TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Një fenomen intelektual në politikë - Preç Zogaj

Ina - 19.08.2012

Intelektualë që përfshihen në politikë ka patur e ka kurdoherë mjaftueshëm. Por intelektualë që arrijnë të krijojnë një kauzë politike, të bëhen liderë, të votohen, të fitojnë dhe mandej ta ruajnë deri në fund përmasën e tyre intelektuale ...

Tek Arbën Xhaferi rrinin tok intelektuali dhe patrioti

Top Channel - 19.08.2012

Mustafa Nano - Të gjithë ata që kanë folur për Arbën Xhaferin këto ditë, gati njëzëri kanë nënvizuar prerjen intelektuale të tij; kanë veçuar edhe cilësi të tjera, por më së pari e më së shumti janë fokusuar te kjo anë e qenies së tij, të ...

Takimi Rama- Meta, dëshmitari: I lashë kokë më kokë

BalkanWeb - 19.08.2012

SHKUP- Miftar Ziberi, një prej miqve më të ngush të të Arbën Xhaferrit, është dëshmitari i takimit Rama-Meta në Tetovë në hotel "Lirak". Në një intervistë telefonike dhënë dje për "Gazeta Shqiptare", zoti Ziberi (disa i thërrasin Miftar ...

Bullgaria vlerëson lartë figurën e Arbën Xhaferit

Koha.net - 19.08.2012

Sofje, 19 gusht - Ministri i Jashtëm i Bullgarisë, Nikollaj Mlladenov (në foto) ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e liderit shqiptar Arbër Xhaferi, duke shtuar se ai kurrë nuk do të harrojë idetë përparimtare dhe vizionin pozitiv ...

Lamtumirë, Arbën!

Koha.net - 19.08.2012

Sa herë kam udhëtuar nëpër Maqedoni, gjithmonë nuk e humbisja rastin të të takoja në Tetovë në zyrën tënde të thjeshtë. Më kujtohej shprehja jote që numrin e telefonit dhe miqtë nuk i ndërroj! Me një filxhan kafe në dorë ndiqja opinionet e ...

Bullgaria vlerëson lart figurën e Arbën Xhaferit

Botasot - 19.08.2012

Ministri i Jashtëm i Bullgarisë, Nikollaj Mlladenov (në foto) ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e liderit shqiptar Arbër Xhaferi, duke shtuar se ai kurrë nuk do të harrojë idetë përparimtare dhe vizionin pozitiv për të ardhmen që ...

Lazim Destani: Vdekja e Arbenit, humbje për gjithë botën shqiptare

Albeu.com - 18.08.2012

Lazim Destani: Vdekja e Arbenit, humbje për gjithë botën shqiptare Lazim Destani Biznesmeni i njohur shqiptar Lazim Destani përmes një telegrami ngushëllimi ka shprehur keqardhjen e tij pas humbjes së intelektualit shqiptar ë, Arbën ...

Hashim Thaçi: Roli i Arbën Xhaferit në skenën politike në Maqedoni ishte pozitiv dhe emancipues

Shqipmedia - 18.08.2012

Kryemnistri i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbajtur një fjalim në Akademinë Përkujtimore me rastin e vdekjes së Arbër Xhaferit.Fjalimin e plotë mund ta lexoni më poshtë: Para dy ditësh u shua një nga personalitetet më të shquara të skenës ...

Qeveria e Bullgarisë vlerëson lartë figurën e Arbën Xhaferit

Shqipmedia - 18.08.2012

Ministri i jashtëm bullgar Nikolaj Mlladenov gjithashtu shprehi ngushëllimet e tij për vdekjen e liderit shqiptar Arbër Xhaferi, duke shtuar se ai kurrë nuk do të harrojë idetë përparimtare dhe vizionin pozitiv për të ardhmen që kishte ky ...

Humbje e pazëvendsueshme

Shqipmedia - 18.08.2012

Portali Shqipmedia ka pregatitur një kolazh opinionesh të disa emrave të njohur për publikun në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni sa i përket ndarjes nga jeta të politikanit Arbën Xhaferi .

Kosova përkujton misionarin e çështjes shqiptare, Arbën Xhaferin

Lajmeshqip - 18.08.2012

Prishtinë – Në ambientet e Teatrit Kombëtar, në Prishtinë sot pasdite u mbajt një akademi përkujtimore për Arbën Xhaferin, intelektualin e politikanin e përmasave kombëtare, i cili për shumë vite veproi e jetoi në Prishtinë.

Xhaferi, burrë i madh për kombin

Albeu.com - 18.08.2012

Xhaferi, burrë i madh për kombin Arbën Xhaferi kishte dhunti që dukurit e ndërlikuara t’i qartësojë dhe konkretizojë, ka qenë i guximshëm dhe hulumtues, i cili i nuhaste gjërat para se të ndodhnin.

Takimi në Maqedoni, Meta: Nuk ishim vetëm unë dhe Edi Rama

LajmiFundit - 18.08.2012

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka konfirmuar takimin e dy ditëve më parë në Tetovë me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama, pas pjesëmarrjes në homazhet për liderin historik të PDSH-së në Maqedoni, Arbën ...

Takimi me Ramën, Meta: Nuk ishte takim kokë më kokë

Albeu.com - 18.08.2012

Takimi me Ramën, Meta: Nuk ishte takim kokë më kokë Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka konfirmuar dje takimin e dy ditëve më parë në Tetovë me liderin e Partisë Socialiste , Edi Rama, pas pjesëmarrjes në homazhet për ...

Meta: Ramën e takova në Tetovë, por s'ishim vetëm

Ina - 18.08.2012

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka konfirmuar dje takimin e dy ditëve më parë në Tetovë me liderin e Partisë Socialiste, Edi Rama, pas pjesëmarrjes në homazhet për liderin historik të PDSH-së në Maqedoni, Arbën ...

Shuarja e një kolosi

Shqipmedia - 18.08.2012

Nga Sheval Memishi Arbën Xhaferi shkoi nga ne. Ai ishte prindi, vëllau, miku, mësuesi, mentori, bashkëpunëtori dhe “gurra” e pashterrur e intelektit dhe mençurisë filozofike për të gjithë ne.

Si do të reagonte Arbën Xhaferi?

Shqipmedia - 18.08.2012

Nga Blerim Aliu Vdekja e z.Arbën Xhaferi, padyshim është një humbje shumë e madhe në rradhë të parë për familjen,bashkëpartiakët e tij (PDSH) dhe për mbarë kombin.

Meta: Ramën e takova në Tetovë, por s'ishim vetëm

BalkanWeb - 18.08.2012

TIRANE -Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka konfirmuar dje takimin e dy ditëve më parë në Tetovë me liderin e Partisë Socialiste, Edi Rama, pas pjesëmarrjes në homazhet për liderin historik të PDSH-së në Maqedoni, ...

Meta: Ramën e takova në Tetovë, por s'ishim vetëm

Botasot - 18.08.2012

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta ka konfirmuar dje takimin e dy ditëve më parë në Tetovë me liderin e Partisë Socialiste, Edi Rama, pas pjesëmarrjes në homazhet për liderin historik të PDSH-së në Maqedoni, Arbën ...

Kosova përkujton Arbën Xhaferrin, ceremoni përkujtimore në Prishtinë

Ora news - 18.08.2012

Në ambientet e Teatrit Kombëtar, në Prishtinë sot pasdite u mbajt një akademi përkujtimore për Arbën Xhaferin, intelektualin e politikanin e përmasave kombëtare, i cili për shumë vite veproi e jetoi në Prishtinë.

L. Destani: Vdekja e Arbën Xhaferit, humbje për gjithë botën shqiptare

Botasot - 18.08.2012

Me dhembje të thellë e mora lajmin mbi ndarjen nga jeta të z. Arbën Xhaferi. Në këto momente pikëllimi, u shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta familjes së të ndjerit, Partisë Demokratike Shqiptare, botës intelektuale, si dhe gjithë kombit ...

Sot, varrimi i Arbër Xhaferit

Shqiptar - 18.08.2012

Sot do të bëhet varrimi i ish liderit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Arbën Xhaferi, i cili vdiq në orët e pasditës të së mërkurës.

Me nderime të larta u varros Arbën Xhaferi

Shqiptar - 18.08.2012

Mijëra qytetarë, personalitete politike dhe publike si dhe diplomatë të huaj kanë marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Arbën Xhaferit në varrezat e Tetovës.

(FOTO) Përcjellja e Arbën Xhaferit

Shqiptar - 18.08.2012

Politikanë dhe qytetarë dhanë lamtumirën e fundit z.Xhaferit sot para varrimit të tij në Tetovë. Në varrim, siç shihet edhe nga fotografitë, morrën pjesë një numër i madh i qytetarëve.

Meta-Rama, takim 90 min kokë më kokë në Tetovë

Gazeta Start - 17.08.2012

Tetovë - Përpos homazheve për liderin e PDSH-së, Arbën Xhaferri, dje Tetova i rezervoi edhe një bisedë të gjatë kryesocialistit Edi Rama dhe kreut të LSI-së ILir Meta.

Ahmetit iu refuzua pjesëmarrja në varrimin e Arbën Xhaferrit

Shekulli - 17.08.2012

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, është refuzuar të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të intelektualit dhe politikanit, njëherësh kryetar nderi i PDSH-së, Arbën Xhaferi, raporton “Zhurnal”.

Përpara malit me emrin Arbën Xhaferi

Shqipmedia - 17.08.2012

Mentor NAZARKO Ndërsa për media të ndry shme po formulohen elegji për vdekjen e shqiptarit të madh Arbën Xhaferi, dhe shumë po përpiqen të tregojnë prova të miqësisë me të, ka vend dhe për sprova të ...

Meta-Rama, takim kokë më kokë në Tetovë

Albeu.com - 17.08.2012

Meta-Rama, takim kokë më kokë në Tetovë Gjatë vizitës së tyre në Tetotë teksa kanë marrë pjesë në homazhet e liderit të PDSH-së Arbën Xhaferri, kreu i partisë Socialiste Edi Rama dhe ai i LSI-së ILir Meta kanë zhvilluar një takim ku ishiin ...

Meta-Rama, takim kokë më kokë në Tetovë

Ina - 17.08.2012

Përpos homazheve për liderin e PDSH-së, Arbën Xhaferri, dje Tetova i rezervoi edhe një bisedë të gjatë kryesocialistit Edi Rama dhe kret të LSI-së ILir Meta.

Disa mijëra qytetarë i japin lamtumirën e fundit Arbën Xhaferit

Idividi - 17.08.2012

Tetovë, 16 gusht 2012 (MIA) - Përfundon ceremonia e varrimit të të ndjerit Arbën Xhaferi, kryetar i nderit i PDSH-së dhe intelektual i shquar shqiptar. Disa mijëra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën, duke e përcjellë në banesën e fundit.

Disa mijëra qytetarë i japin lamtumirën e fundit Arben Xhaferit (PLT)

Idividi - 17.08.2012

Tetovë, 16 gusht 2012 (MIA) - Mijëra qytetarë, personalitete politike dhe publike, si dhe diplomatë të huaj kanë marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Arbër Xhaferit në varrezat e Tetovës.

Meta-Rama takim kokë më kokë në Tetovë

Portalb - 17.08.2012

Përpos homazheve për liderin e PDSH-së, Arbën Xhaferri, dje Tetova i rezervoi edhe një bisedë të gjatë kryesocialistit Edi Rama dhe kret të LSI-së ILir Meta.

Sa mizerje vdekja, para Arbën Xhaferit!

Lajm - 17.08.2012

ALEKSANDËR ÇIPA Në pasditen e parë, pas Natës së Kadrit të këtij gushti, Arbën Xhaferi ndali frymën e trupit. Ishte një betejë e gjatë e vdekjezezës me të.

Ahmetit i refuzohet pjesëmarrja në varrimin e Xhaferit

Albeu.com - 17.08.2012

Ahmetit i refuzohet pjesëmarrja në varrimin e Xhaferit Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti , është refuzuar të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të ish-kryetarit të nderit të PDSH-së dhe intelektualit mbarëshqiptar Arbën Xhaferi.

Tetova i bënë bashkë Metën dhe Ramën

Shqipmedia - 17.08.2012

Përpos homazheve për liderin e PDSH-së, Arbën Xhaferi, dje Tetova i rezervoi edhe një bisedë të gjatë kryesocialistit Edi Rama dhe kreut të LSI-së Ilir Meta, raporton BalkanWeb.

Prishtina kujton sot Arbën Xhaferin

Albeu.com - 17.08.2012

Prishtina kujton sot Arbën Xhaferin Arben Xhaferi Në ambientet e Teatrit Kombëtar në Prishtinë, sonte në orën 18:00 do të mbahet një akademi përkujtimore në nder dhe kujtim të ish-kryetarit të PDSH-së në Maqedoni, Arbën Xhaferi .

Vdekja e Arbën Xhaferit, ceremoni përkujtimore në Prishtinë

Albeu.com - 17.08.2012

Vdekja e Arbën Xhaferit, ceremoni përkujtimore në Prishtinë Arben Xhaferi Në ambientet e Tetarit Kombëtar, sot në orën 18, do të mbahet një akademi përkujtimore për Arbën Xhaferin, intelektualin e politikanin e përmasave kombëtare, i cili ...

Kryeministri Thaçi akademi përkujtimore kushtuar Xhaferit

Ina - 17.08.2012

Për nder të jetës dhe veprimtarisë së Kryetarit të Asamblesë Kombëtare të PDSH-së, nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës z. Hashim Thaçi, sonte do të mbahet akademi përkujtimore ne Teatrin Kombëtar në Prishtinë.

Xhaferi me akademi përkujtimore dhe në Prishtinë

Portalb - 17.08.2012

Për nder të jetës dhe veprimtarisë së Kryetarit të Asamblesë Kombëtare të PDSH-së, nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, sonte në ora 18:00 do të mbahet akademi përkujtimore ne Teatrin Kombëtar në Prishtinë.

Humbje e pazëvendësueshme për kombin - Valon Kurtishi

Ina - 17.08.2012

Kombet pa marrë parasysh që potencën e tyre reale e bazojnë në disa tregues të pranuar gjerësisht ku më kryesori meret ai demografik apo numri i popullsisë, gjithmonë kanë pasur dhe vazhdojnë të kenë nevojë për elita të mirëfillta mendore ...

BDI e konfirmon: Ahmetit i'u refuzua pjesëmarrja

Albeu.com - 17.08.2012

BDI e konfirmon: Ahmetit i'u refuzua pjesëmarrja Bujar Osmani Zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Bujar Osmani ka konfirmuar informacionin e dalë më herët se lideri i partisë Ali Ahmeti ka qenë i refuzuar nga PDSH që të ...

Rama dhe Meta takim kokë më kokë -Shikoni foto

Albnow - 17.08.2012

Pas "pabesisë" së madhe që i bëri Meta Ramës me zgjedhjen e presidentit,midis... dy politikanëve filloi një konflikt i ri politik duke larguar një herë e mirë mendjen për një bashkëpunim PS-LSI.

Kosova përkujton Arbër Xhaferrin

Ina - 17.08.2012

Në ambientet e Teatrit Kombëtar, në Prishtinë sot pasdite u mbajt një akademi përkujtimore për Arbën Xhaferin, intelektualin e politikanin e përmasave kombëtare, i cili për shumë vite veproi e jetoi në Prishtinë.

Meta-Rama, takim 90 min kokë më kokë në Tetovë

BalkanWeb - 17.08.2012

TETOVË- Përpos homazheve për liderin e PDSH-së, Arbën Xhaferri, dje Tetova i rezervoi edhe një bisedë të gjatë kryesocialistit Edi Rama dhe kret të LSI-së ILir Meta.

Meta-Rama, takim kokë më kokë në Tetovë

Botasot - 17.08.2012

Përpos homazheve për liderin e PDSH-së, Arbën Xhaferri, dje Tetova i rezervoi edhe një bisedë të gjatë kryesocialistit Edi Rama dhe kret të LSI-së ILir Meta.

Meta e Rama takohen në Tetovë, bashkë për 1 orë

Panorama - 17.08.2012

Kreu i Partisë socialiste Edi Rama dhe ai I LSI-së, Ilir Meta, ishin dje bashkë si politikanët më të lartë të së majtës në ceremoninë e varrimit të Arbën Xhaferit.

Meta-Rama, takim kokë më kokë në Tetovë

Koha.net - 17.08.2012

Tetovë, 17 gusht - Përpos homazheve për liderin e PDSH-së, Arbën Xhaferri, dje Tetova i rezervoi edhe një bisedë të gjatë kryesocialistit Edi Rama dhe kret të LSI-së ILir Meta, raporton BW.

Shqiptarët përcjellin Arbën Xhaferin, vëllai: Peng që nuk erdhën Berisha e Nishani

Panorama - 17.08.2012

Vëllai i politikanit dhe publicistit të njohur të trevës mbarë shqiptare tregon momentet e fundit të jetës së Arbën Xhaferit. Fatmiri shprehet i keqardhur për mungesën e politikanëve kryesorë të Tiranës, Berisha dhe Nishani.

Ali Ahmeti u refuzua të marrë pjesë në varrimin e Arbën Xhaferit

Koha.net - 17.08.2012

Shkup, 17 gusht - Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, është refuzuar të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të intelektualit dhe politikanit, njëherësh kryetar nderi i PDSH-së, Arbën Xhaferi.Burime të “Zhurnal”-it pranë partive politike, thonë ...

Sonte Prishtina përkujton Arbën Xhaferin

Koha.net - 17.08.2012

Prishtinë, 17 gusht – Në ambeinetet e Tetarit Kombëtar, sonte, në orën 18, do të mbahet një akademi përkujtimore për Arbën Xhaferin, intelektualin e politikanin e përmasave kombëtare, i cili për shumë vite veproi e jetoi në Prishtinë, që u ...

Lamtumire arben!

Panorama - 17.08.2012

BARDHYL MINXHOZI Sa herë kam udhëtuar nëpër Maqedoni, gjithmonë nuk e humbisja rastin të të takoja në Tetovë, në zyrën tënde të thjeshtë. Më kujtohej shprehja jote që numrin e telefonit dhe miqtë nuk i ndërroj! Me një filxhan kafe në dorë, ...

Shqiptarët pa Arbën Xhaferin

Panorama - 17.08.2012

BISLIM AHMETAJ Dje u nda nga jeta Arbën Xhaferi, njëri prej politikanëve, intelektualëve, oratorëve, patriotëve më të spikatur shqiptarë të këtij gjysmëshekulli.

Prishtina sot përkujton Arbën Xhaferin

Botasot - 17.08.2012

Në ambeinetet e Tetarit Kombëtar, sot në orën 18, do të mbahet një akademi përkujtimore për Arbën Xhaferin, intelektualin e politikanin e përmasave kombëtare, i cili për shumë vite veproi e jetoi në Prishtinë.Xhaferi u nda nga jeta ditë më ...

BDI-ja refuzohet të merr pjesë në varrimin e Arben Xhaferit

Yll Press - 17.08.2012

Në varrimin e Arben Xhaferit nuk kanë marrë pjesë as liderët e partive opozitare shqiptare në Maqedoni. BDI-ja refuzohet të merr pjesë në varrimin e Arben Xhaferit Bashkimi Demokratik për Integrim është refuzuar nga ana e PDSH-së që të ...

Shqiptarët përcjellin Arbën Xhaferin

Panorama - 17.08.2012

Nga i dërguari ynë në Tetovë, ARISTIR LUMEZI -Tetova ishte e populluar dje si asnjëherë më parë. Qindra shqiptarë nga të gjitha trevat, kudo që jetojnë, Presheva dhe Bujanovci, Prishtina, Ulqini por dhe Tirana, kishin ardhur për t’i dhënë ...

Meta-Rama, takim kokë më kokë në Tetovë

Yll Press - 17.08.2012

Biseda mes tyre duhet të ketë qenë vërtet interesante, nëse kemi parasysh se ata morën pjesë vetëm në homazhe dhe jo në ceremoninë e mbajtur tek varrezat.

Lavd për Arbënin

Ora news - 17.08.2012

Me Arbën Xhaferin njihesha që nga viti 1967. Kemi studiuar filozofinë në Beograd në të njëjtën kohë, vetëm se ai ishte një vit pas meje. Që nga kontaktet e para, ato në fillim nuk kanë qenë aq të shpeshta, Arbëni dhe unë kishim një respekt ...

BDI konfirmon: PDSH ka refuzuar Ahmetin

Botasot - 17.08.2012

Zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Bujar Osmani ka konfirmuar për “Zhurnal” informacionin se lideri i partisë Ali Ahmeti ka qenë i refuzuar nga PDSH që të merr pjesë në varrimin e Arbën Xhaferit.

Thaçi:Xhaferi kishte cilësi të pashmangshme të mendimit politik

Botasot - 17.08.2012

Kryemnistri i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbajtur një fjalim në Akademinë Përkujtimore me rastin e vdekjes së Arbër Xhaferit.Fjalimin e plotë mund ta lexoni më poshtë: Para dy ditësh u shua një nga personalitetet më të shquara të skenës ...

Thaçi: Arbën Xhaferi kishte shpirtë të madh, zemër bujare dhe mendje të ndritur!

Telegrafi - 17.08.2012

Para dy ditësh u shua një nga personalitetet më të shquara të skenës politike, intelektuale dhe publicistike të hapësirës shqiptare, mendimtari, filozofi dhe politikbërësi Arbën Xhaferi, tha të premten kryeministrit Hashim Thaçi në ...

Arbën Xhaferi, simbiozë e dellit dhe talentit intelektual e politik

Koha.net - 17.08.2012

Prishtinë, 17 gusht - Në ambientet e Teatrit Kombëtar, në Prishtinë sot pasdite u mbajt një akademi përkujtimore për Arbën Xhaferin, intelektualin e politikanin e përmasave kombëtare, i cili për shumë vite veproi e jetoi në Prishtinë.

Nga kritika e filmit në politikë

Shekulli - 16.08.2012

Intervista/ Udhëtimi i Arbër Xhaferit: jeta në Tetovë, studimet për filozofi në Beograd, vitet e gazetarisë kulturore në Prishtinë dhe sfidat politike sërish në vendlindje Enver Robelli Gazetari Enver Robelli, ish-bashkëpunëtor i ...

Kush ishte Arbën Xhaferi – VIDEO

Shqipmedia - 16.08.2012

Kryetari i nderit i Partisë Demokratike Shqiptare, Arbën Xhaferri u lind në Tetovë në vitin 1948. Ai do të mbahet mend si një nga mendimtarët që lexoi drejt kalendarin në të cilën jetonte dhe atë kalendar e shënoi me veprimtarinë dhe ...

Një skicë pa vajtim për Arbën Xhaferin - Mero Baze

Ina - 16.08.2012

Arbën Xhaferi ishte skifteri që prishi inercinë jugosllave të shqiptarëve në Maqedoni. Në fund të vitit 1993, kur Partia e Prosperitetit Demokratik u përfshi në një krizë të rëndë politike për shkak të lidhjeve të disa politikanëve të saj ...

Vdiq Arbën Xhaferi

Idividi - 16.08.2012

Shkup, 15 gusht 2012 (MIA) - Vdiq Arbën Xhaferi, kryetar i nderit i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), i cili gjendej në shërim në Klinikën për neurologji. Siç njoftoi prof.dr.

Ndërroi jetë Arbën Xhaferi (PLT)

Idividi - 16.08.2012

Shkup, 15 gusht 2012 (MIA) - Sot pasdite ndërroi jetë Arbën Xhaferi, kryetar i nderit i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), i cili gjendej në shërim në Klinikën për neurologji. Siç njoftoi prof.dr.

Sot bëhet varrimi i Arbën Xhaferit

Idividi - 16.08.2012

Tetovë, 16 gusht 2012 (MIA) - Sot do të bëhet varrimi i ish liderit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Arbën Xhaferi, i cili vdiq në orët e pasditës të së mërkurës.

(Plotësuar) Përcillet për në banesën e fundit Arbën Xhaferi

Lajmeshqip - 16.08.2012

Tetovë (PLOTESUAR 16 GUSHT 15:00)- Mijëra qytetarë, personalitete politike dhe publike si dhe diplomatë të huaj kanë marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Arbër Xhaferrit në varrezat e Tetovës.

Maqedoni, sot ceremonia e varrimit të Arbën Xhaferrit

LajmiFundit - 16.08.2012

Sot do të bëhet varrimi i ish-liderit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Arbën Xhaferi, i cili vdiq në orët e pasditës të së mërkurës.

Sot, varrimi i Arbër Xhaferit

Albeu.com - 16.08.2012

Sot, varrimi i Arbër Xhaferit Sot do të bëhet varrimi i ish liderit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Arbën Xhaferi , i cili vdiq në orët e pasditës të së mërkurës.

Sot varroset Arbën Xhaferi

Portalb - 16.08.2012

Në Pallatin e Kulturës në Tetovë sot në mesditë do të mbahet seancë komemorative me rastin e vdekjes së ish-kryetarit të PDSH-së, Arbën Xhaferi, i cili sot në mesditë do të varroset në varrezat e Tetovës, informojnë nga PDSH.

Sa mizerje vdekja, para Arbën Xhaferit!

Top Channel - 16.08.2012

ALEKSANDËR ÇIPA - Në pasditen e parë, pas Natës së Kadrit të këtij gushti, Arbën Xhaferi ndali frymën e trupit. Ishte një betejë e gjatë e vdekjezezës me të.

Sot, varrimi i Arbër Xhaferit

Alsat - 16.08.2012

Sot do të bëhet varrimi i ish liderit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Arbën Xhaferi, i cili vdiq në orët e pasditës të së mërkurës.

Sa mizerje vdekja, para Arbën Xhaferit!

Shqipmedia - 16.08.2012

Nga ALEKSANDËR ÇIPA – Në pasditen e parë, pas Natës së Kadrit të këtij gushti, Arbën Xhaferi ndali frymën e trupit. Ishte një betejë e gjatë e vdekjezezës me të.

Arbën Xhaferi, i pazëvëndësueshëm

Shqipmedia - 16.08.2012

Nga Alfred Lela Më ka hutuar në fillim me emrat e Tij. Kjo ndoshta sepse prezantimi me të u përcoll nga e folmja ende e mbyllur e kohës kur Shqipëria u hap dhe Ai erdhi me emër e figurë përmes kanonit zyrtar si Arbër Xhaferri.

(FOTO) Përcjellja e Arbën Xhaferit

Portalb - 16.08.2012

Politikanë dhe qytetarë dhanë lamtumirën e fundit z.Xhaferit sot para varrimit të tij në Tetovë. Në varrim, siç shihet edhe nga fotografitë, morrën pjesë një numër i madh i qytetarëve.

Thaçi: Pushoi së rrahurit një zemër e madhe shqiptare në Maqedoni

Ina - 16.08.2012

Fjalimi i Kryetarit të PDSH-së z.Menduh Thaci në mbledhje komemorative kushtuar z.Arbën Xhaferit E nderuara familje e z.Arbën Xhaferi, Të nderuar vëllezër dhe motra, të nderuar mysafirë.

Tetovë, Rama, Majko, Meta e Albin Kurti në varrimin e Arbën Xhaferrit

LajmiFundit - 16.08.2012

Është nisur pak caste më parë drejt varrezave të Tetovës kortezhi mortor me arkivolin e politikanit të njohur shqiptar Arben Xhaferri. Në ceremoninë e përscjelljes në banesën e fundit të Arben xhaferrit nga Shqipëria marrin pjesë Edi Rama, ...

Thaçi: Pushoi së rrahurit një zemër e madhe shqiptare

Albeu.com - 16.08.2012

Thaçi: Pushoi së rrahurit një zemër e madhe shqiptare Në akademinë përkujtimore të mbajtur sot në në Qendrën e Kulturës në Tetovë, kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi deklaroi se dashuria dhe respekti ndaj Arbën Xhaferi t do të lënë gjurmë në ...

Në kujtim të Arbën Xhaferrit - Behgjet Pacolli

Ina - 16.08.2012

Në raste vdekjesh njerëzish të rëndësishëm është e udhës që të shkruhet rreth tyre me fjalë të mira. Çdokush ka arsyet e veta, për ta bërë një gjë të tillë.

Mbledhje komemorative kushtuar Arbër Xhaferit

Alsat - 16.08.2012

Në pallatin e Kulturës në Tetovë u përkujtua jeta dhe vepra e ish kryetarit të PDSH-së Arbën Xhaferi i cili ndërroi jetë të mërkurën pas një gjakderdhje që kishte në tru.

Arbën Xhaferi u përcoll për në banesën e fundit – VIDEO

Shqipmedia - 16.08.2012

Sot në Tetovë u përcoll për në banesën e fundit, një ndër figurat më të ndritshme të politikës shqiptare në Maqedoni. Arbën Xhaferi së fundmi kryetar nderi i PDSH-së u përcoll nga mijëra qytetarë dhe dhjetra figura të larta të popullit ...

Thaçi: Pushoi së rrahurit një zemër e madhe, zemra e z.Arbën Xhaferi – VIDEO

Shqipmedia - 16.08.2012

Fjalimi i Kryetarit të PDSH-së z.Menduh Thaçi në mbledhje komemorative kushtuar z.Arbën Xhaferit E nderuara familje e z.Arbën Xhaferi, Të nderuar vëllezër dhe motra, të nderuar mysafirë.

Tetovë: I jepet lamtumira e fundit Arbën Xhaferit

Evropaelire - 16.08.2012

Mijëra qytetarë, personalitete të larta politike nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipëria, si dhe diplomatë të huaj, i dhanë lamtumirën e fundit Arbën Xhaferit, në kortezhin për në varrezat e Tetovës.

Politikanët e Kosovës dhe Shqipërisë për Xhaferin

Alsat - 16.08.2012

Për të nderuar jetën dhe veprën e të ndjerit Arbër Xhaferi, në qytetin e tij të lindjes kishin ardhur përfaqësues të shumë subjekteve politike nga Shqipëria e Kosova.

Qeveria shqiptare 1 minut heshtje për Arbën Xhaferin – FOTO

Shqipmedia - 16.08.2012

Tiranë – Këshilli i Ministrave nderon me një minutë heshtje kujtimin dhe veprën e politikanit Arbën ...

Qeveria shqiptare me një minutë heshtje nderon Arbën Xhaferrin

Ina - 16.08.2012

Qeveria e Shqipërisë nderoi sot me një minutë heshtje kujtimin dhe veprën e e politikanit të shquar shqiptar, të Maqedonisë, Arbën Xhaferri, i cili u nda nga jeta një ditë më parë.

Përcjellja e Arbën Xhaferrit

Top Channel - 16.08.2012

Mijëra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën e fundit themeluesit të Partisë Demokratike Shqiptare, Arbën Xhaferrit. Drejt banesës së fundit, trupi i pajetë i të ndjerit u nis në ora 13 e 30 nga selia e PDSH-së, ku u kryen homazhet dhe nderimet ...

PDSH ka refuzuar komemoracion për Xhaferin në Kuvend

Portalb - 16.08.2012

PDSH ka refuzuar komemoracion në Kuvend me rastin e vdekjes së ish liderit të tyre Arbën Xhaferi, lajmëron Kanal 5. Ata kanë refuzuar ofertën e kryetarit të Kuvendit Trajko Veljanovski dhe janë përgjigjur shkurt, se komemoracion për ...

Arbën Xhaferi, ky mendimtar i ndritur

Shqipmedia - 16.08.2012

Arbën Xaferi qe politikani më emblematik shqiptar në Maqedoni, me dhuntinë e jashtëzakonshme që t’i shtjellonte në mënyrë brilante mendimet për politikën, kulturën dhe filozofinë dhe tema të pafund.

Qeveria e Shqipërisë e nderon, e Maqedonisë e harron!

Shqipmedia - 16.08.2012

Në nderim të mendimtarit dhe politikanit Arbën Xhaferi, Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë mbledhjen e ditës së enjte e filloi me një minutë heshtje, kanë njoftuar mediat në Tiranë.

Maqedoni, takim mes Edi Ramës dhe Ilir Metës në varrimin e Arbën Xhaferit

LajmiFundit - 16.08.2012

MAQEDONI—Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama dhe kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta e kanë shfrytëzuar vizitën në Maqedoni në kuadër të ceremonive të përcjelljes në banesën e fundit të Arbën Xhaferrit për të konsoliduar ...

Respekt për Arbën Xhaferrin

Top Channel - 16.08.2012

Të shumtë ishin politikanët nga Shqipëria dhe Kosova që kishin ardhur të enjten në Tetovë për ta përcjellur drejt banesës së fundit intelektualin dhe politikanin shqiptarë nga Maqedonia, Arbën Xhaferri.

Arbën Xhaferi, fryma evropiane e politikës shqiptare

Koha.net - 16.08.2012

Prishtinë, 16 gusht – Ka ndërruar jetë të mërkurën pasdite filozofi, politikani dhe publicisti shqiptar Arbën Xhaferi. Vetëm pak minuta pasi ka folur Damjanoski, Partia Demokratike Shqiptare ka dalë me një deklaratë.

Arbën Xhaferi, ky mendimtar i ndritur

Koha.net - 16.08.2012

Arbën Xaferi qe politikani më emblematik shqiptar në Maqedoni, me dhuntinë e jashtëzakonshme që t’i shtjellonte në mënyrë brilante mendimet për politikën, kulturën dhe filozofinë dhe tema të pafund.

Sot bëhet varrimi i Arbën Xhaferit

Botasot - 16.08.2012

Sot do të bëhet varrimi i ish-liderit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Arbën Xhaferi, i cili vdiq në orët e pasditës të së mërkurës.

Tetovë, zhvillohet ceremonia e varrimit të Arbër Xhaferrit

BalkanWeb - 16.08.2012

TETOVË- Sot do të zhvillohet ceremonia e varrimit të ish-liderit të Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoni, Arbër Xhaferri, i cili vdiq dje pasdite.

Përpara malit me emrin Arbën Xhaferi

Panorama - 16.08.2012

MENTOR NAZARKO Ndërsa për media të ndry shme po formulohen elegji për vdekjen e shqiptarit të madh Arbën Xhaferi, dhe shumë po përpiqen të tregojnë prova të miqësisë me të, ka vend dhe për sprova të tjera që e shohin atë njëherësh si ...

Shqiptarët i dhanë lamtumirën Arbën Xhaferit

Koha.net - 16.08.2012

Tetovë, 16 gusht - Është nisur kortezhi i përmortshëm drejt varrezave të qytetit. Shumë qytetarë të ardhur nga të gjitha cepat e tokave shqiptare kanë zbarkuar në Tetove për t’i dhënë lamtumirën e fundit intelektualit dhe politikanit ...

Shuhet Arbën Xhaferi, Kadare dhe Agolli: Iku kur kishim nevojë për të

Panorama - 16.08.2012

Është ndarë dje nga jeta një ndër politikanët, mendimtarët dhe filozofët më të zëshëm në trevat shqiptare, Arbën Xhaferi. 64-vjeçari Xhaferi nuk arriti t’i rezistonte sëmundjes, dhe hemorragjisë cerebrale, e cila e la në koma gjatë javës ...

Ceremonia në Tetovë, lamtumira e fundit për Arbën Xhaferrin

Ora news - 16.08.2012

Mijëra qytetarë, personalitete politike dhe publike si dhe diplomatë të huaj kanë marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Arbër Xhaferrit në varrezat e Tetovës.

Qeveria shqiptare nderon Arbën Xhaferin

Koha.net - 16.08.2012

Tiranë, 16 gusht - Në nderim të mendimtarit dhe politikanit Arbën Xhaferi, Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë mbajti sot një minutë heshtje.

Disa mijëra qytetarë i japin lamtumirën Arbën Xhaferit

Botasot - 16.08.2012

Ka përfunduar ceremonia e varrimit të të ndjerit Arbën Xhaferi, intelektual dhe politikan i shquar shqiptar. Disa mijëra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën duke e përcjellë në banesën e fundit.

Ndërron jetë Arbën Xhaferi

Evropaelire - 15.08.2012

Kryetari i nderit i Partisë Demokratike Shqiptare Arbën Xhaferi ka ndërruar jetë në orën 16, si pasojë e sulmit në tru që përjetoi para një jave, bëhet e ditur nga Klinika Neurokirurgjike, ku ishte dërgua në gjendje kome, të mërkurën e ...

Me nderime të larta u varros Arbër Xhaferri

Ina - 15.08.2012

Sot do të bëhet varrimi i ish-liderit të PDSH-së në Maqedoni, Arbër Xhaferri, i cili dje ndërroi jetë në Klinikën Neurokirurgjikale në Shkup pas një sulmi të hemorragjisë cerebrale.

Maqedoni, shuhet Arbën Xhaferri

Top Channel - 15.08.2012

Ndërron jetë Arbën Xhaferri, avokati i të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni, një publicist e mendimtar i shquar në hapësirën mbarëshqiptare. Ai prej ditësh ishte në gjendje të rëndë shëndetësore për shkak të një hemoragjie cerebrale.

Maqedoni, ndahet nga jeta Arbën Xhaferi

Lajmeshqip - 15.08.2012

Shkup – Kryetari i nderit të Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Arbën Xhaferi ka ndërruar jetë sot pasdite si pasojë e hemorragjisë cerebrale. Mjeku Sllobodan Damjanoski ka konfirmuar lajmin.

Nesër mbledhje komemorative për të ndjerin Xhaferi

Portalb - 15.08.2012

Partia Demokratike shqiptare lajmëron se nesër (16 Gusht 2012), në ora 12.00 në Pallatin e Kulturës në Tetovë do të mbahet mbledhja komemorative për të ndjerin Arben Xhaferi.

Rama: Arbën Xhaferri një shqiptar jo tipik! U prehtë në paqe

LajmiFundit - 15.08.2012

Kryetari i opozitës në Shqipëri Edi Rama reagoi menjëherë pas publikimit të lajmit për vdekjen e Arbën Xhaferrit. Në një koment në rrjetin Tëitter Rama shkruan se “Arbën Xhaferri ishte një shqiptar jotipik që that ë vërteta të mëdha e hapi ...

Qeveria, heshtje për Xhaferrin

Top Channel - 15.08.2012

Në nderim të mendimtarit dhe politikanit Arbën Xhaferri, Këshilli i Ministrave të Republikës së Shqipërisë mbajti sot një minutë heshtje. Kryeministri e quajti ndarjen nga jeta të Xhaferrit një humbje të madhe për të gjithë shqiptarët.

Haxhiu: Xhaferi e bëri luftën e 2001-shit, por kurr nuk u lavdërua

Lajm - 15.08.2012

Intelektuali dhe analisti i njohur nga Kosova Baton Haxhiu thotë se lideri që ia ka kthyer dinjitetin intelektual, kombëtar, dinjitetin e luftës shqiptarëve ka qenë Arbër Xhaferi.

Ndërroi jetë Arbën Xhaferi

Idividi - 15.08.2012

Para pak çastesh në spitalin klinik të Shkupit ka ndërruar jetë kryetari i parë i Partisë Demokratike Shqiptarë në Maqedoni Arbën Xhaferi, njofton portali Shqipmedia.

Përshëndetja e fundit për Arbën Xhaferin nga selia e PDSH prej orës 10

Shqipmedia - 15.08.2012

Televizioni Koha mëson se përshëndetja e fundit-të pamurit me rastin e vdekjes së ish kryetarit të PDSH-së Arbën Xhaferi, do të bëhen në selinë e PDSH-së në Tetovë të enjten(nesër) nga ora 10.00 deri ora 12.00.

Një skicë pa vajtim për Arbën Xhaferin

Shqipmedia - 15.08.2012

Nga Mero Baze Arbën Xhaferi ishte skifteri që prishi inercinë jugosllave të shqiptarëve në Maqedoni. Në fund të vitit 1993, kur Partia e Prosperitetit Demokratik u përfshi në një krizë të rëndë politike për shkak të lidhjeve të disa ...

Ndërroi jetë Arbën Xhaferi

Shqipmedia - 15.08.2012

Para pak çastesh në spitalin klinik të Shkupit ka ndërruar jetë kryetari i parë i Partisë Demokratike Shqiptarë në Maqedoni Arbën Xhaferi, njofton portali Shqipmedia.

Arbën Xhaferi ndërron jetë

Botasot - 15.08.2012

Kryetari i nderit të Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) ka ndërruar jetë sot pasdite si pasojë e hemorragjisë cerebrale. Mjeku Sllobodan Damjanoski ka konfirmuar lajmin.

Ndahet nga jeta Arbën Xhaferi

Panorama - 15.08.2012

Ka ndërruar jetë në moshën 64 vjeçare themeluesi i Partisë Demokratike Shqipëtare në Maqedoni dhe kryetar nderi i kesaj partie, Arbër Xhaferri. Mjeku Sllobodan Damjanoski ka konfirmuar lajmin.

Lamtumirë Arbën Xhaferi! E nderojnë, Rama, Meta e Patozi

Panorama - 15.08.2012

I është dhënë sot lamtumira e fundit, politikanit dhe publicistit, Arbën Xhaferi, i cili u nda nga jeta një ditë më parë. Siç njoftojnë portalet maqedonase, janë të shumë qytetarët e ardhur nga të gjitha cepat e tokave shqiptare, që kanë ...

Pas 1 jave në spital, ndërron jetë Arbën Xhaferi

Ora news - 15.08.2012

Ka ndërruar jetë rreth orës 16:00 të pasdites së sotme në spitalin e Shkupit Kryetari i nderit të Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Arbën Xhaferi.

Kush ishte Arbën Xhaferi?

Ora news - 15.08.2012

Xhaferi u lind në Tetovë më 24 janar të vitit 1948, ndërsa fakultetin Filozofik e kreu në Beograd. Deri në vitet `90-ta ka punuar në Televizionin e Prishtinës, si redaktor i programit kulturor.

Shuhet Arbën Xhaferri

Gazeta Republika - 15.08.2012

Ndërron jetë Arbën Xhaferri, avokati i të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni, një publicist e mendimtar i shquar në hapësirën mbarëshqiptare. Ai prej ditësh ishte në gjendje të rëndë shëndetësore për shkak të një hemoragjie cerebrale.

Ndërron jetë Arbën Xhaferi, varrimi nesër në Tetovë

Koha.net - 15.08.2012

Shkup, 15 gusht (E plotësuar) – Është ndarë nga jeta Arbën Xhaferi, kryetar nderi i Partisë Demokratike Shqiptare. Xhaferi ka vdekur në spitalin e Shkupit, ku ishte i shtruar prej dy javësh në gjendje të rëndë shëndetësore.

Ndërroi jetë Arbën Xhaferi, varrimi të enjten në Tetovë

Telegrafi - 15.08.2012

E plotësuar: Kryetari i nderit të Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Arbën Xhaferi, ka ndërruar jetë sot pasdite si pasojë e hemorragjisë cerebrale. Lajmin për vdekjen e Xhaferit e ka konfirmuar mjeku Slobodan Damjanoski.

Vetëvendosje ngushëllon familjen Xhaferi

Botasot - 15.08.2012

Me keqardhje dhe pikëllim të thellë morëm lajmin për ndarjen ngajeta të intelektualit, politikanit dhe veprimtarit të çështjes kombëtare Arbën Xhaferit.

Kush ishte Arbën Xhaferri?

Yll Press - 15.08.2012

Arbën Xhaferri mbase ishte nga politikanët e rrallë që ia doli nga e përkohshmja, politika, të bëjë shumëçka që atë do e bëjë të përjetshëm në botën shqiptare.

Arbën Xhaferri, gjendja shëndetësore ende e rëndë

BalkanWeb - 14.08.2012

SHKUP -Dhjetë deri në dy javët e parë, duke filluar nga dita që u shtrua në spital, do të jenë të rrezikshme për jetën e ish-liderit të PDSH-së, Arbën Xhaferi, i cili prej pesë ditësh mbahet në përkujdesje intensive në klinikën e ...

Gjendja shëndetësore e Arben Xhaferit vazhdon të jetë e rëndë

Koha.net - 14.08.2012

Shkup, 14 gusht - Dhjetë deri në dy javët e parë, duke filluar nga dita që u shtrua në spital, do të jenë të rrezikshme për jetën e ish-liderit të PDSH-së, Arbën Xhaferi, i cili prej pesë ditësh mbahet në përkujdesje intensive në klinikën ...

Gjendja shëndetësore e Arben Xhaferit vazhdon të jetë e rëndë

Botasot - 14.08.2012

Dhjetë deri në dy javët e parë, duke filluar nga dita që u shtrua në spital, do të jenë të rrezikshme për jetën e ish-liderit të PDSH-së, Arbën Xhaferi, i cili prej pesë ditësh mbahet në përkujdesje intensive në klinikën e neurokirurgjisë ...