptare në prani të kancelares Merkel

ikub - 06.07.2015

Konferenca Ekonomike Gjermano-Shqiptare do të zhvillohet në prani të kancelares Angela Merkel e cila pritet që të vizitojë vendin tonë në datën 8 korrik.

Merkel-Hollande në mbështetje të Greqisë: Dera e hapur për diskutime, po përballemi me përgjegjësi, Evropa duhet të ...

SOT - 06.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe Presidenti francez, Françoi Hollande, kanë dalë këtë pasdite në një konferencë të përbashkët, për çështjen greke.

Merkel-Hollande: Respektojmë votimin e grekëve, presim propozimet e Tsipras

ikub - 06.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka takuar sot në Francë presidentin François Hollande, për të diskutuar mbi situatën në Greqi, një ditë pas referendumit.

Merkel-Hollande: Dyert ende të hapura për negociata, por koha po kalon...

Top Channel - 06.07.2015

Qeveria gjermane sinjalizoi se do të vazhdojë të mbajë një linjë të ashpër kundrejt Greqisë, teksa këtë të hënë, Kancelarja Angela Merkel ka bërë të ditur se nuk ka ende baza të qenësishme për t’u ...

Merkel e Hollande nesër Samit Special, diskutohet për Greqinë

Yll Press - 06.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidenti i Francës, François Hollande, kanë thirrur një Samit Special, qysh nesër në mëngjes, për të diskutuar rreth rezultateve të prodhuara nga referendumi ...

Bushati: Nuk presim një thes me lekë nga Gjermania

Mapo - 06.07.2015

Bushati: Nuk presim një thes me lekë nga Gjermania Postuar më: 06 Korrik 2015 08:15 Ministri i Jashtëm shqiptar shprehet se vizita e Kancelares gjermane në Tiranë dhe në rajon është me rëndësi për ...

Bushati: Vizita e kancelares Merkel në Shqipëri, historike

Botasot - 06.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton të mërkurën e ardhshme nis një turne në rajonin e Ballkanit. Ndalesa e parë do të jetë në Shqipëri, për të vijuar më pas me Serbinë dhe Bosnjën.

Grekët votojnë ‘Jo’, Merkel pa zbardhur mirë shkon në punë

BalkanWeb - 06.07.2015

E ndërsa grekët me referendum i thanë ‘Jo’ projekt-marrëveshjes me kreditorët, kancelarja Angela Merkel e ka përjetuar jo mirë këtë rezultat. Pa zbardhur mirë, Merkel i është drejtuar zyrës së saj në ...

‘Shuplaka’ greke, natë e vështirë për Merkel/ FOTOT

Panorama - 06.07.2015

E mbrëmshmja duket të ketë qenë një natë e vështirë për Angela Merkel. Pas ‘JO’ që Greqia i dha paketës së masave shtrënguese, pas referendumit të djeshëm, kancelarja gjermane ka nisur herët ditën e ...

Merkel ose vëmendja gjermane

Panorama - 06.07.2015

LEONIDHA MËRTIRI Vizita e Kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë dhe më pas në Beograd nuk është një rastësi. Sikurse Ballkani ka nevojë për Europën, edhe Europa ka nevojë për të.

Merkel: Ballkani ka perspektivë e mirë për t’iu bashkuar BE-së

Yll Press - 06.07.2015

“Pavarësisht të gjitha vështirësive këto vende kanë bërë progres”, është shprehur Merkel, pak ditë para vizitës së saj në këto tre tri vende. Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur se ...

Qëllim i vizitës pranimi i shtetit të Kosovës nga Serbia

Botasot - 06.07.2015

Qëllimi kryesor i vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën në Serbi, është sigurimi i një bashkëpunimi për pavarësinë e Kosovës, shkruan agjencia ruse e lajmeve “Sputnjik”.

Merkel, në “krizë” si Greqia (Foto)

Telegrafi - 06.07.2015

Duket se situata e vështirë mes Evropës dhe Greqisë e ka bërë të vuajë Angela Merkelin. Kancelarja gjermane është fotografuar teksa shkonte në zyrën e saj herët në mëngjes, ku duket qartë lodhja dhe ...

Merkel të mërkurën në Beograd: Qëllim i vizitës pranimi i shtetit të Kosovës nga Serbia

Telegrafi - 06.07.2015

Qëllimi kryesor i vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën në Serbi, është sigurimi i një bashkëpunimi për pavarësinë e Kosovës, shkruan agjencia ruse e lajmeve “Sputnjik”.

Merkel “në krizë”, mediat publikojnë foto të saj ndërsa shkonte në zyrë

Ora news - 06.07.2015

Kundërshtimi që grekët i bënë masave shtrënguese të Trojkës Europiane natyrshëm nuk është mirëpritur nga kancelarja gjermane Angela Merkel. Në rrjetet sociale janë publikuar disa foto të shkrepura ...

6 marrëveshje me Gjermaninë, me vlerë 118 mln euro

Ora news - 06.07.2015

Në prag të vizitës së kancelares Angela Merkel, ministri i Financave dhe ambasadori gjerman nënshkruan disa marrëveshje të cilat kapin shumën mbi 118 milion euro.

Fati i Greqisë, Merkel takohet me Hollande: Cipras të paraqesë urgjentisht propozimet

Panorama - 06.07.2015

Një ditë pas referendumit në Greqi, Kancelarja gjermane Angela Merkel udhëtoi drejt Francës ku zhvilloi një takim me presidentin Holande. Në një konferencë të përbashkët për mediat, Merkel tha se ...

Merkel takon Hollande: E respektojmë votimin e popullit grek, presim propozimet e kryeministrit Tsipras

BalkanWeb - 06.07.2015

PARIS- Një ditë pas referendumit në Greqi, Kancelarja gjermane Angela Merkel ka udhëtuar drejt Francës p137r t137 takuar presidentin Francois Holande.

Merkel e Hollande: Nesër do të vendoset për fatin e Greqisë

Telegrafi - 06.07.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Francës, Francoi Hollande kanë komentuar situatën dhe atë që do të ndodhë me Greqinë, pas referendumit të mbajtur ditën e djeshme ku populli grek i ...

Gjermania, kredi për Shqipërinë

VOA - 06.07.2015

Dy ditë para vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, qeveria gjermane nënshkroi gjashtë kredi dhe grante me vlerë të përgjithshme prej 107.5 milion euro, për të përmirësuar sektorët e ...

Merkel-Hollande: Nesër presim nga Tsipras propozime serioze

Ora news - 06.07.2015

Në takimin e kancelares Angela Merkel, me presidentin e Francës Hollande, u tha që nesër priten propozime serioze nga qeveria e Tsipras. Kancelarja Angela Merkel tha se diskutimet mes palëve do të ...

Merkel e Hollande në konferencë: Presim propozimin e Tsipras ne samitin e Eurogrupit

ABC News - 06.07.2015

Ne nje konference te perbashket per mediat, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Fransua Hollande, shprehen bindjen se Greqia ka nevoje per reforma per te gjetur nje zgjidhje per ...

Agjenda e Merkelit në Tiranë

InfoGlobi - 06.07.2015

Zyra e Kryeministrisë ka bërë publike agjendën zyrtare të kancelares gjermane, Angela Merkel, gjatë vizitës së të mërkurës në Tiranë. Kryeqeveritarja gjermane do të prekë tokën shqiptare rreth orës ...

FOTOT/ Greqia i ul kokën Berlinit. Pamja e Angela Merkel flet vetë

Gazeta Tema - 06.07.2015

Pas votimit kundër paketës së reformave të BE-së nga ana e grekëve, të gjithë janë të interesuar se si do të veprojë tani angela Merkel. Ajo është fotografuar në një gjendje të shqetësuar, ndërsa ...

Greqia i ul kokën Berlinit. Pamja e Merkel flet vetë

Gazeta Dita - 06.07.2015

Pas votimit kundër paketës së reformave të BE-së nga ana e grekëve, të gjithë janë të interesuar se si do të veprojë tani angela Merkel. Ajo është fotografuar në një gjendje të shqetësuar, ndërsa ...

Greqia i ul kokën Berlinit. Pamja e Angela Merkel flet vetë

Tetova Sot - 06.07.2015

Pas votimit kundër paketës së reformave të BE-së nga ana e grekëve, të gjithë janë të interesuar se si do të veprojë tani Angela Merkel. Ajo është fotografuar në një gjendje të shqetësuar, ndërsa ...

Foto lajm/ Merkeli në 'krizë' si Greqia... që pa gdhirë në punë

Shqiptarja - 06.07.2015

Që pa gdhirë është fotografuar kancelarja gjermane Merkel teksa shkonte në zyrën e saj,ajo duket në krië s Greqia. Duket se situata e vështirë mes Europës dhe Greqisë e ka bërë të “vuaj” më tepër nga ...

Kancelarja Merkel takohet me presidentin Holond

Vision Plus - 06.07.2015

Refuzimi që populli grek i ka bërë programit të kreditorëve ndërkombëtare në Referendum, ka vënë në lëvizje aktorët kryesor politik të unionit, të cilët diskutojnë qasjen e re ndaj Greqisë.

Qëllim i vizitës pranimi i shtetit të Kosovës nga Serbia

Tetova Sot - 06.07.2015

Qëllimi kryesor i vizitës së kancelares gjermane Angela Merkel të mërkurën në Serbi, është sigurimi i një bashkëpunimi për pavarësinë e Kosovës, shkruan agjencia ruse e lajmeve “Sputnjik”.

Kancelarja Merkel takohet me presidentin Holland

Tetova Sot - 06.07.2015

Refuzimi që populli grek i ka bërë programit të kreditorëve ndërkombëtare në Referendum, ka vënë në lëvizje aktorët kryesor politik të unionit, të cilët diskutojnë qasjen e re ndaj Greqisë.

Galeri/ Si është katandisur Merkel nga referendumi i Greqisë

Java News - 06.07.2015

Duket se situata e vështirë mes Evropës dhe Greqisë e ka bërë të vuajë kancelaren Angela Merkel. Kancelarja gjermane është fotografuar teksa shkonte në zyrën e saj herët në mëngjes, ku duket qartë ...

Merkel në Tiranë/ Ahmetaj për TemA TV: Vizitë historike. Sfidë përmirësimi i imazhit (VIDEO)

Gazeta Tema - 06.07.2015

Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë, veç rëndësisë në aspektin politiko-ekonomik ka një kuptim domethënës, atë të PR-it, pra vëmendjes që tërheq Shqipëria pozitivisht në arenën ...

Merkel e Hollande: Nesër do të vendoset për fatin e Greqisë

Java News - 06.07.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti i Francës Francoi Hollande kanë komentuar situatën dhe atë që do të ndodhë me Greqinë, pas referendumit të mbajtur ditën e djeshme ku populli grek i ...

Moska, e shqetësuar për turin ballkanik të Merkelit

Gazeta Dita - 06.07.2015

Turi ballanik i Kancelares gjermane Angela Merkel ka ngjallur shqetësim në mediat ruse, sikurse e titullon komentin Konstatin Kachalin, korrespodent rus në Beograd, më 6 korrik 2015, agjencia ...

Moska, e shqetësuar për turin ballkanik të Merkelit

Durres Lajm - 06.07.2015

· · · · Turi ballanik i Kancelares gjermane Angela Merkel ka ngjallur shqetësim në mediet ruse, sikurse e titullon komentin e Konstatin Kachalin, korrespodentit të saj në Beograd, më 6 korrik 2015, ...

Merkel dhe Holande: Ka ende shpresë për Greqinë

InfoGlobi - 06.07.2015

Pas takimit që kancelarja gjermane, Angela Merkel, zhvilloi sot në Paris me presidentin e Francës, Francois Holande, kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp.

Media gjermane publikon fotot, Merkel në krizë nga referendumi grek

Republika - 06.07.2015

Media gjermane ka publikuar disa foto kontraverse te kancelares Angela Merkel. Kundërshtimi që grekët i bënë masave shtrënguese të Trojkës Europiane natyrshëm nuk është mirëpritur nga kancelarja ...