TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Agjërimi i mirëfilltë, veçoria e muslimanëve

Yll Press - 15.08.2010

Allahu ka thënë: “O besimtarë! Ju është urdhëruar agjërimi, ashtu si u ishte urdhëruar atyre para jush, që të mund të ruheni. Omer BERISHA Agjërimi është disa ditë, por nëse ndonjëri prej jush është sëmurë ose duke udhëtuar, le të agjërojë ...

Porosia që del nga Ramazani i sivjetmë

Koha.net - 14.08.2010

Ramazani është koha më e përkushtuar e adhurimit ndaj Zotit brenda 12 muajve të vitit lunar për gjithë njerëzit e besimit islam kudo që gjenden në botë.

Ramazan: Hurmat janë begati e uji është pastërti

Shekulli - 13.08.2010

Në mes të gushtit, me fillimin e muajit hënor të Ramazanit, gjendem i ftuar në qendrën Islame shqiptaro - amerikane në Garfield, New Jersey, për darkën e iftarit kur besimtarët myslimanë pas një dite agjërimi që zgjat nga agu në perëndim ...

Ramazani zbraz plazhet e Strugës

Ina - 13.08.2010

Muaji i shenjtë i Ramazanit, ka “detyruar” numrin më të madh të pushuesve të braktisin Strugën, bashkë me plazhet e Liqenit të Ohrit, e ti kthejë në shtëpitë e tyre.

RAMAZANI, MUAJ I NDRYSHIMIT - Nga Bashkim Aliu

Ina - 13.08.2010

Mr.Bashkim Aliu Ramazani, ky muaj i bekuar i cili për çdo vit vjen me mirësitë e tij për njerëzit, është simbol i ndryshimit te individët dhe shoqëria.

Thaci uron besimtarët për muajin e Ramazanit

Top Channel - 13.08.2010

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës dhe me këtë rast ka uruar krerët e këtij institucioni për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Agjërimi

Yll Press - 13.08.2010

Sikur njerzit t’i dinin virtytet dhe mirësin e muajit të Ramazanit, do të donin që gjithë viti të ishte Ramazan. Sepse në të ka shumë sevap. Në hadithe sherife thuhet: Ramazani është një muaj i tillë të cilin: ditët e para janë rahmet, ...

Muça çel iftarin e parë me kryeparlamentaren Topalli

Gazeta Start - 12.08.2010

Tiranë Kreu i Komunitetit Musliman Shqiptar, Seli Muça ka shtruar mbrëmjen e shkuar iftarin e parë të Ramazanit. Gjatë këtij iftari ishte e pranishme edhe kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli.

Obama uron myslimanët për muajin e shenjtë të Ramazanit

Gazeta Start - 12.08.2010

Uashington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama uroi dje 1,5 miliardë myslimanët në të gjithë botën me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Obama uron muajin e Ramazanit

Evropaelire - 12.08.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama u ka uruar dëshirat më të mira myslimanëve në SHBA me rastin e muajit të Ramazanit. Obama tha në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë se Ramazani “na përkujton në parimet, të cilat i ...

Obama uron muajin e Ramazanit

Alsat - 12.08.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama u ka uruar dëshirat më të mira myslimanëve në SHBA me rastin e muajit të Ramazanit. Obama tha në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë se Ramazani “na përkujton në parimet, të cilat i ...

Obama uron muajin e Ramazanit

Lajm - 12.08.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama u ka uruar dëshirat më të mira myslimanëve në SHBA me rastin e muajit të Ramazanit. Obama tha në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë se Ramazani “na përkujton në parimet, të cilat i ...

Obama uron muajin e Ramazanit

Albeu.com - 12.08.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama u ka uruar dëshirat më të mira myslimanëve në SHBA me rastin e muajit të Ramazanit. Obama tha në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë se Ramazani “na përkujton në ... ...

Obama dhe Klinton uronjë muajin e Ramazanit

Botasot - 12.08.2010

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama u ka uruar dëshirat më të mira myslimanëve në SHBA me rastin e muajit të Ramazanit. Obama tha në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë se Ramazani “na përkujton në parimet, të cilat i ...

Kryetarja e Kuvendit e ftuar në iftarin tradicional të natës së parë të Ramazanit

Botasot - 12.08.2010

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli mori mbrëmë pjesë në iftarin tradicional të natës së parë të muajit të Ramazanit, e ftuar nga Komuniteti Musliman i Shqipërisë.

Agjërimi dhe llojet e agjërimit

Yll Press - 12.08.2010

Dituria është si ushqimi, gjithmonë kemi nevojë për të. Të mirat e saj u shërbejnë të gjithve. Llojet e agjërimit Agjërimi farz: është agjërimi i muajit të Ramazanit në kohën e vet ose më vonë dhe agjërimi i kefarretit.

Muaji i Ramazanit, myslimanët nisin agjërimin

Shekulli - 11.08.2010

Besimtarët myslimanë nisin sot agjërimin, ditë që përkon me nisjen e Muajit të Shenjtë të Ramazanit, i cili konsiderohet prej këtij komuniteti si muaji i mirësisë dhe dashurisë.

Nesër fillon Ramazani

Idividi - 11.08.2010

Mekë, 10 gusht 2010 (MIA) - Për myslimanët nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit, muaji i agjërimit, lutjeve, mëshirës dhe faljes. Besimtarët mysliman 30 ditë do të agjërojnë, do të përmbahen nga ushqimi, pijet, mendimet e këqinja dhe ...

Urim nga kryetari i BDI-së Ali Ahmeti me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Idividi - 11.08.2010

Shkup, 10 gusht 2010 (MIA) - Kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit të gjithë besimtarëve mysliman ua uron këtë muaj të bekuar.

Urim i kryeministrit Nikolla Gruevski deri te pjesëtarët e besimit islam me rastin e muajit të Ramazanit

Idividi - 11.08.2010

Shkup, 11 gusht 2010 (MIA) - Kryeministri Nikolla Gruevski, me rastin e festës së madhe fetare myslimane, Ramazanit, i dërgoi urim kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë, zotëri Reis ul Ulema, haxhi Sulejman ...

Fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Ina - 11.08.2010

Besimtarët e besimit islam nga dita e sotme e fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, kur profeti Muhamed a.s. e ka shpallur Kuranin. Muaji i Ramazanit, ёshtё muaj i shpalljes, muaj kur Allahu xh.sh pёrfundon procesin e udhёzimeve tё ...

Nis sot muaji i Ramazanit, Muca uron besimtarët

24 orë - 11.08.2010

Komuniteti mysliman shqiptar, i cili vite më parë e respektonte në mënyrë të fshehtë muajin e shenjtë të Ramazanit, tashmë mban agjerimin në mënyrë të ...

Gruevski uron besimtarët myslimanë

Ina - 11.08.2010

Kryeministri Nikolla Gruevski, me rastin e festës së madhe fetare myslimane, Ramazanit, dërgoi urim deri te kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë, zotëri Reis ul Ulema, haxhi Sulejman efendi Rexhepi.

Gruevski uron besimtaret myslimane

Albeu.com - 11.08.2010

Kryeministri Nikolla Gruevski, me rastin e festës së madhe fetare myslimane, Ramazanit, dërgoi urim deri te kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Republikën e Maqedonisë, zotëri Reis ul Ulema, haxhi Sulejman efendi Rexhepi.

Fillon Muaji i Ramazanit

Lajm - 11.08.2010

Besimtarët e besimit islam nga dita e sotme e fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, kur profeti Muhamed a.s. e ka shpallur Kuranin. Kryeteari i Bashkësisë Fetare Islame (BFI) Resi ul Ulema Efendi Sulejman Rexhepi dje besimtarëve ...

FRI aktiviteteve të shumta gjatë muajit Ramazan

Ina - 11.08.2010

Nën moton “Ramazani muaji i ndryshimit”, karvani i FRI-së në mënyrë madhështore filloi aktivetetet që do ta begatojnë këtë Ramazan. Të hënën në sheshin e qytetit të Kërçovës, dhe për herë të parë, me rastin e ardhjes së muajit të bekuar të ...

Elbasan, muaji i Ramazanit pritet me fishekzjarre

24 orë - 11.08.2010

Janë me qindra besimtarë myslimanë që agjërojnë në qytet, të cilët kishin dalë jashtë dhe festonin së bashku, duke përcjellë urimet për ...

Myslimanët filluan Ramazanin

Evropaelire - 11.08.2010

Në një pjesë të konsiderueshme të botës sot ka filluar dita e parë e Muajit të Shenjtë të Ramazanit. Përpos, Egjiptit, Arabisë Saudite, Afganistanit, Malajzisë, Singaporitt e shumë vendeve të tjera më popullatë myslimane, edhe në Kosovë ...

Nis muaji i shenjtë i Ramazanit

Top Channel - 11.08.2010

Filloi sot muaji i shenjtë i Ramazanit për të gjithë besimtarët myslimanë. Këtë verë, shumë besimtarëve në vendet arabe u duhet të agjerojnë nën temperatura shumë të larta.

Ramazani i futbollistëve

Shqipmedia - 11.08.2010

Vitin e kaluar muaji i Ramazanit, i ka bërë nervoz jo pak trajner dhe pronar skuadrash. Kujtojmë deklaratat e Murinjos për Sullej Muntarin. Është çuar shumë pluhur për atë se sa ndikon agjërimi në performancën e futbollistëve, ku shumë ...

Nis Ramazani, Muca i uron besimtarëve: Agjërim të mbarë!

24 orë - 11.08.2010

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë Haxhi Selim Muça ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë shqiptarë, kudo që ata ndodhen për fillimin e muajit të madhërishëm të Ramazanit.

Muça: Muaji i Ramazanit është një muaj i madhëruar

Botasot - 11.08.2010

Nisi sot Muaji i Shenjtë i Ramazanit, i cili konsiderohet nga komuniteti mysliman si muaji i mirësisë dhe dashurisë. Duke uruar besimtarët mysliman për një agjerim sa më të lehtë, Kryetari i Komunitetit Mysliman shqiptar, Haxhi Selim Muça, ...

Historiku i muajit të Ramazanit dhe agjërimit te disa kombe

Yll Press - 11.08.2010

Agjërimin e praktikuan edhe kinezët e vjetër. Ata agjëronin sidomos në kohën e luftrave. Këtë rit ata e kishin të përcaktuar në ligjet e fesë së tyre.

Nisi sot Muaji i Shenjtë i Ramazanit

Botasot - 11.08.2010

Ka nisur sot Muaji i Shenjtë i Ramazanit, i cili konsiderohet si njëri nga muajt më të rëndësishëm për besimtarët myslimanë në mbarë botën. Ramazani është muaji i nëntë i vitit sipas kalendarit të Hixhretit.

Urim i presidentit Ivanov deri tek Riaseti i BFI-së me rastin e fillimit të agjërimit

Yll Press - 11.08.2010

I nderuar Reis Ul Ulema Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi, kam kënaqësinë që personalisht dhe në emër të qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, Juve, Riasetit të Bashkësisë fetare islame dhe të gjithë besimtarëve myslimanë në Maqedoni T'ua ...

Muaji i ndryshimit, për Forumin Rinor Islam është muaj i aktiviteteve të shumta

Yll Press - 11.08.2010

Përpara të pranishmëve, fjalë përshëndetëse mbajti kryetari i Forumit Rinor Islam, Sali Shasivari, i cili e shpalli të hapur karvanin e aktiviteteve të FRI-së gjatë muajit të Ramazanit, si dhe shpalosi edhe moton e Ramazanit të sivjetëm ...

Elbasan, muaji i Ramazanit pritet me fishekzjarre

BalkanWeb - 11.08.2010

ELBASAN- Një atmosferë e ngjashme me atë të Krishtlindjeve, ka qenë mbrëmja e djeshme në qendër të qytetit të Elbasanit. Fishekzjarre me forma të ndryshme kanë ndriçuar përreth 30 minuta qiellin, ndërsa thuajse i gjithë qyteti ka dalë ...

Myslimanët filluan Ramazanin

Botasot - 11.08.2010

Në një pjesë të konsiderueshme të botës sot ka filluar dita e parë e Muajit të Shenjtë të Ramazanit. Përpos, Egjiptit, Arabisë Saudite, Afganistanit, Malajzisë, Singaporitt e shumë vendeve të tjera më popullatë myslimane, edhe në Kosovë ...

Myslimanët në gjithë botën po fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit

VOA - 11.08.2010

Myslimanët në gjithë botën po fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit ata luten dhe agjërojnë. Myslimanët suni filluan agjërimin në agim të ditës së sotme, ndërsa shiitët pritet të fillojnë nesër.

Nis Ramazani, Muca i uron besimtarëve: Agjërim të mbarë!

BalkanWeb - 11.08.2010

TIRANE- Sot në ditën e parë të muajit të madhërishëm të Ramazanit, Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë Haxhi Selim Muça ka përshëndetur mbarë besimtarët myslimanë shqiptarë, duke i siguruar ata se ky muaj do të begatojë shpirtrat ...

Ramazani në Kosovë fillon me thirrje për solidaritet e tolerancë

VOA - 11.08.2010

Në Kosovë pjesëtarët e besimit islam filluan ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit me thirrjet për solidaritet e tolerancë mes njerëzve. Në urimet e udhëheqësve fetarë e politik, nënvizohet rëndësia e këtij muaji të agjërimit.

Myslimanët në gjithë botën po fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit

Botasot - 11.08.2010

Myslimanët në gjithë botën po fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit ata luten dhe agjërojnë. Myslimanët suni filluan agjërimin në agim të ditës së sotme, ndërsa shiitët pritet të fillojnë nesër.

Farzet e agjërimit

Yll Press - 11.08.2010

Kjo botë në krahasim me Xhehnetin është si burg, ndërsa në krahasim me Xhehnemin është si Xhehnet. AGJËRIMI Kushti i tretë i islamit është agjërimi.

Muça uron myslimanët nisjen e muajit të Ramazanit

Gazeta Start - 10.08.2010

Tiranë Gjatë ditës së nesërme nis muaji i Shenjtë i Ramazanit. Ky muaj është më i rëndësishmi në kalendarin Islam dhe për të gjithë myslimanët. Për këtë arsye, kreu i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Haxhi Seli Muça, duke uruar nisjen e ...

Selmani uron besimtarët myslimanë

Ina - 10.08.2010

Kryetari i Demokracisë së Re, Imer Selmani , uron të gjithë besimtarët myslimanë shqiptarë kudo ku ata ndodhen për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Mesazhi i Ramazanit

Ina - 10.08.2010

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë (BFIM) ka uruar besimtarët mysliman për muajin Ramazanit i cili fillon të mërkurën, 11 Gusht. Kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi sot në lokalet e BFI-së në Shkup, përcolli mesazhin e Ramazanit deri tek ...

Nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Alsat - 10.08.2010

Besimtarët e besimit islam nga dita e nesërme e fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, kur profeti Muhamed a.s. e ka shpallur Kuranin. Me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkësisë Fetare Islame Sulejman ...

Fillon Muaji i Ramazanit

Idividi - 11.08.2010

Shkup, 11 gusht 2010 (MIA) - Besimtarët e besimit islam nga dita e sotme e fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, kur profeti Muhamed a.s. e ka shpallur Kuranin.

Selmani uron besimtarët myslimanë

Idividi - 10.08.2010

Shkup, 10 gusht 2010 (MIA) - Kryetari i Demokracisë së Re, Imer Selmani, uron të gjithë besimtarët myslimanë shqiptarë kudo ku ata ndodhen për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

SOT ËSHTË RAMAZAN- Nga Mexhid YVEJSI

Ina - 10.08.2010

Ditë e uruar. Muaj i bekuar. Lavdi Zotit të madhëruar! ’’O ju që keni besuar, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëhëni të devotshëm.” (Kur’an-i, 2:183) Sot është Ramazan.

Ramazani, Muça uron besimtarët

Top Channel - 10.08.2010

Kryetari i komunitetit musliman shqiptar Haxhi Selim Muça ka uruar popullin shqiptar për mirëseardhjen e muajit të Ramazanit, një nga muajt më të rëndësishëm për fenë ...

Nesër nis muaji i Ramazanit, Muca uron besimtarët

24 orë - 10.08.2010

Komuniteti mysliman shqiptar, i cili vite më parë e respektonte në mënyrë të fshehtë muajin e shenjtë të Ramazanit, tashmë e mban atë në mënyrë të ...

Nesër fillon muaji i Ramazanit

Evropaelire - 10.08.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, me rastin e muajit të agjërimit, ka uruar besimtarët e fesë islame, si dhe Bashkësinë Islame të Kosovës për fillimin e Ramazanit.

Presidenti Sejdiu uroi besimtarët me rastin e muajit të Ramazanit

Paragrafi - 10.08.2010

Qytetarë të dashur të Republikës së Kosovës. Besimtarë të nderuar.Me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit, muajit më të rëndësishëm për besimtarët myslimanë, ju shpreh urimet e mia më të përzemërta për agjërim të lehtë, harmoni, qetësi ...

Thaçi uron myftiun Naim Tërrnava dhe besimtarët e Kosovës

Paragrafi - 10.08.2010

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, uron kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiun Naim Tërrnava dhe besimtarët e Kosovës, me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. I nderuari z.

Besimtarët myslimanë përgatiten për muajin e Ramazanit

Alsat - 10.08.2010

Në orën 3 e 40 minuta pas mesnate të gjithë besimtarët mysliman në vend fillojnë agjërimin, muajin e bekuar të Ramazanit. Nga ky moment e deri në orën 19 e 50 minuta të ditës së nesërme ata nuk do të hanë e nuk do të pinë asgjë me çka do ...

Më 11 gusht nis muaji i Ramazanit, Selim Muça mesazh urimi besimtarëve

LajmiFundit - 10.08.2010

TIRANE – Lajmifundit – Ditën e nesërme më 11 gusht 2010, për besimtarët myslimanë fillon Muaji i Shenjtë i Ramazanit. Një ditë para fillimit të këtij muaji të rëndësishëm të kalendarit islam, kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë ...

Muaji i Ramazanit

Shqipmedia - 10.08.2010

Besimtarët e besimit islam nga dita e nesërme e fillojnë muajin e shenjtë të Ramazanit, kur profeti Muhamed a.s. e ka shpallur Kuranin. Kryeteari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë (BFI) Reis ul Ulema Efendi Sulejman Rexhepi sot ...

Muaji i agjërimit në Kosovë

Top Channel - 10.08.2010

Një ditë para fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, myftiu i Kosovës, Naim Tërnava ka uruar besimtarët dhe qytetarët e Kosovës. Në urimin tradicional të përvitshëm, Tërnava ka ftuar besimtarët që t’i përkushtohen Allahut, të falin ...

Sejdiu uron Ramazanin

Albeu.com - 10.08.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, me rastin e fillimit të nesërm të muajit të shenjtë të agjërimit, a uruar besimtarët e fesë islame, si dhe Bashkësinë Islame të Kosovës, përkatësisht myftiun naim Tërnava për fillimin e Ramazanit.

Muaji i Ramazanit

Yll Press - 10.08.2010

Muaji i Ramazanit është prijësi i të gjithë muajve dhe më i lëvduari. Siç e dimë, agjërimi është një prej kushteve të rëndësishme të Islamit dhe është muaji i Ramazanit gjatë të cilit agjërimi është bërë i obligueshëm për të gjithë të ...

Nesër fillon Muaji i shenjtë i Ramazanit

Yll Press - 10.08.2010

E lusim Allahun xh.sh. të na mundësoj që ta kalojmë këtë muaj në ibadete, duke e agjëruar me lehtësi, duke zbatuar namazin, ndihmën vullnetare, zeqatin dhe pendimin sepse ky është një rast edhe për ata që kanë qenë të përçarë dhe në ...

Myftiu Tërnava përgëzon besimtarët për Ramazan

Koha.net - 10.08.2010

Prishtinë, 10 gusht - Me rastin e fillimit të muajit të agjërimit, Ramazanit, nesër më 11 gusht, kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës (KBIRK), myftiu Naim Tërnava ka uruar qytetarët e besimit islam të vendit, ...

Thaçi, uron me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit

Botasot - 10.08.2010

Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, uron kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiun Naim Tërrnava dhe besimtarët e Kosovës, me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit.

Presidenti Sejdiu uroi besimtarët me rastin e muajit të Ramazanit

Botasot - 10.08.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu uroi besimtarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Në urim thuhet:"Me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit, muajit më të rëndësishëm për besimtarët myslimanë, ju ...

Sejdiu uron besimtarët dhe BIK-un për Ramazan

Koha.net - 10.08.2010

Prishtinë, 10 gusht – Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, me rastin e fillimit të nesërm të muajit të shenjtë të agjërimit, a uruar besimtarët e fesë islame, si dhe Bashkësinë Islame të Kosovës, përkatësisht myftiun naim Tërnava për ...

Nis sot muaji i Ramazanit, Muca uron besimtarët

BalkanWeb - 10.08.2010

TIRANË- Sot nis Muaji i Shenjtë i Ramazanit, i cili konsiderohet nga komuniteti mysliman si muaji i mirësisë dhe dashurisë. Duke uruar besimtarët mysliman si brenda dhe jashtë vendit për një agjerim sa më të lehtë, Kryetari i Komunitetit ...

Myftiu i Kosovës, Mr. Naim Tërnava, uron me rastin e fillimit të Ramazanit

Botasot - 10.08.2010

"Nesër më 11. 08. 2010 është dita e parë e muajit të bekuar të Ramazanit, ndaj kam kënaqësinë dhe privilegjin që në emër të KBIRK dhe në emrin tim t’ju drejtohem me urimet dhe përgëzimet më të mira duke ju dëshiruar, shëndet, mirëqenie dhe ...

Kryetari i Gostivarit, uron me rastin e Ramazanit

Botasot - 10.08.2010

Kryetari i komunës së Gostivarit, Rufi Osmani uron me rastin e fillimit të Ramazanit. "Muaji i shenjtë i Ramazanit paraqet mundësinë për të gjithë ne që të dëshmojmë përkushtimin tonë për pastërti shpirtërore.

Selmani uron besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit

Botasot - 10.08.2010

Kryetar i Demokracisë së Re, Imer Selmani, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit. "Nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit, muaji i paqes, begatisë, ndershmërisë, humanitetit, dashurisë, mëshirës dhe faljes.

Nesër fillon Muaji i Shenjtë i Ramazanit

Telegrafi - 10.08.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, me rastin e muajit të agjërimit, ka uruar besimtarët myslimanë si dhe Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) për fillimin e Ramazanit.

Selmani uron besimtarët myslimanë

Yll Press - 10.08.2010

“Nesër fillon muaji i shenjtë i Ramazanit, muaji i paqes, begatisë, ndershmërisë, humanitetit, dashurisë, mëshirës dhe faljes. Këto vlera dëshmojnë përkushtimin tonë të pastër dhe të vërtetë ndaj fesë islame, por edhe përforcojnë vullnetin ...

Urim nga kryetari i BDI-së Ali Ahmeti me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit

Yll Press - 10.08.2010

Ky është muaj kur i pasuri duhet ta ndërmend të varfërin, kur të gjithë ne duhet të shohim se përpos obligimeve ndaj Zotit, kemi për detyrë edhe të nxisim të mirën në ne, t’ia shtrijmë dorën nevojtarit dhe të dëshmojmë se lumturia dhe e ...

Kryetari i OH El Hilal, Behixhudin Shehapi uron besimtarët myslimanët për muajin e Shenjtë të Ramazanit

Yll Press - 10.08.2010

Agjërimi tek besimtari manifeston ndenjjen e kujdesit dhe të solidaritetit ndaj fëmijëve, familjes, rrethit, skamnorëve, jetimëve dhe nevojtarëve, vlera këto për të cilat njerëzimi sot ka nevojë më shumë se kurrë më pare”, thuhet në urimin ...

Krasniqi, uron Myftiun Tërnava me rastin e fillimit të Muajit të Ramazanit

Botasot - 10.08.2010

Me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Kuvendit të Kosovës, dr. Jakup Krasniqi, i ka dërguar një telegram urimi kryetarit të Bashkësisë Islame të Kosovës , Myftiut Naim Tërnava.

Kryetarët e komunave të Kosovës, urojnë për muajin e Ramazanit

Botasot - 10.08.2010

Kryetarët e komunave të Republikës së Kosovës, kanë uruar me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Kryetari i Mitrovicës, Avni Kastrati, Kryetari i Malishevës, Isni Kilaj, Kryetari i Suharekës, Blerim Kuçi, Kryetari i Prizrenit, ...

Myftinitë u bëjnë thirrje besimtarëve t'i respektojnë organet e BFI-së gjatë agjërimit

Idividi - 09.08.2010

Shkup, 6 gusht 2010 (MIA) - Në prag të agjërimit njëmujor të Ramazanit, i cili fillon më 11 gusht, myftitë nga myftinia e Bashkësisë Fetare Islame u bëjnë thirrje besimtarëve myslimanë që në paqe, mirëqenie dhe me lutje t'i kalojnë ditët e ...

Filloi shpërndarja e pakove të Ramazanit të OH El Hilal

Idividi - 09.08.2010

Shkup, 6 gusht (MIA) - Organizata humanitare El Hilal dje dhe pardje realizoi një projekt në bashkëpunim me partnerin e vet IGMG nga Gjermania, që ka të bëjë me shpërndarjen e pakove ushqimore, për familjet ekonomikisht të rrezikuara.

Thaçi uron besimtarët myslimanë

Ina - 09.08.2010

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, uron të gjithë besimtarët myslimanë shqiptarë kudo ku ata ndodhen për fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Ramazani fillon më 11 gusht

Ina - 09.08.2010

Bashkësia Fetare Islame e R.M përmes një komunikate për shtyp njofton besimtarët se muaji i madhëruar i Ramazanit fillon më 11 gusht, ndërsa Teravija e pare është të martën më date 10.08.2010.

Muaji i Ramazanit fillon te merkuren me 11 gusht

Albeu.com - 09.08.2010

Nis në 11 gusht, Muaji i Shenjtë i Ramazanit, muaj i cili konsiderohet si muaji i mirësisë dhe dashurisë. Në fillimin e muajit të Ramazanit, Komuniteti Mysliman Shqiptar ka organizuar një simpozium ku ... ...

Muaji i Madhëruar i Ramazanit, fillon të mërkurën

Botasot - 09.08.2010

”Me rastin e fillimit të muajit të madhëruar të Ramazanit, Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, përgëzon besimtarët në Kosovë, diasporë e trojet tona duke u dëshiruar agjërim të lehtë, shtim të ibadetit dhe solidaritet me ...

Ramazani fillon më 11 gusht

Koha.net - 09.08.2010

Prishtinë, 9 gusht - Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe gjithë opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit fillon ditën e mërkurë, më 11 gusht 2010.