TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Cërvenkovski shfajëson veten

Alsat - 14.08.2011

‘Nuk turpërohem nga hedhja e firmës sime në Marrëveshjen Kornizë të Ohrit’, tha kryetari i LSDM-së, Branko Cërvenkovski, i cili në vitin 2001 së bashku me Georgievskin, Xhaferin, Imerin dhe Trajkovskin ishin nënshkruesit të këtij dokumenti ...

Cërvenkovski shfajëson veten

Botasot - 14.08.2011

‘Nuk turpërohem nga hedhja e firmës sime në Marrëveshjen Kornizë të Ohrit’, tha kryetari i LSDM-së, Branko Cërvenkovski, i cili në vitin 2001 së bashku me Georgievskin, Xhaferin, Imerin dhe Trajkovskin ishin nënshkruesit të këtij dokumenti ...

10 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Albeu.com - 13.08.2011

Sot mbushen 10 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, me të cilin iu dha fundi konfliktit në vitin 2011 dhe u vendos kornizë për bashkëjetesë ndëretnike dhe perspektivë euroatlantike të shtetit.

MO-ja, analistët kritikojnë mungesën e liderëve

Alsat - 13.08.2011

Mungesa e liderëve të cilët para 10 viteve kishin firmosur Marrëveshjen kornizë të Ohrit, për ekspertët Popovski dhe Pollozhani, që morën pjesë në hartimin këtij dokumenti, paraqet dëshmi se ata ende janë ‘kundër’.

‘Marrëveshja e Ohrit, simbol i shekullit 21’

Alsat - 13.08.2011

Marrëveshja e Ohrit mund të jetë bazë për zgjidhjen e shumë çështjeve të hapura, midis të cilave edhe për kontestin lidhur me emrin me Greqinë. Ky ishte qëndrimi i një pjese të pjesëmarrësve të konferencës kushtuar shënimit të 10 vjetori ...

Riker: Nuk ka ndryshim kufijsh

Albeu.com - 13.08.2011

Zyrtari i lartë i SHBA-ve, Filip Riker ka theksuar se në rajon nuk do të ketë ndarje dhe ndryshim të kufijve. Jemi në shekullin e 21 dhe Marrëveshja e Ohrit është një simbolikë e saj.

Thaçi: Me Marrëveshjen e Ohrit asgjë nuk është ndryshuar për të mirë

Shqipmedia - 13.08.2011

Tetovë – Pas 10 viteve Shqiptarët jetojnë 10 herë më keq, xhepat e tyre janë 10 herë më të zbrazura, flamuri është tre herë më i vogël, ndërsa gjuha shqipe ka arritur në nivelin e komunikimit personal, asgjë nuk ka ndryshuar për nga më e ...

Përkujtohet marrëveshja e Ohrit

Top Channel - 13.08.2011

U përkujtua 10 vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes se Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur në vitin 2001 në Maqedoni. Në konferencën e organizuar në Ohër, me rastin e kesaj ngjarjeje, nuk mori pjesë asnjë nga nënshkruesit e ...

Marrëveshja e Ohrit, sa është zbatuar ajo

Top Channel - 13.08.2011

Me 13 gusht të vitit 2001, u nënshkrua Marrëveshja e Ohrit, duke i dhene fund një konflikti të gjerë ndëretnik ne Maqedoni. Implementimi i saj parashikohej te realizohej deri në vitin 2004.

Dhjete vjetori i marreveshjes se Ohrit

24 orë - 13.08.2011

Sot mbushen dhjetë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur midis gueriljes shqiptare dhe forcave të armatosura qeveritare maqedonase, në shkëmbim të avancimit të të drejtave të shqiptarëve.

Maqedoni, 10 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

ABC News - 13.08.2011

Sot mbushen 10 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit me të cilin iu dha fundi konfliktit në vitin 2001 dhe u vendos një kornizë ligjore për bashkëjetesën ndëretnike dhe perspektivën euroatlantike të Maqedonisë.

Sot u bën 10 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit

Botasot - 13.08.2011

Sot mbushen 10 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, me të cilën iu dha fundi konfliktit në vitin 2011 dhe u vendos një kornizë ligjore për bashkëjetesën ndëretnike dhe perspektivën euroatlantike të Maqedonisë.

QMBI: MO nuk arriti të jetësohet në mënyrë të kompletuar

Botasot - 13.08.2011

Me rastin e shënimit të 10 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit (MO), Qendra për Mirëkuptim dhe Bashkëpunim Institucional (QMBI), edhe njëherë përsërit opinionin tashmë të njohur, se e mira kryesore e kësaj marrëveshjeje është ...

Vazhdon edhe sot konferenca kushtuar 10-vjetorit të MO-së

Botasot - 13.08.2011

Konferenca kushtuar 10-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit (MO) që mbahet në Ohër, vazhdon sot me panel-diskutimin me temë "Evaluimi i Marrëveshjes së Ohrit".

Film dokumentar kushtuar Marrëveshjes së Ohrit

Botasot - 13.08.2011

Me rastin e 10-vjetorit nga Marrëveshja e Ohrit, premierë do të shfaqet film dokumentar 50 minutësh "10" për negociatat dhe ndërmjetësimin në Ohër që solli deri në nënshkrimin e Marrëveshjes.

Ahmeti u takua me ish-ambasadorin e SHBA-së në Maqedoni, Filip Riker

Yll Press - 13.08.2011

Riker, i cili e përfundoi mandatin në Shkup do ta ushtrojë detyrën e zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan për Evropë dhe Euroazi. Ai ishte mysafir special në konferencën për marrëveshjen e Ohrit që u mbajt në shënimin e 10-vjetorit të saj ...

Riker: Marrëveshja e Ohrit është model i shekullit 21 për parandalimin e luftërave civile

Yll Press - 13.08.2011

Në deklaratën të cilën e dha në margjinat e konferencës në Ohër me rastin e dhjetëvjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, ai nënvizoi se disa nga parimet bazë të konceptuara në marrëveshje mund të shfrytëzohen në rajonin më të ...

Riker: Nuk ka ndryshim kufijsh në Ballkan

Ora news - 13.08.2011

Zyrtari i lartë i SHBA-ve, Filip Riker ka theksuar se në rajon nuk do të ketë ndarje dhe ndryshim të kufijve. “Jemi në shekullin e 21 dhe Marrëveshja e Ohrit është një simbolikë e saj.

10 vjetori i marrëveshjes së Ohrit

VOA - 13.08.2011

Sot mbushen dhjetë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur midis gueriljes shqiptare dhe forcave të armatosura qeveritare maqedonase, në shkëmbim të avancimit të të drejtave të shqiptarëve.

Vazhdon Konferenca kushtuar 10-vjetorit nga Marrëveshja e Ohrit

Yll Press - 13.08.2011

Marrëveshja e Ohrit para një dekade ndërpreu konfliktin ndëretnik në vend dhe hapi perspektivën e vendit për zhvillimin e një shoqërie etnikisht të përzier dhe të integruar në strukturat euro-atlantike, vlerësoi Ademi.

Marrëveshja e Ohrit, vlerësimi ndryshe nga drejtues të lartë të partive shqiptare në Maqedoni

ABC News - 13.08.2011

Liderët e partive më të mëdha shqiptare në Maqedoni kanë qëndrime diametralisht të kundërta lidhur me të arriturat që kanë realizuar shqiptarët pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

Dhjetë vjet të Marrëveshjes së Ohrit

Koha.net - 13.08.2011

Shkup, 13 gusht - Sot mbushen dhjetë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur midis gueriljes shqiptare dhe forcave të armatosura qeveritare maqedonase, në shkëmbim të avancimit të të drejtave ...

PDIU: Marrëveshja e Ohrit, guri i themelit i një shteti multietnik me kohezion shtetëror

ABC News - 13.08.2011

PDIU përshëndeti sot 10 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit duke e konsideruar këtë akt, si modeli në të cilin duhet të bazohet struktura e shtetit maqedonas, për të siguruar të drejtat minimale të shqiptarëve.

‘Marrëveshja e Ohrit, simbol i shekullit 21’

Yll Press - 13.08.2011

“Marrëveshja kornizë edhe sot mbetet një dokument relevant për normalizimin e marrëdhënieve ndëretnike në vend. Ekziston ndjenja se marrëveshja favorizon një komunitet.

Ademi: Marrëveshja kornizë, model për emrin

Koha.net - 13.08.2011

Ohër 13 gusht - Ish zv/kryeministri Abdilaqim Ademi ka theksuar të shtunën se Marrëveshja e Ohrit mund të shfrytëzohet si model edhe për zgjidhjen e çështjeve tjera të hapura, si që është çështja e emrit. “Po...

PDIU: Marrëveshja e Ohrit, guri i themelit i një shteti multietnik

Botasot - 13.08.2011

PDIU përshëndeti sot 10 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit duke e konsideruar këtë akt, si modeli në të cilin duhet të bazohet struktura e shtetit maqedonas, për të siguruar të drejtat minimale të shqiptarëve.

Zyberi: Marrëveshja e Ohrit u devijua

Shqipmedia - 12.08.2011

Edhe 10 vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, në Maqedoni vazhdon të flitet për nevojën e zbatimit të këtij dokumenti, që ndërpreu luftën e vitit 2001, apo nëse me këtë marrëveshje është arritur të përmirësohet politika juridike e ...

Konferencë me rastin e 10-vjetorit nga Marrëveshja e Ohrit

Alsat - 12.08.2011

Në organizim të Sekretariatit për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit (SIOFA) sot dhe nesër në Ohër do të mbahet Konferencë me rastin e 10-vjetorit nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit.

Shënohet 10-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Evropaelire - 12.08.2011

Marrëveshja e Ohrit sendërtoi paqen dhe njëherësh vendosi bazamentin për funksionimin e Maqedonisë si shtet multietnik, me demokraci të avancuar, tha presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, me rastin e shënimit të 10-vjetorit të kësaj ...

Ivanov: MO-ja, baza për ndryshime në Kushtetutë

Alsat - 12.08.2011

Historia na mësoi se është e domosdoshme fillimisht të arrihet paqe, që të mundësohet zhvillim i demokracisë. Pikërisht këtë e arriti Marrëveshja e Ohrit (MO).

Shënohet sot 10 vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

LajmiFundit - 12.08.2011

Konflikti i armatosur mes shqiptarëve dhe maqedonasve u arrit të mënjanohej në gusht 2001. Gjendja politike sot është e qëndrueshme dhe marrëdhëniet ndëretnike janë përmirësuar. Megjithatë ende ka pyetje të hapura.

BE, OSBE, NATO dhe SHBA: Të respektohet fryma e MO-së

Alsat - 12.08.2011

Misioni i Bashkimit Evropian, zyrat e NATO-s dhe të OSBE-së dhe Ambasadës së Amerikës në Shkup sot në një kumtesë të përbashkët u bënë thirrje liderëve në vend që ta respektojnë frymën e Marrëveshjes së Ohrit, të përqendrohen në angazhimet ...

Ndërkombëtarët, mesazh për 10 vjetorin e M.O

Albeu.com - 12.08.2011

Me rastin e dhjetëvejtorit të Marrëveshjes së Ohrit, të nënshkruar më 13 gusht 2001, krerët e misionit të Bashkimit Evropian, NATO-s, OSBE-së dhe SHBA-së sot lëshuan këtë deklaratë të përbashkët.

Tirana zyrtare: Zbatim të plotë marrëveshjes së Ohrit

LajmiFundit - 12.08.2011

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet 10-vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit dhe e vlerëson atë si një element thelbësor për integrimin e shoqërisë së Republikës së Maqedonisë dhe konsolidimin e shtetit të së drejtës atje.

Marrëveshja e Ohrit bojkotohet nga firmosësit

Alsat - 12.08.2011

Asnjë nga liderët, nënshkrues të Marrëveshjes së Ohrit nuk mori pjesë në konferencën kushtuar dhjetë vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit. Dy nga nënshkruesit tani më janë të ndjerë ish presidenti Borsi Trajkovski dhe kryetari I PPD-së Imer ...

Marrëveshja e Ohrit solli paqen

Albeu.com - 12.08.2011

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov deklaroi se Marrëveshja Ohrit (MO), solli paqen dhe mundësoi zhvillimin e demokracisë në vend. "Historia na mësoi se është e domosdoshme fillimisht të arrihet paqe, që të mundësohet zhvillim i ...

Marrëveshja e Ohrit bojkotohet nga firmosësit

Shqipmedia - 12.08.2011

Asnjë nga liderët, nënshkrues të Marrëveshjes së Ohrit nuk mori pjesë në konferencën kushtuar dhjetë vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit. Dy nga nënshkruesit tani më janë të ndjerë ish presidenti Borsi Trajkovski dhe kryetari I PPD-së Imer ...

Xhaferi: Marrëveshja e Ohrit e arriti qëllimin

Botasot - 12.08.2011

Marrëveshja e Ohrit (MO) e arriti qëllimin, e ktheu paqen, hap mundësi të gjithë të marrin pjesë në krijimin e jetës politike dhe shoqërore, ndërsa në Kushtetutë ka amendamente me të cilat nuk lejohet të diskriminohen bashkësitë etnike, ...

Maqedoni, konferencë për 10 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

Ora news - 12.08.2011

Në Ohër sot fillon Konferenca dyditore me rastin e 10 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit, e organizuar nga sekretariati qeveritar për implementimin e kësaj marrëveshje.

Konferencë kushtuar 10 vjetorit të MO-së

Botasot - 12.08.2011

Në organizim të Sekretariatit për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit (SIOFA), sot dhe nesër në Ohër do të mbahet Konferenca me rastin e 10 vjetorit nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit (MO).

Film dokumentar për Marrëveshjen e Ohrit

Yll Press - 12.08.2011

Filmi është në produksion të agjencisë "Partes", e cila prodhon projekte të specializuara mediale me tematikë të posaçme, para se gjithash për tregun botëror.

Deklaratë BE-së, OSBE-së, NATO-s dhe Ambasadës së SHBA-së me rastin e dhjetëvjetorit nga Marrëveshja e Ohrit

Yll Press - 12.08.2011

Në tekstin, shpallur me rastin e shënimit të 10-vjetorit nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, përshëndeten të gjithë liderët dhe qytetarët të cilët në dhjetë vitet e fundit kanë punuar në përafrimin e ideve për një shoqëri të hapur, të ...

Ivanov: Marrëveshja e Ohrit, rruga jonë në ndërtimin e bashkëjetesës multietnike

Yll Press - 12.08.2011

"Ky interpretim duhet ta shpreh burimin e qëllimeve dhe atë që u dakordua para dhjetë viteve. Është e nevojshme gjithmonë ta kemi parasysh unitetin dhe kohezionin e shtetit.

MO, solli paqen dhe mundësoi zhvillimin e demokracisë

Botasot - 12.08.2011

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov deklaroi se Marrëveshja e Ohrit (MO), solli paqen dhe mundësoi zhvillimin e demokracisë në Maqedoni. "Historia na mësoi se është e domosdoshme fillimisht të arrihet paqe, që të mundësohet zhvillim i ...

Xhaferi: Marrëveshja e Ohrit, marrëveshje për ardhmërinë e Maqedonisë

Yll Press - 12.08.2011

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Xhaferi theksoi se nga viti 2001 Marrëveshja e Ohrit zbatohet me dinamikë të caktuar, në të gjitha sektorët shoqërorë, me qëllim të ndërtimit të shoqërisë së re dhe modelit të shtetit ...

Shënohet 10-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

BalkanWeb - 12.08.2011

OHER -Në Ohër nisi sot manifestimi kryesor i shënimit të 10-vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të armatosur në Maqedoni.

Ivanov: "MO", mundësoi ndryshimin e demokracisë

Ora news - 12.08.2011

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov deklaroi se Marrëveshja e Ohrit (MO), solli paqen dhe mundësoi zhvillimin e demokracisë në vend. “Historia na mësoi se është e domosdoshme fillimisht të arrihet paqe, që të mundësohet zhvillim i ...

Riker: Marrëveshja e Ohrit e parandaloi luftën civile

Yll Press - 12.08.2011

Marrëveshja e Ohrit e parandaloi luftën civile. Kjo marrëveshje ishte rast i mirë për tejkalimin e dallimeve mes më tepër popujve", shtoi Riker, duke përkujtuar se viti 2011 është vit i jubileve si në Republikën e Maqedonisë, ashtu edhe në ...

Ministria e Jashtme përshëndet 10-vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

ABC News - 12.08.2011

Ministria e Punëve të Jashtme përshëndeti sot 10-vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit dhe e vlerëson atë si një element thelbësor për integrimin e shoqërisë së Republikës së Maqedonisë dhe konsolidimin e shtetit të së drejtës atje.

Marrëveshja e Ohrit shpëtoi ndarjen e Maqedonisë

Koha.net - 12.08.2011

Ohër, 12 gusht-“Shpeshherë kam dëgjuar analiza të shumta se a duhej të ndodhte konflikti i vitit 2001 apo jo. Unë kam patur shumë takime në prag të konfliktit të vitit dhe kontaktet e para i kam pasur me njerëz të cilët investonin për ...

Britania ofron ndihmë për M.O

Albeu.com - 11.08.2011

Marrëveshja e Ohrit e cila do të nënshkruhet sot në Shkup, ka siguruar një ndihmë dhe mbështetje nga Britania e madhe për implementimin e saj. Zëvendëskryeministri për Marrëveshjen e Ohrit, Musa Xhaferi dhe ambasadori i Britanisë së Madhe ...

Xhaferi: Marrëveshja e Ohrit e arriti qëllimin

Shqipmedia - 11.08.2011

Marrëveshja e Ohrit e arriti qëllimin, e ktheu paqen, hap mundësi të gjithë të marrin pjesë në krijimin e jetës politike dhe shoqërore, ndërsa në Kushtetutë ka amendamente me të cilat nuk lejohet të diskriminohen bashkësitë etnike, ...

Eskpertët:'Vonohet implementimi i MO-së'

Alsat - 11.08.2011

Edhe 10 vjet pas nënshkrimit, Marrëveshja e Ohrit konsiderohet si jo e implementuar në tërësi. Kjo marrëveshje për subjektet politike shqiptare është shndërruar në numra dhe përqindje, thotë Naser Ziberi, një nga pjesëmarrësit në hartimin ...

Skandal shtetëror, 'Zhduket' Marrëveshja e Ohrit

Alsat - 11.08.2011

Zhduket dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit. Në 10 vjetorin e nënshkrimit të kësaj marrëveshje që i dha fund konfliktit të armatosur në Maqedoni, askush nuk e din se ku ndodhet origjinali.

Marrëveshja e Ohrit: A u përmbushën detyrimet?

Evropaelire - 11.08.2011

Në Maqedoni kanë filluar aktivitetet për shënimin e 10 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit. Disa nga pjesëmarrësit në bisedimet për hartimin e këtij dokumenti janë shprehur kritikë ndaj vonesave në zbatimin e dispozitave të këtij dokumenti ...

Xhaferi i kënaqur nga Marrëveshja e Ohrit

Alsat - 11.08.2011

Marrëveshja e Ohrit ka arritur të përmirësoj pozitën e shqiptarëve në Maqedoni si dhe të evitoj konflikte të përmasave më të gjëra siç ndodhur në shumë vende të rajonit.

Xhaferi i kënaqur nga Marrëveshja e Ohrit

Albeu.com - 11.08.2011

Marrëveshja e Ohrit ka arritur të përmirësoj pozitën e shqiptarëve në Maqedoni si dhe të evitoj konflikte të përmasave më të gjëra siç ndodhur në shumë vende të rajonit.

Skandal shtetëror, ‘zhduket’ Marrëveshja e Ohrit

Shqipmedia - 11.08.2011

Zhduket dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit. Në 10 vjetorin e nënshkrimit të kësaj marrëveshje që i dha fund konfliktit të armatosur në Maqedoni, askush nuk e din se ku ndodhet origjinali.

Britania mbështet zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit

Botasot - 11.08.2011

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë i angazhuar për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Musa Xhaferri dhe Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore në Maqedoni, Kristofer Ajvon sot do ...

Xhaferi: Marrëveshja e Ohrit e arriti qëllimin, e ktheu paqen

Yll Press - 11.08.2011

"Jam i kënaqur nga ajo se si hapeshin perspektivat nga i gjithë procesi politik i cili është i ndërlikuar, nuk është i thjeshtë dhe nuk mund të matet lehtë nëse ishte i zhvilluar në mënyrë optimale ose me sukses deri më tani", shtoi ...

A u përmbushën detyrimet?

Botasot - 11.08.2011

Edhe 10 vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, në Maqedoni vazhdon të flitet për nevojën e zbatimit të këtij dokumenti, që ndërpreu luftën e vitit 2001, apo nëse me këtë marrëveshje është arritur të përmirësohet politika juridike e ...

Xhaferi: Marrëveshja e Ohrit e arriti qëllimin, ktheu paqen

Koha.net - 11.08.2011

Shkup 11 gusht-Marrëveshja e Ohrit e arriti qëllimin, e ktheu paqen, hap mundësi të gjithë të marrin pjesë në krijimin e jetës politike dhe shoqërore, ndërsa në Kushtetutë ka amendamente me të cilat nuk lejohet të diskriminohen bashkësitë ...

Skandal shtetëror, 'Zhduket' Marrëveshja e Ohrit

Yll Press - 11.08.2011

Parlamenti i kishte dorëzuar marrëveshjen e Ohrit. Lita pretendon se dokumenti i pranuar është origjinali por nga xhirimi duket se bëhet fjalë për kopjen e tij. Zhduket dokumenti origjinal i Marrëveshjes së Ohrit.

Janë miratuar mbi 130 ligje që burojnë nga Marrëveshja e Ohrit

Koha.net - 11.08.2011

Shkup 11 gusht- Më shumë se 130 ligje dhe ndryshime ligjore dhe plotësime janë sjellë në 10 vitet e kaluara nga implementimi i Marrëveshjes së Ohrit nga të cilat pjesa më e madhe, 59 janë ligje për jodiskriminim dhe përfaqësim të drejtë, ...

Perdju: Marrëveshja e Ohrit është e mbyllur

Albeu.com - 10.08.2011

Marrëveshja e Ohrit është çështje e mbyllur dhe nuk duhet të zgjerohet me kërkesa tjera. Kështu ka deklaruar diplomati amerikan Xhejms Perdju, njëri nga negociatorët për arritjen e Marrëveshjes së Ohrit.

Një dekadë nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit

Shqipmedia - 12.08.2011

Nesër mbushen 10 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit me të cilin iu dha fundi konfliktit në vitin 2011 dhe u vendos kornizë për bashkëjetesën ndëretnike dhe perspektivën euroatlantike të shtetit.

Perdju: Marrëveshja e Ohrit model për konfliktet etnike

Lajm - 10.08.2011

Marrëveshja e Ohrit e ka lëvizur Maqedoninë përpara drejt demokracisë së plotë, të drejta të qytetarëve dhe njohje të identitetit kulturor dhe etnik të njerëzve në vend. Unë jam shumë i kënaqur për shkak të zbatimit të marrëveshjes.

Dhjetë vjet nga MO-ja, qytetarët të pakënaqur

Alsat - 10.08.2011

Qytetarët të ndarë në qëndrimet e tyre sa u përket përfitimeve nga Marrëveshja e Ohrit (MO). Disa prej tyre shprehen se kjo marrëveshje ka rol historik sepse i dha fund konfliktit të armatosur të vitit 2001, që ndodhi mes dy etniteteve më ...

Një dekadë nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit

Yll Press - 12.08.2011

Më shumë se 130 ligje, ndryshime ligjore dhe plotësime janë miratuar në 10 vitet e fundit nga implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, nga të cilët pjesa më e madhe - 59 janë ligje për mosdiskriminim dhe përfaqësim të barabartë, 40 janë në ...

Perdju: Zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit ishte një problem i madh

Botasot - 10.08.2011

Marrëveshja e Ohrit e ka lëvizur Maqedoninë përpara drejt demokracisë së plotë, të drejta të qytetarëve dhe njohje të identitetit kulturor dhe etnik të njerëzve në vend. Unë jam shumë i kënaqur për shkak të zbatimit të marrëveshjes.

Pardew: Marrëveshja e Ohrit është e pandryshueshme

Koha.net - 10.08.2011

Shkup, 10 gusht - Diplomati amerikan, James Pardew, njëri nga negociatorët për arritjen e Marrëveshjes së Ohrit deklaroi se kjo marrëveshje është çështje e mbyllur dhe nuk duhet të zgjerohet me kërkesa tjera.

Pardew: Marrëveshja e Ohrit zhvilloi Maqedoninë

Ora news - 10.08.2011

Marrëveshja e Ohrit e çoi Maqedoninë përpara, drejt një demokracie të plotë, të të drejtave qytetare dhe të njohjes së identitetit kulturor dhe etnik të njerëzve në vend.

Dhjetë vjet nga MO-ja, qytetarët të pakënaqur

Yll Press - 10.08.2011

Ndërkohë që shumica e qytetarëve të anketuar nga Alsat-M, posaçërisht shqiptarët shprehen skeptik, madje edhe të revoltuar, ngase sipas tyre Marrëveshja e Ohrit është shndërruar në një dokument në letër, nga i cili kanë përfituar disa ...

Riker në Maqedoni për 10 vjetorin e M.O

Albeu.com - 09.08.2011

Në 10 vjetorin e marrëveshjes së Ohrit, ish ambasadori amrikan Filip Riker do të jetë mysafiri special. Riker prej dje ka marrë detyrën e re të zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan për Evropë dhe Euroazi, që deri tani është ushtruar nga ...

Riker rikthehet në Shkup për 10 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

Ora news - 09.08.2011

Ish-ambasadori amerikan Filip Riker rikthehet sërish në Maqedoni, këtë herë për të marrë pjesë në ceremoninë e organizuar për 10 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit.

Riker në Maqedoni për 10 vjetorin e M. Ohrit

Botasot - 09.08.2011

Ish-ambasadori amerikan në Maqedoni, Filip Riker do të jetë një nga mysafirët special në shënimin e 10 vjetori të Marrëveshjes së Ohrit. Riker prej dje ka marrë detyrën e re të zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan për Evropë dhe Evroazi, ...

Riker rikthehet në Shkup për 10 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

Yll Press - 09.08.2011

Përveç Rikerit, pritet edhe pjesëmarrja e diplomatëve të tjerë amerikan, në mesin e tyre, edhe Xhemjs Perdju, si një nga negociatorët për arritjen e marrëveshjes së paqes të vitit 2001, si dhe ndërmjetësi i BE-së, diplomati Alen Leroa.

Përgatitjet e fundit për shënimin e 10-vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

Koha.net - 09.08.2011

Shkup 9 gusht - Ish-ambasadori amerikan Philip Reeker do të jetë një nga mysafirët në shënimin e 10 vjetori të Marrëveshjes së Ohrit. Përveç Rikerit, pritet edhe pjesëmarrja e diplomatëve të tjerë amerikan, në mesin e tyre, edhe Xhemjs ...

Xhaferi: Pse të mos ndryshojë Kushtetuta?

Lajm - 08.08.2011

Zëvendëskryeministri për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit Musa Xhaferi në intervistën dhënë për Radio Evropa e Lirë (REL), nuk e ka përjashtuar mundësinë për ndryshime në kushtetutën e Maqedonisë, por nuk ka precizuar se në cilat ...

A do të marrë pjesë Gruevski në 10-të vjetorin e MO-së?

Lajm - 08.08.2011

Akoma nuk dihet nëse kryeministri Nikolla Gruevski do të marrë apo jo pjesë në shënimin e 10-të vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit. Në ndërkohë që presidenti Gjorgje Ivanovi ka konfirmuar pjesëmarrje që javën e ardhshme, nga kryeministri ...

Xhaferi: Shqiptarët besnikë ndaj institucioneve të shtetit

Evropaelire - 08.08.2011

"Ne mund të konstatojmë se Marrëveshja e Ohrit ka ndikuar që shqiptarët të jenë besnikë ndaj institucioneve të shtetit sepse janë bërë bartës dhe janë udhëheqës kryesorë në më shumë institucione", tha zëvendëskryeministri i Maqedonisë, ...

Xhaferi: Shqiptarët besnikë ndaj institucioneve të shtetit

Koha.net - 08.08.2011

Shkup, 8 gusht - "Ne mund të konstatojmë se Marrëveshja e Ohrit ka ndikuar që shqiptarët të jenë besnikë ndaj institucioneve të shtetit sepse janë bërë bartës dhe janë udhëheqës kryesorë në më shumë institucione", tha zëvendëskryeministri ...

Xhaferi: Shqiptarët besnikë ndaj institucioneve të shtetit

Yll Press - 08.08.2011

"Ne mund të konstatojmë se Marrëveshja e Ohrit ka ndikuar që shqiptarët të jenë besnikë ndaj institucioneve të shtetit sepse janë bërë bartës dhe janë udhëheqës kryesorë në më shumë institucione", tha zëvendëskryeministri i Maqedonisë, ...