TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Afrikë: Liderët diskutojnë për vendosjen e shpejtë në Mali

Ina - 20.01.2013

Liderët e Afrikës Perëndimore po takohen në Bregun e Fildishtë për të diskutuar për një vendosje sa më të shpejtë të ushtarëve afrikanë në Mali, për të luftuar kundër kryengritësve islamikë atje.

Mali, takim mes liderëve të Afrikës Perëndimore

Top Channel - 19.01.2013

Udhëheqësit do të takohen në Bregun e Fildishtë, për të koordinuar më mirë veprimet ushtarake. Ata priten të diskutojnë planet për të çuar trupa afrikane në mbështetje të ushtarëve malianë dhe francezë, që janë aktualisht në veprim kundër ...

Mali u intereson të gjithëve!

Kombetare - 19.01.2013

Ute Schaeffer / Kryeredaktore e DW Më në fund, dakordimi evropian u arrit: 250 instruktorë do të shkollojnë ushtrinë e Malit dhe do ta aftësojnë atë në luftën kundër islamistëve në vend.

Afrikë: Liderët diskutojnë për vendosjen e shpejtë në Mali

Evropaelire - 19.01.2013

19:01 Afrikë: Liderët diskutojnë për vendosjen e shpejtë në Mali 18:14 Gjenevë: Arrihet marrëveshja për ndaljen e emisionit të zhivës 17:10 Hammond: Përgjegjësinë e bartin terroristët 16:59 Algjeri: Forcat speciale i sulmuan pozitat e ...

Përforcimet në ndihmë të Francës në Mali

Top Channel - 19.01.2013

Trupat e forcës afrikano-perëndimore do të mbërrijnë në Mali brenda disa ditësh për të ndihmuar operacionin francez kundër rebelëve islamikë. Lajmin e konfirmoi për BBC-në komandanti i kësaj force, gjeneral Shehu Abdulkadir, ndërsa krerët ...

Mali, liderët e Afrikës Perëndimore takohen në Bregun e Fildishtë

Ora news - 19.01.2013

Udhëheqësit e Afrikës Perëndimore do të takohen në Bregun e Fildishtë për të diskutuar mënyrën më të mirë për të koordinuar veprimet ushtarake në Mali.

Afrikë: Liderët diskutojnë për vendosjen e shpejtë në Mali

Botasot - 19.01.2013

Liderët e Afrikës Perëndimore po takohen në Bregun e Fildishtë për të diskutuar për një vendosje sa më të shpejtë të ushtarëve afrikanë në Mali, për të luftuar kundër kryengritësve islamikë atje.

Në Mali deri tani janë sistemuar 1.400 ushtarë francez

Idividi - 18.01.2013

Bamoko, 17 janar 2013 (MIA) - Numri i ushtarëve francez të cilët marrin pjesë në operacionin në Mali, që filloi të premten, arriti deri 1.400, kumtoi ministri francez i Mbrojtjes Zhan-Iv lo Drian.

Arrihet marrëveshje për formimin e misionit ushtarak të BE-së në Mali

Idividi - 18.01.2013

Bruksel, 17 janar 2013 (MIA) - Anëtarët e BE-së u dakorduan sot të formojnë mision ushtarak të Unionit i cili do të stërviste forca në Mali për luftë kundër kryengritësve islamistë.

Fransoa Oland: Ajo që ndodh në Algjeri e dëshmon intervenimin tonë në Mali

Idividi - 18.01.2013

Paris, 17 janar 2013 (MIA) - Presidenti francez Fransoa Oland, i cili e ndjek zhvillimin e situatës me dramën e pengjëve në Algjeri, vlerësoi se kjo vetëm e arsyeton vendimin e tij për intervenim në Mali, njoftoi korrespodenti i MIA-s nga ...

BE preferon të përgatisë ushtarët në Mali

DW - 18.01.2013

Ministrat e jashtëm të BE ngulin këmbë më tej për një fillim të shpejtë të misionit trajnues në Mali. Ata përshëndetën Francën. Por trupa luftarake ata nuk ofruan. Evropianët janë shumë të lumtur që Franca veproi kaq shpejt në Mali.

Mali u intereson të gjithëve!

DW - 18.01.2013

Instruktorë ushtarakë evropianë mbështesin ushtrinë e Malit, Gjermania dërgon dy avionë transporti në Mali. Por ne nuk do t'i shpëtojmë dot një angazhimi më të madh, mendon kryeredaktorja e DW, Ute Schaeffer Ute Schaeffer, kryeredaktore e ...

UNHCR: Numri i refugjatëve në Mali do të mund të rritet deri në 700.000 njerëz

Idividi - 18.01.2013

Gjenevë, 18 janar 2013 (MIA) - Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR) kumtoi se pret për shkak të dhunës në Mali në muajt e ardhshëm rreth 700.000 njerëz t'i braktisin shtëpitë e tyre, nga të cilët 400.000 persona do të mund ...

Mali, avancon ushtria, tërhiqen rebelët

Top Channel - 18.01.2013

Rebelët islamikë në Mali janë tërhequr nga dy qytete në qendër të vendit, pas sulmeve ajrore të aviacionit ushtarak francez, njoftojnë autoritetet.

BE: Të nisë misioni trajnues në Mali

Ora news - 18.01.2013

Ministrat e jashtëm të BE ngulin këmbë më tej për një fillim të shpejtë të misionit trajnues në Mali. Ata përshëndetën ndërhyrjen e Francës por trupa luftarake ata nuk ofruan.

Mali, Haga nis hetime për krime lufte

Top Channel - 17.01.2013

Trupat ushtarake franceze janë duke luftuar me rebelët islamikë në rrugët e qytetit Diabaly, bëjnë të ditur burime maliane dhe franceze. Në operacionin e parë të madh tokësor në këtë konflikt, forcat speciale franceze janë duke luftuar ...

Mali: Trupat franceze në luftime direkte kundë rebelëve islamiskë

Evropaelire - 17.01.2013

08:15 Mbahet sot takimi i radhës, Thaçi - Daçiq 07:28 Amnesty Internationl reagon ndaj gjykimit të anëtares së Pussy Riot 07:10 Mali: Trupat franceze në luftime direkte kundë rrebelëve islamiskë 06:51 Vriten 22 dhe plagosen 35 nga ...

Italia, Gjermania dhe Polonia kanë shprehur gatishmëri që t'i japin përkrahje misionit në Mali

Idividi - 17.01.2013

Romë, 16 janar 2013 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme ose të mbrojtjes të Italisë, Gjermanisë dhe Polonisë sot në deklarata të ndara konfirmuan se vendet e tyre janë të gatshme të ofrojnë përkrahje logjistike për operacionet ...

Ushtarët francez në përleshje të drejtpërdrejtë në operacion tokësor me kryengritësit në Mali

Idividi - 17.01.2013

Pretori, 16 janar 2013 (MIA) - Trupat e Francës për herë të parë gjenden në luftime rrugore kundër kryengritësve islamikë në qytetin Diabali, në pjesën qendrore të Malit.

Merkel: Terrorizmi në Mali është kërcënim për mbarë Evropën

Idividi - 17.01.2013

Berlin, 16 janar 2013 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se terrorizmi në Mali është kërcënim për Evropën. "Gjermania konsideron se situata në rajon është pjesë e situatës së saj personale, sepse terrorizmi në Mali nuk ...

Mali, trupat franceze në luftime direkte kundër rebelëve islamistë

Alsat - 17.01.2013

Trupat franceze janë angazhuar në beteja direkte kundër rebelëve islamikë nëpër rrugët e qytetit Diabaly që ndodhet në pjesën qendrore të Mali-it.

Seancë e jashtëzakonshme e Këshillit të Evropës për Malin

Idividi - 17.01.2013

Bruksel, 17 janar 2013 (MIA) - Ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të BE-së sot do të mbajnë seancë të jashtëzakonshme kushtuar situatës në Mali.

Paneta: Intervenimi ushtarak në Mali është angazhim ndërkombëtar, e jo vetëm ai francez

Idividi - 17.01.2013

Romë, 17 janar 2013 (MIA) - Operacionet ushtarake në Mali janë angazhim ndërkombëtar, e jo vetëm përpjekje e Francës, deklaroi ministri i Mbrojtjes së SHBA-së Lion Paneta, i cituar nga mediat fraceze.

Rreziku i fushatës në Mali

Top Channel - 17.01.2013

Në kohën kur militantët islamikë krijonin me durim bazën e tyre në veriun e Malit përgjatë gjithë vitit të kaluar, zyrtarët në Uashington, Paris e kryeqytetet afrikane pajtoheshin mbi një parim: trupat afrikane e jo ushtarët europianë apo ...

Mali, Haga nis hetime për krime lufte

Ora news - 17.01.2013

Trupat ushtarake franceze janë duke luftuar me rebelët islamikë në rrugët e qytetit Diabaly, bëjnë të ditur burime maliane dhe franceze. Në operacionin e parë të madh tokësor në këtë konflikt, forcat speciale franceze janë duke luftuar ...

Mali: Trupat franceze në luftime direkte kundë rrebelëve islamiskë

Botasot - 17.01.2013

Trupat franceze janë angazhuar në beteja direkte kundër rebelëve islamikë nëpër rrugët e qytetit Diabaly që ndodhët në pjesën qendërore të Mali-it.

Mali: Trupat franceze në luftime direkte kundër rebelëve islamikë

Telegrafi - 17.01.2013

Trupat franceze janë angazhuar në beteja direkte kundër rebelëve islamikë nëpër rrugët e qytetit Diabaly që ndodhët në pjesën qendrore të Malit.

Trupat franceze në luftime të drejtpërdrejta me rebelët islamikë në Mali

Koha.net - 17.01.2013

Paris, 17 janar - Trupat franceze janë angazhuar në beteja direkte kundër rebelëve islamikë nëpër rrugët e qytetit Diabaly që ndodhet në pjesën qendrore të Mali-it.

Franca intensifikon luftën në Mali, përfshin edhe trupa tokësorë

Panorama - 17.01.2013

Franca ka intensifikuar luftimet në Mali, duke i shtuar angazhimin e trupave tokësore, veç bombardimeve nga ajri. Zëdhënës të ushtrisë franceze kanë ndërmarrë një ofensivë të përbashkët më ushtrinë e Malit për të rimarrë kontrollin e ...

Takim i ministrave të Jashtëm të BE-së për Malin

VOA - 17.01.2013

Ministrat miratuan dërgimin e një misioni ushtarak në Mali për t’i ardhur në ndihmë ushtrisë dhe qeverisë së këtij vendi të Afrikës Perëndimore Ministrat e jashtëm të BE-së miratuan sot dërgimin e një misioni ushtarak stërvitor në Mali, ...

Trupat afrikane arrijnë në Mali

Botasot - 17.01.2013

Kontigjenti i parë i trupave nga Afrika Përendimore arrin sot në Mali. Ata do t’i bashkohen operacionit ndërkombëtar kundër militantëve islamikë në veri të vendit. Kjo vjen pas ofensivës tokësore të filluar nga forcat speciale të Francës.

Trupat afrikane arrijnë në Mali

Koha.net - 17.01.2013

Bamako, 17 janar - Kontigjenti i parë i trupave nga Afrika Perëndimore arriti sot në Mali, ku do t’i bashkohen operacionit ndërkombëtar kundër militantëve islamikë në veri të vendit.

Konflikti në Mali, mbërrijnë trupat nga Afrika Përendimore

Ora news - 17.01.2013

Kontigjenti i parë i trupave nga Afrika Përendimore arrin sot në Mali. Ata do t’i bashkohen operacionit ndërkombëtar kundër militantëve islamikë në veri të vendit. Kjo vjen pas ofensivës tokësore të filluar nga forcat speciale të Francës.

Merkel, terrorizmi në Mali kërcënon Europën

Shekulli - 16.01.2013

BERLIN – Siguria në Mali është "pjesë e sigurisë" së Gjermanisë, sepse "terrorizmi në Mali nuk është një kërcënim vetëm për Afrikën, por edhe për Europën".

Mali, Franca mohon: Konna nuk është çliruar

Top Channel - 16.01.2013

Zyrtarë të ushtrisë franceze kanë mohuar deklaratat e mëparshme të ushtrisë maliane, se qyteti qendror i Konna-s është rimarrë nga forcat qeveritare.

Franca do nisë ofensivë tokësore në Mali

Evropaelire - 16.01.2013

11:03 Franca do nisë ofensivë tokësore në Mali 10:30 Arrestohet një ashkali për dëmtimin e varrezave ortodokse 10:08 Rrëzohet një helikopter në Londër 09:50 Shpërthim e të shtëna në Kabul 09:39 Valë sulmesh në Irak, 17 të vrarë 08:24 ...

Ushtarët e parë nigerianë do të sistemohen në Mali për 24 orë

Idividi - 16.01.2013

Abuxhë, 15 janar 2013 (MIA) - Ushtarët e parë nigerianë, të cilët do të përfshihen në operacionet kundër kryengritësve islamikë në Mali, do të sistemohen në shtet për 24 orë. Nigeria ka plan për sistemim në Mali të gjithsej 900 ushtarëve.

Pantea: SHBA-ja nuk do të dërgojnë trupa në Mali, Eshton për intervenim urgjent

Idividi - 16.01.2013

Lisbonë, Bruksel, 15 janar 2013 (MIA) - Sekretari amerikan i mbrojtjes Leon Paneta e hodhi poshtë mundësinë për dërgimin e trupave amerikane në Mali.

Franca e ka mbështetjen e vendeve perëndimore, por ajo është e vetmuar në linjën e parë në Mali

Idividi - 16.01.2013

Strasburg, 15 janar 2013 (MIA) - Francës nuk i vjen keq për intervenimin e saj në Mali, por i vjen keq për "mobilizimin minimal" të Evropës, njoftoi korrespodenti i MIA-s nga Strasburgu.

Shpresë për një fitore të shpejtë kundër islamistëve

DW - 16.01.2013

Në veri të Malit janë të lehtësuar për nisjen e një ofensive ushtarake franceze kundër islamistëve. Por njëkohësisht ekziston frika, se konflikti do të vazhdojë.

Franca do nisë ofensivë tokësore në Mali

Ina - 16.01.2013

Franca tha se do të nisë një ofensivë tokësore kundër islamikëve në Mali, gjë që do t’i vë ushtarët francezë në luftë direkte “brenda orëve”. Shefi i shtabit të ushtrisë franceze admirali Edouard Guillaud, tha se operacioent tokësore do të ...

Forcat tokësore të Francës janë nisur në drejtim të Malit Verior

Idividi - 16.01.2013

Paris, 16 janar 2013 (MIA) - Forcat tokësore franceze janë nisur në drejtim të Malit Verior ku janë stacionuar ekstremistët islamikë, deklaroi sot ministri francez i Mbrojtjes, Zhan Iv Le Drian.

Franca intensifikon luftën në Mali

Top Channel - 16.01.2013

Franca ka intensifikuar operacionet ushtarake në Mali dhe vec bombardimeve nga ajri të bazave të rrebelëve, ka nisur fushatën në terren. Zëdhënës të ushtrisë franceze dhe të asaj të Malit bënë me dije se kanë ndërmarrë një ofensivë të ...

Franca intensifikon luftën në Mali

Portalb - 16.01.2013

Franca ka intensifikuar operacionet ushtarake në Mali dhe vec bombardimeve nga ajri të bazave të rrebelëve, ka nisur fushatën në terren. Zëdhënës të ushtrisë franceze dhe të asaj të Malit bënë me dije se kanë ndërmarrë një ofensivë të ...

Mali dhe ndërhyrja ushtarake franceze

VOA - 16.01.2013

Ndërhyrja ushtarake e Francës në Mali është përcjellë me reagime pozitive si në vend dhe jashtë tij. Ndërhyrja ushtarake e Francës në Mali është përcjellë me reagime pozitive si në vend dhe jashtë tij.

Perëndimi ia lë në dorë Francës ndërhyrjen në Mali

Yll Press - 16.01.2013

Ka detyra të ndryshme për vendet e ndryshme evropiane dhe organizatat në rajon. Dhe në misionin e planifikuar nga Bashkimi Evropian për stërvitjen e ushtarakëve në Mali nuk do të ndryshojë asgjë. "Ai mbetet relevant.

Mali, Franca mohon: Konna nuk është çliruar

Ora news - 16.01.2013

Zyrtarë të ushtrisë franceze kanë mohuar deklaratat e mëparshme të ushtrisë së Malit , se qyteti qendror i Konna-s është rimarrë nga forcat qeveritare.

Franca do nisë ofensivë tokësore në Mali

Botasot - 16.01.2013

Franca tha se do të nisë një ofensivë tokësore kundër islamikëve në Mali, gjë që do t’i vë ushtarët francezë në luftë direkte “brenda orëve”. Shefi i shtabit të ushtrisë franceze admirali Edouard Guillaud, tha se operacioent tokësore do të ...

Franca do nisë ofensivë tokësore në Mali

Telegrafi - 16.01.2013

Zyrtarë francez kanë njoftuar se Franca do të nisë ofensivën tokësore kundër islamikëve në Mali, “brenda orëve”, gjë që do t’i vë ushtarët francezë në luftë direkte.

Lufta në Mali, OKB jep mbështetjen për Francën, ja vendet e përfshira

Panorama - 16.01.2013

Këshilli i Sigurimit në OKB ka mbështetur ndërhyrjen e Francës në Mali në betejën kundër rebelëve xhihadistë. Ambasadori i Francës në OKB, Gerard Araud, tha se ka marrë “mbështetje të jashtëzakonshme” nga anëtarët e Këshillit të Sigurimit ...

Francezët filluan operacionet tokësore në Mali

Koha.net - 16.01.2013

Bamako, 16 janar - Trupat ushtarake të Francës janë angazhuar në luftime rrugore kundër kryengritësve islamikë në qytetin Diabaly, në pjesën qendrore të Malit.

Franca sulmon Malin nga toka, për të marrë në kontroll qytetin e Diabaly-it

Ora news - 16.01.2013

Raportohet se trupat e Francës ishin angazhuar në luftime rrugore kundër kryengritësve islamikë në qytetin Diabali, në pjesën qendrore të Malit. Luftimet e sotme u bënë derisa trupat franceze e filluan operacionin e tyre të parë tokësor.

Arrinë në 750 numri i trupave ushtarake franceze në Mali

Evropaelire - 15.01.2013

10:04 Arrinë në 750 numri i trupave ushtarake franceze në Mali 09:41 Kina pritet të bëjë studim për ishujt e kontestuar 08:21 KS i OKB-së mbështet Francën për intervenimin ushtarak në Mali 07:30 Mbi 50 shtete kërkojnë hetime për krimet në ...

Hollande: Nuk do mbajmë forcat në Mali

Evropaelire - 15.01.2013

18:01 Hollande: Nuk do mbajmë forcat në Mali 17:45 Thaçi takon liderët e Luginës së Preshevës 17:26 Hoxhaj kërkon njohje nga Egjipti 17:11 Çifti gjerman akuzohet se spiunoi për Rusinë 16:13 ANEB shpreson qasjen në Parchin 15:58 Prioritetet ...

KS i OKB-së mbështet Francën për intervenimin ushtarak në Mali

Evropaelire - 15.01.2013

08:21 KS i OKB-së mbështet Francën për intervenimin ushtarak në Mali 07:30 Mbi 50 shtete kërkojnë hetime për krimet në Siri 07:17 19 të vdekur nga një aksident hekurudhor në Egjipt 07:02 Obama flet për ligjin për armë dhe borxhin ...

Gjermania dhe Britania e Madhe do të sigurojnë ndihmë logjistike për operacionin ushtarak në Mali

Idividi - 15.01.2013

Berlin, 14 janar 2013 (MIA) - Gjermania nuk do të dërgojë njësite ushtarake në Mali, por është e gatshme për mbështetje logjisktike dhe ndihmë tjetër për Francën në operacionin ushtarak në këtë shtet të Afrikës Perëndimore.

Fransoa Oland mbërriti për vizitë në Abu Dabi, që do të kalojë në shenjë të ngjarjeve në Mali

Idividi - 15.01.2013

Abu Dabi, 15 janar 2013 (MIA) - Presidenti francez Fransoa Oland mbërriti për vizitë në Abu Dabi, transmetuan mediat franceze. Vizita e tij, fillimisht e menduar si kryesisht ekonomike, megjithatë, në shkallë të madhe do t'i dedikohet ...

KS mbështet Francën në Mali

Alsat - 15.01.2013

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbështeti unanimisht ndërhyrjen ushtarake të Francës në Mali, në ndihmë të forcave qeveritare në betejën e këtyre të fundit kundër ekstremistëve islamikë.

Franca rrit praninë ushtarake në Mali

Top Channel - 15.01.2013

Franca do të shtojë trupat në Mali, në mbështetje të 750 ushtarëve, që ndodhen tashmë në këtë vend për t'i bërë balle rebeleve islamike. Presidenti francez François Hollande gjatë vizitës në bazën ushtarake të njohur si “Kampi i Paqes” në ...

KS e përkrah intervenimin e Francës në Mali

Idividi - 15.01.2013

Nju-Jork, 15 janar 2013 (MIA) - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara i ka dhënë mbështetje Francës për ndërhyrjen e saj në Mali. Ambasadori i Francës në OKB, Gerard Araud ka thënë se, gjatë një takimi me dyer të mbyllura të mbajtur ...

Perëndimi ia lë në dorë Francës ndërhyrjen në Mali

DW - 15.01.2013

Përfaqësues të Bashkimit Evropian dhe të NATO-s janë shprehur pozitivisht mbi ndërhyrjen e njëanshme ushtarake të Francës. Por pjesëmarrjen në një mision luftarak në Afrikën Perëndimore nuk e dëshiron askush.

KB: Rreth 380.000 refugjatë dhe të zhvendosur në Mali

Idividi - 15.01.2013

Gjenevë, 15 janar 2013 (MIA) - Pothuajse 150.000 persona e kanë braktisur Malin për shkak të trazirave në vend, derisa rreth 230.000 njerëz janë shpërngulës të brendshëm, kumtoi sot KB.

KB: Përleshjet në Mali e përkeqësojnë situatën me refugjatë

Idividi - 15.01.2013

Gjenevë, 15 janar 2013 (MIA) - Përleshjet në pjesën veriore të Malit kontribuojnë për rritjen e numrit të njerëzve të cilët i braktisin vendet e lindjes për shkak të konflikteve.

KS i OKB-së mbështet Francën për intervenimin ushtarak në Mali

Botasot - 15.01.2013

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara i ka dhënë mbështetje Francës për ndërhyrjen e saj në Mali. Ambasadori i Francës në OKB, Gerard Araud ka thënë se, gjatë një takimi me dyer të mbyllura të mbajtur të hënën, shteti i tij ka marr ...

Këshilli i Sigurimit mbështet Francën në Mali

Ora news - 15.01.2013

Të gjithë anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së kanë mbështetur ndërhyrjen ushtarake të Francës në Mali për të luftuar rebelët islamikë. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-Mun tha se ai shpresonte se ndërhyrja do të ndihmojë në ...

Arrin në 750 numri i trupave ushtarake franceze në Mali

Telegrafi - 15.01.2013

Presidenti francez, Francois Hollande thekson se 750 trupa franceze aktualisht janë duke marrë pjesë në ofensivën kundër rebelëve islamikë në Mali. Hollande foli të martën gjatë një vizite në një bazë ushtarake franceze në Abu Dabi.

Arrin në 750 numri i trupave franceze në Mali

Koha.net - 15.01.2013

Paris, 15 janar - Presidenti francez, Francois Hollande thekson se 750 trupa franceze aktualisht janë duke marrë pjesë në ofensivën kundër rrebelëve islamikë në Mali, transmeton rel njoftimet.

Arrinë në 750 numri i trupave ushtarake franceze në Mali

Botasot - 15.01.2013

Presidenti francez, Francois Hollande thekson se 750 trupa franceze aktualisht janë duke marrë pjesë në ofensivën kundër rrebelëve islamikë në Mali. Hollande foli të martën gjatë një vizite në një bazë ushtarake franceze në Abu Dabi.

Lufta në Mali, rebelët avancojnë me gjithë sulmet nga Franca

Panorama - 15.01.2013

Trupat e Francës kanë ndërhyrë në Mali kundër rebelëve ekstremistë islamikë, në ndihmë të qeverisë së vendit, që të premten e kaluar, por suksesi i tyre deri tani konsiderohet i paktë.

KS e përkrah intervenimin e Francës në Mali

Yll Press - 15.01.2013

Sekretari Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Mun, ka mirëpritur fushatën ushtarake të Francës kundër militatëve islamik në pjesën veriore të shtetit afrikan.

Franca do të shtojë trupat në Mali

VOA - 15.01.2013

Franca po shton kontigjentin e forcave të saj në Mali, duke dërguar tabke dhe automjete të blinduara në atë vend, ndërsa vazhdon sulmet ajrore kundër militantëve ekstremistë në veri.

Hollande: Nuk do mbajmë forcat në Mali

Botasot - 15.01.2013

Presidenti francez Francois Hollande tha se qeveria e tij nuk e ka ndërmend që të mbajë forcat në Mali, por do të qëndrojë atje derisa të vendoset siguria dhe të eliminohen “terroristët”.

Hollande: Në Mali, deri në vendosjen e plotë të sigurisë

Ora news - 15.01.2013

Presidenti francez Francois Hollande tha se qeveria e tij nuk e ka ndërmend që të mbajë forcat në Mali, por do të qëndrojë atje derisa të vendoset siguria dhe të eliminohen “terroristët”.

Franca në gatishmëri, pas fushatës në Mali

VOA - 15.01.2013

Franca ka shtuar masat e sigurisë për shkak të shqetësimeve rreth kërcënimeve të mundshme pas ndërhyrjes ushtarake në Mali. Në një intervistë me rrjetin televiziv francez BHM, ministri i Brendshëm i Francës, Manuel Valls tha se kërcënimi ...

Arrinë në 750 numri i trupave ushtarake franceze në Mali

StrugaSot - 15.01.2013

Presidenti francez, Francois Hollande thekson se 750 trupa franceze aktualisht janë duke marrë pjesë në ofensivën kundër rrebelëve islamikë në Mali. Hollande foli të martën gjatë një vizite në një bazë ushtarake franceze në Abu Dabi.

OKB, diskutim për terrorizmin në Mali

Shekulli - 14.01.2013

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara sot pritet të mblidhet, ku temë diskutimi do të jetë situata e rënduar në Mali, ku vetëm ditën e shtunë humbën jetën paktën 100 militantë islamikë, 11 ushtarë malezë dhe një pilot francez, nga ...

OKB: Këshilli i Sigurimit diskuton për Malin

Alsat - 14.01.2013

Trupat franceze duke shkuar në operacionin në Mali Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara sot pritet të diskutoj për situatën në Mali. Mbledhja është kërkuar nga Franca, e cila ka dërguar trupa dhe aeroplanë luftarakë në këtë vend ...

KS i KB-së do të mbajë seancë të jashtëzakonshme për situatën në Mali

Idividi - 14.01.2013

Nju-Jork, 14 janar 2013 (MIA) - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara sot pritet të diskutoj për situatën në Mali. Mbledhja është kërkuar nga Franca, e cila ka dërguar trupa dhe aeroplanë luftarakë në këtë vend afrikan, për t’i ...

Vritet një pilot ushtarak francez në Mali

Idividi - 14.01.2013

Paris, 12 janar 2013 (MIA) - Ministri francez i Mbrojtjes, Zhan-Iv Le Drian pohoi se një pilot i një helikopteri francez është vrarë në luftimet kundër kryengritësve islamikë në shtetin perëndimor të Afrikës, në Mali.

Franca ushtarakisht intervenon në Mali

Idividi - 14.01.2013

Paris, 11 janar 2013 (MIA) - Presidenti francez Fransoa Oland në fjalimin deri te populli i njoftoi bashkëkombasit e tij se armata franceze ushtarakisht është e angazhuar në Mali, në kuadër të mandatit të Kombeve të Bashkuara, njoftoi ...

Qeveria britanike dërgoi dy aeroplanë transportues në Mali, si ndihmë për ndërhyrjen ushtarake franceze

Idividi - 14.01.2013

Londër, 14 janar 2013 (MIA) - Si ndihmë të ndërhyrjes ushtarake franceze në Mali, Britania e Madhe vendosi të dërgojë dy aeroplanë transportues.

Kryengritësit islamikë e kanë ndërmarrë qytetin Diabalu në Mali

Idividi - 14.01.2013

Paris, 14 janar 2013 (MIA) - Kryengritës islamikë e kanë ndërmarrë qytetin Diabalu, në pjesën qendrore të Malit, deklaroi sot ministri francez i Mbrojtjes Zhan-Iv le Drian, njoftoi BTA.

Takim urgjent i KE-së për shkak të situatës në Mali

Idividi - 14.01.2013

Bruksel, 14 janar 2013 (MIA) - Komisioni Evropian sot do të mbajë takim urgjent me rastin e situatës në Mali, deklaroi në konferencën për shtyp Majkl Man, zëdhënësi i përfaqësueses së lartë të BE-së për Siguri dhe Politikë të Jashtme ...

Mali, avancojnë rebelët

Top Channel - 14.01.2013

Pavarësisht ndërhyrjes së Francës, Senegalit dhe Nigerisë në ndihmë të forcave qeveritare në Mali, rrebelët vazhdojnë të avancojnë nga veriu në jug të vendit.

OKB: Këshilli i Sigurimit diskuton për Malin

Botasot - 14.01.2013

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara sot pritet të diskutoj për situatën në Mali. Mbledhja është kërkuar nga Franca, e cila ka dërguar trupa dhe aeroplanë luftarakë në këtë vend afrikan, për t’i larguar ekastremistët islamikë, që ...

Këshilli i Sigurimit diskuton për Malin

Koha.net - 14.01.2013

New York, 14 janar - Kombeve të Bashkuara sot pritet të diskutoj për situatën në Mali. Mbledhja është kërkuar nga Franca, e cila ka dërguar trupa dhe aeroplanë luftarakë në këtë vend afrikan, për t’i larguar ekstremistët islamikë, që ...

Një qytet në Mali bie në kontrollin e militantëve islamik

Botasot - 14.01.2013

Militantët islamikë në Mali kanë pushtuar një qytet i cili ndodhët në territorin e kontrolluar nga qeveria. Ministri i Mbrojtës së Francës, Jean-Yves Le Drian ka thënë se qyteti Diabaly i cili ndodhët 400 kilometra larg kryeqytetit Bamako, ...

Mali, militantët islamikë marrin kontrollin e njërit prej qyteteve

Ora news - 14.01.2013

Militantët islamikë në Mali kanë pushtuar një qytet i cili ndodhët në territorin e kontrolluar nga qeveria. Ministri i Mbrojtës së Francës, Jean-Yves Le Drian ka thënë se qyteti Diabaly i cili ndodhët 400 kilometra larg kryeqytetit Bamako, ...

Një qytet në Mali bie në kontrollin e militantëve islamik

Koha.net - 14.01.2013

Paris, 14 janar - Militantët islamikë në Mali kanë pushtuar një qytet i cili ndodhët në territorin e kontrolluar nga qeveria. Ministri i Mbrojtës së Francës, Jean-Yves Le Drian ka thënë se qyteti Diabaly i cili ndodhët 400 kilometra larg ...

Militantët islamikë marrin nën kontroll një qytet në Mali

Telegrafi - 14.01.2013

Militantët islamikë në Mali kanë pushtuar një qytet, i cili ndodhej në territorin e kontrolluar nga qeveria. Ministri i Mbrojtës së Francës, Jean-Yves Le Drian ka thënë se qyteti Diabaly i cili ndodhët 400 kilometra larg kryeqytetit ...

OKB: Këshilli i Sigurimit diskuton për Malin

StrugaSot - 14.01.2013

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara sot pritet të diskutoj për situatën në Mali. Mbledhja është kërkuar nga Franca, e cila ka dërguar trupa dhe aeroplanë luftarakë në këtë vend afrikan, për t’i larguar ekstremistët islamikë, që ...