TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Malaj e Haxhinasto apel për KQZ: Të rikthehet legjitimiteti

Gazeta Republika - 21.04.2013

Deputeti soiclaist Arben Malaj dhe ai i LSI, Edmond Haxhinasto vlerësojnë domosdoshmëri rikthimin e funsksionimit të KQZ, institucion që lidhet drejtpërdrejt me legjitimitetin e zgjedhjeve të 23 qershorit.

Berisha: Rama po e përdor KQZ-në si objekt bllokimi

Gazeta Start - 20.04.2013

Kryeministri Sali Berisha mblodhi mbrëmjen e sotme Kryesinë e Partisë Demokratike, ku u diskutua mbi konkretizimin e koalicionit parazgjedhor të partive të djathta dhe të qendrës.

Gjonçaj: KQZ celulë politike, kryetarja nën presionin e PD

SOT - 20.04.2013

Përfaqësuesi ligjor i Partisë Socialiste në KQZ, Genci Gjonçaj, ka sulmuar dje qëndrimin e mazhorancës lidhur me funksionimin e KQZ aktuale. Gjonçaj është konfliktuar me kryetaren Lefterie Lleshi, duke u shprehur se KQZ tashmë është ...

KQZ mbledhje pa opozitën, PD thellon maskaradën me zgjedhjet e 23 Qershorit

SOT - 20.04.2013

Pasi shkeli Kodin Zgjedhor dhe Kushtetutën, mazhoranca ka vijuar skandalin e saj me institucionin më të lartë të administrim të zgjedhjeve, KQZ.

Sa lidhje kanë zgjedhjet me popullin, klasën politike dhe ndërkombëtarët që monitorojnë?

SOT - 20.04.2013

Nga Besi BEKTESHI Sa kemi dëgjuar këtë ditë se KQZ-ja është një model specialistësh të pavarur, nuk kemi dëgjuar në këto 22 vite. Ta bën qejfin kjo gjë në fakt.

Skadon afati për zëvendësimin e anëtarëve të KQZ, institucioni në krizë

LajmiFundit - 20.04.2013

Ka skaduar afati zyrtarë i përcaktuar në shkresën që kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli i dërgoi kreut të grupit parlamentar socialist Gramoz Ruçi për plotësimin e vendeve vakante në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Malaj e Haxhinasto apel KQZ-së: Të rikthehet legjitimiteti

Albeu.com - 20.04.2013

Artikull i sponsorizuar: Vodafone Red për klientët me kontratë: revolucion në tregun shqiptar të komunikimeve elektronike Deputeti i Partisë Socialiste Arben Malaj dhe ai i LSI-së , Edmond Haxhinasto kërkuan sot rikthimin e funsksionimit ...

Elbasan, Malaj e Haxhinasto apel për KQZ: Kredibiliteti i zgjedhjeve i rëndësishëm

SOT - 20.04.2013

Në një takim me të rinjtë në Elbasan, deputeti socialist Arben Malaj dhe nënkryetari i LSI Edmond Haxhinasto, kanë shprehur domosdoshmërinë e funksionimit të KQZ, institucion që lidhet me legjitimitetin e zgjedhjeve të 23 Qershorit.

Berisha: Rama vuan nga sindromi i kleptomanisë, po përdor KQZ si objekt bllokimi

SOT - 20.04.2013

“Më duhet t’ju them se koncepti i zotit Rama se meqenëse një parti e koalicionit qeveritar kalon në anën e opozitës, mendimi i tij se tani është edhe opozitë edhe Qeveri është thjesht marrëzi.

Majko: Kriza në KQZ jo krizë teknike por politike

Gazeta Republika - 20.04.2013

Deputeti Pandeli Majko bën fajtore Partinë Demokratike për krizën në KQZ, pasi sipas tij shkarkimi i anëtarit të LSI me kërkesë të mazhorancës nga ky komision solli situatën në të cilën ai ndodhet.

71 parti në zgjedhje, KQZ funksionon dhe pa 3 anëtarë

Gazeta Republika - 20.04.2013

Regjistrimi i 3 kandidatëve të pavarur për deputetë në 23 qershor ka qenë e para vendimmarrje e pjesës së mbetur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Zgjedhjet, regjistrohen 67 parti

Panorama - 20.04.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mblidhet pas dorëheqjeve të anëtarëve të opozitës. KQZ me 4 anëtarë përjashton 6 parti, 3 aleatë të PS. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është mbledhur dje për herë të parë, vetëm me përfaqësimin e katër ...

Berisha: Rama po përdor KQZ-në si objekt bllokimi, zgjedhjet nuk shtyhen asnjë ditë

BalkanWeb - 20.04.2013

TIRANE - Kryeministri Berisha mblodhi mbrëmjen e sotme Kryesinë e Partisë Demokratike. Në fokus të mbledhjes ishin bisedimet për konkretizimin e koalicionit parazgjedhor të partive të djathta dhe të qendrës.

Berisha nuk lëshon pe për KQZ: Pretendimet e Ramës qesharake, kodi e përcakton qartë

Ora news - 20.04.2013

Përkundër një kërkesë të përsëritur për reflektim nga opozita e bashkuar, Kryeministri Berisha nuk parashikon kthim prapa për KQZ. Në mbledhjen e kryesisë së PD mbrëmjen e së shtunës kreu i selisë blu u tregua i prerë me rivalin e tij ...

Malaj e Haxhinasto apel për KQZ: Të rikthehet legjitimiteti

AlbanianScreen - 20.04.2013

Elbasan - Deputeti soiclaist Arben Malaj dhe ai i LSI, Edmond Haxhinasto vlerësojnë domosdoshmëri rikthimin e funsksionimit të KQZ, institucion që lidhet drejtpërdrejt me legjitimitetin e zgjedhjeve të 23 qershorit.

Meta: Nuk bojkotojmë zgjedhjet, do mbrojmë fitoren

Shekulli - 19.04.2013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, në studion e "Top-Story", përballë moderatorit Sokol Balla i është përgjigjur dilemave politike të ditëve të fundit të së majtës sa i përket zgjedhjeve dhe vënies së tyre në rrezik e ...

“Gjysma” e KQZ-së mblidhet sot për disa vendime

Gazeta Start - 19.04.2013

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) do të mblidhet sot ku të pranishëm do të jenë vetëm katër anëtarë të Komisionit që vijnë nga e djathta.

KQZ mblidhet me 4 anëtarë, Gjonçaj: Tashmë një organ politik

Shekulli - 19.04.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka zhvilluar sot mbledhjen e rashëz me katër anëtarë pas shkarkimit të Ilirian Muhos, i cili u pasua u pasua nga dorëheqjet e njëpasnjëshme të dy komisionerëve të PS-së, Denar Biba dhe Albana Shtylla.

Edhe në “gjysmën” e KQZ-së nuk munguan debatet politike

Gazeta Start - 19.04.2013

Tiranë – Mungesa e tre prej anëtarëve nuk e ka penguar mbledhjen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Megjithatë, debatet politike nuk munguan as gjatë ditës së sotme, të cilën e bënë përfaqësuesit ligjor të partive përkatëse.

Meta: KQZ s’ekziston më, Berisha të mos guxojë ta prekë votën

Kombetare - 19.04.2013

Kryetari i Levizjes Socialiste për Integrim , Ilir Meta , është shfaqur me një tjetër kostum politik, ndryshe nga çfarë e kemi parë këto katër vjet.

Meta: Opozita pa diskutim do të fitojë zgjedhjet e 23 qershorit

Ina - 19.04.2013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta shprehet i bindur se opozita do të sigurojë fitore në zgjedhjet e 23 qershorit, pavarësisht përpjekjeve të mazhorancës për të kontrolluar institucionin kryesor të administrimit të ...

Meta: KQZ s’ekziston më, Berisha të mos guxojë ta prekë votën

24 orë - 19.04.2013

Kryetari i Levizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, është shfaqur me një tjetër kostum politik, ndryshe nga çfarë e kemi parë këto katër vjet.

Meta: PD po cënon institucionet

Albeu.com - 19.04.2013

Kryetari i LSI-së Ilir Meta akuzoi mbrëmë kryeministrin Berisha se po minon pavarësinë e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve . Gjatë një interviste për emisionin “Top-Story” të Sokol Ballës, Meta u shpreh se PD po kalon në një arrogancë të ...

Mbledhja e KQZ-së me katër anëtarë

Albeu.com - 19.04.2013

Edhe pas lirimit të një anëtari, dhe dorëheqjes së dy të tjerëve Komisioni i Zgjedhjeve do të vazhdojë punën me katër anëtarë. Në mbledhjen e sotme do të diskutohet mbi një sërë cështjesh.

KQZ mblidhet për herë të parë me katër anëtarë pas dy dorëheqjeve dhe një ngrirjeje

LajmiFundit - 19.04.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mblidhet për herë të parë pas krijimit të ngërçit me dorëheqjen e dy anëtarëve të propozuar nga Partia Socialiste dhe ngrirjen e anëtarit të propozuar nga Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut.

Ilir Meta paralajmëron Sali Berishën: Pas 23 Qershorit të pret gjyqi dhe ndëshkimi si në ’96

SOT - 19.04.2013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka paralajmëruar hapur kryeministrin Berisha që të mos guxojë të prekë votat e 23 Qershorit, pasi pas zgjedhjeve e pret gjyqi dhe ndëshkimi qytetar si në vitin 1996.

Edi Rama: Berishës i mungojnë vetëm mustaqet e Lukashenkos, hodhi në erë KQZ

SOT - 19.04.2013

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka kërkuar dje rikthimin e ligjshmërisë në KQZ. Rama tha se Berisha duhet të gjejë një zgjidhje dhe zgjidhja sipas tij, është zhbërja e vendimit që përmbysi KQZ.

Uollfarth bën lojën e PD: KQZ funksionon edhe pa 3 anëtarët e opozitës

SOT - 19.04.2013

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Eugen Uollfarth, ka deklaruar se KQZ mund të funksionojë edhe pa anëtarët e opozitës. Ai i bëri thirrje opozitës të propozojë anëtarët për të mundësuar mbajtjen e zgjedhjeve.

Majko: Kriza në KQZ jo krizë teknike por politike

Albeu.com - 19.04.2013

Deputeti Pandeli Majko akuzoi sot Partinë Demokratike për krizën në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve. Pas takimit me strukturat e partisë, Majko deklaroi se dorëheqja e dy anëtarëve të PS, erdhi si reagim ndaj lirimit të anëtarit të LSI-së.

Majko: Kriza në KQZ mbetet politike, PS do mbrojë votën nga manipulimi

SOT - 19.04.2013

Për deputetin socialist Pandeli Majko, dorëheqja e dy anëtarëve të Partisë Socialiste ka ardhur si reagim ndaj veprimit të Partisë Demokratike. Lidhur me ngërçin që është krijuar në KQZ, Majko vendos gishtin vetëm mbi Partinë Demokratike, ...

KQZ mblidhet me 4 anëtarë

Kombetare - 19.04.2013

Edhe pse i përshirë në një situatë tepër të tensionuar Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur mbledhjen vetëm me katër anëtarë. Gjatë rendit diskutohet për për katër projektvendime.

Saliu le ta marrë KQZ-në në shtëpi, ne fitojmë në 23 qershor

24 orë - 19.04.2013

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama pati një takim me përfaqësuesit e Trupit Diplomatik të vendeve anëtare të Bashkimit Europian, NATO-s, të delegacionit të Bashkimit Europian, Prezencës së OSBE-se dhe Zyrës së Këshillit të Europës.

KQZ vijon normalisht përgatitjet për zgjedhjet

Portalb - 19.04.2013

Pavarësisht mungesës së tre anëtarëve të propozuar nga opozita, kuorumi eshte dhe KQZ ka marre vendim per te regjistruar partite per zgjedhjet e 23 qershorit.

KQZ regjistron 67 parti politike për zgjedhjet parlamentare të 23 Qershorit

LajmiFundit - 19.04.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e ditës së sotme shqyrtoi dhe miratoi me 4 vota pro: 1- Projektvendimi “Për regjistrimin e Komitetit Nismëtar i cili do të organizojë punën për paraqitjen e zotit Alket Troka si kandidat i ...

KQZ mblidhet me 4 anëtarë

Top Channel - 19.04.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve zhvilloi mbledhjen e parë pas krizës së dorëheqjeve. Në këtë mbledhje mungoi edhe anëtari, Jani Jani i cili një ditë më parë deklaroi ngrirjen e punës si anëtar i KQZ-së.

Shqipëri, KQZ miratoi me 4 vota Pro regjistrimin e 67 partive politike nga 72 prej tyre

Portalb - 19.04.2013

Pavarësisht, situatës së krijuar, KQZ shyrtoi dhe miratoi me 4 vota pro disa projekt vendime të rëndësishme. KQZ shqyrtoi projektvendimin “Për regjistrimin si subjekt zgjedhor të 72 partive politike, për zgjedhjet për Kuvend të datës ...

“Berisha hodhi në erë KQZ”, Rama: Të kthehet legjitimiteti

Gazeta Republika - 19.04.2013

“Eshtë hedhur në erë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve”,- tha kryetari i PS-së, Edi Rama, pas takimit me raporterët e Këshillit të Evropës. Kreu i opozitës akuzoi maxhorancën dhe kryeministtrin Berisha si përgjegjës për zhvillimet e fundit që ...

Dy anëtarët e KQZ-së, PS nuk do të propozojë kandidatë

Gazeta Republika - 19.04.2013

Partia Socialiste konfirmoi zyrtarisht se nuk do të propozojë emra të tjerë për të zëvëndësuar dy anëtarët e opozitës që dhanë dorëheqjen nga KQZ.

Meta: KQZ të riformatohet, Kryeministrin e ri e zgjedhin qytetarët

Panorama - 19.04.2013

Kreu i LSI: Nuk bojkotojmë zgjedhjet. “Për Kryeministrin vendosin qytetarët, s’ka arsye të kemi kandidatë në listat e PS”. Kreu i LSI-së, Ilir Meta, tha dje se pozicionimi i LSI-së në opozitë nuk ka si qëllim të bëjë dikë Kryeministër apo ...

Më shumë se kurrë nevojë për ndërkombëtarët

BalkanWeb - 19.04.2013

Ajo që kishte nisur si një fushatë me tone perëndimore, me përballje alternativash e argumentesh, po precipiton nga dita në ditë në një demonstrim të qartë force nga klasa politike në vend.

Majko: Kriza në KQZ jo krizë teknike por politike, PS do mbrojë votat

BalkanWeb - 19.04.2013

KORCË - Deputeti Pandeli Majko bën fajtore Partinë Demokratike për krizën në KQZ, pasi sipas tij shkarkimi i anëtarit të LSI me kërkesë të mazhorancës nga ky komision solli situatën në të cilën ai ndodhet.

KQZ “conection”

Panorama - 19.04.2013

ARTUR ZHEJI Eshtë për t’u habitur se si pothuajse në harkun e një dremitjeje të shkurtër pranverore, situata e tensionuar politike shqiptare shpërtheu furishëm, dhe furia e këtij shpërthimi, sipas shumë analistëve, vetëm sapo ka filluar.

KQZ mblidhet me 4 anëtarë, Gjonçaj: U cënua legjitimiteti

Ora news - 19.04.2013

Pavarësisht situatës kritike të krijuar ditë e fundit, Komisioni Qëndror të Zgjedhjeve ka vijuar sot normalisht punën duke u mbledhur për të shqyrtuar një sërë vendimesh.

Majko nga Korça: Kriza në KQZ jo krizë teknike, por politike

Botasot - 19.04.2013

Për Pandeli Majkon ,kriza në KQZ nuk duhet konsideruar si krizë teknike ,por si krizë e thellë politike. Sipas tij prandaj PS ka nisur punën për zgjedhjet dhe do të mbrojë votat nga manipulimi.

KQZ vijon normalisht përgatitjet për zgjedhjet

Botasot - 19.04.2013

Pavarësisht mungesës së tre anëtarëve të propozuar nga opozita, kuorumi eshte dhe KQZ ka marre vendim per te regjistruar partite per zgjedhjet e 23 qershorit.

Majko: “Shahu” që po luhet mjaft interesant

Botasot - 19.04.2013

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko ka komentuar marrëveshjen e arritur midis shtetit të Kosovës dhe atij serb. Ai përmes një postimi ne Facebook ka shkruar se shpreson dhe uron që kjo marrëveshje të hapë rrugën drejt anëtarisimit ...

KQZ miratoi me 4 vota Pro regjistrimin e 67 partive politike nga 72 prej tyre

BalkanWeb - 19.04.2013

TIRANË- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve zhvilloi sot mbledhjen e radhës, pavarësisht situatës së krijuar së fundi në këtë institucion, ku lirimi nga detyra i anëtarit Ilirian Muho, i propozuar nga LSI, u pasua nga dorëheqjet e njëpasnjëshme ...

KQZ, Henri Çili: Kriza taktike, riformatimi i nevojshëm

Botasot - 19.04.2013

Zhurmën dhe tensionet parazgjedhore i sheh si pjesë normale të politikës, por Henri Cili është i bindur se riformatimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve është jo vetëm rruga e kompromisit, por edhe vendim i nevojshëm.

71 parti në zgjedhje, KQZ funksionon dhe pa 3 anëtarë

AlbanianScreen - 19.04.2013

Tiranë - Regjistrimi i 3 kandidatëve të pavarur për deputetë në 23 qershor ka qenë e para vendimmarrje e pjesës së mbetur nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

PPE: Të ruhen ekuilibrat në KQZ

Gazeta Start - 18.04.2013

Bruksel – Të djathtët në Parlamentin Evropian që janë edhe shumicë atje, dënojnë bojkotin e opozitës në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Ata shprehin edhe mbështetjen për Partinë Demokratike.

Rama: Berisha hodhi në erë KQZ-në

Shekulli - 18.04.2013

Tiranë-Pas takimit me ambasadorët kreu socialist Edi Rama deklaroi se kryeministri Berisha hodhi në erë Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve duke njollosur vendin në sytë e ndërkombëtarëve.

Uollfarth deklaron dorëheqjen: Do më marrë malli për Denar Bibën, qeveria të mos cënojë zgjedhjet

SOT - 18.04.2013

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Eugen Uollfarth, ka konfirmuar dje dorëheqjen dhe largimin para mbarimit të mandatit nga Shqipëria. Edhe pse ka shprehur dëshirën që të qëndrojë edhe për zgjedhjet e 23 Qershorit, Uollfarth ka deklaruar dje se ...

Kuvendi mblidhet në seancë, priten debate për krizën në KQZ

LajmiFundit - 18.04.2013

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet në një seancë parlamentare ku do të diskutohen një sërë nismash ligjore që kërkojnë konsensusin e gjërë të opozitës dhe mazhorancës.

Është frika e humbjes që (nuk) e ruan vreshtin (Kiço Blushi)

ikub - 18.04.2013

Ndodhi ajo që pritej: Berisha nuk u tërhoq as nga deklaratat e opozitës, por as nga ato të ambasadorit amerikan z. Arvizu për mosshkarkimin i Muhos, po edhe nga dy dorëheqjet që pasuan.

Ngërçi në KQZ, BE thërret ekspertin e Venecias

Albeu.com - 18.04.2013

Pas situatës së fundit në Komisionin Zgjedhor të Zgjedhjeve Bashkimi Evropian ka thirrur për konsultime në Tiranë ekspertin e Komisionit të Venecias, Nikolai Vulkanov . Lajmin është konfirmuar për Top Channel nga burime diplomatike.

Rama: KQZ është hedhur në erë! Duhet të rikthehet në ligjshmëri

LajmiFundit - 18.04.2013

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama komunikoi me median në përfundim të takimit me ambasadorët e Bashkimit Evropian dhe zv.ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë.

Rama: Të kthehet ligjshmëria në KQZ, Berisha po të dojë ta marrë në shtëpi

SOT - 18.04.2013

"Opozita kërkon kthimin e ligjshmërisë për KQZ, për ti dhënë procesit zgjedhor të 23 Qershorit dinjitetin që meriton populli shqiptar". Kryesocialisti Edi Rama në një prononcim për mediat deklaroi se për PS, zgjidhja e vetme e situatës së ...

Rama: Do fitojmë edhe sikur Saliu ta fusë KQZ-në në shtëpi

Albeu.com - 18.04.2013

Kreu i Partisë Socialiste Edi Rama kërkoi sot kthimin e ligjshmërisë së Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve dhe zbatmin e Kodit Zgjedhor . Në një prononcim për mediat pas takimit me dy raportuesit e Këshillit të Europës, kryesocialisti u ...

Kriza e dorëheqjeve në KQZ

Top Channel - 18.04.2013

Situata e krijuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve pas dorëheqjeve të anëtarëve të opozitës ishte tema kryesore e takimit prej më shume se një orë e gjysmë, mes kryetarit të Partisë Socialiste Edi Rama dhe të gjithë diplomatëve të ...

Rama: Berisha hodhi në erë KQZ-në

Ina - 18.04.2013

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama kërkoi nga kryeministri, Sali Berisha, që të kthejë legjitimitetin e KQZ-së. Rama është shprehur se Berisha KQZ-në mund ta marrë edhe në shtëpinë e tij, por kjo nuk do ta shpëtojë nga turpi në sytë e ...

Është frika e humbjes që (nuk) e ruan vreshtin

24 orë - 18.04.2013

Ndodhi ajo që pritej: Berisha nuk u tërhoq as nga deklaratat e opozitës, por as nga ato të ambasadorit amerikan z. Arvizu për mosshkarkimin i Muhos, po edhe nga dy dorëheqjet që pasuan.

Ngërçi në KQZ, Celibashi: Duhet reflektim, të ulen për negociata

SOT - 18.04.2013

Ngërci i krijuar në institucionin e administrimit zgjedhor nuk është lënë pas dhe nga ish-kryetari i KQZ-së, Ilirjan Celibashi, i cili e konsideron të paprecedente këtë situatë.

Olldashi në Facebook: Rama po justifikon humbjen

SOT - 18.04.2013

Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, në rrjetin social Facebook ka shkruar se socialistët po bllokojnë KQZ-në për të justifikuar humbjen, pasi e parandjejnë humbjen.

Subashi: Çdo ditë e humbur ka kosto, duhet vullnet mes palëve

SOT - 18.04.2013

Deputeti i Partisë Socialiste Armando Subashi, ka deklaruar se Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve de facto ka vdekur dhe nuk mund të behet fjalë për një institucion të besueshëm.

Meta: Mjerë ai që prek votën

Top Channel - 18.04.2013

Kalimi i Lëvizjes Socialiste për Integrim në koalicion opozitar, për fat të keq ka shërbyer për të sjellë një krizë të thellë politike dhe institucionale në vend.

Vendet vakante në KQZ, sot priten debate në Kuvend

Ora news - 18.04.2013

Parlamenti pritet të përfshihet sot nga debate të ashpra për shkak të situatës së krijuar në Komisionin Qendor të Zgjedhjeve. Largimi i djeshëm i Albana Shtyllës, krijoi dy vende vakant në KQZ, në një kohë kur procesi për përgatitjet e ...

Është frika e humbjes që (nuk) e ruan vreshtin

BalkanWeb - 18.04.2013

Ndodhi ajo që pritej: Berisha nuk u tërhoq as nga deklaratat e opozitës, por as nga ato të ambasadorit amerikan z. Arvizu për mosshkarkimin i Muhos, po edhe nga dy dorëheqjet që pasuan.

Ristani: PS vetëm 48 orë kohë për të zëvendësuar dy anëtarët

Botasot - 18.04.2013

Partia Socialiste ka vetëm 48 orë kohë për të propozuar emrat për vendet e mbetura bosh në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Ish-kreu I këtij institucioni, Arben Ristani, shpjegon se kjo ndodh pasi jemi në periudhë zgjedhore.

PPE, Martens: Tërheqja e PS nga KQZ, e papranueshme

Gazeta Republika - 18.04.2013

Kryetari i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Wilfried Martens, nëpërmjet një deklarate mbi situatën politike në Shqipëri dënon atë që ai e quan, bojkot të KQZ nga anëtarët socialistë dhe shpreh mbështetjen për PD-në e kryeministrin ...

“Po tentohet bllokimi”, Ristani: KQZ nuk shpërbëhet

Gazeta Republika - 18.04.2013

Ish kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Arben Ristani, e sheh dorëheqjen kolektive në këtë institucion si tentativë të të majtëve për të bllokuar procesin elektoral.

Olldashi: PS po prish dhe bllokon KQZ-në

Panorama - 18.04.2013

Partia Demokratike ka reaguar dje pas dorëheqjes së dy anëtarëve të Partisë Socialiste në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Ministri i Punëve Publike, Sokol Olldashi, shprehet se kjo lëvizje e opozitës konfirmon faktin se ajo e parandien ...

“Tërheqja e PS, e papranueshme”

Panorama - 18.04.2013

Pas largimit të Lëvizjes Socialiste për Integrim nga koalicioni qeverisës dhe tërheqjes së dy anëtarëve të PS-së nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, reagojnë edhe Partitë Popullore Europiane.

Rama: Kërkojmë kthimin e ligjshmërisë në KQZ

Ora news - 18.04.2013

Për Partinë Socialiste zgjidhja e vetme e situatës së krijuar në KQZ është zbatimi i kodit zgjedhor dhe kthimi i ligjshmërisë në institucionin e administrimit të zgjedhjeve.

Rama: Të kthehet ligjshmëria në KQZ. Do fitojmë edhe sikur KQZ-në ta fusë Saliu në shtëpi

Panorama - 18.04.2013

TIRANE- “Kërkojmë që të ketë reflektim, kthim në ligjshmëri të KQZ, administrimi i zgjedhjeve të ndahet nga gjithë vala e panikut që e ka përfshirë kryeministrin”.

Rama: T'i kthehet legjitimiteti KQZ, për zgjedhje me dinjitet

BalkanWeb - 18.04.2013

TIRANE- Pas takimeve me trojkën e ambasadorëve dhe raporterët e KiE, kryesocialisti Rama ka sqaruar se temë e takimit ka qenë situata parazgjedhore. Rama u shpreh se institucioni i KQZ-së është hedhur në erë.

Rama: Të kthehet ligjshmëria në KQZ. Do fitojmë edhe sikur KQZ-në ta fusë Saliu në shtëpi

Botasot - 18.04.2013

“Kërkojmë që të ketë reflektim, kthim në ligjshmëri të KQZ, administrimi i zgjedhjeve të ndahet nga gjithë vala e panikut që e ka përfshirë kryeministrin”.

Analistët komentojnë tensionin mbi KQZ-në

VOA - 18.04.2013

Sipas tyre, rruga e vetme është që partitë të dialogojnë dhe të ulin tensionet me vullnet të mirë politik. Vëzhgues të pavarur të shoqërisë dhe politikës shqiptare po ndjekin me shqetësim ngjarjet e fundit në KQZ me një ndërrim dhe dy ...

Ngërçi në KQZ, Celibashi: Zgjidhja, rinegocimi i çështjes dhe kthimi i legjitimitetit

BalkanWeb - 18.04.2013

TIRANE - Ish-kryetari i KQZ-së, Ilirjan Celibashi e konsideron të paprecedente situatën e krijuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe propozon nisjen e negociatave mes palëve për të zgjidhur ngërçin në institucionin e administrimit ...

Kuvend, opozita bashkon votat me mazhorancën për 4 ligjet, asnjë zgjidhje për KQZ

Ora news - 18.04.2013

Përkundër debateve të ashpra në parlament, PS ka bashkuar votat me PD për 4 ligjet, duke miratuar me shumicë votash: 1-Projektiligji “ Për aderimin e Republikës së Shqipërisë në marrëveshjen e Londrës për zbatimin e nenit të 65, të ...

Zgjedhjet në ? Malaj: Duhet një marrëveshje politike për t’i kthyer legjitimitetin KQZ

Ora news - 18.04.2013

Në një kohë që Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve është futur në një rrugë pa krye, duke vënë në pikëpyetje të madhe të gjithë procesin zgjedhor, deputeti i Partisë Socialiste Arben Malaj të vetmen zgjidhje e sheh përmes një marrëveshje ...

Meta: S'ka asnjë shans për bojkot të zgjedhjeve, do mbrojmë fitoren plebishitare

BalkanWeb - 18.04.2013

TIRANE - Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta shprehet i bindur se opozita do të sigurojë fitore në zgjedhjet e 23 qershorit, pavarësisht përpjekjeve të mazhorancës për të kontrolluar institucionin kryesor të ...

Dy anëtarët e KQZ-së, PS nuk do të propozojë kandidatë

AlbanianScreen - 18.04.2013

Tiranë - Partia Socialiste konfirmoi zyrtarisht se nuk do të propozojë emra të tjerë për të zëvëndësuar dy anëtarët e opozitës që dhanë dorëheqjen nga KQZ.

"Berisha hodhi në erë KQZ", Rama: Të kthehet legjitimiteti

AlbanianScreen - 18.04.2013

Tiranë - "Eshtë hedhur në erë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve",- tha kryetari i PS-së, Edi Rama, pas takimit me raporterët e Këshillit të Evropës.

Holtkemper: “Është për të ardhur keq, këshillat nuk u dëgjuan për KQZ-në”

Shekulli - 17.04.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Carola Muller Holtkemper, në një intervistë për “Top-Channel” thotë se kërkesat dhe insistimi komunitetit ndërkombëtar për mos të prekur KQZn u injoruan.

KQZ, kalaja ku Berisha mund të festojë i ngujuar

Shekulli - 17.04.2013

Arben Rrozhani -Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ia arriti që të ketë anëtarin e tij (zyrtarisht në emër të partisë aleate PR) në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Njërin prej atyre që gatuan rezultatin e 8 majit në Tiranë.

Një votim me pasoja

Shekulli - 17.04.2013

Ligjvënësit në Shqipëri votuan për të zëvendësuar një anëtar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në prag të zgjedhjeve kombëtare të 23 qershorit, duke provokuar kritika të forta nga Bashkimi Europian dhe SHBA.

Rama: Saliu i PPE-së nuk e shpëton dot atë të PD-së

Shekulli - 17.04.2013

Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, reagoi pas deklaratave të presidentit të Partive Popullore Parlamentare, Martens. Reagimi i Ramës erdhi në Twitter menjëherë pas deklaratës të Martens, i cili komentoi negativisht dorëheqjet e anëtarëve ...

Kosovë, partitë s’bien dakord për reformën zgjedhore

Gazeta Start - 17.04.2013

Takimi i radhës i krerëve të partive kosovare për reformën zgjedhore, ka përfunduar me vetëm një marrëveshje të re, ajo e kompozimit të anëtarëve të Komisionit Qendror Zgjedhor.

LDK: Ndryshimet në KQZ s'janë në harmoni me Kushtetutën

Albeu.com - 17.04.2013

Ideja e kryeministrit të vendit, Hashim Thaçit për ndryshimin e përbërjes së Komisionit Qendror Zgjedhor , LDK-së i duket e pavend pasi nuk është në harmoni me Kushtetutën. Ndaj ajo thekson se një ide e tillë është e parealizueshme.

Tiranë e pakicës Berishiste në KQZ dhe ndërkombëtarët

Top Channel - 17.04.2013

Andrea Stefani - Kryeministri Berisha e ka pasur të pamundur të respektojë mesazhin mbi rëndësinë që ka për zgjedhje të lira e të ndershme mosprekja e institucionit të KQZ, dhënë nga Aleksandër Arvizu, ambasadori i SHBA në Tiranë.

Tiranë e pakicës Berishiste në KQZ dhe ndërkombëtarët

24 orë - 17.04.2013

Kryeministri Berisha e ka pasur të pamundur të respektojë mesazhin mbi rëndësinë që ka për zgjedhje të lira e të ndershme mosprekja e institucionit të KQZ, dhënë nga Aleksandër Arvizu, ambasadori i SHBA në Tiranë.

Reagimi i PPE: Dënojmë aktet e dorëheqjeve në KQZ, mbështesim Sali Berishën

LajmiFundit - 17.04.2013

Partitë Popullore Evropiane ka dënuar atë çka e cilësojnë bojkot të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga ana e përfaqësuesve të Partisë Socialiste duke shprehur ndërkaq mbështetjen për Partinë Demokratike dhe Kryeministrin Sali Berisha.

Meta: Bashkimi me PS, i domosdoshëm

Top Channel - 17.04.2013

Në Pukë ka qenë takimi i parë me elektoratin e LSI pas shpërthimit të krizës në KQZ, ku Ilir Meta deklaroi se veprimet e fundit të kryeministrit Berisha përforcuan vendimin për bashkimin me PS, si një vendim i drejtë.

Rama: Saliu i PPE-së nuk e shpëton dot Saliun e Partisë Demokratike

LajmiFundit - 17.04.2013

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka reaguar ndaj qëndrimit të Partive Popullore Evropiane. Në një koment në rrjetin social Twitter Rama shkruan “Saliu i PPE-së flet për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve si të ishte vegël e partive! ...

KQZ, PPE mbështet Berishën

Top Channel - 17.04.2013

Partitë e djathta europiane kanë mbështetur kryeministrin Sali Berisha në vendimin për shkarkimin e anëtarit të LSI në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Rama: Saliu i PPE-së nuk e shpëton dot atë të PD-së

Albtime - 17.04.2013

Pas mbështetjes që presidenti i Partitve Popullore Europiane (PPE-ve), Wilfried Martens, i ka dhënë kryeministrit Sali Berisha në vendimin për shkarkimin e anëtarit të LSI në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ka reaguar kryetari i Partisë ...

PPE, Martens: Dorëheqja e anëtarëve të PS nga KQZ, jo normale

SOT - 17.04.2013

"Në funksion të zgjedhjeve të ardhshme të Qershorit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) duhet të reflektojë për riorganizimin e koalicionit qeveritar".

Ilir Meta: Berisha kërkon të mbajë pushtetin me forcë, po shkatërron zgjedhjet e 23 Qershorit

SOT - 17.04.2013

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, në intervistën e parë pas koalicionit me Partinë Socialiste, u është përgjigjur pyetjeve rrethe largimit të tij nga qeveria, kritikëve ndaj aleancës PS-LSI, konfliktit për KQZ, për ...

Rama në Twitter: Saliu i PPE, s'e shpëton dot Saliun e PD

SOT - 17.04.2013

"Saliu i Partive Popullore Europiane flet për KQZ-në, si të ishte vegël e partive! Por ligji flet ndryshe. SHBA e BE po ashtu. Saliu i PPE -së s'e shpëton dot Saliun e PD-së!".

Presidenti i PPE dënon bojkotin e KQZ nga anëtarët socialistë

Portalb - 17.04.2013

Presidenti i Partisë Popullore Europiane dënon bojkotin e Komisionit Qendror të zgjedhjeve nga anëtarët socialistë, dhe shpreh mbështetjen për Partinë Demokratike dhe kryemnistrin Berisha.

Ambasadorja e Gjermanisë: Qëndrimet tona u injoruan, do të keni pasoja

BalkanWeb - 17.04.2013

TIRANE - Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Carola Muller Holtkemper, në një intervistë televizive tha dje se kërkesat dhe insistimi i komunitetit ndërkombëtar për mos të prekur KQZ-në, u injoruan.

Ambasadorja e Gjermanisë: Qëndrimet tona u injoruan, do të keni pasoja

Botasot - 17.04.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Carola Muller Holtkemper, në një intervistë televizive tha dje se kërkesat dhe insistimi i komunitetit ndërkombëtar për mos të prekur KQZ-në u injoruan.

Thaçi nxit ndryshime kushtetuese për KQZ-në

Telegrafi - 17.04.2013

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) konsideron se ideja e kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, për ndryshimin e përbërjes së Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ) nuk është në harmoni me Kushtetutën e Kosovës.

Një arsye më shumë për rrotacion politik

Panorama - 17.04.2013

DR.VANGJEL TAVO Gjatë dy dekadave të fundit, pavarësisht konflikteve politike të shpeshta, ne kemi arritur që të gjithë së bashku të hedhim disa themele bazë të demokracisë.

PPE, Martens: Tërheqja e PS nga KQZ, e papranueshme

Panorama - 17.04.2013

BRUKSEL- Tërheqja e anëtarëve të Partisë Socialiste nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve është e papranueshme. Kështu është shprehur Kryetari i Partive Popullore Evropiane (EPP), Wilfried Martens në një deklaratë për shtyp lidhur me ...

“Ngrirja e KQZ”, PPE: Çdo tentativë për të prishur balancat në KQZ, destabilizon zgjedhjet

Ora news - 17.04.2013

Situata e tensionuar politike në vend është kthyer në një “betejë” jo vetëm mes aktorëve politikë në vend por edhe atyre ndërkombëtarë, në mbështetje të njërës apo palës tjetër.

Presidenti i PPE, Martens: Tërheqja e anëtarëve të PS nga KQZ, e papranueshme

BalkanWeb - 17.04.2013

BRUKSEL- Kryetari i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Wilfried Martens, nëpërmjet një deklarate mbi situatën politike në Shqipëri dënon atë që ai e quan, bojkot të KQZ nga anëtarët socialistë dhe shpreh mbështetjen për PD-në e ...

KQZ, Rama reagon për deklaratën e PPE: Ligji flet ndryshe, Saliu i PPE se shpeton dot atë të PD

Ora news - 17.04.2013

Lideri i Partisë Socialiste ka reaguar lidhur deklaratën e Presidentit të PPE për Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve. Në një koment të shkurtër në rrjetin social twitter Rama shprehet se Saliu i PPE flet per KQZ si te ishte vegel e partive, ...

Presidenti i PPE dënon bojkotin e KQZ nga anëtarët socialistë

Botasot - 17.04.2013

Presidenti i Partisë Popullore Europiane dënon bojkotin e Komisionit Qendror të zgjedhjeve nga anëtarët socialistë, dhe shpreh mbështetjen për Partinë Demokratike dhe kryemnistrin Berisha.

"Po tentohet bllokimi", Ristani: KQZ nuk shpërbëhet

AlbanianScreen - 17.04.2013

Tiranë - Ish kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Arben Ristani, e sheh dorëheqjen kolektive në këtë institucion si tentativë të të majtëve për të bllokuar procesin elektoral.

KQZ, një çështje e stabilitetit të Shqipërisë

Shekulli - 16.04.2013

/Ilir Meta/Kryetari i LSI-së/ Kjo është një çështje shumë e rëndësishme, e cila ka të bëjë jo me lojërat e partive dhe me interesat e tyre të ngushta, por ka të bëjë me stabilitetin e vendit, me standardin e zgjedhjeve që po vijnë dhe me ...

Ndryshimi i KQZ, Shqipëria nuk "pyet" për SHBA-në e BE-në

Albeu.com - 16.04.2013

Shqipëria ndryshoi KQZ-në para zgjedhjeve , pavarësisht shqetësimeve të SHBA e BE. Kështu shkruan gazeta amerikane “Washington Post ” duke iu referuar vendimit të Kuvendit për shkarkimin e anëtarit të KQZ-së.

Majko: Dje humbëm tre kolegë…ikën! Ndihem i turpëruar përballë kujtimeve që kam me ta

LajmiFundit - 16.04.2013

Ish kryeministri dhe njëkohësisht deputet i Partisë Socialiste Pandeli Majko ka komentuar sot ngjarjen e seancës së fundit parlamentare ku tre ish deputetë të selisë rozë bashkuan votat me Partinë Demokratike për shkarkimin e anëtarit të ...

“Uashington Post”: Debati për KQZ përplas Shqipërinë me BE-SHBA

LajmiFundit - 16.04.2013

Media amerikane fokusohet tek ngjarja e fundit e ndodhur në Kuvendin e Shqipërisë ku u votua nga maxhoranca heqja e mandatit të anëtarit të LSI në KQZ.

Ambasadorja gjermane: U injoruam!

Top Channel - 16.04.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Carola Muller Holtkemper, në një intervistë për “Top-Channel” thotë se kërkesat dhe insistimi komunitetit ndërkombëtar për mos të prekur KQZ-n u injoruan.

Ambasadorja gjermane: Mazhoranca na injoroi për KQZ-në! Do ketë pasoja

LajmiFundit - 16.04.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Carola Muller Holtkemper, në një intervistë për “Top-Channel” thotë se kërkesat dhe insistimi komunitetit ndërkombëtar për mos të prekur KQZ-n u injoruan.

Ambasadorja e Gjermanisë : Na injoruan !

24 orë - 16.04.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Carola Muller Holtkemper, në një intervistë për “Top-Channel” thotë se kërkesat dhe insistimi komunitetit ndërkombëtar për mos të prekur KQZ-n u injoruan.

Të mbahesh me thonj pas KQZ-së

BalkanWeb - 16.04.2013

Akrobacitë spektakolare të partive për të ruajtur balancat politike në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve duket se nuk po kanë fund. Prej të mërkurës së kaluar, partitë politike e vetë Parlamenti i Shqipërisë u përfshinë në një debat të ...

BE: Jemi të shqetësuar për votimin

Panorama - 16.04.2013

Bashkimi Europian reagoi dje sërish lidhur me seancën e Parlamentit për shkarkimin e anëtarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Balanca dhe jo pavarësia

Panorama - 16.04.2013

SAMI NEZA Gjithë ditën e djeshme deputetë të maxhorancës dhe opozitës renditën argumentet e tyre në favor apo kundër zëvendësimit të anëtarit të KQZ-së që i përket LSI-së.

Koka: S'do lejojmë shkeljen e ligjit në Parlament

Albeu.com - 15.04.2013

Lëvizja Socialiste për Integrim nuk do të lejojë që në Parlament të shkelet ligji duke u votuar largimi i anëtarit të kësaj force politike nga KQZ-ja.

Anëtari i KQZ-së, përplasje Pozitë-Opozitë në Kuvend

Albeu.com - 15.04.2013

Parlamenti ka nisur seancën ku pritet të votohet për shkarkimin nga detyra të anëtarit të KQZ-së, propozuar nga LSI, Ilirjan Muho. Seanca e sotme e Kuvendit pritet në fakt të jetë një seancë e fortë për nga debatet, ndërkohë që janë ...

Mbledhja e KQZ, i pranishëm edhe anëtari i propozuar nga Lëvizja Socialiste për Integrim

LajmiFundit - 15.04.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është mbledhur për të shqyrtur rendin e zakonshëm të ditës në një kohë kur në Kuvend vazhdon debati për lirimin e një anëtari të KQZ-së.

Anëtari në KQZ, akuza mes PS e PD në Kuvend

Kombetare - 15.04.2013

Prej disa orësh po zhvillohet seanca plenare në Kuvend për çëshjten e lirimit nga detyra dhe zëvendesimit të anëtarit të LSI-së në KQZ Ilirjan Muho.

Bashkimi Evropian: Kujdes me KQZ! Nisma e mazhorancës cënon besimin e njerëzve

LajmiFundit - 15.04.2013

Bashkimi Evropian shpreh shqetësim dhe ndan shqetësimet e partnerëve të tjerë lidhur me pasojat e mundshme të një votimi në parlament tek besimi i njerëzve në procesin elektoral.

BE thërret ekspertin e Venecias

Top Channel - 18.04.2013

Nisur nga situata e fundit politike, Bashkimi Evropian ka thirrur për konsultime në Tiranë ekspertin e Komisionit të Venecias, Nikolai Vulkanov. Lajmin për ardhjen e tij e kanë konfirmuar për Top Channel burime diplomatike.

Asnjë marrëveshje për reformën zgjedhore, dështon takimi mes liderve politikë të Kosovës

Portalb - 15.04.2013

Ka dështuar një tjetër takim i radhës mes liderve politikë kosovarë për të arritur një marrëveshje për reformën zgjedhore, duke lënë të hapur ende çështjen e presidentit, përbërjen e Komisionit Qendror Zgjedhor dhe vendeve të rezervuara.

KQZ, sot votimi për anëtarin e LSI

Gazeta Republika - 15.04.2013

Kërkesa e mazhorancës për të bërë të mundur zëvendësimin e anëtarit të propozuar nga Lëvizja Socialiste për Integrim në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, pritet të hidhet në seancën e sotme plenare për t’u votuar.

KQZ, dy skenarët në Kuvend

Panorama - 15.04.2013

Seanca e sotme parlamentare pritet të jetë më interesantja e kësaj fundlegjislature. Në rendin e ditës, e trashëguar nga seanca e të enjtes së kaluar, janë dy çështje, ku njëra kërkon patjetër konsensusin e opozitës për t’u miratuar, ...

Zëvendësimi i anëtarit të KQZ-së, Koka: S`do lejojmë shkeljen e ligjit në Kuvend

Ora news - 15.04.2013

Lëvizja Socialiste për Integrim nuk do të lejojë që në Parlament të shkelet ligji duke u votuar largimi i anëtarit të kësaj force politike nga KQZ-ja.

Shehi: Berisha ka huqet e tij, por për KQZ-në ka të drejtë

Panorama - 15.04.2013

Kryetari i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, aleat i PD-së, shprehet se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet të drejtohet nga Partia Demokratike.

Trojka e ambasadorëve, negociata për KQZ

Panorama - 15.04.2013

Trojka e ambasadorëve në Tiranë e ka shfrytëzuar fundjavën për të negociuar mes palëve, për të gjetur një zgjidhje për anëtarin e KQZ-së, të cilin PR e kërkon si parti e koalicionit të djathtë.

Kuvendi diskuton për zëvendësimin e anëtarit të KQZ-së

Ora news - 15.04.2013

Parlamenti ka nisur sot diskutimet për zëvendësimin e anëtarit të LSI-së në Komision Qendor të Zgjedhjeve. Deputeti Gent Strazimiri i cili lexoi relacionin e demokratëve theksoi se kandidaturat e paraqitura nga Partia Republikane ...

Takimi i liderëve për reformën zgjedhore, përfundon pa marrëveshje

Botasot - 15.04.2013

Ka përfunduar takimi mes liderëve të partive politike për reformën zgjedhore por pa ndonjë marrëveshje të arritur. Sërish ka mbetur që të diskutohet për më vonë çështja e mënyrës së zgjedhjes së presidentit, përbërja e KQZ-së dhe vendeve ...

Reforma zgjedhore, partitë nuk gjejnë një marrëveshje

Panorama - 15.04.2013

PRISHTINE- Ka përfunduar takimi mes liderëve të partive politike për reformën zgjedhore por pa ndonjë marrëveshje të arritur. Siç njofton agjencia e lajmeve Kosovapress, sërish ka mbetur që të diskutohet për më vonë çështja e mënyrës së ...

Pa marrëveshje për reformën zgjedhore

Telegrafi - 15.04.2013

Ka përfunduar takimi mes liderëve të partive politike për reformën zgjedhore por pa ndonjë marrëveshje të arritur. Sërish ka mbetur që të diskutohet për më vonë çështja e mënyrës së zgjedhjes së presidentit, përbërja e KQZ-së dhe vendeve ...

Anëtari i KQZ, BE: Të shqetësuar për pasojat e votimit në Parlament

BalkanWeb - 15.04.2013

BRUKSEL- Teksa Kuvendi prej disa orësh lidhur me kërkesën e PD-së për lirimin nga detyra të anëtarit të KQZ-së, Ilirian Muho, i propozuar nga LSI, si dhe zëvendësimin e tij me një nga dy kandidaturat e paraqitura nga Partia Republikane, ...

Ndryshimet në KQZ, BE: Jemi të shqetësuar

Panorama - 15.04.2013

TIRANE- Ndërsa në Kuvendin e Shqipërisë deputetët vijojnë diskutime lidhur me zëvendësimin e anëtarit të KQZ-së, Ilirjan Muho, Bashkimi Evropian i është shtuar reagimeve të ndërkombëtarëve për këtë çështje.

Asnjë marrëveshje për reformën zgjedhore, dështon takimi mes liderve politikë të Kosovës

Ora news - 15.04.2013

Ka dështuar një tjetër takim i radhës mes liderve politikë kosovarë për të arritur një marrëveshje për reformën zgjedhore, duke lënë të hapur ende çështjen e presidentit, përbërjen e Komisionit Qendror Zgjedhor dhe vendeve të rezervuara.

Anëtari i KQZ, Panariti: Po cënohen zgjedhjet, Madhi: Institucioni partiak

BalkanWeb - 15.04.2013

TIRANË- Të ftuar në emisonin “360 Gradë” me temë “Filloi lufta elektorale” ish-ministri i Jashtëm Edmond Panariti dhe nënkryetari i Partisë Republikane Arjan Madhi komentuan zhvillimet më të fundit politike në vend.

Debate për KQZ, përplasje mes maxhorancës dhe opozitës

AlbanianScreen - 15.04.2013

Tiranë - PS dhe LSI e kundërshtojnë shkarkimin e anëtarit të KQZ-se Ilirian Muho, me argumentin se ndërhyrja në institucionin zgjedhor është antikushtetuese.