TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ja nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Shteti më i ri evropian, Kosova, mori dritën jeshile nga Këshilli Ekzekutiv i UNESCO me 21.10.2015, për t’u shqyrtuar mundësia e anëtarësimit të saj në UNESCO.

Lufta e të fortëve për trashëgiminë serbe?

Lajmi.net - 08.11.2015

Në prag të votimit mbi pranimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), është ngritur një stuhi e madhe politike, kurse në Serbi raportohet se po ...

Ja nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

LajmiFundit - 08.11.2015

Shteti më i ri evropian, Kosova, mori dritën jeshile nga Këshilli Ekzekutiv i UNESCO me 21.10.2015, për t’u shqyrtuar mundësia e anëtarësimit të saj në UNESCO.

Ja nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

Zhurnal - 08.11.2015

Ja nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO Publikuar 08.11.2015 në 10:17 nga F.Y. | 1 i lexuar Prishtinë, 8 nëntor - Këshilli Ekzekutiv i UNESCO me 21.10.2015,i ka dhwnw dritwn jeshile ...

Vulin e do Kosovën nën rendin juridik të Serbisë

Lajmi.net - 08.11.2015

Ministri i punës, Aleksandar Vulin, ka deklaruar se do të ishte mirë që Kosova të ishte absolutisht në rendin juridik të Republikës së Serbisë, shkruan Tanjug.

Drecun kërkon nga Brukseli t’i bëj presion Prishtinës për Asociacionin

Lajmi.net - 08.11.2015

Kryetari i Komisionit parlamentar për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar sot se Brukseli duhet të reagojë me rastin e përpjekjeve të Prishtinës për mos zbatimin e ...

Pacolli: Kemi bërë maksimumin për tu pranuar në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Lideri i AKR-së Behgjet Pacollii ka thënë se Kosova ka bërë maksimumin për tu pranuar në UNESCO. Ai në një postim në Facebook ka treguar se sfida e Kosovës kundër Serbisë nuk është e lehtë.

Studentët serbë me trupat e tyre i thonë “Jo UNESCO-s”

Lajmi.net - 08.11.2015

Me rastin e festës së Shën Dimitrit të rinjtë serbë të pjesës veriore të Mitrovicës, kanë ‘shkruar’ me trupat e tyre mesazhin “Jo pranimit të Kosovës në UNESCO”, pranë tempullit të “Shën Dimitrit”, ...

Votimi për Kosovën në UNESCO, nesër në orën 11:30

LajmiFundit - 08.11.2015

Dita e hënë është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Konferenca e Përgjithshme e UNESCO’s këtë pikë e ka në rend dite nesër në orën 11 e 30.

AAK: Do të vijojë bllokimi i sencave në Kuvend

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën Rikthehet në Kosovë problemi me faturat e energjisë dhe pakënaqësia me KEDS-in UNESCO, fushëbetejë e fuqive të mëdha me ‘pro dhe kundër’ anëtarësimit të Kosovës Këtë vit 51 ...

Pacolli thotë se Kosova bëri maksimumin për në UNESCO

LajmiFundit - 08.11.2015

Ish-Presidenti i Kosovës, Behgjet Pacollii ka thënë se Kosova ka bërë maksimumin për tu pranuar në UNESCO. Ai në një postim në Facebook ka treguar se sfida e Kosovës kundër Serbisë nuk është e lehtë.

Në pritje të UNESCO-s, vitrinë arkeologjike në Kuvendin e Kosovës

Top Channel - 08.11.2015

Një ditë para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, në hollin e Kuvendit të Kosovës janë ekspozuar kopjet e disa artefakteve, origjinalet e të cilave janë grabitur nga Serbia gjatë luftës së ...

Nesër votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

SOT - 08.11.2015

Ditën e nesërme rreth orës 11:30 në Paris pritet të votohet për pranimin e Kosovës në UNESCO. Dita e hënë është vendimtare për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Fokus për përkrahje globale për pranim në UNESCO

Evropaelire - 08.11.2015

Në prag të votimit në Konferencën e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), për pranimin e Kosovës në këtë organizatë, zyrtarët e Qeverisë së ...

Nesër në 11:30, UNESCO vendosë për Kosovën

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën AAK: Do të vijojë bllokimi i sencave në Kuvend Rikthehet në Kosovë problemi me faturat e energjisë dhe pakënaqësia me KEDS-in UNESCO, fushëbetejë e fuqive të mëdha me ‘pro dhe ...

Votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, nesër në ora 11:30

Lajmi.net - 08.11.2015

Nesër në ora 11:30 në Paris,ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s,pritet të votohet për pranimin e Kosovës në këtë organizatë.

Studentët serbë me trupat e tyre i thonë “Jo UNESCO-s”

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën Nesër në 11:30, UNESCO vendosë për Kosovën UNESCO, fushëbetejë e fuqive të mëdha me ‘pro dhe kundër’ anëtarësimit të Kosovës Rikthehet llogaria “NoKosovoUNESCO” në Instagram ...

Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO

Top Channel - 08.11.2015

Në punimet e sesionit të 38 të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, që po mbahet në Paris, po zhvillohet një betejë diplomatike mes Perëndimit dhe Lindjes rreth çështjes më të rëndësishme, ...

Ja skenarët për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO (Video)

Lajmi.net - 08.11.2015

Në punimet e sesionit të 38 të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, që po mbahet në Paris, po zhvillohet një betejë diplomatike mes Perëndimit dhe Lindjes rreth çështjes më të rëndësishme, ...

Selimi: Është e qartë se shumica e botës e dëshiron Kosovën në UNESCO

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën Nesër në 11:30, UNESCO vendosë për Kosovën AAK: Do të vijojë bllokimi i sencave në Kuvend Rikthehet në Kosovë problemi me faturat e energjisë dhe pakënaqësia me KEDS-in UNESCO, ...

Shtetet e BRICS kundër Kosovës në UNESCO

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën Selimi: Është e qartë se shumica e botës e dëshiron Kosovën në UNESCO Studentët serbë me trupat e tyre i thonë “Jo UNESCO-s” Nesër në 11:30, UNESCO vendosë për Kosovën AAK: Do ...

Kosova në UNESCO, ja lëvizjet e palës shqiptare dhe asaj serbe në ditën e votimit

ikub - 08.11.2015

Në prag të votimit në Konferencën e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), për pranimin e Kosovës në këtë organizatë, zyrtarët e Qeverisë së ...

Jahjaga në anglisht: Kosova në UNESCO, sepse duam që rinia të lulëzojë

Lajmi.net - 08.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka thënë se duhet të jemi të bashkuar për ta quar Kosovën në UNESCO. Jahjaga në një status në gjuhen angleze të postuar Facebook ka thënë se rinia e Kosovës ...

Jahjaga: Kosova në UNESCO, rinia lulëzon

SOT - 08.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga përmes një postimi në rrjetin social Facebook deklaron se duhet të jenë të bashkuar në mënyrë që Kosova të jetë pjesë e UNESCO-s.

Shqipëria, Maqedonia, SHBA, Gjermania në ‘luftë’ ndaj Rusisë e Serbisë për Kosovën në UNESCO

Zhurnal - 08.11.2015

Shqipëria, Maqedonia, SHBA, Gjermania në ‘luftë’ ndaj Rusisë e Serbisë për Kosovën në UNESCO Publikuar 08.11.2015 në 17:19 nga F.Y. | 27 i lexuar Ekrem Krasniqi, Paris, Zhurnal.mk - Një luftë e ...

Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën Shtetet e BRICS kundër Kosovës në UNESCO Selimi: Është e qartë se shumica e botës e dëshiron Kosovën në UNESCO Studentët serbë me trupat e tyre i thonë “Jo UNESCO-s” Nesër në ...

Çollaku për AFP: Anëtarësimi në UNESCO do të sjellë zhvillimin e arsimit dhe shkencës

Lajmi.net - 08.11.2015

Kosova insiston që do të ruajë dhe mbrojë të gjitha trashëgimitë, pavarësisht përkatësisë fetare. “Në Serbi, kërkesa e Kosovës për t’u bërë anëtare në UNESCO është keqinterpretuar si një përpjekje që ...

Thaçi: Serbia me fushatë raciste ndaj Kosovës (Video)

Lajmi.net - 08.11.2015

Pak orë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-së të votojë për kërkesën e Kosovës për anëtarësim, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është shprehur optimist se vendi ynë do të marr ...

Betejë e ashpër ndërmjet Perëndimit dhe Lindjes për Kosovën në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave dhe larg publikut është duke u zhvilluar dhe po vazhdon ende në selinë e UNESCO-s, në kryeqytetin e Francës, midis diplomatëve të fuqive perëndimore e ...

Selimi: Shumica e botës e dëshiron Kosovën në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Në prag të votimit në Konferencën e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), për pranimin e Kosovës në këtë organizatë, zyrtarët e Qeverisë së ...

KREK mesazh të rinjve serbë: Stop racizmit, Kosova në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Këshilli i Rinisë Evropiane të Kosovës (KREK) me anë të një komunikate sonte ka shprehur shqetësime lidhur me apelin e të rinjve serbë për mospranimin e Kosovës në UNESCO.

Çollaku për AFP: Anëtarësimi në UNESCO do të sjellë zhvillimin e arsimit dhe shkencës

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO Shtetet e BRICS kundër Kosovës në UNESCO Selimi: Është e qartë se shumica e botës e dëshiron Kosovën në ...

Luftë diplomatike, Shqipëri, SHBA, Gjermani kundër Serbisë e Rusisë

SOT - 08.11.2015

Një luftë e vërtetë diplomatike po ndodh në selinë qendrore të UNESCO-s në Paris, mes diplomatëve të fuqive perëndimore dhe kolegëve të tyre nga Shqipëria dhe Maqedonia kundër përpjekjeve të Serbisë ...

Thaçi: Serbia, me fushatë raciste ndaj Kosovës (Video)

Portalb - 08.11.2015

Lajme lidhur me temën Çollaku për AFP: Anëtarësimi në UNESCO do të sjellë zhvillimin e arsimit dhe shkencës Beteja diplomatike Perëndim-Lindje; ja skenarët për Kosovën në UNESCO Shtetet e BRICS ...

Thaçi: Serbia me fushatë raciste ndaj Kosovës

ikub - 08.11.2015

Pak orë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-së të votojë për kërkesën e Kosovës për anëtarësim, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është shprehur optimist se vendi ynë do të marr ...

Thaçi: Jam “optimist i matur” në lidhje me anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

SOT - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi deklaron se është “optimist i matur” për votimin e nesërm për Kosovën në UNESCO. Ai thotë se Kosova ka bërë maksimumin për ...

Thaçi është “optimist i matur”

Lajmi.net - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, thotë se ai është “optimist i matur” për votimin e nesërm për Kosovën në UNESCO. Ai thotë se Kosova ka bërë maksimumin për ...

Historianët e Deçanit kërkojnë që Kosova të pranohet në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Kryesia e Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, nëpërmjet një komunikate për media, i ka berë thirrje Asamblesë se Përgjithshme të UNESCO-s, që në mbledhjen e nesërme ta ...

Daçiqi në stres: Pak vota vendosin për Kosovën në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO po bëhet presion i madh. Ai ka thënë se vende të caktuar janë të shqetësuara se ...

Thaçi: Më lehtë binden vendet e botës për UNESCO, se deputetët e Kosovës për MSA-në

Lajmi.net - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës, në një prononcim për Indeksonline është shprehur optimist për votimin pro anëtarësimit të Kosovës nesër në UNESCO, por ka ...

Thaçi: Më lehtë binden vendet e botës për UNESCO, se deputetët e Kosovës për MSA-në

Zhurnal - 08.11.2015

Thaçi: Më lehtë binden vendet e botës për UNESCO, se deputetët e Kosovës për MSA-në Publikuar 08.11.2015 në 21:51 nga D.R. | 1 i lexuar Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm ...

UNESCO, sa vota i duhen Kosovës?

Zhurnal - 08.11.2015

UNESCO, sa vota i duhen Kosovës? Publikuar 08.11.2015 në 21:53 nga D.R. | 107 i lexuar Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s do të nisë nesër punimet në Paris në sesionin e saj të 38- të, që është më ...

SHBA pa të drejtë vote në UNESCO

Lajmi.net - 08.11.2015

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nesër nuk kanë të drejtë vote në UNESCO. Kjo pasi SHBA-ja ka humbur të drejtën e votës, pasi ka ndaluar kontributin në këtë organizatë, në shenjë proteste të pranimit ...

Policia e Kosovës shton sigurinë në prag të votimit të UNESCO-s

Lajmi.net - 08.11.2015

Në prag të votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Policia e Kosovës ka intensifikuar aktivitetet në mbrojtjen e objekteve të trashëgimisë kulturore fetare.

Thaçi: Do ta shpërndajmë revistën tonë në UNESCO (Foto)

Lajmi.net - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi ka thënë se nesër do të shpërndahet revista e Kosovës në UNESCO. Sipas tij nesër një votë do të jetë për shtyrje të votimit, ndërsa ...

Vendimi për Kosovën në UNESCO, Thaci: Jam optimist i matur

LajmiFundit - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, thotë se ai është “optimist i matur” për votimin e nesërm për Kosovën në UNESCO. Ai thotë se Kosova ka bërë maksimumin për ...

Nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO?

Botasot - 08.11.2015

Të gjithë u gëzuam që shteti më i ri evropian, Kosova, mori dritën jeshile nga Këshilli Ekzekutiv i UNESCO, 21.10.2015, për t’u shqyrtuar mundësia e saj në OKB.

Kosova në UNESCO, përplas Tiranën me Moskën

BalkanWeb - 08.11.2015

NGA ENIDA HIMAJ PARIS- Në Paris u zhvillua konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që u mbajt për të promovuar edukimin si dhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

Ja nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 08.11.2015

Shteti më i ri evropian, Kosova, mori dritën jeshile nga Këshilli Ekzekutiv i UNESCO me 21.10.2015, për t’u shqyrtuar mundësia e anëtarësimit të saj në UNESCO.

Ja nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

BalkanWeb - 08.11.2015

PRISHTINE – Shteti më i ri evropian, Kosova, mori dritën jeshile nga Këshilli Ekzekutiv i UNESCO me 21 tetor të këtij viti, për t’u shqyrtuar mundësia e anëtarësimit të saj në UNESCO.

Mediat serbe: Lufta e të fortëve për trashëgiminë serbe?

Telegrafi - 08.11.2015

Në prag të votimit mbi pranimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), është ngritur një stuhi e madhe politike, kurse në Serbi raportohet se po ...

Vulin: Do të vazhdojmë luftën edhe pas votimit në UNESCO

Koha.net - 08.11.2015

Kur ka mbetur vetëm edhe një ditë deri në votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, reagimet dhe kundërshtimet e palës serbe janë shtuar. I fundit që ka folur është Aleksander Vulin, ministër ...

Vulin e do Kosovën nën rendin juridik të Serbisë

Telegrafi - 08.11.2015

Ministri i punës, Aleksandar Vulin, ka deklaruar se do të ishte mirë që Kosova të ishte absolutisht në rendin juridik të Republikës së Serbisë. Megjithatë, siç thotë ai, pasi një situatë e tillë nuk ...

Vulin e do Kosovën nën rendin juridik të Serbisë

Botasot - 08.11.2015

Ministri i punës, Aleksandar Vulin, ka deklaruar se do të ishte mirë që Kosova të ishte absolutisht në rendin juridik të Republikës së Serbisë, shkruan Tanjug.

Shqipëria e SHBA-të përplasen me Rusinë për Kosovën në UNESCO

Mapo - 08.11.2015

Shqipëria e SHBA-të përplasen me Rusinë për Kosovën në UNESCO Postuar më: 08 Nëntor 2015 13:07 Në Paris po zhvillohet konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që po mbahet për të promovuar ...

Pacolli: Kemi bërë maksimumin për Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 08.11.2015

Lideri i AKR-së dhe ish-Presidenti i Kosovës, Behgjet Pacollii ka thënë se Kosova ka bërë maksimumin për tu pranuar në UNESCO Ai në një postim në Facebook ka treguar se sfida e Kosovës kundër Serbisë ...

Pacolli: Kemi bërë maksimumin për Kosovën në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Lideri i AKR-së dhe ish-Presidenti i Kosovës, Behgjet Pacollii ka thënë se Kosova ka bërë maksimumin për tu pranuar në UNESCO Ai në një postim në Facebook ka treguar se sfida e Kosovës kundër Serbisë ...

Vulin: Do të vazhdojmë luftën edhe pas votimit në UNESCO

BalkanWeb - 08.11.2015

SERBI- Kur ka mbetur vetëm edhe një ditë deri në votimin për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, reagimet dhe kundërshtimet e palës serbe janë shtuar. I fundit që ka folur është Aleksander Vulin, ...

Votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, nesër në ora 11:30

Botasot - 08.11.2015

Nesër në ora 11:30 në Paris,ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO's,pritet të votohet për pranimin e Kosovës në këtë organizatë.

Votimi për Kosovën në UNESCO, nesër në orën 11:30

Telegrafi - 08.11.2015

Nesër në ora 11:30 në Paris, ku po i zhvillon punimet Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, pritet të votohet për pranimin e Kosovës në këtë organizatë.

Studentët serbë në veri me fushatë kundër Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 08.11.2015

Me rastin e festës së Shën Dimitrit të rinjtë serbë të pjesës veriore të Mitrovicës, kanë ‘shkruar’ me trupat e tyre mesazhin “Jo pranimit të Kosovës në UNESCO”, pranë tempullit të “Shën Dimitrit”, ...

Policia e Kosovës siguron monumentet kulturore

Telegrafi - 08.11.2015

Policia e Kosovës është duke ruajtur objektet e trashëgimisë kulturore e fetare në vend. Një kontroll e vazhdueshme dhe më intensive po vërehet edhe në kohët e fundit, pasi që edhe po pritet pranimi ...

Selimi: Është e qartë se shumica e botës e dëshiron Kosovën në UNESCO

Koha.net - 08.11.2015

Në prag të votimit në Konferencën e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), për pranimin e Kosovës në këtë organizatë, zyrtarët e Qeverisë së ...

Shtetet e BRICS kundër Kosovës në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Një ditë para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Rusia ka organizuar nënshkrimin e një apeli nga vetë Rusia, por edhe India, Kina, Brazili dhe Afrika e Jugut kundër anëtarësimit të Kosovës ...

Skenarët e mundshëm të votimit për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 08.11.2015

Nesër do të votohet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, dhe për këtë çështje po zhvillohet debat i madh mes shteteve përkrahëse të Kosovës dhe atyre kundërshtuese.

Selimi: Shumica e botës e dëshiron Kosovën në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Në prag të votimit në Konferencën e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), për pranimin e Kosovës në këtë organizatë, zyrtarët e Qeverisë së ...

Shumica e botës e dëshiron Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 08.11.2015

Në prag të votimit në Konferencën e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), për pranimin e Kosovës në këtë organizatë, zyrtarët e Qeverisë së ...

Beteja diplomatike: Ja skenarët për Kosovën në UNESCO (Video)

Botasot - 08.11.2015

Në punimet e sesionit të 38 të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, që po mbahet në Paris, po zhvillohet një betejë diplomatike mes Perëndimit dhe Lindjes rreth çështjes më të rëndësishme, ...

Ja skenarët për Kosovën në UNESCO (Video)

Telegrafi - 08.11.2015

Në punimet e sesionit të 38 të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, që po mbahet në Paris, po zhvillohet një betejë diplomatike mes Perëndimit dhe Lindjes rreth çështjes më të rëndësishme, ...

Jahjaga: Kosova në UNESCO, rinia lulëzon

BalkanWeb - 08.11.2015

PRISHTINE – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka thënë se duhet të jemi të bashkuar për ta quar Kosovën në UNESCO. Jahjaga në një status në gjuhen angleze të postuar “Facebook” ka thënë se rinia ...

Jahjaga në anglisht: Kosova në UNESCO, sepse duam që rinia të lulëzojë

Botasot - 08.11.2015

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka thënë se duhet të jemi të bashkuar për ta quar Kosovën në UNESCO. Jahjaga në një status në gjuhen angleze të postuar Facebook ka thënë se rinia e Kosovës ...

UNESCO: Seanca për Kosovën nesër (11:30) Por a mund të shtyhet votimi?

Botasot - 08.11.2015

Po bëhen gati një vit qe ka nisur lobimi për anëtarësimin e Kosovës ne UNESCO. Por lobimi ne fjale mori hov pas kërkesës zyrtare (aplikacioni) ne qershor te këtij viti nga qeveria e Kosovës adresuar ...

Shqipëria, Maqedonia, SHBA-të dhe Gjermania - në luftë diplomatike me Rusinë e Serbinë

Telegrafi - 08.11.2015

Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave është zhvilluar dhe vazhdon të ndodh në selinë e UNESCO-s në Paris, mes diplomatëve të fuqive perëndimore dhe kolegët e tyre, aleatëve nga Shqipëria dhe ...

Thaçi: Serbia, me fushatë raciste ndaj Kosovës (Video)

Telegrafi - 08.11.2015

Pak orë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-së të votojë për kërkesën e Kosovës për anëtarësim, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është shprehur optimist se vendi ynë do të marr ...

Ambasadorja e SHBA-ve në UNESCO: Kosova me 21 tetor fitoi një betejë, të shofim me 9 nëntor?

Botasot - 08.11.2015

Bordi ekzekutiv i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) në selinë e UNESCO-s në Paris me 21 tetor të këtij viti votoi në favor të kërkesës për ta pranuar ...

Thaçi: Serbia, me fushatë raciste ndaj Kosovës (Video)

Botasot - 08.11.2015

Pak orë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-së të votojë për kërkesën e Kosovës për anëtarësim, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është shprehur optimist se vendi ynë do të marr ...

Serbia kërkon shtyrjen e votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 08.11.2015

Numërimi së prapthi në Paris ka filluar: nesër (në ora 11.30) do të dihet nëse Kosova i ka të siguruar 2/3 e votave për t’u bërë anëtare e barabartë me shtetet tjera në UNESCO.

Kosova në UNESCO - Shqipëria, Maqedonia, SHBA e Gjermania në ‘luftë’ ndaj Rusisë e Serbisë

Koha.net - 08.11.2015

Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave dhe larg publikut është duke u zhvilluar dhe po vazhdon ende në selinë e UNESCO-s, në kryeqytetin e Francës, midis diplomatëve të fuqive perëndimore e ...

Shqipëria, Maqedonia, SHBA, Gjermania në ‘luftë’ ndaj Rusisë e Serbisë për Kosovën në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave dhe larg publikut është duke u zhvilluar dhe po vazhdon ende në selinë e UNESCO-s, në kryeqytetin e Francës, midis diplomatëve të fuqive perëndimore e ...

KREK mesazh të rinjve serbë: Stop racizmit, Kosova në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Këshilli i Rinisë Evropiane të Kosovës (KREK) me anë të një komunikate sonte ka shprehur shqetësime lidhur me apelin e të rinjve serbë për mospranimin e Kosovës në UNESCO.

Thaçi: Serbia fushatë raciste ndaj Kosovës

BalkanWeb - 08.11.2015

PARIS- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi është shprehur optimist se Kosova do të marrë mbështetje për të fituar vendin në UNESCO ,mekanizëm i OKB-së.

Labi i fton shqiptarët të lobojnë për Kosovën në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Këngëtari Labinot Tahiri i njohur si Labi ka bërë thirrje që Kosova të pranohet në UNESCO. Gjithashtu Labi u ka kërkuar të gjithëve që të lobojnë për një gjë të tillë.

Historianët e Deçanit kërkojnë që Kosova të pranohet në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Kryesia e Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, nëpërmjet kësaj Komunikate për media, i benë thirrje Asamblesë se Përgjithshme të UNESCO-s, që nesër me 9 nëntor 2015, të ...

Selimi: Shtyrja e vendimit, e barabartë me ndalimin e hyrjes në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Shtyrja për më vonë e vendimit për pranimin e Kosovës në UNESCO është e barabartë me ndalimin për hyrje të Kosovës në këtë organizatë, ka deklaruar sot zëvendësministri i Punëve të Jashtme Petrit ...

UNESCO, sa vota i duhen Kosovës?

Botasot - 08.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s do të nisë nesër punimet në Paris në sesionin e saj të 38- të, që është më i rëndësishmi për shqiptarët, pasi do të votohet anëtarësimi i Kosovës.

Selimi: Shtyrja e vendimit, e barabartë me ndalimin e hyrjes në UNESCO

Koha.net - 08.11.2015

Shtyrja për më vonë e vendimit për pranimin e Kosovës në UNESCO është e barabartë me ndalimin për hyrje të Kosovës në këtë organizatë. Kështu ka deklaruar zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit ...

Selimi: Shtyrja e vendimit, e barabartë me ndalimin e hyrjes në UNESCO

Telegrafi - 08.11.2015

Shtyrja për më vonë e vendimit për pranimin e Kosovës në UNESCO është e barabartë me ndalimin për hyrje të Kosovës në këtë organizatë, ka deklaruar zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi.

Lufta diplomatike në UNESCO për Kosovën, Shqipëri-Perëndim Vs. Rusi-Serbi

Mapo - 08.11.2015

Lufta diplomatike në UNESCO për Kosovën, Shqipëri-Perëndim Vs. Rusi-Serbi Postuar më: 08 Nëntor 2015 21:05 Një luftë e vërtetë diplomatike po ndodh në selinë qendrore të UNESCO-s në Paris, mes ...

Thaçi: Më lehtë binden vendet e botës për UNESCO, se deputetët e Kosovës për MSA-në

Botasot - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi, njëherësh ministër i Jashtëm i Kosovës, në një prononcim për Indeksonline është shprehur optimist për votimin pro anëtarësimit të Kosovës nesër në UNESCO, por ka ...

Daçiqi në stres: Pak vota vendosin për Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 08.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO po bëhet presion i madh. Ai ka thënë se vende të caktuar janë të shqetësuara se ...

Daçiqi në stres: Pak vota vendosin për Kosovën në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruar se para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO po bëhet presion i madh. Ai ka thënë se vende të caktuar janë të shqetësuara se ...

Lobimi si mjet për arritjen e qëllimit

Botasot - 08.11.2015

Beogradi zyrtarë në pamundësi për të stopuar disa procese ndërkombëtare nëpër të cilat po kalon Kosova, po merret me gjëra periferike dhe pa ndonjë karakter me vlerë, vetëm e vetëm që të hutoj edhe ...

Policia e Kosovës shton sigurinë në prag të votimit të UNESCO’s

Botasot - 08.11.2015

Në prag të votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Policia e Kosovës ka intensifikuar aktivitetet në mbrojtjen e objekteve të trashëgimisë kulturore fetare.

Policia shton sigurinë në prag të votimit të UNESCO-s

Telegrafi - 08.11.2015

Në prag të votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Policia e Kosovës ka intensifikuar aktivitetet në mbrojtjen e objekteve të trashëgimisë kulturore fetare.

Delegacioni i Kosovës në Paris po vazhdon të lobojë për anëtarësim në UNESCO

Koha.net - 08.11.2015

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, është duke qëndruar në Paris, ku pritet të mbahet nesër Konferenca e përgjithshme e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë.

Thaçi: Nesër do ta shpërndajmë revistën tonë në UNESCO

Botasot - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh Ministri i Jashtëm Hashim Thaçi përmes Facebook-ut ka njoftuar se nesër Kosova do ta shpërndajë revistën e saj në UNESCO.

SHBA: UNESCO rruga e pamohueshme për anëtarësimin e Kosovës (Foto)

Botasot - 08.11.2015

Beteja e Kosovës për anëtarësim në UNESCO vazhdon pandërprerë deri në votimin e nesërme kur Asambleja e Përgjithshme do të merr vendimin përfundimtar me 2/3 e votave.

Thaçi vazhdon lobimin për anëtarësim në UNESCO (Foto)

Telegrafi - 08.11.2015

Ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, bën me dije se në Paris po vazhdon lobimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Thaçi ka postuar në Facebook edhe ballinën e revistës e cila i dedikohet ...

Bangladeshi i bindet Rusisë e jo SHBA-ve për #KosovaNëUNESCO

Koha.net - 08.11.2015

Kosova, që është duke e vazhduar luftën diplomatike për anëtarësim në UNESCO, ka kërkuar edhe ndihmën e Bangladeshit në këtë aspekt. Sipas mediave atje, ndihmë nga Bangladeshi për kërkesën e Kosovës ...

Nga cilat shtete varet anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

Gazeta Dita - 08.11.2015

Shteti më i ri evropian, Kosova, mori dritën jeshile nga Këshilli Ekzekutiv i UNESCO me 21.10.2015, për t’u shqyrtuar mundësia e anëtarësimit të saj në UNESCO.

Me countdown, tashmë anëtarësimi i Kosovës në UNESCO

Java News - 08.11.2015

Edhe pak orë mbeten për zgjedhjen e Kosovës. Shteti më i ri evropian, Kosova, mori dritën jeshile nga Këshilli Ekzekutiv i UNESCO me 21.10.2015, për t’u shqyrtuar mundësia e anëtarësimit të saj në ...

Përplasje mes liderëve serb për pranimin e Kosovës në UNESCO

Java News - 08.11.2015

Në prag të votimit mbi pranimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), është ngritur një stuhi e madhe politike, kurse në Serbi raportohet se po ...

Votimi për Kosovën në UNESCO

Vision Plus - 08.11.2015

Beteja për anëtarësimin e Kosovës ne UNESCO vazhdon mes Prishtinës dhe Beogradit dhe orët e fundit janë vendimtare. Konferenca e Përgjithshme do te votoje te hënën, nëse Kosova do te jete ose jo ...

Vulin: Më së miri, Kosova të ishte në rendin juridik të Serbisë

Gazeta Dita - 08.11.2015

Ministri i Punës në Serbi, Aleksandër Vulin thotë se do të ishte mirë që Kosova të ishte nën rendin juridik të Serbisë. Megjithëse nga ana tjetër, Beogradi zyrtar ka hyrë në bisedime me Kosovën për ...

Vulin e do Kosovën nën rendin juridik të Serbisë

Tetova Sot - 08.11.2015

Ministri i punës, Aleksandar Vulin, ka deklaruar se do të ishte mirë që Kosova të ishte absolutisht në rendin juridik të Republikës së Serbisë, shkruan Tanjug.

UNESCO: Shqipëria, SHBA, Gjermania në luftë diplomatike me Rusinë dhe Serbinë

Gazeta Tema - 08.11.2015

Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave është zhvilluar dhe vazhdon të ndodh në selinë e UNESCO-s në Paris, mes diplomatëve të fuqive perëndimore dhe kolegët e tyre, aleatët nga Shqipëria dhe ...

Shqipëri, Gjermani dhe SHBA në ‘luftë’ me Rusinë dhe Serbinë

Java News - 08.11.2015

Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave është zhvilluar dhe vazhdon të ndodh në selinë e UNESCO-s në Paris, mes diplomatëve të fuqive perëndimore dhe kolegët e tyre, aleatët nga Shqipëria dhe ...

Bushati drejt Parisit, nesër dita vendimtare në UNESCO

Java News - 08.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka shkruar se është nisur drejt Parisit për të marrë pjesë në mbledhjen e së nesërme në selinë e UNESCO’s, ku do të vendoset për pranimin e ...

UNESCO vendos për fatin e Kosovës ; Ja pritjet nga votimi

InfoGlobi - 08.11.2015

Paris: Të hënën mbahet seanca e UNESCO-së ku 195 shtete të botës do ti thonë po ose jo anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë të OKB_së. Që Kosova ta fitojë betejën për të qenë anëtare me të ...

Thaçi: Serbia, me fushatë raciste ndaj Kosovës (VIDEO)

Tetova Sot - 08.11.2015

Pak orë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-së të votojë për kërkesën e Kosovës për anëtarësim, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është shprehur optimist se vendi ynë do të marr ...

Thaçi: Serbia, fushatë raciste ndaj Kosovës

Java News - 08.11.2015

Pak orë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-së të votojë për kërkesën e Kosovës për anëtarësim, zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është shprehur optimist se vendi ynë do të marr ...

Shqipëria, Maqedonia, SHBA, Gjermania në ‘luftë’ ndaj Rusisë e Serbisë për Kosovën në UNESCO

Shkupi24 - 08.11.2015

Ekrem Krasniqi, Paris, dtt-net.com – Një luftë e vërtetë diplomatike prapa skenave dhe larg publikut është duke u zhvilluar dhe po vazhdon ende në selinë e UNESCO-s, në kryeqytetin e Francës, midis ...

Daçiq: Pak vota vendosin për Kosovës në UNESCO

InfoGlobi - 08.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO po bëhet presion i madh. Ai ka thënë se vende të caktuar janë të shqetësuara se ...

Vulin: Do të luftojmë kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Kosova Live - 08.11.2015

Çfarëdo vendimi që të merret të hënën lidhur me anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, Serbia do të luftojë ta kundërshtojë atë vendim madje edhe pasi që të merret ai.

Pacolli: Kosova ka bërë maksimumin për anëtarësim në UNESCO

Kosova Live - 08.11.2015

Lideri i Aleancës Kosova e Re ( AKR), Behgjet Pacolli thotë se Kosova ka bërë maksimumin për të bindur skeptiket që të votojnë pro Kosovës në anëtarësimin në UNESCO.

Jahjaga: Të bashkuar për Kosovën në UNESCO

Kosova Live - 08.11.2015

Një ditë para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook ka shkruar se Kosova është e ...

Historianët e Deçanit kërkojnë anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Kosova Live - 08.11.2015

Kryesia e Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, nëpërmjet një komunikate për media, i ka bërë thirrje Asamblesë se Përgjithshme të UNESCO-s, që të hënën me 9 nëntor 2015, të ...

Thaçi: Nesër do ta shpërndajmë revistën tonë në UNESCO

Kosova Live - 08.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se të hënën do të shpërndahet revista e Kosovës në UNESCO.

Në UNESCO, për trashëgiminë serbe në Kosovë!

Portalb - 07.11.2015

Florim Zeqa Nga momenti i aplikimit për anëtarësim të Kosovës në Agjencinë për Kulturë, Shkencë dhe Arsim të Kombeve të Bashkuara, ka filluar edhe “Lufta” në mes Kosovës dhe Serbisë për UNESCO.

Darko Tanaskoviç: Thaçi dhe Pacolli po bëjnë presion për UNESCO

SOT - 07.11.2015

Ambasadori i Serbisë në UNESCO, Darko Tanaskoviç ka deklaruar se ministri i Jashtëm i Kosovës Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli po lobojnë ilegalisht nëpër korridoret e ndërtesës së UNESCO-s.

Shqipëria kërkon në Paris pranimin e Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro theksoi sot në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, se anëtarësimi i Kosovës në këtë organizatë është i merituar.

Serbia në ethe para konferencës së UNESCO-s

Lajmi.net - 07.11.2015

Ministri i Drejtësisë së Serbisë, Nikolla Selakoviq, ka bërë me dije se ka filluar një betejë e vështirë rreth pranimit të Kosovës në UNESCO. Ai në një intervistë për RTS nuk ka dashur që të ...

Kosova në UNESCO, Kumbaro: Kultura nuk njeh kufij adiministrativë

SOT - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro deklaroi se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nëvojshëm por edhe i merituar. “Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO, është jo vetëm i nevojshëm, por mëse ...

Kosova në UNESCO, Kumbaro: Anëtarësim i merituar, kultura s’njeh kufij administrativë

ikub - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ishtë e pranishme në konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, e cila zhvillohet në Paris. Aty, ajo mbrojti të drejtën e Kosovës për të qenë në familjen e UNESCO-s.

Nordikët dhe baltikët, së bashku për Kosovën

Lajmi.net - 07.11.2015

Fushata e Kosovës për anëtarësim në UNESCO ka shpalosur edhe simpatitë rajonale për Serbinë apo Kosovën, varësisht prej premtimeve të votave që shtetet dhe rajonet kanë bërë për Kosovën.

Ambasadori rus: Kosova nuk është e pavarur

LajmiFundit - 07.11.2015

Ambasadori rus në Serbi, Alexander Chepurin, ka thënë se sa i përket anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, Rusia beson se një veprim i tillë shkel rezolutën 1244 të OKB-së për Kosovën.

Vetë rrugëtimi për anëtarësimin në UNESCO përbënë shpërblim në vete

Lajmi.net - 07.11.2015

Fushata diplomatike e Republikës së Kosovës për anëtarësim në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) do të merr një përgjigje të rëndësishme të hënën.

Ish-administratoret e UNMIK-ut përkrahin anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 07.11.2015

Dy ditë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s të vendosë për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, përkrahjet për Kosovën janë duke u shtuar nga shtete të ndryshme, intelektualë e ...

Kosova në UNESCO, “replika” Shqipëri- Rusi në konferencën e Parisit

Top Channel - 07.11.2015

Në Paris u zhvillua konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që u mbajt për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të ...

Shqipëria e Rusia përplasen për Kosovën në UNESCO

Portalb - 07.11.2015

Lajme lidhur me temën Die Presse: Kosova afër liberalizimit të vizave Mitrovica e Jugut dhe ajo e Veriut do të ndahen shumë shpejt Pacolli- ambasadorit serb: Askush nuk ka të drejtë pronësore mbi ...

Përplasje mes Shqipërisë e Rusisë në UNESCO

Lajmi.net - 07.11.2015

Në Paris po zhvillohet konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që po mbahet për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

Rikthehet llogaria “NoKosovoUNESCO” në Instagram

Portalb - 07.11.2015

Lajme lidhur me temën Shqipëria e Rusia përplasen për Kosovën në UNESCO Mediat e Kosovës, letër të hapur Drejtoreshës së përgjithëshme të UNESCO-s Thaçi merr mbështetje nga Erdogan për anëtarësimin e ...

Shqipëria e Rusia përplasen për Kosovën në UNESCO

Lajm - 07.11.2015

Në Paris po zhvillohet konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që po mbahet për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

UNESCO, fushëbetejë e fuqive të mëdha me ‘pro dhe kundër’ anëtarësimit të Kosovës

Lajmi.net - 07.11.2015

Nuk po shihet si aspak e lehtë, por Kosova me çdo kusht po e synon anëtarësimin në UNESCO. E pjesë e përpjekjeve pro dhe kundër anëtarësimit të saj tashmë janë bërë edhe superfuqitë botërore, ...

Letra mbështetëse për UNESCO e ish-ambasadorëve të Kombeve të Bashkuara në Kosovë

Lajmi.net - 07.11.2015

Ish-administratorët e Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sot ia kanë dhënë një përkrahje të madhe fushatës lobuese të Kosovës për anëtarësim në UNESCO. Ata përmes një letre të përbashkët kanë thënë se ...

UNESCO, fushëbetejë e fuqive të mëdha me ‘pro dhe kundër’ anëtarësimit të Kosovës

Portalb - 07.11.2015

Lajme lidhur me temën Këtë vit 51 vetëvrasje në Kosovë Rikthehet llogaria “NoKosovoUNESCO” në Instagram Shqipëria e Rusia përplasen për Kosovën në UNESCO Die Presse: Kosova afër liberalizimit të ...

Anëtarësimi në UNESCO, 4 ish-shefat e UNMIK përkrahin Kosovën, ja letra dërguar delegatëve

SOT - 07.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe njëherësh ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se katër ish-shefat e UNMIK janë duke përkrahur Kosovën në UNESCO.

Letra mbështetëse për UNESCO e ish-ambasadorëve të Kombeve të Bashkuara në Kosovë

LajmiFundit - 07.11.2015

Në kudër të kandidaturës së Kosovës për anëtarësim në UNESCO, të vetëdijshëm për rrëfimet e ndryshme që janë prezantuar nga palët e përfshira, si aktorë të pavarur dhe të mirëinformuar, përmes kësaj ...

Përplasje Shqipëri-Rusi për Kosovën në UNESCO

LajmiFundit - 07.11.2015

Në Paris po zhvillohet konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që po mbahet për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

Ambasadori serb: Thaçi e Pacolli po bëjnë presion për UNESCO nëpër korridore

BalkanWeb - 07.11.2015

Ambasadori i Serbisë në UNESCO ka thënë se ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi po lobon në mënyrë ilegale nëpër korridoret e ndërtesës së UNESCO-s.

Konferenca e UNESCO-s, Kumbaro: Anëtarësimi i Kosovës i merituar

BalkanWeb - 07.11.2015

PARIS – Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro theksoi sot në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është i merituar”.

Konferenca e UNESCO-s në Paris: Kumbaro: Anëtarësimi i Kosovës i merituar

Botasot - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, theksoi sot në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është i merituar.

Kumbaro: Kosova në UNESCO, Kultura nuk njeh kufij adiministrativë

Ora news - 07.11.2015

“Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO, është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar. Kosova me historinë, popullin, monumentet dhe kulturën e saj, ka ruajtur një pjesë të mozaikut kulturor të Ballkanit.

Ambasadori rus: Kosova nuk është e pavarur, e kundërshtojmë anëtarësimin në UNESCO

Botasot - 07.11.2015

Ambasadori rus në Serbi, Alexander Chepurin, ka thënë se sa i përket anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, Rusia beson se një veprim i tillë shkel rezolutën 1244 të OKB-së për Kosovën.

Kumbaro në konferencën e UNESCO-s: Anëtarësimi i Kosovës i merituar

Telegrafi - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, theksoi sot në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është i merituar.

Ambasadori rus: Kosova nuk është e pavarur, e kundërshtojmë anëtarësimin në UNESCO

Koha.net - 07.11.2015

Ambasadori rus në Serbi, Aleksandr Chepurin, ka thënë se sa i përket anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, Rusia beson se një veprim i tillë shkel Rezolutën 1244 të OKB-së për Kosovën.

​Ambasadori rus: Kosova nuk është e pavarur, e kundërshtojmë anëtarësimin në UNESCO

Telegrafi - 07.11.2015

Ambasadori rus në Serbi, Alexander Chepurin, ka thënë se sa i përket anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, Rusia beson se një veprim i tillë shkel rezolutën 1244 të OKB-së për Kosovën.

Serbia në ethe para konferencës së UNESCO-s

Botasot - 07.11.2015

Ministri i Drejtësisë së Serbisë, Nikolla Selakoviq, ka bërë me dije se ka filluar një betejë e vështirë rreth pranimit të Kosovës në UNESCO. Ai në një intervistë për RTS nuk ka dashur që të ...

Serbia në ethe para konferencës së UNESCO-s

Telegrafi - 07.11.2015

Ministri i Drejtësisë së Serbisë, Nikolla Selakoviq, ka bërë me dije se ka filluar një betejë e vështirë rreth pranimit të Kosovës në UNESCO. Ai në një intervistë për RTS nuk ka dashur që të ...

Kosova ka më shumë miq pas fushatës për UNESCO, thotë Çollaku

Koha.net - 07.11.2015

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, po pret një PO të madhe për Kosovën nga Bordi Ekzekutiv i UNESCO-s, çka do ta bënte shtetin e ri të Evropës pjesë të kësaj organizate të rëndësishme ...

Kumbaro: Kosova në UNESCO është meritë e jo vetëm nevojë

Koha.net - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, ka deklaruar se është koha që Ballkani, i cili prej shumë kohësh mban në supe klishenë si “fuqi ...

Nordikët dhe baltikët së bashku për Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 07.11.2015

Fushata e Kosovës për anëtarësim në UNESCO ka shpalosur edhe simpatitë rajonale për Serbinë apo Kosovën, varësisht prej premtimeve të votave që shtetet dhe rajonet kanë bërë për Kosovën.

Katër ish-shefat e UNMIK-ut përkrahin Kosovën për UNESCO

Koha.net - 07.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook një letër përkrahje për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Pacolli i kundërpërgjigjet ambasadorit serb

Botasot - 07.11.2015

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli i ka reaguar ambasadorit serb në UNESCO, duke thënë se gjuha e tij ishte jodoplomatike dhe reagim ndaj punës së madhe që po e bën Kosova për t’u anëtarësuar në këtë ...

Thaçi: Katër ish-shefat e UNMIK-ut përkrahin Kosovën në UNESCO (Dokument)

Telegrafi - 07.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se Kosova po merr mbështetje të fuqishme për t’u anëtarësuar në UNESCO. Përmes një postim në Facebook, Thaçi ka bërë të ditur se Kosovën po e ...

Katër ish shefat e UNMIK’ut përkrahin Kosovën në UNESCO

Botasot - 07.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, ka thënë se katër ish shefat e UNMIK’ut janë duke e përkrahur Kosovën në UNESCO me anë të një letrë dërguar delegatëve të ...

Pacolli i reagon ambasadorit serb në UNESCO

Telegrafi - 07.11.2015

Lideri i AKR’së, Behgjet Pacolli i ka reaguar ambasadorit serb në UNESCO, duke thënë se gjuha e tij ishte jodoplomatike dhe reagim ndaj punës së madhe që po e bën Kosova për t’u anëtarësuar në këtë ...

Pacolli dërgon mesazhe drejt Serbisë dhe Spanjës për UNESCO

Koha.net - 07.11.2015

Ish-presidenti i vendit, Behgjet Pacolli, ka reaguar pas fjalëve të ambasadorit serb në UNESCO, se ai dhe Thaçi po lobojnë korridoreve të ndërtesës së UNESCO-s.

Kosova në UNESCO, “replika” Shqipëri- Rusi në konferencën e Parisit

Botasot - 07.11.2015

Në Paris u zhvillua konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që u mbajt për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

Shqipëria e Rusia përplasen për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 07.11.2015

Në Paris po zhvillohet konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që po mbahet për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

Rikthehet llogaria “NoKosovoUNESCO” në Instagram

Koha.net - 07.11.2015

Zyra e Studentëve në Mitrovicën e Veriut, kanë njoftuar rikthimin e llogarisë “NoKosovoUNESCO”, në rrjetin social Instagram. Llogari që shpërben për propagandë në kuadër të fushatës kundër ...

Shqipëria e Rusia përplasen për Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 07.11.2015

Në Paris po zhvillohet konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që po mbahet për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

Shqipëria e Rusia përplasen për Kosovën në UNESCO

Botasot - 07.11.2015

Në Paris po zhvillohet konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që po mbahet për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

“NoKosovoUNESCO”, rikthehet në Instagram

Telegrafi - 07.11.2015

Zyra e Studentëve në Mitrovicën e Veriut, kanë njoftuar rikthimin e llogarisë “NoKosovoUNESCO”, në rrjetin social Instagram, llogari kjo që shpërben për propagandë në kuadër të fushatës kundër ...

Pacolli përplaset me ambasadorin serb në UNESCO

Mapo - 07.11.2015

Pacolli përplaset me ambasadorin serb në UNESCO Postuar më: 07 Nëntor 2015 17:51 ​Lideri i AKR’së, Behgjet Pacolli i ka reaguar ambasadorit serb në UNESCO, duke thënë se gjuha e tij ishte ...

Thaçi bën thirrje për përkrahje të Kosovës në UNESCO

Koha.net - 07.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, njëherësh edhe ministër i Jashtëm, po vazhdon aktivitetin e tij virtual në lidhje me votimin që pritet të ndodhë të hënën për anëtarësim të Kosovës në ...

Letra mbështetëse për UNESCO e ish-ambasadorëve të Kombeve të Bashkuara në Kosovë

Botasot - 07.11.2015

Ish-administratorët e Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sot ia kanë dhënë një përkrahje të madhe fushatës lobuese të Kosovës për anëtarësim në UNESCO. Ata përmes një letre të përbashkët kanë thënë se ...

Ish-shefat e UNMIK-ut përkrahin Kosovën në UENSCO [video/raport i KTV-së]

Koha.net - 07.11.2015

Katër ish-shefat e UNMIK-ut janë duke e përkrahur Kosovën në procesin e anëtarësimit në UNESCO. Ata nëpërmjet një letre dërguar delegatëve të organizatës, kanë kërkuar që të votohet për anëtarësim të ...

Katër ish-shefat e UNMIK-ut përkrahin Kosovën në UNESCO, letër delegatëve

BalkanWeb - 07.11.2015

KOSOVË- Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se katër ish- shefat e UNMIK-ut janë duke e përkrahur Kosovën në UNESCO.

El Pais: Kosova mollë sherri mes superfuqive në UNESCO

InfoGlobi - 07.11.2015

Pranimi i Kosovës në UNESCO po shndërrohet në një mollë sherri në mes të shteteve të BE-së, ndërsa ka nxitur tension mes SHBA-ve dhe Rusisë. Pasi gjysma e shteteve kanë pranuar iniciativën e qeverisë ...

Kumbaro flet në UNESCO: Kultura nuk njeh kufij

Java News - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, theksoi sot në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar.

Kumbaro në Paris: Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO, i merituar

Gazeta Dita - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, theksoi sot në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris, se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është jo vetëm i nevojshëm, por mëse i merituar.

Cepurin: Çështja e Unesko-s po politizohet

Vision Plus - 07.11.2015

Dy dite nga votimi per anëtarësimin ose jo te Kosovës ne UNESCO, Rusia vijon lobimin e saj per nje refuzim te kësaj kandidature. Numri një i diplomacisë ruse në Beograd, Aleksandër Cepurin, deklaroi ...

Pacolli- ambasadorit serb: Askush nuk ka të drejtë pronësore mbi pasuritë e Kosovës

Tetova Sot - 07.11.2015

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka reaguar ndaj deklaratave të ambasadorit të Serbisë në UNESCO, të cilit i pati penguar lobimi i Pacollit dhe i Thaçir për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Kosova në UNESCO, “replika” Shqipëri- Rusi në konferencën e Parisit

Gazeta Tema - 07.11.2015

Në Paris u zhvillua konferenca e përgjithshme e UNESCO-s, takim që u mbajt për të promovuar edukimin si edhe për të ndaluar rrjedhën e ekstremizmit të dhunshëm.

Ish shefat e UNMIK-ut letër UNESCO-së: Pranone Kosovën

InfoGlobi - 07.11.2015

Katër ish shefat e UNMIK-ut i kanë dërguar letër UNESCO-s dhe i përkujtojnë organizatës se Kosova meriton anëtarësim në te. Nënshkruesit e letrës janë Bernard Kouschner, Miachel Steiner, Søren ...

Ish-administratoret e UNMIK-ut përkrahin anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Tetova Sot - 07.11.2015

Dy ditë para se Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s të vendosë për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, përkrahjet për Kosovën janë duke u shtuar nga shtete të ndryshme, intelektualë e ...

UNESCO, përplasje Shqipëri – Rusi

Vision Plus - 07.11.2015

Shqipëria dhe vendet aleate përplasen me Rusinë gjate nje konference ne Paris për anëtarësimin ose jo të Kosovës ne UNESCO, dy dite nga votimi ne Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organizate.

Katër ish-shefat e UNMIK-ut përkrahin Kosovën për UNESCO

Java News - 07.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook një letër përkrahje për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Çollaku: Pavarësisht votimit për UNESCO, Kosova në çdo rast ka fituar

Kosova Live - 07.11.2015

Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku dy ditë para votimit për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO ka thënë se po pret një “PO” të madhe për Kosovën nga Bordi Ekzekutiv i UNESCO-s, çka do ta ...

Kosova e meriton të anëtarësohet në UNESCO

Kosova Live - 07.11.2015

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro ka thënë të shtunën gjatë Konferencës së përgjithshme të UNESCO-s në Paris se anëtarësimi i Kosovës në këtë organizatë është jo vetëm i nevojshëm, ...

Katër ish-shefa të UNMIK-ut mbështesin Kosovën në UNESCO

Kosova Live - 07.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se përkrahje për anëtarësim në UNESCO, Kosovës i ka ardhur edhe nga katër ish-shefat e UNMIK-ut.

Përplasje mes Shqipërisë e Rusisë në UNESCO. Shkak, Kosova!

Shprehja - 07.11.2015

Një vëmendje të madhe në këtë konferencë po merr edhe çështja e anëtarësimit të Kosovës, si anëtare me të drejta të plota. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ka folur se si Kosova në UNESCO nuk ...

Pacolli: Askush s’ka të drejtë pronësore mbi Kosovën përveç nesh

Kosova Live - 07.11.2015

Kryetari i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli ka reaguar ndaj deklaratës së ambasadorit të Serbisë në UNESCO, i cili ka akuzuar atë dhe zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi se po lobojnë nëpër ...

Këto janë shtetet që po e ndihmojnë Kosovën në UNESCO

Lajm - 06.11.2015

Ambasadorët e Britanisë, Gjermanisë dhe SHBA-së, kanë bërë një deklaratë të përbashkët ku shprehin përkrahjen e vendeve që përfaqësojnë UNESCO-n për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë.

Thaçi: Votimi për Kosovën në UNESCO të hënën

LajmiFundit - 06.11.2015

Zv/kryeministri e ministri i Jashtëm Hashim Thaçi bën të ditur se votimi për Kosovën në UNESCO do bëhet të hënën. “Edhe një fitore e vogël, por e rëndësishme procedurale sot në UNESCO.

Lavrov ankohet se po politizohet procesi i anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 06.11.2015

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka kritikuar përpjekjet për, siç ka thënë, politizimin e aktiviteteve të agjencisë për kulturë të OKB-së, UNESCO.

Çollaku: Kosova e gatshme t’i përmbush të gjitha obligimet për UNESCO

Lajmi.net - 06.11.2015

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku, po vazhdon lobimin për pranimin e Kosovës në UNESCO. Përmes një postimi në twitteri, Çollaku thotë se është zotuar që Kosova është e gatshme të mbajë të gjitha ...

Kosovës i vjen përkrahje për UNESCO edhe prej Këshillit të Shteteve të Gjirit Arab‏ (Dokument)

Lajmi.net - 06.11.2015

Edhe Sekretariati i Përgjithshëm i Këshillit për Bashkëpunim i vendeve të Gjirit Arab, ia ka konfirmuar Kosovës përkrahjen për anëtarësim në UNESCO. Kërkesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO i ...

Kosovës i vjen përkrahje për UNESCO edhe prej Arabëve

Zhurnal - 06.11.2015

Kosovës i vjen përkrahje për UNESCO edhe prej Arabëve Publikuar 06.11.2015 në 14:14 nga A.R. | 1 i lexuar Prishtine, 6 nentor -Edhe Sekretariati i Përgjithshëm i Këshillit për Bashkëpunim i vendeve ...

Gjashtë shtete që e njohin Kosovën, pa kredenciale në UNESCO

Lajmi.net - 06.11.2015

Sigurimi i 2/3 të votave për anëtarësim në UNESCO është duke u bërë i paparashikueshëm për delegacionin e Kosovës. Telegrafi mëson së delegacionit kosovarë ka filluar t’i komplikohet pak gjendja në ...

Serbia kërkon shtyrjen e votimit për pranimin e Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 06.11.2015

Pranimi i Kosovës në UESCO, definitivisht do të jetë pikë e rendit të ditës në konferencën e kësaj organizate që do të mbahet të hënën (më 9 nëntor), por pala serbe mendon se ekzistojnë shanse që kjo ...

Thaçi diskuton me sekretarin francez për anëtarësimin në UNESCO

Lajmi.net - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi është takuar sot në Paris edhe me sekretarin francez të shtetit për Çështje Evropiane, Harlem Désir. Për këtë nuk ka njoftuar Thaçi, i cili këto ditë po qëndron në ...

Mediat e Kosovës, letër të hapur Drejtoreshës së përgjithëshme të UNESCO-s

Portalb - 06.11.2015

Lajme lidhur me temën Thaçi merr mbështetje nga Erdogan për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO Instagrami mbyll profilin “Jo Kosovës në UNESCO”, çartën serbët Yalçin Topçu: Turqia do ta ndihmojë ...

Thaçi: Serbia dështoi sot kur tentoi që votimi të shtyhet më 13 nëntor

Lajmi.net - 06.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka treguar edhe për një fitore, siç e quan ai të vogël, por të rëndësishme, sot në UNESCO. Thaçi njoftoi se Serbia kishte tentuar që votimi për ...

El Pais: Kosova në UNESCO, nxit betejë mes fuqive të mëdha botërore

Lajmi.net - 06.11.2015

Pranimi i Kosovës në UNESCO po shndërrohet në një mollë sherri në mes të shteteve të BE-së, ndërsa ka nxitur tension mes SHBA-ve dhe Rusisë, pasi gjysma e shteteve kanë pranuar iniciativën e qeverisë ...

Thaçi: E kemi shumicën e madhe por nevojitet edhe përkrahja absolute për anëtarësim (Foto)

Lajmi.net - 06.11.2015

Kryediplomati kosovar, Hashim Thaçi thotë se sot ka pasur një ditë të ngjeshur, duke u koordinuar dhe lobuar për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. “U takuam me dhjetëra delegacione nga mbarë bota dhe ...

Spanja e Rusia përballë Amerikës për pranimin e Kosovës në UNESCO

BalkanWeb - 06.11.2015

KOSOVË -Kundërshtimin e Spanjës për pranimin e Kosovës në UNESCO, e ka shprehur këtë javë në Paris, ministri i Arsimit, Íñigo Méndez de Vigo. “Spanja pajtohet që të pranojë anëtarë të rinj vetëm nëse ...

Mungesa e ambasadorëve, efekt negativ në sigurimin e votave për UNESCO

Koha.net - 06.11.2015

Neglizhenca e institucioneve për t’i emëruar ambasadorët e rinj në vendet me të cilat Kosova ka marrëdhënie bilaterale, mund të ndikojë negativisht në sigurimin e votave për anëtarësim në UNESCO, ...

Mungesa e ambasadorëve, efekt negativ në sigurimin e votave për UNESCO

Telegrafi - 06.11.2015

Neglizhenca e institucioneve për t’i emëruar ambasadorët e rinj në vendet me të cilat Kosova ka marrëdhënie bilaterale, mund të ndikojë negativisht në sigurimin e votave për anëtarësim në UNESCO.

SHBA, Britania dhe Gjermania – për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 06.11.2015

Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë në UNESCO, mbështesin anëtarësimin e Kosovës në Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë.

Dokument: Mediat e Kosovës i dërgojnë letër të hapur UNESCO-s

Telegrafi - 06.11.2015

Tridhjetë media të shkruara, elektronike dhe online të Kosovës i kanë dërguar një letër drejtoreshës së përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën ...

Argumentet e Lunaçekut për UNESCO-n, Daçiq i quan të rremë

Koha.net - 06.11.2015

Shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiq ka vlerësuar se deklarata e nënkryetares së Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek se trashëgimia kulturore serbe do të ruhet më mirë nëse Kosova bëhet anëtare e ...

Lavrov: Mos e politizoni UNESCO-n me Kosovën

Botasot - 06.11.2015

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka kritikuar përpjekjet për, siç ka thënë, politizimin e akiviteteve të agjencisë për kulturë të OKB-së, UNESCO.

Thaçi: Tentativa e Serbisë nuk pati sukses, për Kosovën në UNESCO votohet të hënën

BalkanWeb - 06.11.2015

KOSOVE – Edhe një fitore e vogël por e rëndësishme procedurale sot në UNESCO, njofton zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi.

Me 9 nëntor votohet për Kosovën në UNESCO

Botasot - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka njoftuar se të hënë do të votohet për pranimin e Kosovës në UNESCO nga Asambleja e Përgjithshme.

Dështon Serbia, për Kosovën në UNESCO votohet të hënën

Koha.net - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes rrjetit social Facebook ka postuar njoftimin se për Kosovën në UNESCO do të votohet të hënën, më 9 nëntor.

Thaçi: Nuk ka shtyrje, UNESCO voton të hënën për Kosovën

Telegrafi - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, njëherësh Ministri për Punë të Jashtme, Hashim Thaçi, nga Parisi ka konfirmuar se tentativa e Serbisë që votimi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO nga ...

Mediat kosovare letër të hapur UNESCO-s

ABC News - 06.11.2015

Mediat e shkruara, vizive dhe ato elektronike ne Kosove i ka bashkuar nje nisme per t’i ofruar kontribut dhe mbeshtetje vendit, per anetaresim ne UNESCO.Mbi 30 redaksi mediash, i jane bashkuar ...

Lavrov: Mos e politizoni UNESCO-n me Kosovën

Telegrafi - 06.11.2015

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka kritikuar përpjekjet për, siç ka thënë, politizimin e aktiviteteve të agjencisë për kulturë të OKB-së, UNESCO.

Çollaku: Kosova e gatshme t’i përmbush të gjitha obligimet për UNESCO

Botasot - 06.11.2015

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku, po vazhdon lobiminn për pranimin e Kosovës në UNESCO. Çollaku përmes tëitterit është zotuar se Kosova është e gatshme të mbajë të gjitha përgjegjësitë që i ...

Lavrov: Mos e politizoni UNESCO-n me Kosovën

Koha.net - 06.11.2015

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka kritikuar përpjekjet për, siç ka thënë, politizimin e akiviteteve të agjencisë për kulturë të OKB-së, UNESCO.

Çollaku: UNESCO duhet të jetë gati për ne

Telegrafi - 06.11.2015

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku ka thënë se Kosova është e gatshme që të marrë përsipër përgjegjësitë dhe detyrimet rreth anëtarësimit në UNESCO.

Lunacek: Me Kosovën në UNESCO, mbrohet më së miri trashëgimia serbe

BalkanWeb - 06.11.2015

Trashëgimia serbe, kulturore dhe fetare në Kosovë, mund të mbrohet më së miri nëse Kosova bëhet pjesë e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), ka thënë për Radion ...

Kosovës i vjen përkrahje për UNESCO edhe prej Këshillit të Shteteve të Gjirit Arab‏ (Dokument)

Botasot - 06.11.2015

Edhe Sekretariati i Përgjithshëm i Këshillit për Bashkëpunim i vendeve të Gjirit Arab, ia ka konfirmuar Kosovës përkrahjen për anëtarësim në UNESCO. Kërkesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO i ...

Rusia kundër Kosovës në UNESCO

ABC News - 06.11.2015

Rusia eshte deklaruar kunder anetaresimit te Kosoves ne UNESCO. Qendrimin e ka dhene ministri i jashtem rus, Sergei Lavrov, para se t’i adresohej konferences se pergjithsme te UNESCOS ne Paris.

Këshilli i Shteteve të Gjirit Arab për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 06.11.2015

Edhe Sekretariati i Përgjithshëm i Këshillit për Bashkëpunim i vendeve të Gjirit Arab, ia ka konfirmuar Kosovës përkrahjen për anëtarësim në UNESCO. Kërkesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO i ...

Kosovës i vjen përkrahje për UNESCO edhe prej Këshillit të Shteteve të Gjirit Arab‏

Telegrafi - 06.11.2015

Edhe Sekretariati i Përgjithshëm i Këshillit për Bashkëpunim i vendeve të Gjirit Arab, ia ka konfirmuar Kosovës përkrahjen për anëtarësim në UNESCO. Kërkesa për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO i ...

Kosova në UNESCO

ABC News - 06.11.2015

Shefi i diplomacise serbe Ivica Daçice e cilesoi te pavertete, deklaraten e nenkryetares se Parlamentit Europian,Ulrike Lunaçek, se trashegimia kulturore serbe do te ruhet me mire, nese Kosova behet ...

Beogradi kërkon që për UNESCO-n të dsikutohet në Bruksel

Koha.net - 06.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, do të bëjë çmos që më 9 nëntor, për kur edhe është paralajmëruar diskutimi në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris për anëtarësimin e Kosovës, që ...

Gjashtë shtete që e njohin Kosovën, pa kredenciale në UNESCO

Telegrafi - 06.11.2015

Sigurimi i 2/3 të votave për anëtarësim në UNESCO është duke u bërë i paparashikueshëm për delegacionin e Kosovës. Telegrafi mëson së delegacionit kosovarë ka filluar t’i komplikohet pak gjendja në ...

Beogradi kërkon që për UNESCO-n të dsikutohet në Bruksel

Botasot - 06.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, do të bëjë çmos që më 9 nëntor, për kur edhe është paralajmëruar diskutimi në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s në Paris për anëtarësimin e Kosovës, që ...

Terziq: Situata në Kosovë, “e ngjashme” me atë në Palmira

Telegrafi - 06.11.2015

Ambasadori i Serbisë në Rusi, Sllavenko Terziq, ka krahasuar situatën në Kosovë me veprimet e të ashtuquajturit Shtet Islamik në Siri. Duke folur për televizionin rus, Rossia 24, Terziq ka bërë ...

Zyra e jashtme gjermane mbështet Kosovën drejt UNESCO-s

Botasot - 06.11.2015

Zyra për Punë të Jashtme e Gjermanisë përmes një cicërime në Twitter i ka dhënë mbështetje anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e mbështetur deklaratën e përbashkët të SHBA-së, Gjermanisë dhe ...

Zyra e Jashtme e Gjermanisë mbështet Kosovën drejt UNESCO-s

Koha.net - 06.11.2015

Zyra për Punë të Jashtme e Gjermanisë përmes një cicërime në Twitter i ka dhënë mbështetje anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e mbështetur deklaratën e përbashkët të SHBA-së, Gjermanisë dhe ...

Zyra e jashtme gjermane mbështet Kosovën drejt UNESCO-s

Telegrafi - 06.11.2015

Zyra për Punë të Jashtme e Gjermanisë përmes një cicërime në Twitter i ka dhënë mbështetje anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e mbështetur deklaratën e përbashkët të SHBA-së, Gjermanisë dhe ...

Carteron: Disa vende që e kanë njohur Kosovën do të votojnë kundër anëtarësimit në UNESCO

Botasot - 06.11.2015

Paris, 6 nëntor -Si dihet te hënën e ardhshme (9 nëntor) do të dihet zyrtarisht se Kosova do te jete apo jo anëtare e UNESCO-s. Siç kemi njoftuar me 21 tetor të këtij viti në selinë e UNESCO-s në ...

Sekretari francez i shtetit për Çështje Evropiane ‘tweet’ me Thaçin

Botasot - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi është takuar sot në Paris edhe me sekretarin francez të shtetit për Çështje Evropiane, Harlem Désir. Për këtë nuk ka njoftuar Thaçi, i cili këto ditë po qëndron në ...

Zyra e jashtme gjermane mbështet Kosovën drejt UNESCO-s

BalkanWeb - 06.11.2015

PRISHTINE – Zyra për Punë të Jashtme e Gjermanisë përmes një njoftimi në Twitter i ka dhënë mbështetje anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e mbështetur deklaratën e përbashkët të SHBA-së, ...

Thaçi takon sekretarin francez për çështje europiane

Telegrafi - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri Hashim Thaçi është takuar sot në Paris edhe me sekretarin francez të shtetit për Çështje Evropiane, Harlem Désir. Për këtë nuk ka njoftuar Thaçi, i cili këto ditë po qëndron në ...

Thaçi thotë se morën konfirmime për votim pro Kosovës

Koha.net - 06.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook informacionin se janë duke lobuar për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

"El Pais": Kosova në UNESCO, nxit betejë mes fuqive botërore

Telegrafi - 06.11.2015

Pranimi i Kosovës në UNESCO po shndërrohet në një mollë sherri në mes të shteteve të BE-së, ndërsa ka nxitur tension mes SHBA-ve dhe Rusisë, pasi gjysma e shteteve kanë pranuar iniciativën e qeverisë ...

Thaçi: Morëm konfirmimin e shumë vendeve për Kosovën në UNESCO (Foto)

Telegrafi - 06.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po qëndron në Paris për të lobuar për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, ka thënë se është takuar me dhjetëra delegacione dhe se ka marrë ...

"El Pais": Kosova në UNESCO, nxit betejë mes fuqive botërore

Botasot - 06.11.2015

Pranimi i Kosovës në UNESCO po shndërrohet në një mollë sherri në mes të shteteve të BE-së, ndërsa ka nxitur tension mes SHBA-ve dhe Rusisë, pasi gjysma e shteteve kanë pranuar iniciativën e qeverisë ...

Thaçi takon dhjetëra delegacione për anëtarësim në UNESCO

Botasot - 06.11.2015

Zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës e ka vazhduar edhe sot lobimin në Paris për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai ka takuar dhjetëra delegacione nga mbarë botë, duke marrë ...

Thaçi thotë se morën konfirmime për votim pro Kosovës

Botasot - 06.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook informacionin se janë duke lobuar për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

“Thaçi e Pacolli po bëjnë presion për UNESCO në korridor”

Koha.net - 06.11.2015

Ambasadori i Serbisë në UNESCO ka thënë se ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi po lobon në mënyrë ilegale nëpër korridoret e ndërtesës së UNESCO-s, raporton KTV.

Ambasadori serb: Thaçi e Pacolli po bëjnë presion për UNESCO në korridor

Telegrafi - 06.11.2015

Ambasadori i Serbisë në UNESCO ka thënë se ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi po lobon në mënyrë ilegale nëpër korridoret e ndërtesës së UNESCO-s.

30 media në Kosovë letër drejtoreshës së UNESCO-s

Gazeta Dita - 06.11.2015

Tridhjetë media të shkruara, elektronike dhe online të Kosovës i kanë dërguar një letër drejtoreshës së përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën ...

Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO, Lavrov: Çështja po politizohet

Gazeta Dita - 06.11.2015

Kosova e ka kaluar fazën e parë të pranimit në UNESCO. Këshilli Ekzekutiv i ka hapur rrugë anëtarësimit të këtij shteti në këtë organizëm të OKB-së për kulturë që merret me ruajtjen e trashëgimisë ...

Lavrov: Mos e politizoni UNESCO-n me Kosovën

Java News - 06.11.2015

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka kritikuar përpjekjet për, siç ka thënë, politizimin e akiviteteve të agjencisë për kulturë të OKB-së, UNESCO.

Fitore e madhe. Këshilli i Shteteve të Gjirit Arab për Kosovën në UNESCO

Java News - 06.11.2015

Asaj që kosovarët i ruheshin është kaluar. Sekretariati i Përgjithshëm i Këshillit për Bashkëpunim i vendeve të Gjirit Arab, ka konfirmuar Kosovës përkrahjen për anëtarësim në UNESCO.

Dështon Serbia, për Kosovën në UNESCO votohet të hënën

Java News - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes rrjetit social Facebook ka postuar njoftimin se për Kosovën në UNESCO do të votohet të hënën, më 9 nëntor.

Daçiç: Argumentet e Lunaçekut për UNESCO-n, të rreme

Java News - 06.11.2015

Lunaçek i dridh serbët seriozisht. Shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiç ka vlerësuar se deklarata e nënkryetares së Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek se trashëgimia kulturore serbe do të ruhet më ...

Lavrov kritika për UNESCO-n

Vision Plus - 06.11.2015

Pak dite përpara votimit te Konferencës se Përgjithshme te UNESCO-s ne Paris per kërkesën mbi anëtarësimin e Kosovës ne ketë organizate, shefi i diplomacisë ruse Sergei Lavrov ka kritikuar ato qe ai ...

Shtyhet me dy vite pranimi përfundimtar i Kosovës në UNESCO?

Java News - 06.11.2015

Pranimi i Kosovës në UNESCO, definitivisht do të jetë pikë e rendit të ditës në konferencën e kësaj organizate që do të mbahet më 9 nëntor, por pala serbe mendon se ekzistojnë shanse që kjo të ...

Në UNESCO, për trashëgiminë serbe në Kosovë !

Tetova Sot - 06.11.2015

Florim Zeqa Nga momenti i aplikimit për antarësim të Kosovës në Agjencinë për Kulturë, Shkencë dhe Arsim të Kombeve të Bashkuara, ka filluar edhe “Lufta” në mes Kosovës dhe Serbisë për UNESCO.

‘Kosova në UNESCO, nxit betejë mes fuqive botërore’

Java News - 06.11.2015

UNESCO kurrë s’ka qenë me këtë presion. Pranimi i Kosovës në UNESCO po shndërrohet në një mollë sherri në mes të shteteve të BE-së, ndërsa ka nxitur tension mes SHBA-ve dhe Rusisë, pasi gjysma e ...

Erdogani ia jep fjalën Thaçit

Republika - 06.11.2015

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan i ka dhënë fjalën zëvendëskryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi për përkrahjen e tij në rrugën e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Të hënën votohet për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Kosova Live - 06.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri për Punë të Jashtme, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, përkundër kundërshtimit të Serbisë, do të votojë të hënën për ...

Delawie: SHBA do bashkëpunojë me Qeverinë e Kosovës për rezultat në UNESCO

Lajmi.net - 05.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se vendi e tij e mbështet anëtarësimin Kosovës në UNESCO. “Do të punojmë ngushtë me Qeverinë e Kosovës për një ...

Trashëgimia ortodokse mbrohet më së miri nëse Kosova pranohet në UNESCO

Lajmi.net - 05.11.2015

Nënkryetarja e Parlamentin Europian, Ulrike Lunacek, ka thënë se trashëgimia fetare ortodokse në Kosovë, mund të ruhet më së miri me anëtarësimin e këtij shteti në UNESCO.

Me Kosovën në UNESCO, “mbrohet më së miri” trashëgimia serbe

Evropaelire - 05.11.2015

Trashëgimia serbe, kulturore dhe fetare në Kosovë mund të mbrohet më së miri nëse Kosova bëhet pjesë e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), ka thënë për Radion ...

Thaçi: Me Erdoganin bisedova për bashkëpunim drejt UNESCO-s

Lajmi.net - 05.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme dhe zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një takim me Presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Erdogani ia jep fjalën Thaçit

Lajm - 05.11.2015

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan i ka dhënë fjalën zëvendëskryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi për përkrahjen e tij në rrugën e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Tmerrohen serbët, pasi Instagram ua mbyll profilin ‘kundër pranimit të Kosovës në UNESCO’

Lajmi.net - 05.11.2015

Zyra e studentëve serbë në Mitrovicës, kanë hapur një profil në Instagram si pjesë e fushatës “Jo anëtarësimit të Kosovës në UNESCO”, por ai shumë shpejt është mbyllur, pasi që imazhet e kishave ...

Lunaçek: Me pranimin e Kosovës në UNESCO, trashëgimnia serbe do jetë më e mbikqyrur

ikub - 05.11.2015

Nënkryetarja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunaçek ka deklaruar se Serbia nuk duhet të jetë e shqetësuar për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, pasi trashëgimnia fetare dhe kulturore serbe do të jetë ...

Presidenti turk Erdogan mbështet Kosovën në UNESCO

LajmiFundit - 05.11.2015

Ministri i Jashtëm i Kosovës, njëherësh zv.kryeministër, Hashim Thaçi ka takuar presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Ai ka thënë se me të kanë biseduar për procesin e anëtarësimin të Kosovës ...

Lunaçek: S’e kuptoj pse Serbia është kaq kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Portalb - 05.11.2015

Lajme lidhur me temën Mustafa: Kultura dhe turizmi, pjesë e prioriteteve të Qeverisë së Kosovës 30 intelektual botërorë letër përkrahje për Kosovën në UNESCO Petrit Selimi: Po luftojmë kundër ...

SHBA lobon për Kosovën në UNESCO

Top Channel - 05.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie ka thënë se ShBA-të janë duke punuar shumë për të inkurajuar të gjitha shtetet e botës, që të votojnë në favor të Kosovës për ...

Pajtiq: Qeveria e di se Kosova s’do të hyjë në UNESCO dhe bën farsë

Lajmi.net - 05.11.2015

Kryetari i Partisë Demokratike (DS) serbe Bojan Pajtiq ka thënë se pushteti tashmë e di se Kosova nuk do të hyjë në UNESCO, porse luanë farsë me “përpjekjet e rrejshme diplomatike” që ta pengojë këtë.

Sulm i pamëshirshëm ndaj Pajtiq për UNESCO

Lajmi.net - 05.11.2015

Kryetari i Listës Serbe, Slavko Simiq, duke komentuar deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike, Bojan Pajtiq, ka deklaruar se pranimin e Kosovës në UNESCO në mënyrë aktive e kanë kundërshtuar ...

Kosova merr mbështetjen e Turqisë për anëtarësimin në UNESCO

Top Channel - 05.11.2015

Zëvendëskryeministri, njëherësh ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi përmes llogarisë së tij në “Facebook” ka njoftuar se gjatë një takimi që ka zhvilluar me presidentin e Turqisë, ...

Thaçi: Turqia mbështet anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

ikub - 05.11.2015

Zv.Kryeministri i Kosovës dhe njëherësh edhe Ministër i Jashtëm, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova ka mbështetjen e Turqisë për anëtarësimin në UNESCO. Këto deklarata Thaçi i ka bërë publike me një ...

Instagrami mbyll profilin “Jo Kosovës në UNESCO”, çartën serbët

Portalb - 05.11.2015

Lajme lidhur me temën Yalçin Topçu: Turqia do ta ndihmojë Kosovën për anëtarësimin në UNESCO Lunaçek: S’e kuptoj pse Serbia është kaq kundër pranimit të Kosovës në UNESCO 30 intelektual botërorë ...

Thaçi merr mbështetje nga Erdogan për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Portalb - 05.11.2015

Lajme lidhur me temën Instagrami mbyll profilin “Jo Kosovës në UNESCO”, çartën serbët Yalçin Topçu: Turqia do ta ndihmojë Kosovën për anëtarësimin në UNESCO Lunaçek: S’e kuptoj pse Serbia është kaq ...

Deklaratë e përbashkët e ShBA-së, Gjermanisë dhe Mbretërisë së Bashkuar për Kosovën në UNESCO​

Lajmi.net - 05.11.2015

Ambasadorët e Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë dhe SHBA-së, kanë bërë një deklaratë të përbashkët ku shprehin përkrahjen e vendeve që përfaqësojnë në UNESCO për anëtarësimin e Kosovës në këtë ...

Kadare: Absurde të thuhet se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO do ta dëmtojë dialogun me Serbinë

Lajmi.net - 05.11.2015

Ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO, Besiana Kadare, e cila po lobon fuqishëm për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, i quan absurde deklaratat se “po minohet dialogu ...

Pacolli në Paris: Kosova po lobon zbehtë, Serbia fuqishëm kundër Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 05.11.2015

Ish-Presidenti i Kosovës, lideri i AKR-së Behgjet Pacolli nga Parisi ka kritikuar Qeverinë e Kosovës duke thënë se po lobon zbehtë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Egjiptianët e Kosovës i kërkojnë Egjiptit mbështetje për UNESCO

Botasot - 05.11.2015

Në kuadër të lobimit për pranimin e Kosovës në UNESCO, votimi i së cilës pritet të ndodh me datën 09.11.2015 në Asamblen e Përgjithshme , unë si kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane të Kosovës – PLE ...

Kryetari i Egjiptianëve të Kosovës i kërkon Egjiptit votën për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 05.11.2015

Në kuadër të lobimit për pranimin e Kosovës në UNESCO, votimi i së cilës pritet të ndodhë më datën 09.11.2015 në Asamblenë e Përgjithshme , kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane të Kosovës – PLE , ...

Kryetari i Egjiptianëve të Kosovës i kërkon Egjiptit votën për në UNESCO

BalkanWeb - 05.11.2015

KOSOVE- Në kuadër të lobimit për pranimin e Kosovës në UNESCO, votimi i së cilës pritet të ndodhë më datën 09.11.2015 në Asamblenë e Përgjithshme , kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane të Kosovës – ...

Pacolli: Lobimi, diplomacia ka shumë lojë brenda dhe jo vetëm demonstrim fuqie

Botasot - 05.11.2015

Kryetari i Aleancës Kosova e Re dhe ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli, me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se të gjithë duhet të përkushtohen për lobim që Kosova ...

Delawie: Amerika do bashkëpunojë me Qeverinë e Kosovës për rezultat në UNESCO

Telegrafi - 05.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se vendi e tij e mbështet anëtarësimin Kosovës në UNESCO. “Do të punojmë ngushtë me Qeverinë e Kosovës për një ...

Delawie: SHBA do bashkëpunojë me Qeverinë e Kosovës për rezultat në UNESCO

BalkanWeb - 05.11.2015

KOSOVË- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se vendi e tij e mbështet anëtarësimin Kosovës në UNESCO. “Do të punojmë ngushtë me Qeverinë e Kosovës për një ...

Ritheksohet përkushtimi i ShBA për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 05.11.2015

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin Kosovën në përpjekjet e saj për t’u anëtarësuar në Organizatën për Kulturë, Shkencë e Arsim të OKB-së. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në ...

Delawie: Amerika do bashkëpunojë me Qeverinë e Kosovës për rezultat në UNESCO

Botasot - 05.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se vendi e tij e mbështet anëtarësimin Kosovës në UNESCO. “Do të punojmë ngushtë me Qeverinë e Kosovës për një ...

Lunaçek: S’e kuptoj pse Serbia është kaq kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Koha.net - 05.11.2015

Trashëgimia fetare dhe kulturore serbe në Kosovë më së miri mund të mbrohet nëse Kosova bëhet pjesë e UNESCO-s, ndërsa fjalët për përdorim të forcës i përkasin të kaluarës, luftës e cila ka kohë që ...

Lunaçek: S’e kuptoj pse Serbia është kaq kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 05.11.2015

Trashëgimia fetare dhe kulturore serbe në Kosovë më së miri mund të mbrohet nëse Kosova bëhet pjesë e UNESCO-s, ndërsa fjalët për përdorim të forcës i përkasin të kaluarës, luftës e cila ka kohë që ...

Me Kosovën në UNESCO, “mbrohet më së miri” trashëgimia serbe

VOA - 05.11.2015

Amra Zejneli – Radio Evropa e Lirë Trashëgimia serbe, kulturore dhe fetare në Kosovë, mund të mbrohet më së miri nëse Kosova bëhet pjesë e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe ...

Me Kosovën në UNESCO, “mbrohet më së miri” trashëgimia serbe

Botasot - 05.11.2015

Trashëgimia serbe, kulturore dhe fetare në Kosovë mund të mbrohet më së miri nëse Kosova bëhet pjesë e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), ka thënë për Radion ...

Thaçi takon Erdoganin, zotohen për thellim bashkëpunimi

Koha.net - 05.11.2015

Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka treguar për takimin që ka pasur me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, transmeton Koha.net.

Erdogan i jep fjalën Thaçit

Telegrafi - 05.11.2015

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka dhënë fjalën zëvendëskryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi për përkrahjen e tij në rrugën e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Thaçi takoi presidentin turk Erdogan

Botasot - 05.11.2015

Zëvendëskreministri dhe ministri Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka zhvilluar sot një takim me Presidentin e Republikës së Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan.

Thaçi merr mbështetje nga Erdogan për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Botasot - 05.11.2015

Ministri i Jashtëm i Kosovës, njëherësh zv.kryeministër, Hashim Thaçi ka takuar presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Ai ka thënë se me të kanë biseduar për procesin e anëtarësimin të Kosovës ...

​Pajtiq: Qeveria e di se Kosova s’do të hyjë në UNESCO dhe bën farsë

Botasot - 05.11.2015

Kryetari i Partisë Demokratike (DS) serbe Bojan Pajtiq ka thënë se pushteti tashmë e di se Kosova nuk do të hyjë në UNESCO, porse luanë farsë me “përpjekjet e rrejshme diplomatike” që ta pengojë këtë.

Pajtiq: Qeveria e di se Kosova s’do të hyjë në UNESCO

Telegrafi - 05.11.2015

Kryetari i Partisë Demokratike (DS) serbe, Bojan Pajtiq, ka thënë se pushteti serb tashmë e di se Kosova nuk do të hyjë në UNESCO, porse luanë farsë me “përpjekjet e rrejshme diplomatike” që ta ...

Simiq: Partia e Pajtiqit s‘duket në anën e atyre që luftojnë për Kosovën

Botasot - 05.11.2015

Lideri i Listës Serbe Sllavko Simiq, duke komentuar deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike (DS) Bojan Pajtiq, tha sot se pranimin e Kosovës në UNESCO e kundërshtojnë Qeveria e Serbisë, ...

Pushteti serb e di që Kosova nuk do të jetë në UNESCO, thotë Pajtiq

Koha.net - 05.11.2015

Kryetari i Partisë Demokratike (DS) serbe, Bojan Pajtiq, ka thënë se pushteti serb tashmë e di se Kosova nuk do të hyjë në UNESCO, porse luan farsë me “përpjekjet e rrejshme diplomatike” që ta ...

Tmerrohen serbët, Instagram ua mbyll profilin "kundër pranimit të Kosovës në UNESCO"

Telegrafi - 05.11.2015

Zyra e studentëve serbë në Mitrovicës, kanë hapur një profil në Instagram si pjesë e fushatës “Jo anëtarësimit të Kosovës në UNESCO”, por ai shumë shpejt është mbyllur, pasi që imazhet e kishave ...

Simiq: Partia e Pajtiqit s‘duket në anën e atyre që luftojnë për Kosovën

Telegrafi - 05.11.2015

Lideri i Listës Serbe Sllavko Simiq, duke komentuar deklaratën e kryetarit të Partisë Demokratike (DS) Bojan Pajtiq, tha sot se pranimin e Kosovës në UNESCO e kundërshtojnë Qeveria e Serbisë, ...

Instagram mbyll profilin e studentëve serbë “Kundër pranimit të Kosovës në UNESCO”

BalkanWeb - 05.11.2015

Instagram ka bllokuar profilin e studentëve serbë në Mitrovicë, si pjesë e fushatës “Jo anëtarësimit të Kosovës në UNESCO”. Mësohet se nga Instagram janë konsideruar si shqetësuese imazhet e kishave ...

Hoxhaj akuzon Beogradin: Po nxisni urrejtje në fushatën kundër Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 05.11.2015

Ish ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj fushatës negative të Serbisë kundër pranimit të Kosovës në UNESCO pak ditë para votimit në Asamblenë e Përgjithshme.

Hoxhaj akuzon Beogradin: Po nxisni urrejtje në fushatën kundër Kosovës në UNESCO

Botasot - 05.11.2015

Ish ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj fushatës negative të Serbisë kundër pranimit të Kosovës në UNESCO pak ditë para votimit në Asamblenë e Përgjithshme.

Thaçi: Erdogan mbështet anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

BalkanWeb - 05.11.2015

PRISHTINE- Zëvendëskryeministri i vendit, njëherësh Ministri për Punë të Jashtme në Kosovë, Hashim Thaçi përmes llogarisë së tij në “Facebook” njoftoi se gjatë një takimi që ka zhvilluar me ...

Hoxhaj reagon ndaj propagandës serbe kundër Kosovës në UNESCO

Koha.net - 05.11.2015

Ish-ministri i Jashtëm dhe ish-ministri i Arsimit i Kosovës, Enver Hoxhaj nëpërmes një publikimi në llogarinë e tij në Twitter ka reaguar kundër Serbisë, që po bën një fushatë kundër anëtarësimit të ...

Ja cilët yje po lobojnë për Kosovën në UNESCO (Foto)

Botasot - 05.11.2015

Fushatës së Kosovës për anëtarësim në Organizatën e Kombevetë Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO) tashmë të mirënjohur si #KosovoinUNESCO i janë bashkuar edhe yje të shumtë të botës ...

SHBA, Britania dhe Gjermania, përkrahje zyrtare Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 05.11.2015

Ambasadorët e Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë dhe SHBA-së, kanë bërë një deklaratë të përbashkët ku shprehin përkrahjen e vendeve që përfaqësojnë në UNESCO për anëtarësimn e Kosovës në këtë ...

Deklaratë e përbashkët e ShBA-së, Gjermanisë dhe Mbretërisë së Bashkuar për Kosovën në UNESCO

Botasot - 05.11.2015

Ambasadorët e Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë dhe SHBA-së, kanë bërë një deklaratë të përbashkët ku shprehin përkrahjen e vendeve që përfaqësojnë në UNESCO për anëtarësimn e Kosovës në këtë ...

Britanikët, gjermanët e amerikanët me deklaratë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Koha.net - 05.11.2015

Ambasadorët e Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë dhe SHBA-së, kanë bërë një deklaratë të përbashkët ku shprehin përkrahjen e tyre për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Arsyeja se përse “Instagrami” mbylli llogarinë serbe kundër Kosovës në UNESCO

Koha.net - 05.11.2015

Një “faqe”, e cila u hap në rrjetin social “Instagram”, që për qëllim kishte thirrjen për mosanëtarësim të Kosovës në UNESCO, është mbyllur, raporton KTV.

Kadare i quan absurde deklaratat se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO do ta dëmtojë dialogun me Serbinë

Telegrafi - 05.11.2015

Ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO, Besiana Kadare, e cila po lobon fuqishëm për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, i quan absurde deklaratat se “po minohet dialogu ...

Spanja e Rusia përballë Amerikës për pranimin e Kosovës në UNESCO

Koha.net - 05.11.2015

Kundërshtimin e Spanjës për pranimin e Kosovës në UNESCO, e ka shprehur këtë javë në Paris, ministri i Arsimit, Íñigo Méndez de Vigo. “Spanja pajtohet që të pranojë anëtarë të rinj vetëm nëse ka një ...

Kadare i quan absurde deklaratat se anëtarësimi i Kosovës në UNESCO do ta dëmtojë dialogun me Serbinë (Foto)

Botasot - 05.11.2015

Ambasadorja e Shqipërisë në UNESCO, Besiana Kadare, e cila po lobon fuqishëm për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, i quan absurde deklaratat se “po minohet dialogu ...

SHBA, Britania dhe Gjermania – për Kosovën në UNESCO

VOA - 05.11.2015

Përfaqësuesit amerikan, britanik e gjerman në UNESCO - në mbështetje të anëtarësimit të Kosovës në këtë agjenci të OKB-së Ambasadorët e Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë në ...

Spanja e Rusia përballë Amerikës për pranimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 05.11.2015

Kundërshtimin e Spanjës për pranimin e Kosovës në UNESCO, e ka shprehur këtë javë në Paris, ministri i Arsimit, Íñigo Méndez de Vigo. “Spanja pajtohet që të pranojë anëtarë të rinj vetëm nëse ka një ...

ShBA do t’i ndihmojë Kosovës drejt UNESCO-s

InfoGlobi - 05.11.2015

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë,Greg Delawie, ka thënë se vendi e tij e mbështet anëtarësimin Kosovës në UNESCO. “Do të punojmë ngushtë me Qeverinë e Kosovës për një rezultat ...

Instagram mbyll profilin e studentëve serbë “Kundër pranimit të Kosovës në UNESCO”

Tetova Sot - 05.11.2015

Instagram ka bllokuar profilin e studentëve serbë në Mitrovicë, si pjesë e fushatës “Jo anëtarësimit të Kosovës në UNESCO”. Mësohet se nga Instagram janë konsideruar si shqetësuese imazhet e kishave ...

Thaçi takon Erdoganin në një vend enigmatik

Tetova Sot - 05.11.2015

Zëvendëskryeministri i parë i vendit dhe Ministri i Jashtëm, Hashim Thaçi ka takuar Presidentin e sapo rizgjedhur turk, Recep Tayip Erdogan. Thaçi përmes një statusi në Facebook, ka njoftuar vetëm ...

Lunaçek: S’e kuptoj pse Serbia e kundërshton kaq shumë Kosovën në UNESCO

Java News - 05.11.2015

Trashëgimia fetare dhe kulturore serbe në Kosovë më së miri mund të mbrohet nëse Kosova bëhet pjesë e UNESCO-s, ndërsa fjalët për përdorim të forcës i përkasin të kaluarës, luftës e cila ka kohë që ...

Takohen Thaçi e Erdogani, nuk dihet ku

InfoGlobi - 05.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh ministër i Jashtëm, Hashim Thaçi takoi Presidentin turk, Recep Tayip Erdogan. Thaçi përmes një statusi në Facebook, ka njoftuar vetëm për takimin, por jo ...

Instagram mbyll profilin serb kundër Kosovës në UNESCO

Java News - 05.11.2015

Zyra e studentëve serbë në Mitrovicë kanë hapur një profil në Instagram si pjesë e fushatës “Jo anëtarësimit të Kosovës në UNESCO”, por ai shumë shpejt është mbyllur, pasi që imazhet e kishave serbe ...

Thaçi merr mbështetje nga Erdogan për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Shprehja - 05.11.2015

Ministri i Jashtëm i Kosovës, njëherësh zv.kryeministër, Hashim Thaçi ka takuar presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Ai ka thënë se me të kanë biseduar për procesin e anëtarësimin të Kosovës ...

Mustafa dhe Bajrami konferencë të përbashkët për UNESCO-në

Lajmi.net - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të mbajë konferencë për medie lidhur me procesin e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Kosova në UNESCO, Thaçi kërkon mbështetjen e Serbisë

Evropaelire - 04.11.2015

Kosova shpreson të marrë mbështetjen e mjaftueshme për t’u anëtarësuar në Agjencinë për Kulturë, Shkencë dhe Arsim të Kombeve të Bashkuara. Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ka nisur të martën ...

Mustafa dhe Bajrami konferencë të përbashkët për UNESCO-në

Lajmeshqip - 04.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Mustafa dhe Bajrami konferencë të përbashkët për UNESCO-në Mizoria e enverizmit: 40 ditë rresht tortura, nëntë ditë pa bukë, 20 ditë i varur në trarë Rrezik për luftë civile ...

Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO

Lajmi.net - 04.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) të martën i ka nisur punimet dhe e ka aprovuar agjendën në tërësi.

Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO

Lajmeshqip - 04.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi për AP: Kosova do të mbrojë trashëgiminë serbe Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO Papërgjegjësia e deputetëve kthen në Kuvend ...

Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi për AP: Kosova do të mbrojë trashëgiminë serbe

Lajmeshqip - 04.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi për AP: Kosova do të mbrojë trashëgiminë serbe Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO Papërgjegjësia e deputetëve kthen në Kuvend ...

Tanaskoviq: Ekzistojnë gjasa të mëdha që të shtyhet votimi për pranimin e Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 04.11.2015

Ambasadori i Serbisë në UNESCO, Darko Tanaskoviq, ka deklaruar se janë duke u rritur shanset që votimi për pranimin e Kosovës në UNESCO të shtyhet, shkruan e përditshmja serbe Blic.

Daçiq: Jo shqiptarizim të trashëgimisë serbe në Kosovë

Lajmi.net - 04.11.2015

Dita D për trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë sipas gjitha gjasave do jetë 9 nëntori, ku planifikohet që brenda një sesioni dy-javor të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s që filloi dje në ...

Historianët: Serbia po e humb betejën për UNESCO

LajmiFundit - 04.11.2015

Konferenca e përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) të martën i ka nisur punimet dhe e ka aprovuar agjendën në tërësi.

SHBA dhe Kosova në garë për vende në UNESCO

Lajmi.net - 04.11.2015

SHBA dhe Kosova po zhvillojnë garë për vende në UNESCO, SHBA për të ruajtur vendin e saj në Bordin Ekzekutiv, ndërkaq Kosova për t’u bërë anëtare, pas futjes në agjendë me votë të Bordit Ekzekutiv dy ...

Mustafa: Serbia përmes Kishës po lobon që të diskriminojë qytetarët e Kosovës (Video)

Lajmi.net - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa vlerëson se Kosova është e gatshme dhe e meriton që të jetë pjesë e UNESCO-s, ani pse, sipas tij, Serbia po lobon që të diskriminojë qytetarët e Kosovës.

Bajrami tregon përfitimet që Kosova do t’i ketë nga UNESCO (Video)

Lajmi.net - 04.11.2015

Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) Arsim Bajrami, anëtarësimin e Kosovës në UNESCO e konsideron si shumë të rëndësishme duke pasur parasysh standardin, që sipas tij, ofron kjo ...

Mustafa: Akuzat e Serbisë për UNESCO-në, vijnë nga mungesa e argumenteve(Video)

Lajmi.net - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa duke iu referuar fjalorit të zyrtarëve serbë dhe lobimit të tyre të ashpër kundër anëtarësimit të Kosovës për në UNESCO, ai tha se akuzat e tyre janë si pasojë e ...

Bregu: Faltoret iliro- shqiptare në Kosovë do të jenë të mbrojtura nga UNESCO

SOT - 04.11.2015

Kryetarja e Komisionit për Integrim, deputetja e PD-së, Majlinda Bregu, i është përgjigjur një promocioni nëpërmjet një video për të ndalur anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, madje e konsideron ...

Dhjetë profesorë ndërkombëtar i drejtohen me letër të hapur UNESCO-s për Kosovën (Dokument)

Lajmi.net - 04.11.2015

Me nismën e Institutit RIDEA, dhjetë profesorë ndërkombëtar të shquar në fushat e tyre të dijes dhe nga universitete me renome nga bota perëndimore, i janë drejtuar me një letër të hapur Konferencës ...

Daçiq: Jo shqiptarizim të trashëgimisë serbe në Kosovë

Lajm - 04.11.2015

Dita D për trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë sipas gjitha gjasave do jetë 9 nëntori, ku planifikohet që brenda një sesioni dy-javor të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s që filloi dje në ...

Dhjetë profesorë ndërkombëtar i drejtohen me letër të hapur UNESCO-s për Kosovën (Dokument)

Lajm - 04.11.2015

Me nismën e Institutit RIDEA, dhjetë profesorë ndërkombëtar të shquar në fushat e tyre të dijes dhe nga universitete me renome nga bota perëndimore, i janë drejtuar me një letër të hapur Konferencës ...

Irinej: Kisha Ortodokse Serbe në Kosovë është në rrezik të madh

Lajmi.net - 04.11.2015

Patriarku serb Irinej, pas prononcimit të djeshëm, ku ka kërcënuar me forcë nëse nevojitet që të mbrohet Kosova dhe trashëgimia serbe, sot përmes një deklarate për media ka thënë se Kisha Ortodokse ...

Kosovë, Mustafa: Serbia diskriminon qytetarët tanë

Top Channel - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka përsëritur të mërkurën zotimet e Kosovës për të ruajtur të gjithë trashëgiminë kulturore dhe fetare edhe pas anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Mustafa: Serbia diskriminon qytetarët tanë

LajmiFundit - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka përsëritur të mërkurën zotimet e Kosovës për të ruajtur të gjithë trashëgiminë kulturore dhe fetare edhe pas anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Mustafa: Kosova në UNESCO, Serbia e ka humbur rrugën

Evropaelire - 04.11.2015

Kosova nuk do të tërhiqet nga beteja për anëtarësim në UNESCO ka deklaruar kryeministri i Kosovës Isa Mustafa . Në një konferencë të përbashkët me ministrin e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim ...

Kosova ka humbur miliona dollarë asistencë nga mos anëtarësimi në UNESCO

Portalb - 04.11.2015

Lajme lidhur me temën Kërcënon Irinej: Me hatër a me forcë do ta kthejmë Kosovën Selimi: Më 9 nëntor në UNESCO na duhen edhe vota të shteteve që s’na kanë njohur Ditët vendimtare të betejës së ...

Serbia kërkon shtyrjen e debatit për pranimin e Kosovës në UNESCO

Lajm - 04.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq sot në Paris ka apeluar tek anëtarët e Konferencës së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë e Kulturë (UNESCO) që ...

Selimi flet për “luftën” që po bëhet mes Kosovës e Serbisë për UNESCO

Lajmi.net - 04.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës deklaroi se Qeveria e Kosovës po përballet me orvatjet e Serbisë për të shtyrë votimin për pranimin e Kosovës në UNESCO.

Mustafa: Serbia ka bërë krime në Kosovë, duhet të vetëdijesohet, nuk vendos më për ne

Zhurnal - 04.11.2015

Mustafa: Serbia ka bërë krime në Kosovë, duhet të vetëdijesohet, nuk vendos më për ne Publikuar 04.11.2015 në 19:10 nga F.Y. | 15 i lexuar Prishtinë, 4 nëntor - Qeveria e Kosovës ka shprehur ...

Petrit Selimi: Po luftojmë kundër shtyrjes serbe në UNESCO

Portalb - 04.11.2015

Lajme lidhur me temën Kosova ka humbur miliona dollarë asistencë nga mos anëtarësimi në UNESCO Kërcënon Irinej: Me hatër a me forcë do ta kthejmë Kosovën Selimi: Më 9 nëntor në UNESCO na duhen edhe ...

Pacolli në Paris: Kosova po lobon zbehtë, Serbia fuqishëm kundër anëtarësimit në UNESCO

Lajmi.net - 04.11.2015

Lideri i AKR-së Behgjet Pacolli nga Parisi ka kritikuar Qeverinë e Kosovës duke thënë se po lobon zbehtë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai tha se ndryshe po vepron Serbia, e cila e ka filluar ...

Thaçi njofton për mbështetjet e reja për UNESCO (Dokument)

Lajmi.net - 04.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar në llogarinë e tij në Facebook edhe për disa mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Historianët: Serbia po e humb betejën për UNESCO

Telegrafi - 04.11.2015

Konferenca e përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) të martën i ka nisur punimet dhe e ka aprovuar agjendën në tërësi.

Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO

Botasot - 04.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) të martën i ka nisur punimet dhe ka aprovuar agjendën në tërësi.

Mustafa dhe Bajrami konferencë të përbashkët për UNESCO-në

Botasot - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të mbajë konferencë për medie lidhur me procesin e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi për AP: Kosova do të mbrojë trashëgiminë serbe

Koha.net - 04.11.2015

Organizata e OKB-së për kulturë dhe shkencë do të takohet këtë muaj në Paris, ndërsa pranimi i Kosovës është në agjendë. Një prej aduteve kryesore të Kosovës është premtimi se do të mbrojnë ...

Kosova në UNESCO, Thaçi kërkon mbështetjen e Serbisë

Botasot - 04.11.2015

Kosova shpreson të marrë mbështetjen e mjaftueshme për t’u anëtarësuar në Agjencinë për Kulturë, Shkencë dhe Arsim të Kombeve të Bashkuara. Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ka nisur të martën ...

Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi për AP: Kosova do të mbrojë trashëgiminë serbe

Telegrafi - 04.11.2015

Organizata e OKB-së për kulturë dhe shkencë do të takohet këtë muaj në Paris, ndërsa pranimi i Kosovës është në agjendë. Një prej aduteve kryesore të Kosovës është premtimi se do të mbrojnë ...

Bregu: Mjegullnaje e sikletit vjeshtor serb rreth Kosovës në UNESCO

Koha.net - 04.11.2015

Tiranë, 4 nëntor - Kryetarja e Komisionit për Integrim të Kuvendit të Shqipërisë, deputetja Majlinda Bregu, i është përgjigjur një promocioni serb nëpërmjet një video për të ndalur anëtarësimin e ...

SHBA dhe Kosova në garë për vende në UNESCO

Koha.net - 04.11.2015

Prishtinë, 4 nëntor - SHBA dhe Kosova po zhvillojnë garë për vende në UNESCO, SHBA për të ruajtur vendin e saj në Bordin Ekzekutiv, ndërkaq Kosova për t’u bërë anëtare, pas futjes në agjendë me votë ...

Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi: Kosova do të mbrojë trashëgiminë serbe

BalkanWeb - 04.11.2015

Organizata e OKB-së për kulturë dhe shkencë do të mblidhet këtë muaj në Paris, dhe në axhendë është edhe pranimi i Kosovës në UNESCO. Një prej deklaratave kryesore të Kosovës është premtimi se do të ...

SHBA dhe Kosova në garë për vende në UNESCO

Telegrafi - 04.11.2015

SHBA dhe Kosova po zhvillojnë garë për vende në UNESCO, SHBA për të ruajtur vendin e saj në Bordin Ekzekutiv, ndërkaq Kosova për t’u bërë anëtare, pas futjes në agjendë me votë të Bordit Ekzekutiv dy ...

Dhjetë profesorë ndërkombëtarë i shkruajnë UNESCO-s për Kosovën [dokument]

Koha.net - 04.11.2015

Me nismën e Institutit RIDEA, dhjetë profesorë ndërkombëtarë (shumica anëtarë të Bordit Këshillues Ndërkombëtar të Institutit RIDEA), të shquar në fushat e tyre të dijes dhe nga universitete me ...

Daçiq: Jo shqiptarizim të trashëgimisë serbe në Kosovë

Botasot - 04.11.2015

Dita D për trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë sipas gjitha gjasave do jetë 9 nëntori, ku planifikohet që brenda një sesioni dy-javor të Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s që filloi dje në ...

Dhjetë profesorë ndërkombëtarë i drejtohen me letër të hapur UNESCO-s për Kosovën

Telegrafi - 04.11.2015

Me nismën e Institutit RIDEA, dhjetë profesorë ndërkombëtarë (shumica anëtarë të Bordit Këshillues Ndërkombëtar të Institutit RIDEA), të shquar në fushat e tyre të dijes dhe nga universitete me ...

​Mustafa: Serbia ende se ka kuptuar diskriminimin që u ka bërë qytetarëve tanë

Botasot - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, e ka përsëritur dhe njëherë faktin se Kosova e meriton dhe duhet të jetë anëtare e UNESCO-së. Në një konferencë për media bashkë me ministrin e Arsimit Arsim ...

Mustafa: Serbia të vetëdijesohet, Kosova duhet të jetë në UNESCO

Telegrafi - 04.11.2015

Kryeministri i Republikës, Isa Mustafa, ka thënë se Kosova nuk do të heqë dorë pranimi pasi siç tha ai, Kosova ka nevojë për UNESCO, por edhe ka çfarë t’i ofrojë UNESCO-s.

Mustafa e Bajrami tregojnë përfitimet që do t’i ketë Kosova nga UNESCO

Koha.net - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka zhvilluar një konferencë për media së bashku me ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ku kanë prezantuar të arriturat që vijnë nga ...

Thaçi i kërkon serbëve mbështetjen për anëtarësim në UNESCO

ABC News - 04.11.2015

Kosova do të mbrojë trashëgiminë kulturore serbe edhe pas anëtarësimit në UNESCO. Kështu ka premtuar ministri i jashtëm kosovar në një intervistë për Assosiated Press, kur pak ditë e ndajnë Asamblenë ...

Kosova në UNESCO, Thaçi kërkon mbështetjen e Serbisë

Ora news - 04.11.2015

Kosova shpreson të marrë mbështetjen e mjaftueshme për t’u anëtarësuar në Agjencinë për Kulturë, Shkencë dhe Arsim të Kombeve të Bashkuara. Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ka nisur të martën ...

Homologu serb i përgjigjet Hashim Thaçit

ABC News - 04.11.2015

Por menjëherë pas deklaratës së ministrit të jashtëm kosovar, nuk ka munguar një kundër-reagim i homologut të tij serb, Ivica Daçiç, minister i jashtëm i Serbisë, pjesë e debatit të UNESCO-s në ...

​Irinej: Kisha Ortodokse Serbe në Kosovë është në rrezik të madh

Botasot - 04.11.2015

Patriarku serb Irinej pas prononcimit të djeshëm,ku ka kërcënuar me forcë nëse nevojitet që të mbrohet Kosova dhe trashëgimia serbe, sot përmes një deklarate për media ka thënë se Kisha Ortodokse ...

Daçiç i përgjigjet Thaçit: Deri në fund kundër Kosovës në UNESCO

Koha.net - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka bërë thirrje Serbisë të ndihmojë pranimin e Kosovës në UNESCO. Por menjëherë pas deklaratës së ministrit të Jashtëm kosovar, ...

Irinej: Kisha Ortodokse Serbe në Kosovë është në rrezik të madh

Telegrafi - 04.11.2015

Patriarku serb Irinej pas prononcimit të djeshëm, ku ka kërcënuar me forcë nëse nevojitet që të mbrohet Kosova dhe trashëgimia serbe, sot përmes një deklarate për media ka thënë se Kisha Ortodokse ...

Dhjetë profesorë ndërkombëtar i drejtohen me letër të hapur UNESCO-s për Kosovën

Botasot - 04.11.2015

Me nismën e Institutit RIDEA, dhjetë profesorë ndërkombëtar (shumica anëtarë të Bordit Këshillues Ndërkombëtar të Institutit RIDEA), të shquar në fushat e tyre të dijes dhe nga universitete me renome ...

Mustafa: Serbia kundrejt Kosovës – me gjuhën e së kaluarës

VOA - 04.11.2015

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa tha se fjalori i Beogradit kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, ngjanë me politikën që çoi në luftëra e shkatërrime gjatë viteve të 90-ta.

Serbia kërkon shtyrjen e debatit për pranimin e Kosovës në UNESCO

Koha.net - 04.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq sot në Paris ka apeluar tek anëtarët e Konferencës së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë e Kulturë (UNESCO) që ...

Serbia kërkon shtyrjen e debatit për pranimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 04.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiq sot në Paris ka apeluar tek anëtarët e Konferencës së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë e Kulturë (UNESCO) që ...

Selimi: Po luftojmë kundër shtyrjes serbe në UNESCO

Telegrafi - 04.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Kosovës deklaroi se Qeveria e Kosovës po përballet me orvatjet e Serbisë për të shtyrë votimin për pranimin e Kosovës në UNESCO.

Mustafa: Kosova e gatshme të jetë pjesë aktive e UNESCO-s [video]

Koha.net - 04.11.2015

Kosova assesi nuk do të heqë dorë së insistuari për t’u anëtarësuar në UNESCO. Për këtë është shprehur i bindur kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, raporton KTV.

Serbia kërkon shtyrjen e debatit për pranimin e Kosovës në UNESCO

BalkanWeb - 04.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç sot në Paris ka apeluar tek anëtarët e Konferencës së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë e Kulturë (UNESCO) ...

Pacolli në Paris: Serbia po lobon fuqishëm kundër Kosovës në UNESCO

Botasot - 04.11.2015

Presidenti i Aleancës për Kosovën e Re, Behgjet Pacolli ka shkuar në Parisë për të vëzhguar situatën para votimit për Kosovën në UNESCO. Pacolli ka thënë se Kosova ka lobuar zbehtë dhe ka filluar ...

Thaçi: Oxford, Cambridge, Harvard e të tjerë për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 04.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar në llogarinë e tij në Facebook edhe për disa mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Thaçi: Oxford, Cambridge, Harvard..., për Kosovën në UNESCO (Dokument)

Telegrafi - 04.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar në llogarinë e tij në Facebook edhe për disa mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Kosova merr përkrahje për anëtarësimin në UNESCO (Dokument)

Botasot - 04.11.2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka njoftuar se sot ka marrë një letër nga profesorët më eminentë në botë për përkrahjen e anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

Behgjet Pacolli lobon për Kosovën në UNESCO

Mapo - 04.11.2015

Behgjet Pacolli lobon për Kosovën në UNESCO Postuar më: 04 Nëntor 2015 23:31 “Edhe pse jashtë formateve qeveritare, erdha në Paris për të vëzhguar situatën para votimit për në UNESCO.

SHBA dhe Kosova në garë për vende në UNESCO

Gazeta Dita - 04.11.2015

SHBA dhe Kosova po zhvillojnë garë për vende në UNESCO, SHBA për të ruajtur vendin e saj në Bordin Ekzekutiv, ndërkaq Kosova për t’u bërë anëtare, pas futjes në agjendë me votë të Bordit Ekzekutiv dy ...

Anëtarësimi në UNESCO, Thaçi: Kosova do të mbrojë trashëgiminë serbe

Java News - 04.11.2015

Organizata e OKB-së për kulturë dhe shkencë do të takohet këtë muaj në Paris, ndërsa pranimi i Kosovës është në agjendë. Një prej aduteve kryesore të Kosovës është premtimi se do të mbrojnë ...

Dhjetë profesorë ndërkombëtar i drejtohen me letër të hapur UNESCO-s për Kosovën (Dokument)

Tetova Sot - 04.11.2015

Me nismën e Institutit RIDEA, dhjetë profesorë ndërkombëtar të shquar në fushat e tyre të dijes dhe nga universitete me renome nga bota perëndimore, i janë drejtuar me një letër të hapur Konferencës ...

SHBA dhe Kosova në garë për vende në UNESCO

Java News - 04.11.2015

SHBA dhe Kosova po zhvillojnë garë për vende në UNESCO, SHBA për të ruajtur vendin e saj në Bordin Ekzekutiv, ndërkaq Kosova për t’u bërë anëtare, pas futjes në agjendë me votë të Bordit Ekzekutiv dy ...

Mustafa: Kosova ka çka t’i ofrojë UNECO-s

InfoGlobi - 04.11.2015

9 nëntori është data e cila udhëheqësit e institucioneve të Kosovës besojnë se Kosova do të bëhet anëtare e UNESCO-s. Sipas kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, Kosova është e gatshme, e meriton ...

Daçiq: Pranimi i Kosovës në UNESCO, njësojë si të pranohej ISIS

InfoGlobi - 04.11.2015

Serbia vazhdon me fushatën e saj kundër anatrësimit të Kosovës në UNESCO. Kësaj here Daçiq ka apeluar tek anëtarët e Konferencës së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukim, ...

Pacolli në Paris: Kosova po lobon zbehtë, Serbia fuqishëm kundër anëtarësimit në UNESCO

Tetova Sot - 04.11.2015

Ish-Presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli nga Parisi ka kritikuar Qeverinë e Kosovës duke thënë se po lobon zbehtë për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO.

Mustafa: Nuk e kemi ndërmend të heqim dorë nga UNESCO

Kosova Live - 04.11.2015

4 Nëntor 2015 Mustafa: Nuk e kemi ndërmend të heqim dorë nga UNESCO Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa në një konferencë të përbashkët për media me ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ...

Oxford, Cambridge, Harvard e të tjerë për Kosovën në UNESCO

Kosova Live - 04.11.2015

Profesorët nga universitetet më prestigjioze në botë e kanë përkrahur Kosovën në rrugën e saj drejt anëtarësimit në UNESCO, organizatë kjo më e rëndësishmja në fushat e edukimit, shkencës dhe ...

Kjo është java vendimtare drejt UNESCO-s

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kjo është java vendimtare drejt UNESCO-s Afatet e huqura për heqjen e vizave Gjykime me standarde të dyfishta Zhbogar: MSA-ja të shërbejë si mundësi për kthimin e dialogut ...

Java vendimtare drejt UNESCO-s

Lajmi.net - 03.11.2015

Sot në Paris nis edhe zyrtarisht punimet Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s, e cila do të zgjasë deri më 18 nëntor 2015. Votimi për rekomandimin e Bordit Ekzekutiv të kësaj Organizate rreth pranimit ...

Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër Kosovës

Portalb - 03.11.2015

Lajme lidhur me temën Pas miratimit të MSA-së, Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale Gjykata ua vazhdon paraburgimin imamëve dhe të dyshuarve tjerë për terrorizëm Jahjaga: Ratifikimi i ...

Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër Kosovës

Zhurnal - 03.11.2015

Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër Kosovës Publikuar 03.11.2015 në 10:24 nga A.R. | 27 i lexuar Prishtine, 3 nentor - Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, bëri thirrje publike për ...

Ditët vendimtare të betejës së Kosovës për UNESCO

Portalb - 03.11.2015

Lajme lidhur me temën Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër Kosovës Pas miratimit të MSA-së, Kosova duhet të dëshmojë kapacitete institucionale Gjykata ua vazhdon paraburgimin imamëve dhe të ...

Thaçi: Serbia s’na ndalë dot, sapo u aprovua agjenda për anëtarësim të Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 03.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë të ditur se sot Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ka aprovuar në tersi agjendën, me pikën për Kosovën, ku do të votohet për ...

Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër Kosovës

Lajm - 03.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, bëri thirrje publike për bashkim në fushatën kundër pranimit të Kosovës në UNESCO. Ai bëri thirrje për shpërndarjen e kësaj fushate filmike ku sipas tij ...

Edhe Ledri fton për përkrahje të fuqishme për Kosovën në UNESCO

Lajmi.net - 03.11.2015

Këngëtari i mirënjohur kosovar, Ledri Vula i është bashkuar fushatës për anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO).

Thaçi: Serbia s’na ndalë dot, sapo u aprovua agjenda për anëtarësim të Kosovës në UNESCO

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Thaçi: Serbia s’na ndalë dot, sapo u aprovua agjenda për anëtarësim të Kosovës në UNESCO Serbia me faqe interneti kundër Kosovës në UNESCO Djuric sot në Mitrovicë, dorëzon ...

Serbia me faqe interneti kundër Kosovës në UNESCO

Lajmi.net - 03.11.2015

Autoritetet serbe kanë vazhduar fushatën kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e lansuar një faqe interneti. Pas postimit të disa filmave në internet rreth krimeve, siç ata i kanë quajtur të ...

Serbia me faqe interneti kundër Kosovës në UNESCO

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Thaçi: Serbia s’na ndalë dot, sapo u aprovua agjenda për anëtarësim të Kosovës në UNESCO Serbia me faqe interneti kundër Kosovës në UNESCO Djuric sot në Mitrovicë, dorëzon ...

Selimi vlerëson se Serbia është duke bërë fushatë agresive kundër Kosovës

Lajmi.net - 03.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi tha se tash është beteja kryesore për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai tha se janë duke lobuar shumë që vendi të jetë pjesë e UNESCO-së, ...

Edhe Ledri fton për përkrahje të fuqishme për Kosovën në UNESCO

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Edhe Ledri fton për përkrahje të fuqishme për Kosovën në UNESCO Ish zëdhënësja e policisë, Sabrie Kamberi ndahet nga i fejuari Hajdutja tenton të ikë, përplaset në dyer të ...

Ambasadori serb në Rusi: Pranimi i Kosovës në UNESCO shkelje e rëndë e normave ndërkombëtare të OKB-së

Lajmi.net - 03.11.2015

Ambasadori i Serbisë në Rusi, Sllavenko Terziq, e konsideron shkelje të rëndë të ligjit dhe normave ndërkombëtare të OKB-së, çështjen e pranimit të Kosovës, shkruajnë mediat serbe.

Ambasadori serb në Rusi: Pranimi i Kosovës në UNESCO shkelje e rëndë e normave ndërkombëtare të OKB-së

Lajm - 03.11.2015

Ambasadori i Serbisë në Rusi, Sllavenko Terziq, e konsideron shkelje të rëndë të ligjit dhe normave ndërkombëtare të OKB-së, çështjen e pranimit të Kosovës, shkruajnë mediat serbe.

Thaçi: Serbia nuk ia doli, Kosova është në axhendën e Konferencës së Përgjithshme

SOT - 03.11.2015

Zv.kryeminsitri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës Hashim Thaçi deklaroi se këto ditë Serbia ka tentuar që të anulojë anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Pavarësisht kësaj, Thaçi bën me dije se ...

Selimi: Më 9 nëntor në UNESCO na duhen edhe vota të shteteve që s’na kanë njohur

Portalb - 03.11.2015

Lajme lidhur me temën Kosovë, Veseli dhe Mustafa garantojnë të drejta të plota për komunitetin LGBT Ditët vendimtare të betejës së Kosovës për UNESCO Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër ...

Serbia e vendosur të ndalojë anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, ja fushatat agresive të ambasadave serbe nëpër botë

SOT - 03.11.2015

Serbia ka nisur një fushatë agresive për të penguar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, vendim që pritet të merret më 9 nëntor nga Asambleja e Përgjithshme.

Indonezia mbështet anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, ja letra dërguar Hashim Thaçit

SOT - 03.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës e njëherësh ministër i Punëve të jashtme i vendit, Hashim Thaçi, përmes Facebookut njofton se nga kryetari i Organizatës myslimane në Indonezi, Muhammadiyah, ka marrë ...

Thaçi me letër përkrahëse nga Indonezia, për Kosovën në UNESCO

Lajmeshqip - 03.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Thaçi me letër përkrahëse nga Indonezia, për Kosovën në UNESCO Ambasada SHBA-ve: Ftojmë opozitën të heq dorë nga dhuna Ura mes Kaçanikut e Hanit të Elezit, një nga urat më ...

Thaçi: Organizata myslimane përkrah Kosovën për anëtarësim në UNESCO (Foto)

Lajmi.net - 03.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme, njëherësh Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pranuar një letër nga organizata myslimane “Muhammadiyah” në Indonezi, e cila numëron 30 milionë ...

Java vendimtare drejt UNESCO-s

Telegrafi - 03.11.2015

Sot në Paris nis edhe zyrtarisht punimet Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s, e cila do të zgjasë deri më 18 nëntor 2015. Votimi për rekomandimin e Bordit Ekzekutiv të kësaj Organizate rreth pranimit ...

Java vendimtare për Kosovën drejt UNESCO-s

Botasot - 03.11.2015

Sot në Paris nis edhe zyrtarisht punimet Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s, e cila do të zgjasë deri më 18 nëntor 2015. Votimi për rekomandimin e Bordit Ekzekutiv të kësaj Organizate rreth pranimit ...

Asambleja e UNESCO-s nis punimet

ABC News - 03.11.2015

Të martën në Paris nisin zyrtarisht punimet Asamblesë së Përgjithshme të UNESCO-s, që pritet të zgjasin deri më 18 nëntor. Vendimi për pranimin e plotë të anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë, ...

Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër Kosovës

Botasot - 03.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, bëri thirrje publike për bashkim në fushatën kundër pranimit të Kosovës në UNESCO. Ai bëri thirrje për shpërndarjen e kësaj fushate filmike ku sipas tij ...

Ditët vendimtare të betejës së Kosovës me Serbinë për UNESCO

Koha.net - 03.11.2015

Sesioni i 38-të i Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s nis këtë të martë në Paris, dhe do të zgjasë dy javë. Në mesin e shumë çështjeve do të konsiderohet edhe rekomandimi i Bordit Ekzekutiv të ...

Thaçi: Konferenca e Përgjithshme aprovoj pikën e Kosovës për UNESCO

Botasot - 03.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaqi thotë se Serbia po mundohet me cdo kushtë të anuloj anëtarësimin e Kosovës në UNESCO, mirëpo ai është informuar se tashmë pika për Kosovën është ...

Kosova në agjendën e Konferencës së Përgjitshme të UNESCO-s

Telegrafi - 03.11.2015

Zëvendëskryeministri i vendit, Hashim Thaçi tha se këto ditë Serbia po tenton me çdo grackë procedurale ta anulojë anëtarësimin e Kosovës në UNCESCO, mirëpo megjithëkëtë Konferenca e Përgjithshme e ...

Kosova, zyrtarisht në agjendën e Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s

Koha.net - 03.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka komentuar në lidhje me aprovimin e agjendës së Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-s, agjendë në të cilën përfshihet edhe Kosova.

​Serbia lanson faqe interneti kundër Kosovës në UNESCO

Botasot - 03.11.2015

Autoritetet serbe kanë vazhduar fushatën kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e lansuar një faqe interneti. Pas postimit të disa filmave në internet rreth krimeve, siç ata i kanë quajur të ...

Serbia lanson faqe interneti kundër Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 03.11.2015

Autoritetet serbe kanë vazhduar fushatën kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO, duke e lansuar një faqe interneti. Pas postimit të disa filmave në internet rreth krimeve, siç ata i kanë quajtur të ...

Serbët nisin fushatë intensive kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO

ABC News - 03.11.2015

Serbet kane nisur nje fushate intensive kunder anetaresimit te Kosoves ne UNESCO, kur vetem pak dite e ndajne Asamblene e kesaj organizate,nga marrja e ketij vendimi.

Kosova dhe Serbia lobojnë fuqishëm para votimit për anëtarësim në UNESCO

Mapo - 03.11.2015

Kosova dhe Serbia lobojnë fuqishëm para votimit për anëtarësim në UNESCO Postuar më: 03 Nëntor 2015 13:57 Prishtina dhe Beogradi rritën fushatat e tyre lobuese pro dhe kundër kërkesës së Kosovës për ...

Selimi: Tash është beteja kryesore për në UNESCO

Telegrafi - 03.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi tha se tash është beteja kryesore për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai tha se janë duke lobuar shumë që vendi të jetë pjesë e UNESCO-së, ...

Selimi vlerëson se Serbia është duke bërë fushatë agresive kundër Kosovës

Botasot - 03.11.2015

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi tha se tash është beteja kryesore për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO. Ai tha se janë duke lobuar shumë që vendi të jetë pjesë e UNESCO-së, ...

Kosova në përpjekje për t’u anëtarësuar në UNESCO

VOA - 03.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s që i zhvillon punimet nga sot deri më 18 nëntor, pritet që më 9 nëntor të shqyrtojë kërkesën e Kosovës për anëtarësim.

Hakerët shqiptarë rrëzojnë faqen propaganduese serbe për UNESCO (Foto)

Botasot - 03.11.2015

Një grup i hakerëve shqiptarë, të prezantuar si "Ethnic Albanian Hackers", kanë vë jashtë funksioni faqen propaganduese serbe për mos pranimin e Kosovës në UNESCO.

Propaganda dhe mashtrimet serbe duhet të marrin përgjigjen botërore!

Botasot - 03.11.2015

Derisa në Paris, ka filluar punimet Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s, e cila do të zgjasë deri më 18 nëntor 2015, përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës, po vazhdojnë lobimin e tyre për ...

Bregu: “UNESCO”, serbët, frikë për njohjen e mëtejshme të shtetit të Kosovës

Botasot - 03.11.2015

Deputetja e Partisë Demokratike Majlinda Bregu ka komentuar nëpërmjet një statusi në facebook, rreth disa videove të postuara në portalet serbe, ku bëhet thirrje për të ndalur anëtarësimin e Kosovës ...

Thaçi me një letër përkrahëse nga Indonezia për Kosovën në UNESCO

Koha.net - 03.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës e njëherësh ministër i Punëve të jashtme i vendit Hashim Thaçi përmes Facebookut njofton se nga kryetari i Organizata myslimane në Indonezi, Muhammadiyah, ka marrë një ...

Thaçi: Organizata myslimane përkrah Kosovën për në UNESCO (Dokument)

Botasot - 03.11.2015

Zëvendësministri dhe ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se fushata e Kosvës për pranimin në UNESCO po fiton përkrahje nag vendet e ndryshme të botës.

Thaçi me letër përkrahëse nga Indonezia, për Kosovën në UNESCO

Telegrafi - 03.11.2015

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes profilit të tij në Facebook njofton se nga kryetari i Organizatës Myslimane në Indonezi ka marrë një letër përkrahëse që Kosova të anëtarësohet në ...

Vijnë përkrahjet për UNESCO

Botasot - 03.11.2015

Ministër i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi, ka njoftuar se ka marrë një letër përkrahëse që Kosova të anëtarësohet në UNESCO, nga kryetari i Organizatës myslimane në Indonezi, Muhammadiyah.

Vuçiq as optimist as pesimist për UNESCO-n

Koha.net - 03.11.2015

Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s ka filluar takimin e vet vjetor. Në këtë konferencë, që do të zgjasë deri më 18 nëntor në Paris,pritet që Kosova të bëhet anëtare e UNESCO-s.

Java e fundit drejt UNESCO-s

InfoGlobi - 03.11.2015

Nis zyrtarisht punimet Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s,sot në Paris, e cila do të zgjasë deri me 18 nëntor 2015. Votimi për rekomandimin e Bordit Ekzekutiv të kësaj Organizate rreth pranimit të ...

Serbia lanson edhe uebsajt kundër Kosovës në UNESCO

InfoGlobi - 03.11.2015

Fushata e Serbisë për të ndalur antarësimin e Kosovës në UNESCO po vazhdon, kësaj rradhe autoritetet e Beogradit kanë lansuar uebsajt online kundër Kosovës.

Serbia me fushatë zyrtare në internet kundër Kosovës

Tetova Sot - 03.11.2015

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç, bëri thirrje publike për bashkim në fushatën kundër pranimit të Kosovës në UNESCO. Ai bëri thirrje për shpërndarjen e kësaj fushate filmike ku sipas tij ...

Kjo është java vendimtare drejt UNESCO-s për Kosovën

Java News - 03.11.2015

Këtë javë në Paris nis edhe zyrtarisht punimet Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s, e cila do të zgjasë deri më 18 nëntor 2015. Votimi për rekomandimin e Bordit Ekzekutiv të kësaj Organizate rreth ...

Votimi në UNESCO për Kosovën

Vision Plus - 03.11.2015

Asambleja e Përgjithshme e UNESCO-s do te votoje ne 9 nëntor per rekomandimin e Bordit Ekzekutiv mbi anëtarësimin e Kosovës ne ketë organizate. Pak dite përpara vendimit, Kosova vazhdon te loboje ne ...

Ambasadori serb në Rusi: Pranimi i Kosovës në UNESCO shkelje e rëndë e normave ndërkombëtare të OKB-së

Tetova Sot - 03.11.2015

Ambasadori i Serbisë në Rusi, Sllavenko Terziq, e konsideron shkelje të rëndë të ligjit dhe normave ndërkombëtare të OKB-së, çështjen e pranimit të Kosovës, shkruajnë mediat serbe.

Bregu: “UNESCO”, serbët, frikë për njohjen e mëtejshme të shtetit të Kosovës

Gazeta Tema - 03.11.2015

Deputetja e Partisë Demokratike Majlinda Bregu ka komentuar nëpërmjet një statusi në facebook, rreth disa videove të postuara në portalet serbe, ku bëhet thirrje për të ndalur anëtarësimin e Kosovës ...

Hakerët shqiptarë rrëzojnë faqen propaganduese serbe për UNESCO

Tetova Sot - 03.11.2015

Një grup i hakerëve shqiptarë, të prezantuar si “Ethnic Albanian Hackers”, kanë vë jashtë funksioni faqen propaganduese serbe për mos pranimin e Kosovës në UNESCO.

Ditët vendimtare të betejës së Kosovës për UNESCO

Kosova Live - 03.11.2015

Të martën në Paris pritet të fillojë sesioni i 38 i Konferencës së Përgjithshme të UNESCO-së i cili do të zgjasë dy javë. Në këtë sesion pritet të diskutohet edhe rekomandimi i Bordit Ekzekutiv të ...

Shqiptarët e Shkupit në festë, i gëzohen shtetit njëpartiak të Turqisë (Foto)

Lajm - 02.11.2015

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan gëzon respekt dhe simpati nga një numër i madh i shqiptarëve, shkaku i deklaratave. Fitorja e madhe e AK Partisë përveç nëpër qytetet e Turqisë, është ndjerë edhe ...

Daçiç: Marrëveshja e Brukselit kurrsesi s’mund të pezullohet

LajmiFundit - 02.11.2015

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë Ivica Daçiç ka thënë sot se absolutisht nuk ekziston kurrfarë mundësie e suspendimit të asaj që është arritur si marrëveshje në Bruksel dhe se Beogradi kërkon ...

Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO

Zhurnal - 02.11.2015

Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO Publikuar 02.11.2015 në 10:22 nga A.R. | 1 i lexuar Prishtine, 2 nentor- Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ...

Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO Edhe opozita e pranishme në sallat e Kuvendit Ratifikimi i MSA-së kalon edhe në Komisionin për Integrime Evropiane ...

Shpresa që vjen me UNESCO-n

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Shpresa që vjen me UNESCO-n Opozita nuk e voton MSA-në, largohet nga salla Çollaku: MSA-ja për Kosovën, si e shteteve të rajonit Opozita pritet të votojë kundër ratifikimit ...

Janjiq: Të shtyhet vendimi për pranimin e Kosovës në UNESCO

Lajmeshqip - 02.11.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Mustafa ua rritë pagat agjentëve të AKI-së Janjiq: Të shtyhet vendimi për pranimin e Kosovës në UNESCO Skandal: Komuna e Prishtinës blen 619,644 litra derivate jashtë ...

Zyrtarët serbë: SHBA’të insistojnë që të formohet Asociacioni

Lajm - 02.11.2015

Deputeti serb Milovan Drecun ka thënë se Serbia duhet të luftojë për Asociacionin, pasi për këtë e ka edhe mbështetjen e SHBA’bë. Drecun, i cili është edhe njëri nga propagandistët më të mëdhenj të ...

Luftë fushatash për UNESCO

Evropaelire - 02.11.2015

Në prag të fillimit të Konferencës së përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), autoritetet e Kosovës kanë thënë se do të vazhdojnë fushatën ...

Historianët e Kosovës, kundër igumenit serb të Deçanit

Top Channel - 02.11.2015

Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiç i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar ta shtyjë vendimin për pranimin e Kosovës në UNESCO. Lidhur me këtë ka reaguar Lidhja e historianëve të ...

Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO

Koha.net - 02.11.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ka vlerësuar se po vazhdon fushata e planifikuar që shteti i Kosovës në shumë drejtime të arrijë kapacitetet shtetërore.

Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO

Telegrafi - 02.11.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun ka vlerësuar se po vazhdon fushata e planifikuar që shteti i Kosovës në shumë drejtime të arrijë kapacitetet shtetërore.

Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO

Botasot - 02.11.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun ka vlerësuar se po vazhdon fushata e planifikuar që shteti i Kosovës në shumë drejtime të arrijë kapacitetet shtetërore.

Shpresa që vjen me UNESCO-n

Telegrafi - 02.11.2015

Republika e Kosovës është në proces të anëtarësimit në UNESCO (Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Edukim, Shkencë dhe Kulturë), dhe ka ndërmarrë një fushatë të dinjitetshme, duke pasur parasysh ...

Janjiq: Të shtyhet vendimi për pranimin e Kosovës në UNESCO

Botasot - 02.11.2015

Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta shtyjë vendimin për pranimin e Kosovës në UNESCO. Në një video-mesazh në gjuhën angleze, Janjiq ka thënë ...

Janjiq: Të shtyhet vendimi për pranimin e Kosovës në UNESCO

Telegrafi - 02.11.2015

Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta shtyjë vendimin për pranimin e Kosovës në UNESCO. Në një video-mesazh në gjuhën angleze, Janjiq ka thënë ...

Beogradi thotë se Washingtoni është i interesuar për formimin e AKS-së në Kosovë

Koha.net - 02.11.2015

“Serbia duhet të luftojë për Asociacionin e Komunave serbe dhe për normalizimin marrëdhënieve Me Kosovën në mënyrë që në rend dite të vijnë çështje më të rëndësishme siç është pasuria e Serbisë në ...

Beogradi thotë se Washingtoni është i interesuar për formimin e AKS-së në Kosovë

Telegrafi - 02.11.2015

“Serbia duhet të luftojë për Asociacionin e Komunave serbe dhe për normalizimin marrëdhënieve Me Kosovën në mënyrë që në rend dite të vijnë çështje më të rëndësishme siç është pasuria e Serbisë në ...

Imeraj i reagon Sava Janjqit

Botasot - 02.11.2015

Video – mesazhi i igumenit të Manastirit të Deçanit i publikuar sot në mediat e Kosovës, por edhe më gjerë, është një mesazh i pamenduar mirë. Kur është në pyetje anëtarësimi i Kosovës në UNESCO nuk ...

Lidhja e Historianëve të Kosovës reagon ndaj deklaratës së Sava Janjiq

Telegrafi - 02.11.2015

Igumeni i Manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta shtyjë vendimin për pranimin e Kosovës në UNESCO. Lidhur me këtë ka reaguar Lidhja e Historianëve të ...

Luftë fushatash Kosovë – Serbi për UNESCO

Koha.net - 02.11.2015

Në prag të fillimit të Konferencës së përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), autoritetet e Kosovës kanë thënë se do të vazhdojnë fushatën ...

Luftë për UNESCO-n

Telegrafi - 02.11.2015

Në prag të fillimit të Konferencës së përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), autoritetet e Kosovës kanë thënë se do të vazhdojnë fushatën ...

Luftë fushatash për UNESCO

Botasot - 02.11.2015

ë prag të fillimit të Konferencës së përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), autoritetet e Kosovës kanë thënë se do të vazhdojnë fushatën pozitive ...

Serbia optimiste se Kosova nuk do të pranohet në UNESCO

Java News - 02.11.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun ka vlerësuar se po vazhdon fushata e planifikuar që shteti i Kosovës në shumë drejtime të arrijë kapacitetet shtetërore.

Serbia optimiste se Kosova s’do të pranohet në UNESCO

InfoGlobi - 02.11.2015

Kryetari i Këshillit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun ka theksuar se po vazhdon fushata e planifikuar që shteti i Kosovës në shumë drejtime të arrijë kapacitetet shtetërore.

Lidhja e Historianëve të Kosovës reagon ndaj deklaratës së Sava Janjic-it

Kosova Live - 02.11.2015

Video-mesazhi i igumenit të Manastirit të Deçanit, Sava Janjic i publikuar sot në media në të cilën i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta shtyjë vendimin për pranimin e Kosovës në UNESCO, ka ...