TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përfundon bllokada tregtare Maqedoni-Kosovë

24 orë - 15.09.2013

“Lufta tregtare” ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë, mori fund. Në mesnatë Maqedonia i dha fund ndalimit të importeve të grurit dhe të miellit nga Kosova, që ishte në zanafillën e një bllokade ndërmjet ...

Këtu më së paku kanë faj maqedonasit

Almakos - 15.09.2013

Adriatik KELMENDI Bllokimi i kufirit të Kosovës me Maqedoninë na tregon dhimbshëm se sa faktorë dhe çfarë faktorësh janë shqiptarët brenda Maqedonisë, e edhe më tepër ndoshta politika e shqiptarëve ...

Rama: Shqiptarët në Maqedoni 35 për qind, po diskriminohen!

Lajm - 15.09.2013

“Kosova është treguar shumë afirmative dhe 3 qind e serbëve në Kosovë gëzojnë më shumë të drejta se 35 për qind e shqiptarëve në Maqedoni”, ka thënë Rama, në një konferencë të përbashkët me ...

LSDM pyet Gruevskin: Kush përfiton nga kriza me Kosovën

Lajm - 15.09.2013

Partia më e madhe opozitare në Maqedoni, Lidhja Social Demokrate (LSDM) apelon për zgjidhje urgjente të krizës me Kosovën, krizë kjo që ka goditur fortë ekonominë e Maqedonisë.

Është hapur kufiri me Kosovën

Shqipmedia - 15.09.2013

Kufiri me Kosovën prej mbrëmë në mesnatë sërish është hapur. Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Vladimir Peshevski dhe ministri i Ekonomisë, Valon Saraçini e vizituan vendkalimin kufitar ...

Këtu më së paku kanë faj maqedonasit

Lajm - 15.09.2013

Bllokimi i kufirit të Kosovës me Maqedoninë na tregon dhimbshëm se sa faktorë dhe çfarë faktorësh janë shqiptarët brenda Maqedonisë, e edhe më tepër ndoshta politika e shqiptarëve në Prishtinë e ...

Përkëdhelja e sllavo-maqedonasve dhe dobësia e shqiptarëve

Botasot - 15.09.2013

Kriza e ashtuquajtur Maqedoni-Kosovë vazhdon ta trazoj Ballkanin. Ajo që po ndodhë ditëve të fundit nga Sllavo-Maqedonasit duket si një vazhdimësi e presionit, maltretimit e keqtrajtimit të ...

Përfundon bllokada tregtare Maqedoni-Kosovë

VOA - 15.09.2013

“Lufta tregtare” ndërmjet Kosovës dhe Maqedonisë, mori fund. Në mesnatë Maqedonia i dha fund ndalimit të importeve të grurit dhe të miellit nga Kosova, që ishte në zanafillën e një bllokade ndërmjet ...

Rikthehet normaliteti mes Kosovës dhe Maqedonisë

BalkanWeb - 15.09.2013

Qeveria e Shkupit dhe Prishtinës kanë miratuar vendimet për heqjen e këtyre barrierave dhe embargove, që për një javë pamundësuan eksport – importet e mallrave midis dy vendeve dhe lëvizjen e lirë të ...

Këtu më së paku kanë faj maqedonasit

Koha.net - 15.09.2013

Bllokimi i kufirit të Kosovës me Maqedoninë na tregon dhimbshëm se sa faktorë dhe çfarë faktorësh janë shqiptarët brenda Maqedonisë, e edhe më tepër ndoshta politika e shqiptarëve në Prishtinë e ...

Këtu më së paku kanë faj maqedonasit

Tetova Sot - 15.09.2013

Adriatik KELMENDI Bllokimi i kufirit të Kosovës me Maqedoninë na tregon dhimbshëm se sa faktorë dhe çfarë faktorësh janë shqiptarët brenda Maqedonisë, e edhe më tepër ndoshta politika e shqiptarëve ...

Maqedonia do heqë embargon për miellin e importuar nga Kosova

AlbanianScreen - 15.09.2013

Maqedoni - Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën, me ç'rast pritet dhe normalizimit të ...

Hapet kufiri me Kosovën

Republika - 15.09.2013

Zv/kryeministri për Çështje Ekonomike, Vladimir Peshevski dhe ministri i Ekonomisë, Valon Saraçini e vizituan vendkalimin kufitar Bllacë që të shohin nëse është valid vendimi i Kosovës për ndërprerje ...

Kosova punoi për Serbinë dhe humbi ?!

Republika - 15.09.2013

Qeveria e Kosovës u zu ngushtë me kërkimin e arsyetimit rreth vendosjes së masave për ndalimin e eksportit të mallrave nga Maqedonia në Kosovë, Përkatësisht pala kosovare si arsye për bllokimin e ...

Tërhiqet Maqedonia, heq taksën e miellit

Gazeta Start - 14.09.2013

Qeveria maqedonase gjatë një mbledhje pasditen e së premtes ka marrë vendimin për heqjen e taksës së importit të miellit nga vendet fqinje. Tashmë pritet të hiqet edhe taksa ndaj qytetarëve kosovarë ...

Patologjia e Gruevskit

Shekulli - 14.09.2013

Milaim Shefkiu -U nis me embargon e miellit, ndërsa përfundoi me bllokim total të kufirit ndërshtetëror ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës. Dje gjatë ditës, kufiri në Han të Elezit dhe në Jazhincë i ...

Bllokada me Kosovën vazhdon, masat do të hiqen pas mesnate

Portalb - 14.09.2013

Nga sonte në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe atë nga Kosova, dhe kjo pritet ti jep fund krizës ...

Merr fund embargoja në kufirin Kosovë-Maqedoni për tregtinë

24 orë - 14.09.2013

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e djeshme ka hequr masën për importin e kushtëzuar të miellit. Vendimi është parashikuar të hyjë në fuqi duke filluar nga mesnata mes së shtunës dhe së ...

Kosova dhe Maqedonia normalizojnë raportet tregtare

24 orë - 14.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka miratuar vendimin për shfuqizimin e importit të kushtëzuar të miellit, që, sipas saj, i hap rrugën normalizimit të raporteve tregtare me Kosovën.

Përkdhelja e sllavo-maqedonasve dhe dobësia e shqiptarëve

Shqipmedia - 14.09.2013

Dr. Shefqet Krasniqi - Kriza e ashtuquajtur Maqedoni-Kosovë vazhdon ta trazojë Ballkanin. Ajo që po ndodh ditëve të fundit nga sllavo-maqedonasit duket si një vazhdimësi e presionit, maltretimit e ...

Maqedonia hoqi embargon për miellin, apo kaloi afati?

Evropaelire - 14.09.2013

Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën, me ç`rast pritet dhe normalizimit të raporteve Shkup - ...

Zyrtarët e Shkupit dhe Prishtinës po punojnë për të zgjidhur mosmarrëveshjen tregtare

SETimes - 14.09.2013

14/09/2013 Analistët pajtohen se dëmet mund të jenë të mëdha për të dyja vendet për shkak të embargos tregtare. Nga Biljana Lajmanovska dhe Linda Karadaku për Southeast European Times në Shkup dhe ...

Kufiri Maqedoni - Kosovë lirohet tërësisht

Almakos - 14.09.2013

Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën, me ç`rast pritet dhe normalizimit i raporteve Shkup - ...

Përkëdhelja e sllavo-maqedonasve dhe dobësia e shqiptarëve

Almakos - 14.09.2013

Dr. Shefqet KRASNIQI Nacionalistët maqedonas në pamundësi të përballën me grekët e bullgarët, nga të cilët dridhen, i tregojnë muskujt e tyre ndaj fqinjëve shqiptarë.

Qeveria sot do të vendosë rreth masës për miellin

Yll Press - 14.09.2013

Ai shtoi se nëse vendoset të pezullohet mund të arrihet vendim që ajo të hyjë menjëherë në fuqi, ndërsa mundet edhe pas një jave. Qeveria në seancën e sotme duhet të marrë vendim nëse do ta heqë ...

Kosova dhe Maqedonia normalizojnë raportet tregtare

Yll Press - 14.09.2013

Vendimin, të cilin e ka miratuar sonte Qeveria e Maqedonisë për import të kushtëzuar të miellit, hyn në fuqi nesër mbrëma pas mesnate“, deklaroi zëdhënësi i Qeverisë, Muhamet Hoxha.

Përkdhelja e sllavo-maqedonasve dhe dobësia e shqiptarëve

Zeri - 14.09.2013

Kriza e ashtuquajtur Maqedoni-Kosovë vazhdon ta trazojë Ballkanin. Ajo që po ndodh ditëve të fundit nga sllavo-maqedonasit duket si një vazhdimësi e presionit, maltretimit e keqtrajtimit të ...

Peshevski: Pezullohet masa për import të kushtëzuar të miellit

Yll Press - 14.09.2013

"Ka paralajmërime nga mediat kosovare se do të hiqet edhe masa e tyre për ndalesë të importit të produkteve të Maqedonisë. Megjithatë për këtë mbetet të vendosë Qeveria e Kosovës", tha Peshevski.

Maqedonia hoqi embargon për miellin, apo kaloi afati?

Botasot - 14.09.2013

Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën, me ç`rast pritet dhe normalizimit të raporteve Shkup - ...

MTI: Në mesnatë shfuqizohet taksa e Maqedonisë

Telegrafi - 14.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë e Kosovës njofton të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, se ndalesat në mes të Kosovës dhe Maqedonisë hiqen sonte në mesnatë.

Pas mesnate, Kosova e Maqedonia i rikthehen normalitetit

Botasot - 14.09.2013

Nga mesnata, Kosova dhe Maqedonia i rikthehen raporteve normale. Të gjitha ndalesat tregtare dhe pengesat në qarkullimin e lirë do të kthehen si më parë.

Maqedonia hoqi embargon për miellin, apo kaloi afati?

Ilirida - 14.09.2013

Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën, me ç`rast pritet dhe normalizimit të raporteve Shkup – ...

Përkdhelja e sllavo-maqedonasve dhe dobësia e shqiptarëve

Ilirida - 14.09.2013

Dr. Shefqet Krasniqi Kriza e ashtuquajtur Maqedoni-Kosovë vazhdon ta trazojë Ballkanin. Ajo që po ndodh ditëve të fundit nga sllavo-maqedonasit duket si një vazhdimësi e presionit, maltretimit e ...

Maqedonia hoqi embargon për miellin apo kaloi afati?

Gazeta Tema - 14.09.2013

Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalimit për importin e miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën. Por Shoqata e Transportuesve të Maqedonisë as të ...

MTI: Ndalesat Kosovë – Maqedoni hiqen sonte

InfoGlobi - 14.09.2013

14 / 09 / 2013, 18:46 Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), ka njoftuar se ndalesat në mes të Kosovës dhe Maqedonisë hiqen sonte në mesnatë. “Nga mesnata sonte, shfuqizohet vendimi për importin ...

Maqedonia hoqi embargon për miellin, apo kaloi afati?

Info Shqip - 14.09.2013

Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën, me ç`rast pritet dhe normalizimit të raporteve Shkup – ...

Maqedonia hoqi embargon për miellin, apo kaloi afati?

Gazeta Shqip - 14.09.2013

Në mesnatë hyn në fuqi vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe Kosovën, me ç`rast pritet dhe normalizimit të raporteve Shkup – ...

Merr fund lufta tregëtare Kosovë-Maqedoni, hiqet taksa nga Shkupi

AlbanianScreen - 14.09.2013

Kosovë - Merr fund lufta tregtare disa ditore mes Kosovës dhe Maqedonisë. Qeveria e Maqedonisë pasdite hoqi masën e ndalesës së importit të prodhimeve të miellit, duke i hapur rrugë tejkalimit të ...

Eksluzive: Pas mesnate, Kosova e Maqedonia i rikthehen normalitetit

Republika - 14.09.2013

Nga mesnata, Kosova dhe Maqedonia i rikthehen raporteve normale. Të gjitha ndalesat tregtare dhe pengesat në qarkullimin e lirë do të kthehen si më parë.

Vazhdojnë problemet në kufirin mes Kosovës e Maqedonisë

LajmiFundit - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë mundësitë ...

Kosova e Maqedonia ende me probleme – VIDEO

Shqipmedia - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë mundësitë ...

Patologjia e Gruevskit

Lajm - 13.09.2013

MILAIM SHEFKIU U nis me embargon e miellit, ndërsa përfundoi me bllokim total të kufirit ndërshtetëror ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës. Dje gjatë ditës, kufiri në Han të Elezit dhe në Jazhincë i ...

Vetëdija antishqiptare e maqedonasve

Lajm - 13.09.2013

NEHAT HYSENI Maqedonia aktualisht qeveriset nga relikti më tragjikomik i nacionalizmit sllavo-komunist në Ballkan, Nikolla Gruevski, në koalicion me partinë shqiptare të proveniencës së UÇK-së, ...

Vetëdija e retarduar sllavo-komuniste e antishqiptarizmit - Nehat Hyseni

Ina - 13.09.2013

Maqedonia aktualisht ka në pushtet dhe qeveriset nga relikti më tragjikomik i nacionalizmit sllavo-komunist në Ballkan, në krye me partinë e Nikolla Gruevskit, në koalicion me partinë shqiptare të ...

Shkupi urdhëron – Kosova, të heqë bllokadën pa marrëveshje

Portalb - 13.09.2013

Arritja e një marrëveshje për tejkalimin e problemeve me importin e mallrave nga Maqedonia dhe taksat hyrëse për qytetarët kosovar, me gjithë pohimet e përfaqësuesve të Kosovës duket se është largë ...

Kosova e Maqedonia ende me probleme

Alsat - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë mundësitë ...

Ende me probleme

Lajmeshqip - 13.09.2013

Shkup – Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë ...

Bllokada, Maqedonia pëson dëme të mëdha financiare

Alsat - 13.09.2013

Prej ditës kur Maqedonia vendosi taksat rrugore për shtetasit e Republikës së Kosovës e deri dje, në vend kanë hyrë 4 mijë e 600 kosovarë, gjegjësisht 1086 vetura, 26 autobusë dhe 30 kamionë.

Rama: Po diskriminohen shqiptarët në Maqedoni

Portalb - 13.09.2013

Nga Prishtina, kryeministri i ri i Shqipërisë, Edi Rama, ka kritikuar diskriminimin institucional që u bëhet shqiptarëve në Maqedoni. Ai ka thënë se shqiptarët në Maqedoni po tregohen afirmativë dhe ...

LSDM: Gruevski të tregojë se kush përfiton nga kriza me Kosovën

Portalb - 13.09.2013

LSDM apelon për zgjidhje urgjente të krizës me Kosovën, e cila e ka goditur fortë ekonominë e Maqedonisë, thonë nga partia më e madhe opozitare. "Kërkojmë nga qeveria e Kosovës që urgjentisht ta ...

Mblidhet qeveria Gruevski, tema bllokada me Kosovën

Lajm - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17h një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Qeveria sot do të vendos për masat për miellin, vizavi bllokadën ndaj Kosovës

Portalb - 13.09.2013

Qeveria në seancën e sotshme duhet të sjell vendim se a do ta shfuqizojë masën për ndalim të importit të miellit. Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Vladimir Peshevski, në konferencën për ...

Thaçi: Shqiptarët në Maqedoni të punojnë më shumë për të drejtat e tyre

Portalb - 13.09.2013

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka folur sot për pozitën e shqiptarëve jashtë Shqipërisë dhe Kosovës. Ai përgëzoi politikanët shqiptarë të Luginës së Preshevës për dialogun e nisur me Beogradin, ...

Qeveria e Maqedonisë kërkon dalje nga ngërçi me Kosovën

Albeu.com - 13.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17:00 një mbledhje të kabinetit, në të cilën do ...

Kufiri me Kosovën, mblidhet qeveria e Maqedonisë

LajmiFundit - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17h një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Skadojnë "afatet" e Thaçit, kufiri mbetet i bllokuar

Albeu.com - 13.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore “ Afatet ” e përcaktuara nga kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, për zgjidhjen brenda dy ...

Vazhdon bllokada në pikat kufitare Kosovë - Maqedoni

Ina - 13.09.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës njofton të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës se situata e krijuar me rastin e vendosjes së taksës për qytetarët e vendit tonë nga autoritetet e Republikës së ...

Vazhdon të mbetet i bllokuar kufiri i Kosovës me Maqedoninë

SOT - 13.09.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës njofton të gjithë qytetarët se situata e krijuar me rastin e vendosjes së taksës për qytetarët e Kosovës nga autoritetet e Maqedonisë ende mbetet e pandryshuar.

LSDM kërkon zgjidhje urgjente të krizës me Kosovën

Ina - 13.09.2013

LSDM-ja opozitare apelon për zgjidhje urgjente të krizës me Kosovën dhe kërkon që Qeveria kosovare urgjentisht ta tërheqë embargon për prodhimet e Maqedonisë, ndërsa Maqedonia menjëherë ta shfuqizojë ...

Ja si Maqedonia i plaçkit kosovarët (Foto)

Portalb - 13.09.2013

Kjo është një fletë pagesë të cilën e siguroi Portalb, që autoritetet e Maqedonisë ua kërkojnë qytetarëve të Kosovës. Në të nuk ka as datë e as vulë, është një nga ato që vite më parë janë nxjerrë ...

Rama: Rasti i shqiptarëve të Maqedonisë është shqetësues, marrëveshjet nuk funksionojnë

Almakos - 13.09.2013

Vizita e parë e Edi Ramës në cilësinë e kryeministrit të Shqipërisë do të mbahet në mend, ndër të tjera, edhe për mesazhet e qarta që ai dha gjatë fjalimit në kuvendin e Republikës së Kosovës.

Maqedonia shfuqizon masën për importin e miellit ndaj Kosovës

Almakos - 13.09.2013

Edhe pse Maqedonia tregohej shumë e ashpër ndaj Kosovës, duke i vendosur masa përjashtuese edhe ndaj qytetarëve të cilët kalonin kufirin, tashmë duket se ka lëshuar pe.

Maqedonia pëson dëme të mëdha ekonomike nga bllokada me Kosovën

LajmiFundit - 13.09.2013

Prej ditës kur Maqedonia vendosi taksat rrugore për shtetasit e Republikës së Kosovës e deri dje, në vend kanë hyrë 4 mijë e 600 kosovarë, gjegjësisht 1086 vetura, 26 autobusë dhe 30 kamionë.

Kuçi: Arrihet marrëveshje me Maqedoninë, gjendja kthehet si më parë

Lajm - 13.09.2013

Zëvendëskryeministri i Kosovës Hajredin Kuçi bëri të ditur për RTK-në se është arritur marrëveshja me Maqedoninë dhe se gjendja do të rikthehet në pikën zero.

Rikthehet normaliteti mes Kosovës dhe Maqedonisë

Ina - 13.09.2013

Në mesnatë u hoqën barrierat tregtare dhe të lëvizjes së lirë midis Kosovës dhe Maqedonisë. Qeveria e Shkupit dhe Prishtinës kanë miratuar vendimet për heqjen e këtyre barrierave dhe embargove, që ...

Shqiptarët në Maqedoni të punojnë më shumë për të drejtat e tyre

Ina - 13.09.2013

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka folur sot për pozitën e shqiptarëve jashtë Shqipërisë dhe Kosovës. Ai përgëzoi politikanët shqiptarë të Luginës së Preshevës për dialogun e nisur me Beogradin, ...

Maqedonia heq ndalesën për miellin, pritet veprimi i Kosovës

Shqipmedia - 13.09.2013

Prej nesër në mesnatë hyn në fuqi vendimi i posamiratuar i Qeverisë së Maqedonisë për heqjen e ndalesës për import të miellit nga vendet fqinje, përfshirë edhe atë nga Kosova që pritet ti jep fund ...

Kosova dhe Maqedonia normalizojnë raportet tregtare

Evropaelire - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka miratuar vendimin për shfuqizimin e importit të kushtëzuar të miellit, që, sipas saj, i hap rrugën normalizimit të raporteve tregtare me Kosovën.

Tërhiqet Maqedonia, zgjidhet kriza me Kosovën

Albeu.com - 13.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Qeveria e Maqedonisë ka bërë hapin e parë dhe ka shfuqizuar masën për importin e kushtëzuar ...

Rama: Rasti i shqiptarëve të Maqedonisë është shqetësues, marrëveshjet nuk funksionojnë

Shqipmedia - 13.09.2013

Vizita e parë e Edi Ramës në cilësinë e kryeministrit të Shqipërisë do të mbahet në mend, ndër të tjera, edhe për mesazhet e qarta që ai dha gjatë fjalimit në kuvendin e Republikës së Kosovës.

Nuk ka marrëveshje, sot vazhdojnë bisedimet

Yll Press - 13.09.2013

Në thelb, nuk ka një marrëveshje të tillë dhe nuk është e nevojshme, për shkak se me vetë heqjen e ndalesës nga pala kosovare do të ndërpritet edhe masa maqedonase për pagesën.

Qeveria maqedone thotë se po punon në normalizimin e raporteve

Botasot - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë mundësitë ...

Drejt zgjidhjet situata e krijuar mes Kosovës e Maqedonisë

Ora news - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë mundësitë ...

Mblidhet qeveria në Shkup, tema ngërçi me Kosovën

Botasot - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17h një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Mblidhet qeveria në Shkup, diskutohet ngërçi me Kosovën

BalkanWeb - 13.09.2013

SHKUP- Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17:00 një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Mblidhet qeveria në Shkup, tema ngërçi me Kosovën

Zeri - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17h një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Situata e krijuar në kufi nga Maqedonia mbetet e pandryshuar

Zeri - 13.09.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës njofton të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës se situata e krijuar me rastin e vendosjes së taksës për qytetarët e Republikës së Kosovës nga autoritetet e ...

Qeveria e Maqedonisë kërkon dalje nga ngërçi me Kosovën

Telegrafi - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17:00 një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Embargoja, vijon bllokimi në pikat kufitare Kosovë-Maqedoni

Ora news - 13.09.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës ka njoftuar të gjithë qytetarët e saj se situata e krijuar me vendosjes së taksës për qytetarët e Kosovës nga autoritetet e Republikës së Maqedonisë ende mbetet e ...

Shkupi heq kufizimin për import të miellit

Botasot - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka bërë hapin e parë dhe ka shfuqizuar masën për importin e kushtëzuar të miellit. Lajmi është konfirmuar përmes një postimi në “Facebook” nga zëdhënësi i Qeverisë, Muhamet Hoxha.

LSDM kërkon zgjidhje urgjente të krizës me Kosovën

Botasot - 13.09.2013

LSDM-ja opozitare apelon për zgjidhje urgjente të krizës me Kosovën dhe kërkon që Qeveria e Kosoves urgjentisht ta tërheqë embargon për prodhimet e Maqedonisë, ndërsa Maqedonia menjëherë ta ...

Merr fund lufta tregëtare Kosovë-Maqedoni, hiqet taksa nga Shkupi

Ora news - 13.09.2013

Merr fund lufta tregtare disa ditore mes Kosovës dhe Maqedonisë. Qeveria e Maqedonisë pasdite hoqi masën e ndalesës së importit të prodhimeve të miellit, duke i hapur rrugë tejkalimit të krizës.

Kuçi: Marrëveshja me Shkupin është arritur. Kufiri hapet nesër mbrëma

Gazeta Idea - 13.09.2013

Maqedoni- Zv/kryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, ka konfirmuar përmes telefonit për RTK-në se marrëveshja për hapjen e kufijve është arritur me palën maqedonase.

Patologjia e Gruevskit

Ilirida - 13.09.2013

MILAIM SHEFKIU U nis me embargon e miellit, ndërsa përfundoi me bllokim total të kufirit ndërshtetëror ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës. Dje gjatë ditës, kufiri në Han të Elezit dhe në Jazhincë i ...

Vetëdija antishqiptare e maqedonasve

Ilirida - 13.09.2013

Nehat HYSEINI Maqedonia aktualisht qeveriset nga relikti më tragjikomik i nacionalizmit sllavo-komunist në Ballkan, Nikolla Gruevski, në koalicion me partinë shqiptare të proveniencës së UÇK-së, ...

Kosova e Maqedonia ende me probleme

Ilirida - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën, transmeton Alsat-M. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po ...

Qeveria maqedone thotë se po punon në normalizimin e raporteve

Info Shqip - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë mundësitë ...

Qeveria maqedone thotë se po punon në normalizimin e raporteve

Gazeta Shqip - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë thotë se po punohet intesivisht për normalizimin e raporteve tregtare me Kosovën. Sipas saj, autoritetet e dy vendeve janë në kontakt të vazhdueshëm dhe po shqyrtojnë mundësitë ...

Qeveria: Situata në kufi – e pandryshuar

InfoGlobi - 13.09.2013

13 / 09 / 2013, 17:00 Qeveria e Kosovës ka njoftuar se situata e krijuar me rastin e vendosjes së taksës për qytetarët e Kosovës nga autoritetet e Maqedonisë ende mbetet e pandryshuar.

Qeveria e Maqedonisë kërkon dalje nga ngërçi me Kosovën

Info Shqip - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17:00 një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Qeveria e Maqedonisë kërkon dalje nga ngërçi me Kosovën

Gazeta Shqip - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka caktuar për në orën 17:00 një mbledhje të kabinetit, në të cilën do të shqyrtohet vendimi për ndalimin e kushtëzuar të importit të miellit nga Kosova.

Ja si Maqedonia i plaçkit kosovarët (Foto)

Ilirida - 13.09.2013

Kjo është një fletë pagesë të cilën e siguroi Portalb, që autoritetet e Maqedonisë ua kërkojnë qytetarëve të Kosovës. Në të nuk ka as datë e as vulë, është një nga ato që vite më parë janë nxjerrë ...

Maqedonia shfuqizon vendimet

Fish Media - 13.09.2013

Është bërë hapi drejt zhbllokimit të gjendjes mes Kosovës dhe Maqedonisë. Qeveria e Shkupit ka shfuqizuar masën për importin e kushtëzuar të miellit. Lajmi bëhet i ditur përmes një postimi në ...

Kufiri drejt zhbllokimit

Vision Plus - 13.09.2013

Merr fund lufta tregtare mes Kosovës dhe Maqedonisë. Ne mbledhjen e kësaj te premteje e cila zgjati per gati 3 ore, qeveria ne Shkup vendosi qe masa per importin e kushtëzuar te miellit, qe u be ...

Qeveria e Maqedonisë demanton arritjen e marrëveshjes me Kosovën

Republika - 13.09.2013

Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtroi lajmin se është arritur marrëveshje midis Maqedonisë dhe Kosovës. “Nuk ka marrëveshje për heqjen e ndalesave nga pala kosovare për importin e prodhimeve maqedonase ...

Skadojnë ''afatet'' e Thaçit, kufiri mbetet i bllokuar

AlbanianScreen - 13.09.2013

Kosovë - ''Afatet'' e përcaktuara nga kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, për zgjidhjen brwnda dy ditësh të ngërçit, duket se do të kalojnë pa përfillur fare.

Qeveria problematike e përmendoreve

Lajm - 12.09.2013

BATON HAXHIU Zgjatja e situatës së paqëndrueshme ka te bëj me njerëzit që udhëheqin Maqedoninë-Gruevskin si udhëheqës të vërtetë dhe Ali Ahmetin si karikaturë e tij Është e palejueshme të tregohesh i ...

Patologjia e Gruevskit - Milaim Shefkiu

Ina - 12.09.2013

U nis me embargon e miellit, ndërsa përfundoi me bllokim total të kufirit ndërshtetëror ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës. Dje gjatë ditës, kufiri në Han të Elezit dhe në Jazhincë i ngjante kufijve që ...

Kuçi paralajmëron 'dorëzimin' e Maqedonisë, por taksat ende merren

Portalb - 12.09.2013

Mediat kosovare shkruajnë se Maqedonia më në fund ka lëshuar pe karshi Kosovës dhe qytetarëve të saj duke i hequr taksat për kosovarët të cilët dëshirojnë të kalojnë kufirin maqedonas.

Vetëdija antishqiptare e maqedonasve

Almakos - 12.09.2013

Maqedonia aktualisht qeveriset nga relikti më tragjikomik i nacionalizmit sllavo-komunist në Ballkan, Nikolla Gruevski, në koalicion me partinë shqiptare të proveniencës së UÇK-së, BDI-në e Ali ...

Qeveria e Maqedonisë: S`ka marrëveshje

Almakos - 12.09.2013

Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtroi lajmin e Express se është arritur ndonjë marrëveshje midis Maqedonisë dhe Kosovës. “Nuk ka marrëveshje për heqjen e ndalesave nga pala kosovare për importin e ...

Shkupi: S`ka marrëveshje, presim heqjen e ndalesës nga Prishtina

24 orë - 12.09.2013

Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtroi lajmin se është arritur ndonjë marrëveshje midis Maqedonisë dhe Kosovës. “Nuk ka marrëveshje për heqjen e ndalesave nga pala kosovare për importin e prodhimeve ...

Qeveria e Maqedonisë demanton arritjen e marrëveshjes me Kosovën

Lajm - 12.09.2013

Qeveria e Maqedonisë nëpërmjet agjencisë së lajmeve MIA, e ka demantuar lajmin e gazetës "Ekspress", për arritjen e marrëveshje ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë, lidhur me ...

Vetëdija e retarduar sllavo-komuniste e antishqiptarizmit shtetëror maqedonas

Botasot - 12.09.2013

Maqedonia aktualisht ka në pushtet dhe qeveriset nga relikti më tragjikomik i nacionalizmit sllavo-komunist në Ballkan, në krye me partinë e Nikolla Gruevskit, në koalicion me partinë shqiptare të ...

Shkup: S`ka marrëveshje, presim heqjen e ndalesës nga Prishtina

Telegrafi - 12.09.2013

E plotësuar: Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtroi lajmin se është arritur ndonjë marrëveshje midis Maqedonisë dhe Kosovës. “Nuk ka marrëveshje për heqjen e ndalesave nga pala kosovare për importin e ...

Maqedonia “dorëzohet” para Kuçit

Fish Media - 12.09.2013

Maqedonia më në fund ka lëshuar pe karshi Kosovës dhe qytetarëve të saj. Ajo ka hequr taksat për kosovarët të cilët dëshirojnë të kalojnë kufirin maqedonas dhe nga ky moment mund të lëvizin ashtu siç ...

Shkupi zyrtar në heshtje, vazhdon problemi në kufirin Kosovë-Maqedoni

AlbanianScreen - 12.09.2013

Kosovë - Qeveria e Maqedonisë ka diskutuar deri në orët e para të mëngjesit për zhvillimet e fundit në raportet me Kosovën, por ende nuk ka dalë me qëndrim zyrtar lidhur me raportin që ka prezantuar ...

Thaçi: Veprimet e Maqedonisë janë anti-evropiane

AlbanianScreen - 12.09.2013

Kosove - Bllokimi i mallit nga Kosova dhe i lëvizjes së lirë të qytetarëve që duan të shkojnë në Maqedoni, është veprim anti-evropian, tha shefi i Qeverisë në Prishtinë, Hashim Thaçi, i cili bëri ...

Maqedonët: Ne provokuam të parët

AlbanianScreen - 12.09.2013

Maqedoni - Në institucionet e Maqedonisë, për situatën e krijuar bas bllokimit të dyanshëm të mallrave nga Kosova dhe nga Maqedonia po heshtet. Nuk ka ndonjë deklaratë zyrtare rreth këtij problemi, ...

Thaçi: Vendimet e Maqedonisë, anti-evropiane

Gazeta Start - 11.09.2013

Kryeministri kosovar Hashim Thaçi kërkon që të tejkalohet faza problematike e marrëdhënieve me Maqedoninë, e shkaktuar nga lufta tregtare që si nismëtare ka Shkupin zyrtar.

Qeveria problematike e përmendoreve - Baton Haxhiu

Ina - 11.09.2013

Zgjatja e situatës së paqëndrueshme ka te bëj me njerëzit që udhëheqin Maqedoninë-Gruevskin si udhëheqës të vërtetë dhe Ali Ahmetin si karikaturë e tij Është e palejueshme të tregohesh i pa dinjitet ...

Maqedonia e Re - New Macedonia – Seremb Gjergji

Ina - 11.09.2013

Maqedonia e Re - ky emër; është propozimi më i mirë deri me tash dhe që ka një zgjidhje afatgjate dhe pa asnjë konotacion politik apo diplomatik me vendet e Ballkanit apo Evropës.

BDI kërcënohet me dalje nga Qeveria, Gruevski nuk shqetësohet

Lajm - 11.09.2013

Pasi kanë vërejtur se BDI është e pafuqishme për ta bindur Gruevskin që të heqë taksën për qytetarët e Kosovës dhe të mos realizohet paralajmërimi për vendosjen e vizave për shtetasit e Kosovës për ...

Musa Xhaferi mbron vendimin e Gruevskit: Vendim joracional i Mimozës

Almakos - 11.09.2013

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi, thotë se vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për bllokimin e importit të miellit nuk i është drejtuar Kosovës.

Thaçi: Veprimet e Maqedonisë janë anti-evropiane

Evropaelire - 11.09.2013

Bllokimi i mallit nga Kosova dhe i lëvizjes së lirë të qytetarëve që duan të shkojnë në Maqedoni është veprim anti-evropian, thotë shefi i qeverisë në Prishtinë, i cili bëri thirrje që kjo gjendje të ...

Thaçi: Pres marrëveshje për krizën tregtare

Albeu.com - 11.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar kabinetin qeveritar se ditë më parë ka pranuar një ...

Kriza e Kosovës për përdorim të brendshëm

Portalb - 11.09.2013

Javën e fundit në mes Maqedonisë dhe Kosovës po zhvillohet një krizë e vërtetë, fillimisht tregtare që më pas u bart edhe në planin politik. Gjithkush e ka të qartë se një zhvillim i këtillë i ...

Qeveria problematike e përmendoreve

Shqipmedia - 11.09.2013

Baton Haxhiu Zgjatja e situatës së paqëndrueshme ka te bëj me njerëzit që udhëheqin Maqedoninë-Gruevskin si udhëheqës të vërtetë dhe Ali Ahmetin si karikaturë e tij Është e palejueshme të tregohesh i ...

Xhaferri: Bllokimi i importit për të gjitha vendet

Albeu.com - 11.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi , thotë se vendimi i Qeverisë së Maqedonisë ...

Qeveria kosovare përpiqet për zgjidhjen e bllokadës tregtare me Maqedoninë

DW - 11.09.2013

Kryeministri Thaçi deklaron se dy ditët e ardhshme pritet të gjendet një zgjidhje për bllokadën tregtare Kosovë-Maqedoni. Qeveritë e të dyja vendeve po diskutojnë tejkalimin e ...

Popovski: Qeveria e Maqedonisë ka provokuar e para situatën

Almakos - 11.09.2013

Në institucionet e Maqedonisë, për situatën e krijuar bas bllokimit të dyanshëm të mallrave nga Kosova dhe nga Maqedonia dhe vendosja e taksave për udhëtarët dhe automjetet nga Kosova nga pala ...

Thaçi: Maqedonia, veprime anti-evropiane

Almakos - 11.09.2013

Kryeministri kosovar Hashim Thaçi kërkon që të tejkalohet faza problematike e marrëdhënieve me Maqedoninë. Ai tha sot se raportet e mira ndërfqinjësore që janë acaruar së fundi, duhet t’i kthehen ...

Asnjë zgjidhje për problemin e embargos Kosovë-Maqedoni

SOT - 11.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka diskutuar deri në orët e para të mëngjesit për zhvillimet e fundit në raportet me Kosovën, por ende nuk ka dalë me qëndrim zyrtar lidhur me raportin që ka prezantuar ministri ...

Popovski: Qeveria e Maqedonisë ka provokuar e para situatën

Albeu.com - 11.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Në institucionet e Maqedonisë, për situatën e krijuar bas bllokimit të dyanshëm të mallrave ...

Mbyllet Maqedonia

Zeri - 11.09.2013

Qeveria e Maqedonisë i ka bllokuar të gjitha hyrjet dhe daljet e automjeteve, si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për bllokimin e importit të mallrave nga ky shtet.

Kufiri Kosovë-Maqedoni ende i bllokuar

Ora news - 11.09.2013

Pika kufitare në Han të Elezit që lidh Kosovën me Maqedoninë vazhdon të mbetet e bllokuar nga kamionë të firmave maqedonase, të cilët po protestojnë në shenjë revolte ndaj vendimit të Qeverisë së ...

Patologjia e Gruevskit

Zeri - 11.09.2013

U nis me embargon e miellit, ndërsa përfundoi me bllokim total të kufirit ndërshtetëror ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës. Dje gjatë ditës, kufiri në Han të Elezit dhe në Jazhincë i ngjante kufijve që ...

Thaçi: Veprimet e Maqedonisë janë anti-evropiane

Botasot - 11.09.2013

Bllokimi i mallit nga Kosova dhe i lëvizjes së lirë të qytetarëve që duan të shkojnë në Maqedoni është veprim anti-evropian, thotë shefi i qeverisë në Prishtinë, i cili bëri thirrje që kjo gjendje të ...

Thaçi: Veprimet e Maqedonisë janë anti-evropiane

Yll Press - 11.09.2013

"Nuk është fryma evropiane e relacioneve të mira mes dy vendeve. Prandaj, ne kemi shprehur shqetësimin tonë, dhe jemi dakorduar që kjo çështje të mbyllet sa më shpejt që është e mundur dhe të kthehet ...

Thaçi: Maqedonia, veprime anti-evropiane

Mapo - 11.09.2013

Kryeministri kosovar Hashim Thaçi kërkon që të tejkalohet faza problematike e marrëdhënieve me Maqedoninë. “Bllokimi i mallit nga Kosova dhe i lëvizjes së lirë të qytetarëve që duan të shkojnë në ...

Popovski: Qeveria e Maqedonisë ka provokuar e para situatën

Koha.net - 11.09.2013

Shkup, 11 shtator – Në institucionet e Maqedonisë, për situatën e krijuar bas bllokimit të dyanshëm të mallrave nga Kosova dhe nga Maqedonia dhe vendosja e taksave për udhëtarët dhe automjetet nga ...

Popovski: Qeveria e Maqedonisë ka provokuar e para situatën

Botasot - 11.09.2013

Në institucionet e Maqedonisë, për situatën e krijuar bas bllokimit të dyanshëm të mallrave nga Kosova dhe nga Maqedonia dhe vendosja e taksave për udhëtarët dhe automjetet nga Kosova nga pala ...

Maqedonët: Ne provokuam të parët

BalkanWeb - 11.09.2013

MAQEDONI- Në institucionet e Maqedonisë, për situatën e krijuar bas bllokimit të dyanshëm të mallrave nga Kosova dhe nga Maqedonia po heshtet. Nuk ka ndonjë deklaratë zyrtare rreth këtij problemi, ...

Kosova shpreson për kapërcimin e situates me Maqedoninë

VOA - 11.09.2013

Kosova shpreson në tejkalimin e situatës së krijuar me mosmarrëveshjen tregtare me Maqedoninë, që po pengon edhe lëvizjen e lirë të njerëzve. Autoritetet në Prishtinë thonë se bllokada është një ...

Vazhdon bllokimi i mallrave në kufirin Kosovë-Maqedoni

VOA - 11.09.2013

Shoferë kamionësh nga Maqedonia vazhdojnë ta mbajnë të bllokuar për automjetet pikëkalimin e Bllacës me Hanin e Elezit, në Kosovë, për shkak të embargos që qeveria e Kosovës vendosi për mallrat nga ...

Bllokim total i kufirit Kosovë-Maqedoni, asnjë masë për zgjidhjen e situatës

Gazeta Idea - 11.09.2013

Maqedoni- Vazhdon të jetë i bllokuar kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë.

BDI s’mund t’i bëjë asgjë Gruevskit, i vërsulet palës kosovare

Express - 11.09.2013

Heshtje e thellë po mbretëron lidhur me seancën e djeshme urgjente të Qeverisë së Maqedonisë rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën. Asnjë zyrtar deri tani nuk është prononcuar rreth kësaj ...

Ahmeti, karikaturë e Gruevskit!

Express - 11.09.2013

Regjimi i Gruevskit i bllokoi shqiptarët duke mbyllur kufirin që ndan shqiptarët. Por, nëse gjer më tani shqiptarët bënin një gabim duke ia përshkruar të gjitha veprimet qeverisjes anti shqiptare, ...

Xhaferi: Vendim joracional i Mimozës

Tetova Sot - 11.09.2013

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi, thotë se vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për bllokimin e importit të miellit nuk i është drejtuar Kosovës.

Popovski: Qeveria e Maqedonisë ka provokuar e para situatën në kufi

Tetova Sot - 11.09.2013

Në institucionet e Maqedonisë, për situatën e krijuar bas bllokimit të dyanshëm të mallrave nga Kosova dhe nga Maqedonia dhe vendosja e taksave për udhëtarët dhe automjetet nga Kosova nga pala ...

Bizneset dënojnë vendimin e Shkupit

Express - 11.09.2013

Autoritetet e Qeverisë së Maqedonisë edhe të hënën nuk kanë dhënë asnjë deklaratë për mediat rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën. Ndërkohë, burime qeveritare kanë njoftuar se vetë ...

Qeveria problematike e përmendoreve

Express - 11.09.2013

Baton Haxhiu Zgjatja e situatës së paqëndrueshme ka te bëj me njerëzit që udhëheqin Maqedoninë-Gruevskin si udhëheqës të vërtetë dhe Ali Ahmetin si karikaturë e tij Është e palejueshme të tregohesh i ...

Qeveria problematike e përmendoreve

Gazeta Tema - 11.09.2013

Nga Baton Haxhiu Është e palejueshme të tregohesh i pa dinjitet edhe pas 14 vitesh. Shumë mirë veproi Mimoza Kusari me vendimin e saj, sepse një qëndrim kërcënues i qeverisë së Maqedonisë jo vetëm që ...

Prishtina kërkon nga Shkupi të mos e përshkallëzojë situatë

AlbanianScreen - 11.09.2013

Kosovë - Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë.

Xhaferri: Bllokimi i importit për të gjitha vëndet

AlbanianScreen - 11.09.2013

Maqedoni - Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi, thotë se vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për bllokimin e importit të miellit nuk i është drejtuar Kosovës.

Thaçi: Pres marrëveshje për krizën tregtare

AlbanianScreen - 11.09.2013

Kosovë - Kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar kabinetin qeveritar se ditë më parë ka pranuar një telefonatë nga kryeministri i Maqedonisë dhe ka diskutuar për situatën e krijuar.

Musa Xhaferri: Bllokimi i importit për të gjitha vendet

Republika - 11.09.2013

Musa Xhaferi zv/kryeministri i Republikës së Maqedonisë thotë se vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për bllokimin e importit të miellit nuk është drejtuar Republikës së Kosovës.

Embargoja, Kosovë-Maqedoni: Takim pa marrëveshje

Shekulli - 10.09.2013

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë nuk arritën asnjë marrëveshje për zgjidhjen e ngërçit që ka kapluar marrëdhëniet tregtare mes dy vendeve. Ditën e sotme u zhvillua një takim mes ministres ...

Lufta tregtare Kosovë-Maqedoni, kërcënim për marrëdhëniet politike

Portalb - 10.09.2013

Në çdo luftë tregtare, në fund ka vetëm humbës, vlerësojnë ekspertët pasi pas Serbisë, edhe Kosova vendosi t’i kundërpërgjigjet Maqedonisë për importin e kushtëzuar të grurit dhe miellit.

Maqedonia – a ka fqinj tjerë për probleme?

Portalb - 10.09.2013

Bllokimi i mallrave dhe vështirësimi i lëvizjes së lirë mes Maqedonisë dhe Kosovës nuk është burimi i problemit, por vetëm një pasojë e mendjemadhësisë dhe krijimit të problemeve me çdokënd.

Kosovarët do ta rikthejnë shkurtesën FYROM për Maqedoninë

Almakos - 10.09.2013

Lidhur me zhvillimet e fundit në marrëdhëniet ndërshtetërore midis Maqedonisë dhe Kosovës analisti Xhelal Neziri në një intervistë për portalin Almakos është shprehur se Maqedonia ka bërë “vetëvrasje ...

Bizneset dënojnë vendimin e Qeverisë së Maqedonisë

Shqipmedia - 10.09.2013

Autoritetet e Qeverisë së Maqedonisë edhe të hënën nuk kanë dhënë asnjë deklaratë për mediat rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën. Ndërkohë, burime qeveritare kanë njoftuar se vetë ...

Embargoja, Maqedonia: Viza për Kosovën

24 orë - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë është duke menduar vendosjen e regjimit të vizave me Kosovën. Këtë e ka bërë të ditur e përditshmja “Dnevenik” ditën e sotme. Sipas saj, shkak kryesor është bërë embargoja që ...

Taksa për kosovarët, Maqedonia rrezikohet nga protestat

Shqipmedia - 10.09.2013

Lidhur me zhvillimet e fundit në marrëdhëniet ndërshtetërore midis Maqedonisë dhe Kosovës analisti Xhelal Neziri në një intervistë për portalin Almakos është shprehur se Maqedonia ka bërë “vetëvrasje ...

Ky inat do ta lë Maqedoninë me bark të thatë!

Almakos - 10.09.2013

Njohësi i çështjeve ekonomike, Bujar Idrizi është shprehur se tendosja e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Maqedonisë që erdhi si pasojë e taksave që këto dy shtete vendosën për mallrat, respektivisht ...

Ky inat do ta lë Maqedoninë me bark të thatë!

Albeu.com - 10.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Njohësi i çështjeve ekonomike, Bujar Idrizi është shprehur se tendosja e marrëdhënieve midis ...

Urgjentisht mblidhet qeveria, shkak "lufta" tregtare me Kosovën

Lajm - 10.09.2013

Qeveria e Republikës së Maqedonisë e ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën.

Izet Zeqiri: Maqedonia ka vendosur masa populiste ndaj Kosovës

Almakos - 10.09.2013

Grupacioni për Bujqësi dhe Zhvillim Rural në kuadër të Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore ka kërkuar nga autoritetet e Kosovës dhe Maqedonisë që të zgjidhin problemin rreth këmbimit ...

Gruevski, kujdes! Nuk heshtin të gjithë shqiptarët si BDI – ja!

Almakos - 10.09.2013

Gazetari i mirënjohur nga Shqipëria, Pandi Gjata, njëkohësisht një nga kryeredaktorët e kanalit më të madh shqiptar, Top Channel, në një intervistë ekskluzive për portalin Almakos shpreh opinionin e ...

Bllokohet kufiri Maqedoni – Kosovë

24 orë - 10.09.2013

Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë. Lajmin e konfirmojnë për Radion Evropa e Lirë policë kufitar në këto dy pika, të cilët bëjnë të ditur se ...

Masat e Maqedonisë ndaj kosovarëve mund t’i kushtojnë shtrenjtë stabilitetit të saj

Almakos - 10.09.2013

Gazetari i mirënjohur kosovar, Adriatik Kelmendi, në një intervistë për portalin Almakos ka shprehur pikëpamjet e tij lidhur me acarimin e fundit të marrëdhënieve midis Maqedonisë dhe Kosovës.

Bllokimi i kufirit me Kosovën, mblidhet Qeveria e Maqedonisë

LajmiFundit - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë është duke mbajtur një mbledhje, në të cilën po shqyrtohet situata e krijuar pas embargos që u ka vënë Kosova të gjitha prodhimeve maqedonase.

LSDM: Ndaloni provokimet, të tejkalohet menjëherë bllokada tregtare

Almakos - 10.09.2013

LSDM-ja u ka bërë qeverive të Kosovës dhe Maqedonisë për të ndaluar politikën e provokimeve dhe të inatit të ndërsjellë, si dhe të ndërmarrin masa urgjente për tejkalimin e bllokadës tregtare e cila ...

Qeveria u bën thirrje qytetarëve të shmangin shkuarjen në Maqedoni

Lajmeshqip - 10.09.2013

Prishtinë – Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se masat e ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia mbesin në fuqi deri në vendimin e palës maqedonase për ...

LSDM: Masa urgjente për tejkalimin e bllokadës tregtare me Kosovën

Lajm - 10.09.2013

Lidhja Social Demokrate e Maqedonise (LSDM) u bën thirrje qeverive të Republikës së Kosovës dhe të Maqedonisë të ndërmarrin masa urgjente për tejkalimin e bllokadës tregtare që seriozisht i kërcënon ...

Qeveria këshillon qytetarët: Mos udhëtoni në Maqedoni

Albeu.com - 10.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), mbetet e vendosur për mos heqjen e masave të ...

Kosovë: Të shmangen kalimet në kufijt me Maqedoninë

Portalb - 10.09.2013

Ministria e Tregëtisë dhe Industrisë (MTI) përmes një komunikate për media i njofton qytetarët e Kosovës që t’u shmangen kalimeve në kufirin me Maqedoninë për shkak të bllokadës .

BDI s’mund t’i bëjë asgjë Gruevskit, i vërsulet palës kosovare

Lajm - 11.09.2013

Heshtje e thellë po mbretëron lidhur me seancën e djeshme urgjente të Qeverisë së Maqedonisë rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën. Asnjë zyrtar deri tani nuk është prononcuar rreth kësaj ...

Qeveria e Maqedonisë takim urgjent për bllokadën me Kosovën

SOT - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën. Nga Qeveria informuan se mbledhja e zhvilluar rreth orës ...

BDI s’mund t’i bëjë asgjë Gruevskit, i vërsulet palës kosovare

Shqipmedia - 11.09.2013

Heshtje e thellë po mbretëron lidhur me seancën e djeshme urgjente të Qeverisë së Maqedonisë rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën. Asnjë zyrtar deri tani nuk është prononcuar rreth kësaj ...

Qeveria kosovare këshillon qytetarët: Mos udhëtoni në Maqedoni

Almakos - 10.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), mbetet e vendosur për mos heqjen e masave të ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia, deri në vendimin e palës ...

Qeveria problematike e përmendoreve

Almakos - 10.09.2013

Baton HAXHIU Zgjatja e situatës së paqëndrueshme ka te bëj me njerëzit që udhëheqin Maqedoninë-Gruevskin si udhëheqës të vërtetë dhe Ali Ahmetin si karikaturë e tij Është e palejueshme të tregohesh i ...

Ahmeti, karikaturë e Gruevskit!

Almakos - 10.09.2013

Regjimi i Gruevskit i bllokoi shqiptarët duke mbyllur kufirin që ndan shqiptarët. Por, nëse gjer më tani shqiptarët bënin një gabim duke ia përshkruar të gjitha veprimet qeverisjes anti shqiptare, ...

Maqedonia irriton kosovarët

Zeri - 10.09.2013

Asnjë maune me mallra të Maqedonisë nuk ka kaluar në Kosovë, prej që zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari-Lila i ka vendosur embargo shtetit maqedonas, për eksportin në Kosovë të mallrave “Made in ...

Bllokimi i mallrave, thellohet kriza në mes Maqedonisë dhe Kosovës

Ora news - 10.09.2013

Përkeqësohet situata e krijuar mes Kosovës dhe Maqedonisë në lidhje me bllokimin e ndërsjelltë të disa mallrave. Mediat kosovare theksojnë se Autoritetet e Maqedonisë kanë bllokuar mbrëmë të gjitha ...

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Yll Press - 10.09.2013

Sot u raportua se Shkupi pritet që t`i ofrojë një propozim Prishtinës që të heq ndalesën për importin e miellit të Kosovës dhe heqjen e taksës për qytetarët e Kosovës nga data 15 shtator.

Kufiri me Maqedoninë kalohet vetëm këmbë

Botasot - 10.09.2013

Bllokimi i kufijve me Maqedoninë edhe sot në mëngjes vazhdon të mbetet i mbyllur për të gjitha automjetet. E vetmja mundësi për të kaluar kufirin është të ecësh këmbë dhe të paguash nga dy euro për ...

Në ora 11 takohet qeveria rreth krizës me Kosovën

Botasot - 10.09.2013

Për sot në ora 11 është caktuar takimi i qeverisë në të cilën do të vendoset mbi masat e mëtejme pas eskalimit të luftës tregtare me Kosovën. Kosova dhe Maqedonia dje nuk arritën marrëveshje për ...

Bllokohet kufiri Maqedoni - Kosovë

Zeri - 10.09.2013

B llokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë. Lajmin e konfirmojnë për Radion Evropa e Lirë policë kufitar në këto dy pika, të cilët bëjnë të ditur se ...

Qeveria mbledhje urgjente për krizën tregtare me Kosovën

Botasot - 10.09.2013

(E plotësuar) Qeveria e Maqedonisë ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën.

Shkup, Gruevski mbledhje urgjente për krizën me Kosovën

BalkanWeb - 10.09.2013

SHKUP- Qeveria e Maqedonisë ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën. Zyra e shtypit e qeverisë informon se mbledhja në ...

Gruevski mbledhje urgjente për krizën me Kosovën

Zeri - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën. Zyra e shtypit e qeverisë informon se mbledhja në orën ...

Xhaferi: Vendim joracional i Mimozës

Zeri - 11.09.2013

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Musa Xhaferi, thotë se vendimi i Qeverisë së Maqedonisë për bllokimin e importit të miellit nuk i është drejtuar Kosovës.

Qeveria këshillon qytetarët: Mos udhëtoni në Maqedoni

Telegrafi - 10.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI), mbetet e vendosur për mos heqjen e masave të ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia, deri në vendimin e palës ...

MTI lutë qytetarët që t’u shmangen kalimeve në kufirin me Maqedoninë

Botasot - 10.09.2013

MTI përmes një komunikate për media i njofton qytetarët e Kosovës që t’u shmangen kalimeve në kufirin me Maqedoninë për shkak të bllokadës. “Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton qytetarët e ...

Qeveria maqedonase mbledhje urgjente për krizën tregëtare me Kosovën

Ora news - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën. Nga Qeveria informuan se mbledhja në orën 11.00 është ...

Qeveria-qytetarëve: Shmangni kufirin me Maqedoninë

BalkanWeb - 10.09.2013

TIRANË- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton qytetarët e Kosovës se masat e ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia, mbesin në fuqi deri në vendimin e palës ...

Qeveria thirrje qytetarëve: Shmangni lëvizjet drejt Maqedonisë

Panorama - 10.09.2013

PRISHTINE- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë ftoi sot qytetarët e Kosovës që momentalisht të shmangin lëvizjet drejt Maqedonisë, me përjashtim të rasteve urgjente.

Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalime

BalkanWeb - 10.09.2013

Kufiri Kosovë-Maqedoni është bllokuar në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë, për shkak të protestës së transportuesve të Maqedonisë.

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Lajme Online - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. “Kjo rrjedh e ngjarjeve në “luftën tregtare” u bë e mundur pasi që ...

Embrago, thellohet kriza Kosovë-Maqedoni

Vision Plus - 10.09.2013

Kriza mes Kosovës dhe Maqedonisë për çështjen tregtare thellohet edhe më tej. Disa kamionë të transportit të mallrave, por edhe katër autobusë kanë bllokuar pikën kufitare të Bllacës, në të dyja ...

Bllokohet kufiri Maqedoni – Kosovë

Gazeta Tema - 10.09.2013

Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë. Lajmin e konfirmojnë për Radion Evropa e Lirë policë kufitar në këto dy pika, të cilët bëjnë të ditur se ...

Qeveria e Shkupit urgjentisht për “luftën” tregtare me Kosovën

Fish Media - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën. Nga Qeveria informuan se mbledhja në ora 11.00 është ...

Hyn në fuqi embargoja e Kosovës ndaj Maqedonisë

Ilirida - 10.09.2013

Nga mesnata e të hënës ka hyrë në fuqi vendimi i Kosovë për embargo ndaj të gjitha mallrave të Maqedonisë për në tregun kosovar. Ky hap i Qeverisë kosovare ka bërë që në kalimin kufitar në Bllacë të ...

eldquo;Luftaerdquo; tregtare me Kosovën Shkupi mbledh urgjent qeverinë

Shqiptarja - 10.09.2013

SHKUP - Qeveria e Maqedonisë ka nisur një mbledhje urgjente për të shqyrtuar situatën e krijuar lidhur me embargon dhe ‘luftën’ tregtare me Kosovën. Nga qeveria informuan se mbledhja në ora 11.00 ...

Maqedonia e Re

InfoGlobi - 10.09.2013

10 / 09 / 2013, 15:34 Maqedonia e Re – ky emër; është propozimi më i mirë deri me tash dhe që ka një zgjidhje afatgjate dhe pa asnjë konotacion politik apo diplomatik me vendet e Ballkanit apo ...

Qeveria në Shkup diskuton situatën me Kosovën

Info Shqip - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë është duke mbajtur një mbledhje, në të cilën po shqyrtohet situata e krijuar pas embargos që u ka vënë Kosova të gjitha prodhimeve maqedonase.

Qeveria në Shkup diskuton situatën me Kosovën

Gazeta Shqip - 10.09.2013

Qeveria e Maqedonisë është duke mbajtur një mbledhje, në të cilën po shqyrtohet situata e krijuar pas embargos që u ka vënë Kosova të gjitha prodhimeve maqedonase.

Qeveria: Në Maqedoni shkoni veç për raste urgjente!

InfoGlobi - 10.09.2013

10 / 09 / 2013, 16:43 Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka njoftuar se masat e ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia mbesin në fuqi deri në vendimin e palës ...

Mos shkoni në Maqedoni, është thirrja e qeverisë

Fish Media - 10.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se masat e ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia mbesin në fuqi deri në vendimin e ...

Kosova: Shmangni udhëtimet drejt Maqedonisë

Express - 10.09.2013

Ministria e Tregtisë në Kosovë u kërkon qytetarëve të shmangin kalimin në kufirin me Maqedoninë për shkak të bllokadës së krijuar atje si pasojë e masave për bllokimin e importit të produkteve me ...

Beteja (jo vetëm) tregtare. Ngrin kufiri kosovaro-maqedonas

Respublica - 10.09.2013

Një betejë tregtare që shpejt u shndërrua edhe në politike, por ndodh këto ditë mes Kosovës dhe Maqedonisë. Pikat kufitare të Hanit të Elezit dhe Glloboçicës janë bllokuar dhe nuk funksionon më ...

Shumë qytetarë të Kosovës kalojnë kufirin në këmbë(Foto Video)

Info Shqip - 10.09.2013

Edhe në orët e pasdites ka vazhduar bllokimi i veturave të kosovarëve nga ana e kufirit Maqedonas si në pikën kufitare në Han te Elezit poashtu edhe në atë të Glloboqicës.Kurse veturat e shtetasëve ...

Shumë qytetarë të Kosovës kalojnë kufirin në këmbë(Foto Video)

Gazeta Shqip - 10.09.2013

Edhe në orët e pasdites ka vazhduar bllokimi i veturave të kosovarëve nga ana e kufirit Maqedonas si në pikën kufitare në Han te Elezit poashtu edhe në atë të Glloboqicës.Kurse veturat e shtetasëve ...

Bllokohet kufiri Maqedoni - Kosovë

AlbanianScreen - 10.09.2013

Kosovë - Bllokohet kufiri Kosovë-Maqedoni në dy vendkalimet kufitare në Han të Elezit dhe Glloboçicë. E njëjta gjendje paraqitet të jetë edhe në vendkalimin kufitar në Glloboçicë, ku po ashtu kamionë ...

Bizneset dënojnë vendimin e Shkupit

AlbanianScreen - 10.09.2013

Kosovë - Autoritetet e Qeverisë së Maqedonisë edhe të hënën nuk kanë dhënë asnjë deklaratë për mediat rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën.

Kosova mbyll kufirin për të gjitha prodhimet maqedonase

Shekulli - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhrit të ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Kosova “hakmerret” ndaj Maqedonisë, i bllokon mallrat

Gazeta Start - 09.09.2013

Mesnatën e shkuar, Kosova ka bllokuar në kufi shumë kamionë me mallra që vinin nga Maqedonia për shkak të disa rregullave të reja të eksport-importit të aplikuara nga Kosova.

Embargoja, Maqedonia: Viza për Kosovën

Shekulli - 09.09.2013

Qeveria e Maqedonisë është duke menduar vendosjen e regjimit të vizave me Kosovën. Këtë e ka bërë të ditur e përditshmja “Dnevenik” ditën e sotme. Sipas saj, shkak kryesor është bërë embargoja që ...

Kosova mbyll kufirin për prodhimet e Maqedonisë

Evropaelire - 09.09.2013

Kosova nga e hëna ka nisur të mos lejojë produktet e prodhuara në Maqedoni të hyjnë në territorin e saj. Urdhëri i dhënë nga ministrja e Tregtisë dhe Industrisë në qeverinë e Kosovës, Mimoza ...

Kosova mbyll kufirin për të gjitha produktet maqedonase

LajmiFundit - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të ministres së tregtisë dhe industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Kosova mbyll kufirin për të gjitha prodhimet e Maqedonisë

Alsat - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të Ministrisë së tregtisë dhe industrisë së Kosovës për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Hyn në fuqi vendimi për bllokimin e mallrave të Maqedonisë

Albeu.com - 09.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetem një e-mail me lajmet kryesore Vendimii ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për bllokimin e të gjitha mallrave të ...

Reagon Qeveria e Kosovës, bllokon mallrat nga Maqedonia

Lajm - 09.09.2013

Vendimi i Kosovës që të bllokojë hyrjen e të gjitha mallrave nga Maqedonia në vendin tonë, si kundërpërgjigje për taksat e paparalajmëruara të këtij vendi që po i aplikon ndaj hyrjes së qytetarëve të ...

Dështojnë bisedimet Thaçi - Gruevski

Portalb - 09.09.2013

Në një përpjekje për ta tejkaluar krizën momentale ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës, kryeministrat Hashim Thaçi dhe Nikolla Gruevski kanë patur një bisedë të pasuksesshme telefonike.

Kosova mbyll kufirin për të gjitha prodhimet e Maqedonisë

24 orë - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të Ministrisë së tregtisë dhe industrisë së Kosovës për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Kosova mbyll kufirin për të gjitha prodhimet maqedonase

Lajmeshqip - 09.09.2013

Prishtinë- Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të ministres së tregtisë dhe industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Thaçi e Gruevski nuk merren vesh!

24 orë - 09.09.2013

Në tentim për të tejkaluar krizën momentale mes Maqedonisë dhe Kosovës, kryeministrat e dy vendeve Hashim Thaçi dhe Nikolla Gruevski janë dëgjuar sot në telefon.

Filloi embargoja kosovare për mallrat nga Maqedonia

Portalb - 09.09.2013

Nga mesnata e mbrëmshme ka filluar të zbatohet urdhëri i Ministrisë së tregtisë dhe të industrisë së Kosovës për të bllokuar hyrjen e të gjitha mallrave maqedonase në Kosovë.

Kosova mbyll kufirin për të gjitha prodhimet nga Maqedonia

Almakos - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhrit të ministres kosovare të Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave nga Maqedonia të hyjnë në Kosovë.

Mallrat nga Maqedonia nuk hyjnë në Kosovë nga mbrëmë – VIDEO

Shqipmedia - 09.09.2013

Kosova nga e hëna ka nisur të mos lejojë produktet e prodhuara në Maqedoni të hyjnë në territorin e saj. Urdhrin e dhënë nga ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Mimoza Kusari-Lila të dielën pasdite ...

Bën punë bllokada, Maqedonia kërkon zgjidhje

Almakos - 09.09.2013

Shkupi pritet që t`i ofrojë një propozim Prishtinës që të heq ndalesën për importin e miellit të Kosovës dhe heqjen e taksës për qytetarët e Kosovës nga data 15 shtator.

Efektet e bllokadës, Gruevskit ngadalë po i bien pantollonat!

Lajm - 09.09.2013

Shkupi pritet që t`i ofrojë një propozim Prishtinës që të heq ndalesën për importin e miellit të Kosovës dhe heqjen e taksës për qytetarët e Kosovës nga data 15 shtator.

Kosova bllokoi të gjitha mallrat e Maqedonisë, numri i kosovarëve në Maqedoni në rënie

Alsat - 09.09.2013

Nga mesnata ka hyrë në fuqi vendimi i Kosovë për të bllokuar të gjitha mallrat e Maqedonisë. Një hap i tillë e Qeverisë kosovare vjen si kundërpërgjigje ndaj taksave që vendosi Maqedonia për banorët ...

Kosova ndalon hyrjen e mallrave maqedonase

DW - 09.09.2013

Acarohet mosmarrëveshja tregtare midis Maqedonisë dhe Kosovës. Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës për të mos lejuar hyrjen e mallrave ...

Bën punë bllokada, Maqedonia kërkon zgjidhje

24 orë - 09.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë para pak minutash njoftoi se sot, në orë 15 në Prishtinë pritet të zhvillohet një takim midis ministrave homologë të Kosovës e Maqedonisë, me qëllim të gjetjes së ...

Bën punë bllokada, Maqedonia kërkon zgjidhje

Albeu.com - 09.09.2013

Abonohu për lajmet me e-mail: E-maili juaj: Gjatë 24 orëve, ju pranoni vetëm një e-mail me lajmet kryesore Update- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë para pak minutash njoftoi se sot, në Prishtinë ...

Bizneset dënojnë vendimin e Shkupit

Evropaelire - 09.09.2013

Autoritetet e Qeverisë së Maqedonisë edhe të hënën nuk kanë dhënë asnjë deklaratë për mediat rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën. Ndërkohë, burime qeveritare kanë njoftuar se vetë ...

Biznesi filloi t'i regjistrojë dëmet nga 'lufta' tregtare Maqedoni-Kosovë

Lajm - 09.09.2013

Ekonomia e Maqedonisë tanimë ka filluar t'i regjistrojë dëmet e para ekonomike. Lufta e hapur tregtare ndërmjet Maqedonisë dhe Kosovës, seriozisht do të ndikojë ndaj ekonomive të të dyja shteteve, ...

Hapi tjetër: Viza për banorët e Kosovës që hyjnë në Maqedoni?

Portalb - 09.09.2013

Qeveria e Maqedonisë, sipas të përditshmes “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. "Kjo rrjedh e ngjarjeve në “luftën tregtare” u bë e ...

Transportues të Maqedonisë bllokojnë kufirin Bllacë

Ina - 09.09.2013

Ka rezultuar pa marrëveshje takimi në mes të ministres se Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila dhe homologut të saj nga Maqedonia, Valon Saraqini, për zhbllokimin e mallrave në mes të këtyre ...

Maqedonia e mbylli kufirin me Kosovën

Portalb - 09.09.2013

Situata mes Kosovës e Maqedonisë sa vjen e perkeqësohet. Indeksonline mëson se autoritetet e Maqedonisë kanë bllokuar të gjitha pikat kufitare me Kosovën dhe nuk po lënë kosovarët që të kthehen në ...

“Lufta” tregtare Kosovë-Maqedoni, Thaçi e Gruevski s’merren vesh

Botasot - 09.09.2013

Në tentim për të tejkaluar krizën momentale mes Maqedonisë dhe Kosovës, kryeministrat e dy vendeve Hashim Thaçi dhe Nikolla Gruevski janë dëgjuar sot në telefon.

Kosova mbyll kufirin per të gjitha prodhimet maqedonase

Botasot - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të ministres së tregtisë dhe industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Kosova mbyll kufirin për të gjitha prodhimet maqedonase

Ora news - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të ministres së tregtisë dhe industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Kosova e Maqedonia “bllokojnë" shqiptarët

Zeri - 09.09.2013

Republika e Maqedonisë nga dita e djeshme ka aplikuar taksa të ashtuquajtura ekologjike për të gjithë kosovarët që hyjnë në këtë shtet. Sipas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë, çdo veturë me targa ...

Bën punë bllokada, Maqedonia kërkon zgjidhje

Koha.net - 09.09.2013

Shkup, 9 shtator - Shkupi pritet që t`i ofrojë një propozim Prishtinës që të heq ndalesën për importin e miellit të Kosovës dhe heqjen e taksës për qytetarët e Kosovës nga data 15 shtator.

Hynë në fuqi vendimi për bllokimin mallrave të Maqedonisë

Zeri - 09.09.2013

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila, tha sot për Radio Kosovën, se nga mesnata ka hyrë në fuqi vendimi i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë për bllokimin e të gjitha ...

Takim Saraçini - Kusari-Lila: Kërkohet zgjidhje për situatën e krijuar

Yll Press - 09.09.2013

Kjo bëhet e ditur nga burime të Qeverisë së Maqedonisë, të cilët kanë theksuar se janë të angazhuar maksimalisht për të tejkaluar situatën e krijuar dhe për të gjetur një zgjidhje të pranueshme për ...

Kosovë-Maqedoni në “luftë tregëtare”, Ministrat e dy vendeve pa marrëveshje

Ora news - 09.09.2013

Kosova dhe Maqedonia nuk kanë arritur asnjë marrëveshje për heqjen e embargos për produktet maqedonase nga pala kosovare dhe largimin e taksës për qytetarët e Kosovës të cilët hyjnë në territorin e ...

Bizneset dënojnë vendimin e Shkupit

Botasot - 09.09.2013

Autoritetet e Qeverisë së Maqedonisë edhe të hënën nuk kanë dhënë asnjë deklaratë për mediat rreth situatës së krijuar në kufirin me Kosovën. Ndërkohë, burime qeveritare kanë njoftuar se vetë ...

Kosova, vendim për të ndaluar të gjitha mallrat e prodhuara në Maqedoni

BalkanWeb - 09.09.2013

PRISHTINË -Pas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë për vënien e masave penguese për hyrje të kosovarëve, Qeveria e Kosovës shprehu shqetësimin se problemet tregtare të inicuara nga vetë Maqedonia po ...

Maqedonia, viza për kosovarët?

Zeri - 09.09.2013

Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Telegrafi - 09.09.2013

Qeveria e Maqedonisë, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. "Kjo rrjedh e ngjarjeve në “luftën tregtare” u bë e mundur pasi që ...

Thaçi e Gruevski nuk merren vesh!

Ilirida - 09.09.2013

Në tentim për të tejkaluar krizën momentale mes Maqedonisë dhe Kosovës, kryeministrat e dy vendeve Hashim Thaçi dhe Nikolla Gruevski janë dëgjuar sot në telefon.

Kosova mbyll kufirin për prodhimet e Maqedonisë

Fish Media - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhërit të ministres së tregtisë dhe industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Qeveria e Kosovës bllokon mallrat maqedonase

Vision Plus - 09.09.2013

Ftohen marrëdhëniet mes Kosovës dhe Maqedonisë. Shteti i Kosovës ka bllokuar hyrjen e te gjithë mallrave nga Maqedonia. Vendimi, i cili ka hyre ne fuqi ne mesnate, është marre nga ministrja e ...

Filloi embargoja kosovare për mallrat nga Maqedonia

Ilirida - 09.09.2013

Nga mesnata e mbrëmshme ka filluar të zbatohet urdhëri i Ministrisë së tregtisë dhe të industrisë së Kosovës për të bllokuar hyrjen e të gjitha mallrave maqedonase në Kosovë.

Kosova mbyll kufirin për të gjitha prodhimet nga Maqedonia

Tetova Sot - 09.09.2013

Nga mesnata ka filluar zbatimi i urdhrit të ministres kosovare të Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila për mos lejimin e mallrave nga Maqedonia të hyjnë në Kosovë.

Pas bllokadës, Maqedonia kërkon zgjidhje!

InfoGlobi - 09.09.2013

09 / 09 / 2013, 14:55 E plotësuar: Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka njoftuar se sot, në orën 15 në Prishtinë pritet të zhvillohet një takim midis ministrave homologë të Kosovës e Maqedonisë, me ...

Dorëzohet Maqedonia, kërkon marrëveshje me Kosovën!

Tetova Sot - 09.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë para pak minutash njoftoi se sot, në orë 15 në Prishtinë pritet të zhvillohet një takim midis ministrave homologë të Kosovës e Maqedonisë, me qëllim të gjetjes së ...

Dorëzohet Maqedonia, tash kërkon marrëveshje

Info Shqip - 09.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë para pak minutash njoftoi se sot, në orë 15 në Prishtinë pritet të zhvillohet një takim midis ministrave homologë të Kosovës e Maqedonisë, me qëllim të gjetjes së ...

Dorëzohet Maqedonia, tash kërkon marrëveshje

Gazeta Shqip - 09.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë para pak minutash njoftoi se sot, në orë 15 në Prishtinë pritet të zhvillohet një takim midis ministrave homologë të Kosovës e Maqedonisë, me qëllim të gjetjes së ...

Bën punë bllokada, Maqedonia kërkon zgjidhje

Express - 09.09.2013

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë para pak minutash njoftoi se sot, në orë 15 në Prishtinë pritet të zhvillohet një takim midis ministrave homologë të Kosovës e Maqedonisë, me qëllim të gjetjes së ...

Dorëzohet Shkupi, kërkon bisedime pas embargos së Prishtinës

Gazeta Idea - 09.09.2013

Maqedoni- Duke se Shkupi është dorëzuar pas embargos të vënë nga Kosova në doganë. Sot pritet të zhvillohet një takim midis ministrave homologë të Kosovës e Maqedonisë, me qëllim të gjetjes së një ...

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Fish Media - 09.09.2013

Qeveria e Maqedonisë, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës. “Kjo rrjedh e ngjarjeve në “luftën tregtare” u bë e mundur pasi që ...

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Info Shqip - 09.09.2013

Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Maqedonia paralajmëron viza për kosovarët

Gazeta Shqip - 09.09.2013

Qeveria e Nikolla Gruevskit dhe Ali Ahmetit, sipas “Dnevnik”, është duke menduar që ta aplikojë regjimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës.

Maqedonia mbyllë kufijtë me Kosovën

Info Shqip - 09.09.2013

Situata mes Kosovës e Maqedonisë sa vjen e perkeqësohet. Indeksonline tani mëson se autoritetet e Maqedonisë kanë bllokuar të gjitha pikat kufitare me Kosovën dhe nuk po lënë kosovarët që të kthehen ...

Maqedonia mbyllë kufijtë me Kosovën

Gazeta Shqip - 09.09.2013

Situata mes Kosovës e Maqedonisë sa vjen e perkeqësohet. Indeksonline tani mëson se autoritetet e Maqedonisë kanë bllokuar të gjitha pikat kufitare me Kosovën dhe nuk po lënë kosovarët që të kthehen ...

Kosova mbyll dyert për prodhimet Maqedonase

Republika - 09.09.2013

Mbrëm në mesnatë ka filluar zbatimi i urdhërit të Ministrisë së tregtisë dhe industrisë së Kosovës për mos lejimin e mallrave maqedonase të hyjnë në Kosovë.

Kosova mbyll kufirin për prodhimet e Maqedonisë

AlbanianScreen - 09.09.2013

Kosovë - Kosova nga e hëna ka nisur të mos lejojë produktet e prodhuara në Maqedoni të hyjnë në territorin e saj. Urdhëri i dhënë nga ministrja e Tregtisë dhe Industrisë në qeverinë e Kosovës, Mimoza ...