TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sokol Hazizaj: PD-PS lojë me referendumin, reforma në drejtësi po përfundon në gjueti shtrigash

SOT - 17.01.2016

Postuar: 17/01/2016 - 08:30 Juristi i njohur Sokol Hazizaj, gjatë një interviste për gazetën SOT, shpjegon pamundësitë për mbajtjen e një referendumi popullor për reformën në drejtësi.

Allaraj: 70 nene të Kushtetutës nuk ndryshohen nga Kuvendi, ndaj duhet referendum

Almakos - 17.01.2016

Unioni i Juristëve “Partitë nuk synojnë reformë në sistemin gjyqësor, por duan kapjen e tij” HERION MESI Unioni i Juristëve të Pavarur të Shqipërisë shprehet kundër draftit për ndryshimet në ...

Reforma në drejtësi, Dule: Zgjedhjet e parakohshme dhe referendumi janë zgjidhja e ngërçit

SOT - 17.01.2016

Postuar: 17/01/2016 - 13:06 Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule flet nga Dropulli për reformën në dretjësi, të cilën e konsideron një domosdoshmëri strategjike për vendin.

Dule: Ngërçi i reformës në drejtësi zgjidhet me zgjedhje të parakoshme

Albeu.com - 17.01.2016

Keu i PBDNJ-së, Vangjel Dule flet nga Dropulli për reformën në drejtësi, të cilën e konsideron një domosdoshmëri strategjike për vendin. "Nuk kemi produkt të reformës në drejtësi, jeta institucionale ...

Reformën në Drejtësi nuk e kryejnë dot vetë:as shoqëria, as politika shqiptare

Botasot - 17.01.2016

Nëse Reforma në Drejtësi do t’i lihej në dorë vetëm politikës dhe shoqërisë shqiptare do të ishte një dështim i sigurtë i saj, ashtu sic dhe ka dështuar deri më sot po për shkak të politikës edhe ...

Reforma në drejtësi, Dule: Ngërçi zgjidhet me zgjedhje të parakohshme e referendum

BalkanWeb - 17.01.2016

TIRANE- Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule flet nga Dropulli për reformën në dretjësi, të cilën e konsideron një domosdoshmëri strategjike për vendin. Sipas tij, mungesa e kësaj reforme ka sjellë ...

Edhe Dule mbështet zgjedhjet e parakohshme: Jeta politike dhe institucionale në ngërc

Botasot - 17.01.2016

Zgjedhjet e parakohshme nuk janë një kërkesë vetëm e Partisë Demokratike, por edhe e Partisë së Bashkimit për të Drejtat e Njeriut. Nga Dropulli, kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, u shpreh se zgjidhja ...

Dule: Zgjedhje të parakohshme dhe referendum

Java News - 17.01.2016

Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule flet nga Dropulli për reformën në dretjësi, të cilën e konsideron një domosdoshmëri strategjike për vendin. Sipas tij, mungesa e kësaj reforme ka sjellë institucione të ...

Dule: Reforma në drejtësi të zbatohet nga qeveria e re

Vision Plus - 17.01.2016

Kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut Vangjel Dule, kërkon zgjedhje të parakohshme, pas miratimit të reformës në drejtësi dhe ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Fatos Klosi: Rama dhe Meta po i falin pushtetin Berishës, koalicioni PS-LSI më i rëndësishëm se reforma

SOT - 16.01.2016

Postuar: 16/01/2016 - 07:44 Fatos Klosi shprehet kategorikisht kundër prishjes së koalicionit PS-LSI, ndërsa mendon se entuziazmi i Sali Berishës do të fashitet shpejt.

LSI rrëzon në 10 pika reformën e qeverisë në drejtësi, kundër prokurorisë së posaçme dhe formulës së zgjedhjeve të ...

SOT - 16.01.2016

Postuar: 16/01/2016 - 08:04 Ilir Meta rrëzon draftin e Edi Ramës për reformën në drejtësi. Lëvizja Socialiste për Integrim ka publikuar dje pikat kyçe ku kundërshton draftin e ekspertëve të qeverisë ...

Referendumi bllof i të gjitha palëve, ja 3 nenet që nuk e lejojnë, pse po bie fryma e reformës në drejtësi dhe a po e ...

SOT - 16.01.2016

Postuar: 16/01/2016 - 08:21 Bie gradualisht fryma dhe ritmi i reformës në drejtësi. Krerët më të lartë të politikës shqiptare po demostrojnë shenjat dhe simptomat e para të pendesës, frikës, ...

Referendumi çmonton drejtësinë politike

SOT - 16.01.2016

Postuar: 16/01/2016 - 08:51 Nga Ilir VATA Mungesa e drejtësisë në Shqipëri e ka bërë shtetin një vend gjysëm anarkik për afro çerek shekulli dhe shteti ndodhet në agoni, ndonëse ka përpjekje për të ...

LSI, kundër draftit të PS. Braho: Jo ndërprerje mandatesh dhe pa karrierë

Almakos - 16.01.2016

ARTEMISA HOXHA Lëvizja Socialiste për Integrim zyrtarizon ndarjen me Partinë Socialiste sa i takon draftit të ekspertëve për reformën në drejtësi. Aleati kryesor i PS-së do të paraqesë një draft të ...

Prapë e ha populli!

Albeu.com - 16.01.2016

Nga Dionis Xhafa - Tre partitë kryesore në vend, PS, PD dhe LSI duket se po ‘hahen” me njëra-tjetrën si e si të mbrojnë vetveten nga reforma në drejtësi, pasi pak a shumë që të gjitha partitë kanë ...

Skenarët pas Reformës

Mapo - 16.01.2016

Skenarët pas Reformës Postuar më: 16 Janar 2016 09:32 Nyja gordiane e krijuar me draftin për reformën në drejtësi pritet ose duke shkuar në zgjedhje të parakohshme ose duke i hapur rrugë skenarëve ...

Skenarët pas Reformës

Botasot - 16.01.2016

Nyja gordiane e krijuar me draftin për reformën në drejtësi pritet ose duke shkuar në zgjedhje të parakohshme ose duke i hapur rrugë skenarëve kroat dhe rumun.

Shumicë e majtë me 3/5, apo aleancë fluide PD-LSI?!

Java News - 16.01.2016

Nga Skënder Minxhozi/ Drafti i ripunuar i reformës në drejtësi tashmë ka marrë rrugën drejt Komisionit të Venecias. Ndërhyrjet energjike të ambasadorëve Lu dhe Vlahutin në orët e fundit, thyen ...

Reformë me shantazhe dhe kulisa

Lajme.al - 16.01.2016

Skandali i fundit, ku Kryetari i Kuvendit Ilir Meta i zbuluar nga përgjimet e Prokurorisë si i përfshirë në një aferë korruptive me biznesmenin në hetim Kastriot Ismailaj , ka zgjatur më pak se ...

Reforma në Drejtësi, “as mish as peshk”!

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 09:03 Reforma në Drejtësi është cilësuar si kërthiza e të gjitha reformave, e cila mendohet se, pas miratimit përfundimtar, do vendosë në vendin e duhur shumë padrejtësi që e ...

Rama: Referendumi popullor, një mundësi për Reformën në Drejtësi

Portalb - 15.01.2016

Lajme lidhur me temën Rama: Me Metën s’ka krizë, i gatshëm të shkojmë në referendum Meta dhe Rama takohen në Kryesinë e Kuvendit Donald Lu takohet me Ramën për reformën në drejtësi Rama xhentëlmen, ...

Caka: LSI do të paraqesë mendimet e saj për reformën

Almakos - 15.01.2016

Një ditë para mbajtjes së Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi, kreu i LSI-së, njëherësh dhe kreu i Kuvendit, Ilir Meta, mblodhi në Kryesi një pjesë të anëtarëve të këtij ...

Ja rezervat e LSI-së për draftin e ekspertëve

Top Channel - 15.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim prezantoi përmes deputetit Spartak Braho rezervat e veta mbi draftin e propozuar nga ekspertët në Komisionin e Posaçëm të Reformës në Drejtësi dhe ato nuk janë ...

Ja pikat që Meta i'a kundërshton Ramës në Reformën në Drejtësi

Albeu.com - 15.01.2016

Deputeti i LSI, Spartak Braho , duke folur nga Komisioni i Posaçëm për Reformën në Drejtësi, ka treguar edhe pikat se ku kjo forcë nuk bie dakort me draftin e PS për Reformën në Drejtësi.

Majko: Referendum nëse s'ka konsensus

Albeu.com - 15.01.2016

Socialistët përmendim referendumin si zgjidhje, duke sfiduar kështu Komisionin e Reformës në Drejtësi. Pandeli Majko ka marrë përsipër të flasë kundër konsensusit .

Braho mbështet draftin e paraqitur: Ku bashkohemi dhe ku ndahemi me draftin e sjellë

SOT - 15.01.2016

Postuar: 15/01/2016 - 12:43 Në emër të LSI¬-së, deputeti Spartak Braho këmbënguli tek konsensusi, duke theksuar se kush i largohet dialogut dhe konsensusit nuk përfill opinionin e Venecias.

LSI artikulon zyrtarisht rezervat për draftin e Reformës në Drejtësi

LajmiFundit - 15.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim ka shpalosur rezervat e saja referuar draftit të ekspertëve për reformën në drejtësi. Gjatë mbledhjes së sotme të Komisionit të Posaçëm, deputeti i LSI-së Spartak ...

Ristani: Referendumi për reformën në drejtësi, i pamundur

Top Channel - 15.01.2016

Në kahun e maxhorancës ideja e mbajtjes së një referendumi për reformën në drejtësi është artikuluar së fundmi, fillimisht nga kryeministri Edi Rama, që nuk e përjashtoi si mundësi në intervistën e ...

Tabaku: Reforma në drejtësi të ketë kriter Progres-raportin e BE-së

Zhurnal - 15.01.2016

Tabaku: Reforma në drejtësi të ketë kriter Progres-raportin e BE-së Publikuar 15.01.2016 në 16:18 nga H.N. | 1 i lexuar Tiranë, 15 janar- Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, deklaron se ...

KOMENT/ Reforma në Drejtësi, a është Referendumi "asi" nën mëngë i socialistëve?

Albeu.com - 15.01.2016

Nga Albeu.com Pak para dërgimit për konsultim të draftit për Reformën në Drejtësi sëbashku edhe me relacionet demokratëve dhe LSI-së, socialistët i kanë dhënë një mesazh të fundit Bashës dhe Metës që ...

“Reforma, një ballo me maska”, Lubonja: Nuk duhet ta fillojmë nga drejtësia por nga politika

Ora news - 15.01.2016

“Të Paekspozuarit”, emisioni i gazetarit Ylli Rakipi solli të enjten “Reforma, një ballo me maska”. Reforma në drejtësi. Këmbëngulja e perëndimorëve, konsensusi dhe pazaret.

Reforma në drejtësi, LSI: Të gjitha partitë të kontribuojnë në dialog

Botasot - 15.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim fton të gjitha partitë parlamentare të kontribuojnë në procesin e dialogut politik lidhur me reformën në drejtësi. Përmes një deklarate për media, deputetja e LSI-së, ...

Reforma, pas murit të “pavarësisë gjyqësore”

BalkanWeb - 15.01.2016

NGA TEUTA VODO* Ekzistojnë të paktën katër kushte paraprake në të cilat qeveritë vendosin të reformojnë gjyqësorin: Kur gjyqësori nuk është i përgjegjshëm; kur nuk është i pavarur; kur qeveritë duan ...

Edi Rama, mes bindjeve personale dhe kompromiseve parimore

Ora news - 15.01.2016

Kryeministri Edi Rama u shpreh të martën në studion e Eni Vasilit se është politikan i bindjes dhe jo i konsensusit. Thënë në këto momente kritike të shpëtimit nga dështimi i reformës në drejtësi, ky ...

Rama-Meta kompromis për komisionin, por jo për draftin

Mapo - 15.01.2016

Rama-Meta kompromis për komisionin, por jo për draftin Postuar më: 15 Janar 2016 09:10 Mblidhet sot komisioni i posaçëm i Reformës në Drejtësi. Pjesë do jetë edhe opozita.

Referendumi çmonton drejtësinë politike

Botasot - 15.01.2016

Mungesa e drejtësisë në Shqipëri e ka bërë shtetin një vend gjysëm anarkik për afro çerek shekulli dhe shteti ndodhet në agoni, ndonse ka përpjekje për të hedhur dhemelet e shtetit ligjor dhe Shtetit ...

Rama: Reforma në Drejtësi jo me pazare politike që shiten si konsensus

Botasot - 15.01.2016

Kryeministri Edi Rama shprehet kundër pazareve politike në lidhje me reformën në drejtësi, ndërsa thekson se nuk mund të shitet për konsensus një pazar i tillë.

Tabaku: Reforma në drejtësi të ketë kriter Progres-raportin e BE-së

Botasot - 15.01.2016

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, deklaron se duhet të bëhet një reformë në drejtësi në përpushje me Progres-raportin për Shqipërinë të BE-së dhe Komisioni i Venecias është mundësia për ...

Referendumi për drejtësinë? Politika e ndarë për të pyetur apo jo sovranin

Ora news - 15.01.2016

Politika shfaqet e ndarë mbi opsionin e fundit në mungesë të konsensusit për reformën në drejtësi, mbajtjen e referendumit. I pari që reagoi mbi këtë mundësi, ishte kreu i PD, Lulzim Basha i cili nuk ...

A është i mundur referendumi? Ligji dhe Kushtetuta “pengesë” që populli të shprehet

Ora news - 15.01.2016

Shtimi i zërave të politikës për të thirrur referendum për reformën në drejtësi, kthen edhe një herë vëmendjen ne pengesat ligjore të cilat duhen kapërcyer për të thirrur qytetarët të shprehin ...

Reforma në Drejtësi: Ja si e shohin drejtësinë politikanët…

Mapo - 15.01.2016

Reforma në Drejtësi: Ja si e shohin drejtësinë politikanët… Postuar më: 15 Janar 2016 20:29 Kjo foto po bën namin në rrjetet sociale dhe shumë komentues e lidhin atë me mënyrën se si konceptohet nga ...

LSI optimiste për reformën në drejtësi, Caka: Miratohet brenda muajit mars

Ora news - 15.01.2016

Pavarësisht mosmarrëveshjeve të politikës, LSI pret që reforma në drejtësi të do të miratohet brenda muajit mars. Silva Caka: Unë kam bindjen që kjo reformë do të përmbyllet të paktën deri në mars të ...

ILVA TARE/ Edi Rama, mes bindjeve personale dhe kompromiseve parimore

Java News - 15.01.2016

Kryeministri Edi Rama u shpreh të martën në studion e Eni Vasilit se është politikan i bindjes dhe jo i konsensusit. Thënë në këto momente kritike të shpëtimit nga dështimi i reformës në drejtësi, ky ...

Rama: Referendumi popullor, një mundësi për Reformën në Drejtësi

Java News - 15.01.2016

Kryeministri Edi Rama, në prag të mbledhjes së radhës të Komisionit të Reformës për Drejtësi, ka postuar në Facebook videon e intervistës me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu.

Reforma në drejtësi/ Braho: Edhe LSI ka rezervat e veta për draftin

Java News - 15.01.2016

Deputeti i LSI Spartak Braho tha gjatë fjalës së tij në Komisionin e Posaçëm, se edhe LSI ka propozimet e veta në lidhje me reformën në drejtësi, duke dhënë disa nga rezervat që kjo forcë politike ka ...

Ja rezervat e LSI-së për draftin e ekspertëve

Tetova Sot - 15.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim prezantoi përmes deputetit Spartak Braho rezervat e veta mbi draftin e propozuar nga ekspertët në Komisionin e Posaçëm të Reformës në Drejtësi dhe ato nuk janë pakta.

Koalicioni PS-LSI ka rënë

Lajme.al - 15.01.2016

Nga Blendi Fevziu / Opinion.al A ka më realisht një koalicion qeverisës në Shqipëri?! A ka një qeverisje që zbaton një program unik apo thjeshtë dy parti që ndajnë mes tyre zyrat e shtetit duke ...

Edi Rama, mes bindjeve personale dhe kompromiseve parimore

Lajme.al - 15.01.2016

Nga Ilva Tare / JavaNews.al Kryeministri Edi Rama u shpreh të martën në studion e Eni Vasilit se është politikan i bindjes dhe jo i konsensusit. Thënë në këto momente kritike të shpëtimit nga ...

Ilir Meta kërcënon Ramën: Nuk pranojmë formula të parapërgatitura, reforma me konsensus ose referendum

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 08:12 Reforma në drejtësi përçan koalicionin PS-LSI. Nuk ka më gjuhë të drunjtë, përkujdesje dhe atakime të tërthorta. Edi Rama dhe Ilir Meta ndajnë objeksione dhe qëndrime të ...

Të korruptuarit, plan për të destabilizuar vendin

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 08:48 Nga Ilir VATA Ligji i dosjeve të Sigurimit të Shtetit dhe ai i dekriminalizimit duhet të jenë paralel me procesin e reformës në drejtësi, si një paktë ligjore në kuadër të ...

Kujt i thonë konsensus në Shqipëri?

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 08:52 Nga Enver CAKAJ Fillimisht ne pyesim: Ç’është ky konsensusi? Tani lindi apo ka ekzistuar? Ishte fshehur apo nuk e përfillnin? Përse është dashur dhe a ka hyrë në punë? ...

Dështimi i një reforme me ekspertë politikë!

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 08:55 Nga Fatmir MERKOÇI Grupi e i ekspertëve të Reformës në Drejtësi, së fundi u shfaqën nga media dhe nga vetë politika. Ata u quajtën “ekspertët e nivelit të lartë”.

Meta i vë vulën: Jo reformë pa PD-në. Koha e çeljes së dialogut politik parlamentar

Almakos - 14.01.2016

Aleati Thirrja: Politika e faktit të kryer, ngushton mundësinë për dialog, konsensus, dhe mirëbesim. Provokon ndarje dhe shpikje fajtorësh. Prandaj kërkojmë nga të gjithë përgjegjshmëri dhe angazhim ...

Shqipëri: dritëhijet e reformimit të sistemit të drejtësisë

DW - 14.01.2016

Komuniteti ndërkombëtar nuk ka folur asnjëherë kaq hapur dhe qartë për domosdoshmërinë e kësaj reforme. Por procesi është mjaft i ngadaltë e me dilema.

Rama: Nuk ka ngërç për reformën. Me Metën s’ka krizë. Me PD...

Top Channel - 14.01.2016

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për Top Channel ka deklaruar se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e ...

Reforma në drejtësi, Meta mbledh juristët e LSI në Kryesi

SOT - 14.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 18:19 Një ditë para mbledhjes së Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi, vijojnë negociatat mes partnerëve ndërkombëtarë por dhe brenda vendit.

Takohen krerët e LSI. Çfarë qëndrimi do të mbajnë për reformën në drejtësi?!

Albeu.com - 14.01.2016

Kryetari i LSI Ilir Meta ka nisur një takim me krerët e partisë së tij, Nasip Naçon, Ylli Manjanin dhe me Spartak Brahon. Në takim gjithashtu i pranishëm është edhe Petrit Vasili.

Reforma në drejtësi, Meta dhe Basha bëjnë llogaritë e fundit

ikub - 14.01.2016

Një ditë para mbledhjes së komisionit parlamentar të reformës në drejtësi, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha po zhvillon një takim me ekspertët demokratë.

Fevziu: Koalicioni PS-LSI ka marrë fund

Albeu.com - 14.01.2016

Për Blendi Fevziun, koalicioni qeverisës mes PS dhe LSi ka rënë, por se Rama dhe Meta nuk kanë guxim ta thonë. Ai shprehet se Rama e Meta janë si një çift që kanë probleme të herëpashershme dhe se ...

Reforma në drejtësi, LSI me propozime për draftin final

Top Channel - 14.01.2016

Lëvizja Socialiste për integrim ka rezerva për draftin e propozuar nga ekspertët e maxhorancës për reformën në drejtësi dhe këtë e konfirmoi përmes deputetes Silva ...

Reforma në Drejtësi, LSI shpreh publikisht kundërshtimet për draftin

LajmiFundit - 14.01.2016

Lëvizja Socialiste për integrim ka rezerva për draftin e propozuar nga ekspertët e maxhorancës për reformën në drejtësi dhe këtë e konfirmoi përmes deputetes Silva Caka.

Ja qëndrimi që pritet të mbajë LSI për reformën në drejtësi

Albeu.com - 14.01.2016

Krerët më të lartë të Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë mbajtur sonte një mbledhje urgjente për ta diskutuar reformën në drejtësi. Në një dalje publike, deputetja e LSI Silvi Caka kërkoi në emër ...

KOMENT/ Kujt "ia mban" të hyjë në zgjedhje të parakohshme?

Albeu.com - 14.01.2016

Nga Albeu.com Rama dhe Meta janë të dënuar që të gjejnë gjuhën e përbashkët për Reformën në Drejtësi në kushtet kur PD është vetëlarguar nga ky proces.

Petrit Vasili: PS dhe LSI në konsulta për reformën në drejtësi

Albeu.com - 14.01.2016

Nën/kryetari i LSI-së Petrit Vasili ka thënë se PS dhe LSI janë në bisedime për sa i takon diskutimit për reformën në drejtësi. Vasili theksoi se Meta dhe Rama janë takuar pikërisht për një akord mes ...

LSI, propozime të vetat për reformën në drejtësi

Almakos - 14.01.2016

Kreu i Kuvendit Ilir Meta mblodhi të enjten pasdite në një takim ministrin e Drejtësisë Ylli Manjani, kreun e Komisionit të Sigurisë Spartak Braho, ish-ministrin Nasip Naço dhe kreu e grupit të ...

Gjata komenton zhvillimet për reformën në drejtësi

ABC News - 14.01.2016

Konstitucionalisti Çlirim Gjata gjatë një bisede në studion e “ABC News” komentoi lidhur me zhvillimet mbi reformën në drejtësi. Sipas tij, ky draft reformë nuk garanton drejtësi nesër për qytetarin.

Ish-të përndjekurit: Eksperienca mbi 20-vjet rikthen gjyqtarët e komunizmit

BalkanWeb - 14.01.2016

Ish-të përndjekurit politikë përfshihen në debatin për reformën në drejtësi, duke i kërkuar klasës politike që kjo reformë duhet të lërë jashtë sistemit gjyqtarët që kanë dhënë dënime politike në ...

PD jep shenja bashkëpunimi me LSI

Mapo - 14.01.2016

PD jep shenja bashkëpunimi me LSI Postuar më: 14 Janar 2016 09:23 Meta paralajmëron Ramën: Politika e faktit të kryer provokon ndarje. Kreu i LSI-së këmbëngul në një reformë me konsensus me opozitën ...

Mbi ndryshimin e Kushtetutës

Mapo - 14.01.2016

Mbi ndryshimin e Kushtetutës Postuar më: 14 Janar 2016 09:47 Nga Florjan Kalaja* Në ditët e pragfestave të Dhjetorit 2015, kryelajmi për opinionin publik ishte drafti i ndërmjetëm dhe paraprak ...

Ristani: Konsensusi politik rruga e vetme për reformën në drejtësi. Nëse nuk miratohet mund të ketë krizë të plotë ...

Botasot - 14.01.2016

Konsensusi politik për reformën në drejtësi konsiderohet nga opozita si rruga e vetme dhe e duhur për realizimin e kësaj reforme. Të paktën kështu shprehet Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Arben ...

Ngjela: Adriatik Llalla, i blerë! Pas reformës do ketë arrestime të mëdha!

Mapo - 14.01.2016

Ngjela: Adriatik Llalla, i blerë! Pas reformës do ketë arrestime të mëdha! Postuar më: 14 Janar 2016 15:42 Ngjela reforma në drejtësi duket se ka mbetur në vend numëro, pasi pozita dhe opozita nuk ...

Reforma në drejtësi: Rama pro referendumit popullor

Mapo - 14.01.2016

Reforma në drejtësi: Rama pro referendumit popullor Postuar më: 14 Janar 2016 15:47 Në kulmin e negociatave dhe diskutimeve për reformën në drejtësi, kryeministri Edi Rama, ka dhënë një intervistë të ...

Reforma në drejtësi, Meta takon Manjanin, Vasilin, Brahon e Naçon

BalkanWeb - 14.01.2016

TIRANË- Axhenda e kreut të Kuvendit Ilir Meta ka qenë shumë e ngjeshur këto ditë për shkak të reformës në drejtësi. Sot në mbrëmje rreth orës 18:00, Meta mblodhi juristët e LSI-së.

Reforma në Drejtësi/Meta mbledh ekspertët për të përcaktuar qëndrimin e LSI

Botasot - 14.01.2016

Ilir Meta, Kryetari i Kuvendit, njëkohësisht edhe Kreu i LSI-së, ka thirrur në një takim ekspertët e kësaj partie në lidhje me reformën në drejtësi. Takimi po zhvillohet në Kryesinë e Kuvendit ndërsa ...

Koalicioni ka rënë, por Rama e Meta s’ia thonë njëri-tjetrit

Mapo - 14.01.2016

Koalicioni ka rënë, por Rama e Meta s’ia thonë njëri-tjetrit Postuar më: 14 Janar 2016 18:59 Nga Blendi Fevziu* A ka më realisht një koalicion qeverisës në Shqipëri?! A ka një qeverisje që zbaton një ...

Gjyqtarët dhe prokurorët e diktaturës jo pjesë e sistemit të drejtësisë, të japin llogari për krimet

BalkanWeb - 14.01.2016

Nga: Besim Ndregjoni* TIRANE- Të Burgosurit dhe të Përndjekurit Politikë të Shqipërisë po ndjekin me vëmendje situatën politike në vend dhe në veçanti Reformën në Drejtësi si një akt madhor për ...

Blendi Fevziu: Koalicioni ka rënë, por Rama e Meta s’kanë guxim t’ia thonë njëri-tjetrit

Botasot - 14.01.2016

Blendi Fevziu shkruan se koalicioni mes PS-së dhe LSI-së ka rënë. Por, sipas tij, Rama dhe Meta nuk kanë guximin t’ia thonë njëri-tjetrit këtë gjë. Sipas Fevziut, PS dhe LSI janë në një luftë të egër ...

Ish-të përndjekurit, kundër gjyqtarëve me mbi njëzet vjet eksperiencë

Java News - 14.01.2016

Ish-të përndjekurit politikë përfshihen në debatin për reformën në drejtësi, duke i kërkuar klasës politike që kjo reformë duhet të lërë jashtë sistemit gjyqtarët që kanë dhënë dënime politike në ...

Ilir Meta, mes konsensusit për reformën dhe flirtit me opozitën

Java News - 14.01.2016

Nga Armando Meta/ Tashmë tabloja është e qartë. Pas PD-së, edhe LSI është rreshtuar de facto kundër reformës në drejtësi. Argumenti që ajo ka zgjedhur është se pa konsensusin e PD-së nuk do të votojë ...

Spartak Ngjela: Kemi një kryeprokuror të blerë, reforma do fusë shumë njerëz ne burg!

Java News - 14.01.2016

Nga Eva Gjura/ Z. Ngjela reforma në drejtësi duket se ka mbetur në vend numëro, pasi pozita dhe opozita nuk arrijnë si gjithmonë të gjejnë gjuhën e konsensusit.

Rama: Nuk ka ngërç për reformën në drejtësi

Tetova Sot - 14.01.2016

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka ngërç për reformën në drejtësi dhe asnjë ndryshim në qëndrimin e mazhorancës. Shefi i qeverisë shprehet se politika duhet të diskutojë dhe kërkojë konsensus mbi ...

Pothuajse asnjë shans për referendum kushtetues

Java News - 14.01.2016

Ideja e referendumit për të miratuar ndryshimet kushtetuese për reformën në drejtësi duket e bukur, por një shikim i shpejtë i kushtetutës tregon se referendumi është njëkohësisht pothuajse i ...

Meta mbledh juristët e LSI në Kryesi, Basha takim me ekspertët e PD

Tetova Sot - 14.01.2016

Para mbledhjes së Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën në Drejtësi, partitë kryesore politike kanë zhvilluar mbrëmjen e sotme takime për të përcaktuar edhe qëndrimin që do të mbajnë ...

LSI: Nesër në Komision paraqesim mendimet tona

Java News - 14.01.2016

Lëvizja Socialiste për integrim ka rezerva për draftin e propozuar nga ekspertët e maxhorancës për reformën në drejtësi dhe këtë e konfirmoi përmes deputetes Silva Caka.

Kush ka sy e vesh e kupton !

Tetova Sot - 14.01.2016

Skruan : Mr.sc.Mehdi Memeti Polarizimi tejskajshëm politik në drejtësi, zgjedhje të parakohshme politike të kontestuara në vazhdimësi qofshin parlamentare apo lokale, zgjedhja e individëve politik ...

Rrëzohet Basha, Berisha lajmëron rikthimin në krye të PD si 74-vjeçari në Venezuelë, alarmohet pas deklaratave të ...

SOT - 13.01.2016

Postuar: 13/01/2016 - 07:33 Janë momente dramatike dhe jetike për fatin e tij dhe familjes biologjike dhe politike. Sali Berisha nuk e ka fshehur dje paranojën dhe dyshimin e madh se, reforma në ...

Reforma në drejtësi, LSI mbledh sot kryesinë

Zhurnal - 13.01.2016

Reforma në drejtësi, LSI mbledh sot kryesinë Publikuar 13.01.2016 në 12:54 nga Xh.I. | 1 i lexuar Tiranë, 13 janar - Lëvizja Socialiste për Integrim do të mbledhë sot në orën 13:00 kryesinë e saj për ...

Mblidhet Kryesia e LSI, Meta: Koha të biem dakord për çështjet që na ndajnë, mbështesim reformat e mëdha

SOT - 13.01.2016

Postuar: 13/01/2016 - 13:27 Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), Ilir Meta, ka mbledhur këtë mesditë kryesinë e partisë së tij. Gjatë fjalës së tij, Meta është ndalur tek reforma në ...

Reforma në drejtësi, Meta: Të çelet dialogu politik, PD të mos e bllokojë

Almakos - 13.01.2016

Në mbledhjen e kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim, kreu i saj Ilir Meta ka diskutuar për disa çështje të rëndësishme politike në vend. Meta u ndal te reforma administrativo-territoriale, të ...

Reforma në drejtësi, Meta: Koha e çeljes së dialogut politik parlamentar

ikub - 13.01.2016

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka zhvilluar sot mbledhjen me kryesinë e partisë, ku kërkoi përfshirje më të madhe nga përfaqësuesit e saj në qeveri, me qëllim për të ...

Reforma në drejtësi, Meta: Eshtë koha e çeljes së dialogut politik parlamentar

LajmiFundit - 13.01.2016

Kryetari i LSI-së Ilir Meta ka deklaruar sot gjatë mbledhjes së kryesisë, se dialogu politik dhe konsensusi janë të domosdoshme për besueshmërinë dhe efektivitetin e reformave të mëdha.

Reforma në drejtësi, Meta: Të çelet dialogu politik, PD të mos e bllokojë procesin

Almakos - 13.01.2016

Në mbledhjen e kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim, kreu i saj Ilir Meta ka diskutuar për disa çështje të rëndësishme politike në vend. Meta u ndal te reforma administrativo-territoriale, të ...

Reforma në drejtësi, Meta: Konsensusi jo vetëm si çështje numrash, por bashkim vullneti politik

Albeu.com - 13.01.2016

Me theks të veçantë në reformën në drejtësi, Meta ka kërkuar sot nga opozita që të kontribuojë me profesionalizëm. Në mbledhjen e kryesisë së LSI-së, kreu i saj Ilir Meta theksoi se për këtë forcë ...

PD: Ja skema si Rama synon të kapë drejtësinë

Almakos - 13.01.2016

Drafti final për reformën në drejtësi i hartuar nga ekspertët e nivelit të lartë sipas Partisë Demokratike synon kapjen politike të sistemit. Opozita thotë se, përdorimi i 84 votave nga shumica në ...

PD: Ja skema si Rama synon të kapë drejtësinë

Zhurnal - 13.01.2016

PD: Ja skema si Rama synon të kapë drejtësinë Publikuar 13.01.2016 në 15:04 nga B.R. | 1 i lexuar Drafti final për reformën në drejtësi i hartuar nga ekspertët e nivelit të lartë sipas Partisë ...

Meta: “Drejtësia” vetëm me konsensus. Politika e faktit të kryer, e papranueshme

Almakos - 13.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim bëri të qartë qëndrimin e saj për reformën në drejtësi, se ajo mund të bëhet vetëm me konsensus. Ilir Meta, nga mbledhja e Kryesisë së kësaj force politike, nuk i ...

Reformat "boshe" në ekonomi

Evropaelire - 13.01.2016

Reformat ekonomike të cilat në të shumtën e rasteve kanë qenë slogane të autoriteteve qeveritare të Kosovës, sipas njohësve të çështjeve të ekonomisë, reformat e premtuara kanë mbetur të pazbatuara ...

Ish të përndjekurit: Reforma të mos kthejë në detyrë juristët e komunizmit

Top Channel - 13.01.2016

Kreu i Unionit mbarëkombëtar të integrimit të të burgosurve dhe të përndjekurve politikë, ka kundërshtuar draftin e reformës për ...

Ish-të përndjekurit për reformën në drejtësi: Jashtë sistemit xhelatët e komunzimit

Zhurnal - 13.01.2016

Ish-të përndjekurit për reformën në drejtësi: Jashtë sistemit xhelatët e komunzimit Publikuar 13.01.2016 në 16:28 nga Xh.I. | 1 i lexuar Tiranë, 13 janar - Ish- të përndjekurit politikë ndërhyjnë në ...

LSI: S’ka reformë pa konsensus, por nuk kemi qëllim kapjen e drejtësisë

Top Channel - 13.01.2016

“Lëvizja Socialiste për Integrim mbetet e bindur se konsensusi politik në Parlament për amendamentet kushtetuese është i domosdoshëm jo thjesht si çështje numrash, por si një bashkim vullneti politik ...

Reforma në drejtësi, Meta: Nuk miratohet pa PD-në, konsensusi është i domosdoshëm

LajmiFundit - 13.01.2016

Ilir Meta ka shprehur sot një qëndrim disi më të ndryshëm nga ai i Edi Ramës, sa i përket nevojës për të bashkëpunuar me opozitën për reformën e sistemit të drejtësisë.

Reforma në drejtësi, Rama e Meta takohen në “Vilën 30”

LajmiFundit - 13.01.2016

Kryeministri Edi Rama, kryetari i Kuvendit Ilir Meta dhe Ministri i Drejtesise Ylli Manjani u takuan ne mbremje ne “Vilen 30” ne Tirane. Takimi mes krereve te qeverise dhe kuvendit, njeheresh ...

Ambasadori gjerman: Qeveria t’i hapë rrugë hapjes së dosjeve, politikanët e korruptuar po pengojnë reformën në drejtësi

SOT - 13.01.2016

Postuar: 14/01/2016 - 08:28 Ambasadori gjerman, Helmut Hoffman, i bën thirrje qeverisë t’i hapë rrugë hapjes së dosjeve të komunizmit. Ai thekson se Shqipëria në këto 25 vite ka bërë hapa para në ...

KOMENT/ Pse kaq presion ndaj Ilir Metës?

Albeu.com - 13.01.2016

Nga Albeu.com Reforma në Drejtësi duket se ka hyrë në fazën finale të saj dhe tashmë janë qartësuar disi edhe qendrimet e palëve në lidhje me specifika të caktuara të saj edhe atë që kjo reform ...

Reforma në drejtësi, LSI mbledh sot kryesinë

Botasot - 13.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim do të mbledhë sot në orën 13:00 kryesinë e saj për të diskutuar edhe qëndrimet e saj ndaj zhvillimeve më të fundit politike dhe reformës në drejtësi.

Reforma në drejtësi, Meta: Opozita me të njëjtin standard si me reformën territoriale, ne do punojmë natë e ditë

BalkanWeb - 13.01.2016

TIRANË- Në mbledhjen e kryesisë së LSI-së, kryetari Ilir Meta e cilësoi reformë në drejtësi çështjen më të rëndësishme të vitit që ka nisur, ndërsa shprehu vullnetin e forcës që ai drejton për ta ...

Të korruptuarit, plan për destabilizuar vendin

Botasot - 13.01.2016

Ligji i dosjeve të sigurimit të shtetit dhe ai i dekriminalizimit duhet të jenë paralel me procesin e reformës në drejtësi, si një paktë ligjore ne kuadër të transparencës dhe ndërtimin e shtetit ...

Meta: Të nisim punën për reformën në drejtësi, duhet konsensus i gjerë

Botasot - 13.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim mbështet reformën në drejtësi dhe kërkon përmbushjen e saj me konsensus. Në mbledhjen e sotme të kryesisë së LSI-së, kryetari Ilir Meta bëri thirrje për bashkëpunim ...

Meta: Eshtë koha e çeljes së dialogut politik parlamentar. Të mos përsëritet 2008

Ora news - 13.01.2016

Kryetari i Parlamentit njëkohësisht kreu I LSI-së Ilir Meta kërkon çeljen e dialogut politik për arritjen e një dokumenti përfundimtar për reformën në drejtësi që më pas do të çertifikohet nga ...

Meta mbledh kryesinë e LSI-së

ABC News - 13.01.2016

Në mbledhjen e Kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim, kryetari Ilir Meta bëri thirrje që Reforma të Drejtësi të jetë konsensuale. Meta theksoi se tani është koha e çeljes së dialogut politik ...

Reforma në drejtësi/Meta më parë qëndrimit të PD: Të celet dialogu politik për arritjen e një dokumenti përfundimtar

Botasot - 13.01.2016

Kryetari i Kuvendit, njëherëz edhe kreu i LSI-së, Ilir Meta kërkon çeljen e dialogut politik për arritjen e një dokumenti përfundimtar për reformën në drejtësi që më pas do të çertifikohet nga ...

Reformat "boshe" në ekonomi

Botasot - 13.01.2016

Reformat ekonomike të cilat në të shumtën e rasteve kanë qenë slogane të autoriteteve qeveritare të Kosovës, sipas njohësve të çështjeve të ekonomisë, reformat e premtuara kanë mbetur të pazbatuara ...

Meta: PD e paragjykoi Reformën, u vetëpërjashtua sistematikisht

Mapo - 13.01.2016

Meta: PD e paragjykoi Reformën, u vetëpërjashtua sistematikisht Postuar më: 13 Janar 2016 15:26 Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka thirrur kryesinë e partisë, ku kërkoi ...

Ish-të përndjekurit për reformën në drejtësi: Jashtë sistemit xhelatët e komunzimit

Ora news - 13.01.2016

Ish- të përndjekurit politikë ndërhyjnë në debatin për reformën në drejtësi duke i kërkuar klasës politike që kjo reformë duhet të lërë jashtë sistemit përfaqësues të drejtësisë që kanë dhënë dënime ...

Reformat “boshe” në ekonominë e Kosovës

Koha.net - 13.01.2016

Reformat ekonomike të cilat në të shumtën e rasteve kanë qenë slogane të autoriteteve qeveritare të Kosovës, sipas njohësve të çështjeve të ekonomisë, reformat e premtuara kanë mbetur të pazbatuara ...

Ish-të përndjekurit për reformën në drejtësi: Jashtë sistemit xhelatët e komunzimit

Botasot - 13.01.2016

Ish- të përndjekurit politikë ndërhyjnë në debatin për reformën në drejtësi duke i kërkuar klasës politike që kjo reformë duhet të lërë jashtë sistemit përfaqësues të drejtësisë që kanë dhënë dënime ...

“Të mos përsëritet 2008”

Ora news - 13.01.2016

Fjala e Kryetarit të LSI-së, z. Ilir Meta në mbledhjen e Kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim / 13 janar 2016/ Uroj të gjithë anëtarët, simpatizantët dhe qytetarët për një vit sa më të mbarë ...

Reforma në drejtësi, Abilekaj: Në komisionin e Venecias ka shkuar një draft prej 3 ditësh

BalkanWeb - 13.01.2016

* Meta promotor i marrëveshjes për reformën në drejtësi. Drafti, problem përplasja e institucioneve TIRANË- Drejtori i Informacionit në News24, Enton Abilekaj ka komentuar situatën politike të ...

Drejtësia, Meta: të nisë dialogu politik

VOA - 13.01.2016

Kreu i LSI-së në mbledhjen e kryesisë: Logjika e faktit të kryer për çështje shumë të mëdha që shqetësojnë qytetarët është e papranueshme Në Shqipëri kryetari i Lëvizjes socialiste për Integrim Ilir ...

Hoffman: Jo shumë fantazi të kuptosh pse disa, nuk duan reformë në drejtësi

Mapo - 13.01.2016

Hoffman: Jo shumë fantazi të kuptosh pse disa, nuk duan reformë në drejtësi Postuar më: 13 Janar 2016 18:46 Ambasadori gjerman Helmut Hoffman tha se shumë njerëz kanë frikë nga reforma në drejtësi, ...

Hoffmann: Disa njerëz kanë frikë nga reforma dhe s’ka nevojë për fantazi për të kuptuar arsyen sepse kanë

Botasot - 13.01.2016

Reforma në drejtësi në Shqipëri është mjaft e rëndësishme, pikësëpari për vetë shqiptarët, pasi duke përjashtuar disa njerëz që kanë përfitime të drejtpërdrejta nga një drejtësi e korruptuar në ...

Pas bisedës me ambasadorët

ABC News - 13.01.2016

Edi Rama dhe Ilir Meta u takuan ne mbremje per mosmarrveshjet per reformen ne drejtesi, ne rezidencen qeveritare, ne Vilen 30. Takimi nisi rreth ore 19:00 dhe duket se ndodh ne nje atmosfere tensioni ...

PD: E vetmja rrugë konsensusi politik

Ora news - 13.01.2016

Për partinë demokratike, konsensusi politik është e vetmja rrugë për miratimin e reformës në Drejtësi. Arben Ristani, hedh poshtë në këtë mënyrë idenë për një referendum për këtë cëshjtje.

Meta: PD e paragjykoi Reformën, u vetëpërjashtua sistematikisht

Java News - 13.01.2016

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka thirrur kryesinë e partisë, ku kërkoi përfshirje më të madhe nga përfaqësuesit e saj në qeveri e për të qenë më aktivë për përballimin e ...

Meta: I domosdoshëm konsensusi me opozitën për reformën në drejtësi

Gazeta Dita - 13.01.2016

Kryetari i Parlamentit Ilir Meta kërkon me ngulm që opozita të jetë pjesë e reformës në drejtësi. Sipas kreut të LSI-së një reformë e tillë pa opozitën është e cunguar dhe nuk përfshinë të gjithë ...

Ekspertët, dështim profesional apo politik?

Java News - 13.01.2016

Nga Fatmir Merkoçi* Grupi i ekspertëve të Reformës në Drejtësi, së fundi u shfaqën , nga media dhe nga vetë politika. Ata u quajtën “ ekspertët e nivelit të lartë”.

LSI: Dialog politik për drejtësinë

Vision Plus - 13.01.2016

Kryetari i LSI-së, njëherësh numri një i Parlamentit Ilir Meta, këmbëngul që reforma në sistemin e drejtësisë të kalojë vetëm përmes një dialogu politik.

Hoffman: Jo shumë fantazi që të kuptosh se pse disa, nuk duan reformë në drejtësi

Java News - 13.01.2016

Ambasadori gjerman Helmut Hoffman tha se shumë njerëz kanë frikë nga reforma në drejtësi, një fakt ky që për të nuk do shumë fantazi për të kuptuar arsyet se përse ndodh diçka e tillë.

“Drejtësia”, Minxhozi: Ja kush “humbet” nga reforma

Top Channel - 12.01.2016

Dy grupet e ekspertëve që u ulën pak ditë më parë në negociata me ambasadorin amerikan dhe atë të Bashkimit Europian kanë dështuar të gjejnë kompromisin për draftin e reformës në ...

Opozita e ka drejtësinë, çfarë i duhet reforma?!

SOT - 12.01.2016

Postuar: 12/01/2016 - 08:40 Nga Ilir VATA Drejtësia në Shqipëri ka kaluar një cikël të thellë përsa i përket përmirësimit të legjislacionit dhe ka pësuar ndryshime rrënjësore në thelbin e saj të së ...

LSI, Vasili: Duhet konsensusi për drejtësinë

Almakos - 12.01.2016

Lëvizja Socialiste për Integrim i mëshon nevojës së konsensusit politik mes mazhorancës dhe opozitës për reformën në sistemin e drejtësisë. Në një intervistë televizive, Vasili deklaroi se “sot nuk ...

Berisha: Tryezë për reformën në drejtësi

Almakos - 12.01.2016

Konsensusi për reformën në drejtësi mund të arrihet vetëm në një takim politik mes palëve. Sipas ish-kryeminsitrit Berisha kjo është e vetmja rrugë për të pasur një reformë gjithpërfshirëse.

Padi ekspertit të reformës në drejtësi

Top Channel - 12.01.2016

Reforma në drejtësi do të bëhet nga njerëz të cilët nuk duhet të jenë vetëm profesionistët më të mirë të ligjit, por edhe të jenë të pastër para ...

Berisha: Ja përse Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj janë armiqtë e reformës në Drejtësi

ABC News - 12.01.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha në një bashkëbisedim me mediat ka akuzuar kryeministrin Rama dhe kreun e komisonit të posaçëm per reformën Fatmir Xhafajn si armiqtë kryesorë të reformës në drejtësi.

Reforma në drejtësi/Berisha: Rama armiku kryesor, refuzoi edhe thirrjen e Nishanit për një tryezë të partive politike

Botasot - 12.01.2016

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka drejtuar akuza të forta mbi mënyrën sesi po kryhet procesi i reformës në drejtësi, duke e cilësuar atë mbi baza korruptive.

Reforma, 3/5-at apo 2/3-at?

Gazeta Dita - 12.01.2016

Seriali me titull “Reforma në drejtësi” ka hyrë në fazën finale të zhvillimeve sa i takon përgatitjes së projektit. Ky i fundit, në rrethana ideale duhej të ishte një i vetëm, i hartuar nga ekspertë ...

Gjysmëpranimi i reformës në drejtësi nga PD: Të bëjmë përmirësimet në komisionin ad-hoc

Gazeta Dita - 12.01.2016

Partia Demokratike vazhdon të jetë e bindur se mazhoranca nuk i ka pranuar kërkesat e saj për të miratuar një draft të përbashkët për reformën në drejtësi.

Tryezë politike për reformën?

Vision Plus - 12.01.2016

Mungesën e ekspertëve të Partisë Demokratike në mbledhjen që ishte parashikuar paraditen e së martës, për reformën në drejtësi, kreu i grupit parlamentar Petrit Vasili, nuk e vlerëson si bojkot të ...

Çlirimi i pengut… Nga Agron BERDAJ

Intervista - 12.01.2016

Në këtë shkrim nuk bëhet fjalë për ndonjë operacion ushtarak, apo plicor për çlirimin e ndonjë pengu , të cilët kohët e fundit nuk kanë munguar të shfaqen në mjedisin publik shqiptar , si forma të ...

Nga Skënder Minxhozi, Pse një reformë “ekspertësh” për drejtësinë shqiptare?

ikub - 11.01.2016

Orët e fundit, pas shumë muajsh nga nisja e saj, reforma në drejtësi e ka orientuar debatin tek trupa e personave që do t’i japin jetë draftit të saj final.

Mblidhet sërish Komisioni për Reformën në Drejtësi

Almakos - 11.01.2016

Është mbledhur sot, pa përfaqësuesit e opozitës, Komisioni i ekspertëve për Reformën në Drejtësi. Një ditë më parë, ata u larguan nga mbledhja pasi nuk u ra dakord për mënyrën e emërimeve në sistemin ...

Vasili për Ora News: Konsensusi duhet, s’kemi një republikë të maxhorancës

Ora news - 11.01.2016

“Sot nuk kemi një republikë të maxhorancës. Shqiptarë të lumtur me drejtësinë nuk ka as në maxhorancë dhe as në opozitë” . Ky është argumenti i kryetarit të grupit parlamentar të LSI-së, Petrit ...

Presidenti paralajmëron si rrezik kalimin e reformës në drejtësi me vota të blera

ABC News - 11.01.2016

Në një intervistë për të përditshmen “Panorama”, Presidenti i Republikës parlajmëroi si rrezik kalimin e reformës në drejtësi me vota të blera. Sipas tij, mazhoranca po përpiqet ta kalojë njëanshëm ...

Opozita e ka drejtësinë, ç’farë i duhet reforma?!

Botasot - 11.01.2016

Drejtësia në Shqipëri ka kaluar një cikël të thellë përsa i përket përmisimit të legjislacionit dhe ka pësuar ndryshime rrënjësore në thelbin e saj të së drejtës, pasi kaloj nga një drejtësi që ...

“Kërcënimi” ndaj ambasadorëve që mbrojnë reformën

Ora news - 11.01.2016

Presidenti i Republikës ka bërë një deklaratë të rëndë, e cila synon të kompromentojë ndërmjetësit ndërkombëtarë të reformës në drejtësi në Shqipëri. Pasi përdori dy ekspertë partiakë për të futur në ...

REFORMA / E vërteta e braktisjes së tryezës nga PD është krejt tjetër…

Gazeta Dita - 11.01.2016

Nuk kishim asnjë dyshim se PD do vinte te mosmarrëveshja. Por, sikundër e kemi theksuar, kjo nuk është një lajm fort i keq. Lajmi më i keq do të qe marrëveshja, domethënë pazari.

REFORMA/ Largimi i Naços dhe aleanca fluide PD-LSI

Java News - 11.01.2016

SPECIALE JAVANEWS/ Zhvillimet e fundit sa i përket Reformës në Drejtësi, kanë bërë të ngrihen dy çështje: e para, mbi shkaqet se përse Nasip Naço u shtrëngua të japë dorëheqjen si ministër i ...