TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

41 femrat nobeliste, mes tyre edhe Nënë Tereza

Ina - 11.10.2009

Nëna Tereza është e vetmja shqiptare fituese e çmimit Nobel. Nënë Tereza në mbarë botën njihet e respektohet si simboli i humanizmit njerëzor Beqir Sina/ INA ...

Reagime për nderimin e pres. Obama me çmimin Nobel të paqes

VOA - 11.10.2009

Reagimi botëror për nderimin e presidentit Obama me çmimin Nobel të paqes ishte i trazuar me urimet e përzemërta dhe shprehjet e çudisë dhe përçmim.

Çmimi Nobel për Obamën pritet me reagime të ndryshme në SHBA

Alsat - 10.10.2009

Ndarja e çmimit Nobel për paqe për Presidentit amerikan Barack Obama u prit me reagime të ndryshme në vendlindjen e tij.

Obama: Çmimi Nobel, thirrje për veprim

Ina - 10.10.2009

“Disa nga detyrat, me të cilat përballemi, nuk do të përfundojnë gjatë presidencës sime. Por, jam i bindur se sfidat do të realizohen për aq kohë sa pranojmë ...

Presidenti rus përgëzon Obamën për çmimin Nobel

Alsat - 10.10.2009

Presidenti rus, Dimitri Medvedev përgëzoi sot homologun amerikan Barck Obama për marrjen e çmimit Nobel për Paqen, duke theksuar se vendimi i Komitetit Nobel ...

Nobeli mund të përmirojë raportet Rusi-SHBA

Evropaelire - 10.10.2009

Marrja e çmimit Nobel për Paqe nga presidenti amerikan Barak Obama mund të shërbejë si “nxitje e mëtejshme” për përmirësimin e raporteve SHBA-Rusi.

Kosova vlerëson lart çmimin për Obamën

Evropaelire - 10.10.2009

Akademikë dhe veprimtarë të njohur në Prishtinë e vlerësojnë lart ndarjen e çmimit Nobel për Paqe, për presidentin amerikan, Barak Obama.

Nobeli për Obamën, çmim kundër Bushit

Evropaelire - 10.10.2009

Mediat amerikane janë të ndara rreth marrjes së çmimit Nobel për Paqe nga presidenti Barak Obama.

Obama dhe SHBA-ja të befasuar me çmimin Nobel për paqe

DW - 10.10.2009

Presidenti amerikan Barack Obama u nderua me çmimin Nobel për paqe për vitin 2009. Reagimet e para në SHBA janë më të përmbajtura se në botën e jashtme.

Marrja e Nobelit, e mirë apo e keqe për Obamën?

Evropaelire - 10.10.2009

Marrja e çmimit Nobel për Paqe nga presidenti amerikan, përveç urimeve ka shtuar kritikat. Ekspertët pranojnë se çmimi mund të ketë “pasoja të çuditshme” mbi ...

Presidenti Sejdiu uroi presidentin Obama

Telegrafi - 10.10.2009

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu e ka uruar presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, me rastin e nderimit të tij me ...

Medvedev: Nobeli mund të përmirësojë raportet Rusi-SHBA

Telegrafi - 10.10.2009

Marrja e çmimit Nobel për Paqe nga presidenti amerikan Barack Obama mund të shërbejë si “nxitje e mëtejshme” për përmirësimin e raporteve SHBA-Rusi.

Çmimi Nobel për Obaman pritet me vlerësime dhe kritika në botë

Telegrafi - 10.10.2009

Presidenti amerikan, Barack Obama tha se ishte befasuar, por edhe shumë mirënjohës që iu dha çmimi Nobel i paqes, madje do ta pranojë atë si një thirrje për ...

Topi uron Obama-n

Telegrafi - 10.10.2009

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi i ka dërguar një mesazh urimi Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama në të cilin e ...

Kosovë: Obama, vizionar i paqes globale

Botasot - 10.10.2009

Pas marrjes së çmimit Nobel për paqe, presidentit amerikan Barak Obama vazhdojnë ti arrijnë urime të shumta nga nmbarë bota, ndër të cilët edhe nga liderët ...

Medvedev: Nobeli mund të përmirësojë raportet Rusi-SHBA

Botasot - 10.10.2009

Marrja e çmimit Nobel për Paqe nga presidenti amerikan Barak Obama mund të shërbejë si “nxitje e mëtejshme” për përmirësimin e raporteve SHBA-Rusi.

Berisha e Topi, urojnë Presidentin Obama

Botasot - 10.10.2009

Udhëheqësit e shtetit shqiptar, Berisha e Topi urojnë presidentin amerikan Barak Obama për marrjen e çmimit Nobel për paqe Urimi i Presidentit Topi "I nderuar ...

Marrja e Nobelit, e mirë apo e keqe për Obamën?

Botasot - 10.10.2009

Për këdo marrja e çmimit Nobel për Paqe do të ishte një vlerësim i madh. Për presidentin amerikan, Barak Obama, duket se çmimi nuk vjen vetëm me ngjyra ...

Çmimi Nobel për Presidentin Obama pritet me vlerësime dhe kritika në botë

VOA - 10.10.2009

Presidenti amerikan Barak Obama tha se ishte befasuar, por edhe shumë mirënjohës që iu dha çmimi Nobel i paqes, madje do ta pranojë atë si një thirrje për ...

Presidenti Obama fiton Nobelin për paqe

BBC - 09.10.2009

Çmimi Nobel për paqe këtë vit i është dhënë presidentit amerikan, Barack Obama. Komiteti me bazë në Norvegji tha se ai kishte bërë përpjekje të jashtëzakonshme ...

Obama fitues i çmimit Nobel për Paqe

Evropaelire - 09.10.2009

Presidenti amerikan, Barak Obama, është fitues i çmimit Nobel për Paqe për këtë vit, njoftoi Komiteti për Çmimin Nobel i Norvegjisë në Oslo.

Obama nderohet me Nobel për Paqen

Lajm - 09.10.2009

Presidenti amerikan Barack Obama merr cmimin Nobel per Paqe 2009. Komiteti i Oslos ka vendosur qe te nderoje presidentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes, i ...

Obama merr Çmimin Nobel për Paqe

DW - 09.10.2009

Obama, një klimë të re në skenën ndërkombëtare Çmimi Nobel për paqe këtë vit iu dha Presidentit amerikan Barack Obama.

Obama fiton Çmimin Nobel për Paqe

DW - 09.10.2009

Presidenti amerikan Barack Obama shpallet nobelist i paqes për vitin 2009. Obama nderohet për përpjekjet e tij për forcimin e diplomacisë dhe angazhimin për ...

Java e Nobelit

Evropaelire - 09.10.2009

Stina e çmimeve Nobel në Stokholm është përmbyllur këtë javë me emërimin e presidentit amerikan, Barak Obama, si fitues të Çmimit për ...

Sarkozi: Çmimi Nobel, kthim i Amerikës

Evropaelire - 09.10.2009

Shpallja e presidentit amerikan Barak Obama si fitues i çmimit Nobel për Paqe për vitin 2009 ka ngjallur befasi, dhe është shoqëruar më reagime të ndryshme, ...

Nobeli për Obaman s’kalon pa kritika

Evropaelire - 09.10.2009

Çmimi Nobel për paqe që iu dha presidentit amerikan Barak Obama nuk ka kaluar pa kritika. Kritikët kanë thënë se Obama nuk ka arritur shumë në nivel botëror në ...

Obama: Çmimi Nobel, thirrje për veprim

Evropaelire - 09.10.2009

“Disa nga detyrat, me të cilat përballemi, nuk do të përfundojnë gjatë presidencës sime. Por, jam i bindur se sfidat do të realizohen për aq kohë sa pranojmë ...

Obama: Çmimi Nobel, thirrje për veprim

Alsat - 09.10.2009

Obama u zgjua mëngjesin e sotëm nga telefonata e zëdhënësit të tij, Robert Gibs, i cili e njoftoi për marrjen e çmimit.

Berisha uron Obamën për çmimin Nobel

Ina - 09.10.2009

Kryeministri i Shqipërisë z. Sali Berisha i ka dërguar sonte një mesazh urimi Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, z.

Obama fitues i çmimit Nobel për Paqe

Botasot - 09.10.2009

Presidenti amerikan, Barak Obama, është fitues i çmimit Nobel për Paqë për këtë vit, njoftoi Komiteti për Çmimin Nobel i Norvegjisë në Oslo.Ky komitet njoftoi ...

Obama fiton çmimin Nobel për Paqe

Telegrafi - 09.10.2009

Presidenti amerikan, Barack Obama, është fitues i çmimit Nobel për Paqe për këtë vit, njoftoi Komiteti për Çmimin Nobel i Norvegjisë në Oslo.

Presidenti Obama fiton Çmimin Nobel të Paqes për vitin 2009

VOA - 09.10.2009

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, fitoi Çmimin Nobel të Paqes për vitin 2009, më pak se 9 muaj që kur erdhi në post.

Sarkozi: Çmimi Nobel, kthim i Amerikës

Botasot - 09.10.2009

Shpallja e presidentit amerikan Barak Obama si fitues i çmimit Nobel për Paqe për vitin 2009 ka ngjallur befasi, dhe është shoqëruar më reagime të ndryshme, ...

Obama: Çmimi Nobel, thirrje për veprim

Botasot - 09.10.2009

“E pranoj këtë çmim si thirrje për veprim, thirrje për të gjitha kombet që të përballen me sfidat e përbashkëta të shekullit XXI”, tha presidenti amerikan, ...

Reagime ndaj njoftimit të komitetit Nobel

VOA - 09.10.2009

Shumica e udhëheqësve evropianë kanë përgëzuar zgjedhjen që bëri komiteti i çmimeve Nobel për presidentin Obama fitues të çmimit të paqes.

Çmimi Nobel për fizikë për tre amerikanë

Idividi - 07.10.2009

Stokholm, 6 tetor (MIA) - Sharls Kao, Vilard Bojl dhe Xhorxh Smit janë laureatët e sivjetmë për Çmimin Nobel për fizikë për punën e tyre ndaj kabllove optike ...

Fituesit e Çmimit Nobel për Fizikë

Evropaelire - 06.10.2009

Tre shkencëtarë janë shpërblyer sivjet me Çmimin Nobel për Fizikë për punën e tyre në fijet optike dhe teknologjinë e fotografisë digjitale.

Tre fitues të Çmimit Nobel për Fizikë

Botasot - 06.10.2009

Tre shkencëtarë janë shpërblyer sivjet me Çmimin Nobel për Fizikë për punën e tyre në fijet optike dhe teknologjinë e fotografisë digjitale.

Tre amerikanë fitues të Çmimit Nobel për fizikën

VOA - 06.10.2009

Shkencëtarët Charles Kao, Williard Boyle dhe George Smith janë fituesit e Çmimit Nobel të Fizikës për vitin 2009, për kontributin e tyre në vendosjen e ...

Çmimet prestigjoze Nobel dhe historia e tyre

Botasot - 06.10.2009

Çmimi Nobel u krijua nga industrialisti suedez, Alfred Nobel, i cili shpiku dinamitin. Të gjitha çmimet jepen më 10 dhjetor me rastin e përvjetorit të vdekjes ...

Fillon sezoni i çmimeve Nobel

Evropaelire - 05.10.2009

Fillon në Stokholm stina e çmimeve Nobel. Sot jepet çmimi Nobel për mjeksi, i pari për këtë vit.

Çmimin Nobel për mjekësi e fituan tre amerikanë

Alsat - 05.10.2009

Tre shkencëtarë amerikanë janë fitues të Çmimit Nobel për Mjekësinë në vitin 2009, për zbulimin e tyre mbi kopjimin e kromozomeve dhe mbrojtjen e tyre nga ...

Çmimet Nobel për mjekësi

Evropaelire - 05.10.2009

Filloi në Stokholm stina e çmimeve Nobel. Tre shkencëtarë amerikanë, Elizabet Blekbërn, Karol Greider dhe Xhek Zostak janë fituesit e çmimit Nobel për mjekësi.

Fillon shpallja e Laureatëve të Nobelit për vitin 2009

Idividi - 05.10.2009

Stokholm, 5 tetor (MIA) - Me shpalljen e laureatëve të sivjemë të Çmimit Nobel për mjekësi ose fiziologji, sot fillon "Java e Nobelit" e 108-të.

Tre shkencëtarë amerikanë fitojnë çmimin Nobel për Mjekësi

Alsat - 05.10.2009

Amerikanët Elizabeth Blekbërn, Kerëll Greider dhe Xhek Sostak janë fituesit e Çmimit Nobel për Mjekësinë këtë vit.

Fillon sezoni i çmimeve Nobel

Botasot - 05.10.2009

Fillon në Stokholm stina e çmimeve Nobel. Sot jepet çmimi Nobel për mjeksi, i pari për këtë vit.

Ndahet çmimi Nobel për mjekësi

Telegrafi - 05.10.2009

Elizabeth Blackburn nga Universiteti i Kalifornisë, së bashku me Carol Greider nga Universiteti Johns Hopkins dhe Jack Szostak Instituti Mjekësor Howard ...

Tre shkencëtarë amerikanë fitojnë çmimin Nobel për Mjekësinë këtë vit

VOA - 05.10.2009

Amerikanët Elizabeth Blekbërn, Kerëll Greider dhe Xhek Sostak janë fituesit e Çmimit Nobel për Mjekësinë këtë vit.