TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shqipëria drejt liberalizimit të tregut të energjisë

Gazeta Start - 13.06.2010

Tiranë Dy linjat e reja të interkonjeksionit, Elbasan-Tiranë-Podgoricë dhe ajo Shqipëri-Kosovë, pritet të jenë dy shtyllat, të cilat jo vetëm që do të përmirësojnë furnizimin me energji të popullatës, por edhe do të liberalizojnë tregun e ...

Valë të nxehti në qiellin e Shqipërisë

Gazeta Start - 13.06.2010

Tiranë Moti i nxehtë ka përfshirë të gjithë Shqipërinë, por kjo situatë pritet të vazhdojë edhe javën që vjen. Temperaturat e larta dhe tejet të nxehta kanë përfshirë rajonin e Mesdheut, duke ardhur nga shkretëtirat e Afrikës.

Zhdukja e Bleonës, halla dhe shoqja merren në Tiranë

Gazeta Start - 13.06.2010

Tiranë Për zhdukjen e 6-vjeçares, Bleona Mata, organet e hetimit kanë sjellë në Tiranë, hallën e vajzës Alketa Mata, si dhe një shoqe të saj, Gentiana Manga, të cilat ishin së bashku në mal në momentin e zhdukjes së vajzës.

Tërhiqet Izraeli: Të gatshëm të lejojmë ndihmat në Gaza

Gazeta Start - 13.06.2010

Gaza- Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu, e ka justifikuar sot vendimin e qeverisë së tij për të mos lejuar depërtimin e ndihmave në Gaza, pasi sipas tij atje dërgohen edhe armë.

Rama në Shkodër: Asnjë kompromis për kutitë

Gazeta Start - 13.06.2010

Shkodër Takimet e radhës së liderit socialist, Edi Rama, janë zhvilluar në Shkodër, nga ku ka theksuar se proceset zgjedhore sidomos në Shkodër kanë qenë të prekura nga korrupsioni elektoral.

Mbrëmje gala për fëmijët në TOB

Gazeta Start - 13.06.2010

Viti akademik 2009-2010 është finalizuar nga balerinët e rinj të drejtuar nga Mimoza Bekteshi me baletin klasik Arrëthyesja, Gladiatori si dhe baleti bashkëkohor, modern, pjesë në Xhaz, Pop dhe Folklor në skenën e Teatrit Kombëtar të ...

Dekretet e presidentit në seancë me votim të hapur?

Gazeta Start - 13.06.2010

Tiranë Anëtarët e Gjykatës së Lartë apo asaj Kushtetuese, do të zgjidhen me votim të hapur në seancat e ardhshme të Parlamentit. Ndryshimi i rregullores së Kuvendit, do të miratohet më datë 17 Qershor, ku sipas maxhorancës, opozita nuk ka ...

Shefi i Lidhjes Arabe, vizitë në Rripin e Gazës

Gazeta Start - 13.06.2010

Rafah - Sekretari i përgjithshëm i Lidhjes Arabe, Amr Moussa, zhvilloi sot vizitën e parë në Rripin e Gazës, ndërkohë që komuniteti ndërkombëtar po ushtron presion mbi Izraelin për të hequr bllokadën në territorin palestinez.

Në Shqipëri rreth 40 mijë përdorues droge

Gazeta Start - 13.06.2010

Tiranë Në Shqipëri ka rreth 40 mijë përdorues droge, nga të cilës 8 mijë kanë nevojë urgjente për trajtim mjekësor. Shifrat janë bërë të ditur nga organizata Aksion Plus, sipas të cilit një pjesë e këtyre përdoruesve kanë ose përdorin ...

Dita e tretë e botërorit, radha e Gjermanisë

Gazeta Start - 13.06.2010

Pas Argjentinës dhe Anglisë, sot do të zbresë në fushë një tjetër pretendent në kampionatin botëror të Afrikës. Gjermania do të luajë sfidën e parë në grupin D përballë Australisë në orën 20:30.

Korçë, zhduket 14-vjeçarja prej tre ditësh

Gazeta Start - 13.06.2010

Korçë Një 14-vjeçare nga Korça rezulton e zhdukur prej ditësh. Vajza është zhdukur duke marrë me vete edhe 2 mijë euro, çka ka bërë që prindërit të kenë dyshime nëse vajzën e kanë mashtruar.

Haradinaj: Kurti ka të drejtë të krijojë parti politike

Gazeta Start - 13.06.2010

Prishtinë Kreu i i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e ka quajtur legjitim, vendimin e Lëvizjes Vetëvendosje për tu kyçur në jetën politike.

Imeraj-Berishës: Ruaj qetësinë e hap kutitë e votimit

Gazeta Start - 13.06.2010

Tiranë Partia Socialiste reagoi sot duke akuzuar maxhorancës se bën shpifje të pavërteta, por sipas kësaj partie, kjo është e kuptueshme për shkak të dëshpërimit.

PD: Ministri Hoxhaj të heqë udhëzimin për shamitë

Gazeta Start - 13.06.2010

Prishtinë Partia e Drejtësisë në Kosovë, ka shprehur shqetësimin e saj për ndalimin e mbulesës islame në disa shkolla të Kosovës. Në një reagim, sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie, Abdullah Klinaku, ka kërkuar nga ministri i Arsimit ...

Seancat plenare drejtpërdrejt në internet

Gazeta Start - 13.06.2010

Tiranë - Seancat plenare të Kuvendit të Shqipërisë do të mund të ndiqen tashmë drejtpërsëdrejti në faqen zyrtare në internet. Nga dita e djeshme Kuvendi ka një faqe të re, ku për herë të parë do të mundësohet që seancat parlamentare të ...

Maikon nuk ndalet: Tani dua Kupën e Botës

Gazeta Start - 13.06.2010

Pas Kupës së Italisë, Serisë A dhe Ligës së Kampionëve me Interin, mbrojtësi brazilian synon një të ngrejë Kupën e Botës me kombëtaren e Selesaos. Maikon nuk është lodhur së fituari. Përkundrazi, është më i etur se kurrë.

“Kutia” shqiptare sërish në tavolinat e BE-së

Gazeta Start - 13.06.2010

Strasburg Çështja e krizës politike do të shtrohet sërish për diskutim në tavolinat evropiane. Gjatë ditës së nesërme, ministrat e Jashtëm e Bashkimit Evropian do të mblidhen në Strasburg, ku midis të tjerash, do të diskutojnë edhe për ...

Aksident në Vlorë, një i vdekur dhe tre të plagosur

Gazeta Start - 13.06.2010

Vlorë Nga një aksident i ndodhur sot në Vlorë, një person ka gjetur vdekjen dhe tre të tjerë kanë mbetur të plagosur rëndë. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Çapras, kur një makinë me të cilën udhëtonin katër persona, ka dalë nga rruga.

Rreth 40 mijë përdorues droge në Shqipëri

Koha.net - 13.06.2010

Tiranë, 13 qershor - Në Shqipëri ka rreth 40 mijë përdorues droge, nga të cilët 8 mijë kanë nevojë urgjente për trajtim mjekësor. Shifrat janë bërë të ditur nga organizata “Aksion Plus”, sipas së cilës një pjesë e këtyre përdoruesve kanë ...

“Kutia” shqiptare sërish në tavolinat e BE-së

Telegrafi - 13.06.2010

Çështja e krizës politike do të shtrohet sërish për diskutim në tavolinat evropiane. Gjatë ditës së hënë, ministrat e Jashtëm e Bashkimit Evropian do të mblidhen në Strasburg, ku midis të tjerash do të diskutojnë edhe për krizën politike ...

Studiuesit: Prespa në rrezik nga rënie e nivelit të ujit

Gazeta Start - 12.06.2010

Tiranë - Nën kujdesin e Universitetit të Tiranës, u zhvillua dje në sallën e senatit të Rektoratit të UT-së, seminari shkencor Menaxhimi i Qëndrueshëm i Ujërave Ndërkombëtarë: Liqeni i Prespës, ku u paraqitën rezultatet e një studimi ...

Diplomatët e BE-së, mbledhje për krizën shqiptare

Gazeta Start - 12.06.2010

Luksemburg Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, më në krye shefen e diplomacisë evropiane, Katerin Ashton, pritet të hartojnë të hënën një deklaratë të prerë për zgjidhjen e krizës shqiptare.

Rama paralajmëron pasoja të rënda për ekonominë e vendit

Gazeta Start - 12.06.2010

Tiranë Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama shprehu sërish shqetësimin për situatën ekonomike në vend, dhe njoftoi përgatitjen e një manovre huaje të brendshme, që sipas tij do të ketë pasoja të pallogaritshme.

Opozita iraniane bën apel për më shumë liri në vend

Gazeta Start - 12.06.2010

Teheran - Opozita iraniane ka ripërsëritur apelin e saj për më shumë liri dhe demokraci ne vend por nuk ka hequr dorë nga manifestimet për të shmangur një përgjakje të popullsisë.

Koreja e Jugut shumë e fortë për Greqinë

Gazeta Start - 12.06.2010

Koreja e Jugut e nis në mënyrën më të mirë Botërorin e Afrikës së Jugut, duke marrë një fitore të pastër 2-0 përballë përfaqësueses së Greqisë. Ish-kampionët e Evropës nuk arritën të tregonin asgjë në ndeshjen e parë të grupit B, luajtur ...

Sejdiu nuk do të ftojë Tadiçin në Prizren

Gazeta Start - 12.06.2010

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, nuk do ta ftojë Presidentin serb, Boris Tadiç, në tubimin e liderëve të vendeve të rajonit, që do të mbahet në fund të qershorit në Prizren, kanë raportuar mediat lokale.

Zapatero kërkon qëndrim të fortë të përbashkët për Gazan

Gazeta Start - 12.06.2010

Madrid - "Kërkojmë të përcaktojmë një qëndrim të fortë të përbashkët të Bashkimit Evropian përballë asaj që ndodhi në Gaza dhe situatës humanitare në zonë", deklaroi kryeministri spanjoll Zapatero, vendi i të cilit mban presidencën e ...

K. Veriut kërcënon:Seuli mund të kthehet në “det flake”

Gazeta Start - 12.06.2010

Phenian - Koreja e Veriut ka kërcënuar sot se do t'i sulmojë me të gjitha mjetet altoparlantet e Koresë së Jugut dhe pajisjet tjera propagandistike përgjatë kufirit të përbashkët duke paralajmëruar se Seuli mund të shndërrohet në një "det ...

Turqia & fqinjët arab krijojnë "zonën e tregtisë së lirë"

Gazeta Start - 12.06.2010

Stamboll - Turqia ka rënë dakord me fqinjët e saj arab, Sirinë, Libanin dhe Jordaninë për të krijuar një zonë të tregtisë së lirë. Plani u publikua gjatë një takimi mes ministrave të vendeve arabe dhe ministrit turk në Stamboll.

Anglia e Kapelos “rrëshket” në provën e parë  

Gazeta Start - 12.06.2010

Përfaqësuesja e Shteteve të Bashkuara ka surprizuar përballë pretendentëve të Anglisë, duke arritur të marrë një barazim të vyer 1-1. Anglezët kalojnë shumë shpejt në avantazh, që në minutën e katërt me anë të kapitenit Stiven Xherard.

MPJ: Mbështetje kërkesave të shqiptarëve në Serbi

Gazeta Start - 11.06.2010

Tiranë Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka përshëndetur përfundimin e zgjedhjeve për Këshillin Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi. Me këtë rast, ministri i Jashtëm, Meta, ka vlerësuar përkushtimin dhe angazhimin e subjekteve politike ...

Ekstradohet 39-vjeçari, u dënua për përdhunim

Gazeta Start - 11.06.2010

Tiranë Interpol Tirana ka kryer ekstradimi nga Milanoja drejt Shqipërisë, të shtetasit, Flori Hasan Buza ose Flori Buzra, 39-vjeç, lindur në Librazhd.

Berisha në Kamëz, “tërheq” 835 të rinj në PD

Gazeta Start - 11.06.2010

Tiranë Kryeministri, Sali Berisha, zhvilloi pasditen e djeshme një takim me të rinjtë në qytetin e Kamzës, ku 835 të rinj dhe të reja u anëtarësuan në Partinë Demokratike të Shqipërisë.

Punonjësit e MPPT-së dhurojnë gjak për talasemikët

Gazeta Start - 11.06.2010

Tiranë Fushatës së dhurimit të gjakut për fëmijët talasemikë, i janë bashkuar nëpunësit e ministrisë së Punëve Publike dhe Transportit. Gjaku është dhuruar në ambientet e ministrisë nga dhjetëra punonjës.

BE, diskutime për dërgimin e ndihmave në Gaza

Gazeta Start - 11.06.2010

Bruksel- Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian, mblidhet të hënën në Luksemburg. Tema kryesore e diskutimeve do të jetë gjetja e një zgjidhjeje praktike për dërgimin e ndihmave humanitare ndërkombëtare në Gaza.

SHBA, mbi 400 të arrestuar për trafikim droge

Gazeta Start - 11.06.2010

Uashington - Autoritetet amerikane i kanë vënë prangat 429 personave nën akuzën për trafikim droge. Përveç personave të arrestuar, operacioni që u zhvillua në q6 shtete të SHBA-ve u shoqërua me sekuestrimin e sasive të mëdha të drogës, ...

Obama: Bota të përkrahë iranianët që luftojnë për liri

Gazeta Start - 11.06.2010

Uashington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama i kërkoi sot komunitetit ndërkombëtar të që ti përkrahë iranianët, të cilët po luftojnë për më shumë liri në vendin e tyre.

Dibër, pranga dy vëllezërve, vranë e plagosën në Greqi

Gazeta Start - 11.06.2010

Dibër Policia në Dibër, ka arrestuar sot dy vëllezër, të akuzuar për vrasjen e një shtetasi dhe plagosjen e një tjetri, ngjarje kjo e ndodhur në Greqi. Në pranga kanë rënë Afrim e Asqeri Kazai, përkatësisht 34 dhe 43-vjeç.

Shpërthim në Afganistan, tetë të vdekur

Gazeta Start - 11.06.2010

Kandahar Të paktën tetë civilë, mes të cilëve katër gra humbën jetën sot në jug të Afganistanit pas shpërthimit të autobusit me të cilin udhëtonin.

Pak: Beogradi kërkon ndarjen e Mitrovicës

Gazeta Start - 11.06.2010

Eurodeputetja Doris Pak kritikon ashpër politikën e Beogradit për ndarjen e Mitrovicës. Sipas saj, serbët po vazhdojnë me idenë e ndarjes së qytetit verior të Kosovës.

Pakistan, 13 të vrarë nga avionët pa pilot

Gazeta Start - 11.06.2010

Islamabad - 13 persona humbën jetën pas shpërthimit të gjashtë raketave të hedhura nga aeroplanët pa pilot në një rajon fisnor afër kufirit pakistanezo-afgan.

Rama: Gati të zgjidhim krizën për të mirën e vendit

Gazeta Start - 11.06.2010

Tiranë Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, gjatë bisedimit të përjavshëm me gazetarë, ka deklaruar se opozita ka vullnet për të zgjidhur krizën politike.

Erdhi koha, e gjithë bota me sytë nga Afrika

Gazeta Start - 11.06.2010

Ceremonia spektakolare në stadiumin Soccer City të Johanesburgut i dha udhë Kupës së Botës Afrika e Jugut 2010. Vërshëllima e parë sot në orën 16:00.

Vrasësi i Triumf Rizës dënohet me 50 vite burg

Gazeta Start - 11.06.2010

Prishtinë Vrasësi i policit Triumf Riza ka marrë dënimin maksimal nga Gjykata e Qarkut Prishtinë, 50 vite burgim dhe 2 mijë euro gjobë. Vrasësi Arben Berisha ka marrë dënimin më të lartë të mundshëm, dyzet vjet heqje lirie, ndërsa për ...

Ndërhyrjet në ujësjellës, 20 padi në prokurori

Gazeta Start - 11.06.2010

Tiranë Drejtoria e Ujësjellësit ka depozituar sot në Prokurorinë e Tiranës 20 kallëzime penale kundër personave privatë, që kanë ndërhyrë në mënyrë të paligjshme në rrjetin e ujësjellësit.

Në Gj.Meksikës derdhet dyfishi i naftës së llogaritur

Gazeta Start - 11.06.2010

Uashington Në gjirin e Meksikës derdhet dyfishi i naftës që llogaritej më parë. Shifrat e reja, tregojnë se çdo ditë derdhen në det më shumë se 40 mijë fuçi.

NATO: Situata në Kosovë mbetet e qetë

Gazeta Start - 11.06.2010

Ministrat e Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s shprehen se siguria në Kosovë mbetet e stabilizuar, me gjithë incidentet e fundit mes serbëve dhe shqiptarëve.

“Afrika e Jugut 2010”, botërori që mposhti krizën

Gazeta Start - 11.06.2010

Topi i rrumbullakët duket se nuk do tia dijë për çështjet financiare. Ekonomia botërore ka pësuar rënie të ndjeshme kohët e fundit, por kjo nuk e ka penguar FIFA-n të vazhdojë të jetë fabrikë parash.

Paqe mes Afrikës së Jugut dhe Meksikës  

Gazeta Start - 11.06.2010

Ka përfunduar pa fitues sfida e parë e Kupës së Botës Afrika e Jugut 2010. Ndeshja mes vendasve dhe Meksikës u mbyll në barazim 1-1. Meksikanët ishin dominues në 45 minutat e para, por pa arritur të shfrytëzojnë rastet e krijuara.

Francë-Uruguaj, barazim pa asnjë emocion  

Gazeta Start - 11.06.2010

Asnjë gol, fare pak emocione në ndeshjen e dytë të Botërorit jugafrikan mes Francës dhe Uruguajit. Përballja e dytë e grupit A regjistroi një rezultat të bardhë 0-0, që duket se favorizon më tepër Uruguajin.

Berisha: Lëvizja e lirë për shqiptarët drejtë Evropës po afrohet

Botasot - 11.06.2010

Kryeministri Berisha zhvilloi pasditen e djeshme një takim me të rinjtë në qytetin e Kamzës, ku 835 të rinj dhe të reja u anëtarësuan në Partinë Demokratike të Shqipërisë.

Pr/ligji për Gj. Administrative në kalendarin e Kuvendit

Gazeta Start - 10.06.2010

Tiranë - Projektligji "Për Gjykatat Administrative", i mbartur nga legjislatura e kaluar, është përfshirë në kalendarin trejavor të punimeve të Kuvendit.

BE me një draft të ri për krizën në Shqipëri

Gazeta Start - 10.06.2010

Tiranë Edhe pse deri më tani nuk ka ndonjë hap konkret për zgjidhjen e krizës politike, negociatat larg medias kanë vijuar edhe gjatë kësaj jave.

Ivanov dhe Tadiç diskutojnë situatën në rajon

Gazeta Start - 10.06.2010

Shkup - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov u takua dje në mbrëmje me homologun e tij serb, Boris Tadiç. "Takimi i dy Presidentëve është vazhdim i dialogut politik në nivelin më të lartë dhe i marrëdhënieve personale mes ...

Bulqizë, zjarri djeg një banesë, shpëtojnë familjarët

Gazeta Start - 10.06.2010

Bulqizë Një zjarr i fuqishëm ka shkrumbuar një banesë dykatëshe në Bulqizë, ngjarje e ndodhur rreth orës 03:00 të mëngjesit të sotëm. Flakët në çatinë e ndërtesës janë pikasur nga një kalimtar i rastit, i cili ka lajmëruar familjarët, duke ...

Ahmadinexhat viziton Kinën, nuk takon udhëheqësit

Gazeta Start - 10.06.2010

Shangai - Presidenti i Iranit, Mahmut Ahmadinexhat viziton sot Kinën. Kjo vizitë vjen menjëherë pasi Kina, aleate tradicionale e Iranit votoi pro sanksioneve në Këshillin e Sigurimit.

SHBA, 400 milionë dollarë për Gazën

Gazeta Start - 10.06.2010

Uashington - Presidenti amerikan, Barak Obama theksoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të kotribuojnë me 400 milionë dollarë për zhvillimin e territoreve palestineze dhe do të punojnë me Izraelin për heqjen e embargos në Gaza.

Pato tremb Milanin: Qëndroj? Është herët për të folur

Gazeta Start - 10.06.2010

Braziliani i Milanit lëshon sinjale jo fort të këndshme për klubin kuqezi, megjithëse pas ndeshjes së fundit të kampionatit kundër Juventusit pati deklaruar: Qëndroj te Milani me 100 për qind.

Shpërthim në dasmën afgane, të paktën 39 të vrarë

Gazeta Start - 10.06.2010

Kandahar - Të paktën 39 persona humbën jetën dhe 73 të tjerë u plagosën nga një shpërthim gjatë një ceremonie martese në provincën e Kandaharit. "Ndodhi një shpërthim gjatë një ceremonie martese në Nangahaan, në distriktin e Arghandabit.

“Kosova ka nevojë për një qeveri të pastër”

Gazeta Start - 10.06.2010

Ish-i dërguari i BE-së për Kosovën, ambasadori Volfgang Petrih, ka deklaruar se Kosova ka nevojë për një qeveri të pastër dhe për politikanë që besojnë në rend dhe ligj, që sipas tij do të bënte që BE-ja dhe EULEX-i të ndihmojnë më shumë.

Inter, ikën Maikon vjen David Silva?

Gazeta Start - 10.06.2010

Mediat italiane kanë filluar të pasqyrojnë lëvizjet e para të klubit zikaltër, pas arritjes së marrëveshjes me trajnerin spanjoll Rafael Benitez. Objektivi kryesor i ish-teknikut të Liverpulit duket se është David Silva i Valencias.

Dënohet sulmi ndaj shqiptarëve në Mitrovicë

Gazeta Start - 10.06.2010

Mitrovicë Komiteti për Siguri i Komunës së Mitrovicës ka mbajtur sot një mbledhje të jashtëzakonshme, duke marrë shkas nga ngjarja e fundit në Kodrën e Minatorëve, ku disa ekstremistë serbë sulmuan pesë të rinj shqiptarë.

BE: S’jemi përgjegjës për marrëdhëniet turko-izraelite

Gazeta Start - 10.06.2010

Bruksel - Bashkimi Evropian hodhi poshtë akuzat e sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Robert Gates, sipas të cilit ngurrimi i evropianëve për të integruar Turqinë në BE ka qenë përgjegjës për prishjen e marrëdhënieve mes Ankarasë dhe Tel ...

Vau i Dejës, vetëvaret në një pemë 24-vjeçari

Gazeta Start - 10.06.2010

Vau i Dejës Një 24-vjeçar është gjetur i vetëvarur sot në një fshat të rrethit të Shkodrës. Ngjarja ndodhi pranë rrugës kombëtare Shkodër-Pukë, në afërsi të Vaut të Dejës, bëri të ditur policia të enjten.

Plagosi gruan, 75-vjeçari do të dërgohet në psikiatri

Gazeta Start - 10.06.2010

Korçë Gjykata e Korçës ka dhënë masën e sigurisë për Rexhep Karajn, 75-vjeçarin që qëlloi pak ditë më parë me armë mbi bashkëshorten. I moshuari, për arrestimin e të cili u deshën 10 orë të forcave të rendit, do të dërgohet në spitalin ...

Vasili: Parandalimi i sëmundjeve tek gratë me rëndësi

Gazeta Start - 10.06.2010

Tiranë Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, u shpreh sot se përveç kurimit të grave, është tejet i rëndësishëm edhe respektimi i politikave të parandalimit të sëmundjeve.

Fëmijët e policëve të vrarë trajtim me pension suplemtar

Gazeta Start - 10.06.2010

Tiranë Të gjitha familjet e policëve të vrarë, tashmë do të trajtohen ekonomikisht nga shteti. Vendimi është miratuar sot në seancën plenare të Kuvendit, ku deputetët kanë miratuar p/ligjin "Për mënyrën e trajtimit ekonomik dhe financiar ...

Prishtina shënon 11 Qershorin, ditën e çlirimit

Gazeta Start - 10.06.2010

Prishtinë Komuna e Prishtinës organizon sot dhe në dy ditët e tjera në vazhdim një sërë aktivitetesh kulturo-artistike, me rastin e 11-vjetorit të çlirimit nga pushteti shtypës i Beogradit.

Kosova: Në vitin 2009, 41 foshnja të vdekura

Gazeta Start - 10.06.2010

Tiranë Drejtori i spitalit gjinekologjik Mbretëresha Gjeraldinë, Halim Kosova, bëri të ditur sot se gjatë vitit të shkuar. 41 foshnja kanë humbur jetë, ndërkohë që tre vdekje kanë ndodhur brenda maternitetit.

Londër, pranga një shqiptari, vrau bashkëkombësin

Gazeta Start - 10.06.2010

Londër Policia britanike ka arrestuar një shqiptar, i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana. Fatjon Kaprri, 31-vjeç, është arrestuar në shtetin britanik, pasi akuzohet për veprën penale të vrasjes.

A do të ofrojë PS-ja kartonët jeshil në Kuvend?

Gazeta Start - 10.06.2010

Tiranë Teksa konferenca e kryetarëve ka miratuar kalendarin tre javor të punimeve të Kuvendit, ku bie në sy përfshirja edhe e miratimit të Gjykatës Administrative, ku kërkohen 84 vota, lind natyrshëm pyetja: A do të japë votën e saj pro në ...

Shkup, të pushuarit nga puna protestojnë para Parlamentit

Gazeta Start - 10.06.2010

Shkup Qendra e Shkupit ishte e bllokuar sot për të pestën herë me radhë nga protesta e punëtorëve të larguar nga puna. Protestuesit kërkojnë nga Parlamenti që ti sigurojë nga 6 mijë dinarë (100 euro) në muaj deri në punësimin e ardhshëm, ...

Trajtim të veçantë për punëtorët e punëve të vështira

Gazeta Start - 09.06.2010

Tiranë - Rreth 3 mijë persona, që kanë punuar apo punojnë në profesionet e kategorisë së parë, të cilësuara të vështira, do të përfitojnë trajtim të veçantë nga shteti deri në mbushjen e moshës së pensionit.

Zjarr në afërsi të ambasadës amerikane në Tiranë

Gazeta Start - 09.06.2010

Tiranë Një Fast-Food, është përfshirë mbrëmjen e shkuar nga një zjarr i fuqishëm. Ngjarja ndodhi në afërsi të ambasadës amerikane në Tiranë. Ndërhyrja e shpejtë e forcave të zjarrëfikësve, ka bërë që të minimizohen pasojat për ndërtesat ...

Pranga 33-vjeçarit, detyroi të dashurën të vetëvritet

Gazeta Start - 09.06.2010

Tiranë Policia e Tiranës ka arrestuar mbrëmjen e shkuar një 33-vjeçar, pasi akuzohet se ka detyruar të dashurën e tij të vetëvritet, duke u hedhur nga një pallat në Tiranë.

Rama: Berisha përgjegjës për lajmet e këqija nga BE

Gazeta Start - 09.06.2010

Tiranë Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, theksoi sot se është koha për tu folur hapur qytetarëve dhe për të treguar arsyen e vërtetë të krizës.

Runi: Mezi pres të luaj në botëror

Gazeta Start - 09.06.2010

Bomberi i kombëtares së Anglisë, Uejn Runi, e pret me padurim fillimin e Kupës së Botës në Afrikën e Jugut. Në këtë mënyrë, 25-vjeçari është munduar të justifikojë nervozizmin në fushë gjatë miqësores kundër ekipit afrikanojugor të ...

Dunga optimist për Brazilin: Jemi në rrugë të mbarë

Gazeta Start - 09.06.2010

Forma e mirë në miqësoret e fundit para kampionatit botëror, ka lënë të kënaqur trajnerin e kombëtares së Brazilit, Karlos Dunga. Duke iu referuar fitoreve ndaj Zimbabves dhe Tanzanisë, numri një i stolit të Selesaos nënvizoi: Zhvilluam dy ...

Pranga një 39-vjeçari për marrëdhënie seksuale me dhunë

Gazeta Start - 09.06.2010

Tiranë Një 39-vjeçar është arrestuar sot nga policia e Tiranës, pasi akuzohet për kryerjen e marrëdhënieve seksuale me dhunë. Në pranga ra shtetasi Genc Xhezan Mullaymeri, 39 vjeç, lindur e banues në Tiranë.

Tadiç takohet sot në Shkup me Ivanovin

Gazeta Start - 09.06.2010

Shkup Presidenti serb Boris Tadiç zhvillon sot një vizitë zyrtare në Shkup, me ftesë të homologut maqedonas Gjorgje Ivanov. Vizita e Tadi ç it erdhi papritur, pasi ajo nuk parashikohej në axhendën e Ivanovit.

Ahmadinexhati shpërfillës ndaj Këshillit të Sigurimit

Gazeta Start - 09.06.2010

Presidenti iranian, Mahmut Ahmadinexhat deklaroi se Irani nuk do të pranojë bisedime për programin bërthamor, nëse Këshilli i Sigurimit të OKB-së vendos sanksione të reja ndaj vendit të tij.

Ngjarja e Qafë Gjashtës, dëshmitari rrëfen ndodhinë

Gazeta Start - 09.06.2010

Tiranë Në seancën e sotme për ngjarjen e Qafë Gjashtës, ka dëshmuar dëshmitari i thirrur nga prokuroria, Gani Fevzia, një burrë i moshuar nga Kuksi me banim në Qafë Gjashtë.

Botërori, ja kombëtarja “e dëmtuar”

Gazeta Start - 09.06.2010

Lista e të dëmtuarve në prag të botërorit na jep mundësinë të krijojmë një kombëtare më vete, me elementë që janë përfundimisht (ose pothuajse) jashtë Afrikës së Jugut. Nga Balak te Rio Ferdinand , duke kaluar te Pirlo , Drogba e Roben .

Imami në SHBA për angazhimin e Shqipërisë në NATO

Gazeta Start - 09.06.2010

Uashington - Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ndodhet për një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të biseduar për çështje që kanë të bëjnë me transformimin e NATO-s.

Ksavi, te Barcelona deri më 2016-ën

Gazeta Start - 09.06.2010

Mesfushori spanjoll ka vendosur të mbyllë karrierën te Barcelona, pasi ka rinovuar kontratën edhe për gjashtë sezone të tjerë me klubin katalanas.

Lehtësohen shkëmbimet tregtare me Gjermaninë

Gazeta Start - 08.06.2010

Tiranë - Komisioni Parlamentar i Ekonomisë dhe Financave miratoi të hënën marrëveshjen për shmangien e tatimit të dyfishtë dhe evazionit fiskal për taksat mbi të ardhurat dhe kapitalin me Gjermaninë.

Ekspertët: BSH duhet të ulë normat e interesit

Gazeta Start - 08.06.2010

Tiranë - Ekspertë të ekonomisë mendojnë se Banka e Shqipërisë, duhet të ulë normën e interesit, që sipas tyre është një kërkesë imediate për zhvillimet aktuale ekonomike e financiare të vendit.

Tiranë, bie aksidentalisht nga kati i 8-të, vdes një grua

Gazeta Start - 08.06.2010

Tiranë Një 30-vjeçare ka humbur jetën pasditen e shkuar, pasi është rrëzuar në mënyrë aksidentale nga kati i 8-të i një pallati në Tiranë. Ngjarja ndodhi rreth orës 20:00 të mbrëmjes së shkuar në afërsi të postës nr 9.

Vrasja e dyfishtë në Lezhë, arrestohen katër persona

Gazeta Start - 08.06.2010

Lezhë Katër persona janë arrestuar nga policia e Lezhës, për vrasjen e dyfishtë të ndodhur dy net më parë, ku humbën jetën Arsid Rama 23-vjeç dhe Albert Seiti, 25-vjeç.

Erdoan, apel ndërkombëtarëve për qëndrimin ndaj Izraelit

Gazeta Start - 08.06.2010

Kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdoan ftoi të gjithë botën për të shfaqur një qëndrim të vendosur dhe të palëkundur përballë sulmit izraelit ndaj anijeve me ndihma.

Deputetët e PS ankesë tek ambasadorët për rrogat

Gazeta Start - 08.06.2010

Tiranë - Deputetët e Partisë Socialiste, duket se nuk do të tërhiqen pa marrë pagat e tyre gjatë kohës që nuk ishin të pranishëm në Kuvend, por përveç rrogës ata kërkojnë edhe dieta për grevën e urisë 19-ditore.

Bombë në Stamboll, të paktën 15 të plagosur

Gazeta Start - 08.06.2010

Stamboll - Të paktën 15 persona kanë mbetur të plagosur mëngjesin e sotëm pas shpërthimit të një bombe gjatë kohës që një autobus po kalonte në lagjen Kucukcekmece të Stambollit.

Preshevë, shqiptarët do të kenë këshillin e tyre nacional

Gazeta Start - 08.06.2010

Preshevë Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë mbajtur dje zgjedhjet për Këshillin Nacional të Shqiptarëve, ku kanë marrë pjesë dy subjekte politike.

Bangladesh, të paktën 12 viktima nga mbytja e tragetit

Gazeta Start - 08.06.2010

Daka - Të paktën 12 persona humbën jetën, dhe shumë të tjerë rezultojnë të zhdukur pas mbytjes së një trageti të tejmbushur me pasagjerë në verilindje të Bangladeshit. Autoritetet konfirmojnë se dhjetë nga 12 viktimat ishin fëmijë.

Spanjë, greva kundër masave të qeverisë

Gazeta Start - 08.06.2010

Madrid Sindikatat Ugt dhe Ccoo organizojnë sot një grevë kundër masave të fundit të ndërmarra nga qeveria e kryeministrit, Zapatero për të reduktuar deficitin publik, që parashikojnë ndër të tjera reduktimin me 5 për qind të pagave.

Pranga ushtarëve rusë, vodhën viktimën e aeroplanit polak

Gazeta Start - 08.06.2010

Moskë - Autoritetet ruse kanë vënë në pranga katër ushtarë rusë si të dyshuar për vjedhjen e kartës së kreditit të njërës nga viktimat e aeroplanit presidencial polak të rrëzuar në prill.

Topi: Dekretet e gjyqtarëve janë bërë me korrektësi

Gazeta Start - 08.06.2010

Tiranë Presidenti i Republikës, Bamir Topi, u shpreh sot se përzgjedhja e kandidatura për në Gjykatën e Lartë dhe në atë Kushtetuese, janë bërë konform ligjit si dhe në bazë të CV-së së tyre.

Aksident në Sarandë, një i vdekur dhe dy të plagosur

Gazeta Start - 08.06.2010

Sarandë Si pasojë e një aksidenti automobilistik, një person humbi jetën dhe dy u plagosën. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e shkuar rreth 2 km larg Sarandës.

Balla: Padi ndaj Berishës, më ka kërcënuar me vrasje

Gazeta Start - 08.06.2010

Tiranë Deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla, u shpreh sot se do ti propozonte grupit parlamentar të partisë së tij, që të bënte një padi penale ndaj krye ministrit, Berisha, që sipas tij, e ka kërcënuar me vrasje.

Turqi-Rusi, marrëveshje në fushën bërthamore

Gazeta Start - 08.06.2010

Stamboll - Turqia dhe Rusia nënshkruan sot një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e bërthamore. Lajmin e bëjnë të ditur agjencitë turke të lajmeve, sipas të cilave marrëveshja u nënshkrua nga ministri turk për Energjinë, Taner Yildiz dhe ...

Dëmtimet nuk kanë fund, edhe Nani jashtë Botërorit

Gazeta Start - 08.06.2010

Listës së gjatë të të dëmtuarve para fillimit të Kupës së Botës, së fundi iu shtua edhe mesfushori i Portugalisë, Nani. Anësori që luan me Mançester Junajtid në Premier Ligë pësoi një dëmtim në shpatull gjatë stërvitjes së sotme.

Drogba, Roben, Pirlo, në garë me kohën

Gazeta Start - 08.06.2010

Për të tre yjet, pjesëmarrja në Botëror duket e pasigurt për shkak të dëmtimeve. Megjithatë, shpresat ende nuk janë shuar plotësisht. Sulmuesi i Bregut të Fildishtë, Didier Drogba, i është bashkuar sot skuadrës, pasi kaloi fundjavën në ...

Botërori, alarm për sigurinë

Gazeta Start - 08.06.2010

Kaosi në miqësoren mes Nigerisë dhe Koresë së Veriut ditën e diel, ka hedhur të tjera dyshime për kushtet e sigurisë në të cilat do të zhvillohet Kupa e Botës 2010.

Triumfi në Afrikë i bën të pasur amerikanët

Gazeta Start - 08.06.2010

Pavarësisht krizës ekonomike të dy viteve të fundit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kombëtarja që do të përfitojë më shumë para nëse fiton kampionatin botëror në Afrikën e Jugut.

Kupa e Botës, Shumi e sheh Gjermaninë në finale

Gazeta Start - 08.06.2010

Kombëtarja gjermane do të ketë një tifoz të veçantë në Afrikën e Jugut. Majkëll Shumaker, i apasionuar pas futbollit, mbështet skuadrën e vendit të tij në aventurën afrikane. "Mezi po e pres, deklaroi dje piloti i Mercedes GP.

Guardiola nxjerr në shitje Ibrën?

Gazeta Start - 08.06.2010

Mediat spanjolle aludojnë se tekniku katalanas i ka lënë rrugë të lirë drejtuesve të klubit për të nxjerrë në merkato sulmuesin suedez, Zllatan Ibrahimoviç.

Oren: Izraeli do refuzojë hetimin ndërkombëtar

Gazeta Start - 07.06.2010

Uashington - Ambasadori izraelit në Shtetet e Bashkuara, Majkël Oren theksoi se Izraeli do refuzojë çdo lloj hetimi ndërkombëtar lidhur me ndërhyrjen e trupave izraelite ne flotiljen e ndihmave.

SHBA, shtatë të vdekur nga kalimi i një tornadoje

Gazeta Start - 07.06.2010

Uashington - Shtatë persona humbën jetën pas kalimit të një tornadoje në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.fa "Shtatë personat, mes të cilëve dhe një fëmijë, gjetën vdekjen nga kalimi i tornados", deklaroi Tamara McBride, zëdhënëse e ...

Shtohet numri i udhëtarëve maqedonas drejt Perëndimit

Gazeta Start - 07.06.2010

Shkup Numri i udhëtarëve nga Maqedonia drejt vendeve perëndimore është shtuar kohët e fundit, sidomos për shkak të fillimit të pushimeve verore për të punësuarit në sferën e arsimit, studentët dhe nxënësit.

Dekretet, përfundon mbledhja e Këshillit të Rregullores

Gazeta Start - 07.06.2010

Tiranë Ka përfunduar sot mbledhja e radhës Këshillit të Mandateve dhe Imuniteteve, ku ka diskutuar për ndryshimin e rregullores së Kuvendit, për sa i përket miratimit të dekreteve të presidentit të Republikës.

Kosovë, mediat paralajmërojnë arrestime për korrupsion

Gazeta Start - 07.06.2010

Prishtinë Mediat kosovare paralajmërojnë se brenda kësaj javë do të ketë arrestime të disa prej kuadrove të partive më të mëdha politike, me akuzën e korrupsionit dhe shpërdorimit të detyrës.

Gjeliç: Serbia se këmben BE-në me njohjen e Kosovës

Gazeta Start - 07.06.2010

Beograd Serbia nuk e pranon kushtëzimin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian me njohjen e pavarësisë së Kosovës, deklaron zëvendëskryeministri serb i angazhuar për integrimin evropian, Bozhidar Gjeliç.

Berisha: Për 3 vite do të rindërtohen të gjitha shkollat

Gazeta Start - 07.06.2010

Tiranë Kryeministri, Sali Berisha, është ndalur sot në komunën e Farkës, nga ku ka deklaruar se "qeveria do të investojë në këtë komunë për ta shndërruar atë në njërën prej zonave më të bukura të Shqipërisë".

Turqi, liderët e Azisë mblidhen për samitin e sigurisë

Gazeta Start - 07.06.2010

Stamboll Liderët e Azisë mblidhen sot në Stamboll për një samit që synon rritjen e sigurisë dhe të besimit në këtë kontinent. Samiti do të hapet me mbledhjen e Ministrave të Jashtëm dhe Turqia do të marrë kryesinë e radhës për 2 vjet.

Tropojë, kushëriri qëllon për vdekje 37-vjeçarin

Gazeta Start - 07.06.2010

Tropojë Një 37-vjeçar nga Tropoja ka humbur jetën gjatë natës së shkuar, pasi është goditur me thikë nga kushëriri i tij. Viktimat është Ramiz Ymeraj, 37-vjeç, i cili është qëlluar për vdekjen nga kushëriri Besnik Ymeraj, 27-vjeç.

Berisha: Opozita të bashkëpunojë për imunitetin

Gazeta Start - 07.06.2010

Tiranë Kryeministri, Sali Berisha, ka kërkuar nga Partia Socialiste, bashkëpunim për miratimin e ligjit për heqjen e imunitetit të deputetëve. Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike, kreu i kësaj partie, u shpreh se ...

Ahmetaj: Politikat e qeverisë thellojnë krizën ekonomike

Gazeta Start - 07.06.2010

Tiranë Partia Socialiste reagoi sot për shifrat e ekonomisë, duke i kërkuar qeverisë që të mos abuzojë me këto shifra. Deputetit, Arben Ahmetaj, tha për mediat se qeveria ka marrë një paralajmërim serioz nga Banka Botërore pikërisht për ...

Policia shpall kërkim ndërkombëtar për Bleona Matën

Gazeta Start - 07.06.2010

Tiranë Policia e Shtetit ka shpallur kërkim ndërkombëtar 6-vjeçaren nga fshati Zapod i rrethit të Kukësit. Fotoja e Bleona Matës, do të shpërndahet në të gjitha pikat kufitare të vendit tonë, në tentativë për të rënë në gjurmët e saj.

Elbasan, kamioni bie në humnerë, tre të plagosur rëndë

Gazeta Start - 07.06.2010

Tiranë Tre persona kanë mbetur të plagosur rëndë në rajonin e Elbasanit, pasi një kamion ra në një greminë me lartësi rreth 300 metra. Ngjarja ndodhi në orët e para të mëngjesit të sotëm aksin rrugor ElbasanTiranë, në vendin e quajtur ...

Lëvizja e Sitit: Robinjo për Ibrën

Gazeta Start - 07.06.2010

Mediat spanjolle raportojnë se Barcelona dhe Mançester Siti kanë hyrë në bisedime për një shkëmbim të mundshëm mes Robinjos dhe Zllatan Ibrahimoviçit.

Benitez-Inter, marrëveshja çështje orësh

Gazeta Start - 07.06.2010

Rafael Benitez është shumë pranë stolit të Interit. Palët kanë rënë parimisht dakord dhe firma është vetëm çështje orësh. Dalin emrat e parë për merkaton.

Çelsi, 30 milionë euro Realit për Serxho Ramos

Gazeta Start - 07.06.2010

Trajneri i ekipit londinez, Karlo Ançeloti, e sheh mbrojtësin spanjoll të Realit të Madridit, Serxho Ramos, si alternativën ideale për të përforcuar prapavijën.

Vrasja e dy të rinjve, identifikohen dy autorët

Gazeta Start - 07.06.2010

Lezhë Shkak kryesor i vrasjes së mbrëmshme të dy të rinjve në Mamurras, ka qenë një konflikt, ku shkaktare mendohet të jetë një vajzë. Sipas policisë së Lezhës, njëri prej viktimave ishte shoqëruar me një vajzë, e cila ishte e fejuar.

“Perandori” “zbarkon” në Romë

Gazeta Start - 07.06.2010

Blerja më e re e klubit verdhekuq, Adriano, ka mbërritur sot në Itali, për të nënshkruar marrëveshjen me ekipin e ri: Mezi pres të luaj përkrah Totit.

Qeveria maqedonase përgatitet për dështimin në Bruksel

Gazeta Start - 07.06.2010

Shkup - Qeveria e Maqedonisë është e ndërgjegjshme për dështimin e përcaktimit të datës për fillimin e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, në samitin e radhës më 17 qershor në Bruksel.

“Ëndërroj të ngre Kupën e Botës me Maradonën”

Gazeta Start - 07.06.2010

Me kombëtaren e Argjentinës ka qenë gjithnjë në qendër të ciklonit të kritikave, por Leo Mesi beson se do të jetë protagonist në Afrikën e Jugut.

Pakistan, të paktën 10 të vdekur nga cikloni

Gazeta Start - 07.06.2010

Karaçi - Erërat e forta dhe shirat e rrëmbyeshëm të ciklonit ''Phet'' shkaktuan të paktën 10 të vdekur në rajonet jugore të Pakistanit. Lajmi bëhet i ditur nga një ministër i kabinetit qeveritar pakistanez, i cili saktëson se "Shtatë ...