TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Fier, shpërthen një makinë

Gazeta Start - 16.01.2011

Fier Lagja Apolonia n qytetin e Fierit u trondit mbrmjen e kaluar nga shprthimi i nj makine tip BMW. Policia e mbrritur menjher n vendin e ngjarjes njofton se nga shprthimi nuk ka t lnduar, ve shkatrrimit total t makins.

Rama: Dorëheqja e Metës ishte lëvizje e detyruar

Gazeta Start - 16.01.2011

Tiranë – Kryetari i opozitës shqiptare, Edi Rama, thekson se pas skandalit të fundit qeveritar nuk qëndron thjesht një individ si Ilir Meta, por aty mishërohet kultura dhe morali qeverisës.

Australi, 18 të vdekur në veri, përmbytjet zhvendosen drejt jugut

Gazeta Start - 16.01.2011

Sidnei - Mijëra persona janë larguar nga shtëpitë e tyre në jug të Australisë dhe më tepër se një mijë banesa janë përmbytur, për shkak të shirave të rrëmbyeshëm që po zhvendosen nga verilindja, ku gjetën vdekjen 18 persona.

Brazil, 600 të vdekur nga përmbytjet

Gazeta Start - 16.01.2011

Brazilia - Ka arritur n 600 numri i t vdekurve nga prmbytjet dhe rrshqitjet e dheut n nj zon malore t Brazilit. Zonat m t goditura jan qyteti Nova Friburgo me 270 viktima dhe Teresopilis, ku kan vdekur 260 njerz.

Venger: Titullin e kemi vetë në dorë

Gazeta Start - 16.01.2011

Arsen Venger ka besim se Arsenali mund t’i shkojë me sukses deri në fund luftës për titullin kampion në Premierligë, pas fitores 3-0 në fushën e Uest Hemit të shtunën.

Tre shpërthime në Athinë, s’ka viktima

Gazeta Start - 16.01.2011

Athinë - Tre mjete shpërthyese janë aktivizuar sot në kryeqytetin grek, nga të cilat njëra në zyrën e partisë në pushtet PASOK. Lajmin e konfirmon policia e Athinës, që shton se nga shpërthimet nuk ka të lënduar, por vetëm dëme materiale.

Prokuroria shqiptare kërkon ekspertë amerikanë për videon

Gazeta Start - 16.01.2011

Tiranë - Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë konfirmon se është duke shqyrtuar kërkesën nga Prokuroria shqiptare për të asistuar me ekspertizë vërtetësinë e videos Meta-Prifti.

Seria A, fund i lumtur për Lacion, Juven e Romën  

Gazeta Start - 16.01.2011

Java e 20-të e kampionatit italian: Lacio, Juventusi dhe Roma vuajnë, por në fund dalin me pikë të plota. OK Udineze, Katania dhe Kievo ndajnë pikët, Breshia mund Parmën në “derbin” e mbijetesës. Në mbrëmje Leçe-Milan.

Reali ndalet nga Almeria, Barça mund të shkëputet  

Gazeta Start - 16.01.2011

Reali i madridit nuk shkoi më tepër se barazimi 1-1 në fushën e Almerias, duke i dhënë Barcelonës një mundësi të mirë për t’u shkëputur. Pas 45 minutave të para me rrjeta të paprekura, vendasit që mbajnë vendin e fundit në renditje, ...

OSBE dhe DASH dhurojnë pajisje për policinë shqiptare

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë - Dy pajisje për vlerësimin elektronik të provimeve të punonjësve të policisë iu dhuruan dje Policisë së Shtetit nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri dhe Programi Ndërkombëtar i Ndihmës së Trajnimit të Hetimit Kriminal i Shteteve të ...

Topi emëron përfaqësuesin e Shqipërisë në NATO

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, dekretoi emërimin e Kundëradmiral Kristaq Gervenit përfaqësues ushtarak në Misionin e Republikës së Shqipërisë pranë NATO-s, në Bruksel.

Ndryshimet në qeveri, Berisha dërgon emrat në presidencë

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë - Pas vendimit për dorëheqjen e parevokueshme të zotit Ilir Meta nga posti i zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, Lëvizja Socialiste për Integrim i ka dorëzuar kryeministrit, Sali Berisha ...

PD: Rama keqpërdori mediat për qëllimet e tij

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Akuzat midis dy forcave kryesore politike vazhduan vonë gjatë së premtes. Partia Demokratike e vlerësoi sërish si të manipuluar videon e transmetuar, duke akuzuar për këtë kryetarin e PS-së, Edi Rama.

Rama pret Krasniqin: Zëri ynë është zëri i Kosovës në KE

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Në vijim të vizitës në Tiranë, Presidenti në Detyrë i Kosovës, Jakup Krasniqi ka zhvilluar një takim me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama.

Ekspertë të huaj për hetimin e videos së Metës

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Në hetimin e videos së regjistruar gjatë bashkëbisedimi midis Ilir Metës dhe ish-ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti, do të përfshihen edhe ekspertë ndërkombëtar. Duket se Prokuroria po kërkon hetime të detajuara për këtë rast.

Integrimi, bashkëpunimi në Parlament ende larg

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Teksa Bashkimi Evropian kërkon një sërë reformash integruese të përmbledhura në 12 pika në raportin e gati një muaji më parë, në Tiranë shpresat janë të vakëta që këto reforma të përmbushen.

Shkodër, transferim studimesh në 9 Univ. jashtë vendi

Gazeta Start - 15.01.2011

Shkodër – Studentët e Universitetit të Shkodrës mund të transferojnë studimet e tyre në një nga 9 universitetet e Bashkimit Evropian ose të Ballkanit Perëndimor.

Greqia do t’i kthejë Shqipërisë emigrantët ilegalë

Gazeta Start - 15.01.2011

Athinë – Teksa kriza ekonomike ende është e pranishme në shtetin grek, qeveria e Jorgo Papandreut ka vendosur të tjera masa drastike. Kësaj here, ajo ka vendosur të kthejë në vendet e tyre emigrantët e paligjshëm, ndërmjet tyre edhe ...

Grumbullimi në Zvicër, paraqiten 58 futbollistë

Gazeta Start - 15.01.2011

Dita e parë e grumbullimit të futbollistëve shqiptarë që luajnë në Zvicër dhe në shtetet përreth ka qenë e kënaqshme për stafin teknik të FSHF-së, që kryesohet nga trajneri i kombëtares, Josip Kuzhe.

Tiranë, pesë makina përfshihen në një aksident

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Nga një aksident masiv u ndodhur sot në Tiranë, pesë makina u përplasën midis tyre, por fatmirësisht pa viktima në njerëz. Aksidenti ndodhi pranë ambasadës amerikane në Tiranë tek kryqëzimi i rrugës që shkon drejt stadiumit ...

Ja produktet që parandalojnë rënien e flokëve

Gazeta Start - 15.01.2011

Nëse keni frikë nga rënia e flokëve ju mund të parandaloni rënien e tyre duke u treguar të kujdesshëm ndaj produkteve që konsumoni. Ja ushqimet të cilat parandalojnë rënien e flokëve sipas adresës Askmen: Peshku, veza dhe fasulja: pikë së ...

Gjirokastër, probleme me furnizimin me ujë të qytetit

Gazeta Start - 15.01.2011

Gjirokastër – Rrëshqitjet e dheut kanë shkaktuar probleme në furnizimin me ujë të qytetit të Gjirokastrës. Rrëshqitjet masive të tokës pranë fshatit Kakoz, komuna e Lunxhërisë, ku gjendet burimi nga merr ujë qyteti i Gjirokastrës, kanë ...

Korçë, pranga pesë shtetasve për vepra të ndryshme

Gazeta Start - 15.01.2011

Korçë – Pesë persona janë arrestuar sot nga policia e Korçës për vepra të ndryshme penale. Operacioni u ndërmor pas planit të ri të Policisë së Shtetit për të luftuar kriminalitetin.

Pesha: Më 8 maj do të shporren çimkat dhe mafiozët

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim theksoi këtë të shtunë se Partia Socialiste është kapur dhe po përdoret nga grupe kriminale, të cilat kërkojnë të marrin në dorë institucionet e shtetit.

1 natë pa gjumë, si të ecësh 3 km rrugë

Gazeta Start - 15.01.2011

Një studim i realizuar nga një grup shkencëtarësh të Universitetit Colorado, tregoi se të qëndrosh një natë pa gjumë është njësoj si të ecësh 3 km rrugë.

Hungari, mijëra protestues kundër ligjit të medieve

Gazeta Start - 15.01.2011

Budapest – rreth dhjetë mijë persona protestuan sot para parlamentit hungarez kundër ligjit të ri të medieve. Ne deklaratën e paralajmëruar që ditën e djeshme, demonstruesit kërkuan ndryshimin e ligjit të medieve.

Interi “poker” Bolonjës, -8 nga Milani  

Gazeta Start - 15.01.2011

Interi mposht 4-1 Bolonjën në “San Siro” dhe ngjitet në vendin e katërt, tetë pikë pas Milanit kryesues që luan nesër mbrëma në fushën e Leçes. Në sfidën e javës së 20-të të Serisë A, zikaltrit konfirmojnë rikthimin në kohët e vjetra, duke ...

Reali “zbardh” derbin, një hap larg gjysmëfinaleve  

Gazeta Start - 14.01.2011

Reali i Madridit fitoi 3-1 në derbin me Atletikon, duke hedhur një hap të sigurt drejt gjysmëfinaleve në Kupën e Mbretit. Në “Bernabeu”, skuadra e Mourinjos e gjen veten poshtë pas shtatë minutash lojë, kur Forlan kalon përpara bardhekuqtë.

Qeveria e Kosovës duhet të ketë prurje të reja

Gazeta Start - 14.01.2011

Prishtinë – Përfaqësuese i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, Pieter Feith, pret prurje të reja në kabinetin e ardhshëm qeveritar. Feith mendon që në qeverinë e ardhshme të ketë ministra me integritet të lartë moral, dhe pjesë e saj të ...

Nis përllogaritja e dëmeve në zonat e përmbytura

Gazeta Start - 14.01.2011

Tiranë – Kur kanë kaluar gati më shumë se një muaj që kurse ndodhen përmbytjet në zonat e Shkodrës, Ministria e Bujqësisë tani do të nisë punën për përllogaritjen e dëmeve të shkaktuara.

Berisha: Më 8 maj fitore të thellë mbi bllokmenët e rinj

Gazeta Start - 14.01.2011

Korçë – Duke festuar themelimin e degës së Partisë Demokratike në Korçë, kreu i saj Sali Berisha, u shpreh se 8 maji po vjen dhe në atë ditë do të vendoset fitorja e thellë mbi bllokmenët.

Përmbytjet në Brazil, mbi 500 të vdekur

Gazeta Start - 14.01.2011

Më shumë se 500 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në jug-lindje të Brazilit, në fatkeqësinë më të madhe natyrore të dekadave të fundit. Shirat e dendur kanë shkaktuar rrëshqitje masive dherash në shumë qytete, ku me mijëra kanë ...

Gujana, shteti shtatë i A. Jugut që njeh Palestinën

Gazeta Start - 14.01.2011

Pas Ekuadorit, Bolivisë, Brazilit, Argjentinës, Uruguait dhe Kilit, Gujana bëhet shteti i shtatë i Amerikës së Jugut që njeh pavarësinë e Palestinës.

Si të ruani butësinë e lëkurës në dimër?

Gazeta Start - 14.01.2011

Ngrohësit e përdorur në shtëpi gjatë ditëve të ftohta të dimrit dhe koha e acartë jashtë shkatërrojnë lagështirën e lëkurës suaj, duke shkaktuar tharjen e saj.

Rama: Berisha dhe Meta të japin dorëheqjen

Gazeta Start - 14.01.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të partisë së tij, ka folur për videon e transmetuar, duke nënvizuar se të gjithë e panë me zë dhe me figurë korrupsionin e kësaj qeverie.

Një delegacion i ODHIR të hënën në Tiranë për zgjedhjet

Gazeta Start - 14.01.2011

Tiranë – Gjatë së hënës së ardhshme, një mision i ODHIR-it pritet të mbërrijë në Tiranë në kuadër të zgjedhjeve lokale të 8 majit. Grupi i këtij misioni do të shikojë nga afër nevojat për përgatitjen e zgjedhjeve.

Berisha: Pranoj dorëheqjen e Metës, koalicioni nuk lëkundet

Gazeta Start - 14.01.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, ka pranuar dorëheqjen e zëvendësit të tij dhe ministrit të Ekonomisë, Ilir Meta, duke e vlerësuar këtë vendim, teksa hodhi sërish akuza në drejtim të kreut të PS-së, Edi Rama.

Durrës, 4 të plagosur rëndë në një aksident

Gazeta Start - 14.01.2011

Durrës – Si pasojë e një aksidenti automobilistik të ndodhur sot në Durrës, katër persona mbetën të plagosur. Ngjarja ndodhi në rrugën e Shinovlashit, 5 km larg Durrësit.

“Gërdeci” dështon!

Gazeta Start - 14.01.2011

Tiranë – Në Gjykatën e Tiranës u shënua sot dështimi i radhës i seancës për tragjedinë e Gërdecit. Në një proces gjyqësor që vazhdon prej gati dy vjetësh, procesi po zvarritet vazhdimisht.

BDI kërkon Ministrinë e Drejtësisë dhe atë të Transportit

Gazeta Start - 14.01.2011

Shkup – Bashkimi Demokratik për Integrim kërkon të marrë dy dikastere të rëndësishme në qeverinë e Maqedonisë, Ministrinë e Drejtësisë dhe Ministrinë e Transportit e Lidhjeve.

Athinë, arrestohet shqiptari i dënuar me burg për jetë

Gazeta Start - 14.01.2011

Athinë – Një shtetas shqiptar u arrestuar sot në Athinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet shqiptare. Në pranga ra shtetasi Apostol Sotiri, 43-vjeç, lindur në Gradisht, Lushnjë.

Dëmtimi, Toni 1 muaj jashtë

Gazeta Start - 14.01.2011

Luka Toni, blerja më e re e Juventusit, duhet të qëndrojë një muaj jashtë fushe, pas dëmtimit të pësuar në ndeshjen me Katanian në Kupën e Italisë.

India do të largojë trupa ushtarake nga Kashmiri

Gazeta Start - 14.01.2011

Qeveria indiane theksoi se planifikon të reduktojë numrin e forcave të sigurisë në pjesën indiane të Kashmirit. Sipas zyrtarëve vendas qëllimi ishte të largonin nga rajoni rreth 25 për qind të trupave në 12 muajt e ardhshëm.

KE: I takon drejtësisë shqiptare të hetojë videon e Metës

Gazeta Start - 14.01.2011

Tiranë – Komisioni Evropian u pyet sërish sot nga mediat shqiptare në lidhje me videon e transmetuar dy ditë më parë. Përfaqësuesja e KE-së, Natasha Butler, ka deklaruar se hetimi i përket drejtësisë, duke nënvizuar se fondet e Bashkimit ...

Korçë, dështon gjyqi për dhunuesit e varreve

Gazeta Start - 14.01.2011

Korçë – Gjyqi në ngarkim të dhunuesve të varreve në fshatin Boboshticë të Korçës, u shty sërish sot. Shkak u bërë kërkesa e avokatët mbrojtës, Arben Lena, për përjashtimi nga gjykimi të gjyqtarit të çështjes Gjergji Koço, me pretendimin se ...

18 profesione hynë në skemën e TVSH-së

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Qeveria ka vendosur që të përfshijë në skenën e pagimit të Taksës mbi Vlerën e Shtuar edhe 18 profesione. Qeveria shqiptare ka bërë disa ndryshime të ligjit nr.7928, datë 27.4.1995, përkatësisht pika 5 të Nenit 3, “Për tatimin mbi ...

Qëndrimi i tepërt para televizorit rrezikon zemrën

Gazeta Start - 13.01.2011

Londër – Qëndrimi përpara televizorit për më tepër se dy orë në ditë rrit mundësinë e shfaqjes së atakut kardiak dhe sëmundjeve të ndryshme të zemrës.

Meta: Sulmet bëhen për zgjedhjet

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, reagoi sërish sot për videon, duke theksuar se ajo u nxor qëllimit në prag të zgjedhjeve lokale.

Imami: Të thellohen specializimet e mjekëve në SU

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Në analizën vjetore të Spitalit Ushtarak (SU) në Tiranë, Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ka kërkuar thellimin e specializimeve dhe trajnimeve të mjekëve.

Brazil, 335 të vdekur nga përmbytjet dhe dherrëshqitja

Gazeta Start - 13.01.2011

Numri i personave t vrar nga prmbytjet dhe dherrshqitja n jug-lindje t Brazilit ka arritur n 335, njoftojn burimet lokale. N qytetet malore t Nova Friburgos, Teresopolis and Petropolis, numrat e viktimave raportohet se kan arritur n 155, ...

“Marti”, Krasniqi-Berishës: Të gatshëm të përballemi me ligjin

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Presidenti në Detyrë i Kosovës, Jakup Krasniqi ka zhvilluar sot një takim me kryeministrin Sali Berisha, ku kanë diskutuar për raportin e Dik Martit si dhe hapat e përbashkët që do të ndërmerren më tej.

Prifti në Prokurorinë e Tiranës për videon e “ryshfeteve”

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti duket se do ta vazhdojë edhe më betejën ndaj Ilir Metës, në partinë e të cilit ishte deri pak muaj më parë.

Meta: Investimet drejt një tregu rajonal për energjinë

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Ministri i ekonomisë, Ilir Meta theksoi sot se integrimi evropian qëndron në zemër të të gjitha politikave dhe reformave të kësaj qeverie dhe mbetet destinacioni ynë final.

Rama: Meta mohon videon në vend që të largohet

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Kreu socialist, Edi Rama, theksoi para pak çastesh se Ilir Meta nuk mund ta mohojë videon me zë dhe figurë që e panë të gjithë shqiptarët dhe e transmetuan edhe tv botërore.

Daut Haradinaj: Të organizohet një tryezë me të gjitha partitë

Gazeta Start - 13.01.2011

Prishtinë - Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, mohon që kjo parti të jetë në negociata me Partinë Demokratike të Kosovës për formimin e koalicionit qeverisës.

Basha: T’i japim “dorën” e fundit modernizimit të policisë

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Sot është momenti për të vazhduar me mbështetjen e plotë e të gjithanshme, politike, morale, financiare dhe infrastrukturore të Policisë së Shtetit në mënyrë që arritjet e deritanishme të konsolidohen dhe ne të synojmë majat e ...

Mesi feston “Topin e Artë” me tripletë  

Gazeta Start - 13.01.2011

Lionel Mesi realizoi tre gola në fitoren 5-0 të Barcelonës përballë Real Betisit në çerekfinalet e Kupës së Mbretit në Spanjë. Dy golat e tjerë mbajnë firmën e Pedros dhe Keitas.

Protesta kundër Metës, ndjekje penale ndaj dy shtetasve

Gazeta Start - 13.01.2011

Tiranë – Dy persona po ndiqen penalisht në gjendje të lirë pas protestës së zhvilluar sot para Ministrisë së Ekonomisë nga shoqata “Mjaft” dhe disa gazetarë mbështetës të opozitës.

Elbasan, pranga një shtetasi për paketa kontrabandë

Gazeta Start - 13.01.2011

Elbasan – Policia e Elbasanit arrestoi sot një shtetas, pasi në dyqanin e tij u gjetën cigare kontrabandë. Në pranga ra shtetasi Ymer Delishi, 41-vjeç, lindur në Dibër dhe banues në Elbasan, lagje “11 Nentori”.

Masa: Jam edhe unë për titull

Gazeta Start - 13.01.2011

Braziliani i Ferrarit, Felipe Masa, e përfshin veten në listën e pretendentëve për fitimin e titullit kampion në sezonin e ardhshëm. “Nëse mund të pilotoj siç dua, e di që në Botëror edhe unë mund të them timen”, u shpreh Masa.

Australi, tenisi në ndihmë të të përmbyturve

Gazeta Start - 13.01.2011

Emrat më të mëdhenj të tenisit botëror do të zhvillojnë ndeshje bamirësie një ditë para fillimit të Australian Open, në ndihmë të personave të prekur nga vërshimet e javëve të fundit në Australi.

Krasiç-Pepe, Juve “ringjallet” në Kupë  

Gazeta Start - 13.01.2011

Juventusi siguron një vend në çerekfinalet e Kupës së Italisë, falë fitores 2-0 në shtëpi përballë Katanias. Vendosin Krasiç dhe Pepe, të frymëzuar nga kapiteni Del Piero në super formë.

Së shpejti procedurat për Maturën Shtetërore

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë - Procedurat e Maturës Shtetërore 2011 pritet të nisin së shpejti. Ministria e Arsimit dhe Shkencës po përgatit një udhëzim, i cili do të jetë gati në muajin e ardhshëm.

LSI: Videoja me Metën një montazh i pështirë i Edi Ramës

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim e kundërshtoi menjëherë videon e transmetuar në Top-Channel, duke e konsideruar si një montazh të pështirë të Edi Ramës.

"SHBA e gatshme të qëndrojë në Afganistan përtej 2014"

Gazeta Start - 12.01.2011

Trupat amerikane do të qëndrojnë në Afganistan përtej vitit 2014 nëse afganët e kërkojnë këtë, theksoi zv/presidenti amerikan, Xho Bajden, të martën.

KE: Drejtësia të hetojë për videon ndaj Metës

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Videoja e publikuar mbrëmë ku protagonist është zëvendëskryeministri, Ilir Meta, është marrë vesh tashmë në Bruksel. Me anë të një deklarate zëdhënësja e komisionerit për Zgjerimin, Angela Filote, është shprehur se lufta ndaj ...

Ahmeti: Shqiptarët të mos i druhen regjistrimit të popullsisë

Gazeta Start - 12.01.2011

Shkup – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, hedh poshtë pretendimet se gjoja statusi kushtetues i shqiptarëve në Maqedoni nuk ka ndryshuar.

Prokuroria nis hetimet për videon e Metës

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Prokuroria e Tiranës reagoi sot pas publikimit të videos së transmetuar mbrëmë, duke theksuar se ka nisur regjistrimi penal për këtë çështje.

Kosovë, KQZ rinumëron votat e 9 janarit

Gazeta Start - 12.01.2011

Prishtin Komisioni Qendror i Zgjedhjeve bn t ditur se ka filluar rinumrimi i vendvotimeve n Skenderaj, Drenas e Dean, n baz t rekomandimeve nga Qendra e Numrimit dhe e Rezultateve.

Rama reagon për videon: Kusarët po vjedhin popullin

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, reagoi sot për videon e transmetuar mbrëmë, duke theksuar se në vend po vidhet gjithçka. Ai tha se kusarët po i bëjnë karshillek popullit.

Prifti sfidë Metës: Kam video të gjatë për diplomatët

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, në zyrën e të cilit është përgjuar videoja e transmetuar mbrëmë, deklaroi sot se ajo është e vërtetë.

Ligji i ri për sigurimin shëndetësor, shërbim edhe në privat

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Duke folur për pr/ligjin e ri për sigurim të detyruar shëndetësore, drejtoresha e ISKSH-së, Elvana Hana, theksoi se ky ligj vjen pas një pune disa vjeçare. Ajo sqaroi se ky ligj do të reformojë skemën e sigurimit shëndetësor.

Kontrata e re për energjinë të rishikohet

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Kontrata e re për konsumatorët e energjisë elektrike duhet përmirësuar. Kjo u theksua sot gjatë një takimi midis akademikëve dhe ekspertëve ligjor të Konfederatës së Industrisë.

15 produktet më të rrezikshme për fëmijët (1)

Gazeta Start - 12.01.2011

Akademia amerikane e pediatrisë ka publikuar produktet më të rrezikshme, veçanërisht për fëmijët: 1. Salçiçe: akademia pohoi se 17% e rasteve të mbytjes tek fëmijët, lind nga salçiçet dhe këshillojnë që sandviçi me salçiçe të shitet me ...

PD: Prokuroria të hetojë videon me Metën

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Në reagimin e saj për videon e publikuar mbrëmë, Partia Demokratike në emër të kryetarit dhe kryeministrit Berisha, kërkon nga prokuroria nisjen e hetimeve dhe shpreh falënderimin ndaj Metës që u tregua i gatshëm për të lënë ...

Tre në pranga për plagosje të rëndë dhe trafik droge

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Tre persona u arrestuan mbrëmjen e shkuar nga policia e Tiranës, pasi akuzohen për plagosje të rëndë si dhe trafikim të lëndëve narkotike.

Fushatë për migracionin në Shkodër dhe Kukës

Gazeta Start - 12.01.2011

Shkodër - Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), në partneritet të plotë me Qeverinë Shqiptare, filloi një fushatë të re informacioni për të rinjtë në qytetin e Shkodrës në lidhje me migracionin e rregullt.

Vasili: Rama përdori çimkën e gabuar për përgjimin e fëlliqur

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë – Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, duke reaguar për deklaratat e kreut socialist, Edi Rama, theksoi se ai përdori këtë radhë çimkën e gabuar për të argumentuar dalldisjen e tij mediatike.

Krasniqi në Tiranë për koordinimin kundër Martit

Gazeta Start - 12.01.2011

Tiranë - Ushtruesi i Detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Tiranë. Gjatë qëndrimit, Krasniqi do të zhvillojë takime me zyrtarët më të lartë të shtetit, me të cilët do të ...

Greqi, pranga shqiptarëve, u kapën me kokainë

Gazeta Start - 12.01.2011

Athinë – Policia greke ka arrestuar dy shqiptarë, pasi gjatë një kontrolli në makinën e tyre u është gjetur dhe sekuestruar një sasi prej 1.5 kilogramësh drogë e llojit kokainë.

Kupa e Italisë: Interi mund Xhenoan, kalon në çerekfinale  

Gazeta Start - 12.01.2011

Interi mund 3-2 Xhenoan në “San Siro” duke siguruar një vend në çerekfinalet e Kupës së Italisë, ku do të përballet me fituesin e çiftit Napoli-Bolonja.

Mesi kurorëzohet si futbollisti më i mirë i planetit  

Gazeta Start - 11.01.2011

Lionel Mesi është shpallur fitues i “Topit të Artë 2010”, duke u kurorëzuar kështu si futbollisti më i mirë i planetit. Ylli argjentinas u vlerësua mbi shokët e tij tek Barcelona, Iniesta dhe Ksavi.

Osmani paralajmëron formimin e një partie të re në Maqedoni

Gazeta Start - 11.01.2011

Shkup – Kryetari i Komunës së Gostivarit, Rufi Osmani, paralajmëron se së shpejti do të themelojë një parti të re në Maqedoni. Ai vlerëson se skena politike shqiptare në Maqedoni ka nevojë për një alternativë të re, e cila jo vetëm do të ...

Marrëveshje me Italinë për përfaqësim diplomatik

Gazeta Start - 11.01.2011

Romë – Është nënshkruar dje në Romë një marrëveshje midis Shqipërisë dhe Italisë për përfaqësimin diplomatit, ku palët angazhohen për përfaqësimin dhe mbrojtjen konsullore në ato vende apo organizata ndërkombëtare ku njëra nga palët nuk ka ...

Mjegulla rrit rrezikshmërinë në rrugët e Kosovës

Gazeta Start - 11.01.2011

Prishtinë – Ndryshimi i motit ka shtuar rrezikshmërinë në qarkullimin e automjeteve nëpër rrugët e Kosovës. Dy persona mbetën të plagosur mëngjesin e sotëm në fshatin Hallaç të Madh në komunën e Lypjanit, pas daljes së tri veturave nga ...

Turqi, rrëzimi i helikopterit vret pesë oficerë

Gazeta Start - 11.01.2011

Ankara – Një helikopter turk për i tipit UH-1u rrëzua mbrëmjen e djeshme duke shkaktuar vdekjen e pesë oficerëve. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja më e madhe turke, “Zaman”, e cila saktëson se helikopteri i Forcave Tokësore të Turqisë ...

Flamurtari vazhdon përgatitjet në Turqi

Gazeta Start - 11.01.2011

Flamurtari i Vlorës po vazhdon fazën përgatitore në Kemer të Turqisë për pjesën e mbetur të kampionatit. Ekipi vlonjat zhvilloi të shtunën miqësoren e parë me të rinjtë e Malatjasporit, të cilën e fitoi me rezultatin e ngushtë 2-1.

Tiranë, pranga 21-vjeçarit, grabiti në grup bankën

Gazeta Start - 11.01.2011

Tiranë – Policia e Tiranës arrestoi sot një 21 vjeçar, i dyshuar për vjedhjen e një banke gati një vit më parë. Me këtë arrestim, shkon në pes numri i personave të ve të arrestuar për këtë ngjarje. Në pranga ra Admir Zyko, 21-vjeç.

Mbi 70 imamë xhamish kundërshtojnë pr/ligjin e MASH

Gazeta Start - 11.01.2011

Tiranë – Imamët e mbi 70 xhamive në vend kanë kundërshtuar sot projektligjin e Ministrisë së Arsimit, duke kërkuar rishikimin e tij. Ata i kanë dërguar një kërkesë zyrtare kësaj ministrie ku kërkojnë rishikimin e pr/ligjit, i cili parasheh ...

Kukësi përfshihet nga mjegulla e dendur

Gazeta Start - 11.01.2011

Kukës – Qyteti i Kukësit është përfshirë prej dy ditësh nga një mjegull e dendur, duke shkaktuar vështirësi në qarkullim. Autoritetet lokale kanë kërkuar nga drejtuesit e automjeteve që të lëvizin me drita të ndezura për të shmangur ...

Rexhepi urdhëron bllokimin e targave të lëshuara nga Serbia

Gazeta Start - 11.01.2011

Prishtinë – Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka urdhëruar bllokimin e të gjitha targave të lëshuara nga Serbia për zonat e veriut të Kosovës.

Gjendet një viktimë në aksin Tiranë-Durrës

Gazeta Start - 11.01.2011

Tiran Nj kufom e pa identifikuar u gjet sot pran autostrads Tiran-Durrs. Viktima e seksit mashkull dyshohet se sht aksidentuar pr vdekje dhe sht ln aty.

Mësohen 13 më të votuarit e PDK-së

Gazeta Start - 11.01.2011

Prishtinë - Rivotimi i zhvilluar të dielën në pesë komuna të Kosovës ka përcaktuar edhe kandidatët e Partisë Demokratike të Kosovës që gëzojnë mbështetjen më të madhe.

Tri vajza gjermane vullnetare në zonat e përmbytura

Gazeta Start - 11.01.2011

Shkodër – Tri vajza gjermane kanë ardhur në zonat e Shkodrës për të ndihmuar vullnetarisht banorët e zonave të përmbytura. Isabel, Wiebke dhe Maike, gjimnaziste, janë anëtare të Fondacionit "Jürgen Vahn”, të cilat kanë lënë qytetin e tyre ...

FT: Shqipëria një destinacion intrigues

Gazeta Start - 11.01.2011

Uashington – Në destinacionet për vitin 2011 të turistëve, gazeta prestigjioze “Financial Times”, radhit edhe Shqipërinë. Në artikullin shkruhet se operatorët turistik dhe udhëtarët janë përsëri në kërkim të eksperiencave unike dhe me ...

“Topi i Artë” për Mesin, kritika nga Spanja

Gazeta Start - 11.01.2011

Vendimi për t’i dorëzuar Lionel Mesit “Topin e Artë 2010” është konsideruar i padrejtë nga mediat spanjolle dhe lexuesit në sondazhet online. E përditshmja sportive madrilene “Marca” e cilëson “të padrejtë” çmimin e marrë nga argjentinasi ...

Tubim në mbështetje të Ramush Haradinajt

Gazeta Start - 11.01.2011

Prishtinë – Të mërkurën në mesditë pritet të mbahet një tubim para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, në përkrahje të Ramush Haradinajt. Tubimi me moton “Ramushi po vjen” organizohet nga një grup studentësh nga Universiteti i Prishtinës, ...

Një tjetër rekord Twitteri nga japonezët

Gazeta Start - 11.01.2011

Përdoruesit japonezë të Twitter-it shënuan një tjetër rekord në natën e Vitit të Ri. Japonezët arritën ta dyfishojnë rekordin e shënuar verën e kaluar kur dërguan 3 mijë e 283 mesazhe në sek, pasi mundën Danimarkën në ndeshjen e vlefshme ...

Shnejder: Mourinjo më i miri në botë

Gazeta Start - 11.01.2011

Uezli Shnejder e ka cilësuar Hoze Mourinjon si trajnerin më të mirë në botë, gjatë fjalës së tij në ceremoninë e dhënies së çmimeve për më të mirët mbrëmjen e së hënës në Zyrih të Zvicrës.

Balak nuk mendon rikthimin në kombëtare

Gazeta Start - 11.01.2011

U bë thuajse një vit nga ndeshja e fundit e Mikael Balakut me fanellën e Gjermanisë, një paraqitje që nga shumë mendohet si e fundit e mesfushorit me përfaqësuesen.

PDU marrëveshje me PD për pjesëmarrje në qeveri

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Partia për Drejtësi dhe Unitet së shpejti do të bëhet pjesë e qeverisë. Marrëveshja pritet të nënshkruhet gjatë kësaj jave dhe partia e drejtuar nga Shpëtim Idrizi do të marrë deri 8% të posteve në administratë.

Iran, rrëzimi i avionit lë pas 77 të vdekur

Gazeta Start - 10.01.2011

Teheran – Avioni i rrëzuar mbrëmjen e djeshme në veri-perëndim të Iranit, la pas 77 të vdekur dhe 25 të plagosur. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia iraniane e lajmeve, “Irna”, e cila sqaroi se aksidenti ishte pasojë e kushteve të vështira ...

PDK fiton bindshëm në rivotimet e pjesshme

Gazeta Start - 10.01.2011

Prishtinë – Partia Demokratike e Kosovës ka korrur një fitore të thellë në rivotimet e zhvilluara të dielën në 5 komuna të vendit. Bazuar në rezultatet preliminare të koalicionit të organizatave joqeveritare “Demokracia në Veprim”, PDK ka ...

Tiranë, shoqërohen 200 persona

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Policia e Shtetit ka marrë masa rrepte për të parandaluar aktet kriminale. Përveç dhjetëra personave të shoqëruar në Fier dhe Vlorë, shoqërime të shumta janë bërë edhe në Tiranë.

Durrës, dhjetëra kosovarë kthehen mbrapsht në port

Gazeta Start - 10.01.2011

Durrës – Me dhjetëra shtetas nga Kosova nuk do të lejohen më të kalojnë nga Porti i Durrësit duke poseduar pasaporta të ish-Jugosllavisë. Që prej 1 janarit të këtij viti ka hy në fuqi që nxjerr jashtë qarkullimit pasaporta të tilla.

Pjesëmarrja në rivotime më e ulët se më 12 dhjetor

Gazeta Start - 10.01.2011

Prishtinë – Pjesëmarrja në rivotimet e pjesshme në Kosovë ishte më e ulët se më 12 dhjetor, bën të ditur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Zyrtarët e KQZ-së sqaruan sot në mëngjes se numërimi i votave po vazhdon ende, duke shprehur besimin ...

Kjo makinë do t’jua lexojë mendjen

Gazeta Start - 10.01.2011

Me anë të teknologjisë së re të planifikuar, Ferrari do të rregullojë sistemet e kontrollit dhe të ekuilibrit të makinës duke pasqyruar gjendjen shpirtërore të shoferit.

Operacionet e gjera, mbi 100 të arrestuar në tre ditë

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Policia e Shtetit ka bërë të ditur sot arrestimet gjatë tre ditëve të fundit me qëllim goditjen e elementëve kriminalë. Në bazë të një plani veprimi, për tre ditë janë arrestuar 55 persona të akuzuar për krimet të ndryshme.

Ançeloti falënderon tifozët e Çelsit për mbështetjen

Gazeta Start - 10.01.2011

Tekniku italian i Çelsit, Karlo Ançeloti, falënderoi tifozët e skuadrës për mbështetjen përgjatë fitores 7-0 kundër Ipsuiçit në FA Cup. Ditën e premte kur po jepte konferencën për shtyp, Ançeloti u përball me një protestues, por gjithçka u ...

Rivotim në të gjithë komunën e Mitrovicës

Gazeta Start - 10.01.2011

Prishtinë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se më 23 janar procesi i rivotimit do të zhvillohet në të gjithë komunën e Mitrovicës. Vendimi i KQZ-së erdhi pas atij të Gjykatës Supreme të Kosovës, ku u vendos që votimi të përsëritet ...

Gjirokastër, dy në pranga por posedim armësh

Gazeta Start - 10.01.2011

Gjirokastër – Dy persona përfunduan në pranga si dhe u sekuestruan dy armë zjarri model 56, një armë gjahu, 800 fishekë si dhe 23 automjete. Aksioni u ndërmor nga policia e Gjirokastrës mbrëmjen e shkuar.

Lunaçek: Zgjedhjet po dëmtojnë imazhin e Kosovës

Gazeta Start - 10.01.2011

Prishtinë – Eurodeputetja Ulrike Lunaçek vlerëson se në procesin e rivotimit në pesë komunat e Kosovës janë vërejtur manipulime, duke dëmtuar më rëndë edhe imazhin e vendit.

Gjyqi për Gërdecin në amulli

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Procesi gjyqësor në ngarkim të tragjedisë së Gërdecit, është kthyer në amulli teksa seancat e radhës përfundojnë me shtyrje. Edhe seanca e sotme e para për këtë vit, pati të njëjtin fat ashtu sikurse 14 seanca të tjera të ...

Henri rikthehet tek Arsenali, këtë herë vetëm për stërvitje

Gazeta Start - 10.01.2011

Londër – Tierri Henri rikthehet në klubin ku ka kaluar vitet më të arta të karrierës së tij, por këtë herë vetëm për të shfrytëzuar pushimin dimëror të kampionatit amerikan të futbollit.

50 ambulanca të reja ndërtohen këtë vit

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Gjatë këtij viti do të ndërtohen rreth 50 ambulanca të reja, teksa pritet të rikonstruktohen 15 ekzistuese. Shuma e akorduar për këtë qëllim është 100 milion lekë, ose 20 % e totalit të programit për kujdesin parësor.

Roma: Mbështetje të fuqishme Shqipërisë për integrimin

Gazeta Start - 10.01.2011

Romë – Italia mbështet fuqishëm kërkesën e Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Deklarata është bërë nga ministri i Jashtëm i Italisë, Franco Frattini gjatë një takimi në Romë me homologun shqiptar, Edmond Haxhinasto.

Doda: Drejtësia u bë palë me krimin e bllokmenëve

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Partia Demokratike reagoi sërish sot lidhur me lirimin e djalit të deputetes socialiste, Arta Dade, shtetasin Besnik Dabulla. Sipas Mesila Dodës, drejtësia shqiptare u bë palë me krimin si asnjëherë tjetër.

Kom. i Helsinkit: Policia të zbatojë ligjin për shoqërimet

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Komiteti Shqiptar i Helsinkit, duke marrë shkasë nga arrestimet masive të ditëve të fundit, ka kërkuar nga forcat e rendit që të zbatojnë me rigorozitet zbatimin e ligjit.

Bie bursa e Bangladeshit, përleshjet përfshijnë Daka-n

Gazeta Start - 10.01.2011

Daka – Policia e Bangladeshit ka përdorur gaz lotsjellës dhe ujë kundër investitorëve të zemëruar pas humbjeve të mëdha që goditën Bursën e Daka-s.

Shtypi në Tiranë: "PDU së shpejti pjesë e Qeverisë Berisha"

Zhurnal - 10.01.2011

Tiranë, 10 janar - Partia për Drejtësi dhe Unitet (PDU) pritet së shpejti të bëhet pjesë e Qeverisë, ka njoftuar gazeta “Panorama”, transmeton “Start”.