TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Një tërmet i fuqishëm tronditi Venezuelën

Alsat - 13.09.2009

Një tërmet i fuqishëm, me magnitudë 6.4 ballë të shkallës Rihter, tronditi Venezuelën në orët e para të mëngjesit të sotëm, duke përhapur panik në kryeqytetin ...

Tërmete të reja në Dibër

Alsat - 13.09.2009

Mbrëmë në rajonin e Dibrës sërish u rregjistruan tërmete me intensitet prej pesë shkallësh sipas Shkallës evropiane makrosizmike.

Tërmetet, dibranët nën qiellë të hapur, Qeveria i harron

Ina - 13.09.2009

Banorët e Dibrës janë të zhgënjyer nga anashkalimi i tyre nga Qeveria për t’u përkujdesur për gjendjen e tyre pas tërmeteve të vazhdueshme në këtë qytet.

Dibër, lëkundje të reja të Tokës

Lajm - 13.09.2009

Tërmete me intesitet prej pesë ballë sipas Shkallës makrosizmike evropiane me epiqendra në rajonin e Dibrës, regjistruan mbrëmë aparatet e Observatorit ...

Tjetër lëkundje tërmeti në Ostren, banorët në panik

Telegrafi - 13.09.2009

Një tjetër lëkundje tërmeti është ndjerë në orët e vona të mbrëmjes së të shtunës, duke pasuar tërmetin e një jave më parë në Gjoricë të Dibrës.

Tërmete të reja në Dibër

Botasot - 13.09.2009

Mbrëmë në rajonin e Dibrës sërish u regjistruan tërmete me intensitet prej pesë shkallësh sipas Shkallës Evropiane Makrosizmike.

Qeveria do të riparojë të gjitha dëmet nga tërmeti

Botasot - 13.09.2009

Ministria e Mbrojtjes reagon menjëherë ndaj akuzave të Partisë Socialiste, duke deklaruan nëpërmjet zëdhënësit të saj Fatmir Konja, se qeveria ka vënë dhe do ...

Tërmet i sërishëm regjistrohet në Dibër

Ina - 12.09.2009

Një tërmet i sërishëm është regjistruar mbrëmë në Dibër dhe rajonin përreth, njoftoi Observatori sizmologjik në Shkup.

Tërmet i ri në Dibër

Alsat - 11.09.2009

Një tërmet i ri u regjistrua sonte në Dibër dhe rrethinë. Tërmeti me fuqi prej 3 shkallësh sipas Shkallës evropiane makroseizmike është rregjistruar në orën ...

Tërmete të reja në Dibër

Idividi - 10.09.2009

Shkup, 9 shtator (MIA) - Tërmete të reja janë regjistruar gjatë natës dhe në mëngjes në rajonin epiqendror të Dibrës.

Tërmet në Athinë

Idividi - 10.09.2009

Athinë, 10 shtator (MIA) - Tërmet i lehtë me një intensitet prej 4,2 ballëve sipas shkallës së Rihterit është regjistruar sot në mëngjes 48 kilometra në ...

Tërmeti, dibranët kërkojnë dëmshpërblim

Alsat - 10.09.2009

Më shumë se 800 dibranë lajmëruan dëmet në objektet e tyre pas tërmetit të fuqishëm që të dielën goditi qytetin dhe zonat përreth.

Regjistrohen tërmete të reja nga seria me epiqendra në rajonin epiqendror të Dibrës

Idividi - 09.09.2009

Shkup, 8 shtator (MIA) - Aparati i Observatoriumit sizmologjik pranë Fakultetit mMatematikoro-natyror në Shkup, me rrjetin e saj telemetrik të stacioneve ...

Dibranët flenë “me një sy”

Ina - 09.09.2009

Shqetësime nga tërmetet në Dibër Dibranët flenë “me një sy” Nga goditjet e tërmetit janë regjistruar rreth 100 shtëpi të dëmtuara, të cilat do të evidentohen ...

MB: Vijon puna për sistemimin e banorëve të dëmtuar nga tërmeti

Botasot - 09.09.2009

Ministria e Brendshme bëri të ditur dje, se po vijon puna për dhënien e ndihmës për sistemimin e banorëve të dëmtuar nga tërmeti i fortë i dy ditëve më parë në ...

Tërmeti dëmtoi 140 shtëpi në Dibër

Alsat - 08.09.2009

Rrethet Bulqizë e Dibër janë zgjuar të tronditura nga tërmeti mëngjesin e të hënës. Të gjithë banorët e këtyre anëve nuk kanë bërë gjumë në shtëpitë e tyre pas ...

Shqiptarët kalojnë natën jashtë pas tërmetit

SETimes - 08.09.2009

08/09/2009 TIRANE, Shqipëri -- Njerëzit, shtëpitë e të cilëve u dëmtuan në një tërmet që tronditi rajonin e Dibrës të dielën vonë (6 shtator), kaluan natën e ...

Tërmeti, banorët e Shupenzës kalojnë natën jashtë

Botasot - 08.09.2009

Dibër - Banorët e Komunës së Shupenzës janë detyruar ta kalojnë natën e mbrëmshme jashtë nga frika e lëkundjeve të tjera sizmike.

Tërmet gjatë natës në Shqipëri

BBC - 07.09.2009

Një fëmijë i plagosur dhe disa shkolla e banesa të dëmtuara rëndë, është bilanci i deritanishëm i tërmetit që tronditi mesnatën e mbrëmshme Shqipërinë.

Tërmet në Shqipëri dhe Maqedoni

Shqipmedia - 07.09.2009

Një tërmet me intensitet prej 5.4 ballësh ka goditur Shqipërinë dhe Maqedoninë. Tërmeti ndodhi në orën 23 e 49 minuta, në thellësinë 3.9 kilometra.

Seri tërmetesh në rrethinën e Dibrës – ka dëme materiale

Makfax - 07.09.2009

Seri tërmetesh mbrëmë u regjistruan 15 kilometra në jugperëndim të Dibrës, në territorin e Shqipërisë.

Rritet numri i të vdekurve gjatë tërmetit në Indonezi

Makfax - 07.09.2009

Numri i viktimave nga tërmeti i fuqishëm që më 2 shtator goditi Indonezinë, u ngjit në 69 persona, ndërsa edhe 23 të tjerë llogariten të zhdukur.

Tërmet i fuqishëm në Shqipëri dhe Maqedoni

Alsat - 07.09.2009

Një tërmet me fuqi 5.4 ballë dhe me kohëzgjatje 15 sekonda ka goditur Shqipërinë në orën 23:49 minuta të natës së sotme.

Tërmet me intensitet prej 7-8 ballë sipas Shkallës makrosizmike është ndjerë në disa pjesë të Maqedonisë

Idividi - 07.09.2009

Shkup, 7 shtator (MIA) - Aparatet e Observatorit sizmologjik pranë Fakultetit matematiko-natyror në Skkup, sot regjistruan tërmete të reja nga seria me ...

Tërmeti trondit Shqipërinë

Ina - 07.09.2009

Lëkundje të fuqishme tërmeti kanë alarmuar banorët e shumë qyteteve mbrëmjen e vonë të së dielës.

Tërmeti ka dëmtuar mbi 200 shtëpi në Shqipëri

Makfax - 07.09.2009

Tërmeti që mbrëmë ndodhi në kufirin maqedonas-shqiptar ka dëmtuar së paku 200 shtëpi në Shqipëri.

Termeti prej 7-8 ballë tronditi disa qytete të Maqedonisë

Lajm - 07.09.2009

Aparatet e Observatorit sizmologjik pranë Fakultetit matematiko-natyror në Skkup, sot regjistruan tërmete të reja nga seria me epiqendra në rajonin epiqendror ...

Shqipëri: Tërmet në rrethin e Dibrës

Evropaelire - 07.09.2009

Autoritetet në Shqipëri thonë se një tërmet me intensitet preliminar 5.4 shkallë, ka goditur pjesën verilindore të Shqipërisë, duke shkaktuar dëme materiale, ...

Tërmet me intensitet prej 7-8 ballë është ndjerë edhe Maqedoni

Ina - 07.09.2009

Aparatet e Observatorit sizmologjik pranë Fakultetit matematiko-natyror në Skkup, sot regjistruan tërmete të reja nga seria me epiqendra në rajonin epiqendror ...

Ministria shqiptare e Brendshme: Nuk ka viktima nga tërmeti

Alsat - 07.09.2009

Nuk ka viktima nga tërmeti që goditi mesnatën e djeshme vendin tonë, por vetëm dëme materiale. Konfirmimi vjen nga Ministria e Brendshme e cila përmes një ...

Sizmiologët: Aktiviteti sizmik edhe për disa ditë

Alsat - 07.09.2009

Pas termetit të fuqishëm me intesitet 7 ballë, me epiqendër komunën e Gjoricës në Peshkopi, pasgoditjet sipas sizmilogëve kanë vazhduar deri në orët e para të ...

Të paktën 44 persona kanë humbur jetën në tërmetin në Indonezi

Idividi - 07.09.2009

Xhakartë, 3 shtator (MIA) - Të paktën 44 persona kanë humbur jetën në tërmetin me intensitet prej 7,3 ballësh sipas shkallës së Rihterit, i cili dje e ka ...

Tërmeti prej 7 ballësh shkaktoi dëme materiale /video/

Alsat - 07.09.2009

Tërmeti, rreth mesnatës, ka shkatuar vetëm dëme materiale në banesat e komunave përreth Një tërmet 5.4 sipas shkallës Rihter dhe që është ndjerë në sipërfaqë ...

Tërmeti, dibranët tërë natën e kaluan jashtë

Alsat - 07.09.2009

Pas asaj që ndodhi Dibrën sot e vizitoi edhe ministri Punës dhe Politikës Sociale Xhelil Bajrami Mure të plasura, çati të dëmtuara dhe oxhaqe të rëna, ky është ...

Tërmeti në Shqipëri shkakton dëme materiale, por jo viktima

DW - 07.09.2009

Një tërmet i rëndë tronditi gjatë natës duke u gdhirë e hëna (07.09) verilindjen e Shqipërisë duke dëmtuar së paku mijëra shtëpi.

Tërmetet trondisin Shqipërinë verilindore

SETimes - 07.09.2009

07/09/2009 TIRANE, Shqipëri -- Një tërmet tronditi Shqipërinë verilindore të dielën vonë, i matur në 5.4 gradë sipas shkallës Rihter.

Një tërmet i fuqishëm trondit Shqipërinë

Telegrafi - 07.09.2009

Një tërmet i fuqishëm tronditi mbrëmë pak përpara mesnatës Shqipërinë. Sipas shërbimit sizmologjik shqiptar, tërmeti është regjistruar në orën 23.49 minuta dhe ...

Një tërmet i fuqishëm trondit Shqipërinë

Botasot - 07.09.2009

Një tërmet i fuqishëm tronditi mbrëmë pak përpara mesnatës Shqipërinë. Sipas shërbimit sizmiologjik shqiptar, tërmeti është regjistruar në orën 23.49 minuta ...

Një tërmet trondit Shqipërinë, epiqendra në verilindje

VOA - 07.09.2009

Një tërmet prej 5,4 gradë të shkallës Richter goditi afër mesnatës Shqipërinë. Epiqendra e tij ishte në Fshatin Gjoricë të Peshkopisë në verilindje të vendit, ...

Kryeministri Berisha viziton zonën e dëmtuar nga tërmeti

Botasot - 07.09.2009

Kryeministri Sali Berisha vizitoi, sot në mesditë, në rrethin e Peshkopisë, në zonën e dëmtuar nga tërmeti.