TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Britania shkurton fondet e mbrojtjes, SHBA-ja shqetësohet

Gazeta Start - 15.10.2010

Uashington Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka pranuar se Uashingtoni është i shqetësuar lidhur me planet e koalicionit britanik për shkurtimin e buxhetit të mbrojtjes.

“The Economist”: Klinton nuk i dha asnjë mesazh Ballkanit

Gazeta Start - 15.10.2010

Londër Gazeta londineze “The Economist” vlerëson se është i domosdoshëm një presion i Perëndimit mbi liderët e Ballkanit. “The Economist” komenton turin e Sekretares amerikane të Shtetit në Ballkan, duke theksuar se Hillari Klinton nuk ...

Klinton: Britania të mos shkurtojë buxhetin e mbrojtjes

Evropaelire - 15.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka shprehur shqetësimin e saj rreth planeve britanike për të shkurtuar buxhetin e mbrojtjes. Ruajtja e NATO-s, si një nga aleancat më të suksesshme në "historinë e botës", kërkon nga 28 ...

Klinton dhe Eshton me qëndrime krejtësisht të njejta për zhvillimin e Ballkanit

Idividi - 15.10.2010

Bruksel, 14 tetor 2010 (MIA) - Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Ketrin Eshton sot në Bruksel tërërisht i harmonizuan qëndrimet për zhvillimin e Ballkanit.

Hilari Klinton shprehi brengosjen për shkak të zvogëlimit të buxheteve për mbrojte në disa vende të NATO-s

Idividi - 15.10.2010

Londër, 15 tetor 2010 (MIA) - Sekretarja amerikane e Shtetit Hilari Klinton shprehi brengosje se zvogëlimi drastik i shpenzimeve për mbrojtjen në Britani të Madhe mund të ketë ndikim negativ ndaj potencialeve të NATO-s.

"Ekonomist": Hilari Klinton në Ballkan pa mesazhe revolucionare

Idividi - 15.10.2010

Londër 15 tetor 2010 (MIA) - Sekretarja amerikane e Shtetit Hilari Klinton gjatë turneut të saj nëpër Ballkan nuk solli dhe nuk ofroi mesazhe revolucionare, shkruan londinezja "Ekonomist".

Klinton: Britania të mos shkurtojë buxhetin e mbrojtjes

Ina - 15.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka shprehur shqetësimin e saj rreth planeve britanike për të shkurtuar buxhetin e mbrojtjes. Ruajtja e NATO-s, si një nga aleancat më të suksesshme në "historinë e botës", kërkon nga 28 ...

Eshton, Klinton shohin përparim në Ballkan

SETimes - 15.10.2010

15/10/2010 BRUKSEL, Belgjikë -- Shefja e politikës së jashtme të BE Kethrinë Eshton dhe sekretarja e shtetit e SHBA, Hillari Klinton ranë dakord të enjten (14 tetor) se rajoni i Ballkanit ka bërë përparim lidhur me reformat dhe integrimin ...

Klinton: Britania të mos shkurtojë buxhetin e mbrojtjes

Botasot - 15.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, ka shprehur shqetësimin e saj rreth planeve britanike për të shkurtuar buxhetin e mbrojtjes. Ruajtja e NATO-s, si një nga aleancat më të suksesshme në "historinë e botës", kërkon nga 28 ...

Klinton: Shtetet anëtare të japin kontributin e duhur në NATO

Botasot - 15.10.2010

Sekretaria amerikane e shtetit, Hillary Klinton shprehu shqetësimin se shkurtimet drastike të Britanisë së Madhe për mbrojtjen mund të minojnë aleancën e NATO-s.

Klinton: Shtetet anëtare të japin kontributin e duhur në NATO

Lajmetsot - 15.10.2010

Postuar me: 15 October, 2010 08:43:00 Klinton: Shtetet anëtare të japin kontributin e duhur në NATO Sekretaria amerikane e shtetit, Hillary Klinton shprehu shqetësimin se shkurtimet drastike të Britanisë së Madhe për mbrojtjen mund të ...

"Ekonomist": Hilari Klinton në Ballkan pa mesazhe revolucionare

Yll Press - 15.10.2010

Gazeta pohon se qëllimi i vizitës së Klintonit në Ballkan nuk ka qenë sjellja e mesazheve revolucionare, por nevoja e bashkësisë ndërkombëtare që edhe mëtej t'i shtyjë serbët shqiptarët dhe boshnjakët t'i zgjidhin problemet e tyre.

"The Economist": Klinton në Ballkan pa mesazhe revolucionare

Botasot - 15.10.2010

Londër-Duke komentuar turneun e sapopërfunduar të Sekretares amerikane të Shtetit Hilari Klinton në Ballkan, gazeta londineze "The Economist" pohon në një koment të saj se edhe më tej është i domosdoshëm një presion perëndimor mbi liderët ...

Britania të mos shkurtojë buxhetin e mbrojtjes

Telegrafi - 15.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Klinton ka shprehur shqetësimin e saj rreth planeve britanike për të shkurtuar buxhetin e mbrojtjes. Ruajtja e NATO-s, si një nga aleancat më të suksesshme në “historinë e botës”, kërkon nga 28 ...

Përse i besoj Hillari Klintonit

BalkanWeb - 15.10.2010

TIRANE- Ne jemi këtu madje do të vijojmë të jemi”.Mesazhi në fjalë u dha i qartë gjatë turit ballkanik që zonja Klinton zhvilloi në mes-javë në rajon.

SHBA: Sovraniteti dhe integriteti i Kosovës nuk preken

Gazeta Start - 14.10.2010

Prishtinë Shtetet e Bashkuara të Amerikës i rikonfirmojnë edhe një herë mbështetjen e fuqishme Republikës së Kosovës. Sekretarja amerikan e Shtetit, Hillari Klinton, gjatë konferencës për shtyp të mbajtur dje në Prishtinë pas takimit me ...

Klinton: Vendi i Kosovës në Bashkimin Evropian

Gazeta Start - 14.10.2010

Prishtinë Bashkimi Evropian asnjëherë nuk mund të jetë i plotë nëse në të nuk integrohen të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, deklaroi dje në Prishtinë sekretarja amerikan e Shtetit, Hillari Klinton.

Klinton dhe Eshton mbështesin dialogun Beograd-Prishtinë

Gazeta Start - 14.10.2010

Bruksel Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton dhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Ketrin Eshton, ndajnë qëndrime të njëjta lidhur me zhvillimet në Ballkan.

Klinton përmbylli turneun në Ballkan

Ina - 14.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit , Hillary Klinton sot po qëndron në Bruksel, për të zhvilluar takime me zyrtarë të lartë të BE dhe NATO-s. Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Klinton sot po qëndron në Bruksel, ku pritet të marrë pjesë ...

Të premten dihet data e zgjedhjeve

Idividi - 15.10.2010

Prishtinë, 14 tetor 2010 (MIA) - Përfaqësues të partive parlamentare dhe joparlamentare edhe njëherë pritet të ulen përballë presidentit në detyrë, Jakup Krasniqi, për të diskutuar shpalljen e datës së zgjedhjeve në Rahovec dhe atyre të ...

Klinton vizitoi Manastirin e Graçanicës

Idividi - 14.10.2010

Prishtinë, 13 tetor 2010 (MIA) - Sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton vizitoi edhe Manastirin e Gracanicës, ku ka pasur një takim të veçantë me peshkopin Teodosije. Takimi u zhvillua në ndërtesën e Kuvendit Komunal të Graçanicës.

Skender Hyseni: Vizita e Klintonit ngjarje historike

Idividi - 14.10.2010

Prishtinë, 13 tetor 2010 (MIA) - Vizita e sekretares amerikane të shtetit Hillari Klinton, në Kosovë është ngjarje historike dhe rikonfirmim i Shteteve të Bashkuara për konsolidimin e shtetit të Kosovës.

Uashington Post për vizitën e sekretares Klinton

Ina - 14.10.2010

Gazeta amerikane "Uashington Post" shkruan në numrin e sotëm se me vizitën në Kosovë Clinton përfundoi turneun tre-ditor në Ballkan gjatë të cilit ajo theksoi një angazhim në rritje në SHBA për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve vazhdueshme ...

Klinton: Pasanikët e Pakistanit të ndihmojnë vendin e vet

Evropaelire - 14.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, sot u bëri thirrje pasanikëve të Pakistanit që t'a ndihmojnë mëkëmbjen e vendit pas vërshimeve, në të cilat u rrezikuan 20 milionë njerëz.

Sekretaria e shtetit Klinton premtoi se do punojë për një njohje më të gjerë ndërkombëtare të Kosovës

VOA - 14.10.2010

Sekretaria amerikane e shtetit Hillari Klinton u prit si një heroinë nga qindra banorë të Prishtinës ndërkohë që ajo ndaloi autokolonën e saj para një statuje gati 4 metërshe ku nderohet bashkëshorti i saj ish presidenti Bill Klinton ...

Uashington: Vizita e Klintonit, shenjë e përkushtimit amerikan ndaj rajonit

Botasot - 14.10.2010

Vizita e sekretares amerikane të Shtetit, Hilari Klonton në Ballkan është shenjë e përkushitmit të SHBA së ndaj rajonit dhe integrimit të tij në Evropë, deklaroi zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Filip Krauli.

Crowley: SHBA-ja tregoi lidhëshmërinë me Ballkanin me vizitën e Sekretares Clinton

Yll Press - 14.10.2010

"Vizitën e Klintonit në Ballkan e nënvizon lidhshmëria jonë në rajon dhe integrimi i tij në Evropë. Porosia e saj në Sarajevë, Beograd, Prishtinë ishte e njëjta - duhet t'i tejkaloni tensionet ekzistuese dhe ndarjet historike", theksoi ...

Hilary Klinton u largua nga Kosova

Botasot - 14.10.2010

Në orët e pasdites së ditës së mërkurë pas takimeve që pati me predikuesit fetarë në Manastirin e Graçanicës dhe pas debatit që pati me studentë dhe me gratë e Kosovës në Bibliotekën Universitare të Prishtinës, sekretarja amerikane u ...

Klinton: Pasanikët e Pakistanit të ndihmojnë vendin e vet

Botasot - 14.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, sot u bëri thirrje pasanikëve të Pakistanit që t'a ndihmojnë mëkëmbjen e vendit pas vërshimeve, në të cilat u rrezikuan 20 milionë njerëz.

Shtypi amerikan për vizitën e Klintonit

Botasot - 14.10.2010

Uashignton- Gazeta amerikane Uashington Post shkruan në numrin e sotëm se me vizitën në Kosovë Klinton përfundoi turneun treditor në Ballkan gjatë të cilit ajo theksoi një angazhim në rritje në SHBA për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve ...

SHBA dhe BE mbështesin dialogun Kosovë-Serbi

Botasot - 14.10.2010

Bruksel- Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilari Klinton, dhe Përfaqësuesja e Lartë e BE së, Ketrin Eshton, kanë shprehur pikëpamje identike mbi zhvillimet në Ballkan, me vlerësimin se në këtë rajon ka një përparim të dukshëm në reforma dhe ...

Kosova pret sot Hillari Klintonin

Gazeta Start - 13.10.2010

Prishtinë Rrugët e Prishtinës janë të mbushura gjithandej me flamuj shtetërorë të Kosovës dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për t’i uruar një mirëseardhje të ngrohtë Sekretares amerikane të Shtetit, Hillari Klinton.

Hillari Klinton mbërrin në Prishtinë

Gazeta Start - 13.10.2010

Prishtinë Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton sapo ka mbërritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës. Klinton është pritur në aeroport nga ministri i Jashtëm, Skënder Hyseni dhe ambasadori amerikan në Prishtinë, Kristofer ...

Klinton e Tadiq nuk merren vesh për Kosovën

Shqipmedia - 13.10.2010

Shtetet e Bashkuara dhe Serbia sërish nuk janë pajtuar rreth Kosovës. Kjo u bë e ditur nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Beograd, transmeton ...

Gordon: E ardhmja e shteteve të Ballkanit është në BE

Idividi - 13.10.2010

Uashington, 9 tetor 2010 (MIA) - E ardhmja e të gjitha shteteve ballkanike duhet të jetë në Bashkimin Evropian, vlerëson ndihmës-sekretari amerikan i shtetit Filip Gordon.

Prishtina po përgatitet për vizitën e sekretares Klinton

Idividi - 13.10.2010

Prishtinë, 9 tetor 2010 (MIA) - Zyrtarë të lartë të Protokollit të Departamentit amerikan të Shtetit kanë ardhur në Prishtinë për ta përgatitur vizitën e shefes së diplomacisë amerikane, Hillari Klinton, e cila vjen më 13 tetor.

Hilari Klinton e fillon turneun ballkanik

Idividi - 13.10.2010

Sarajevë, 12 tetor 2010 (MIA) - Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton e fillon sot zyrtarisht turneun ballkanik me takimet me liderët e Bosnjë e Hercegovinës.

Klinton arrin sot në Kosovë

Idividi - 13.10.2010

Prishtinë, 13 tetor 2010 (MIA) - Qyteti i Prishtinës është zbukuruar gjithandej me flamuj shtetëror të Kosovës dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mesazhe këto mirëseardhjeje për Sekretaren amerikane të Shtetit, Hillari Klinton, e ...

Hyseni: Vizita e Clinton, historike

Top Channel - 13.10.2010

Vizita e sekretares amerikane të shtetit Hillari Klinton, në Kosovë është ngjarje historike dhe rikonfirmim i Shteteve të bashkuara për konsolidimin e shtetit të Kosovës. Kështu vlerësoi ministri i Jashtëm i Kosovës, Skender Hyseni.

Klinton: SHBA dhe Serbia nuk bien dakord për çështjen e Kosovës

LajmiFundit - 13.10.2010

Shtetet e Bashkuara dhe Serbia sërish nuk janë pajtuar rreth Kosovës. Kjo u bë e ditur nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Beograd.

SHBA rikonfirmon mbështetjen e plotë për Kosovën

Ina - 13.10.2010

“Qëndrimi im këtu është një votë mirëbesimi”, ka thënë Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Klinton, gjatë vizitës në Prishtinë, duke vënë theksin në arritjet që ka shënuar Kosova.

AKR vlerëson vizitën e Hillari Klintonit

Ina - 13.10.2010

Aleanca Kosova e Re e vlerëson lart vizitën e Sekretares së Shtetit të SHBA-ve znj. Hilary Clinton në rajonin e Ballkanit dhe në Kosovë. "AKR ndan vlerësimin e lartë për kontributin që Shtetet e Bashkuara të Amerikes dhe Departamenti i ...

Hillari Klinton në Kosovë

DW - 13.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton, tha në Prishtinë se dialogu Kosovë Serbi duhet të fillojë kur të dyja palët të jenë gati. Sekretarja Klinton, tha se SHBA inkurajojnë këtë dialog për tejkalimin e pengesave dhe zgjidhjen e ...

Klinton në Prishtinë: Statusi i Kosovës kurrë më në tryezë bisedimesh

Shqipmedia - 13.10.2010

Sekretarja e shtetit amerikan Hillary Klinton pas arritjes në Kosovë, dhe pas nderimit që bëri te shtatorja e presidentit Bill Klinton që gjendet në sheshin që mban emrin e presidentit amerikan, ndalesë kjo jashtë agjendës së protokollit ...

Klinton në Prishtinë, bisedimet me Serbinë jo për statusin

Alsat - 13.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton ka rikonfirmuar mbështetjen e fuqishme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën ndërsa i ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që të fillojnë sa më shpejt bisedimet me Serbinë për ...

Klinton në Beograd 'Serbia ka ndryshuar'

Alsat - 13.10.2010

Më parë, sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton ishte në Beograd, ku dërgoi mesazhin se Serbia mund të bëhet një lider në rajon për shkak të përparimit të bërë. Megjithatë dallimet lidhur me Kosovën mbeten.

Vizita e Klinton nënvizon lidhjet SHBA-Serbi

SETimes - 13.10.2010

13/10/2010 Kosova nuk është pengesë për marrëdhëniet e përmirësuara me Uashingtoni, thonë zyrtarët serbë. Nga Bojana Milovanoviç për Southeast European Times në Beograd -- 13/10/10 Sekretarja e shtetit e SHBA Hillari Klinton u takua të ...

Sekretarja Klinton e nxit Beogradin të fillojë shpejt dialogun me Kosovën

VOA - 13.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, u bëri thirrje udhëheqësve të Serbisë dje të hapin shpejt bisedimet e pajtimit me Kosovën. Presidenti i Serbisë, Boris Tadiç, tha se qeveria e tij është e hapur për bisedime të gjithanëshme ...

Kosova ka shumë shpresa te vizita e zonjës Hillari Klinton

Botasot - 13.10.2010

Sot Sekretarja e Shtetit e SHBA zonja Hillari Klinton, mike e madhe e Kosovës dhe e mbarë kombit tonë, vjen në Prishtinë dhe në Kosovë, ku e presin me krahët dhe zemrat hapur të gjithë shqiptarët.

Sekretarja Klinton viziton Kosovën

VOA - 13.10.2010

Autoritetet në Kosovë thonë se kanë bërë të gjitha përgatitjet për të pritur sekretaren amerikane të shtetit Hillary Klinton. Rrugët janë stolisur me flamuj amerikan, të Kosovës si dhe me fotografi të mëdha të sekretares së shtetit.

Sekretarja Klinton nderon te shtatorja e ish-presidentit Klinton

Botasot - 13.10.2010

Jashtë çdo protokolli dhe agjendës së vizitës së sekretares amerikane Hillary Klinton në Kosovë, ajo gjatë rrugëtimit prej Aeroportit të Prishtinës në Kuvendin e Kosovës, ka ndaluar te shtatorja e presidentit amerikan Bill Klinton që ...

Hilari Klinton: Me Serbinë bisedoni si 2 shtete fqinj Kujdes zgjedhjet!

BalkanWeb - 13.10.2010

PRISHTINE- Hilari Klinton: Me Serbinë bisedoni si 2 shtete të lira Kujdes zgjedhjet, të jenë të lira ORA 14:00 -Sekretarja e Shtetit Amerikan Hilari Klinton i adresoi Kosovës mesazhe të fuqishme në emër të saj dhe Presidentit të SHBA, ...

Klinton: Statusi, sovraniteti dhe tërësia e Kosovës – të padiskutueshme

VOA - 13.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit Hillari Klinton i siguroi sot udhëheqësit e Kosovës për mbështetjen e Shteteve të Bashkuara ndaj Kosovës edhe në proceset e ardhshme politike.

Vizita e Klintonit do ti japë një shtytje procesit të dialogut

Botasot - 13.10.2010

Zëvendësministrja e Jashtme, Vlora Çitaku i tha të mërkurën RTK-së se vizita e Sekretares amerikane të shtetit Hillari Klinton e realizuar dje në Beograd dhe sot në Kosovë do ti japë një shtytje procesit të dialogut me Serbinë.

Hyseni: Vizita e Klintonit ngjarje historike

Botasot - 13.10.2010

Vizita e sekretares amerikane të shtetit Hillari Klinton, në Kosovë është ngjarje historike dhe rikonfirmim i Shteteve të bashkuara për konsolidimin e shtetit të Kosovës.

Klinton: Statusi i Kosovës kurrë më në tryezë bisedimesh

Botasot - 13.10.2010

(E Plotësuar) - Sekretarja e shtetit amerikan Hillary Klinton pas arritjes në Kosovë, dhe pas nderimit që bëri te shtatorja e presidentit Bill Klinton që gjendet në sheshin që mban emrin e presidentit amerikan, ndalesë kjo jashtë agjendës ...

Hillari Klinton me gazetarët: Kosova ka mbështetjen time

BalkanWeb - 13.10.2010

PRISHTINE- Kosova do të ketë mbështetjen time pasi jam shumë e përkushtuar për këtë vend. Kështu u shpreh sekretarja Amerikane e shtetit, Hillari Klinton në vijim të vizitës së saj në Prishtinë.

Klinton:Të gjitha vendet e Ballkanit duhet të hyjnë në rrugën e integrimit evropian

VOA - 13.10.2010

Sekretarja Klinton pati sot një takim me të rinjtë në Prishtinë gjatë të cilit ajo foli rreth përparimit të bërë nga Kosova në rrugën e demokracisë dhe të rindërtimit si dhe mbi perpektivën e integrimit të saj në institucionet ...

Klinton: Kosova të përparojë dhe të fitojë vendin që i takon

Botasot - 13.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton pati sot një takim me të rinjtë në Prishtinë gjatë të cilit ajo foli rreth përparimit të bërë nga Kosova në rrugën e demokracisë dhe të rindërtimit si dhe mbi perspektivën e integrimit të saj ...

Klinton nis turin nga Sarajeva: Bosnja të kryejë reformat

Shekulli - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton ndodhet në kryeqytetin e Bosnjes, Sarajevë, në fillim të një turneu në Ballkan, gjatë të cilit do të shkojë edhe në Serbi dhe Kosovë.

Klinton-Bosnjes: Kryeni reformat për anëtarësim në BE

Gazeta Start - 12.10.2010

Sarajevë - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton ndodhet në kryeqytetin e Bosnjes, Sarajevë, në fillim të një turneu në Ballkan, gjatë të cilit do të shkojë edhe në Serbi dhe Kosovë.

Hillari Klinton mbërrin në Beograd

Gazeta Start - 12.10.2010

Beograd - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, mbërriti sot pasdite në Beograd. Kjo është etapa e dytë e turit të saj në Ballkanin Perëndimor, që filloi me vizitën në Sarajevë,vijon në Beograd dhe përfundon në Prishtinë.

Vizita e Klinton, Qeveria e Kosovës heq flamujt kombëtar shqiptarë

Shekulli - 12.10.2010

Punonjës të kontraktuar nga Qeveria e Kosovës heqin flamujt kombëtarë shqiptarë, të cilët ishin vendosur krahas flamujve shtetërorë dhe atyre amerikanë, nëpër rrugët e kryeqytetit, në nderim të Sekretares amerikane të Shtetit, Hillary ...

Klinton e fillon turneun ballkanik

Evropaelire - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton e fillon sot zyrtarisht turneun ballkanik me takimet me liderët e Bosnjë e Hercegovinës. Takimi i saj me presidencën tre anëtarëshe të Bosnjes vjen pas zgjedhjeve të këtij muaji, të cilat i ...

Klinton nis turneun ballkanik mbërrin në Sarajevë

24 orë - 12.10.2010

Klinton do t'i inkurajojë liderët e Bosnjes që t'i shtyjnë përpara reformat, të cilat do të mund ta afronin vendin drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Klinton bën thirrje për reforma në Bosnje

Evropaelire - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, u ka bërë thirrje të gjitha palëve në Bosnje që t'i përqafojnë reformat politike, të nevojshme për anëtarësim e vendit në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Klinton bën thirrje për reforma në Bosnje

LajmiFundit - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, u ka bërë thirrje të gjitha palëve në Bosnje që t'i përqafojnë reformat politike, të nevojshme për anëtarësim e vendit në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Sarajeve, Klinton: Nisni reformat për integrimin BE- NATO

24 orë - 12.10.2010

Me vizitën në Bosnjë, kryediplomatja amerikane e filloi turneun treditor ballkanik. Nga Sarajeva, Klinton udhëton në Beograd, ku me liderët serbë do të bisedojë edhe rreth ...

Pa sheshimin e ndasive etnike, nuk ka të ardhme në BE për Bosnjën

Alsat - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hilari Klinton u takua me krerët e Bosnjës së ndarë në tre Republika, në kuadër të turit të saj diplomatik në Ballkan për të nxitur vazhdimin e reformave.

Nuk merren vesh për Kosovën

Evropaelire - 12.10.2010

Shtetet e Bashkuara dhe Serbia sërish nuk janë pajtuar rreth Kosovës. Kjo u bë e ditur nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Beograd.

Hillari Klinton e Tadic qendrime të kundërta për Kosovën

24 orë - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton dhe presidenti i Serbisë Boris Tadic, ndajnë qendrime të kundërta për sa i përket Kosovës. Ndërsa Klinton deklaron se mes dy vendeve duhen normalizuar marrëdhëniet, Tadic, shton se nuk do ta ...

Klinton në Beograd takon Tadic

24 orë - 12.10.2010

Klinton u takua me Presidentin serb Boris Tadiç dhe sipas agjencisë së lajmeve Reuters, tema e cila u diskutua menjëherë ishte Kosova, por pa dhënë detaje të tjera për ...

Klinton e Tadiq nuk merren vesh për Kosovën

Ina - 12.10.2010

Shtetet e Bashkuara dhe Serbia sërish nuk janë pajtuar rreth Kosovës. Kjo u bë e ditur nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Beograd.

Klinton: Serbia ka ende sfida drejt partneritetit me komunitetin euro-atlantik

24 orë - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton përgëzoi Serbinë për përparimin drejt integrimit evropian, por tha se Beogradi ende përballet me sfida në rrugën drejt një partneriteti më të madh me komunitetin euro-atlantik.

Klinton arrin në Sarajevë

Botasot - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton ka arritur në aeroportin e Sarajevës. Ajo e fillon sot zyrtarisht turneun ballkanik me takimet me liderët e Bosnjë e Hercegovinës.

Sekretarja amerikane e Shtetit, ka arritur në Sarajevë

Botasot - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton ndodhet në kryeqytetin e Bosnjës, Sarajevë, në fillim të një turneu në Ballkan, gjatë të cilit do të shkojë edhe në Serbi dhe Kosovë.

Klinton nis turneun ballkanik mbërrin në Sarajevë

BalkanWeb - 12.10.2010

SARAJEVE- Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton e fillon sot zyrtarisht turneun ballkanik me takimet me liderët e Bosnjë e Hercegovinës.

Hillary Clinton mbërrin në Sarajevë

Yll Press - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton ndodhet në kryeqytetin e Bosnjës, Sarajevë, në fillim të një turneu në Ballkan, gjatë të cilit do të shkojë edhe në Serbi dhe Kosovë.

Sekretarja Clinton nesër në Kosovë

Botasot - 12.10.2010

Ndihmëssekretari i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Filip Gordon, u tha gazetarëve se Klinton do t''''i inkurajojë liderët e Bosnjes që t''''i shtyjnë përpara reformat, të cilat do të mund ta afronin vendin drejt ...

Klinton bën thirrje për reforma në Bosnje

Botasot - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, u ka bërë thirrje të gjitha palëve në Bosnje që t'i përqafojnë reformat e nevojshme politike, të nevojshme për anëtarësim e vendit në Bashkimin Evropian dhe në NATO.

Sarajeve, Klinton: Nisni reformat për integrimin BE- NATO

BalkanWeb - 12.10.2010

SARAJEVE- Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton fton liderët boshnjakë për të rifilluar procesin e reformave të nevojshme për integrimin e vendit në institucionet euroatlantike të cilat janë “mënyra më e mirë për të arritur ...

Klinton: Pa reforma, Bosnja do të mbetet pas në integrimin evropian

VOA - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton i bëri thirrje Bosnje Hercegovinës të reformojë strukturën e saj politike komplekse, ndryshe do të rrezikojë të mbetet pas fqinjëve të saj gjatë integrimit në Evropë.

Hiqet flamuri kombëtar për pritjen e Hillari Klintonit

Botasot - 12.10.2010

Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është mbushur me flamuj me rastin e vizitës së sekretares amerikane të Shtetit Hillari Klinton, mirëpo kjo mike e madhe e popullit të Kosovës do të pritet pa flamurin kombëtar, i cili edhe pse ishte ...

Klinton në Beograd takon Tadic

BalkanWeb - 12.10.2010

BEOGRAD- Në vijim të turit të saj ballkanik, Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillari Klinton mbërriti sot pasdite në kryeqytetin e Serbisë, Beograd.

Klinton: Serbia ka ende sfida drejt partneritetit me komunitetin euro-atlantik

VOA - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton përgëzoi Serbinë për përparimin drejt integrimit evropian, por tha se Beogradi ende përballet me sfida në rrugën drejt një partneriteti më të madh me komunitetin euro-atlantik.

Klinton: Serbia ka ende sfida drejt partneritetit me komunitetin euro-atlantik

Botasot - 12.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton përgëzoi Serbinë për përparimin drejt integrimit evropian, por tha se Beogradi ende përballet me sfida në rrugën drejt një partneriteti më të madh me komunitetin euro-atlantik.

Hillari Klinton e Tadic qendrime të kundërta për Kosovën

BalkanWeb - 12.10.2010

BEOGRAD- Sekretarja amerikane e Shtetit, mesazhin e reformave dhe të pajtimit në Ballkan e ka transmetuar edhe në Beograd, gjatë vizitës që po i bën momentalisht Serbisë.

Klinton e Tadiq nuk merren vesh për Kosovën

Botasot - 12.10.2010

Shtetet e Bashkuara dhe Serbia sërish nuk janë pajtuar rreth Kosovës. Kjo u bë e ditur nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Beograd.

Klinton e Tadiq nuk merren vesh për Kosovën

Yll Press - 12.10.2010

Shtetet e Bashkuara dhe Serbia sërish nuk janë pajtuar rreth Kosovës. Kjo u bë e ditur nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në Beograd.

Hilari Klinton fillon sot turin në Ballkan

Gazeta Start - 11.10.2010

Sekretarja amerikan e Shtetit fillon sot nga Sarajeva turin e saj të vizitave në Ballkan. Deri më datë 14 tetor (të enjten), veç Bosnje-Hercegovinës, znj. Klinton do të vizitojë Serbinë dhe Kosovën.

Hillari Klinton sot fillon vizitën në Sarajevë

Shqipmedia - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, do të arrijë sot në mbrëmje në Sarajevë, në vendqëndrimin e parë në kuadër të turneut nëpër vendet e Ballkanit, gjatë të cilave do të vizitojë edhe Kosovën.

Klinton fillon turneun në Ballkan

Ina - 11.10.2010

Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillari Klinton të hënën do të mbërrijë në Sarajevë. Kjo është ndalesa e parë e sekretares amerikane të shtetit, në kuadër të turneut të saj në vendet e Ballkanit, përfshi këtu edhe Kosovën, ku ajo prite të ...

SHBA: H. Klinton e fillon vizitën në Bosnjë, Serbi, Kosovë

Evropaelire - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, sot e fillon turneun e saj në Ballkan, me ç’rast do të qëndroj në Sarajevë, Beograd dhe Prishtinë.

Klinton nis turneun ballkanik

Alsat - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, sot e fillon turneun e saj në Ballkan, me ç’rast do të qëndroj në Sarajevë, Beograd dhe Prishtinë.

Hilari Klinton nis vizitat në Bosnjë Serbi, Kosovë

24 orë - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, nis sot turneun e saj në Ballkan, ku pritet të qëndrojë në Sarajevë, Beograd dhe ...

Klinton nis turneun në Ballkan

Top Channel - 11.10.2010

Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillari Klinton nis turneun e saj në Ballkan, me Sarajevën për të vazhduar më pas me Beogradin dhe Prishtinën. Vizitën triditëshe, zonja Klinton e fillon në Sarajevë, ku pritet të takohet me liderët e ...

Hillari Klinton nis turin në Ballkan, vizita në Kosovë dhe Serbi

LajmiFundit - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, sot e fillon turneun e saj në Ballkan, gjatë të cilit do të qëndrojë në Sarajevë, Beograd dhe Prishtinë.

Tadic- Klinton, takimi për formatin e dialogut me Kosovën

24 orë - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit pritet të vizitojë nesër pasdite Beogradin. Në axhenda është parashikuar që takimi i parë të jetë me presidentin Boris Tadic në orën 15.

Klinton fillon turneun ballkanik

SETimes - 11.10.2010

11/10/2010 SARAJEVE, Bosnjë dhe Herzegovinë (BiH) -- Sekretarja e Shtetit e SHBA Hillari Klinton mbërrin të hënën vonë (11 tetor) në Sarajevë, ndalesa e parë në turneun ballkanik të saj.

SHBA: H. Klinton e fillon vizitën në Bosnjë, Serbi, Kosovë

Botasot - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, sot e fillon turneun e saj në Ballkan, me ç’rast do të qëndroj në Sarajevë, Beograd dhe Prishtinë.

Hilari Klinton nis vizitat në Bosnjë Serbi, Kosovë

BalkanWeb - 11.10.2010

PRISHTINE -Sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, nis sot turneun e saj në Ballkan, ku pritet të qëndrojë në Sarajevë, Beograd dhe Prishtinë.

Hillary Klinton sot fillon turin Ballkanik, anashkalon Maqedoninë

Yll Press - 11.10.2010

Vizitën triditëshe, zonja Klinton e fillon sot në Sarajevë, ku pritet të takohet me liderët e Bosnjës, për të diskutuar situatën pas zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare.

Ballkani, e kaluara dhe e ardhmja

BalkanWeb - 11.10.2010

NJU JORK- Bosnja, Serbia dhe Kosova kanë bërë një rrugë të gjatë që nga vitet 1990. Serbia nuk është më një agresore e ashpër. Bosnja nuk është më një fushë vrasjesh dhe Kosova dikur e terrorizuar nga Serbia sot është një shtet i pavararur.

Hillari Klinton sjell vizionin amerikan për Ballkanin

Botasot - 11.10.2010

Prej sot, siç dihet, sekretarja e Shtetit e SHBA-së, Hillari Klinton, e fillon turneun e saj në Sarajevë, në Beograd e në Prishtinë, kryeqytet e tri vendeve ballkanike të cilat përfundimisht duhet të jenë pjesë e sigurisë, e stabilitetit, ...

Analistë të njohur amerikanë komentojnë për turneun e Sekretares Klinton në Ballkan

VOA - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Klinton fillon sot një turne në Ballkan, për herë të parë që kur mori detyrën. Sekretarja Klinton do të konfirmojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara për aspiratat e rajonit për integrim ...

Tadic- Klinton, takimi për formatin e dialogut me Kosovën

BalkanWeb - 11.10.2010

BEOGRAD- Sekretarja amerikane e Shtetit pritet të vizitojë nesër pasdite Beogradin. Në axhenda është parashikuar që takimi i parë të jetë me presidentin Boris Tadic në orën 15. 30 minuta.

Klinton fillon turneun në Ballkan

Botasot - 11.10.2010

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton fillon sot një turne në Ballkan, për herë të parë që kur mori detyrën. Sekretarja Klinton do të konfirmojë angazhimin e Shteteve të Bashkuara për aspiratat e rajonit për integrim ...