TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Refugjatëve ballkanikë, deri në 2000 euro ndihmë për kthim

Lajmi.net - 20.09.2015

Kryetari i Caritas-it gjerman, Peter Neher ka dalë me një propozim interesant për zbutjen e krizës së refugjatëve: dhënien e një shume të caktuar parash atyre që kthehen, si ndihmesë për fillimin e ...

Shefi i Caritas-it gjerman: Deri në 2000 euro ndihmë për kthim të refugjatëve

Lajmeshqip - 20.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Reciprociteti me tabela, pas 29 shtatorit Shefi i Caritas-it gjerman: Deri në 2000 euro ndihmë për kthim të refugjatëve Hoti: S’ka bazë ligjore për ta vazhduar financimin e ...

Historia e kosovarit në CNN: Si kërkova azil në Britaninë e Madhe (VIDEO)

Albeu.com - 20.09.2015

Në momentin e krizës së madhe të emigracionit me të cilën po përballet këto kohë Europa, CNN ka sjellë në vëmendje historinë e nje emigranti nga Kosova dhe familjes së tij, të cilët për shkak të ...

Qeveria mohon planin për pritjen e refugjatëve sirianë

LajmiFundit - 20.09.2015

Qeveria e ka hedhur poshtë lajmin e transmetuar ditën e djeshme në median vizive për shqyrtimin e një opsioni që Shqipëria të marrë disa refugjatë sirianë.

Kanada: Përshpejtohet procesi i pranimit të refugjatëve sirianë

Evropaelire - 20.09.2015

10:25 Kanada: Përshpejtohet procesi i pranimit të refugjatëve sirianë 09:58 Greqi: Filluan zgjedhjet parlamentare, të tretat këtë ...

Të majtët në BE: SHBA përgjegjëse për fluksin e refugjatëve

Lajm - 20.09.2015

Kancelari austriak, Werner Faymann, zëvendëskancelari gjerman. Sigmar Gabriel dhe kryeministri suedez, Stefan Löfven, kanë kërkuar 5 miliardë dollarë “ndihma” nga vendet e gjirit dhe SHBA-së për të ...

Video informuese për krizën e refugjatëve nga Siria (Video)

Lajmi.net - 20.09.2015

Mediat anë e mbanë botës çdo ditë shkruajnë për konfliktin në Siri dhe krizën e refugjatëve nga ky vend në Evropë. Përderisa refugjatët sirianë po përballën me luftën për të mbijetuar, evropianët po ...

Të majtët në BE: SHBA përgjegjëse për fluksin e refugjatëve

Almakos - 20.09.2015

Kancelari austriak, Werner Faymann, zëvendëskancelari gjerman. Sigmar Gabriel dhe kryeministri suedez, Stefan Löfven, kanë kërkuar 5 miliardë dollarë “ndihma” nga vendet e gjirit dhe SHBA-së për të ...

Kanada, përshpejtohet procesi i pranimit të refugjatëve sirianë

LajmiFundit - 20.09.2015

Kanadaja ka shpallur se do t’i pranoj 10 mijë refugjatë nga Siria, gjatë vitit të ardhshëm. Autoritetet e Kanadasë, mbrëmë vonë, kanë njoftuar se do ta thjeshtojnë dhe përshpejtojnë procesin e ...

Një perde e re e hekurt? Para samitit të BE-së

DW - 20.09.2015

Brukseli po përpiqet të zbusë frontet e reja të krijuara mes vendeve anëtare të BE-së. Por shtetet lindore dhe ato perëndimore të Europës ende grinden për krizën e refugjatëve.

Gotze i shet këpucët për të ndihmuar refugjatët

Lajm - 20.09.2015

Autori i golit të fitores që i solli Gjermanisë titullin botëror vitin e kaluar në Brazil, Mario Gotze ka vendosur të grumbullojë fonde për refugjatët duke i shitur këpucët e tij në ankand.

Refugjatët sirianë, Peleshi: Nuk ka kërkesë konkrete, por po përgatitemi

Top Channel - 20.09.2015

Qeveria shqiptare ka pranuar zyrtarisht se ka nisur përgatitjet, nëse do t’i kërkohet pritja e refugjatëve ...

87.307 refugjat kanë kaluar nëpër Maqedoni në tri muajt e fundit

Zhurnal - 20.09.2015

87.307 refugjat kanë kaluar nëpër Maqedoni në tri muajt e fundit Shkup, 20 shtator- Gjatë ditës së djeshme, MPB ka dhënë gjithsej 2243 vërtetime për refugjatët që po kalojnë nëpër Maqedoni, raporton ...

Gotze i shet atletet për t’i ndihmuar refugjatët

Lajmi.net - 20.09.2015

Mario Gotze ka vendosur të grumbullojë fonde për t’i ndihmuar refugjatët. Gotze i ka vënë në ankand atletet e tij me të cilat luajti ndaj Olympiacosit në fitoren 3:0 të Bayernit, transmeton Lajm ...

Ivanov: Greqia mori 450 milion euro për refugjatët ne vetëm 90.000 euro

Zhurnal - 20.09.2015

Ivanov: Greqia mori 450 milion euro për refugjatët ne vetëm 90.000 euro Shkup, 20 shtator- Maqedonia është e akuzuar për situatën me refugjatët edhe pse ato vijnë tek ne nga një territor i Bashkimit ...

Dy nënshtetas të huaj ilegalisht janë futur në Maqedoni me grupin e refugjatëve

Zhurnal - 20.09.2015

Dy nënshtetas të huaj ilegalisht janë futur në Maqedoni me grupin e refugjatëve Shkup, 20 shtator- Ashtu si informoi Ministria e punëve të brendshme gjatë ditës së djeshme rreth orës 8 në mëngjes, në ...

Refugjatët sirianë, Fuga: Nuk ka asnjë negociatë

ikub - 20.09.2015

Pas publikimit në mediat e huaja të lajmit se Shqipëria po negocion për të pritur mijëra refugjarë sirianë, ka reaguar Drejtori për Komunikim pranë Kryeministrit, Endri Fuga.

Refugjatët sirianë, Peleshi: Nuk kemi të dhëna për flukse, por nuk mund të jemi të papërgatitur

SOT - 20.09.2015

Qeveria shqiptare ka pranuar zyrtarisht se ka nisur përgatitjet, nëse do t’i kërkohet pritja e refugjatëve sirianë. Një ditë më parë është zhvilluar një mbledhje me 7 ministra, pikërisht për këtë ...

MPB: Dy shtetas të huaj kanë aktruar se janë refugjatë, i kemi dëbuar nga Maqedonia

Portalb - 20.09.2015

Lajme lidhur me temën MPB: Gjatë ditës së djeshme janë dhënë 2.243 vërtetime për refugjatët e rinj Edhe Finlanda vendos kontroll në kufirin me Suedinë Ronaldo dhe Reali takojnë refugjatin sirian të ...

A ka Kosova kapacitet për të pranuar refugjatë nga Siria?

Lajmi.net - 20.09.2015

Vala e refugjatëve sirianë është duke vazhduar çdo ditë dhe kjo po pasqyrohet nëpër medie çdo herë e më shumë, duke u bërë kështu temë kryesore për ditë me radhë për mediat botërore.

Fituesi i Kupës së Botës,Mario Goetze do të shesë atletet e tij për të ndihmuar refugjatët

Portalb - 20.09.2015

Lajme lidhur me temën MPB: Dy shtetas të huaj kanë aktruar se janë refugjatë, i kemi dëbuar nga Maqedonia MPB: Gjatë ditës së djeshme janë dhënë 2.243 vërtetime për refugjatët e rinj Edhe Finlanda ...

MPB: Dy shtetas të huaj kanë aktruar se janë refugjatë, i kemi dëbuar nga Maqedonia

Almakos - 20.09.2015

Dy persona, shtetas të Gjermanisë dhe Brazilit të cilët kanë hyrë ilegalisht në Republikën e Maqedonisë dje rreth orës 8, janë gjetur në afërsi të Gurit Kufitar 59, në kufirin greko-maqedonas.

“Shqipëria nuk pranon refugjatë sirianë”

Almakos - 20.09.2015

Qeveria shqiptare nuk do të marrë 75 mijë refugjatë sirianë, një lajm i shpërndarë dje në shumë media ndërkombëtare dhe vendase. Shqipëria, madje, nuk ka marrë as ndonjë kërkesë zyrtare për të ...

Shqipëria të pranojë 75 mijë sirianë? MPB: Të merren parasysh kapacitetet. Bushati "i prerë" për CNN: Lajm i ...

SOT - 20.09.2015

Zgjedhja e Shqipërisë nga refugjatët sirianë si rrugë transit drejt vendeve të Bashkimit Evropian, ngre dhe shqetësimin nëse ka apo jo vendi ynë kapacitetet pritëse.

Një perde e re e hekurt? Para samitit të BE-së

Zhurnal - 20.09.2015

Një perde e re e hekurt? Para samitit të BE-së Bruksel, 20 shtator -Brukseli po përpiqet të zbusë frontet e reja të krijuara mes vendeve anëtare të BE-së.

Kanada: Përshpejtohet procesi i pranimit të refugjatëve sirianë

Zhurnal - 20.09.2015

Kanada: Përshpejtohet procesi i pranimit të refugjatëve sirianë Otava, 20 shtator- Kanadaja ka shpallur se do t’i pranoj 10 mijë refugjatë nga Siria, gjatë vitit të ardhshëm.

Kosovë, qeveria e pavendosur për refugjatët

Top Channel - 20.09.2015

Qeveria e Kosovës ende nuk ka marrë vendim për pranimin e një numri të caktuar të refugjatëve sirianë, pasi aktualisht disponon vetëm një qendër të azilkërkuesve me kapacitet maksimal për 120 ...

Rumani: Ndërtohen kampe të përkohshme për refugjatë

Evropaelire - 20.09.2015

19:03 Rumani: Ndërtohen kampe të përkohshme për refugjatë 18:46 Moskë: Tubim i opozitës pas humbjes në zgjedhjet rajonale 18:14 Greqi: Mbyllen vendvotimet në zgjedhjet parlamentare 17:26 Basketboll: ...

FOTO prekëse, fëmija-refugjat nga Siria kërkon të kalojë kufirin turk

Shqipmedia - 20.09.2015

Është destinuar të bëhet një nga simbolet e emergjencës së emigrantëve të këtyre javëve fotoja e një fëmijë me pizhame dhe gushore që ecën këmba-dorës përpara policisë që kishte ngritur barrikadë në ...

Rumania ndërton kampe të përkohshme për refugjatë

Lajmi.net - 20.09.2015

Autoritetet e Rumanisë i kanë ndërtuar dy kampe të përkohshme për refugjatë afër kufirit me Serbinë dhe kanë mbajtur ushtrim praktik për të pasur përvojë me valën e mundshme të imigrantëve, ka ...

Kosovë, qeveria e pavendosur për refugjatët

Portalb - 20.09.2015

Lajme lidhur me temën Familja me 14 fëmijë, rrezikon të mbetet në rrugë (VIDEO) Mustafa: Qytetarët që po nënshkruajnë peticionin janë të painformuar Haradinaj: Po vijnë ditë të mira për Kosovën AAK ...

SHBA do të pranojë më shumë refugjatë

Lajmi.net - 20.09.2015

Duke u përpjekur për të adresuar krizën e refugjatëve sirianë, sekretari amerikan i Shtetit John Kerry njoftoi të dielën se Shtetet e Bashkuara do të rrisin ndjeshëm numrin e refugjatëve në mbarë ...

Refugjatët në tokë të askujt! (VIDEO)

Portalb - 20.09.2015

Lajme lidhur me temën Mbytet gomonia në Detin Egje, 13 të vdekur Fituesi i Kupës së Botës,Mario Goetze do të shesë atletet e tij për të ndihmuar refugjatët MPB: Dy shtetas të huaj kanë aktruar se ...

​ Në Rumani, ndërtohen kampe të përkohshme për refugjatë

Lajm - 20.09.2015

Autoritetet e Rumanisë i kanë ndërtuar dy kampe të përkohshme për refugjatë afër kufirit me Serbinë dhe kanë mbajtur ushtrim praktik për të pasur përvojë me valën e mundshme të imigrantëve, ka ...

Slloveni: Refugjatët nisen këmbë për në Vjenë

Yll Press - 20.09.2015

Refugjatët kanë tentuar të hyjnë në këtë shtet përkundër paralajmërimeve të autoriteteve sllovene që ai shtet që është në zonën e Shengenit nuk duhet të bëhet korridor për kalimin e tyre në Gjermani ...

Mediat ndërkombëtare: “Shqipëria do strehojë 75 mijë refugjatë sirianë?!” Peleshi: “S’ka kërkesë konkrete, por po ...

BalkanWeb - 20.09.2015

Nga një vend që ‘eksportojmë’ azilkërkues në vendet e BE, Shqipëria do të strehojë 75 mijë refugjatë sirianë. Lajmi ende i pakonfirmuar bëhet i ditur nga disa prej mediave prestigjoze ndërkombëtare.

APPLE do të ndihmojë emigrantët Sirianë në BE

BalkanWeb - 20.09.2015

Pas Google edhe Apple ka vendosur që të ndihmojë refugjatët në Evropë. Shefi ekzekutiv i Apple-it, Tim Cook, premtoi se kompania do të dhurojë një shumë të konsiderueshme tek organizatat që merren me ...

Shefi i Caritas-it gjerman: Deri në 2000 euro ndihmë për kthim të refugjatëve

Telegrafi - 20.09.2015

Kryetari i Caritas-it gjerman, Peter Neher ka dalë me një propozim interesant për zbutjen e krizës së refugjatëve: dhënien e një shume të caktuar parash atyre që kthehen, si ndihmesë për fillimin e ...

IBT: Shqipëria do marrë 75.000 sirianë. Fuga: Nuk ka negociata

Mapo - 20.09.2015

IBT: Shqipëria do marrë 75.000 sirianë. Fuga: Nuk ka negociata Postuar më: 20 Shtator 2015 09:35 Edhe International Business Times i bën jehonë lajmit se Shqipëria mund të presë 75 mijë refugjatë ...

Shqipëria e gatshme të strehojë 75.000 refugjatë

Botasot - 20.09.2015

Sipas disa mediave shqiptare, të cilat pretendojnë se kanë informacion zyrtar, pritet që vendi i tyre të participojë në shpërndarjen e refugjatëve, duke marrë e vetme 75.000 refugjatë.

Qeveria: Nuk ka plan dhe as negociata për pritjen e refugjatëve sirianë në Shqipëri

BalkanWeb - 20.09.2015

TIRANE- Pas publikimit të lajmit në disa media botërore se me Shqipërinë po negociohet për të pritur mijëra refugjatë sirianë, reagoi qeveria. Drejtori për Komunikimin pranë Kryeministrit, Endri ...

Të majtët në BE: SHBA përgjegjëse për fluksin e refugjatëve

Botasot - 20.09.2015

Kancelari austriak, Werner Faymann, zëvendëskancelari gjerman. Sigmar Gabriel dhe kryeministri suedez, Stefan Löfven, kanë kërkuar 5 miliardë dollarë “ndihma” nga vendet e gjirit dhe SHBA-së për të ...

Refugjatët sirianë të bllokuar në Turqi

ABC News - 20.09.2015

Në tension nga protestat masive të emigrantëve sirianë në kufirin e Turqisë me Greqinë, në afërsi të qytetit të Edirnes, kryeministri turk Ahmet Davoutoglu, u bëri thirrje refugjatëve, t’i japin fund ...

“Si sirianët edhe unë lashë Kosovën. Të braktisësh shtëpinë s’është zgjidhje por mbijetesë”

Ora news - 20.09.2015

Gazeta amerikane Washington Post i ka kushtuar një intervistë shqiptarit nga Kosova, Mikra Krasniqi, familja e të cilit, si qindra mijëra kosovarë në vitin 1998 u detyruan të largoheshin nga vendi i ...

Fotlajm: Policia turke ndalon refugjatët në kufijtë e saj me BE-në

Botasot - 20.09.2015

Bllokimi i kufijve në vendet e BE-së për refugjatët, mund të shkaktojë kaos në vendet ballkanike. Kjo ka detyruar policinë turke që të kontrollojë kufirin dhe qytetin kufitar, Edrene, për të mos i ...

Një perde e re e hekurt? Para samitit të BE-së

Botasot - 20.09.2015

Deri në samitin e jashtëzakonshëm për krizën e refugjatëve Komisioni Europian ka vetëm pesë ditë kohë për të bindur shtetet lindore europiane. Komisioneri i BE-së për refugjatët Dimitri Avramopoulos ...

Mezier: BE duhet të pranojë numër të kufizuar të emigrantëve

Botasot - 20.09.2015

​Bashkimi Evropian nuk mund që deri në pafundmëri të pranojë refugjatë, por vetëm numër të kufizuar prej tyre, ndërsa të tjerët t’i dërgojë në ndonjë vend të sigurt në rrethinën nga kanë origjinën, ...

Maqedoni: 24 orët e fundit kanë hyrë 2243 refugjatë

Botasot - 20.09.2015

Nga ora 8:00 të 19.09.2015 deri në 8:00 të datës 20.09.2015 në Maqedoni janë futur 2243 refugjatë, prej të cilëve 1389 burra, 320 gra, 456 fëmijë dhe 78 fëmijë pa prindër.

Ivanov: Shkaku i BE-së ne harxhojmë $1m në muaj për refugjatët

Botasot - 20.09.2015

Kryetari i Maqedonisë, Gjorgji Ivanov, ka kryer një intervistë me gazetën polake, Gazeta Wyborcza, ku është fokusuar te refugjatët. Sipas tij ky problem është i BE-së, por e vuan edhe Maqedonia.

Qeveria mohon: Nuk ka asnjë negociatë për të strehuar 75 mijë refugjatë sirianë

ABC News - 20.09.2015

Qeveria hedh poshtë lajmin se Shqipëria do të strehojë 75 mijë refugjatë nga Siria. E kontaktuar nga ABC News, Kryeministria bëri me dije se gjithsesi është ngritur një grup pune për të qenë në ...

Refugjatët sirianë, qeveria gati planin por mohon negociatat për strehim

Ora news - 20.09.2015

Qeveria shqiptare ka marrë masat për mundësinë që emgirantë siriane të strehohen në vendin tonë, por mohon të jetë në negociata me palë të treta. Pas raportimeve se Shqipëria mund të presë mijëra ...

Mbyten 13 refugjatë në Detin Egje

Botasot - 20.09.2015

Sipas mediave turke, sot, e Dielë, sëpaku 13 refugjatë kanë mbetur të vdekur në tentativën e tyre për t’u larguar nga Turqia për në ishullin Lesbos në Egje. Prej tyre 4 janë fëmijë.

Kanada: Përshpejtohet procesi i pranimit të refugjatëve sirianë

Botasot - 20.09.2015

Kanadaja ka shpallur se do t’i pranoj 10 mijë refugjatë nga Siria, gjatë vitit të ardhshëm. Autoritetet e Kanadasë, mbrëmë vonë, kanë njoftuar se do ta thjeshtojnë dhe përshpejtojnë procesin e ...

​A ka kapacitete Kosova të pranojë refugjatë nga Siria?!

Botasot - 20.09.2015

Vala e refugjatëve sirianë është duke vazhduar çdo ditë dhe kjo po pasqyrohet nëpër medie çdo herë e më shumë, duke u bërë kështu temë kryesore për ditë me radhë për mediat botërore.

A ka kapacitete Kosova të pranojë refugjatë nga Siria?!

Telegrafi - 20.09.2015

Vala e refugjatëve sirianë është duke vazhduar çdo ditë dhe kjo po pasqyrohet nëpër medie çdo herë e më shumë, duke u bërë kështu temë kryesore për ditë me radhë për mediat botërore.

Refugjatë sirianë në Shqipëri? MPJ: Nuk ka asnjë kërkesë!

Botasot - 20.09.2015

Zgjedhja e Shqipërisë nga refugjatët sirianë si rrugë transit drejt vendeve të Bashkimit Evropian, ngre dhe shqetësimin nëse ka apo jo vendi ynë kapacitetet pritëse.

Politika amerikane për refugjatët nga Siria

VOA - 20.09.2015

Administrata Obama do të donte ta shtonte më tej numrin e refugjatëve sirianë që do të sistemohen në Shtetet e Bashkuara, thotë Departamenti i Shtetit.

Qeveria “Rama” mohon se është në negociata për të pritur refugjatë sirianë: Po punohet mbi një plan për të përballuar ...

Botasot - 20.09.2015

Shqipëria nuk ka zhvilluar asnjë negociatë me palë të treta për të pritur emigrantë sirianë, por po punon mbi një plan të posaccëm për të qenë të përgatitur dhe në gadishmëri.

A ka kapacitete Kosova të pranojë refugjatë nga Siria?!

BalkanWeb - 20.09.2015

Vala e refugjatëve sirianë është duke vazhduar çdo ditë dhe kjo po pasqyrohet nëpër media çdo herë e më shumë, duke u bërë kështu temë kryesore për ditë me radhë për mediat botërore.

Mezier: BE-ja duhet të pranojë numër të kufizuar të refugjatëve

Yll Press - 20.09.2015

Sipas tij, BE-ja nuk duhet të shpërndahet me kuota relativisht zemërgjëra për pranim të emigrantëve, por duhet të krijojë "mjete juridike për migracionin", me çka do ta kufizojë numrin e atyre ...

Rumani: Ndërtohen kampe të përkohshme për refugjatë

Botasot - 20.09.2015

Autoritetet e Rumanisë i kanë ndërtuar dy kampe të përkohshme për refugjatë afër kufirit me Serbinë dhe kanë mbajtur ushtrim praktik për të pasur përvojë me valën e mundshme të imigrantëve, ka ...

SHBA do të rrisë kuotat për marrjen e emigrantëve

VOA - 20.09.2015

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, njoftoi se administrata Obama do të rrisë numrin e refugjatëve të lejuar të hyjnë në SHBA çdo vit, duke synuar nivelin e 100 mijë personave në vit, deri në ...

Mediat botërore: Shqipëria do të strehojë 75 mijë refugjatë sirianë

Java News - 20.09.2015

Kriza e refugjatëve sirianë pritet të mbërthejë edhe vendin tonë. Sipas gjermanes “Bild” dhe anglezes “The Daily Tepegraph”, qeveria shqiptare po bisedon me Bashkimin Europian për të strehuar në ...

Refugjatët sirianë, Peleshi: Nuk ka kërkesë konkrete, por po përgatitemi

Java News - 20.09.2015

Qeveria shqiptare ka pranuar zyrtarisht se ka nisur përgatitjet, nëse do t’i kërkohet pritja e refugjatëve sirianë. Një ditë më parë, Top Channel, duke iu referuar dy burimeve qeveritare, raportoi se ...

Shefi i Caritas-it gjerman: Do japim deri në 2000 euro ndihmë për kthim të refugjatëve

Java News - 20.09.2015

Kryetari i Caritas-it gjerman, Peter Neher ka dalë me një propozim interesant për zbutjen e krizës së refugjatëve: dhënien e një shume të caktuar parash atyre që kthehen, si ndihmesë për fillimin e ...

Refugjatët sirianë, qeveria gati planin por mohon negociatat për strehim

Gazeta Tema - 20.09.2015

Qeveria shqiptare ka marrë masat për mundësinë që emgirantë siriane të strehohen në vendin tonë, por mohon të jetë në negociata me palë të treta. Pas raportimeve se Shqipëria mund të presë mijëra ...

Refugjatët sirianë në Shqipëri, Bushati: Nuk ka negociata

Java News - 20.09.2015

Refugjatët sirianë në Shqipëri, Bushati: Nuk ka negociata Qeveria shqiptare ka marrë masat për mundësinë që emgirantë siriane të strehohen në vendin tonë, por mohon të jetë në negociata me palë të ...

Shefi i Caritas-it gjerman: Deri në 2 mijë € ndihmë për kthim të refugjatëve

Kosova Live - 20.09.2015

Kryetari i Caritas-it gjerman, Peter Neher ka dalë me një propozim interesant për zbutjen e krizës së refugjatëve: dhënien e një shume të caktuar parash atyre që kthehen, si ndihmesë për fillimin e ...

Ndërtohen kampe të përkohshme për refugjatë në Rumani

Kosova Live - 20.09.2015

Në Rumani janë ndërtuar dy kampe të përkohshme për refugjatë afër kufirit me Serbinë dhe kanë mbajtur ushtrim praktik për të pasur përvojë me valën e mundshme të imigrantëve, njofton Ministria e ...

Porosia e sinqertë për botën, nga ish-refugjati shqiptar nga Kosova

Lajmeshqip - 19.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Porosia e sinqertë për botën, nga ish-refugjati shqiptar nga Kosova Të burgosurit në duar të paramilitarëve Bahtiri: Barikada nga ura e Ibrit në Mitrovicë do të largohet me ...

Sllovenia përdor gaz lotsjellës ndaj refugjatëve

Almakos - 19.09.2015

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

Bosnja: Do t’i pranojmë 5 mijë refugjatë dhe do ta mbyllim kufirin

Almakos - 19.09.2015

Bosnja dhe Hercegovina ka mundësi për 5 mijë refugjatë e pas kësaj do të mbyllë kufijtë sikurse fqinjët, ka thënë ministri për Siguri Dragan Mektiq. Ai ka shtuar se Bosnja është e gatshme të jetë ...

Kosovari rrëfehet për “The Washington Post”: Braktisa vendin tim si sirianët (Video)

Portalb - 19.09.2015

Lajme lidhur me temën Kriza me refugjatët dhe “vrasja” e Schengenit Maqedoni, Parlamenti shpalli situatë krize deri në qershor të vitit 2016 Rrëfimi i refugjatëve: Ikim nga lufta, nuk kemi ...

Kriza e emigrantëve, CNN sjell historinë e shqiptarit nga Kosova: Europa të hapë dyert (FOTO-LAJM)

SOT - 19.09.2015

Përparim Rama, shqiptari nga Kosova është pjesë e një artikulli të CNN. Kjo e fundit sjell historinë e Ramës, i cili u detyrua të largohej nga Kosova.

Prishtina mohon pretendimet e Beogradit se kosovarët janë “kontrabanduar” si refugjatë sirianë

Lajmi.net - 19.09.2015

Zyrtarë të Qeverisë së Serbisë dhe mediat e këtij vendi, kanë raportuar ditëve të fundit se duke e shfrytëzuar kaosin e krijuar në kufirin Serbi-Hungari, shqiptarë nga Kosova po arrijnë të ...

ISIS apel refugjatëve: Kthehuni pas në tokën tuaj!

Top Channel - 19.09.2015

Vërshimi i emigrantëve drejt Europës ka vënë në lëvizje dhe makinërinë propagandistike të ...

CNN sjell kujtimet e dhimbshme të shqiptarit Përparim Rama

ikub - 19.09.2015

Në një kohë kur kriza e emigrantëve ndodhet në kulmin e saj dhe me mijëra përpiqen të kalojnë në Europë nëpërmjet Ballkanit, CNN sjell historinë e Përparim Ramës (në foto), shqiptarit nga Kosova i ...

ISIS-refugjatëve: Kthehuni në tokën tuaj

ikub - 19.09.2015

Fluksi i emigrantëve drejt Europës ka vënë në lëvizje edhe Shtetin Islamik. Pas publikimit në revistën e tij online “Dabiq” të fotos së vogëlushit trevjeçar Aylan të shtrirë pajetë në brigjet e ...

ISIS apel refugjatëve: Kthehuni pas në tokën tuaj!

Lajmi.net - 19.09.2015

Vërshimi i emigrantëve drejt Europës ka vënë në lëvizje dhe makinerinë propagandistike të ISIS-it. Pas publikimit në revistën e tij online “Dabiq” të fotos së vogëlushit trevjeçar Aylan të shtrirë ...

"Ndërgjegjësohen" ekstremistët e ISIS, thirrje refugjatëve: Kthehuni në tokën tuaj, këtu jetohet shumë mirë!

SOT - 19.09.2015

Vërshimi i emigrantëve drejt Europës ka vënë në lëvizje dhe makinerinë propagandistike të ISIS. Pas publikimit në revistën e tij online “Dabiq” të fotos së vogëlushit trevjeçar Aylan, të shtrirë ...

Çekia dhe Sllovakia paralajmërojnë padi kundër BE-së për refugjatët

Lajmi.net - 19.09.2015

Liderët e Republikës çeke dhe sllovake kanë dërguar një mesazh se do të padisin Bashkimin Evropian, në qoftë se ata ua imponojnë kuotat për refugjatët.

Slloveni: Refugjatët nisen këmbë për në Vjenë

Zhurnal - 19.09.2015

Slloveni: Refugjatët nisen këmbë për në Vjenë Lubljanë, 19 shtator- Në Slloveni në dy ditët e fundit kanë hyrë 1300 refugjatë, ndërsa një grup nëpërmes Mariborit janë nisur këmbë për në Vjenë.

Slloveni: Refugjatët nisen këmbë për në Vjenë

Lajmi.net - 19.09.2015

Në Slloveni në dy ditët e fundit kanë hyrë 1300 refugjatë, ndërsa një grup nëpërmes Mariborit janë nisur në këmbë për në Vjenë. Refugjatët kanë tentuar të hyjnë në këtë shtet përkundër ...

ISIS apel refugjatëve: Kthehuni pas në tokën tuaj!

Lajmeshqip - 19.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA ISIS apel refugjatëve: Kthehuni pas në tokën tuaj! Tronditëse, edhe një fëmijë sirian mbytet në det SHBA, Rusi: Bisedime derisa Moska dërgon aeroplanë luftarakë në Siri Der ...

Slloveni: Refugjatët nisen këmbë për në Vjenë

Lajm - 19.09.2015

Në Slloveni në dy ditët e fundit kanë hyrë 1300 refugjatë, ndërsa një grup nëpërmes Mariborit janë nisur këmbë për në Vjenë. Refugjatët kanë tentuar të hyjnë në këtë shtet përkundër paralajmërimeve ...

"BILD": Edhe Shqipëria do të marrë 75 mijë refugjatë sirianë

Lajm - 19.09.2015

Tingëllon disi paradoksal lajmi për ardhjen e 75 mijë refugjatëve sirian për t’u strehuar me azil në Shqipëri, pasi ne vetë po prodhojmë azilantë, por disa prej mediave prestigjioze botërore e ...

Historia e Përparim Ramës në CNN: Dikur refugjat nga Kosova, tash sipërmarrës i suksesshëm (Video)

Lajmi.net - 19.09.2015

Në momentin e krizës së madhe të emigracionit me të cilën po përballet këto kohë Evropa, CNN ka sjellë në vëmendje historinë e një emigranti nga Kosova dhe familjes së tij, të cilët për shkak të ...

Historia e emigrantit kosovar, Përparim Rama në CNN (VIDEO)

Lajm - 19.09.2015

Në momentin e krizës së madhe të emigracionit me të cilën po përballet këto kohë Europa, CNN ka sjellë në vëmendje historinë e nje emigranti nga Kosova dhe familjes së tij, të cilët për shkak të ...

Historia e Përparim Ramës në CNN: Dikur refugjat nga Kosova, tash sipërmarrës i suksesshëm (Video)

Lajmeshqip - 19.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Historia e Përparim Ramës në CNN: Dikur refugjat nga Kosova, tash sipërmarrës i suksesshëm (Video) Shqiptari vret vajzën dhe burrin e saj gjerman Tahiri: Nuk do të lejojmë ...

Refugjati kosovar rrëfen historinë për CNN, ja jeta e tij e vështirë dhe mesazhi drejtuar njerëzve në mbarë botën ...

SOT - 19.09.2015

Në momentin e krizës së madhe të emigracionit me të cilën po përballet këto kohë Evropa, CNN ka sjellë në vëmendje historinë e një emigranti nga Kosova dhe familjes së tij, të cilët për shkak të ...

Turqi: Përleshje në mes të refugjatëve dhe policisë (Foto)

Lajmi.net - 19.09.2015

Në qytetin Edirne të Turqisë ka ardhur deri te një konflikt në mes policisë dhe refugjatëve, të cilët qe gati një javë po rrinë aty që të shkojnë deri të kufiri me Greqinë.

Ronaldo dhe Reali takojnë refugjatin sirian të goditur nga kameramania

Portalb - 19.09.2015

Lajme lidhur me temën Nevoja për ndërtimin e një kampi për refugjatët në Maqedoni Tronditëse: Edhe një fëmijë sirian mbytet në det Kosovari rrëfehet për “The Washington Post”: Braktisa vendin tim si ...

​Fëmija-refugjat nga Siria para policëve turk në Edirne (Foto)

Lajmi.net - 19.09.2015

Një fëmijë-refugjat më pak se 1 vjeç, i veshur me pizhame ecë zhagas para kordonit të Policisë në Edirne, që kanë ngritur barrikadë në rrugë në mënyrë që refugjatët mos ta kalojnë kufirin që të ...

Turqi: Përleshje në mes të refugjatëve dhe policisë (Foto)

Lajm - 19.09.2015

Në qytetin Edirne të Turqisë ka ardhur deri te një konflikt në mes policisë dhe refugjatëve, të cilët qe gati një javë po rrinë aty që të shkojnë deri të kufiri me Greqinë.

Foto prekëse: Bebja refugjate, që zvarritet para kordonit policor!

Lajm - 19.09.2015

Një fëmijë-refugjat, më pak se një vjeç e i veshur me pizhame ecë, shkon zhag para kordonin të Policisë në Edirne, ku është ngritur një barrikadë në rrugë.

Fotoja që po bën xhiron e botës / "Bebja refugjat" pëpara kordonit policor

Albeu.com - 19.09.2015

Një bebe, që është fëmija e një refugjati shihet teksa ndodhet përpara kordonit të policisë. Ai ndodhet përpara policëve me skafandra në duar afër Edirnesë.

​Më shumë se 1 mijë refugjatë në “tokën e askujt”

Lajmi.net - 19.09.2015

Më shumë se 1 mijë refugjatë në “tokën e askujt” afër kalimit kufitar me Slloveninë te Bregan ende presin hyrjen në zonën e Shengenit. Të lodhur dhe të dërmuar, refugjatët të cilët pas hyrjes në ...

Porosia e sinqertë për botën, nga ish-refugjati shqiptar nga Kosova (Video)

Telegrafi - 19.09.2015

Në vitin 1999 mijëra kosovarë migruan me detyrim nga shtëpitë e tyre drejt Shqipërisë, nga lufta që po zhvillohej në vend. Mikra Krasniqi dhe familja e tij ishin përkrah refugjatëve të shumtë ...

Shqiptari nga Kosova rrëfehet për "The Washington Post": Braktisa vendin tim si sirianët (Video)

Botasot - 19.09.2015

Në vitin 1999 qindra mijëra refugjatë nga Kosova kanë lëshuar apo janë detyruar të lëshojnë shtëpitë e tyre. Mikra Krasniqi dhe familja e tij ishin në mesin e tyre.

“Europa të hapë dyert”, CNN sjell historinë e shqiptarit nga Kosova

Ora news - 19.09.2015

Në një kohë kur kriza e emigrantëve ndodhet në kulmin e saj dhe me mijëra përpiqen të kalojnë në Europë nëpërmjet Ballkanit, CNN sjell historinë e Përparim Ramës ( në foto ), shqiptarit nga Kosova i ...

CNN sjell kujtimet e dhimbshme të shqiptarit Përparim Rama

Botasot - 19.09.2015

Në një kohë kur kriza e emigrantëve ndodhet në kulmin e saj dhe me mijëra përpiqen të kalojnë në Europë nëpërmjet Ballkanit, CNN sjell historinë e Përparim Ramës (në foto), shqiptarit nga Kosova i ...

“Europa të hapë dyert”: CNN sjell historinë e shqiptarit nga Kosova

Mapo - 19.09.2015

“Europa të hapë dyert”: CNN sjell historinë e shqiptarit nga Kosova Postuar më: 19 Shtator 2015 11:05 Në një kohë kur kriza e emigrantëve ndodhet në kulmin e saj dhe me mijëra përpiqen të kalojnë në ...

CNN sjell kujtimet e dhimbshme të shqiptarit Përparim Rama

BalkanWeb - 19.09.2015

Në një kohë kur kriza e emigrantëve ndodhet në kulmin e saj dhe me mijëra përpiqen të kalojnë në Europë nëpërmjet Ballkanit, CNN sjell historinë e Përparim Ramës (në foto), shqiptarit nga Kosova i ...

ISIS apel emigrantëve

ABC News - 19.09.2015

Makina e propagandës xhihadiste është vënë sërish në lëvizje edhe për sa i përket situatës së emigrantëve. Pas publikimit në Dabik, të fotografisë së famshme të vogëlushit Ailan, të pajet në plazhin ...

Ronaldo dhe Reali takojnë refugjatin sirian të goditur nga kameramania

Telegrafi - 19.09.2015

Real Madridi vazhdon veprimet humane – pas ndihmës së madhe të shprehur ndaj refugjatëve sirianë – klubi mbretëror ka ftuar për një turne në qendrën stëvitore të klubit dhe në Bernabeu refugjatin që ...

ISIS apel refugjatëve: Kthehuni prapa në tokën tuaj!

Telegrafi - 19.09.2015

Vërshimi i emigrantëve drejt Europës ka vënë në lëvizje edhe makinërinë propagandistike të ISIS-it. Pas publikimit në revistën e tij online “Dabiq” të fotos së vogëlushit trevjeçar Aylan të shtrirë ...

“Il Giornale”: Turqia po përpiqet të fundosë Europën

ABC News - 19.09.2015

Shërbimet inteligjente parashikojnë që në 2016-ën vala e emigrantëve të vërshojë në europë, ku më shumë se 6 milionë prej tyre do të kalojnë nga Turqia.

ISIS apel refugjatëve: Po ku shkoni?! Këtu në kalifatin islamik jetohet shumë mirë

BalkanWeb - 19.09.2015

Vërshimi i emigrantëve drejt Europës ka vënë në lëvizje edhe makinërinë propagandistike të ISIS-it. Pas publikimit në revistën e tij online “Dabic” të fotos së vogëlushit trevjeçar Aylan të shtrirë ...

BILD: Edhe Shqipëria do të marrë 75 mijë refugjatë sirianë

Botasot - 19.09.2015

Tingëllon disi paradoksal lajmi për ardhjen e 75 mijë refugjatëve sirian për t’u strehuar me azil në Shqipëri, pasi ne vetë po prodhojmë azilantë, por disa prej mediave prestigjioze botërore e ...

Slloveni: Refugjatët nisen këmbë për në Vjenë

Botasot - 19.09.2015

Në Slloveni në dy ditët e fundit kanë hyrë 1300 refugjatë, ndërsa një grup nëpërmes Mariborit janë nisur këmbë për në Vjenë. Refugjatët kanë tentuar të hyjnë në këtë shtet përkundër paralajmërimeve ...

Nga Sllovenia, refugjatët nisen këmbë për në Vjenë

Telegrafi - 19.09.2015

Në Slloveni në dy ditët e fundit kanë hyrë 1300 refugjatë, ndërsa një grup nëpërmes Mariborit janë nisur këmbë për në Vjenë. Refugjatët kanë tentuar të hyjnë në këtë shtet, përkundër paralajmërimeve ...

Spekulimi: Edhe Shqipëria do të marrë 75 mijë refugjatë sirianë?

Mapo - 19.09.2015

Spekulimi: Edhe Shqipëria do të marrë 75 mijë refugjatë sirianë? Postuar më: 19 Shtator 2015 16:09 Tingëllon disi paradoksal lajmi për ardhjen e 75 mijë refugjatëve sirian për t’u strehuar me azil në ...

Historia e shqiptarit nga Kosova në CNN, Përparim Rama: Si kërkova azil në Britaninë e Madhe (Video)

Botasot - 19.09.2015

Në momentin e krizës së madhe të emigracionit me të cilën po përballet këto kohë Europa, CNN ka sjellë në vëmendje historinë e nje emigranti nga Kosova dhe familjes së tij, të cilët për shkak të ...

Historia e Përparim Ramës në CNN: Dikur refugjat nga Kosova, tash sipërmarrës i suksesshëm (Video)

Telegrafi - 19.09.2015

Në momentin e krizës së madhe të emigracionit me të cilën po përballet këto kohë Evropa, CNN ka sjellë në vëmendje historinë e një emigranti nga Kosova dhe familjes së tij, të cilët për shkak të ...

Në Turqi, refugjatët përleshen me Policinë

Botasot - 19.09.2015

Në qytetin Edirne të Turqisë ka ardhur deri te një konflikt në mes policisë dhe refugjatëve, të cilët qe gati një javë po rrinë aty që të shkojnë deri të kufiri me Greqinë.

Në Turqi refugjatët përleshen me Policisë

Telegrafi - 19.09.2015

Në qytetin Edirne të Turqisë ka ardhur deri te një konflikt në mes Policisë dhe refugjatëve, të cilët që gati një javë po rrinë aty që të shkojnë deri të kufiri me Greqinë.

Fëmija-refugjat nga Siria para policëve turk në Edirne

Botasot - 19.09.2015

Një fëmijë-refugjat më pak se 1 vjeç, i veshur me pizhame ecë zhagas para kordonin të Policisë në Edirne që kanë ngritur barrikadë në rrugë në mënyrë që refugjatët mos ta kalojnë kufirin që të ...

Foto prekëse: Bebja refugjate, që zvarritet para kordonit policor!

Telegrafi - 19.09.2015

Një fëmijë-refugjat, më pak se një vjeç e i veshur me pizhame ecë, shkon zhag para kordonin të Policisë në Edirne, ku është ngritur një barrikadë në rrugë.

​Refugjati pastron vendin ku kanë qëndruar

Botasot - 19.09.2015

Në kufirin kroato- slloven në kalimin kufitar Harmica mes qindra refugjatëve në ' tokën e askujt ' është mbërthyer edhe irakiani Abb al- Karim Abdaladid .

Refugjati që është profesor i fizikës, pastron vendin ku kanë qëndruar

Telegrafi - 19.09.2015

Në kufirin kroato- slloven në kalimin kufitar Harmica, mes qindra refugjatëve në “tokën e askujt”, është mbërthyer edhe irakiani Abb al- Karim Abdaladid .

FOTOLAJM/Prekëse! Bebja refugjat “sfidon” kordonin policor!

BalkanWeb - 19.09.2015

TURQI- Fotoja e një fëmijë refugjat, më pak se një vjeç, i veshur me pizhame që ecën këmba dorës para kordonit të Policisë në Edirne te Turqisë, ku është ngritur një barrikadë në rrugë, po bën xhiron ...

​Më shumë se 1 mijë refugjatë në “tokën e askujt”

Botasot - 19.09.2015

Më shumë se 1 mijë refugjatë në “tokën e askujt” afër kalimit kufitar me Slloveninë te Bregan ende presin hyrjen në zonën e Shengenit Të lodhur dhe të dërmuar, refugjatët të cilët pas hyrjes në ...

Slloveni: Me gaz lotësjellës kundër refugjatëve

InfoGlobi - 19.09.2015

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

CNN sjell kujtimet e dhimbshme të shqiptarit Përparim Rama për të sensibilizuar Europën

Gazeta Tema - 19.09.2015

Në një kohë kur kriza e emigrantëve ndodhet në kulmin e saj dhe me mijëra përpiqen të kalojnë në Europë nëpërmjet Ballkanit, CNN sjell historinë e Përparim Ramës ( në foto ), shqiptarit nga Kosova i ...

CNN sjell kujtimet e dhimbshme të shqiptarit Përparim Rama

Java News - 19.09.2015

Në një kohë kur kriza e emigrantëve ndodhet në kulmin e saj dhe me mijëra përpiqen të kalojnë në Europë nëpërmjet Ballkanit, CNN sjell historinë e Përparim Ramës (në foto), shqiptarit nga Kosova i ...

Turqia do të fundosë Europën!

Gazeta Tema - 19.09.2015

Gian Micalessin* Shërbimet inteligjente parashikojnë që në vitin e ri një “cunami” me emigrantë të vërshojë në Europë. Më shumë se 6 milionë refugjatë pritet të kalojnë nga Turqia për në Europë.

ISIS apel refugjatëve: Kthehuni pas në tokën tuaj!

Gazeta Dita - 19.09.2015

Vërshimi i emigrantëve drejt Europës ka vënë në lëvizje dhe makinërinë propagandistike të ISIS-it. Pas publikimit në revistën e tij online “Dabiq” të fotos së vogëlushit trevjeçar Aylan të shtrirë ...

“Bild” dhe “The Daily Tepegraph”: Shqipëria do të pranojë 75 mijë refugjatë sirianë

Gazeta Dita - 19.09.2015

Sipas gjermanes “Bild” dhe anglezes “The Daily Tepegraph”, qeveria shqiptare po dakordësohet me Bashkimin Europian për të strehuar në Shqipëri të paktën 75 mijë refugjatë sirianë.

ISIS apel refugjatëve: Kthehuni pas në tokën tuaj!

Republika - 19.09.2015

Një nga filmimet, ku besohet të flasë vetë lideri i Shtetit Islamik, Al Bagdadi, i drejtohet të gjithë refugjatëve në “tokat e koalicionit të krishterë” dhe përshkruan odisenë e atyre që trokasin në ...

Kriza e refugjatëve dhe përgjegjësit SHBA-Angli-BE

SOT - 18.09.2015

Nga Pirro PRIFTI Ka disa javë e muaj që vala e heshtur e refugjatëve që mbërrijnë nga Siria, por edhe Afrika e Veriut dhe vendet arabe ka goditur rëndë vendet e Bashkimit Europian, por edhe vendet ...

Refugjatët: karvane për në Kroaci

DW - 18.09.2015

Që kur kufiri hungarez është mbyllur, autoritetet serbe i dërgojnë refugjatët në drejtim të Kroacisë. Tri kilometrat e fundit refugjatët duhet t'i bëjnë në këmbë.

Ekonomia gjermane do të shënojë rritje për shkak të refugjatëve

Idividi - 18.09.2015

Berlin, 17 shtator, 2015 (MIA) - Ekonomia gjermane do të marrë një nxitje të konsoderueshme për rritje në disa vitet e ardhshme për shkak të qindra mijëra refugjatëve që arrijnë në vend, njoftoi ...

Islamistët radikalë në Gjermani rekrutojnë refugjatë

Idividi - 18.09.2015

Berlin, 18 shtator 2015 (MIA) - Kryetari i Zyrës federale gjermane për mbrojtjen e Kushtetutës, Hans Georg Masen paralajmëroi se islamistët radikalë, salafistë po përpiqen të rekrutojnë myslimanë në ...

Bullgaria sistemon 1.000 ushtarë në kufirin me Turqinë

Idividi - 18.09.2015

Sofje, 17 shtator 2015 (MIA) - Bullgaria sot filloi me sistemimin e 1.000 ushtarëve në kufirin me Turqinë për shkak të situatës së ndërlikuar me fluksin e rritur të refugjatëve, njoftoi Ministria e ...

E tmerrshme: Fotoreporteri kroat rrahë një refugjat shqiptar (VIDEO)

Lajm - 18.09.2015

Refugjati, i cili kishte qenë gjysmë i zhveshur, para hotelit ku kanë qenë të vendosur azilkërkuesit e tjerë, ka filluar të bërtasë: “Të gjithëve do t`ju vrasë”! Në videon shokuese mund të shihet se ...

Integrimi detyrë herkuliane

Lajm - 18.09.2015

VERICA SPASOVSKA Fakti që shumica e refugjatëve vijnë nga vende islamike, nuk është domosdoshmërisht një pengesë për integrimin e tyre në shoqërinë gjermane.

Parlamenti do votojë për gjendjen e jashtëzakonshme në kufijtë e saj shkaku i refugjatëve

Lajm - 18.09.2015

Gjatë ditës së Premte deputetët e Republikës së Maqedonisë do votojnë për dekretin e presidentit, i cili shpalli një muaj gjendje të jashtëzakonshme në kufirin jugor dhe verior, për shkak të fluksit ...

U realizua raundi i njëzet nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian”

Zhurnal - 18.09.2015

U realizua raundi i njëzet nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian” Gostivar, 18 shtator- Me datën 16 shtator të këtij viti u realizua edhe raundi i njëzet nga projekti “Gostivari për ...

Shikoni fotoreporterin kroat si rrahë një refugjat shqiptar (VIDEO)

Almakos - 18.09.2015

Refugjati, i cili kishte qenë gjysmë i zhveshur, para hotelit ku kanë qenë të vendosur azilkërkuesit e tjerë, ka filluar të bërtasë: “Të gjithëve do t`ju vrasë”! Në videon shokuese mund të shihet se ...

Gjevgjeli: Ulet ndjeshëm numri i refugjatëve

Lajm - 18.09.2015

Numri i refugjatëve që kalojnë përmes Maqedonisë ka rënë ndjeshëm në 2500-3000 të tillë gjatë ditës, për dallim që para një jave mesatarisht ishte 600.

Shanset e refugjatëve në tregun e punës

DW - 18.09.2015

Gjermanët janë duke treguar solidaritet të madh me refugjatët. Por sfidat më të mëdha do të vijnë më vonë, sepse qindra mijëra refugjatë duhet të integrohen në shoqëri dhe në tregun e punës.

Nuk ka para për anëtaret e BE-së të cilat nuk janë solidare me refugjatët

Idividi - 18.09.2015

Berlin, 18 shtator 2015 (MIA) - Vendet të cilat nuk e ndajnë solidaritetin si vlerë evropiane nuk mund të konsiderojnë në paratë evropiane, paralajmëroi ministri gjerman i Ekonomisë Zigmar Gabriel në ...

Kriza e refugjatëve njëra nga temat kryesore të Konferencës ndërkombëtare për siguri në Ohër

Idividi - 18.09.2015

Ohër, 18 shtator 2015 (MIA) - Aspektet e sigurisë së krizës aktuale të refugjatëve në rajon pa mëdyshje do të jetë çështha qendrore që do të përpunohet në konferencën dyditore të quajtur "Paradigma ...

Top 5 fotot më prekëse të refugjatëve (FOTO LAJM)

Albeu.com - 18.09.2015

Kriza e refugjatëve është kryefjala e ditës në Europë prej disa javësh. Ngjarjet e rënda që kanë ndodhur gjatë kalvarit të tyre kanë bërë që shumë njerëz dhe qeveri ta kthejnë kokën edhe nga ata.

Barcelona, ide fantastike në ndihmë të refugjatëve (VIDEO)

Lajmi.net - 18.09.2015

Barcelona do të shesë fanellat e tyre dhe gjithë fitimet do ti dorëzohen refugjatëve. Përveç kësaj ata kanë hapur një faqe online për ti ndihmuar atyre nëpërmjet www.fcbarcelona.cat/fcbrefugiats dhe ...

Trajanov po kërkon transport ajror të refugjatëve

Zhurnal - 18.09.2015

Trajanov po kërkon transport ajror të refugjatëve Shkup, 18 shtator- Në seancën e sotme të Parlamentit të Republikës së Maqedonisë në të cilën diskutohej për krizën e refugjatëve, Pavle Trajanov, ...

Deputetët do të votojnë për vazhdimin e gjendjes së krizës me refugjatët

Zhurnal - 18.09.2015

Deputetët do të votojnë për vazhdimin e gjendjes së krizës me refugjatët Shkup, 18 shtator - Komisioni Parlamentar për mbrojtje dhe siguri në seancën e sotme e miratoi propozim vendimin për lejimin e ...

Trajanov po kërkon transport ajror të refugjatëve

Lajm - 18.09.2015

Në seancën e sotme të Parlamentit të Republikës së Maqedonisë në të cilën diskutohej për krizën e refugjatëve, Pavle Trajanov, kryetar i Lidhjes demokratike dhe deputet, duke biseduar për nevojën e ...

Deputetët do të votojnë për vazhdimin e gjendjes së krizës me refugjatët

Lajm - 18.09.2015

Komisioni Parlamentar për mbrojtje dhe siguri në seancën e sotme e miratoi propozim vendimin për lejimin e vazhdimit të afatit për ekzistimin e gjendjes së krizës për shkak të rritjes së numrit të ...

Gazetari amerikan ndërpret transmetimin “live” kur refugjatja shtatzëne bie në tokë (Video)

Lajmi.net - 18.09.2015

Gazetari Richard Engel ishte duke transmetuar drejtpërsëdrejti kur një refugjate e cila ishte shtatzënë, ra pikërisht para këmbëve të tij. Sipas Huffingtonpost, korrespodenti i NBC News, Engel u bë ...

Turqia paralajmëroi se nuk do të lëshojë refugjatë drejt kufirit me Greqinë

Idividi - 18.09.2015

Ankara, 18 shtator 2015 (MIA) - Autoritetet lokale në qytetin kufitar turk Edrene sot kumtuan se refugjatëve nga Siria dhe vendet e tjera nga Lindja e Afërt nuk do t'i lejojnë të kalojnë përmes ...

Gazetari amerikan ndërpret transmetimin “live” kur refugjatja shtatzëne bie në tokë (Video)

Lajm - 18.09.2015

Gazetari Richard Engel ishte duke transmetuar drejtpërsëdrejti kur një refugjate e cila ishte shtatzënë, ra pikërisht para këmbëve të tij. Sipas Huffingtonpost, korrespodenti i NBC News, Engel u bë ...

Rrëfimi i refugjatëve: Ikim nga lufta, nuk kemi alternativë tjetër

Portalb - 18.09.2015

Lajme lidhur me temën Kroacia vendos mbylljen e vendkalimeve kufitare me Serbinë Google bën thirrje për donacione për refugjatët Maqedoni, shteti krijon krizë artificiale të refugjatëve Gjatë ditëve ...

Momenti kur kryebashkiaku francez i thotë refugjatit sirian: Nuk je i mirëpritur (Video)

Lajmi.net - 18.09.2015

Një kryebashkiak në Francë ka shkaktuar zemërim në vendin e tij, pasi u filmua duke i thënë një refugjati sirian se nuk është i mirëpritur në vendin e tij.

Maqedoni, Parlamenti shpalli situatë krize deri në qershor të vitit 2016

Portalb - 18.09.2015

Lajme lidhur me temën Rrëfimi i refugjatëve: Ikim nga lufta, nuk kemi alternativë tjetër Kroacia vendos mbylljen e vendkalimeve kufitare me Serbinë Google bën thirrje për donacione për refugjatët ...

Barcelona starton një fushatë për refugjatët – VIDEO

Shqipmedia - 18.09.2015

Skuadra spanjolle Barcelona ka krijuar një fushatë ndihmëse për refugjatët sirian. Barcelona do të bashkohet në listën e shumë klubeve që po i ndihmojnë refugjatëve.

Maqedoni, situatë krize deri në qershor të vitit 2016

Zhurnal - 18.09.2015

Maqedoni, situatë krize deri në qershor të vitit 2016 Shkup, 18 shtator - Gjendja e krizës në kufirin jugor për shkak të valës së shtuar të hyrjes dhe tranzitimit të refugjatëve nëpër territorin e ...

Maqedoni, situatë krize deri në qershor të vitit 2016

Lajm - 18.09.2015

Gjendja e krizës në kufirin jugor për shkak të valës së shtuar të hyrjes dhe tranzitimit të refugjatëve nëpër territorin e Republikës së Maqedonisë vazhdohet deri më 15 qershor të vitit 2016.

Maqedoni, Parlamenti shpalli situatë krize deri në qershor të vitit 2016

Almakos - 18.09.2015

Afati për ekzistimin e gjendjes së krizës në kufirin jugor për shkak të valës së shtuar të hyrjes dhe tranzitimit të refugjatëve nëpër territorin e Republikës së Maqedonisë vazhdohet deri më 15 ...

Policia e Sllovenisë gazlotsjellës për refugjatët

Lajm - 18.09.2015

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

​Policia e Sllovenisë gazlotsjellës për refugjatët

Lajmi.net - 18.09.2015

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

Policia sllovene gaz lotsjellës mbi refugjatët

Albeu.com - 18.09.2015

Gazeta më e madhe kroate “Veçernji List” shkruan se policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate .

Refugjatët: Karvane për në Kroaci

Botasot - 18.09.2015

Që kur kufiri hungarez është mbyllur, autoritetet serbe i dërgojnë refugjatët në drejtim të Kroacisë. Tri kilometrat e fundit refugjatët duhet t'i bëjnë në këmbë.

Parlamenti do votojë për gjendjen e jashtëzakonshme në kufijtë e saj shkaku i refugjatëve

Botasot - 18.09.2015

Gjatë ditës së Premte deputetët e Republikës së Maqedonisë do votojnë për dekretin e presidentit, i cili shpalli një muaj gjendje të jashtëzakonshme në kufirin jugor dhe verior, për shkak të fluksit ...

Gjevgjeli: Ulet ndjeshëm numri i refugjatëve

Botasot - 18.09.2015

Numri i refugjatëve që kalojnë përmes Maqedonisë ka rënë ndjeshëm në 2500-3000 të tillë gjatë ditës, për dallim që para një jave mesatarisht ishte 600.

Pesë foto me pamje të gëzueshme të krizës së refugjatëve [foto]

Koha.net - 18.09.2015

Skenat me refugjatët nga Lindja e Mesme zor të kenë lënë kënd indiferent. Por ndër pamjet që kanë bërë xhiron e botës për mesazhin që transmetonin se kjo botë megjithatë ka njerëz të mirë, pesë janë ...

Turqia ka shpenzuar 7.6 miliardë dollarë për refugjatët sirianë

Botasot - 18.09.2015

Vendi turk është duke mikpritur numrin më të madh të refugjatëve në Botë, ku vetëm sirianët përbëjnë 2.2 milion banorë. “Kjo i ka kushtuar Turqisë 7.6 miliardë dollarë shpenzime,” tha mes tjerash ...

Pse refugjatët degdisen nga Turqia?

Botasot - 18.09.2015

Refugjatët sirianë po largohen dita ditës më tepër nga Turqia dhe sigurisht kjo ka një arsye. Sipas shumë refugjatëve në Turqi ata janë të sigurtë, mirëpo nuk kanë të ardhme.

Barcelona, ide fantastike në ndihmë të refugjatëve (Video)

Botasot - 18.09.2015

Barcelona do të shesë fanellat e tyre dhe gjithë fitimet do ti dorëzohen refugjatëve. Përveç kësaj ata kanë hapur një faqe online për ti ndihmuar atyre nëpërmjet www.fcbarcelona.cat/fcbrefugiats dhe ...

Trajanov po kërkon transport ajror të refugjatëve

Botasot - 18.09.2015

Në seancën e sotme të Parlamentit të Republikës së Maqedonisë në të cilën diskutohej për krizën e refugjatëve, Pavle Trajanov, kryetar i Lidhjes demokratike dhe deputet, duke biseduar për nevojën e ...

Deputetët do të votojnë për vazhdimin e gjendjes së krizës me refugjatët

Botasot - 18.09.2015

Komisioni Parlamentar për mbrojtje dhe siguri në seancën e sotme e miratoi propozim vendimin për lejimin e vazhdimit të afatit për ekzistimin e gjendjes së krizës për shkak të rritjes së numrit të ...

Fotot: Në Preshevë u fsheh edhe terroristi i Shi’it Militia

Mapo - 18.09.2015

Fotot: Në Preshevë u fsheh edhe terroristi i Shi’it Militia Postuar më: 18 Shtator 2015 17:02 ​Në rrjetet sociale po qarkullon një fotografi e një refugjati i cili është paraqitur si refugjat nga ...

Gazetari amerikan ndërpret transmetimin “live” kur refugjatja shtatzënë bie në tokë (Video)

Botasot - 18.09.2015

Gazetari Richard Engel ishte duke transmetuar drejtpërsëdrejti kur një refugjate e cila ishte shtatzënë, ra pikërisht para këmbëve të tij. Sipas Huffingtonpost, korrespodenti i NBC News, Engel u bë ...

​Bosnja: Do t’i pranojmë 5 mijë refugjatë dhe do ta mbyllim kufirin

Botasot - 18.09.2015

Bosnja dhe Hercegovina ka mundësi për 5 mijë refugjatë e pas kësaj do të mbyllë kufijtë sikurse fqinjët, ka thënë ministri për Siguri Dragan Mektiq. Ai ka shtuar se Bosnja është e gatshme të jetë ...

​Policia e Sllovenisë gaz lotsjellës për refugjatët

Botasot - 18.09.2015

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

Edhe Sllovenia i pret me lotsjellës sirianët

Koha.net - 18.09.2015

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

Policia e Sllovenisë hedh gaz lotsjellës tek refugjatët: Lëndohen 10 persona!

Telegrafi - 18.09.2015

Policia sllovene ka dërguar përforcime te kalimi kufitar Harmica, pasi që refugjatët kanë arritur ta kalojnë kufirin nga ana kroate, shkruan Veçernji List e Kroacisë.

Porosia e sinqertë e ish refugjatit kosovar për botën [video]

Koha.net - 18.09.2015

Në vitin 1999 mijëra kosovarë migruan me detyrim nga shtëpitë e tyre drejt Shqipërisë nga lufta që po zhvillohej në vend. Mikra Krasniqi dhe familja e tij ishin përkrah refugjatëve të shumtë kosovarë.

Kudo egoizma kombëtare

InfoGlobi - 18.09.2015

Mijëra refugjatë lëvizin përmes Europës. BE-ja nuk ka asnjë koncept, anëtarët e saj janë të përçarë. Një zhvillim, që e zgjon Europën vetëm atëherë kur ekonomia vuan, mendon Felix Steiner.

Kriza e “refugjatëve” do të ndryshojë Evropën

Tetova Sot - 18.09.2015

Nga Aurel Dasareti , USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ( dasaretiaurel@yahoo.com.au ) OKB: “Migracioni është një nga problemet më të mëdha të botës dhe çon në tensione etnike dhe fetare.

Turqia ka shpenzuar 7.6 miliardë dollarë për refugjatët sirianë

Tetova Sot - 18.09.2015

Vendi turk është duke mikpritur numrin më të madh të refugjatëve në Botë, ku vetëm sirianët përbëjnë 2.2 milion banorë. “Kjo i ka kushtuar Turqisë 7.6 miliardë dollarë shpenzime,” tha mes tjerash ...

Islamizohet Gjermania! 200 xhami të reja financohen nga Arabia Saudite

Gazeta Tema - 18.09.2015

Hipokrizia e Arabisë Saudite, nuk pret asnjë refugjat por ndërton qindra xhami të reja në Gjermani. “Nga një xhami për çdo refugjat”, thonë autoritetet saudite.

Gazetari amerikan ndërpret transmetimin “live” kur refugjatja shtatzëne bie në tokë (Video)

Tetova Sot - 18.09.2015

Gazetari Richard Engel ishte duke transmetuar drejtpërsëdrejti kur një refugjate e cila ishte shtatzënë, ra pikërisht para këmbëve të tij. Sipas Huffingtonpost, korrespodenti i NBC News, Engel u bë ...

“Gjermania është një vend i mirë, punohet vetëm pesë apo gjashtë orë në ditë” (VIDEO)

Tetova Sot - 18.09.2015

Për shumicën e refugjatëve, Gjermania është qëllimi i udhëtimit të rrezikshëm, gjatë një reportazhi televiziv H24 në lidhje me pritjet e emigrantëve, që duan paqen dhe sigurinë, si dhe duke shpresuar ...

Shanset e refugjatëve në tregun e punës

InfoGlobi - 18.09.2015

Shkruan: Christioph Ricking Gjermanët janë duke treguar solidaritet të madh me refugjatët. Por sfidat më të mëdha do të vijnë më vonë, sepse qindra mijëra refugjatë duhet të integrohen në shoqëri dhe ...

Gjevgjeli: Ulet ndjeshëm numri i refugjatëve

Republika - 18.09.2015

Numri i refugjatëve që kalojnë përmes Maqedonisë ka rënë ndjeshëm në 2500-3000 të tillë gjatë ditës, për dallim që para një jave mesatarisht ishte 600.

Gazetari amerikan ndërpret transmetimin “live” kur refugjatja shtatzënë bie në tokë (Video)

Republika - 18.09.2015

Gazetari Richard Engel ishte duke transmetuar drejtpërsëdrejti kur një refugjate e cila ishte shtatzënë, ra pikërisht para këmbëve të tij. Sipas Huffingtonpost, korrespodenti i NBC News, Engel u bë ...

Fluksi i emigrantëve, u vazhdua afati për gjendjen e krizës në kufirin jugor

Republika - 18.09.2015

­ Afati për ekzistimin e gjendjes së krizës në kufirin jugor për shkak të valës së shtuar të hyrjes dhe tranzitimit të migrantëve nëpër territorin e Republikës së Maqedonisë vazhdohet deri më 15 ...

Momenti kur kryebashkiaku francez i thotë refugjatit sirian: Nuk je i mirëpritur

Republika - 18.09.2015

Një kryebashkiak në Francë ka shkaktuar zemërim në vendin e tij, pasi u filmua duke i thënë një refugjati sirian se nuk është i mirëpritur në vendin e tij.

Qendra Kulturore Shqiptare në Vjenë me aksion për grumbullimin e kurbanëve për nevojtarët

Radio Vala - 18.09.2015

Vjenë me 18 shtator 2015 Pas aktivitetit për grumbullimin dhe shpërndarjen e ndihmave humanitare për refugjatët sirian në kufirin Serbi – Hungari, Qendra Kulturore Shqiptare Wien në Vjenë të Austrisë ...

Google ofron 5.5 milion $ ndihma për krizën e refugjatëve

ikub - 17.09.2015

Kompania Google tha se do të dhurojë 5.5 milion dollar, për të ndihmuar refugjatët, sidomos ato sirianë. Paratë e dhuruara do të shpërndahen në katër organizatat globale jofitimprurëse: Ëithout ...

Google do të ofrojë 5.5 milion dollar në ndihmë të krizës së refugjatëve

Zhurnal - 17.09.2015

Google do të ofrojë 5.5 milion dollar në ndihmë të krizës së refugjatëve Google po përpiqet të inkurajojë njerëzit të dhurojnë për të ndihmuar emigrantët dhe refugjatët në të gjithë botën e ...

Google grumbullon dhe ndan donacione për refugjatët

Idividi - 17.09.2015

Uashington, 17 shtator 2015 (MIA) - Evropa, Afrika e Veriut dhe Lindja e Afërt, janë duke u ballafaquar me një valë refugjatësh e që mund të shndërrohet në krizë të madhe humanitare, ndërsa ...

Franca do të ndajë 600 milionë euro për pranimin e refugjatëve

Idividi - 17.09.2015

Paris, 16 shtator 2015 (MIA) - Sekretari shtetëror për buxhet në Qeverinë franceze, Kristian Eker deklaroi se për pranimin e refugjatëve Franca në vitin 2016 do të ndajë 600 milionë euro, lajmëroi ...

Londra në ditët e ardhshme i pret refugjatët e parë sirianë

Idividi - 17.09.2015

Londër, 16 shtator 2015 (MIA) - Grupi i parë i refugjatëve sirianë duhet të arrijë në Britaninë e Madhe gjatë ditëve të ardhshme, deklaroi sot ministrja britanike e Punëve të Brendshme, Tereza Mej.

"Katimerini": Rrezik nga valë e re refugjatësh në kufirin greko-turk

Idividi - 17.09.2015

Athinë, 16 shtator 2015 (MIA) - Një pjesë e kufirit tokësor ndërmjet Greqisë dhe Turqisë në rajonin verior grek Evros ekziston rreziku të shndërrohet në destinacion të ri për hyrje të refugjatëve dhe ...

Erdogan: Kriza me refugjatë mund të zgjidhet vetëm me përfundim të luftës në Siri

Idividi - 17.09.2015

Ankara, 16 shtator 2015 (MIA) - Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan sot vlerësoi se dhënia fund e luftës në Siri është zgjidhja e vetme për krizën aktuale të refugjatëve dhe ndërprerjen e fluksit të ...

“Refugee Air”, linjë ajrore për migrantët

LajmiFundit - 17.09.2015

N jë grup i migrantëve dhe miqve iranianë e kanë shpallur një projekt ambicioz për ta krijuar një transport ajror të financuar nga njerëzit e zakonshëm, nga territoret e trazuara në gjithë Mesdheun ...

Kryebashkiaku francez, refugjatëve sirian: Nuk jeni të mirëpritur (Video)

Lajmi.net - 17.09.2015

Derisa Evropa po vazhdon të përballet me krizën më të keqe të refugjatëve që nga Lufta e Dytë Botërore, një politikan francez ekstremist i të djathtës është filmuar duke ndërhyrë me një përcjellje të ...

Google grumbullon dhe ndan donacione për refugjatët

Shqipmedia - 17.09.2015

Evropa, Afrika e Veriut dhe Lindja e Afërt, janë duke u ballafaquar me një valë refugjatësh e që mund të shndërrohet në krizë të madhe humanitare, ndërsa vlerësohet se kjo krizë është kriza më ...

Pa punë nuk ka integrim

DW - 17.09.2015

Nuk është hera e parë që emigrantët vijnë në numër të madh në Gjermani. Jo gjithmonë integrimi i tyre ka pasur sukses. Pse është kështu, shpjegon Franziska Woellert nga Instituti i Berlinit për ...

Google, 5 milionë euro për të ndihmuar refugjatët

Top Channel - 17.09.2015

Google do të dhurojë 5 milionë euro për të ndihmuar refugjatët në Europë. Lajmi bëhet i ditur nga departamenti i bamirësisë në Google, që javën e kaluar kishte bërë të ditur një fond prej 1.1 milionë ...

Google bën thirrje për donacione për refugjatët

Portalb - 17.09.2015

Lajme lidhur me temën Maqedoni, shteti krijon krizë artificiale të refugjatëve Gjatë ditëve në vijim pritet që në kufirin jugor të Maqedonisë të kalojnë 23 mijë refugjatë Intervistë prekëse: Lutjet e ...

Kryebashkiaku francez, refugjatëve sirian: Nuk jeni të mirëpritur

Lajmeshqip - 17.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kryebashkiaku francez, refugjatëve sirian: Nuk jeni të mirëpritur Arrestohet plaçkitësi më i madh i bankave në Kanada Eksperti shqiptar në grupin hetimor kundër Assadit Një ...

Integrimi i vështirë i emigrantëve në Gjermani

Top Channel - 17.09.2015

Nuk është hera e parë që Gjermania përballet me flukse refugjatësh, por koha tregon se integrimi i tyre në shoqërinë e vendit ka qenë një sfidë e vërtetë.

Mërgimtarët shqiptarë në Austri, ndihmojnë refugjatët që gjenden në kufirin Serbi-Hungari

Lajm - 17.09.2015

Qendra Kulturore Shqipëtare (QKSH) që gjendet në Vjenë të austrisë në bashkëpunim me Xhamin e Hollabrunit shpërndau ndihma ushqimore dhe të veshmbathjes për refugjatët sirian që ndodhen në kufirin ...

Refugjati po kërcënon me hedhje nga një ndërtesë (Video live)

Lajmi.net - 17.09.2015

Një azilkërkues irakian po kërcënon se do të hidhet nga një ndërtesë jashtë Qendrës së Regjistrimit refugjat në Berlin. Sipas mediave atje, ai u ankua se ai ka qenë në pritje për t’u regjistruar për ...

Brenda 24 orësh janë regjistruar 1871 refugjatë

Lajm - 17.09.2015

Ministria e Punëve të Brendshmë në Maqedoni ka deklaruar se brenda 24 orëve në Maqedoni kanë hyrë 1871 refugjatë, prej të cilëve 1273 burra, 188 gra, 334 fëmijë dhe 76 fëmijë pa prindër.

Azilanti nga Kosova përzihet me refugjatë, sulmon gazetarët në Kroaci (Foto)

Lajmi.net - 17.09.2015

Një azilant nga Kosova është futur në turmën e refugjatëve sirianë të cilët janë strehuar në hotelin “Porin” në afërsi të kryeqytetit kroat, Zagreb, raporton JutarnjiList.

Azilanti nga Kosova sulmon gazetarët në Zagreb (FOTO LAJM)

Albeu.com - 17.09.2015

Një azilant nga Kosova është futur në turmën e refugjatëve sirianë, të cilët janë strehuar në hotelin "Porin" në afërsi të kryeqytetit kroat, Zagreb , raporton "JutarnjiList".

Refugjati kërcënon se do të hidhet nga një ndërtesë (Video live)

Lajm - 17.09.2015

Një azilkërkues irakian po kërcënon se do të hidhet nga një ndërtesë jashtë Qendrës së Regjistrimit refugjat në ...

Emigrantët mes shpresës dhe vdekjes

Portalb - 17.09.2015

Qemal Stafa Pranvera arabe, mund të llogaritet si primati i konflikteve që lindën në Afrikën veriore, duke u zhvendosur më pas në Lindjen e Mesme. Qëllimi kryesor ishte demokratizimi i shteteve që ...

​Azilanti nga Kosova përzihet me refugjatë, sulmon gazetarët në Kroaci (Foto)

Lajm - 17.09.2015

Një azilant nga Kosova është futur në turmën e refugjatëve sirianë të cilët janë strehuar në hotelin “Porin” në afërsi të kryeqytetit kroat, Zagreb, raporton JutarnjiList.

Protestojnë refugjatët sirianë: Nuk dëshirojmë të qëndrojmë në Kroaci (Foto/Video)

Lajmi.net - 17.09.2015

Rreth 500 refugjatë që aktualisht janë të vendosur në hotelin “Porin” në Dugave të Zagrebit, kanë filluar të protestojnë për shkak se nuk duan të qëndrojnë në Kroaci, shkruan index.hr.

Koment: kudo egoizma kombëtare

DW - 17.09.2015

Mijëra refugjatë lëvizin përmes Europës. BE-ja nuk ka asnjë koncept, anëtarët e saj janë të përçarë. Një zhvillim, që e zgjon Europën vetëm atëherë kur ekonomia vuan, mendon Felix Steiner.

Kroacia bllokon emigrantët, Maqedonia dhe Serbia "senduiç"

Zhurnal - 17.09.2015

Kroacia bllokon emigrantët, Maqedonia dhe Serbia "senduiç" Shkup, 17 shtator - Agjencia AP raporton se Grabar Kitaroviq është takuar me shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë kroate, Drago ...

Shqiptarët e Preshevës vazhdojnë të ndihmojnë refugjatët sirianë

Telegrafi - 17.09.2015

Shqiptarët e Preshevës po vazhdojnë të ndihmojnë vullnetarisht refugjatët sirianë që po kalojnë nëpër këtë qytet. Al Jazeera ka raportuar për dy aktivistë shqiptarë që po ndihmojnë në të gjitha ...

Google do të ofrojë 5.5 milion dollarë ndihma për krizën e refugjatëve

BalkanWeb - 17.09.2015

Google po përpiqet të inkurajojë njerëzit të dhurojnë për të ndihmuar emigrantët dhe refugjatët në të gjithë botën e veçanërisht ato Sirianë në këto krize.

Refugjatët nuk janë kërcënim për ekonominë evropiane

Botasot - 17.09.2015

Agjencia ndërkombëtare për vlerësimin e kredive, Standard & Poor's (S&P) pohon se kriza e refugjatëve në Evropë nuk kërcënon ekonominë, as buxhetin e Evropës.

Google do të ofrojë 5.5 milion dollar në ndihmë të krizës së refugjatëve

Botasot - 17.09.2015

Google po përpiqet të inkurajojë njerëzit të dhurojnë për të ndihmuar emigrantët dhe refugjatët në të gjithë botën e veçanërisht ato Sirianë në këto krize.

Rrënimi : Ja si e vendosi Merkel Europën me 5 lëvizje

Ora news - 17.09.2015

Merkel e ka shkatërruar Europën me pesë lëvizje të vetme. Fshiu kufijtë, u dha dorë trafikantëve, minoi sigurinë dhe po rrezikon t’i tërheqë të gjithë drejt falimentimit.

Pa punë nuk ka integrim

Botasot - 17.09.2015

Nuk është hera e parë që emigrantët vijnë në numër të madh në Gjermani. Jo gjithmonë integrimi i tyre ka pasur sukses. Pse është kështu, shpjegon Franziska Woellert nga Instituti i Berlinit për ...

Assad: Perëndimi po e mbështet terrorizmin

BalkanWeb - 17.09.2015

Në një intervistë për gjashtë media ruse, presidenti sirian, Bashar al-Assad, thotë se nëse Evropa vërtet merakoset për refugjatët, atëherë problemin duhet ndalur në burimin e tij – ta ndalë ...

Revolta britanike: Gjermania po inkurajon refugjatët

Mapo - 17.09.2015

Revolta britanike: Gjermania po inkurajon refugjatët Postuar më: 17 Shtator 2015 12:44 Një deputet konservator britanik, i njohur si një nga ligjvënësit më të rëndësishëmnë vend, sulmoi ashpër dje ...

Brenda 24 orësh janë regjistruar 1871 refugjatë

Botasot - 17.09.2015

Ministria e Punëve të Brendshmë në Maqedoni ka deklaruar se brenda 24 orëve në Maqedoni kanë hyrë 1871 refugjatë, prej të cilëve 1273 burra, 188 gra, 334 fëmijë dhe 76 fëmijë pa prindër.

Refugjati po kërcënon me hedhje nga një ndërtesë (Video live)

Botasot - 17.09.2015

Një azilkërkues irakian po kërcënon se do të hidhet nga një ndërtesë jashtë Qendrës së Regjistrimit refugjat në Berlin. Sipas mediave atje, ai u ankua se ai ka qenë në pritje për t’u regjistruar për ...

Refugjati po kërcënon se do të kërcejë nga ndërtesa në Berlin (Video-Live)

Telegrafi - 17.09.2015

Një azilkërkues në Berlin është duke kërcënuar se do të kërcej nga një ndërtesë për pranimin e refugjatëve dhe të bëj vetëvrasje – ngjarje e cila po transmetohet ...

Lajmi i Fundit: Të Mërkurën takohen kryeministrat e BE-së për refugjatët

Botasot - 17.09.2015

Pas deklaratës së kancelares Angela Merkel dhe kolegut të saj austriak Werner Faymann, se Europa duhet të punojë sëbashku për tejkalimin e krizës së refugjatëve, ka reaguar edhe presidenti i BE-së, ...

Maqedonia do përfitojë 12 milion euro ndihma për refugjatët

Botasot - 17.09.2015

Komisioni Europian përmes Ipa fondeve do financojë Maqedoninë 12 milion euro për ndihmën kundrejt refugjatëve. “Në bazë të IPA Fondeve 2 të vitit 2016, BE do ndajë 12 milion euro ndihmë për ...

Koment: kudo egoizma kombëtare

Botasot - 17.09.2015

Ajo që ne sot e njohim si Bashkimi Europian, ka pasur më parë një sërë emërtimesh të ndryshme. Dikur ai është quajtur p.sh. Komuniteti Ekonomik Europian.

Vjenezët mobilizohen për të ndihmuar refugjatët: Në mesin e tyre, edhe dy studente shqiptare

Telegrafi - 17.09.2015

Gjithçka rrjedh natyrshëm në Hauptbanhof, stacionin qendror të Vjenës. Në kafenetë lartë, adhurues të futbollit po ndiqnin ndeshjen e mbrëmshme mes Romës e Barcelonës, ndërsa poshtë tyre në qendër të ...

Kudo egoizma kombëtare

Ora news - 17.09.2015

Ajo që ne sot e njohim si Bashkimi Europian, ka pasur më parë një sërë emërtimesh të ndryshme. Dikur ai është quajtur p.sh. Komuniteti Ekonomik Europian.

Emigrantja siriane kërkon t’ia marrin fëmijën, vetëm ta shpëtojë (Video)

Telegrafi - 17.09.2015

Një refugjate siriane, ka deklaruar se do ta jepte fëmijën, në mënyrë që ta shpëtojë. “Ma dërgoni fëmijën në Gjermani”, ka thënë ajo për Sky News, teksa ka treguar se ka ikur nga një qytet i ...

Kryebashkiaku francez-refugjatit: Nuk je i mirëpritur në këtë qytet (Video)

Botasot - 17.09.2015

Një kryebashkiak në Francë ka shkaktuar zemërim në vendin e tij, pasi u filmua duke i thënë një refugjati sirian se nuk është i mirëpritur në vendin e tij.

Cilat klube gjermane kundërshtojnë “ndihmat” ndaj refugjatëve?

Botasot - 17.09.2015

FC Nurnberg, VfL Bochum dhe SC Freiburg sëbashku dhe në solidarizim me St. Pauli nuk do përkrahin aksionin e tabloidit gjerman, “Welcome Refugees” dhe “Wir Helfen”, që ka për qëllim mbledhjen e ...

Në Preshevë u fsheh edhe terroristi i Milicisë Shia

Botasot - 17.09.2015

Në rrjetet sociale po qarkullon një fotografi e një refugjati i cili është paraqitur si refugjat nga Siria, por në të kundërtën një foto tjetër e tij tregon se ai ka qenë në radhët e terroristëve ...

Perëndimi po e mbështet terrorizmin!

Gazeta Tema - 17.09.2015

Në një intervistë për gjashtë medie ruse, presidenti sirian, Bashar al-Assad, thotë se nëse Evropa vërtet merakoset për refugjatët, atëherë problemin duhet ndalur në burimin e tij – ta ndalë ...

Refugjati po kërcënon me hedhje nga një ndërtesë (Video live)

Tetova Sot - 17.09.2015

Një azilkërkues irakian po kërcënon se do të hidhet nga një ndërtesë jashtë Qendrës së Regjistrimit refugjat në Berlin. ...

Bullgaria vendos ushtrinë në kufi me Turqinë

Tetova Sot - 17.09.2015

Bullgaria filloi sot me dislokimin e 1,000 trupave në kufirin me Turqinë për shkak të situatës së komplikuar me rritjen e fluksit të refugjatëve. Ka theksuar Ministria e punëve të brendshme të ...

Maqedonia do përfitojë 12 milion euro ndihma për refugjatët

Shkupi24 - 17.09.2015

“Në bazë të IPA Fondeve 2 të vitit 2016, BE do ndajë 12 milion euro ndihmë për Maqedoninë. Paratë duhet të shfrytëzohen nga qarqet politike për tu dhuruar ndihma refugjatëve, por edhe për të ...

Gaddafi e kishte paralajmëruar krizën me refugjatë para se të ekzekutohej (VIDEO)

Tetova Sot - 17.09.2015

Miliona refugjatë që kanë vërshuar Evropën kanë zënë gafil politikanët evropianë. Sputnik shkruan se ata nuk do të befasoheshin nëse Perëndimi do të dëgjonte me kujdes se çfarë lideri libian Muammar ...

Gaddafi e paralajmëroi krizën me refugjatë para se të ekzekutohej

Java News - 17.09.2015

Gaddafi e paralajmëroi krizën me refugjatë para se të ekzekutohej Miliona refugjatë që kanë vërshuar Evropën kanë zënë gafil politikanët evropianë. Sputnik shkruan se ata nuk do të befasoheshin nëse ...

Gazetari rreh një refugjatë në Zagreb (VIDEO)

Tetova Sot - 17.09.2015

Në hotelin në lagjen e Zegrabit, në të cilën janë zhvendosur refugjatët, ndodhi konflikti në mes të azilit dhe një gazetar. Policia rrethoi hotelin. Azilkërkuesit ishin të pakënaqur për shkak se ...

Kryebashkiaku francez u thotë refugjatëve: Ju nuk jemi të mirëpritur këtu! (VIDEO)

Tetova Sot - 17.09.2015

Robert Menard, kryetari i Bezje në Francë, një anëtar i djathtë i partisë nacionaliste të Frontit Nacional, hyri në ndërtesë ku ishn transferuar refugjatët nga Siria, duke u thënë atyre se ata nuk ...

Google grumbullon dhe ndan donacione për refugjatët

Republika - 17.09.2015

Evropa, Afrika e Veriut dhe Lindja e Afërt, janë duke u ballafaquar me një valë refugjatësh e që mund të shndërrohet në krizë të madhe humanitare, ndërsa vlerësohet se kjo krizë është kriza më ...

Refugjati po kërcënon me hedhje nga një ndërtesë (Video live)

Republika - 17.09.2015

Një azilkërkues irakian po kërcënon se do të hidhet nga një ndërtesë jashtë Qendrës së Regjistrimit refugjat në ...

Kriza e refugjatëve, Rama: Evropa të mos ngrejë "muret e turpit", po t'ia dalë, ne mbajtën gjysmë ...

SOT - 16.09.2015

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për faqen e internetit të gazetës italiane “Corriere della Sera”, ku ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet Evropa.

Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët

ikub - 16.09.2015

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për gazetën italiane online “Corriere della Sera”, ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet Europa çdo ditë.

Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët

Albeu.com - 16.09.2015

Kryeministri Edi Rama gjatë njq interviste të dhënë për gazetën italiane "Corriere della Sera", ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet Europa.

Rama: I mirëpresim refugjatët sirianë

Lajmeshqip - 16.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Rama: I mirëpresim refugjatët sirianë Moskë: Për Sirinë, i nevojshëm dialogu SHBA – Rusi Ambasadori i OSBE-së: Rusia shkel vazhdimisht Marrëveshjen e Minskut Mbi gjysmë ...

Rama në “Corriere della Sera”: Pritëm gjysmë milioni kosovarë, do i mirëpresim refugjatët

LajmiFundit - 16.09.2015

Në një intervistë për “Corriere della Sera”, kryeministri Rama i ka lëshuar një apel Evropës: Nuk duhet të ngrihen “muret e turpit” për refugjatët, veçanërisht ata sirianë.

Rama: Kur Shqipëria e vogël ia doli të presë gjysmë milioni refugjatë, edhe Europa mund t’ia dalë

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën Shkëmbim zjarri me policinë gjatë aksionit anti-kanabis në Dukagjin Rama: Nesër, prova dhe fakte live kush e luftoi dhe kush e lejoi drogën AFP: Shqipëria shkatërroi 7 miliardë ...

Berlini kërkon sanksione për anëtarët e BE-së të cilët nuk pranojnë refugjatë

Idividi - 16.09.2015

Berlin, 15 shtator, 2015 (MIA) - Berlini zyrtar kërkon që Bashkimi Evropian të shqyrtojë evetualisht "presion financiar" ndaj vendeve anëtare të saj, të cilët e kundërshtojnë planin për ...

Mogerini: Anëtaret e BE-së nuk ndanë mjaft mjete për refugjatët

Idividi - 16.09.2015

Bruksel, 15 shtator 2015 (MIA) - Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federika Mogerini u dërgoi kritika vendeve-anëtare sepse nuk ndanë mjaft mjete për përballje me ...

Javën e ardhshme Samit i BE-së për krizën e refugjatëve

Idividi - 16.09.2015

Berlin, 15 shtator, 2015 (MIA) - Kancelarët e Gjermanisë dhe të Austrisë, Angela Merkel dhe Verner Fajmann sot kumtuan se në një bisedë telefonike me kryetarin e Këshillit Evropian, Donald Tusk ranë ...

Refugjatët ndikojnë në rejtingun e Merkelit

Idividi - 16.09.2015

Berlin, 15 shtator 2015 (MIA) - Numri i madh i refugjatëve të cilët këtë vit kanë hyrë në Gjermani dukshëm ndikon në disponimin e votuesve gjerman dhe përderisa kriza e refugjatëve nuk ndalet mund të ...

Refugjatët "e okupuan" stacionin qendror të autobusave në Stamboll

Idividi - 16.09.2015

Stamboll, 15 shtator, 2015 (MIA) - Disa qindra migrantë, shumica sirianë, sot arritën në stacionin qendror të autobusave në Stamboll, duke shpresuar se prej atje me autobusë do të nisen për në ...

Berlini sugjeron ndarje të më shumë parave për Greqinë për krizën me refugjatët

Idividi - 16.09.2015

Berlin, 15 shtator 2015 (MIA) - Qeveria gjermane sugjeron ndarje të më shumë parave nga fondet evropiane për Greqinë, në mënyrë që t'i ndihmohet në përballjen me krizën e refugjatëve.

Rama: I mirëpresim refugjatët sirianë

Lajm - 16.09.2015

Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste të dhënë për gazetën italiane “Corriere della Sera”, ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet Europa.

Koment: Integrimi detyrë herkuliane

DW - 16.09.2015

Gjermania përmendet me mirënjohjeje në arenën ndërkombëtare për pranimin e refugjatëve. Por integrimi i refugjatëve është detyrë si për ata vet edhe për shtetin, mendon Verica Spasovska.

Landet gjermane kërkojnë mbështetje

DW - 16.09.2015

Qeveria gjermane synon t'i lehtësojë landet për ndërtimin e strehimoreve shtesë për pritjen e refugjatëve. Kufiri jugor hungarez është mbyllur dhe me këtë edhe kalimi kryesor për refugjatët që vinin ...

Hekurudhat në Maqedoni ngrenë tarifat për të përfituar nga refugjatët

Albeu.com - 16.09.2015

Autoritetet maqedonase thonë se do të hetojnë nëse firma shtetërore Makedonski Zeleznici, MZ, ka përfituar nga mijëra refugjatë që duhet të përdorin shërbimet e saj duke ngritur çmimet.

Landet gjermane kërkojnë mbështetje

Zhurnal - 16.09.2015

Landet gjermane kërkojnë mbështetje Berlin, 16 shtator- Qeveria gjermane synon t'i lehtësojë landet për ndërtimin e strehimoreve shtesë për pritjen e refugjatëve.

Politikani kroat frikohet sepse refugjatët sirianë "hanë shumë"

Lajm - 16.09.2015

“Si socialdemokrat i vërtetë kam menduar të strehoj në shtëpinë time një familje nga Siria, mirëpo kur i shikoj në Tv, kam frikë se nuk hanë pak. Ndoshta është më mirë të pres refugjatët nga Somalia”.

VIDEO: Shoqata "Lexo" ndihmon refugjatët në Tabanoc

Lajm - 16.09.2015

Sekuenca nga shpërndarja e ndihmave humanitare për refugjatët sirianë afër vendkalimit kufitar Tabanoc (Maqedoni-Serbi), nga ana e shoqatës kulturor-humanitare "Lexo".

Hekurudhat në Maqedoni ngrenë tarifat për të shfrytëzuar refugjatët

SOT - 16.09.2015

Autoritetet maqedonase thonë se do të hetojnë nëse Kompania shtetërore e Hekurudhave ka provuar të përfitojë nga kriza e refugjatëve duke dyfishuar çmimin e biletave.

Landet gjermane kërkojnë mbështetje

Lajm - 16.09.2015

Qeveria gjermane synon t'i lehtësojë landet për ndërtimin e strehimoreve shtesë për pritjen e refugjatëve. Kufiri jugor hungarez është mbyllur dhe me këtë edhe kalimi kryesor për refugjatët që vinin ...

Shqiptarët e Austrisë ndihmuan refugjatët në kufirin Serbi-Hungari

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën Ulet fluksi i migrantëve Debat për emigrantët në Shkup Mbi 6.000 emigrantë kanë kaluar përmes Maqedonisë për një ditë Hekurudhat e Maqedonisë i rrjepin refugjatët, shtrenjtojnë ...

E mjerueshme gjendja e refugjatëve në pikën kufitare të Tabanocit (FOTO)

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën Publikimi i karikaturës së Aylan Kurdi nga “Charlie Hebdo” shkakton reagime Mogherini: BE nuk ka krijuar një politikë të unifikuar për refugjatët Hungaria mbyll kalimet kufitare ...

Standard & Poor’s: Refugjatët nuk janë kërcënim për ekonominë evropiane

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën E mjerueshme gjendja e refugjatëve në pikën kufitare të Tabanocit (FOTO) Publikimi i karikaturës së Aylan Kurdi nga “Charlie Hebdo” shkakton reagime Mogherini: BE nuk ka krijuar ...

Mësuesja që edukoi mbi 1 mijë vajza refugjate: Nëse edukoni vajzat ju edukoni gjenerata

Lajmi.net - 16.09.2015

Aqeela Asifi, është mësuesja që ka ndihmuar në edukimin e më shumë se 1 mijë vajzave refugjate, në përfundimin e shkollës fillore, që kur ajo iku nga Afghanistani dy dekada më parë, sot është ...

Google ofron mbi 1 milion euro donacion për refugjatët, ju fton që edhe ju të ndihmoni

Lajmi.net - 16.09.2015

Evropa, Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut është duke u përballur me një krizë të emigrantëve dhe refugjatëve, më e madhja që nga Lufta e Dytë Botërore.

Mësuesja që edukoi mbi 1 mijë vajza refugjate

Lajm - 16.09.2015

Aqeela Asifi, është mësuesja që ka ndihmuar në edukimin e më shumë se 1 mijë vajzave refugjate, në përfundimin e shkollës fillore, që kur ajo iku nga Afghanistani dy dekada më parë, sot është ...

Refugjatët nuk kërcënojnë ekonominë

Almakos - 16.09.2015

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit kreditor Standard & Poor's (S&P) pohon se kriza e refugjatëve në Evropë nuk kërcënon ekonominë, as buxhetin e Evropës, ashtu që në situatën aktuale nuk ka bazë për ...

Refugjatët vendosen në kampin famëkeq nazist

Lajm - 16.09.2015

Në ish kampin gjerman të përqëndrimit, Buchenëald, si duket janë vendosur refugjatët e parë, shkruan „The Australian“, përcjellë „Shtegu.com“. Tashmë disa muaj, 21 refugjatë janë duke jetuar në kapm.

Mësuesja që edukoi mbi 1 mijë vajza refugjate

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën Miliarderi, u dhuron pagë ekstra 800 mësuesve të matematikës Sjell orën në shkollë, arrestohet nxënësi mysliman: Po bën bombë Standard & Poor’s: Refugjatët nuk janë kërcënim për ...

​Polici kujdeset për fëmijën refugjat, derisa familja e tij intervistohet nga autoritet (Foto)

Lajm - 16.09.2015

Derisa një familje e refugjatëve sirianë po jepte intervistë tek autoritetet kroate, ky polic mbante fëmijën e tyre. Kjo është në mesin e fotografive që po shpërndahet në rrjetet sociale, në kuadër ...

Hungaria e Çekia e akuzuan për krizën e emigrantëve, ja si u përgjigjet Angela Merkel

SOT - 16.09.2015

Qeveritë e Hungarisë dhe Republikës Çeke e kanë akuzuar Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, si përgjegjëse e krizës së refugjatëve në Europë për shkak të mikpritjes së saj.

Gjatë ditëve në vijim pritet që në kufirin jugor të Maqedonisë të kalojnë 23 mijë refugjatë

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën Intervistë prekëse: Lutjet e nënës refugjate, ma merrni vajzën në Gjermani (Video) Refugjatet perleshen me policine hungareze Mësuesja që edukoi mbi 1 mijë vajza refugjate ...

Rruga e mundimshme e refugjatëve nëpër Maqedoni (VIDEO)

Almakos - 16.09.2015

Golgota e refugjatëve të cilët kalojnë tranzit nëpër Maqedoni sa vjen e bëhet më e mundimshme. Edhe mëngjesi i sotëm ata i zgjoi me një shpresë për një ditë më të mirë.

Erdogan-Merkel bisedojnë në telefon për krizën e refugjatëve

Portalb - 16.09.2015

Lajme lidhur me temën Erdogan: Po mundohen të përçajnë popullin tonë ​Merkel fton refugjatët të mësojnë gjermanishten Merkel: Pamjet e Aylan Kurdi më kanë tronditur shumë Angela Merkel, “selfie” me ...

Edi Rama: Europa të mos ngrejë muret e turpit për refugjatët nga Siria. Shqipëria e 1999 përballoi me sukses 500 mijë ...

Botasot - 16.09.2015

Kryeministri Edi Rama i ka drejtuar një apel Europës që të mos ngrejë muret ndaj emigrantëve sirianë, të cilët i konideron si muret e turpit. Rama bën një paralelizëm mes situatës së Shqipërisë të ...

Qëndrimi ndaj refugjatëve

ABC News - 16.09.2015

“Ishte një situatë urgjente dhe nuk mund të prisnim”. Në këtë mënyrë Angela Merkel mbron vendimin për hapjen e dyerve ndaj mijëra refugjatëve por për herë të parë diskuton dhe për domosdoshmërinë për ...

Mërgimtarët shqiptarë në Austri, ndihmojnë refugjatët që gjenden në kufirin Serbi-Hungari

Botasot - 16.09.2015

Qendra Kulturore Shqipëtare (QKSH) që gjendet në Vjenë të austrisë në bashkëpunim me Xhamin e Hollabrunit shpërndau ndihma ushqimore dhe të veshmbathjes për refugjatët sirian që ndodhen në kufirin ...

Hekurudhat në Maqedoni ngrenë tarifat për të shfrytëzuar refugjatët

Mapo - 16.09.2015

Hekurudhat në Maqedoni ngrenë tarifat për të shfrytëzuar refugjatët Postuar më: 16 Shtator 2015 12:23 Autoritetet maqedonase thonë se do të hetojnë nëse Kompania shtetërore e Hekurudhave ka provuar ...

Landet gjermane kërkojnë mbështetje

Botasot - 16.09.2015

Kufiri jugor hungarez është mbyllur dhe me këtë edhe kalimi kryesor për refugjatët që vinin përmes rrugës ballkanike. Pak orë pas mbylljes së kufirit 175 kilometrash me Serbinë, qeveria e Budapestit ...

Emigrantët protestë në Stamboll, nuk u lanë të shkonin në qytetin Edirne

Ora news - 16.09.2015

Qindra emigrantë kaluan natën jashtë në Stamboll pas një përpjekje e dështuar për të kaluar në Greqi në këmbë. Klandestinët organizuan një protestë para një stacioni i autobusëve të Stambollit, pasi ...

Brenda 24 orësh nga Greqia në Maqedoni hynë 5 mijë refugjatë

Koha.net - 16.09.2015

Athinë, 16 shtator – Policia greke njoftoi se nga e marta në mesditë deri të mërkurën (sot) po në mesditë kaluan kufirin e Greqisë në Maqedoni pesë mijë refugjatë.

Refugjatët sirianë nuk marrin asnjë ndihmë në Rusi

ABC News - 16.09.2015

Numri i refugjatëve sirianë sipas të dhënave të OKB-së e ka kaluar shifrën e katër milionëve. Gati dy milionë vetë janë regjistruar në Turqi, më shumë se një milion në Liban.

Analiza e Deutsche Velle

ABC News - 16.09.2015

Me mundim të madh presidenca luksemburgase arriti të formulojë në fund një dokument të përbashkët për të evituar përçarjet edhe më të mëdha mes vendeve anëtare të BE.

Turqi, një mijë refugjatë të bllokuar në Edirne me shpresën për të kaluar në Greqi

BalkanWeb - 16.09.2015

EDIRNE– Një mijë imigrantë, kryesisht refugjatë sirianë, ishin mbledhur sot nën kontrollin e forcave të sigurisë në qytetin turk të Edirnesë, në pritje të një kalimi të mundshëm në Greqi, njoftoi një ...

Refugjatët protestë në Stamboll, nuk u lanë të shkonin në qytetin Edirne

Botasot - 16.09.2015

Qindra refugjatë kaluan natën jashtë në Stamboll pas një përpjekje e dështuar për të kaluar në Greqi në këmbë Refugjatët organizuan një protestë para një stacioni të autobusëve në Stamboll, pasi u ...

Mogerini: Anëtaret e BE-së nuk ndanë mjaft mjete për refugjatët

Yll Press - 16.09.2015

Mogerini sot para deputeëve të Europarlamentit deklaroi se pret që paratë "të arrijnë menjëherë, në orët në vijim, e jo pas disa muajve". Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe ...

Seancë në Senat për krizën siriane

VOA - 16.09.2015

Një gjeneral i lartë amerikan thotë se nuk do të rekomandonte krijimin e zonave të ndalim-fluturimi në Siri, ku njerëzit që largohen nga shtëpitë e tyre të mund të mbrohen nga sulmet ajrore të ...

Mësuesja që edukoi mbi 1 mijë vajza refugjate

Telegrafi - 16.09.2015

Aqeela Asifi, është mësuesja që ka ndihmuar në edukimin e më shumë se 1 mijë vajzave refugjate, në përfundimin e shkollës fillore, që kur ajo iku nga Afghanistani dy dekada më parë, sot është ...

Shqiptarët e Preshevës vazhdojnë t’u dalin në ndihmë refugjatëve sirianë

Koha.net - 16.09.2015

Shqiptarët e Preshevës po vazhdojnë të ndihmojnë vullnetarisht refugjatët sirianë që po kalojnë nëpër këtë qytet. Al Jazeera ka raportuar për dy aktivistë shqiptarë që po ndihmojnë në të gjitha ...

Rama: BE të mos ngrejë “muret e turpit”, ne mbajtëm gjysmë milioni kosovarë (Video)

Java News - 16.09.2015

Evropa nuk duhet të ngrejë “murin e turpit” për refugjatët e shumtë nga Siria të cilët po trokasin në derën e saj. Apeli është lëshuar nga Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste për gazetën ...

Hekurudhat në Maqedoni ngrenë tarifat për të shfrytëzuar refugjatët

Gazeta Tema - 16.09.2015

Autoritetet maqedonase thonë se do të hetojnë nëse firma shtetërore Makedonski Zeleznici, MZ, ka përfituar nga mijëra refugjatë që duhet të përdorin shërbimet e saj duke ngritur çmimet.

Brenda 24 orësh nga Greqia në Maqedoni hynë 5 mijë refugjatë

Gazeta Tema - 16.09.2015

Policia greke njofton se nga e marta në mesditë deri të mërkurën në mesditë pesë mijë refugjatë kanë kaluar kufirin e Greqisë në Maqedoni. Në Greqi, sipas mediave sivjet kanë hyrë mbi 250 mijë ...

RRENIMI: Ja si e fundosi Merkel Europën me 5 lëvizje

Gazeta Tema - 16.09.2015

Gian Micalessin* Merkel e ka shkatërruar Europën me pesë lëvizje të vetme. Fshiu kufijtë, u dha dorë trafikantëve, minoi sigurinë dhe po rrezikon t’i tërheqë të gjithë drejt falimentimit.

Google do të ofrojë 5.5 milion dollar në ndihmë të krizës së refugjatëve

PC World - 16.09.2015

Google po përpiqet të inkurajojë njerëzit të dhurojnë për të ndihmuar emigrantët dhe refugjatët në të gjithë botën e veçanërisht ato Sirianë në këto krize.

Erdogan-Merkel bisedojnë në telefon për krizën e refugjatëve

Tetova Sot - 16.09.2015

Ankaraja zyrtare është vënë në veprim për zgjidhjen e krizës së refugjatëve, e cila sot ndodhet në fokus të agjendës botërore. Ankaraja zyrtare u vë në veprim për zgjidhjen e krizës së refugjatëve që ...

Edogan: Fundi i luftës në Siri mënyra e vetme e valës së refugjatëve

Tetova Sot - 16.09.2015

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot fundi i luftës në Siri është e vetmja zgjidhje për krizën e tanishme të refugjatëve dhe një ndalim për valën e refugjatëve që largohen nga konflikti për ...

Serbia pret një valë të re prej 20,000 refugjatëve

Tetova Sot - 16.09.2015

Javët në vijim përmes Serbisë pritet të kalojë një valë të re prej rreth 20.000 refugjatë, njoftoi sot Kryqi i Kuq i Serbisë, pasi refugjatët e parë nga qyteti kufitar Shid kanë hyrë në Kroaci Siç ...

Merkel kërkon samit të BE-së për krizën e refugjatëve

SportNews - 16.09.2015

“Ne do ta zgjidhim këtë sfidë, por vetëm së bashku”, tha Merkel për gazetarët gjatë një konference për shtyp në Berlin pas bisedimeve me homologun e saj austriak, Verner Feyman.

Mogerini: Anëtaret e BE-së nuk ndanë mjaft mjete për refugjatët

SportNews - 16.09.2015

Mogerini sot para deputeëve të Europarlamentit deklaroi se pret që paratë “të arrijnë menjëherë, në orët në vijim, e jo pas disa muajve”. Source: ...

Erdogan: Kriza me refugjatë mund të zgjidhet vetëm me përfundim të luftës në Siri

Republika - 16.09.2015

­ Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan sot vlerësoi se dhënia fund e luftës në Siri është zgjidhja e vetme për krizën aktuale të refugjatëve dhe ndërprerjen e fluksit të refugjatëve, të cilët nga ...

BE miraton pritjen e 40 mijë azilkërkuesve

Top Channel - 15.09.2015

Bashkimi Europian ra dakord në parim për shpërndarjen e 160 mijë refugjatëve në shtetet e unionit, por ende mbeten disa mosmarrëveshje për rritjen e kontrolleve në ...

Gabriel: Gjermania mund të presë mbi 1 milion refugjatë këtë vit

ikub - 15.09.2015

Gjermania ka kapacitet për të pritur mbi një milion refugjatë këtë vit, shkruan zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel, në një letër drejtuar anëtarëve të Partisë Socialdemokrate.

BE miraton pritjen e 40 mijë azilkërkuesve

ikub - 15.09.2015

BE bie dakord në parim për shpërndarjen e 160 mijë refugjatëve në të gjitha vendet e Bashkimit Europian. por ende mbeten disa mosmarrëveshje për rritjen e kontrolleve në kufi.

Jo kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në BE

DW - 15.09.2015

Modeli i detyrueshëm i shpërndarjes së refugjatëve, që kishte propozuar Komisioni i BE-së, nuk gjeti shumicë. Një kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në vendet e BE-së nuk arriti të gjejë ...

Koment: Vendim i debatueshëm por i drejtë

DW - 15.09.2015

Kancelarja Merkel kërkon 'fleksibilitet' prej gjermanëve. Qëndrim ky i guximshëm, simpatik dhe jo aq kontradiktor sa mendon shumëkush sot, mendon Marcel Fürstenau.

BE miraton pritjen e 40 mijë azilkërkuesve

Lajm - 15.09.2015

Bashkimi Europian ra dakord në parim për shpërndarjen e 160 mijë refugjatëve në shtetet e unionit, por ende mbeten disa mosmarrëveshje për rritjen e kontrolleve në kufi.

Anëtarësimi në UNESCO sjell më shumë mundësi për të rinjtë e Kosovës

Lajm - 15.09.2015

Prandaj, unë i përkrah përpjekjet e autoriteteve të vendit tim të lindjes në angazhimin e Kosovës në të gjitha forumet multilaterale – duke përfshirë UNESCO, në mënyrë që të sigurohet se populli i ...

Propaganda kundër refugjatëve: Ja si u keqpërdor fotografia e “ISIS-it” (Foto/Video)

Lajmi.net - 15.09.2015

Mediat dhe rrjetet sociale kanë shpërndarë fotografinë që shihet më opshtë. Shpërndarësit pretendojnë se disa refugjatë sulmojnë policët, përderisa ata mbajnë në duar flamurin e ISIS.

Gjenden 3 sirianë në një kamion në kufirin Kosovë – Maqedoni (Video)

Portalb - 15.09.2015

Lajme lidhur me temën Pajtueshmëri “parimore” në BE për shpërndarjen e refugjatëve Gjermania pret një milion refugjatë këtë vit, në Hungari kanë hyrë 5.809 brenda një dite Kryeministri i Britanisë së ...

UNHCR e shqetësuar për refugjatët për shkak rregullave të ndryshme kufitare në BE

Idividi - 15.09.2015

Nju-Jork, 14 shtator 2015 (MIA) - Agjencia për refugjatë pranë KB-së (UNHCR) paralajmëroi sot se mijëra refugjatë dhe migrantë nga Lindja e Afërt do të gjenden në situatë të "pasigurisë ligjore" për ...

Deri në fund të vitit Gjermania pret një milion refugjatë

Idividi - 15.09.2015

Berlin, 14 shtator 2015 (MIA) - Numri i refugjatëve të cilët deri në fund të këtij viti do t'i pranojë Gjermania në territorin e saj është më i lartë për 200 mijë nga analizat e para dhe do ta arrijë ...

Gjermania nuk i mbyll dyert për refugjatët

Idividi - 15.09.2015

Berlin, 14 shtator 2015 (MIA) - Gjermania nuk i mbyll dyert për refugjatët, madje edhe nëse vendosen kontrolle kufitare, deklaroi sot zëdhënësi i kancelares gjermane Angela Merkel.

Gabriel: Mosaktiviteti i Evropës e solli Berlinin deri në kufijtë përfundimtar

Idividi - 15.09.2015

Berlin, 14 shtator 2015 (MIA) - Zëvendëskancelari gjerman Zigmar Gabriel sot e akuzoi moasktivitetin evropian për krizën e refugjatëve, të cilën Gjermania e solli deri në kufijtë përfundimtar të ...

BE-ja e ndarë rreth çështjes për refugjatët

Idividi - 15.09.2015

Bruksel, 15 shtator 2015 (MIA) - Nuk është arritur marrëveshja e dëshiruar, deklaroi mbrëmë komisari evropian për punë të brendshme Dimitris Avramopulos pas takimit të ministrave të Drejtësisë dhe ...

Danilo Tirk propozon formim të qendrave të mëdha tubimi për refugjatë

Idividi - 15.09.2015

Lubljanë, 14 shtator 2015 (MIA) - Ish presidenti sllo1en Danilo Tirk konsideron se kontestet evropiane për kuotat për migrantë dhe refugjatë janë kontraproduktive dhe propozon të formohen qendra të ...

Një miliarder egjiptian zhvillon negociata për blerjen e dy ishujve grek në të cilët do të vendos refugjatë nga Siria

Idividi - 15.09.2015

Kajro, 15 shtator 2015 (MIA) - Miliarderi egjiptian Nagib Saurisis dje njoftoi se zhvillon negociata për blerje të dy ishujve grekë, në të cilin do të vendosë mijëra refugjatë nga Siria dhe nga zonat ...

Komuna e Kumanovës dhe QMK do të bashkëpunojnë për ndihmë të refugjatëve

Idividi - 15.09.2015

Kumanovë, 14 shtator 2015 (MIA) - Komuna e Kumanovës i qëndron në dispozicion Qendrës për menaxhim me kriza për të tejkaluar krizën me refugjatë dhe trajtimin më human për refugjatët, deklaroi ...

U realizua raundi i nëntëmbëdhjetë nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian”

Zhurnal - 15.09.2015

U realizua raundi i nëntëmbëdhjetë nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian” Kumanovë, 15 shtator- Dje u realizua raundi i nëntëmbëdhjetë nga projekti i quajtur si “Gostivari me refugjatët ...

Debat për emigrantët në Shkup

Portalb - 15.09.2015

Lajme lidhur me temën Mbi 6.000 emigrantë kanë kaluar përmes Maqedonisë për një ditë Hekurudhat e Maqedonisë i rrjepin refugjatët, shtrenjtojnë biletat! Xhamia Allaxha në ndihmë të refugjatëve (FOTO) ...

Koment: BE në qorrsokak

DW - 15.09.2015

Shtyhet vendimi për në tetor - ministrat e BE nuk ranë dakord për shpërndarjen e refugjatëve. Të shpresojmë që ky është qorrsokak me rrugëdalje, sepse mungesa e solidaritetit politik është goditje ...

Shqiptarët nga Austria (QKSH), ndihmuan refugjatët sirianë

Lajm - 15.09.2015

Qendra Kulturore Shqipëtare (QKSH) në Vjenë, ne bashkepunim me xhamin e Hollabrunit, ndermorren aksion humanitar per refugjatet sirainë, me c'rast ndanë në artikuj ushqimor, pastaj veshmbathje etj.

Mbi gjysmë milioni refugjatë kanë kaluar kufirin e BE-së

Lajm - 15.09.2015

Që nga fillimi i vitit numri i refugjatëve dhe emigrantëve që kanë kaluar kufirin e Bashkimit Europian arrin në më shumë se gjysmë milioni, ndërsa në vitin 2014 raportohet të kenë kaluar 280 mijë ...

Sërish kolonë refugjatësh në Preshevë

Lajm - 15.09.2015

Para Qendrës së pranimit në Preshevë sot është formuar kolona e burrave, grave dhe fëmijëve nga Siria, Iraku, Afganistani me 1.300 persona që presin për t’u regjistruar, njofton tanjug Në mëngjes dhe ...

Nëse mbyll kufijtë për refugjatët, Europa ndihmon ISIS-in

Lajm - 15.09.2015

"Fatkeqësisht sot kemi Bashkim Europian, por Bashkimi Eruopian nuk është e Bashkuar" Komisioneri i Lartë i OKB për Refugjatët Antonio Guterres, tha se Europa do të ndihmojë propagandën e DAESH-it ...

Shoqata humanitare "Lexo", ndihmon refugjatët në Tabanoc

Lajm - 15.09.2015

Shoqata kulturoro-humanitare "Lexo", me seli në Kumanovë ka intensifikuar aktivitetin e saj humanitar respektivisht ndarjen e ndihmave humanitare për refugjatët sirianë dhe nga shtetet tjera të ...

Mogherini: BE nuk ka krijuar një politikë të unifikuar për refugjatët

Portalb - 15.09.2015

Lajme lidhur me temën Hungaria mbyll kalimet kufitare me Serbinë, refugjatët në grevë urie Hungaria mbyll kufirin me Serbinë me tela të mprehtë Turqi, mbyten 22 persona nga fundosja e një varke në ...

Refugjatët, Gjermania dhe Austria kërkojnë zhvillimin e një samiti

Zhurnal - 15.09.2015

Refugjatët, Gjermania dhe Austria kërkojnë zhvillimin e një samiti Shkup, 15 shtator - Kriza me refugjatët dhe lëvizja e tyre nga një shtet në tjetrit, vazhdon të shqetëson liderët e shteteve të ...

Kriza e refugjatëve, Merkel: Kërcënimi, jo rruga e duhur

Top Channel - 15.09.2015

Ideja e propozuar nga ministri i Brendshëm gjerman lidhur me prerjen e fondeve të BE-së ndaj vendeve që nuk pranojnë të marrin refugjatë, duket se nuk i ka pëlqyer Angela ...

​Këshillat e Assadit për Europën në lidhje me refugjatët

Lajm - 15.09.2015

Europa nuk po e kupton kauzën e krizës së refugjatëve sirianë, thotë presidenti sirian, Bashar Assad. Në një intervistë për mediat ruse, Assad ka thënë se “populli sirian dëshiron që të jetë i ...

Merkel: Nuk i kam inkurajuar refugjatët për të ardhur në Evropë

Lajmi.net - 15.09.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot hodhi poshtë akuzat se Gjermania ka inkurajuar më tej refugjatët për të shkuar në Evropë, duke dërguar sinjalet e mirëpritjes.

Refugjatët, Gjermania dhe Austria kërkojnë zhvillimin e një samiti

Lajm - 15.09.2015

Kriza me refugjatët dhe lëvizja e tyre nga një shtet në tjetrit, vazhdon të shqetëson liderët e shteteve të Bashkimit Evropian, transmeton Zhurnal. De Maiziere, për t’i imponuar ndëshkime financiare ...

Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët

Top Channel - 15.09.2015

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për faqen e internetit të gazetës italiane “Corriere della Sera”, ku ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet ...

Cameron viziton kampin e refugjatëve në Liban

Yll Press - 15.09.2015

Cameron u detyrua të rishikojë numrin duke paralajmëruar javën e kaluar se vend i tij do të pranojë 20.000 refugjatë sirianë në pesë vitet e ardhshme.

Gabriel: Gjermania mund të presë mbi 1 milion refugjatë këtë vit

BalkanWeb - 15.09.2015

GJERMANI -Gjermania mund të presë mbi një milion refugjatë këtë vit, shkruan zëvendëskancelari gjerman, Sigmar Gabriel, në një letër drejtuar anëtarëve të Partisë Socialdemokrate.

“Refugjat Air”, linjë ajrore për refugjatët

Telegrafi - 15.09.2015

Që refugjatët të mos udhëtojnë nëpërmjet detit, ose t’i kalojnë kufijtë duke ikur nga policia, një kompani suedeze “Refugjat Air” kërkon në Evropë t’i transportojë refugjatët në një mënyrë të ...

Jo kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në BE

Botasot - 15.09.2015

Modeli i detyrueshëm i shpërndarjes së refugjatëve, që kishte propozuar Komisioni i BE-së, nuk gjeti shumicë. Një kuotë fikse për shpërndarjen e refugjatëve në vendet e BE-së nuk arriti të gjejë ...

Koment: Vendim i debatueshëm por i drejtë

Botasot - 15.09.2015

Kancelarja Merkel kërkon 'fleksibilitet' prej gjermanëve. Qëndrim ky i guximshëm, simpatik dhe jo aq kontradiktor sa mendon shumëkush sot, mendon Marcel Fürstenau.

Takimi ndërministror për emigrantët

ABC News - 15.09.2015

Dhjetëra manifestues në Bruksel, pjesa më e madhe refugjatë dhe emigrantë, kërkonin një marrëveshje për hapjen e kufijve. Po në Bruksel, samiti europian i ministrave të brendshëm mbyllej me një ...

BE-ja e ndarë rreth çështjes për refugjatët

Yll Press - 15.09.2015

Ministrat në mbledhjen e djeshme të jashtëzakonshme nuk arritën pajtim për planin për pranim të refugjatëve të propozuar nga kryetari i KE-së Zhan-Klod Junker.

Refugjati kosovar në Londër tregon për suksesin e tij

Ora news - 15.09.2015

Në kohën e krizës me refugjatë, një i tillë i suksesshëm ka dhënë rrëfimin e tij për Bloomberg. Arkitekti i njohur kosovar, Përparim Rama, që jeton në Londër, ka thënë se njerëzit ikin nga shtëpitë e ...

Ministri libanez paralajmëron Kryeministrin britanik Cameron

ABC News - 15.09.2015

Dy në cdo 100 refugjatë sirianë që mbërrijnë në Europë janë fanatikë të shtetit islamikë. Paralajmërimi i drejtohet Kryeministrit britanik Dejvid Kamerun.

Koment: BE në qorrsokak

Botasot - 15.09.2015

Shtyhet vendimi për në tetor - ministrat e BE nuk ranë dakord për shpërndarjen e refugjatëve. Të shpresojmë që ky është qorrsokak me rrugëdalje, sepse mungesa e solidaritetit politik është goditje ...

​Tragjedi e re në det, vdesin 22 refugjatë

Botasot - 15.09.2015

Së paku 22 refugjatë, në mesin e tyre edhe katër fëmijë kanë humbur jetën në bregdetin turk kur anija është fundosur derisa ishte duke lundruar për ishullin Kos në Greqi.

BE në qorrsokak

Yll Press - 15.09.2015

Vendimet për një politikë të përbashkët dhe të arsyeshme ndaj refugjatëve u shtynë për në tetor. Shumë evropianolindorë, por edhe Britania e Madhe, nuk janë dakord.

Sërish kolonë refugjatësh në Preshevë

Koha.net - 15.09.2015

Para Qendrës së pranimit në Preshevë sot është formuar kolona e burrave, grave dhe fëmijëve nga Siria, Iraku, Afganistani me 1.300 persona që presin për t’u regjistruar, njofton tanjug.

OKB shpërblen një mësuese afgane

Botasot - 15.09.2015

Një refugjate afgane, e cila i ka kushtuar jetën edukimit të vajzave refugjate në Pakistan, ka fituar një çmim të posaçëm nga Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR).

Kriza e refugjatëve në BE

ABC News - 15.09.2015

Gjermania dhe Austria kanë kërkuar zhvillimin e një samiti nga Bashkimit Europian gjatë javës së ardhshme për krizën e refugjatëve. Këtë e kanë bërë të ditur kancelarja gjermane Angela Merkel dhe ...

Mbyten 22 refugjatë në Egje

Botasot - 15.09.2015

22 refugjatë janë mbytur, mes tyre edhe 4 fëmijë, pasi anija me të cilën udhëtonin u stërmbush me ujë. Në anije kishte 211 persona dhe si destinacion kishte ishullin grek, Kos.

Merkel: Atëherë Gjermania nuk do ishte vendi im!

Botasot - 15.09.2015

Gjatë takimit të së Martës mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe kolegut të saj austriak, Werner Faymann, u bë thirrje për një takim të shpejtë mes vendeve të BE-së, pasi dy vendet e tyre, ...

Çfarë ëndërrojnë fëmijët e refugjatëve (Video)

Botasot - 15.09.2015

Mund të kuptosh shumë nga vizatimet e një fëmije. Më shumë se për çdo gjë tjetër, ato flasin për jetën që ëndërrojnë këta fëmijë. Fëmijët e refugjatëve ëndërrojnë gjëra të thjeshta.

Merkel kërkon samit të BE-së për krizën e refugjatëve

Telegrafi - 15.09.2015

Kancelarja gjermane, Angela Merkel bëri thirrje sot për një samit të BE-së, javën e ardhshme, për krizën e refugjatëve, duke thënë se një zgjidhje e përbashkët është e nevojshme për të marrë ...

Assad: Nëse doni t’ju ndihmoni refugjatëve, atëherë mos u ndihmoni terroristëve

Botasot - 15.09.2015

Pas një kohe të gjatë vjen edhe intervista e parë e diktatorit sirian, Bashar al Assad, dhënë për rrjetin më të madh televiziv rus, Russian Today. “Nuk është problemi nëse i quajmë refugjatë ose ...

Merkel kërkon samit të BE-së për krizën e refugjatëve

Yll Press - 15.09.2015

“Ne do ta zgjidhim këtë sfidë, por vetëm së bashku”, tha Merkel për gazetarët gjatë një konference për shtyp në Berlin pas bisedimeve me homologun e saj austriak, Verner Feyman.

Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët

Mapo - 15.09.2015

Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët Postuar më: 15 Shtator 2015 22:49 Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për faqen e internetit të gazetës italiane “Corriere della Sera”, ku ka ...

Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët

Botasot - 15.09.2015

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për faqen e internetit të gazetës italiane “Corriere della Sera”, ku ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet Europa.

Merkel kërkon një samit të BE-së për krizën e refugjatëve

BalkanWeb - 15.09.2015

BERLIN- Kancelarja gjermane, Angela Merkel bëri thirrje sot për një samit të BE-së, javën e ardhshme, për krizën e refugjatëve duke thënë se një zgjidhje e përbashkët është e nevojshme për të marrë ...

Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët sirianë

Koha.net - 15.09.2015

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për faqen e internetit të gazetës italiane “Corriere della Sera”, ku ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet Evropa.

Një miliarder egjiptian zhvillon negociata për blerjen e dy ishujve grek në të cilët do të vendos refugjatë nga Siria

Tetova Sot - 15.09.2015

Miliarderi egjiptian Nagib Saurisis dje njoftoi se zhvillon negociata për blerje të dy ishujve grekë, në të cilin do të vendosë mijëra refugjatë nga Siria dhe nga zonat e tjera në konflikt.

Refugjatët dhe Evropa

Gazeta Dita - 15.09.2015

Letër e nënshkruar, Erion Hoxha Situata me refugjatët sirianë, azilkërkuesit shqiptarë etj është e nderë. Faji është i thjeshtë për t’ia hedhur dikujt.

DW: Cilat vende pune ofrojnë firmat për refugjatët?

InfoGlobi - 15.09.2015

Politika kërkon t’i zbutë rregullat që u ndalojnë të punojnë azilkërkuesve. Kjo u pëlqen sipërmarrjeve të mëdha gjermane. Po çfarë mund të ofrojnë vërtet refugjatët? Siemens-i nisi në pranverë në ...

Koment: BE në qorrsokak

Gazeta Dita - 15.09.2015

Me mundim të madh presidenca luksemburgase arriti të formulojë në fund një dokument të përbashkët për të evituar përçarjet edhe më të mëdha mes vendeve anëtare të BE.

Diktatori Assad: Për të shpëtuar nga refugjatët, Evropa duhet të ndalojë mbështetjen e terroristëve!

Tetova Sot - 15.09.2015

Evropa duhet të ndalojë mbështetjen e terroristëve, nëse dëshiron për të ndaluar krizën aktuale refugjatëve, tha diktaktori sirian Bashar al-Assad. “Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me refugjatët, ...

BE në qorrsokak

InfoGlobi - 15.09.2015

Shkruan: Bernd Riegert / DW Shtyhet vendimi për në tetor – ministrat e BE nuk ranë dakord për shpërndarjen e refugjatëve. Të shpresojmë që ky është qorrsokak me rrugëdalje, sepse mungesa e ...

Merkel: Nuk i kam inkurajuar refugjatët për të ardhur në Evropë

Tetova Sot - 15.09.2015

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot hodhi poshtë akuzat se Gjermania ka inkurajuar më tej refugjatët për të shkuar në Evropë, duke dërguar sinjalet e mirëpritjes.

INTERVISTA / Rama: Shqipëria do i mirëpriste refugjatët

Gazeta Dita - 15.09.2015

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për faqen e internetit të gazetës italiane “Corriere della Sera”, ku ka folur për krizën e refugjatëve me të cilën po përballet Europa.

Një miliarder egjiptian zhvillon negociata për blerjen e dy ishujve grek në të cilët do të vendos refugjatë nga Siria

Republika - 15.09.2015

­ Miliarderi egjiptian Nagib Saurisis dje njoftoi se zhvillon negociata për blerje të dy ishujve grekë, në të cilin do të vendosë mijëra refugjatë nga Siria dhe nga zonat e tjera në konflikt.

Merkel: Duhet punë e përbashkët për emigrantët

Kosova Live - 15.09.2015

Kancelares gjermane, Angela Merkel duke se nuk i ka pëlqyer ideja lidhur me ndërprerjen e fondeve të BE-së ndaj vendeve që nuk pranojnë të marrin refugjatë.

U realizua raundi i nëntëmbëdhjetë nga projekti “Gostivari për refugjatët sirian”

Radio Vala - 15.09.2015

Kumanovë, 15 shtator- Dje u realizua raundi i nëntëmbëdhjetë nga projekti i quajtur si “Gostivari me refugjatët sirian”, projekt i iniciuar nga ana e pronarit të Market Keta, Bejtullah Jakupi, ...

Benjamin Idrizi, imami shqiptar nga Shkupi në ndihmë të refugjatëve në Gjermani

Almakos - 14.09.2015

Ata kanë grumbulluar ndihma dhe ua kanë shpërndarë refugjatëve: pampersa, ujë dhe gatime turke e shqiptare: Në skenë janë paraqitur edhe myslimanët nga Mynihu i Gjermanisë të cilët janë zotuar se do ...

Arabia Saudite pohoi se deri tani ka marrë 2,5 milion sirianë

Idividi - 14.09.2015

Riad, 12 shtator 2015 (MIA) - Arabia Saudite sot kumtoi se ka marrë 2,5 milion refugjatë nga fillimi i konfliktit, që paraqet përgjigje të parë zyrtare të akuzave se ai vend i pasur i gjirit ka ...

UNHCR: Evropa ka nevojë për qendra të mëdha pranimi për refugjatët

Idividi - 14.09.2015

Gjenevë, 11 shtator 2015 (MIA) - Kombet e Bashkuara e përshëndesin propozimin e Bashkimit Evropian që të pranojë 160 mijë refugjatë, duke e vlerësuar si hap në drejtim të duhur, por përmendi se në ...

Merkel: Nuk ka kufizime ligjore për pranimin e refugjatëve

Idividi - 14.09.2015

Berlin, 11 shtator 2015 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel sot deklaroi se nuk ka kufizime ligjore për numrin e njerëzve të cilët ikin para përndjekjes politike dhe kërkojnë strehimore në ...

Kriza e refugjatëve mund të jetë sfida më e madhe në historinë e BE-së

Idividi - 14.09.2015

Pragë, 11 shtator 2015 (MIA) - Deri tani fluksi i paparë e refugjatëve në vendet e Bashkimit Evropian (BE) mund të bëhet sfida më e madhe për BE-në, deklaroi sot ministri gjerman i Punëve të Jashtme ...

KB: Numër rekord prej 432.760 refugjatë këtë vit e kanë kaluar Detin Mesdhe

Idividi - 14.09.2015

Gjenevë, 11 shtator 2015 (MIA) - Numër rekord prej 432.760 refugjatëve dhe imigrantëve e kanë kaluar detin Mesdhe nga fillimi i vitit 2015, që është pothuajse dy herë më shumë nga numri i tërësishëm ...

Arabia Saudite ka ofruar ndërtimin e 200 xhamive në Gjermani

Idividi - 14.09.2015

Berlin, 11 shtator 2015 (MIA) - Njëra nga gazetat gjermane më me ndikim "Frankufurter Algemajnev Cajtung" (FAC) në analizën e saj për arsyet pse vendet më të pasura arabe nuk pranojnë refugjatë nga ...

Për çdo refugjat të pranuar qytetet franceze do të marrin nga 1000 euro nga shteti

Idividi - 14.09.2015

Paris, 12 shtator 2015 (MIA) - Ministri i Punëve të Brendshme të Francës, Bernar Kazenev në takimin e sotëm me prefektët e 600 qyteteve franceze të cilët janë të gatshëm të pranojnë refugjatë, ...

Përreth Evropës tubime pro dhe kundër refugjatëve

Idividi - 14.09.2015

Londër, 12 shtator 2015 (MIA) - Dhjetëra mijë njerëz do të dalin sot në rrugët e qyteteve evropiane, me qëllim me "Ditën e aksionit" të shprehin solidaritet me refugjatët, derisa njëkohësisht janë ...

Munihu me kapacitet të plotë për pranim të refugjatëve

Idividi - 14.09.2015

Munih, 13 shtator 2015 (MIA) - Munihu pothuajse tërësisht i ka harxhuar kapacitetet e tij për pranim të refugjatëve, të cilët masovisht arrijnë në Gjermani, paralajmëroi sot policia lokale, një ditë ...

Takim i ministrave të BE-së kushtuar krizës së refugjatëve

Idividi - 14.09.2015

Bruksel, 14 shtator 2015 (MIA) - Ministrat e drejtësisë dhe të punëve të brendshme të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen sot në Bruksel në një takim të jashtëzakonshëm, kushtuar ...

U përmbys një varkë me refugjatë, katër fëmijë u zhdukën

Idividi - 14.09.2015

Athinë, 12 shtator 2015 (MIA) - Një varkë prej gome me refugjatë u përmbys sot në afërsi të ishullit grek Samos, me ç'rast janë shpëtuar 24 persona, por katër fëmijë edhe më tutje konsiderohen të ...

David Cameron në një kamp me refugjatët (FOTO)

Lajm - 14.09.2015

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar David Kameron në fotografinë që ua sjellim më poshtë shihet duke qëndruar në një hapësirë me refugjatët në shtetin e Lebanonin që kufizohet me Sirinë, shkruan ...

Refugjatët e Sirisë nuk ndihmohen në Rusi

DW - 14.09.2015

Moska konsiderohet aleate e Damaskut. Shumica e refugjatëve sirianë duan të shkojnë në vende krejt të tjera. Ata që megjithatë shkojnë në Rusi, ndodhen para vështirësive të mëdha.

Imami shqiptar nga Shkupi mahnit Gjermaninë duke ndihmuar refugjatët

Lajm - 14.09.2015

Ata kanë grumbulluar ndihma dhe ua kanë shpërndarë refugjatëve: pampersa, ujë dhe gatime turke e shqiptare: Në skenë janë paraqitur edhe myslimanët nga Mynihu i Gjermanisë të cilët janë zotuar se do ...

Ambasadorët apeluan në tretman adekuat ndaj refugjatëve

Zhurnal - 14.09.2015

Ambasadorët apeluan në tretman adekuat ndaj refugjatëve Shkup, 14 shtator- Maqedonia si mbikëqyrëse e Komiteteve të Aleancës ndërkombëtare duhet që të siguroje një tretman adekuat për refugjatët, ...

Gjermani: Imami shqiptar nga Shkupi ndihmon refugjatët

Portalb - 14.09.2015

Lajme lidhur me temën Charlie Hebdo tallet: Të krishterët ecin mbi ujë…myslimanët përmbyten! Shtrenjtohen biletat për refugjatët nga 10 në 25 euro, reagojnë aktivistët qytetarë Hekurudhat e ...

"Refugee Air", linjë ajrore për migrantët

Evropaelire - 14.09.2015

Një grup i migrantëve dhe miqve iranianë e kanë shpallur një projekt ambicioz për ta krijuar një transport ajror të financuar nga njerëzit e zakonshëm, nga territoret e trazuara në gjithë Mesdheun ...

Trajneri i Gjermanisë i prekur nga kriza e refugjatëve, dhuron çmimin 25 mijë euro në ndihmë të tyre

SOT - 14.09.2015

Trajneri i kombëtares gjermane të futbollit, Joachim Low, ka marrë një vendim mjaft human për emigrantët. Ai ka dhuruar çekun prej 25 mijë euro në nder të karrierës dhe arritjeve, për të ndihmuar ...

Komuna e Kumanovës dhe QMK do të bashkëpunojnë për ndihmë të refugjatëve

Zhurnal - 14.09.2015

Komuna e Kumanovës dhe QMK do të bashkëpunojnë për ndihmë të refugjatëve Kumanovë, 14 shtator - Komuna e Kumanovës i qëndron në dispozicion Qendrës për menaxhim me kriza për të tejkaluar krizën me ...

Cameron "prek me dorë" mjerimin, viziton kampin me refugjatë sirianë, ja zgjidhja që ofron i prekur nga ...

SOT - 14.09.2015

Kryeministri i Britanisë, David Cameron, ka vizituar sot një kamp refugjatësh, duke parë dhe prekur nga afër mjerimin e tyre. Vizita e tij surprizë është zhvilluar në Liban, ku Cameron ka takuar disa ...

Nga sa refugjatë duhët të marrë secili shtet në BE?

Lajm - 14.09.2015

Plani i presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, parashikonte ndarjen e 120.000 refugjatëve në mënyrë proporcionale te të gjitha vendet e BE-së, sipas një plani “fair play”, ku secili ...

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Cameron viziton kampin e refugjatëve në Liban

Portalb - 14.09.2015

Lajme lidhur me temën Gjermani: Imami shqiptar nga Shkupi ndihmon refugjatët Charlie Hebdo tallet: Të krishterët ecin mbi ujë…myslimanët përmbyten! Shtrenjtohen biletat për refugjatët nga 10 në 25 ...

Nga sa refugjatë duhet të marrë secili shtet në BE?

Zhurnal - 14.09.2015

Nga sa refugjatë duhet të marrë secili shtet në BE? Plani i presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, parashikonte ndarjen e 120.000 refugjatëve në mënyrë proporcionale te të gjitha ...

BE pajtohet për sistemimin e 32,000 refugjatëve

Lajmi.net - 14.09.2015

Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian, gjatë takimit në Bruksel, kanë rënë dakord për sistemimin e fillimisht 32,000 refugjatëve, që aktualisht ndodhen në Itali dhe Greqi, në vende të tjera të ...

Ministrat e BE bien dakord për pranimin e 32 mijë emigrantëve

LajmiFundit - 14.09.2015

Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian, gjatë takimit në Bruksel, kanë rënë dakord për sistemimin e fillimisht 32,000 refugjatëve, që aktualisht ndodhen në Itali dhe Greqi, në vende të tjera të ...

Vetëm dje në Maqedoni kanë hy 6000 refugjatë

Zhurnal - 14.09.2015

Vetëm dje në Maqedoni kanë hy 6000 refugjatë Shkup, 14 shtator - Vetëm gjatë ditës së diel në Maqedoni kanë hyrë 6000 refugjatë, të cilët më pas nga Gjjevgjelia kanë udhëtuar drejt Kumanovës.

Refuzimi i refugjatëve, NYT: Vendet e Lindjes janë ende të varfra

Top Channel - 14.09.2015

Edhe pse kuotat e refugjatëve në vendet lindore janë shumë herë më të ulëta, në krahasim me vendet e Europës Perëndimore dhe Qendrore, sërish ish-vendet komuniste po i bëjnë një rezistencë të fortë ...

Refuzimi i refugjatëve, NYT: Vendet e Lindjes janë ende të varfra

Lajmi.net - 14.09.2015

Edhe pse kuotat e refugjatëve në vendet lindore janë shumë herë më të ulëta, në krahasim me vendet e Evropës Perëndimore dhe Qendrore, sërish ish-vendet komuniste po i bëjnë një rezistencë të fortë ...

Low dhuron një çek për refugjatët

Botasot - 14.09.2015

Trajneri i Kombëtares gjermane, Joachim Lëv ka dhuruar një çek prej 25 mijë eurosh për refugjatët. Gjatë ceremonisë së marrjes së çmimit “Piramida e Artë” në Hamburg, ku u bë pjesë e Hollit Sportiv ...

Politikanët norvegjez kërkojnë t’i çojnë refugjatët në ‘fund të botës’

Botasot - 14.09.2015

Një kërkesë e çuditëshme vjen nga politikanët norvegjezë të cilët kërkojnë që refugjatët të dërgohen në Svalbard në ishujt e largët Arktik, në një nga zonat më të largëta të botës.

Ministrat e BE-së mblidhen për refugjatë

Koha.net - 14.09.2015

Ministrat e Brendshëm të BE-së dhe ata të Drejtësisë së 28 shteteve anëtare do ta kenë një takim të jashtëzakonshëm të Bruksel, ku do të shqyrtojnë propozimet për shpërndarjen e refugjatëve, raporton ...

Greqi: Mbyten 34 refugjatë, mes tyre 16 fëmijë

Botasot - 14.09.2015

Tragjedia e mbytjes së refugjatëve ka ndodhur përsëri pranë brigjeve greke, në tentativën e tyre për të kaluar kufirin detar mes Turqisë dhe Greqisë. Fatkeqësia ka ndodhur në ishullin Farmakonisi, ku ...

Refugjatët e Sirisë nuk ndihmohen në Rusi

Botasot - 14.09.2015

Dhjetëra mijëra refugjatë vijnë në Evropë, shumica e tyre janë nga Siria. Sipas të dhënave të OKB-së, numri i refugjatëve sirianë e ka kaluar shifrën e katër milionëve.

Në Preshevë sot më pak refugjatë

Koha.net - 14.09.2015

Sot në Preshevë kanë arritur më pak refugjatë se sa gjatë ditëve të shkuara. Mediet serbe njoftojnë, transmeton Koha.net, se refugjatët që kalonin kufirin nga pjesa maqedonase nuk prisnin fare për ...

Në Preshevë sot më pak refugjatë

Telegrafi - 14.09.2015

Sot në Preshevë kanë arritur më pak refugjatë se sa gjatë ditëve të shkuara. Mediet serbe njoftojnë, transmeton Koha.net, se refugjatët që kalonin kufirin nga pjesa maqedonase nuk prisnin fare për ...

Mbledhja e Ministrave të Jashtëm europian në Bruksel

ABC News - 14.09.2015

Ministrat e Punëve të Jashtme dhe të Punëve të Brendshme janë mbledhur në Bruksel për të diskutuar mbi planin Juncker. Vendimi i Bashkimit Europian për një sistem të detyrueshëm shpërndarjeje ...

Cameron viziton refugjatët sirianë në Liban

Botasot - 14.09.2015

Kryeministri i Britanisë, David Cameron, ka vizituar një kamp të refugjatëve sirianë në Liban. Kjo ka qenë vizita e parë e tij si kryeministër në këtë vend.

Ish-refugjatët e Ballkanit kthehen për të ndihmuar migrantët sirianë

Ora news - 14.09.2015

Viktimat e luftërave të ish-Jugosllavisë, të cilët e kanë përjetuar edhe vetë largimin e detyruar nga shtëpia, po bashkohen dhe po mbledhin fonde për të ndihmuar ata që tani po kalojnë të njëjtën ...

Cameron viziton refugjatët sirianë në Liban

Koha.net - 14.09.2015

Kryeministri i Britanisë, David Cameron, ka vizituar një kamp të refugjatëve sirianë në Liban. Kjo ka qenë vizita e parë e tij si kryeministër në këtë vend.

Gabriel: Mosaktiviteti i Evropës e solli Berlinin deri në kufijtë përfundimtar

Yll Press - 14.09.2015

Gabriel propozoi ndihmë urgjente prej 1,5 miliard euro për kampet më të mëdha të refugjatëve në Liban dhe Jordan, për shkolla, për ushqim dhe strehim.

Nga sa refugjatë duhët të marrë secili shtet në BE?

Botasot - 14.09.2015

Plani i presidentit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, parashikonte ndarjen e 120.000 refugjatëve në mënyrë proporcionale te të gjitha vendet e BE-së, sipas një plani “fair play”, ku secili ...

Ligjvënësit amerikanë mbi refugjatët sirianë

VOA - 14.09.2015

Ligjvënësit amerikanë po shqyrtojnë planin e administratës së Presidentit Obama për të pranuar dhjetë mijë refugjatë sirianë në Shtetet e Bashkuara. Korrepondenti i Zërit të Amerikës, Michael Bowman ...

BE pajtohet për sistemimin e 32,000 refugjatëve

Botasot - 14.09.2015

Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian, gjatë takimit në Bruksel, kanë rënë dakord për sistemimin e fillimisht 32,000 refugjatëve, që aktualisht ndodhen në Itali dhe Greqi, në vende të tjera të ...

Ligjvënësit amerikanë mbi refugjatët sirianë

Botasot - 14.09.2015

Ligjvënësit amerikanë po shqyrtojnë planin e administratës së Presidentit Obama për të pranuar dhjetë mijë refugjatë sirianë në Shtetet e Bashkuara. Korrepondenti i Zërit të Amerikës, Michael Bowman ...

Refugjati kosovar në Londër tregon për suksesin e tij [video]

Koha.net - 14.09.2015

Në kohën e krizës me refugjatë, një i tillë i suksesshëm ka dhënë rrëfimin e tij për Bloomberg. Arkitekti i njohur kosovar, Përparim Rama, që jeton në Londër, ka thënë se njerëzit ikin nga shtëpitë e ...

Refugjati kosovar në Londër tregon për suksesin e tij (Video)

Telegrafi - 14.09.2015

Në kohën e krizës me refugjatë, një i tillë i suksesshëm ka dhënë rrëfimin e tij për Bloomberg. Arkitekti i njohur kosovar, Përparim Rama, që jeton në Londër, ka thënë se njerëzit ikin nga shtëpitë e ...

Kriza e refugjatëve mund të shfuqizojë rregullat e stabilitetit të BE-së

Gazeta Tema - 14.09.2015

Komisioni i BE-së pritet të analizojë ndikimin financiar të krizës së refugjatëve në Evropë. Si njoftoi Presidenca luksemburgase në Luksemburg pas një takimi të ministrave të Financave të BE-së, ajo ...

FOTOT/ Ballë për ballë me mjerimin. Kameron viziton kampin e refugjatëve sirianë

Gazeta Tema - 14.09.2015

Kryeministri britanik David Kameron ka vizituar një kamp refugjatësh për të parë dhe prekur nga afër mjerimin e tyre. Kameron bëri një vizitë surprizë në Liban ku takoi disa refugjatë sirianë.

Refugjati kosovar në Londër tregon për suksesin e tij (VIDEO)

Tetova Sot - 14.09.2015

Në kohën e krizës me refugjatë, një i tillë i suksesshëm ka dhënë rrëfimin e tij për Bloomberg. Arkitekti i njohur kosovar, Përparim Rama, që jeton në Londër, ka thënë se njerëzit ikin nga shtëpitë e ...

Takim i ministrave të BE-së kushtuar krizës së refugjatëve

Republika - 14.09.2015

Ministrat e drejtësisë dhe të punëve të brendshme të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen sot në Bruksel në një takim të jashtëzakonshëm, kushtuar zgjidhjes së krizës së refugjatëve.

Zvicra po shqyrton pranimin e shpejtuar të 3.000 refugjatëve sirianë

Kosova Live - 14.09.2015

Këshilli Federal në Zvicër planifikon pranimin me procedurë të shpejtuar të 3.000 refugjatëve nga Siria që aktualisht ndodhen në kampet në regjion. Nga më shumë se 4 milionë sirianë që kanë braktisur ...

Gjermania nuk i mbyll dyert për refugjatët

Republika - 14.09.2015

Gjermania nuk i mbyll dyert për refugjatët, madje edhe nëse vendosen kontrolle kufitare, deklaroi sot zëdhënësi i kancelares gjermane Angela Merkel. Stefan Zajbert sqaroi se vendosja e masave ...

Komuna e Kumanovës dhe QMK do të bashkëpunojnë për ndihmë të refugjatëve

Republika - 14.09.2015

­ Komuna e Kumanovës i qëndron në dispozicion Qendrës për menaxhim me kriza për të tejkaluar krizën me refugjatë dhe trajtimin më human për refugjatët, deklaroi kryetari i komunës së Kumanovës, Zoran ...

BE pajtohet për sistemimin e 32 mijë refugjatëve

Kosova Live - 14.09.2015

Ministrat e Brendshëm të Bashkimit Evropian (BE), gjatë takimit në Bruksel, kanë rënë dakord për sistemimin e fillimisht 32 mijë refugjatëve, që aktualisht ndodhen në Itali dhe Greqi, në vende të ...