TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rusët demonstrojnë forcën, a po kërcet në Ukrainë?

Lajm - 16.03.2014

Ukrainasit tashmë besojnë se mund të shpërthejë një luftë me Rusinë. Sipas njoftimeve rusët tashmë e kanë invaduar një fshat ukrainas derisa kanë demonstruar forcën në kufirin e këtij shteti me ...

Paralele me 1914? Çfarë na mëson historia për ngjarjet në Ukrainë?

Shqipmedia - 16.03.2014

Der Spiegel - Në 100-vjetorin e Luftës së Parë Botësore, është tundues krahasimi midis ngjarjeve në Ukrainë dhe vitit 1914. Mirëpo kriza aktuale ka pak ngjashmëri me situatën gjeopolitike të asaj ...

Pro-rusët sulmojnë ndërtesat qeveritare në Donetsk

Zhurnal - 16.03.2014

Protestuesit pro-rusë kanë sulmuar zyrën e prokurorit rajonal dhe një ndërtesë të shërbimit të sigurisë në Donetsk të Ukrainës. Protestuesit kanë kërkuar lirimin e guverntaorit të vetëshpallur, Pavel ...

Protestat pro-ruse përhapen në lindje dhe jug të Ukrainës

Almakos - 16.03.2014

Demonstrues pro-rusë janë tubuar në lindje dhe jug të Ukrainës, derisa në Krime është zhvilluar referendumi për bashkimin me Rusinë. Në Donetsk, rreth 5,000 protesues kanë marshuar në qytet, duke ...

Përse nisi kriza e Ukrainës?

Top Channel - 16.03.2014

Përse nisi kriza e Ukrainës? 16/03/2014 “Çfarë çoi në përgjigjen e Rusisë”. Gazetari i BBC-së, Richard Galpin, e nis analizën e tij duke iu referuar deklaratës së deputetit rus, Vyacheslav Nikonov, i ...

McCain: Pushtimi i Ukrainës lindore nga Rusia, shkelje me pasoja të mëdha

VOA - 16.03.2014

Senatori republikan John McCain thotë se pushtimi i Ukrainës lindore nga Rusia do të ishte një shkelje me pasoja tepër të mëdha, që mund të gjenerojë një përgjigje shumë të ashpër nga Shtetet e ...

Zbulimi ukrainas, kundër nënshkrimit të Memorandumit të Budapestit

Ora news - 16.03.2014

Shefat e zbulimit të Ukrainës kishin rekomanduar që të mos nënshkruhej një marrëveshje historike ndërkombëtare e vitit 1994 për të hequr dorë nga mijëra armë bërthamore në shkëmbim të premtimeve të ...

McCain: Pushtimi i Ukrainës lindore nga Rusia, shkelje me pasoja të mëdha

Ora news - 16.03.2014

Senatori republikan John McCain ka deklaruar se pushtimi i Ukrainës lindore nga Rusia do të ishte një shkelje me pasoja tepër të mëdha, që mund të gjenerojë një përgjigje shumë të ashpër nga Shtetet ...

Dekreti i thjeshtë që ia dha Krimenë Ukrainës

Zeri - 16.03.2014

Ishte një dhuratë e papritur: më 1954, Nikita Khrushchev ia "dhuroi" Krimenë Ukrainës me një dekret të thjeshtë. Një debat që nuk zgjati as pesëmbëdhjetë minuta mjaftoi që vendimi të miratohej në ...

Krimea mban referendumin, Kievi vëzhgon

VOA - 16.03.2014

Referendumi i organizuar me ngut në Krime u mbajt me gjithë dënimin në shkallë të gjerë nga komuniteti ndërkombëtar, i cili e ka quajtur procesin të paligjshëm.

Ukraina dhe Rusia dakorduan armëpushim në Krime

Yll Press - 16.03.2014

Pas përfundimit të seancës së Qeverisë ukrainase, Tenjuh informoi se marrëveshjen për armëpushim e kanë arritur komandanti i Marinës ushtarake ukrainase, Sergej Gajduk dhe ministri rus i Mbrojtjes ...

Kliçko: Ushtarët tanë edhe në të ardhmen do të mbesin në kazermat e Krimesë

Yll Press - 16.03.2014

Opozitari ukrainas Vitalij Kliçko deklaroi se qeveria e re në Kiev pas referendumit në Krime nuk do t'i tërheq ushtarët e saj nga kazermat në këtë gadishull dhe ashpër e kritikoi Rusinë.

Paralele me 1914-n? Çfarë na mëson historia për ngjarjet në Ukrainë?

Yll Press - 16.03.2014

Gjendja aktuale në Ukrainë është e pasur me ngjashmëri historike. Mirëpo cilat pjesë të historisë janë më të ngjashme me ngjarjet e fundit? Der Spiegel - Në 100-vjetorin e Luftës së Parë Botësore, ...

Pro-rusët sulmojnë ndërtesat qeveritare në Donetsk

Ora news - 16.03.2014

Protestuesit pro-rusë kanë sulmuar zyrën e prokurorit rajonal dhe një ndërtesë të shërbimit të sigurisë në Donetsk të Ukrainës. Protestuesit kanë kërkuar lirimin e guverntaorit të vetëshpallur, Pavel ...

Protestat pro-ruse përhapen në lindje dhe jug të Ukrainës

Panorama - 16.03.2014

Demonstrues pro-rusë janë tubuar në lindje dhe jug të Ukrainës, derisa në Krime është zhvilluar referendumi për bashkimin me Rusinë. Në Donetsk, rreth 5,000 protesues kanë marshuar në qytet, duke ...

Protestat pro-ruse përhapen në lindje dhe jug të Ukrainës

Ora news - 16.03.2014

Demonstrues pro-rusë janë tubuar në lindje dhe jug të Ukrainës, derisa në Krime është zhvilluar referendumi për bashkimin me Rusinë. Në Donetsk, rreth 5,000 protesues kanë marshuar në qytet, duke ...

Për dikë i çmendur, për të tjerët dinak: Kush është Vladimir Putin?

Telegrafi - 16.03.2014

Disa e përshkruajnë si të çmendur, të tjerët si dinak. Disa e vlerësojnë përmes punës së tij në KGB, të tjerët si teknokrat i prirë për reforma dhe si simbol të ndryshimeve në rusi.

Paralele me 1914-n? Çfarë na mëson historia për ngjarjet në Ukrainë?

Durres Lajm - 16.03.2014

16 mars 2014 - Në 100-vjetorin e Luftës së Parë Botërore, është tundues krahasimi midis ngjarjeve në Ukrainë dhe vitit 1914. Mirëpo kriza aktuale ka pak ngjashmëri me situatën gjeopolitike të asaj ...

Krimea, vija e kuqe ruse për SHBA-në: Nuk ia dorëzojmë NATO-s bazën detare

Gazeta Idea - 16.03.2014

Popullsia ruse në Krime ka dalë në mënyrë masive në votime për referendumin që pritet të vendosë për bashkimin e gadishullit me Rusinë. Por përse u prodhua kriza Ukrainase? Padyshim që të gjithë janë ...

Video dokument: Parashutistët e forcave speciale ruse pushtojnë Krimenë me mbështetjen e helikopterëve Mil Mi-24 ...

Alb Observer - 16.03.2014

Janë bërë publike pamje filmike të operacionit befasues të Forcave Speciale të Ushtrisë së Rusisë – parashutistët kur pushtojnë Krimenë! Ndërkohë, Reuters ka njoftuar pak më parë se Rusia i ka ...

Kësaj radhe SHBA-të duhet të ndërhyjnë*

Shekulli - 15.03.2014

Fareed Zakaria Për vite me radhë, Bashkimi Europian ka mbajtur një qëndrim të dyzuar kundrejt Ukrainës, çka ka shkaktuar paqëndrueshmëri në këtë vend dhe kundërvënie nga Rusia.

Moskë, 50 mijë njerëz dalin në protestën kundër aneksimit të Krimesë

Shekulli - 15.03.2014

RUSI - Rreth 50 mijë njerëz kanë dalë në mashtruar në një protestë në Moskë, kundër ndërhyrjes në Ukrainë. Protesta mbahet një ditë para referendumit në gadishullin e Krimesë, ku do të votohet për ...

Ukraina, përse nuk habitem!

SOT - 15.03.2014

Nga Dr. Sulejman ABAZI (NESHAJ) Mbas çdo çasti dramatik, mbaron edhe një ditë tjetër e historisë së botës. Ndoshta ka ardhur koha e një zanafille për një shndërrim të madh politik, kundër atavizmave ...

Tensione një ditë para referendumit

Top Channel - 15.03.2014

Tensione një ditë para referendumit 15/03/2014 Tensionet në Krime janë të larta. Ushtarët me uniformat e gjelbra të pashenjuara ruajnë pozicionet para bazave ushtarake; qytetarët pre e frikës, presin ...

Moskë, 50 mijë njerëz kundër aneksimit të Krimesë

Almakos - 15.03.2014

Rreth 50 mijë njerëz kanë dalë në mashtruar në një protestë në Moskë kundër ndërhyrjes në Ukrainë. Protesta mbahet një ditë para referendumit në gadishullin e Krimesë, ku do të votohet për t’u ...

Kësaj radhe SHBA-të duhet të ndërhyjnë - Fareed Zakaria

Ina - 15.03.2014

Për vite me radhë, Bashkimi Europian ka mbajtur një qëndrim të dyzuar kundrejt Ukrainës, çka ka shkaktuar paqëndrueshmëri në këtë vend dhe kundërvënie nga Rusia.

Paralele me 1914-n? Çfarë na mëson historia për ngjarjet në Ukrainë?

Lajm - 15.03.2014

- Në 100-vjetorin e Luftës së Parë Botësore, është tundues krahasimi midis ngjarjeve në Ukrainë dhe vitit 1914. Mirëpo kriza aktuale ka pak ngjashmëri me situatën gjeopolitike të asaj kohe.

Referendumi në Krime nën tensione

Ina - 15.03.2014

Tensionet në Krime janë të larta. Ushtarët me uniformat e gjelbra të pashenjuara ruajnë pozicionet para bazave ushtarake; qytetarët pre e frikës, presin zgjidhjen e konfliktit.

Zbulimi ukrainas, kundër nënshkrimit të Memorandumit të Budapestit

VOA - 15.03.2014

Shefat e zbulimit të Ukrainës kishin rekomanduar që të mos nënshkruhej një marrëveshje historike ndërkombëtare e vitit 1994 për të hequr dorë nga mijëra armë bërthamore në shkëmbim të premtimeve të ...

Lëruani Ukrainën rusëve!

Yll Press - 15.03.2014

“Jo gjithmonë mund ta marrësh atë që dëshiron, por nëse provon disa herë rreth ndonjë synimi të caktuar, atëherë mund edhe t’ia dalësh”, ka thënë Mick Jagger Po e shkruaj këtë artikull si një njeri ...

Përleshje të dhunshme në Ukrainë gjatë natës

ABC News - 15.03.2014

Përleshje të dhunshme gjatë natës mes filorusëve dhe militantëve të ekstremit të djathtë në Ukrainën lindore. Në Karkiv dy persona kanë mbetur të vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur gjatë një ...

Me mijëra protestues në Moskë

ABC News - 15.03.2014

Ukrainas dhe rusë janë bashkuar për të protestues në Moskë kundër politikave të presidentit rus Putin. Me dhjetëra mijëra persona kanë mbledhur në sheshin në qendër të Moskës në një manifestim ...

Mijëra protestojnë në Moskë kundër ndërhyrjes në Ukrainë

Panorama - 15.03.2014

Nga protesta kunder Putinit ne Moske MOSKE- Mijëra njerëz u mblodhën në qendër të Moskës këtë të shtunë për të protestuar kundër ndërhyrjes së Rusisë në Ukrainë, një ditë para se gadishulli i Krimisë ...

Moskë, 50 mijë njerëz protestojnë kundër aneksimit të Krimesë

Telegrafi - 15.03.2014

Rreth 50 mijë njerëz kanë dalë në një protestë në Moskë, kundër ndërhyrjes në Ukrainë. Protesta mbahet një ditë para referendumit në gadishullin e Krimesë, ku do të votohet për t’u bashkuar me Rusinë.

Kryeministri kanadez do të vizitojë Ukrainën

Yll Press - 15.03.2014

Harper do të takojë kryeministrin e Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, dhe anëtarë të tjerë të qeverisë së përkohshme. Kryeministri i Kanadasë, Stephen Harper, do të udhëtojë për në Ukrainë më 22 mars, për ...

Kriza në Ukrainë, refuzohet rezoluta e OKB

ABC News - 15.03.2014

Draftrezoluta e Kombeve të Bashkuara për Ukrainën është rrëzuar pas vetos së Rusisë dhe abstemnimit të Kinës pavarësisht se 13 vende votuan pro saj. Rezoluta kritikonte referendumin e së dielës në ...

Helikopterët zbarkojnë 120 ushtarë rus në Krime, Ukraina përdor aviacionin

Telegrafi - 15.03.2014

Në një komunikatë të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, të cilën e transmeton Reuters, thuhet se armata ukrainase ka zmbrapsur një përpjekje të ushtrisë ruse që të depërtojnë në një rajon ukrainas ...

Tensione një ditë para referendumit (Video)

Telegrafi - 15.03.2014

Tensionet në Krime janë të larta. Ushtarët me uniformat e gjelbra të pashenjuara ruajnë pozicionet para bazave ushtarake. Qytetarët, pre e frikës, presin zgjidhjen e konfliktit.

Ukraina mund të jetë fillimi i fundit për Putinin

Shqiptarja - 15.03.2014

Admirimi dhe zemërimi po na shoqërojnë në këto orë të zymta dhe plot tension. E admirojmë vetëpërmbajtjen e mençur, vendosmërinë, dhe ndjenjën e përgjegjësisë që po shfaq shoqëria dhe qeveria ...

Ukrainë, Yatseniuk: Marrëveshja me BE do nënshkruhet më 21 Mars

Shqiptarja - 15.03.2014

UKRAINË - Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës Arseni Yatseniuk, pas kthimit të tij nga një vizitë në Europë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u shpreh se pati një takim me Presidentin e ...

Përleshje në Krime, protesta anti-Putin në Moskë

AMA-News - 15.03.2014

Tensionet në Krime janë të larta. Ushtarët me uniformat e gjelbra të pashenjuara ruajnë pozicionet para bazave ushtarake; qytetarët pre e frikës, presin zgjidhjen e konfliktit.

Kriza në Ukrainë, refuzohet rezoluta e OKB

Durres Lajm - 15.03.2014

- Mbetet e bllokuar situata në Ukrainë. Draftrezoluta e prezantuar në Këshillin e Sigurisë së OKB-së kundër referendumit në Krime nuk është miratuar si pasojë e vendosjes së vetos nga ana e Rusisë.

Kësaj radhe SHBA-të duhet të ndërhyjnë*

Express - 15.03.2014

Fareed Zakaria Për vite me radhë, Bashkimi Europian ka mbajtur një qëndrim të dyzuar kundrejt Ukrainës, çka ka shkaktuar paqëndrueshmëri në këtë vend dhe kundërvënie nga Rusia.

8,000 trupa ruse kanë filluar stërvitjen ushtarake

Shekulli - 14.03.2014

Rreth 8,500 trupa ruse marrin pjesë në stërvitjet ushtarake pranë kufirit me Ukrainën, duke përdorur artileri të rënda si raketa- hedhëse dhe armë anti-tank, ka deklaruar Ministria e Mbrojtjes ruse ...

Rusia shton aktivitetin ushtarak pranë Ukrainës

Shqipmedia - 14.03.2014

Ushtria ruse po kryen manovra në një numër rajonesh pranë kufirit me Ukraninën, ndërkohë që agjencitë shtetërore anketuese njoftojnë se popullariteti i Presidentit Vladimir Putin është rritur.

Përleshen prorusët me ukrainasit, 1 i vdekur dhe 10 të plagosur

24 orë - 14.03.2014

Deri tani raportohet një person i vdekur dhe 10 të tjerë të plagosur, nga konflikti që u ndez sot në lindje të Ukrainës, në qytetin Donetsk Marshimi i qindra-mijërave prorusësh, të cilët protestonin ...

Ukrainë: Tre aktivistë konsiderohen të zhdukur në Krime

Evropaelire - 14.03.2014

20:03 Ukrainë: Tre aktivistë konsiderohen të zhdukur në Krime 19:11 Austri: Oligarku ukrainas në pritje të ekstradimit në SHBA 18:31 OKB: Irani nuk i shqyrton shqetësimet për të drejtat e njeriut ...

SHBA-ja ende po e shqyrtojnë kërkesën për ndihmë ushtarake

Idividi - 14.03.2014

Uashington, 14 mars 2014 (MIA) - SHBA-ja e shqyrton kërkesën e liderëve ukrainas për dhënien e ndihmës ushtarake dhe dërgimin e armës, kumtoi një përfaqësues i administratës së presidentit Barak ...

Banka Botërore i ndau Ukrainës tre miliardë dollarë

Idividi - 14.03.2014

Kiev, 13 mars 2014 (MIA) - Banka Botërore solli vendim këtë vit Ukrainës t'i ndajë ndihmë shtesë financiare prej tre miliardë dollarëve, që do të destinohen për reforma dhe projekte të rëndësishme ...

Ukraina pohon se Rusia ka hapur zjarr mbi një aeroplan zbulimi ukrainas

Idividi - 14.03.2014

Kiev, 13 mars 2014 (MIA) - Ukraina i akuzoi forcat ruse në Krime se kanë hapur zjarr mbi një aeroplan zbulimi ukrainas. Në kumtesën në të cilën vërtetohet se ky është incidenti i dytë i këtillë për ...

8,000 trupa ruse kanë filluar stërvitjen ushtarake

Portalb - 14.03.2014

Rreth 8,500 trupa ruse marrin pjesë në stërvitjet ushtarake pranë kufirit me Ukrainën, duke përdorur artileri të rënda si raketa- hedhëse dhe armë anti-tank, ka deklaruar Ministria e Mbrojtjes ruse ...

KRIME – Moska gëzon të drejtën e mbrojtjes së bashkëkombësve të saj në Ukrainë

24 orë - 14.03.2014

Moska njoftoi se do të mbrojë bashkëkombësit e saj në Ukrainë, bëri të ditur sot Ministria e Jashtme ruse, pas konfrontimeve që shkaktuan një të vdekur në Donetsk në lindje të Ukrainës.

Në Londër nisi takimi Kery-Lavrov

Albeu.com - 14.03.2014

Sekretari amerikan i shtetit John Kery dhe Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov janë takuar në Londër për të biseduar në lidhje me krizën në Ukrainë.

Çurkin;: Rusia nuk dëshiron luftë rreth Ukrainës

Idividi - 14.03.2014

Moskë, 14 mars 2014 (MIA) - Ambasadori rus në Kombet e Bashkuara, Vitalij Çurkin tha se Rusia nuk dëshiron luftë për shkak të krizës në Ukrainë. "Rusia nuk dëshiron luftë, e këtë nuk e dëshirojnë as ...

Ukraina ngriti procedurë kundër Rusisë para Gjykatës Evropiane për të drejta të njeriut

Idividi - 14.03.2014

Strasburg, 14 mars 2014 (MIA) - Qeveria e Ukrainës para Gjykatës Evropiane për të drejta të njeriut në Strasburg ngriti procedurë gjyqësore ndërshtetërore kundër Federatës ruse, në pajtim me nenin 33 ...

Kriza ukrainase e rëndësishme për investimin kinez në Evropë

SETimes - 14.03.2014

14/03/2014 Pekini e ka bërë të qartë se do të mbajë marrëdhënie të mira me qeverinë e re, pro-perëndimore në Kiev. Nga Ivana Jovanoviç dhe Drazhen Remikoviç për Southeast European Times në Beograd ...

Rusia shton aktivitetin ushtarak pranë Ukrainës

VOA - 14.03.2014

Ushtria ruse po kryen manovra në një numër rajonesh pranë kufirit me Ukraninën, ndërkohë që agjencitë shtetërore anketuese njoftojnë se popullariteti i Presidentit Vladimir Putin është rritur.

Rusia shton aktivitetin ushtarak pranë Ukrainës

Ora news - 14.03.2014

Ushtria ruse po kryen manovra në një numër rajonesh pranë kufirit me Ukraninën, ndërkohë që agjencitë shtetërore anketuese njoftojnë se popullariteti i Presidentit Vladimir Putin është rritur.

Si ta ndëshkoni Putinin? - Injorojeni!

Yll Press - 14.03.2014

Arsyet kyqe të krizës në Ukrainë mbështetën në faktet se Rusia nuk ka pushtet aq të madh dhe Vladimir Putini vështirë se mund të konsiderohet strateg ashtu si shumë luftëtarë amerikanë të Luftës së ...

Ukrainë, arrestohet një udhëheqës i grupit pro rus

Ora news - 14.03.2014

Një udhëheqës pro-rus është arrestuar sot në provincën lindore të Ukrainës, Luhansk. Shërbimi sigurisë në Ukrainë njoftoi se Oleksander Kharytynov që udhëheq grupin pro –rus në Luhansk, është i ...

FMN-ja ndihmon Ukrainën për reformën ekonomike

Ora news - 14.03.2014

Fondi Monetar Ndërkombëtar do të fillojë bisedimet me qeverinë në Ukrainë, në lidhje me programin e reformës ekonomike. Një ekip i FMN-së aktualisht gjendet në kryeqytetin ukrainas, Kiev, me qëllim ...

Ukraina ngriti procedurë kundër Rusisë para Gjykatës Evropiane për të drejta të njeriut

Yll Press - 14.03.2014

Qeveria e Ukrainës para Gjykatës Evropiane për të drejta të njeriut në Strasburg ngriti procedurë gjyqësore ndërshtetërore kundër Federatës ruse, në pajtim me nenin 33 të Konventës Evropiane për të ...

Çurkin;: Rusia nuk dëshiron luftë rreth Ukrainës

Yll Press - 14.03.2014

Ambasadori rus në Kombet e Bashkuara, Vitalij Çurkin tha se Rusia nuk dëshiron luftë për shkak të krizës në Ukrainë. "Rusia nuk dëshiron luftë, e këtë nuk e dëshirojnë as rusët dhe jam i bindur se ...

BE-ja të hënën do të shpallë listë të rusëve ndaj të cilëve do të vendosë sanksione

Yll Press - 14.03.2014

Bashkimi Evropian të hënën do ta kompletojë listën me emrat e personave zyrtarë rusë ndaj të cilëve do të vendosë sanksione, për shkak të rolit të tyre në prishjen e integritetit territorial dhe ...

Rusia shton aktivitetin ushtarak pranë Ukrainës

Gazeta Dita - 14.03.2014

Ushtria ruse po kryen manovra në një numër rajonesh pranë kufirit me Ukraninën, ndërkohë që agjencitë shtetërore anketuese njoftojnë se popullariteti i Presidentit Vladimir Putin është rritur.

Rusia nuk do luftë me Ukrainën

Tetova Sot - 14.03.2014

Ambasadori rus në OKB tha në një mbledhje emergjente të Këshillit të Sigurimit se Moska nuk kërkon luftë me Ukrainën. Deklarata erdhi nga Vitaly Churkin në përgjigje të kryeministrit të Ukrainës, i ...

FMN zbarkon në Ukrainë të shmangë kolapsin ekonomik

AMA-News - 14.03.2014

Fondi Monetar Ndërkombëtar do të fillojë bisedimet me qeverinë në Ukrainë, në lidhje me programin e reformës ekonomike. Një ekip i FMN-së aktualisht gjendet në kryeqytetin ukrainas, Kiev, me qëllim ...

Ukrainë: Rusia shton aktivitetin ushtarak

InfoGlobi - 14.03.2014

Ushtria ruse po kryen manovra në një numër rajonesh pranë kufirit me Ukraninën, ndërkohë që agjencitë shtetërore anketuese njoftojnë se popullariteti i Presidentit Vladimir Putin është rritur.

Këshilli i Sigurimit, Rusia: S’duam luftë me Ukrainën

Durres Lajm - 14.03.2014

“Rusia nuk do luftë, as rusët”. Këtë ka thënë ambasadori i Rusisë në Këshillin e Sigurisë të OKB-së, Vitaly Churkin, gjatë samitit mbi sigurisë e Ukrainës, duke iu përgjigjur drejtpërdrejt ...

ShBA thyen ligjet duke ndihmuar financiarisht qeverinë e re të Ukrainës

Shekulli - 13.03.2014

Moskë – Vendimi i Uashtingtonit për të ofruar ndihmë financiare ndaj qeverisë së ardhur me dhunë në Ukrainë shkon kundër ligjeve amerikane, ka thënë Ministri i Jashtëm i Rusisë, duke i nxitur ...

Përleshen prorusët me ukrainasit, 1 i vdekur dhe 10 të plagosur (VIDEO)

Shekulli - 13.03.2014

UKRAINË- Marshimi i qindra-mijërave prorusësh, të cilët protestonin kundër qeverisë aktuale të Ukrainës dhe kërkonin krijimin e një krahine autonome në lindje të Ukrainës, ka degjeneruar në përleshje ...

Rusia nuk do luftë me Ukrainën

Shekulli - 13.03.2014

Ambasadori rus në OKB tha në një mbledhje emergjente të Këshillit të Sigurimit se Moska nuk kërkon luftë me Ukrainën. Deklarata erdhi nga Vitaly Churkin në përgjigje të kryeministrit të Ukrainës, i ...

SHBA, në krah të Ukrainës

Top Channel - 13.03.2014

SHBA, në krah të Ukrainës 13/03/2014 Presidenti amerikan Barack Obama ka mirëpritur kryeministrin e përkohshëm të Ukrainës në Shtëpinë e Bardhë, si dhe u angazhua për “të qëndruar në krah të ...

Rusia pranon që OSBE-ja të dërgoj monitorues paqësor në Krime

Evropaelire - 13.03.2014

19:42 Një vit nga kidnapimi i dy çekeve në Pakistan 19:00 Tërmet në Japoni, nuk raportohet për viktima 18:43 Rusia “josh” maturantët e Krimesë 18:23 SHBA-të paralajmërojnë Rusinë për reagime pas ...

Jacenjuk nga Uashingtoni: Ukraina nuk do të dorëzohet

Idividi - 13.03.2014

Uashington, 13 mars 2014 (MIA) - Kryeministri ukrainas, Arsenij Jacenjuk mbrëmë pas takimit me presidentin amerikan, Barak Obama në Uashington, e porositi Rusinë se Ukraina nuk do të dorëzohet, por ...

Ukraina përgatit mobilizim shtesë të 15.000 ushtarëve në armatë

Idividi - 13.03.2014

Kiev, 12 mars 2014 (MIA) - Ministria ukrainase e Mbrojtjes ka përgatitur propozim deri te ushtruesi i detyrës president Oleksander Turçinov për mobilizim shtesë në armatë të rreth 15.000 qytetarëve ...

Lëruani Ukrainën rusëve!

Lajm - 13.03.2014

MATTHEW PARRIS “Jo gjithmonë mund ta marrësh atë që dëshiron, por nëse provon disa herë rreth ndonjë synimi të caktuar, atëherë mund edhe t’ia dalësh”, ka thënë Mick Jagger Po e shkruaj këtë artikull ...

SHBA i mban anën Ukrainës

Evropaelire - 13.03.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama , e ka mbështetur fuqishëm Ukrainën në konfliktin e saj me Rusinë. Ai dhe kryeministri i Ukrainës, Aresniy Yatsenyuk , gjatë takimit në Shtëpinë e ...

Rusia filloi manovra ushtarake në më shumë rajone përgjatë kufirit me Ukrainën

Idividi - 13.03.2014

Moskë, 13 mars 2014 (MIA) - Rusia filloi manovra në disa rajone përgjatë kufirit me Ukrainën, me qëllim të kontrollit të gatishmërisë ushtarake të forcave tokësore, kumtoi sot Ministria ruse e ...

Ukraina formon Gardën Kombëtare

Top Channel - 13.03.2014

Ukraina formon Gardën Kombëtare 13/02/2014 15:25 Në prag të referendumit, në të cilin Krimea do të përcaktojë nëse do të mbetet pjesë e Ukrainës ose nëse do të bashkohet me Rusinë, Kievi miratoi të ...

SHBA thyen ligjet duke ndihmuar financiarisht qeverinë e re të Ukrainës

Portalb - 13.03.2014

Vendimi i Uashtingtonit për të ofruar ndihmë financiare ndaj qeverisë së ardhur me dhunë në Ukrainë shkon kundër ligjeve amerikane, ka thënë Ministri i Jashtëm i Rusisë, duke i nxitur politikanët ...

SHBA, në anën e Ukrainës në konfliktin me Rusinë

SOT - 13.03.2014

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, është radhitur fuqishëm në anën e Ukrainës në konfliktin e saj me Rusinë. Mbrëmë në Shtëpinë e Bardhë në Uasahington, presidenti Obama është takuar ...

NATO punon për të ndihmuar Ukrainën

SETimes - 13.03.2014

13/03/2014 Aleanca kërkon të stabilizojë situatën, të risigurojë Ukrainën dhe aleatët. Nga Ivana Jovanoviç për Southeast European Times në Beograd -- 13/03/14 NATO është e angazhuar të ndihmojë ...

Rusia rikthen trupat në kufi me Ukrainën

Top Channel - 13.03.2014

Rusia rikthen trupat në kufi me Ukrainën 13/03/2014 19:00 Rusia nisi një stërvitje ushtarake që përfishin mbi 8 mijë trupa në kufirin me Ukrainën. Ministria e Brendshme në Moskë konfirmoi se ...

Rusia hap zjarr ndaj aeroplanit ukrainas

Zhurnal - 13.03.2014

Ukraina i akuzoi forcat ruse në Krime se kanë hapur zjarr mbi një aeroplan zbulimi ukrainas. Në kumtesën në të cilën vërtetohet se ky është incidenti i dytë i këtillë për pesë ditë, shërbimi kufitar ...

Kaos në lindje të Ukrainës: Rrahje masive në Donetsk (Foto/Video)

Almakos - 13.03.2014

Derisa liderët e SHBA-ve dhe të BE-së kërcënojnë me sanksione presidentin rus Vladimir Putin, ai provokon me dërgimin e trupave në kufi me Ukrainën. Ndërsa, në qytetin ukrainas Donetsk, sot në ...

Takohen Obama dhe kryeministri i përkohshëm i Ukrainës

Telegrafi - 13.03.2014

Presidenti amerikan Barack Obama ka mirëpritur kryeministrin e përkohshëm të Ukrainës në Shtëpinë e Bardhë, si dhe u angazhua për “të qëndruar në krah të Ukrainës” në tensionet e saj me Rusinë.

Jacenjuk nga Uashingtoni: Ukraina nuk do të dorëzohet

Yll Press - 13.03.2014

Kryeministri ukrainas, Arsenij Jacenjuk mbrëmë pas takimit me presidentin amerikan, Barak Obama në Uashington, e porositi Rusinë se Ukraina nuk do të dorëzohet, por në të njejtën kohë i ofroi Moskës ...

Rusia filloi manovra ushtarake në më shumë rajone përgjatë kufirit me Ukrainën

Yll Press - 13.03.2014

Rusia filloi manovra në disa rajone përgjatë kufirit me Ukrainën, me qëllim të kontrollit të gatishmërisë ushtarake të forcave tokësore, kumtoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes.

Banka Botërore i ndau Ukrainës tre miliardë dollarë

Yll Press - 13.03.2014

Banka Botërore solli vendim këtë vit Ukrainës t'i ndajë ndihmë shtesë financiare prej tre miliardë dollarëve, që do të destinohen për reforma dhe projekte të rëndësishme ekonomike, shpalli sot pres ...

Apeli i Yatsenuk nga Nju Jorku: Tërhiqni trupat ushtarake

ABC News - 13.03.2014

Ne fjalen e tij para Asamblese se pergjithshme te OKB-se ne Nju Jork, kryeministri i ri ukrainas,Arseny Yatsenuk e cilesoi agresionin rus karshi Ukraines te pabaze dhe pa nje arsye.

Kaos në lindje të Ukrainës: Rrahje masive në Donetsk (Foto/Video)

Telegrafi - 13.03.2014

Derisa liderët e SHBA-ve dhe të BE-së kërcënojnë me sanksione presidentin rus Vladimir Putin, ai provokon me dërgimin e trupave në kufi me Ukrainën. Ndërsa, në qytetin ukrainas Donetsk, sot në ...

Presidenti i SHBA-së Obama zotohet të “qëndrojë me Ukrainën”

Gazeta Idea - 13.03.2014

SHBA- Presidenti amerikan Barak Obama e ka mirëpritur kryeministrin e përkohshëm të Ukrainës në Shtëpinë e Bardhë dhe u zotua të “qëndrojë me Ukrainën” në mosmarrëveshjen e saj me Rusinë, raporton ...

Jatsenuk në Shtëpinë e Bardhë Obama: SHBA në krah të Ukrainës

Shqiptarja - 13.03.2014

Presidenti amerikan Barack Obama ka mirëpritur në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin e përkohshëm të Ukrainës, Arseni Jatsenuk, si dhe u zotua se do të qëndrojë në krah të Ukrainës në konfliktin me ...

Ukraina krijon Gardën Kombëtare përpara referendumit në Krime

Gazeta Tema - 13.03.2014

Parlamenti i Ukrainës ka votuar në mënyrë unanime për të krijuar Gardën Kombëtare me 60 mijë trupa, për të zgjeruar më shumë aftësitë mbrojtëse të vendit.

Obama me Yatsenyuk:Ju mbështesim pa kufij

AMA-News - 13.03.2014

Presidenti amerikan, Barak Obama ka pritur në një takim në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin e përkohshëm të Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk. Obama u zotua se SHBA-ja do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën ...

Rusia provokon sërish, fillon manovra ushtarake afër kufirit me Ukrainën

Tetova Sot - 13.03.2014

Rusia filloi manovra në disa rajone përgjatë kufirit me Ukrainën, me qëllim të kontrollit të gatishmërisë ushtarake të forcave tokësore, kumtoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes.

Kriza në Ukrainë, Rusia nis stërvitjet ushtarake, mbi 8 mijë trupa afër Krimesë

Gazeta Idea - 13.03.2014

Ukrainë- Rusia ka filluar stërvitjet ushtarake, që përfshin më shumë se 8,000 trupa, në afërsi të kufirit me Ukrainën, raporton BBC-ja. Ministria e mbrojtjes ka konfirmuar se artileri të tilla si ...

Ukraina akuzon forcat ruse në Krime: Goditën avionin tonë

Shqiptarja - 13.03.2014

KRIME- Qeveria Ukrainase ka akuzuar Rusinë dhe forcat e saj të stacionuara në Krime për një sulm që këta të fundit i kanë bërë një avioni ukrainas. Sipas qeverisë ukrainase disa trupa ruse në Krime ...

Ukraina mund të jetë fillimi i fundit për Putinin

Gazeta Tema - 13.03.2014

Admirimi dhe zemërimi po na shoqërojnë në këto orë të zymta dhe plot tension. E admirojmë vetëpërmbajtjen e mencur, vendosmërinë, dhe ndjenjën e përgjegjësisë që po shfaq shoqëria dhe qeveria ...

BE e SHBA: Përgjigje të ashpër Rusisë brenda së hënës

Gazeta Dita - 13.03.2014

Në Ukrainë krijohet “Garda Kombëtare” për të mbrojtur popullin nga agresioni rus. Kryeministri Yasteniuk vizitë në Shtëpinë e Bardhë. Merkel i përkufizon aksionet e Kremlinit si “grabitje”.

Përleshen prorusët me ukrainasit, 1 i vdekur dhe 10 të plagosur (VIDEO)

Tetova Sot - 13.03.2014

Marshimi i qindra-mijërave prorusësh, të cilët protestonin kundër qeverisë aktuale të Ukrainës dhe kërkonin krijimin e një krahine autonome në lindje të Ukrainës, ka degjeneruar në përleshje ndërmjet ...

Përleshje etnike ruso-ukrainase, 1 vdes e 10 plagosen

AMA-News - 13.03.2014

Marshimi i qindra-mijërave prorusësh, të cilët protestonin kundër qeverisë aktuale të Ukrainës dhe kërkonin krijimin e një krahine autonome në lindje të Ukrainës, ka degjeneruar në përleshje ndërmjet ...

Obama:Do qëndrojmë në krah të Kievit përballë kërcënimit rus

AlbanianScreen - 13.03.2014

Washington - Presidenti amerikan, Barack Obama mirëpriti kryeministrin e përkohshëm të Ukrainës në Shtëpinë e Bardhë dhe u zotua të qëndrojë përkrah vendit të tij në konfliktin me Rusinë.

Manovra ushtarake në kufirin me Ukrainën!

Republika - 13.03.2014

Rusia ndërmori sot manovra ushtarake në disa rajone që ndodhen në kufi me Ukrainën për të verifikuar aftësinë e trupave të këmbësorisë për luftim, njoftoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes.

Rrahje masive në Donetsk të Ukrainës (Foto+video)

Republika - 13.03.2014

Në qytetin ukrainas Donetsk, sot në mbrëmje kanë shpërthyer rrahjet masive. Në sheshin e qytetit janë ballafaquar grupet e dy taborëve, protestuesit pro Rusë dhe ata pro Ukrainës.

Obama takohet sot me kryeministrin ukrainas

Shekulli - 12.03.2014

Gjatë ditës së sotme, presidenti i SHBA-ve Barack Obama do të takohet me kryeministrin e përkohshëm ukrainas, Arseniy Yatsenyuk. Presidenti do të përforcojë mbështetjen e tij të madhe për popullin ...

BB: 3 mld dollarë për Ukrainën

Top Channel - 12.03.2014

BB: 3 mld dollarë për Ukrainën 12/03/2014 Pak pas deklaratës së presidentit të përmbysur ukrainas, Viktor Yanukovych, se ndihmat financiare amerikane për qeverinë në Kiev janë ilegale, sepse as vet ...

Ukrainë, presidenti: Rusia po refuzon negociatat

Top Channel - 12.03.2014

Ukrainë, presidenti: Rusia po refuzon negociatat 12/03/2014 Liderët rusë po refuzojnë çdo mundësi negociatash me homologët e tyre ukrainas, bëri të ditur presidenti i përkohshëm i Ukrainës, ...

Dhoma përfaqësuese e Kongresit të SHBA-së miratoi rezolutë për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë

Idividi - 12.03.2014

Uashington, 12 mars 2014 (MIA) - Dhoma përfaqësuese e Kongresit amerikan miratoi rezolutë, me të cilën dënohen aktivitetet e Rusisë në Ukrainë dhe i bëhet thirrje për sanksione kundër Moskës, njofton ...

Turçinov: Ukraina formon Gardë kombëtare

Idividi - 12.03.2014

Kiev, 11 mars 2014 (MIA) - Këshilli ukrainas për siguri kombëtare dhe mbrojtje mori vendim për formimin e "Gardës kombëtare", duke i marrë si baza ushtritë e brendshme të vendit, kumtoi sot para ...

Janukoviç: Mbetem president i Ukrainës dhe komandant suprem i armatës

Idividi - 12.03.2014

Moskë, 11 mars 2014 (MIA) - Presidenti i rrëzuar ukrainas, Viktor Janukoviç sot iu drejtua opinionit, për herë të dytë në dhjetë ditët e fundit nga Rusia, duke porositur se mbetet shefi i vetëm ...

KE-ja ka propozuar lehtësime të njëanshme tregtare për Ukrainën

Idividi - 12.03.2014

Bruksel, 11 mars 2014 (MIA) - Komisioni Evropian ka parashtruar të sot një propozim për të zgjatur afatin e përfitimeve tregtare unilaterale me Ukrainën, që kapin vlerën deri në 500 milionë euro.

Sanksionet për Rusinë do të vendosen "shumë shpejt" pas referendumit në Krime

Idividi - 12.03.2014

Londër, 11 mars 2014 (MIA) - Sanksionet për Rusinë dhe për "individë të theksuar" do të hynë në fuqi "shumë shpejt" pas referendumit në Krime, në qoftë se Moska i legalizon rezultatet e tij, pohojnë ...

Disa mësime që dalin nga ngjarjet në Ukrainë

SOT - 12.03.2014

Nga Robert KODRA Ukraina është ndryshe nga vendi ynë, në shumë aspekte. Megjithatë, nga ngjarjet e ndodhura në Ukrainë, lipset të nxirren mësime, në të mirë të sigurisë dhe stabilitetit tonë.

Ukrainë, presidenti: Rusia po refuzon negociatat

Ina - 12.03.2014

Liderët rusë po refuzojnë çdo mundësi negociatash me homologët e tyre ukrainas, bëri të ditur presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksander Turchynov.

SHBA, rezolutë kundër ndërhyrjes ruse në Ukrainë

24 orë - 12.03.2014

Ndërkohë që kriza në Ukrainë vazhdon, Dhoma e Përfaqësuesve dje miratoi me shumicë dërrmuese të votave një rezolutë e cila dënon shkeljen e sovranitetit të Ukrainës nga ana e forcave ushtarake ruse, ...

Kongresi Amerikan kërkon sanksione të ashpra kundër Moskës

DW - 12.03.2014

Për shkak të krizës në gadishullin ukrainas, Krime, Kongresi amerikan kërkon masa të forta ndëshkimi kundër Moskës. Presidenti Barack Obama pret sot kryeministrin e përkohshëm të Ukrainës.

Ukrainë, Dhoma e Përfaqësuesve miraton rezolutë

Top Channel - 12.03.2014

Ukrainë, Dhoma e Përfaqësuesve miraton rezolutë 12/03/2014 Ndërsa ende nuk ka një zgjidhje për krizën në Ukrainë, Dhoma e Përfaqësuesve miratoi rezolutën që dënon shkeljen e sovranitetit të këtij ...

Obama takohet me kryeministrin e Ukrainës

SOT - 12.03.2014

Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk ditën e sotme pritet që të takohet me presidentin amerikan Barak Obama në Shtëpinë e Bardhë. Kjo e fundit ka bërë të ditur se presidenti do të ...

Obama sot do ta presë kryeministrin e ri ukrainas, Jacenjuk në Shtëpinë e Bardhë

Idividi - 12.03.2014

Uashington, 12 mars 2014 (MIA) - Presidenti amerikan, Barak Obama sot në Shtëpinë e Bardhë do ta presë kryeministrin e ri të Ukrainës, Arsenij Jacenjuk.

Turçinov: Ukraina nuk do të intervenojë në Krime

Idividi - 12.03.2014

Kiev, 12 mars 2014 (MIA) - Ukraina nuk do të intervenojë me ushtri në Krime për ta parandaluar shkëputjen e këtij ishulli të Detit të Zi, deklaroi ushtruesi i detyrës president i Ukrainës dhe kryetar ...

BELGJIKË – Barroso: G7-a i kërkon Rusisë heqjen dorë nga aneksimi i Krimesë

24 orë - 12.03.2014

Liderët perëndimorë të G7-s i kërkuan sot Rusisë të hiqte dorë nga të gjitha veprimet për të aneksuar Krimenë, deklaroi presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso.

Obama takohet me kryeministrin e Ukrainës

Albeu.com - 12.03.2014

Ushtruesi i detyrës së kryeministrit të Ukrainës Arseni Jastenjuk , pritet që sot në Uashington të takohet me Presidentin e SHBA-së Barak Obama. Takimi mes Obamës dhe Jastenjuk sot në Uashington vjen ...

Ukraina, "G7" kërcënon Rusinë

Top Channel - 12.03.2014

Ukraina, "G7" kërcënon Rusinë 12/03/2014 15:20 Drejtuesit e shtatë vendeve më të industrializuara të botës, të grupuara në "G7", i bënë thirrje Rusisë që të ndërpresë të gjithë përpjekjet e saj për ...

Tensionet e Krimesë po kqyren nga afër në Serbi

SETimes - 12.03.2014

12/03/2014 Disa serbë besojnë se ndërhyrja ruse në Ukrainë paralajmëron përzjerjen potenciale në Serbi, ndërsa Beogradi ndjek një rrugë për në BE. Nga Ivana Jovanoviç për Southeast European Times në ...

Debati: Pse Rusia e dëshiron Ukrainën

Shqipmedia - 12.03.2014

Ndërsa Moska vrapon të gllabërojë gadishullin e Ukrainës, vendet perëndimore duhet me të vërtetë të kuptojnë motivet e Putinit për të pasur ndonjë shans për t’i kundërshtuar ato Gregory Feifer, ...

Obama: SHBA përkrah Ukrainës

Ina - 12.03.2014

Presidenti Obama tha se, nëse Rusia vazhdon të ndjekë politikë agresivë në Ukrainë, SHBA dhe vendet e tjera, sipas fjalëve të tij, “do të detyrohen t’i imponojnë kosto” Moskës.

Kryeministri ukrainas: Nuk do të dorëzohemi kurrë

Lajmi.net - 12.03.2014

Në një takim që zhvilloi me Presidentin e SHBA’ve, Barack Obama, Kryeministri ukrainas gjithashtu tha: “Kurrë nuk do të dorëzohemi”. Yatsenuk bëri të ditur se brenda një jave apo 10 ditëve, Ukraina ...

SHBA, rezolutë kundër ndërhyrjes ruse në Ukrainë

VOA - 12.03.2014

Ndërkohë që kriza në Ukrainë vazhdon, Dhoma e Përfaqësuesve dje miratoi me shumicë dërrmuese të votave një rezolutë e cila dënon shkeljen e sovranitetit të Ukrainës nga ana e forcave ushtarake ruse, ...

SHBA, rezolutë kundër ndërhyrjes ruse në Ukrainë

Ora news - 12.03.2014

Ndërkohë që kriza në Ukrainë vazhdon, Dhoma e Përfaqësuesve miratoi me shumicë dërrmuese të votave një rezolutë e cila dënon shkeljen e sovranitetit të Ukrainës nga ana e forcave ushtarake ruse, dhe ...

Dhoma përfaqësuese e Kongresit të SHBA-së miratoi rezolutë për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë

Yll Press - 12.03.2014

Dhoma përfaqësuese e Kongresit amerikan miratoi rezolutë, me të cilën dënohen aktivitetet e Rusisë në Ukrainë dhe i bëhet thirrje për sanksione kundër Moskës.

Turçinov: Ukraina nuk do të intervenojë në Krime

Yll Press - 12.03.2014

"Nuk mund të ngrisim operacion ushtarak në Krime, pasi që do ta ekspozonim kufirin lindor në rrezik dhe Ukraina nuk do të ishte e mbrojtur", deklaroi Turçinov, derisa Krimeja po përgatitet për ...

Ukraina nuk do të ndërhyjë ushtarakisht në Krime

Mapo - 12.03.2014

Presidenti i përkohshëm i Ukrainës Oleksander Turçinov deklaroi se liderët rusë po refuzojnë çdo lloj negociate me homologët ukrainas për krizën në Krime.

Kush po fle në shtratin e Yanukovychit?(Foto)

Zeri - 12.03.2014

Pasi presidenti i Ukrainës Viktor Yanukovych u largua nga Kievi me të afërmit e tij në mbrëmjen e 21 shkurtit, aktivistët dhe gazetarët u futën në rezidencën e tij të braktisur.

Parubiy: 80 mijë rusë janë gati për të na shkelur! (Video)

Telegrafi - 12.03.2014

Ukraina përballet me pushtim të plotë të territorit. Në kufi me Rusinë janë grupuar 80 mijë trupa dhe një numër i madh i makinerisë ushtarake, ka thënë Andriy Parubiy, sekretari i Sigurisë Kombëtare ...

G7 paralajmëron Rusinë

Zeri - 12.03.2014

Udhëheqësit e G7 kërkuan nga Rusia të ndalë përpjekjet për aneksimin e rajonit të Krimesë. Në deklaratën e tyre, ata paralajmëruan Moskën se do të ndërmerrnin veprime të mëtjeshme individuale dhe të ...

Obama takohet me kryeministrin Yatsenyuk: SHBA përkrah Ukrainës

Ora news - 12.03.2014

Presidenti Obama tha se, nëse Rusia vazhdon të ndjekë politikë agresivë në Ukrainë, SHBA dhe vendet e tjera, sipas fjalëve të tij, “do të detyrohen t’i imponojnë kosto” Moskës.

Ukrainë, presidenti Turçinov: Liderët rusë refuzojnë negociatat

Shqiptarja - 12.03.2014

KIEV - Presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksandër Turçinov tha për agjencinë e lajmeve AFP se liderët e Rusisë po refuzojnë të gjitha negociatat me homologët e tyre ukrainas.

SHBA rezolutë kundër Rusisë, rinis Lufta e Ftohtë

AMA-News - 12.03.2014

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka miratuar me shumicë dërrmuese të votave një rezolutë, e cila dënon shkeljen e sovranitetit të Ukrainës nga ana e forcave ushtarake ruse, dhe bën thirrje për vendosjen ...

Turçinov: Ukraina nuk do të intervenojë në Krime

Tetova Sot - 12.03.2014

Ukraina nuk do të intervenojë me ushtri në Krime për ta parandaluar shkëputjen e këtij ishulli të Detit të Zi, deklaroi ushtruesi i detyrës president i Ukrainës dhe kryetar i Radës Supreme, ...

Obama sot do ta presë kryeministrin e ri ukrainas, Jacenjuk në Shtëpinë e Bardhë

Tetova Sot - 12.03.2014

Presidenti amerikan, Barak Obama sot në Shtëpinë e Bardhë do ta presë kryeministrin e ri të Ukrainës, Arsenij Jacenjuk. Takimi i ardshëm është gjest simbolik, që ka për qëllim ta konfirmojën ...

G7 paralajmëron Rusinë

Vision Plus - 12.03.2014

Liderët e shtatë vendeve më të industrializuara të botës i kanë kërkuar Rusisë të ndalë përpjekjet e saj për të marrë rajonin e Krimesë. Në një qëndrim të përbashkët liderët e G7 kanë paralajmëruar ...

Rusia refuzon bisedimet/ Ukraina: Nuk do ndërhyjmë ushtarakisht në Krime

Gazeta Tema - 12.03.2014

Liderët e Rusisë po refuzojnë çdo negociatë me homologët e tyre në Rusi, bëri të ditur presidenti ukrainas, Oleksandr Turchynov. Ai i tha agjencisë AFP se Ukraina nuk do të ndërhyjë ushtarakisht në ...

Presidenti ukrainas: Rusia po refuzon negociatat

Durres Lajm - 12.03.2014

- Liderët rusë po refuzojnë çdo mundësi negociatash me homologët e tyre ukrainas, bëri të ditur presidenti i përkohshëm i Ukrainës, Oleksander Turchynov.

G7 paralajmëron Rusinë mbi aneksimin e Krimesë

Gazeta Idea - 12.03.2014

Ukrainë- Udhëheqësit e kombëve të grupit G7 i kanë bërë thirrje Rusisë që të ndalojë të gjitha përpjekjet për “aneksim” të rajonit të Ukrainës, Krimesë.

Rusia rrethohet nga të gjitha anët

AMA-News - 12.03.2014

Drejtuesit e shtatë vendeve më të industrializuara të botës, të grupuara në “G7″, i bënë thirrje Rusisë që të ndërpresë të gjithë përpjekjet e saj për të aneksuar rajonin ukrainas të Krimesë.

Presidenti Obama sot takon kryeministrin e Ukrainës

AlbanianScreen - 12.03.2014

Washington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama, pritet që sot në Uashington të takohet me ushtruesin e detyrës së kryeministrit të Ukrainës, Arseni Jastenjuk.

Moska refuzon çdo lloj dialogu me autoritetet e Kievit

AlbanianScreen - 12.03.2014

Kiev - Liderët e Rusisë refuzojnë të gjitha negociatat me homologët e tyre ukrainas, njoftoi presidenti i vendit, Oleksandr Turchynov. AI i tha agjencisë së lajmeve AFP që Ukraina nuk do të ndërhyjë ...

Liderët e G7 paralajmërojnë Moskën kundër aneksimit të Krimesë

AlbanianScreen - 12.03.2014

Washington - Liderët e grupit të kombeve të G7 i kërkuan Rusisë të ndalojë të gjitha përpjekjet për të aneksuar rajonin e Krimesë në Ukrainë. Ata deklaruan se nëse Rusia e ndërmerr një hap të tillë, ...

Lërjuani Ukrainën rusëve! - Matthew Parris

AlbanianScreen - 12.03.2014

Ukrainë - ''Jo gjithmonë mund ta marrësh atë që dëshiron, por nëse provon disa herë rreth ndonjë synimi të caktuar, atëherë mund edhe t'ia dalësh'', ka thënë Mick Jagger.

Qeveria e Kievit në kërkim të “thesarit” të Yanukovych

Shekulli - 11.03.2014

Qeveria e re me afate të përkohshme, ka vendosur të marrë miliardat që sipas saj janë zhdukur gjatë kohës kur në krye të shtetit qëndronte presidenti Viktor Yanukovych.

Janukoviç: “Mbetem presidenti legjitim i Ukrainës!”

Shekulli - 11.03.2014

“Zyrtarët dhe ushtarët e Ukrainës, besnikë ndaj betimeve të tyre nuk do të marrin urdhra kriminale nga qeveria e ardhur me dhunë në Kiev.” Kjo ishte deklarata e presidentit të larguar Viktor ...

“Jemi të përkushtuar për mbështetjen e Ukrainës”

Shekulli - 11.03.2014

Kështu është shprehur presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim, i cili deklaroi se, përkushtimi ndaj popullit të Ukrainës është primar dhe le të shpresohet se situata në këtë vend do të ...

Rusët marrin spitalin në Krime

Top Channel - 11.03.2014

Rusët marrin spitalin në Krime 10/03/2014 Makineria e diplomacisë është vënë në lëvizje për të shmangur përshkallëzimin e situatës në Ukrainë, e sidomos në Krime, por në gadishullin pro-rus ...

Rusia vazhdon të pushtojë bazat ushtarake në Krime

Ina - 11.03.2014

Rusia dje akuzoi aktivistët e ekstremit të djathtë në Ukrainë dhe qeverinë pro – perëndimore të Kievit për krijimin e "kaosit" në rajonet e Ukrainës lindore të banuara me popullatë rusisht -folëse, ...

I dërguari i OKB-së për të drejtat e njeriut e anulon vizitën në Krime

Evropaelire - 11.03.2014

20:00 I dërguari i OKB-së për të drejtat e njeriut e anulon vizitën në Krime 19:36 Interpoli identifikon dy iranianët që ishin në bordin e avionit të zhdukur 19:02 Në Gjeorgji protestojnë punëtorët e ...

Ukraina në kërkim të miliarda dollarëve të vjedhur

24 orë - 11.03.2014

Agjentë të FBI-së dhe Departamentit amerikan të Thesarit kanë mbërritur në Kiev për t’i ardhur në ndihmë udhëheqësve të përkohshëm ukrainas në zbulimin e krimeve financiare të qeverisë së presidentit ...

BE-ja e shqetësuar që situata në Ukrainë po keqësohet, por ende kërkon zgjidhje diplomatike

Idividi - 11.03.2014

Bruksel, 10 mars 2014 (MIA) - Bashkimi Evropian është i shqetësuar që në vend të përmirësimit, situata në rajonin e Krimesë në Ukrainë po keqësohet, por edhe krahas kësaj, qëndrimi i Brukselit zyrtar ...

Trupat ruse kanë hapur zjarr gjatë marrjes së bazës në Krime

Idividi - 11.03.2014

Kiev, 10 mars 2014 (MIA) - Trupat ruse kanë hapur zjarr sot me armë automatike gjatë ndërmarrjs së bazës së forcave detare ukrainase në Krime, njoftuan mediat ruse duke iu referuar deklaratës së një ...

Stërvitje ushtarake në Detin e Zi dëshmi se SHBA-ja është e vendosur t'i mbrojë aleatët e NATO-s

Idividi - 11.03.2014

Varshavë, 11 mars 2014 (MIA) - SHBA-ja do të demonstrojë sot vendosshmëri për mbrojtjen e aleatëve të NATO-s në afërsi të kufirit me Rusinë, njofton BTA.

Deshçicja: Ukraina praktikisht ndodhet në gjendje lufte me Rusinë

Idividi - 11.03.2014

Kiev, 11 mars 2014 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme i Ukrainës, Andrij Deshçicja, sot deklaroi se vendi i tij praktikisht ndodhet në gjendje lufte me Rusinë, pas presionit shtesë të Moskës ndaj ...

Banka Botërore gjatë këtij viti Ukrainës do t'i ndajë tre miliardë dollarë

Idividi - 11.03.2014

Uashington, 11 mars 2014 (MIA) - Banka Botërore kumtoi se ka për qëllim gjatë këtij viti t'i ndihmojë Ukrainës me tre miliardë dollarë, që do të miratohen për projekte zhvillimore, transmeton DPA.

Ukraina, alarm i ri për rrezikun e shtetësisë kolektive

Lajm - 11.03.2014

PETRIT HALITI Një nga elementët që meriton shumë vëmendje nga analiza e gjithë zhvillimit të ngjarjeve tronditëse me ndërhyrjen e forcave speciale ruse në Ukrainë, është instrumenti i shtetësisë ruse ...

Janukoviç kërcënon, Banka Botërore premton ndihma

DW - 11.03.2014

Ish presidenti i Ukrainës, Janukoviç e ka mbështetur ndarjen e Krimesë. Banka Botërore i premton ndihma Ukrainës. Ndërsa ministri i jashtëm gjerman Frank - Walter Steinmeier premton mbështetjen e ...

Putini: I shkurtër, por "i çmendur"...

Lajm - 11.03.2014

Analizë psikologjike e presidentit Vladimir Putin Të gjithë janë kuriozë se çfarë ka brenda kokës Putini. Për disa, ai është burri pa fytyrë. Për disa të tjerë, ai ka shumë të tilla.

Ukraina në kërkim të parave

Top Channel - 11.03.2014

Ukraina në kërkim të parave 11/03/2014 Miliarda dollarë mendohet se kanë dalë nga Ukraina në mënyrë të paligjshme, gjatë 3 viteve të fundit, kur vendi udhehiqej nga Viktor Janukoviç.

Ukraina ose efekti “sanduiç” mes BE-së dhe Rusisë

24 orë - 11.03.2014

Ngjarjet e fundit në Ukrainë kanë nxitur një sërë analizash, interpretimesh e komentesh lidhur me atë sesi arriti Ukraina të përfundonte në këtë gjendje që ka vënë në diskutim integritetin e saj ...

Janukoviç: Mbetem presidenti legjitim i Ukrainës!

Portalb - 11.03.2014

“Zyrtarët dhe ushtarët e Ukrainës, besnikë ndaj betimeve të tyre nuk do të marrin urdhra kriminale nga qeveria e ardhur me dhunë në Kiev”. Kjo ishte deklarata e presidentit të larguar Viktor ...

Putini i shkurtër, por "i çmendur"...

Almakos - 11.03.2014

Analizë psikologjike e presidentit Vladimir Putin Të gjithë janë kuriozë se çfarë ka brenda kokës Putini. Për disa, ai është burri pa fytyrë. Për disa të tjerë, ai ka shumë të tilla.

Komisioni Evropian zgjatë afatin e përfitimeve të Ukrainës

SOT - 11.03.2014

Komisioni Evropian ka miratuar të martën një propozim për të zgjatur afatin e përfitimeve tregtare unilaterale me Ukrainën, që kapin vlerën deri në 500 milionë euro.

Ukraina në kërkim të miliarda dollarëve të vjedhur

VOA - 11.03.2014

Agjentë të FBI-së dhe Departamentit amerikan të Thesarit kanë mbërritur në Kiev për t’i ardhur në ndihmë udhëheqësve të përkohshëm ukrainas në zbulimin e krimeve financiare të qeverisë së presidentit ...

Ukraina në kërkim të miliarda dollarëve të vjedhur

Ora news - 11.03.2014

Agjentë të FBI-së dhe Departamentit amerikan të Thesarit kanë mbërritur në Kiev për t’i ardhur në ndihmë udhëheqësve të përkohshëm ukrainas në zbulimin e krimeve financiare të qeverisë së presidentit ...

Qeveria e Kievit në kërkim të “thesarit” të Yanukovych-it

Telegrafi - 11.03.2014

Qeveria e re me afate të përkohshme, ka vendosur të marrë miliardat që sipas saj janë zhdukur gjatë kohës kur në krye të shtetit qëndronte presidenti Viktor Yanukovych.

BB, propozohen 3 miliardë dollarë për Ukrainën

Ora news - 11.03.2014

Banka Botërore ka deklaruar se është e gatshme për t’i ofruar Ukrainës 3 miliardë dollarë amerikanë për të ndihmuar në avancimin e reformave dhe për mbështetjen e projekteve madhore zhvillimore.

Banka Botërore gjatë këtij viti Ukrainës do t'i ndajë tre miliardë dollarë

Yll Press - 11.03.2014

Në kumtesën e kryetarit të Bankës Botërore, Xhim Jon Kim, theksohet se banka ka marrë lutje për ndihmë nga Qeveria e përkohshme ukrainase dhe "se është e gatshme të vazhdojë t'i ndihmojë popullit ...

Janukoviç nga Rusia: Jam presidenti legjitim i Ukrainës

ABC News - 11.03.2014

Ne nje deklarate per mediat nga Rostovi i Rusise, presidenti i rrezuar ukrainas Viktor Janukovic pergenjeshtroi zerat rreth gjendjes se tij shendetesore.

Stërvitje ushtarake në Detin e Zi dëshmi se SHBA-ja është e vendosur t'i mbrojë aleatët e NATO-s

Yll Press - 11.03.2014

SHBA-ja do të demonstrojë sot vendosshmëri për mbrojtjen e aleatëve të NATO-s në afërsi të kufirit me Rusinë, njofton BTA. Në Detin e Zi sot fillojnë stërvitjet ushtarake të forcave detare ushtarake ...

Yanukovych fajëson kundërshtarët e tij për krizën në Krime

VOA - 11.03.2014

Ish presidenti ukrainas Viktor Yanukovych, që u rrëzua nga pushteti, fajësoi sot kundërshtarët e tij për lëvizjet e Krimesë që të shkëputet nga Ukraina dhe shtoi se ai vazhdon të jetë presidenti dhe ...

Komisioni Evropian zgjatë afatin e përfitimeve të Ukrainës

Zeri - 11.03.2014

Komisioni Evropian ka miratuar të martën një propozim për të zgjatur afatin e përfitimeve tregtare unilaterale me Ukrainën, që kapin vlerën deri në 500 milionë euro.

Komisioni Evropian zgjat afatin e përfitimeve për Ukrainën

Ora news - 11.03.2014

Komisioni Evropian ka miratuar të martën një propozim për të zgjatur afatin e përfitimeve tregtare unilaterale me Ukrainën, që kapin vlerën deri në 500 milionë euro.

Në kërkim të miliarda dollarëve të vjedhur

InfoGlobi - 11.03.2014

Agjentë të FBI-së dhe Departamentit amerikan të Thesarit kanë mbërritur në Kiev për t’i ardhur në ndihmë udhëheqësve të përkohshëm ukrainas në zbulimin e krimeve financiare të qeverisë së presidentit ...

Banka Botërore propozohen 3 miliardë dollarë për Ukrainën

Tetova Sot - 11.03.2014

Banka Botërore ka deklaruar se është e gatshme për t’i ofruar Ukrainës 3 miliardë dollarë amerikanë për të ndihmuar në avancimin e reformave dhe për mbështetjen e projekteve madhore zhvillimore.

Yanukovych fajëson kundërshtarët e tij për krizën

Gazeta Dita - 11.03.2014

Ish presidenti ukrainas Viktor Yanukovych, që u rrëzua nga pushteti, fajësoi sot kundërshtarët e tij për lëvizjet e Krimesë që të shkëputet nga Ukraina dhe shtoi se ai vazhdon të jetë presidenti dhe ...

Debati Pse Rusia e deshiron Ukrainen

Shqiperia - 11.03.2014

Ndërsa Moska vrapon të gllabërojë gadishullin e Ukrainës, vendet perëndimore duhet me të vërtetë të kuptojnë motivet e Putinit për të pasur ndonjë shans për t’i kundërshtuar ato Gregory Feifer, ...

Ekonomia e shkatërruar e Ukrainës, BE-ja ofron 500 mln Euro stimuj tregtarë

Gazeta Idea - 11.03.2014

Ukrainë- Komisioni Evropian i ka ofruar Ukrainës stimuj tregtarë me vlerë gati 500 milion Euro për të stabilizuar ekonominë e vendit të goditur nga kriza.

Ukraina në kërkim të miliarda dollarëve të vjedhur

AlbanianScreen - 11.03.2014

Kiev - Agjentë të FBI-së dhe Departamentit amerikan të Thesarit kanë mbërritur në Kiev për t'i ardhur në ndihmë udhëheqësve të përkohshëm ukrainas në zbulimin e krimeve financiare të qeverisë së ...

Kievi në kërkim të “thesarit” të Yanukovych

Republika - 11.03.2014

Qeveria e re me afate të përkohshme, ka vendosur të marrë miliardat që sipas saj janë zhdukur gjatë kohës kur në krye të shtetit qëndronte presidenti Viktor Yanukovych.

BB propozon 3 miliardë dollarë për Ukrainën

AlbanianScreen - 11.03.2014

SHBA - Banka Botërore ka deklaruar se është e gatshme për t'i ofruar Ukrainës 3 miliardë dollarë amerikanë për të ndihmuar në avancimin e reformave dhe për mbështetjen e projekteve madhore ...

Qëndrimi i Shqipërisë për Ukrainën

Shekulli - 10.03.2014

Sulejman Abazi Qëndrimi i Shqipërisë nuk është një çështje e lidhur me shumë hapësira ndërveprimi me situatën në Ukrainë. Pasojat dhe përfitimet për mjedisin etnik shqiptar janë dytësore dhe vetëm ...

Avionët e NATO-s do monitorojnë kufirin ukrainas

Shekulli - 10.03.2014

Nato do të vendosë avionë gjurmues në Poloni dhe Rumani për të monitoruar krizën e Ukrainës. Aleanca dha aprovimin për avionë ditën e hënë, siç tha një zëdhënës i NATO-s për gazetarët.

NATO nis me misionin për mbiqkyrjen e Ukrainës nga qielli i Polonisë dhe Bullgarisë

Evropaelire - 10.03.2014

20:01 NATO nis me misionin për mbiqkyrjen e Ukrainës nga qielli i Polonisë dhe Bullgarisë 19:54 Franca kërkon nga Izraeli të hetoj sulmin ndaj fotografit 19:45 Departamenti i shtetit në pritje të ...

Tensione dhe protesta rivale në Ukrainë

Alsat - 10.03.2014

Ukraina pritet të përballet me më shumë tensione pas protestave pro-qeveritare dhe pro-ruse që janë mbajtur të dielën në gjithë vendin. Mijëra demonstrues pro-rusë në qytetin lindor Donetsk kanë ...

Kina bëri thirrje për paqe dhe gjakftohtësi në Ukrainë

Idividi - 10.03.2014

Pekin, 8 mars 2014 (MIA) - Ministri kinez i Punëve të Jashtme, Van dhe sot bëri thirrje për paqe dhe gjakftohtësi në Ukrainë, transmeton BTA. "Kriza ukrainase mundet të zgjidhjet vetëm përmes ...

Kievi kërkon nga Rusia të lejojë OSBE-në Krime

Idividi - 10.03.2014

Kiev, 8 mars 2014 (MIA) - Ushtruesi i detyrës së ministrit të Jashtëm të Ukrainës, Andrij Deshçica, ka thënë se Ukraina nuk do ta dorëzojë kurrë Krimenë dhe se Kievi është duke bërë gjithçka të ...

Ushtria amerikane është e gatshme ta mbështetë NATO-n nëse eskalon krizë në Ukrainë

Idividi - 10.03.2014

Moskë, 9 mars 2014 (MIA) - Ushtria amerikane është e gatshme ta mbështetë NATO-n nëse eskalon kriza në Ukrainë, deklaroi kryetari i Këshillit të Shtatmadhorive të forcave të armatosura të SHBA-së, ...

Jacenjuk: Ukraina nuk do t'i lëshojë Rusisë asnjë centimetër nga territori i saj

Idividi - 10.03.2014

Kiev, 9 mars 2014 (MIA) - Ukraina nuk do t'i lëshojë asnjë centimetër nga territori i saj Rusisë, forcat e së cilës nga muaji i kaluar e okupuan gadishullin e Krimesë, deklaroi sot kryeministri ...

Ukraina më 17 ose 21 mars do të nënshkruajë një pjesë të marrëveshjes me BE-në

Idividi - 10.03.2014

Kiev, 10 mars 2014 (MIA) - Ukraina në muajin mars mund të nënshkruajë një pjesë të marrëveshjes për bashkëngjitje drejt Bashkimit Evropian edhe krahas tronditjeve në vend, kumtuan sot autoritetet e ...

Yanukovych, të martën, do të bëjë deklaratë publike

Almakos - 10.03.2014

Raportet thonë se presidenti i përmbysur i Ukrainës, Viktor Yanukovych, do të bëjë një deklaratë publike të martën në mesditë. Burime të afërta me Yanukovychin u kanë thënë agjencive ruse të lajmeve ...

Kriza ukrainase, kritika Obamës

Top Channel - 10.03.2014

Kriza ukrainase, kritika Obamës 10/03/2014 Kriza në Ukrainë e ka vendosur presidentin amerikan Barak Obama përballë kritikëve.Duke sjellë si shembull luftën e përgjakshme në Siri, ambicjet bërthamore ...

Nesër pritet që Yanukovych të bëjë një deklaratë publike

Albeu.com - 10.03.2014

Presidenti i përmbysur i Ukrainës, Viktor Yanukovych , pritet që nesër në mesditë të bëjë një deklaratë publike . Burime të afërta me Yanukovychin kanë njoftuar agjencitë ruse të lajmeve ish ...

Pse ekonomia e Ukrainës është në kaq telashe?

24 orë - 10.03.2014

Problemet e Ukrainës nuk janë vetëm politike. Përgjatë javëve të fundit ekonomia e saj ka pësuar goditje pas goditjesh. Deri në mes të janarit, monedha e saj, krivna, qe 8 me 1 kundrejt dollarit.

WP: A do ta dëgjojë Amerika thirrjen për zgjim të Ukrainës?

Evropaelire - 10.03.2014

Autore: Condoleezza Rice, ish-sekretare amerikane e shtetit Në fillim të artikullit të saj në Washington Post , Condoleezza Rice e përkujton vitin 2004, derisa ishte në rezidencën e presidentit të ...

Kryeministri i Ukrainës në këshillin e Sigurimit

Zhurnal - 10.03.2014

Kryeministri i Ukrainës Arseni Jastenjuk do ti drejtohet të enjten Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Jastenjuk iu tha gazetarëve të hënën në Kiev, se Rusia me praninë ...

Kriza në Ukrainë, Obama bisedon me homologun kinez

SOT - 10.03.2014

Për situatën në Uklrainë, Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama dhe homologu i tij kinez Xi Jinping, kanë biseduar gjatë në bisedë telefonike.

Qëndrimi i Shqipërisë për Ukrainën

Lajm - 10.03.2014

Sulejman Abazi Qëndrimi i Shqipërisë nuk është një çështje e lidhur me shumë hapësira ndërveprimi me situatën në Ukrainë. Pasojat dhe përfitimet për mjedisin etnik shqiptar janë dytësore dhe vetëm ...

Kryeministri i Ukrainës i drejtohet Këshillit të Sigurimit

Albeu.com - 10.03.2014

Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës Arseni Jastenjuk do t'i drejtohet të enjten Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Jastenjuk deklaroi sot para gazetarëve në Kiev, se ...

NATO, avionë zbulimi në kufi me Ukrainën

Top Channel - 10.03.2014

NATO, avionë zbulimi në kufi me Ukrainën 10/03/2014 19:50 NATO do të vendosë avionë zbulues më Poloni dhe Rumani, me qëllim që të monitorojë krizën aktuale në Ukrainë.

Rusia, akuza Kievit për vrasje

Top Channel - 10.03.2014

Rusia, akuza Kievit për vrasje 10/03/2014 15:15 Makineria e diplomacisë është vënë në lëvizje për të shmangur përshkallezimin e situates në Ukrainë, e sidomos në Krime, por në gadishullin pro-rus ...

Aviacioni i NATO-s do të monitorojnë kufirin ukrainas

Lajm - 10.03.2014

Nato do të vendosë avionë gjurmues në Poloni dhe Rumani për të monitoruar krizën e Ukrainës. Aleanca dha aprovimin për avionë ditën e hënë, siç tha një zëdhënës i NATO-s për gazetarët.

Rusia kërkon më tepër se Krimeja

Lajm - 10.03.2014

Plani “Rusia e re” i përgatitur në Kremlin, i punuar në detaje, synon të ndajë në një shtet më vete, të “bashkuar” me Federatën Ruse, të gjithë territorin në lindje të lumit Dniepër Lëvizja e ...

Kriza në Ukrainë, burim kritikash për administratën Obama

VOA - 10.03.2014

Zhvillimet në Ukrainë kanë rindezur në Uashington debatin për politikën e jashtme të Presidentit Barak Obama dhe atë që shumë analistë e kanë cilësuar si naivitet i administratës aktuale lidhur me ...

Ukraina, alarm i ri për rrezikun e shtetësisë kolektive

BalkanWeb - 10.03.2014

Një nga elementët që meriton shumë vëmendje nga analiza e gjithë zhvillimit të ngjarjeve tronditëse me ndërhyrjen e forcave speciale ruse në Ukrainë, është instrumenti i shtetësisë ruse të një pjese ...

BE duhet të lëshojë pe

BalkanWeb - 10.03.2014

Evropa veproi si një organizëm unik në krizën e Krimesë. Por a do të mjaftojnë sanksionet e buta për të ndikuar mbi Kremlinin zyrtar apo është më mirë që të hiqet dorë nga kërcënimetë Për Bashkimin ...

Kriza në Ukrainë, kritika për administratën Obama

Ora news - 10.03.2014

Zhvillimet në Ukrainë kanë rindezur në Uashington debatin për politikën e jashtme të Presidentit Barak Obama dhe atë që shumë analistë e kanë cilësuar si naivitet i administratës aktuale lidhur me ...

Tensione dhe protesta rivale në Ukrainë

Ora news - 10.03.2014

Ukraina pritet të përballet me më shumë tensione pas protestave pro-qeveritare dhe pro-ruse që janë mbajtur të dielën në gjithë vendin. Mijëra demonstrues pro-rusë në qytetin lindor Donetsk kanë ...

Ukraina më 17 ose 21 mars do të nënshkruajë një pjesë të marrëveshjes me BE-në

Yll Press - 10.03.2014

Ukraina në muajin mars mund të nënshkruajë një pjesë të marrëveshjes për bashkëngjitje drejt Bashkimit Evropian edhe krahas tronditjeve në vend, kumtuan sot autoritetet e reja ukrainase.

Frika për gazin rus në Europë

Mapo - 10.03.2014

Në krizën e Ukrainës nuk është fjala vetëm për politikë, por edhe për gaz. Rusia është një ndër prodhueset më të rëndësishme të gazit dhe furnizon një të tretën e gazit që konsumohet në Europë, ...

Një javë rikonfirmimi!

Panorama - 10.03.2014

TRITAN SHEHU Që në fillim dëshiroj të evidentoj se ky shkrim nuk është një përsëritje e asaj që shkrova javën e kaluar për domosdoshmërinë e integrimit sa më të shpejtë të Shqipërisë dhe rajonit në ...

Del sërish në skenë Yanukovich

ABC News - 10.03.2014

Për të përgënjeshtruar zërat, që flasin per nje gjendje te renduar shëndetësore te presidentit te rrëzuar ukrainas, Viktor Janukovic, ky i fundit, do të shfaqet sërish në publik të martën, nga Rusia.

Trupat ruse kanë hapur zjarr gjatë marrjes së bazës në Krime

Yll Press - 10.03.2014

Trupat ruse kanë hapur zjarr sot me armë automatike gjatë ndërmarrjs së bazës së forcave detare ukrainase në Krime, njoftuan mediat ruse duke iu referuar deklaratës së një oficeri ukrainas anonim.

Kriza në Ukrainë, marrëveshje SHBA-Poloni

ABC News - 10.03.2014

Amerikanet do te dergojne 12 avione luftarake F-16 dhe nje staf prej 300 personash ne Poloni. Marreveshja u firmos nga sekretari amerikan i mbrojtjes Chuck Hagel dhe homologut i tij polak Tomas ...

Paralelizmat historikë për Krimenë

VOA - 10.03.2014

Ndërsa Moska vazhdon të pretendojë se trupat që kanë marrë nën kontroll pjesën më të madhe të Krimesë janë forca lokale vetëmbrojtëse, veprimet e tyre janë krahasuar me pushtimin e Polonisë dhe ...

BE-ja e shqetësuar që situata në Ukrainë po keqësohet, por ende kërkon zgjidhje diplomatike

Yll Press - 10.03.2014

Bashkimi Evropian është i shqetësuar që në vend të përmirësimit, situata në rajonin e Krimesë në Ukrainë po keqësohet, por edhe krahas kësaj, qëndrimi i Brukselit zyrtar mbetet i njëjtë dhe ai është ...

Samiti i Këshillit të BE-së për krizën në Ukrainë

ABC News - 10.03.2014

Ne nje deklarate ne samitin e Këshillit te BE-se ku diskutimet u fokusuan ne krizën qe ka perfshire Ukrainen, Kryeministri britanik David Camerun tha se i bashkohet qendrimit te presidentit amerikan, ...

New York Times: Krimea s’është si Kosova

Mapo - 10.03.2014

Përplasja në Krime nuk mund të quhet një paralele e saktë e ngjarjeve në Kosovë, posaçërisht pasi që ushtarët rusë e kanë okupuar gadishullin, duke organizuar një referendum më 16 mars për të prishur ...

Kryeministri ukrainas, përpjekje diplomatike për krizën

VOA - 10.03.2014

Kryeministri ukrainas Arseniy Yatsenyuk po përgatitet për një zgjidhje diplomatike për krizën politike të vendit. Zoti Yatsenyuk të mërkurën pritet të vijë në Washington për bisedime me Presidentin ...

Kriza në Ukrainë, burim kritikash për administratën Obama

InfoGlobi - 10.03.2014

Zhvillimet në Ukrainë kanë rindezur në Uashington debatin për politikën e jashtme të Presidentit Barak Obama dhe atë që shumë analistë e kanë cilësuar si naivitet i administratës aktuale lidhur me ...

Kriza në Ukrainë, mijëra persona demonstrojnë në mitingje rivale

Gazeta Idea - 10.03.2014

Ukrainë- Dhjetëra mijëra njerëz në Ukrainë kanë mbajtur mitingje rivale pro-unitet dhe pro-ruse, teksa Moska vazhdon të forcojë shtrëngimin e saj në Krime.

Kameron mbështet Obamën, luftë Rusisë

AMA-News - 10.03.2014

Ne nje deklarate ne samitin e Këshillit te BE-se ku diskutimet u fokusuan ne krizën qe ka perfshire Ukrainen, Kryeministri britanik David Camerun tha se i bashkohet qendrimit te presidentit amerikan, ...

ANALIZE/ Rrënojat e perandorive

Gazeta Tema - 10.03.2014

Ngjarjet në Ukrainë mund të interpretohen edhe ndryshe: si faza e fundit e vetë-dekolonizimit të Europës. Pas shembjes së Perandorisë sovjetike, europianët cuan deri në fund, atë cfarë kishin nisur ...

Kriza në Ukrainë, NATO do monitorojë kufirin. Rusët pushtojnë spitalin në Krime

Gazeta Idea - 10.03.2014

Ukrainë- NATO do të vendosë avionë zbulimi në Poloni dhe Rumani për të monitoruar krizën ukrainase, duke dhënë viston për fluturime, tha një zëdhënës i NATO-s të hënën.

NATO çon avionë spiunë në Ukrainë

AMA-News - 10.03.2014

NATO do të vendosë avionë zbulues më Poloni dhe Rumani, me qëllim që të monitorojë krizën aktuale në Ukrainë. Megjithatë, një zëdhënës i NATO-s përcaktoi se avionët do të përdoren vetëm mbi ...

Kryeministri i Ukrainës i drejtohet Këshillit të Sigurimit

Info Shqip - 10.03.2014

Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës Arseni Jastenjuk do t’i drejtohet të enjten Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Jastenjuk deklaroi sot para gazetarëve në Kiev, se ...

Kryeministri i Ukrainës i drejtohet Këshillit të Sigurimit

Gazeta Shqip - 10.03.2014

Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës Arseni Jastenjuk do t’i drejtohet të enjten Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Jastenjuk deklaroi sot para gazetarëve në Kiev, se ...

Ukrainë, rrëmbehet një reportere NATO nis monitorimin e kufirit

Shqiptarja - 10.03.2014

UKRAINE - Forca të armatosura pro-ruse, kanë rrëmbyer një gazetare në pikën e kontrollit në Prekops, që është edhe pika kufitare mes rajonit të Krimesë dhe Ukrainës.

Kriza në Ukrainë, kritika për administratën Obama

AlbanianScreen - 10.03.2014

SHBA - Zhvillimet në Ukrainë kanë rindezur në Uashington debatin për politikën e jashtme të Presidentit Barak Obama dhe atë që shumë analistë e kanë cilësuar si naivitet i administratës aktuale ...

Tensione dhe protesta rivale në Ukrainë

AlbanianScreen - 10.03.2014

Ukrainë - Ukraina pritet të përballet me më shumë tensione pas protestave pro-qeveritare dhe pro-ruse që janë mbajtur të dielën në gjithë vendin. Mijëra demonstrues pro-rusë në qytetin lindor Donetsk ...