TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

...dhe sërish fiton Barça!  

Gazeta Start - 11.12.2011

Përfundon përsëri me fitoren e Barcelonës beteja gjigante me Realin. Në “Bernabeu”, katalanasit triumfojnë 3-1 dhe barazojnë madrilenët në krye të La Ligës.

E hëna pa energji në Tiranë

Gazeta Start - 11.12.2011

Tiranë – Edhe dita e hënë do të shoqërohet me mungesa të shumta të energjisë elektrike në Tiranë. Njoftimi i përjavshëm për ndërprerjen e energjisë u përsërit edhe këtë javë nga kompania çeke CEZ Shpërndarje, ku bën me dije edhe arsyet e ...

Tritoli zv/drejtorit të policisë, dhjetëra të shoqëruar

Gazeta Start - 11.12.2011

Tiranë – Deri më tani, të paktën 58 persona janë shoqëruar në policinë e Tiranës, në lidhje me tritolin e vënë pak ditë më parë në derën e zëvendësdrejtorit të policisë së kryeqytetit, Dorian Muça.

Shkodër, arrestohet një shtetas i kërkuar

Gazeta Start - 11.12.2011

Shkodër – Një shtetas u arrestua nga policia e Shkodrës pasi ishte shpallur në kërkim për tentativë vrasjeje. Gjatë së shtunës, policia arrestoi shtetasin Vladimir Sokoli, 33 vjeç, lindur e banues në lagjen “Perash” të qytetit.

Durrës, gjendet i vetëvarur babai i dy fëmijëve

Gazeta Start - 11.12.2011

Durrës – Një shtetas u gjet i vdekur mëngjesin e së dielën në qytetin e Durrësit. Policia lokale bëri me dije se shtetasi Arben Haxhija, 45-vjeç, është gjetur i vetëvarur në banesën e tij nga familjarët, në lagjen numër 1 të qytetit ...

Shkrumbohet një banesë në Fushë Krujë

Gazeta Start - 11.12.2011

Fushë Krujë – Një banesë u shkrumbua sot nga flakët e zjarrit në Fushë Krujë, fatmirësisht pa shkaktuar të lënduar. Banesa e shtetasit Surja Curraj, u shkrumbua plotësisht, ku shkak dyshohet të jetë bërë një shkëndijë elektrike.

Bisedimet për klimën, me marrëveshje historike

Gazeta Start - 11.12.2011

Durban – Bisedimet e shumta dhe të tej zgjatura për klimën në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, përfunduan me sukses duke firmosur një marrëveshje të përbashkët.

Gjirokastër, arrestohen shpërndarësit e drogës

Gazeta Start - 11.12.2011

Gjirokastër – Katër persona u arrestuan të dielën nga policia e Gjirokastrës, ndërsa janë sekuestruar 5.5 kilogramë drogë e llojit marijuanë. Ky rezultat vjen pas aksionit të policisë të koduar “Shpërndarësit” që konsistonte në disa ...

Itali, skllavëronte të bijën 12-vjeçare, arrestohet shqiptari

Gazeta Start - 11.12.2011

Rapalo – Një shqiptar u arrestua nga policia italiane, pasi akuzohet për trajtimin thuajse skllavëror të së bijës, vetëm 12-vjeçe. Mediat vendase si “Il Gironale”, trajtojnë ngjarjen, duke dhënë detaje se si vogëlushja trajtohej nga ai ati.

Gjarpërinjtë pushtojnë hotelin

Gazeta Start - 11.12.2011

Në Këln, qytet në perëndim të Gjermanisë, policia zbuloi 100 gjarpërinj, 70 breshka dhe 20 bretkosa në një dhomë hoteli, raportojnë mediat lokale.

Topi: Një botë në paqe me diversitet fetar

Gazeta Start - 11.12.2011

Doha – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ndodhet në Katar ku po merr pjesë në Samitin e katërt Botëror të Aleancës së Qytetërimeve. Në fjalën e mbajtur, kreu i shtetit shqiptar, theksoi edhe një herë harmoninë e plotë që ekziston midis ...

Seria A - Udineze në krye; Milani “X” mes polemikash  

Gazeta Start - 11.12.2011

Java e 15-të e kampionatit italian: Udineze mund Kievon dhe merr vendin e parë; Milani barazon në fushën e Bolonjës, në një ndeshje ku u bë protagonist gjyqtari Roki. Në mbrëmje radha e Napolit, të hënën luhet Roma-Juve.

Gomez mban Bajernin në krye, ndalet Dortmundi  

Gazeta Start - 11.12.2011

Dy gola të Mario Gomezit i japin Bajernit fitoren 2-1 në fushën e Shtutgartit. Duke përfituar edhe nga barazimi i Borusias së Dortmundit, bavarezët e shohin veten 3 pikë përpara kampionëve.

Prek tensionin e lartë, vdes në vend saldatori

Gazeta Start - 10.12.2011

Shkodr Nj ngjarje e rnd me pasoj vdekjen e nj personi ka ndodhur dje n qytetin verior t Shkodrs. Lajmi bhet i ditur nga Drejtoria e Policis Shkodr, e cila sqaron se 44-vjeari Fran Dakaj ka ndrruar jet dje rreth ors 16:00 pasi teksa punonte ...

Zgjedhjet në Rusi, Moska bëhet gati për protesta të reja

Gazeta Start - 10.12.2011

Moska përgatitet për protestën më të madhe në 20 vitet e fundit. Dhjetëra mijëra persona pritet të mblidhen në sheshin në jug të Kremlinit, në shenjë kundërshtimi nga manipulimit të zgjedhjeve parlamentare.

SHBA-të paralajmërojnë për trazira në Bashkimin Evropian

Gazeta Start - 10.12.2011

Komandanti i lartë ushtarak i SHBA-ve, Gjeneral Martin Dempsey, shprehet i shqetësuar për “potencialin e trazirave civile” teksa në Evropë vijon kriza financiare.

Henri: Vetëm Mesi e Ronaldo janë më të mirë se Van Persi

Gazeta Start - 10.12.2011

Legjenda e Arsenalit, Thierri Henri, vlerëson lart yllin e ri të “topçinjve”, Robin Van Persi, duke theksuar se vetëm Lonel Mesi dhe Kristiano Ronaldo janë më të mirë për momentin.

Hapet dyqani “Apple” më i madh në botë

Gazeta Start - 10.12.2011

Dyqani më i madh në botë i “Apple”-it është hapur në ''Grand Central Terminal” në Nju Jork. Pas një pune të lodhshme për të arritur inaugurimin në periudhën e festave të fundvitit, periudhë kjo e blerjeve të çmendura në SHBA, dyqani më i ...

Guardiola: Reali është më i fortë se sezonin e kaluar

Gazeta Start - 10.12.2011

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, është shprehur para sfidës së sotme në “Bernabeu” se Reali i Madridit është më i fortë se sezonin e kaluar.

Martinez: Shqipëria ka miq në rrugën drejt BE-së

Gazeta Start - 10.12.2011

“Ju siguroj se Shqipëria ka shumë miq, që ju duan dhe ju respektojnë, sepse ju njohin dhe ju mbështesin në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian”.

Thaçi: Kapitull i ri në marrëdhëniet me BE-në

Gazeta Start - 10.12.2011

Prishtinë - Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi sot u kthye nga qëndrimi zyrtar në Bruksel ku pati zhvilloi takime me zyrtarë të lartë të BE: kryetarin Herma fon Rompuy, me përfaqësuesen e Lartë të BE Catherine Ashton dhe me komisionarin ...

Rusi, protestat më të mëdha që kohën e Bashkimit Sovjetik

Gazeta Start - 10.12.2011

Mijëra persona kanë marrë pjesë sot në protestën më të madhe në kryeqytetin rus që prej rënies së Bashkimit Sovjetik. Në Moskë sot u mblodhën rreth 50 mijë persona në shenjë kundërshtimi ndaj manipulimit të pretenduar të zgjedhjeve të ...

Premier Liga, fitojnë Junajtid, Arsenali e Liverpuli  

Gazeta Start - 10.12.2011

Java e 15-të e kampionatit anglez: Junajtid mposht Volverhemptonin, Arsenali triumfon ndaj Evertonit, Liveruli rigjen suksesin përballë QPR-së. Të hënën superndeshja Çelsi - Mançester Siti.

Cana, vjen goli i parë me Lacion  

Gazeta Start - 10.12.2011

Më në fund Lorik Cana shfaqet si protagonist me Lacion. Mesfushori shqiptar ka gjetur golin e parë me fanellën bardhekaltër, në fitoren 3-2 në fushën e Leçes.

Pacini - Nagatomo, Interi merr frymë  

Gazeta Start - 10.12.2011

Xhampaolo Pacini dhe Juto Nagatomo i japin Interit fitoren 2-0 përballë Fiorentinës, me nga një gol të shënuar në çdo pjesë. Sulmuesi italian realizoi golin e epërsisë në minutën e 40-të , duke i dhënë fund “agjërimit” prej gjashtë muajsh ...

Kosovë, 4 në pranga për falsifikim parash

Gazeta Start - 10.12.2011

Prishtinë - Policia e Kosovës ka vënë në pranga katër persona të cilëve iu sekuestruan rreth 80 mijë dollarë amerikanë të falsifikuar. Arrestimet u kryen mbrëmjen e së premtes në Drenasit.

"Kosova" lë pa status Serbinë!

Gazeta Start - 09.12.2011

Bruksel – Serbia nuk arriti të fitojë statusin kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Këshilli Evropian vendosi sot që në orët e para të mëngjesit se Serbia mund të marrë statusin e kandidatit për anëtarësim në BE në muajin mars të ...

Holanda kërkon ndjesë për masakrën në Indonezi

Gazeta Start - 09.12.2011

Qeveria holandeze u ka krkuar ndjes zyrtarisht familjeve t viktimave pr nj masakr t kryer n vitin 1947 n ishujt Java n Indonezi. Asokohe holandezt vran 150 persona.

BE, sot vendos për vizat me Kosovën

Gazeta Start - 09.12.2011

Bruksel – Këshilli i Ministrave të BE-së sot pritet të marrë vendimin për nisjen e dialogut për liberalizimin e vizave për Kosovën. Kryeministri Hashim Thaçi, mori përkrahjen e shefes së diplomacisë evropiane, Katherine Ashton dhe ...

Katër të plagosur e tre në pranga

Gazeta Start - 09.12.2011

Tiranë – Katër të plagosur e tre të arrestuar. Ky është bilanci i një zënke me sende të forta në Tiranë mbrëmjen e shkuar. Në pranga ranë shtetasit Nikola (Ervin) Muhaj, 26-vjeç, lindur dhe banues në fshatin Frakull të Madhe, Fier, ...

Sulmon Izraeli, një i vdekur e 13 të plagosur

Gazeta Start - 09.12.2011

Një civil është vrarë dhe të paktën 13 të tjerë janë plagosur pas një sulmi të avionëve izraelitë mbi Gazën, raportojnë burimet mjekësore të cituara nga "BBC"-ja.

Korçë, shkrumbohet një magazinë

Gazeta Start - 09.12.2011

Korçë – Një magazinë u shkrumbua gjatë natës në kompleksin e pazarit të Korçës, duke shkaktuar dëme të shumta materiale në katin e parë të një ndërtese.

S’ka shpërblim për pensionistët

Gazeta Start - 09.12.2011

Tiranë – Gjatë këtij fundviti, pensionistët nuk do të marrin asnjë qindarkë shpërblim përveç pensionit mujor. Ministria e Financave e ka “shtrënguar dorën e saj”, duke dhënë shpërblim vetëm për punonjësit e administratës, që do të marrin ...

"Të pastrojmë Shqipërinë në një ditë”

Gazeta Start - 09.12.2011

Tiranë – Gjatë qëndrimit në Tiranë, eurodeputetja Tanja Fajon, ka marrë pjesë edhe në nisëm “Të pastrojmë Shqipërinë në një ditë”, të ndërmarrë nga “Green Light Albania”.

Nuk do të ketë akt normativ për buxhetin e 2011-s

Gazeta Start - 09.12.2011

Tiranë – Në fund të vitit, qeveria shqiptare nuk do të ketë një akt normativ për buxhetin e vitit 2011, ndryshe nga se ka ndodhur herë të tjera. Kjo vjen për shkak se janë respektuar parametrat e buxhetit aktual.

Topi: Kosova të jetë pjesë e NATO-s

Gazeta Start - 09.12.2011

Tiranë – Në qytetin e Durrësit po zhvillohet takimi i ministrave të Mbrojtjes së vendeve të Ballkanit, i quajtur Ministeriali i Mbrojtjes A5, ku po diskutohet për mbrojtjen ajrore. Në këtë takim mungonte pala serbe dhe përfaqësuesit e saj.

Në Francë këmbëngulin: Cana rikthehet te Marseja

Gazeta Start - 09.12.2011

Bëhen gjithnjë e më të shumtë zërat që flasin për një largim të Lorik Canës nga Lacio dhe rikthim te Olimpiku i Marsejës. I transferuar në “Olimpiko” gjatë verës që shkoi me synimin për t’u ringjallur pas sezonit negativ te Gallatasarai, ...

Mos nënvlerësoni “dridhjet” tek fëmijët

Gazeta Start - 09.12.2011

Epilepsia shfaqet më shumë gjatë periudhës 0-1 vjeç. Mund të shfaqet me kriza të mëdha të shoqëruara me ngurtësimin e trupit, mbylljen e gojës, daljen e shkumës nga goja dhe me kriza të shkurtra të cilat nuk zgjasin gjatë por që është e ...

Serbët i vënë flakën flamurit të BE-së

Gazeta Start - 09.12.2011

Beograd - Zyrtarë, deputetë dhe pjesëtarë të tjerë të Partisë Radikale Serbe (SRS) kërkuan që Serbia menjëherë të ndërpresë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

BE-ja bie dakord për paktin, Britania ngelet vetëm

Gazeta Start - 09.12.2011

Të gjitha shtetet e Bashkimit Evropian me përjashtim të Britanisë së Madhe kanë mbështetur paktin për buxhetin dhe taksën të propozuar nga Franca dhe Gjermania për përballimin e krizës buxhetore që ka përfshirë Eurozonën.

Bogdanin e tradhtojnë nervat, sherr në stërvitjen e Çezenës

Gazeta Start - 09.12.2011

Erjon Bogdani ka pasur një zënkë me shokun e skuadrës te Çezena, Benaluan, gjatë seancës së sotme stërvitore në prag të transfertës me Palermon.

Gëtce, “Djaloshi i Artë i Evropës”

Gazeta Start - 09.12.2011

Mario Gëtce është fitues i çmimit “European Golden Boy”, që jepet çdo vit, në dhjetor, nga e përditshmja sportive italiane “Tuttosport” për futbollistin nën 21 vjeç më të dalluar gjatë vitit.

Trajner italian për Kombëtaren, të hënën zyrtarizimi

Gazeta Start - 09.12.2011

Trajneri i Kombëtares shqiptare do të jetë italian dhe do të mësohet zyrtarisht në fillim të javës tjetër. Lajmin e konfirmon agjenti i FIFA-s, Sokol Haxhia, i cili po shoqëron presidentin e FSHF-së, Armando Duka, në misionin për të gjetur ...

Maqedonia jashtë agjendës

Evropaelire - 09.12.2011

Mospërfshirja e Maqedonisë në agjendën e samitit të Bashkimit Evropian, nga partitë në pushtet, arsyetohet me problemet ekonomike dhe strukturore brenda unionit.

Eliminohen Mançesterët; festojnë Bazeli, Napoli, e Lioni  

Gazeta Start - 08.12.2011

Ndeshjet e fundit në grupet e Ligës së Kampionëve përcaktuan katër ekipet e fundit që kualifikohen më tej si dhe ato që do të vijojnë në Ligën e Evropës. Mançesteri “fshihet” nga Liga e Kampionëve.

Bashkia, stazh me pagesë për 84 studentë ekselentë

Gazeta Start - 08.12.2011

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Lulzim Basha mori pjesë në ceremoninë e shpërndarjes së “Medaljeve të Arit” dhe “Student i Shkëlqyer ” për 84 studentë të Universitetit të Tiranës.

Eksploziv banesës së nëndrejtorit të Policisë së Tiranës

Gazeta Start - 08.12.2011

Tiranë – Një shpërthim i fuqishëm eksplozivi u regjistruar rreth orës 03:30 minuta të mëngjesit të sotëm në banesën e nëndrejtorit të policisë së Tiranës, Dorian Muça.

Gjendet trupi i 12-vjeçares të mbytur në lumë

Gazeta Start - 08.12.2011

Tiranë – Trupi i pajetë i 12-vjeçares që u mor nga uji i lumit të Tiranës, u gjet mëngjesin e sotëm në zonën e quajtur Ura e Institutit, qindra më tej vendit të ngjarjes.

Bruksel, liderët gati për samitin “jetë a vdekje”

Gazeta Start - 08.12.2011

Liderët e Bashkimit Evropian po përgatiten për një samit vendimtar në Bruksel, ku do të përpiqen të përfundojnë një marrëveshje për përballimin e krizës së borxheve në Eurozonë.

Gjendet një kufomë në Porto Romano

Gazeta Start - 08.12.2011

Durrs Nj kufom u gjet sot nga peshkatart n qytetin e Durrsit. Kufoma sht gjetur rreth 300 metra larg bregut. Peshkatart kan lajmruar policin, e cila ka mbrritur n vendin e ngjarjes ku ka nisur hetimet pr t zbardhur identitetin.

Shqipëria përkujton 8 Dhjetorin

Gazeta Start - 08.12.2011

Tiranë – Shqipëria feston sot Ditën Kombëtare të Rinisë, e shpallur për hir të lëvizjes studentore të vitit 1990 në vendin tonë, që pësoi më pas me shembjen e diktaturës komuniste.

Ja ç’ka ngjarë teksa Belgjika përpiqej të krijonte qeverinë e re

Gazeta Start - 08.12.2011

Ndërkohë që Belgjika përjetoi krizën më të thellë në histori për krijimin e një qeverie federale, në botë janë rrëzuar katër diktatorë, janë zbuluar 626 lloje të reja kafshësh dhe në shtetet e zhytura në krizë të Evropës u emëruan katër ...

Pala konstruktive është pala humbëse

Gazeta Start - 08.12.2011

Prishtinë – Kryesueses së ekipit kosovar të dialogut, Edita Tahiri, do t`i duhet të shpjegohet me opinionin kosovar pas kësaj së premteje, nëse Këshilli i Ministrave nuk i jep Kosovës marrëveshjet tregtare, por e hap vetëm dialogun për ...

Policia sqaron eksplozivin tek nëndrejtori i saj

Gazeta Start - 08.12.2011

Tiranë – Policia e Tiranës reagoi mbi ngjarjen e ndodhur herët mëngjesin e sotëm në banesën e zv/drejtorit të Policisë Qarkut Tiranë, Dorian Muça.

Tre në pranga për vjedhje me dhunë e armë

Gazeta Start - 08.12.2011

Tiranë – Tre persona u arrestuan nga policia e Tiranës të akuzuar për vjedhje me dhunë e me armë. Fillimisht, u arrestuan shtetasit Nexhmi Mustafi, 40-vjeç, lindur në Gostivar Maqedoni dhe banues përkohësisht në Tiranë si dhe Letim Kurti, ...

Sarkozi paralajmëron: Evropa rrezikon të shpërbëhet

Gazeta Start - 08.12.2011

Presidenti francez, Nikolas Sarkozi, ka paralajmëruar se për Evropën, rreziku i shpërbërjes, nuk ka qenë kurrë më i madh se tani. Ai iu adresua kështu mbledhjes së liderëve evropianë të qendrës së djathtë në Marsejë, raporton “BBC”-ja.

Marrëveshja me Serbinë, si e Shqipërisë me Malin e Zi

Gazeta Start - 08.12.2011

Prishtinë – Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka vlerëson tipike shtetërore marrëveshja e arritur për Menaxhimin e integruar të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Është ashtu siç e ka edhe Shqipëria me Malin e Zi.

Berisha takime me një sërë personalitetesh evropianë

Gazeta Start - 08.12.2011

Paris – Gjatë qëndrimit në Francë në Kongresin e 20-të të Partive Popullore Evropiane, kryeministri Sali Berisha, zhvilloi takime me një sërë personaliesh të Evropës.

Reshje bore në qarkun e Kukësit

Gazeta Start - 08.12.2011

Kukës – Zona verilindore e vendit u përfshi sot edhe nga reshje dëbore në lartësinë e 500 metrave mbi nivelin e detit. Reshje dëbore ka pasur thuajse në të gjitha komunat e Qarkut të Kukësit, që nuk i kalon 5 centimetra.

Çifti pinte duhan në shtëpi, qentë sëmuren me kancer

Gazeta Start - 08.12.2011

Të ekspozuar për një kohë të gjatë ndaj tymit të duhanit, të pirë nga të zotët e shtëpisë, 2 qenë të racës Terrier janë prekur nga kanceri në zonën e Sakarjas në Turqi.

Për herë të parë Depistimi Universal për shurdhët

Gazeta Start - 08.12.2011

Tiranë – Kreu i Shëndetësisë, Petrit Vasili, theksoi sot se diagnostikimi i hershëm, por edhe formimi i profesionistëve dhe infrastruktura e duhur, janë ndër sfidat për trajtimin me sukses të paaftësisë dëgjimore tek fëmijët.

Për një jetë të shëndetshme dhe të lumtur...

Gazeta Start - 08.12.2011

A dëshironi të bëni një jetë të shëndetshme, të lumtur dhe të qetë? Pavarësisht efektit të gjeneve mbi shëndetin tuaj, ju mund të bëni një jetë më të shëndetshme me anë të stilit tuaj të jetesës dhe metodave të aplikuara.

Dhuna në Laç, gjyqtarët bojkotojnë javën e 12-të

Gazeta Start - 08.12.2011

Masat e marra nga Komisioni i Disiplinës një ditë më parë duket se nuk kanë qenë të mjaftueshme për gjyqtarët. Shoqata e tyre, në shenjë proteste për dhunimin e arbitrit Lorenc Jemini në përfundim të ndeshjes Laçi-Kastrioti, vendosi të ...

Izraeli shqyrton mundësinë e njohjes së Kosovës

Gazeta Start - 08.12.2011

Shefi i diplomacisë izraelite, Deni Aialon, ka thënë se qeveria e Izraelit është duke negociuar dhe shqyrtuar mundësinë e njohjes së Kosovës. Me pjesëmarrjen e tij si i ftuar në punimet e Forumit Ndërkombëtar të Migracionit në Gjenevë dhe ...

Emocione në Grupin F, Marseja feston në fund  

Gazeta Start - 07.12.2011

Marseja siguron një biletë për në 16-shet e Ligës së Kampionëve, falë fitores spektakolare 3-2 në fushën e Borusias së Dortmundit. Skuadra franceze e sheh veten në disavantazh të dy golave, kur Blazikovski ( 23’ ) dhe Humels ( 32’ me ...

Barça e frikshme edhe me “çunakë”, Milani ngec në fund  

Gazeta Start - 07.12.2011

Barcelona me lojtarë të rinj shkatërron 4-0 BATE Borisovin në “Kamp Nou”, ndërkohë që Milani barazohet në shtesë nga Viktoria Plzeni. Me të gjithë titullarët të lënë pushim për t’i pasur të freskët për “El Clasico” -n me Realin, Pep ...

Korçë, katër në pranga për vjedhje

Gazeta Start - 07.12.2011

Korçë – Katër shtetas u arrestuan nga policia e Korçës për vjedhje. Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, përfundoi në pranga shtetasi Besnik Dilka, 38-vjeç, banues në Voskop të Korçës.

Miratohet dëmshpërblimi për përmbytjet në Shkodër

Gazeta Start - 07.12.2011

Tiranë - Këshilli i Ministrave vendosi sot miratimin e vlerës së kompensimit të dëmeve të shkaktuara në kulturat bujqësore e në biznese, nga reshjet e shiut dhe përmbytjet, në qarkun Shkodër, në shumën 1 112 303 342 (një miliard e njëqind ...

Nismat rajonale të Kosovës, vazhdon dialogu

Gazeta Start - 07.12.2011

Prishtinë – Edhe pse zyrtarisht dialogu teknik kishte përfunduar për këtë vit, shefat e ekipeve negociator të të dyja vendeve me ndërmjetësim të Cooper dje kanë diskutuar me video link çështjen e pjesëmarrjes së Kosovës në forumet ...

Topi në krye të një partie të re: Çdo opsion i hapur

Gazeta Start - 07.12.2011

Tiranë – Presidenti Bamir Topi, e ka lënë të hapur mundësinë e krijimit të një partie politike, që me shumë gjasa do të jetë Aleanca Kuqezi, aktualisht e drejtuar nga zëvendësi i Topit në KLD, Kreshnik Spahiu.

Rompuy: BE-së mund të mos i nevojitet një traktat i ri

Gazeta Start - 07.12.2011

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, tha se mund të ndërmerren rregulla më të ashpra për të përballuar krizën evropiane të borxheve edhe pa ndryshuar traktatet evropiane.

Sekretari i OKB-së përshëndet zhvillimet e Kosovës

Gazeta Start - 07.12.2011

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon, ka përshëndetur arritjen e marrëveshjes së përbashkët të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, dhe shpreh bindjen se kjo do të bëj të mundur normalizimin e situatës në pikëkalimet në Bërnjak dhe ...

Greqi, Parlamenti miraton buxhetin e ashpër të 2012-ës

Gazeta Start - 07.12.2011

Parlamenti grek miratoi në orët e para të mëngjesit të sotëm buxhetin e vitit 2012, një buxhet me masa të ashpra kurimesh. Buxheti i vitit 2012 përfshin shkurtimin e shpenzimeve dhe rritjen e taksave në mënyrë që të shtohen hyrjet në ...

Shqipëria në Samitin e 7-të Botëror për Familjen

Gazeta Start - 07.12.2011

Abu Dabi - "Promovimi i kapacitetit prodhues, punësimit dhe punës së denjë si faktorë të rëndësishëm që ndikojnë në zhdukjen e varfërisë si dhe rritja e përfshirjes së qëndrueshme dhe të barabartë ekonomike në të gjitha nivelet janë rrugët ...

Gjirokastër, një në pranga për 50 kg drogë

Gazeta Start - 07.12.2011

Gjirokastër – Këtë të mërkurë, policia e Gjirokastrës mundi të sekuestrojë 50 kilogramë drogë, nga sasitë e shumta të bllokohen thuajse çdo ditë.

Shqipëria ka 10 mijë invalidë të rremë

Gazeta Start - 07.12.2011

Tiranë – Në Shqipëri, invalidë nuk janë vetëm ata që janë realisht të tillë, por të paktën edhe 10 mijë persona të “shëndoshë”. Nuk është e rrallë që vajza të reja pa asnjë problem janë të pajisur me kartë invaliditeti duke përfituar një ...

Protestat në Rusi, Gorbaçovi bën thirrje për zgjedhje të reja

Gazeta Start - 07.12.2011

Ish-Presidenti i Bashkimit Sovjetik, Mihail Gorbaçov, tha se zgjedhjet e së dielës janë prishur nga manipulimet dhe kërkoi që në Rusi të riorganizohen zgjedhje të reja.

Një lajm i keq për futbollistët

Gazeta Start - 07.12.2011

Një lajm jo fort i mirë për futbollistët: goditjet e shpeshta të topit me kokë mund të shkaktojnë dëmtime serioze të trurit. Zbulimi vjen nga një studim i Universitetit Amerikan të Mjekësisë “Albert Einstein”.

Fier, aksidentohet për vdekje një 59-vjeçar

Gazeta Start - 07.12.2011

Një 59-vjeçar nga qyteti i Patosit ka humbur jetën mbrëmjen e sotme në një aksident automobilistik. Viktima i identifikuar si Bashkim Ruko ka qenë duke ecur në këmbë në segmentin nacional Fier - Ballsh, në vendin e quajtur ”Kthesa e ...

Dramë në Champions, eliminohet Mançester Junajtid

Gazeta Start - 07.12.2011

Eliminimi i Mançester Junajtid është surpriza e fazës në grupe të Ligës së Kampionëve. Mrekulli bën Lioni, që shkatërron 7-1 Dinamon e Zagrebit dhe kualifikohet me golaverazh më të mirë se Ajaksi.

Itali, pranga 4 shqiptarëve për 310 kg drogë

Gazeta Start - 06.12.2011

Bari – Plot 310 kilogrmë drogë u sekuestrua nga policia italiane, teksa në pranga ranë edhe katër shqiptarë si dhe një italian. Mediat vendase bëjnë me dije se nga operacioni antidrogë janë arrestuar shqiptarët, Ermion Xheka, 22-vjeç, ...

Berisha ashensor 100 mijë dollarësh për kryeministrinë

Gazeta Start - 06.12.2011

Tiranë - Kryeministri, Sali Berisha ka vendosur të instalojë një ashensor në godinën trekatëshe të Këshillit të Ministrave. Për këtë qëllim, kryeministria ka planifikuar të shpenzojë 10 milionë lekë të reja.

Shpërthim vetëvrasës në Kabul, dhjetëra viktima

Gazeta Start - 06.12.2011

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në Kabul teksa qindra persona janë mbledhur për të festuar ditën e ashures. Shpërthimi u mori jetën të paktën 20 personave.

Tahiri: Marrëveshja solli lirinë e lëvizjes

Gazeta Start - 06.12.2011

Prishtinë - Kryenegociatorja Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se marrëveshja për menaxhimin e integruar të kufirit është në përputhje me ligjin dhe strategjinë nacionale të Kosovës.

Sarandë, arrestohet i riu me rreth 3 kg drogë

Gazeta Start - 06.12.2011

Sarandë – Një 27-vjeçar u arrestua nga policia e Sarandës, pasi u kap me lëndë narkotike. Policia e Vlorës bëri me dije se është arrestuar shtetasi Qami Cerriku, banues në lagjen “Nr -4” Sarandë.

Guardiola: Shpëtimi i Evropës më i rëndësishëm se Klasikja

Gazeta Start - 06.12.2011

Kriza financiare e eurozonës duket se ka prekur edhe futbollin. Trajneri i Barcelonës thekson se samiti i Bashkimit Evropian me 9 dhjetor është më i rëndësishëm se Klasikja e 10 dhjetorit.

Reshje në të gjithë vendin

Gazeta Start - 06.12.2011

Tiranë – Reshje të shumta të shiut kanë përfshirë mëngjesin e sotëm thuajse gjithë hapësirën gjeografike të Shqipërisë. Për fat, shira të tillë do të bien vetëm gjatë ditës së sotme, ndërsa të mërkurën parashikohej reshje të dobëta shiu.

Kakavijë, sekuestrohet 6 kg drogë brenda një Benzi

Gazeta Start - 06.12.2011

Gjirokastër – Një sasi prej 6 kg drogë e llojit marjuanë u sekuestrua sot nga policia kufitare e Kakavijës. Lënda narkotike u sekuestrua rreth orës 22:00 të mbrëmjes së shkuar në automjetin tip Benz me targa Tirane, që drejtohej nga ...

Kukës, reshjet “shuajnë” etjen e qytetit!

Gazeta Start - 06.12.2011

Kukës – Prej gjashtë muajsh, në rajonin e Kukësit kishin munguar reshjet, ndërsa mëngjesin e kësaj të marte, ato erdhën furishëm duke u shoqëruar edhe me erëra të forta dhe vetëtima.

“Standard & Poor’s” kërcënon Eurozonën

Gazeta Start - 06.12.2011

Një nga agjencitë kryesore të rating-ut në botë, “Standard & Poor’s”, ka paralajmëruar se mund të ndërmarrë masa të paprecedenta për të ulur në gradë sigurinë e kredidhënies ndaj shteteve evropiane, nëse liderët e tyre nuk arrijnë një ...

Krasniqi nuk u përgjigjet gazetarëve rreth marrëveshjes

Gazeta Start - 06.12.2011

Pishtinë - Me këmbënguljen e madhe të gazetarëve u be e mundur nxjerrja e disa fjalëve nga kryeparlamentari Jakup Krasniqi lidhur me marrëveshjen e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për menaxhimin e integruar të kufirit.

Irani përgatitet për luftë

Gazeta Start - 06.12.2011

Garda Revolucionare e Iranit është vendosur në pozitë luftë pas shtimit të shenjave se Perëndimi mund të ndërmarrë aksion direkt për të dëmtuar programin bërthamor të Teheranit.

Imuniteti pengesë për drejtësinë

Gazeta Start - 06.12.2011

Tiranë – Dy ambasadorët, ai i Shteteve të Bashkuara dhe ai i Bashkimit Evropian, kërkuan nga qeveria në Tiranë që të mbështesë shoqërinë civile si dhe jetë partnere për reformat që ndërmerren.

Ndërprerje të shumta energjie në Tiranë

Gazeta Start - 06.12.2011

Tiranë – Defektet në sistemin e shpërndarjes së energjisë nuk kanë të sosur, të paktën në kryeqendrën e vendit, Tiranë. Teksa pa u riparuar një defekt, shfaqet një tjetër.

Thaçi: Serbia me marrëveshjen ka njohur Kosovën

Gazeta Start - 06.12.2011

Prishtinë – Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës së ditës së sotme është biseduar vetëm në një pikë, kryeministri Hashim Thaçi dhe zëvendëskryeministrja Edita Tahiri kanë vënë këshillin e ministrave në dijeni për marrëveshjen e arritur në ...

Ndryshimet në Kushtetutë të jenë të “matura”

Gazeta Start - 06.12.2011

Tiranë – Në Tiranë, u zhvilluar sot një konferencë mbi ndryshimet në Kushtetutën e vendit, ku ishin të pranishëm juristë të njohur dhe ish-presidentë.

Tadiç: Serbia ka bërë shumë për statusin

Gazeta Start - 06.12.2011

Beograd – Presidenti i Serb, Boris Tadiç, është shprehu duke thënë se Serbia tashmë ka bërë shumë për marrjen e statusit të vendit kandidat për pranim në Bashkimin Evropian.

Franca dhe Gjermani të vendosura për të reformuar Eurozonën

Gazeta Start - 06.12.2011

Franca dhe Gjermani kanë rikonfirmuar vendosmërinë e tyre për të reformuar Eurozonën, pasi agjencia e rating-ut, “Standard and Poor's” vendosi të gjithë shtetet e monedhës së përbashkët në “mbikëqyrje negative”.

“Izraeli mund ta shkatërrojë Iranin nëse sulmohet”

Gazeta Start - 06.12.2011

Kryeministri i Emirateve të Bashkuara Arabe ka hedhur poshtë kërcënimin e një Irani bërthamor, duke thënë se nëse Teherani sulmon Izraelin, ai do të shkatërrohej ditën tjetër.

Krasniqi i tërheq vëmendjen qeverisë

Gazeta Start - 06.12.2011

Prishtinë – Kryetari i kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, duke bërë komente mbi marrëveshjen mbi menaxhimin e integruar të kufijve, tha se Serbia i ka njohur kufijtë e Kosovës.

Franca kërkon të bllokojë prostitucionin

Gazeta Start - 06.12.2011

Parlamenti francez pritet të nxjerrë jashtë ligjit prostitucionin me anë të një goditjeje, duke kriminalizuar pagesën për seks. Asambleja Kombëtare do të votojë një rezolutë simbolike, e cila është hartuar nga një komision ndër-partiak, ...

Një dietë strikte parandalon yndyrën në zemër

Gazeta Start - 06.12.2011

Bëhet e ditur se me anë të një diete e cila parashikon marrjen e vetëm 500 kalorive në ditë dhe aplikohet për katër javë rresht mund të minimizohet formimi i yndyrës në zemër.

Konkluzionet e BE-së për Shqipërinë, Fyle: Tani, progres

Gazeta Start - 06.12.2011

Bruksel – Bashkimi Evropian, mirëpriti hapat e ndërmarra së fundi nga klasa politike në Shqipëri për të bashkëpunuar në kuadër të reformave. Këshilli i për Çështje të Përgjithshme i BE-së zhvilloi mbrëmë një takim të zgjeruar, ndërsa sot ...

Kombëtarja, miqësore me Gjeorgjinë më 29 shkurt

Gazeta Start - 06.12.2011

Kombtarja shqiptare do t luaj nj ndeshje miqsore ndaj Gjeorgjis m 29 shkurt 2012, nj nga datat e lna t lira nga UEFA. Lajmin e bn t ditur Federata Shqiptare e Futbollit prmes nj njoftimi zyrtar, ku msohet se sfida do t luhet n kryeqytetin ...

Durrës, gjendet në bregdet një kufomë e dekompozuar

Gazeta Start - 06.12.2011

Një kufomë e dekompozuar është gjetur pasditen e së martës në bregdetin e Kallmit, pranë Currilave, rreth 4 kilometra larg qendrës së qytetit të Durrësit.

Sarandë, bllokohen 2.8 kg drogë, arrestohet poseduesi

Gazeta Start - 06.12.2011

Të paktën 2.8 kg lëndë narkotike e llojit canabis sativa u bllokuan dhe një shpërndarës u ndalua, njoftoi sot policia e Sarandës. “Lënda narkotike u gjet e fshehur në banesën e marrë me qira nga Qamil Cërriku, 27 vjeç, tashmë i ndaluar”, ...

Cërrik, hidhet nga kati i katërt, humb jetën 83-vjeçari

Gazeta Start - 06.12.2011

Nj 83-vjear ka gjetur vdekjen mbrmjen e sotme n qytetin e Crrikut, pasi sht hedhur nga kati i katrt i pallatit ku banonte. Burime nga policia e qarkut Elbasan bjn t ditur se Iljaz Jaufllari jetonte i vetm n banesn e tij, n lagjen Nr.

“Konsensusi i rëndësishëm, por i pamjaftueshëm për integrimin”

Gazeta Start - 06.12.2011

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, deklaroi se konsensusi mes partive politike për reformën zgjedhore, atë parlamentare dhe ligjet me 3/5, është një hap shumë i rëndësishëm, por jo i mjaftueshëm për përmbushjen e aspiratave integruese të ...

Fitore dhe vendi i parë në grup, Çelsi ia del mbanë  

Gazeta Start - 06.12.2011

Fitorja 3-0 përballë Valencias në shtëpi e kualifikon Çelsin si kryesues në Grupin E. Leverkuseni i dyti, Valencia shkon në Ligën e Evropës. Blutë e Londrës hipotekojnë kualifikimin që në pjesën e parë, kur realizojnë dy herë me Drogbanë ( ...

Vendimi i GJND-së: Ekspertët nuk presin efekte

Evropaelire - 06.12.2011

<br /> <strong><a href="http://www.evropaelire.org/archive/news/20111205/704/704.html?id=24412144" target="_blank">Vendimi i Gjykat&euml;s Nd&euml;rkomb&euml;tare t&euml; ...

Sot seancë për buxhetin, opozita në bllok kundër

Gazeta Start - 05.12.2011

Tiranë – Gjatë ditës së sotme pritet të votohet buxheti i shtetit për vitin 2012. Seanca që pritet të nisë në orën 09:00, do të shqyrtojë dhe miratojë nen për nen këtë buxhet.

Shkodër, pranga 39-vjeçarit për plagosje të rëndë

Gazeta Start - 05.12.2011

Shkodër – Një 39-vjeçar u arrestua nga policia e Shkodrës, pasi akuzohet se ka qëlluar disa herë me thikë një shtetas. Në pranga ra Nesti Shelna, pasi gjatë mbrëmjes së të shtunës, jashtë një lokali privat në lagjen “Skënderbeg” të qytetit ...

Edhe Londra kundër dhënies së statusit Serbisë

Gazeta Start - 05.12.2011

Përveç Gjermanisë, edhe Britania e Madhe, Austria dhe Holanda janë kundër vendimit të Komisionit Evropian që Serbia të fitojë statusin e vendit kandidat në BE.

Aksidenti më i shtrenjtë, përplasen 8 Ferrari  

Gazeta Start - 05.12.2011

Në qytetin Shimonoseki në Japoni, 14 makina sportive u përplasen me njëra-tjetrën, duke shkaktuar një nga aksidentet më të shtrenjta në histori.

Putin fiton zgjedhjet me shumicë të lehtë

Gazeta Start - 05.12.2011

Partia Rusia e Bashkuar e kryeministrit Vladimir Putin ka pësuar rënie të ndjeshme në zgjedhjet Parlamentare që u zhvilluan dje në Rusi. Me pothuajse 96% të votave të numëruara, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se Partia Rusia e Bashkuar ...

Aktivistët futen në impiantin bërthamor: Siguria është e dobët

Gazeta Start - 05.12.2011

Aktivistët mjedisorë kanë thyer rrethimin dhe janë futur në një impiant bërthamor në Francë për të vënë në pah “dobësinë” e sigurisë së impianteve bërthamore në vend.

Nuk ka shpërblim për policinë

Gazeta Start - 05.12.2011

Tiranë – Punonjësit e policisë duhet ta harrojnë tashmë se mund të marrin shpërblimin e fundvitit. Madje, prej disa muajsh-siç thonë nën zë- nuk marrin as pagesat ekstra për sukseset në punë, e madje në disa raste, orët shtesë duhet t’i ...

Mesi-Ksavi-Ronaldo, kokë më kokë për “Topin e Artë”

Gazeta Start - 05.12.2011

Sekretari i Përgjithshëm i FIFA-s, Jerome Valcke, dhe drejtori i “France Football”, Francois Moriniere, shpallën tre kandidatët finalistë për “Topin e Artë 2011”.

Turqia tronditet nga një tërmet 5.1 ballësh

Gazeta Start - 05.12.2011

Nj trmet me fuqi 5,1 ball t shkalls Riheter ra sot n mngjes n detin Egje, n Turqi. Lajmi bhet I ditur nga mediet turke, t cilat cituan instituti turk i sizmologjis, Kandilli, me seli n Stamboll.

Grabitësit plumba mbi efektivin e policisë

Gazeta Start - 05.12.2011

Tiranë – Një efektiv policie mbeti i plagosur rreth orës 13:30 minuta të mesditës së sotme në zonën e 21 Dhjetorit në Tiranë. Dy persona të armatosur kanë qëlluar policin Dëfrim Musai, në tentativë për të vjedhur një automjet ku fshiheshin ...

Operacione të gjera kundër krimit, pranga 18 personave

Gazeta Start - 05.12.2011

Tiranë – Gjatë operacioneve të shumta të policisë së ndërmarrë gjatë ditëve të fundit për të goditur elementët kriminalë dhe për të parandaluar ngjarje të tilla, të paktën 18 persona janë ndaluar për vepra të ndryshme.

Gjendet i vetëvarur poshtë urës së Lanës

Gazeta Start - 05.12.2011

Tiranë – Një shtetas u gjet i vetëvarur në litar në një nga urat mbi lumin e Lanës në Tiranë. Viktima është gjetur orët e hershme të mëngjesit të sotëm (02:00) nga punëtorët e pastrimit të qytetit.

Rama takon faktorin politikë shqiptarë në Maqedoni

Gazeta Start - 05.12.2011

Tetovë - Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka zhvilluar një takim me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti gjatë vizitës së tij dyditore në Maqedoni.

Pirlo: Juventusi kërkon të arrijë majat në Itali dhe Evropë

Gazeta Start - 05.12.2011

Mesfushori i Juventusit, Andrea Pirlo, ka theksuar se “biankonerët” janë të vendosur të rikthehen në majat e futbollit italian dhe evropian në një të ardhme jo të largët.