TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mëngjes eksplozivësh

Gazeta Start - 17.06.2012

Tiranë/ Shkodër – Mëngjesi i së dielës u shoqërua me shpërthime të fuqishme eksplozivi. Shpërthimi i parë u regjistrua në rrethin e Malësisë së Madhe, ndërsa shpërthimi tjetër ka ndodhur në Tiranë, ku në shënjestër ka qenë automjeti i një ...

Kapet rreth 1 ton drogë, ikin trafikantët

Gazeta Start - 17.06.2012

Vlorë – Thuajse 1 ton drogë u sekuestrua nga policia e Vlorës dhe ajo e Gjirokastrës në dy operacione të ndryshme. Mbrëmjen e shkuar, policia e Vlorës sekuestroi rreth 800 kg lëndë narkotike të llojit kanabis sativa që dyshohet të kishte ...

Aksidenti në Kërrabë, arrestohet shoferi, 4 në spital

Gazeta Start - 17.06.2012

Elbasan – Drejtuesi i autobusit që u rrëzua një ditë më parë në afërsi të Elbasanit, përfundoi sot në prangat e policisë. Në pranga ra shtetasi Mithat Biçaku, menjëherë pas mjekimit të marrë në spital.

Lëngu i limonit dhe i portokallit parandalon gurët në veshka

Gazeta Start - 17.06.2012

Gurët në veshka krijohen si pasojë e mungesës në sasi të mjaftueshme të lëndëve që parandalojnë krijimin e gurëve në urinë dhe nga pasurimi i urinës me kripëra që i formojnë ato.

UEFA gati dosjen kundër Federatës Angleze të Futbollit

Gazeta Start - 17.06.2012

UEFA ka hapur një procedurë disiplinore ndaj Federatës Angleze të Futbollit, për shkak të disa sjelljeve të papërshtatshme të tifozëve anglezë gjatë “Euro 2012”-ës.

Toni Bler të hënën viziton Kosovën

Gazeta Start - 17.06.2012

Ish-Kryeministri Britanik, Toni Bler, i cili ishte një ndër urdhëruesit e NATO-s që të godasë Serbinë gjatë luftës së Kosovës në 1999, do të qëndrojë të hënën në Kosovë për një vizitë.

“Euro 2012”-të, Gjermania dhe Portugalia në çerekfinale  

Gazeta Start - 17.06.2012

Gjermania dhe Portugalia kanë kaluar në çerekfinalet e “Euro 2012”-ës, pasi mundën në takimet e fundit në grupe Danimarkën dhe Holandën me rezultat të njëjtë, 2-1.

Obama do të takojë Putinin dhe hu Xhintaon për Sirinë

Gazeta Start - 16.06.2012

Presidenti amerikan, Barack Obama, pritet të takojë Presidentin rus, Vladimir Putin dhe atë kinez, Hu Xhintao, në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për krizën siriane.

Lëv do ta lërë Gjermaninë pas Kupës së Botës 2014

Gazeta Start - 16.06.2012

Trajneri i Gjermanisë, Joakim Lëv ka lënë të kuptohet se ai do të japë dorëheqjen nga drejtimi i stolit gjerman, pas Kupës së Botës që do të zhvillohet në Brazil në vitin 2014.

Feith: Pavarësia e mbikëqyrur përfundon më 13 shtator

Gazeta Start - 16.06.2012

Prishtinë - Përfundimi i pavarësisë së mbikëqyrur në Kosovë më 13 shtator do të dërgojë një mesazh suksesi në rajon e në vendet e tjera të përfshira në konflikte, thotë Pieter Feith, përfaqësues i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ZCN) në Kosovë.

“Pa zbatimin e marrëveshjeve nuk do të ketë bisedime”

Gazeta Start - 16.06.2012

Prishtinë - Lehtësuesi i dialogut Kosovë-Serbi, Robert Kuper, kur të vijë në Prishtinë do të dëgjojë kushtëzimin e palës kosovare se pa zbatimin e marrëveshjes nuk do të ketë dialog të ri me Beogradin.

Juve prezanton fanellën e re “30 në fushë”

Gazeta Start - 16.06.2012

Juventusi ka prezantuar dy fanellat e saj zyrtare që do të përdorë gjatë sezonit të ardhshëm. Ndryshe nga sezoni i shkuar, gjatë të cilit “Zonja e Vjetër” përdorte në fanellën e dytë ngjyrën rozë, sezonin e ardhshëm kjo fanellë do të ketë ...

Kalon Niagarën mbi litar  

Gazeta Start - 16.06.2012

Nik Valenda është i pari person që i kalon ujëvarat e Niagarës mbi një litar të tendosur. Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën pranë ujëvarave dhe miliona të tjerë e ndoqën nga televizori aventurën e 33-vjeçarit në 61 metra lartësi mbi një ...

Përmbyset autobusi në Qafë-Kërrabë, plagosen 7 aktivistë të AK-së

Gazeta Start - 16.06.2012

Një autobus me rreth 35 persona, aktivistë të Aleancës Kuq e Zi, është rrëzuar në Qafën e Krrabës, në vendin e quajtur Qershitë. Për pasojë, 30 persona u lënduan lehtë, ndërsa njëri prej tyre është në gjendje paksa më të rëndë por jashtë ...

Surpriza në Grupin A, Çekia dhe Greqia në çerekfinale  

Gazeta Start - 16.06.2012

Përkundër parashikimeve dhe pritshmërive, Republika Çeke dhe Greqia janë ekipet që kalojnë në fazën çerekfinale nga Grupi A i Kampionatit Evropian.

Uisner: Me rëndësi, ndërtimi i imazhit të Kosovës

Gazeta Start - 16.06.2012

Nju Jork - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, e shoqëruar nga ambasadori i Republikës se Kosovës ne SHBA, Akan Ismaili u takua në Nju Jork me ish-të dërguarin e SHBA-së për statusin e Kosovës, ambasadorin Frenk Uisner, ...

KQZ-ja të mos hapë kutitë, Gjata: Ankimimet, vetëm në gjykatë

Gazeta Republika - 16.06.2012

Ekspertët zgjedhorë e shohin zgjidhjen e problemit të ankimimeve dhe rinumërimin e votave tek kolegji zgjedhor, duke përjashtuar kategorikisht KQZ-në nga ky proces.

MPJ: Udhërrëfyesi për Kosovën, ngjarja me rëndësi

Gazeta Start - 15.06.2012

Tiranë - Ministria e Punëve të Jashtme përshëndet dorëzimin e udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave për Kosovën, nga Komisionerja për Çështjet e Brendshme në Komisionin Evropian, Secilia Malstrom.

Ish-sigurims, Hoxha: Do të ndjek rrugën ligjore

Gazeta Start - 15.06.2012

Tiranë – Kandidati për President, Artan Hoxha, i cili dha dorëheqje në momentet e fundit, thotë se akuza e ngritur ndaj tij si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, do të ndiqet në rrugë ligjore.

Jemen, 16 të vdekur nga përleshjet me Al-Kaedën

Gazeta Start - 15.06.2012

Përleshjet e përgjakshme mes forcave ushtarake të Jemenit dhe militantëve të Al-Kaedës vazhdojnë. Sipas burimeve ushtarake, gjatë ditës së djeshme janë vrarë të paktën dy ushtarë, tetë militant të Al-Kaedës dhe gjashtë civilë.

FMN: Nuk ka projekt për shpëtimin financiar të Spanjës

Gazeta Start - 15.06.2012

Fondi Monetar Ndërkombëtar bëri të ditur dje se nuk kishte asnjë projekt shpëtimi financiar për Spanjën dhe i bëri thirrje qeverisë spanjolle që të shtonte përpjekjet për balancimin e financave publike.

Furgonë me punëtorë drejt Lazaratit, Policia në pritë

Gazeta Start - 15.06.2012

Gjirokastër – Në Shqipëri, zakonisht fshatrat janë të varfër, por Lazarati në Gjirokastër, jo vetëm që ia del mirë, por punëson edhe të papunët.

Egjipt, Vëllazëria Myslimane paralajmëron për ditë të rrezikshme

Gazeta Start - 15.06.2012

Vëllazëria Myslimane ka paralajmëruar se fitimet fragjile demokratike të Egjiptit janë në rrezik, pas vendimit të papritur të Gjykatës kushtetuese për të shpallur të paligjshëm Parlamentin e zgjedhur vitin e kaluar.

Pyetësori për Kosovën, Berisha: Dëshmi e suksesit

Gazeta Start - 15.06.2012

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha dhe qeveria shqiptare përshëndesin dorëzimin e pyetësorit nga ana e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave me Kosovën.

Milani vendos ta mbajë Silvën, Galiani përshëndet vendimin

Gazeta Start - 15.06.2012

Zëvendëspresidenti i Milanit, Adriano Galiani, përshnëdeti vendimin e klubit kuqezi për të refuzuar ofertën e Paris Sën Zhërmenit për blerjen e Tiago Silvës.

SHBA, paqëndrueshmëria ekonomike, çështja kryesore në fushatën zgjedhore

Gazeta Start - 15.06.2012

Më pak se pesë muaj para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, ekspertët thonë se paqëndrueshmëria ekonomia po e bën garën shumë të fortë këtë vit.

Vdes punonjësi austriak në Ashtë

Gazeta Start - 15.06.2012

Shkodër – Një shtetas austriak që punonte për ndërtimin e Hidrocentralit të Ashtës u gjet i pajetë sot në kontenierin e pushimit të tij. Policia e Shkodrës, bëri me dije se viktima është shtetasi Jozef Shoeg rreth 53 vjeç, banues në Austri ...

KQZ të mos hapë kutitë, Gjata: Ankimimet vetëm në gjykatë

Gazeta Start - 15.06.2012

Tiranë – Ekspertët zgjedhor e shohin zgjidhjen e problemit të ankimimeve dhe rinumërimin e votave tek kolegji zgjedhor, duke përjashtuar kategorikisht KQZ-në nga ky proces.

Fëmijët e Berishës kërkojnë 8 mln lekë nga Tahiri

Gazeta Start - 15.06.2012

Tiranë – Dy fëmijët e kryeministrit Sali Berisha, i kanë kërkuar Gjykatës që deputeti i Partisë Socialiste, Sajmir Tahiri, t’i dëmshpërblejë me 8 milion lekë të reja për dëmin moral të shkaktuar.

Greqi, partitë bëjnë përpjekjet e fundit para heshtjes elektorale

Gazeta Start - 15.06.2012

Partitë greke po bëjnë përpjekjet e fundit për të bindur votuesit para se vendi të futet në heshtje elektorale mesnatën e sotme. Me 17 qershor grekët do u drejtohen qendrave të votimit për herë të dytë brenda dy muajve pasi Parlamenti i ...

Ukrainë - Francë, fiton shiu

Gazeta Start - 15.06.2012

Ndërpritet takimi i Grupit D mes Ukrainës dhe Francës për shkak të një shiu të rrëmbyshëm që nisi katër minuta pasi kishte filluar ndeshja. Gjyqtari holandez i takimit, Bjorn Kuipers u detyrua ta ndalte ndeshjen në fillimet e saj, pasi një ...

Këto mendohet të jenë vizatimet më të vjetra në botë

Gazeta Start - 15.06.2012

Testet dhe analizat shkencore kanë dalë në përfundimin se një sfere të kuqe dhe disa gjurmë duarsh në muret e disa shpellave janë vizatimet më të vjetrat në botë.

Gomez: Qëllimi i Gjermanisë, të mundë Spanjën

Gazeta Start - 15.06.2012

Sulmuesi i Gjermanisë, Mario Gomes, beson se kombëtarja e tij do të ndeshet me Spanjën, përpara se të realizojë ëndrrën e saj, që është fitorja e “Euro 2012”-ës.

Franca, shumë e fortë për Ukrainën  

Gazeta Start - 15.06.2012

Franca ka siguruar një fitore të rëndësishme 2-0 ndaj Ukrainës, duke hedhur një hap të rëndësishëm drejt kualifikimit në Grupin D. Sfida e programuar për në orën 18:00 u shty me 56 minuta pak pasi nisi, për shkak të reshjeve të dendura të ...

Edhe Anglia pranë kualifikimit, eliminohet Suedia  

Gazeta Start - 15.06.2012

Pas Francës, edhe Anglia merr një fitore të çmuar 2-1 kundër Suedisë që i jep lamtumirën Evropianit. Përfaqësuesja e “3 Luanëve” hedh në këtë mënyrë një hap të madh drejt sigurimit të një bilete që të çon në çerekfinale, ndërkohë që ...

Patozi: Të njëjtët njerëz detyruan Zaganjorin e Hoxhën të tërhiqej

Gazeta Start - 14.06.2012

Tiranë – Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Astrit Patozi, thotë se të njëjtën njerëz përdorën qëllimisht të njëjtat metoda për të detyruar Xhezair Zaganjorin dhe Artan Hoxhën për t’u tërhequr nga gara presidenciale.

Greqi, Samaras: Mund të ndryshojmë marrëveshjen për borxhin

Gazeta Start - 14.06.2012

Lideri i ''Demokracisë së Re'', Adonis Samaras deklaroi dje se prioritetet e tij ishin formimi i një qeverie të qëndrueshme që të mbajë vendin në Eurozonë dhe ndryshimi i kushteve të marrëveshjes për borxhet.

“Ekonomia italiane nuk është e brishtë”

Gazeta Start - 14.06.2012

Kryeministri italian, Mario Monti, theksoi sot në Berlin se pavarësisht borxhit të lartë publik të Romës, sistemi ekonomik italian nuk është i brishtë.

Rusisë i kërkohet që të bëhet më e ashpër me Sirinë

Gazeta Start - 14.06.2012

Rusia po përballet me presion në rritje që të ashpërsojnë qasjen ndaj Sirisë, ndërkohë që një numër shtetesh paralajmërojnë tatëpjetën drejt një lufte civile.

Uji i Gazës “i rrezikshëm” për t’u pirë

Gazeta Start - 14.06.2012

Burimi i vetëm me ujë të ëmbël i Gazës është shumë i rrezikshëm për t’u pirë për shkak të kontaminimit me plehra dhe mbeturina njerëzore, thotë një raport i cituar nga “BBC”-ja.

Galiani: Berluskoni do ta mbajë Tiago Silvën

Gazeta Start - 14.06.2012

Presidenti i Milanit, Silvio Berluskoni është i gatshëm për ta refuzuar ofertën e PSG-së për Tiago Silvën, kështu ka deklaruar zëvendëspresidenti i klubit, Andriano Galiani.

UEFA dënon Rusinë

Gazeta Start - 14.06.2012

Rusia është gjobitur nga UEFA me 120 mijë euro dhe me -6 pikë në eliminatoret e “Euro 2016”-ës, kjo për shkak të trazirave që shkaktuan huliganët rus në ndeshjen kundër Çekisë.

Deklaratë rajonale për të drejtat e fëmijëve

Gazeta Start - 14.06.2012

Tiranë – Në Tiranë po zhvillohet konferenca rajonale për të drejtat e fëmijëve, në kuadër të Presidencës shqiptare të Këshillit të Evropës. Gjatë Konferencës, përfaqësues dhe ekspertë nga vendet e Rajonit të Evropës Juglindore do ...

Matura, përgjigjet për Letërsinë këtë javë

Gazeta Start - 14.06.2012

Tiranë – Përgjigjet për testin e Letërsisë dhe Gjuhës Shqipe do të dalin gjatë kësaj jave, ndërsa ato janë korrigjuar dhe po i nënshtrohen procesit të dixhitalizimit.

Ditë të mira për lekun, euroja bie

Gazeta Start - 14.06.2012

Tiranë – Ditët e fundit monedha kombëtare Lek, ka shënuar bilanc pozitiv kundrejt dy monedha kryesore euros dhe dollarit. Sipas të dhënave në tregun e këmbimit valutor të kryeqytetit, 1 euro është këmbyer sot me 138.4 lekë, 0.19 lekë më ...

Autoritetet lokale evropiane “mësyjnë” në Tiranë

Gazeta Start - 14.06.2012

Tiranë - U zhvillua sot në Tiranë mbledhja e Byrosë së Kongresit Evropian të Autoriteteve Lokale e Rajonale në kuadër të Presidencës shqiptare të Këshillit të Evropës.

Kur te vjen vdekja, hapi derën!  

Gazeta Start - 14.06.2012

Një ngjarje e pazakontë dhe tragjike njëherësh ka ndodhur në jug të Rusisë, në qytetin Rostov, ku një tullë që ra nga kamioni që ecte në krah të kundërt, i morri jetën një pasagjereje.

Nikoliç: Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën

Gazeta Start - 14.06.2012

Bruksel - Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç, deklaroi të enjten në Bruksel se e ka bindur shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Katherin Eshton, se “as që mendon për atë se ekziston ndonjë e ardhme më e mirë për ...

Ndahen në paqe Italia me Kroacinë  

Gazeta Start - 14.06.2012

Italia ka barazuar sërish 1-1 në ndeshjen e radhës të Grupit C me Kroacinë, e cila kryeson grupin me 4 pikë, pas fitores së parë me Irlandën. Secila ka marrë atë që meriton.

Liverpuli ofron 9 milionë euro për Telon

Gazeta Start - 14.06.2012

Liverpuli po kërkon të forcojë sulmin e saj dhe për këtë ka menduar se ideali do të ishte sulmuesi i Barcelonës, Kristian Telo. Sipas të përditshmes spanjolle “Sport”, Liverpuli është I gatshëm të ofrojë shumën prej 9 milionë eurosh për ...

“Poker” Irlandës, Spanja pranë çerekfinaleve  

Gazeta Start - 14.06.2012

Spanja siguron një fitore të lehtë e të thellë 4-0 përballë Irlandës që i jep lamtumirë aventurës në Kampionatin Evropian. Sukses mëse i merituar për kampionët në fuqi të Evropës, të cilët e dominojnë sa gjerë e gjatë dhe nga fillimi në ...

OKB e pranon: Siria në luftë civile!

Gazeta Start - 13.06.2012

Siria është tashmë në gjendje lufte civile dhe qeveria ka humbur kontrollin mbi një sërë qytetesh, tha për gazetarët, Herve Ladsous, shefi i OKB-së për operacionet paqeruajtëse.

Presidenti, PE shpreh zhgënjim për mungesën e dialogut

Gazeta Start - 13.06.2012

Tiranë – Kreu i delegacionit për Evropën Juglindore në Parlamentin Evropian, Eduard Kukan, shprehu zhgënjimin e tij që klasa politike shqiptare nuk mundi të zgjidhte me konsensus Presidentin e ri të vendit.

Elbasan, kapet 200 kg drogë, 10 të shoqëruar

Gazeta Start - 13.06.2012

Elbasan – Një sasi prej 200 kilogramësh drogë u sekuestrua nga policia e Elbasanit gjatë një aksioni të ndërmarrë sot në mëngjes. Patrulla e qarkullimit rrugor është vënë në ndjekje të një automjeti në fshatin Hotolisht, i cili është i ...

A do të dëshironit një celular “Facebook”?

Gazeta Start - 13.06.2012

A do ta blinit një telefon të tillë nëse “Facebook”-u do ta kishte prodhuar për ju? Sigurisht që është një çështje e diskutueshme nevoja që keni për një projekt të ri me “Facebook” por ky projekt nuk kufizon forcën imagjinare të shumicës ...

SHBA-ja përfshihet nga zjarre të fuqishëm

Gazeta Start - 13.06.2012

Qindra zjarrfikës u janë bashkuar përpjekjeve për të shuar dy prej zjarreve më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara të Amerikë, në Kolorado dhe Nju Meksiko.

SHBA, thirrje Serbisë të përmirësojë marrëdhëniet me Kosovën

Gazeta Start - 13.06.2012

Uashington - Shtetet e Bashkuara u janë bashkuar thirrjeve ndërkombëtare drejtuar Serbisë për t’i përmirësuar raportet me Kosovën. Bashkimi Evropian së fundi ka tërhequr vërejtjen se kjo çështje mund të jetë pengesë e madhe në rrugën e ...

Ujësjellësi premton ujë gjatë verës

Gazeta Start - 13.06.2012

Tiranë – Gjatë këtij viti, do të ketë ndërhyrje nga ndërmarrja e ujësjellësit në një zërë zonash të Tiranës për t’i dhënë fund mungesës së ujit të pijshëm.

Reformat që mbetën “peng” nga zgjedhja e Presidentit

Gazeta Start - 13.06.2012

Tiranë – Më 24 maj përfundoi afati i komisionit të posaçëm i reformës zgjedhore, por nuk qe e thënë që më këtë datë të përmbyllej edhe reforma elektorale.

Dosja në gjykatë për ish-shefin e krimeve

Gazeta Start - 13.06.2012

Tiranë – Prokuroria ka mbyllur dosjen hetimore ndaj ish-shefit të krimeve në Komisariatin e Policisë nr.1 në Tiranë, Fatos Goxho. Burime zyrtare nga prokuroria e Tiranës bënë të ditur se organi i akuzës, pasi përfundoi hetimet, depozitoi ...

“Më vështirë për njohje të Kosovës”

Gazeta Start - 13.06.2012

Londër - Kosova do ta ketë më vështirë të fitojë njohje të plotë ndërkombëtare pasi ministri i deritanishëm i Punëve të Jashtme të Serbisë do të jetë për një vit kryesues i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ndërsa Serbia do ta kryesojë ...

Portugalia rifutet në lojë  

Gazeta Start - 13.06.2012

Portugalia siguron një fitore të rëndësishme 3-2 përballë Portugalisë duke lënë gjithçka të hapur sa i përket kualifikimit në Grupin B. Portugezët reagojnë pas humbjes 1-0 ndaj Gjermanisë në ndeshjen e parë, duke shtuar në llogari tri pikë ...

Gjermania pranë çerekfinaleve, Holanda drejt “greminës”  

Gazeta Start - 13.06.2012

Gjermania është një hap larg kualifikimit në çerekfinale, falë fitores 2-1 përballë Holandës që e sheh veten me një këmbë jashtë Evropianit. Finalja e parakohshme e “Euro 2012”-ës sjell suksesin e dytë për gjermanët, pas atij 1-0 ndaj ...

Plagoset me armë një shtetas, arrestohet autori

Gazeta Start - 12.06.2012

Shkodër – Një shtetas mbeti i plagosur me armë zjarri mbrëmjen e shkuar në qytetin e Shkodrës. Policia lokale bëri me dije se ngjarja ka ndodhur në lagjen “Skënderbeu”, ku ka mbetur i plagosur shtetasi Aleksandër K, 30-vjeç, banues në ...

Raportet Kosovë Serbi, shqetësim për SHBA-në

Gazeta Start - 12.06.2012

Boston - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton ka ritheksuar angazhimin e saj për afirmimin e mëtejmë dhe njohjen ndërkombëtare të Kosovës, për të cilën tha se po punon shumë dhe vazhdimisht.

Raporti i OKB-së: Në Siri, fëmijët përdoren si mburoja njerëzore

Gazeta Start - 12.06.2012

Trupat siriane torturojnë fëmijët dhe i përdorin si mburoja njerëzore në tanke dhe mjete të tjera për të parandaluar sulmet e forcave opozitare, thotë raporti i OKB-së.

Kundërshtarët e Putinit marshojnë në Moskë

Gazeta Start - 12.06.2012

Protestuesit anti-qeveritarë kanë nisur marshimin në kryeqytetin rus, para një proteste të madhe të paralajmëruar ku do të kërkohen zgjedhje të reja dhe President i ri.

Gjermania, e vetmja pretendente që fitoi ndeshjen e parë

Gazeta Start - 12.06.2012

Tashmë, roundi i parë i ndeshjeve të fazës së grupeve ka përfunduar, dhe të gjithë pretendetët e “Euro 2012”-ës, përveç Gjermanisë, nuk kanë fituar në ndeshjen e parë të turneut.

Marrëveshje me Kosovën për njohjen e lejeve të drejtimit

Gazeta Start - 12.06.2012

Tiranë – Kosova dhe Shqipëria nënshkruan sot marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë të lejeve të drejtimit. Marrëveshja u nënshkrua nga , ministri i Punëve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi, dhe homologu kosovar, Fehmi Mujota, i cili ...

Meta: Nishani gëzon edhe respektin e opozitës

Gazeta Start - 12.06.2012

Tiranë – Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, tha se Presidenti i ri i vendit është një figurë që gëzon edhe respektin e opozitës, pavarësisht qëndrimit të saj ditët e fundit.

Nis gjyqi ndaj ish-specialistit të Kryeministrisë

Gazeta Start - 12.06.2012

Tiranë – Në Gjykatën e Tiranës nisi sot gjyqi ndaj ish-specialistit të IT-së në Këshillin e Ministrave, Armando Kasaj. Në seancën e sotme, avokati mbrojtës në emër të klientit të tij, ka kërkuar dosjen hetimore të Prokurorisë në ngarkim të ...

Sulm mbi policët e Zyrës Administrative në Mitrovicë

Gazeta Start - 12.06.2012

Mitrovicë - Patrulla e Policisë së Kosovës që ruan Zyrën Administrative në lagjen e boshnjakëve është sulmuar me armë zjarri në orët e para të së martës. Sulmin e ka konfirmuar edhe policia në Mitrovicë.

Tarifat për kalimin në “Durrës-Kukës” më pak se 5 euro

Gazeta Start - 12.06.2012

Tiranë – Tarifa e automjeteve që do të kalojnë në autostradën Durrës-Kukës-Morinë, do të jetë më pak se 5 euro. Kjo u bë e ditur sot nga ministri i Punëve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi, gjatë konferencës për shtyp pas nënshkrimit ...

KE: Njohja e Kosovës nuk është kusht për Serbinë

Gazeta Start - 12.06.2012

Bruksel - Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano, ka deklaruar sot në Bruksel se “njohja e Kosovës kurrë nuk është përcaktuar ose formuluar si kusht që Serbia të lëvizë në procesin e hyrjes në anëtarësi në Bashkimin Evropian”.

Eliminatoret, Kombëtarja U-21 ndal Rusinë

Gazeta Start - 12.06.2012

Përfaqësuesja “Shpresa” e Shqipërisë ka marrë një pikë në eliminatoret e Kampionatit Evropian 2013, pas barazimit pa gola në Rusi. Skuadra e Skënder Gegës merr një rezultat pozitiv përballë skuadrës pretendente për t’u kualifikuar nga ...

“Pavarësia e mbikëqyrur merr fund më 2 korrik”

Gazeta Start - 12.06.2012

Prishtinë - Më pak se tri javë kanë mbetur deri në takimin e Grupit Drejtues Ndërkombëtar, i cili pritet të marrë vendim për përmbylljen e mbikëqyrjes së pavarësisë së Kosovës.

Çekia shpreson, Greqia pranë eliminimit  

Gazeta Start - 12.06.2012

Çekia mban gjallë shpresat për kalimin e Grupit A, falë fitores 2-1 përballë Greqisë që duket me një këmbë jashtë Evropianit. Në Vroklav, çekët reagojnë pas humbjes 4-1 ndaj Rusisë në debutim, duke siguruar një sukses të çmuar kundër ...

E keni bezdi rregullimin e krevatit në mëngjes? Ja zgjidhja  

Gazeta Start - 12.06.2012

Veprimi i thjeshtë i rregullimit të krevatit, për shumë prej nesh është detyra e parë dhe herë-herë e vështirë çdo ditë Por tani, të gjithë ata që e urrejnë rregullimin e shtratit çdo mëngjes duket se e kanë zgjidhjen e duhur.

Dhunë dhe përleshje mes tifozëve rusë dhe polakë

Gazeta Start - 12.06.2012

Tifozët rusë dhe polak u përfshinë në një seri përleshjesh të dhunshme përpara ndeshjes të së martës për “Euro 2012”-ën mes Rusisë dhe Polonisë.

Paqe në Varshavë, Rusia ruan kreun  

Gazeta Start - 12.06.2012

Polonia dhe Rusia ndajnë nga një pikë pas barazimit 1-1, duke e lënë krejt të hapur çështjen e kualifikimit në Grupin A. Sfida në Varshavë dhuron lojë të bukur, ritëm të lartë e raste të njëpasnjëshme në të dyja portat.

Zgjedhjet në Francë, socialistët dhe aleatët fitojnë raundin e parë

Gazeta Start - 11.06.2012

Socialistët e Presidentit të Francës, François Hollande, dhe aleatët kanë fituar shumicën në parlamentin francez pas raundit të parë të zgjedhjeve legjislative.

Tregjet mirëpresin marrëveshjen për Spanjën

Gazeta Start - 11.06.2012

Monedha e përbashkët evropiane dhe bursat në Azi kanë shënuar rritje pas marrëveshjes së Bashkimit Evropian për t’i dhënë një dorëzani bankave spanjolle në mënyrë që të dalin nga bataku ku ndodhen.

Shkodër, sekuestrohet drogë dhe armë

Gazeta Start - 11.06.2012

Shkodër – Një sasi prej 423 gr lëndë narkotike marjuanë, në gjendje të tharë, u sekuestrua pasditen e shkuar nga policia e Shkodrës në fshatin Brojë të Malësisë së Madhe.

Alkooli vret një 31-vjeçar në Shkodër

Gazeta Start - 11.06.2012

Shkodër – Një 31-vjeçar nga Shkodra gjeti vdekjen mbrëmjen e shkuar, pasi është helmuar. Policia e Shkodrës bëri me dije se në orët e darkës së shkuar, në spitalin rajonal të qytetit është dërguar me urgjencë nga familjarët shtetasi Petrit ...

Tifozët kroatë: Të pranohet Kosova në UEFA

Gazeta Start - 11.06.2012

Në fillim të ndeshjes Kroaci - Irlandë, disa tifozë kroat që mbështesnin skuadrën e tyre i kanë dërguar një mesazh UEFA-s që t’i hapë dyert Kosovës në shtëpinë e futbollit botëror.

Rrëzohet helikopteri në Peru, të paktën 14 të vdekur

Gazeta Start - 11.06.2012

Një helikopter është rrëzuar në Andet peruane duke shkaktuar vdekjen e të paktën 14 pasagjerëve, mes të cilëve 11 shtetas të huaj. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve “AFP”, e cila citon drejtorin e Policisë peruane, Raul Salazar.

Dule: Rama të fusë në garë Nanon

Gazeta Start - 11.06.2012

Tiranë – Kreu i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, i kërkoi opozitës që të hyjë në procesin e zgjedhjes së Presidentit të vendit, duke futur në garë Fatos Nano.

Momenti i rënies së tërmetit në kameran e parashutistit  

Gazeta Start - 11.06.2012

Rajoni Fethije Muglas në Turqi, është tronditur dje nga një tërmet i fortë prej 6 ballësh të shkallës Riheter. Tërmeti është ndjerë edhe në malin “Baba” në të cilin zhvillohej aktiviteti i hedhjes me parashutë.

Vogëlushja me sindromën e rrallë braktiset edhe nga prindërit

Gazeta Start - 11.06.2012

Vajza 6-vjeçare nga Kina, Liu Jiangli, vuan nga një çrregullim i veçantë gjenetik, pasi më shumë se 60 për qind i trupit të saj është i mbuluar me gëzof të zi.

Siri, opozita kërkon dorëheqjen e qeveritarëve

Gazeta Start - 11.06.2012

Kreu i sapoemëruar i Këshillit Kombëtar të Sirisë, grupi kryesor i opozitës siriane, u ka bërë thirrje zyrtarëve qeveritare në Damask, të japin dorëheqjen.

Nadal, “mbret” i Francës për herë të shtatë

Gazeta Start - 11.06.2012

Rafael Nadal është fitues i turneut “Roland Garros” 2012. Në finalen e tokës së kuqe të Parisit, e ndërprerë të dielën për shkak të shiut në setin e katërt dhe e rinisur të hënën, spanjolli, numri 2 i botës, mposhti në katër sete (6-4, ...

Kombëtarja U-21, Gega optimist para Rusisë

Gazeta Start - 11.06.2012

Menjëherë pas mbërritjes në Moskë, trajneri i Kombëtares U-21 të Shqipërisë, Skënder Gega, ka deklaruar se ka besim tek lojtarët e tij dhe mendon se kuqezinjtë e “vegjël”do te arrijnë më të mirën e mundshme kundër Rusisë.

“Siria disponon rezervat më të mëdha të armëve kimike në botë”

Gazeta Start - 11.06.2012

Siria disponon rezervat më të mëdha në botë të armëve kimike si dhe raketa e predha që mund të arrijnë në çdo pikë të Izraelit, paralajmëroi zv/shefi i ushtrisë së Izraelit.

FMN: Kosova ka përmbushur shumicën e kritereve

Gazeta Start - 11.06.2012

Prishtinë - Qeveria e Kosovës ka marrë nota pozitive nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Përfaqësuesit e këtij organizmi, pas përfundimit të vizitës në vend kanë vlerësuar se institucionet po i qëndrojnë besnike marrëveshjes Stand By të ...

Dekorohen 17 heronj të Kosovës që nuk jetojmë më

Gazeta Start - 11.06.2012

Tiranë – Kreu i Shtetit shqiptar, Bamir Topi dekoroi në kuadër të 134-vjetorit të Lidhjes historike shqiptare të Prizrenit, të 13-vjetorit të çlirimit të Kosovës si dhe të 100-vjetorit të Pavarësisë, disa personalitete të shquara nga ...

Kryeministri harron vajzën në restorant

Gazeta Start - 11.06.2012

Të kthehesh nga diku në shtëpi dhe të kuptosh që mungon një fëmijë, ky është makthi i çdo prindi. Por, kur kryeministri harron fëmijën diku, kjo mund të kthehet nga një çështje familjare në një çështje politike.

Franca dhe Anglia e nisin me “X”  

Gazeta Start - 11.06.2012

Franca dhe Anglia kanë ndarë pikët pas barazimit 1-1 në ndeshjen e parë të Grupit D. Sfida në “Donbas Arena” të Donjetskut nis e hapur dhe me ritëm, me të dyja skuadrat që tentojnë të gjejnë golin.

Raikel: Nuk lëvizen kufijtë në Ballkan

Gazeta Start - 11.06.2012

Prishtinë - Bashkësia ndërkombëtare nuk do të përkrahë në asnjë formë ndryshimin e kufijve në Ballkan, ka deklaruar të hënën në Prishtinë ambasadori gjerman në Kosovë, Ernst Raikel.

Sheva mund Ibrën, Ukraina e nis mbarë  

Gazeta Start - 11.06.2012

Ukraina e nis me fitore pjesëmarrjen e saj të parë në finalet e një Kampionati Evropian. Përfaqësuesja e njërit prej vendeve organizatore të Evropianit mposhti 2-1 Suedinë në ndeshjen e Grupit D.