TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Akselrod: Izraeli pengon procesin e paqes në Lindjen e Mesme

Alsat - 14.03.2010

Një zyrtar i lartë Shtëpisë së Bardhë thotë se plani i Izraelit për të ndërtuar më shumë shtëpi në zonën e kontestuar në Jeruzalemin lindor, duket të jetë një ...

Hapësirë e kufizuar veprimi - Ashton udhëton në Lindjen e Afërme

DW - 13.03.2010

BE-ja kërkon të tregojë qartë pozicionin e tij në Lindjen e Afërme. Gjatë vizitës së saj në rajon, e ngarkuara e BE-së për politikën e jashtme Ashton, do të ...

BE: Bisedime të menjëhershme izraelito-palestineze

Evropaelire - 13.03.2010

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Izraeli të rifillojë menjëherë bisedimet paqësore me palestinezët.

Bisedime te menjehershme Izraelito-Palestineze

Albeu.com - 13.03.2010

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Izraeli të rifillojë menjëherë bisedimet paqësore me palestinezët.

Clinton qorton Izraelin për vendbanimet e reja

Koha.net - 13.03.2010

Washington, 13 mars – Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary Clinton ka qortuar ashpër Izraelin për vendimin e saj të fundit për të ndërtuar vendbanime të reja ...

Klinton: Izraeli i prishi negociatat paqësore

Yll Press - 13.03.2010

Ajo theksoi se "SHBA-ja mendon se ai paralajmërim është sinjal mjaft negativ për qasjen e Izraelit ndaj marrëdhënieve bilaterale dhe i kundërt me frymën e ...

BE: Bisedime të menjëhershme izraelito-palestineze

Botasot - 13.03.2010

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Izraeli të rifillojë menjëherë bisedimet paqësore me palestinezët.

BE: Bisedime të menjëhershme izraelito-palestineze

Telegrafi - 13.03.2010

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Izraeli të rifillojë menjëherë bisedimet paqësore me palestinezët.

BE-ja i kërkon Izraelit rifillimin e bisedimeve paqësore

Koha.net - 13.03.2010

Saariselka, 13 mars - Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Izraeli të rifillojë menjëherë bisedimet paqësore me palestinezët.

SHBA, katërshja dënon ndërtimet e reja në Jeruzalem

Koha.net - 13.03.2010

New York – 13 mars - Katërshja për Lindjen e Mesme ka dënuar vendimin e Izraelit për autorizimin e ndërtimeve të reja në Jerusalemin Lindor dhe u ka kërkuar ...

Xho Bajden bëri thirrje që të mos prolongohen negociatat paqesore të Lindjes së Afërt

Idividi - 12.03.2010

Tel Aviv, 11 mars (MIA) - Nënpresidenti amerikan Xho Bajden bëri thirrje sot që të mos prolongohet ripërtëritja e negociatave paqësore izraelito-palestineze.

Aviacioni izraelit kreu dy sulme mbi caqe palestineze në Rripin e Gazës

Idividi - 12.03.2010

Gazë, 12 mars (MIA) - Aviacioni izraelit shkaktoi dy sulme mbrëmë mbi disa caqe në Han Junis dhe Rafah në pjesën jugore të Rripit të Gazës, si kundëpërgjigje ...

Izraeli e ka bllokuar Bregun Perëndimor

Evropaelire - 12.03.2010

Izraeli e ka bllokuar Bregun Perëndimor për 48 orë, me qëllim të parandalimit të palestinezëve, që të hyjnë në këtë territor, për “shkaqe të sigurisë”.

Izraeli bllokon Bregun Perendimor

Albeu.com - 12.03.2010

Izraeli e ka bllokuar Bregun Perëndimor për 48 orë, me qëllim të parandalimit të palestinezëve, që të hyjnë në këtë territor, për “shkaqe të sigurisë”.

Sulme ajrore izraelite në Rripin e Gazës

Botasot - 12.03.2010

Avionë lufatarak izraelit kanë goditur sërish objektiva në Rripin e Gazës.Sipas të dhënave të ushtrisë janë qëlluar disa tunele kontrabande në kufi me Egjiptin ...

Sulme ajrore izraelite në Rripin e Gazës

Telegrafi - 12.03.2010

Avionë luftarakë izraelit kanë goditur sërish objektiva në Rripin e Gazës. Sipas të dhënave të ushtrisë janë qëlluar disa tunele kontrabande në kufi me ...

Izraeli e ka bllokuar Bregun Perëndimor

Botasot - 12.03.2010

Izraeli e ka bllokuar Bregun Perëndimor për 48 orë, me qëllim të parandalimit të palestinezëve, që të hyjnë në këtë territor, për “shkaqe të sigurisë”.Policia ...

Amr Musa: Ngecin bisedimet për Lindjen e Mesme

Evropaelire - 11.03.2010

Kreu i Ligës Arabe, Amr Musa tha se presidenti i Autoriteteit Palestinez, Mahmud Abas, e ka njoftuar se nuk do të hyjë në bisedime indirekte me Izraelin.

Bajden: Palestinezët meritojnë shtet të qëndrueshëm të pavarur

Idividi - 11.03.2010

Ramalah, 10 mars (MIA) - Nënpresidenti amerikan Xho Bajden deklaroi sot në Ramalah se palestinezët meritojnë shtet të qëndrueshëm të pavarur me kufinjë qartë ...

BE: Izraeli te mos ndertoje shtepi ne Jerusalemin Lindor

Albeu.com - 11.03.2010

Bashkimi Evropian dënon vendimin e qeverisë izraelite për të ndërtuar shtëpi të reja në Jeruzalemin Lindor dhe vlerëson se Izraeli duhet të mendohet sërish.

Turqia u bashkohet kritikave për Izraelin

Evropaelire - 11.03.2010

Turqia u bë shteti më i fundit që e kritikoi vendimin e qeverisë së Izraelit për ndërtimin e 1.600 shtëpive në territorin e pushtuar në Bregun Perëndimor.

Rusia e quan vendimin e Izraelit të papranueshëm

Evropaelire - 11.03.2010

Rusia e quajti të “papranueshëm” vendimi i qeverisë së Izraelit për t’i ndërtuar 1.600 shtëpi në territorin e pushtuar të Bregut Perëndimor.

Izraeli i vrazhdë ndaj SHBA-së

DW - 11.03.2010

Në vazhdën e përpjekjeve për procesin e paqes në Lindjen e Mesme presidenti amerikan Obama dërgoi në rajon zëvendësin e tij Joe Biden.

Bajden: Bisedimet izraelito-palestineze të nisin pa shtyrje

Evropaelire - 11.03.2010

Zëvendës presidenti amerikan, Xhoe Bajden, ka bërë sot thirrje për rifillimin e bisedimeve paqësore izraelito-palestineze, pa shtyrje.

Baiden kritikoi ndërtimet izraelite në Jerusalem

Alsat - 11.03.2010

Zëvendëspresidenti amerikan, Xho Baiden i cili gjendet për vizitë në Lindjen e Mesme, deklaroi se nuk duhet të ketë shtyrje në bisedimet e paqes midis Izraelit ...

Musa:Ngecin bisedimet për Lindjen e Mesme

Botasot - 11.03.2010

Kreu i Ligës Arabe, Amr Musa tha se presidenti i Autoriteteit Palestinez, Mahmud Abas, e ka njoftuar se nuk do të hyjë në bisedime indirekte me Izraelin.Nuk ka ...

Rusia e quan vendimin e Izraelit të papranueshëm

Botasot - 11.03.2010

Rusia e quasjti të “papranueshëm” vendimi i qeverisë së Izraelit për t’i ndërtuar 1.600 shtëpi në territorin e pushtuar të Bregut Perëndimor.Ministria e ...

Edhe Turqia kritikon veprimet e fundit të Izraelit

Botasot - 11.03.2010

Turqia u bë shteti më i fundit që e kritikoi vendimin e qeverisë së Izraelit për ndërtimin e 1.600 shtëpive në territorin e pushtuar në Bregun ...

Turqia u bashkohet kritikave për Izraelin

Telegrafi - 11.03.2010

Turqia u bë shteti më i fundit që e kritikoi vendimin e qeverisë së Izraelit për ndërtimin e 1.600 shtëpive në territorin e pushtuar në Bregun Perëndimor.

Dështojnë bisedimet indirekte për paqe në Lindjen e Afërt

Koha.net - 11.03.2010

Tel-Aviv, 11 mars - Për shkak të planeve për ndërtimin e ngulimeve të reja hebreje në Jeruzalemin Lindor, bisedimet indirekte për paqe mes Izraelit dhe ...

Bajden:Bisedimet izraelito-palestineze të nisin pa shtyrje

Botasot - 11.03.2010

Zëvendës presidenti amerikan, Xhoe Bajden, ka bërë sot thirrje për rifillimin e bisedimeve paqësore izraelito-palestineze, pa shtyrje.Duke folur në Tel Aviv, ...

Palestinezët i thonë “Jo” bisedimeve, Biden insiston për paqe

Koha.net - 11.03.2010

Tel Aviv, 11 mars – Nënpresidenti amerikan, Joe Biden bëri thirrje të enjten për fillimin e bisedimeve paqësore izraelito-palestineze pa shtyrje, me gjjithë ...

Vështirësi për procesin e paqes

Telegrafi - 11.03.2010

Planet për rifillimin e bisedimeve të paqes në Lindjen e Mesme janë vënë në dyshim. Autoriteti Palestinez e dënoi vendimin e Izraelit për ndërtimin e qindra ...

Vështirësi për procesin e paqes

BBC - 11.03.2010

Planet për rifillimin e bisedimeve të paqes në Lindjen e Mesme janë vënë në dyshim. Autoriteti Palestinez e dënoi vendimin e Izraelit për ndërtimin e qindra ...

Bajden takohet me palestinezët, pas kritikave ndaj Izraelit

Evropaelire - 10.03.2010

Nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, takohet sot në Bregun Perëndimor me udhëheqësit palestinezë.

Bajden: Mundësi e duhur për paqe midis Palestinës dhe Izraelit

Idividi - 10.03.2010

Jerusalem, 9 mars (MIA) - Presidenti amerikan Xho Bajden në prag të takimit me presdentin izraelit Shimon Peres sot në Jerusalem, deklaroi se në këtë moment ...

Bajden takon liderët palestinezë

Evropaelire - 10.03.2010

Nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, u takua sot në Bregun Perëndimor me udhëheqësit palestinezë, ndërsa bisedimet pritet të dominohen nga miratimi i planeve të ...

KB e dënoi vendimin e Izraelit për ndërtimin e shtëpive të reja në kuartin hebraik në Jerusalemin Lindor

Idividi - 10.03.2010

Nju-Jork, 10 mars (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i KB-së, Ban Ki-mun e dënoi dje vendimin e publikuar të Izraelit për ndërtimin e 1.600 banesave të reja në ...

Bajden: Vendbanimet izraelite e minojnë besimin

Evropaelire - 10.03.2010

Nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, ripërsëriti sot se vendimi i Izraelit për t’i zgjëruar vendbanimet në Jerusalem e “minon” besimin e nevojshëm për bisedime ...

Bajden takohet me palestinezët, pas kritikave ndaj Izraelit

Botasot - 10.03.2010

Nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, takohet sot në Bregun Perëndimor me udhëheqësit palestinezë.

Kritika të ashpra për planet e ndërtimeve në Jerusalemin lindor

Telegrafi - 10.03.2010

Pas zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden, edhe sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon ka dënuar planet e ndërtimeve të reja izraelite në Jerusalemin ...

Bajden takon liderët palestinezë

Botasot - 10.03.2010

Nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, u takua sot në Bregun Perëndimor me udhëheqësit palestinezë, ndërsa bisedimet pritet të dominohen nga miratimi i planeve të ...

Biden takon Abbasin në Bregun Perëndimor

Koha.net - 10.03.2010

Ramallah, 10 mars – Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden është takuar sot me presidentin e Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas në Ramallah.

Biden dënon vendimin e Izraelit për ndërtimet

Botasot - 10.03.2010

Duke folur pas bisedimeve në Ramallah me presidentin palestinez Mahmoud Abbas, zoti Biden tha se SHBA-ja do t'u kërkonte llogari të dyja palëve për deklarata, ...

SHBA-ja i jep garanci Izraelit

BBC - 09.03.2010

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, i cili po viziton Lindjen e Mesme, thotë se Uashingtoni është absolutisht i angazhuar për garantimin e sigurisë së ...

Biden thekson mbështetjen e SHBA-së

BBC - 09.03.2010

Zv/presidenti amerikan Joe Biden, që ndodhet në Lindjen e Mesme, ka thënë se Uashingtoni është absolutisht i angazhuar për sigurinë e Izraelit dhe i vendosur ...

Izrael: Bajden fillon bisedimet

Evropaelire - 09.03.2010

Rifillimi i bisedimeve izraelito-palestineze dhe shqetësimet rreth programit bërthamor të Iranit priten të jenë temat kryesore të bisedimeve mes nënpresidentit ...

Bajden siguron Izraelin për mbështetjen amerikane

Evropaelire - 09.03.2010

Nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, ka siguruar Izraelin për mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara.

Peres kërkon përjashtimin e Iranit nga OKB

Alsat - 09.03.2010

Irani duhet përjashtuar nga OKB-ja. Një gjë e tillë është kërkuar nga kreu izraelit i shtetit Shimon Peres gjatë një takimi në Jerusalem me zëvendëpresidentin ...

Izrael: 1.600 shtëpi të reja në Jerusalemin lindor

Evropaelire - 09.03.2010

Izraeli miratoi ndërtimin e 1.600 shtëpive të reja për hebrenjtë në Jerusalemin Lindor, duke u kërcënuar t’a vë në hije vizitën e nënpresidentit amerikan.

Izraeli ndërton 1.600 shtëpi të reja në Jerusalemin lindor

Alsat - 09.03.2010

Izraeli miratoi ndërtimin e 1.600 shtëpive të reja për hebrenjtë në Jerusalemin Lindor, duke u kërcënuar t’a vë në hije vizitën e nënpresidentit amerikan.

Izrael: Bajden fillon bisedimet

Botasot - 09.03.2010

Rifillimi i bisedimeve izraelito-palestineze dhe shqetësimet rreth programit bërthamor të Iranit priten të jenë temat kryesore të bisedimeve mes nënpresidentit ...

Bajden siguron Izraelin për mbështetjen

Botasot - 09.03.2010

Nënpresidenti amerikan, Xho Bajden, ka siguruar Izraelin për mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara.Bajden ka përsëritur synimet e SHBA-ve për të ...

SHBA i bën thirrje Izraelit të marrë rreziqet për paqe

Koha.net - 09.03.2010

Tel Aviv, 9 mars - Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, mendon se ky është një moment mundësish reale për paqen në Lindjes e Mesme.

Peresi kërkon përjashtimin e Iranit nga OKB

Koha.net - 09.03.2010

Tel Aviv, 9 mars - Irani të përjashtohet nga Kombet e Bashkuara. Ky ka qene apeli i presidentit izraelit Shimon Peres, i shprehur në një takim me ...

SHBA-ja i jep garanci Izraelit

Telegrafi - 09.03.2010

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, i cili po viziton Lindjen e Mesme, thotë se Washingtoni është absolutisht i angazhuar për garantimin e sigurisë së ...

Bajden: Paqja e mundëshme midis Palestinës dhe Izraelit

Yll Press - 09.03.2010

Bajden shpreson se negociatat indirekte, në të cilat u pajtuan të dyja palët do të arrijnë që ta mënjanojnë "mosbesimin e krijuar" dhe do ta ripërtërijnë ...

Lejohet ndërtimi i 1.600 shtëpive të reja në Jerusalemin Lindor

Botasot - 09.03.2010

Izraeli miratoi ndërtimin e 1.600 shtëpive të reja për hebrenjtë në Jerusalemin Lindor, duke u kërcënuar t’a vë në hije vizitën e nënpresidentit amerikan.

Qeveria izraelite dha dritë të gjelbërt për ndërtim të mbi 100 banesave në lagjen hebraike në Bregun Perëndimor

Idividi - 08.03.2010

Jerusalem, 8 mars (MIA) - Qeveria izraelite dha dritë të gjelbërt për ndërtimin e 112 banesave në lagjen hebraike në Bregun Perëndimor Bejtar Ilit, njoftoi sot ...

Presidenti izraelit Shimon Peres kishte përgatitur një takim sekret me palestinezët, pohon televizioni izraelit

Idividi - 08.03.2010

Tel Aviv, 5 mars (MIA) - Presidenti izraelit Shimon Peres dhe presidenti palestinez Mahmud Abaz do të takohen në Romë më 22 prill në kuadër të konferencës, të ...

Përleshje midis policisë izraelite dhe një grup palestinezësh

Idividi - 08.03.2010

Jerusalem, 5 mars (MIA) - Rreth 30 persona janë lënduar sot gjatë përleshjeve midis pjesëtarëve të policisë izraelite dhe një grup palestinezësh në afërsi të ...

SHBA: Xhoe Bajden arrinë në Lindjen e Mesme

Evropaelire - 08.03.2010

Zëvendës presidenti amerikan, Xhoe Bajden, pritet të arrijë në Lindjen e Mesme, për bisedime me liderët izraelitë dhe palestinezë, në kuadër të angazhimeve të ...

SHBA: Xhoe Bajden arrinë në Lindjen e Mesme

Ina - 08.03.2010

Zëvendës presidenti amerikan, Xhoe Bajden, pritet të arrijë në Lindjen e Mesme, për bisedime me liderët izraelitë dhe palestinezë, në kuadër të angazhimeve të ...

Senatori Miçell arrin marrëveshje për bisedime indirekte midis Izraelit e palestinezëve

DW - 08.03.2010

I dërguari i posacëm i SHBA, Xhorxh Miçell ka mbërritur në Lindjen e Mesme, për të ndikuar me një diplomaci ecejakesh rinisjen e bisedimeve indirekte midis ...

Rrezikohen bisedimet izrealito-palestineze

Evropaelire - 08.03.2010

Izraeli ka miratuar ndërtimin e 112 shtëpive të reja në një nga vendbanimet hebreje në Bregun Perëndimor.

Fillojnë bisedimet izrealito-palestineze

Evropaelire - 08.03.2010

Izrealitët dhe palestinezët kanë filuar bisedimet indirekte, njoftoi Departamenti amerikan i Shtetit.

SHBA:Bajden sot në Lindjen e Mesme

Botasot - 08.03.2010

Zëvendës presidenti amerikan, Xhoe Bajden, pritet të arrijë në Lindjen e Mesme, për bisedime me liderët izraelitë dhe palestinezë, në kuadër të angazhimeve të ...

Bisedime indirekte mes izraelitëve dhe palestinezëve

Telegrafi - 08.03.2010

Ekziston një shpresë e re për rifillimin e negociatave për paqe në Lindjen e Afërt. Më shumë se 15 muaj pas ndërprerjes së bisedimeve për paqe, presidenti ...

Rrezikohen bisedimet izrealito-palestineze

Botasot - 08.03.2010

Izraeli ka miratuar ndërtimin e 112 shtëpive të reja në një nga vendbanimet hebreje në Bregun Perëndimor.

Nisin bisedimet ndërmjet Izraelit dhe Palestinës

Botasot - 08.03.2010

Izrealitët dhe palestinezët kanë filuar bisedimet indirekte, njoftoi Departamenti amerikan i Shtetit.Udhëheqja palestineze ka pranuar të zhvillojë bisedime në ...