TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Historia e një krimi dhe lutja e një mësueseje për nxënëset e saj

BalkanWeb - 20.04.2014

Kjo është një nga ato historitë që ka tronditur opsionin publik ndërkombëtar, pasi ka gjetur trajtim nga mediat e huaja. Një grup militantësh islamikë në Nigeri, që njihen me emrin Boko Haram, futet ...

Historia e një krimi të tmerrshëm dhe lutja e një mësueseje për nxënëset e saj

Gazeta Tema - 19.04.2014

Është një histori që ka pushtuar mediat ndërkombëtare këto ditë. Një grup militantësh islamikë në Nigeri, që njihen me emrin Boko Haram, futet në një shkollë dhe rrëmben mbi 100 nxënëse.

U liruan 121 nga nxënëset e rrëmbyera në Nigeri

Alsat - 17.04.2014

Armata nigeriane kumtoi se 121 nga nxënëset e rrëmbyera nga ana e grupit islamist Boko Haram në pjesën verilindore të vendit janë liruar. Zëdhënësi i armatës, gjeneral-majori Kris Olukolade konfirmoi ...

Nigeri, lirohen 121 vajzat e rrëmbyera

Zhurnal - 17.04.2014

Armata nigeriane kumtoi se 121 nga nxënëset e rrëmbyera nga ana e grupit islamist Boko Haram në pjesën verilindore të vendit janë liruar. Zëdhënësi i armatës, gjeneral-majori Kris Olukolade konfirmoi ...

Njëzet të vdekur në një sulm të ri në Nigeri

Idividi - 17.04.2014

Abuxha, 16 prill 2014 (MIA) - Njëzet persona janë vrarë në një sulm në Nigeri, për të cilin ekziston dyshim se e kanë kryer kryengritësit islamikë, kumtuan sot autoritetet lokale.

U liruan 121 nga nxënëset e rrëmbyera në Nigeri

Idividi - 17.04.2014

Abuxha, 17 prill 2014 (MIA) - Armata nigeriane kumtoi se 121 nga nxënëset e rrëmbyera nga ana e grupit islamist Boko Haram në pjesën verilindore të vendit janë liruar.

20 persona janë vrarë në një sulm në Nigeri

Zhurnal - 16.04.2014

Njëzet persona janë vrarë në një sulm në Nigeri, për të cilin ekziston dyshim se e kanë kryer kryengritësit islamikë, kumtuan sot autoritetet lokale. Ky është sulmi më i ri nga seria e kryer në tre ...

Kidnapohen 200 vajza në Nigeri

InfoGlobi - 16.04.2014

Persona të armatosur kanë kidnapuar më shumë se 200 vajza nga një shkollë në Nigeri. Vajzat kanë qenë duke fjetur në dhomat e tyre të gjumit në shkollën Chibok të Nigerisë kur grupi i njohur Boko ...

Nigeri/ Militantët islamikë përdhunojnë 200 nxënëse

AMA-News - 16.04.2014

Rreth 200 vajza janë abuzuar seksualisht në ambientet e shkollës së tyre në veri-lindje të Nigerisë, nga militantët islamikë të armatosur rëndë të Boko Haram, të cilët mbërritën me kamionë, mikrobusë ...

Vriten 20 persona në Nigeri

Tetova Sot - 16.04.2014

Njëzet persona janë vrarë në një sulm në Nigeri, për të cilin ekziston dyshim se e kanë kryer kryengritësit islamikë, kumtuan sot autoritetet lokale. Ky është sulmi më i ri nga seria e kryer në tre ...

Të paktën 40 viktima në një shpërthim në periferi të Abuxhës

Idividi - 15.04.2014

Abuxha, 14 prill 2014 (MIA) - Të paktën 40 persona e kanë humbur jetën mëngjesin e sotëm nga shpërthimi në një stacion të autobusëve në periferinë e kryeqytetit nigerian Abuxha.

Mbi 200 viktima nga një shpërthim në periferinë e Abuxhës (PLT)

Idividi - 15.04.2014

Abuxha, 14 prill 2014 (MIA) - Mbi 200 persona mendohet se janë vrarë sot në një shpërthim të madh në periferinë e kryeqytetit nigerian Abuxha, lajmërojnë dëshmitarët okularë dhe mediat lokale.

Të paktën 71 të vdekur gjatë shpërthimit në periferinë e Abuxhës (PLT)

Idividi - 15.04.2014

Abuxha, 14 prill 2014 (MIA) - Të paktën 71 persona humbën jetën, ndërsa 124 të tjerë janë plagosur sot në një shpërthim të madh në periferinë e kryeqytetit nigerian Abuxha, kumtoi përfaqësuesi i ...

Nigeri, merren peng e dhunohen 200 vajza

Top Channel - 15.04.2014

Nigeri, merren peng e dhunohen 200 vajza 15/04/2014 Rreth 200 vajza janë abuzuar seksualisht në ambientet e shkollës së tyre në veri-lindje të Nigerisë, nga militantët islamikë të armatosur rëndë të ...

Nigeri, militantët rrëmbejnë 100 nxënëse të shkollës së mesme

Ora news - 15.04.2014

Më shumë se 100 nxënëse të shkollës së mesme në Nigeri, janë rrëmbyer nga kryengritësit e dyshuar islamik. Zyrtarët e sigurisë thanë se nxënëset janë marrë nga persona të armatosur të cilët kanë ...

Rrëmbehen 100 vajza nga një shkollë në Nigeri

Tetova Sot - 15.04.2014

Rreth 100 vajza dyshohet se janë rrëmbyer në një sulm në një shkollë në veri-lindje të Nigerisë. Persona të armatosur raportohet të kenë sulmuar shkollën në Chibok, në shtetin Borno, natën e kaluar ...

Të paktën 60 njerëz e kanë humbur jetën në një sulm në pjesën verilindore të Nigerisë

Idividi - 14.04.2014

Abuxha, 14 prill 2014 (MIA) - Në sulmin e djeshëm në shtetin federal Borno, Nigeria verilindore kanë humbur jetën të paktën 60 persona. Supozohet se sulmin e kanë kryer pjesëtarë të lëvizjes ...

Nigeri, 71 viktima nga shpërthimi në Abuja

Top Channel - 14.04.2014

Nigeri, 71 viktima nga shpërthimi në Abuja 14/04/2014 Të paktën 71 persona janë vrarë nga një shpërthim në një stacion autobusi në qendër të Nigerisë, mëngjesin e së hënës, bëri të ditur një zëdhënës ...

Dhuna në Nigeri: Rreth 71 viktima nga dy shpërthime në Abuja

Telegrafi - 14.04.2014

Dy shpërthime kanë tronditur një stacion të autobusëve, të mbushur me njerëz në periferi të kryeqytetit të Nigerisë, Abuja. Gjatë ditës, mediat kanë shtuar se numri i viktimave ka arritur në 71, ...

Shpërthim në stacionin e autobusëve në kryeqytetin e Nigerisë

Yll Press - 14.04.2014

Të pakten një shpërthim ka ngjarë sot në mëngjes në stacionin e autobusëve në periferi të kryeqytetit të Nigerisë, Abuja. Të pakten një shpërthim ka ngjarë sot në mëngjes në stacionin e autobusëve në ...

Shpërthim në Nigeri, të paktën 71 të vrarë

VOA - 14.04.2014

Policia në Nigeri thotë se një shpërthim në një stacion autobuzi ka shkaktuar mbi 71 të vrarë dhe mbi 120 të plagosur. Shpërthimi shkatërroi terminalin Nijania në periferi të kryeqytetit Abuxha, ...

Rreth 40 viktima, nga dy shpërthime në Abuja, Nigeri

Info Shqip - 14.04.2014

Dy shpërthime kanë tronditur një stacion të autobusëve, të mbushur me njerëz në periferi të kryeqytetit të Nigerisë, Abuja. Shpërthimi ndodhi në momentin kur udhëtarët po bëheshin gati të hipnin në ...

Rreth 40 viktima, nga dy shpërthime në Abuja, Nigeri

Gazeta Shqip - 14.04.2014

Dy shpërthime kanë tronditur një stacion të autobusëve, të mbushur me njerëz në periferi të kryeqytetit të Nigerisë, Abuja. Shpërthimi ndodhi në momentin kur udhëtarët po bëheshin gati të hipnin në ...

Mbi 70 të vdekur në Nigeri

InfoGlobi - 14.04.2014

Më shumë se 70 veta janë vrarë dhe qindra të tjerë të plagosur në një shpërthim në stacionin e autobusëve në kryeqytetin nigerian, Abuja. Shpërthimi ndodhi në kohën kur punëtorët ishin duke u nisur ...

Autobomba vret 71 vetë në Nigeri

AMA-News - 14.04.2014

Mese 71 persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 124 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga një shpërthim në një stacion autobusi në Nigeri. Ngjarja ndodhi në periferi të kryeqytetit Abuxha.

Nigeri, nga shpërthimi 71 të vrarë dhe 124 të plagosur

Gazeta Dita - 14.04.2014

Në Nigeri nga një shpërthim në stacionin e autobusëve në periferi të kryeqytetit Abuxha, së paku 71 vetë janë vrarë dhe 124 të tjerë janë plagosur. Për këtë shpërthim që ndodhi sot, askush nuk e ka ...

Dhunë në Nigeri: 71 të vdekur në shpërthimet e autobusëve (VIDEO)

Tetova Sot - 14.04.2014

Të paktën 71 persona humbën jetën, ndërsa 124 të tjerë janë plagosur sot në një shpërthim të madh në periferinë e kryeqytetit nigerian Abuxha, kumtoi përfaqësuesi i policisë lokale.

Nigeri, 71 të vrarë nga sulmi terrorist në një stacion autobuzësh

AlbanianScreen - 14.04.2014

Abuja - Më shumë se 71 persona u vranë në dy shpërthime që goditën një stacion të populluar autobuzësh në periferitë e kryeqytetit të Nigerisë, Abuja.