TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Timoshenko sfidon Janukoviçin në gjykatë

Evropaelire - 14.02.2010

Julia Timoshenko, kryeministrja aktuale e Ukrainës, tha se ka prova për vjedhje votash nga Viktor Janukoviç. Janukoviçi, drejtuesi i opozitës, fitoi në zgjedhjet presidenciale përballë Timoshenkos.

Komisioni hedh poshtë ankesat e Timoshenkos

Evropaelire - 14.02.2010

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Ukrainë njoftoi se nuk do t’i marrë në shqyrtim ankesat e Julia Timoshenkos për manipulim votash në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Janukoviç, zyrtarisht fitues i zgjedhjeve presidenciale

Evropaelire - 14.02.2010

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Ukrainë ka deklaruar Viktor Janukoviçin fitues të zgjedhjeve presidneciale. Komisioni konfirmoi se Janukoviçi në votimet e 7 shkurtit mundi kryeministren Julia Timoshenko me një përparësi votash 3.48%.

Janukovic, zyrtarisht fitues i zgjedhjeve presidenciale ne Ukraine

Albeu.com - 14.02.2010

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Ukrainë ka deklaruar Viktor Janukoviçin fitues të zgjedhjeve presidneciale. Komisioni konfirmoi se Janukoviçi në votimet e 7 shkurtit mundi kryeministren Julia Timoshenko me një përparësi votash 3.48%.

Komisioni hedh poshtë ankesat e Timoshenkos

Koha.net - 14.02.2010

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Ukrainë njoftoi se nuk do t’i marrë në shqyrtim ankesat e Julia Timoshenkos për manipulim votash në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Janukoviç, zyrtarisht fitues i zgjedhjeve presidenciale

Botasot - 14.02.2010

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Ukrainë ka deklaruar Viktor Janukoviçin fitues të zgjedhjeve presidneciale. Komisioni konfirmoi se Janukoviçi në votimet e 7 shkurtit mundi kryeministren Julia Timoshenko me një përparësi votash 3.48%.

Janukoviq: Flota ruse në Ukrainë të mos tërhiqet

Evropaelire - 13.02.2010

Viktor Janukoviq, që i fitoi zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, tha se ndoshta do t’i lejohet Rusisë që Flotën e saj në portin e Detit të Zi, Sevastopol, ta mbajë edhe pas datës së caktuar për tërheqje në vitin 2017.

BE dhe NATO urojnë Janukovicin për fitoren

Telegrafi - 13.02.2010

Bashkimi Evropian dhe NATO kanë uruar udhëheqësin e opozitës Viktor Janukovic për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale. Ashtu si presidenti i SHBA-së Barack Obama më parë, ata bënë të qartë se rivalja e tij, kryeministrja Julia ...

Janukoviq: Flota ruse në Ukrainë të mos tërhiqet

Botasot - 13.02.2010

Viktor Janukoviq, që i fitoi zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, tha se ndoshta do t’i lejohet Rusisë që Flotën e saj në portin e Detit të Zi, Sevastopol, ta mbajë edhe pas datës së caktuar për tërheqje në vitin 2017.

Obama dhe Sarkozi ia uruan fitoren Janukoviçit në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë

Idividi - 12.02.2010

Uashington/Paris, 12 shkurt (MIA) - Presidentët e SHBA-së dhe Francës, Barak Obama dhe Nikolla Sarkozi mbrëmë ia uruan fitoren në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, liderit të Partisë opozitare të Rajoneve, Viktor Janukoviç.

Obama dhe Sarkozi ia uruan fitoren Janukoviçit në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë

Yll Press - 12.02.2010

Presidentët e SHBA-së dhe Francës, Barak Obama dhe Nikolla Sarkozi mbrëmë ia uruan fitoren në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, liderit të Partisë opozitare të Rajoneve, Viktor Janukoviç.

Ukrainë: Timoshenko kritikon rivalin që fitoi zgjedhjet

Evropaelire - 11.02.2010

Kandidatja presidenciale, Julia Timoshenko e akuzoi sot rivalin e saj Viktor Janukoviç se i ka mashtruar votuesit ukrainas me premtime zgjedhore. Kryeministreja Timoshenko i bëri këto komente në një takim të kabinetit.

Rusia pret raporte më të mira me Ukrainën

Evropaelire - 11.02.2010

Rusia pret përmirësim të marrëdhënieve me Ukrainën pasi Viktor Janukoviç i fitoi zgjedhjet presidenciale. Zëdhënësja e presidentit Dimitri Medvedev, Natalia Timakova, ka thënë se Kremlinie sheh Janukoviçin si “një ...

Ukrainë: Janukoviç i bën thirrje rivales Timoshenko të japë dorëheqjen

VOA - 11.02.2010

Në Ukrainë, Viktor Janukoviç i ka bërë thirrje rivales Julia Timoshenko, e cila humbi zgjedhjet presidenciale, të japë dorëheqjen nga posti i kryeministres.

Timoshenko nuk jep dorëheqjen

Koha.net - 11.02.2010

Kiev, 11 shkurt - Julia Timoshenko ka bërë të ditur se qeveria e saj nuk do të tërhiqet “në mënyrë të vullnetshme”, edhe pse ka humbur në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë. Në një dalje për mediat ajo ka sulmuar kundërshtarin.

Ukrainë: Timoshenko kritikon rivalin që fitoi zgjedhjet

Botasot - 11.02.2010

Kandidatja presidenciale, Julia Timoshenko e akuzoi sot rivalin e saj Viktor Janukoviç se i ka mashtruar votuesit ukrainas me premtime zgjedhore. Kryeministreja Timoshenko i bëri këto komente në një takim të kabinetit.

Timoshenko kritikon Janukoviçin

VOA - 11.02.2010

Kryeministrja e Ukrainës Julia Timoshenko kritikoi sot ashpër rivalin e saj politik në shfaqjen e saj të parë publike, që kur humbi në garën zgjedhore me të, në votimet presidenciale të së dielës.

BE-ja përgëzoi Janukoviçin për fitoren në Ukrainë

Koha.net - 11.02.2010

Bruksel, 11 shkurt – Liderët e BE-së e kanë përgëzuar të enjten Viktor Janukoviçin për fitore në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë dhe kanë lavdëruar mënyrën në të cilën është zhvilluar votimi, duke premtuar se do të bashkëpunojnë me të ...

Partia e Timoshenkos do t’i kontestojë rezultatet

Fakti - 10.02.2010

Partia e Timoshenkos do t’i kontestojë rezultatet Mbështetësit e kryeministres së Ukrainës Julia Timoshenko thanë se do ta kontestojnë rezultatin e zgjedhjeve presidenciale, pasi ajo duket se humbi në raundin e dytë.

Janukoviç: Timoshenko duhet ta pranojë disfatën zgjedhore

Idividi - 10.02.2010

Kiev, 9 shkurt (MIA) - Julija Timoshenko duhet ta njohë disfatën e saj në zgjedhjet presidenciale, deklaroi lideri i Partisë proruse të rajoneve dhe fituesin e zgjedhjeve, Viktor Janukoviç në intervistën për televizionin amerikan CNN.

Kronika e Portokalltë

Evropaelire - 10.02.2010

Edhe pse Julia Timoshenko pohon se nuk do ta pranojë kurrë fitoren e Viktor Janukoviqit në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë, është më se e qartë se ky politikan me orientime pro-ruse do të jetë president i këtij vendi.

Ukrainë: Janukoviç fiton zgjedhjet

Evropaelire - 10.02.2010

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Ukrainë tha se në bazë të numërimit preliminar, Viktor Janukoviç i ka fituar zgjedhjet presidenciale me afro 49 % të votave. Komisioni duhet formalisht ta shpallë rezultatin e zgjedhjeve deri në 17 shkurt.

Janukoviç i bëri thirrje Timoshenkos që të japë dorëheqjë nga funksioni kryeministre

Idividi - 10.02.2010

Kiev, 10 shkurt (MIA) - Viktor Janukoviç i cili fitoi në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë i bëri thirrje Julia Timoshenkos që të japë dorëheqje nga funksioni kryeministër, me qëllim që të pengohet shmangia e një krize të re politike në ...

Ukrainë: Janukoviqi kërkon dorëheqjen e Timoshenkos

Evropaelire - 10.02.2010

Viktor Janukoviq, që qartazi i ka fituar zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, e ka ftuar rivalen e tij, Julia Timoshenko që të japë dorëheqje nga posti i kryeministres.

Timoshenko do të kontestojë rezultatin e zgjedhjeve

Botasot - 10.02.2010

Sipas të dhënave të politikanëve të partisë së saj, kryetarja e qeverisë ukrainase Julia Timoschenko do të kontestojë juridikisht fitoren e udhëheqësit të opozitës Viktor Janukoviç në balotazhin për postin e presidentit.

Ukrainë: Timoshenko planifikon sfidë ligjore për zgjedhjet

VOA - 10.02.2010

Në Ukrainë, ndihmës të kandidates për presidente, Julia Timoshenko, thonë se ajo po planifikon një sfidë ligjore për rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të së dielës, që treguan për fitoren e udhëheqësit të opozitës, Viktor Janukoviç.

Janukoviç: S’jam vegël e Moskës, Timoshenko të pranojë humbjen

Koha.net - 10.02.2010

Kiev, 10 shkurt, NOA - Ai nuk është një vegël e Moskës, por një personalitet i cili punën e tij ia ka kushtuar Ukrainës dhe zhvillimit e integrimit të saj të mëtejshëm.

Janukoviç fiton zgjedhjet presidenciale në Ukrainë

Botasot - 10.02.2010

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Ukrainë tha se në bazë të numërimit preliminar, Viktor Janukoviç i ka fituar zgjedhjet presidenciale me afro 49 % të votave. Komisioni duhet formalisht ta shpallë rezultatin e zgjedhjeve deri në 17 shkurt.

Ukrainë: Janukoviqi kërkon dorëheqjen e Timoshenkos

Botasot - 10.02.2010

Viktor Janukoviq, që qartazi i ka fituar zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, e ka ftuar rivalen e tij, Julia Timoshenko që të japë dorëheqje nga posti i kryeministres.

Ukrainë: Janukoviqi kërkon dorëheqjen e Timoshenkos

Koha.net - 10.02.2010

Kiev, 10 shkurt - Viktor Janukoviq, që qartazi i ka fituar zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, e ka ftuar rivalen e tij, Julia Timoshenko që të japë dorëheqje nga posti i kryeministres.

Opozitari Janukoviç shpall fitoren

Fakti - 09.02.2010

Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë Opozitari Janukoviç shpall fitoren Vëzhguesit ndërkombëtarë i kanë përshkruar zgjedhjet presidenciale në Ukrainë si paraqitje impresionuese e demokracisë.

Ukrainë: Timoshenko ende nuk e pranon disfatën

Evropaelire - 09.02.2010

Kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko, njëherësh kandidate në zgjedhjet presidenciale, sot pritet që të paraqitet para gazetatëve, për të parën herë prej përfundimit të votimeve të së dielës.

Pas numërimit të 97 për qind nga fletvotimet Janukoviç me përparësi të vogël në raport me Timoshenkon

Idividi - 09.02.2010

Kiev, 8 shkurt (MIA) - Komisioni Qendror Zgjedhor ukrainas duhet t'i rinumërojë tre për qindëshin e fundit nga raportet elektronike të komisioneve zgjedhore lokale.

Timoshenko asnjëherë nuk do ta pranojë legjitimitetin e fitores së Janukoviçit

Idividi - 09.02.2010

Kiev, 9 shkurt (MIA) - Julia Timoshenko vendosi të mos e pranojë fitoren e Viktor Janukoviçit në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, kumtoi ITAR-TASS.

Grupi Timoshenko: Vjedhje të mëdha në zgjedhje

Evropaelire - 09.02.2010

Grupi i mbështetësve të kryeministres, Julia Timoshenko, në Parlamentin e Ukrainës, tha sot se në zgjedhjet presidenciale ka pasur vjedhje të gjëra dhe se do të ndërmarret aksion gjyqësor për “ta mbrojtur të drejtën e zgjedhjeve korrekte”.

Grupi Timoshenko: Vjedhje të mëdha në zgjedhje

Ina - 09.02.2010

Grupi i mbështetësve të kryeministres, Julia Timoshenko, në Parlamentin e Ukrainës, tha sot se në zgjedhjet presidenciale ka pasur vjedhje të gjëra dhe se do të ndërmarret aksion gjyqësor për “ta mbrojtur të drejtën e zgjedhjeve korrekte”.

Ç'do të thotë fitorja e Janukoviçit në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë për marrdhëniet mes perëndimit dhe Rusisë?

DW - 09.02.2010

Rezultati i zgjedhjeve nuk do të thotë patjetër edhe përcaktimin e një kursi "pro Moskës", mendojnë ekspertët. Po ashtu me presidentin Janukoviç do të qetësohen edhe debatet për anëtarësim në NATO.

Partia e Timoshenkos do t'i kontestojë rezultatet

Evropaelire - 09.02.2010

Mbështetësit e kryeministres së Ukrainës Julia Timoshenko thanë se do ta kontestojnë rezultatin e zgjedhjeve presidenciale, pasi ajo duket se humbi në raundin e dytë.

Timoshenko do t'i jep fund karrierës politike nëse nuk e pranon dështimin zgjedhor, paralajmëroi shtabi i Janukoviçit

Idividi - 09.02.2010

Kiev, 9 shkurt (MIA) - Kryeministrja ukrainase Julia Timoshenko do ta përfundojë karrierën politike, nëse refuzon ta pranojë fitoren demokratike të oponentit të saj Viktor Janukoviç në zgjedhjet presidenciale, paralajmëroi sot në Parlament ...

Ukrainë: Janukoviç, fituesi i pritshëm i zgjedhjeve presidenciale

VOA - 09.02.2010

Udhëheqësi i opozitës në Ukrainë, Viktor Janukoviç, fituesi i pritshëm i zgjedhjeve presidenciale të së djelës, po i bën thirrje rivales së tij, Kryeministres aktuale Julia Timoshenko të pranojë humbjen.

Ukrainë: Timoshenko ende nuk e pranon disfatën

Botasot - 09.02.2010

Kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko, njëherësh kandidate në zgjedhjet presidenciale, sot pritet që të paraqitet para gazetatëve, për të parën herë prej përfundimit të votimeve të së dielës.

Ukrainë: Timoshenko ende nuk e pranon disfatën

Telegrafi - 09.02.2010

Kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko, njëherësh kandidate në zgjedhjet presidenciale, sot pritet që të paraqitet para gazetarëve, për të parën herë prej përfundimit të votimeve të së dielës.

Ukrainë: Janukoviç kryeson lehtë, ngushtohet hendeku

BBC - 08.02.2010

Kur janë numëruar më shumë se dy të tretat e votave në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, kandidati pro-Moskes, Viktor Janukoviç po ruan një kryesim të ngushtë.

Vëzhguesit vlerësojnë zgjedhjet

BBC - 08.02.2010

Vëzhguesit ndërkombëtarë i kanë përshkruar zgjedhjet presidenciale në Ukrainë si paraqitje impresionuese e demokracisë. Vëzhgues nga OSBE thanë se vota ishte fitore për këdo në Ukrainë.

Zgjedhjet në Ukrainë

Evropaelire - 08.02.2010

Lideri opozitar në Ukrainë, Viktor Janukoviq, e ka deklaruar vetveten fitues të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që u mbajtën të dielën.

Në Ukrainë filloi raundi i dytë i zgjedhjeve për president

Idividi - 08.02.2010

Kiev, 7 shkurt (MIA) - Në Ukrainë sot filloi raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në të cilat votuesit do të përcaktohen për liderin opozitar Viktor Janukoviç ose për kryeministren aktuale Julia Timoshenko.

Avantazhi i Janukoviçit para Timoshenkos prej 2,74 për qind të votave

Idividi - 08.02.2010

Kiev, 8 shkurt (MIA) - Avantazhi i liderit opozitar Viktor Janukoviç në zgjedhjet e djeshme presidenciale në Ukrainë është për 2,74 për qind para kryeministres Julia Timoshenko, nga numërimi i 87,3 për qind të votave, kumtuan agjencitë ...

Ukraine, lideri opozitar Janukovic shpalli fitore

Albeu.com - 08.02.2010

Lideri opozitar në Ukrainë, Viktor Janukoviç, e ka deklaruar veten fitues të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që u mbajtën dje. Ai, po ashtu, ka ftuar rivalen e tij, Julia Timoshenko, që të tërhiqet nga posti i kryeministres.

Avantazhi i Janukoviçit para Timoshenkos prej 2,74 për qind të votave

Ina - 08.02.2010

Avantazhi i liderit opozitar Viktor Janukoviç në zgjedhjet e djeshme presidenciale në Ukrainë është për 2,74 për qind para kryeministres Julia Timoshenko, nga numërimi i 87,3 për qind të votave, kumtuan agjencitë botërore, duke iu referuar ...

Zvogëlohet avantazhi plotësues i Janukoviçit para Timoshenkos

Idividi - 08.02.2010

Kiev, 8 shkurt (MIA) - Avantazhi i liderit opozitar ukrainas Viktor Janukoviç para kryeministres Julija Timoshenko u zvogëlua në 2,2 për qind, nga 95 për qind e fletëvotimeve të numëruara.

Janukoviç do të jetë fitues i zgjedhjeve, deklaroi kryetari i KQZ-së ukrainase

Idividi - 08.02.2010

Kiev, 8 shkurt (MIA) - Lideri i Partisë së rajoneve Viktor Janukoviç deri në fund të numërimit të fletëvotimeve do të kryesojë në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, ndërsa përparësia e tij para Julia Timoshenkos vetëm do të zmadhohet, ...

Ukraina para ndërrimit të qeverisë

DW - 08.02.2010

Pesë vjet më parë Janukoviçi e humbi balotazhin përballë Jushçenkos, pas një skandali për falsifikimin e votave. Por pas zgjedhjeve të djeshme duket se ai mund të bëhet presidenti i ardhshëm i vendit.

Kjev: Janukoviç siguron fitoren

Evropaelire - 08.02.2010

Kryeministrja e Ukrainës, Julia Timoshenko, nuk mund të fitojë ndaj rivalit të saj Viktor Janukoviç, kur kanë mbetur pa u numëruar vetëm 1.58% e votave. Lajmi u bë i ditur nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve.

OSBE: Zgjedhjet në Ukrainë të ndershme

Evropaelire - 08.02.2010

Kreu i opozitës, Viktor Janukoviç, ka dalë fitues në zgjehdjet presidenciale në Ukrainë. Me mbi 99% të votave të numëruara Janukoviç kryeson me 3% ndaj rivales së tij, Julia Timoshenko. Mbi 4% e zgjedhësve votuan kundër çdo kandidati.

Ukrainë: Sondazhet nxjerrin kryesues kandidatin pro rus, z. Janukoviç

VOA - 08.02.2010

Anketat e opinionit me ukrainasit që dilnin nga qendrat e votimit, tregojnë se udhëqësi i opozitës, kandidati pro-rus Viktor Janukoviç ka fituar me një ndryshim të vogël votash ndaj rivales së tij, kryeministres Julia Timoshenko .

Janukoviç shpalli fitoren në Ukrainë

Koha.net - 08.02.2010

Kiev, 8 shkurt - Lideri opozitar në Ukrainë, Viktor Janukoviç, e ka deklaruar vetveten fitues të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që u mbajtën dje.

Ukrainë: Janukoviç kryeson lehtë, ngushtohet hendeku

Telegrafi - 08.02.2010

Kur janë numëruar më shumë se dy të tretat e votave në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, kandidati pro-Moskës, Viktor Janukoviç po ruan një kryesim të ngushtë.

Janukoviçit para Timoshenkos prej 2,74 për qind të votave

Yll Press - 08.02.2010

Mbrëmë rezultatet nga anketat e dala nga agjencia "Risërç end brending grup" treguan se Viktor Janukoviç fitoi në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë me 50,26 për qind të votave, përkundër 44,2 për qind për Julia ...

Presidencialet, Timoshenko: Parregullësi në votim

Botasot - 08.02.2010

Me 90 perqind te votave te numeruara, sipas te dhenave te fundit te shperndara nga Komisioni Elektoral te Kievit, raportuar nga agjencia Interfax, kandidati filorus ka marre 48,49 perqind te votave, ndersa rivalja e tij Yulia Timoshenko ka ...

OSBE: Zgjedhjet në Ukrainë të ndershme

Botasot - 08.02.2010

Kreu i opozitës, Viktor Janukoviç, ka dalë fitues në zgjehdjet presidenciale në Ukrainë. Me mbi 99% të votave të numëruara Janukoviç kryeson me 3% ndaj rivales së tij, Julia Timoshenko. Mbi 4% e zgjedhësve votuan kundër çdo kandidati.