TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Cani për BSH: Stabiliteti nuk cenohet nga një individ

Panorama - 13.09.2014

Ministri i Financave, Cani Ngjarjet e fundit në Bankën e Shqipërisë dhe më pas arrestimi i ish-guvernatorit Ardian Fullani janë komentuar vetëm me një fjali nga ministri i Financave, i cili u fokusua ...

Ruçi: Guvernator i huaj? Pasi të shprehet FMN

Mapo - 13.09.2014

Mazhoranca nuk e përjashton mundësinë e zgjedhjes së një guvernatori të huaj në krye të Bankës së Shqipërisë. Dhe këtë mundësi e konfirmon vetë numri dy i socialistëve, Gramoz Ruçi, i cili duke folur ...

Situata në BSH, Cani: Guvernator i ri, një njeri që di të bëjë punën

BalkanWeb - 13.09.2014

BULQIZE- “Situata aktuale në Bankën e Shqipëri, pas arrestimit të ish-Guvernatorit Ardian Fullani, për Ministrin e Financave Shkëlqim Cani nuk sjell ndikim në stabilitetin financiar.

Guvernator i huaj? Cani nga Burreli: E rëndësishme të jetë ekspert

Ora news - 13.09.2014

Nga Burreli ku inspektoi vënien në punë të Uzinës së Ferrokromit pas 10 vitesh, ministri i Financave, Shkëlqim Cani vlerësoi se në krye të Bankës së Shqipërisë duhet të vendoset një person që të dijë ...

Shella: Kupola e BSH-së përgjegjëse për vjedhjen, të ndryshohet ligji

Ora news - 13.09.2014

Tiranë - Gerti Shella, drejtor ekzekutiv në qëndren INFOÇIP, duke analizuar ligjin aktual të Bankës së Shqipërisë, deklaroi se anëtarët e bordit Mbikqyrës janë po aq përgjegjës sa Guvernatori, Ardian ...

Cani për guvernatorin e ri

Vision Plus - 13.09.2014

Guvernatori i ri i Bankës se Shqipërisë do te jete një ekspert i spikatur ne këtë fushe. Pas kryeministrit Edi Rama, edhe Ministri i Financave Shkelqim Cani ka pohuar përzgjedhjen e një figure te ...

Cani: Në krye të BSH-së, një guvernator që di të bëjë punën

Gazeta Idea - 13.09.2014

Bulqizë- Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, tha se situata aktuale në Bankën e Shqipëri, pas arrestimit të ish-Guvernatorit Ardian Fullani, nuk sjell ndikim në stabilitetin financiar.

Cani: Guvernatori i ri? Nuk ka rëndësi pasaporta, të jetë specialist që njeh ekonominë

Gazeta Tema - 13.09.2014

Nga Burreli ku inspektoi vënien në punë të Uzinës së Ferrokromit pas 10 vitesh, ministri i Financave, Shkëlqim Cani vlerësoi se në krye të Bankës së Shqipërisë duhet të vendoset një person që të dijë ...

Cani: Guvernatori i ri? Nuk ka rëndësi pasaporta, të jetë specialist që njeh ekonominë

Gazeta Dita - 13.09.2014

Nga Burreli ku inspektoi vënien në punë të Uzinës së Ferrokromit pas 10 vitesh, ministri i Financave, Shkëlqim Cani vlerësoi se në krye të Bankës së Shqipërisë duhet të vendoset një person që të dijë ...

PD jep sinjalin e parë për kundërshtimin e guvernatorit nga jashtë

SOT - 12.09.2014

Partia Demokratike është kundër zgjedhjes së një guvernatori të huaj për drejtimin e Bankës së Shqipërisë. Deputetit demokrat, Edmond Spaho, nuk i duket me vend propozimi i kryeministrit Edi Rama për ...

Rama shpall vendet vakante në Këshillin Mbikqyrës: Kandidatët nga sistemi financiar ndërkombëtar

SOT - 12.09.2014

Pas shkarkimit të kupolës drejtuese, Kuvendi i Shqipërisë do të nisë javën tjetër procedurat për të plotësuar vendet boshe në Këshillin Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, i cili aktualisht funksionon ...

Cani: Stabiliteti financiar i sigurt, nuk varet nga një person

SOT - 12.09.2014

Ministri i Financave Shkëlqim Cani deklaroi të premten se stabiliteti financiar në vend është i sigurtë. I pyetur nga mediat, lidhur me situatën financiare të vendit pas arrestimit mbrëmjen e 5 ...

Kandidatët e “huaj” për Këshillin, emrat e 21 zyrtarëve të Bankës që po u hetohet pasuria

Panorama - 12.09.2014

Keshilli Mbikqyrës i Bankes së Shqipërisë Këshilli Mbikëqyrës, Kryeministri: Javën tjetër thirrja! Kush janë ata që punojnë për ndërkombëtarët . Rama thirrje për shqiptarët në sistemin financiar ...

Vjedhja, hetim pasurive për 21 zyrtarët e Bankës

Panorama - 12.09.2014

Banka e Shqiperise Priten përgjigjet nga bankat e nivelit të dytë . ILDKP: Po kontrollojmë lëvizjet në pasuritë e drejtuesve të Bankës në katër vitet e fundit .

PD: Guvernatori i ri të zgjidhet sa më parë

Mapo - 12.09.2014

Ndryshe nga mazhoranca, e cila është e prirur të mos nxitojë në zgjedhjen e Guvernatorit, opozita kërkon që ky vend të plotësohet sa më parë. Nënkryetari demokrat i Kuvendit, Edmond Spaho, njëherësh ...

Situata në BSH, Cani: Stabiliteti financiar i sigurt, nuk varet nga një individ

BalkanWeb - 12.09.2014

TIRANË- Stabiliteti financiar është i sigurt edhe pas situatës së krijuar në Bankën e Shqipërisë. Deklarata është bërë nga ministri i Financave Shkëlqim Cani.

Ministri Cani: Stabiliteti financiar nuk varet nga një individ

Koha.net - 12.09.2014

Tiranë, 12 shtator - Ministri i Financave Shkëlqim Cani deklaroi të premten se stabiliteti financiar në vend është i sigurt. I pyetur nga mediat, lidhur me situatën financiare të vendit pas ...

Banka e Sllovenisë premton përkrahje për simotrën në Kosovë

Koha.net - 12.09.2014

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza ka pritur në një takim Boshtjan Jazbec Guvernator i Bankës së Sllovenisë. Më këtë rast të dy guvernatorët kanë shkëmbyer informacione lidhur më ...

Ruçi: Të shkarkohet Fullani. Për Guvernator të huaj duhet ndryshuar ligji

Ora news - 12.09.2014

Fier- Deputeti i Partisë Socialiste për qarkun e Fierit, Gramoz Ruçi komenti situatën e Bankës së Shqipërisë nga Frakulla, teksa tha se politika duhet te qëndroj larg kësaj çështje dhe zbardhjen e ...

Kur bie lisi, gjithë fshati bën dru…

Gazeta Dita - 12.09.2014

Dje dukej se frynte një erë e mbarë institucionale. Komisioni i Ekonomisë në Kuvend nuk ja përtoi vendimit që vë në lëvizje parlamentin për shkarkimin e Guvernatorit Fullani.

Shkëlqim Cani: Stabiliteti financiar nuk varet nga një individ, është i sigurt edhe pas situatës së krijuar në Bankën e ...

Respublica - 12.09.2014

“Stabiliteti financiar është i sigurt edhe pas situatës së krijuar në Bankën e Shqipërisë”. Deklarata është bërë nga ministri i Financave Shkëlqim Cani mesditën e së premtes.

Mazhoranca, e hapur për guvernatorin e ri

Vision Plus - 12.09.2014

Maxhoranca është përqendruar tek procesi i zgjedhjes se guvernatori te ri dhe plotësimit te vendeve ne këshillin mbikëqyrës; duke preferuar t’ia leje drejtësisë çështjen e përgjegjësive për vjedhjen ...

Ruçi: Guvernator i huaj? Ok, por të ndryshohet ligji

Gazeta Tema - 12.09.2014

“ Parlamenti në seancën e radhës duhet të shkarkojë guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, ndërsa kjo procedurë duhet të jetë konform normave ligjure dhe Kushtetutës” .

Cani: Stabiliteti financiar nuk preket, s’varet vetëm nga Fullani

AMA-News - 12.09.2014

Stabiliteti financiar është i sigurt edhe pas situatës së krijuar në Bankën e Shqipërisë. Deklarata është bërë nga ministri i Financave Shkëlqim Cani.

Ruçi: Guvernator i huaj? Dakord, por të ndryshohet ligji

Gazeta Dita - 12.09.2014

“ Parlamenti në seancën e radhës duhet të shkarkojë guvernatorin e Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, ndërsa kjo procedurë duhet të jetë konform normave ligjure dhe Kushtetutës” .

“Trimi i mirë”… pa shokë shumë!

Gazeta Tema - 12.09.2014

Nga Panajot Barka Në një koment të diteve të fundit me objekt arestimin e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, avokati i njohur Spartak Ngjela nënvizonte idenë se: “Shoqëria shqiptare, ose është në ...

Guvernatori i ri, Peleshi: Presidenti rol të qenësishëm

Gazeta Start - 11.09.2014

Tiranë – Teksa kryeministri ndodhet në Kinën e largët, zëvendësi i tij, Niko Peleshi, foli për zgjedhjen e guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë.

Agron Duka: Guvernatori i ri do të jetë “benjamin” i Ramës

SOT - 11.09.2014

Deputeti i Partisë Republikane, Agron Duka, në një intervistë për median, deklaroi se Rama do të zgjedhë në krye të Bankës si Guvernator, një prej të besuarve të tij, pavarësisht konsultimeve me ...

Guvernatori i ri, Peleshi: S'ka vend për panik, Presidenti do veprojë sipas ligjit

Albeu.com - 11.09.2014

Në një prononcim për mediat pas seancës së Kuvendit, Zëvendëskryeministri Niko Peleshi tha se Presidenti i Republikës, do të veprojë siç e parashikon ligji për të propozuar Guvernatorin e ri të ...

Niko Peleshi mesazh Nishanit: Mos blloko Guvernatorin e ri të Bankës së Shqipërisë

SOT - 11.09.2014

Zëvendëskryeministri Niko Peleshi ka artikuluar dje një mesazh për presidentin, Bujar Nishani. Peleshi ka pohuar se Presidenti i Republikës do të veprojë siç e parashikon ligji për të propozuar ...

Mblidhet Mbikëqyrja e BSH, kërkohet zëvendësimi i Golemit

Mapo - 11.09.2014

Në rutinën e mbledhjeve urgjente, Këshilli Mbikëqyrës së Bankës së Shqipërisë i kërkoi dje Kuvendit të Shqipërisë të zëvendësojë vendet vakante të krijuara pas arrestimeve të fundit.

Agron Duka: Në vend të Fullanit Rama do të vendosë “benjaminin” e tij

Ora news - 11.09.2014

Tiranë – Deputeti i Partisë Republikane, Agron Duka, në studion e RTV “Ora News”, për gazetaren Jonida Shehu deklaroi se Rama do të zgjedhë në krye të Bankës si Guvernator, një prej të besuarve të ...

Arvizu: Kam në mendje 12 kandidatë të majtë e të djathtë për Guvernator

Panorama - 11.09.2014

Arvizu dje gjatë takimit Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka komentuar dje debatin e nisur nëse Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë duhet të jetë shqiptar apo i huaj.

“Kuvendi të emërojë sa më shpejt drejtuesit e Bankës”

Panorama - 11.09.2014

Banka e Shqiperise Që pas arrestimit të Elitar Golemit, Banka e Shqipërisë nuk ka më një kryekontrollor të punës së saj. Ndryshe nga arrestimi i Fullanit, i cili u zëvendësua në detyrë nga ...

Guvernatori i ri, Peleshi: Presidenti, pjesë e procesit sipas ligjit

Panorama - 11.09.2014

Zëvendëskryeministri Niko Peleshi TIRANË- Numri dy i qeverisë, Niko Peleshi ka deklaruar sot se funksionimi i Bankës së Shqipërisë nuk është penguar, ndërkohë që Kuvendi do të japë mendimin e vet ...

Guvernatori i ri, Peleshi: Presidenti do veprojë sipas ligjit

BalkanWeb - 11.09.2014

TIRANË- Presidenti i Republikës do të veprojë siç e parashikon ligji për të propozuar Guvernatorin e ri të Bankës së Shqipërisë. Deklaratë u bë nga Zëvendëskryeministri Niko Peleshi në një prononcim ...

Guvernator i huaj për BSH-në? Spaho: Ideja, jo me vend

BalkanWeb - 11.09.2014

TIRANE- Për deputetin e Partisë Demokratike, Edmond Spaho, emërimi i Guvernatorit të ri është një çështje urgjente. Duke u ndalur tek situata në të cilën ka ngelur Banka e Shqipërisë, pas skandalit ...

Proces transparent për guvernatorin, pjesë e zgjidhjes edhe presidenti

Koha.net - 11.09.2014

Tiranë, 11 shtator - Zëvendëskryeministri Niko Peleshi tha sot se pas zhvillimeve të fundit në Bankën e Shqipërisë nuk ka vend për panik dhe se institucioni po funksionon me guvernatorin në detyrë ...

Një Princ Vid për sistemin tonë bankar?

Shqiptarja - 11.09.2014

Ideja e një Guvernatori të huaj për Bankën e Shqipërisë (në vitin 2014, Fuqitë e Mëdha i caktuan Shqipërisë një princ, një regjent, një guvernator të huaj për gjithë vendin, Princin William of Wied) ...

BSH, Rama: Javën që vjen nis plotësimi i Këshillit Mbikëqyrës

Shqiptarja - 11.09.2014

TIRANË - Nga java që vjen Parlamenti do të nisë punën për të plotësuar vendet boshe në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, i cili aktualisht funksionon me 5 nga 9 anëtarë.

Agron Duka: Rama do të zgjedhë guvernator një benjamin të tij

Gazeta Dita - 11.09.2014

Deputeti i Partisë Republikane, Agron Duka, thotë se kryeministri Rama do të vendosë si guvernator, një njeri të besuar të tij. Ai thotë se guvernatori i ri do të jetë i varur direkt nga Rama.

Agron Duka: Në vend të Fullanit Rama do të vendosë “benjaminin” e tij

Gazeta Tema - 11.09.2014

Deputeti i Partisë Republikane, Agron Duka, thotë se kryeministri Rama do të zgjedhë në krye të Bankës si Guvernator, një prej të besuarve të tij, pavarësisht konsultimeve me Nishanin.

Zgjedhja e Guvernatorit të ri/ Peleshi: Nishani do të veprojë sipas ligjit

Gazeta Tema - 11.09.2014

Presidenti i Republikës do të veprojë siç e parashikon ligji për të propozuar Guvernatorin e ri të Bankës së Shqipërisë. Kështu u shpreh zv.Kryeministri Niko Peleshi në një prononcim për mediat pas ...

Peleshi për Guvernatorin: Zëvendësimi me proces transparent

Vision Plus - 11.09.2014

Pas vendimit te Komisionit te Ekonomisë për shkarkimin e guvernatorit Fullani e gjithë vëmendja e klasës politike është përqendruar te zgjedhja e drejtuesit te ri.

Si do zgjidhet Guvernatori i ri?

Gazeta Dita - 11.09.2014

A do dënohet ish-guvernatori Fullani?Ka shumë pak gjasa që kjo të ndodhë, akuza ndaj tij është shumë e përgjithshme dhe me mjaft hapësira. Por ndërkohë, arrestimi e largoi atë nga detyra dhe do duhet ...

Anetaret e Keshillit Mbikeqyres Nuk japim doreheqje!

Shqiperia - 11.09.2014

Anëtarët e mbetur të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë (BSH) vendosin të mos japin dorëheqje. Në përfundim të një deklarate të bërë dje, Këshilli Mbikëqyrës rithekson “angazhimin e plotë ...

PD: Urgjent, Guvernator të ri

Vision Plus - 11.09.2014

Edhe pse jashtë kuvendit prej me shume se 2 muajsh, situata ne Bankën e Shqipërisë nuk ka mbetur jashtë agjendës se Partisë Demokratike dhe takimi i kryetarit Basha me Presidentin e Republikës, i ...

Ylli Manjani: Zgjidhje për BSH-në do ishte supervizimi nga një bankë europiane

Gazeta Tema - 11.09.2014

Nënkryetari i LSI-së, Ylli Manjani, në një intervistë për Top-Channel, thotë se nuk është blasfemi të kemi një guvernator të huaj në krye të Bankës së Shqipërisë, duke e argumentuar këtë me ...

Manjani: Zgjidhje për BSH-në do ishte supervizimi nga një bankë europiane

Gazeta Dita - 11.09.2014

Nënkryetari i LSI-së, Ylli Manjani, në një intervistë për Top-Channel, thotë se nuk është blasfemi të kemi një guvernator të huaj në krye të Bankës së Shqipërisë, duke e argumentuar këtë me ...

Ylli Manjani: “Ligj i ri dhe projekt për supervizim ndërkombëtar të BSH-së. Deri më sot vetëm tre guvernatorë nuk kanë ...

Respublica - 11.09.2014

Ylli Manjani, që është një nga numrat dy të Lëvizjes Socialiste për Integrim, ka folur sot për “Top-Channel” për çështjen e Bankës së Shqipërisë. Manjani i përmbahet idesë se nevojitet një ligj i ri ...

Opozita kundër zgjedhjes së një Guvernatori të huaj

AMA-News - 11.09.2014

Për deputetin e Partisë Demokratike, Edmond Spaho, emërimi i Guvernatorit të ri është një çështje urgjente. Duke u ndalur tek situata në të cilën ka ngelur Banka e Shqipërisë, pas skandalit të ...

Deputeti i PD-së Spaho kërkon zgjedhjen urgjente të Guvernatorit të ri. Nga ana tjetër nuk mungojnë spekullimet edhe ...

Respublica - 11.09.2014

Edmond Spaho i Partisë Demokratike ka bërë thirrje sopt që të përshpejtohet hapat për zgjedhjen e Guvernatorit të ri. “Zgjedhja e guvernatorit të ri është emergjente.

Zgjedhja e guvernatorit të ri, Peleshi: Presidenti, pjesë e procesit

Durres Lajm - 11.09.2014

- Numri dy i qeverisë, Niko Peleshi ka deklaruar sot se funksionimi i Bankës së Shqipërisë nuk është penguar, ndërkohë që Kuvendi do të japë mendimin e vet brenda afateve ligjore.

Duka: Rama do të zgjedhë guvernator një benjamin të tij

Durres Lajm - 11.09.2014

- Deputeti i Partisë Republikane, Agron Duka, thotë se kryeministri Rama do të vendosë si guvernator, një njeri të besuar të tij. Ai thotë se guvernatori i ri do të jetë i varur direkt nga Rama.

Guvernatori i ri i BSH, Peleshi: Nishani do të veprojë sipas ligjit

AlbanianScreen - 11.09.2014

Tiranë - Në pritje të emrit të pasuesit të Fullanit nga presidenti i Republikës, zv.kryeministri Niko Peleshi ka qetësuar PD-në dhe opinionin publik se në këtë proces maxhoranca nuk po ushtron ...

Ish-Guvernatori merret në pyetje nga qelia

Gazeta Start - 10.09.2014

Tiranë – U desh të arrestohej e më pas të merrej në pyetje. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani kishte refuzuar gjatë muajit gusht që t’i përgjigjej thirrjes së Prokurorisë, me ...

Këshilli Mbikëqyrës i BSH-së thirrje Kuvendit

Gazeta Start - 10.09.2014

Tiranë – Pavarësisht se i mungojnë dy anëtarë, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë u mblodh sot për të diskutuar situatën financiare në vend. Mbështetur në informacionin e analizuar, Këshilli ...

Guvernatori i ri, “kushtet” e Arvizusë

Gazeta Start - 10.09.2014

Pogradec – Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, thotë se në Shqipëri ka njerëz që mund të kenë aftësinë për të qenë Guvernator të Bankës së Shqipërisë.

Guvernator i huaj, politika dhe ekspertët kundër, ligji për BSH e lejon

SOT - 10.09.2014

Politikanë dhe ekspertë të ekonomisë shprehen kundër idesë që në krye të Bankës së Shqipërisë të emërohet një shtetas i huaj. Në një prononcim për gazetën “Sot”, ish-ministri i Mbrojtjes, Sabit ...

Plasin intrigat për guvernatorin e ri, Berisha-Nishani skemë bllokuese, hedhin në treg Gjergj Kondën, Rama i vendosur ...

SOT - 10.09.2014

Qarqet më të larta të politikës dhe financave shqiptare janë përfshirë prej disa ditësh nga ethet dhe negociatat intensive për zgjedhjen e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë.

Prifti: Sistemi bankar në Shqipëri në ditët më të këqija, e pranueshme vendosja e një guvernatori të huaj

SOT - 10.09.2014

Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, duke folur në një intervistë për media deklaroi se një guvernator i huaj do të ishte shpëtim për sistemin bankar.

Arvizu: Guvernatori i BSH do jetë i huaj nëse Shqipëria s'ka zgjidhje tjetër

SOT - 10.09.2014

Ambasadori i SHBA-së, Aleksandër Arvizu nga Pusteci ka komentuar skandalin e ndodhur në Bankën e Shqipërisë dhe situatën e krijuar në vend. Ai ka thënë për mediat se Guvernatori i ri i Bankës së ...

Këshilli i BSH i kërkon Kuvendit caktimin e guvernatorit të ri

Albeu.com - 10.09.2014

Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë i ka kërkuar sot Kuvendit që të zgjedhë sa më parë guvernatorin dhe inspektorin e ri të BSH-së, pas arrestimit të Ardian Fullanit dhe Elivar Golemit.

KM i Bankës së Shqipërisë: Situata financiare e qëndrueshme

SOT - 10.09.2014

Ditën e sotme Këshilli Mbikëqyrës i Bakës së Shqipërisë u mblodh për të ndjekur më nga afër zhvillimet në tregjet dhe institucionet financiare, si dhe veprimtarinë e BSH-së.

Ish-Guvernatori merret në pyetje në paraburgim

ikub - 10.09.2014

Prokuroria merr ne pyetje ish-Guvernatorin e Bankës se Shqipërisë Ardian Fullani. Ai ka dhëne shpjegime para dy oficereve te policisë gjyqësore, te cilët kane mbërritur ne ambientet e paraburgimit ...

Turku i BKT-së në krye të Bankës së Shqipërisë ?!

Albtime - 10.09.2014

Pas arrestimit të Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, për vjedhjen e bankës, ethet për zëvendësimin e tij, kanë përfshirë gjithë qarqet e larta financiare dhe politikën.

BSH: Kuvendi të sjellë Guvernatorin dhe Inspektorin

SOT - 10.09.2014

Anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë i kanë kërkuar Kuvendit të sjellë sa më parë emërimin e Guvernatorit të ri dhe Inspektorin e Përgjithshëm të institucionit më të lartë ...

BSH: Kuvendi të sjellë Guvernatorin dhe Inspektorin

ikub - 10.09.2014

Në një deklaratë zyrtare të shpërndarë për mediat , Këshilli thotë së ndonëse sipas ligjit të Bankës së Shqipërisë drejtimin e ka marrë përkohësisht zv/guvernatorja e parë Elisabet Gjoni, është i ...

Guvernatori i ri në dorë të Nishanit, ja çfarë thotë Kushtetuta

Panorama - 10.09.2014

Presidenti Nishani dhe kryeministri Rama Në ligjin e vitit 1997, që përgjithësisht është akoma në fuqi për administrimin e Bankës së Shqipërisë, theksohej se ishte kryeministri ai që i propozonte ...

Kuvendi stopon shkarkimin e Fullanit

Mapo - 10.09.2014

Kërkesa e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës nuk i ka shkuar për shqyrtim komisionit të Ekonomisë, si komision përgjegjës për trajtimin e kësaj çështjeje, çka do të thotë se nuk do të jetë në rendin e ...

Ekspertët kundër guvernatorit të huaj

Mapo - 10.09.2014

Një guvernator i huaj nuk është zgjidhja për situatën e krijuar në Bankën e Shqipërisë pas skandalit të vjedhjes. Ekspertët argumentojnë se jo gjithmonë një i huaj është i përshtatshëm për të ...

Këshilli duarlidhur i Bankës së Shqipërisë

Mapo - 10.09.2014

Ngjarjet e fundit në Bankën e Shqipërisë kanë ngjallur debate, komente, opinione në publik dhe media. Si qytetare e këtij vendi këtë situatë e kam ndjekur me vëmendje.

Dritan Prifti: Një guvernator i huaj do të ishte shpëtim për sistemin bankar

BalkanWeb - 10.09.2014

TIRANE -Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, thotë se një guvernator i huaj do të ishte shpëtim për sistemin bankar. Duke folur për gazetën 'Tema', ai thotë se edhe vende të tjera kanë guvernator ...

Guvernator i huaj? Arvizu: Vetëm në qoftë se Shqipëria nuk e ka një zgjedhje

BalkanWeb - 10.09.2014

KORÇË- Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë do të jetë i huaj vetëm në qoftë se Shqipëria nuk ka një zgjedhje të duhur brenda vendit. Deklarata u bë nga ambasadori Amerikan Aleksandër Arvizu.

Arvizu “ndryshon” kurs për Bankën: Mangësi menaxhimi në drejtim

Ora news - 10.09.2014

Pogradec- Zërave rreth vendosjes së një Guvernatori të huaj në vend të Ardian Fullanit, në krye të Bankës së Shqipërisë, ua ka prerë hovin Ambasadori Amerikan.

BSH: Të caktohet Guvernatori dhe Inspektori i Përgjithshëm

Panorama - 10.09.2014

Banka e Shqiperise TIRANE- Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vlerësoi sot se zhvillimet në tregjet e parasë, të këmbimit valutor dhe në atë ndërbankar, paraqiten të qëndrueshme në drejtim të ...

KM i BSH: Situata financiare e qëndrueshme, Kuvendi masa për postin e Inspektorit të Përgjithshëm

BalkanWeb - 10.09.2014

TIRANE- Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë u mblodh sot, për të ndjekur nga afër dhe në mënyrë të vazhdueshme zhvillimet në tregjet dhe institucionet financiare, si edhe në veprimtarinë e ...

Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë për Kuvendin

ABC News - 10.09.2014

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka zhvilluar mbledhjen e dytë të jashtëzakonshe te tij. Banka e Shqipërisë, bën të ditur në një njoftim për shtyp se në përfundim të mbledhjes, këshilli ka ...

Debati në “Tonight Ilva Tare”: Duhet ristrukturim i Këshillit Mbikqyrës

Ora news - 10.09.2014

Në historinë 100 vjeçare të shtetit shqiptar, vetëm dy guvernatorë kanë vazhduar jetën normale pas largimit nga kryesimi i Bankës së Shtetit. Këtë zbulim interesant e bëri juristi Ylli Manjani në ...

Situata në BSH, Arvizu flet nga Korça

ABC News - 10.09.2014

Ambasadori amerikan Aleksander Arvizu nga Korça, ku ndodhej per nje aktivitet per drejtesine, ka folur edhe per situaten ne Banken e Shqiperise. Arvizu tha, se SHBA, kerkon te shohe nje proces te ...

Këshilli Mbikqyres, kërkesë Kuvendit: Të zgjidhet ngërçi me kryeinspektoren

Ora news - 10.09.2014

Këshilli Mbikqyrës i kërkon Kuvendit që të zgjidh ngërçin e krijuar me funksionin e Inspektorit të Përgjithshëm në kushtet e mungesës së tij. Aktualisht inspektorja e Përgjithshme Elivar Golemi është ...

Arvizu: Zgjedhja e Guvernatorit dhe hetimet të jenë të depolitizuara

Panorama - 10.09.2014

Aleksander Arvizu UPDATE- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Aleksandër Arvizu tha sot se është shumë e rëndësishme që zgjedhja e Guvernatorit të ri dhe hetimet të jenë sa më të ...

Reflektimi nuk e dobëson pavarësinë e BSH

Shqiptarja - 10.09.2014

Kur u publikua lajmi tronditës për vjedhjen në Thesarin e Shtetit, jo vetëm specialistët e financave, por edhe të tjerë intelektualë i hodhën një sy ligjit “Për Bankën e Shqipërisë”, miratuar në ...

Formulat e propozuara për guvernatorin e Anëtarët e Këshillit

Shqiptarja - 10.09.2014

TIRANE- Zgjedhja e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë duket se do të kalojë në dy formula zgjidhjeje. Burimet kanë bërë të ditur se palët kanë shprehur dakordësinë për gjetjen e një emri jashtë ...

Dritan Prifti: Një guvernator i huaj do të ishte shpëtim për sistemin bankar

Gazeta Tema - 10.09.2014

Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, thotë se një guvernator i huaj do të ishte shpëtim për sistemin banker. Duke folur për gazetën TemA, ai thotë se edhe vende të tjera kanë guvernator të huaj.

Fullani merret në pyetje

Vision Plus - 10.09.2014

Prokuroria merr ne pyetje ish-Guvernatorin e Bankës se Shqipërisë Ardian Fullani. Ai ka dhëne shpjegime para dy oficereve te policisë gjyqësore, te cilët kane mbërritur ne ambientet e paraburgimit ...

Guvernator i huaj? Arvizu: Vetëm nëse s’ka zgjedhje të duhur brenda vendit

Gazeta Idea - 10.09.2014

Korçë- Nga qyteti i Korçës, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Aleksandër Arvizu i ka dhënë përgjigje zërave nëse Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë do të jetë i huaj.

Arvizu: Guvernator i huaj? Vetëm nëse Shqipëria nuk ka një zgjedhje brenda vendit

Gazeta Tema - 10.09.2014

Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ndërsa ka qenë në Korçë, ka komentuar edhe mundësinë që Shqipëria të zgjedhë një guvernator të huaj. Ai ka thënë se kjo zgjedhje duhet bërë vetëm nëse ...

Arvizu: Politika të bashkëpunojë  të normalizohet situata në BSH

Shqiptarja - 10.09.2014

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka kërkuar politikës shqiptare të bashkëpunojë për të zgjidhur situatën e krijuar në Bankën e Shqipërisë, pas vjedhjes së 713 milionë lekë.

Guvernator i huaj?, Arvizu: Vetëm nëse Shqipëria nuk ka një zgjedhje brenda vendit

Gazeta Dita - 10.09.2014

Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ndërsa ka qenë në Korçë, ka komentuar edhe mundësinë që Shqipëria të zgjedhë një guvernator të huaj. Ai ka thënë se kjo zgjedhje duhet bërë vetëm nëse ...

BSH: Kuvendi të sjellë shpejt Guvernatorin dhe Inspektorin

Shqiptarja - 10.09.2014

TIRANE - Pesë anëtarët e mbetur të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë në një mbledhje të kësaj të mërkure i kërkuan Kuvendit të sjellë sa më shpejtë emërimin e Guvernatorit të ri, si dhe të ...

Arvizu mbështet një guvernator të huaj: Por vetëm nëse s’keni zgjidhje brenda!

AMA-News - 10.09.2014

Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ndërsa ka qenë në Korçë, ka komentuar edhe mundësinë që Shqipëria të zgjedhë një guvernator të huaj. Ai ka thënë se kjo zgjedhje duhet bërë vetëm nëse ...

Këshilli Mbikqyrës: Kuvendi të caktojë sa më parë guvernatorin e ri

Gazeta Tema - 10.09.2014

Anëtarët e mbetur të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, kanë mbajtur një mbledhje gjatë ditës së sotme. Ata kanë kërkuar nga Kuvendi që të zgjedhë sa më parë guvernatorin dhe inspektorin e ...

Këshilli Mbikëqyrës: Kuvendi të caktojë sa më parë guvernatorin e ri

Gazeta Dita - 10.09.2014

Anëtarët e mbetur të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, kanë mbajtur një mbledhje gjatë ditës së sotme. Ata kanë kërkuar nga Kuvendi që të zgjedhë sa më parë guvernatorin dhe inspektorin e ...

Këshilli Mbikëqyrës deklaratë: Kuvendi të zgjedhë sa më parë Guvernatorin

AMA-News - 10.09.2014

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë u mblodh sot, në datën 10.09.2014 për të ndjekur nga afër dhe në mënyrë të vazhdueshme zhvillimet në tregjet dhe institucionet financiare, si edhe në ...

Dritan Prifti: Zgjidhja është një Guvernator i huaj

AMA-News - 10.09.2014

Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti, thotë se një guvernator i huaj do të ishte shpëtim për sistemin bankar. Duke folur për gazetën ‘Tema’, ai thotë se edhe vende të tjera kanë guvernator të huaj.

Këshilli Mbikqyrës: Kuvendi të marrë masa për postin e Inspektorit

Gazeta Idea - 10.09.2014

Tiranë- Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë u mblodh sot, dhe analizoi zhvillimet në tregjet dhe institucionet financiare, si edhe në veprimtarinë e Bankës së Shqipërisë.

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë apelon për zgjedhjen e Guvernatorit të ri

Respublica - 10.09.2014

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka dalë sot me një deklaratë të vetën përmes së cilës ka përcjellë vlerësimet për zhvillimet në tregjet dhe institucionet financiare, si dhe në veprimtarinë ...

Arvizu: Guvernator i huaj, nëse s'ka zgjidhje tjetër

AlbanianScreen - 10.09.2014

Korçë - Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu ka deklaruar se guvernatori i Bankës së Shqipërisë do të jetë i huaj vetëm nëse nuk ka zgjidhje tjeter. Duke folur nga Korça, Arvizu tha se situata e ...

Bordi duarlidhur i Bankës së Shqipërisë

SOT - 09.09.2014

Nga Irena BEQIRAJ Ngjarjet e fundit në Bankën e Shqipërisë kanë ngjallur debate, komente, inat popullor dhe politik të shfrenuar. Si qytetare e këtij vendi këtë situatë e kam ndjekur me vëmendje.

Xhepa: Marrja e një guvernatori të huaj, zgjidhje e mirë për t’i kthyer besimin institucionit

SOT - 09.09.2014

Arrestimi i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani ka hapur debatin e zgjedhjes së një figure të re në krye të financave të vendit. Një tezë e artikuluar së fundmi nga mazhoranca është ...

Basha: Nuk ka zgjedhje me këtë hartë territoriale

Panorama - 09.09.2014

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, deklaroi dje se nuk do të ketë zgjedhje lokale me hartën me 61 njësi vendore që ka miratuar maxhoranca. Në një intervistë për emisionin “Fakt” të ...

Rama në Grup: Guvernatori i ri, me CV ndërkombëtare

Mapo - 09.09.2014

Ekziston edhe një opsion që guvernatori i ri të jetë dhe një shtetas i huaj, çka në fakt bie në kundërshtim me ligjin e Bankës së Shqipërisë, e cila përcakton që duhet të jetë shtetas shqiptar.

Ekspertët: Një Guvernator i huaj nuk zgjidh problemet, stabiliteti i BSH-së i sigurt

Ora news - 09.09.2014

Tiranë- Një guvernator i huaj nuk është zgjidhja për situatën e krijuar në Bankën e Shqipërisë pas skandalit të vjedhjes. Ekspertët argumentojnë se jo gjithmonë një i huaj është i përshtatshëm për të ...

“Guvernatori i ri, jo profil i avancuar politik”

Panorama - 09.09.2014

Rama dje gjate konferences per shtyp Kryeministri Rama tha dje se Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë do të jetë një personalitet me reputacion ndërkombëtar.

Zhilla: Punonjësit e Bankës së Shtetit janë të lidhur me politikën

Ora news - 09.09.2014

Këshilli Mbikqyrës dhe punonjësit e Bankës së Shtetit nuk janë të ndarë nga klasa politike. Kështu ka deklaruar pedagogu dhe eksperti i sigurisë, Fabian Zhilla në një intervistë për Ora News me ...

Presidenti Nishani zgjedh Guvernatorin, zbulohet ndryshimi në ligjin për Bankën e Shtetit

Ora news - 09.09.2014

Tiranë - Kur të dielën u lajmërua nga Zyra e Shtypit të Presidentit dhe Kryeministrit, takimi i dy krerëve, që nuk kanë shkuar “vaj” me njeri-tjetrin, pak-kush ishte në dijeni të ndryshimeve që ka ...

Manjani në “Tonight Ilva Tare”: Prokuroria, vendosmëri për të hetuar vjedhjen në BSH

Ora news - 09.09.2014

Çështja e arrestimit të Guvernatorit, Ardian Fullani është sjell përsëri në vëmendjen e emisionit “Tonight Ilva Tare”. Në cilësinë e jursitit, Ylli Manjani, arrestimin e Guvernatorit e konsideron si ...

Guvernatori që presim të gjithë

Shqiptarja - 09.09.2014

Kryeministri shprehet se Guvernatori I ri I Bankës së Shqipërisë nuk do të jetë nga politika. Lajm i mirë. Do të ishte akoma dhe më mire sikur shumica qeverisëse në vend, të vendoste që Guvernatori I ...

Emri i guvernatorit konflikti me i ri presidence-qeveri

Shqiperia - 09.09.2014

Çështja e guvernatorit mund të rikthehet në një betejë të radhës mes qeverisë dhe Presidentit. Kreu i shtetit, Bujar Nishani, ka sipas ligjit dhe Kushtetutës të drejtën ekskluzive për t’i propozuar ...

Xhepa:Guvernator i huaj,zgjidhje  për BSH. PD të marrë përgjegjësi

Shqiptarja - 09.09.2014

TIRANE - Arrestimi i guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, ka hapur debatin e zgjedhjes së një figure të re në krye të financave të vendit.

Xhepa: Guvernatori i huaj, zgjidhje për BSH-në

Gazeta Tema - 09.09.2014

Arrestimi i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani ka hapur debatin e zgjedhjes së një figure të re në krye të financave të vendit. Një tezë e artikuluar së fundmi nga mazhoranca është ...

Rama : “Guvernatori i ri, jo profil i avancuar politik”

Tetova Sot - 09.09.2014

Kryeministri Rama tha dje se Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë do të jetë një personalitet me reputacion ndërkombëtar. “Duam t’i japim Bankës së Shqipërisë një Guvernator që menjëherë të ...

“Absurde, guvernator i huaj”

Vision Plus - 09.09.2014

Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë nuk mund te jete një shtetas i huaj. Duke nënvizuar pjesën e profilit ndërkombëtar, ekspertët bashkohen në mendimin se ai duhet të jetë i pavarur, jo me ...

Xhepa: Guvernatori i huaj, zgjidhje për BSH

Gazeta Dita - 09.09.2014

Arrestimi i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani ka hapur debatin e zgjedhjes së një figure të re në krye të financave të vendit. Një tezë e artikuluar së fundmi nga mazhoranca është ...

Selami Xhepa: Guvernator i huaj? Pse jo, kjo praktikë ka ndodhur edhe në vende të tjera

Respublica - 09.09.2014

Teza e artikuluar së fundmi nga mazhoranca për një Guvernator të huaj, pas arrestimit të Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, gjen mbështetje edhe nga ish-deputeti demokrat Selami ...

Malaj dhe Preçi thonë se ideja e Guvernatorit të huaj është absurde

Gazeta Tema - 09.09.2014

Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë nuk mund te jete një shtetas i huaj. Duke nënvizuar pjesën e profilit ndërkombëtar, ekspertët bashkohen në mendimin se ai duhet të jetë i pavarur, jo me ...

Ata po “mbikqyren” !

Gazeta Tema - 09.09.2014

Nga Mero Baze Këshilli Mbikqyrës po shkon drejt pafuqisë së tij ligjore për t’u mbledhur dhe për të marrë vendime, ndërkohë që anëtarët e tij janë sot njerëzit me besueshmërinë më të ulët në ...

Guvernatori në dorën e Nishanit, luftë e re mes Presidencës e mazhorancës

AMA-News - 09.09.2014

Kur të dielën u lajmërua nga Zyra e Shtypit të Presidentit dhe Kryeministrit, takimi i dy krerëve, që nuk kanë shkuar “vaj” me njeri-tjetrin, pak-kush ishte në dijeni të ndryshimeve që ka pësuar ...

Ndryshimi i ligjit në 2002,Nishani propozon pasuesin e Fullanit

Shqiptarja - 09.09.2014

Presidenti i Republikës Bujar Nishani do të ketë detyrimin e propozimit të emrit të guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë, i cili do të zëvendësojë Ardian Fullanin në momentin që ky i fundit do ...

Rama: S’do të ketë kandidaturë politike për Guvernator

Gazeta Start - 08.09.2014

Tiranë – Kur në media përflitej se Ardian Fullanin mund ta zëvendësonte deputeti socialist, Anastas Angjeli, kryeministri Edi Rama hedh poshtë të gjitha dyshimet.

Rama: guvernatori i ri nuk do jetë nga politika

Zhurnal - 08.09.2014

Stabiliteti financiar i ekonomisë së vendit nuk është cenuar edhe pas ngjarjeve të fundit në Bankën e Shqipërisë. Deklarata u bë nga kryeministri Edi Rama gjate nje konference per shtyp pas takimeve ...

Rama: Guvernatori i ri jo nga politika

ikub - 08.09.2014

Pyetjet kishin të bënin me atë që do të pasojë Ardian Fullanin pas 10 vitesh në pozicionin e guvernatorit të Bankës së Shqipërisë: “Duhet guvernator që të përshëndetet menjëherë nga partnerët tanë ...

Rama lë selinë e Bankës së Shqipërisë në 12:30 para medias

Ora news - 08.09.2014

Tiranë- Për gati një orë kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim në selinë e Bankës së Shqipërisë. Aty ku deri të premten e 5 shtatorit, guvernator ishte Ardian Fullani, sot kryeministri u prit nga ...

“Çelësat dhe kodet e dyerve, Thesari u la pa rregullore”

Panorama - 08.09.2014

Godina e repartit X, ku u vodhën paratë Prokuroria e Tiranës shpjegoi dje në mënyrë më të detajuar disa prej akuzave që rëndojnë mbi ish-guvernatorin Ardian Fullani.

Prokuroria: Ja pse kërkuam "arrest me burg" për Fullanin

BalkanWeb - 08.09.2014

TIRANE- Guvernatori i BSH-së, Ardian Fullani me mosveprimet e tij cenoi autoritetin e Kuvendit". Në këtë konkluzion ka arritur Prokuroria e Tiranës, e cila ka argumentuar në gjykatë, pse kërkon masën ...

Situata në Bankë, Rama “armëpushim” me Nishanin

Mapo - 08.09.2014

Sipas njoftimit të qeverisë, të dy drejtuesit e lartë shtetërorë kanë patur pikëpamje konvergjente lidhur me domosdoshmërinë e sigurimit të një vijimi sa më të qëndrueshëm të punës së Bankës së ...

Sistemi financiar nuk do e vuajë arrestimin e Guvernatorit

Mapo - 08.09.2014

Ish-ministri Arben Malaj dhe Selami Xhepa flasin për ndërhyrje energjike dhe rifreskim që duhet t’i kthejë Bankës së Shqipërisë besueshmërinë, por sistemi sipas tyre nuk lidhet me një person ...

Labirinthet e zgjedhjes së guvernatorit të ri

Mapo - 08.09.2014

Vendimi i Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë për shkarkimin e guvernatorit të arrestuar, Ardian Fullani, i ka hapur rrugë kështu një procesi të gjatë për emërimin e kreut të ri të këtij ...

Rama: Guvernatori i ri nuk do jetë nga politika. Fullani? Fjalën e ka drejtësia

BalkanWeb - 08.09.2014

TIRANË- Stabiliteti financiar i ekonomisë së vendit nuk është cenuar edhe pas ngjarjeve të fundit në Bankën e Shqipërisë. Deklarata u bë nga kryeministri Edi Rama gjate nje konference per shtyp pas ...

Rama: Guvernatori i ri jo me profil politik. Stabiliteti financiar i siguruar

Mapo - 08.09.2014

Kryeministri Edi Rama beson se stabiliteti financiar i ekonomisë së vendit nuk është cenuar edhe pas ngjarjeve të fundit në Bankën e Shqipërisë, ndërsa foli për një guvernatorë të ri që nuk do të ...

Rama: Stabiliteti financiar i vendit është tërësisht i pacënuar dhe i garantuar

ABC News - 08.09.2014

Në një konferencë shtypi, kreu i qeverisë garantoi se stabiliteti financiar i vendit është i pacënuar dhe i garantuar. Rama theksoi guverantori i ri i Bankës do të zgjidhet një person nga sistemi, që ...

Rama: Guvernatori i ri nuk do të vijë nga politika Fullani? Fjalën e fundit e thotë drejtësia

Panorama - 08.09.2014

Kryeministri Rama UPDATE- Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha sot se nuk do të ketë nxitim në zgjedhjen e Guvernatorit të ri, dhe procesi nuk do të politizohet.

Rama mesazh për LSI: Guvernatori jo nga politika

ABC News - 08.09.2014

Kryeministri Edi Rama pohoi se Guvernatori i ardhshëm i Bankës së Shqipërisë nuk do të vijë nga bota e politikës por nga sektori financiar-ekonomik. “Në Bankën e Shqipërisë nuk ka vende të hapura ...

Kryeministri Rama në Bankën e Shqipërisë

ABC News - 08.09.2014

U rikthye në selinë e Bankës së Shqipërisë, ndonëse mbi të ka hedhur baltë që nga koha kur shkruante KURBANIN. Kryeministri qëndroi për rreth 1 orë, nën shoqërinë e guvernatores në detyrë, Elizabeta ...

“Jo me arrestimin, por me shkarkimin e Fullanit, nis stabiliteti bankar”

Ora news - 08.09.2014

Tiranë – Në një kohë kur kryefjala e ditës është “arrestimi i Guvernatorit”, eksperti i Ekonomisë, Olti Rrumbullaku, konsideron si më të rëndësishëm, shkarkimin e tij, pasi pikërisht nga ky moment do ...

Rama mbledh grupin e PS, Burime për News24 e BalkanWeb: Guvernatori profil ndërkombëtar

BalkanWeb - 08.09.2014

TIRANE- Edhe pse kryeministri i vendit Edi Rama, në një dalje për mediat hodhi poshtë emrat që lakohen për postin e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë, pas arrestimit të Ardian Fullani, ...

Nga Akri Çipa- Çfarë fituam nga vjedhja e Bankës së Shqipërisë

Gazeta Idea - 08.09.2014

Skandali i vjedhjes së Bankës së Shqipërisë është një tërmet me magnitudë të lartë për politikën dhe shoqërinë shqiptare, që tejkalon vjedhjen në vetvete.

Rama: Nuk kam në mendje asnjë emër për guvernatorin e ri, por nuk do jetë nga politika

Gazeta Tema - 08.09.2014

“Shumica qeverisëse nuk do të përdorë votat që ka në Kuvend për të politizuar apo për të cënuar pavarësinë e Bankës së Shqipërisë. Guvernatori i ri i Bankës së Shqipërisë nuk do të jetë pjesë e ...

Rama : Guvernatori i ri jopolitik

InfoGlobi - 08.09.2014

Vjedhja e Bankës së Shqipërisë dhe emërimi i Guvernatorit të ri, ka detyruar kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama të dalë në një konferencë shtypi, duke iu përgjigjur dhe pyetjeve të gazetarëve.

Surpriza/ Rama dhe Meta në kërkim të një guvernatori nga jashtë?!

Gazeta Idea - 08.09.2014

—-Nga Muhamed Veliu TCH—- Tiranë- Dalja përballë gazetarëve e kryeministrit Edi Rama për zhvillimet më të fundit në Bankën e Shqipërisë, ishte kulminacioni një paraditeje të ngjeshur me takime.

Rama dhe Meta në kërkim të një guvernatori nga jashtë?

Gazeta Dita - 08.09.2014

Dalja përballë gazetarëve e kryeministrit Edi Rama për zhvillimet më të fundit në Bankën e Shqipërisë, ishte kulminacioni një paraditeje të ngjeshur me takime.

Rama dhe Meta në kërkim të një guvernatori nga jashtë?

Gazeta Tema - 08.09.2014

Dalja përballë gazetarëve e kryeministrit Edi Rama për zhvillimet më të fundit në Bankën e Shqipërisë, ishte kulminacioni një paraditeje të ngjeshur me takime.

Drejtimi i BSH-së, Rama zgjedh një Guvernator ndërkombëtar?

Shqiptarja - 08.09.2014

Tashmë pas arrestimit të Guvernatorit Ardian Fullani, shumë pikëpyetje ka se kush do të jetë pasardhësi i tij. Shumë zëra kanë dalë se në krye të instititucionit më të rëndësishëm financiar në vend ...

Profili “ i lartë ndërkombëtar” i guvernatorit të ri ndez spekulimet e emrave

Respublica - 08.09.2014

Kryeministri Edi Rama, në një dalje për mediat hodhi poshtë emrat që lakohen për postin e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë, pas arrestimit të Ardian Fullani, por në mbledhjen me dyer të ...