TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Terror: Rezistenca e Kaukazit Verior thotë se nuk ka rol në Boston

Evropaelire - 21.04.2013

17:39 Terror: Rezistenca e Kaukazit Verior thotë se nuk ka rol në Boston 17:14 Turqi: Kerry kërkon nga Erdogani ta shtyjë vizitën në Gaza 15:49 Londër: Maratona nën masa të ashpra sigurie 15:12 Çeçeni: Nëna e sulmuesve thotë se ata janë të ...

Martona në Londër në masa të rrepta sigurie

Albeu.com - 21.04.2013

Artikull i sponsorizuar: Vodafone Red për klientët me kontratë: revolucion në tregun shqiptar të komunikimeve elektronike Sot do të zhvillohet maratona në Londër e cila do të jetë nën masa të rrepta sigurie .

Fotografi që ndihmoi FBI-në në zbulimin e autorëve të bombave në Boston

LajmiFundit - 21.04.2013

Inxhinjeri Bob Leonard dhe familja e tij merrnin pjesë rregullisht në maratonën e Bostonit dhe zakonisht zinin vend jo shumë larg vijës së finishit, që ai të mund të merrte sa më shumë fotografi të vrapuesve.

Si u zbuluan nga celularët atentatorët e Bostonit

DW - 21.04.2013

Bombat e Bostonit shpërthyen para qindra dëshmitarëve. Shumë prej tyre edhe e filmuan atentatin me smartfonët e tyre. Një foto pati rëndësi vendimtare. Kjo ndihmoi që të identifikohen dorasit.

Maratona e Londrës nën masa të forta sigurie

BalkanWeb - 21.04.2013

LONDËR- Tridhjetë sekonda heshtje dhe shirita të zinj në krahë do të ketë sot në Londër për pjesëmarrësit e maratonës që do të zhvillohet në kushte të rrepta sigurie pas tragjedisë në maratonën e Bostonit.

Keniania Jeptoo fiton maratonën e Londrës

BalkanWeb - 21.04.2013

LONDËR - Keniania Priscah Jeptoo fitoi sot maratonën e Londrës me kohën 2 orë 20 minuta e 23 sekonda. Tridhjetë sekonda heshtje dhe shirita të zinj në krahë kishin sot në Londër pjesëmarrësit e maratonës që u zhvillua në kushte të rrepta ...

Londra nderon Maratonën e Bostonit! (foto)

Panorama - 21.04.2013

Vetëm gjashtë ditë nga sulmet në Maratonën e Bostonit është zhvilluar nën masa të rrepta sigurie edicioni i 33-të i Maratonës së Londrës. Para nisjes, të gjithë pjesëmarrësit mbajtën 30 sekonda heshtje, në nderim të tre viktimave të ...

Londër: Maratona nën masa të ashpra sigurie

Botasot - 21.04.2013

Maratona e Londrës po mbahet nën masa të ashpra siguria, pas sulmeve me bomba në maratonën në Boston të Shteteve të Bashkuara, më 15 prill. Zyrtarët e kanë shtuar numrin e policëve për ta siguruar mbarëvajtjen e kësaj ngjarjeje sportiove, ...

Maratona e Londrës, nderim për viktimat e Bostonit

Ora news - 21.04.2013

36 mijë vrapues, pjesëmarrës në maratonën e Londrës mbajtën 30 sekonda heshtje për të nderuar viktimat e sulmeve në Boston, ndërsa në krah kanë vendosur rripa të zinj në shenjë zie.

Terror: Rezistenca e Kaukazit Verior thotë se nuk ka rol në Boston

Botasot - 21.04.2013

Një faqe e Internetit e shfrytëzuar nga një lëvizje e rezistencës në Kaukazin Verior të Rusisë, e ka publikuar një deklaratë në të cilën thotë se kjo lëvizje nuk ka lidhshmëri me sulmin me bomba në maratonën në Boston, më 15 prill.

Terrorizmi kthehet në Amerikë

Botasot - 21.04.2013

Të hënën e kësaj jave dy bomba shpërthyen në Boston të Shteteve të Bashkuara duke shkaktuar vdekjen e tre personave -- përfshirë një djalë 8-vjeçar - dhe plagosjen e rreth 180 të tjerëve, 19 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë.

Londër: Maratona nën masa të ashpra sigurie

Ilirida - 21.04.2013

Maratona e Londrës po mbahet nën masa të ashpra siguria, pas sulmeve me bomba në maratonën në Boston të Shteteve të Bashkuara, më 15 prill. Zyrtarët e kanë shtuar numrin e policëve për ta siguruar mbarëvajtjen e kësaj ngjarjeje sportiove, ...

Sulmet terroriste, Obama vlerëson qytetin e Bostonit

AlbanianScreen - 21.04.2013

Washington - Në fjalimin e tij të përjavshëm në radio, Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barack Obama vlerësoi qytetin e Bostonit, Massachusetts për reagimin e tij ndaj shpërthimeve në maratonë.

Solidaritet me viktimat e Bostonit, maratonë në Gjermani

AlbanianScreen - 21.04.2013

Berlin - Një grup atletësh amatorë në Gjermani vendosën të vrapojnë për 5 kilometra përmes parkut në Berlin për të shprehur solidaritetin me viktimat e sulmeve në maratonën e Bostonit.

Maratona e Londrës, nderohen viktimat e Bostonit

AlbanianScreen - 21.04.2013

Londër - Vrapuesit në Maratonën e Londrës mbajtën 30 sekonda heshtje për të nderuar viktimat e sulmeve në Boston, ndërsa në krah kanë vendosur rripa të zinj në shenjë zie.

SHBA: I dyshuari për terror në Boston – në arrest policor

Evropaelire - 20.04.2013

09:57 SHBA: I dyshuari për terror në Boston – në arrest ...

Koment: Sulmi i Bostonit ka ndryshuar Amerikën

DW - 20.04.2013

Kush bën diçka të tillë? Të shpërthejë bomba në maratonë? Kush dëshiron që njerëzit të vdesin apo plagosen në mënyrë kaq mizore? Nuk ka asnjë justifikim për një terror të tillë të pakuptimtë.

Misteret e atentatorëve të Bostonit

Top Channel - 20.04.2013

Tamerlan Carnajev, i dyshuari numër 1 apo vëllai i madh i Zhokar Carnajev kishte hyre ne radaret e FBI-se. Nuk ishte krejtesisht I panjohur për ta.

Pres. Obama për ngjarjen në Boston

VOA - 20.04.2013

Presidenti Obama tha se përfundimi me sukses i kërkimit të dy personave të dyshuar lidhur me shpërthimet e së hënës në Maratonën e Bostonit tregoi se amerikanët refuzojnë të terrorizohen.

Fotografi që ndihmoi FBI-në për sumin në Boston

VOA - 20.04.2013

Inxhinjeri Bob Leonard dhe familja e tij merrnin pjesë rregullisht në maratonën e Bostonit dhe zakonisht zinin vend jo shumë larg vijës së finishit, që ai të mund të merrte sa më shumë fotografi të vrapuesve.

Boston, të shtëna armësh në kampusin universitar, vritet polici

Shekulli - 19.04.2013

Një tjetër ngjarje e rëndë ka tronditur Bostonin, ku një polic ka mbetur i vdekur si pasojë e të shtënave me armë në kampusin universitar të Institutit të Teknologjisë.

40% policë më shumë në maratonën e Londrës

Shekulli - 19.04.2013

LONDËR – Pas sulmeve terroriste në Boston, Scotland Yard ka bërë të ditur se, do të shtojë 40% policë më shumë krahasuar me ata të parashikuar për maratonën e Londrës, që do të zhvillohet të dielën e ardhshme.

Bostoni dhe teoritë për autorët e masakrës - Lawrence Harmon

Ina - 19.04.2013

Autori ose autorët e dy bombave që shpërthyen brenda pak sekondash prej njëra-tjetrës, pranë vijës së finishit të download (6)Maratonës së Bostonit 2013, janë ende të panjohur. Por disa teori janë në proces.

FBI veçon dy të dyshuar për shpërthimet e Bostonit

Ina - 19.04.2013

FBI ka publikuar foto dhe video të dy të dyshuarve në lidhje me shpërthimet në Boston nga të cilat gjetën vdekjen tre vetë dhe u plagosën më shumë se 170 të tjerë.

SHBA: Në kompleksin e institutit në Boston u vra një polic

Evropaelire - 19.04.2013

07:58 SHBA: Në kompleksin e institutit në Boston u vra një polic 07:27 Pakistan: U arrestua ish presidenti Musharraf 07:18 SHBA: U publikuan fotot dhe videot e dy të ...

FBI veçon dy të dyshuar për shpërthimet e Bostonit

24 orë - 19.04.2013

FBI ka publikuar foto dhe video të dy të dyshuarve në lidhje me shpërthimet në Boston nga të cilat gjetën vdekjen tre vetë dhe u plagosën më shumë se 170 të tjerë.

Obama i inkurajoji të plagosurit e antetatit në Boston

Idividi - 19.04.2013

Uashington, 18 prill 2013 (MIA) - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama banorëve të Bostonit dhe të pësuarve në sulm, u është zotuar se autorët e shpërthimeve në maratonën e Bostonit do të sillen para drejtësisë.

Video-incizimi zbuloi se si duket sulmuesi potencial nga Bostoni

Idividi - 19.04.2013

Uashington, 18 prill 2013 (MIA) - Hetuesit amerikanë sot janë në kërkim të një burri, i cili është incizuar nga kamerat e sigurisë se si e le një trastë me bombë në maratonën e Bostonit, deklaroi një politikan nga Bostoni.

Vritet një polic në kampusin e MTI afër Bostonit

Idividi - 19.04.2013

Kembrixh, 19 prill 2013 (MIA) - Një polic është vrarë në kampusin e Isntitutit teknologjik të Masaçusetsit në Kembrixh, afër Bostonit. Në internet faqen e universitetit prestigjioz thuhet se situata është "jashtëzakonisht e rrezikshme" dhe ...

Vrap për nder të viktimave të maratonës së Bostonit

Albeu.com - 19.04.2013

Sot rreth orës 18:00 do të organizohet vrap për nder të viktimave të maratonës së Bostoni. Vrapi do të fillojë nga kafeteria “Zhabar” dhe do të përfundojë te ura e pranë hotelit “Aleksandër Palace”.

Sulmet në Boston, publikohen fotot e të dyshuarve (VIDEO-FOTO)

Albeu.com - 19.04.2013

Byroja Federale e Hetimit në Shtetet e Bashkuara ka publikuar fotografitë dhe videot e dy personave të dyshuar për përfshirje të mundshme në sulmet vdekjeprurëse me bomba në maratonën e Bostonit .

Policia konfirmon vdekjen e njërit nga dy atentatorët e dyshuar të Bostonit

DW - 19.04.2013

Një aksion i madh policor është në zhvillim e sipër pas vrasjes me armë zjarri të një polici në universitetin MIT në Cambridge. Policia e Bostonit konfirmon vdekjen e njërit prej dy të dyshuarve si atentatorë të maratonës së Bostonit.

Vritet një polic në kampusin e MTI afër Bostonit

Alsat - 19.04.2013

Një polic është vrarë në kampusin e Isntitutit teknologjik të Masaçusetsit në Kembrixh, afër Bostonit. Në internet faqen e universitetit prestigjioz thuhet se situata është "jashtëzakonisht e rrezikshme" dhe bëri thirrje deri te studentët ...

Vritet polici në Boston

Albeu.com - 19.04.2013

Gjatë mbrëmjes së të enjtes një person i armatosur ka qëlluar për vdekje një polic në qytezën universitare të Kembrixhit . Sipas policisë së kësaj qyteze, polici është qëlluar disa herë, pasi kishte shkuar për inspektim pas njoftimeve për ...

Obama në sherbesën fetare për viktimat e Bostonit

Top Channel - 19.04.2013

Presidenti amerikan Barak Obama, gjatë një shërbese përkujtimore për viktimat e maratonës së Bostonit - tha se përgjegjesit e sulmit do të dalin përpara drejtesise. “Bostoni eshte shtepia juaj, por themi Boston je shtepia ime”.

Boston: Një prej të dyshuarve i vrare, tjetri në ndjekje

24 orë - 19.04.2013

Policet thane se shperthimet dhe te shtenat qe ndodhen ne Institutin Teknologjik te Masachusesit kane te bejne me te dyshuarit per venien e bombave ne maratonen e Bostonit.

Sërish tensione në Boston, një i vdekur

Top Channel - 19.04.2013

Në Boston, skenat e kaosit u rikthyen në një zonë periferike me raportet për dhunë, të shtëna dhe dy gjëmime të forta në orët e para të mëngjesit, të gjitha këto pasi një oficer policie u qellua per vdekje me arme zjarri ne institutin e ...

Ky është i dyshuari i dytë, mbetet në kërkim dhe po terrorizon Bostonin

LajmiFundit - 19.04.2013

Bostoni po terrorizohet sërish dhe policia beson se dy të dyshuarit për bombat në Maratonë janë autorët e vrasjes së një punonjësi të policisë mbrëmjen e kaluar.

Vritet një prej të dyshuarve të tragjedisë së Bostonit (VIDEO)

Albeu.com - 19.04.2013

Gjatë operacionit që u zhvillua në Boston për kapjen e autorëve të tragjedisë së Bostonit , njeri prej të dyshuarve ka hhumbur jetën në orët e para të mengjesiot gjatë n shkëmbimi zjarri me policinë Ne shkembimin e zjarrit, te ndodhur ne ...

Boston, të dyshuarit vëllezër rusë

Top Channel - 19.04.2013

Një operacion madhor policor është duke u zhvilluar në Boston, me qëllim arrestimin e një prej të dyshuarve si autor i vendosjes së bombave gjatë maratonës, ndersa i vellai, njekohesisht bashkepunetori i tij humbi jeten ne oret e para te ...

"Boston gloub": Njëri prej të dyshuarve për sulmet në Maratonën e Bostonit është në paraburgim

Idividi - 19.04.2013

Uatertaun, 19 prill 2013 (MIA) - Një i dyshuar për sulmet me bombë në Boston gjatë kohës së maratonës është arrestuar, bëri të ditur gazeta "Boston gloub" duke iu referuar deklaratave të një burimi anonim të afërt në hetim.

SHBA: Arrestohen tre të dyshuar për të shtënat në kampusin e MIT

Idividi - 19.04.2013

Nju-Jork, 19 prill 2013 (MIA) - Policia ka arrestuar dy persona të dyshuar për vrasjen e një polici në kampusin e Institutit teknologjik të Masaçusetsit në Kembrixh afër Bostonit, njofton CNN.

Mediat amerikane: Është vra njëri prej të dyshuarve për sulmet gjatë kohës së Maratonës në Boston

Idividi - 19.04.2013

Boston, 19 prill 2013 (MIA) - Në një aksion dramatik të policisë në Boston, është vrarë njëri prej të dyshuarve për sulmin e Maratonës në Boston.

Garë në vrapim përgjatë skelës së Vardarit për nder të viktimave në Maratonën e Bostonit

Idividi - 19.04.2013

Shkup, 19 prill 2013 (MIA) - Për nder të viktimave në Maratonën e Bostonit, sot do të organizohet garë në vrapim, e cila në orën 18 do të fillojë në afërsi të kafenesë "Zhabar" dhe do të përfundojë deri te ura afër hotelit "Aleksandar ...

Boston, të dyshuarit vëllezër rusë – FOTO

Shqipmedia - 19.04.2013

Një operacion madhor policor është duke u zhvilluar në Boston, me qëllim arrestimin e një prej të dyshuarve si autor i vendosjes së bombave gjatë maratonës, ndersa i vellai, njekohesisht bashkepunetori i tij humbi jeten ne oret e para te ...

Të dyshuarit për sulmin në Boston janë nga Çeçenia

Idividi - 19.04.2013

Boston, 19 prill 2013 (MIA) - Të dyshuarit për sulmet gjatë kohës së Maratonës në Boston janë nga rajoni rus afër Çeçenisë. Ata kanë jetuar në SHBA pothuajse një vit, njoftuan mediat amerikane, duke iu referuar policisë.

Transporti publik në Boston është ndërprerë për arsye të sigurimit

Idividi - 19.04.2013

Uashington, 19 prill 2013 (MIA) - Policia në Boston deklaroi sot se për arsye të sigurimit është ndërprerë transporti publik në qytet dhe rajonin rreth tij.

Të dyshuarit për sulmin në Boston janë nga Çeçenia (PLT)

Idividi - 19.04.2013

Boston, 19 prill 2013 (MIA) - Të dyshuarit për sulmet gjatë kohës së Maratonës në Boston janë nga rajoni rus afër Çeçenisë. Ata kanë jetuar në SHBA pothuajse një vit, njoftuan mediat amerikane, duke iu referuar policisë.

FBI publikon fotot e të dyshuarve për sulmin terrorist në Boston

Botasot - 19.04.2013

FBI ka publikuar fotografitë dhe video xhirimet e dy të rinjve si të dyshuar kryesor në sulmuesin vdekjeprurës me bomba në maratonën e Bostonit. FBI fton qytetarët që të ndihmojnë në identifikimin dhe kapjen e tyre.

FBI veçon dy të dyshuar për shpërthimet e Bostonit

VOA - 19.04.2013

FBI ka publikuar foto dhe video të dy të dyshuarve në lidhje me shpërthimet në Boston nga të cilat gjetën vdekjen tre vetë dhe u plagosën më shumë se 170 të tjerë.

Incident me armë zjarri pranë Bostonit

VOA - 19.04.2013

Policia në Kejmbrixh të shtetit Masaçusets po u bën thirrje studentëve të Institutit të Teknologjisë në Masaçusets, MIT, të qëndrojnë në konvikte, ndërkohë që vazhdojnë përpjekjet për kapjen e një personi të armatosur që qëlloi për vdekje ...

FBI publikon fotot dhe videon e të dyshuarve

Ora news - 19.04.2013

FBI ka publikuar foto dhe video të dy të dyshuarve në lidhje me shpërthimet në Boston nga të cilat gjetën vdekjen tre persona dhe u plagosën më shumë se 170 të tjerë.

Të shtëna armësh në një universitet në Boston, vritet një polic

Ora news - 19.04.2013

Pas shpërthimit të fuqishëm në maratonë ku humbën jetën 3 persona dhe u plagosën mbi 170 të tjerë një tjetër ngjarje e rëndë është shënuar në Boston të SHBA-së.

SHBA: Në kompleksin e institutit në Boston u vra një polic

Botasot - 19.04.2013

Një oficer policie është vrarë në kompleksin e Institutit të Teknologjisë në Masaçusets, raportojnë mediat në Shtetet e Bashkuara. Polici ishte qëlluar disa herë derisa ai ishte duke iu përgjigjur një rrëmuje, ka raportuar rrjeti televiziv ...

Incidenti me armë zjarri pranë Bostonit, policia: Studentët të qëndrojnë në konvikte

Panorama - 19.04.2013

Policia në Kejmbrixh të shtetit Masaçusets u ka bere thirrje studentëve të Institutit të Teknologjisë në Masaçusets, MIT, të qëndrojnë në konvikte, ndërkohë që vazhdojnë përpjekjet për kapjen e një personi të armatosur që qëlloi për vdekje ...

FBI publikon fotot, videon e të dyshuarve

Telegrafi - 19.04.2013

FBI ka bërë publike gjatë së enjtes fotot dhe videon e dy personave të dyshuar mbi ngjarjen e ndodhur në Maratonën e Bostonit, duke kërkuar ndihmën e publikut për identifikimin e tyre.

Tragjedia e Bostonit bëhet shkak për përhapjen në internet të “malware-ve”

Botasot - 19.04.2013

Vetëm pak orë pas shpërthimit të dy bombave në maratonën e Bostonit pak ditë më parë, filluan të përhapeshin në internet "fushatat me malware", të cilat shfrytëzonin pikërisht këtë tragjedi për të furnizuar sulmet e tyre.

FBI: Ja të dyshuarit e sulmit me bomba në Boston (VIDEO)

Yll Press - 19.04.2013

FBI publikoi disa foto dhe video te dy personave me kapele dhe me çanta ku tregohen lëvizjet e tyre para shpërthimit të bombave, ku ecja është shumë e dyshimtë ndërsa qëndrojnë edhe pranë njëri-tjetrit.

Masakra në maratonën e Bostonit, vritet një nga të dyshuarit

Ora news - 19.04.2013

Mediat amerikane raportojnë se pas një shkëmbimi zjarri me forcat e policisë ka mbetur i vrarë një nga të dyshuarit për masakrën e Bostonit, ndërkohë që tjetri është arratisur.

FBI, në kërkim të dy meshkujve të identifikuar në video

Panorama - 19.04.2013

Hetuesit e shpërthimeve në Maratonën e Bostonit janë fokusuar te dy meshkuj të identifikuar nga videot në skenën e shpërthimeve, që shkaktuan tre të vrarë dhe mbi 170 të plagosur.

Boston, vritet një i dyshuar

Yll Press - 19.04.2013

Një operacion madhor policor është duke u zhvilluar në Boston, me qëllim arrestimin e një prej të dyshuarve si autor i vendosjes së bombave gjatë maratonës, ndersa bashkepunetori i tij humbi jeten ne oret e para te mengjesit ne nje ...

Boston, vritet një i dyshuar

Telegrafi - 19.04.2013

Një operacion madhor policor është duke u zhvilluar në Boston, me qëllim arrestimin e një prej të dyshuarve si autor i vendosjes së bombave gjatë maratonës, ndërsa bashkëpunëtori i tij humbi jetën në orët e para të mëngjesit në një ...

Shpërthimet në Boston. Vritet një prej të dyshuarve, tjetri në kërkim

Yll Press - 19.04.2013

Policia zbarkoi në periferitë e Bostonit pas njoftimeve për shkëmbime zjarri dhe shpërthime, vetëm pak kohë pasi një oficer policie u qëllua për vdekje në kampusin e universitetit.

Bombashët e Bostonit, shtetas rusë

Koha.net - 19.04.2013

Boston 19 prill – Mediet njoftojnë se dy të dyshuarit për sulmin me bomba në maratonën e Bostonit janë shtetas rusë. Zyrtarët e FBI-së ata janë vëllezër, 19 e 26 vjeç, që kanë hyrë në SHBA para një viti.

Pezullohet Bostoni, ndalohen fluturimet

VOA - 19.04.2013

Autoritetet amerikane ndërmorën një hap të pazakontë, duke mbyllur shkollat dhe pezulluar transportin në një zonë kryesore metropolitane, si dhe u thanë banorëve të qytetit të Bostonit dhe rrethinave që të mos dalin nga shtëpitë dhe t’i ...

Dramë e re në Boston: Njëri nga të dyshuarit për bombardim i arrestuar ndërsa tjetri në ikje, një polic i vrarë

Ilirida - 19.04.2013

Rreth orës 11:30 në kohë matje lokale, vetëm pas disa ditëve pas bombardimit në maratonin e Bostonit, ka ardhur deri në gjuajtje në univerzitetin MIT në Kembrixh.

Shpërthimet në Boston, publikohen imazhet e dy të dyshuarve

AlbanianScreen - 19.04.2013

Boston - Byroja Federale e Hetimit në Shtetet e Bashkuara ka publikuar fotografitë dhe videot e dy personave të dyshuar për përfshirje të mundshme në sulmet vdekjeprurëse me bomba në maratonën e Bostonit.

Boston, vritet polici në një kampus universitar

AlbanianScreen - 19.04.2013

Boston - Një person i armatosur qëlloi për vdekje një polic në qytezën universitare të Kembrixhit natën e së enjtes. Policia në Kejmbrixh u ka bërë thirrje studentëve të Institutit të Teknologjisë në Masaçusets, MIT, të qëndrojnë në ...

Shpërthimet në Boston. Vritet një prej të dyshuarve, tjetri në kërkim

AlbanianScreen - 19.04.2013

Boston - Policia në Boston është përfshirë në një operacion kërkimi në shkallë të gjerë të një prej të dyshuarve për atentatet me bomba në maratonën e Bostonit, ndërsa thuhet se personi i dytë i dyshuar është vrarë ndërsa i ka bërë ...

Shpërthimi në Boston, FBI zbulon vetëm një autor rreth të 20-ve, i veshur si atlet

Shekulli - 18.04.2013

SHBA- Ndërsa hetimet për gjetjen e autorëve të shpërthimit në maratonën e Bostonit, vijojnë me intensitet janë hedhur dyshime se për këtë ngjarje ka vepruar vetëm një person i veshur si atlet, me qëllim mos identifikimin e tij.

Obama në Boston: Do të ngrihemi dhe do të vazhdojmë garën

Shekulli - 18.04.2013

Presidenti Barack Obama tha se vendosmëria e vendit është "përgjigja më e mirë" ndaj terroristëve përgjegjës për dy shpërthimet vdekjeprurëse në Maratonën e Bostonit të hënën e kaluar.

Sulmet në Boston: Asnjë i arrestuar

Evropaelire - 18.04.2013

07:42 Sulmet në Boston: Asnjë i arrestuar 07:14 Senati refuzon propozimin për kontrollin e armëve 06:54 Shpërthim i fuqishëm në një impiant të ...

Obama zotohet të gjej përgjegjësit e Bostonit

Evropaelire - 18.04.2013

19:24 Obama zotohet të gjej përgjegjësit e Bostonit 19:11 Kapet greku që plagosi 27 punëtorët emigrant 19:00 EULEX gati të zbatojë marrëveshjen Kosovë-Serbi 18:43 Tri vjet pas "ulen" tensionet Izrael-Turqi! 17:49 Stefanoviq: Ulësen në OKB ...

Asnjë i arrestuar për sulmet në Boston

Idividi - 18.04.2013

Uashington, 18 prill 2013 (MIA) - Zyrtarët amerikanë kanë bërë të ditur se imazhet e së paku një të dyshuari potencial në lidhje me sulmet në Maratonën e Bostonit, janë kapur nga një video-xhirim.

Presidenti Obama viziton sot Bostonin

Alsat - 18.04.2013

Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama do të shkojnë sot në Boston për t’iu gjendur pranë familjeve dhe viktimave të shpërthimeve të Maratonës së Bostonit.

Historianët Shqiptarë ngushëllojnë SHBA-të për viktimat e Bostonit

Lajm - 18.04.2013

Shoqata e Historianëve Shqiptarë të Maqedonisë, përmes Ambasadës së SHBA-ve në Shkup, i shpreh ngushëllimet më të sinqerta popullit amerikan për tragjedinë që ndodhi dje në Maratonën e Bostonit, ku humbën jetën të paktën tre veta dhe mbi ...

Shpërthimet në Boston,Obama në shërbesën fetare

Top Channel - 18.04.2013

Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle shkojne sot në Boston për të marrë pjesë në shërbesën fetare që do të mbahet në katedralen e qytetit në nder të viktimave të shpërthimeve të së hënës.

Boston, alarm fals për bombë në Pallatin e Drejtësisë

LajmiFundit - 18.04.2013

Gjendja në Boston ku dhjetra qytetarë vazhdojnë të shprehin homazhet për viktimat e sulmin ditën e maratonës, është e mbushur me firkë. Një alarm fals për vendosjen e një bombe në pallatin e drejtësisë federale ka shkaktuar panik tek ...

Sulmet në Boston, FBI në kërkim të të dyshuarve (FreeEurope)

ikub - 18.04.2013

Përgjegjësinë për sulmet në Maratonën e Bostonit nuk e ka marrë ende askush, bën të ditur Byroja Federale e Inteligjencës (FBI). Hetuesit po ashtu thonë se shpërthimet mund të jenë shkaktuar nga pajisjet që i ngjajnë “tenxheres me presion” ...

Obama në Boston: Mund të jemi rrëzuar, por do të ringrihemi

LajmiFundit - 18.04.2013

Presidenti Barack Obama tha se vendosmëria e vendit është “përgjigja më e mirë” ndaj terroristëve përgjegjës për dy shpërthimet vdekjeprurëse në Maratonën e Bostonit të hënën e kaluar.

FBI publikon fotot e dy të dyshuarve për sulmet në Boston

LajmiFundit - 18.04.2013

FBI ka publikuar imazhet e dy prej të dyshuarve si autor të vendosjes së lëndëve eksplozive në Maratonën e Bostonit. Videoja e ekspozuar pak minuta më parë në një konferencë shtypi nga FBI tregon turmën e grumbulluar rreth vijës së ...

Presidenti Obama në Boston

VOA - 18.04.2013

Presidenti Barack Obama tha se vendosmëria e vendit është "përgjigja më e mirë" ndaj terroristëve përgjegjës për dy shpërthimet vdekjeprurëse në Maratonën e Bostonit të hënën e kaluar.

Shpërthimi në Boston, autoritetet përgënjeshtrojnë njoftimet për arrestime

Ora news - 18.04.2013

Agjensitë amerikane të rendit kanë përgënjeshtruar njoftimet e mediave se është arrestuar një i dyshuar për shpërthimet vdekjeprurëse gjatë Maratonës së Bostonit.

Presidenti Obama viziton sot Bostonin

Ora news - 18.04.2013

Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama do të shkojnë sot në Boston për t’iu gjendur pranë familjeve dhe viktimave të shpërthimeve të Maratonës së Bostonit.

Sulmet në Boston: Asnjë i arrestuar

Botasot - 18.04.2013

Zyrtarët amerikanë kanë bërë të ditur se imazhet e së paku një të dyshuari potencial në lidhje me sulmet në Maratonën e Bostonit, janë kapur nga një video-incizim.

Obama sot në Boston, me familjarët e viktimave

Panorama - 18.04.2013

Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama do të shkojnë sot në Boston për t’iu gjendur pranë familjeve dhe viktimave të shpërthimeve të Maratonës së Bostonit.

Detaje mbi bombat e Bostonit

Gazeta Republika - 18.04.2013

Zyrtarët federalë rë rendit në SHBA kanë gjetur prova të rëndësishme nga dy shpërthimet vdekjeprurëse të së hënës, në maratonën e Bostonit. Shpërthimet, vetëm pak sekonda nga njëra-tjetra, vranë tre persona pranë vijës së finishit, duke ...

Identifikohet i dyshuari për bombat, u gjet nga videot

Panorama - 18.04.2013

Hetuesit e bombardimeve të Maratonës së Bostonit kanë identifikuar një të dyshuar, nga një video sigurie e regjistruar përpara shpërthimeve të së hënës.

SHBA, rikthehet frika në Boston

Botasot - 18.04.2013

Atmosfera në Boston ku dhjetra qytetarë vazhdojnë të shprehin homazhet për viktimat e sulmin ditën e maratonës, është e mbushur me firkë. Një alarm fals për vendosjen e një bombe në pallatin e drejtësisë federale ka shkaktuar panik tek ...

Shpëtimi i viktimave të maratonës së Bostonit

VOA - 18.04.2013

Në minutat e sotme të rubrikës së përjavshme Mjekësi dhe Shkencë do të ndalemi në efektshmërinë e spitaleve në qytetin verilindor të Bostonit, pas shpërthimeve në vijën e finishit në maratonën vjetore të këtij qyteti.

Përpjekjet e Bostonit për të kapërcyer krizën

VOA - 18.04.2013

Bostoni është një qytet me tradita dhe banorët janë zotuar ta kapërcejnë situatën e krijuar nga sulmet e së hënës, por si çdo vend tjetër i goditur nga terrorizmi, gjurmën e lëna pas nuk mund të fshihen përgjithmonë.

Shpërthimet në Boston rizgjojnë ndjenjën e pasigurisë

VOA - 18.04.2013

Para sulmeve të 11 shtatorit 2001, amerikanët e shihnin terrorizmin si diçka që ndodhte në vende të tjera. Por reagimi ndaj shpërthimeve në maratonën e Bostonit dhe ndaj vrasjeve masive me armë zjarri, të lë të kuptosh se ndjenja e ...

Boston, autorët e shpërthimeve të veshur si atletë

Panorama - 18.04.2013

Hetimet për gjetjen e autorëve të shpërthimeve të Bostonit po vazhdojnë me intensitet. Nga imazhet e fundit që janë publikuar, ka dyshime të mëdha se autorët ishin veshur si pjesëmarrës të maratonës, për tu shkrirë me turmen, dhe për tu ...

Obama zotohet të gjej përgjegjësit e Bostonit

Botasot - 18.04.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barack Obama është zotuar se autorët e shpërthimeve në maratonën e Bostonit do të sillen para drejtësisë. Kryetari amerikan mori pjesë të enjten në shërbimin fetar për nder të tre të vrarëve dhe më shumë ...

Obama zotohet të gjejë përgjegjësit e Bostonit

Telegrafi - 18.04.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama është zotuar se autorët e shpërthimeve në maratonën e Bostonit do të sillen para drejtësisë. Presidenti amerikan mori pjesë të enjten në shërbimin fetar për nder të tre të vrarëve dhe më ...

Obama: Akt terrorist në Boston

Express - 18.04.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se shpërthimet e së hënës në Maratonën e Bostonit janë duke u hetuar si akt terrorist, edhe pse “autoritetet nuk e dinë ende se kush është përgjegjës”.

Shpërthimet, Obama sot në Boston

AlbanianScreen - 18.04.2013

Boston - Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama do të shkojnë sot në Boston për të vizituar familjet dhe viktimat e shpërthimeve të Maratonës së Bostonit.

Sulmi në Boston, Obama premton drejtësi

AlbanianScreen - 18.04.2013

Boston - Presidenti amerikan Barack Obama i premton drejtësi Bostonit për tragjedinë në maratonë, në shërbesën përkujtimore në nderim të viktimave.

Boston, FBI: "Tenxhere me presion të mbushur me gozhda dhe zare kushinetash"

Shekulli - 17.04.2013

SHBA- Byroja federale amerikane e hetimeve (FBI) thotë se dy bomba që shpërthyen të hënën në maratonën e Bostonit ishin mbajtur në një çantë të zezë.

Nishani ngushëllon Obamën: Besnikë ndaj luftës kundër terrorizmit

Shekulli - 17.04.2013

TIRANË - Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dërgoi një mesazh ngushëllimi Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, në të cilin shpreh hidhërimin e thellë për ngjarjen tragjike të ndodhur gjatë Maratonës së ...

Boston: FBI, bomba është përgatitur afër vendngjarjes

Shekulli - 17.04.2013

NJU JORK - Hetuesit e Bostonit janë duke zbuluar se bombat e atentatit në maratonë janë përgatitur jo larg vendit të shpërthimit nga çasti i shpërthimit, aq sa kanë rrezikuar të provokojnë një shpërthim të parakohshëm gjatë transportimit.

Masakra e Bostonit nuk ka lidhje me al Qaeda-n

Shekulli - 17.04.2013

NJU JORK - "Nuk ka prova për një lidhje të al Qaeda-s" me masakrën e maratonës së Bostonit, dy ditë më parë, ku mbetën 3 të vdekur dhe 176 të plagosur", bën të ditur Cnn, i cili citon një burim anonim.

FBI, detaje rreth shpërthimit të Bostonit

Gazeta Start - 17.04.2013

Pamjet e FBI-së po hedhin dritë rreth bombave të përdorura në shpërthimin vdekjeprurës të Maratonës së Bostonit. Pamjet e “Homeland Security” ,dhe një buletini të FBI-së tregojnë mbetjet e një çante shpine të errët dhe pjesë nga ajo që ...

Detaje të bombës, Obama drejt Bostonit

Top Channel - 17.04.2013

Imazhe nga hetimet e FBI-së për sulmin vdekjeprurës gjatë Maratonës së Bostonit kanë hedhur dritë mbi bombat e përdorura. Imazhet nga “Homeland Security” dhe një buletin i FBI-së tregojnë mbetjet e një cante shpine të ngjyrosur me ngjyrë ...

Në Boston shpërthyen dy bomba, nuk janë zbuluar mjete të tjera shpërthyese, deklaroi guvernatori i Masaçustes, Deval ...

Idividi - 17.04.2013

Boston, 16 prill 2013 (MIA) - Në Boston dje shpërthyen vetëm dy bomba dhe nuk janë zbuluar mjete të tjera të pashpërthyera, deklaroi sot guvernatori i shtetit Masaçustes, Deval Patrik, cituar nga mediat amerikane.

Viktima e tretë në Boston është një studente kineze

Idividi - 17.04.2013

Nju-Jork, 17 prill 2013 (MIA) - Viktima e tretë nga shpërthimet në Maratonën e Bostonit është studente kineze, e cila ka studiuar në këtë qytet dhe identiteti i së cilës nuk zbulohet sipas kërkesës së familjes, kumtoi ambasada kineze në ...

Nuk ka shenja se sulmi në Boston është pjesë e një komploti të madh

Idividi - 17.04.2013

Boston, 17 prill 2013 (MIA) - Sekretarja amerikane e Shtetit për siguri, Xhenet Napolitianio deklaroi mbrëmë se nuk ka shenja se sulmi me bombë në Boston është pjesë e një komploti të madh.

Obama: Shpërthimet në Boston akt terrorist

Idividi - 17.04.2013

Uashington, 16 prill 2013 (MIA) - Presidenti amerikan, Barak Obama ka vlerësuar se sulmet me bombë në maratonën e Bostonit ishin akt terrorist. Në deklaratën e sotme të dhënë në Shtëpinë e Bardhë, Obama tha se "ne nuk e kemi ndjenjën e ...

Hajgëll: Sulmet me bombë në Boston janë akt i ashpër i terrorit

Idividi - 17.04.2013

Uashington, 16 prill 2013 (MIA) - Sekretari amerikan i Mbrojtjes Çak Hejgëll sot si akt të ashpër të terrorit i vlerësoi atentatet me bombë në maratonën në Boston, ku humbën jetë tre persona dhe mbi 140 u lënduan, prej të cilëve disa më ...

Ivanov dërgoi letër ngushëllimi deri te Obama për shkak tragjedisë në maratonën e Bostonit

Idividi - 17.04.2013

Shkup, 16 prill 2013 (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot dërgoi letër ngushëllimi deri te presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, me rastin e tragjedisë e cila ndodhi gjatë maratonës së ...

Veljanovski dërgoi telegram ngushëllimi deri te Bejner për viktimat e ngjarjeve në Boston

Idividi - 17.04.2013

Shkup, 16 prill 2013 (MIA) - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Trajko Veljanovski sot dërgoi telegram me ngushëllime deri te kryetari i Dhomës Përfaqësuese të SHBA-së Xhon Bajner, për sulmin në Boston.

FBI zbulon detaje të bombës, Obama drejt Bostonit

Albtime - 17.04.2013

Imazhe nga hetimet e FBI-së për sulmin vdekjeprurës gjatë Maratonës së Bostonit kanë hedhur dritë mbi bombat e përdorura, transmeton Top Channel.

Shqiptarët ndajnë dhimbjen me popullin amerikan

Lajm - 17.04.2013

Dy liderët shqiptar, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi i kanë dërguar telegram ngushëllimi popullit amerikan dhe Ambasadës së SHBA-ve në Shkup për tragjedinë e Bostonit ku humbën jetën tre persona dhe u plagosën më shumë se 140 të tjerë.

FBI: Bombat e Bostonit në tenxhere me presion

LajmiFundit - 17.04.2013

Byroja federale amerikane e hetimeve (FBI) zbulon se dy bombat që shpërthyen të hënën në maratonën e Bostonit ndodheshin në një çantë të zezë dhe ndoshta përbëheshin nga tenxhere me presion të mbushura me gozhda dhe zare kushinetash.

FBI vazhdon hetimet për shpërthimin në Boston

Albeu.com - 17.04.2013

FBI nga hetimet e kryera mbi shpërthimet e së hënës në Boston bën me dije se dy bombat ishin mbajtur në një çantë të zezë dhe ndoshta përbëheshin nga tenxhere me presion të mbushura me gozhda dhe zare kushinetash.

Bostoni dhe teoritë për autorët e masakrës (Lawrence Harmon)

ikub - 17.04.2013

Mirëpo disa teori janë në proces. Terroristët shpesh i planifikojnë goditjet e tyre në përvjetorë ose data përkujtimore. E hëna shënonte një festë patriotike në shtetin e Massachusetts-it, por edhe ditën e Pavarësisë së Izraelit, gjë që ...

Shoqata e Historianëve Shqiptarë të Maqedonisë dërgon telegram ngushëllimi për viktimat e Bostonit

Idividi - 17.04.2013

Shkup, 17 prill 2013 (MIA) - Shoqata e Historianëve Shqiptarë të Maqedonisë, përmes Ambasadës së SHBA-ve në Shkup, i shpreh ngushëllimet më të sinqerta popullit amerikan për tragjedinë që ndodhi dje në Maratonën e Bostonit, ku humbën jetën ...

Foto të bombës së Bostonit përpara shpërthimit (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 17.04.2013

Mediat e huaja kanë publikuar foto të reja nga skena e shpërthimit të dytë në Boston. Një çantë e vendosur anash rrugës ku zhvillohej maratona është fotografuar nga një person i cili ndodhej aty në ato momente .

Nishani telegram ngushëllimi Presidentit Obama

LajmiFundit - 17.04.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i dërgoi një mesazh ngushëllimi Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, në të cilin shpreh hidhërimin e thellë për ngjarjen tragjike të ndodhur gjatë Maratonës së Bostonit, ku ...

Historianët shqiptarë i shprehin ngushëllimet Bostonit

Albeu.com - 17.04.2013

Shoqata e Historianëve Shqiptarë të Maqedonisë, bashkëndjen dhembjen me familjet e viktimave nga sulmet vdekjeprurëse me bombë në Maratonën e Bostonit , ku humbën jetën të paktën tre veta dhe mbi 140 të tjerë u plagosën.

Tragjedia e Bostonit, FBI: Bomba ishte brenda një tenxhereje me presion

Albtime - 17.04.2013

Tragjedia e ndodhur pak ditë më parë në Boston duket se ka nxjerr në pah detaje të reja rreth autorit të saj. Imazhet nga “Homeland Security” dhe një buletin i FBI-së tregojnë mbetjet e një çante shpine të ngjyrosur me ngjyrë të errët dhe ...

Bombat e Bostonit, zbulohet ku ishin vendosur e ku janë “gatuar”

ikub - 17.04.2013

Bombat e shpërthyera në finishin e maratonës së Bostonit, ishin dy tenxhere me presion, të mbushura me eksploziv, gozhda, hekura dhe copa metali, të projektuara për të plagosur një numër njerëzish sa më të madh të mundshëm.

Nishani dënon sulmin terrorist në SHBA

Albeu.com - 17.04.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani përmes një mesazhi ngushëllimi dërguar homologut të tij të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, i shpreh kreut të Shtëpisë së Bardhë hidhërimin e thellë për ngjarjen tragjike të ndodhur ...

Bombat në Boston, tenxhere me presion të mbushura me gozhda

Kombetare - 17.04.2013

SHBA-Shpërthimet që ndodhën në Boston, sipas FBI-së, thuhet se kanë ndodhur për pasojë të bombave që ishin mbajtur në një çantë dhe që përbeheshin nga tenxhere me presion të mbushura me gozhda dhe zare kushinetash.

Sulmi në Boston vërejtje për FIFA

Alsat - 17.04.2013

Federata Botërore e Futbollit do ti ritë masat e sigurisë për botërorin e ardhshëm të futbollit i cili do të zhvillohet në Brazil. Një nga këto shkaqet është sulmi me bombë gjatë maratonës së Bostonit, ka thënë sekretari I përgjithshëm I ...

Sulmet në Boston: FBI në kërkim të të dyshuarve

Evropaelire - 17.04.2013

Përgjegjësinë për sulmet në Maratonën e Bostonit nuk e ka marrë ende askush, bën të ditur Byroja Federale e Inteligjencës (FBI). Hetuesit e saj po ashtu thonë se shpërthimet mund të jenë shkaktuar nga pajisjet që i ngjajnë “tenxheres me ...

Ngjarja tragjike në Boston, Nishani mesazh ngushëllimi Obamës

SOT - 17.04.2013

Presidenti Bujar Nishani ka ngushëlluar Presidentin amerikan, Barack Obama, lidhur me ngjarjen tragjike në Maratonën e Bostonit, ku humbën jetën 3 persona dhe u plagosën qindra të tjerë.

Arrestohet një person për sulmet në Boston

LajmiFundit - 17.04.2013

Hetuesit deklarojnë se kanë arrestuar një të dyshuar për sulmet e të hënës në Maratonën e Bostonit. Gjithçka duket se është ndërmarrë pas dy videove të siguruara që tregojnë një person që vendos një çantë në rrugë afër vijës së binishit e ...

Boston: Njoftime kundërthënëse mbi arrestimin e një personi

24 orë - 17.04.2013

Ka patur disa njoftime konfliktuale lidhur me arrestimin e mundshëm të një të dyshuari për sulmet vdekjeprurëse të së hënës në Maratonën e Bostonit.

Ngjarja e Bostonit, arrestohet një i dyshuar

Portalb - 17.04.2013

Mediat amerikane dhanë lajmin mbrëmjen e së mërkurës, duke cituar burime të brendshme të hetimit. Një konferencë për shtyp, në lidhje me progresin e hetimeve, do të mbahet në orën 22:00, me orën shqiptare.

Zyrtarët e FBI: U keqkuptuam, nuk kemi arrestuar ende njeri për Bostonin

LajmiFundit - 17.04.2013

Informacione kontradiktore vijnë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës rreth ngjarjes së Bostonit dhe procesit të hetimeve. Në fillim u deklarua se ishte arrestuar një person ndërsa mediat prestigjioze si CNN ju referuan burimeve nga FBI.

FBI, ka identifikuar sulmuesin e Bostonit

Albtime - 17.04.2013

Pas kërkimeve të shumta të FBI-së se cili ishte autori i sulmit në Boston është bërë edhe identfikimi i tij. CNN ka njoftuar se FBI-ja duke rishikuar filmimet e shumta ka arritur që të identifikojnë autorin dhe të njëjtin edhe e kanë ...

Arrestohet i dyshuari i bombave

Top Channel - 17.04.2013

Raportime kontradiktore vijnë për arrestimin e një të dyshuari, për sulmin me bomba në Boston të Massacchusetts, në Shtetet e Bashkuara. Fillimisht, një zyrtar i tha CNN-it se zbulimi u bë, pas shqyrtimit të dy videove të filmuara nga ...

FBI zbulon detaje për bombën, Obama drejt Bostonit

Ora news - 17.04.2013

Imazhe nga hetimet e FBI-së për sulmin vdekjeprurës gjatë Maratonës së Bostonit kanë hedhur dritë mbi bombat e përdorura. Imazhet nga “Homeland Security” dhe një buletin i FBI-së tregojnë mbetjet e një cante shpine të ngjyrosur me ngjyrë ...

Horrori në Boston ende pa të dyshuar

Botasot - 17.04.2013

Askush ende nuk ka marr përgjegjësinë për shpërthimet në maratonën e Bostonit, thotë Byroja Federale e Hetimeve, FBI. Hetuesit po ashtu thonë se dyshojnë që shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga pajisje që i ngjan një tenxhereje me ...

Boston, ende nuk ka të dyshuar

Telegrafi - 17.04.2013

Byroja Federale e Hetimeve, FBI, ka njoftuar se ende askush nuk ka marr përgjegjësinë për shpërthimet në maratonën e Bostonit. Hetuesit po ashtu thonë se dyshojnë që shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga pajisje që i ngjan një tenxhereje ...

Ministria e Jashtme dënon sulmet në Boston

Gazeta Republika - 17.04.2013

Ministria e Punëve të Jashtme dënon me forcë aktet e dhunës që ndodhën një ditë më parë në përfundim të Maratonës së Bostonit, ku humbën jetën dhe u dëmtuan rëndë qytetarë të pafajshëm.

Ngjarja tragjike në Boston, Nishani ngushëllon Obamën

Ora news - 17.04.2013

Kreu i shtetit Bujar Nishani ka ngushëlluar Presidentin amerikan Barack Obama për ngjarjen tragjike në Maratonën e Bostonit, ku humbën jetën tre persona dhe u plagosën qindra të tjerë.

Boston, fëmijë mes viktimave dhjetëra persona të amputuar

Panorama - 17.04.2013

Dy bombat që shpërthyen dje në Maratonën e Bostonit, që vranë tre persona dhe plagosën 176 të tjerë, shumë prej të cilëve me gjymtyrë të amputuara, u cilësuan nga qeveria amerikane si sulme terroriste.

Shpërthimet në Maratonë, ndalohet një student arab

Panorama - 17.04.2013

Policia amerikane po kërkon një person të dyshuar në bombardimet e Bostonit, të përshkruar si “me lëkurë të errët apo mashkull i zi” që mbante një çantë shpine.

Ngjarja tragjike në Boston, Nishani ngushëllon Obamën

Botasot - 17.04.2013

Kreu i shtetit Bujar Nishani ka ngushëlluar Presidentin amerikan Barack Obama për ngjarjen tragjike në Maratonën e Bostonit, ku humbën jetën tre persona dhe u plagosën qindra të tjerë.

Yjet solidarizohen me familjarët e viktimave në Boston

Yll Press - 17.04.2013

“Mendimet e mia dhe lutjet shkojnë për sëcilin në qytetin e Bostonit dhe të gjithë ata që janë prekur nga ky incident i tmerrëshëm”,ka shkruar Timberlake në Twitter.

SHBA: Zbulohen detaje për bombën e Bostonit

Botasot - 17.04.2013

Pamjet nga “Homeland Security” dhe një buletin i FBI-së tregojnë mbetjet e një çante shpine të ngjyrosur me ngjyrë të errët dhe mbetjet e asaj që mund të ketë qenë një tenxhere me presion.

Yjet solidarizohen me familjarët e viktimave në Boston

Botasot - 17.04.2013

Justin Timberlake,Taylor Swift dhe One Direction,janë vetëm disa prej yjeve që kanë dedikuar mesazh për viktimat e Bostonit,pas shpërthimit që ndodhi natën e 15 prillit.

Pesë rrëfimet fiktive rreth Maratonës së Bostonit

Telegrafi - 17.04.2013

Në kaosin e krijuar pas shpërthimit në Boston, kanë dalë në sipërfaqe shumë tregime rreth viktimave. Shumë prej tyre dolën të jenë gënjeshtra. 1. Fotografia e personit që gjunjëzohet pranë një vajze e “përshkoi” shpejtë botën.

Detaje mbi bombat e Bostonit

VOA - 17.04.2013

Zyrtarët federalë rë rendit në SHBA kanë gjetur prova të rëndësishme nga dy shpërthimet vdekjeprurëse të së hënës, në maratonën e Bostonit. Shpërthimet, vetëm pak sekonda nga njëra-tjetra, vranë tre persona pranë vijës së finishit, duke ...

Shpërthimet në Boston, arrestohet një i dyshuar

Panorama - 17.04.2013

Autoritetet amerikane kanë arrestuar këtë të mërkurë një të dyshuar për shpërthimet fatale në maratonën e Bostonit. CNN thotë se nuk ka detaje lidhur me identitetin e tij.

Arrestohet "autori" i sulmeve në Boston?!

Telegrafi - 17.04.2013

Mediat amerikane, të cilat citojnë burime të zbatimit të ligjit në SHBA, raportojnë për arrestimin e një të dyshuari në lidhje me sulmet në Maratonën e Bostonit.

Arrestohet "autori" i sulmeve në Boston?!

Botasot - 17.04.2013

Mediat amerikane, të cilat citojnë burime të zbatimit të ligjit në SHBA, raportojnë për arrestimin e një të dyshuari në lidhje me sulmet në Maratonën e Bostonit.

Boston: Autoritetet përgënjeshtrojnë njoftimet për arrestime

VOA - 17.04.2013

Agjencitë amerikane të rendit kanë përgënjeshtruar njoftimet e medias se është arrestuar një i dyshuar për shpërthimet vdekjeprurëse gjatë Maratonës së Bostonit.

Sulmet në Boston, FBI përgenjështron raportimet mediatike: Asnjë i arrestuar

Ora news - 17.04.2013

Zyrtarët federalë dhe policia në Boston kanë konfirmuar se nuk kanë arrestuar asnjë të dyshuar në lidhje me sulmet në Maratonën e Bostonit. Në këtë mënyrë, ata kanë hedhur poshtë raportet e mëhershme të mediave se një i dyshuar ndodhet në ...

FBI zbulon detaje të bombës në Bostont

Express - 17.04.2013

Boston, 17 prill - Imazhe nga hetimet e FBI-së për sulmin vdekjeprurës gjatë Maratonës së Bostonit kanë hedhur dritë mbi bombat e përdorura.Imazhet nga “Homeland Security” dhe një buletin i FBI-së tregojnë mbetjet e një cante shpine të ...

Shqiptarët ndajnë dhimbjen me popullin amerikan

Express - 17.04.2013

Dy liderët shqiptar, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi i kanë dërguar telegram ngushëllimi popullit amerikan dhe Ambasadës së SHBA-ve në Shkup për tragjedinë e Bostonit ku humbën jetën tre persona dhe u plagosën më shumë se 140 të tjerë.

“Autori” i sulmit në Boston?

Ilirida - 17.04.2013

Mes morisë së imazheve të postuara në internet, kryesisht në Facebook dhe Twitter pas shpërthimeve në Boston është edhe njëri që ndoshta ka kapur autorin e shpërthimeve.

А është ky shkaktari i aktit terrorist? (FOTO)

Ilirida - 17.04.2013

Disa foto që po shpërndahen në Twitter, po çmendin çdo gazetarë. Gjatë bombardimeve është fotografuar një njeri që shfaqet mbi çatinë e një ndërtesës në Boston. Ende nuk dihet identiteti i tij, por policia ka filluar hetimet.

Zbulohen detaje të bombardimit në ShBA

Ilirida - 17.04.2013

Pamjet nga “Homeland Security” dhe një buletin i FBI-së tregojnë mbetjet e një çante shpine të ngjyrosur me ngjyrë të errët dhe mbetjet e asaj që mund të ketë qenë një tenxhere me presion.

Al-Qaeda nuk ka lidhje me masakrën Bostonit

Ilirida - 17.04.2013

“Nuk ka prova për një lidhje të al Qaeda-s” me masakrën e maratonës së Bostonit, dy ditë më parë, ku mbetën 3 të vdekur dhe 176 të plagosur”, bën të ditur CNN, i cili citon një burim anonim.

Maratona e Bostonit Hetimet: FBI arreston të dyshuar në shpërthimet

Ilirida - 17.04.2013

Autoritetet besojnë se kanë identifikuar një të dyshuar nga pamjet e videove në shpërthimet e maratonës së Bostonit, raportoi Reuters të mërkurën. Një arresti është i afërt,agjencive të shtypit.

Ska të burgosur në Boston

Ilirida - 17.04.2013

Raportet se një i dyshuar është burgosur për shpërthimet e Bostonit janë mohuar nga zyrtarët amerikanë. Shoqata e shtypit amerikan dhe CNN cituan zyrtarët shtetëror, që thonin se dikush ishte në paraburgim, por policia dhe FBI-në Boston ...

Sulmet në Boston janë organizuar nga vetë amerikanët

Ilirida - 17.04.2013

Shpërthimet që tronditën SHBA-në në kohën e maratonës në Boston janë të organizuara nga një ose më shumë amerikan, që e urrejnë qeverinë, thotë Xhon Holsman, analizues ndërkombëtar i politikës së jashtme për portalin informativ rumune ...

Bombat në tenxhere, hetimet e FBI për sulmin në Boston

AlbanianScreen - 17.04.2013

Boston - "Bomba që tronditën maratonën e Bostonit mund të kenë qenë të paketuara brenda tenxhereve me presion",-thonë hetuesit, ndërsa pista kryesore të dyshimit mbeten elementë terroristë brenda vendit apo vepra e një autori të vetëm si ...

Shpërthimet në Boston, njoftime kundërthënëse mbi arrestimin e një personi

AlbanianScreen - 17.04.2013

Boston - Ka patur disa njoftime konfliktuale lidhur me arrestimin e mundshëm të një të dyshuari për sulmet vdekjeprurëse në Maratonën e Bostonit.Hetuesit i thanë mediave se regjistrimet nga një kamera sigurie tregonin një burrë që mbante ...

Shpërthimi në Boston, 3 të vdekur, mbi 130 të plagosur. Obama: Drejtësia do të veprojë

Shekulli - 16.04.2013

FBI: Nuk ka kërcënime të tjera në Boston FBI-ja ka thënë se nuk raportohet ndonjë kërcënim tjetër në Boston pas dy shpërthimeve të ndodhura ditën e djeshme në maratonë.

MPJ dënon aktet e dhunës në Boston

Shekulli - 16.04.2013

Ministria e Jashtme Shqiptare nëpërmjet një deklarate për shtyp ka dënuar sulmin e ndodhur dje në përfundim të Maratonës së Bostonit, ku humbën jetën 3 persona dhe shumë të tjerë u plagosën.

Shpërthimet në Boston, Berisha dënon aktet

Shekulli - 16.04.2013

Kryeministri i vendit, Sali Berisha, ka dënuar me forcë dy shpërthimet që kanë ndodhur ditën e djeshme në Boston gjatë maratonës. Zyra e Kryeministrisë bëri me dije se Berisha i shpreh ngushëllimet kombit amerikan ‘mik të madh dhe të çmuar ...

Shpërthime terroriste në Boston, 2 të vdekur e 22 të lënduar (video)

Lajmeshqip - 16.04.2013

Boston – Dy shpërthime të fuqishme të ndodhura në përfundim të maratonës së Bostonit në Shtetet e Bashkuara kanë shkaktuar të paktën 2 të vdekur dhe dhjetra të lënduar.

Liderët e botës i dënojnë sulmet me bomba në Boston

Evropaelire - 16.04.2013

12:25 Liderët e botës i dënojnë sulmet me bomba në Boston 10:47 Presidentja Jahjaga ngushëllon presidentin Obama 10:00 Japoni - Gjykata nuk mbyll centralin bërthamor 09:18 Kuvendi i Shqipërisë shkarkoi Ilirian Muhon nga KQZ-ja 08:45 Kina ...

Tre të vdekur nga shpërthimet në Boston

Ina - 16.04.2013

Të paktën tre persona u vranë dhe më shumë se 130 u plagosën të hënë, pas dy shpërthimeve gati të njëkohshme me bomba pranë spektatorëve në vijën e finishit e të maratonës së famshme botërore të Bostonit.

Sulm me bomba në maratonën e Bostonit

DW - 16.04.2013

Në maratonën e Bostonit kanë ndodhur dy shpërthime që vlerësohen si sulmi më i rëndë në SHBA, që prej 11 shtatorit të vitit 2001. Sipas të dhënave të deritanishme ka të paktën tre të vrarë dhe dhjetëra të plagosur.

Reagime për sulmin terrorist gjatë kohës së Maratonës së Bostonit

Idividi - 16.04.2013

Nju-Jork, 16 prill 2013 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i KB-së, Ban Ki-mun i dënoi sulmet vdekjeprurëse me bombë në Maratonën e Bostonit ku ka të paktën tre të vdekur, midis të cilëve një fëmijë 8 vjeçar, ndërsa numri i të plagosurve ...

Të paktën tre viktima dhe mbi 140 të lënduar në shpërthimet gjatë Maratonës së Bostonit

Idividi - 16.04.2013

Boston, 16 prill 2013 (MIA) -Të paktën tre persona u vranë dhe më shumë se 140 u lënduan dje, pas dy shpërthimeve gati të njëkohshme me bomba pranë spektatorëve në vijën e finishit e të maratonës së famshme botërore të Bostonit.

Bombat në Boston, tre të vdekur, 130 të plagosur

LajmiFundit - 16.04.2013

Tre persona u vranë dhe më shumë se 130 u plagosën si pasojë e dy shpërthimeve me bomba pranë spektatorëve në vijën e finishit e të maratonës së famshme botërore të Bostonit.

Shpërthime në Maratonën e Bostonit, dy të vdekur, 23 të plagosur!

Idividi - 16.04.2013

Shpërthime në Maratonën e Bostonit, dy të vdekur, 23 të plagosur Dy të vdekur dhe 23 të plagosur është bilanci i dy shpërthimeve në vijën e finishit në Maratonën e Bostonit bëri të ditur policia.

Reagime për sulmin terrorist në Maratonën e Bostonit

ikub - 16.04.2013

"Kjo paraqitje e dhunës është e tmerrshme sepse ndodh në një ngjarje ku mblidhen njerëz nga tërë bota në frymë sportive dhe harmoni", deklaroi Ban.

Ahmeti telegram ngushëllimi SHBA-ve për tragjendinë e Bostonit

Ina - 16.04.2013

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti përmes një telegram ka shprehur ngushëllime në adresë të popullit amerikan lidhur me sulmin terrorist me bomba në maratonën e Bostonit, ku u vranë tre veta dhe mbi 100 u plagosën.

FBI, hetim shpërthimeve në Boston

Top Channel - 16.04.2013

Një hetim po zhvillohet pas dy shpërthimeve në maratonën e Bostonit që lanë tre persona të vdekur dhe rreth 140 të plagosur. Byroja Federale e Hetimeve, FBI, ka marrë përsipër koordinimin e asaj që duket një “pistë tërësisht terroriste”.

Ahmeti ngushëllon popullin amerikan

Albeu.com - 16.04.2013

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti përcjell ngushëllimet e tij për sulmin e djeshëm ndaj qytetarëve të Bostonit në SHBA. Ahmeti theksoi se këto akte terrori ndaj qytetarëve duhet të dënohen pasi janë të papranueshme nga gjithë bota .

Maratona e Londrës nuk do të anullohet

Albeu.com - 16.04.2013

Pas masakrës në Maratonën e Bostonit e cila shokoi të gjithë botën, menjëherë ngjarja shqetësoi jo pak edhe autoritetet britanike për shkak se këtë të dielë në program është Maratona e Londrës.

Shpërthimi në Boston, 3 të vdekur, mbi 130 të plagosur

Alsat - 16.04.2013

SHBA-Hetimet për gjetjen e përgjegjësve të shpërthimit të djeshëm të dy bombave në vijën e finishit në maratonën e Bostonit vijojnë, ndërsa thellohet raporti i të plagosurve.

Tre të vdekur nga shpërthimet në Boston

Shqipmedia - 16.04.2013

Tre persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga dy shpërthime që kanë goditur të hënën vijën e finishit në Maratonën e Bostonit. Mediat amerikane raportojnë për së paku 144 të plagosur, 25 nga të cilët në gjendje kritike për ...

Boston, FBI heton shpërthimet si sulm terrorist

LajmiFundit - 16.04.2013

Byroja Federale e Hetimeve, FBI, ka marrë përsipër hetimet lidhur me shpërthimet e djeshme në maratonën e Bostonit, ku kanë vdekur tre dhe janë plagosur më shumë se 140 persona.

Jahjaga ngushëllon Obamën

Albeu.com - 16.04.2013

Prsidentja e Kosovës, Atifete Jahjga shpreh ngushëllimet e saj presidetiit të SHBA-së, Barack Obama për shpërthimet tragjike të Bostonit . “Më lejoni që në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës dhe në emrin tim t'iu shpreh ...

Shpërthimet në Boston, FBI nis hetimet

Lajmeshqip - 16.04.2013

Boston – Një hetim po zhvillohet pas dy shpërthimeve në maratonën e Bostonit që lanë tre persona të vdekur dhe rreth 140 të plagosur. Byroja Federale e Hetimeve, FBI, ka marrë përsipër koordinimin e asaj që duket një “pistë tërësisht ...

Britani, policia masa për maratonën e Londrës

Top Channel - 16.04.2013

Policia në Britani thotë se po rishikojnë planet e sigurisë për maratonën e së dielës në Londër, pas shpërthimeve me bomba në maratonën e Bostonit ku u vranë të paktën 3 persona.

Yjet solidarizohen me familjarët e viktimave në Boston

Lajmeshqip - 16.04.2013

Justin Timberlake, Taylor Swift dhe One Direction, janë vetëm disa nga yjet që kanë dedikuar mesazhe për viktimat e Bostonit, pas shpërthimit që ndodhi në natën e 15 prillit.

Ali Ahmeti ngushëllon amerikanët

Portalb - 16.04.2013

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti përmes një telegrami ka shprehur ngushëllime ndaj amerikanëve për sulmin me bomba në maratonën e Bostonit, ku u vranë tre veta dhe mbi 100 u plagosën .

Thaçi letër ngushëllimi ambasadorit Wohlers për sulmin dhe viktimat në Boston

Ina - 16.04.2013

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi i ka drejtuar një letër ngushëllimi ambasadorit amerikan në Shkup, Paul Wohlers lidhur me sulmin me bomba në maratonën e Bostonit në SHBA.

Shpërthime në Maratonën e Bostonit, 3 të vrarë, mbi 130 të plagosur

24 orë - 16.04.2013

Të paktën tre persona u vranë dhe më shumë se 130 u plagosën të hënë, pas dy shpërthimeve gati të njëkohshme me bomba pranë spektatorëve në vijën e finishit e të maratonës së famshme botërore të Bostonit.

Thaçi, letër ngushellimi për sulmin makabër në Boston të SHBA-ve

Shqipmedia - 16.04.2013

Drejtuar: Ambasadorit të SHBA-së në Shkup, Paul D. Wohlers Me keqardhje të thellë pranuam lajmin për sulmin makabër dhe viktimat që pësuan në Boston të SHBA-së.

Tragjedia e Bostonit, të gjitha dëshmitë se ç'ndodhi! (video)

ikub - 16.04.2013

Tre viktima dhe 144 të plagosur (10 prej të cilëve kanë pësuar prerje të gjymtyrëve) është bilanci i fundit i shpërthimeve të bombave në Boston, sipas asaj që bëjnë të ditur mediat amerikane.

Talebanët pakistanez pohojnë se nuk janë të përfshirë në sulmet me bombë në Boston

Idividi - 16.04.2013

Islamabad, 16 prill 2013 (MIA) - Talebanët pakistanez pohojnë se nuk janë të përfshirë në dy shpërthimet gjatë Maratonës së Bostonit, në të cilën u vranë të paktën tre persona, ndërsa janë plagosur mbi 140.

Përforcohen masat për siguri pas shpërthimeve në Boston

Idividi - 16.04.2013

Boston, 16 prill 2013 (MIA) - Masat e sigurisë në Boston janë përforcuar pas dy shpërthimeve të mbrëmshe në maratonën, në të cilën humbën jetën të paktën tre persona, ndërsa janë lënduar 140 persona.

Masa të jashtëzakonshme të sigurisë për maratonën londoneze që mbahet të dielën

Idividi - 16.04.2013

Londër, 16 prill 2013 (MIA) - Masa të jashtëzakonshme të sigurisë do të zbatohen për maratonën e ardhshme në Londër, por garat pranverore tradicionale nëpër rrugë të kryeqytetit britanik, nuk do të anulohen, kumtoi sot ministri i Sportit ...

Ahmeti ngushëllon popullin amerikan për tragjedinë e Bostonit

Idividi - 16.04.2013

Shkup, 16 prill 2013 (MIA) - Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti përmes një telegram ka shprehur ngushëllime në adresë të popullit amerikan lidhur me sulmin terrorist me bomba në maratonën e Bostonit, ku u vranë tre veta dhe mbi 100 u plagosën.

Thaçi ngushëllon amerikanët

Portalb - 16.04.2013

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi përmes një telegrami dërguar ambasadorit të SHBA-ve në vend, Paul Wohlers ka shprehur ngushëllime ndaj amerikanëve për sulmin me bomba në maratonën e Bostonit, ku u vranë tre veta dhe mbi 100 u plagosën.

Thaçi letër ngushëllimi Uolers-it

Albeu.com - 16.04.2013

Ngushëllime për sulmin tragjik të Bostonit ka shprehur edhe lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi. Edhe Thaçi ka theksuar se sulme të tilla ndaj njerëzve të pafajshëm janë të papranueshme dhe të dënueshme.

Maratona e Londrës nuk anulohet

Alsat - 16.04.2013

Pas tragjedisë në maratonën e Bostonit e cila shokoi të gjithë botën, reaguan autoritetet britanike, duke shtuar masat e sigurisë për maratonën e Londrës, e cila do të zhvillohet gjatë fundjavës.

Autori i sulmit në Boston?

Top Channel - 16.04.2013

Mes morisë së imazheve të postuara në internet, kryesisht në Facebook dhe Twitter pas shpërthimeve në Boston është edhe njëri që ndoshta ka kapur autorin e shpërthimeve.

Ministria e Punëve të Jashtme dënon aktet e dhunës në Boston

LajmiFundit - 16.04.2013

Ministria e Punëve të Jashtme dënon me forcë aktet e dhunës që ndodhën një ditë më parë në përfundim të Maratonës së Bostonit, ku humbën jetën dhe u dëmtuan rëndë qytetarë të pafajshëm.

Aktivisti i paqes, shpallet "Hero i bombardimeve të Bostonit" (FOTO)

Albtime - 16.04.2013

Një aktivistë anti-luftës është shpallur hero i aktit terrorist në Boston. Protestuesi kundër luftës, djali i të cilit vdiq në Irak është shpallur hero nga mediat botërore pasi që i pari vrapoi t'u ndihmojë viktimave të sulmit me bomba në ...

Sulmet me bomba, MPJ dënon aktet e dhunës në Boston

Albeu.com - 16.04.2013

Ministria e Punëve të Jashtme dënon me forcë aktet e dhunës që ndodhën një ditë më parë në përfundim të Maratonës së Bostonit, ku humbën jetën dhe u dëmtuan rëndë qytetarë të pafajshëm.

Shpërthimet në Boston, Berisha ngushëllon Amerikën

Kombetare - 16.04.2013

Kryeministri Sali Berisha i është bashkuar dhimbjes së Amerikës për të gjithë viktimat e humbura nga shpërthimi i bombave në Boston, gjatë kohës së zhvillimit të maratonës.

Obama: Autorët e aktit terrorist do të vihen para drejtësisë

Albeu.com - 16.04.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barack Obama po mban një konferencë për shtyp në lidhje me sulmin makabër që ndodhi në Boston. Obama gjatë konferencës ka thënë se do të gjenden autorët aktit terrorist dhe do të vihen para drejtësisë.

Obama: Akt terrorist në Boston

Evropaelire - 16.04.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama , ka thënë se shpërthimet e së hënës në Maratonën e Bostonit janë duke u hetuar si akt terrorist, edhe pse “autoritetet nuk e dinë ende se kush është përgjegjës”.

Kjo është fotoja e autorit të bombave në Boston?

LajmiFundit - 16.04.2013

Mes morisë së imazheve të postuara në internet, kryesisht në Facebook dhe Tvvitter pas shpërthimeve në Boston është edhe njëri që ndoshta ka kapur autorin e shpërthimeve.

Boston, njeriu misterioz në çati

Portalb - 16.04.2013

Është duke bërë xhiron e botës në web, një imazh i një njeriu mbi çatinë e një ndërtese në Boston, në kohën e shpërthimit të parë gjatë Maratonës.

Sulmi në Boston, Obama: Akt terrorist

Top Channel - 16.04.2013

Ndërsa një ditë më parë nguroi të fliste për terrorizëm, presidenti amerikan, Barak Obama të martën i cilësoi sulmet në Boston “akte terroriste”, “sulme monstruoze dhe prej frikacakësh”.

Boston, dëshmia e 78-vjeçarit

Top Channel - 16.04.2013

Pak metra se të shkelte vijën e finish-it, ai ra në tokë si i qelluar nga një snajpër. 78-vjeçari, Bill Ifring, që vinte nga Lejk Stivens në Shtetin e Uashingtonit, u shndërrua në simbolin e ngjarjes në Boston.

SHBA - Shtohen masat e sigurisë pas shpërthimeve në Boston

VOA - 16.04.2013

Në Los Anxhelos janë vendosur policë shtesë në pikat e tranzitit dhe në vende të tjera publike. Policitë në Nju Jork, Uashington, Las Vegas, Detroit dhe Atlanta thonë se janë duke vëzhguar ngjarjet nga afër.

Londër, policia rishqyrton masat e sigurisë për maratonën e së dielës

Ora news - 16.04.2013

Policia në Britani ka deklaruar se po rishikon planet e sigurisë për maratonën e së dielës në Londër, pas shpërthimeve me bomba në maratonën e Bostonit ku u vranë të paktën 3 persona.

Shpërthime në Maratonën e Bostonit, 3 të vrarë, mbi 140 të plagosur

Ora news - 16.04.2013

Të paktën tre persona u vranë dhe më shumë se 140 u plagosën të hënën, pas dy shpërthimeve gati të njëkohshme me bomba pranë spektatorëve në vijën e finishit e të maratonës së famshme botërore të Bostonit.

Tre të vdekur e 144 të plagosur nga shpërthimet në Boston

Koha.net - 16.04.2013

Boston, 16 prill - Tre persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga dy shpërthime që kanë goditur të hënën vijën e finishit në Maratonën e Bostonit.

Maratona e Londrës nuk do të anulohet

Botasot - 16.04.2013

Pas masakrës në Maratonën e Bostonit e cila shokoi të gjithë botën, menjëherë ngjarja shqetësoi jo pak edhe autoritetet britanike për shkak se këtë të dielë në program është Maratona e Londrës.

FBI, hetim shpërthimeve në Boston

Telegrafi - 16.04.2013

Një hetim po zhvillohet pas dy shpërthimeve në maratonën e Bostonit që lanë tre persona të vdekur dhe rreth 140 të plagosur. Byroja Federale e Hetimeve, FBI, ka marrë përsipër koordinimin e asaj që duket një “pistë tërësisht terroriste”.

Talebanët pakistanez pohojnë se nuk janë të përfshirë në sulmet me bombë në Boston

Yll Press - 16.04.2013

Ata theksuan se i përshëndesin sulmet ndaj SHBA-së dhe aleatëve të tyre, por theksuan se në asnjë mënyrë nuk janë përfshirë në to. Talebanët pakistanez pohojnë se nuk janë të përfshirë në dy shpërthimet gjatë Maratonës së Bostonit, në të ...

Jahjaga ngushëlloi presidentin Obama

Telegrafi - 16.04.2013

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ngushëlloi presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, pas shpërthimeve tragjike gjatë maratonës së Bostonit, ku disa qytetarë humbën jetën dhe shumë të tjerë u ...

Maratona e Londrës nuk do të anulohet

Yll Press - 16.04.2013

Pas masakrës në Maratonën e Bostonit e cila shokoi të gjithë botën, menjëherë ngjarja shqetësoi jo pak edhe autoritetet britanike për shkak se këtë të dielë në program është Maratona e Londrës.

Maratona e Bostonit, bomba e viktima

Gazeta Republika - 16.04.2013

Maratona e Bostonit, në SHBA ka përfunduar me viktima dhe të plagosur. Pranë vijës së finishit ka pasur dy shpërthime bombash, të cilat i kanë marrë jetën 3 personave dhe kanë plagosur mbi 100 të tjerë.

Shpërthimet tundin Bostonin, dhjetëra viktima në Maratonë

Panorama - 16.04.2013

Të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, dhjetë prej të cilëve me gjymtyrë të amputuara, pasi dy shpërthime të fuqishme kanë ndodhur afër vijës së finishit në Maratonën e famshme të Bostonit.

NBA anulon ndeshjen në nderim të viktimave në maratonën e Bostonit

Botasot - 16.04.2013

Një ndeshje e basketbollit profesionist amerikan është anuluar për të nderuar kujtimin e viktimave të atentatit në Maratonën e Bostonit. Ndeshja pritej të zhvillohej mbrëmë në Boston, mes skuadrës vendase Sëlltiks dhe Indiana Pejsërs, ...

Liderët e botës i dënojnë sulmet me bomba në Boston

Botasot - 16.04.2013

Liderët botërorë po i dënojnë sulmet vdekjeprurëse me bomba në Maratonën vjetore në Boston, në shtetin amerikan, Masaçusets. Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, dy eksplodimet në linjën e finishit të maratonës, i ...

Liderët e botës dënojnë sulmet me bomba në Boston

Ora news - 16.04.2013

Liderët botërorë kanë dënuar sulmet vdekjeprurëse me bomba në Maratonën vjetore në Masaçusets të Bostonit. Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon, i ka cilësuar si të “tmerrshme, dy shpërthimet që ndodhën në maratonën ...

Kosova ngushëllon Shtetet e Bashkuara

VOA - 16.04.2013

Udhëheqësit politikë të Kosovës ngushëlluan presidentin amerikan Barack Obama pas shpërthimeve në Boston Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministri Hashim Thaçi, por edhe udhëheqës të tjerë institucionesh e partish politike, ...

Sulmet me bomba në Boston, MPJ dhe Kryeministri dënojnë aktet e dhunës

Ora news - 16.04.2013

Ministria e Punëve të Jashtme dënon me forcë aktet e dhunës që ndodhën një ditë më parë në përfundim të Maratonës së Bostonit, ku humbën jetën dhe u dëmtuan rëndë qytetarë të pafajshëm.

MPJ: Dënojmë aktet e dhunës në Boston

BalkanWeb - 16.04.2013

TIRANË- Ministria e Jashtme Shqiptare nëpërmjet një deklarate për shtyp ka dënuar sulmin e ndodhur dje në përfundim të Maratonës së Bostonit. “Ministria e Punëve të Jashtme dënon me forcë aktet e dhunës që ndodhën një ditë më parë në ...

Berisha dënon aktet terroriste të shpërthimit të dy bombave në Boston

BalkanWeb - 16.04.2013

TIRANE- Kryeministri Berisha dënon me forcë aktet e terrorit çnjerëzor e të shëmtuar të shpërthimit të dy bombave ne Boston të Shteteve të Bashkuara te Amerikës gjatë kohës së zhvillimit të maratonës se Bostonit, të cilat shkaktuan vdekjen ...

Kush është autori i sulmit në Boston? (Foto dhe video)

Telegrafi - 16.04.2013

Mes shumë imazheve të postuara në internet, kryesisht në Facebook dhe Twitter pas shpërthimeve në Boston është edhe njëri që ndoshta ka kapur autorin e shpërthimeve.

Obama: Sulmet me bomba në Boston – akt terrorist

Botasot - 16.04.2013

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka vlerësuar se sulmet me bomba në maratonën e Bostonit ishin akt terrorist. Gjatë paraqitjes së sotme në Shtëpinë e Bardhë, zoti Obama tha se “ne nuk e kemi ndjenjën e motivit ende” dhe ka kërkuar nga ...

Londra rishqyrton masat e sigurisë

VOA - 16.04.2013

Drejtori i maratonës së Londrës shprehu pikëllimin rreth lajmeve mbi shpërthimet në Maratonën e Bostonit Policia në Britani thotë se po rishikojnë planet e sigurisë për maratonën e së dielës në Londër, pas shpërthimeve me bomba në ...

Obama: Sulmi në Boston-akt terrorist

Telegrafi - 16.04.2013

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka vlerësuar se sulmet me bomba në maratonën e Bostonit ishin akt terrorist. Gjatë paraqitjes së sotme në Shtëpinë e Bardhë, Obama tha se “ne nuk e kemi ndjenjën e motivit ende” dhe ka kërkuar nga ...

Qeveria shqiptare dënon sulmet e Bostonit

Panorama - 16.04.2013

TIRANE- Qeveria shqiptare ka dënuar me forcë sulmet e një dite më parë në Shtetet e Bashkuara. Në deklaratën për shtyp të Kryeministrisë thuhet se “Berisha dënon me forcë aktet e terrorit çnjerëzor e të shëmtuar të shpërthimit të dy ...

Boston, misteri i njeriut mbi çati!

Panorama - 16.04.2013

Është duke bërë xhiron e botës në web, një imazh i një njeriu mbi çatinë e një ndërtese në Boston, në kohën e shpërthimit të parë gjatë Maratonës.

Bombat në Boston, FBI: "Tenxhere me presion të mbushura me gozhda dhe zare kushinetash."

VOA - 16.04.2013

Agjenti i FBI-së i ngarkuar me çështjen thotë se "do të shkojë deri në fund të botës" për të identifikuar se kush i kreu shpërthimet. Byroja federale amerikane e hetimeve (FBI) thotë se dy bomba që shpërthyen të hënën në maratonën e ...

Presidenti Obama: Shpërthimet në Boston, akt terrorist

Botasot - 16.04.2013

Presidenti Barack Obama tha se FBI-ja po i heton shpërthimet e djeshme në Maratonën e Bostonit duke i konsideruar si "një akt terrorizmi". Presidenti Obama tha në një konferencë shtypi se se ky ishte një akt i shëmtuar prej frikacakësh.

Tronditet SHBA: Tre të vdekur nga shpërthimet dhe mbi 140 të plagosur

Express - 16.04.2013

Të paktën dy vetë u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën të hënën, pas dy shpërthimeve të njëherëshme me bomba pranë spektatorëve në vijën e finishit të maratonës së famshme botërore të Bostonit.

Ahmeti ngushëllon SHBA-të: Shqiptarët janë me Ju

StrugaSot - 16.04.2013

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, i ka shprehur ngushëllime Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Shkup, pas sulmit terrorist në Maratonën e Bostonit, ku humbën jetën dhe u plagosën dhjetëra ...

Edhe OJQ ngushëllojnë popullin amerikan

Express - 16.04.2013

I nderuar popull Amerikan Ne si OJQ – Lëvizja për Vizion të Përbashkët shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta dhe bashkëndajmë dhembjen e thellë me gjithë popullin paqedashës të shtetit Amerikan, dhe posaçërisht me familjarët e ...

Thaçi, letër ngushellimi për sulmin makabër në Boston të SHBA-ve

Express - 16.04.2013

Drejtuar: Ambasadorit të SHBA-së në Shkup, Paul D. Wohlers Me keqardhje të thellë pranuam lajmin për sulmin makabër dhe viktimat që pësuan në Boston të SHBA-së.

Shpërthime në Maratonën e Bostonit, 3 të vrarë, mbi 140 të plagosur

AlbanianScreen - 16.04.2013

Boston - 3 persona u vranë dhe më shumë se 140 u plagosën si pasojë e dy shpërthimeve me bomba pranë spektatorëve në vijën e finishit e të maratonës së famshme botërore të Bostonit.

Maratona e Londrës, shtohen masat e sigurisë

AlbanianScreen - 16.04.2013

Londër - Siguria për maratonën e Londrës që pritet të zhvillohet të dielën do të jetë maksimale. Pas dy shpërthimeve që ndodhën një ditë më parë në Boston, organizatorët thanë se eventi nuk do të anullohet.

Në foto/Shpërthimet në Boston

AlbanianScreen - 16.04.2013

Boston - Një hetim është në proces pasi dy shpërthime në vijën e finishit të Maratonës së Bostonit lanë pas 3 të vdekur dhe rreth 140 të plagosur. FBI ka marrë përsipër koordinimin e asaj që e përshkroi si një "hetim të mundshëm terrorist".

Sulmi në Boston, Jahjaga ngushëllon presidentin Obama

AlbanianScreen - 16.04.2013

Prishtinë - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka ngushëlluar presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, pas shpërthimeve tragjike gjatë maratonës së Bostonit, ku disa qytetarë humbën jetën dhe shumë ...

Shpërthimi në Boston, Obama: Një akt terrorizmi

AlbanianScreen - 16.04.2013

Washington - Një akt terrorizmi e ka cilësuar Presidenti amerikan Barack Obama shpërthimin në maratonën e Bostonit. Në një konferencë të posaçme për shtyp në Shtëpinë e Bardhe, kreu i SHBA- ve tha se "ishte një akt i urryer dhe frikacak".

Shpërthimet në Boston, Berisha i shpreh ngushëllimet presidentit Obama

AlbanianScreen - 16.04.2013

Tiranë - Kryeministri Berisha dënon me forcë aktet e terrorit çnjerëzor e të shëmtuar të shpërthimit të dy bombave ne Boston të Shteteve të Bashkuara te Amerikës gjatë kohës së zhvillimit të maratonës se Bostonit, të cilat shkaktuan ...

Ministria e Jashtme dënon sulmet në Boston

AlbanianScreen - 16.04.2013

Tiranë - Ministria e Punëve të Jashtme dënon me forcë aktet e dhunës që ndodhën një ditë më parë në përfundim të Maratonës së Bostonit, ku humbën jetën dhe u dëmtuan rëndë qytetarë të pafajshëm.

ShBA, 2 shpërthime në Boston gjatë maratonës, 2 të vdekur, dhjetëra të plagosur

Shekulli - 15.04.2013

ShBA- Ora (22:39) Janë të paktën 2 të vdekur dhe rreth 100 të plagosur në bilancin provizor të dy shpërthimeve. Disa burime sigurie flasin për një ose më shumë bomba pas shpërthimit.

Shpërthime në maratonën e Bostonit, dy të vdekur e 22 të plagosur

LajmiFundit - 15.04.2013

Dy shpërthime të fuqishme janë dëgjuar në Maratonën e Bostonit të hënën duke shkaktuar të plagosur dhe panik në turmë shumë pranë vijës së finishit.

Shpërthime terroriste në Boston

Top Channel - 15.04.2013

Dy shpërthime të fuqishme të ndodhura në përfundim të maratonës së Bostonit në Shtetet e Bashkuara kanë shkaktuar të paktën 2 të vdekur dhe dhjetra të lënduar.

Seri bombash pas maratonës së Bostonit, 2 të vdekur dhe 22 të plagosur

LajmiFundit - 15.04.2013

Fox Nevvs flet për 2 të vdekur ndërsa CNN raporton katër të tillë. Raportohet se shpërthimet kanë ndodhur në fund të maratonës. Pamjet tregojnë shumë trupa të shtrirë në shesh të mbuluar nga gjaku, ndërsa policia ka rrethuar vendngjarjen.

Shpërthime në Boston, tre të vdekur dhe 144 të lënduar (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 15.04.2013

UPDATE- Policia e Bostonit ka njoftuar se ka ndodhur edhe një shpërthim tjetër në Boston tek Biblioteka "JFK Library" raporton CNN ndërsa policia deklaroi se po shikon nëse shpërthimi i tretë ka lidhje me dy të parat në të cilat humbën ...

(VIDEO) SHBA, shpërthim i dyfishtë në Boston, dyshohet për sulm terrorist

Portalb - 15.04.2013

BOSTON - Dy shpërthime kanë tronditur maratonën e Bostonit duke lënë të paktën tre të vdekur dhe disa persona të plagosur. Videot dhe fotografitë e publikuara tregonin konfuzion dhe shumë ambulanca në vendin e ngjarjes ndërkohë që shumë ...

Tre të vdekur nga shpërthimet në Boston

Evropaelire - 15.04.2013

Tre persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga dy shpërthime që kanë goditur të hënën vijën e finishit në Maratonën e Bostonit. Mediat amerikane raportojnë për së paku 144 të plagosur, 25 nga të cilët në gjendje kritike për ...

Shpërthime në Maratonën e Bostonit, Shtetet e Bashkuara në alarm (VIDEO)

LajmiFundit - 15.04.2013

Shtetet e Bashkuara të Amerikës goditen sërish në një moment të papritur nga sulmet që dyshohet të jenë terroriste. Në orën 20:27 me atë evropiane është njoftuar për dy shpërthime në vijen e binishit në Maratonën e Bostonit.

Shpërthime në Boston, tre të vdekur e shumë të lënduar (Foto dhe video)

Telegrafi - 15.04.2013

Një seri shpërthimesh të fuqishme të ndodhura në përfundim të maratonës së Bostonit kanë shkaktuar dhjetëra të lënduar, ndërsa Fox Neews raporton për të paktën tre persona të vdekur.

Dy shpërthime në Maratonën e Bostonit, 2 vdesin

Panorama - 15.04.2013

BOSTON- Te paktën dy persona kanë humbur jetën pas dy shpërthimeve në linjën e “finishit” të Maratonës së Bostonit. Rreth 3 orë pasi fituesit kishin kaluar linjën një shpërthim i fuqishëm u regjistrua në pjesën veriore të rrugës Boylston.

Shpërthime të fuqishme në maratonën e Bostonit (FOTO+VIDEO)

Yll Press - 15.04.2013

Dy persona janë konfirmuar të vdekur nga policia e Bostonit, ndërsa 22 është numri i të plagosurve, disa prej të cilëve në gjendje të rëndë. Por Fox News flet për 3 të vdekur, ndërsa CNN raporton katër të tillë.

Tronditet SHBA: Tre të vdekur nga shpërthimet dhe mbi 140 të plagosur

Botasot - 15.04.2013

(I plotësuar) - Presidenti amerikan Barak Obama i është drejtuar kombit pas shpërthimeve në Boston të Masaqusetsit. Ai tha se e gjithë forca federale është në dispozicion për hetime.

SHBA, shpërthim i dyfishtë në Boston, dyshohet për sulm terrorist

BalkanWeb - 15.04.2013

BOSTON - Dy shpërthime kanë tronditur maratonën e Bostonit duke lënë të paktën tre të vdekur dhe disa persona të plagosur. Videot dhe fotografitë e publikuara tregonin konfuzion dhe shumë ambulanca në vendin e ngjarjes ndërkohë që shumë ...

Shpërthime në Maratonën e Bostonit, 3 të vrarë, mbi 170 të plagosur

VOA - 15.04.2013

Agjentët e Byrosë Federale të Hetimeve bënë kërkime në një apartament në rrethinat e qytetit Revere të Bostonit si pjesë e përpjekjeve për të gjetur përgjegjësit e dy shpërthimeve të djeshme në Maratonën e Bostonit që lanë tre të vdekur ...