TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Starti i vitit shkollor, 21 shkolla e kopshte me probleme higjieno-sanitare

Shekulli - 11.09.2010

ELBASAN- Drejtoria e Higjienës në Elbasan ka publikuar listën e shkollave që nuk plotësojnë kushtet higjienike për vazhdimin në mënyrë optimale të aktivitetit shkollor.

Në shkollat e Beratit mungojnë 40% e teksteve shkollore

Shekulli - 11.09.2010

BERAT - Viti i ri shkollor 2010-2011 ka filluar edhe këtë herë me një mungesë të theksuar librash shkollorë. Rreth 40% e teksteve shkollore mungojnë në të gjitha shkollat 9-vjeçare dhe të mesme të Beratit.

"Alternativa nuk bën asnjëherë keq në arsimim"

Shekulli - 10.09.2010

Ka kohë që ka filluar një diskutim i tillë, për tekstet në Shqipëri, por ky debat është zhvilluar më shumë pas deklaratave të ndonjë qeveritari, se: "studentët tanë duhet të përdorin vetëm tekstet amerikane" (!!) Pse kjo mani, për të ...

Tepelenë, shkolla vetëm me 6 nxënës e 3 mësues

24 orë - 10.09.2010

6 nxënës e 3 mësues rezultojnë të regjistruar në shkollën fillore të fshatit Turan në Tepelenë, e cila prej dy vitesh nuk hap dyert për fëmijët e ...

Tepelenë, shkolla vetëm me 6 nxënës e 3 mësues

BalkanWeb - 10.09.2010

TEPELENË- Fëmijët e fshatit Turan në Tepelenë e kanë të pamundur të marrin edukimin në shkollën fillore, pasi ajo prej dy vitesh nuk hap dyert për ta.

Shkollat në Durrës, probleme me higjienën

Shekulli - 09.09.2010

ALARMI/ Drejtori i Shëndetit Publik, Vasil Ziu, bën të ditur se shumë prej shkollave kanë probleme mjaft shqetësuese Banjat nuk funksionojnë, nuk ka ujë të pijshëm dhe sidomos në katet e para ka shumë lagështirë DURRËS - Pak ditë pas ...

"Dua ta çoj fëmijën në shkollën më të mirë"

Shekulli - 09.09.2010

Pesë ditë pas nisjes së shkollës ka ende fëmijë të paregjistruar në klasën e parë Çdo ditë në orën 8 të mëngjesit, të gjithë nxënësit presin të ulur në banka mësuesen (mësuesin) që të nisë orën e mësimit.

Shkollë kolektive, prindërit refuzojnë të dërgojnë fëmijët

Shekulli - 08.09.2010

Mësuesja dhe edukatorja thotë se banorët bojkotuan shkollën për interesat e njërit prej tyre ELBASAN - 10 prindër kanë vendosur të mos i dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë pasi nuk kanë mundur t'i regjistrojnë në godinën e re.

Mungesë higjiene, 5 shkolla rrezik mbylljeje

Top Channel - 08.09.2010

Edhe pse ka tri ditë që ka startuar viti i ri shkollor 2010-2011, kushtet e disa shkollave në Tiranë paraqesin probleme në infrastrukturë e higjienë.

Viti i ri shkollor, nxënësit pa ngrohje

Top Channel - 08.09.2010

Shkollat e mesme apo ato 9-vjeçare, të cilat janë rikonstruktuar vitet e fundit nuk do të vuajnë nga i ftohti gjatë sezonit të dimrit, duke qenë se e kanë të siguruar sistemin e përgjithshëm të ngrohjes.

Elbasani humb Normalen, gjen një gjimnaz

Top Channel - 08.09.2010

“Shuhet” Normalja e Elbasanit. Simboli shekullor i mësuesisë shqiptare do të shndërrohet në një gjimnaz pothuajse të zakonshëm, ndërkohë që do të shërbejë për praktikën studentore të universitetit “Aleksandër Xhuvani” të qytetit të ...

Shupenzë, mësimi nuk nis

Top Channel - 08.09.2010

Nxënësit e shkollës së mesme të pergjithshme në Shupenzë nuk i janë gëzuar ditës së parë të shkollës. Ne shkollen e tyre nuk ka nisur viti i ri akademik per shkak se atje vijojne punimet. Godina pritet qe te dorezohet ne 15 shtator.

Diber, mungojnë tekstet

Top Channel - 08.09.2010

Viti ri shkollor ka nisur me probleme në qarkun e Dibrës. Shkak është mos pajisja e të gjitha shkollave dhe të gjitha cikleve me libra mësimore.

Ende nuk ka nisur mësimi në shkollën e mesme në Shupenzë

Botasot - 08.09.2010

Nxënësit e shkollës së mesme të përgjithshme në Shupenzë nuk i janë gëzuar ditës së parë të shkollës. Në shkollën e tyre nuk ka nisur viti i ri shkollor për shkak se atje vijojnë punimet. Godina pritet që të dorëzohet më 15 shtator.

Prangoset 17-vjeçari që plagosi tre nxënës

Koha.net - 08.09.2010

Ferizaj, 8 shtator - Policia e Ferizajt njoftoi se ka arrestuar Q. Jonuzin, 17 vjeçar, i cili dy ditë më parë plagosi tre nxënës të gjimnazit “Kuvendi i Arbërit”, raporton gazeta “Express”.

Dita e parë e shkollës, politikanët u premtojnë fëmijëve

Shekulli - 07.09.2010

Në fillim të vitit shkollor, nxënësit kanë marrë si dhuratë shifra marramendëse për rikonstruksionet e shkollave që nuk janë hapur ende Edhe për vitin 2010-2011-të, në shumë shkolla të Tiranës, mësimi do të zhvillohet me dy turne Diku me ...

Kurbin, mbyllet shkolla, banorët në protestë

Top Channel - 07.09.2010

Sistemi arsimor në vendion tonë po has më shumë vështirësi në zonat e thella malore. Kështu, një ditë pas celjes së vitit të ri shkollor për ciklin parashkollor dhe atë të mesëm, një shkollë në Kurbin nuk i ka hapur dyert.

Maqedoni, tekstet shkollore do të rishqyrtohen

24 orë - 07.09.2010

Shqiptarët në Maqedoni kanë protestuar për përmbajtjet e teksteve shkollorë në arsimin fillor dhe të mesëm. Ministria e Arsimit ka formuar komisione të veçanta për rishqyrtimin e teksteve, disa libra hiqen nga ...

Sfillare: Vazhdon bojkoti i mësimit, shkolla peng i gabimeve administrative

Alsat - 07.09.2010

Nëse ministria e arsimit nuk ndërmerr asgjë lidhur me rindërtimin e objektit shkollor të djegur në fshatin Sfillare, atëherë komuna e Sarajit do të bëjë rindërtimin e saj.

Tekstet shkollore do të rishqyrtohen

Ina - 07.09.2010

Ministri i Arsimit Nikolla Todorov ka marrë vendimin për rishqyrtimin e mbi 200 teksteve të librave shkollore që janë në përdorim në Maqedoni. Vendimi vjen pas reagimeve të ardhura nga Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë, organizatave civile ...

Ferizaj, 3 nxënës plagosen me armë zjarri

BalkanWeb - 07.09.2010

PRISHTINE -Tre nxënës janë plagosur dje në gjimnazin "Kuvendi i Arbërit" në Ferizaj. Sipas policisë ngjarja ka ndodhur rreth orës 8.50, pas përfundimit të orës së parë të mësimit.

Reportazh/ Elbasan: Të duash shkollën tënde

Yll Press - 07.09.2010

Shkolla "Tomorr Sinani" është rikonstrukturuar tërësisht dhe gjithë stafi pedagogjik duket i kënaqur. Investimi prej 24 milionë lekë për këtë shkollë, ka bërë që shumë të rinj të mos vijnë në Elbasan, por të regjistrohen në gjimnazin e ...

Terror në klasë

Lajmetsot - 07.09.2010

Postuar me: 07 September, 2010 10:19:00 Terror në klasë Tre nxënës janë plagosur paraditen e së hënës në Gjimnazin Kuvendi i Arbërit, në Ferizaj.

Maqedoni, tekstet shkollore do të rishqyrtohen

BalkanWeb - 07.09.2010

SHKUP- Ministri i Arsimit Nikolla Todorov ka marrë vendimin për rishqyrtimin e mbi 200 teksteve të librave shkollore që janë në përdorim në Maqedoni.

Ferizaj: Prangoset personi që plagosi tre nxënësit

Botasot - 07.09.2010

Personi që plagosi dje tre nxënës të Gjimnazit “Kuvendi i Arbërit” është kapur nga policia e Ferizajt. Burime policore kanë bërë të ditur të martën se pas një pune të suksesshme operative, hetuesit e njësitit rajonal të hetimeve në ...

Në Kukës, hapin dyert tre shkolla të reja

Botasot - 07.09.2010

Tre godina të reja shkollore kanë hapur dyert për nxënësit në qytetin e Kukësit duke ndikuar ndjeshëm në rritjen e nivelit të procesit mësimor. Kështu disa qindra nxënës të fshatit Nangë,të komunës Bicaj të Kukësit do të mësojnë në një ...

Shkollat hapin dyert për 645 mijë nxënës. Urojnë Topi, Berisha dhe Rama

Shekulli - 06.09.2010

UPDATE- Për 645 000 fëmijë në mbarë Shqipërinë sot është dita e parë e vitit shkollor 2010-2011. Gezimi me i madh mbetet padyshim per 42 mijë vogelushe qe sot ulen për herë të parë në bankat e shkollës.

Dita e parë e shkollës, në banka ulen 65 mijë nxënës

Shekulli - 06.09.2010

Ministri i Arsimit Myqerem Tafaj, u premton nxënësve më shumë cilësi në arsimin parauniversitar Tafaj: Këtë vit në shkollën e mesme janë regjistruar 90 % e nxënësve që përfunduan arsimin e detyruar Për 64 5000 fëmijë në mbarë Shqipërinë ...

Nis viti i ri shkollor 42 mijë nxënës në klasën e parë

24 orë - 06.09.2010

645 mijë nxënës në të gjithë Shqipërinë do tu drejtohen sot shkollave për të nisur vitin e ri mësimor. E paharruar do të jetë kjo ditë për 42 mijë nxënës që për herë të parë do ulen në bankat e shkollës, duke nisur kështu rrugën e gjatë të ...

Çelen shkollat

Top Channel - 06.09.2010

Trafik, përgatitje, organizim, prindër, gjyshër, motra e vëllezër kanë qenë të gjithë bashkë për të përcjellë të vegjlit të cilët nisin sot klasën e parë. Janë plot 650 mijë nxënës në të gjithë vendin që nisën vitin e ri akademik 2010-2011.

Dita e parë e mësimit në shkollën Fan Noli News24 përcjell emocionet

24 orë - 06.09.2010

News 24 ka përcjellë nga afër emocionet e ditës së parë të shkollës, për nxënësit e klasës së parë pranë shkollës "Fan ...

Pas protestës reagimi: Tekstet shkollore në Maqedoni do të rishqyrtohen

DW - 06.09.2010

Shqiptarët në Maqedoni kanë protestuar për përmbajtjet e teksteve shkollorë në arsimin fillor dhe të mesëm. Ministria e Arsimit ka formuar komisione të veçanta për rishqyrtimin e teksteve, disa libra hiqen nga përdorimi.

Topi uron nxënësit nga Tufina: Një vit i rëndësishëm

24 orë - 06.09.2010

Presidenti i Republikës Bamir Topi ka zgjedhur shkollën 9 vjecare në Tufinë të Tiranës për të uruar të gjithë nxënësit me rastin e vitit të ri shkollor.

Berisha: Arsimi çështja më serioze e qeverisë shqiptare

24 orë - 06.09.2010

Arsimi është çështja më serioze e vendit dhe qeveria do të bëjë të gjithë përpjekjet për modernizimin e mëtejshëm të sistemit arsimor", uroi sot Kryeministri Sali Berisha në ditën e parë të shkollës të gjithë nxënësit dhe mësuesit e ...

Nxënësit e Sfillares refuzojnë mësimin në Kondovë

Alsat - 06.09.2010

Nxënësit e shkollës së djegur të fshatit Sfillare të komunës së Sarajit, edhe sot kanë refuzuar të ulen në bankat shkollore të fshatit fqinjë - Kondovë.

Krerët e vendit urojnë në ditën e parë të shkollës

Top Channel - 06.09.2010

Përfaqesuesit më të lartë të vendit kanë qenë të pranishëm në fillimin e këtij viti të ri shkollor, duke i uruar të gjithë nxënësit dhe mësuesit.

Viti i ri shkollor në Shqipëri - Problemet ekonomike pengojnë të ardhmen e nxënësve romë

DW - 06.09.2010

Në Shqipëri nisi të hënën (06.09) viti i ri mësimor për sistemin parauniversitar. Në shkollën 9 vjeçare “Bajram Curri” rreth 40 përqind e fëmijëve janë nga komuniteti rom e egjiptian. Cilat janë problemet e tyre.

Skandal në Fushë Krujë fëmijëve rome u mbyllet shkolla

24 orë - 06.09.2010

Skandal ne Fushë Krujë, fëmijëve rome u mbyllet shkolla në ditën e parë të vitit të ri arsimor. Nxënësit ndërkohë kanë protestuar para shkollës për mungesën e mësuesve të ...

Nis viti i ri shkollor 42 mijë nxënës në klasën e parë

BalkanWeb - 06.09.2010

TIRANË- Nis sot viti i ri shkollor 2010-2011, për sot 645 mijë nxënës në të gjithë Shqipërinë. Për herë të parë në bankat e shkollës do të ulen 42 mijë fëmijë, të cilët nisun kështu rrugën e gjatë të dijes.

Dita e parë e mësimit në shkollën Fan Noli News24 përcjell emocionet

BalkanWeb - 06.09.2010

TIRANË- News 24 ka përcjellë nga afër emocionet e ditës së parë të shkollës, për nxënësit e klasës së parë pranë shkollës “Fan Noli”. Të qeshur e të gëzuar, madje edhe kuriozë për këtë përvojë të paprovuar më parë nxënësit janë ulur në ...

Çelen shkollat

Lajmetsot - 06.09.2010

Postuar me: 06 September, 2010 10:10:00 Çelen shkollat Trafik, përgatitje, organizim, prindër, gjyshër, motra e vëllezër kanë qenë të gjithë bashkë për të përcjellë të vegjlit të cilët nisin sot klasën e parë.

Ka nisur sot viti i ri shkollor në Shqipëri

Botasot - 06.09.2010

Janë plot 650 mijë nxënës në të gjithë vendin që nisën vitin e ri akademik 2010-2011. Në këtë vit shkollor, sipas udhëzimit të Ministrisë së Arsimit dhe drejtorive arsimore, nuk do të jenë më shumë se 35 nxënës në klasë.

Shqipëri: Hapen dyert e shkollave

Telegrafi - 06.09.2010

Përmes ceremonive të veçanta festive janë hapur të hënën dyert e shkollave në Shqipëri, duke bërë të mundur kështu fillimin e vitit të ri shkollor 2010/2011.

Presidenti Topi përshëndet hapjen e vitit të ri shkollor

Botasot - 06.09.2010

Presidenti i Republikës, Prof.Dr. Bamir Topi përshëndeti dhe u uroi sot suksese nxënësve dhe mësuesve në mbarë Shqipërinë dhe në të gjitha shkollat ku mësojnë shqiptarët me rastin e hapjes së vitit të ri shkollor 2010-2011.

Ferizaj: Plagosen tre nxënës të shkollës “Kuvendi i Arbërit”

Botasot - 06.09.2010

Tre nxënës të shkollës së mesme “Kuvendi i Arbërit”, në Ferizaj, janë plagosur sot në një incident me armë zjarri. Lajmi u publikua nga Radio Kosova, e cila i referohet zëdhënësit të Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt.

Topi uron nxënësit nga Tufina: Një vit i rëndësishëm

BalkanWeb - 06.09.2010

TIRANE- Presidenti i Republikës Bamir Topi ka zgjedhur shkollën 9 vjecare në Tufinë të Tiranës për të uruar të gjithë nxënësit me rastin e vitit të ri shkollor.

Plagosen tre nxënës të shkollës “Kuvendi i Arbërit” në Ferizaj

Koha.net - 06.09.2010

Ferizaj, 06 shtator – Tre nxënës të shkollës së mesme “Kuvendi i Arbërit”, në Ferizaj, janë plagosur sot në një incident me armë zjarri. Lajmi u publikua nga Radio Kosova, e cila i referohet zëdhënësit të Policisë së Kosovës për rajonin e ...

Berisha: Arsimi çështja më serioze e qeverisë shqiptare

BalkanWeb - 06.09.2010

TIRANE- Arsimi është çështja më serioze e vendit dhe qeveria do të bëjë të gjithë përpjekjet për modernizimin e mëtejshëm të sistemit arsimor", uroi sot Kryeministri Sali Berisha në ditën e parë të shkollës të gjithë nxënësit dhe mësuesit ...

Berisha: Arsimimi është çështja më serioze e qeverisë

Telegrafi - 06.09.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në ditën e parë të vitit të ri shkollor mori pjesë në përurimin e shkollës 9-të vjeçare “Pal Zefi” në fshatin Rrushkull.

Presidenti Topi përshëndet hapjen e vitit të ri shkollor

Lajmetsot - 06.09.2010

Postuar me: 06 September, 2010 02:53:00 Presidenti Topi përshëndet hapjen e vitit të ri shkollor Presidenti i Republikës, Prof.Dr. Bamir Topi përshëndeti dhe u uroi sot suksese nxënësve dhe mësuesve në mbarë Shqipërinë dhe në të gjitha ...

Berisha uron fëmijët dhe të rinjtë shqiptarë në ditën e parë të vitit të ri shkollor

Botasot - 06.09.2010

Kryeministri Sali Berisha mori pjesë sot, në ditën e parë të vitit të ri shkollor, në përurimin e shkollës 9- vjeçare “Pal Zefi” në fshatin Rrushkull, Bashkia Sukth.

Topalli uron nxënësit dhe mësuesit për vitin e ri shkollor

Botasot - 06.09.2010

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli uroi sot të gjithë fëmijët dhe mësuesit për një vit sa më të mbarë shkollor, urim që ajo e përcolli gjatë ceremonisë së përurimit të Shkollës së re 9-vjeçare në Yrshek “Është një kënaqësi e madhe kur ...

Hoxhaj dënon plagosjen e tre nxënësve

Koha.net - 06.09.2010

Ferizaj, 6 shtator - Plagosjen e tre nxënësve të Gjimnazit “Kuvendi i Arbërit” në Ferizaj të hënën e ka dënuar edhe ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Enver Hoxhaj, gjatë një vizite që i bëri Ferizajt, duke e cilësuar këtë ...

Skandal në Fushë Krujë fëmijëve rome u mbyllet shkolla

BalkanWeb - 06.09.2010

FUSHE KRUJE- Të veshur dhe të pajisur me libra, fëmijët romë në Fushë Kujë kanë shkuar sot me canta në shpinë dhe me emocionet e ditës së parë të shkollës për të nisur shkollën në lagjen e romëve në këtë qytet.

Hoxhaj dënon plagosjen e tre nxënësve

Lajmetsot - 06.09.2010

Postuar me: 06 September, 2010 06:54:00 Hoxhaj dënon plagosjen e tre nxënësve Plagosjen e tre nxënësve të Gjimnazit “Kuvendi i Arbërit” në Ferizaj të hënën e ka dënuar edhe ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Enver Hoxhaj, gjatë ...

Ferizaj: Protestë e nxënësve për sigurinë në shkolla

Koha.net - 06.09.2010

Ferizaj, 6 shtator – Dhjetëra nxënës janë mbledhur të hënën në sheshin e qytetit të Ferizajt për të protestuar ndaj incidentit që ndodhi paradite në gjimnazin “Kuvendi i Arbërit”, ku një i ri ka shtënë me armë në një klasë duke plagosur ...

Basha: Gjimnazistët sivjet mund të organizojnë ekskursione në Evropë

Botasot - 06.09.2010

"Këtë vit shkollor të gjithë gjimnazistët do të kenë mundësi të organizojnë ekskursione në vende të ndryshme të Evropës", iu drejtua të hënën ministri i Brendshëm, Lulzim Basha,deputet i Elbasanit, nxënësve të shkollës së mesme "Tomorr ...

Shqipëri: Rreth 645 mijë nxënës nisën të hënën vitin e ri shkollor

Botasot - 06.09.2010

Rreth 645 mijë nxënës të arsimit parauniversitar nisën të hënën vitin e ri shkollor në të gjitha shkollat e vendit. Në çeljen e vitit të ri mësimor janë dhe nxënësit e moshës 5-6 vjeç, të cilët do të edukohen në klasat përgatitore që ...